QIDI Studio - en to sv translation catalogue (3000 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
sv: 
    
    Would you like to redirect to the webpage to give a rating?

en: 
    Do you want to rewrite it?
sv: 
    Vill du skriva om det?

en: 
    You can discard the preset values you have modified, or choose to continue using the modified values in the new project
sv: 
    You can discard the preset values you have modified or choose to continue using the modified values in the new project

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or choose to continue using the values you have modified on the new preset.
sv: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or you can choose to continue using the values you have modified on the new preset.

en:  (Repair)
sv:  (Reparera)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
sv:  Maskiner med I3-struktur kan dock inte generera timelapse videor.

en:  Click here to install it.
sv:  Klicka här för att installera den.

en:  No corresponding storage bucket
sv:  Ingen motsvarande lagrings plats

en:  can not be opened
sv:  cannot be opened

en:  doesn't work at 100%% density
sv:  fungerar inte vid 100%% densitet

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
sv:  är för nära uteslutningsområdet, och kollisioner kommer att orsakas.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
sv:  är för nära undantagsområdet, det kan förekomma kollisioner vid utskrift.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
sv: är för nära andra och kollisioner kan orsakas.

en:  not in range
sv:  inte inom intervallet

en:  plate %1%:
sv:  platta %1%:

en:  upload config parse failed
sv:  tolkningen av uppladdningskonfiguration misslyckades

en:  upload failed
sv:  uppladdning misslyckades

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on QIDI Studio(windows) or CAD softwares.
sv: Funktionen "Fixa modell" finns för närvarande endast i Windows. Reparera modellen i QIDI Studio (Windows) eller i ett CAD-program.

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
sv: "QIDI" eller "Generic" kan inte användas som leverantör för anpassade filament.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
sv[0]: %1$d Objektet har färgläggning.@%1$d Objekten har färgläggning.
sv[1]: %1$d Objektet har färgläggning.@%1$d Objekten har färgläggning.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
sv[0]: %1$d fel åtgärdat@%1$d felen åtgärdade
sv[1]: %1$d fel åtgärdat@%1$d felen åtgärdade

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
sv[0]: %1$d inte mångfaldig kant@%1$d inte mångfaldiga kanter
sv[1]: %1$d inte mångfaldig kant@%1$d inte mångfaldiga kanter

en: %1% Preset
sv: %1% Förinställning

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
sv: %1% ifyllnads mönster stöds ej 100%% densitet.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
sv: %1% är för nära uteslutningsområdet kan det uppstå kollisioner vid utskrift.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
sv: %1% är för nära andra och kan orsaka kollisioner.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
sv: %1% är för hög, och kollisioner kommer att uppstå.

en: %1% was replaced with %2%
sv: %1% ersättes med %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
sv: %d Filament inställning och %d Process inställning är kopplade till denna printer. Dessa inställningar raderas om printern raderas.

en: %d triangles
sv: %d trianglar

en: %s
    Do you want to continue?
sv: %s
    Vill du fortsätta?

en: %s Update
sv: %s Uppdatering

en: %s can't be percentage
sv: %s kan inte vara procent

en: %s does not support %s
sv: %s stöder inte %s

en: %s error
sv: %s fel

en: %s has a warning
sv: %s har en varning

en: %s has encountered an error
sv: %s har stött på ett fel

en: %s is not compatible with %s
sv: %s är inte kompatibel med %s

en: %s warning
sv: %s varning

en: &About %s
sv: &Om %s

en: &File
sv: &Fil

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Open G-code
sv: &Öppna G-kod

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &View
sv: &Visa

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
sv: (Modellen har redan betygsatts. Ditt betyg kommer att skriva över det tidigare betyget.)

en: (Undefined)
sv: (Oidentifierad)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
sv: ) för att lokalisera verktygshuvudets position. Detta förhindrar att enheten rör sig utanför den utskrivbara gränsen och orsakar slitage på utrustningen.

en: *Printing %s material with %s may cause nozzle damage
sv: *Utskrift av %s material med %s kan orsaka skador på nozzeln

en: *We recommend you to add brand, materia, type, and even humidity level in the Name
sv: *Vi rekommenderar att du lägger till varumärke, material, typ och till och med fuktighetsnivå i namnet

en: + Add Preset
sv: + Lägg till inställning

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
sv: --använd-firmware-retraction är inte kompatibel med --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
sv: --använd-firmware-retraction stöds endast av Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier och Machinekit firmware

en: 0 (no open anchors)
sv: 0 (inga öppna ankare)

en: 0 (not anchored)
sv: 0 (ej förankrad)

en: 1000 (unlimited)
sv: 1000 (obegränsat)

en: 3D Mouse disconnected.
sv: 3D mus bortkopplad.

en: 3Dconnexion settings
sv: 3Dconnexion inställningar

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
sv: En G-kod väg passerar över byggplattans begränsningar.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
sv: En G-kod bana går utöver den maximala utskriftshöjden.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
sv: Det finns en konfiguration med samma namn: %s; vill du ersätta den?

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
sv: En enhet med samma värd (IP eller URL) finns redan, skriv in igen.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
sv: Det finns en fil med samma namn: %s; vill du ersätta den?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
sv: Mellanrum mellan innersta brim linjen och objektet kan underlätta vid borttagande av brim

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
sv: En ny nätverksplugin (%s) är tillgänglig. Vill du installera den?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
sv: Ett nytt konfigurations paket finns tillgängligt, Installera?

en: A new version is available
sv: En ny version är tillgänglig

en: A problem occurred during calibration. Click to view the solution.
sv: Ett problem uppstod under kalibreringen. Klicka för att se lösningen.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
sv: En testmodell kommer att skrivas ut. Ta bort byggplattan och placera tillbaka den på bädden före kalibrering.

en: AMS Materials Setting
sv: AMS Material Inställning

en: AMS Settings
sv: AMS Inställningar

en: AMS Slots
sv: AMS Fack

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
sv: AMS filament backup is not enabled; please enable it in the AMS settings.

en: AMS filaments
sv: AMS-filament

en: AMS not connected
sv: AMS ej ansluten

en: AMS slot used for this filament
sv: AMS fack som används för detta filament

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
sv: AMS fortsätter automatiskt till en annan spole med samma filament egenskaper när det nuvarande filamentet tar slut.

en: API Key / Password
sv: API Nyckel/Lösenord

en: API key
sv: API nyckel

en: Abnormal print file data. Please slice again
sv: Onormal utskrifts fil data. Vänligen bered igen

en: Abnormal print file data. Please slice again.
sv: Onormal utskrifts fil data: Vänligen bered igen.

en: About %s
sv: Om %s

en: About this calibration
sv: Om denna kalibrering

en: Acceleration limitation
sv: Accelerations begränsning

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
sv: Acceleration av första lager. Ett lägre värde kan förbättra vidhäftningen av byggplattan.

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
sv: Acceleration av innerväggar. 0 betyder normal acceleration.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
sv: Acceleration av yttervägg. ett lägre värde kan förbättra kvaliteten.

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
sv: Acceleration av gles utfyllnad. Om värdet uttrycks som en procentsats (t.ex. 100%) kommer det att beräknas baserat på standard accelerationen.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
sv: Acceleration av fyllning av toppytan. Att använda ett lägre värde kan förbättra ytkvaliteten

en: Accept
sv: Godkänn

en: Access Code
sv: Behörighetskod:

en: Access violation
sv: Åtkomstfel

en: Accessory
sv: Tillbehör

en: Accurate
sv: Exakt

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate for better air filtration
sv: Aktivera för bättre luftfiltrering

en: Adaptive
sv: Adaptiv

en: Adaptive Cubic
sv: Adaptiv Cubic

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Custom G-code
sv: Lägg till anpassad G-kod

en: Add Custom Template
sv: Lägg till anpassad mall

en: Add Filament Preset under this filament
sv: Lägg till filament inställningar för detta filament

en: Add File
sv: Lägg till fil

en: Add Models
sv: Lägg till modeller

en: Add Modifier
sv: Lägg till Modifierare

en: Add Pause
sv: Lägg till paus

en: Add Photo
sv: Lägg till en bild

en: Add Preset
sv: Lägg till inställning

en: Add Primitive
sv: Lägg till Primitiv

en: Add connector
sv: Lägg till kontaktdon

en: Add connector to selection
sv: Lägg till kontaktdon i urvalet

en: Add connectors
sv: Lägg till kontaktdon

en: Add detail
sv: Lägg till detalj

en: Add height range
sv: Lägg till höjdintervall

en: Add line number
sv: Lägg till rad nummer

en: Add modifier
sv: Lägg till modifierare

en: Add negative part
sv: Lägg till negativ del

en: Add one filament
sv: Lägg till ett filament

en: Add part
sv: Lägg till del

en: Add plate
sv: Lägg till byggplata

en: Add preset for new printer
sv: Lägg till inställningar för ny skrivare

en: Add settings
sv: Lägg till inställningar

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
sv: Lägg till massiv fyllning nära sluttande ytor för att garantera den vertikala skal tjockleken (topp+bottenfasta lager)

en: Add support blocker
sv: Lägg till support blockerare

en: Add support enforcer
sv: Lägg till support förstärkning

en: Add/Remove filaments
sv: Lägg till/Ta bort filament

en: Add/Remove materials
sv: Lägg till/Ta bort material

en: Add/Remove presets
sv: Lägg till/Ta bort förinställningar

en: Additional process preset
sv: Ytterligare process inställning

en: Adjust
sv: Justera

en: Adjust to the set range automatically?
sv: Justera automatiskt till det inställda området?

en: Advance
sv: Framåt

en: Advanced
sv: Avancerat

en: After cut
sv: Efter skärning

en: Air filtration enhancement
sv: Förbättrad luftfiltrering

en: Align to Y axis
sv: Justera mot Y-axeln

en: Aligned
sv: Linjerad

en: Aligned Rectilinear
sv: Justerade Rätlinjig

en: All
sv: Allt

en: All Files
sv: Alla Filer

en: All changes will be discarded.
sv: Alla ändringar överges.

en: All changes will not be saved
sv: Alla ändringar kommer inte att sparas

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
sv: Alla inmatningar i den anpassade printer leverantören eller modellen är mellanslag. Vänligen ange på nytt.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
sv: Alla inmatningar i den anpassade leverantören eller serien är mellanslag. Vänligen ange på nytt.

en: All objects will be removed, continue?
sv: Alla objekt kommer att raderas, fortsätta?

en: All solid layer
sv: Helt solida lager

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
sv: Alla filament inställningar som hör till detta filament kommer att raderas. 
    Om du använder detta filament i din printer, vänligen återställ filament informationen för den platsen.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
sv: Alla valda objekt är på den låsta plattan,
    det går inte att auto placera dessa objekten.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
sv: Alla valda objekt är på den låsta plattan,
    det går inte att auto-placera dessa objekten.

en: All walls
sv: Alla väggar

en: Allow Prompt Sound
sv: Tillåt Prompt Ljud

en: Allow multiple materials on same plate
sv: Tillåt multipla material på samma byggplatta

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
sv: Tillåter målning endast på fasetter som valts av: ”%1%”

en: Along X axis
sv: Längs X axeln

en: Along Y axis
sv: Längs Y axeln

en: Along Z axis
sv: Längs Z axeln

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
sv: Du har redan gjort en synkronisering; vill du bara synkronisera ändringar eller synkronisera allt på nytt?

en: Alt + Mouse wheel
sv: Alt + mushjul

en: Alt + Shift + Enter
sv: Alt + Skift + Enter

en: Alt+Mouse wheel
sv: Alt+Mushjul

en: Ams Status
sv: AMS Status

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i innan utskrift via LAN.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i innan utskrift.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
sv: Ett MicroSD kort måste sättas i innan du skickar till printern.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i innan det skickas till skrivaren.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i för att spela in en timelapse.

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
sv: Ett fel har uppstått. Systemminnet kanske inte räcker till eller så kan det vara ett programfel.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
sv: En viktig uppdatering har upptäckts och måste köras innan utskriften kan fortsätta. Vill du uppdatera nu? Du kan också uppdatera senare från "Uppgradera firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
sv: Ett objekt har placerats över plåtgränsen eller överskrider höjdgränsen.
    Lös problemet genom att flytta det helt på eller av plattan och bekräfta att höjden är inom byggvolymen.

en: An object is layed over the boundary of plate.
sv: Ett objekt är placerad över byggplattans begränsningar.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
sv: Ett objekts XY-storleks kompensation kommer inte att användas eftersom den är också färglagd.
    XY-storlekskompensation kan inte kombineras med färgläggning.

en: Angle
sv: Vinkel

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
sv: Vinkel för strykning, som styr den relativa vinkeln mellan den övre ytan och strykningen

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
sv: Vinkeln för sparsam ifyllnads mönster, som styr start- eller huvudriktningen för linjer

en: Another export job is running.
sv: En annan exportering pågår.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
sv: En annan virtuell kamera körs.
    QIDI Studio stöder endast en virtuell kamera.
    Vill du stoppa den här virtuella kameran?

en: Any arrow
sv: Valfri pil

en: Application is closing
sv: Ansökan stängs

en: Apply
sv: Applicera

en: Arc fitting
sv: Arc passning

en: Are you sure to %1% the selected preset?
sv: Välja %1% den valda förinställningen?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
sv: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
sv: Är du säker på att du vill radera den valda inställningen?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
sv: Är du säker på att du vill radera den valda inställningen? 
    Om inställningen motsvarar ett filament som för närvarande används på din skrivare, vänligen återställ filament informationen för den platsen.

en: Are you sure you want to cancel this print?
sv: Är du säker på att du vill avbryta utskriften?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
sv: Är du säker på att du vill rensa filament informationen?

en: Are you sure you want to delete
sv: Är du säker på att du vill ta bort

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
sv: Är du säker på att du vill ta bort skrivaren "%1%"?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
sv: Är du säker på att du vill uppdatera? Uppdateringen tar ca 10 minuter. Stäng inte av strömmen medans printern uppdaterar.

en: Arrange
sv: Arrangera

en: Arrange all objects
sv: Ordna alla objekt

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
sv: Placering misslyckades. Avvikelser hittades när objektets geometri bearbetades.

en: Arrange objects on selected plates
sv: Ordna alla objekt på vald platta

en: Arrange options
sv: Arrangera val

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
sv: Följande objekt har inte placerats då de inte får plats på plattan:
    %s

en: Arranging
sv: Placerar

en: Arranging canceled.
sv: Placering avbruten.

en: Arranging done.
sv: Placering klar.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
sv: Placeringarna är klara men det finns ouppackade föremål. Minska avståndet och försök igen.

en: Arranging...
sv: Placerar...

en: Arrow Down
sv: Pil Ner

en: Arrow Left
sv: Pil Vänster

en: Arrow Right
sv: Pil Höger

en: Arrow Up
sv: Pil Upp

en: Asia-Pacific
sv: Asien-Stillahavsområdet

en: Assemble
sv: Montera

en: Assemble Control
sv: Monterings Kontroll

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
sv: Montera de valda objekten till ett objekt med multipla delar

en: Assemble the selected objects to an object with single part
sv: Montera de valda objekten till ett objekt med en enda del

en: Assembly
sv: Montering

en: Assembly Guide
sv: Monterings Guide

en: Assembly Info
sv: Monterings Info

en: Assembly Return
sv: Monterings retur

en: Assembly View
sv: Monterings vy

en: Assign the part to the other side
sv: Tilldela delen till den andra sidan

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
sv: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating (4 or 5 stars).

en: Attention!
sv: Observera!

en: Author
sv: Författare

en: Authorization Type
sv: Auktoriserings Typ

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
sv: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before performing it.

en: Auto Orientation options
sv: Alternativ för automatisk orientering

en: Auto Rotate
sv: Auto Rotera

en: Auto Segment
sv: Automatisk Segment

en: Auto bed leveling
sv: Auto justera byggplattan

en: Auto orient
sv: Auto placera

en: Auto orient the object to improve print quality.
sv: Auto placera objektet för att förbättra utskriftskvaliteten.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
sv: Auto orienterar valda objekt eller alla objekten. Om det finns valda objekt, orienterar den bara de valda. Annars, orienterar den alla objekten på den aktuella plattan.

en: Auto orientation
sv: Auto placera

en: Auto rotate for arrangement
sv: Auto rotera  för arrangemang

en: Auto support threshold angle:
sv: Automatisk support tröskelsvinkel:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
sv: Automatisk synkronisering av användarens förinställningar (skrivare/filament/process)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
sv: Placera Automatiskt
    Visste du att du automatiskt kan ordna alla objekt i ditt projekt?

en: Auto-Backup
sv: Auto Säkerhetskopiera

en: Auto-Calc
sv: Autoberäkna

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
sv: Auto Orientera
    Visste du att du kan rotera objekt till en optimal orientering för utskrift med ett enkelt klick?

en: Auto-record Monitoring
sv: Automatisk inspelning av övervakning

en: Auto-recovery from step loss
sv: Automatisk återhämtning vid stegförlust

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
sv: Automatic flow calibration using the Micro Lidar

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
sv: Automatiskt kombinera sparsam ifyllnad av flera lager att skrivas ut tillsammans för att minska tiden. Väggar skrivs fortfarande ut med vald lagerhöjd.

en: Auxiliary part cooling fan
sv: Extra del kylnings fläkt

en: Avoid crossing wall
sv: Undvik att korsa väggar

en: Avoid crossing wall - Max detour length
sv: Undvik att korsa väggar - Max omvägslängd

en: Avoid extrusion calibration region
sv: Undvik kalibrerings området

en: Avoid interface filament for base
sv: Undvik gränssnitts filament för basen

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
sv: Undvik om möjligt att använda filament för stöd gränssnitt för att skriva ut stödbasen.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
sv: Undvik vridning
    Visste du att när du skriver ut material som är benägna att vrida, såsom ABS, kan en lämplig ökning av värmebäddens temperatur minska sannolikheten för vridning.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back Page 1
sv: Tillbaka Sida 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
sv: Säkerhetskopiera ditt projekt regelbundet för att återställa från en tillfällig krasch.

en: Balanced
sv: Balanserad

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
sv: Bambu Studio är baserad på PrusaSlicer av Prusa Research, som är från Slic3r av Alessandro Ranellucci och RepRap-communityn

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
sv: Bambu Studio är baserad på PrusaSlicer av PrusaResearch och SuperSlicer av Merill (supermerill).

en: Base pattern
sv: Botten mönster

en: Base pattern spacing
sv: Basens mönster mellanrum

en: Basic Info
sv: Grundläggande information

en: Basic Information
sv: Grundläggande information

en: Basic information
sv: Allmän information

en: Batch manage files.
sv: Batch hantera filer.

en: Bed
sv: Byggplattan

en: Bed Leveling
sv: Justering av byggplattan

en: Bed Shape
sv: Byggplattans Form

en: Bed Temperature
sv: Byggplattans temperatur

en: Bed Type
sv: Typ av byggplatta

en: Bed adhension
sv: Byggplattans vidhäftningsförmåga

en: Bed custom model
sv: Anpassad byggplattas typ

en: Bed custom texture
sv: Anpassad byggplattas textur

en: Bed exclude area
sv: Utesluten yta av byggplattan

en: Bed filling canceled.
sv: Byggplattans fyllning avbruten.

en: Bed filling done.
sv: Byggplattans fyllning utförd.

en: Bed leveling
sv: Justering av Byggplattan

en: Bed temperature
sv: Byggplattans temperatur

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Ett värde på 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
sv: Byggplattans temperatur efter det första lagret. 0 betyder att filamentet inte stöds på den texturerade PEI-plattan.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
sv: Byggplattans temperatur för första lager 0 betyder att filamentet inte stöds på den texturerade PEI-plattan.

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
sv: Bäddtemperatur när slät PEI-platta/Högtemperatur platta är installerad. Värde 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på den släta PEI-plattan/högtemperaturplattan

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
sv: Byggplattans temperatur när texturerad PEI-platta är installerad. 0 betyder att filamentet inte stöds på den texturerade PEI-plattan

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när Cool Plate är installerad. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när Engineering Plate är installerad. Ett värde på 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed type
sv: Typ av byggplatta

en: Bed types supported by the printer
sv: Byggplattans typ stöds av skrivaren

en: Before layer change G-code
sv: Före lagerskifte G-kod

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
sv: Bästa automatiska arrangemangs position i intervallet [0,1] w.r.t. bäddens form.

en: Best object position
sv: Bästa position för objektet

en: Beta Version
sv: Betaversion

en: Beta version
sv: Betaversion

en: Between Object Gcode
sv: Mellan objekt G kod

en: Bill of Materials
sv: Materialförteckning

en: Block seam
sv: Blockera söm

en: Block supports
sv: Blockera support

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom View
sv: Vy Botten

en: Bottom Z distance
sv: Nedre Z-avstånd

en: Bottom interface layers
sv: Botten gränssnitts lager

en: Bottom interface spacing
sv: Botten gränssnitts mellanrum

en: Bottom shell layers
sv: Botten skal lager

en: Bottom shell thickness
sv: Bottenskals tjocklek

en: Bottom surface
sv: Botten yta

en: Bottom surface pattern
sv: Botten ytans mönster

en: Bottom:
sv: Botten:

en: Brass
sv: Mässing

en: Bridge
sv: Bridge/bro

en: Bridge direction
sv: Bridge riktning

en: Bridge flow
sv: Bridge/Brygg flöde

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
sv: Åsidosättande av bridging vinkel. Om värdet lämnas till noll kommer bridging vinkeln att beräknas automatiskt. I annat fall kommer den angivna vinkeln att användas för externa bridges. Använd 180° för nollvinkel.

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
sv: Brim för bättre vidhäftning
    Visste du att när utskriftsmodeller har en liten kontaktyta med utskriftsytan rekommenderas det att använda en brim?

en: Brim type
sv: Brim typ

en: Brim width
sv: Brim bredd

en: Brim-object gap
sv: Avstånd mellan brim och modell

en: Bring All to Front
sv: Ta fram alla

en: Browse
sv: Sök

en: Brush
sv: Pensel

en: Brush shape
sv: Pensel form

en: Brush size
sv: Pensel storlek

en: Bucket fill
sv: Hinkfyllning

en: Bulge
sv: Utbuktning

en: Busy
sv: Upptagen

en: By Layer
sv: Per lager

en: By Object
sv: Per objekt

en: By layer
sv: Per lager

en: By object
sv: Per objekt

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
sv: Genom att sänka hastigheten på ytterväggen för att undvika skrivarens resonansområde, undviks ringningar på modellens yta.
    Vänligen stäng av detta alternativ när du testar ringningar.

en: CANCELED
sv: Avbruten

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
sv: CF/GF-trådar är hårda och spröda, så de kan lätt gå sönder eller fastna i en AMS; använd dem med försiktighet.

en: COMPLETED
sv: Klar

en: CRC check failed
sv: CRC kontroll misslyckad

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Calibrate again
sv: Kalibrera igen

en: Calibrating
sv: Kalibrerar

en: Calibrating AMS...
sv: Kalibrerar AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
sv: Kalibrerar Micro Lidar

en: Calibrating extrusion
sv: Kalibrerar extrudering

en: Calibrating extrusion flow
sv: Kalibrerar extruderings flödet

en: Calibrating the micro lida
sv: Kalibrerar Micro Lidar

en: Calibrating... %d%%
sv: Kalibrerar... %d%%

en: Calibration
sv: Kalibrering

en: Calibration Flow
sv: Kalibrerings Flöde

en: Calibration Type
sv: Typ av kalibrering

en: Calibration completed
sv: Kalibreringen klar

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
sv: Kalibreringen klar. Vänligen hitta den mest enhetliga extruderingslinjen på din heta säng som bilden nedan, och fyll värdet på vänster sida i faktor K-inmatningsrutan.

en: Calibration error
sv: Fel vid kalibrering

en: Calibration help
sv: Hjälp med kalibrering

en: Calibration not supported
sv: Kalibrering stöds inte

en: Calibration program
sv: Kalibrerings program

en: Calibration step selection
sv: Val av kalibreringssteg

en: Calibration1
sv: Kalibrering1

en: Calibration2
sv: Kalibrering2

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera Angle - Left side
sv: Kamera vy - Vänster sida

en: Camera Angle - Right side
sv: Kamera vy - Höger sida

en: Camera Setting
sv: Kamerainställning

en: Camera view - Behind
sv: Kamera vy - Bakom

en: Camera view - Bottom
sv: Kamera vy - Botten

en: Camera view - Default
sv: Kamera vy - Standard

en: Camera view - Front
sv: Kamera vy - Fram

en: Camera view - Top
sv: Kamera vy - Topp

en: Can not add models when in preview mode!
sv: Det gick inte att lägga till modeller i förhandsvisningsläge

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
sv: Multipla filament som har större temperatur skillnader kan inte skrivas ut tillsammans. Extruder och nozzel kan blockeras eller skadas under utskrift

en: Can't apply when process preview.
sv: Kan inte tillämpas vid bearbetning av förhandsgranskning

en: Can't find my devices?
sv: Hittar du inte enheter?

en: Can't find my printer model
sv: Kan inte hitta min printer modell

en: Can't find vendor I want
sv: Kan inte hitta den leverantör jag vill ha

en: Can't start this without SD card.
sv: Kan inte starta utan MicroSD kort.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel calibration
sv: Avbryt kalibrering

en: Cancel print
sv: Avbryt utskrift

en: Cancel selected
sv: Avbryt vald

en: Cancel upload
sv: Avbryt uppladdning

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelling
sv: Avbryter

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
sv: Kan inte läsa filament information: Filamentet är laddat till verktygshuvudet, ta bort filamentet och försök igen.

en: Cannot send the print job for empty plate
sv: Det går inte att skicka ett utskriftsjobb för en tom platta.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
sv: Det går inte att skicka utskriftsjobbet till en printer där programvaran måste uppdateras.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
sv: Det går inte att skicka ett utskriftsjobb medan printern uppdaterar firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
sv: Det går inte att skicka utskriftsuppgiften när uppgraderingen pågår

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
sv: Varning! Flödes kalibrering på texturerade PEI plattor kan misslyckas på grund av ytan.

