QIDI Studio - en to fr translation catalogue (3032 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
fr: 
    
    Would you like to redirect to the webpage to give a rating?

en: 
    Do you want to rewrite it?
fr: 
    Voulez-vous le réécrire ?

en: 
    You can discard the preset values you have modified, or choose to continue using the modified values in the new project
fr: 
    You can discard the preset values you have modified or choose to continue using the modified values in the new project

en: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or choose to continue using the values you have modified on the new preset.
fr: 
    You can save or discard the preset values you have modified, or you can choose to continue using the values you have modified on the new preset.

en:  (Repair)
fr: (Réparation)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
fr:  Mais les machines avec une structure I3 ne généreront pas de vidéos timelapse.

en:  Click here to install it.
fr:  Cliquez ici pour l'installer.

en:  No corresponding storage bucket
fr:  Aucun emplacement correspondant

en:  can not be opened
fr:  cannot be opened

en:  doesn't work at 100%% density
fr:  ne fonctionne pas à une densité de 100%%

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
fr:  est trop proche d'une zone d'exclusion. Cela va entraîner des collisions.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
fr:  est trop proche d'une zone d'exclusion, il peut y avoir des collisions lors de l'impression.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
fr:  est trop proche des autres. Des collisions risquent d'être provoquées.

en:  not in range
fr:  hors plage

en:  plate %1%:
fr:  plaque %1%:

en:  upload config parse failed
fr:  L'analyse de la configuration téléversée a échoué

en:  upload failed
fr:  échec transfert

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
fr: Ni « QIDI » ni « Generic » ne peuvent pas être utilisés en tant que Fournisseur de filaments personnalisés.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
fr[0]: %1$d L'objet est peint en couleur.
fr[1]: %1$d L'objets sont peints en couleur.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
fr[0]: %1$d erreur réparée
fr[1]: %1$d erreur réparée

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
fr[0]: %1$d arête non multiple
fr[1]: %1$d arête non multiple

en: %1% Preset
fr: %1% Préréglage

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
fr: Le motif de remplissage %1% ne prend pas en charge une densité de 100%%.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
fr: %1% est trop proche de la zone d'exclusion, il peut y avoir des collisions lors de l'impression.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
fr: %1% est trop proche des autres, cela pourrait provoquer des collisions.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
fr: %1% est trop grand, cela pourrait provoquer des collisions.

en: %1% was replaced with %2%
fr: %1% a été remplacé par %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
fr: %d Préréglages Filament et %d Préréglage de Traitement sont attachés à cette imprimante. Ces préréglages seront supprimés si l'imprimante est supprimée.

en: %s
    Do you want to continue?
fr: %s
    Voulez-vous continuer ?

en: %s Update
fr: Mise à jour %s

en: %s can't be percentage
fr: %s ne peut pas être un pourcentage

en: %s does not support %s
fr: %s ne prend pas en charge %s

en: %s error
fr: Erreur %s

en: %s has a warning
fr: %s a un avertissement

en: %s has encountered an error
fr: %s a rencontré une erreur

en: %s info
fr: %s infos

en: %s information
fr: Information de %s

en: %s is not compatible with %s
fr: %s n'est pas compatible avec %s

en: %s warning
fr: %s avertissement

en: &About %s
fr: &Au sujet de %s

en: &Help
fr: &Aide

en: &Open G-code
fr: &Ouvrir G-code

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &View
fr: &Voir

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
fr: (Le modèle a déjà été noté. Votre note écrasera la précédente.)

en: (Undefined)
fr: (Indéfini)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
fr: ) pour localiser la position de la tête. Cela éviter de dépasser la limite imprimable et de provoquer une usure de l'équipement.

en: *Printing %s material with %s may cause nozzle damage
fr: *Impression%s matériel avec%s peut endommager la buse

en: + Add Preset
fr: + Ajouter Préréglage

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
fr: --use-firmware-retraction n'est pas compatible avec --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
fr: --use-firmware-retraction n'est pris en charge que par les firmwares Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier et Machinekit

en: 0 (no open anchors)
fr: 0 (aucune ancre ouverte)

en: 0 (not anchored)
fr: 0 (non ancré)

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
fr: 1. Utilisez différentes marques de filaments, sinon le filament est humide;
    2. La buse est usée ou remplacée par une buse de taille différente;
    3. Utilisez différents paramètres d'impression, tels que la température et la largeur de ligne;
    4. L'étalonnage pa ne convient pas au PETG.

en: 1000 (unlimited)
fr: 1000 (illimité)

en: 3D Honeycomb
fr: Nid d'abeille 3D

en: 3D Mouse disconnected.
fr: Souris 3D déconnectée.

en: 3Dconnexion settings
fr: Paramètres 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
fr: Un chemin de G-code va au-delà de la limite de la plaque

en: A G-code path goes beyond the max print height.
fr: Une trajectoire de G-code dépasse la hauteur d'impression maximale.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
fr: Il existe une configuration portant le même nom : %s. Voulez-vous la remplacer ?

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
fr: Un appareil avec le même hôte (IP ou URL) existe déjà, veuillez réessayer.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
fr: Il existe un fichier portant le même nom : %s. Voulez-vous le remplacer ?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
fr: Un espace entre la ligne intérieure du bord et l'objet permet de retirer le bord plus facilement

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
fr: Un nouveau plug-in réseau (%s) est disponible. Voulez-vous l'installer ?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
fr: Un nouveau lot de configuration disponible, Voulez-vous l'installer ?

en: A new version is available
fr: Une nouvelle version est disponible

en: A problem occurred during calibration. Click to view the solution.
fr: Un problème est survenu lors de l'étalonnage. Cliquez pour voir la solution.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
fr: Un modèle de test sera imprimé. Veuillez nettoyer la plaque d'impression et la replacer sur le plateau avant la calibration.

en: AMS Materials Setting
fr: Réglage des matériaux AMS

en: AMS Settings
fr: Paramètres AMS

en: AMS Slots
fr: Emplacements AMS

en: AMS filament backup
fr: Filament de secours AMS

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
fr: AMS filament backup is not enabled; please enable it in the AMS settings.

en: AMS filaments
fr: Filaments AMS

en: AMS not connected
fr: AMS non connecté

en: AMS slot used for this filament
fr: Emplacement AMS utilisé pour ce filament

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
fr: L'AMS passera automatiquement à une autre bobine avec les mêmes propriétés de filament lorsque l'actuelle sera épuisée.

en: API Key / Password
fr: Clé API / Mot de passe

en: API key
fr: Clé API

en: Abnormal print file data. Please slice again
fr: Données de fichier d'impression anormales. Veuillez retrancher le fichier.

en: Abnormal print file data. Please slice again.
fr: Données anormales du fichier d’impression. Veuillez retrancher.

en: About %s
fr: Au sujet de %s

en: About this calibration
fr: À propos de cette calibration

en: Acceleration
fr: Accélération

en: Acceleration limitation
fr: Limitation d'accélération

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
fr: Accélération de la couche initiale. L'utilisation d'une valeur plus basse peut favoriser l'adhérence au plateau

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
fr: Accélération des parois intérieures. 0 signifie une accélération normale de l'impression.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
fr: Accélération du mur extérieur : l'utilisation d'une valeur inférieure peut améliorer la qualité.

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
fr: Accélération d'un remplissage internet. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 100 %), elle sera calculée en fonction de l'accélération par défaut.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
fr: Il s'agit de l'accélération de la surface supérieure du remplissage. Utiliser une valeur plus petite pourrait améliorer la qualité de la surface supérieure.

en: Accept
fr: Accepter

en: Access Code
fr: Code d'Accès

en: Access violation
fr: Violation d'accès

en: Accessory
fr: Accessoire

en: Accurate
fr: Précis

en: Activate for better air filtration
fr: Activez pour une meilleure filtration de l'air

en: Adaptive
fr: Adaptatif

en: Adaptive Cubic
fr: Cubique Adaptatif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Custom G-code
fr: Ajouter un G-code personnalisé

en: Add Custom Template
fr: Ajouter un Modèle Personnalisé

en: Add Filament Preset under this filament
fr: Ajouter Préréglage Filament sous ce filament

en: Add File
fr: Ajouter un Fichier

en: Add Models
fr: Ajouter des modèles

en: Add Modifier
fr: Ajouter un modificateur

en: Add Pause
fr: Ajouter une Pause

en: Add Photo
fr: Ajouter Photo

en: Add Preset
fr: Ajouter Préréglage

en: Add Primitive
fr: Ajouter une primitive

en: Add connector
fr: Ajouter un connecteur

en: Add connector to selection
fr: Ajouter un connecteur à la sélection

en: Add connectors
fr: Ajouter des connecteurs

en: Add detail
fr: Ajouter Détail

en: Add height range
fr: Ajouter une plage de hauteur

en: Add line number
fr: Ajouter un numéro de ligne

en: Add modifier
fr: Ajouter un modificateur

en: Add negative part
fr: Ajouter un volume négatif

en: Add one filament
fr: Ajouter un filament

en: Add part
fr: Ajouter une pièce

en: Add plate
fr: Ajouter une plaque

en: Add preset for new printer
fr: Ajouter un préréglage pour une nouvelle imprimante

en: Add settings
fr: Ajouter des réglages

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
fr: Ajoutez du remplissage solide à proximité des surfaces inclinées pour garantir l'épaisseur verticale de la coque (couches solides supérieure+inférieure).

en: Add support blocker
fr: Ajouter un bloqueur de supports

en: Add support enforcer
fr: Ajouter un générateur de supports

en: Add/Remove filaments
fr: Ajouter/Supprimer filaments

en: Add/Remove materials
fr: Ajouter/Supprimer des matériaux

en: Add/Remove presets
fr: Ajouter/Supprimer des préréglages

en: Additional process preset
fr: Préréglage de traitement supplémentaire

en: Adjust
fr: Régler

en: Adjust to the set range automatically?
fr: S'adapter automatiquement à la plage définie ?

en: Advance
fr: Avancé

en: Advanced
fr: Avancé

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
fr: Une fois le processus de pré - étalonnage de la pression terminé, créez un nouveau projet avant l'impression.

en: After cut
fr: Après la coupe

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
fr: Après passage par "étalonnage grossier", on obtient une valeur intermédiaire "1". Saisissez cette valeur dans la zone de texte ci - dessous, puis suivez les étapes de Rough Calibration pour imprimer.

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
fr: Une fois l'impression terminée, sélectionnez la ligne la plus lisse, entrez sa valeur correspondante dans le logiciel et enregistrez - la.

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
fr: Après l'impression, choisissez un chiffre avec la surface la plus lisse, comme indiqué dans l'image ci - dessous, qui est "- 1". Le débit optimal pour obtenir un fil de courant est "1,00 - 0,01 = 0,99".

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
fr: Une fois la tranche réussie, vous avez trois façons de faire:
    1. Envoyez directement le fichier en tranches et imprimez;
    2. Envoyez le fichier slice à l'imprimante via le réseau et sélectionnez manuellement le fichier slice pour l'impression; 
    3. Envoyez les fichiers tranchés sur un support de stockage et imprimez - les sur le support de stockage.
    En référence à ce processus, vous allez imprimer le modèle de Calibration comme indiqué dans l'image ci - dessous.

en: Air filtration enhancement
fr: Amélioration filtration de l'air

en: Align to Y axis
fr: Aligner sur l'axe Y

en: Aligned
fr: Alignée

en: Aligned Rectilinear
fr: Rectiligne Aligné

en: All
fr: Tous

en: All Files
fr: Tous les Fichiers

en: All changes will be discarded.
fr: Toutes les modifications seront rejetées.

en: All changes will not be saved
fr: Aucune modification ne sera enregistrée

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
fr: Toutes les entrées du fournisseur ou du modèle d'imprimante personnalisée sont des espaces. Veuillez saisir à nouveau.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
fr: Toutes les infos dans numéro de série ou fournisseur personnalisé sont des espaces. Veuillez les re-saisir.

en: All objects will be removed, continue?
fr: Tous les objets seront supprimés, continuer ?

en: All solid layer
fr: Ttes les couches pleines

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
fr: Tous les préréglages de ce filament seront supprimés. 
    Si vous utilisez ce filament sur votre imprimante, veuillez réinitialiser les informations relatives au filament pour cet emplacement.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
fr: Tous les objets sélectionnés se trouvent sur la plaque verrouillée,
    Il est impossible d'effectuer l'agencement automatique sur ces objets.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
fr: Tous les objets sélectionnés sont sur la plaque verrouillée, on ne peut pas faire d'auto-orientation sur ces objets

en: All walls
fr: Toutes les parois

en: Allow Prompt Sound
fr: Autoriser son d'alerte

en: Allow multiple materials on same plate
fr: Autoriser plusieurs matériaux sur la même plaque

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
fr: Permet de peindre uniquement sur les facettes sélectionnées par : "%1%"

en: Along X axis
fr: Selon l'axe X

en: Along Y axis
fr: Selon l'axe Y

en: Along Z axis
fr: Selon l'axe Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
fr: Vous avez déjà effectué une synchronisation, souhaitez-vous synchroniser uniquement les modifications ou tout resynchroniser ?

en: Ams Status
fr: AMS Status

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
fr: Une carte SD doit être insérée avant d'imprimer via le réseau local.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'impression.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
fr: Une carte SD doit être insérée avant de pouvoir y envoye des fichiers depuis l'imprimante.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'envoi à l'imprimante.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
fr: Une carte SD doit être insérée pour enregistrer un timelapse.

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
fr: Une erreur s'est produite. La mémoire système n'est peut-être pas suffisante ou il peut s'agir d'un bogue du programme.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
fr: Une mise à jour importante a été détectée et doit être exécutée avant de pouvoir poursuivre l'impression. Voulez-vous effectuer la mise à jour maintenant ? Vous pouvez également effectuer une mise à jour ultérieurement à partir de "Mettre à jour le firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
fr: Un objet est posé au-delà de la limite de la plaque ou dépasse la limite de hauteur. Veuillez résoudre le problème en le déplaçant totalement sur ou hors de la plaque et en confirmant que la hauteur est comprise dans le volume de construction.

en: An object is layed over the boundary of plate.
fr: Un objet est posé sur la limite du plateau.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
fr: La compensation de la taille XY d'un objet ne sera pas utilisée parce qu'il est également peint en couleur.
    La compensation de la taille XY ne peut pas être combinée avec la peinture couleur.

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
fr: Angle de lissage qui sera l'angle entre le lissage et la surface supérieure

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
fr: Angle du motif de remplissage qui déterminera le début ou la direction principale de la ligne

en: Another export job is running.
fr: Une autre tâche d'exportation est en cours d'exécution.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
fr: Une autre caméra virtuelle est en cours d'exécution.
    QIDI Studio ne prend en charge qu'une seule caméra virtuelle.
    Voulez-vous arrêter cette caméra virtuelle ?

en: Any arrow
fr: N'importe quelle flèche

en: Application is closing
fr: L'application se ferme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Arachne
fr: Arachné

en: Arc fitting
fr: Raccord en arc

en: Archimedean Chords
fr: Spirale d'Archimède

en: Are you sure to %1% the selected preset?
fr: Êtes-vous sûr de %1% le préréglage sélectionné ?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
fr: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
fr: Êtes-vous sûr de devoir supprimer le préréglage sélectionné ?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
fr: Êtes-vous sûr de devoir supprimer le préréglage sélectionné ? 
    Si le préréglage correspond à un filament actuellement utilisé sur votre imprimante, réinitialisez les informations relatives au filament pour cet emplacement.

en: Are you sure you want to clear the filament information?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les informations du filament ?

en: Are you sure you want to delete
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'imprimante "%1%" ?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effectuer la mise à jour ? Cela prendra environ 10 minutes. Ne mettez pas l'imprimante hors tension durant la mise à jour.

en: Arrange
fr: Agencer

en: Arrange all objects
fr: Agencer tous les objets

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
fr: Échec de l'agencement. Des erreurs ont été trouvé durant le processus.

en: Arrange objects on selected plates
fr: Agencer les objets sur les plaques sélectionnées

en: Arrange options
fr: Options d'agencement

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
fr: L'agencement a ignoré les objets suivants qui ne peuvent pas tenir dans un seul plateau :
    %s

en: Arranging
fr: Agencement

en: Arranging canceled.
fr: Agencement annulé.

en: Arranging done.
fr: Agencement terminé.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
fr: L'agencement est terminé, mais certains éléments sont en erreur. Réduisez l'espacement et réessayez.

en: Arranging...
fr: Organiser...

en: Arrow Down
fr: Flèche Bas

en: Arrow Left
fr: Flèche Gauche

en: Arrow Right
fr: Flèche Droite

en: Arrow Up
fr: Flèche Haut

en: Asia-Pacific
fr: Asie-Pacifique

en: Assemble
fr: Assembler

en: Assemble Control
fr: Contrôle de l'Assemblage

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
fr: Assembler les objets sélectionnés à un objet en plusieurs parties

en: Assemble the selected objects to an object with single part
fr: Assembler les objets sélectionnés à un objet en une seule pièce

en: Assembly
fr: Assemblé

en: Assembly Guide
fr: Guide d'assemblage

en: Assembly Info
fr: Informations sur l'assemblage

en: Assembly Return
fr: Retour d'assemblage

en: Assembly View
fr: Vue de l'assemblage

en: Assign the part to the other side
fr: Assignez la pièce à l'autre côté

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
fr: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating (4 or 5 stars).

en: Attention!
fr: Attention !

en: Author
fr: Auteur

en: Authorization Type
fr: Type d'Autorisation

en: Auto Brim
fr: Bord automatique

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI TECH's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
fr: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI TECH's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before performing it.

en: Auto Orientation options
fr: Options d'Orientation Auto

en: Auto Rotate
fr: Rotation automatique

en: Auto Segment
fr: Segmentation automatique

en: Auto bed leveling
fr: Niveau de plateau automatique

en: Auto orient
fr: Orientation automatique

en: Auto orient the object to improve print quality.
fr: Orientez automatiquement l'objet pour améliorer la qualité d'impression.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
fr: Orientation auto des objets. Sélectionnez ceux que vous désirez orienter de manière automatique, sinon ils le seront tous par défaut.

en: Auto orientation
fr: Orientation automatique

en: Auto rotate for arrangement
fr: Rotation automatique pour l'arrangement

en: Auto support threshold angle:
fr: Angle de seuil de support automatique :

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
fr: Synchronisation automatique des pré-réglages utilisateur (Imprimante/Filament/Traitement)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
fr: Agencement Automatique
    Saviez-vous que vous pouvez agencement automatiquement tous les objets de votre projet ?

en: Auto-Backup
fr: Sauvegarde automatique

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
fr: Orientation Automatique
    Saviez-vous que vous pouvez faire pivoter des objets dans une orientation optimale pour l'impression d'un simple clic ?

en: Auto-record Monitoring
fr: Surveillance de l'enregistrement automatique

en: Auto-recovery from step loss
fr: Reprise Auto. après Perte de Pas

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
fr: Automatic flow calibration using the Micro Lidar

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
fr: Combine automatiquement les remplissages sur plusieurs couches pour les imprimer ensemble afin de réduire le temps d'impression. Les murs sont toujours imprimés avec la hauteur de couche d'origine.

en: Auxiliary part cooling fan
fr: Ventilateur auxiliaire

en: Avoid crossing wall
fr: Évitez de traverser les périmètres

en: Avoid crossing wall - Max detour length
fr: Évitez de traverser les périmètres - Longueur maximale du détour

en: Avoid extrusion calibration region
fr: Éviter la région de calibration de l'extrusion

en: Avoid interface filament for base
fr: Pas de filament d'interface pour la base

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
fr: Dans la mesure du possible, évitez d'utiliser un filament d'interface de support pour imprimer la base de support.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
fr: Évitez le warping
    Saviez-vous que lors de l'impression de matériaux sujets au warping, tels que l'ABS, une augmentation appropriée de la température du plateau peut réduire le risque de déformation ?

en: Back
fr: Arrière

en: Back Page 1
fr: Retour Page 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
fr: Sauvegardez votre projet périodiquement pour faciliter la restauration après un plantage occasionnel.

en: Balanced
fr: Équilibré

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
fr: Bambu Studio a été développé sur la base de PrusaSlicer de Prusa Research, qui est lui même développé sur la base de Slic3r par Alessandro Ranelucci et la communauté RepRap

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
fr: Bambu Studio est basé sur PrusaSlicer de PrusaResearch et SuperSlicer de Merill (supermerill).

en: Base pattern
fr: Motif de base

en: Base pattern spacing
fr: Espacement du motif de base

en: Basic Info
fr: Informations de base

en: Basic Information
fr: Informations de Base

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Batch manage files.
fr: Gérer les fichiers par lots.

en: Bed
fr: Plateau

en: Bed Leveling
fr: Nivellement

en: Bed Shape
fr: Forme du plateau

en: Bed Temperature
fr: Température du lit

en: Bed Type
fr: Type de plaque

en: Bed adhension
fr: Adhérence au lit

en: Bed custom model
fr: Modèle de plateau personnalisé

en: Bed custom texture
fr: Texture personnalisée du lit

en: Bed exclude area
fr: Zone d’exclusion du plateau

en: Bed filling canceled.
fr: Remplissage de plateau annulé.

en: Bed filling done.
fr: Remplissage du plateau fait.

en: Bed leveling
fr: Mise à niveau du lit

en: Bed temperature
fr: Température du plateau

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour toutes les couches à l'exception de la première. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur le plateau froid ("Cool plate").

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour toutes les couches à l'exception de la première. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour toutes les couches à l'exception de la première. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur le plateau haute température ("High Temp plate").

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du lit après la première couche. 0 signifie que le filament n'est pas supporté par la plaque Textured PEI Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour la première couche. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau pour la première couche. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur le plateau haute température ("High Temp plate").