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
sv: Certifikatfiler (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Alla filer|*.*

en: Cham
sv: Kammare

en: Chamber temperature
sv: Kammarens temperatur

en: Change Filament
sv: Byta Filament

en: Change filament
sv: Byta filament

en: Change filament G-code
sv: Byta filament G-kod

en: Change filament at the beginning of this layer.
sv: Byt filament i början av detta lager.

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
sv: Ändra dessa inställningar automatiskt? 
    JA -Ändra dessa inställningar och möjliggör Spiral läge automatiskt
    NEJ  -Avbryt Spiral läge denna gång

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
sv: Ändra dessa inställningar automatiskt?
    Ja -  Ändra dessa inställningar automatiskt
    Nej - Ändra inte dessa inställningar åt mig

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Changing application language
sv: Byter språk

en: Changing filament
sv: Byter filament

en: Changing the region will log out your account.
sv: Om du ändrar regionen loggas du ut från ditt konto.

en: Check filament location
sv: Kontrollera filamentets placering

en: Check for Update
sv: Sök efter Uppdatering

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
sv: Kontrollera den aktuella statusen för QIDI Lab servern genom att klicka på länken ovan.

en: Check the reason
sv: Kontrollera orsaken

en: Check the status of current system services
sv: Kontrollera status för aktuella systemtjänster

en: Checking extruder temperature
sv: Kontrollerar extruderings temperatur

en: Checking support necessity
sv: Kontrollera supportens nödvändighet

en: China
sv: Kina

en: Choice your physical printer preset
sv: Välj din fysiska skrivarförinställning

en: Choose Download Directory
sv: Välj Nedladdnings Register

en: Choose SLA archive:
sv: Välj SLA arkiv:

en: Choose a directory
sv: Välj ett register

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
sv: Välj fil att importera byggplattans textur från (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
sv: Välj ett AMS fack och tryck sedan på knappen "Ladda" eller "Mata ut" för att automatiskt ladda eller mata ut filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
sv: Välj  en STL fil att importera byggplattans model från:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
sv: Välj en STL fil för att importera bygglattans form ifrån:

en: Choose filament
sv: Välj filament

en: Choose files
sv: Välj filer

en: Choose one file (3mf):
sv: Välj en fil (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
sv: Välj en fil (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
sv: Välj en eller flera filer (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
sv: Välj en eller flera filer (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
sv: Välj en del typ

en: Circle
sv: Cirkel

en: Circular
sv: Cirkulär

en: Classic
sv: Klassisk

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
sv: Klassisk vägg generator producerar väggar med konstant extruderingsbredd och för mycket tunna områden används gap-fill. Arachne-motor producerar väggar med variabel extruderingsbredd

en: Cleaning nozzle tip
sv: Rengör nozzle spetsen

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear my choice on the unsaved presets.
sv: Rensa mitt val för de osparade förinställningarna.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
sv: Rensa mitt val för de osparade projekten.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Fri radie runt extrudern. Används för att undvika kollision vid utskrift per objekt.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
sv: Klicka på OK för att uppdatera Network plug-in när QIDI Studio startas nästa gång.

en: Click here if you can't connect to the printer
sv: Klicka här om du inte kan ansluta till printern

en: Click here to download it.
sv: Klicka här för att ladda ner den.

en: Click the icon to edit color painting of the object
sv: Klicka på ikonen för att redigera färgläggningen av objektet

en: Click the icon to edit support painting of the object
sv: Klicka på ikonen för att redigera support färgläggningen av objektet

en: Click the icon to reset all settings of the object
sv: Klicka på ikonen för att återställa alla objekts inställningar

en: Click the icon to shift this object to the bed
sv: Klicka på ikonen för att flytta detta föremål till byggplattan

en: Click the icon to toggle printable property of the object
sv: Klicka på ikonen för att bläddra igenom utskriftens egenskaper

en: Click the right mouse button to display the full text.
sv: Högerklicka för att se hela texten.

en: Click to download new version in default browser: %s
sv: Tryck på ladda ner ny version ifrån standard webbläsaren: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
sv: Klicka för att släppa aktuell modifiering och återställa till sparat värde.

en: Click to edit preset
sv: Tryck för att redigera inställningar

en: Click to pick filament color
sv: Tryck för att välja filament färg

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
sv: Klicka för att återställa alla inställningar till den senast sparade förinställningen.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
sv: Klicka för att återställa aktuellt värde och koppla till det övergripande värdet.

en: Click to select AMS slot manually
sv: Klicka för att välja AMS fack manuellt

en: Clone
sv: Klona

en: Clone copies of selections
sv: Kopiera markeringen

en: Clone selected
sv: Kopia vald

en: Close
sv: Stäng

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
sv: Stoppa alla kylfläktar vid det första valda lager. Kylfläkten ska vara stängd vid första lager för att förbättra fästet på byggplattan

en: Close holes
sv: Stäng hål

en: Closing Application while some presets are modified.
sv: Stänger Begäran medans vissa inställningar ändrats.

en: Cloud Slicing...
sv: Moln beredning...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
sv: Anslutningen till molntjänsten misslyckades. Försök igen.

en: Collapse
sv: Komprimera

en: Collapse/Expand the sidebar
sv: Dölj/Visa meny

en: Color
sv: Färg

en: Color Painting
sv: Färgläggning

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Color change
sv: Färg byte

en: Color painting
sv: Färgläggning

en: Colour
sv: Färg

en: Comfirm Save As
sv: Bekräfta Spara som

en: Comment
sv: Kommentera

en: Common
sv: Vanlig

en: Compare presets
sv: Jämför inställningar

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
sv: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in minimal layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in slightly visible layer lines but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height. This results in almost negligible layer lines and slightly longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost invisible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost invisible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in minimal layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in much higher print quality but a much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but slightly shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost negligible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in less apparent layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
sv: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
sv: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in much more apparent layer lines and much lower print quality, but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and slightly higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
sv: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
sv: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in very apparent layer lines and much lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
sv: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height. This results in extremely apparent layer lines and much lower print quality but much shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
sv: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height. This results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
sv: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compatible machine
sv: Kompatibel maskin

en: Compatible machine condition
sv: Kompatibel maskin status

en: Compatible process profiles
sv: Kompatibla process profiler

en: Compatible process profiles condition
sv: Kompatibla process profilers status

en: Complete Calibration
sv: Fullständig kalibrering

en: Complete print
sv: Komplett utskrift

en: Completed
sv: Slutförd

en: Concentric
sv: Koncentrisk

en: Cone
sv: Kon

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
sv: Konfigurera vilket AMS-fack som ska användas för filamentet som används i utskriftsjobbet.

en: Configuration can update now.
sv: Konfigurationen kan uppdateras nu.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
sv: Konfigurations fil “%1%” har laddats, men vissa värden känns inte igen.

en: Configuration incompatible
sv: Ej kompatibel konfiguration

en: Configuration package changed
sv: Konfigurations paketet är ändrat

en: Configuration package updated to
sv: Konfigurations paket uppdaterat till

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
sv: Konfigurations paketet har laddats, men vissa värden känns inte igen.

en: Configuration update
sv: Konfigurerings uppdatering

en: Configuration updates
sv: Konfigurationen uppdateras

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm and Update Nozzle
sv: Bekräfta och uppdatera nozzeln

en: Confirm connectors
sv: Bekräfta kontakterna

en: Confirm extruded
sv: Bekräfta extruderad

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
sv: Konflikter i g-kodens banor har hittats i lager %d. Separera de motstridiga objekten ytterligare (%s<->%s).

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
sv: Det gick inte att ansluta %s! [SN: %s, kod=%s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
sv: Anslut en gles utfyllnadslinje till en inre perimeter med ett kort segment av en ytterligare perimeter. Om den uttrycks i procent (exempel: 15%) beräknas den över den glesa utfyllnadslinjens bredd. Slicer försöker ansluta två nära utfyllnadslinjer till ett kort perimeter segment. Om inget sådant perimeter segment som är kortare än infill_anchor_max hittas, ansluts infyllningslinjen till ett perimeter segment på bara en sida och längden på det perimeter segment som tas är begränsad till denna parameter, men inte längre än anchor_length_max. Sätt denna parameter till noll för att inaktivera förankring av perimetrar som är anslutna till en enda utfyllnadslinje.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
sv: Anslut en gles utfyllnadslinje till en inre perimeter med ett kort segment av en ytterligare perimeter. Om den uttrycks i procent (exempel: 15%) beräknas den över den glesa utfyllnadslinjens bredd. Slicer försöker ansluta två nära utfyllnadslinjer till ett kort perimeter segment. Om inget sådant perimeter segment som är kortare än denna parameter hittas, ansluts utfyllnadslinjen till ett perimeter segment på bara en sida och längden på perimeter segmentet begränsas till infill_anchor, men inte längre än denna parameter. Sätt denna parameter till noll för att inaktivera förankring.

en: ConnectPrinter(LAN)
sv: Anslut skrivare (LAN)

en: Connecting to printer
sv: Ansluter till skrivaren

en: Connecting to printer...
sv: Ansluter till skrivaren...

en: Connecting to server
sv: Ansluter till server

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
sv: Ansluter till skrivaren. Det går inte att avbryta under anslutnings processen.

en: Connecting...
sv: Sammankopplar...

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection Failed. Please check the network and try again
sv: Anslutningen misslyckades. Kontrollera nätverket och försök igen

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
sv: Anslutningen misslyckades! Om din IP-adress och åtkomstkod är korrekta, 
    gå vidare till steg 3 för felsökning av nätverksproblem

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
sv: Anslutningen misslyckades, kontrollera IP och åtkomstkod

en: Connection to AstroBox works correctly.
sv: Connection to AstroBox is working correctly.

en: Connection to Duet works correctly.
sv: Connection to Duet is working correctly.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
sv: Connection to FlashAir is working correctly and upload is enabled.

en: Connection to MKS works correctly.
sv: Connection to MKS is working correctly.

en: Connection to Moonraker works correctly.
sv: Anslutning till Moonraker fungerar korrekt.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
sv: Connection to OctoPrint is working correctly.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
sv: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
sv: Connection to PrusaLink is working correctly.

en: Connection to Repetier works correctly.
sv: Connection to Repetier is working correctly.

en: Connection to printer failed
sv: Anslutning till skrivaren misslyckades

en: Connection to printers connected via the print host failed.
sv: Anslutningen till printrar som är anslutna via printer värden misslyckades.

en: Connector
sv: Kontakt

en: Connectors
sv: Kontaktdon

en: Contour
sv: Kontur

en: Contour and hole
sv: Kontur och hål

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
sv: Objektets kontur kommer att växa eller krympa i XY-planet med det konfigurerade värdet. Positivt värde gör konturen större. Negativt värde gör konturen mindre. Denna funktion används för att justera storleken något när objektet har monterings problem

en: Control
sv: Kontroll

en: Convert from inch
sv: Konvertera ifrån inch

en: Convert from meter
sv: Konvertera ifrån meter

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
sv: Konvertera indragningsrörelserna till G10 och G11 gcode

en: Cool Plate / PLA Plate
sv: Cool Plate / PLA Platta

en: Cooling
sv: Kylning

en: Cooling chamber
sv: Kyler kammare

en: Cooling for specific layer
sv: Kylning för valda lager

en: Cooling overhang threshold
sv: Överhängs kylningens tröskel

en: Copies of the selected object
sv: Kopior av det valda objektet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Current Filament Preset
sv: Kopiera aktuell filament inställning

en: Copy preset from filament
sv: Kopiera inställning från filament

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklipp

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copying directory %1% to %2% failed: %3%
sv: Kopierar katalog %1% till %2% misslyckade: %3%

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
sv: Kopierar fil %1% till %2% misslyckade: %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
sv: Kopiering av den tillfälliga G-koden till utgången G-kod misslyckades.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Cost
sv: Kostnad

en: Could not connect to AstroBox
sv: Kunde inte ansluta till AstroBox

en: Could not connect to Duet
sv: Kunde inte ansluta till Duet

en: Could not connect to FlashAir
sv: Kunde inte ansluta till FlashAir

en: Could not connect to MKS
sv: Kunde inte ansluta till MKS

en: Could not connect to OctoPrint
sv: Kunde inte ansluta till OctoPrint

en: Could not connect to Prusa SLA
sv: Kunde inte ansluta till Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
sv: Kunde inte ansluta till PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
sv: Kunde inte ansluta till Repetier

en: Could not get a valid Printer Host reference
sv: Det gick inte att hämta en giltig printer värdreferens

en: Could not get resources to create a new connection
sv: Det gick inte att hämta resurser för att skapa en ny anslutning

en: Cover
sv: Skydd

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
sv: Täck det översta kontaktskiktet på stöden med öglor. Inaktiverad som standard.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
sv: Sprickor mindre än 2 x gap stängningsradie fylls under triangeln mesh beredning. Gap stängningsoperationen kan minska den slutliga utskriftsupplösningen, därför är det lämpligt att hålla värdet rimligt lågt.

en: Create
sv: Skapa

en: Create Based on Current Filament
sv: Skapa baserat på aktuellt filament

en: Create Based on Current Printer
sv: Skapa baserat på aktuell printer

en: Create Filament
sv: Skapa filament

en: Create Filament Successful
sv: Filament Created Successfully

en: Create Nozzle for Existing Printer
sv: Skapa nozzel för befintlig skrivare

en: Create Printer
sv: Skapa printer

en: Create Printer Successful
sv: Skapa Printer lyckades

en: Create Printer/Nozzle
sv: Skapa Printer/Nozzel

en: Create Type
sv: Skapa typ

en: Create filament presets failed. As follows:
sv: Skapa inställningar för filament misslyckades. Enligt följande:

en: Create from Template
sv: Skapa från mall

en: Create printer
sv: Skapa printer

en: Create process presets failed. As follows:
sv: Skapa process inställningar misslyckades. Enligt följande:

en: Creating a new project
sv: Skapar nytt projekt

en: Critical error
sv: Kritiskt fel

en: Ctrl + Mouse wheel
sv: Ctrl + Mushjul

en: Ctrl+
sv: Ctrl +

en: Ctrl+Mouse wheel
sv: Ctrl+mushjul

en: Cube
sv: Kub

en: Cubic
sv: Kubisk

en: Current Version:
sv: Aktuell version:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
sv: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature; this may result in material softening and nozzle clogs.The maximum safe temperature for the material is %d

en: Current flowrate cali param is invalid
sv: Aktuell flödeshastighets kalibrerings parameter är ogiltig

en: Current vendor has no models, please reselect.
sv: Nuvarande leverantör har inga modeller, vänligen välj om.

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
sv: Anpassad CA-certifikatfil kan anges för HTTPS OctoPrint-anslutningar, i crt/pem-format. Om den lämnas tom används standarddatabasen för OS CA-certifikat.

en: Custom Color
sv: Anpassa färg

en: Custom G-code
sv: Custom G-kod

en: Custom G-code:
sv: Anpassad G-kod:

en: Custom Template:
sv: Anpassad mall:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
sv: Custom support och färgläggning raderades innan reparation.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
sv: Custom vendor missing; please input custom vendor.

en: Customize
sv: Anpassa

en: Customized Preset
sv: Anpassad inställning

en: Cut
sv: Beskär

en: Cut Connectors information
sv: Information om kontakter

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
sv: Verktyget Klipp ut
    Visste du att du kan klippa en modell i valfri vinkel och position med skärverktyget?

en: Cut connectors
sv: Klipp kontakter

en: Cut filament
sv: Skär filament

en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklipp

en: Cut to parts
sv: Beskär till delar

en: Cutter error pause
sv: Fel på skärare paus

en: DEBUG settings have saved successfully!
sv: FELSÖKNINGS inställningarna har sparats!

en: DNS Server:
sv: DNS server:

en: Daily Tips
sv: Dagliga tips

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
sv: Fuktig PVA blir flexibel och fastnar i AMS, var noga med att torka den väl före användning.

en: Dark Mode
sv: Mörkt Läge

en: Deadzone:
sv: Upphör:

en: Debug Info
sv: Felsöknings Information

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
sv: Bestämmer storleken på miniatyrbilder som lagras i g-kod filer

en: Decimate ratio
sv: Decimera förhållandet

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
sv: Minska detta värde något (tex 0.9) för att minska material åtgång för bridges/bryggor, detta för att förbättra kvaliteten

en: Default
sv: Standard

en: Default View
sv: Standard Vy

en: Default color
sv: Standardfärg

en: Default filament color
sv: Standard filament färg

en: Default filament profile
sv: Standard filament profil

en: Default filament profile when switch to this machine profile
sv: Standard filament profil vid byte till denna maskinens profil

en: Default jerk
sv: Standard jerk

en: Default line width if some line width is set to be zero
sv: Standard linjebredd för linjebredder är satt till noll

en: Default process profile
sv: Standard process profil

en: Default process profile when switch to this machine profile
sv: Standard process profil vid byte till denna maskinens profil

en: Delete
sv: Radera

en: Delete All
sv: Radera Allt

en: Delete Custom G-code
sv: Radera anpassad G-kod

en: Delete Custom Template
sv: Radera anpassad mall

en: Delete Filament
sv: Ta bort filament

en: Delete Filament Change
sv: Radera filament byte

en: Delete Pause
sv: Ta bort paus

en: Delete Photo
sv: Ta bort foto

en: Delete Physical Printer
sv: Ta bort fysisk skrivare

en: Delete Plate
sv: Radera platta

en: Delete Preset
sv: Ta bort inställning

en: Delete all
sv: Radera alla

en: Delete all connectors
sv: Ta bort alla kopplingar

en: Delete connector from object which is a part of cut
sv: Ta bort kopplingen från objekt som är en del av snittet

en: Delete filament
sv: Ta bort filament

en: Delete file
sv: Radera fil

en: Delete files
sv: Radera filer

en: Delete input
sv: Ta bort inmatning

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
sv: Ta bort negativ volym från objekt som är en del av snittet

en: Delete object which is a part of cut object
sv: Radera objekt som är en del av det utskurna objektet

en: Delete objects, parts, modifiers
sv: Radera objekten, delarna och anpassningar

en: Delete preset
sv: Ta bort inställning

en: Delete selected
sv: Ta bort valda

en: Delete selected files from printer.
sv: Ta bort valda filer från skrivaren.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
sv: Radera den fasta delen från föremål som är en del av snittet

en: Delete the selected object
sv: Radera det valda objektet

en: Delete this preset
sv: Radera denna förinställning

en: Deletes all objects
sv: Radera alla objekt

en: Deletes the current selection
sv: Radera vald markering

en: Deleting the last solid part is not allowed.
sv: Ej tillåtet att radera den senaste fasta delen.

en: Density
sv: Densitet

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
sv: Densiteten av ifyllnad. 100%% betyder att objektet blir solid rakt igenom

en: Density of the first raft or support layer
sv: Densiteten av första raft eller support lager

en: Depth
sv: Djup

en: Depth ratio
sv: Djup förhållande

en: Deretraction Speed
sv: Retraktions hastighet

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
sv: Beskriv hur länge nozzel kommer att röra sig längs den sista banan när det dras tillbaka

en: Description:
sv: Förklaring:

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Deselect all
sv: Avmarkera alla

en: Deselects all objects
sv: Avmarkera alla objekt

en: Detached
sv: Fristående

en: Detail level
sv: Detaljnivå

en: Detail.
sv: Detalj.

en: Details
sv: Detaljer

en: Detect narrow internal solid infill
sv: Upptäck tight inre solid ifyllnad

en: Detect overhang wall
sv: Upptäck överhängs vägg

en: Detect overhangs for auto-lift
sv: Identifiera överhäng för automatisk lyftning

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
sv: Upptäck överhängets procentuella andel i förhållande till linjebredden och använd olika utskriftshastigheter. För 100 procent överhäng används bridge hastighet.

en: Detect thin wall
sv: Upptäck tunn vägg

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
sv: Upptäck tunna väggar som inte kan ha två linjer och använder en linje för att skrivas ut. Utskrifts kvaliteten begränsas efter som det inte är en sluten slinga

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
sv: Ta en omväg och undvik att färdas över väggar för att undvika risken att skapa dropp på ytorna

en: Develop mode
sv: Utvecklingsläge

en: Device
sv: Enhet

en: Device UI
sv: Enhetens gränssnitt

en: Diameter of nozzle
sv: Diametern på nozzeln

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
sv: Diametern av byggplattan. Det utgår ifrån (0,0) är lokaliserad i centrum.

en: Difference
sv: Skillnad

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
sv: Olika nozzel diametrar och olika filament diametrar är inte tillåtna när prime tower är aktiverat.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
sv: Olika typer av support
    Visste du att du kan välja mellan flera typer av support? Trädsupport fungerar bra för organiska modeller samtidigt som du sparar filament och förbättrar utskriftshastigheten. Kolla in dem!

en: Direct drive
sv: Direkt drivning

en: Disable AMS
sv: Inaktivera AMS

en: Disc
sv: Skiva

en: Display
sv: Visa

en: Distance from model to the outermost brim line
sv: Avståndet från modellen till yttersta brim linjen

en: Distance from skirt to brim or object
sv: Avståndet ifrån skirt till brim eller objektet

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
sv: Avståndet av  0,0 G-code koordineras ifrån främre vänstra hörnet av rektangeln.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Avstånd från nozzel spetsen till locket. Används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Avstånd från nozzel spetsen till den nedre stången. Används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Divide by zero
sv: Dela med noll

en: Do not Enable AMS
sv: Aktivera inte AMS

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
sv: Utför inga giltighets kontroller, som kontroll av konflikter mellan G-kod och banor.

en: Do you want to continue?
sv: Fortsätta?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
sv: Vill du radera filen '%s' från skrivaren?

en: Do you want to replace it
sv: Do you want to replace it?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
sv: Spara ändringarna till "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
sv: Vill du synkronisera dina personuppgifter från QIDI Cloud? 
    Den innehåller följande information:
    1. Process inställningar
    2. Filament inställningar
    3. Printer inställningar

en: Don't create support on model surface, only on build plate
sv: Skapa inte support på modellytan, endast på byggplattan

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
sv: Dra inte tillbaka när förflyttningen är helt i ett utfyllnadsområde. Det betyder att läckage av filament inte kan ses. Detta kan minska tiderna för indragning för komplexa modeller och spara utskriftstid, men gör beredning och generering av G-kod långsammare.

en: Don't save
sv: Spara inte

en: Don't show again
sv: Visa inte igen

en: Don't slow down outer walls
sv: Bromsa inte ytterväggarna

en: Don't support bridges
sv: Ingen support vid bridges/bryggor

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
sv: Inte support på hela bridge ytan för att använda mindre support. Kortare bridge kan oftast printas direkt utan support.

en: Done
sv: Klar

en: Dovetail
sv: Laxstjärt

en: Dowel
sv: Plugg

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Beta Version
sv: Ladda ner betaversion

en: Download Models
sv: Ladda ner modeller

en: Download failed
sv: Nedladdningen misslyckades

en: Download failed, File size exception.
sv: Download failed; File size exception.

en: Download failed, unknown file format.
sv: Download failed; unknown file format.

en: Download finished
sv: Nedladdning slutförd

en: Download selected files from printer.
sv: Ladda ner valda filer från skrivaren.

en: Download waiting...
sv: Nedladdning väntar...

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Downloading %d%%...
sv: Laddar ner %d%%...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
sv: Nedladdning av QIDI Network Plug-in

en: Downloading Virtual Camera Tools
sv: Ladda ner Virtuella Kamerans Verktyg

en: Downloading failed.
sv: Nedladdning misslyckad.

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Drag
sv: Dra

en: Drag to move the cut plane
sv: Dra för att flytta skär planet

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
sv: Dra för att flytta skär planet
    Högerklicka på en del för att tilldela den till den andra sidan

en: Drop project file
sv: Släpp projekt filen

en: During print
sv: Under utskrift

en: Dynamic flow Calibration
sv: Dynamisk flödeskalibrering

en: Dynamic flow calibration
sv: Dynamisk flödeskalibrering

en: ERROR
sv: FEL

en: Edge detection
sv: Kant detektering

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Custom G-code
sv: Redigera anpassad G-kod

en: Edit Filament
sv: Redigera filament

en: Edit Flow Dynamics Calibration
sv: Redigera kalibrering av flödesdynamik

en: Edit Plate Name
sv: Redigera plattans namn

en: Edit Preset
sv: Redigera inställningar

en: Edit Process Settings
sv: Redigera Process Inställningar

en: Edit Text
sv: Redigera text

en: Edit connectors
sv: Redigera kontaktdon

en: Edit in Parameter Table
sv: Redigera i Parameter Tabell

en: Edit preset
sv: Redigera förinställningar

en: Edit print parameters for a single object
sv: Redigera utskriftsinställningar för ett enda objekt

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
sv: Utmatning av enheten %s(%s) misslyckades.

en: Elephant foot compensation
sv: Elefant fots kompensation

en: Embeded
sv: Inbäddad

en: Embeded
    depth
sv: Embedded
    depth

en: Empty
sv: Tom

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
sv: Tomma lager runt botten ersätts med närmast normala lager.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable AI monitoring of printing
sv: Aktivera AI-övervakning av utskrifter

en: Enable AMS
sv: Aktivera AMS

en: Enable SSL(FTP)
sv: Aktivera SSL(FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
sv: Aktivera SSL(MQTT)

en: Enable accel_to_decel
sv: Aktivera accel_to_decel

en: Enable detection of build plate position
sv: Aktivera detektering av byggplattans position

en: Enable pressure advance
sv: Aktivera pressure advance

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
sv: Aktivera pressure advance? Auto kalibrerings resultat kommer att skrivas över när de har aktiverats. Värdelöst för QIDI printer.

en: Enable rotation
sv: Aktivera rotation

en: Enable support
sv: Aktivera support

en: Enable support generation.
sv: Aktivera support generering.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
sv: Aktivera detta val om maskinen har extra kylfläkt

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
sv: Aktivera detta alternativ för att lägga till ett EXKLUDERA OBJEKT kommando i g-kod för skrivare med klipper-firmware.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
sv: Aktivera detta val för att optimisera del kylningens hastighet för överhäng och bridge/bryggor

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
sv: Aktivera detta val för att sänka hastigheten för olika överhängs grader

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
sv: Aktivera detta alternativ för att sänka utskriftshastigheten så att den slutliga lager tiden inte blir kortare än lager tidströskeln i "Max fläkthastighetströskel" så att lagret kan kylas under längre tid. Detta kan förbättra kvaliteten för fina detaljer.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
sv: Aktivera detta för att lägga till rad nummer(Nx) i början av varje G-kod rad

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
sv: Aktivera detta för att låta kameran i skrivaren kontrollera kvaliteten på det första lager

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
sv: Aktivera detta för att få en G-kod fil som har G2 och G3 rörelser. Passnings toleransen är densamma som upplösningen

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
sv: Aktivering av traditionell timelapse fotografering kan orsaka ojämnheter i ytan. Det rekommenderas att ändra till jämnt läge.

en: End G-code
sv: Slut G-kod

en: End G-code when finish the printing of this filament
sv: Avsluta G-kod när utskriften av detta filament är klart

en: End G-code when finish the whole printing
sv: Avsluta G-kod när hela utskriften är klar

en: End PA:
sv: Slut PA:

en: End retraction length:
sv: Slutets indragnings längd:

en: End speed:
sv: Sluthastighet:

en: End temp:
sv: Slut temp:

en: End volumetric speed:
sv: Slut volymetrisk hastighet:

en: Enforce seam
sv: Tvinga söm

en: Enforce supports
sv: Tvinga support

en: Enqueued
sv: I kö

en: Ensure vertical shell thickness
sv: Säkerställ vertikal skaltjocklek

en: Enter Custom G-code used on current layer:
sv: Ange anpassad G-kod som används på det aktuella lagret:

en: Enter new name
sv: Skriv in nytt namn

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
sv: Uppräkning av värdprintern misslyckades.
    Meddelandets huvuddel: "%1%"
    Felmeddelande: "%2%"

en: Erase
sv: Radera

en: Erase all painting
sv: Radera all färgläggning

en: Error
sv: FEL

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Error code
sv: Felkod

en: Error code: %d
sv: Felkod: %d

en: Error desc
sv: Fel desc

en: Error during reload
sv: Fel vid omladdning

en: Error during replace
sv: Fel under byte

en: Error in zip archive
sv: Fel i zip arkiv

en: Error loading shaders
sv: Fel vid laddning av skuggor

en: Error occurs while loading G-code file
sv: Fel uppstår vid inläsning av G-kod fil

en: Error uploading to print host:
sv: Fel vid uppladdning till utskriftsvärd:

en: Error!
sv: Fel!

en: Error! Invalid model
sv: Fel! Ogiltlig modell

en: Error! Unable to create thread!
sv: Fel! Det går inte att skapa tråd!

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
sv[0]: Fel: %1$d inte mångfaldig kant.@Fel: %1$d inte mångfaldiga kanter.
sv[1]: Fel: %1$d inte mångfaldig kant.@Fel: %1$d inte mångfaldiga kanter.

en: Error: Please close all toolbar menus first
sv: FEL: Stäng alla verktygsmenyer först

en: Errors
sv: Fel

en: Estimated time
sv: Uppskattad tid

en: Europe
sv: Europa

en: Even-odd
sv: Jämnt-udda

en: Example
sv: Exempel

en: Exception
sv: Undantag

en: Exception in obtaining file size, please import again.
sv: Undantag vid erhållande av filstorlek, vänligen importera igen.

en: Exclude objects
sv: Exkludera objekt

en: Exhaust fan
sv: Utsugs fläkt

en: Exit %s
sv: Avsluta %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
sv: Expandera (+) eller krymp (-) det horisontella spännvidden för normalt stöd

en: Expand all raft layers in XY plane
sv: Öka alla raft lager i XY planet

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
sv: Öka första raft eller support lager för att förbättra fäste emot byggplattan

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
sv: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
sv: Experimental feature. Retraction length before cutting off during filament change

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
sv: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
sv: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications. Please use with the latest printer firmware.

en: Explosion Ratio
sv: Explosions Förhållande

en: Export
sv: Exportera

en: Export &Toolpaths as OBJ
sv: Exportera &Toolpaths som OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
sv: Exportera 3mf fil utan några 3mf-tillägg

en: Export AMF file:
sv: Exportera AMF-fil:

en: Export G-code
sv: Exportera G-kod

en: Export G-code file
sv: Exportera G-kod filen

en: Export Generic 3MF
sv: Exportera generisk 3mf

en: Export Log
sv: Exportera logg

en: Export OBJ file:
sv: Exportera OBJ-fil:

en: Export STL file:
sv: Exportera STL-fil:

en: Export all objects as STLs
sv: Exportera alla objekt som STL

en: Export all objects as one STL
sv: Exportera alla objekt som en STL

en: Export all plate sliced file
sv: Exportera alla beredda filer

en: Export all sliced file
sv: Exportera alla beredda filer

en: Export as STLs
sv: Exportera som STL

en: Export as one STL
sv: Exportera som en STL

en: Export current configuration to files
sv: Exportera aktuell konfiguration till filer

en: Export current plate as G-code
sv: Exportera aktuell byggplatta som G-kod

en: Export current sliced file
sv: Exportera aktuell beredd fil

en: Export plate sliced file
sv: Exportera byggplattans beredda fil

en: Export result
sv: Export resultat

en: Export successful
sv: Export lyckades

en: Export successfully.
sv: Exporten lyckades.

en: Export toolpaths as OBJ
sv: Exportera toolpaths som OBJ

en: Exporting 3mf file failed
sv: Export av 3mf filen misslyckades

en: Exporting G-code
sv: Exporterar G-kod

en: Exporting objects
sv: Exporterar objekten

en: Exporting.
sv: Exporterar.

en: Ext Spool
sv: Ext Spole

en: Extension Board
sv: Utöknings enhet

en: External Spool
sv: Extern spole

en: Extra high
sv: Extra hög

en: Extra length on restart
sv: Extra längd vid omstart

en: Extra low
sv: Extra låg

en: Extruder Clearance
sv: Extruder Frigång

en: Extruder Color
sv: Extruder Färg

en: Extruders count
sv: Extruder kalkylering

en: Extrusion Width
sv: Extruderings Bredd

en: Face recognition
sv: Ansiktsigenkänning

en: Factor K
sv: Faktor K

en: Factor N
sv: Faktor N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
sv: Faktorer för kalibrering av flödesdynamik

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
sv: Laddning av fil misslyckades "%1%". En ogiltlig konfiguration hittades.

en: Failed loading objects.
sv: Misslyckades att ladda objekten.

en: Failed processing of the filename_format template.
sv: Skapande av filnamn_format template misslyckades.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
sv: Kunde inte beräkna linjebredden för %1%. Kan inte få fram värdet för "%2%"

en: Failed to connect socket
sv: Det gick inte att ansluta uttaget

en: Failed to connect to cloud service
sv: Det gick inte att ansluta till molntjänsten

en: Failed to connect to the printer
sv: Uppkoppling till printern misslyckades

en: Failed to connect to the server
sv: Uppkoppling till servern misslyckades

en: Failed to create socket
sv: Det gick inte att skapa uttaget

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
sv: Det gick inte att ladda ner insticksprogrammet. Kontrollera dina brandväggsinställningar och vpn programvara, kontrollera och försök igen.

en: Failed to fetch model information from printer.
sv: Det gick inte att hämta modellinformation från printern.

en: Failed to generate cali gcode
sv: Misslyckades med att generera cali G kod

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
sv: Misslyckades att skapa G-kod för ogiltlig custom G-kod.

en: Failed to get the model data in the current file.
sv: Det gick inte att hämta modelldata i den aktuella filen.

en: Failed to initialize the WinRT library.
sv: Start av WinRT biblioteket misslyckades.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
sv: Det gick inte att installera insticksprogrammet. Kontrollera om den är blockerad eller borttagen av antivirusprogram.

en: Failed to log out.
sv: Utloggning misslyckades.

en: Failed to parse login report reason
sv: Det gick inte att analysera orsaken till inloggningsrapporten

en: Failed to parse model information.
sv: Det gick inte att analysera modellinformation

en: Failed to post ticket to server
sv: Misslyckades med att skicka biljett till server

en: Failed to publish login request
sv: Det gick inte att publicera inloggningsbegäran

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
sv: Misslyckades att spara gcode fil.
    Felmeddelande: %1%.
    Source file %2%.

en: Failed to send the print job. Please try again.
sv: Det gick inte att skicka utskriftsjobbet. Var god försök igen.

en: Failed to start printing job
sv: Det gick inte att starta utskriftsjobbet

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
sv: Det gick inte att ladda upp filen till ftp. Vänligen försök igen.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
sv: Det gick inte att ladda upp utskriftsfilen via FTP. Kontrollera nätverksstatusen och försök igen.

en: Fan Speed
sv: Fläkt Hastighet

en: Fan Speed (%)
sv: Fläkt hastighet (%)

en: Fan Speed:
sv: Fläkthastighet:

en: Fan speed
sv: Fläkt hastighet

en: Fan speed for overhang
sv: Fläkthastighet för överhäng

en: Fatal
sv: Allvarligt

en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

en: Fatal error, exception caught: %1%
sv: Allvarligt fel; Undantag som fångats: %1%

en: Featue 1
sv: Feature 1

en: Feed Filament
sv: Mata filament

en: Fetching model infomations ...
sv: Hämtar information om modellen ...

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filamentet %s matchar inte filamentet i AMS-facket %s. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filament %s överskrider antalet AMS-fack. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament Changes
sv: Filament byten

en: Filament Created
sv: Filament skapad

en: Filament For Calibration
sv: Filament för kalibrering

en: Filament Preset
sv: Filament inställning

en: Filament Preset Template
sv: Filament inställnings mall

en: Filament Settings
sv: Filament Inställningar

en: Filament Tangle Detect
sv: Filament Tangle Detection

en: Filament change times
sv: Filament bytes tider

en: Filament changes
sv: Filament byten

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
sv: Filamentåtgången överstiger det maximala antalet som målningsverktyget stöder, bara det första %1% filamentet kommeratt vara tillgängligt i färgläggnings verktyget.

en: Filament density. For statistics only
sv: Filamentets densitet. Endast för statistik

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
sv: Filament diametern används för att beräkna extruderingen i G-kod, viktigt att detta är rätt

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filamentet matchar inte filamentet i AMS-facket. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament end G-code
sv: Filament stop G-kod

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filament överskrider antalet AMS-fack. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament load time
sv: Inmatningstid för filament

en: Filament loading
sv: Laddning av filament

en: Filament presets under this filament
sv: Filament inställningar för detta filament

en: Filament presets(.zip)
sv: Filament inställningar (.zip)

en: Filament price. For statistics only
sv: Pris för filament. Endast för statistik

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
sv: Filament serial missing; please input serial.

en: Filament settings
sv: Filament inställningar

en: Filament start G-code
sv: Filament start G-kod

en: Filament to print internal sparse infill.
sv: Filamentet är avsett för sparsam ifyllnad.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
sv: Filament för att skriva ut support och rafts. ”Standard” betyder ingen specifik filament för support, och nuvarande filament används

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
sv: Filament för att skriva ut supportens anläggningsyta. ” Standard” betyder ingen specifik filament för supportens anläggningsyta, och nuvarande filament används

en: Filament type
sv: Filament typ

en: Filament type is not selected, please reselect type.
sv: Filament typ är inte vald, vänligen välj typ igen.

en: Filament unload time
sv: Utmatningstid för filament

en: Filament unloading
sv: Utmatar filament

en: Filament used in this print job
sv: Filament som används i detta utskriftsjobb

en: Filaments
sv: Filamenter

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
sv: Filament i AMS facken har fastställts. Du kan klicka på ett filament ovan för att ändra dess plats i AMS facken

en: File
sv: Fil

en: File '%s' was lost! Please download it again.
sv: Filen '%s' förlorades! Ladda ner den igen.

en: File checksum error. Please retry.
sv: Fel på filens kontrollsumma. Vänligen försök igen.

en: File does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: File for the replace wasn't selected
sv: Fil för ersättning valdes inte

en: File is missing
sv: Filen saknas

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename format
sv: Filnamns format

en: Fill
sv: Fyll

en: Fill bed with copies
sv: Fyll byggplattan med kopior

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
sv: Fyll i värdet från blocket med jämnast toppyta

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
sv: Fyll det återstående området av byggytan med kopior av det valda objektet

en: Filling
sv: Fyllnad

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
sv: Filtrera bort luckor som är mindre än det angivna tröskelvärdet. Denna inställning påverkar inte övre/undre lager.

en: Filter out tiny gaps
sv: Filtrera bort små luckor

en: Fine Calibration based on flow ratio
sv: Fin kalibrering baserad på flödesförhållande

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
sv: Finjustering för flödeshastighet
    Visste du att flödeshastigheten kan finjusteras för ännu snyggare utskrifter? Beroende på materialet kan du förbättra den totala finishen på den tryckta modellen genom att göra lite finjusteringar.

en: Finish
sv: Slutför

en: Finished
sv: Färdig

en: Firmware Retraction
sv: Firmware Retraktion

en: First Layer Inspection
sv: Första Lager Inspektion

en: First layer
sv: Första lager

en: First layer error pause
sv: Fel på första lagret paus

en: First layer filament sequence
sv: Första lagrets filament sekvens

en: First layer print sequence
sv: Första lagrets utskrifts ordning

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
sv: Fixa modell
    Visste du att du kan fixa en skadad 3D-modell för att undvika en hel del berednings problem i Windows-systemet?

en: Fix model
sv: Fixa modell

en: Flap Angle
sv: Vinkel på klaff

en: Flip
sv: Vänd

en: Floating reserved operand
sv: Reservations operand med flytande värde

en: Flow
sv: Flöde

en: Flow Dynamics
sv: Flödesdynamik

en: Flow Dynamics Calibration
sv: Kalibrering av flödesdynamik

en: Flow Dynamics Calibration Result
sv: Resultat för kalibrering av flödesdynamik

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
sv: Flödesdynamik kalibrerings resultaten har sparats på printern.

en: Flow Rate
sv: Flödeshastighet

en: Flow Rate Calibration
sv: Kalibrering av flödeshastighet

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
sv: Flödeskalibrering mäter förhållandet mellan förväntade och faktiska extruderings volymer. Standardinställningen fungerar bra med QIDI Lab printers och officiella filament eftersom de är förkalibrerade och finjusterade. För ett vanligt filament behöver du vanligtvis inte utföra en flödeshastighets kalibrering om du inte fortfarande ser de listade defekterna efter att du har gjort andra kalibreringar. För mer information, se vår wiki-artikel.

en: Flow Ratio
sv: Flödes förhållande

en: Flow rate
sv: Flödeshastighet

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
sv: Resultat för kalibrering av flödeshastigheten har sparats till inställningen.

en: Flow rate test - Pass 1
sv: Test av flödeshastighet - Godkänt 1

en: Flow rate test - Pass 2
sv: Test av flödeshastighet - Godkänt 2

en: Flow ratio
sv: Flödesförhållande

en: Flow:
sv: Flöde:

en: Flush Options
sv: Rensnings alternativ

en: Flush into objects' infill
sv: Rensa in i föremålens ifyllnad

en: Flush into objects' support
sv: Rensa in i objektets support

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
sv: Rensa in i support/objekt/ifyllnad
    Visste du att du kan minska filament åtgång genom att rensa den till support/objekt/ifyllning under filament byten?

en: Flush into this object
sv: Rensa in i det här objektet

en: Flush multiplier
sv: Rensnings multiplikator

en: Flush options
sv: Rensnings alternativ

en: Flushed
sv: Rensad

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
sv: Rensnings volym (mm³) för varje filament.

en: Flushing volumes
sv: Rensnings volymer

en: Flushing volumes for filament change
sv: Rensnings volym för filament byte

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the color is changed.
sv: Volymer för rensning: Automatisk beräkning varje gång färgen ändras.

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
sv: Flushing volumes: Auto-calculate every time the filament is changed.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
sv[0]: Följande linje %s innehåller reserverade nyckelord.
    Radera den, annars påverkas G-kodens visualisering och den uppskattade utskriftstiden.
sv[1]: Följande linjer %s innehåller reserverade nyckelord.
    Radera dem, annars påverkas G-kodens visualisering och den uppskattade utskriftstiden.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
sv[0]: Följande modellobjekt har reparerats@Följande modellobjekt har reparerats
sv[1]: Följande modellobjekt har reparerats@Följande modellobjekt har reparerats

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
sv[0]: Följande förinställning raderas också.@Följande förinställningar raderas också.
sv[1]: Följande förinställning raderas också.@Följande förinställningar raderas också.

en: Font
sv: Typsnitt

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
sv: För "%1%", lägg till "%2%" som ny förinställning

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
sv: För "%1%", byta "%2%" till "%3%"

en: For "Tree Strong" and "Tree Hybrid" styles, we recommend the following settings: at least 2 interface layers, at least 0.1mm top z distance or using support materials on interface.
sv: För ”Tree Strong” och ”Tree Hybrid” stilar rekommenderar vi följande inställningar: minst 2 anläggnings lager, minst 0,1 mm topp z-avstånd eller med support material på anläggningsytan.

en: For more information, please check out Wiki
sv: For more information, please check out our Wiki

en: Force a retraction when changes layer
sv: Tvinga retraktion vid lager byte

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
sv: Tvinga kylfläkten att vara en specifik hastighet när överhängs graden av objektets del överstiger detta värde. Detta uttrycks som en procentsats som anger hur mycket bredden på linjen utan stöd från det nedre lagret. 0%% betyder tvinga kylning för all yttervägg oavsett överhängs grad.

en: Force cooling for overhang and bridge
sv: Tvinga kylning av överhäng och bridge/bryggor

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
sv: Tvinga kylfläkten att vara på denna hastighet när du skriver ut bridges eller överhängs väggar som har en stor överhängsgrad. Att tvinga fram kylning för överhäng och bridges kan förbättra kvaliteten för dessa delar.

en: Format of G-code thumbnails
sv: Formatet för G-kod miniatyrer

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
sv: Formatet för G-kod miniatyrer: PNG för bästa kvalitet, JPG för minsta storlek

en: Found following keys unrecognized:
sv: Följande okända nycklar har hittats:

en: Frequent
sv: Återkommande

en: From
sv: Från

en: From Volumetric Speed
sv: Från volymetrisk hastighet

en: From k Value
sv: Från k Värde

en: Front
sv: Framifrån

en: Front View
sv: Vy Framifrån

en: Frustum
sv: Avstympat parti

en: Full fan speed at layer
sv: Full fläkthastighet vid lager

en: Fuzzy Skin
sv: Fuzzy Yta

en: Fuzzy skin point distance
sv: Fuzzy skin punktavstånd

en: Fuzzy skin thickness
sv: Fuzzy skin tjocklek

en: G-code files can not be loaded with models together!
sv: G-kod filer och modeller kan inte laddas tillsammans!

en: G-code flavor
sv: G-kod smak

en: G-code loading
sv: Laddar G-kod

en: G-code output
sv: G-kod utgång

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
sv: G-kodens bana genereras efter förenkling av modellens kontur för att undvika för många punkter och g-kod linjer i g-kod filen. Mindre värden innebär högre upplösning och längre berednings tider.

en: G-code thumbnails
sv: G-kod miniatyrer

en: Gap
sv: Glipa

en: Gap Fill
sv: Gap Fyllning

en: Gap area
sv: Gap område

en: Gap fill
sv: Gap fyllning

en: Gap infill
sv: Mellanrums ifyllnad

en: Gcode path overlap
sv: Överlappning av G-kods banor

en: General
sv: Allmän

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generating G-code
sv: Skapar G-kod

en: Generating G-code: layer %1%
sv: Skapar G-kod: lager %1%

en: Generating geometry index data
sv: Genererar geometrisk index data

en: Generating geometry vertex data
sv: Genererar geometrisk vertex data

en: Generating infill regions
sv: Skapa ifyllnads område

en: Generating infill toolpath
sv: Skapa ifyllnadens verktygsbana

en: Generating skirt & brim
sv: Skapar Skirt & Brim

en: Generating support
sv: Skapa support

en: Generating walls
sv: Skapa väggar

en: Generic
sv: Allmän

en: Get oss config failed.
sv: Hämta konfigurationen för oss misslyckades.

en: Get ticket from device timeout
sv: Timeout för att hämta ärende från enhet

en: Get ticket from server timeout
sv: Timeout för att hämta ärende från server

en: Gizmo FDM paint-on seam
sv: Gizmo FDM målad söm

en: Gizmo Place face on bed
sv: Gizmo Placera ansiktet på byggytan

en: Gizmo SLA support points
sv: Gizmo SLA support punkter

en: Gizmo cut
sv: Gizmo skär

en: Gizmo move
sv: Gizmo flytta

en: Gizmo rotate
sv: Gizmo rotera

en: Gizmo scale
sv: Gizmo skala

en: Global shortcuts
sv: Övergripande genvägar

en: Go Home
sv: Gå hem

en: Go Live
sv: Sänd live

en: Goto download page.
sv: Besök nedladdnings sidan.

en: Grab new filament
sv: Ta ett nytt filament

en: Groove
sv: Spår

en: Groove Angle
sv: Spårvinkel

en: Group
sv: Grupp

en: Group Operations
sv: Grupp Åtgärder

en: Group files by month, recent first.
sv: Gruppera filer efter månad, senaste först.

en: Group files by year, recent first.
sv: Gruppera filer efter år, senaste först.

en: Group manipulation
sv: Grupp manipulation

en: HTTP digest
sv: HTTP sammandrag

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
sv: HTTP-status: %1%
    Meddelandets kropp: "%2%"

en: HTTPS CA File
sv: HTTPS CA fil

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
sv: HTTPS CA-filen är valfri. Den behövs bara om du använder HTTPS med ett självsignerat certifikat.

en: Hardened Steel
sv: Härdat stål

en: Hardened steel
sv: Härdat stål

en: Heat the nozzle
sv: Värm upp nozzle

en: Heatbed preheating
sv: Byggplattan förvärms

en: Heating hotend
sv: Värmer hotend

en: Height
sv: Höjd

en: Height Range
sv: Höjd intervall

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
sv: Det första lagrets höjd. Om höjden på det första lagret görs något tjockare kan vidhäftningen av byggplattan förbättras.

en: Height range
sv: Höjd intervall

en: Height range Modifier
sv: Modifierare av höjd intervall

en: Height ranges
sv: Höjd intervall

en: Height to lid
sv: Höjd till locket

en: Height to rod
sv: Höjd till axel

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Others
sv: Dölj andra

en: Hide QIDIStudio
sv: Dölj QIDIStudio

en: High
sv: Hög

en: High temperature Plate
sv: Högtemperatur platta

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
sv: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on. At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials, the actual chamber temperature should not be high to avoid clogs, so 0 (turned off) is highly recommended.

en: Highlight faces according to overhang angle.
sv: Markera ytor enligt överhängs vinkeln.

en: Highlight overhang areas
sv: Markera områden med överhäng

en: Hilbert Curve
sv: Hilbert kurvan

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
sv: Hål i objektet kommer att växa eller krympas i XY-planet med det konfigurerade värdet. Positivt värde gör hålen större. Negativt värde gör hålen mindre. Den här funktionen används för att justera storleken något när objektet har monteringsproblem

en: Hollow
sv: Ihålig

en: Home page and daily tips
sv: Hemsida och dagliga förslag

en: Homing toolhead
sv: Nollställer verktygshuvudet

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
sv: Horisontell reglage - Flytta aktivt tryck Vänster

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
sv: Horisontell reglage - Flytta aktivt tryck Höger

en: Horizontal text
sv: Vågrät text

en: Host
sv: Värd

en: Host Setting
sv: Värd Inställning

en: Host Type
sv: Värd typ

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname, IP or URL
sv: Värdnamn, IP eller URL

en: Hot Bed STL
sv: Värmeplatta STL

en: Hot Bed SVG
sv: Värmeplatta SVG

en: How do you like this printing file?
sv: Vad tycker du om den här utskriftsfilen?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
sv: Antal skirt lager. Vanligtvis bara ett lager

en: How to use calibration result?
sv: Hur kan jag använda kalibreringsresultaten?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
sv: Hur man använder kortkommandon
    Visste du att QIDI Studio erbjuder ett brett utbud av kortkommandon och 3D-scenoperationer?

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
sv: IP- och åtkomstkoder verifierade! Du kan stänga fönstret

en: Identifying build plate type
sv: Identifiering av byggplatta

en: Idle
sv: Inaktiv

en: Idling...
sv: Tomgång...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
sv: Aktivering av denna inställning innebär att kylfläkten körs kontinuerligt på lägsta hastighet istället för att stanna för att minska frekvensen av start och stopp.

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
sv: If enabled, auto-calculate every time filament is changed

en: If enabled, auto-calculate every time when the color is changed.
sv: Om aktiverat, beräkna automatiskt varje gång färgen ändras.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
sv: Om aktiverad, är bridges mer tillförlitliga och kan överbrygga längre sträckor men kan se sämre ut. Om de är inaktiverade ser bridges bättre ut men är tillförlitliga endast för kortare avstånd.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
    1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
sv: Om aktiverat, kommer denna inställning att se till att yttre perimeters inte saktas ned för att uppfylla det minsta lager-tiden.Detta är särskilt användbart i följande scenarier:
    
    1. För att undvika förändringar i glans när man skriver ut glansiga filament
    2. För att undvika förändringar i hastigheten på externa väggar som kan skapa små väggartefakter som liknar Z-bandning
    3. För att undvika utskrift vid hastigheter som orsakar VFAs (fina artefakter) på de externa väggarna

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
sv: Om Smooth eller Traditionellt läge väljs genereras en timelapse-video för varje utskrift. När varje lager har skrivits ut tas en ögonblicksbild med kammarkameran. Alla dessa ögonblicksbilder är sammansatta i en timelapse-video när utskriften är klar. Om Smooth läge är valt flyttas verktygshuvudet till utloppsrännan efter att varje lager har skrivits ut och tar sedan en ögonblicksbild. Eftersom smält filament kan läcka från nozzeln under processen att ta en ögonblicksbild krävs ett prime torn för Smooth läge för att rensa nozzeln.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
sv: Om det första valda objektet är en del, bör det andra vara en del av samma objekt.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
sv: Om den första valda delen är ett objekt, så bör även den andra vara ett objekt.