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: La température du lit à la première couche. La valeur 0 signifie que le filament n'est pas supporté sur la plaque Textured PEI Plate.

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
fr: Température du plateau lorsque la plaque Smooth PEI ou la plaque Haute Température sont installées. La valeur 0 signifie que le filament ne permet pas d'imprimer sur la plaque PEI lisse/la plaque Haute Température

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du lit lorsque la plaque Textured PEI Plate est installée. La valeur 0 signifie que le filament n'est pas supporté par la plaque Textured PEI Plate

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau lorsque le plateau froid ("Cool plate") est installé. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur le plateau froid.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Il s'agit de la température du plateau lorsque la Engineering Plate est installée. Une valeur à 0 signifie que ce filament ne peut pas être imprimé sur la Engineering Plate.

en: Bed type
fr: Type de plaque

en: Bed types supported by the printer
fr: Types de lit pris en charge par l'imprimante

en: Before layer change G-code
fr: G-Code avant changement de couche

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
fr: Meilleure Agencement automatique dans la plage [0,1] par rapport à la forme du lit.

en: Best object position
fr: Meilleure position de l'objet

en: Beta Version
fr: Version Bêta

en: Beta version
fr: Version Bêta

en: Between Object Gcode
fr: G-code entre Objets

en: Bill of Materials
fr: Nomenclature

en: Block seam
fr: Bloquer la couture

en: Block supports
fr: Bloquer les supports

en: Bottom
fr: Dessous

en: Bottom View
fr: Vue du Dessous

en: Bottom Z distance
fr: Distance Z inférieure

en: Bottom interface layers
fr: Couches d'interface inférieures

en: Bottom interface spacing
fr: Espacement de l'interface inférieure

en: Bottom shell layers
fr: Couches inférieures de la coque

en: Bottom shell thickness
fr: Épaisseur de la coque inférieure

en: Bottom surface
fr: Surface inférieure

en: Bottom surface pattern
fr: Motif de surface inférieure

en: Bottom:
fr: Bas:

en: Brass
fr: Laiton

en: Bridge
fr: Pont

en: Bridge direction
fr: Direction du pont

en: Bridge flow
fr: Débit des ponts

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
fr: Remplacement de l’angle des ponts. S’il est laissé à zéro, l’angle des ponts sera calculé automatiquement. Dans le cas contraire l’angle fourni sera utilisé pour les ponts externes. Utilisez 180° pour un angle nul.

en: Brim
fr: Bordure

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
fr: Bordure pour une meilleure adhésion
    Saviez-vous que lorsque les modèles imprimés ont une faible interface de contact avec la surface d'impression, il est recommandé d'utiliser une bordure ?

en: Brim type
fr: Type de bordure

en: Brim width
fr: Largeur de la bordure

en: Brim-object gap
fr: Écart bord-objet

en: Bring All to Front
fr: Mettez tout au premier plan

en: Browse
fr: Parcourir

en: Brush
fr: Pinceau

en: Brush shape
fr: Forme du pinceau

en: Brush size
fr: Taille du pinceau

en: Bucket fill
fr: Pot de peinture

en: Bulge
fr: Renflement

en: Busy
fr: Occupé

en: By Layer
fr: Par Couche

en: By Object
fr: Par Objet

en: By layer
fr: Par couche

en: By object
fr: Par objet

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
fr: En réduisant la vitesse de la paroi externe pour éviter la zone de résonance de l'imprimante, les vibrations à la surface du modèle sont évitées.
    Veuillez désactiver cette option lors des tests de vibration.

en: CANCELED
fr: Annulé

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
fr: Les filaments CF/GF sont durs et fragiles, ils peuvent donc facilement se casser ou se coincer dans un AMS, veuillez les utiliser avec prudence.

en: COMPLETED
fr: Terminé

en: CRC check failed
fr: La vérification CRC a échoué

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
fr: Utilisez la formule donnée pour calculer la meilleure avance de pression:
    Propulsion sous pression = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    Note: floor () signifie arrondi vers le bas
    D'après les mesures, les valeurs d'avance de pression sur la figure sont: 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Enfin, sauvegardez la valeur avec le meilleur effet de surface.

en: Calibrate
fr: Calibrer

en: Calibrate again
fr: Etalonner de nouveau

en: Calibrating
fr: Étalonnage

en: Calibrating AMS...
fr: Étalonnage de l'AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
fr: Calibrage du Micro-Lidar

en: Calibrating extrusion
fr: Étalonnage de l'extrusion

en: Calibrating extrusion flow
fr: Calibrage du débit d'extrusion

en: Calibrating the micro lida
fr: Calibrage du micro-Lidar

en: Calibrating... %d%%
fr: Calibration...%d%%

en: Calibration Flow
fr: Calibration débit

en: Calibration Type
fr: Type de Calibration

en: Calibration completed
fr: Calibration terminé

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
fr: Calibrage terminé. Veuillez trouver la ligne d'extrusion la plus uniforme sur votre lit chaud comme dans l'image ci-dessous, et entrez la valeur sur son côté gauche dans le champ de saisie du facteur K.

en: Calibration error
fr: Erreur de calibration

en: Calibration help
fr: Aide à la Calibration

en: Calibration not supported
fr: Calibration non prise en charge

en: Calibration process
fr: Processus de Calibration

en: Calibration program
fr: Programme de calibration

en: Calibration step selection
fr: Sélection de l'étape de calibration

en: Calibration1
fr: Calibration 1

en: Calibration2
fr: Calibration 2

en: Camera
fr: Caméra

en: Camera Angle - Left side
fr: Angle de caméra - Côté gauche

en: Camera Angle - Right side
fr: Angle de caméra - Côté droit

en: Camera Setting
fr: Réglage de la Caméra

en: Camera view - Behind
fr: Vue caméra - Derrière

en: Camera view - Bottom
fr: Vue caméra - Bas

en: Camera view - Default
fr: Vue caméra - Par défaut

en: Camera view - Front
fr: Vue de la caméra - Avant

en: Camera view - Top
fr: Vue caméra - Haut

en: Can not add models when in preview mode!
fr: Impossible d'ajouter des modèles en mode aperçu

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
fr: Impossible d'imprimer plusieurs filaments qui ont une grande différence de température ensemble. Sinon, l'extrudeuse et la buse peuvent être bloquées ou endommagées pendant l'impression

en: Can't apply when process preview.
fr: Impossible dappliquer lors du traitement de l'aperçu

en: Can't find my devices?
fr: Vous ne trouvez pas d'appareils ?

en: Can't find my printer model
fr: Je ne trouve pas mon modèle d'imprimante

en: Can't find vendor I want
fr: Je ne trouve pas le vendeur que je souhaite

en: Can't start this without SD card.
fr: Impossible de démarrer sans carte SD.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel calibration
fr: Annuler la calibration

en: Cancel print
fr: Annuler l'impression

en: Cancel selected
fr: Annuler la sélection

en: Cancel upload
fr: Annuler le téléversement

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelling
fr: Annulation

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
fr: Impossible de lire les informations sur le filament car il est chargé dans l'extrudeur. Veuillez le décharger et réessayer.

en: Cannot send the print job for empty plate
fr: Impossible d'envoyer une tâche d'impression d'un plateau vide.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression à une imprimante dont le firmware doit être mis à jour.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
fr: Impossible d'envoyer une tâche d'impression pendant la mise à jour du firmware de l'imprimante

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression lorsque la mise à niveau est en cours.

en: Capabilities
fr: Fonctionnalités

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
fr: Attention ! La calibration du débit sur les plaques Textured PEI Plate peut échouer en raison de la surface rugueuse.

en: Center
fr: Centre

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
fr: Fichiers certificats (*.crt, *.pem) |*.crt ; *.pem| Tous les fichiers|* . *

en: Cham
fr: Chamb

en: Chamber temperature
fr: Température de la chambre

en: Change Filament
fr: Changer de filament

en: Change filament
fr: Changer de filament

en: Change filament G-code
fr: Changer le G-code du filament

en: Change filament at the beginning of this layer.
fr: Changez le filament au début de cette couche.

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
fr: Modifier ces paramètres automatiquement ? 
    Oui - Modifiez ces paramètres et activez automatiquement le mode spirale/vase
    Non - Annuler l'activation du mode spirale

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
fr: Vous souhaitez modifier ces paramètres automatiquement ? 
    Oui - Modifiez ces paramètres automatiquement.
    Non - Ne modifiez pas ces paramètres pour moi.

en: Change type
fr: Changer le type

en: Changing application language
fr: Changer la langue de l'application

en: Changing filament
fr: Changement de filament

en: Changing the region will log out your account.
fr: Si vous changez de région, vous serez déconnecté de votre compte.

en: Check filament location
fr: Vérifier la position du filament

en: Check for Update
fr: Vérifier la mise à jour

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
fr: Vérifiez l'état actuel du serveur QIDI TECH en cliquant sur le lien ci-dessus.

en: Check the reason
fr: Vérifier le motif

en: Check the status of current system services
fr: Vérifiez l'état des services système actuels

en: Checking extruder temperature
fr: Vérification de la température de l'extrudeur

en: Checking support necessity
fr: Vérification de la nécessité du support

en: Chinese Mainland
fr: Chine continentale

en: Choice your physical printer preset
fr: Choisissez le préréglage de votre imprimante physique

en: Choose Download Directory
fr: Choisissez le répertoire de téléchargement

en: Choose SLA archive:
fr: Choisissez l'archive SLA:

en: Choose a directory
fr: Choisir un dossier

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
fr: Choisir un fichier à partir duquel importer la texture du plateau (PNG/SVG) :

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
fr: Sélectionner un emplacement AMS, puis appuyez sur l'option choisi pour « Charger » ou « Décharger » le filament automatiquement.

en: Choose an STL file to import bed model from:
fr: Choisissez un fichier STL à partir duquel importer le modèle de lit :

en: Choose an STL file to import bed shape from:
fr: Choisissez un fichier STL à partir duquel importer la forme du plateau :

en: Choose filament
fr: Choisissez le filament

en: Choose files
fr: Choisir des fichiers

en: Choose one file (3mf):
fr: Choisissez un fichier (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
fr: Choisissez un fichier (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc) :

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
fr: Choisissez un ou plusieurs fichiers (3mf/step/stl/svg/obj/amf) :

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
fr: Choisissez un ou plusieurs fichiers (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply) :

en: Choose part type
fr: Choisissez le type de pièce

en: Circle
fr: Cercle

en: Circular
fr: Circulaire

en: Classic
fr: Classique

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
fr: Le générateur de murs classique produit des murs avec une largeur d'extrusion constante,  les zones très fines seront remplies. Le générateur Arachne produit des murs avec une largeur d'extrusion variable.

en: Cleaning nozzle tip
fr: Nettoyage de la buse

en: Clear
fr: Nettoyer

en: Clear my choice on the unsaved presets.
fr: Efface mon choix sur les préréglages non enregistrés.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
fr: Efface mon choix sur les projets non enregistrés.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
fr: Cliquez sur OK pour mettre à jour le plug-in réseau lors du prochain lancement de QIDI Studio.

en: Click here if you can't connect to the printer
fr: Cliquez ici si vous ne parvenez pas à vous connecter à l'imprimante

en: Click here if you failed to send the print job
fr: Cliquez ici si vous n’avez pas réussi à envoyer la tâche d’impression

en: Click here to download it.
fr: Cliquez ici pour le télécharger.

en: Click the icon to edit color painting of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour modifier la couleur de peinture de l'objet

en: Click the icon to edit support painting of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour modifier la peinture de support de l'objet

en: Click the icon to reset all settings of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour réinitialiser tous les paramètres de l'objet

en: Click the icon to shift this object to the bed
fr: Cliquez sur l'icône pour déplacer cet objet vers le plateau

en: Click the icon to toggle printable property of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour basculer la propriété imprimable de l'objet

en: Click the right mouse button to display the full text.
fr: Cliquez sur le bouton droit de la souris pour afficher le texte complet.

en: Click to download new version in default browser: %s
fr: Cliquez pour télécharger la nouvelle version dans le navigateur par défaut : %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
fr: Cliquez pour supprimer la modification actuelle et réinitialiser la valeur enregistrée.

en: Click to edit preset
fr: Cliquez pour éditer le préréglage

en: Click to pick filament color
fr: Cliquez pour choisir la couleur du filament

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
fr: Cliquez pour rétablir tous les paramètres au dernier préréglage enregistré.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
fr: Cliquez pour réinitialiser la valeur actuelle et l'attacher à la valeur globale.

en: Click to select AMS slot manually
fr: Cliquez pour sélectionner manuellement l'emplacement AMS

en: Clone
fr: Cloner

en: Clone copies of selections
fr: Cloner des copies de sélections

en: Clone selected
fr: Cloner la sélection

en: Close
fr: Fermer

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
fr: Éteignez tous les ventilateurs de refroidissement pour les premières couches. Cela peut être utilisé pour améliorer l'adhérence à la plaque.

en: Close holes
fr: Fermez les trous

en: Closing Application while some presets are modified.
fr: Fermeture de l'application pendant que certains préréglages sont modifiés.

en: Cloud Slicing...
fr: Tranchage Cloud...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
fr: La connexion au service cloud a échoué. Veuillez réessayer.

en: Coarse Calibration
fr: Calibration grossière

en: Collapse
fr: Réduire

en: Collapse/Expand the sidebar
fr: Réduire/développer la barre latérale

en: Color
fr: Couleur

en: Color Painting
fr: Peinture Couleur

en: Color Scheme
fr: Jeu de Couleur

en: Color change
fr: Changement de couleur

en: Color painting
fr: Peinture couleur

en: Colour
fr: Couleur

en: Comfirm Save As
fr: Confirmer Enregistrer Sous

en: Comment
fr: Commentaire

en: Common
fr: Commun

en: Compare presets
fr: Comparer les Préréglages

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
fr: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in minimal layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in slightly visible layer lines but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height. This results in almost negligible layer lines and slightly longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost invisible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost invisible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in minimal layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in much higher print quality but a much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but slightly shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost negligible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in less apparent layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
fr: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
fr: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in much more apparent layer lines and much lower print quality, but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and slightly higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
fr: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
fr: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in very apparent layer lines and much lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
fr: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height. This results in extremely apparent layer lines and much lower print quality but much shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
fr: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height. This results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
fr: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compatible machine
fr: Appareils compatibles

en: Compatible machine condition
fr: État de la machine compatible

en: Compatible process profiles
fr: Profils de traitement compatibles

en: Compatible process profiles condition
fr: Condition de profils de traitement compatibles

en: Complete Calibration
fr: Calibrage Terminée

en: Complete print
fr: Impression terminée

en: Completed
fr: Terminé

en: Concentric
fr: Concentrique

en: Cone
fr: Cône

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
fr: Configurez quel emplacement AMS doit être utilisé pour le filament utilisé dans l'impression.

en: Configuration can update now.
fr: La configuration peut maintenant être mise à jour.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
fr: Le fichier de configuration "%1%" a été chargé, mais certaines valeurs n'ont pas été reconnues.

en: Configuration package changed
fr: Package de configuration modifié

en: Configuration package updated to
fr: Package de configuration mis à jour pour

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
fr: Le lot de configuration a été chargé, mais certaines valeurs n'ont pas été reconnues.

en: Configuration update
fr: Mise à jour de la configuration

en: Configuration updates
fr: Mises à jour de la configuration

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm and Update Nozzle
fr: Confirmer et mettre à jour Buse

en: Confirm connectors
fr: Confirmer les connecteurs

en: Confirm extruded
fr: Confirmez l'extrusion

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
fr: Des conflits de parcours dans le G-code ont été détectés à la couche %d. Veuillez séparer les objets conflictuels (%s <-> %s).

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
fr: La connexion à %s a échoué ! [SN : %s, code = %s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
fr: Cela relie une ligne de remplissage à un périmètre interne avec un court segment d'un périmètre supplémentaire. S'il est exprimé en pourcentage (exemple : 15%), il est calculé sur une faible largeur de ligne de remplissage. QIDI essaie de relier deux lignes de remplissage étroites à un court segment périmétrique. Si aucun segment de périmètre plus court que infill_anchor_max n'est trouvé, la ligne de remplissage est connectée à un segment de périmètre d'un seul côté et la longueur du segment de périmètre pris est limitée à ce paramètre, mais pas plus que anchor_length_max. Définissez ce paramètre sur zéro pour désactiver les périmètres d'ancrage connectés à une seule ligne de remplissage.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
fr: Cela relie une ligne de remplissage à un périmètre interne avec un court segment d'un périmètre supplémentaire. S'il est exprimé en pourcentage (exemple : 15%), il est calculé sur une faible largeur de ligne de remplissage. QIDI essaie de relier deux lignes de remplissage étroites à un court segment périmétrique. Si aucun segment de périmètre plus court que ce paramètre n'est trouvé, la ligne de remplissage est connectée à un segment de périmètre d'un seul côté et la longueur du segment de périmètre pris est limitée à infill_anchor, mais pas plus que ce paramètre. Définissez ce paramètre sur zéro pour désactiver l'ancrage.

en: ConnectPrinter(LAN)
fr: Connecter l'imprimante (LAN)

en: Connecting to printer
fr: Connexion à l'imprimante

en: Connecting to printer...
fr: Connexion à l'imprimante...

en: Connecting to server
fr: Connexion au serveur

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
fr: Connexion à l'imprimante. Impossible d'annuler pendant le processus de connexion.

en: Connecting...
fr: Connexion…

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection Failed. Please check the network and try again
fr: Échec de la connexion. Vérifiez le réseau et réessayez

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
fr: La connexion a échoué ! Si votre adresse IP et votre Code d'Accès sont corrects, 
    veuillez passer à l'étape 3 pour résoudre les problèmes de réseau

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
fr: La connexion a échoué, veuillez vérifier l'adresse IP et le Code d'Accès

en: Connection to AstroBox works correctly.
fr: Connection to AstroBox is working correctly.

en: Connection to Duet works correctly.
fr: Connection to Duet is working correctly.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
fr: Connection to FlashAir is working correctly and upload is enabled.

en: Connection to MKS works correctly.
fr: Connection to MKS is working correctly.

en: Connection to Moonraker works correctly.
fr: La connexion à Moonraker fonctionne correctement.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
fr: Connection to OctoPrint is working correctly.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
fr: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
fr: Connection to PrusaLink is working correctly.

en: Connection to Repetier works correctly.
fr: Connection to Repetier is working correctly.

en: Connection to printer failed
fr: La connexion à l'imprimante a échoué

en: Connection to printers connected via the print host failed.
fr: La connexion aux imprimantes connectées via l'hôte d'impression a échoué.

en: Connector
fr: Connecteur

en: Connectors
fr: Connecteurs

en: Contour and hole
fr: Contour et trou

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
fr: Le contour de l'objet sera agrandi ou réduit dans le plan XY selon la valeur configurée. Une valeur positive agrandit le contour alors qu'une valeur négative le réduit. Cette fonction est utilisée pour ajuster légèrement la taille lorsque l'objet présente des problèmes d'assemblage

en: Control
fr: Contrôle

en: Convert from inch
fr: Convertir depuis unités impériales

en: Convert from meter
fr: Convertir depuis unités métriques

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
fr: Convertir la rétraction en G-code G10 et G11

en: Cool Plate
fr: Cool Plate / PLA Plate

en: Cooling
fr: Refroidissement

en: Cooling chamber
fr: Refroidissement de la chambre

en: Cooling for specific layer
fr: Refroidissement à une couche spécifique

en: Cooling overhang threshold
fr: Ventiler les surplombs dépassant

en: Copies of the selected object
fr: Copies de l'objet sélectionné

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Current Filament Preset
fr: Copier Préréglage du Filament Actuel

en: Copy preset from filament
fr: Copier le préréglage du filament

en: Copy selection to clipboard
fr: Copier la sélection dans le presse-papier

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copying directory %1% to %2% failed: %3%
fr: Échec de la copie du répertoire %1% vers %2% : %3%

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
fr: Échec de la copie du fichier %1% vers %2% : %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
fr: La copie du G-code temporaire vers le G-code de sortie a échoué.

en: Copyright
fr: Droits d'auteur

en: Cost
fr: Coût

en: Could not connect to AstroBox
fr: Impossible de se connecter à AstroBox

en: Could not connect to Duet
fr: Impossible de se connecter à Duet

en: Could not connect to FlashAir
fr: Impossible de se connecter à FlashAir

en: Could not connect to MKS
fr: Impossible de se connecter à MKS

en: Could not connect to OctoPrint
fr: Impossible de se connecter à OctoPrint

en: Could not connect to Prusa SLA
fr: Impossible de se connecter à Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
fr: Impossible de se connecter à PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
fr: Impossible de se connecter à Repetier

en: Could not get a valid Printer Host reference
fr: Impossible d'obtenir une référence d'Hôte d'Imprimante valide

en: Could not get resources to create a new connection
fr: Impossible d'obtenir les ressources nécessaires pour créer une nouvelle connexion

en: Cover
fr: Couverture

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
fr: Couvrir la couche de contact supérieure des supports avec des boucles. Désactivé par défaut.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
fr: Les fissures inférieures à 2 fois le rayon de fermeture de trou sont comblées lors du découpage à mailles triangulaires. L'opération de fermeture des espaces peut réduire la résolution finale d'impression. Il est donc conseillé de maintenir la valeur à un niveau raisonnablement bas.

en: Create
fr: Créer

en: Create Based on Current Filament
fr: Créer à partir du Filament Actuel

en: Create Based on Current Printer
fr: Créer à partir de l'Imprimante Actuelle

en: Create Filament
fr: Créer Filament

en: Create Filament Successful
fr: Filament Created Successfully

en: Create Nozzle for Existing Printer
fr: Créer Buse pour une Imprimante Existante

en: Create Printer
fr: Créer Imprimante

en: Create Printer Successful
fr: Création d'Imprimante Réussie

en: Create Printer/Nozzle
fr: Créer Imprimante/Buse

en: Create Type
fr: Créer Type

en: Create filament presets failed. As follows:
fr: La création de préréglages de filament a échoué. Comme suit :

en: Create from Template
fr: Créer à partir d'un Modèle

en: Create printer
fr: Créer imprimante

en: Create process presets failed. As follows:
fr: La création de préréglages de processus a échoué. Comme suit :

en: Creating a new project
fr: Créer un nouveau projet

en: Critical error
fr: Erreur critique

en: Ctrl + Mouse wheel
fr: Ctrl + molette de la souris

en: Ctrl+Mouse wheel
fr: Ctrl+molette de la souris

en: Cubic
fr: Cubique

en: Current Version:
fr: Version Actuelle:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
fr: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature; this may result in material softening and nozzle clogs.The maximum safe temperature for the material is %d

en: Current flowrate cali param is invalid
fr: Le paramètre d'étalonnage du débit actuel n'est pas valide

en: Current vendor has no models, please reselect.
fr: Le fournisseur actuel n’a pas de modèles, veuillez re-sélectionner.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
fr: Un fichier de certificat CA personnalisé peut être spécifié pour les connexions HTTPS OctoPrint, au format crt/pem. Si ce champ est laissé vide, le référentiel de certificats OS CA par défaut est utilisé.

en: Custom Color
fr: Couleur perso

en: Custom G-code
fr: G-code personnalisé

en: Custom G-code:
fr: G-code personnalisé:

en: Custom Template:
fr: Modèle personnalisé :

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
fr: Les supports personnalisés et la peinture de couleur ont été retirés avant la réparation.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
fr: Custom vendor missing; please input custom vendor.

en: Customize
fr: Personnalisez

en: Customized Preset
fr: Préréglage Personnalisé

en: Cut
fr: Couper

en: Cut Connectors information
fr: Informations sur les connecteurs de coupe

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
fr: Outil de découpe
    Saviez-vous que vous pouvez découper un modèle à n'importe quel angle et dans n'importe quelle position avec l'outil de découpe ?

en: Cut connectors
fr: Connecteurs de découpe

en: Cut filament
fr: filament coupé

en: Cut selection to clipboard
fr: Couper la sélection dans le presse-papiers

en: Cut to parts
fr: Couper la sélection dans le presse-papiers

en: Cutter error pause
fr: Mise en pause pour erreur de cutter

en: Cylinder
fr: Cylindre

en: DEBUG settings have saved successfully!
fr: Les paramètres DEBUG ont été enregistrés avec succès !

en: DEV host: api-dev.qidi-lab.com/v1
fr: Hôte DEV : api-dev.qidi-lab.com/v1

en: DNS Server:
fr: Serveur DNS:

en: Daily Tips
fr: Astuces du Jour

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
fr: Le PVA humide deviendra souple et se coincera dans l'AMS, veillez à bien le sécher avant de l'utiliser.

en: Dark Mode
fr: Mode Sombre

en: Deadzone:
fr: Zone morte :

en: Debug Info
fr: Les informations de débogage

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
fr: Détermine la taille de la miniature stockée dans les fichiers gcode

en: Decimate ratio
fr: Rapport de décimation

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
fr: Diminuez légèrement cette valeur (par exemple 0,9) pour réduire la quantité de matériaux pour le pont afin de réduire l'affaissement

en: Default
fr: Défaut

en: Default View
fr: Vue par défaut

en: Default color
fr: Couleur par défaut

en: Default filament color
fr: Couleur du filament par défaut

en: Default filament profile
fr: Profil de filament par défaut

en: Default filament profile when switch to this machine profile
fr: Profil de filament par défaut lors du passage à ce profil de machine

en: Default jerk
fr: Jerk par défaut

en: Default line width if some line width is set to be zero
fr: Largeur d'extrusion par défaut si la valeur est définie sur zéro

en: Default process profile
fr: Profil de traitement par défaut

en: Default process profile when switch to this machine profile
fr: Profil de traitement par défaut lors du passage à ce profil de machine

en: Del
fr: Eff.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete All
fr: Tout Supprimer

en: Delete Custom G-code
fr: Supprimer le G-code personnalisé

en: Delete Custom Template
fr: Supprimer le modèle personnalisé

en: Delete Filament
fr: Supprimer Filament

en: Delete Filament Change
fr: Supprimer le changement de filament

en: Delete Pause
fr: Retirer la Pause

en: Delete Photo
fr: Supprimer Photo

en: Delete Physical Printer
fr: Supprimer l'imprimante physique

en: Delete Plate
fr: Supprimer le plateau

en: Delete Preset
fr: Supprimer Préréglage

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete all connectors
fr: Supprimer tous les connecteurs

en: Delete connector from object which is a part of cut
fr: Supprimer le connecteur de l'objet qui fait partie de la découpe

en: Delete filament
fr: Supprimer filament

en: Delete file
fr: Supprimer le fichier

en: Delete files
fr: Supprimer les fichiers

en: Delete input
fr: Supprimer l'entrée

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
fr: Supprimer le volume négatif de l'objet qui fait partie de la découpe

en: Delete object which is a part of cut object
fr: Supprimer l'objet qui fait partie de l'objet découpé

en: Delete objects, parts, modifiers
fr: Supprimer des objets, des pièces, des modificateurs

en: Delete preset
fr: Supprimer préréglage

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Delete selected files from printer.
fr: Supprimez les fichiers sélectionnés de l'imprimante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
fr: Supprimer la partie solide de l'objet qui est une partie découpée

en: Delete the selected object
fr: Supprimer l'objet sélectionné

en: Delete this preset
fr: Supprimer ce préréglage

en: Deletes all objects
fr: Supprimer tous les objets

en: Deletes the current selection
fr: Supprime la sélection en cours

en: Deleting the last solid part is not allowed.
fr: La suppression de la dernière partie solide n'est pas autorisée.

en: Density
fr: Densité

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
fr: Densité du remplissage interne, 100 %% signifie plein

en: Density of the first raft or support layer
fr: Densité du premier radeau ou couche de support

en: Depth
fr: Profondeur

en: Depth ratio
fr: Rapport de profondeur

en: Deretraction Speed
fr: Vitesse de réinsertion

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
fr: Décrivez la durée pendant laquelle la buse se déplacera le long de la dernière trajectoire lors de la rétraction

en: Description:
fr: La description:

en: Deselect All
fr: Tout Désélectionner

en: Deselect all
fr: Désélectionner tout

en: Deselects all objects
fr: Désélectionner tous les objets

en: Detached
fr: Détaché

en: Detail level
fr: Niveau de détail

en: Detail.
fr: Détail.

en: Details
fr: Détails

en: Detect narrow internal solid infill
fr: Détecter un remplissage solide interne étroit

en: Detect overhang wall
fr: Détecter un mur en surplomb

en: Detect overhangs for auto-lift
fr: Détectez les surplombs pour un levage automatique

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
fr: Cela détecte le pourcentage de surplomb par rapport à la largeur de ligne et utilise une vitesse d'impression différente. Pour un surplomb de 100 %, la vitesse du pont est utilisée.

en: Detect thin wall
fr: Détecter les parois fines

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
fr: Détecter et imprimer une mur qui ne peut contenir deux parois afin de l'imprimer avec une seule ligne. La qualité d'impression peut-être faible à cet endroit car la paroi pourrait ne pas être fusionnée avec ses voisines

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
fr: Contournez et évitez de traverser les murs pour réduire la possibilité de créer des tâches sur les surfaces (blobs)

en: Develop mode
fr: Mode Développeur

en: Device
fr: Appareil

en: Device UI
fr: Interface utilisateur de l'appareil

en: Diameter
fr: Diamètre

en: Diameter of nozzle
fr: Diamètre de buse

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
fr: Diamètre du plateau d'impression. Il est supposé que l'origine (0,0) est située au centre.

en: Difference
fr: Différence

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
fr: Différents filaments ont des vitesses de bobinage maximales différentes.
    Le matériau de la buse, le calibre, la température d'impression, etc. affectent tous la vitesse de rouleau maximale.
    Lorsque le réglage de la vitesse de volume maximale est trop élevé et ne correspond pas aux caractéristiques du filament, des lignes manquantes peuvent apparaître lors de l'impression, ce qui entraîne une détérioration de la texture de la surface du modèle.
    Il s'agit d'un test conçu pour calibrer la vitesse volumique maximale d'un filament particulier. Le type de filament universel ou tiers peut ne pas avoir le débit volumique correct défini dans le filament. Ce test vous aidera à trouver la vitesse volumique maximale du filament.

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
fr: L'utilisation de diamètres de buses et de filaments différents n'est pas autorisée lorsque la Tour de Nettoyage est activée.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
fr: Différents types de supports
    Saviez-vous que vous pouvez choisir parmi plusieurs types de supports ? Les supports arborescents fonctionnent parfaitement pour les modèles organiques tout en économisant du filament et en améliorant la vitesse d'impression. Découvrez-les !

en: Disable AMS
fr: Désactiver l'AMS

en: Disc
fr: Disque

en: Display
fr: Afficher

en: Distance from model to the outermost brim line
fr: Distance entre le modèle et la ligne de bord la plus extérieure

en: Distance from skirt to brim or object
fr: Distance entre la jupe et le bord ou l'objet

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
fr: Distance des coordonnées 0,0 du G-code depuis le coin avant gauche du rectangle.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Distance entre la pointe de la buse et le capot. Utilisé pour éviter les collisions lors de l'impression "par objets".

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Distance entre la pointe de la buse et la tige de carbone inférieure. Utilisé pour éviter les collisions lors de l'impression "par objets".

en: Divide by zero
fr: Diviser par zéro

en: Do not Enable AMS
fr: Ne pas activer l'AMS

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
fr: Ne pas effectuer de contrôle de validité, tel que le contrôle des conflits de parcours de G-code.

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
fr: Voulez-vous supprimer le fichier '%s' de l'imprimante ?

en: Do you want to replace it
fr: Do you want to replace it?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à "%1%" ?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
fr: Voulez-vous synchroniser vos données personnelles à partir de QIDI Cloud ?
    Il contient les informations suivantes :
    1. Préréglages du Processus
    2. Préréglages du Filament
    3. Préréglages de l'Imprimante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
fr: Ne pas créer de support sur la surface du modèle, mais uniquement sur la surface d'impression

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
fr: Ne pas effectuer de rétraction lors de déplacement en zone de remplissage car même si l’extrudeur suinte, les coulures ne seraient pas visibles. Cela peut réduire les rétractions pour les modèles complexes et économiser du temps d’impression, mais ralentit le tranchage et la génération du G-code.

en: Don't save
fr: Ne pas enregistrer

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Don't slow down outer walls
fr: Ne ralentissez pas les murs extérieurs.

en: Don't support bridges
fr: Ne pas supporter les ponts

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
fr: Ne pas soutenir toute la surface du pont afin d'utiliser moins de support. Les ponts plus courts peuvent généralement être imprimés directement sans support.

en: Done
fr: Terminé

en: Dovetail
fr: Queue d'aronde

en: Dowel
fr: Tourillon

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Beta Version
fr: Télécharger la version Bêta

en: Download Models
fr: Télécharger des Modèles

en: Download failed
fr: Échec du téléchargement

en: Download failed, File size exception.
fr: Download failed; File size exception.

en: Download failed, unknown file format.
fr: Download failed; unknown file format.

en: Download finished
fr: Téléchargement terminé

en: Download selected files from printer.
fr: Téléchargez les fichiers sélectionnés depuis l'imprimante.

en: Download waiting...
fr: Téléchargement en attente...

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Downloading %d%%...
fr: Téléchargement %d%%...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
fr: Téléchargement du plug-in QIDI Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
fr: Téléchargement des Outils de Caméra Virtuelle

en: Downloading failed.
fr: Le téléchargement a échoué.

en: Downloading...
fr: Téléchargement…

en: Drag
fr: Glisser

en: Drag to move the cut plane
fr: Faites glisser pour déplacer le plan de coupe

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
fr: Faites glisser pour déplacer le plan de coupe
    Cliquez avec le bouton droit sur une pièce pour l'affecter à un autre côté

en: Drop project file
fr: Déposer le fichier de projet

en: During print
fr: Pendant l'impression

en: Dynamic flow Calibration
fr: Calibrage Dynamique du débit

en: Dynamic flow calibration
fr: Calibrage dynamique du débit

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Edge detection
fr: Détection des contours

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Custom G-code
fr: Modifier le G-code personnalisé

en: Edit Filament
fr: Modifier Filament

en: Edit Flow Dynamics Calibration
fr: Modifier la calibration du Flux Dynamique

en: Edit Plate Name
fr: Modifier le Nom de Plateau

en: Edit Preset
fr: Modifier Préréglage

en: Edit Process Settings
fr: Modifier les paramètres du traitement

en: Edit Text
fr: Modifier texte

en: Edit connectors
fr: Modifier les connecteurs

en: Edit in Parameter Table
fr: Modifier dans la Table des Paramètres

en: Edit preset
fr: Modifier le préréglage

en: Edit print parameters for a single object
fr: Modifier les paramètres d'impression d'un seul objet

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
fr: L'éjection du périphérique %s(%s) a échoué.

en: Elephant foot compensation
fr: Compensation de l'effet patte d'éléphant

en: Embeded
fr: Intégré

en: Embeded
    depth
fr: Embedded
    depth

en: Empty
fr: Vide

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
fr: Les couches vides situées en bas sont remplacées par les couches normales les plus proches.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable AI monitoring of printing
fr: Activer la surveillance de l'impression par l'IA

en: Enable AMS
fr: Activer l'AMS

en: Enable SSL(FTP)
fr: Activer SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
fr: Activer SSL (MQTT)

en: Enable accel_to_decel
fr: Activer accel_to_decel

en: Enable detection of build plate position
fr: Activation de la détection de la position de la plaque

en: Enable pressure advance
fr: Activer l'avance à la pression

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
fr: Activez l'avance de pression, le résultat de l'étalonnage automatique sera remplacé une fois activé. Inutile pour les Imprimantes QIDI

en: Enable rotation
fr: Activer la rotation

en: Enable support
fr: Activer les supports

en: Enable support generation.
fr: Activer la génération de supports

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
fr: Activez cette option si la machine est équipée d'un ventilateur de refroidissement de pièce auxiliaire

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
fr: Activez cette option pour ajouter une commande EXCLUDE OBJECT dans le G-code pour les imprimantes exécutant le firmware Klipper.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
fr: Activez cette option pour optimiser la vitesse du ventilateur de refroidissement des pièces pour le surplomb et le pont afin d'obtenir un meilleur refroidissement

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
fr: Activez cette option pour ralentir l'impression pour différents degrés de surplomb

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
fr: Activez cette option pour ralentir la vitesse d'impression afin que le temps de couche final ne soit pas inférieur au seuil de temps de couche indiqué dans « Seuil de vitesse maximale du ventilateur » afin que la couche puisse être refroidie plus longtemps. Cela peut améliorer la qualité des détails fins

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
fr: Activez cette option pour ajouter un numéro de ligne (Nx) au début de chaque ligne G-Code

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
fr: Activez cette option pour permettre à la caméra de l'imprimante de vérifier la qualité de la première couche

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
fr: Activez cette option pour obtenir un fichier de G-code contenant des mouvements G2 et G3. La tolérance de montage est la même que la résolution

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
fr: L'activation du mode traditionnel du Timelapse peut entraîner des imperfections de surface. Il est recommandé de passer en mode fluide.

en: End G-code
fr: G-code de fin

en: End G-code when finish the printing of this filament
fr: G-code de fin lorsque l'impression de ce filament est terminée

en: End G-code when finish the whole printing
fr: G-code de fin lorsque l'impression est terminée

en: End PA:
fr: Fin PA :

en: End retraction length:
fr: Longueur de rétraction de fin :

en: End speed:
fr: Vitesse de fin :

en: End temp:
fr: T°C de fin :

en: End volumetric speed:
fr: Vitesse volumétrique finale :

en: Enforce seam
fr: Forcer la couture

en: Enforce supports
fr: Forcer les supports

en: Enqueued
fr: File d'attente

en: Ensure vertical shell thickness
fr: Assurer l'épaisseur verticale de la coque

en: Enter Custom G-code used on current layer:
fr: Entrez le G-code personnalisé a utiliser sur la couche actuelle :

en: Enter new name
fr: Entrer de nouveaux noms

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
fr: Entrez l'avance de pression minimale, l'avance de pression maximale et le pas au bas de la page en cours, cliquez sur le bouton "calibrer" au bas de la page et attendez un peu. Le logiciel définit automatiquement la configuration de Calibration.

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
fr: Entrez la valeur de vitesse de volume minimale, la valeur de vitesse de volume maximale et le pas au bas de la page en cours, cliquez sur le bouton calibrer au bas de la page et attendez un certain temps. Le logiciel définit automatiquement la configuration de Calibration.

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
fr: L'énumération des imprimantes hôtes a échoué.
    Corps du message : "%1%»
    Erreur : « %2% »

en: Erase
fr: Effacer

en: Erase all painting
fr: Effacer toute la peinture

en: Error
fr: Erreur

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Error code
fr: Code erreur

en: Error code: %d
fr: Code d'erreur : %d

en: Error desc
fr: Erreur Description

en: Error during reload
fr: Erreur lors du rechargement

en: Error during replace
fr: Erreur lors du remplacement

en: Error in zip archive
fr: Erreur dans l'archive zip

en: Error loading shaders
fr: Erreur lors du chargement des shaders

en: Error occurs while loading G-code file
fr: Erreur de chargement du fichier G-code

en: Error uploading to print host:
fr: Erreur lors du chargement vers l'hôte d'impression :

en: Error!
fr: Erreur!

en: Error! Invalid model
fr: Erreur ! Modèle invalide

en: Error! Unable to create thread!
fr: Erreur! Impossible de créer le processus !

en: Error:
fr: Erreur:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
fr[0]: Erreur : %1$d arête non multiple.
fr[1]: Erreur : %1$d arête non multiple.

en: Error: Please close all toolbar menus first
fr: Erreur : Veuillez d'abord fermer tous les menus de la barre d'outils

en: Errors
fr: Erreurs

en: Esc
fr: Échap

en: Estimated time
fr: Temps estimé

en: Even-odd
fr: Pair-impair

en: Example
fr: Exemple

en: Exception
fr: Anomalie

en: Exception in obtaining file size, please import again.
fr: Erreur dans l'obtention de la taille du fichier, veuillez importer à nouveau.

en: Exclude objects
fr: Exclure objets

en: Exhaust fan
fr: Ventilateur d'extraction

en: Exit %s
fr: Sortir de %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
fr: Augmenter (+) ou réduire (-) la portée horizontale du support normal.

en: Expand all raft layers in XY plane
fr: Expansion de toutes les couches du radeau dans le plan XY

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
fr: Étendre le premier radeau ou la première couche de support pour améliorer l'adhérence sur le plateau

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
fr: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
fr: Experimental feature. Retraction length before cutting off during filament change

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
fr: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
fr: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications. Please use with the latest printer firmware.

en: Explosion Ratio
fr: Taux d'explosion

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Toolpaths as OBJ
fr: Exporter &Toolpaths en OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
fr: Exportation de fichiers 3MF sans utiliser d'extensions

en: Export AMF file:
fr: Exporter le fichier AMF :

en: Export G-code
fr: Exporter le G-code

en: Export G-code file
fr: Exporter le fichier G-code

en: Export Generic 3MF
fr: Exporter en fichier 3MF Générique

en: Export Log
fr: Exporter Journal

en: Export OBJ file:
fr: Exporter le fichier OBJ :

en: Export STL file:
fr: Exporter le fichier STL :

en: Export all objects as STLs
fr: Exporter tous les objets en STLs

en: Export all objects as one STL
fr: Tout exporter comme un seul STL

en: Export all plate sliced file
fr: Exportation de tous les fichiers slicés de la plaque

en: Export all sliced file
fr: Exporter tous les fichiers tranchés

en: Export as STLs
fr: Exporter en STL

en: Export as one STL
fr: Exporter en un seul STL

en: Export current configuration to files
fr: Exporter la configuration actuelle vers des fichiers

en: Export current plate as G-code
fr: Exporter le plateau actuel en G-code

en: Export current sliced file
fr: Exporter le fichier tranché actuel

en: Export plate sliced file
fr: Exporter fichier tranché du plateau

en: Export result
fr: Exporter le résultat

en: Export successful
fr: Export réussie

en: Export successfully.
fr: Exportation réussie

en: Export toolpaths as OBJ
fr: Exporter les parcours d'outils en OBJ

en: Exporting 3mf file failed
fr: Échec de l'exportation du fichier 3mf

en: Exporting G-code
fr: Exportation du G-code

en: Exporting objects
fr: Exportation d'objets

en: Exporting.
fr: Exportation.

en: Ext Spool
fr: Bobine Ext.

en: Extension Board
fr: Carte d'Extension

en: External Spool
fr: Bobine externe

en: Extra high
fr: Très haut

en: Extra length on restart
fr: Surplus de réinsertion

en: Extra low
fr: Très bas

en: Extruder
fr: Extrudeur

en: Extruder Clearance
fr: Dégagement de l'extrudeur

en: Extruder Color
fr: Couleur de l'extrudeur

en: Extruder offset
fr: Décalage de l'extrudeur

en: Extruders
fr: Extrudeurs

en: Extruders count
fr: Nombre d'extrudeurs

en: Extrusion Width
fr: Largeur d'Extrusion

en: Face recognition
fr: Reconnaissance faciale

en: Factor K
fr: Facteur K

en: Factor N
fr: Facteur N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
fr: Calibration Dynamique du Facteur de Flux

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
fr: Échec du chargement du fichier "%1%". Une configuration invalide a été trouvée.

en: Failed loading objects.
fr: Échec du chargement des objets.

en: Failed processing of the filename_format template.
fr: Échec traitement du modèle filename_format.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
fr: Impossible de calculer la largeur de ligne de %1%. Impossible d'obtenir la valeur de "%2%"

en: Failed to connect socket
fr: Impossible de connecter le socket

en: Failed to connect to cloud service
fr: Impossible de se connecter au service cloud

en: Failed to connect to the printer
fr: Échec de la connexion à l'imprimante

en: Failed to connect to the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Failed to create socket
fr: Échec de la création du socket

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
fr: Échec du téléchargement du plug-in. Veuillez vérifier les paramètres de votre pare-feu et/ou de votre logiciel VPN puis réessayez.

en: Failed to fetch model information from printer.
fr: Impossible de récupérer les informations du modèle depuis l'imprimante.

en: Failed to generate cali gcode
fr: Impossible de générer le G-code de calibration

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
fr: Échec de la génération du gcode pour un G-code personnalisé non valide.

en: Failed to get the model data in the current file.
fr: Impossible d'obtenir les données du modèle dans le fichier actuel.

en: Failed to initialize the WinRT library.
fr: Échec de l'initialisation de la bibliothèque WinRT.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
fr: Échec de l'installation du plug-in. Veuillez vérifier s'il est bloqué ou s'il a été supprimé par un logiciel anti-virus.

en: Failed to log out.
fr: Échec de la déconnexion.

en: Failed to parse login report reason
fr: Échec de l'analyse du rapport de connexion

en: Failed to parse model information.
fr: Impossible d'analyser les informations du modèle.

en: Failed to post ticket to server
fr: Échec de l'envoi du ticket au serveur

en: Failed to publish login request
fr: Échec de la publication de la demande de connexion

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
fr: Échec de l'enregistrement du fichier gcode. Message d'erreur : %1%. Fichier source %2%.

en: Failed to send the print job. Please try again.
fr: L'envoi de la tâche d'impression a échoué. Veuillez réessayer.

en: Failed to start printing job
fr: Échec du lancement de l'impression

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
fr: Échec du téléversement du fichier vers le ftp. Veuillez réessayer.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
fr: Impossible de charger le fichier d'impression via FTP. Vérifiez l'état du réseau et réessayez.

en: Fan Speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Fan Speed (%)
fr: Vitesse Ventilateur (%)

en: Fan Speed:
fr: Vitesse du ventilateur:

en: Fan speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Fan speed for overhang
fr: Vitesse du ventilateur pour les surplombs

en: Fatal
fr: Mortel

en: Fatal error
fr: Erreur fatale

en: Fatal error, exception caught: %1%
fr: Erreur fatale ; exception détectée : %1%

en: Featue 1
fr: Feature 1

en: Feed Filament
fr: Alimenter Filament

en: Fetching model infomations ...
fr: Récupération des informations sur le modèle...