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
sv: If there are two identical filaments in an AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (This currently supports automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
sv: Om detta värde är positivt kommer Z hop endast att träda i kraft när Z är över parametern: "Z hop nedre gräns" och är under detta värde

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
sv: Om du vill bearbeta G-koden genom anpassade skript anger du bara deras absoluta sökvägar här. Separera flera skript med ett semikolon. Skript kommer att skickas via den absoluta sökvägen till G-kod filen som det första argumentet, och variabler för inställningar kan också läsas

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
sv: Om du vill prova QIDI Studio Beta kan du klicka på

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
sv: Om din firmware kräver relativa E-värden, markera detta, annars lämnar du det omarkerat. Måste använda relativt e-avstånd för QIDI-skrivare

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
sv: Ignorera kontroller för återkallande av HTTPS-certifikat

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
sv: Ignorera kontroller för återkallande av HTTPS-certifikat om distributionspunkter saknas eller är offline. Man kanske vill aktivera det här alternativet för självsignerade certifikat om anslutningen misslyckas.

en: Illegal instruction
sv: Ogiltligt kommando

en: Imperial
sv: Brittisk standard

en: Import
sv: Importera

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
sv: Importera 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
sv: Importen av 3mf filen misslyckades

en: Import Configs
sv: Importera konfiguration

en: Import File
sv: Importera fil

en: Import Preset
sv: Importera inställning

en: Import file
sv: Importera fil

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
sv: Importera geometri data från STL/STEP/3MF/OBJ/AMF filer

en: Import geometry only
sv: Importera endast geometrin

en: Import model and profile
sv: Importera modell och profil

en: Import model only
sv: Importera endast modell

en: Import profile only
sv: Importera endast profil

en: Import result
sv: Importera resultat

en: Importing Model
sv: Importerar Modell

en: Importing SLA archive
sv: Importera SLA arkiv

en: Importing canceled.
sv: Importen avbröts

en: Importing done.
sv: Import utförd.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
sv: Import till QIDI Studio misslyckades. Ladda ner filen och importera den manuellt.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
sv: Förbättra styrkan
    Visste du att du kan använda fler väggslingor och högre gles fyllningstäthet för att förbättra modellens styrka?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
sv: I Moln Berednings Kön finns det %s uppgifter som väntar.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
sv: Dessutom är flödeshastighets kalibrering avgörande för skummande material som LW-PLA som används i RC-plan. Dessa material expanderar kraftigt vid uppvärmning, och kalibrering ger en användbar referens flödeshastighet.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
sv: För att minska synligheten av sömmen i en extrudering med sluten slinga, avbryts slingan och förkortas med en angiven mängd.
    Detta belopp anges som en procentandel av den aktuella extruder diametern. Standardvärdet för denna parameter är 15

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
sv: I 3D-utskrifts gemenskapen lär vi oss av varandras framgångar och misslyckanden för att justera våra egna berednings parametrar och inställningar. %s följer samma princip och använder maskin inlärning för att förbättra sin prestanda från framgångar och misslyckanden i det stora antalet utskrifter av våra användare. Vi tränar %s att bli smartare genom att ge dem data från den verkliga världen. Om du är villig kommer denna tjänst att få tillgång till information från dina fel- och användningsloggar, som kan innehålla information som beskrivs i sekretesspolicyn. Vi kommer inte att samla in några personuppgifter genom vilka en person kan identifieras direkt eller indirekt, inklusive men inte begränsat till namn, adresser, betalningsinformation eller telefonnummer. Genom att aktivera denna tjänst godkänner du dessa villkor och uttalandet om integritetspolicy.

en: InFo
sv: Info

en: Incompatible
sv: Inkompatibel

en: Incompatible presets
sv: Ej giltliga förinställningar

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Increase/decrease edit area
sv: Öka/minska redigeringsområdet

en: Independent support layer height
sv: Oberoende support lagerhöjd

en: Infill
sv: Ifyllnad

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
sv: Utfyllnadsområdet har förstorats något för att överlappa med väggen för bättre sammanfogning. Procentvärdet är i förhållande till linjebredden för gles infällning

en: Infill combination
sv: Ifyllnads kombination

en: Infill density(%)
sv: Ifyllnads densitet(%)

en: Infill direction
sv: Ifyllnads riktning

en: Infill/Wall overlap
sv: Ifyllnad/Vägg överlapp

en: Information
sv: information

en: Initial layer
sv: Första lager

en: Initial layer bed temperature
sv: Byggplattans första lager temperatur

en: Initial layer density
sv: Första lager densitet

en: Initial layer expansion
sv: Första lager expansion

en: Initial layer flow ratio
sv: Första lagrets flödesförhållande

en: Initial layer height
sv: Första lagerhöjd

en: Initial layer infill
sv: Första lager ifyllnad

en: Initial layer nozzle temperature
sv: Nozzel temperatur för första lager

en: Initial layer speed
sv: Hastighet för första lager

en: Initializing...
sv: Startar...

en: Inner brim only
sv: Endast inre kant

en: Inner wall
sv: Inre vägg

en: Input Custom Model
sv: Mata in anpassad modell

en: Input Custom Vendor
sv: Ange anpassad leverantör

en: Input Value
sv: Ingångsvärde

en: Input access code
sv: Inmatning av åtkomstkod

en: Input text
sv: Skriv in text

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
sv: Infoga G-kod mellan objekt. Denna parameter träder i kraft först när du skriver ut dina modeller objekt för objekt.

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
sv: Infoga ett paus kommando i början av detta lager.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
sv: Infoga anpassad G-kod i början av detta lager.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
sv: Infoga mall anpassad G-kod i början av detta lager.

en: Insertion update
sv: Infoga uppdatering

en: Inspecting first layer
sv: Inspekterar första lager

en: Install failed
sv: Installation misslyckades

en: Install successfully.
sv: Installationen lyckades.

en: Installing
sv: Installerar

en: Instance manipulation
sv: Manipulation av instanser

en: Integration failed.
sv: Integrationen misslyckades.

en: Integration was successful.
sv: Integrationen lyckades.

en: Interface pattern
sv: Gränssnitts mönster

en: Interface use loop pattern
sv: Loop mönstrets gränssnitt

en: Interlocking depth of a segmented region
sv: Sammanhängande djup i en segmenterad region

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
sv: Sammankopplingsdjup för en segmenterad region. Noll inaktiverar denna funktion.

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Internal Version
sv: Intern version

en: Internal bridge support thickness
sv: Tjocklek på inre bridge support

en: Internal developer mode
sv: Internt utvecklarläge

en: Internal solid infill
sv: Invändig solid fyllnad

en: Internal solid infill pattern
sv: Invändigt mönster för fyllning av solida ytor

en: Intersection
sv: Korsning

en: Invalid connectors detected
sv: Ogiltiga anslutningar upptäckta

en: Invalid data
sv: Ogiltlig data

en: Invalid file format.
sv: Ogiltligt fil-format.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
sv: Ogiltligt format. Förväntat vector format: "%1%"

en: Invalid input.
sv: Ogiltig inmatning

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
sv: Ogiltligt namn, följande tecken är inte tillåtna:

en: Invalid number
sv: Ogiltligt nummer

en: Invalid numeric.
sv: Ogiltig siffra.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
sv: Ogiltigt tillstånd. 
    Ingen del är utvald att behålla efter kapning

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
sv: Ogiltigt värde när spiralvas läget är aktiverat:

en: Invalid values found in the 3mf:
sv: Ogiltiga värden hittades i 3mf:

en: Invalidate cut info
sv: Ogiltig förklara delnings info

en: Ironing
sv: Strykning

en: Ironing Pattern
sv: Mönster för strykning

en: Ironing Type
sv: Stryknings typ

en: Ironing flow
sv: Strykningsflöde

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
sv: Strykning använder ett litet flöde för att skriva ut på samma höjd av en yta för att göra plana ytor jämnare. Inställningen kontrollerar vilket lager som ska strykas

en: Ironing line spacing
sv: Strykning linjens mellanrum

en: Ironing speed
sv: Stryknings hastighet

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
sv: Det är %s%% eller %s %s?
    JA för %s%%, 
    NEJ för %s %s.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
sv: It has a normal layer height, and results in average layer lines and print quality. It is suitable for most printing cases.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
sv: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high print quality. It is suitable for most general printing cases.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
sv: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low print quality and shorter printing time.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
sv: Det verkar som om objektet %s har %s. Vänligen orientera om objektet eller aktivera supportgenerering.

en: Jerk limitation
sv: Jerk begränsning

en: Jerk of first layer
sv: Ryck av första lagret

en: Jerk of infill
sv: Jerk ifyllnad

en: Jerk of inner walls
sv: Jerk innerväggar

en: Jerk of outer walls
sv: Jerk ytterväggar

en: Jerk of top surface
sv: Jerk toppyta

en: Jerk of travel
sv: Jerk resor

en: Join Customer Experience Improvement Program.
sv: Gå med i programmet för Förbättring av Kundupplevelsen.

en: Jump to
sv: Hoppa till

en: Jump to Layer
sv: Hoppa till lager

en: Jump to layer
sv: Hoppa till lager

en: Jump to model publish web page
sv: Växla till modell publicerings hemsidan

en: Jump to webpage
sv: Växla till hemsidan

en: Keep fan always on
sv: Behåll alltid fläkten på

en: Keep min
sv: Håll minimal

en: Keep orientation
sv: Behåll orienteringen

en: Keep the selected options.
sv: Behåll de valda alternativen.

en: Key 1~9
sv: Nyckel 1~9

en: Keyboard Shortcuts
sv: Kortkommando

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
sv: Klippers max_accel_to_decel kommer att justeras automatiskt

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
sv: Klippers max_accel_to_decel kommer att justeras till denna procent av accelerationen

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
sv: LAN-anslutning misslyckades (Det gick inte att starta liveview)

en: LAN Connection Failed (Sending print file)
sv: LAN-anslutning misslyckades (skickar utskriftsfil)

en: Lamp
sv: Lampa

en: Language
sv: Språk

en: Language selection
sv: Språkval

en: Last Step
sv: Sista steget

en: Latest Version:
sv: Senaste versionen:

en: Latest version
sv: Senaste version

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
sv: Placera på yta
    Visste du att du snabbt kan orientera en modell så att ett av dess ytor placeras på byggytan? Välj funktionen ”Placera på yta” eller tryck på <b>F</b> tangenten.

en: Lay on face
sv: Lägg på yta

en: Layer
sv: Lager

en: Layer Height
sv: Lagerhöjd

en: Layer Height (mm)
sv: Lagerhöjd (mm)

en: Layer Time
sv: Lager tid

en: Layer Time (s)
sv: Lagertid (s)

en: Layer Time:
sv: Lager Tid:

en: Layer change G-code
sv: Lagerskifte G-kod

en: Layer height
sv: Lager höjd

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
sv: Lagerhöjden kan inte överstiga nozzel diametern

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
sv: Lagerhöjden överskrider gränsen i Skrivarinställningar -> Extruder -> Lagerhöjds gränser, detta kan orsaka problem med utskriftskvaliteten.

en: Layer height limits
sv: Lagerhöjds begränsning

en: Layer range Settings to modify
sv: Inställningar för lagerintervall att ändra

en: Layer time
sv: Lager tid

en: Layer: %d/%d
sv: Lager: %d/%d

en: Layer: %s
sv: Lager: %s

en: Layer: N/A
sv: Lager: N/A

en: Layers
sv: Lager

[ctx: Layers]
en: Bottom
sv: Bottenlager

[ctx: Layers]
en: Top
sv: Topplager

en: Left
sv: Vänster

en: Left View
sv: Vy Vänster

en: Left click
sv: Vänsterklicka

en: Left drag
sv: Vänster drag

en: Left mouse button
sv: Vänster musknapp

en: Left mouse button:
sv: Vänster musknapp:

en: Length
sv: Längd

en: Length of sparse infill anchor
sv: Längd på glesa infällda ankare

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: License
sv: Licens

en: Lightning
sv: Blixt

en: Line
sv: Linje

en: Line Type
sv: Linje typ

en: Line Width
sv: Linjebredd

en: Line Width (mm)
sv: Linje Bredd (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
sv: Linjemönster för sparsam ifyllnad

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
sv: Linjemönster för bottenytans fyllning, inte bridge fyllning

en: Line pattern of support
sv: Linjemönster för support

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
sv: Linjemönster för support gränssnitt. Standardmönster för icke-lösligt stöd gränssnitt är Rätlinjärt, medan standardmönster för lösligt stödgränssnitt är Koncentriskt

en: Line pattern of top surface infill
sv: Linjemönster för topp ytans ifyllnad

en: Line width
sv: Linjebredd

en: Line width for top surfaces
sv: Linjebredd för topp ytor

en: Line width of initial layer
sv: Linjebredd för första lager

en: Line width of inner wall
sv: Linjebredd för inre vägg

en: Line width of internal solid infill
sv: Linjebredd med inre solid ifyllnad

en: Line width of internal sparse infill
sv: Linjebredd för sparsam ifyllnad

en: Line width of outer wall
sv: Linjebredd på yttre vägg

en: Line width of support
sv: Linjebredd för support

en: Liveview Retry
sv: Försök igen med Liveview

en: Load 3mf
sv: Ladda 3mf

en: Load Filament
sv: Ladda filament

en: Load a model
sv: Ladda modell

en: Load configs
sv: Ladda konfiguration

en: Load project
sv: Ladda projekt

en: Load stl
sv: Ladda stl

en: Load svg
sv: Ladda svg

en: Load these files as a single object with multiple parts?
sv: Ladda dessa filer som ett enkelt objekt med multipla delar?

en: Load...
sv: Ladda...

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading G-codes
sv: Laddar G-koder

en: Loading a mode view
sv: Laddar modell vy

en: Loading configuration
sv: Konfigurationen laddas

en: Loading current presets
sv: Laddar nuvarande inställningar

en: Loading file
sv: Laddar fil

en: Loading file list...
sv: Laddar fil lista...

en: Loading file: %s
sv: Laddar fil: %s

en: Loading of a model file failed.
sv: Laddning av modell filen misslyckades.

en: Loading repaired objects
sv: Laddar de reparerade objekten

en: Loading user preset
sv: Laddar användarens förinställning

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Local
sv: Lokal

en: Lock
sv: Lås

en: Log Info
sv: Info om logg

en: Log Level
sv: Logg Nivå

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Log in printer
sv: Logga in skrivare

en: Log in successful.
sv: Inloggningen lyckades.

en: Log out printer
sv: Logga ut skrivaren

en: Log out successful.
sv: Utloggning lyckades.

en: Logging
sv: Loggar

en: Logging in
sv: Loggar in

en: Login
sv: Logga in

en: Login Region
sv: Logga in Region

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: Login information expired. Please login again.
sv: Inloggningsinformationen har löpt ut. Logga in igen.

en: Login/Register
sv: Logga in/registrera

en: Long retraction when cut(experimental)
sv: Long retraction when cut (experimental)

en: Low
sv: Låg

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
sv: Low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder. In order to avoid extruder clogging, it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.

en: Ludicrous
sv: Galet

en: M400 pause
sv: M400 paus

en: Machine
sv: Maskin

en: Machine Name
sv: Maskinnamn

en: Machine end G-code
sv: Maskin stop G-kod

en: Machine gcode
sv: Maskin G-kod

en: Machine limits
sv: Maskin begränsningar

en: Machine start G-code
sv: Maskin start G-kod

en: Manage Result
sv: Hantera resultat

en: Manual Calibration
sv: Manuell kalibrering

en: Max Print Height
sv: Max utskriftshöjd

en: Max Radius
sv: Max Radie

en: Max Volumetric Speed
sv: Max volymetrisk hastighet

en: Max Volumetric Speed Calibration
sv: Max volymetrisk hastighets kalibrering

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
sv: Max volymetrisk hastighets kalibrering rekommenderas när du skriver ut med:

en: Max bridge length
sv: Max bridge/brygg längd

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Max frigångsradie runt extrudern. Används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Max fan speed threshold
sv: Max fläkt hastighets gräns

en: Max flowrate
sv: Max flödes hastighet

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
sv: Maxlängd för bridge/brygga som inte behöver support. Ange 0 om du vill att alla bridges/bryggor ska få support, och ett mycket stort värde om du inte vill att några bridges/bryggor ska få support.

en: Max volumetric speed
sv: Max volymetrisk hastighet

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
sv: Max volymetrisk hastighets kalibrerings resultat har sparats till förinställningen

en: Max volumetric speed test
sv: Max volymetrisk hastighets test

en: Maximum E speed
sv: Max E hastighet

en: Maximum X speed
sv: Max X hastighet

en: Maximum Y speed
sv: Max Y hastighet

en: Maximum Z speed
sv: Max Z hastighet

en: Maximum acceleration E
sv: Max acceleration E

en: Maximum acceleration X
sv: Max acceleration X

en: Maximum acceleration Y
sv: Max acceleration Y

en: Maximum acceleration Z
sv: Max acceleration Z

en: Maximum acceleration for extruding
sv: Max acceleration för extrudering

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
sv: Max acceleration för extrudering (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
sv: Max acceleration för retraktion

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
sv: Max acceleration för retraktion (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
sv: Max acceleration för förflyttning

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
sv: Max acceleration för förflyttning (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
sv: Max acceleration på E-axis

en: Maximum acceleration of the X axis
sv: Max acceleration på X-axis

en: Maximum acceleration of the Y axis
sv: Max acceleration på Y-axis

en: Maximum acceleration of the Z axis
sv: Max acceleration på Z-axis

en: Maximum count of recent projects
sv: Maximalt antal nyligen genomförda projekt

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
sv: Maximalt omvägs avstånd för att undvika att korsa väggen. Kör inte omvägen om omvägs avståndet är större än detta värde. Omkörnings längden kan anges antingen som ett absolut värde eller som en procentandel (till exempel 50%) av en direkt körväg. 0 inaktiverar denna funktion.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
sv: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiral. If expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter

en: Maximum jerk E
sv: Max jerk E

en: Maximum jerk X
sv: Max jerk X

en: Maximum jerk Y
sv: Max jerk Y

en: Maximum jerk Z
sv: Max jerk Z

en: Maximum jerk of the E axis
sv: Max jerk på E-axis

en: Maximum jerk of the X axis
sv: Max jerk på X-axis

en: Maximum jerk of the Y axis
sv: Max jerk på Y-axis

en: Maximum jerk of the Z axis
sv: Max jerk på Z-axis

en: Maximum length of sparse infill anchor
sv: Maximal längd för glesa infällda ankare

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
sv: Maximala utskriftshöjd begränsas av printerns mekanism

en: Maximum recent projects
sv: Maximalt antal nyligen genomförda projekt

en: Maximum speed E
sv: Max hastighet E

en: Maximum speed X
sv: Max hastighet X

en: Maximum speed Y
sv: Max hastighet Y

en: Maximum speed Z
sv: Max hastighet Z

en: Maximum width of a segmented region
sv: Maximal bredd för en segmenterad region

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
sv: Maximum width of a segmented region. A value of 0 disables this feature.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
sv: Delar av objektet på dessa höjder är för tunna eller så har objektet en felaktig mesh

en: Medium
sv: Medel

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
sv: Mesh boolean operationer inklusive union och subtraktion

en: Mesh name
sv: Mesh namn

en: Message
sv: Meddelande

en: Method
sv: Metod

en: Metric
sv: Metrisk

en: Micro lidar calibration
sv: Micro Lidar Kalibrering

en: Min fan speed threshold
sv: Min fläkt hastighets gräns

en: Min print speed
sv: Min utskrifts hastighet

en: Minimal purge on wipe tower
sv: Minimal purge på wipe torn

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
sv: Minsta HRC för munstycket som krävs för att skriva ut filamentet. Noll betyder ingen kontroll av munstyckets HRC.

en: Minimum feature size
sv: Minsta funktions storlek

en: Minimum sparse infill threshold
sv: Min sparsam ifyllnads gräns

en: Minimum speed for extruding
sv: Min hastighet för extrudering

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
sv: Min hastighet för extrudering (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
sv: Min hastighet för del kylfläkten

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Minsta tjocklek på tunna funktioner. Modellfunktioner som är tunnare än detta värde skrivs inte ut, medan funktioner som är tjockare än minsta funktionsstorlek kommer att utvidgas till minsta väggbredd. Det uttrycks som en procentandel över nozzelns diameter

en: Minimum travel speed
sv: Min förflyttnings hastighet

en: Minimum travel speed (M205 T)
sv: Min förflyttnings hastighet (M205 T)

en: Minimum wall width
sv: Minsta vägg bredd

en: Mirror
sv: Spegelvänd

en: Mirror Object
sv: Spegelvänd objektet

en: Mirror along the X axis
sv: Spegelvänd längs X-axeln

en: Mirror along the Y axis
sv: Spegelvänd längs Y-axeln

en: Mirror along the Z axis
sv: Spegelvänd längs Z-axeln

en: Mirror object
sv: Spegelvänd objektet

en: Mismatched type of print host: %s
sv: Felaktig typ av utskriftsvärd: %s

en: Mode
sv: Läge

en: Model
sv: Modell

en: Model Name
sv: Modell Namn

en: Model file downloaded.
sv: Modellfil nedladdad.

en: Model printing time
sv: Utskriftstid för modellen

en: Model:
sv: Modell:

en: Modified G-codes
sv: Modified G-code

en: Modified Value(New)
sv: Modified Value (New)

en: Modifier
sv: Modifierare

en: Modifying the device name
sv: Ändra enhetens namn

en: Monotonic
sv: Monoton

en: Monotonic line
sv: Monoton linje

en: Month
sv: Månad

en: More
sv: Mer

en: More calibrations
sv: Fler kalibreringar

en: More...
sv: Mer...

en: Motion ability
sv: Rörelseförmåga

en: Motor noise calibration
sv: Kalibrering av motorljud

en: Motor noise cancellation
sv: Brusreducering av motorer

en: Motor noise showoff
sv: Uppvisning av motorljud

en: Mouse click
sv: Mus klick

en: Mouse wheel
sv: Mus hjul

en: Mouse wheel reverses when zooming
sv: Mushjulet reverserar vid zoomning

en: Mouse wheel:
sv: Mus hjul:

en: Move
sv: Flytta

en: Move Object
sv: Flytta objekt

en: Move connector
sv: Flytta kontakt

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
sv: Flytta nozzeln längs den sista extruderings banan när det dras tillbaka för att rengöra nozzeln från material som läckt ut. Detta kan minimera blobbar vid utskrift av nya delar efter förflyttning.

en: Move of view
sv: Flyttning av vy

en: Move selection 10 mm in negative X direction
sv: Flytta markeringen 10mm i negativ X riktning

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
sv: Flytta markeringen 10mm i negativ Y riktning

en: Move selection 10 mm in positive X direction
sv: Flytta markeringen 10mm i positiv X riktning

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
sv: Flytta markeringen 10mm i positiv Y riktning

en: Move slider 5x faster
sv: Flytta reglage 5x snabbare

en: Move: press to snap by 1mm
sv: Flytta: tryck för att låsa med 1mm

en: Movement
sv: Rörelse

en: Movement in camera space
sv: Rörelse i kamera område

en: Movement step set to 1 mm
sv: Rörelse steg är vald till 1mm

en: Movement:
sv: Rörelse:

en: Multi-part object detected
sv: Objekt i flera delar har upptäckts

en: Multicolor Print
sv: Multifärgs Utskrift

en: Multiple
sv: Flertalet

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: My Device
sv: Min Enhet

en: Name
sv: Namn

en: Name is invalid;
sv: Namnet är ogiltligt;

en: Name is unavailable.
sv: Namnet ej tillgängligt.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
sv: Komponent namnet i step filen är inte UTF8 format!

en: Name of the printer
sv: Skrivarens namn

en: Names of presets related to the physical printer
sv: Namn på förinställningar relaterade till den fysiska skrivaren

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Need select printer
sv: Välj printer

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
sv: Kontrollera ej sparade ändringar innan konfigureringen uppdateras.

en: Negative Part
sv: Negativ Del

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
sv: Negativa delar upptäckta. Vill du utföra boolean av mesh före export?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
sv: Nätverks plugin programmet detekteras inte. Nätverksrelaterade funktioner är inte tillgängliga.

en: Network Test
sv: Nätverkstest

en: Network lookup
sv: Nätverks sökning

en: Network plug-in update
sv: Uppdatering av nätverks plugin

en: Network unreachable
sv: Nätverket kan inte nås

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New Project
sv: Nytt Pojekt

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New network plug-in available.
sv: Ny nätverks plugin tillgänglig

en: New printer config available.
sv: Ny printer konfiguration tillgänglig.

en: New version of QIDI Studio
sv: Ny version av QIDI Studio

en: Newer 3mf version
sv: Nyare 3mf version

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
sv: Inga AMS-filament. Välj en skrivare på sidan ”Enhet” för att ladda AMS-information.

en: No History Result
sv: Inget historikresultat

en: No Printer Connected!
sv: Ingen skrivare ansluten!

en: No SD Card
sv: Inget MicroSD-kort

en: No arrangeable objects are selected.
sv: Inga objekt som kan ordnas är markerade.

en: No auto support
sv: Ingen auto support

en: No check
sv: Ingen kontroll

en: No cooling for the first
sv: Ingen kylning vid första

en: No extrusions under current settings.
sv: Nuvarande inställning har ingen extrudering.

en: No files
sv: Inga filer

en: No ironing
sv: Ingen strykning

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
sv: Inga lager upptäcktes. Du kanske vill reparera din(a) STL-fil(er) eller kontrollera deras storlek eller tjocklek och försöka igen.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
sv: Inget inloggningskonto, bara skrivare i LAN-läge visas

en: No object can be printed. Maybe too small
sv: Inget objekt kan skrivas ut. Det kan vara för litet

en: No printer
sv: Ingen skrivare

en: No printers.
sv: Ingen printer.

en: No step selected
sv: Inget steg valt

en: No to All
sv: Nej till allt

en: No updates available.
sv: Inga uppdateringar tillgängliga.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
sv: No warnings when loading 3MF with modified G-code

en: No-brim
sv: Ingen Brim

en: None
sv: Ingen

en: Normal Support expansion
sv: Normal support expansion

en: Normal mode
sv: Normalt läge

en: Normal printing
sv: Normal utskrift

en: North America
sv: Nordamerika

en: Not apply
sv: Ej tillämpligt

en: Not found:
sv: Ej funnen:

en: Not supported on the current printer version.
sv: Stöds inte av den aktuella skrivarversionen.