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament %s ne correspond pas au filament de l'emplacement AMS %s. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament %s dépasse le nombre d'emplacements AMS. Mettez à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament Changes
fr: Changements Filaments

en: Filament Created
fr: Filament Créé

en: Filament For Calibration
fr: Filament pour Calibration

en: Filament Preset
fr: Préréglage Filament

en: Filament Preset Template
fr: Modèle de Préréglage Filament

en: Filament Settings
fr: Réglages Filament

en: Filament Tangle Detect
fr: Filament Tangle Detection

en: Filament change times
fr: Temps de changement de filament

en: Filament changes
fr: Changements de filaments

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
fr: Le nombre de filaments dépasse le nombre maximum pris en charge par l'outil de peinture. seuls les %1% premiers filaments seront disponibles dans l'outil de peinture.

en: Filament density. For statistics only
fr: Densité Filament. À des fins statistiques uniquement

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
fr: Le diamètre du filament est utilisé pour calculer l'extrusion dans le G-code, c'est une donnée importante qui doit être précise.

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament ne correspond pas au filament du slot AMS. Mettez à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament end G-code
fr: G-code de fin de filament

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le nombre de filaments dépasse le nombre d'emplacements AMS. Mettez à jour le firmware de l'imprimante pour qu'il prenne en charge l'attribution des emplacements AMS.

en: Filament load time
fr: Temps de chargement du filament

en: Filament loading
fr: Chargement du filament

en: Filament presets under this filament
fr: Préréglages de filament sous ce filament

en: Filament presets(.zip)
fr: Préréglages de filament (.zip)

en: Filament price. For statistics only
fr: Prix du filament. À des fins statistiques uniquement

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
fr: Filament serial missing; please input serial.

en: Filament settings
fr: Réglages du filament

en: Filament start G-code
fr: G-code de démarrage du filament

en: Filament to print internal sparse infill.
fr: Filament pour imprimer le remplissage.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
fr: Filament pour imprimer les supports et radeaux. « Par défaut » signifie qu'aucun filament spécifique n'est utilisé comme support et que le filament actuel est utilisé

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
fr: Filament pour l'impression des interfaces de support. "Défaut" signifie qu'il n'y a pas de filament spécifique pour l'interface de support et que le filament actuel est utilisé.

en: Filament type
fr: Type de filament

en: Filament type is not selected, please reselect type.
fr: Le type de filament n'est pas sélectionné, veuillez le re-sélectionner.

en: Filament unload time
fr: Temps de déchargement du filament

en: Filament unloading
fr: Déchargement du filament

en: Filament used in this print job
fr: Filament utilisé dans ce travail d'impression

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
fr: L'affectation des filaments aux emplacements de l'AMS a été réalisée. Vous pouvez cliquer sur un filament ci-dessus pour modifier sa correspondance avec l'emplacement AMS.

en: File
fr: Dossier

en: File '%s' was lost! Please download it again.
fr: Le fichier « %s » a été perdu ! Veuillez le télécharger à nouveau.

en: File checksum error. Please retry.
fr: Erreur de somme de contrôle du fichier. Veuillez réessayer.

en: File does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: File for the replace wasn't selected
fr: Le fichier de remplacement n'a pas été sélectionné

en: File is missing
fr: Le fichier est manquant

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Filename format
fr: Format du nom de fichier

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill bed with copies
fr: Remplir le plateau de copies

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
fr: Entrez la valeur du bloc dont la surface supérieure est la plus lisse

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
fr: Remplissez les valeurs obtenues à l'étape 2 dans "ratio de débit" dans les paramètres du filament et vous avez terminé l'étalonnage du débit ici

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
fr: Remplissez la zone restante du plateau avec des copies de l'objet sélectionné

en: Filling
fr: Remplissage

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
fr: Filtrez les trous inférieurs au seuil spécifié. Ce paramètre n'affectera pas les couches supérieures/inférieures.

en: Filter out tiny gaps
fr: Filtrez les petits trous

en: Fine Calibration
fr: Calibration fine

en: Fine Calibration based on flow ratio
fr: Calibration fine basée sur le rapport de débit

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
fr: Réglage fin du débit
    Saviez-vous que le débit peut être réglé avec précision pour obtenir des impressions encore plus belles ? En fonction du matériau, vous pouvez améliorer la finition générale du modèle imprimé en procédant à un réglage fin.

en: Finish
fr: Terminer

en: Finished
fr: Terminé

en: Firmware Retraction
fr: Rétraction Firmware

en: First Layer Inspection
fr: Inspection de la Première Couche

en: First layer
fr: Couche initiale

en: First layer error pause
fr: Mise en pause pour erreur de première couche

en: First layer filament sequence
fr: Séquence de filament de première couche

en: First layer print sequence
fr: Séquence d'impression de la première couche

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
fr: Réparer Modèle
    Saviez-vous que vous pouvez réparer un modèle 3D corrompu pour éviter de nombreux problèmes de découpage sur le système Windows ?

en: Fix model
fr: Réparer le modèle

en: Flap Angle
fr: Angle du Rabat

en: Flip
fr: Retourner

en: Floating reserved operand
fr: Opérande réservée flottante

en: Flow
fr: Flux

en: Flow Dynamics
fr: Flux Dynamique

en: Flow Dynamics Calibration
fr: Calibration Dynamique du Flux

en: Flow Dynamics Calibration Result
fr: Résultat de la calibration du Flux Dynamique

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
fr: Les résultats de la calibration du Flux Dynamique ont été enregistrés sur l'imprimante.

en: Flow Rate
fr: Débit

en: Flow Rate Calibration
fr: Calibration du débit

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI TECH printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
fr: L'étalonnage du débit mesure le rapport entre les volumes d'extrusion attendus et réels. Le réglage par défaut fonctionne bien avec les imprimantes QIDI TECH et les filaments officiels car ils ont été pré-étalonnés et affinés. Pour un filament ordinaire, vous n'avez généralement pas besoin d'effectuer un étalonnage du débit sauf si vous constatez toujours les défauts répertoriés après avoir effectué d'autres étalonnages. Pour plus de détails, veuillez consulter notre article wiki.

en: Flow Rate Coarse Calibration
fr: Calibration grossière du débit

en: Flow Rate Fine Calibration
fr: Calibration fine du débit

en: Flow Ratio
fr: Rapport de débit

en: Flow rate
fr: Débit

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
fr: Les résultats de calibration du débit ont été enregistrés dans un préréglage.

en: Flow rate test - Pass 1
fr: Test de débit - Passe 1

en: Flow rate test - Pass 2
fr: Test de débit - Passe 2

en: Flow ratio
fr: Rapport de débit

en: Flow:
fr: Débit:

en: Flush Options
fr: Options de Rinçage

en: Flush into objects' infill
fr: Purger dans le remplissage d'objet

en: Flush into objects' support
fr: Purger dans les supports de l'objet

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
fr: Rincer dans support/objets/remplissage
    Saviez-vous que vous pouvez réduire le filament gaspillé en le rinçant dans le support/les objets/le remplissage lors des changements de filament ?

en: Flush into this object
fr: Purger dans cet objet

en: Flush multiplier
fr: Multiplicateur de purge

en: Flush options
fr: Options de purge

en: Flushed
fr: Purgé

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
fr: Volume de rinçage (mm³) pour chaque paire de filaments.

en: Flushing volumes
fr: Volumes de rinçage

en: Flushing volumes for filament change
fr: Volumes de rinçage pour le changement de filament

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the color is changed.
fr: Volumes de rinçage : calcul auto chaque fois que la couleur est modifiée.

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
fr: Flushing volumes: Auto-calculate every time the filament is changed.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
fr[0]: La ligne suivante %s contient des mots clés réservés.
    Supprimez-le, sinon la visualisation par G-code et l'estimation du temps d'impression seront interrompues.
fr[1]: Les lignes suivantes %s contiennent des mots clés réservés.
    Supprimez-les, sinon la visualisation par G-code et l'estimation du temps d'impression seront interrompues.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
fr[0]: L'objet modèle suivant a été réparé
fr[1]: L'objet modèle suivant a été réparé

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
fr[0]: Le préréglage suivant sera également supprimé.
fr[1]: Les préréglages suivants seront également supprimés.

en: Font
fr: Police

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
fr: Pour "%1%", ajoutez "%2%" comme nouveau préréglage

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
fr: Pour "%1%", remplacez "%2%" par "%3%"

en: For more information, please check out Wiki
fr: For more information, please check out our Wiki

en: Force a retraction when changes layer
fr: Forcer une rétraction lors d'un changement de couche

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
fr: Forcer le ventilateur de refroidissement à atteindre une vitesse spécifique lorsque le degré de surplomb de la pièce imprimée dépasse cette valeur. Ceci est exprimé en pourcentage qui indique la largeur de la ligne sans support provenant de la couche inférieure. 0%% signifie un refroidissement forcé de toutes les parois extérieures, quel que soit le degré de surplomb.

en: Force cooling for overhang and bridge
fr: Forcer la ventilation pour les surplombs et ponts

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
fr: Forcez le ventilateur de refroidissement des pièces à atteindre cette vitesse lors de l'impression de ponts ou de murs en surplomb présentant un degré de surplomb élevé. Le refroidissement forcé des surplombs et des ponts peut améliorer la qualité de ces pièces.

en: Format of G-code thumbnails
fr: Format des miniatures G-code

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
fr: Format des miniatures G-code : PNG pour la meilleure qualité, JPG pour la taille la plus petite

en: Found following keys unrecognized:
fr: Les clés inconnues suivantes ont été détectées :

en: Frequent
fr: Fréquent

en: From
fr: De

en: From Volumetric Speed
fr: De la Vitesse Volumétrique

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
fr: Du point de vue de la mécanique des fluides, lorsqu'un Fluide newtonien s'écoule à travers un orifice, il nécessite une pression qui est directement proportionnelle au débit.
    Comme le filament n'est pas un corps rigide, il sera comprimé pour créer une pression lorsque l'extrudeuse commencera à Extruder. Le processus de compression retardera la réponse au flux réel, car l'extrudeuse ne fournit que la quantité de filament à Extruder et ne fournit pas de filament supplémentaire.

en: From k Value
fr: Valeur de k initiale

en: Front
fr: Avant

en: Front View
fr: Vue Avant

en: Frustum
fr: Tronc

en: Full fan speed at layer
fr: Ventilateur à pleine vitesse pour la couche

en: Fuzzy Skin
fr: Surface Irrégulière

en: Fuzzy skin point distance
fr: Distance de point de la surface irrégulière

en: Fuzzy skin thickness
fr: Épaisseur de la surface Irrégulière

en: G-code files can not be loaded with models together!
fr: Les fichiers G-code ne peuvent pas être simultanément chargés avec des fichiers modèles !

en: G-code flavor
fr: Version du G-code

en: G-code loading
fr: Chargement du G-code

en: G-code output
fr: Sortie G-code

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
fr: Le chemin du G-code est généré après avoir simplifié le contour du modèle pour éviter d'avoir trop de ligne dans le fichier tranché. Des valeurs plus faibles signifient une résolution plus élevée et des temps de tranchage plus longs.

en: G-code thumbnails
fr: Vignettes G-code

en: GNU Affero General Public License, version 3
fr: GNU Affero Licence Publique Générale, version 3

en: Gap
fr: Ouverture

en: Gap Fill
fr: Remplissage des trous

en: Gap area
fr: Aire des trous

en: Gap fill
fr: Remplir les trous

en: Gap infill
fr: Remplissage d'espace

en: Gcode path overlap
fr: Chevauchement dans le tracé du Gcode

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: Generating G-code
fr: Génération du G-code

en: Generating G-code: layer %1%
fr: Génération du G-code : couche %1%

en: Generating geometry index data
fr: Génération de données d'index de géométrie

en: Generating geometry vertex data
fr: Génération de données de sommet de géométrie

en: Generating infill regions
fr: Génération de régions de remplissage

en: Generating infill toolpath
fr: Génération d'un parcours d'outil de remplissage

en: Generating skirt & brim
fr: Génération jupe et bord

en: Generating support
fr: Génération des supports

en: Generating walls
fr: Génération de murs

en: Generic
fr: Générique

en: Get oss config failed.
fr: Echec de l’obtention de la configuration de l’oss.

en: Get ticket from device timeout
fr: Dépassement du délai d'obtention d'un ticket depuis l'appareil

en: Get ticket from server timeout
fr: Dépassement du délai d'obtention d'un ticket depuis le serveur

en: Gizmo
fr: Bidule

en: Gizmo FDM paint-on seam
fr: Couture peinte Gizmo FDM

en: Gizmo Place face on bed
fr: Placer Gizmo sur le plateau

en: Gizmo SLA support points
fr: Points de supports Gizmo SLA

en: Gizmo cut
fr: Découpe Gizmo

en: Gizmo move
fr: Mouvement Gizmo

en: Gizmo rotate
fr: Rotation Gizmo

en: Gizmo scale
fr: Échelle Gizmo

en: Global shortcuts
fr: Raccourcis globaux

en: Go Home
fr: Retour 0

en: Go Live
fr: Passer en LIVE

en: Goto download page.
fr: Allez au téléchargement.

en: Grab new filament
fr: Saisir un nouveau filament

en: Grid
fr: Grille

en: Groove
fr: Rainure

en: Groove Angle
fr: Angle de Rainure

en: Group
fr: Groupe

en: Group Operations
fr: Opérations de Groupe

en: Group files by month, recent first.
fr: Regroupez les fichiers par mois, les plus récents en premier.

en: Group files by year, recent first.
fr: Regroupez les fichiers par année, les plus récents en premier.

en: Group manipulation
fr: Manipulation de groupe

en: Gyroid
fr: Gyroïde

en: HTTP digest
fr: Résumé HTTP

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
fr: Statut HTTP : %1%
    Corps du message : "%2%"

en: HTTPS CA File
fr: Fichier HTTPS CA

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
fr: Le fichier HTTPS CA est facultatif. Il n'est nécessaire que si vous utilisez le protocole HTTPS avec un certificat auto-signé.

en: Hardened Steel
fr: Acier Trempé

en: Hardened steel
fr: Acier trempé

en: Heat the nozzle
fr: Chauffer la buse

en: Heatbed preheating
fr: Préchauffage du plateau chauffant

en: Heating hotend
fr: Préchauffage de la buse

en: Height
fr: Hauteur

en: Height Range
fr: Plage de hauteur

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
fr: Hauteur de la première couche. Une hauteur plus élevée peut aider à améliorer l'adhérence sur le plateau.

en: Height range
fr: Plage de hauteur

en: Height range Modifier
fr: Modificateur dans plage de hauteur

en: Height ranges
fr: Plages de hauteur

en: Height to lid
fr: Hauteur au couvercle

en: Height to rod
fr: Hauteur à la tige

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Help
fr: Aide

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Others
fr: Masquer les Autres

en: Hide QIDIStudio
fr: Masquer QIDIStudio

en: High
fr: Élevé

en: High temperature Plate
fr: High Temperature Plate

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
fr: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on. At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials, the actual chamber temperature should not be high to avoid clogs, so 0 (turned off) is highly recommended.

en: Highlight faces according to overhang angle.
fr: Mettez en surbrillance les faces en fonction de l'angle de surplomb.

en: Highlight overhang areas
fr: Surligner les surplombs

en: Hilbert Curve
fr: Courbe de Hilbert

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
fr: Les trous de l'objet seront agrandis ou rétrécis dans le plan XY selon la valeur configurée. Une valeur positive agrandit les trous alors qu'une valeur négative les réduits. Cette fonction est utilisée pour ajuster légèrement la taille lorsque l'objet présente des problèmes d'assemblage

en: Hollow
fr: Creux

en: Home page and daily tips
fr: Page d'accueil et conseils quotidiens

en: Homing toolhead
fr: Tête d'outil de guidage

en: Honeycomb
fr: Nid d'abeille

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
fr: Barre de défilement horizontale - Déplacer le curseur actif vers la Gauche

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
fr: Barre de défilement horizontale - Déplacer le curseur actif vers la Droite

en: Horizontal text
fr: Texte horizontal

en: Host
fr: Hôte

en: Host Setting
fr: Paramètres de l'hôte

en: Host Type
fr: Type d'hôte

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Hostname, IP or URL
fr: Nom d'hôte, adresse IP ou URL

en: Hot Bed STL
fr: STL Plateau Chauffant

en: Hot Bed SVG
fr: SVG Plateau Chauffant

en: How do you like this printing file?
fr: Que pensez-vous de ce fichier d'impression ?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
fr: Nombre de couches de jupe, généralement une seule.

en: How to use calibration result?
fr: Comment puis-je utiliser les résultats de calibration?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
fr: Comment utiliser les raccourcis clavier
    Saviez-vous que QIDI Studio propose un large éventail de raccourcis clavier et d'opérations sur des scènes 3D ?

en: Identifying build plate type
fr: Identification du type de plateau

en: Idle
fr: Inactif

en: Idling...
fr: Inactive...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
fr: L'activation de ce réglage signifie que le ventilateur de refroidissement des pièces fonctionnera en continu à la vitesse minimale au lieu de s'arrêter afin de réduire la fréquence de démarrage et d'arrêt.

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
fr: If enabled, auto-calculate every time filament is changed

en: If enabled, auto-calculate every time when the color is changed.
fr: Si cette option est activée, calculez automatiquement chaque fois que la couleur est modifiée.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
fr: Si activé, les ponts sont plus fiables, peuvent couvrir de plus longues distances, mais leur apparence peut être dégradée. S'ils sont désactivés, les ponts ont une meilleure apparence mais sont fiables uniquement pour les courtes distances.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
fr: Si activée, ce paramètre garantira que les périmètres externes ne seront pas ralentis pour respecter le temps minimum de couche. Ceci est particulièrement utile dans les scénarios suivants :
    
    1. Pour éviter les changements de brillance lors de l'impression de filaments brillants
    2. Pour éviter les changements de vitesse des parois externes qui pourraient créer de légers artefacts sur les parois semblables à un zébrage
    3. Pour éviter l'impression à des vitesses qui causent des VFAs (artefacts fins) sur les parois externes

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
fr: Si le mode fluide ou traditionnel est sélectionné, une vidéo en timelapse sera générée pour chaque impression. À chaque couche imprimée, un instantané est pris avec la caméra intégrée. Tous ces instantanés seront assemblés dans une vidéo timelapse une fois l'impression terminée. Si le mode lisse est sélectionné, l'extrudeur se déplace vers la goulotte d'évacuation à chaque couche imprimée, puis prend un cliché. Étant donné que le filament fondu peut s'échapper de la buse pendant la prise de vue, une tour de nettoyage est requise en mode lisse pour essuyer la buse.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
fr: Si le premier élément sélectionné fait partie du même objet, le second doit faire partie du même objet.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
fr: Si le premier élément sélectionné est un objet, le second doit également être un objet.

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
fr: If there are two identical filaments in an AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (This currently supports automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
fr: Si cette valeur est positive, le Z-hop ne sera effectif que lorsque Z se situera dans le rang de hauteur défini (à partir de X mm et jusqu'à X mm)

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
fr: Si vous remarquez les signes suivants et d'autres raisons incertaines lors de l'impression, vous pouvez envisager d'effectuer un étalonnage du débit:
    1. Extrusion excessive: Si vous voyez un excès de matériau, des taches ou une couche qui semble trop épaisse sur l'impression, cela peut être un signe de sur - extrusion;
    2. Sous - extrusion: Ceci est l'opposé de sur - extrusion. Les signes incluent des couches manquantes, un remplissage insuffisant ou des lacunes dans l'impression. Cela peut signifier que votre imprimante n'extrude pas assez de filament;
    3. Mauvaise qualité de surface: Si votre surface d'impression semble rugueuse ou inégale, cela peut être dû à un débit incorrect;
    4. Faible intégrité structurelle: Si votre impression est sujette à la rupture ou ne semble pas assez solide, cela peut être dû à une Extrusion insuffisante ou à une mauvaise adhérence de la couche, qui peut être améliorée par l'étalonnage du débit;
    5. Lors de l'utilisation de filaments tiers

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
fr: Si vous souhaitez traiter le G-code de sortie via des scripts personnalisés, listez simplement leurs chemins absolus ici. Séparez les différents scripts par un point-virgule. Les scripts seront transmis via le chemin absolu vers le fichier G-code comme premier argument, et les variables des paramètres peuvent également être lues.

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
fr: Si vous souhaitez essayer la version bêta de QIDI Studio, vous pouvez cliquer sur

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
fr: Si votre firmware nécessite des valeurs E relatives cochez cette case, sinon laissez-la décochée. Il faut utiliser la distance E relative pour les imprimantes QIDI.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
fr: Ignorer les contrôles de révocation des certificats HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
fr: Ignorez les contrôles de révocation des certificats HTTPS en cas de points de distribution manquants ou hors ligne. Il peut être utile d'activer cette option pour les certificats auto-signés en cas d'échec de la connexion.

en: Illegal instruction
fr: Instruction illégale

en: Imperial
fr: Impérial

en: Import
fr: Importer

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
fr: Importer des fichiers 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
fr: Échec de l'importation du fichier 3mf

en: Import Configs
fr: Importer des Configs

en: Import File
fr: Importer un Fichier...

en: Import Preset
fr: Importer Préréglage

en: Import file
fr: Importer un fichier

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
fr: Importez des données de géométrie à partir de fichiers STL/STEP/3MF/OBJ/AMF.

en: Import geometry only
fr: Importer la géométrie uniquement

en: Import model and profile
fr: Importer modèle et profil

en: Import model only
fr: Importer le modèle uniquement

en: Import profile only
fr: Importer le profil uniquement

en: Import result
fr: Importer le résultat

en: Importing Model
fr: Importation du modèle

en: Importing SLA archive
fr: Importation d'une archive SLA

en: Importing canceled.
fr: Importation annulée.

en: Importing done.
fr: Importation terminée.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
fr: L'importation vers QIDI Studio a échoué. Téléchargez le fichier et importez-le manuellement.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
fr: Améliorer la résistance
    Saviez-vous que vous pouvez définir un plus grand nombre de périmètre et une densité de remplissage plus élevée pour améliorer la résistance du modèle ?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
fr: Dans la file d'attente des tranchage Cloud, il y a %s tâches devant.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
fr: En outre, l'étalonnage du débit est crucial pour les matériaux expansifs tels que le LW-PLA utilisé dans le modélisme. Ces matériaux se dilatent considérablement lorsqu'ils sont chauffés et l'étalonnage fournit un débit de référence utile.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
fr: Afin de réduire la visibilité de la couture dans une extrusion en boucle fermée, la boucle est interrompue et raccourcie d'une quantité spécifiée.
    Cette quantité est exprimée en pourcentage du diamètre de la buse actuelle. La valeur par défaut de ce paramètre est 15.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
fr: Au sein de la communauté de l'impression 3D, nous apprenons des succès et des échecs de chacun pour ajuster nos propres paramètres et réglages de découpage. %s suit le même principe et utilise l'apprentissage automatique pour améliorer ses performances en fonction des succès et des échecs du grand nombre d'impressions effectuées par nos utilisateurs. Nous entraînons %s à devenir plus intelligent en leur fournissant les données du monde réel. Si vous le souhaitez, ce service accèdera aux informations de vos journaux d'erreurs et de vos journaux d'utilisation, qui peuvent inclure des informations décrites dans la Politique de confidentialité. Nous ne collecterons aucune donnée personnelle permettant d'identifier une personne directement ou indirectement, y compris, mais sans s'y limiter, les noms, les adresses, les informations de paiement ou les numéros de téléphone. En activant ce service, vous acceptez ces conditions et la déclaration concernant la politique de confidentialité.

en: InFo
fr: Info

en: Incompatible presets
fr: Préréglages incompatibles

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: Increase/decrease edit area
fr: Augmenter/diminuer la zone d'édition

en: Independent support layer height
fr: Hauteur de la couche de support indépendante

en: Infill
fr: Remplissage

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
fr: Le remplissage est légèrement agrandi pour chevaucher le mur pour une meilleure adhérence. La valeur en pourcentage est relative à la largeur de ligne du remplissage.

en: Infill combination
fr: Combinaison de remplissage

en: Infill density(%)
fr: Densité de remplissage(%)

en: Infill direction
fr: Sens de remplissage

en: Infill/Wall overlap
fr: Chevauchement de Remplissage/Mur

en: Initial layer
fr: Première Couche

en: Initial layer bed temperature
fr: Température plateau première couche

en: Initial layer density
fr: Densité de première couche

en: Initial layer expansion
fr: Expansion de la première couche

en: Initial layer flow ratio
fr: Débit de la première couche

en: Initial layer height
fr: Hauteur de première couche

en: Initial layer infill
fr: Remplissage première couche

en: Initial layer nozzle temperature
fr: Température buse de la première couche

en: Initial layer speed
fr: Vitesse première couche

en: Initializing...
fr: Initialisation...

en: Inner brim only
fr: Bordure intérieure uniquement

en: Inner wall
fr: Mur intérieur

en: Input Custom Model
fr: Entrer Modèle Personnalisé

en: Input Custom Vendor
fr: Saisir Fournisseur Personnalisé

en: Input Value
fr: Valeur d’entrée

en: Input access code
fr: Saisir le code d'accès

en: Input text
fr: Texte entré

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
fr: Insérez le G-code entre les objets. Ce paramètre n'entre en vigueur que lorsque vous imprimez vos modèles Objet par Objet.

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
fr: Insérez une commande de pause au début de cette couche.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
fr: Insérez un G-code personnalisé au début de cette couche.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
fr: Insérer un modèle de G-code personnalisé au début de cette couche.

en: Insertion update
fr: Insertion de la mise à jour

en: Inspecting first layer
fr: Inspection de la première couche

en: Install failed
fr: Échec de l'installation

en: Install successfully.
fr: Installation réussie.

en: Installing
fr: Installation…

en: Instance manipulation
fr: Manipulation d'instances

en: Integration failed.
fr: L'intégration a échoué.

en: Integration was successful.
fr: L'intégration a réussi.

en: Interface pattern
fr: Motif d'interface

en: Interface use loop pattern
fr: Utiliser un motif de boucle pour l'interface

en: Interlocking depth of a segmented region
fr: Profondeur d’emboîtement d’une région segmentée

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
fr: Profondeur d’emboîtement d’une région segmentée. Zéro désactive cette fonctionnalité.

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: Internal Version
fr: Version Interne

en: Internal bridge support thickness
fr: Épaisseur du support interne du pont

en: Internal developer mode
fr: Mode développeur interne

en: Internal solid infill
fr: Remplissage solide interne

en: Internal solid infill pattern
fr: Motif de remplissage solide

en: Invalid connectors detected
fr: Connecteurs invalides détectés

en: Invalid data
fr: Donnée non valide

en: Invalid file format.
fr: Format de fichier non valide.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
fr: Format invalide. Format vectoriel attendu : "%1%"

en: Invalid input.
fr: Entrée invalide

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
fr: Nom invalide, les caractères suivants ne sont pas autorisés :

en: Invalid number
fr: Numéro invalide

en: Invalid numeric.
fr: Chiffre non valide.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
fr: État non valide. 
    Aucune pièce n'est sélectionnée pour être conservée après la découpe

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
fr: Valeur non valide lorsque le mode vase en spirale est activé:

en: Invalid values found in the 3mf:
fr: Valeurs invalides trouvées dans le 3mf :

en: Invalidate cut info
fr: Invalider les informations de découpe

en: Ironing
fr: Lissage

en: Ironing Pattern
fr: Modèle de repassage

en: Ironing Type
fr: Type de lissage

en: Ironing flow
fr: Flux de repassage

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
fr: Le lissage consiste à utiliser un flux faible pour imprimer à nouveau sur la même surface afin de rendre la rendre plus lisse. Ce paramètre permet de déterminer la couche à lisser.

en: Ironing line spacing
fr: Espacement des lignes de repassage

en: Ironing speed
fr: Vitesse de repassage

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
fr: Est-ce %s%% ou %s %s ? OUI pour %s%%, NON pour %s %s.

en: It can be observed that at a certain height, the model begins to show missing fibers. There are two methods to measure the maximum volumetric velocity:
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
fr: On peut observer qu'à une certaine hauteur, le modèle commence à montrer les fibres manquantes. Il existe deux façons de mesurer la vitesse volumétrique maximale:
    1. Observez le nombre d'encoches sur le côté droit Nums, vous pouvez utiliser Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed
    2. Dans l'interface "Preview", regardez le gcode du modèle, trouvez la valeur "Stream" correspondant à la partie manquante et enregistrez - la.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
fr: It has a normal layer height, and results in average layer lines and print quality. It is suitable for most printing cases.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
fr: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high print quality. It is suitable for most general printing cases.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
fr: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low print quality and shorter printing time.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
fr: Il semble que l'objet %s possède %s. Veuillez réorienter l'objet ou activer la génération de support.

en: Jerk limitation
fr: Limitation des secousses

en: Jerk of first layer
fr: Mouvements brusques première couche

en: Jerk of infill
fr: Mouvements brusques remplissage

en: Jerk of inner walls
fr: Mouvements brusques murs internes

en: Jerk of outer walls
fr: Mouvements brusques murs extérieurs

en: Jerk of top surface
fr: Mouvements brusques surfaces supérieures

en: Jerk of travel
fr: Mouvements brusques déplacements

en: Jerk(XY)
fr: Jerk (XY)

en: Join Customer Experience Improvement Program.
fr: Rejoignez le Programme d'Amélioration de l'Expérience Client.

en: Jump to
fr: Aller à

en: Jump to Layer
fr: Aller à la couche

en: Jump to model publish web page
fr: Accéder à la page internet de publication des modèles

en: Jump to webpage
fr: ouvrir la page internet

en: Keep fan always on
fr: Ventilation toujours active

en: Keep min
fr: Garder min

en: Keep orientation
fr: Maintenir orientation

en: Keep the selected options.
fr: Conserver les options sélectionnées.

en: Key 1~9
fr: Clé 1 ~ 9

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis Clavier

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
fr: La valeur max_accel_to_decel de Klipper va être ajustée automatiquement

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
fr: Le paramètre max_accel_to_decel de Klipper sera ajusté à ce pourcentage d'accélération

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
fr: Échec de la connexion au réseau local (échec du démarrage de la vue en direct)

en: Lamp
fr: Lampe

en: Language
fr: Langue

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Last Step
fr: Dernière Étape

en: Latest Version:
fr: Dernière Version :

en: Latest version
fr: Dernière version

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
fr: Positionner sur une face
    Saviez-vous qu'il est possible d'orienter rapidement un modèle de manière à ce que l'une de ses faces repose sur le plateau d'impression ? Sélectionnez la fonction « Positionner sur une face » ou appuyez sur la touche <b>F</b>.

en: Lay on face
fr: Positionner sur une face

en: Layer
fr: Couche

en: Layer Height
fr: Hauteur de la couche

en: Layer Height (mm)
fr: Hauteur de Couche (mm)

en: Layer Time
fr: Temps de couche

en: Layer Time (s)
fr: Durée de couche (s)

en: Layer Time:
fr: Temps de couche:

en: Layer change G-code
fr: G-code de changement de couche

en: Layer height
fr: Hauteur de couche

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
fr: La hauteur de couche ne doit pas excéder le diamètre de la buse

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
fr: La hauteur de couche dépasse la limite dans Paramètres de l'imprimante -> Extrudeur -> Limites de hauteur de couche, ce qui peut entraîner des problèmes de qualité d'impression.

en: Layer height limits
fr: Limites de hauteur de couche

en: Layer range Settings to modify
fr: Paramètres de plage de Couches à modifier

en: Layer time
fr: Temps de couche

en: Layer: %d/%d
fr: Couche : %d/%d

en: Layer: %s
fr: Couche : %s

en: Layer: N/A
fr: Couche : N/A

en: Layers
fr: Couches

[ctx: Layers]
en: Bottom
fr: Du bas

[ctx: Layers]
en: Top
fr: Du haut

en: Left
fr: Gauche

en: Left View
fr: Vue Gauche

en: Left click
fr: Clic gauche

en: Left drag
fr: Trait Souris

en: Left mouse button
fr: Bouton gauche de la souris

en: Left mouse button:
fr: Bouton gauche de la souris :

en: Length
fr: Longueur

en: Length of sparse infill anchor
fr: Longueur de l'ancre de remplissage

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: License
fr: Longueur

en: Line
fr: Ligne

en: Line Type
fr: Type de ligne

en: Line Width
fr: Largeur d'Extrusion

en: Line Width (mm)
fr: Largeur d'Extrusion (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
fr: Motif de ligne du remplissage interne

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
fr: Motif de ligne du remplissage de la surface inférieure, pas du remplissage du pont

en: Line pattern of support
fr: Motif de ligne de support

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
fr: Modèle de ligne de l'interface de support. Le modèle par défaut pour l'interface de support non soluble est rectiligne, tandis que le modèle par défaut pour l'interface de support soluble est concentrique

en: Line pattern of top surface infill
fr: Motif de ligne du remplissage de la surface supérieure

en: Line width
fr: Largeur d'extrusion

en: Line width for top surfaces
fr: Largeur d'extrusion surfaces supérieures

en: Line width of initial layer
fr: Largeur d'extrusion première couche

en: Line width of inner wall
fr: Largeur d'extrusion murs intérieurs

en: Line width of internal solid infill
fr: Largeur d'extrusion remplissage solide interne

en: Line width of internal sparse infill
fr: Largeur d'extrusion remplissage

en: Line width of outer wall
fr: Largeur d'extrusion mur extérieur

en: Line width of support
fr: Largeur d'extrusion support

en: Liveview Retry
fr: Réessayez Liveview

en: Load 3mf
fr: Charger 3mf

en: Load Filament
fr: Charger

en: Load a model
fr: Charger un modèle

en: Load configs
fr: Charger les Configs

en: Load project
fr: Charger le projet

en: Load stl
fr: Charger STL

en: Load svg
fr: Charger SVG

en: Load these files as a single object with multiple parts?
fr: Charger ces fichiers en tant qu'objet unique avec plusieurs parties ?

en: Load...
fr: Charger...

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading G-codes
fr: Chargement des codes G

en: Loading a mode view
fr: Chargement d'une vue de mode

en: Loading configuration
fr: Chargement de la configuration

en: Loading current presets
fr: Chargement des préréglages actuels

en: Loading file
fr: Chargement du fichier

en: Loading file list...
fr: Chargement de la liste des fichiers...

en: Loading file: %s
fr: Chargement du fichier : %s

en: Loading of a model file failed.
fr: Le chargement du fichier modèle a échoué.

en: Loading repaired objects
fr: Chargement des objets réparés

en: Loading user preset
fr: Chargement du préréglage utilisateur

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Lock
fr: Bloquer

en: Log Info
fr: Info Journal

en: Log Level
fr: Niveau de journalisation

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Log in printer
fr: Connectez-vous à l'imprimante

en: Log in successful.
fr: Connexion réussie.

en: Log out printer
fr: Déconnecter l'imprimante

en: Log out successful.
fr: Déconnexion réussie.

en: Logging
fr: Enregistrement

en: Logging in
fr: Connexion en cours

en: Login
fr: Connexion

en: Login Region
fr: Région d'origine

en: Login failed
fr: Échec d'identification

en: Login information expired. Please login again.
fr: Les informations de connexion ont expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: Login/Register
fr: Connexion/Inscription

en: Long retraction when cut(experimental)
fr: Long retraction when cut (experimental)

en: Low
fr: Faible

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
fr: Low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder. In order to avoid extruder clogging, it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.

en: Ludicrous
fr: Insensé

en: M400 pause
fr: Pause M400

en: Machine Name
fr: Nom de la machine

en: Machine end G-code
fr: G-code de fin de machine

en: Machine gcode
fr: G-code machine

en: Machine limits
fr: Limites de la machine

en: Machine start G-code
fr: G-code de début de la machine

en: Manage Result
fr: Gérer les Résultats

en: Manual Calibration
fr: Calibration manuelle

en: Max
fr: Maximum

en: Max Print Height
fr: Hauteur Maximale d'Impression

en: Max Radius
fr: Rayon maximum

en: Max Volumetric Speed
fr: Vitesse volumétrique max

en: Max Volumetric Speed Calibration
fr: Calibration de la vitesse volumétrique maximale

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
fr: L'étalonnage de la vitesse volumétrique maximale est recommandé lorsque vous imprimez avec :

en: Max bridge length
fr: Longueur max des ponts

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Rayon de dégagement maximal autour de l'extrudeuse. Utilisé pour éviter les collisions lors de l'impression "par objets".

en: Max fan speed threshold
fr: Seuil de vitesse max du ventilateur

en: Max flowrate
fr: Débit Maximal

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
fr: Il s'agit de la longueur maximale des ponts qui n'ont pas besoin de support. Mettez 0 si vous souhaitez que tous les ponts soient pris en charge, ou mettez une valeur très élevée si vous souhaitez qu'aucun pont ne soit pris en charge.

en: Max volumetric speed
fr: Vitesse volumétrique maximale

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
fr: Le résultat de la calibration de la vitesse volumétrique maximale a été enregistré dans le préréglage

en: Max volumetric speed test
fr: Test de vitesse volumétrique maximale

en: Maximum E speed
fr: Vitesse E maximale

en: Maximum X speed
fr: Vitesse maximale X

en: Maximum Y speed
fr: Vitesse Y maximale

en: Maximum Z speed
fr: Vitesse Z maximale

en: Maximum acceleration E
fr: Accélérations maximum E

en: Maximum acceleration X
fr: Accélérations maximum X

en: Maximum acceleration Y
fr: Accélérations maximum Y

en: Maximum acceleration Z
fr: Accélérations maximum Z

en: Maximum acceleration for extruding
fr: Accélération maximale pour l'extrusion

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
fr: Accélération maximale pour l'extrusion (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
fr: Accélération maximale pour la rétraction

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
fr: Accélération maximale pour la rétraction (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
fr: Accélération maximale pour le déplacement

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
fr: Accélération maximale pour le déplacement (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
fr: Accélération maximum de l'axe E

en: Maximum acceleration of the X axis
fr: Accélération maximum de l'axe X

en: Maximum acceleration of the Y axis
fr: Accélération maximum de l'axe Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
fr: Accélération maximum de l'axe Z

en: Maximum count of recent projects
fr: Nombre maximal de projets récents

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
fr: Distance maximale de détour pour éviter le franchissement d'un mur. Ne pas faire de détour si la distance de détour est supérieure à cette valeur. La longueur de la déviation peut être spécifiée soit en valeur absolue, soit en pourcentage (par exemple 50 %) d'un trajet direct. 0 désactive cette fonction.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
fr: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiral. If expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter

en: Maximum jerk E
fr: Jerk E max

en: Maximum jerk X
fr: Jerk X max

en: Maximum jerk Y
fr: Jerk Y max

en: Maximum jerk Z
fr: Jerk Z max

en: Maximum jerk of the E axis
fr: Jerk max de l'axe E

en: Maximum jerk of the X axis
fr: Jerk max de l'axe X

en: Maximum jerk of the Y axis
fr: Jerk max de l'axe Y

en: Maximum jerk of the Z axis
fr: Jerk max de l'axe Z

en: Maximum length of sparse infill anchor
fr: Longueur maximale de l'ancre de remplissage

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
fr: Hauteur imprimable max. dont la limite est fixée par la mécanique de l'imprimante

en: Maximum recent projects
fr: Projets récents maximum

en: Maximum speed E
fr: Vitesse maximale E

en: Maximum speed X
fr: Vitesse maximale X

en: Maximum speed Y
fr: Vitesse maximale Y

en: Maximum speed Z
fr: Vitesse maximale Z

en: Maximum width of a segmented region
fr: Largeur maximale d’une région segmentée

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
fr: Maximum width of a segmented region. A value of 0 disables this feature.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
fr: Des parties de l'objet situées à ces hauteurs sont peut-être trop fines, ou le maillage de l'objet est défectueux.