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
sv: Note: AstroBox version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
sv: Obs: FlashAir med firmware 2.00.02 eller nyare och aktiverad uppladdningsfunktion krävs.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
sv: Observera: Om den enda inställningen under detta filament raderas, kommer filamentet att raderas efter att dialogen har avslutats.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
sv: Note: OctoPrint version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
sv: Observera: Endast de AMS-fack som är laddade med samma materialtyp kan väljas.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
sv: Note: Repetier version 0.90.0 or higher is required.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
sv: Obs: Förberedelserna kan ta flera minuter. Vänligen ha tålamod.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
sv: Obs:  Om ett nytt filament sätts in under utskriften kommer AMS inte att automatiskt läsa av någon information förrän utskriften är klar.

en: Notice
sv: Iakttag

en: Nozzle
sv: Nozzel

en: Nozzle
    Temperature
sv: Nozzle 
    temperatur

en: Nozzle Diameter
sv: Nozzel diameter

en: Nozzle clog pause
sv: Stopp i nozzel paus

en: Nozzle diameter
sv: Nozzel diameter

en: Nozzle filament covered detected pause
sv: Filament på nozzel upptäckt paus

en: Nozzle height
sv: Nozzel höjd

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
sv: Nozzeln kan blockeras om temperaturen ligger utanför det rekommenderade intervallet.
    Vänligen bekräfta för att kunna använda temperaturen för utskrift.

en: Nozzle temperature
sv: Nozzel temperatur

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
sv: Nozzel temperatur efter första lager

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
sv: Nozzel temperatur för första lager med detta filament

en: Nozzle temperature when printing
sv: Nozzel temperatur vid utskrift

en: Nozzle type
sv: Nozzel typ

en: Nozzle volume
sv: Nozzle volym

en: Number of bottom interface layers
sv: Antal nedre gränsyte skikt

en: Number of copies:
sv: Antal kopior:

en: Number of currently selected objects: %1%
sv: Antal för närvarande markerade objekt: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
sv: Antal för tillfället valda delar: %1%

en: Number of images successfully uploaded
sv: Antal bilder som laddats upp framgångsrikt

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
sv: Antal skirt varv. Noll betyder att skirt är inaktiverad

en: Number of top interface layers
sv: Antal topp gränssnitts lager

en: Number of walls of every layer
sv: Antal väggar för varje lager

en: Object
sv: Objekt

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
sv: Objektet %1% har noll storlek och kan inte arrangeras.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
sv: Lista över objekt
    Visste du att du kan visa alla objekt/delar i en lista och ändra inställningar för varje objekt/del?

en: Object Operations
sv: Åtgärder för objekt

en: Object Settings to modify
sv: Objekt inställningar att ändra

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
sv: Objekt går ej att printa då det har tomma lager mellan %1% och %2%.

en: Object flow ratio
sv: Objektflödes förhållande

en: Object manipulation
sv: Manipulation av objekt

en: Object name: %1%
sv: Objektets namn: %1%

en: Object too large
sv: Objektet är för stort

en: Object too small
sv: För litet objekt

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
sv: Objekt kommer att höjas med detta antal support lager. Använd denna funktion för att undvika warping vid utskrift med ABS

en: Object with multiple parts was detected
sv: Objekt med flera delar upptäcktes

en: Object/Part Setting
sv: Objekt/Del Inställningar

en: Object: %1%
sv: Objekt: %1%

en: Objects
sv: Objekten

en: Objects List
sv: Objekts lista

en: Objects list
sv: Objektlista

en: Objects with zero volume removed
sv: Objekt utan volym raderade

[ctx: OfFile]
en: Size
sv: Storlek

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
sv: På OSX körs alltid bara en instans av appen som standard. Det är dock tillåtet att köra flera instanser av samma app från kommandoraden. I sådana fall tillåter denna inställning endast en instans.

en: On build plate only
sv: Endast på byggplattan

en: On overhangs only
sv: Endast på överhäng

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
sv: På det här systemet använder %s HTTPS-certifikat från systemets Certifikatarkiv eller Keyring.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
sv: På/Av 1 lager läge för det vertikala reglaget

en: Ongoing uploads
sv: Pågående uppladdningar

en: Online Models
sv: Online modeller

en: Only Windows 10 is supported.
sv: Endast Windows 10 stöds.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
sv: Skapa endast support för kritiska regioner inklusive skarp svans, utskjutande detaljer etc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
sv: Endast printer med ändringar av inställningar för printer, filament och process visas.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
sv: Visa endast filament namnen vid ändringar av filament inställningar.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
sv: Endast en G-kod kan öppnas åt gången.

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to override the other results?
sv: Endast ett av resultaten med samma namn kommer att sparas. Är du säker på att du vill ersätta de andra resultaten?

en: Only one wall on first layer
sv: Endast en vägg på första lagret

en: Only one wall on top surfaces
sv: Endast en vägg på topp ytan

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
sv: Endast printer namn med ändrade process inställningar visas, 
    och alla användarprocess inställningar i varje printer namn som du väljer exporteras som zip-fil.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
sv: Endast printer namn med inställningar för printer visas, och varje inställning du väljer exporteras som zip-fil.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
sv: Endast filament namn med inställningar för användar filament visas, 
    och alla inställningar för användar filament i varje filament namn du väljer exporteras som en zip-fil.

en: Only the object being edited is visible.
sv: Bara objektet som editeras är synligt.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
sv: Aktivera endast retraktion när förflyttnings sträckan är längre än denna gräns

en: Only used as a visual help on UI
sv: Används endast som visuell hjälp på UI

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
sv: Förebyggande av läckage stöds för närvarande inte med prime tower aktiverat.

en: Open
sv: Öppna

en: Open &Studio
sv: Öppna &Studio

en: Open CA certificate file
sv: Öppna CA-certifikatfilen

en: Open Documentation in web browser.
sv: Öppna dokumentationen i webbläsaren.

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open Folder.
sv: Öppna Mapp.

en: Open G-code file:
sv: Öppna G-kod fil:

en: Open Network Test
sv: Öppna nätverks test

en: Open Preferences.
sv: Öppna inställningar.

en: Open Project
sv: Öppna Projekt

en: Open Studio
sv: Öppna Studio

en: Open a G-code file
sv: Öppna en G-kod fil

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Open a project file
sv: Öppna en projekt fil

en: Open as project
sv: Öppna som projekt

en: Open next tip.
sv: Öppna nästa tips.

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
sv: Åtgärden avbryts redan. Vänligen vänta.

en: Optimize orientation
sv: Optimisera placering

en: Optimize support interface area
sv: Optimisera support områdets gränssnitts yta

en: Optimizing toolpath
sv: Optimerar verktygsbanan

en: Options
sv: Val

en: Options:
sv: Val:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
sv: Ordning för vägg/fyllning. Om detta är avmarkerat kommer väggar att skrivas ut före fyllning.

en: Order of walls
sv: Ordning på väggarna

en: Orient
sv: Placera

en: Orienting
sv: Placerar

en: Orienting...
sv: Placerar...

en: Origin
sv: Ursprung

en: Other
sv: Andra

en: Other Color
sv: Annan färg

en: Other Device
sv: Andra Enheter

en: Other layers
sv: Andra lager

en: Other layers speed
sv: Hastighet på övriga lager

en: Others
sv: Andra

en: Outer and inner brim
sv: Yttre och inre brim

en: Outer brim only
sv: Endast yttre brim

en: Outer wall
sv: Yttre vägg

en: Outer wall speed
sv: Ytterväggs hastighet

en: Outside
sv: Utsida

en: Over-extrusion or under extrusion
sv: Över extrudering eller under extrudering

en: Overflow
sv: Överflöde

en: Overhang speed
sv: Hastighet vid överhäng

en: Overhang wall
sv: Överhängs vägg

en: Overwrite a system profile is not allowed
sv: Det är inte tillåtet att skriva över en systemprofil

en: Overwrite file
sv: Skriv över fil

en: PA Calibration
sv: PA kalibrering

en: PA Line
sv: PA linje

en: PA Pattern
sv: PA mönster

en: PA Profile
sv: PA profil

en: PA Tower
sv: PA torn

en: PA step:
sv: PA steg:

en: PLA Plate
sv: PLA platta

en: Packing data to 3mf
sv: Packar data till 3mf

en: Packing project data into 3mf file
sv: Packa projekt data till 3mf fil

en: Paint
sv: Färglägga

en: Paint Toolbar
sv: Färgläggningsverktyg

en: Painted using: Filament %1%
sv: Färgläggning använder: Filament %1%

en: Pan View
sv: Panoreringsvy

en: Parameter validation
sv: Parameter validering

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
sv: Parsning av värdsvaret misslyckades.
    Meddelandetext: "%1%"
    Fel: "%2%"

en: Part
sv: Del

en: Part 1
sv: Del 1

en: Part 2
sv: Del 2

en: Part Settings to modify
sv: Del inställningar att ändra

en: Part cooling fan
sv: Del kylningsfläkten

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
sv: Del kylfläktens hastighet kan ökas när automatisk kylning är aktiverad. Detta är max hastighets begränsning för en del kylfläkt

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
sv: Del kylfläktens hastighet kommer att vara max när den beräknade lagringstiden är kortare än inställningsvärdet

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
sv: Del kylfläktens hastigheten kommer att börja gå med min hastighet när den beräknade lagringstiden inte är längre än lagringstiden i inställningarna.När lager tiden är kortare än gräns värdet, ställer fläkthastigheten sig mellan lägsta och högsta fläkthastighet enligt lagrets utskriftstid

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
sv: Del kylfläkten kommer att aktiveras för lager vars beräknade tid är kortare än detta värde. Fläkthastigheten interpoleras mellan den lägsta och högsta fläkthastigheten enligt utskriftstiden för lager

en: Part manipulation
sv: Manipulation av del

en: Part name: %1%
sv: Delens namn: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
sv: En del av kalibreringen misslyckades! Det kan hjälpa att rengöra plattan och försöka igen. Det misslyckade testresultatet kommer att raderas.

en: Password
sv: Lösenord

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in ifrån urklipp

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pattern angle
sv: Mönster vinkel

en: Pause
sv: Paus

en: Pause G-code
sv: Paus G-kod

en: Pause of front cover falling
sv: Paus av front luckan faller

en: Pause:
sv: Pausa:

en: Paused by the Gcode inserted by user
sv: Pausad av G-koden som infogats av användaren

en: Paused due to AMS lost
sv: Pausad på grund av att AMS förlorats

en: Paused due to chamber temperature control error
sv: Pausad på grund av fel i styrningen av kammar temperaturen

en: Paused due to filament runout
sv: Pausad på grund av filament slut

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
sv: Pausad på grund av fel i byggplattans temperatur

en: Paused due to low speed of the heat break fan
sv: Pausad på grund av låg hastighet på heat break fläkten

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
sv: Pausad på grund av fel i nozzle temperaturen

en: Pen shape
sv: Penn form

en: Pen size
sv: Penn storlek

en: Percent
sv: Procent

en: Perform
sv: Utför

en: Perform Recognition
sv: Utför igenkänning

en: Perform cut
sv: Utför beskärning

en: Performed boolean intersection fails 
     because the selected parts have no intersection
sv: Utförande av boolesk korsning misslyckades 
     eftersom de valda delarna inte har någon korsning

en: Physical Printer
sv: Fysisk printer

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
sv: Bildstorlekar som ska sparas i .gcode- och .sl1 / .sl1s-filer, i följande format: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
sv: Bilder

en: Place on cut
sv: Placera på snitt

en: Planar
sv: Platt

en: Plate
sv: Platta

en: Plate %d: %s does not support filament %s
sv: Plate %d: %s stöder inte filamentet %s

en: Plate Settings
sv: Inställningar för platta

en: Plate Type
sv: Typ av byggplatta

en: Plate name
sv: Plattans namn

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
sv: Platta% d: %s rekommenderas inte för användning av filament %s(%s). Om du fortfarande vill göra detta utskriftsjobb, ändra detta filaments byggplattas temperatur till ett tal som inte är noll.

en: Plater
sv: Plätering/Förgyllning

en: Play
sv: Spela

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
sv: Spelaren fungerar inte som den ska. Vänligen installera om system spelaren.

en: Playing...
sv: Spelar...

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
sv: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assemble these objects.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
sv: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases: when the lid is open or the desiccant pack is changed. It takes a few hours to absorb the moisture, and low temperatures also slow down the process.

en: Please check bed printable shape and origin input.
sv: Kontrollera byggplattans utskrivbara form och ursprungs inmatning.

en: Please check if the SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the SD card.
sv: Kontrollera om SD-kortet är sitter i printern. 
    Om det fortfarande inte går att läsa kan du försöka formatera SD kortet.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
sv: Kontrollera custom G-kod elleranvänd standard custom G-kod.

en: Please check the following:
sv: Kontrollera följande:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
sv: Kontrollera nätverket och försök igen. Du kan starta om eller uppdatera skrivaren om problemet kvarstår.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
sv: Kontrollera nätverksanslutningen för skrivaren och Studio.

en: Please check the printer network connection.
sv: Kontrollera skrivarens nätverksanslutning.

en: Please check your object list before preset changing.
sv: Kontrollera objektlistan innan du ändrar inställningen.

en: Please check.
sv: Kontrollera.

en: Please choose a block with smoothest top surface
sv: Välj det block som har den jämnaste toppytan.

en: Please choose a block with smoothest top surface.
sv: Välj det block som har den jämnaste toppytan.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
sv: Välj en åtgärd med "%1%" förinställning efter det sparats.

en: Please choose the filament colour
sv: Välj filament färg

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
sv: Klicka på varje filament ovan för att ange dess plats i AMS-facken innan du skickar utskriftsjobbet

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
sv: Klicka på hyperlänken ovan för att se molntjänstens status

en: Please click on the star first.
sv: Klicka på stjärnan först.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
sv: Klicka på knappen Bekräfta om du fortfarande vill fortsätta med utskriften.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
sv: Please confirm explosion ratio = 1, and please select at least one object

en: Please confirm if the printer is connected.
sv: Kontrollera om printern är ansluten.

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
sv: Bekräfta att G-koderna i dessa inställningar är säkra för att förhindra skador på maskinen!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
sv: Bekräfta att dessa modifierade G-koder är säkra för att förhindra skador på maskinen!

en: Please correct them in the param tabs
sv: Vänligen korrigera dem i Parameter flikarna

en: Please enter the IP of printer to connect.
sv: Ange printerns IP för att ansluta.

en: Please enter the layer number
sv: Ange lager nummer.

en: Please enter the name of the preset you want to save.
sv: Ange namnet på den förinställning som du vill spara.

en: Please enter the name you want to save to printer.
sv: Ange det namn som du vill spara på skrivaren.

en: Please find the best line on your plate
sv: Hitta den bästa linjen på din platta.

en: Please find the best object on your plate
sv: Hitta det bästa objektet på din platta.

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
sv: Hitta hörnet med den perfekta graden av extrudering

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
sv: Gå till filament inställningar för att redigera dina inställningar om du behöver.
    Observera att nozzel temperatur, värmebädds temperatur och maximal volymhastighet alla har en betydande inverkan på utskriftskvaliteten. Ställ in dem noggrant.

en: Please go to printer settings to edit your presets
sv: Gå till printer inställningar för att redigera dina inställningar

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
sv: Värm nozzeln till över 170 grader innan du laddar eller matar ut filament.

en: Please home all axes (click
sv: Nollställ alla axlar (tryck

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
sv: Ange ett giltigt värde (0 <= Max volym hastighet <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
sv: Ange ett giltigt värde (0.0 < flödesförhållande < 2.0)

en: Please input the printer access code:
sv: Ange skrivarens åtkomstkod:

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
sv: Vänligen ange giltiga värden:
    Start PA: >= 0.0
    Slut PA: > Start PA
    PA steg: >= 0.001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
sv: Vänligen ange giltiga värden:
    Start temp: <= 350
    Slut temp: >= 180
    Starttemp > Sluttemp + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
sv: Vänligen ange giltiga värden:
    Startvärde: &gt;= %.1f
    Slutvärde: &lt;= %.1f
    Slutvärde: &gt; Startvärde
    Värde steg: &gt;= %.3f)

en: Please log in first.
sv: Logga in först.

en: Please note that saving action will replace this preset
sv: Observera att om du sparar kommer den aktuella inställningen att skrivas över

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
sv: Lös berednings felen och publicera igen.

en: Please right click to assembly these objects.
sv: Please right click to assemble these objects.

en: Please save project and restart the program.
sv: Spara projekt och starta om programmet.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
sv: Kontrollera "Per objekt" utskrifts sekvens för att skriva ut multipla objekt i Vase läge.

en: Please select a file
sv: Välj en fil

en: Please select a type you want to export
sv: Välj en inställningstyp som du vill exportera

en: Please select an AMS slot before calibration
sv: Välj ett AMS-fack innan kalibrering

en: Please select an action
sv: Välj en åtgärd

en: Please select at least one filament for calibration
sv: Välj minst ett filament för kalibrering

en: Please select at least one printer or filament.
sv: Välj minst en printer eller ett filament.

en: Please select filament to calibrate.
sv: Välj filament för kalibrering.

en: Please upgrade your graphics card driver.
sv: Uppdatera grafikkortets drivrutiner.

en: Plot cut plane
sv: Rita skär plan

en: Plug
sv: Kontakt

en: Portions copyright
sv: Information om licens

en: Post-processing Scripts
sv: Skript för efterbehandling

en: Post-processing scripts
sv: Skript för efterbehandling

en: Power on update
sv: Slå på uppdatering

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences sync
sv: Synkronisera inställningar

en: Prepare
sv: Förbered

en: Prepare time
sv: Förbered tid

en: Preparing print job
sv: Förbereder utskriftsjobb

en: Preset
sv: Förinställd

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
sv: Förinställning "%1%" finns redan och fungerar inte med nuvarande skrivare.

en: Preset "%1%" already exists.
sv: Förinställning "%1%" finns redan.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" är inte kompatibel med den nya skrivarens profil och innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" är inte kompatibel med den nya process profilen och innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset Inside Project
sv: Inställning inuti projekt

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
sv: Inställd sökväg hittades inte; välj leverantör på nytt.

en: Preset sync
sv: Förinställd synkronisering

en: Preset(Old)
sv: Preset (Old)

[ctx: PresetName]
en: Copy
sv: Kopiera

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
sv: Inställningar som ärvts av andra inställningar kan inte raderas

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
sv: Inställningar som ärvts av andra inställningar kan inte raderas!

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
sv: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Oanvändbar för QIDI printer

en: Prev
sv: Föregående

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Förhindra övergång fram och tillbaka mellan en extra vägg och en mindre. Denna marginal utökar intervallet av extruderingsbredder som följer till [Minsta väggbredds - marginal, 2 * Minsta väggbredd + marginal]. Att öka denna marginal minskar antalet övergångar, vilket minskar antalet extruderings start/stopp och restiden. Stor variation av extruderings bredd kan dock leda till under- eller överextruderings problem. Det uttrycks i procent över nozzel diametern

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
sv: Endast förhandsgranskning:
    Den laddade filen innehåller endast g kod, kan inte gå in på sidan Förbered

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
sv: Tidigare osparat projekt upptäcktes, vill du återställa det?

en: Price
sv: Pris

en: Prime Tower
sv: Prime Torn

en: Prime tower
sv: Prime torn

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
sv: Prime Torn fungerar inte med Adaptiv Lagerhöjd aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Adaptiv Lagerhöjd

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
sv: Prime torn fungerar inte med Adaptiv Lagerhöjd eller när Oberoende Lagerhöjd på Support är aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Adaptiv Lagerhöjd och Oberoende Lagerhöjd på Support

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
sv: Prime Torn fungerar inte med  Oberoende Lagerhöjd på support är aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Oberoende Lagerhöjd på support

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
sv: Prime tower krävs för Smooth timelapse-läge. Det kan bli fel på modellen utan prime tower. Vill du aktivera prime tower?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
sv: Prime tower krävs för smooth timelapse läge. Det kan bli fel på modellen utan ett prime tower. Är du säker på att du vill inaktivera prime tower?

en: Prime volume
sv: Prime volym (volymen av ut pressat material)

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
sv: Skriv ut per Objekt:
    Rekommenderar att auto-placering för att undvika kollisioner under utskrift.

en: Print Host upload
sv: Uppladdning utskriftsvärd

en: Print Options
sv: Utskriftsalternativ

en: Print all
sv: Skriv ut allt

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
sv: Utskrifts filen hittades inte; bered den igen och skicka till utskrift.

en: Print file not found. please slice again.
sv: Utskriftsfilen hittades inte. Bered den igen.

en: Print host upload queue
sv: Utskriftsvärdens uppladdnings kö

en: Print infill first
sv: Printa fyllningen först

en: Print numbers
sv: Skriv ut nummer

en: Print plate
sv: Skriv ut byggplattan

en: Print sequence
sv: Utskrifts sekvens

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
sv: Print sekvens för innervägg och yttervägg.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
sv: Print sekvens, lager för lager eller objekt för objekt

en: Print settings
sv: Utskrifts inställningar

en: Print speed of ironing lines
sv: Utskrifts hastighet för strykning

en: Print task sending times out.
sv: Timeout för sändning av utskriftsuppgift.

en: Print temperature
sv: Utskrifts temperatur

en: Print using materials mounted on the back of the case
sv: Skriv ut med filament på en extern spole

en: Print with filaments in ams
sv: Skriv ut med filament i AMS

en: Print with filaments in the AMS
sv: Skriv ut med filament i AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
sv: Skriv ut med filament på en extern spole

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
sv: Skriv ut med filament på en extern spole

en: Printable
sv: Utskriftsbar

en: Printable Space
sv: Utskriftsbar yta

en: Printable area
sv: Utskriftsbar yta

en: Printable height
sv: Utskriftsbar höjd

en: Printable space
sv: Utskriftsbar yta

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
sv: Skrivare "%1%" är vald med förinställning "%2%"

en: Printer Created
sv: Printer skapad

en: Printer Preset
sv: Printer inställningar

en: Printer Setting
sv: Printer inställningar

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
sv: Printer och alla filament- och process inställningar som hör till printern,
    Kan delas med andra

en: Printer camera is malfunctioning.
sv: Printerns kamera fungerar inte som den ska.

en: Printer is not connected yet.
sv: Printern är inte ansluten ännu.

en: Printer name "%1%" already exists.
sv: Skrivarnamnet "%1%" finns redan.

en: Printer preset names
sv: Namn på förinställda skrivare

en: Printer presets(.zip)
sv: Printer inställningar(.zip)

en: Printer settings
sv: Skrivarens inställningar

en: Printer structure
sv: Printerns struktur

en: Printing
sv: Utskrift pågår

en: Printing Parameters
sv: Parametrar för utskrift

en: Printing Progress
sv: Utskriftsförlopp

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
sv: Utskrift av silk filament
    Visste du att silk filament kräver särskild hänsyn för att utskriften ska bli lyckad? Högre temperatur och lägre hastighet rekommenderas alltid för bästa resultat.

en: Printing by object G-code
sv: Utskrift efter objekt G kod

en: Printing was paused by the user
sv: Utskriften pausades av användaren

en: Privacy Policy
sv: Integritetspolicy

en: Privacy Policy Update
sv: Uppdatering av integritetspolicy

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
sv: Ett problem har uppstått. Uppdatera printerns programvara och försök igen.

en: Process
sv: Bearbeta

en: Process Preset Template
sv: Mall för process inställning

en: Process Settings
sv: Processinställningar

en: Process presets(.zip)
sv: Process inställningar(.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
sv: Bearbetar G-kod från tidigare fil...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
sv: Processar modell '%1%' med mer än 1M trianglar kan ta lång tid. Det rekommenderas att förenkla modellen.

en: Product host
sv: Produktvärd

en: Progress
sv: Förlopp

en: Project
sv: Projekt

en: Project downloaded %d%%
sv: Projektet har laddats ned %d%%

en: Project-inside presets
sv: Projekt förinställningar

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
sv: PrusaSlicer är ursprungligen baserad på Slic3r av Alessandro Ranellucci.

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish was cancelled
sv: Publiceringen avbröts

en: Pull back current filament
sv: Reversera nuvarande filament

en: Purge old filament
sv: Rensa gammalt filament

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
sv: Rensning efter filamentbyte kommer att göras inuti objektens fyllningar. Detta kan minska mängden avfall och minska utskriftstiden. Om väggarna är printade med transparent filament kommer den blandade färgfyllningen att synas. Det träder inte i kraft om inte prime tower är aktiverat.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
sv: Rensning efter filamentbyte kommer att göras inuti objektens support. Detta kan minska mängden avfall och minska utskriftstiden. Det träder inte i kraft om inte ett prime tower är aktiverat.

en: Purging volumes
sv: Rensnings volym

en: Push new filament into extruder
sv: Mata in nytt filament i extrudern

en: QIDI Network plug-in not detected.
sv: QIDI Network plug-in hittades inte.

en: QIDI PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
sv: QIDI PET-CF/PA6-CF stöds inte av AMS.

en: QIDI Smooth PEI Plate
sv: QIDI Lab Slät PEI-platta

en: QIDI Studio GUI initialization failed
sv: QIDI Studio GUI-initiering misslyckades

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
sv: QIDI Studio refererar även några idéer från Cura av Ultimaker.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
sv: QIDI Studio är utvecklat baserat på Bambu Studios från Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
sv: QIDI Studio är utvecklat baserat på Bambu Studios från Bambu Lab.

en: QIDI Studio is licensed under
sv: QIDI Studio är licensierad under

en: QIDI Textured PEI Plate
sv: QIDI Lab texturerad PEI-platta

en: QIDIStudio configuration file may be corrupted and is not able to be parsed.Please delete the file and try again.
sv: QIDI Studios konfigurationsfil kan inte tolkas och kan vara skadad. Ta bort filen och försök igen.

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
sv: QIDI Studio har ett ohanterat undantag: %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
sv: QIDI Studio kommer att avslutas på grund av ett lokaliseringsfel. Vi skulle uppskatta om du rapporterar det specifika scenariot där detta problem inträffade.

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
sv: QIDI Studio kommer att avslutas på grund av att minnet är slut. Det kan vara ett fel. Vi skulle uppskatta om du rapporterar problemet till vårt team.

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Quality / Speed
sv: Kvalitet/Hastighet

en: Quick
sv: Snabb

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit %s
sv: Avsluta %s

en: Quit QIDIStudio
sv: Avsluta QIDIStudio

en: Radius
sv: Radie

en: Raft contact Z distance
sv: Raft kontakt Z avstånd

en: Raft layers
sv: Raft lager

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
sv: Inställningen gör att verktygshuvudet skakar slumpmässigt vid utskrift av väggar så att ytan får ett strävt utseende. Denna inställning styr fuzzy position

en: Range
sv: Räckvidd

en: Rate
sv: Betygsätt

en: Rate the Print Profile
sv: Betygsätt utskriftsprofil

en: Rate this print
sv: Betygsätt denna utskrift

en: Re&load from Disk
sv: Ladda om från disk

en: Re-calculate
sv: Utför beräkningen igen

en: Read and accept
sv: Läs och acceptera

en: Rear
sv: Bakom

en: Rear View
sv: Vy Bakifrån

en: Rebuild
sv: Återskapa

en: Recalibration
sv: Omkalibrering

en: Receive login report timeout
sv: Timeout för mottagande av inloggnings rapport

en: Recent projects
sv: Nyligen genomförda projekt

en: Recommended nozzle temperature
sv: Rekommenderad nozzel temperatur

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
sv: Rekommenderad nozzel temperatur med denna filament typ är [%d, %d] grader celius

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
sv: Rekommenderat nozzel temperaturs område för detta filament. 0 betyder inte fastställt

en: Record Factor
sv: Inspelnings faktor

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Rectilinear
sv: Räta linjer

en: Rectilinear Interlaced
sv: Rätlinjig sammanflätning

en: Rectilinear grid
sv: Rät linjärt nät

en: Redo
sv: Gör om

en: Reduce infill retraction
sv: Minska ifyllnads retraktionen

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Printers
sv: Uppdatera skrivare

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
sv: Uppdatering av tidigare kalibreringsposter för flödesdynamik

en: Region selection
sv: Val av region

en: Regular
sv: Vanlig

en: Release Note
sv: Meddelande om utgåvan

en: Reload from disk
sv: Ladda om från disk

en: Reload from:
sv: Ladda om från:

en: Reload the plater from disk
sv: Ladda om plattan från disken

en: Reload the selected parts from disk
sv: Ladda om de valda delarna från disken

en: Remaining errors
sv: Kvarstående fel

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg mina val

en: Remember my choice.
sv: Kom ihåg mitt val.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Window from Set
sv: Ta bort fönster från uppsättning

en: Remove connector
sv: Ta bort kontakten

en: Remove connector from selection
sv: Ta bort kontakten från urvalet

en: Remove connectors
sv: Ta bort kontakterna

en: Remove detail
sv: Ta bort detalj

en: Remove height range
sv: Ta bort höjdintervall

en: Remove last filament
sv: Ta bort senaste filamentet

en: Remove painted color
sv: Ta bort färgläggning

en: Remove parameter
sv: Ta bort parameter

en: Remove selection
sv: Ta bort val

en: Remove small overhangs
sv: Ta bort små överhäng

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
sv: Ta bort små överhäng som eventuellt inte behöver stöd.

en: Remove the selected plate
sv: Radera den valda plattan

en: Rename
sv: Döp om

en: Renaming
sv: Byter namn

en: Repair canceled
sv: Reparation avbruten

en: Repair failed.
sv: Reparation misslyckades.

en: Repair finished
sv: Reparation klar

en: Repaired 3mf file contains more than one object
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller mer än ett objekt

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller mer än en volym

en: Repaired 3mf file does not contain any object
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller inga objekt

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller ingen volym

en: Repairing model object
sv: Reparerar modell objektet

en: Repairing object by Windows service
sv: Reparerar objekt med Windows service

en: Repairing was canceled
sv: Reparation avbruten

en: Replace Tiled Window
sv: Byta fönster

en: Replace from:
sv: Ersätt från:

en: Replace the selected part with new STL
sv: Ersätt den valda delen med ny STL

en: Replace with STL
sv: Ersätt med STL

en: Report issue
sv: Rapportera problem

en: Required nozzle HRC
sv: HRC nozzle krävs

en: Reserved keywords found
sv: Hittade reserverade nyckelord

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Position
sv: Återställ Position

en: Reset Rotation
sv: Återställ Rotation

en: Reset direction
sv: Återställ riktning

en: Reset parameter
sv: Återställ parameter

en: Reset to base
sv: Återställ till basen

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resonance avoidance
sv: Undvikande av resonans

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore to inch
sv: Återställ till inch

en: Restore to meter
sv: Återställ till meter

en: Result can be read by human eyes.
sv: Resultatet kan läsas av mänskliga ögon.

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume Printing(defects acceptable)
sv: Resume Printing (defects acceptable)

en: Resume Printing(problem solved)
sv: Resume Printing (problem solved)

en: Resync
sv: Synkronisera om

en: Retract
sv: Reversera

en: Retract amount before wipe
sv: Retraktions mängd innan wipe

en: Retract when change layer
sv: Retraktera vid lager byte

en: Retraction
sv: Reduktion

en: Retraction Length
sv: Retraktions längd

en: Retraction Speed
sv: Retraktions hastighet

en: Retraction when switching material
sv: Reduktion vid material byte

en: Retry
sv: Försök igen

en: Right
sv: Höger

en: Right View
sv: Vy Höger

en: Right button click the icon to drop the object printable property
sv: Höger klicka på ikonen för att släppa objektets utskrifts egenskaper

en: Right button click the icon to drop the object settings
sv: Höger klicka på ikonen för att släppa objekts inställningarna

en: Right click
sv: Högerklicka

en: Right click the icon to fix model object
sv: Höger klicka på ikonen för att reparera modell objektet

en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

en: Right mouse button:
sv: Höger musknapp:

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate View
sv: Rotera vy

en: Rotate horizontally
sv: Rotera horisontellt

en: Rotate of view
sv: Rotation av vy

en: Rotate text
sv: Rotera text

en: Running post-processing scripts
sv: Kör efterbearbetnings skript

en: SD Card
sv: MicroSD-kort

en: SD Card Abnormal
sv: MicroSD-kortet är onormalt

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
sv: STEG
    Visste du att du kan förbättra utskriftskvaliteten genom att bereda en STEP-fil i stället för en STL-fil?
    QIDI Studio stöder beredningen av STEP-filer, vilket ger jämnare resultat än en STL-fil med lägre upplösning. Prova det!

en: Safely remove hardware.
sv: Ta bort hårdvaran på ett säkert sätt.

en: Same as Global Bed Type
sv: Samma som Global Bed Type

en: Same as Global Plate Type
sv: Samma som Global Bed Type

en: Same as Global Print Sequence
sv: Samma som Global Utskrifts Sekvens

en: Same as top
sv: Samma som toppen

en: Save
sv: Spara

en: Save %s as
sv: Spara %s som

en: Save G-code file as:
sv: Spara G-kod som:

en: Save Project
sv: Spara Projekt

en: Save Project as
sv: Spara Projekt som

en: Save SLA file as:
sv: Spara SLA fil som:

en: Save Sliced file as:
sv: Spara beredningen som:

en: Save current %s
sv: Spara nuvarande %s

en: Save current project as
sv: Spara nuvarande projekt som

en: Save current project to file
sv: Spara nuvarande projekt till fil

en: Save file as:
sv: Spara fil som:

en: Save preset
sv: Spara förinställning

en: Save project
sv: Spara projekt

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
sv: Spara de valda alternativen för förinställning 
    "%1%".

en: Save the selected options.
sv: Spara de valda alternativen.

en: Save to Filament Preset
sv: Spara till inställningar för filament

en: Saving objects into the 3mf failed.
sv: Sparande av objektet till 3mf misslyckades.

en: Scale
sv: Skala

en: Scale an object to fit the build volume
sv: Anpassa skalning av ett objekt till byggvolymen

en: Scale ratios
sv: Skalnings förhållande

en: Scale to build volume
sv: Skala till bygg volymen

en: Scan first layer
sv: Skanna första lager

en: Scanning bed surface
sv: Skannar byggplattan

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
sv: Planerar uppladdning till `%1%`. Se fönster -> Kö för uppladdning av utskriftsvärd

en: Seal
sv: Försegling

en: Seam
sv: Söm

en: Seam gap
sv: Sömmens mellanrum

en: Seam painting
sv: Målning av sömmar

en: Seam position
sv: Söm position

en: Seams
sv: Sömmar

en: Search
sv: Sök

en: Search in preset
sv: Sök i inställning

en: Search plate, object and part.
sv: Sök platta, objekt och del.

en: Searching for devices
sv: Söker efter enheter

en: Second
sv: Andra

en: Section View
sv: Sektionsvy

en: Section view
sv: Sektionsvy

en: Select
sv: Välj

en: Select All
sv: Välj Alla

en: Select Filament Preset
sv: Välj filament inställning

en: Select Model
sv: Välj modell

en: Select Plate
sv: Välj Byggplatta

en: Select Printer
sv: Välj Printer

en: Select Type
sv: Välj typ

en: Select Vendor
sv: Välj leverantör

en: Select a G-code file:
sv: Välj en G-kod fil:

en: Select a new file
sv: Välj en ny fil

en: Select a part
sv: Välj del

en: Select all
sv: Välj allt

en: Select all connectors
sv: Välj alla kontakter

en: Select all objects
sv: Välj alla objekt

en: Select filament preset
sv: Välj filament inställning

en: Select multiple objects
sv: Välj flera objekt

en: Select objects by rectangle
sv: Välj objekt efter rektangel

en: Select presets to compare
sv: Välj förinställningar att jämföra

en: Select profile to load:
sv: Välj den profil som ska laddas:

en: Select settings
sv: Välj inställningar

en: Select the language
sv: Välj språk

en: Select the object/part and mouse click to change the name
sv: Välj objektet/delen och mus klicka för att ändra namnet

en: Select the object/part and press space to change the name
sv: Välj objektet/delen och tryck space för att ändra namnet

en: Select/Remove printers(system presets)
sv: Välj/ta bort printer(systemet inställningar)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
sv: Vald diameter och maskinens diameter stämmer inte överens

en: Selection conflicts
sv: Urvalskonflikt

en: Selects all objects
sv: Välj alla objekt

en: Send
sv: Skicka

en: Send G-code
sv: Skicka G-kod

en: Send all
sv: Skicka alla

en: Send print job to
sv: Skicka utskriftsjobb till

en: Send to Printer SD card
sv: Skicka till skrivarens MicroSD-kort

en: Send to print
sv: Skicka till utskrift

en: Send to printer
sv: Skicka till skrivare

en: Sending
sv: Skickar

en: Sending gcode file over LAN
sv: Skickar G-kod fil över LAN

en: Sending gcode file to sdcard
sv: Skickar G-kod fil till SD-kort

en: Sending print configuration
sv: Skicka utskrifts konfiguration

en: Sending print job over LAN
sv: Skicka utskriftsjobb via LAN

en: Sending print job through cloud service
sv: Skicka utskriftsjobb via molntjänst

en: Sensitivity of pausing is
sv: Känsligheten för paus är

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Serial
sv: Serienummer

en: Serial:
sv: Serienummer:

en: Serious
sv: Allvarlig

en: Serious warning:
sv: Allvarlig varning:

en: Service Unavailable
sv: Tjänsten är inte tillgänglig

en: Service name
sv: Tjänstens namn

en: Services
sv: Tjänster

en: Set
sv: Välj

en: Set Filament for selected items
sv: Välj Filament för valda delar

en: Set Orientation
sv: Välj Orientering

en: Set Position
sv: Välj position

en: Set Scale
sv: Välj Skala

en: Set as an individual object
sv: Välj som ett enskilt objekt

en: Set as cover
sv: Ställ in som skydd

en: Set as individual objects
sv: Välj som enskilda objekt

en: Set extruder number for the objects and parts
sv: Välj extruder nummer för objekten och delarna

en: Set filament for selected items
sv: Välj filament för valda objekt

en: Set filaments to use
sv: Ställ in filament som ska användas

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
sv: Välj parametrar för flera objekt
    Visste du att du kan ställa in berednings parametrar för alla valda objekt på en gång?

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
sv: Inställning av AMS-facks information under utskrift stöds inte

en: Setting Overrides
sv: Åsidosätter inställningar

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
sv: Inställning av information om virtuell plats under utskrift stöds inte

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings for height range
sv: Inställningar för höjdintervall

en: Setup Wizard
sv: Installationsguide

en: Shape
sv: Form

en: Shell
sv: Skal

en: Shift + Left mouse button
sv: Shift + Vänster musknapp

en: Shift + Left mouse button:
sv: Shift + Vänster musknapp

en: Shift + Mouse move up or down
sv: Shift + Mus flytta uppåt eller nedåt

en: Shift + Right mouse button:
sv: Shift+Höger musknapp:

en: Shift+Any arrow
sv: Shift+valfri pil

en: Shift+Left mouse button
sv: Shift+Vänster musknapp

en: Shift+Mouse wheel
sv: Shift+Mushjulet

en: Shortcut Key
sv: Snabbkommando

en: Show
sv: Visa

en: Show "Live Video" guide page.
sv: Visa sidan "Live Video".

en: Show &Labels
sv: Visa & Etiketter

en: Show &Overhang
sv: Visa & Överhäng

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show Configuration Folder
sv: Visa Konfigurations Mapp

en: Show Labels
sv: Visa Etiketter

en: Show Tip of the Day
sv: Visa dagens tips

en: Show all files, recent first.
sv: Visa alla filer, de senaste först.

en: Show all presets (including incompatible)
sv: Visa alla inställningar (inklusive inkompatibla)

en: Show error message
sv: Visa felmeddelande

en: Show home page on startup
sv: Visa hemsida vid uppstart

en: Show keyboard shortcuts list
sv: Visa tangentbordets genvägs lista

en: Show object labels in 3D scene
sv: Visa objekt etiketter i 3D-scenen

en: Show object overhang highlight in 3D scene
sv: Visa objektets överhäng i 3D-scen

en: Show online staff-picked models on the home page
sv: Visa personalens utvalda modeller online på startsidan

en: Show the list of the keyboard shortcuts
sv: Visa lista över kortkommandon

en: Show wireframe
sv: Visa trådram

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
sv: Visa/Dölj 3Dconnexion enheternas inställnings dialogruta

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
sv: Minska första lager på byggplattan för att kompensera elefant fots effekten

en: Silent
sv: Tyst

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
sv: Förenkling är för tillfället endast accepterat när en  enkel del är vald

en: Simplify
sv: Förenkla

en: Simplify Model
sv: Förenkla modellen

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
sv: Förenkla modellen
    Visste du att du kan minska antalet trianglar i ett mesh med hjälp av funktionen Förenkla mesh? Högerklicka på modellen och välj Förenkla modellen. Läs mer i dokumentationen.

en: Simplify model
sv: Förenkla modellen

en: Simply switch to "%1%"
sv: Byta till "%1%"

en: Simulate
sv: Simulera

en: Size
sv: Storlek

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
sv: X & Y storlek av den rektangulära plattan.

en: Size:
sv: Storlek:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
sv: Storlek: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
sv: Storlek: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip AMS blacklist check
sv: Hoppa över kontrollen av AMS svarta lista

en: Skip Calibration2
sv: Hoppa över kalibrering2

en: Skip step pause
sv: Hoppa över steg paus

en: Skip this Version
sv: Hoppa över denna version

en: Skirt distance
sv: Skirt avstånd

en: Skirt height
sv: Skirt höjd

en: Skirt loops
sv: Skirt varv

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
sv: Slic3r kan ladda upp G-kod filer till en skrivar värd. Det här fältet måste innehålla typ av värd.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
sv: Slic3r kan ladda upp G-kod filer till en printer värd. Det här fältet ska innehålla API nyckeln eller lösenordet som krävs för autentisering.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
sv: Slic3r kan ladda upp G-kod filer till en printer värd. Det här fältet ska innehålla värdnamn, IP-adress eller URL för printer värd platsen. Du kan få tillgång till printer värd till HAProxy med grundläggande autentisering aktiverad genom att ange användarnamn och lösenord i URL:en i följande format: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
sv: Slic3r skapades av Alessandro Ranellucci med hjälp av många andra medarbetare.

en: Slice all
sv: Bered allt

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
sv: Bered alla plattor för att mottaga tid och filament uppskattning

en: Slice gap closing radius
sv: Bered spaltens stängningsradie

en: Slice ok.
sv: Beredning ok.

en: Slice plate
sv: Bered plattan

en: Sliced Info
sv: Berednings Info

en: Slicing
sv: Bereder

en: Slicing Canceled
sv: Beredning avbruten

en: Slicing Mode
sv: Berednings läge

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
sv: Berednings Parametrar
    Visste du att du kan visa alla objekt/delar på ett bord och ändra inställningar för varje objekt/del?

en: Slicing Plate %d
sv: Bereder plattan %d

en: Slicing Plate 1
sv: Beredningsplatta 1

en: Slicing complete
sv: Beredning komplett

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
sv: Lagerhöjd för varje lager. Mindre lagerhöjd ger mer exakt tolerans men ökar även utskriftstiden

en: Slicing mesh
sv: Bereder mesh

en: Slope
sv: Lutning

en: Slow down for overhang
sv: Sakta ner vid överhäng

en: Slow printing down for better layer cooling
sv: Sakta ner utskrift för bättre kylning av lager

en: Small perimeters
sv: Små perimetrar

en: Small perimter threshold
sv: Liten perimeter tröskel

en: Smart fill
sv: Smart fyllnad

en: Smart fill angle
sv: Smart fyllningsvinkel

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
sv: Slät PEI platta / Högtemperaturs platta

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
sv: Smooth läge för timelapse stöds inte när ”per objekt” -sekvens är aktiverad.

en: Smoothing
sv: Utjämning

en: Snap
sv: Fäst

en: Snap global parameters
sv: Fäst globala parametrar

en: Snug
sv: Tight

en: Softening temperature
sv: Mjuknings temperatur

en: Software has New version.
sv: Programvaran har en ny version.

en: Soluble material
sv: Lösligt material

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
sv: Lösligt material används vanligtvis som utskrifts support och supportets gränsyta

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
sv: En del av materialet i extrudern dras tillbaka för att undvika dropp under långa förflyttningar. Sätt på noll för att inaktivera retraktion

en: Some connectors are overlapped
sv: Vissa kontakter är överlappande

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
sv: Vissa befintliga inställningar har inte skapats, enligt följande:

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
sv: Några av dina bilder kunde inte laddas upp. Vill du bli omdirigerad till webbsidan för betygsättning?

en: Some presets are modified.
sv: Några inställningar har ändrats.

en: Some values have been replaced. Please check them:
sv: Några värde har ersatts. Kontrollera dem:

en: Source Volume
sv: Source Volym

en: Space
sv: Mellanslag

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing between support lines
sv: Mellanrum mellan support linjer

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
sv: Mellanrummet på botten gränssnittets linjer. Noll betyder solid gränssnitt

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
sv: Avstånd mellan gränssnitts linjer. Noll betyder solid gränssnitt

en: Sparse infill
sv: Sparsam ifyllnad

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
sv: Sparsam ifyllnads ytor som är mindre än detta gränsvärde ersätts med inre solid ifyllnad

en: Sparse infill density
sv: Sparsam ifyllnads densitet

en: Sparse infill pattern
sv: Sparsam ifyllnads mönster

en: Special mode
sv: Special läge

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
sv: Ange webbadressen till enhetens användar gränssnitt om den inte är densamma som printer värd

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed (mm/s)
sv: Hastighet (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
sv: Hastighet för återladdning av filament i extrudern: 0 betyder samma hastighet som vid retraktion

en: Speed limitation
sv: Hastighets begränsning

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
sv: Hastigheten på den hjälpande delens kylfläkt när den är i oseglad position. Fläkten kommer att köra i denna hastighet under utskrifter, förutom de första flera lagren som inte har några kylskikt.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
sv: Hastighet för extra kylfläkt. Den extra fläkten kommer att gå med denna hastighet under utskrift, förutom de första flera lagren, som definieras av inga kyl lager

en: Speed of bridge and completely overhang wall
sv: Hastighet för bridges/bryggor och hela överhängs väggar

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
sv: Hastighet för frånlufts fläkt under utskrift. Denna hastighet kommer att åsidosätta hastigheten i filament anpassad g-kod

en: Speed of exhuast fan after printing completes
sv: Utsugs fläktens hastighet efter avslutad utskrift

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
sv: Hastigheten för fyllning av mellanrum. Mellanrum har vanligtvis oregelbunden linjebredd och bör skrivas ut långsammare

en: Speed of initial layer except the solid infill part
sv: Hastigheten för det första lagret förutom för solida ifyllnads sektioner

en: Speed of inner wall
sv: Hastighet för inre vägg

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
sv: Hastighet för inre solid ifyllnad, ej topp och botten ytorna

en: Speed of internal sparse infill
sv: Hastighet för sparsam ifyllnad

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
sv: Hastigheten på yttre vägg som är mest synlig. Denna bör vara långsammare än hastigheten på inner vägg för att uppnå bättre kvalitet.

en: Speed of retractions
sv: Hastighet för retraktion

en: Speed of solid infill part of initial layer
sv: Hastigheten för fasta ifyllnads delar av det första lagret

en: Speed of support
sv: Support hastighet

en: Speed of support interface
sv: Support gränssnittets hastighet

en: Speed of top surface infill which is solid
sv: Hastighet för solida topp ytors ifyllnad

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
sv: Förflyttnings hastighet som är snabbare och utan extrudering

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
sv: Snabba upp utskriften med Adaptiv Lager Höjd
    Visste du att du kan skriva ut en modell ännu snabbare med alternativet Adaptiv Lager Höjd? Kolla in det!

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Sphere
sv: Sfär

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
sv: Spiralläget fungerar endast när vägg varv är 1, support är inaktiverat, top skalets lager är 0, gles ifyllnad är 0 och timelapse typen är traditionell.

en: Spiral vase
sv: Spiral vas

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
sv: Spiralize jämnar ut z-rörelserna i den yttre konturen. Och förvandlar en solid modell till en enkelväggig print med solida bottenlager. Den slutliga genererade modellen har inga sömmar

en: Split
sv: Dela

en: Split the selected object
sv: Dela det valda objektet

en: Split the selected object into multiple objects
sv: Dela det valda objektet till multipla objekt

en: Split the selected object into multiple parts
sv: Dela det valda objektet till multipla delar

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
sv: Dela upp objekt/delar
    Visste du att du kan dela upp ett stort objekt i små objekt för att underlätta färgning eller utskrift?

en: Split to objects
sv: Dela upp till objekt

en: Split to parts
sv: Dela upp i delar

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
sv: Dela upp dina utskrifter i byggytor
    Visste du att du kan dela upp en modell med många delar i enskilda byggytor som är färdiga att skrivas ut? Detta förenklar processen att hålla reda på alla delar.

en: Square
sv: Kvadrat

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
sv: Stapla objekt
    Visste du att du kan stapla objekt som en hel?

en: Stack overflow
sv: Lagra överflöde

en: Stainless Steel
sv: Rostfritt stål

en: Stainless steel
sv: Rostfritt stål

en: Start Calibration
sv: Starta Kalibrering

en: Start G-code
sv: Starta G-kod

en: Start G-code when start the printing of this filament
sv: Starta G-kod när utskrift startar med detta filament

en: Start G-code when start the whole printing
sv: Starta G-kod när du startar hela utskriften

en: Start PA:
sv: Starta PA:

en: Start Test Multi-Thread
sv: Börja testa flera trådar

en: Start Test Single-Thread
sv: Starta testet med en tråd

en: Start a new project
sv: Skapa nytt projekt

en: Start a new window
sv: Starta ett nytt fönster

en: Start calibration
sv: Starta kalibrering

en: Start end points
sv: Start- och slutpunkter

en: Start retraction length:
sv: Starta retraktion längd:

en: Start speed:
sv: Start hastighet:

en: Start volumetric speed:
sv: Start volymetrisk hastighet:

en: Statement about User Experience Improvement Program
sv: Uttalande om programmet för förbättring av användarupplevelsen

en: Statement on User Experience Improvement Plan
sv: Uttalande om plan för förbättring av användarupplevelsen

en: Statistics of All Plates
sv: Statistik för alla plattor

en: Step
sv: Steg

en: Step 1, please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
sv: Steg 1, bekräfta att QIDI Studio och din skrivare finns på samma LAN.

en: Step 2, if the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
sv: Steg 2, om IP- och åtkomst koden nedan skiljer sig från de faktiska värdena på skrivaren, korrigera dem.

en: Step 3: Ping the IP address to check for packet loss and latency.
sv: Steg 3: Pinga IP-adressen för att kontrollera paketförlust och latens.

en: Still load
sv: Laddar fortfarande

en: Still print by object?
sv: Fortfarande utskrift per objekt?

en: Still unload
sv: Matar ut fortfarande

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop them and continue anyway?
sv: Stoppa dem och fortsätta ändå?

en: Stopped.
sv: Avbruten.

en: Strength
sv: Styrka

en: Studio Version:
sv: Studio version:

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
sv: Studio will remember build plate selected last time for certain printer models.

en: Style
sv: Stil

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs (default).
sv: Supportens stil och form. För normala support skapar projicering av stöden i ett regelbundet rutnät stabilare stöd (standard), medan snäva support torn sparar material och minskar ärrbildning på objektet.
    För träd support kommer smal stil att sammanfoga grenar mer aggressivt och spara mycket material, stark stil kommer att göra större och starkare support struktur och använda mer material, medan hybridstil är en kombination av smalt träd och normal support med normala noder under stora platta överhäng (standard).

en: Submit
sv: Skicka in

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
sv: Subtrahera en del
    Visste du att du kan subtrahera ett mesh från ett annat mesh med hjälp av modifikationen Negativ del? På så sätt kan du till exempel skapa lätt justerbara hål direkt i QIDI Studio. Läs mer i dokumentationen.

en: Subtract from
sv: Subtrahera från

en: Subtract with
sv: Subtrahera med

en: Success to get history result
sv: Lyckades med att få historiskt resultat

en: Success!
sv: Lyckades!

en: Successfully sent. Close current page in %s s
sv: Framgångsrikt skickat. Stäng den aktuella sidan i %s s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
sv: Framgångsrikt skickat. Kommer automatiskt att hoppa till enhetssidan om %s s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
sv: Skickat. Hoppar automatiskt till nästa sida in%s s

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
sv: Avinstallationen lyckades. Enheten %s(%s) kan nu tas bort från datorn på ett säkert sätt.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
sv: Förslag: Rensnings volym i intervallet [%d, %d]

en: Support Blocker
sv: Support Blockerare

en: Support Cubic
sv: Kubik Support

en: Support Enforcer
sv: Support Förstärkare

en: Support Generated
sv: Support skapat

en: Support control chamber temperature
sv: Stöd för kontroll av kammarens temperatur

en: Support critical regions only
sv: Endast support på kritiska områden

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
sv: Tvingande support används men support är inte aktiverad. Aktivera support.

en: Support interface
sv: Support kontaktyta

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
sv: Support lager använder lagerhöjd oberoende av objekt lager. Detta för att stödja anpassning av z-gap och spara utskriftstid. Detta alternativ kommer att vara ogiltigt när prime tower är aktiverat.

en: Support material is commonly used to print support and support interface
sv: Support material används ofta för att skriva ut support och stödja gränssnittet

en: Support painting
sv: Support färgläggning

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
sv: Support målning
    Visste du att du kan måla platsen för dina support? Denna funktion gör det enkelt att placera support material endast på de delar av modellen som faktiskt behöver det.

en: Support transition
sv: Support övergång

en: Support wall loops
sv: Vägg support

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
sv: Support skapas för överhäng vars sluttning är under denna gräns.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
sv: Support/Färgläggning: justera penn radie

en: Support/Color Painting: adjust section position
sv: Support/Färgläggning:justera sektions positionen

en: Support/object xy distance
sv: Support/objekt xy distans

en: Support/raft base
sv: Support/raft bas

en: Support/raft interface
sv: Gränssnitt för support/raft

en: Supported range: 180°C - 350°C
sv: Område som stöds: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
sv: Färgläggning av Support

en: Supports silent mode
sv: Stöder tyst läge

en: Surface
sv: Yta

en: Swap Y/Z axes
sv: Byta Y/Z axes

en: Sweeping XY mech mode
sv: Sveper XY mech-läge

en: Switch cloud environment, Please login again!
sv: Byt moln miljö, Logga in igen!

en: Switch to 3mf model files.
sv: Byt till 3mf modell filer.

en: Switch to normal mode
sv: Ändra till normal läge

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
sv: Ändra till per objekt inställningsläge till redigerings inställningar.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
sv: Växla till inställningsläge för varje objekt för att redigera process inställningar för valda objekt.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
sv: Byt till rätlinjigt mönster?
    Ja -  växla till rätlinjärt mönster
    Nej - återställ densiteten till standardvärdet icke 100%.

en: Switch to silent mode
sv: Ändra till tyst läge

en: Switch to timelapse files.
sv: Växla till timelapse filer.

en: Switch to video files.
sv: Växla till video filer.

en: Switching application language
sv: Byt applikationsspråk

en: Switching application language while some presets are modified.
sv: Byter språk medans inställningarna ändras.

en: Switching the language requires application restart.
sv: Att byta språk kräver omstart av programmet.