en: Media
fr: Médias

en: Medium
fr: Moyen

en: Mesh Boolean
fr: Opération Booléenne

en: Mesh boolean
fr: Opération Booléenne

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
fr: Opération Booléenne permet l'union et la différence de maillages

en: Mesh name
fr: Nom du maillage

en: Method
fr: Méthode

en: Metric
fr: Métrique

en: Micro lidar calibration
fr: Calibration du Micro-Lidar

en: Min
fr: Minimum

en: Min fan speed threshold
fr: Seuil mini du ventilateur

en: Min print speed
fr: Vitesse d'impression minimale

en: Minimal purge on wipe tower
fr: Purge minimale sur la tour de nettoyage

en: Minimize
fr: Minimiser

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
fr: Dureté HRC minimum de la buse requis pour imprimer le filament. Une valeur de 0 signifie qu'il n'y a pas de vérification de la dureté HRC de la buse.

en: Minimum feature size
fr: Taille minimale de l'élément

en: Minimum sparse infill threshold
fr: Seuil minimum de remplissage

en: Minimum speed for extruding
fr: Vitesse minimale d'extrusion

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
fr: Vitesse minimale d'extrusion (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
fr: Vitesse minimale du ventilateur de refroidissement partiel

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Épaisseur minimale des éléments fins. Les caractéristiques du modèle qui sont plus fines que cette valeur ne seront pas imprimées, tandis que les entités plus épaisses que la taille minimale seront élargies jusqu'à la largeur de paroi minimale. Il est exprimé en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: Minimum travel speed
fr: Vitesse de déplacement minimale

en: Minimum travel speed (M205 T)
fr: Vitesse de déplacement minimale (M205 T)

en: Minimum wall width
fr: Largeur minimale du mur

en: Mirror
fr: Symétrie

en: Mirror Object
fr: Miroir Objet

en: Mirror along the X axis
fr: Miroir selon l'axe X

en: Mirror along the Y axis
fr: Miroir selon l'axe Y

en: Mirror along the Z axis
fr: Miroir selon l'axe Z

en: Mirror object
fr: Symétriser l'Objet

en: Mismatched type of print host: %s
fr: Type d’hôte d’impression incompatible : %s

en: Model
fr: Modèle

en: Model Name
fr: Nom du modèle

en: Model file downloaded.
fr: Fichier modèle téléchargé.

en: Model printing time
fr: Temps d'impression du modèle

en: Model:
fr: Modèle :

en: Modified G-codes
fr: Modified G-code

en: Modified Value(New)
fr: Modified Value (New)

en: Modifier
fr: Modificateur

en: Modifying the device name
fr: Modification du nom de l'appareil

en: Monotonic
fr: Monotone

en: Monotonic line
fr: Ligne monotone

en: Month
fr: Mois

en: More
fr: Plus

en: More calibrations
fr: Plus de calibrations

en: More...
fr: Plus...

en: Motion ability
fr: Capacité de mouvement

en: Motor noise calibration
fr: Calibration bruit moteur

en: Motor noise cancellation
fr: Suppression bruit moteur

en: Motor noise showoff
fr: Démonstration de bruit moteur

en: Mouse click
fr: Clic de souris

en: Mouse wheel
fr: Molette de souris

en: Mouse wheel reverses when zooming
fr: La molette de la souris inverse lors du zoom

en: Mouse wheel:
fr: Molette de la souris :

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Object
fr: Déplacer Objet

en: Move connector
fr: Déplacer le connecteur

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
fr: Déplacez la buse le long de la dernière trajectoire d'extrusion lors de la rétraction pour nettoyer le matériau qui fuit sur la buse. Cela permet de minimiser les taches lors de l'impression de nouvelles pièces après un voyage.

en: Move of view
fr: Déplacement de la Vue

en: Move selection 10 mm in negative X direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction négative X

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction négative Y

en: Move selection 10 mm in positive X direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction positive X

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction positive Y

en: Move slider 5x faster
fr: Déplacez le curseur 5 fois plus vite

en: Movement
fr: Mouvement

en: Movement in camera space
fr: Mouvement dans l'espace de la caméra

en: Movement step set to 1 mm
fr: Pas du mouvement réglé sur 1 mm

en: Movement:
fr: Mouvement:

en: Multi-part object detected
fr: Objet en plusieurs pièces détecté

en: Multicolor Print
fr: Impression multicolore

en: Multiple
fr: Plusieurs

en: Multiplier
fr: Multiplicateur

en: My Device
fr: Imprimante(s)

en: N/A
fr: N / A

en: Name
fr: Nom

en: Name is invalid;
fr: Le nom n'est pas valide ;

en: Name is unavailable.
fr: Le nom n'est pas disponible.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
fr: Le nom des composants dans le fichier .step n'est pas au format UTF8 !

en: Name of the printer
fr: Nom de l'imprimante

en: Names of presets related to the physical printer
fr: Noms des préréglages associés à l'imprimante physique

en: Nearest
fr: La plus proche

en: Need select printer
fr: Veuillez sélectionner une imprimante

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
fr: Vous devez vérifier les modifications non enregistrées avant les mises à jour de configuration.

en: Negative Part
fr: Partie négative

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
fr: Parties négatives détectées. Souhaitez-vous effectuer un maillage booléen avant d'exporter ?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
fr: Le plug-in réseau n'est pas détecté. Les fonctionnalités liées au réseau ne sont pas disponibles.

en: Network Test
fr: Test Réseau

en: Network lookup
fr: Recherche de réseau

en: Network plug-in update
fr: Mise à jour du plug-in réseau

en: Network unreachable
fr: Réseau inaccessible

en: New Folder
fr: Nouveau Dossier

en: New Project
fr: Nouveau Projet

en: New Window
fr: Nouvelle Fenêtre

en: New network plug-in available.
fr: Nouveau plug-in réseau disponible.

en: New printer config available.
fr: Nouvelle configuration d'imprimante disponible.

en: New version of QIDI Studio
fr: Nouvelle version de QIDI Studio

en: Newer 3mf version
fr: Nouvelle version 3mf

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
fr: Pas de filaments AMS. Veuillez sélectionner une imprimante dans la page "Appareil" pour charger les informations AMS.

en: No History Result
fr: Aucunes Données Historiques

en: No Printer Connected!
fr: Aucune Imprimante connectée !

en: No SD Card
fr: Pas de carte SD

en: No arrangeable objects are selected.
fr: Aucun objet arrangeable n'est sélectionné.

en: No auto support
fr: Pas de support auto

en: No check
fr: Pas de vérification

en: No cooling for the first
fr: Pas de refroidissement pour

en: No extrusions under current settings.
fr: Aucune extrusion dans les paramètres actuels.

en: No files
fr: Aucun fichier

en: No ironing
fr: Pas de repassage

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
fr: Aucune couche n'a été détectée. Vous voudrez peut-être réparer vos fichiers STL ou vérifier leur taille ou leur épaisseur et réessayer.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
fr: Pas de connexion au cloud, seules les imprimantes en mode LAN sont affichées

en: No object can be printed. Maybe too small
fr: Aucun objet ne peut être imprimé. Il est possible qu'ils soient trop petits.

en: No printer
fr: Pas d'imprimante

en: No printers.
fr: Aucune imprimante

en: No step selected
fr: Aucune étape sélectionnée

en: No to All
fr: Non à Tout

en: No updates available.
fr: Aucune mise à jour disponible.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
fr: No warnings when loading 3MF with modified G-code

en: No-brim
fr: Sans bord

en: None
fr: Aucun

en: Normal Support expansion
fr: Expansion Normale du support

en: Normal mode
fr: Mode normal

en: Normal printing
fr: Impression normale

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: Not apply
fr: Désactiver

en: Not found:
fr: Introuvable:

en: Not supported on the current printer version.
fr: Non pris en charge sur la version actuelle de l'imprimante.

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
fr: Note: AstroBox version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
fr: Remarque : FlashAir avec le firmware v2.00.02 minimum et la fonction de téléversement activée est requis.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
fr: Remarque : Si le seul préréglage de ce filament est supprimé, le filament sera supprimé après avoir quitté la boîte de dialogue.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
fr: Note: OctoPrint version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
fr: Remarque : seuls les emplacements AMS chargés avec le même type de matériau peuvent être sélectionnés.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
fr: Note: Repetier version 0.90.0 or higher is required.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
fr: Remarque : La préparation peut prendre plusieurs minutes. Veuillez patienter.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
fr: Remarque : si un nouveau filament est inséré pendant l'impression, l'AMS ne lira les informations qu'à la fin de l'impression.

en: Notice
fr: Remarque

en: Nozzle
fr: Buse

en: Nozzle
    Temperature
fr: Température de la buse

en: Nozzle Diameter
fr: Diamètre de la Buse

en: Nozzle clog pause
fr: Mise en pause pour bouchage de buse

en: Nozzle diameter
fr: Diamètre de la buse

en: Nozzle filament covered detected pause
fr: Mise en pause pour détection de filament recouvrant la buse

en: Nozzle height
fr: Hauteur de buse

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
fr: La buse peut être bloquée lorsque la température est en dehors de la plage recommandée.
    Veuillez confirmer afin d'utiliser la température pour l'impression.

en: Nozzle temperature
fr: Température de la buse

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
fr: Température de la buse après la première couche

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
fr: Température buse de la première couche lors de l'utilisation de ce filament

en: Nozzle temperature when printing
fr: Température de la buse lors de l'impression

en: Nozzle type
fr: Type de buse

en: Nozzle volume
fr: Volume de la buse

en: Number of bottom interface layers
fr: Nombre de couches d'interface inférieures

en: Number of copies:
fr: Nombre de copies:

en: Number of currently selected objects: %1%
fr: Nombre d'objets sélectionnés : %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
fr: Nombre de pièces actuellement sélectionnées : %1%

en: Number of images successfully uploaded
fr: Nombre d'images téléversées avec succès

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
fr: Nombre de boucles pour la jupe. Zéro signifie désactiver la jupe

en: Number of top interface layers
fr: Nombre de couches d'interface supérieures

en: Number of walls of every layer
fr: Nombre de murs de chaque couche

en: Object
fr: Objet

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
fr: L'objet %1% a une taille nulle et ne peut pas être arrangé.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
fr: Liste d'objets
    Saviez-vous que vous pouvez afficher tous les objets/pièces dans une liste et modifier les paramètres de chaque objet/pièce ?

en: Object Operations
fr: Opérations sur les Objets

en: Object Settings to modify
fr: Paramètres de l'Objet à modifier

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
fr: L'objet ne peut pas être imprimé du fait de couche vide entre %1% et%2%.

en: Object flow ratio
fr: Ratio de flux d'objets

en: Object manipulation
fr: Manipulation d'objets

en: Object name: %1%
fr: Nom de l'objet : %1%

en: Object too large
fr: Objet trop grand

en: Object too small
fr: Objet trop petit

en: Object with multiple parts was detected
fr: Un objet en plusieurs parties a été détecté

en: Object/Part Setting
fr: Réglage Objet/Pièce

en: Object: %1%
fr: Objet : %1%

en: Objects
fr: Objets

en: Objects List
fr: Liste d'objets

en: Objects list
fr: Liste des objets

en: Objects with zero volume removed
fr: Objets avec zéro volume supprimé

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
fr: Chaque angle du modèle est observé et calibré. Pour chaque augmentation de 5 mm de hauteur, l'avance de pression augmente avec un gradient de valeurs de pas. Si la valeur d'avance de la pression est trop faible, un écrasement excessif se produit dans les coins. Si la valeur de l'avance de pression est trop grande, il y aura un arrondi à angle droit ou même un manque de filetage dans les coins. Déterminez la position optimale de l'effet et utilisez l'échelle pour déterminer la hauteur.

en: Octagram Spiral
fr: Spirale Octagramme

en: OctoPrint version
fr: Version OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
fr: Taille

en: Offline
fr: Hors ligne

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
fr: Sur macOS, par défaut une seule instance d'application est exécutée. Cependant, il est possible d'en exécuter plusieurs à partir de la ligne de commande. Dans ce cas, ce paramètre n'autorisera qu'une seule instance.

en: On build plate only
fr: Sur plateau uniquement

en: On overhangs only
fr: Sur les surplombs uniquement

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
fr: Sur ce système, %s utilise des certificats HTTPS provenant du magasin de certificats ou du trousseau de certificats du système.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
fr: On/Off mode couche unique de la barre de défilement verticale

en: Ongoing uploads
fr: Téléversements en cours

en: Online
fr: En ligne

en: Online Models
fr: Modèles en ligne

en: Only Windows 10 is supported.
fr: Seul Windows 10 est pris en charge.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
fr: Créez un support uniquement pour les zones critiques notamment les pointes, les surplombs, etc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
fr: Seules les imprimantes dont les paramètres d'impression, de filament et de processus ayant été modifiés sont affichées.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
fr: Afficher uniquement les noms des filaments avec les modifications apportées aux préréglages.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
fr: Un seul fichier G-code peut être ouvert à la fois.

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to override the other results?
fr: Seul un des résultats portant le même nom sera enregistré. Êtes-vous sûr de vouloir annuler les autres résultats ?

en: Only one wall on first layer
fr: Une seule paroi sur la première couche

en: Only one wall on top surfaces
fr: Un seul mur sur les surfaces supérieures

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
fr: Seuls les noms d'imprimantes dont les préréglages de processus ont été modifiés seront affichés, 
    et tous les paramètres de processus utilisateur prédéfinis pour chaque nom d'imprimante que vous sélectionnez seront exportés sous forme de zip.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
fr: Seuls les noms d'imprimantes avec des paramètres d'imprimante prédéfinis par l'utilisateur seront affichés, et chaque préréglage que vous choisirez sera exporté sous forme de zip.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
fr: Seuls les noms des filaments avec des paramètres de filament prédéfinis par l'utilisateur seront affichés, 
    et tous les préréglages de filament utilisateur pour chaque nom de filament que vous sélectionnez seront exportés sous forme de zip.

en: Only the object being edited is visible.
fr: Seul l'objet en cours d'édition est visible.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
fr: Ne rétracter que lorsque la distance parcourue est supérieure à ce seuil

en: Only used as a visual help on UI
fr: Utilisé uniquement comme aide visuelle sur l'interface utilisateur

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
fr: La prévention du suintement n'est actuellement pas prise en charge lorsque la Tour de Nettoyage est activée.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &Studio
fr: Ouvrir &Studio

en: Open CA certificate file
fr: Ouvrir fichier certificat CA

en: Open Documentation in web browser.
fr: Ouvrir la Documentation dans un navigateur Web

en: Open Folder
fr: Ouvrir le Dossier

en: Open Folder.
fr: Ouvrir un répertoire.

en: Open G-code file:
fr: Ouvrir un fichier G-code :

en: Open Network Test
fr: Ouvrir le Test de Réseau

en: Open Preferences.
fr: Ouvrir Préférences.

en: Open Project
fr: Ouvrir Projet

en: Open Studio
fr: Ouvrir Studio

en: Open a G-code file
fr: Ouvrir un fichier G-code

en: Open a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Open a project file
fr: Ouvrir un fichier de projet

en: Open as project
fr: Ouvrir en tant que projet

en: Open next tip.
fr: Ouvrir l’astuce suivante

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
fr: Opération déjà annulée. Veuillez patienter quelques secondes.

en: Optimize orientation
fr: Optimiser l'orientation

en: Optimize support interface area
fr: Optimiser la zone d'interface de support

en: Optimizing toolpath
fr: Optimisation du parcours d'outil

en: Options
fr: Choix

en: Options:
fr: Options :

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
fr: Ordre d'impression des murs et du remplissage. Si cette case n'est pas cochée, les murs seront imprimés avant le remplissage.

en: Order of walls
fr: Ordre des murs

en: Orient
fr: Orienter

en: Orienting
fr: Orienter

en: Orienting...
fr: Orienter...

en: Origin
fr: Origine

en: Other
fr: Autre

en: Other Color
fr: Autre couleur

en: Other Device
fr: Autre appareil

en: Other layers
fr: Autres couches

en: Other layers speed
fr: Autres couches

en: Others
fr: Autre

en: Outer and inner brim
fr: Bordure extérieure et intérieure

en: Outer brim only
fr: Bordure extérieure uniquement

en: Outer wall
fr: Mur extérieur

en: Outer wall speed
fr: Vitesse du mur extérieur

en: Outside
fr: Hors plaque

en: Over-extrusion or under extrusion
fr: Sur-extrusion ou sous-extrusion

en: Overflow
fr: Débordement

en: Overhang speed
fr: Vitesse de surplomb

en: Overhang wall
fr: Mur en surplomb

en: Overwrite a system profile is not allowed
fr: Il n'est pas permis de remplacer un profil système

en: Overwrite file
fr: Remplacer le fichier

en: PA Calibration
fr: Calibration PA

en: PA Line
fr: Ligne PA

en: PA Pattern
fr: Motif PA

en: PA Profile
fr: Profil PA

en: PA Tower
fr: Tour PA

en: PA step:
fr: Pas de PA:

en: PRE host: api-pre.qidi-lab.com/v1
fr: Hébergeur PRE : api-pre.qidi-lab.com/v1

en: Packing data to 3mf
fr: Collecte des  données  3mf

en: Packing project data into 3mf file
fr: Compression des données du projet dans un fichier 3mf

en: Paint
fr: Peindre

en: Paint Toolbar
fr: Barre d'outils de peinture

en: Painted using: Filament %1%
fr: Peint avec : filament %1%

en: Pan View
fr: Déplacement de vue

en: Parameter validation
fr: Validation du paramètre

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
fr: L'analyse de la réponse de l'hôte a échoué.
    Corps du message : "%1%»
    Erreur : « %2% »

en: Part
fr: Pièce

en: Part 1
fr: Partie 1

en: Part 2
fr: Partie 2

en: Part Settings to modify
fr: Paramètres de la Pièce à modifier

en: Part cooling fan
fr: Ventilateur de refroidissement partiel

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement partiel peut être augmentée lorsque le refroidissement automatique est activé. Il s'agit de la limitation de vitesse maximale du ventilateur de refroidissement partiel

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement partiel sera maximale lorsque le temps de couche estimé est plus court que la valeur de réglage

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement partiel commencera à fonctionner à la vitesse minimale lorsque le temps de couche estimé n'est pas supérieur au temps de couche dans le réglage. Lorsque le temps de couche est inférieur au seuil, la vitesse du ventilateur est interpolée entre la vitesse minimale et maximale du ventilateur en fonction du temps d'impression de la couche

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
fr: Le ventilateur de refroidissement partiel sera activé pour les couches dont le temps estimé est inférieur à cette valeur. La vitesse du ventilateur est interpolée entre les vitesses minimale et maximale du ventilateur en fonction du temps d'impression de la couche

en: Part manipulation
fr: Manipulation de pièces

en: Part name: %1%
fr: Nom de la pièce : %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
fr: Une partie de l'étalonnage a échoué ! Il peut être nécessaire de nettoyer la plaque et de réessayer. Le résultat du test échoué sera effacé.

en: Pass 1
fr: Passe 1

en: Pass 2
fr: Passe 2

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste clipboard
fr: Coller le presse-papier

en: Paste from clipboard
fr: Coller depuis le presse-papier

en: Pattern
fr: Motif

en: Pattern angle
fr: Angle du motif

en: Pause G-code
fr: G-code de Pause

en: Pause of front cover falling
fr: Pause de la chute de la couverture avant

en: Paused by the Gcode inserted by user
fr: Mis en pause par le Gcode inséré par l’utilisateur

en: Paused due to AMS lost
fr: Mis en pause en raison de la perte d’AMS

en: Paused due to chamber temperature control error
fr: Mise en pause en raison d'une erreur de contrôle de la température de la chambre

en: Paused due to filament runout
fr: Pause en raison d'un manque de filament

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
fr: Pause en raison d'un dysfonctionnement de la température du plateau chauffant

en: Paused due to low speed of the heat break fan
fr: Mise en pause en raison de la faible vitesse du ventilateur du heatbreak

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
fr: Pause en raison d'un dysfonctionnement de la température de la buse

en: Pen shape
fr: Forme de stylo

en: Pen size
fr: Taille du stylo

en: Percent
fr: Pour cent

en: Perform
fr: Exécuter

en: Perform Recognition
fr: Effectuer la reconnaissance

en: Perform cut
fr: Effectuer la coupe

en: Performed boolean intersection fails 
     because the selected parts have no intersection
fr: L'exécution de l'intersection booléenne a échoué
    car les parties sélectionnées n'ont pas d'intersection

en: Physical Printer
fr: Imprimante Physique

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
fr: Tailles des images à enregistrer dans des fichiers .gcode et .sl1 / .sl1s, dans le format suivant : "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
fr: Des photos

en: Place on cut
fr: Placer sur la coupe

en: Planar
fr: Planaire

en: Plate
fr: Plaque

en: Plate %d: %s does not support filament %s
fr: Plaque %d : %s ne prend pas en charge le filament %s

en: Plate Settings
fr: Paramètres de la plaque

en: Plate Type
fr: Type de plaque

en: Plate name
fr: Nom du Plateau

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
fr: La plaque% d : %s n'est pas appropriée pour imprimer du %s(%s). Si vous souhaitez tout de même continuer l'impression, veuillez régler la température du plateau à une valeur différente de 0.

en: Plater
fr: Plateau

en: Play
fr: Lecture

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
fr: Le lecteur ne fonctionne pas correctement. Veuillez réinstaller le lecteur système.

en: Playing...
fr: En cours...