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Sync filaments with AMS
sv: Synkronisera filament med AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
sv: Synkronisering av filament med AMS kommer att ta bort alla förvalda filament inställningar och färger. Vill du fortsätta?

en: Sync settings
sv: Sync inställningar

en: Sync user presets
sv: Synkronisera användar inställningar

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Synchronize filament list from AMS
sv: Synkronisera filament listan från AMS

en: Synchronizing device information
sv: Synkroniserar enhetsinformation

en: Synchronizing device information time out
sv: Time-out för synkronisering av enhetsinformation

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
sv: Synkroniserar utskriftsresultaten. Försök igen om några sekunder.

en: System Sync
sv: Synkronisering av system

en: System Version:
sv: Systemversion:

en: System presets
sv: Systemets förinställningar

en: TPU is not supported by AMS.
sv: TPU stöds inte av AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
sv: TPU stöds inte för automatisk kalibrering av flödesdynamik.

en: Task canceled
sv: Uppgift avbruten

en: Task canceled.
sv: Uppgiften avbruten.

en: Temp step:
sv: Temp steg:

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature (°C)
sv: Temperatur (°C)

en: Temperature Calibration
sv: Kalibrering av temperatur

en: Temperature calibration
sv: Kalibrering av temperatur

en: Temperature variation
sv: Temperatur variation

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Template
sv: Mall

en: Template Custom G-code
sv: Mall för anpassad G-kod

en: Terms and Conditions
sv: Villkor och bestämmelser

en: Test HTTP Service:
sv: Test HTTP tjänst:

en: Test Plugin Download:
sv: Test nedladdning av plugin:

en: Test Storage Download:
sv: Test nedladdning av lagring:

en: Test Storage Upgrade:
sv: Test lagrings uppgradering:

en: Test Storage Upload
sv: Test uppladdning av lagringsutrymme

en: Test Storage Upload:
sv: Test uppladdning av lagring:

en: Test plugin download
sv: Test nedladdning av plugin

en: Test storage
sv: Test lagring

en: Test storage download
sv: Test nedladdning av lagring

en: Test storage upgrade
sv: Test lagrings uppgradering

en: Text Gap
sv: Text mellanrum

en: Text shape
sv: Text form

en: Texture
sv: Textur

en: Textured PEI Plate
sv: Texturerad PEI-platta

en: Thank you for purchasing a QIDI Lab device.Before using your QIDI Lab device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Lab Privacy Policy, please do not use QIDI Lab equipment and services.
sv: Tack för att du har köpt en QIDI Lab enhet. Innan du använder din QIDI Lab enhet ska du läsa villkoren. Genom att klicka för att godkänna användningen av din QIDI Lab enhet godkänner du att följa sekretesspolicyn och användningsvillkoren (gemensamt kallade "villkoren"). Om du inte följer eller samtycker till QIDI Labs integritetspolicy ska du inte använda QIDI Labs utrustning och tjänster.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
sv: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it?
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
sv: .gcode.3mf filen innehåller ingen G-kod data. Vänligen bered den med QIDIStudio och exportera en ny .gcode.3mf fil.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
sv: 3mf-filversionen är i Beta och den är nyare än den nuvarande QIDI Studio-versionen.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
sv: 3mf filversionen är nyare än den nuvarande QIDI Studio versionen.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
sv: 3mf har följande anpassade filament eller inställningar för printern:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
sv: The 3mf has following modified G-code in filament or printer presets:

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
sv: 3mf-filen genererades i en gammal version av QIDI Studio laddar endast geometri data.

en: The 3mf is not from QIDI Lab, load geometry data only.
sv: 3mf kommer inte från QIDI Lab, laddar endast geometri data.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Lab filament. This takes about 20 seconds.
sv: AMS läser automatiskt filament informationen när du sätter in ett nytt QIDI Lab-filament. Det tar ungefär 20 sekunder.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
sv: AMS läser automatiskt informationen om insatt QIDI Lab filament vid uppstart. Det tar cirka 1 minut. Läsprocessen kommer att rulla filamentspolarna.

en: The AMS will estimate QIDI filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
sv: AMS kommer att uppskatta QIDI filamentets återstående kapacitet när filament informationen har uppdaterats. Under utskrift uppdateras den återstående kapaciteten automatiskt.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
sv: AMS kommer inte att automatiskt läsa informationen ifrån imatat filament under uppstart och senast använd information kommer att användas.

en: The Config can not be loaded.
sv: Konfigurationen kan inte laddas.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
sv: Filamentnamnet %s som du skapade finns redan. 
    Om du fortsätter kommer den skapade inställningen att visas med sitt fullständiga namn. Vill du fortsätta?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
sv: QIDI Studio behöver uppdateras

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Lab website.
sv: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Lab's website.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
sv: SLA arkivet innehåller inga inställningar. Aktivera först några inställningar för SLA printer innan du importerar SLA arkivet.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
sv: Wipe Tower stöds för närvarande endast med relativ extruder adressering (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
sv: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Disable it in order to enable Firmware Retraction?

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
sv: Den faktiska rensnings volymen är lika med värdet för rensnings multiplikatorn multiplicerat med rensnings volymerna i tabellen.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
sv: Mängden av material som kommer att extruderas under strykningen. Den är relativ till flödet av normal lagerhöjd. För högt värde resulterar i över extrudering på ytan

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
sv: Programmet kan inte köras normalt eftersom OpenGL-versionen är lägre än 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
sv: Den genomsnittliga distansen mellan de slumpmässiga punkter som införts på varje linjesegment

en: The brim width around tree support. 0 means auto.
sv: Botten bredd runt träd support. 0 betyder automatisk.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
sv: Kalibreringsprogrammet avläser status på enheten för att automatiskt minimera avvikelser. 
    Detta gör att enheten kan fungera optimalt.

en: The configuration is up to date.
sv: Konfigurationen är aktuell.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
sv: Konfigurationen kan skapas av en nyare version av QIDI Studio.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
sv: Konfigurations paketet ändras till föregående konfigurations guide

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
sv: Konfigurationspaketet är inte kompatibelt med den aktuella applikationen.
    %s kommer att uppdatera konfigurationspaketet, annars kommer det inte att kunna starta

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
sv: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃. In order to avoid extruder clogging, low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
sv: Den aktuella versionen av printerns inbyggda programvara stöder inte kalibrering.
    Vänligen uppdatera printerns programvara.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
sv: The current heatbed temperature is relatively high. The nozzle may clog when printing this filament in a closed environment. Please open the front door and/or remove the upper glass.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
sv: Det aktuella projektet har osparade ändringar; vill du spara innan du fortsätter?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
sv: Det aktuella projektet har osparade ändringar; vill du spara innan du fortsätter?

en: The custom printer or model is not inputed, place input.
sv: The custom printer or model missing; please input.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
sv: Standard acceleration för både normal utskrift och förflyttning utom första lager

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
sv: Enhetenen kan inte hantera fler konversationer. Försök igen senare.

en: The distance between the lines of ironing
sv: Avståndet mellan linjerna för strykning

en: The failed test result has been dropped.
sv: Det misslyckade testresultatet har tagits bort.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
sv: Filament valet hittar inte filament inställningen, välj det igen

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
sv: The file %s already exists.
    Do you want to replace it?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
sv: Filen %s har skickats till skrivarens lagringsutrymme och kan visas på skrivaren.

en: The file contains invalid vertex index.
sv: Filen innehåller ett ogiltigt vertex index.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
sv: Filen innehåller polygoner med mindre än 2 hörn.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
sv: Filen innehåller polygoner med fler än 4 hörn.

en: The file does not contain any geometry data.
sv: Filen innehåller ingen geometrisk data.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
sv: Filen överstiger %d MB, vänligen importera igen.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
sv: Firmware versionen är onormal. Reparation och uppdatering krävs före utskrift. Vill du uppdatera nu? Du kan också uppdatera senare på printern eller uppdatera nästa gång du startar QIDI Studio.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
sv: Flödes förhållandet fastställs av objektet, betydelsen är densamma som flödes förhållande.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
sv: Följande tecken är inte tillåtna i ett FAT-fil system:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
sv: Följande problem uppstod under uppladdningen av bilder. Vill du ignorera dem?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
sv: Följande objekt har ett tomt initiallager och kan inte skrivas ut. Vänligen klipp botten eller aktivera support.

en: The height of nozzle tip.
sv: Höjden på nozzel spetsen.

en: The host or IP or URL cannot be empty.
sv: Värden, IP-adressen eller webbadressen kan inte vara tom.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
sv: Det importerade SLA arkivet innehöll inga förinställningar. De aktuella SLA förinställningarna användes som reserv.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
sv: Inmatningsvärdet ska vara större än %1% och mindre än %2%

en: The input value size must be 3.
sv: Storleken på ingångsvärdet måste vara 3.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
sv: Den största utskrivbara lagerhöjden för extrudern. Används för att begränsa den maximala lagerhöjden när adaptiv lagerhöjd används

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
sv: Längden av snabb retraktion före en wipe, i förhållande till retraktions längden

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
sv: Lokaliseringsmärket på byggplattan registreras och utskriften pausas om märket inte ligger inom det fördefinierade intervallen.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
sv: Den lägsta utskrivbara lagerhöjden för extruder. Används för att begränsa minsta lagerhöjd vid användning av adaptiv lagerhöjd

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
sv: Materialet kan ha volymförändringar efter växling mellan smält tillstånd och kristall tillstånd. Denna inställning ändrar alla extruderings flöden för detta filament i g-kod proportionellt. Rekommenderat värdeintervall är mellan 0.95 och 1.05. Kanske kan du ställa in detta värde för att få en fin plan yta när det finns ett litet överflöde eller underflöde

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
sv: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than this, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogs.

en: The material type of filament
sv: Material typ av filament

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
sv: Nozzelns metalliska material avgör munstyckets nötningsbeständighet och vilken typ av filament som kan skrivas ut

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
sv: Minsta utskriftshastighet när du saktar ner för kylning

en: The model has too many empty layers.
sv: Modellen har för många tomma lager.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
sv: The model was not found; please reselect vendor.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
sv: Multiplikatorn ska ligga inom intervallet [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
sv: Namnet "%1%" finns redan.

en: The name cannot be empty.
sv: Namnet får inte vara tomt.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
sv: Namnet får inte vara samma som förinställt namn.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
sv: Namnet får inte vara detsamma som systemets förinställda namn.

en: The name cannot exceed 40 characters.
sv: Namnet får inte innehålla mer än 40 tecken.

en: The name is not allowed to be empty.
sv: Namnet får inte vara tomt.

en: The name is not allowed to end with space character.
sv: Namnet får inte avslutas med mellanrum.

en: The name is not allowed to start with space character.
sv: Namnet får inte börja med mellanrum.

en: The name is the same as another existing preset name
sv: Namnet är detsamma som ett annat befintligt förinställt namn

en: The name length exceeds the limit.
sv: Namnlängden överskrider gränsen.

en: The name may show garbage characters!
sv: Namnet kan visa skräptecken!

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
sv: Nozzle diametern har synkroniserats från printer inställningarna.

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
sv: The nozzle diameter was not found; please reselect.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
sv: Nozzelns hårdhet som filamentet kräver är högre än printerns standard för nozzeln. Byt ut den härdade nozzeln eller filamentet, annars kommer nozzeln att slitas ner eller skadas.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
sv: Nozzelns temperatur och högsta volymhastighet påverkar kalibreringsresultaten. Fyll i samma värden som vid den faktiska utskriften. De kan fyllas i automatiskt genom att välja en filament inställning.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
sv: Antalet solida lager i botten ökas vid beredning om tjockleken som beräknas av de nedersta skal skikten är tunnare än detta värde. Detta kan undvika ett alltför tunt skal när lagerhöjden är liten. 0 innebär att denna inställning är inaktiverad och att tjockleken på bottenskalet bestäms av bottenskals lager.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
sv: Antal solida övre lager ökas när tjockleken kalkyleras och övre skalet är tunnare än detta värde. Detta kan undvika att ha för tunt skal när lagerhöjden är liten. 0 betyder att den här inställningen är inaktiverad och tjockleken på det övre skalet bestäms av de övre skal lagerna

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
sv: Antalet användar inställningar som cachats i molnet har överskridit den övre gränsen, nyskapade användar inställningar kan endast användas lokalt.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
sv: Antalet väggar, räknat från mitten, över vilka variationen ska spridas. Lägre värden innebär att de yttre väggarna inte ändras i bredd.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
sv: Objektets fil %s är för litet, det är kanske i meter eller inches.
    Skala om till millimeter?

en: The peroid of backup in seconds.
sv: Säkerhetskopieringens varaktighet i sekunder.

en: The physical arrangement and components of a printing device
sv: Den fysiska utformningen och komponenterna i en utskriftsenhet

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
sv: Spelaren är inte laddad; klicka på "play" knappen för att försöka igen.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
sv: Prime Tower stöds för närvarande endast för G-kods varianterna Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware och Repetier.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
sv: Ett Prime Torn stöds inte i "Per objekt" utskrift.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
sv: Ett Prime Torn stöds inte med adaptiv lagerhöjd är aktiverad. Det kräver att samtliga objekt har samma lagerhöjd.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
sv: Prime Tower stöds endast om alla objekt har samma variabla lagerhöjd.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
sv: Ett Prime Torn kräver att "mellanrums ifyllnaden" är av multipla lager höjder

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
sv: Ett Prime Torn kräver att alla objekt skrivs ut med samma antal Raft lager

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
sv: Ett Prime Torn kräver att alla object är beredda med samma lagerhöjd.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
sv: Ett Prime Torn kräver att alla objekt har samma lagerhöjd

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
sv: Prime torn kräver att support har samma lagerhöjd som objekten.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
sv: Utskrifts filen överskrider den högsta tillåtna storleken (1 GB). Förenkla modellen och bered igen

en: The printer does not currently support auto refill.
sv: Printern stöder för närvarande inte automatisk påfyllning.

en: The printer does not support sending to printer SD card.
sv: Printern har inte stöd för att skicka till printerns SD kort.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
sv: Skrivarens firmware stöder endast sekventiell mappning av filament => AMS-fack plats.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
sv: Printern har loggats ut och kan inte anslutas.

en: The printer is busy on other print job
sv: Skrivaren är upptagen med ett annat utskriftsjobb.

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
sv: Printern är upptagen med att ladda ner. Vänta tills nedladdningen är klar.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
sv: Skrivaren utför instruktioner. Vänligen starta utskriften igen när den är avslutad.

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
sv: Printern måste finnas på samma LAN som QIDI Studio.

en: The printer model was not found, please reselect.
sv: Printer modellen hittades inte, välj igen.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
sv: The printer preset was not found; please reselect.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
sv: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
sv: Den skrivar typ som valdes vid generering av G-kod överensstämmer inte med den för tillfället valda skrivaren. Vi rekommenderar att du använder samma skrivartyp för beredning.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
sv: Utskriftshastigheten i exporterad G-kod kommer att saktas ner när den beräknade lager tiden är kortare än detta värde för att få bättre kylning för dessa lager

en: The project is no longer available.
sv: Detta projekt är inte tillgängligt.

en: The provided file name is not valid.
sv: Det angivna filnamnet är inte giltigt.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
sv: Den rekommenderade lägsta temperaturen är lägre än 190 grader eller den rekommenderade max temperaturen är högre än 300 grader.

en: The selected file
sv: Den valda filen

en: The selected file contains no geometry.
sv: Den valda filen saknar geometri.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
sv: Den valda filen innehåller flera osammanhängande område. Denna fil stöds inte.

en: The selected object couldn't be split.
sv: Det valda objektet kan inte delas.

en: The selected preset is null!
sv: Den valda förinställningen är noll!

en: The selected preset: %s is not found.
sv: Den valda inställningen: %s hittades inte.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
sv: Den valda skrivaren är inte kompatibel med de valda skrivar inställningarna.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
sv: Storleken på utskrifts filen är för stor. Vänligen justera filstorleken och försök igen.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
sv: Spiral Vase läge fungerar inte när objektet innehåller mer än ett material.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
sv: Start- och slutpunkterna som är från skär området till överskottsrännan.

en: The start position to print each part of outer wall
sv: Startposition för att skriva ut varje del av ytterväggen

en: The start, end or step is not valid value.
sv: Start, slut eller steg är inte giltigt värde.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
sv: Den medföljande filen kunde inte läsas eftersom den är tom.

en: The target object contains only one part and can not be split.
sv: Målobjektet innehåller endast en del och kan inte delas.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
sv: Den sista fasta objekts delen ska inte ändras.

en: The uploads are still ongoing
sv: Uppladdningarna pågår fortfarande.

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
sv: The vendor can not be a number; please re-enter.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
sv: Material volymen att (pressa ut) genom extrudern på tornet.

en: The volume of the object is zero
sv: Objektet är utan volym

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
sv: Bredd på skakning: Det rekommenderas att hålla denna lägre än den yttre vägglinjens bredd

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
sv: Torkhastigheten bestäms av den hastighetsinställning som anges i denna konfiguration. Om värdet uttrycks i procent (t.ex. 80%), kommer det att beräknas baserat på inställningen för förflyttnings hastigheten ovan. Standardvärdet för denna parameter är 80%

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
sv: Avstryknings tornet kan användas för att avlägsna rester på munstycket och stabilisera kammartrycket inuti munstycket för att undvika utseendefel vid utskrift av objekt.

en: The z gap between the bottom support interface and object
sv: Z-gapet mellan botten support och objektets anläggningsyta

en: The z gap between the top support interface and object
sv: Z-gapet mellan det övre support gränssnittet och objektet

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
sv: Det finns inga kompatibla filament och synkronisering utförs inte.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
sv: Det finns några okända filament i AMS-mappningen. Kontrollera om det är de filament som krävs. Om de är okej, klicka du på "Confirm" för att börja skriva ut.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset. Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
sv: Det finns några okända eller inkompatibla filament som mappats till generiska inställningar. Uppdatera QIDI Studio eller starta om QIDI Studio för att kontrollera om det finns en uppdatering av system inställningarna.

en: There are warnings after slicing models:
sv: Varningar efter beredning:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
sv: Det finns redan ett tidigare kalibreringsresultat med samma namn: %s. Endast ett resultat med ett namn sparas. Är du säker på att du vill skriva över det tidigare resultatet?

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
sv: Det finns många delar av programvaran som kommer ifrån bidrag av communityn, så vi kan inte lista dem en och en, utan de kommer istället att anges i motsvarande kod kommentarer.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
sv: Det kan finnas escape tecken i den anpassade printerns leverantör eller modell. Vänligen radera och ange igen.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
sv: There may be disallowed characters in the vendor or serial input of the filament. Please delete and re-enter.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
sv: Problem uppstod vid sammankoppling till skrivaren. Försök igen.

en: Thick bridges
sv: Tjocka bridges

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
sv: Denna G-kod används för varje lager innan Z axeln lyfts

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
sv: Denna G-kod kommer att användas som kod för att pausa utskriften. Användare kan infoga paus G-kod i G-kod visaren.

en: This G-code will be used as a custom code
sv: Denna G-kod kommer att användas som en anpassad kod.

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
sv: Denna OBJ fil kunde inte läsas eftersom den är tom.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
sv: Denna åtgärd kommer att bryta en korrespondens.
    Efter detta kan modell konsistens inte garanteras.
    
    För att manipulera solida delar eller negativa volymer måste du först ogiltigförklara skär informationen.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
sv: Denna kalibrering stöder inte den för tillfället valda nozzle diametern

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
sv: Detta styr genereringen av brim på modellens yttre och/eller inre sida. Auto innebär att brim bredd analyseras och beräknas automatiskt.

en: This factor affects the acreage of top area. The small the number the big the top area.
sv: This factor affects the size of the top area. Smaller numbers mean a bigger top area.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
sv: Denna faktor påverkar mängden material för det första lagret.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
sv: Denna faktor påverkar mängden material för den övre solida fyllningen. Du kan minska den något för att få en jämn ytfinish.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
sv: Filen innehåller flera objekt som är placerade på olika höjder.
    Istället för att betrakta dem som flera objekt, ska
    filen laddas som ett enda objekt med flera delar?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
sv: G-koden sätts in vid filament byte, inklusive T kommando som aktiverar verktygs byte

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
sv: Denna G-kod infogas vid varje lagerbyte efter lyft av Z axel

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
sv: This is neither a commonly used filament, nor a QIDI filament, and it varies a lot from brand to brand, so it's highly recommended to ask the vendor for a suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performance.

en: This is the newest version.
sv: Det är den senaste versionen.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
sv: Antal solida lager av bottenskalet, detta inkluderar botten lager. När tjockleken beräknas av detta värde som är tunnare än bottenskalets tjocklek, så kommer bottenskalets lagerantal att öka

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
sv: Antal solida topp lager på topp skal, inkluderar topp ytans lager. När tjockleken kalkyleras av detta värde och det är tunnare än topp skalets tjocklek, kommer toppskalets lager att öka

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
sv: Detta är hastigheten för varierande överhängs grader. Överhängs graderna uttrycks som en procent av linjebredden. Hastigheten 0 betyder att den inte minskar för överhängs gradernas område och hastigheten för väggarna används

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
sv: This machine type can only hold %d historical results per nozzle.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
sv: This machine type can only hold %d historical results per nozzle. This result will not be saved.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
sv: This machine type can only hold 16 historical results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
sv: Det här objektet används för att rensa nozzle efter ett filamentbyte för att spara filament och minska utskriftstiden. Färgerna i objekten kommer att blandas som ett resultat. Det kommer inte att få effekt om inte prime tower är aktiverat.

en: This only takes effect during printing
sv: Detta gäller endast under utskrift.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
sv: Detta alternativ är aktiverat om maskinen stöder kontroll av kammartemperatur

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
sv: Detta val kommer att auto upptäcka tight inre solid ifyllnads område. Om aktiverat kommer det koncentriska mönstret att användas för området för att påskynda utskriften. Annars kommer mönstret med räta linjer att användas som standard.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
sv: Denna plattan är låst,
    det går inte att auto-placera på denna plattan.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
sv: Denna plattan är låst,
    det går inte att auto-placera på denna plattan.

en: This printer does not support printing all plates
sv: Den här skrivaren stöder inte utskrift av alla byggplattor

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
sv: Detta ställer in tröskelvärdet för liten perimeterlängd. Standardgränsen är 0mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
sv: Inställningen bestämmer avståndet mellan närliggande tree support punkter.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
sv: Inställningen bestämmer inledande diameter på support punkterna.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
sv: Inställningen bestämmer max överhängs vinkel som grenarna i trä support tillåts att ha. Om vinkeln ökas, kan grenarna skrivas ut mer horisontellt och nå längre.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
sv: Denna inställning används endast i vissa fall för att justera modellstorleken med små värden.
    Till exempel när modellstorleken har små fel och monteringen är svår.
    För storleksinställning, använd modellskalnings funktionen.
    
    Värdet kommer att återställas till 0.

en: This setting specifies the count of walls around support
sv: Denna inställning anger antalet väggar runt support

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
sv: Den här inställningen är volymen filament som kan smältas och extruderas per sekund. Utskriftshastigheten begränsas av den maximala volymhastigheten om hastigheten är för hög och orimlig. Det här värdet kan inte vara noll.

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
sv: Denna inställning påverkar hastigheten för omkretsar med radie <= tröskelvärde för liten omkrets(vanligtvis hål). Om den uttrycks i procent (till exempel: 80%) kommer den att beräknas för ytterväggshastighet ovan. Ställ in på noll för auto.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
sv: Denna programvara använder komponenter med öppen källkod vars upphovsrätt och andra äganderätt tillhör respektive ägare

en: Threshold angle
sv: Gräns vinkel

en: Thumbnail size
sv: Miniatyr storlek

en: Tile Window to Left of Screen
sv: Fönster till vänster om skärmen

en: Tile Window to Right of Screen
sv: Fönster till höger om skärmen

en: Time
sv: Tid

en: Time Estimation
sv: Beräknad tid

en: Time lapse G-code
sv: Time lapse G-kod

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
sv: Dags att ladda nytt filament när du byter filament. Endast för statistik

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
sv: Dags att mata ut gammalt filament när du byter filament. Endast för statistik

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
sv: Timelapse
    Visste du att du kan generera en timelapse video under varje utskrift?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
sv: Timelapse stöds inte eftersom utskrifts sekvensen är inställd på "Per objekt".

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
sv: Tips för kalibreringsmaterial:
    - Material som kan ha samma temperatur på den varma bädden
    - Olika filament märken och -familjer (märke = QIDI, familj = Basic, Matte, etc.)

en: Title
sv: Titel

en: To
sv: Till

en: To Volumetric Speed
sv: Till volymetrisk hastighet

en: To k Value
sv: Till k Värde

en: To objects
sv: Till objekten

en: To parts
sv: Till delarna

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
sv: För att spara korrespondens kan du ta bort alla kontakter från alla relaterade objekt.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
sv: Om du vill använda en anpassad CA-fil importerar du CA-filen till Certificate Store/Keychain.

en: Toggle Wireframe
sv: Växla Wireframe

en: Tolerance
sv: Tolerans

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
sv: En alltför stor elefantfots kompensation är ett problem.
    Vid mycket allvarliga elefantfots effekter bör du kontrollera andra inställningar.
    Till exempel kan bädd temperaturen vara för hög.
    
    Värdet kommer att återställas till 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
sv: För stor lagerhöjd.
    Återställ till 0.2

en: Too large line width
sv: För stor linjebredd

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
sv: För litet avstånd för strykning.
    Återställ till 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
sv: För liten lagerhöjd.
    Återställ till 0.2

en: Too small line width
sv: För liten linjebredd

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
sv: För liten max volymhastighet.
    Återställ till 0.5

en: Tool
sv: Verktyg

en: Tool Move
sv: Flytta Verktyg

en: Tool Rotate
sv: Verktygs rotation

en: Tool Volume
sv: Verktygets volym

en: Tool type
sv: Verktygs typ

en: Tool-Lay on Face
sv: Ytplacerings verktyg

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Top
sv: Topplager

en: Top View
sv: Vy Top

en: Top Z distance
sv: Topp Z-distans

en: Top area threshold
sv: Övre områdets tröskel

en: Top interface layers
sv: Översta gränssnitts lager

en: Top interface spacing
sv: Topp gränssnitts avstånd

en: Top shell layers
sv: Övre skal lager

en: Top shell thickness
sv: Övre skalets tjocklek

en: Top solid layers
sv: Solida topp lager

en: Top surface
sv: Topp yta

en: Top surface flow ratio
sv: Flödesförhållande för övre ytan

en: Top surface pattern
sv: Topp ytans mönster

en: Top surfaces
sv: Top ytor

en: Top/bottom shells
sv: Topp/botten skal

en: Topmost surface
sv: Översta ytan

en: Total
sv: Totalt

en: Total Estimation
sv: Total Uppskattning

en: Total Volume:
sv: Total Volym:

en: Total time
sv: Total tid

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
sv: Överför de valda alternativen till den nyligen valda förinställningen 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
sv: Överför de valda alternativen till den nyligen valda förinställningen.

en: Translate
sv: Översätt

en: Translation/Zoom
sv: Översättning/Zoom

en: Travel
sv: Flytta

en: Travel distance threshold
sv: Förflyttningsavståndets gräns

en: Travel speed
sv: Förflyttnings hastighet

en: Tree Organic
sv: Organisk träd

en: Tree Strong
sv: Tree Stark

en: Tree support branch angle
sv: Tree support grenarnas vinkel

en: Tree support branch diameter
sv: Tree support grenarnas diameter

en: Tree support branch distance
sv: Tree support grenarnas avstånd

en: Tree support brim width
sv: Tree supportens brim bredd

en: Triangle
sv: Triangel

en: Triangles
sv: Trianglar

en: Triangles: %1%
sv: Trianglar: %1%

en: Tutorial
sv: Guide

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
sv: Går inte att kalibrera: kan bero på att det inställda kalibreringsvärdet är för stort, eller att steget är för litet

en: Unable to load shaders:
    %s
sv: Kan inte ladda skuggor:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
sv: Kan inte utföra boolean operationer på valda delar

en: Unable to reload:
sv: Det gick inte att ladda om:

en: Unable to replace with more than one volume
sv: Går inte att ersätta med mer än en volym

en: Undef
sv: Oidentifierad

en: Undefine
sv: Oidentifierad

en: Undefined
sv: Oidentifierad

en: Underflow
sv: Underflöde

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo integration failed.
sv: Återställande av integrationen misslyckades.

en: Undo integration was successful.
sv: Återställande av integrationen lyckades.

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown Failure
sv: Okänt fel

en: Unknown error occured
sv: Okänt fel uppstod

en: Unknown error when export G-code.
sv: Okänt fel vid exportering av G-code.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
sv: Okänt filformat: indata filen måste ha fil ändelsen .3mf eller .zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
sv: Okänt filformat. Indata filen måste ha tillägget .stl, .obj eller .amf(.xml).

en: Unload
sv: Mata ut

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
sv: Område som inte kan skrivas ut i XY-planet. För skrivare i X1-serien används till exempel det främre vänstra hörnet för att skära av filamentet vid byte av filament. Området uttrycks som en polygon med punkter i följande format: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
sv: Reversera Ej

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: Unseal Fan speed
sv: Unseal fläkthastighet

en: Unsupported OpenGL version
sv: OpenGL version stöttas ej

en: Untitled
sv: Ej namngiven

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update built-in Presets automatically.
sv: Uppdatera inbyggda inställningar automatiskt.

en: Update failed.
sv: Uppdatering misslyckades.

en: Update firmware
sv: Uppdatera programvara

en: Update remaining capacity
sv: Uppdatera den återstående kapaciteten

en: Update successful.
sv: Uppdateringen lyckades.

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
sv: Uppdatera din QIDI Studio det kan aktivera alla funktioner i filen 3mf.

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Updating failed
sv: Uppdateringen misslyckades

en: Updating successful
sv: Uppdateringen lyckades

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Models
sv: Ladda upp modeller

en: Upload failed
sv: Uppladdningen misslyckades

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
sv: Filnamnet slutar inte med "%s". Vill du fortsätta?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
sv: Uppladdning inte aktiverad på FlashAir kort.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
sv: Uppladdningsuppgiften tog slut. Kontrollera nätverksstatusen och försök igen.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
sv: Ladda upp till Printer Host med följande filnamn:

en: Uploading
sv: Laddar upp

en: Uploading 3mf
sv: Laddar upp 3mf

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
sv: Använd ”Jämn-Udda” för 3DLabPrint flygplans modeller. Använd ”Stäng hål” för att stänga alla hål i modellen.

en: Use Orthogonal View
sv: Använd Ortogonal Vy

en: Use Perspective View
sv: Använd Perspektiv Vy

en: Use firmware retraction
sv: Använd firmware retraktion

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
sv: Använd snedstreck ( / ) som katalog avgränsare om det behövs.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
sv: Använd endast en vägg på en plan yta för att ge mer utrymme åt det övre utfyllnadsmönstret. Kan appliceras på den översta ytan eller alla översta ytor

en: Use only one wall on the first layer of model
sv: Använd endast en vägg på det första lagret av modeller

en: Use relative E distances
sv: Använd relativa E avstånd

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
sv: Använd den här inställningen för att rotera support mönstret i horisontalplanet.

en: Used Filament (g)
sv: Filament Åtgång (g)

en: Used Filament (m)
sv: Filament Åtgång (m)

en: Used Filament (mm³)
sv: Filament Åtgång (mm³)

en: Used Materials
sv: Material Åtgång

en: Used filament
sv: Använt filament

en: User
sv: Användare

en: User Experience
sv: Användarupplevelse

en: User Preset
sv: Användar förinställning

en: User Sync
sv: Användar synkronisering

en: User can self-define the project file name when export
sv: Användaren kan själv definiera projektets filnamn vid export

en: User logged out
sv: Användaren utloggad

en: User presets
sv: Användarens förinställningar

en: User sync
sv: Användar synkronisering

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
sv: Användarens inställning för filament. 
    Kan delas med andra.

en: Value %s is out of range, continue?
sv: Värdet %s är utanför intervallet, fortsätta?

en: Value is out of range.
sv: Värdet är utanför intervallet.

en: Value step
sv: Värde steg

en: Variable layer height
sv: Variabel lagerhöjd

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
sv: Variabel lagerhöjd stöds inte med organiska support.

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Vendor is not found, please reselect.
sv: Leverantören hittades inte; välj om.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
sv: Vendor is not selected; please reselect vendor.

en: Vendor of filament. For show only
sv: Försäljare av filament. Endast för visning

en: Verification failed.
sv: Verifikation misslyckade.

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical slider - Move active thumb Down
sv: Vertikal reglage - Flytta aktivt tryck Ner

en: Vertical slider - Move active thumb Up
sv: Vertikal reglage - Flytta aktivt tryck Upp

en: Vibration compensation
sv: Vibrations kompensation

en: View
sv: Vy

en: View all Daily tips
sv: Visa alla dagliga tips

en: View all object's settings
sv: Se alla objektens inställningar

en: View control settings
sv: Kontroll inställningar

en: View: keep horizontal
sv: Visa: hålla horisontell

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
sv: Virtuella kamera verktyg krävs för denna uppgift!
    Vill du installera dem?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
sv: Initieringen av virtuell kamera misslyckades (%s)!

en: Volume Operations
sv: Volym Åtgärder

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
sv: Volymen av nozzlen mellan skäraren och nozzlens ände

en: Volume:
sv: Volym:

en: Volume: %1% in³
sv: Volym: %1% i³

en: Volume: %1% mm³
sv: Volym: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
sv: Volymetrisk flödeshastighet (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
sv: Volumetrisk hastighets begränsning

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: Wall distribution count
sv: Antal vägg fördelningar

en: Wall generator
sv: Vägg generator

en: Wall loops
sv: Antal väggar

en: Wall transition length
sv: Längd för vägg övergång

en: Wall transitioning filter margin
sv: Vägg övergångs filter marginal

en: Wall transitioning threshold angle
sv: Tröskel vinkel för vägg övergång

en: Walls
sv: Väggar

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
sv: Warning: The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning:please select Plane's feature.
sv: Warning: please select Plane's feature.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
sv: Warning: please select Point's or Circle's feature.

en: Warning:please select two different mesh.
sv: Warning: please select two different meshes.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
sv: Vi ber om din hjälp för att förbättra allas skrivare.

en: We could create the filament presets for your following printer:
sv: Vi kan skapa filament inställningar för följande printer:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
sv: Vi hittade den bästa Flödes dynamiska kalibrerings faktorn

en: We found the best flow ratio for you
sv: Vi hittade det bästa flödesförhållandet för dig

en: We have added an experimental style "Tree Slim" that features smaller support volume but weaker strength.
    We recommend using it with: 0 interface layers, 0 top distance, 2 walls.
sv: Vi har lagt till en experimentell stil "Tree Slim" som har mindre support volym men svagare styrka.
    Vi rekommenderar att du använder den tillsammans med: 0 gränssnitts lager, 0 övre avstånd, 2 väggar.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
sv: Vi har nu lagt till automatisk kalibrering för olika filament, vilket är helt automatiserat och resultatet sparas i printern för framtida användning. Du behöver bara göra kalibreringen i följande begränsade fall:
    1. Om du introducerar ett nytt filament av olika märken/modeller eller om filamentet är fuktigt;
    2. Om nozzeln är utsliten eller ersatt med ett nytt;
    3. Om max volymhastighet eller utskriftstemperatur ändras i filament inställningen.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
sv: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers; please go to printer selection

en: We would use Lidar to read the calibration result
sv: Vi vill använda Lidar för att läsa av kalibrerings resultatet

en: What data would be collected?
sv: Vilka uppgifter skulle samlas in?

en: What kind of gcode the printer is compatible with
sv: Vilken typ av G-kod är printern kompatibel med

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
sv: När behöver du kalibrering av flödes dynamik

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
sv: When spiral vase mode is enabled, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
sv: Vid matning av nytt filament, AMS läser inte av dess information automatiskt utan lämnar det blankt för dig att fylla i manuellt.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
sv: När behöver du skriva ut med printer dörren öppen?
    Visste du att en öppen printer dörr kan minska risken för igensättning av extruder/hotend vid utskrift av filament med lägre temperatur och högre kapslingstemperatur? Det finns mer information om detta i Wiki.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
sv: När du spelar in timelapse utan verktygshuvud rekommenderas att du lägger till ett "Timelapse Wipe Tower".
    genom att högerklicka på den tomma positionen på byggplattan och välja "Lägg till Primitiv"->"Timelapse Wipe Tower".

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
sv: När tätheten av gles utfyllnad är låg kan den inre fasta utfyllnaden eller den inre bridge sakna förankring i slutet av linjen. Detta orsakar släpp och dålig kvalitet vid utskrift av fast intern utfyllnad. När denna funktionen är aktiverad, läggs slingor till i den glesa fyllningen i de lägre lagren för specifika tjocklekar, så att bättre ankare tillhandahållas för interna bridges. 0 inaktiverar denna funktion.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
sv: När det aktuella materialet tar slut, fortsätter printern att skriva ut material i följande ordning.

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
sv: När man skapar övergångar mellan jämna och udda antal väggar. En kil form med en vinkel som är större än den här inställningen kommer inte att ha några övergångar och inga väggar kommer att skrivas ut i mitten för att fylla det återstående utrymmet. Om den här inställningen minskas, minskar antalet och längden på dessa väggar i mitten men kan lämna luckor eller överextrudera

en: When to use Flow Rate Calibration
sv: När ska man använda kalibrering av flödes hastighet?

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Vid övergång mellan olika antal väggar när delen blir tunnare, tilldelas ett visst utrymme för att dela eller sammanfoga väggsegmenten. Det uttrycks i procent av nozzel diametern.

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
sv: När du behöver kalibrering av maximal volymhastighet

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
sv: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated, and the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
sv: Vid varje retraktion lyfts nozzeln en aning för att skapa utrymme mellan nozzeln och utskriften. Detta förhindrar att nozzeln träffar utskriften när det körs. Om du använder en spiral linje för att lyfta z kan du förhindra strängbildning.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
sv: Var hittar du skrivarens IP- och åtkomstkod?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
sv: Om maskinen stöder tyst läge där maskinen använder lägre acceleration för att skriva ut

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
sv: Vid utskrift av objekt kan extrudern kollidera med en skirt.
    Återställ därför skirt lagret till 1 för att undvika det.

en: Width
sv: Bredd

en: Width of prime tower
sv: Prime tornets bredd

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Bredden på den vägg som ska ersätta tunna element (enligt minsta storlek för element) i modellen. Om den minsta väggbredden är tunnare än tjockleken på elementet blir väggen lika tjock som själva elementet. Den uttrycks i procent av nozzel diametern.

en: Width:
sv: Bredd:

en: Window
sv: Fönster

en: Wipe
sv: Torka

en: Wipe Distance
sv: Avskrapnings avstånd

en: Wipe options
sv: Avstryknings val

en: Wipe speed
sv: Hastighet för avtorkning

en: Wipe while retracting
sv: Avskrapa medans retraktering

en: World coordinates
sv: Världskoordinater

en: Would you like to log in this printer with current account?
sv: Logga in skrivaren till nuvarande konto?

en: Would you like to log out the printer?
sv: Logga ut skrivaren?

en: Wrong password
sv: Fel lösenord

en: X-Y contour compensation
sv: X-Y kontur kompenstation

en: X-Y hole compensation
sv: X-Y håls kompensation

en: XY separation between an object and its support
sv: XY delning mellan objekt och support

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: Yes to All
sv: Ja till allt

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
sv: Du hittar den i ”Inställningar> Nätverk> Anslutningskod”
    på skrivaren, som visas i figuren:

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
sv: Du kan behålla de modifierade inställningarna för det nya projektet, kassera dem eller spara ändringarna som nya inställningar.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
sv: Du kan behålla de modifierade inställningarna i det nya projektet eller kassera dem

en: You can select up to 16 images.
sv: Du kan välja upp till 16 bilder.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
sv: Du kan inte ladda SLA-projekt med ett flerdelat objekt på bädden

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
sv: Du kan ändra kalibreringsfaktorn för flödesdynamik i material redigeringen

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
sv: You have completed printing the mall model, 
    but synchronizing rating information has failed.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
sv: Du har angett ett otillåtet tecken i det utskrivbara området på första sidan. Använd endast siffror.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
sv: Du har ännu inte valt någon printer eller inställning. Välj minst en.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
sv: Du har inte valt leverantör och modell eller angett anpassad leverantör och modell.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
sv: Du har ännu inte valt vilken printer inställning du vill skapa baserat på. Välj leverantör och modell för printern

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
sv: Du har ännu inte valt vilken printer som nozzeln ska bytas ut på; välj en printer.

en: You need to select at least one filament preset.
sv: Du måste välja minst en inställning för filament.

en: You need to select at least one process preset.
sv: Du måste välja minst en process inställning.

en: You need to select the material type and color first.
sv: Du måste först välja materialtyp och färg.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
sv: Du försöker radera ett objekt som är en del av ett klippt objekt.
    Denna åtgärd kommer att bryta en klippt korrespondens.
    Efter det kan modell konsistens inte garanteras.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
sv: Your comment result cannot be uploaded due to the following reasons:
    
      error code:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
sv: Modellen behöver support ! Aktivera support inställningarna.

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
sv: Your nozzle diameter in preset is not consistent with the saved nozzle diameter. Have you changed your nozzle?

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
sv: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with the saved nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
sv: Ditt objekt verkar vara för stort, vill du skala ner det för att passa byggplattan automatiskt?

en: Z Hop Type
sv: Z Hop Typ

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
sv: Z-gap mellan objekt och raft. Ignorerad för lösligt gränssnitt

en: Z hop lower boundary
sv: Z hopp nedre gräns

en: Z hop upper boundary
sv: Z hopp övre gräns

en: Z hop when retract
sv: Z hopp vid retraktion

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
sv: Z hop kommer endast att träda i kraft när Z är över detta värde och är under parametern: "Övre gräns för Z-hopp"

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
sv: Z-sömmens placering
    Visste du att du kan anpassa placeringen av Z-sömmen och till och med måla den på din utskrift för att få den på en mindre synlig plats? Detta förbättrar modellens övergripande utseende. Kolla in det!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
sv: Noll som första lagerhöjd är ogiltligt.
    
    Första lagerhöjden återställs till 0.2.

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom View
sv: Zoomvy

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
sv: Zooma in mot muspekarens position i 3D-vyn, istället för mot 2D-fönstrets mitt.

en: Zoom of view
sv: Zoom av vy

en: Zoom to mouse position
sv: Zooma till musens position

en: [Delete Required]
sv: [Radera krävs]

en: above
sv: över

en: add bundle structure file fail
sv: lägg till filstrukturs paket misslyckades

en: add file fail
sv: lägg till fil misslyckas

en: allocation failed
sv: tilldelning misslyckad

en: and
sv: och

en: archive too large
sv: för stort arkiv

en: arrange current plate
sv: arrangera aktuell platta

en: auto rotate current plate
sv: auto rotera aktuell plattan

en: buffer too small
sv: bufferten för liten

en: click here to see more info
sv: Klicka här för att se mer information

en: code
sv: kod

en: compression failed
sv: kompression misslyckad

en: connector is out of cut contour
sv: kontakten är ur konturen

en: connector is out of object
sv: kontakten är utanför objektet

en: connectors are out of cut contour
sv: kontakterna är utanför skuren kontur

en: connectors is out of object
sv: Kontakterna måste vara på objektets yta.

en: create new preset failed.
sv: skapande av ny inställning misslyckades.

en: current
sv: nuvarande

en: debug
sv: felsök

en: debug save button
sv: felsök spara knapp

en: decompression failed
sv: dekompression misslyckad

en: default
sv: standard

en: delete all objects on current plate
sv: radera alla objekt på den aktuella plattan

en: does not contain valid gcode.
sv: innehåller inte giltig g-kod.

en: downloading project ...
sv: laddar ner projekt ...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
sv: t.ex. Basic, Matt, Silke, Marmor

en: error
sv: fel

en: error message:
sv: felmeddelande:

en: every
sv: varje

en: failed finding central directory
sv: centrala katalogen hittades ej

en: fatal
sv: allvarlig

en: filament position
sv: Filament position

en: file close failed
sv: filavslutning misslyckad

en: file create failed
sv: skapande av fil misslyckad

en: file not found
sv: filen hittades inte

en: file open failed
sv: öppen fil misslyckad

en: file read failed
sv: filläsning misslyckad

en: file seek failed
sv: filsökning misslyckad

en: file stat failed
sv: filstatistik misslyckad

en: file too large
sv: filen är för stor

en: file write failed
sv: filskrivning misslyckad

en: finalize fail
sv: slutför misslyckande

en: floating cantilever
sv: flytande konsol

en: floating regions
sv: flytande regioner

en: flow ratio : %s
sv: flödes förhållande: %s

en: from
sv: från

en: illegal characters:
sv: ogiltliga tecken:

en: illegal suffix:
sv: ogiltlig ändelse:

en: in
sv: i

en: initialize fail
sv: initialisering misslyckad

en: inner wall/outer wall/inner wall
sv: innervägg/yttervägg/innervägg

en: inner/outer
sv: inre/yttre

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid filename
sv: ogiltligt filnamn

en: invalid header or corrupted
sv: ogiltig rubrik eller skadad

en: invalid parameter
sv: ogiltig parameter

en: invalid value
sv: ogiltigt värde

en: ironing direction
sv: riktning för strykning

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
sv: tangentbord 1-9: fastställer filament för objekt/del

en: large overhangs
sv: stora överhäng

en: layers
sv: lager

en: load_obj: failed to parse
sv: load_obj: misslyckades med att analysera

en: loaded
sv: laddad

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
sv: material med betydande termisk krympning/expansion, t.ex....

en: materials with inaccurate filament diameter
sv: material med felaktig filament diameter

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
sv: minute each batch. (It depends on how long it takes to complete heating.)

en: mm or %
sv: mm eller %

en: mm/s or %
sv: mm/s eller %.

en: money/kg
sv: pris/kg

en: multiple cells copy is not supported
sv: kopiering av flertalet celler stöds ej

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
sv: ny eller öppen projekt fil är inte tillåten under berednings processen!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
sv: Icke-mångsidiga kanter orsakade av skärverktyg: vill du fixa det nu?

en: normal(auto)
sv: normal (auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
sv: normal(auto) och tree(auto) används för att generera support automatiskt. Om normal(manuell) eller tree(manuell) väljs, genereras endast support förstärkare

en: normal(manual)
sv: normal (manuell)

en: not a ZIP archive
sv: inte ett ZIP arkiv

en: nozzle in preset: %s %s
sv: nozzel i inställning: %s %s

en: nozzle memorized: %.1f %s
sv: nozzel memorerat: %.1f %s

en: obtaining instance_id failed
sv: det gick inte att få instance_id

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
sv: en cell kan endast kopieras till en eller flertalet celler i samma kolumn

en: open zip written fail
sv: öppna zip skripten misslyckades

en: outer/inner
sv: yttre/ inre

en: parameter name
sv: Parameter namn

en: prepare 3mf file...
sv: förbered 3mf-fil...

en: printer?
sv: skrivare?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
sv: printers at the same time. (It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)

en: return
sv: tillbaka

en: right click
sv: högerklick

en: save debug settings
sv: spara felsöknings knappen

en: select all objects on current plate
sv: välj alla objekt på aktuell platta

en: selected
sv: vald

en: send completed
sv: skicka slutförd

en: step:
sv: steg:

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
sv: konfigurationspaketet är inkompatibelt med nuvarande APP.

en: the configuration package is incompatible with current application.
sv: konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande applicering.

en: to
sv: till

en: too large line width
sv: för stor linjebredd

en: too many files
sv: för många filer

en: trace
sv: spåra

en: travel
sv: flytta

en: tree(auto)
sv: träd(auto)

en: tree(manual)
sv: tree (manuell)

en: undefined error
sv: Oidentifierat fel

en: unexpected decompressed size
sv: ej förväntad dekompressions storlek

en: uniform scale
sv: enhetlig skala

en: unloaded
sv: utmatad

en: unsupported central directory size
sv: centrala katalogens storlek stöds ej

en: unsupported encryption
sv: avkodningen stöds inte

en: unsupported feature
sv: fuktionen stöds inte

en: unsupported method
sv: metoden stöds inte

en: unsupported multidisk
sv: multidisk som inte stöds

en: up to
sv: upp till

en: upward compatible machine
sv: uppåt kompatibel maskin

en: validation failed
sv: validering misslyckad

en: version %s update information :
sv: version %s uppdaterings information:

en: warning
sv: varning

en: warnings
sv: varningar

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
sv: avslutas innan en ny modell skapas. Vill du fortsätta?

en: write callback failed
sv: skriv återuppringning misslyckad

en: ⌘+Mouse wheel
sv: ⌘+Mushjul

en: ⌥+Mouse wheel
sv: ⌥+Mushjul