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
fr: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assemble these objects.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
fr: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases: when the lid is open or the desiccant pack is changed. It takes a few hours to absorb the moisture, and low temperatures also slow down the process.

en: Please check bed printable shape and origin input.
fr: Veuillez vérifier la forme du plateau d'impression et son origine.

en: Please check if the SD card is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the SD card.
fr: Vérifiez si la carte SD est insérée dans l'imprimante.
    Si elle ne peut toujours pas être lue, vous pouvez essayer de la formater.

en: Please check the following:
fr: Veuillez vérifier les points suivants :

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
fr: Vérifiez le réseau et réessayez. Vous pouvez redémarrer ou mettre à jour l'imprimante si le problème persiste.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
fr: Vérifiez la connexion réseau entre l'imprimante et Studio.

en: Please check the printer network connection.
fr: Vérifiez la connexion réseau de l'imprimante.

en: Please check your object list before preset changing.
fr: Vérifiez votre liste d'objets avant de modifier le préréglage.

en: Please check.
fr: Merci de vérifier.

en: Please choose a block with smoothest top surface
fr: Choisissez le bloc dont la surface supérieure est la plus lisse.

en: Please choose a block with smoothest top surface.
fr: Choisissez le bloc dont la surface supérieure est la plus lisse.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
fr: Veuillez choisir une action avec le préréglage "%1%" après l'enregistrement.

en: Please choose the filament colour
fr: Veuillez choisir la couleur du filament

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
fr: Veuillez cliquer sur chaque filament ci-dessus pour indiquer son emplacement AMS avant d'envoyer la tâche d'impression.

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
fr: Cliquez sur l'hyperlien ci-dessus pour voir l'état du service cloud

en: Please click on the star first.
fr: Veuillez d’abord cliquer sur l’étoile.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
fr: Cliquez sur le bouton de confirmation si vous souhaitez continuer à imprimer.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
fr: Please confirm explosion ratio = 1, and please select at least one object

en: Please confirm if the printer is connected.
fr: Veuillez vérifier que l'imprimante est bien connectée.

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
fr: Afin d'éviter tout dommage à la machine, merci de confirmer que ces G-codes modifiés sont sûrs !

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
fr: Afin d'éviter tout dommage à la machine, merci de confirmer que ces G-codes modifiés sont sûrs !

en: Please correct them in the param tabs
fr: Veuillez les corriger dans les onglets de paramètres

en: Please enter the IP of printer to connect.
fr: Entrez l'adresse IP de l'imprimante à connecter.

en: Please enter the layer number
fr: Veuillez entrer le numéro de couche.

en: Please enter the name of the preset you want to save.
fr: Entrez le nom du préréglage que vous souhaitez enregistrer.

en: Please enter the name you want to save to printer.
fr: Veuillez saisir le nom sous lequel vous souhaitez enregistrer l'imprimante.

en: Please find the best line on your plate
fr: Veuillez trouver la meilleure ligne sur votre plateau.

en: Please find the best object on your plate
fr: Merci de trouver le meilleur objet sur votre plateau

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
fr: Veuillez trouver l'angle avec le degré d'extrusion parfait

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
fr: Veuillez accéder au réglage du filament pour modifier vos préréglages si nécessaire.
    Veuillez noter que la température de la buse, la température du plaeau et la vitesse volumétrique maximale ont un impact significatif sur la qualité d'impression. Veuillez les régler avec prudence.

en: Please go to printer settings to edit your presets
fr: Accédez aux paramètres de l'imprimante pour modifier vos préréglages

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
fr: Veuillez chauffer la buse à plus de 170 degrés avant de charger ou de décharger le filament.

en: Please home all axes (click
fr: Veuillez mettre à 0 les axes (cliquer

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
fr: Entrez une valeur valide (0 <= Vitesse Volumétrique Max <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
fr: Entrez une valeur valide (0,0 < rapport de débit < 2,0)

en: Please input the printer access code:
fr: Veuillez saisir le code d’accès à l’imprimante :

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
fr: Entrez des valeurs valides :
    PA de départ : >= 0.0
    Fin PA : > Démarrer PA
    Pas de PA : >= 0,001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
fr: Entrez des valeurs valides :
    Température de départ : <= 350
    Température de fin : >= 180
    Température de début > Température de fin + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Valeur de départ : >= %.1f
    Valeur finale : <= %.1f
    Valeur finale : > Valeur initiale
    Pas de valeur : >=) %.3f

en: Please log in first.
fr: S'il vous plait Connectez-vous d'abord.

en: Please note that saving action will replace this preset
fr: Veuillez noter qu'enregistrer remplacera ce préréglage

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
fr: Veuillez résoudre les erreurs de découpage et republier.

en: Please right click to assembly these objects.
fr: Please right click to assemble these objects.

en: Please save project and restart the program.
fr: Veuillez enregistrer le projet et redémarrer le programme.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
fr: Veuillez sélectionner la séquence d'impression "Par objet" pour imprimer plusieurs objets en mode vase en spirale.

en: Please select a file
fr: Veuillez sélectionner un fichier

en: Please select a type you want to export
fr: Sélectionnez le type de préréglage que vous souhaitez exporter

en: Please select an AMS slot before calibration
fr: Veuillez sélectionner un slot AMS avant la calibration

en: Please select an action
fr: Veuillez sélectionner une action

en: Please select at least one filament for calibration
fr: Veuillez sélectionner au moins un filament pour le calibration

en: Please select at least one printer or filament.
fr: Sélectionnez au moins une imprimante ou un filament.

en: Please select filament to calibrate.
fr: Veuillez sélectionner le filament à calibrer.

en: Please upgrade your graphics card driver.
fr: Veuillez mettre à jour le pilote de votre carte graphique.

en: Plot cut plane
fr: Tracer plan de coupe

en: Plug
fr: Connecteur

en: Portions copyright
fr: Copyright des sections

en: Position
fr: Emplacement

en: Post-processing Scripts
fr: Scripts de post-traitement

en: Post-processing scripts
fr: Scripts de post-traitement

en: Power on update
fr: Actualisation à la mise sous tension

en: Precision
fr: Précision

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences sync
fr: Synchronisation des préférences

en: Prepare
fr: Préparer

en: Prepare time
fr: Temps de préparation

en: Preparing print job
fr: Préparation du travail d'impression

en: Preset
fr: Préréglage

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
fr: Le préréglage "%1%" existe déjà et est incompatible avec l'imprimante actuelle.

en: Preset "%1%" already exists.
fr: Le préréglage "%1%" existe déjà.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" n'est pas compatible avec le nouveau profil d'imprimante et contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" n'est pas compatible avec le nouveau profil de processus et contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset Inside Project
fr: Préréglage à l’Intérieur du Projet

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
fr: Le chemin prédéfini est introuvable ; veuillez sélectionner à nouveau le fournisseur.

en: Preset sync
fr: Synchronisation préréglée

en: Preset(Old)
fr: Preset (Old)

[ctx: PresetName]
en: Copy
fr: Copie

en: Presets
fr: Préréglages

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
fr: Les préréglages hérités par d'autres préréglages ne peuvent pas être supprimés

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
fr: Les préréglages hérités d’autres préréglages ne peuvent pas être supprimés !

en: Pressure Advance
fr: Propulsion sous pression

en: Pressure Advance Calibration
fr: Calibration de pression à l'avance

en: Pressure advance
fr: Avance à la pression

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
fr: Pressure advance (Klipper) ou Linear advance factor (Marlin). Inutile pour les imprimantes QIDI

en: Prev
fr: Préc.

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Empêchez les allers-retours entre un mur supplémentaire et un mur de moins. Cette marge étend la plage de largeurs d'extrusion qui suit jusqu'à [Largeur de paroi minimale - marge, 2* Largeur de paroi minimale + marge]. L'augmentation de cette marge réduit le nombre de transitions, ce qui réduit le nombre de démarrages/arrêts d'extrusion et le temps de trajet. Cependant, une variation importante de la largeur d'extrusion peut entraîner des problèmes de sous-extrusion ou de surextrusion. Il est exprimé en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
fr: Mode Prévisualisation:
    Le fichier chargé contient uniquement du G-code, impossible d'accéder à la page de Préparation

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
fr: Un projet antérieur a été détecté, souhaitez-vous le restaurer ?

en: Price
fr: Prix

en: Prime Tower
fr: Tour de nettoyage

en: Prime tower
fr: Tour de nettoyage

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
fr: La tour de nettoyage ne fonctionne pas lorsque la hauteur de couche adaptative est activée. 
    Que souhaitez-vous conserver ? 
    OUI - Conserver la tour de nettoyage 
    NON - Conserver la hauteur de la couche adaptative

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
fr: La tour de nettoyage ne fonctionne pas lorsque la hauteur de couche adaptative ou la hauteur de couche de support indépendante est activée. 
    Que souhaitez-vous conserver ? 
    OUI - Conserver la tour de nettoyage 
    NON - Conserver la hauteur de la couche adaptative et la hauteur de la couche de support indépendante

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
fr: La tour de nettoyage ne fonctionne pas lorsque la hauteur de la couche de support indépendante est activée.
    Que souhaitez-vous conserver ?
    OUI - Garder la tour de nettoyage
    NON - Gardez la hauteur de la couche de support indépendante

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
fr: Une tour de nettoyage est requise pour un mode timelapse fluide. Il peut y avoir des défauts sur le modèle sans tour de nettoyage. Voulez-vous activer la désactiver?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
fr: Une tour de nettoyage est requise pour le mode Timeplase fluide. Il peut y avoir des défauts sur le modèle sans tour de nettoyage. Êtes-vous sûr de vouloir la désactiver ?

en: Prime volume
fr: Premier volume

en: Print
fr: Imprimer

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
fr: Imprimer par objet : nous vous suggérons d'utiliser la disposition automatique pour éviter les collisions lors de l'impressio

en: Print Host upload
fr: Envoi Hôte d'Impression

en: Print Options
fr: Options d'impression

en: Print all
fr: Tout imprimer

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
fr: Fichier d'impression introuvable, retranchez le et renvoyez le pour impression.

en: Print file not found. please slice again.
fr: Fichier d'impression introuvable, veuillez le retrancher.

en: Print host upload queue
fr: File d'attente de téléchargement de l'hôte d'impression

en: Print infill first
fr: Remplissage en premier

en: Print numbers
fr: Imprimer les nombres

en: Print plate
fr: Imprimer plateau

en: Print sequence
fr: Séquence d'impression

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
fr: Séquence d'impression des murs intérieurs et extérieurs.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
fr: Séquence d'impression, couche par couche ou objet par objet

en: Print settings
fr: Réglages d'impression

en: Print speed of ironing lines
fr: Vitesse d'impression des lignes de lissage

en: Print task sending times out.
fr: L’envoi de l’impression a expiré.

en: Print temperature
fr: Température d'impression

en: Print using materials mounted on the back of the case
fr: Imprimer depuis la bobine externe.

en: Print with filaments in ams
fr: Imprimer avec l'AMS

en: Print with filaments in the AMS
fr: Imprimer avec l'AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
fr: Imprimer depuis la bobine externe

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
fr: Impression depuis la bobine externe

en: Printable
fr: Imprimable

en: Printable Space
fr: Espace Imprimable

en: Printable area
fr: Zone imprimable

en: Printable height
fr: Hauteur imprimable

en: Printable space
fr: Espace imprimable

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
fr: L'imprimante "%1%" est sélectionnée avec le préréglage "%2%"

en: Printer Created
fr: Imprimante Créée

en: Printer Preset
fr: Préréglage Imprimante

en: Printer Setting
fr: Réglage de l'Imprimante

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
fr: Imprimante et tous les préréglages de filament et de processus qui appartiennent à l'imprimante,
    Peut être partagé

en: Printer camera is malfunctioning.
fr: La caméra de l'imprimante ne fonctionne pas correctement.

en: Printer is not connected yet.
fr: L'imprimante n'est pas encore connectée.

en: Printer name "%1%" already exists.
fr: Le nom de l'imprimante "%1%" existe déjà.

en: Printer preset names
fr: Noms des préréglages de l'imprimante

en: Printer presets(.zip)
fr: Préréglages d'Imprimante(.zip)

en: Printer settings
fr: Paramètres de l'imprimante

en: Printer structure
fr: Format Imprimante

en: Printing
fr: Impression

en: Printing Parameters
fr: Paramètres d'impression

en: Printing Progress
fr: Progression de l'impression

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
fr: Impression de filament Soie
    Saviez-vous que le filament soie nécessite une attention particulière pour une impression réussie ? Une température plus élevée et une vitesse plus faible sont toujours recommandées pour obtenir les meilleurs résultats.

en: Printing by object G-code
fr: G-code en Impression par object

en: Printing was paused by the user
fr: L’impression a été suspendue par l’utilisateur

en: Privacy Policy
fr: Politique de Confidentialité

en: Privacy Policy Update
fr: Mise à jour de politique de confidentialité

en: Prizm
fr: Prisme

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
fr: Un problème est survenu. Mettez à jour le firmware de l'imprimante et réessayez.

en: Process
fr: Traiter

en: Process Preset Template
fr: Modèle de Préréglage de Process

en: Process Settings
fr: Paramètres de processus

en: Process presets(.zip)
fr: Préréglages de process (.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
fr: Traitement du G-Code à partir du fichier précédent...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
fr: Le traitement du modèle '%1%' avec plus de 1 million de triangles peut être lent. Il est fortement recommandé de simplifier le modèle.

en: Product host
fr: Hôte du produit

en: Progress
fr: Avancement

en: Project
fr: Projet

en: Project downloaded %d%%
fr: Projet téléchargé à %d%%

en: Project-inside presets
fr: Préréglages intégrés au projet

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
fr: PrusaSlicer est initialement basé sur Slic3r d'Alessandro Ranellucci.

en: Publish
fr: Publier

en: Publish was cancelled
fr: La publication a été annulée

en: Pull back current filament
fr: Retirer le filament actuel

en: Purge old filament
fr: Purger l'ancien filament

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: La purge après le changement de filament sera effectuée à l'intérieur des matériaux de remplissage des objets. Cela peut réduire la quantité de déchets et le temps d'impression. Si les murs sont imprimés avec un filament transparent, le remplissage de couleurs mélangées sera visible. Cela ne prendra effet que si la tour de nettoyage est activée.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: La purge après le changement de filament se fera à l'intérieur du support des objets. Cela peut réduire la quantité de déchets et le temps d'impression. Cela ne prendra effet que si une tour de nettoyage est activée.

en: Purging volumes
fr: Volumes de purge

en: Push new filament into extruder
fr: Poussez le nouveau filament dans l'extrudeur

en: QA  host: api-qa.qidi-lab.com/v1
fr: Hôte AQ : api-qa.qidi-lab.com/v1

en: QIDI Cool Plate
fr: Plaque QIDI Cool Plate

en: QIDI Cube V2
fr: Cube QIDI V2

en: QIDI Network plug-in not detected.
fr: Le plug-in QIDI Network n'a pas été détecté.

en: QIDI PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
fr: Le QIDI PET-CF/PA6-CF n'est pas pris en charge par l'AMS.

en: QIDI Studio GUI initialization failed
fr: L'initialisation de l'interface de QIDI Studio a échoué

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
fr: QIDI Studio a également fait référence à certaines idées de Cura par Ultimaker.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
fr: QIDI Studio est développé sur la base de Bambu Studio de Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
fr: QIDI Studio est développé sur la base de Bambu Studio de Bambu Lab.

en: QIDI Studio is licensed under
fr: QIDI Studio est sous licence

en: QIDIStudio configuration file may be corrupted and is not able to be parsed.Please delete the file and try again.
fr: Le fichier de configuration de QIDIStudio ne peut pas être analysé et est peut-être endommagé. Supprimez le fichier et réessayez.

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
fr: QIDIStudio a reçu une exception non gérée : %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
fr: QIDIStudio va se terminer en raison d'une erreur de traduction. Nous vous serions reconnaissants de nous indiquer le déroulement précis qui a mené à ce problème.

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
fr: QIDIStudio va se terminer à cause d'un manque de mémoire. Il peut s'agir d'un bug. Nous vous serions reconnaissants de nous le signaler.

en: Quality
fr: Qualité

en: Quality / Speed
fr: Qualité / Vitesse

en: Quick
fr: Rapide

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: Quit QIDIStudio
fr: Quittez QIDIStudio

en: Radius
fr: Rayon

en: Raft
fr: Radeau

en: Raft contact Z distance
fr: Distance Z de contact du raft

en: Raft expansion
fr: Agrandissement du raft

en: Raft layers
fr: Couches du radeau

en: Random
fr: Aléatoire

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
fr: Des vibrations aléatoires apparaissent lors de l'impression du mur de sorte que la surface ait un aspect rugueux. Ce réglage défini où s'applique la surface irrégulière.

en: Range
fr: Zone

en: Rate
fr: Note

en: Rate the Print Profile
fr: Évaluez le Profil d'Impression

en: Rate this print
fr: Évaluez cette impression

en: Re&load from Disk
fr: Recharger à partir du disque

en: Re-calculate
fr: Recalculer

en: Read and accept
fr: Lire et accepter

en: Rear
fr: Arrière

en: Rear View
fr: Vue Arrière

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Receive login report timeout
fr: Délai d'expiration du rapport de connexion

en: Recent projects
fr: Projets récents

en: Recommended nozzle temperature
fr: Rang de T°C recommandé

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
fr: La température de buse recommandée pour ce type de filament est de [%d, %d] degrés centigrades

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
fr: Plage de température de buse recommandée pour ce filament. 0 signifie pas d'ensemble

en: Record Factor
fr: Enregistrer Facteur

en: Rectangular
fr: Rectangle

en: Rectilinear
fr: Rectiligne

en: Rectilinear Interlaced
fr: Rectiligne Entrelacé

en: Rectilinear grid
fr: Grille rectiligne

en: Redo
fr: Recommencer

en: Reduce infill retraction
fr: Réduire la rétraction du remplissage

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Printers
fr: Actualiser Imprimantes

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
fr: Actualisation des précédents enregistrements d'Étalonnage Flux Dynamique

en: Region selection
fr: Choix de la région

en: Regular
fr: Standard

en: Release Note
fr: Note de version

en: Reload from disk
fr: Recharger à partir du disque

en: Reload from:
fr: Recharger depuis :

en: Reload the plater from disk
fr: Rechargez la machine à partir du disque

en: Reload the selected parts from disk
fr: Recharger les pièces sélectionnées à partir du disque

en: Remaining errors
fr: Erreurs restantes

en: Remember my choice
fr: Se souvenir de mon choix

en: Remember my choice.
fr: Mémoriser mon choix

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove Window from Set
fr: Supprimer la fenêtre de l’ensemble

en: Remove connector
fr: Retirer le connecteur

en: Remove connector from selection
fr: Retirer le connecteur de la sélection

en: Remove connectors
fr: Retirer les connecteurs

en: Remove detail
fr: Supprimer détail

en: Remove height range
fr: Supprimer la plage de hauteur

en: Remove last filament
fr: Retirer le dernier filament

en: Remove painted color
fr: Supprimer la couleur peinte

en: Remove parameter
fr: Supprimer le paramètre

en: Remove selection
fr: Supprimer la sélection

en: Remove small overhangs
fr: Éliminer les petits surplombs

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
fr: Éliminer les petits porte-à-faux qui peuvent se passer de support.

en: Remove the selected plate
fr: Supprimer la plaque sélectionnée

en: Rename
fr: Renommer

en: Renaming
fr: Renommage

en: Repair canceled
fr: Réparation annulée

en: Repair failed.
fr: La réparation a échoué.

en: Repair finished
fr: Réparation terminée

en: Repaired 3mf file contains more than one object
fr: Le fichier 3mf réparé contient plusieurs objets

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
fr: Le fichier 3mf réparé contient plusieurs volumes

en: Repaired 3mf file does not contain any object
fr: Le fichier 3mf réparé ne contient aucun objet

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
fr: Le fichier 3mf réparé ne contient aucun volume

en: Repairing model object
fr: Réparer l'objet modèle

en: Repairing object by Windows service
fr: Réparation d'un objet par le service Windows

en: Repairing was canceled
fr: La réparation a été annulée

en: Replace Tiled Window
fr: Remplacer la fenêtre mosaïque

en: Replace from:
fr: Remplacer par :

en: Replace the selected part with new STL
fr: Remplacer la pièce sélectionnée par un nouveau STL

en: Replace with STL
fr: Remplacer par le STL

en: Report issue
fr: Signaler un problème

en: Required nozzle HRC
fr: Buse HRC requise

en: Reserved keywords found
fr: Mots clés réservés trouvés

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Position
fr: Réinitialiser la Position

en: Reset Rotation
fr: Réinitialiser la Rotation

en: Reset direction
fr: Réinitialiser la direction

en: Reset parameter
fr: Paramètre de réinitialisation

en: Reset to base
fr: Revenir de base

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resonance avoidance
fr: Évitement de la résonance

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore to inch
fr: Restaurer en unités impériales

en: Restore to meter
fr: Restaurer en métrique

en: Result can be read by human eyes.
fr: Le résultat peut être lu à l'œil nu.

en: Resume
fr: Résumer

en: Resume Printing(defects acceptable)
fr: Resume Printing (defects acceptable)

en: Resume Printing(problem solved)
fr: Resume Printing (problem solved)

en: Retract
fr: Se rétracter

en: Retract amount before wipe
fr: Quantité de rétraction avant essuyage

en: Retract when change layer
fr: Rétracter lors d’un changement de couche

en: Retraction
fr: Rétraction

en: Retraction Length
fr: Longueur de Rétraction

en: Retraction Speed
fr: Vitesse de Rétractation

en: Retraction test
fr: Test de Rétraction

en: Retraction when switching material
fr: Rétraction lors du changement de matériau

en: Retry
fr: Réessayer

en: Right
fr: Droite

en: Right View
fr: Vue Droite

en: Right button click the icon to drop the object printable property
fr: Cliquez avec le bouton droit sur l'icône pour déposer la propriété imprimable de l'objet

en: Right button click the icon to drop the object settings
fr: Cliquez avec le bouton droit sur l'icône pour supprimer les paramètres de l'objet

en: Right click
fr: Clic droit

en: Right click the icon to fix model object
fr: Cliquez avec le bouton droit sur l'icône pour fixer l'objet modèle

en: Right mouse button
fr: Bouton droit de la souris

en: Right mouse button:
fr: Bouton droit de la souris :

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Rotate View
fr: Rotation de la vue

en: Rotate horizontally
fr: Rotation horizontale

en: Rotate of view
fr: Rotation de la Vue

en: Rotate text
fr: Faire pivoter le texte

en: Running post-processing scripts
fr: Exécution de scripts de post-traitement

en: SD Card
fr: Carte SD

en: SD Card Abnormal
fr: Carte SD anormale

en: SN
fr: Numéro de série

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
fr: ÉTAPE
    Saviez-vous que vous pouvez améliorer la qualité d'impression en tranchant un fichier STEP au lieu d'un fichier STL ?
    QIDI Studio prend en charge le tranchage des fichiers STEP, ce qui permet d'obtenir des résultats plus fluides qu'un fichier STL à résolution inférieure. Essayez-le !

en: Safely remove hardware.
fr: Retirez le matériel en toute sécurité.

en: Same as Global Bed Type
fr: Identique au type de plateau général

en: Same as Global Plate Type
fr: Identique au type de plaque général

en: Same as Global Print Sequence
fr: Identique à la séquence d'impression globale

en: Same as top
fr: Comme en partie sup.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save %s as
fr: Enregistrer %s sous

en: Save G-code file as:
fr: Sauvegarder le fichier G-code en tant que :

en: Save Project
fr: Sauvegarder le projet

en: Save Project as
fr: Enregistrer le projet sous

en: Save SLA file as:
fr: Enregistrez le fichier SLA sous :

en: Save Sliced file as:
fr: Enregistrer le fichier découpé sous :

en: Save current %s
fr: Enregistrer l'état actuel %s

en: Save current project as
fr: Enregistrer le projet actuel sous

en: Save current project to file
fr: Enregistrer le projet actuel dans un fichier

en: Save file as:
fr: Enregistrer sous :

en: Save preset
fr: Enregistrer le préréglage

en: Save project
fr: Sauvegarder le projet

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
fr: Enregistrez les options sélectionnées dans le préréglage "%1%".

en: Save the selected options.
fr: Enregistrer les options sélectionnées.

en: Save to Filament Preset
fr: Enregistrer dans les Préréglages de Filament

en: Saving objects into the 3mf failed.
fr: L'enregistrement d'objets dans le 3mf a échoué.

en: Scale
fr: Redimensionner

en: Scale an object to fit the build volume
fr: Mettre à l'échelle un objet pour l'adapter au volume de construction

en: Scale ratios
fr: Rapports d'échelle

en: Scale to build volume
fr: Échelle pour créer du volume

en: Scan first layer
fr: Numériser la première couche

en: Scanning bed surface
fr: Balayage de la surface du plateau

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
fr: Planification du téléversement vers `%1% `. Voir Fenêtre -> File d'attente de téléversement de l'hôte d'impression

en: Seal
fr: Le sceau

en: Seam
fr: Couture

en: Seam gap
fr: Écart de couture

en: Seam painting
fr: Peinture des coutures

en: Seam position
fr: Position de la couture

en: Seams
fr: Coutures

en: Search
fr: Rechercher

en: Search in preset
fr: Rechercher dans le préréglage

en: Search plate, object and part.
fr: Recherchez une plaque, un objet ou une pièce.

en: Searching for devices
fr: Recherche d'appareils

en: Second
fr: Seconde

en: Section View
fr: Vue en coupe

en: Section view
fr: Vue en coupe

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Filament Preset
fr: Sélectionnez le Préréglage du Filament

en: Select Model
fr: Sélectionner Modèle

en: Select Plate
fr: Sélectionner la plaque

en: Select Printer
fr: Sélectionner Imprimante

en: Select Type
fr: Sélectionnez le Type

en: Select Vendor
fr: Sélectionnez un Fournisseur

en: Select a G-code file:
fr: Sélectionnez un fichier G-code :

en: Select a new file
fr: Sélectionnez un nouveau fichier

en: Select a part
fr: Sélectionner une pièce

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all connectors
fr: Sélectionner tous les connecteurs

en: Select all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Select filament preset
fr: Sélectionner préréglage filament

en: Select multiple objects
fr: sélectionnez tous les objets sur la plaque actuelle

en: Select objects by rectangle
fr: Sélectionner les objets par rectangle

en: Select presets to compare
fr: Sélectionnez les préréglages à comparer

en: Select profile to load:
fr: Sélectionnez le profil à charger :

en: Select settings
fr: Sélectionnez les paramètres

en: Select the language
fr: Sélectionner la langue

en: Select the object/part and mouse click to change the name
fr: Sélectionnez l'objet/la pièce et cliquez avec la souris pour changer le nom

en: Select the object/part and press space to change the name
fr: Sélectionnez l'objet/la pièce et appuyez sur espace pour changer le nom

en: Select/Remove printers(system presets)
fr: Sélectionner/Retirer des imprimantes (préréglages du système)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
fr: Le diamètre sélectionné ne correspondent pas à celui la machine

en: Selection conflicts
fr: Conflits de sélection

en: Selects all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Send
fr: Envoyer

en: Send G-code
fr: Envoyer le G-code

en: Send all
fr: Tout envoyer

en: Send print job to
fr: Envoyer le travail d'impression à

en: Send to Printer SD card
fr: Envoyer à la carte SD de l'imprimante

en: Send to print
fr: Envoyer pour imprimer

en: Send to printer
fr: Envoyer à l'imprimante

en: Sending
fr: Envoi en cours

en: Sending gcode file over LAN
fr: Envoi du fichier G-code par LAN

en: Sending gcode file to sdcard
fr: Envoi du fichier G-code sur la carte SD

en: Sending print configuration
fr: Envoi de la configuration d'impression

en: Sending print job over LAN
fr: Envoi de la tâche d'impression sur le réseau local

en: Sending print job through cloud service
fr: Envoi de la tâche d'impression via le service cloud

en: Sensitivity of pausing is
fr: La sensibilité de pause est

en: Sequence
fr: Séquence

en: Serial
fr: Série

en: Serial:
fr: N° de série:

en: Serious
fr: Sérieux

en: Serious warning:
fr: Alerte importante:

en: Service Unavailable
fr: Service Indisponible

en: Service name
fr: Nom du service

en: Set
fr: Appliquer

en: Set Filament for selected items
fr: Définir le filament pour les éléments sélectionnés

en: Set Orientation
fr: Définir l'Orientation

en: Set Scale
fr: Définir l'Échelle

en: Set as an individual object
fr: Définir comme un objet individuel

en: Set as cover
fr: Définir comme couverture

en: Set as individual objects
fr: Définir comme objets individuels

en: Set extruder number for the objects and parts
fr: Définir le numéro d'extrudeuse pour les objets et les pièces

en: Set filament for selected items
fr: Définir le filament pour les éléments sélectionnés

en: Set filaments to use
fr: Définir les filaments à utiliser

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
fr: Définir les paramètres de plusieurs objets
    Saviez-vous que vous pouvez définir des paramètres de tranchage pour tous les objets sélectionnés en une seule fois ?

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
fr: La définition des informations relatives aux emplacements AMS pendant l'impression n'est pas prise en charge.

en: Setting Overrides
fr: Forçage des réglages

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
fr: Le réglage des informations relatives à l'emplacement virtuel pendant l'impression n'est pas pris en charge

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings for height range
fr: Réglages de la plage de hauteur

en: Setup Wizard
fr: Assistant de configuration

en: Shape
fr: Forme

en: Shell
fr: Coquille

en: Shift + Left mouse button
fr: Maj + bouton gauche de la souris

en: Shift + Left mouse button:
fr: Maj + bouton gauche de la souris :

en: Shift + Mouse move up or down
fr: Maj + souris vers le haut ou vers le bas

en: Shift + Right mouse button:
fr: Maj + bouton droit de la souris:

en: Shift+
fr: Maj+

en: Shift+A
fr: Maj+A

en: Shift+Any arrow
fr: Maj+n'importe quelle flèche

en: Shift+Left mouse button
fr: Maj+Bouton gauche de la souris

en: Shift+Mouse wheel
fr: Maj+Molette de la souris

en: Shift+R
fr: Maj+R

en: Shift+Tab
fr: Maj+Tab

en: Shortcut Key
fr: Touche de raccourci

en: Show
fr: Afficher

en: Show "Live Video" guide page.
fr: Afficher la page de guide « Vidéo en direct ».

en: Show &Overhang
fr: Montrer Surplombs

en: Show All
fr: Afficher Tout

en: Show Configuration Folder
fr: Afficher le dossier de configuration

en: Show Labels
fr: Afficher les étiquettes

en: Show Tip of the Day
fr: Afficher l'Astuce du Jour

en: Show all files, recent first.
fr: Afficher tous les fichiers, les plus récents en premier.

en: Show all presets (including incompatible)
fr: Afficher tous les préréglages (y compris incompatibles)

en: Show error message
fr: Afficher le message d'erreur

en: Show home page on startup
fr: Afficher la page d'accueil au démarrage

en: Show keyboard shortcuts list
fr: Afficher la liste des raccourcis clavier

en: Show object labels in 3D scene
fr: Afficher les étiquettes des objets dans la scène 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
fr: Afficher la surbrillance des surplombs d'un objet dans la scène 3D

en: Show online staff-picked models on the home page
fr: Afficher les modèles en ligne sélectionnés par le staff sur la page d'accueil

en: Show the list of the keyboard shortcuts
fr: Afficher la liste des raccourcis clavier

en: Show wireframe
fr: Afficher la vue filaire

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
fr: Afficher/Masquer la boîte de dialogue des paramètres des périphériques 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
fr: Contracte la première couche pour compenser l'effet de pied d'éléphant

en: Silent
fr: Silencieux

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
fr: La simplification n'est actuellement autorisée que lorsqu'une seule pièce est sélectionnée

en: Simplify
fr: Simplifier

en: Simplify Model
fr: Simplifier le Modèle

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
fr: Simplifier le modèle
    Saviez-vous que vous pouvez réduire le nombre de triangles dans un maillage à l'aide de la fonction Simplifier le maillage ? Cliquez avec le bouton droit sur le modèle et sélectionnez Simplifier le modèle. Pour en savoir plus, consultez la documentation.

en: Simplify model
fr: Simplifier le modèle

en: Simply switch to "%1%"
fr: Passez simplement à "%1%"

en: Simulate
fr: Simuler

en: Size
fr: Taille

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
fr: Taille en X et Y du plateau rectangulaire.

en: Size:
fr: Taille:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
fr: Taille : %1% x %2% x %3% dans

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
fr: Taille : %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
fr: Sauter

en: Skip AMS blacklist check
fr: Ignorer la vérification de la liste noire AMS

en: Skip Calibration2
fr: Ignorer Calibration 2

en: Skip step pause
fr: Sauter l'étape pause

en: Skip this Version
fr: Ignorer cette Version

en: Skirt distance
fr: Distance jupe

en: Skirt height
fr: Hauteur de la jupe

en: Skirt loops
fr: Boucles de jupe

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
fr: Slic3r peut téléverser des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir le type d'hôte.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
fr: Slic3r peut téléverser des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir la clé API ou le mot de passe requis pour l'authentification.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
fr: Slic3r peut téléverser des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir le nom d'hôte, l'adresse IP ou l'URL de l'instance hôte de l'imprimante. L'hôte d'impression derrière HAProxy avec l'authentification de base activée est accessible en saisissant le nom d'utilisateur et le mot de passe dans l'URL au format suivant : https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
fr: Slic3r a été créé par Alessandro Ranellucci avec l'aide de nombreux autres contributeurs.

en: Slice all
fr: Tout trancher

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
fr: Tranchez toutes les couches pour obtenir une estimation du temps et du filament

en: Slice gap closing radius
fr: Rayon de fermeture du trou

en: Slice ok.
fr: Tranchage terminé

en: Slice plate
fr: Trancher le plateau

en: Sliced Info
fr: Informations de découpage

en: Slicing
fr: Découpe

en: Slicing Canceled
fr: Tranchage Annulé

en: Slicing Mode
fr: Mode de tranchage

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
fr: Tableau des paramètres de tranchage
    Saviez-vous que vous pouvez afficher tous les objets/pièces sur un tableau et modifier les paramètres de chaque objet/pièce ?

en: Slicing Plate %d
fr: Tranchage plateau %d

en: Slicing Plate 1
fr: trancher couche 1

en: Slicing complete
fr: Découpe terminée

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
fr: Hauteur de tranchage de chaque couche. Une hauteur de couche plus petite implique une meilleure précision mais également un temps d'impression plus important

en: Slicing mesh
fr: Maillage de tranchage

en: Slope
fr: Pente

en: Slow down for overhang
fr: Ralentir pour le surplomb

en: Slow printing down for better layer cooling
fr: Ralentir pour laisser refroidir les couches

en: Small perimeters
fr: Périmètres courts

en: Small perimter threshold
fr: Seuil périmètre court

en: Smart fill
fr: Remplissage intelligent

en: Smart fill angle
fr: Angle de remplissage intelligent

en: Smooth
fr: Lisse

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
fr: Le mode fluide du timelapse n'est pas pris en charge lorsque le mode d'impression « par objet » est activé.

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Snap global parameters
fr: Paramètres globaux d’accrochage

en: Snug
fr: Ajusté

en: Softening temperature
fr: T°C de ramollissement

en: Software has New version.
fr: Actualisation Disponible

en: Soluble material
fr: Matériau soluble

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
fr: Le matériau soluble est couramment utilisé pour imprimer les supports ainsi que leurs interfaces

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
fr: Une quantité de matériau est remontée dans l'extrudeur pour éviter le suintement lors d'un long déplacement. Régler à 0 pour désactiver la rétraction

en: Some connectors are overlapped
fr: Certains connecteurs se chevauchent

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
fr: Certains préréglages existants n'ont pas pu être créés, comme suit :

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
fr: Certaines de vos images n'ont pas pu être envoyées. Souhaitez-vous être redirigé vers la page Web pour l'évaluation ?

en: Some presets are modified.
fr: Certains préréglages sont modifiés.

en: Some values have been replaced. Please check them:
fr: Certaines valeurs ont été remplacées. Veuillez les vérifier :

en: Source Volume
fr: Volume source

en: Space
fr: Espace

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spacing between support lines
fr: Espacement entre les lignes de support

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
fr: Espacement des lignes d'interface inférieures. Zéro signifie une interface solide

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
fr: Espacement des lignes d'interface. Zéro signifie une interface solide

en: Sparse infill
fr: Remplissage

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
fr: Un remplissage solide remplacera le remplissage classique si la surface à remplir est inférieure au seuil défini

en: Sparse infill density
fr: Densité de remplissage

en: Sparse infill pattern
fr: Motif de remplissage

en: Special mode
fr: Mode spécial

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
fr: Spécifiez l'URL de l'interface utilisateur de votre appareil si elle n'est pas identique à print_host

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed (mm/s)
fr: Vitesse (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
fr: Vitesse de rechargement du filament dans l'extrudeur: 0 signifie la même vitesse que la rétraction

en: Speed limitation
fr: Limitation de vitesse

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
fr: Vitesse du ventilateur de refroidissement de la pièce auxiliaire en mode déverrouillé. Le ventilateur auxiliaire fonctionnera à cette vitesse pendant l'impression, à l'exception des premières couches qui ne sont pas définies par des couches de refroidissement.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
fr: Vitesse du ventilateur de refroidissement des pièces auxiliaires. Le ventilateur auxiliaire fonctionnera à cette vitesse pendant l'impression, à l'exception des premières couches, qui ne sont définies par aucune couche de refroidissement

en: Speed of bridge and completely overhang wall
fr: Vitesse du pont et du mur complètement en surplomb

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
fr: Vitesse du ventilateur d'extraction pendant l'impression. Cette vitesse remplacera la vitesse du G-code personnalisé du filament

en: Speed of exhuast fan after printing completes
fr: Vitesse du ventilateur d'extraction une fois l'impression terminée

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
fr: Vitesse de remplissage des petits interstices. Ceux-ci ont généralement une largeur de ligne irrégulière et doivent être imprimés plus lentement

en: Speed of initial layer except the solid infill part
fr: Vitesse de la première couche à l'exception du remplissage

en: Speed of inner wall
fr: Vitesse de la paroi intérieure

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
fr: Vitesse du remplissage solide interne uniquement, pas de la surface supérieure et inférieure

en: Speed of internal sparse infill
fr: Vitesse de remplissage

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
fr: Vitesse du mur extérieur qui est le plus à l'extérieur et visible. Il est utilisé pour être plus lent que la vitesse de la paroi interne pour obtenir une meilleure qualité.

en: Speed of retractions
fr: Vitesse des rétractations

en: Speed of solid infill part of initial layer
fr: Vitesse de remplissage de la première couche

en: Speed of support
fr: Vitesse pour les supports

en: Speed of support interface
fr: Vitesse de l'interface des supports

en: Speed of top surface infill which is solid
fr: Vitesse de remplissage de la surface supérieure qui est solide

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
fr: Vitesse de déplacement plus rapide et sans extrusion

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
fr: Accélérez votre impression grâce à la Hauteur de Couche Adaptative
    Saviez-vous que vous pouvez imprimer un modèle encore plus rapidement en utilisant l'option Adaptive Layer Height ? Jetez-y un coup d'œil !

en: Speed:
fr: Vitesse:

en: Speed:
fr: Vitesse:

en: Sphere
fr: Sphère

en: Spiral
fr: Spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
fr: Le mode spirale ne fonctionne que lorsque qu'il n'y a qu'un seul mur, les supports sont désactivés, que les couches supérieures de la coque sont à 0, qu'il n'y a pas de remplissage et que le type timelapse est traditionnel

en: Spiral vase
fr: Vase spirale

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
fr: L'impression se fera de manière continue tout en élevant le Z, contrairement à l'impression classique couche par couche. Cela transformera un modèle solide en une impression à paroi unique sans remplissage et sans couture.

en: Split
fr: Scinder

en: Split the selected object
fr: Scinder l'objet sélectionné

en: Split the selected object into multiple objects
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs objets

en: Split the selected object into multiple parts
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs parties

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
fr: Séparer en objets/parties
    Saviez-vous que vous pouvez séparer un gros objet en petits objets pour les colorier ou les imprimer facilement ?

en: Split to objects
fr: Diviser en objets individuels

en: Split to parts
fr: Scinder en pièces

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
fr: Divisez vos impressions en plateaux
    Saviez-vous que vous pouvez diviser un modèle comportant de nombreuses pièces en plateaux individuels prêts à être imprimés ? Cela simplifie le processus de suivi de toutes les pièces.

en: Square
fr: Carré

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
fr: Empilez des objets
    Saviez-vous que vous pouvez empiler des objets pour n'en former qu'un?

en: Stack overflow
fr: Débordement de pile

en: Stainless Steel
fr: Acier Inoxydable

en: Stainless steel
fr: Acier inoxydable

en: Start Calibration
fr: Démarrer la calibration

en: Start G-code
fr: G-code de début

en: Start G-code when start the printing of this filament
fr: G-code de début lors du démarrage de l'impression de ce filament

en: Start G-code when start the whole printing
fr: G-code de début lors du démarrage de l'impression

en: Start PA:
fr: PA de début :

en: Start Test Multi-Thread
fr: Démarrer le test Multi-Tâche

en: Start Test Single-Thread
fr: Démarrer le test Mono-Tâche

en: Start a new project
fr: Démarrer un nouveau projet

en: Start a new window
fr: Démarrer une nouvelle fenêtre

en: Start calibration
fr: Commencer Calibration

en: Start end points
fr: Points de départ et d'arrivée

en: Start retraction length:
fr: Rétractation initiale :

en: Start speed:
fr: Vitesse de début :

en: Start temp:
fr: T°C de départ :

en: Start volumetric speed:
fr: Vitesse volumétrique de départ :

en: Statement about User Experience Improvement Program
fr: Déclaration sur le programme d'amélioration de l'expérience utilisateur

en: Statement on User Experience Improvement Plan
fr: Déclaration concernant le plan d'amélioration de l'expérience utilisateur

en: Statistics of All Plates
fr: Statistiques de toutes les plaques

en: Status
fr: État

en: Step
fr: Étape

en: Step 1
fr: Première étape

en: Step 2
fr: Deuxième étape

en: Step 3
fr: Étape 3

en: Still load
fr: Charger encore

en: Still print by object?
fr: Vous imprimez toujours par objet ?

en: Still unload
fr: Décharger encore

en: Stop
fr: Arrêt

en: Stop them and continue anyway?
fr: Les arrêter et continuer quand même ?

en: Strength
fr: Résistance

en: Studio Version:
fr: Version de Studio:

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
fr: Studio will remember build plate selected last time for certain printer models.

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs (default).
fr: Style et forme des tours de support. La projection des supports dans une grille régulière créera des supports plus stables, tandis que des tours de supports ajustés économiseront du matériau et réduiront les cicatrices sur les objets.
    Pour le support des arbres, le style fin fusionnera les branches de manière plus agressive et économisera beaucoup de matière, le style fort rendra la structure de support plus grande et plus résistante et utilisera plus de matériaux, tandis que le style hybride est la combinaison d'un mode fin et normal avec des nœuds normaux sous de grands surplombs plats (par défaut).

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
fr: Soustraire une pièce
    Saviez-vous que vous pouvez soustraire un maillage d'un autre à l'aide du modificateur de partie négative ? Ainsi, vous pouvez par exemple créer des trous facilement redimensionnables directement dans QIDI Studio. Pour en savoir plus, consultez la documentation.

en: Subtract from
fr: Soustraire de

en: Subtract with
fr: Soustraire avec

en: Success to get history result
fr: Obtention de l'historique réussi

en: Success!
fr: Réussi !

en: Successfully sent. Close current page in %s s
fr: Envoyé avec succès. Fermeture de la page actuelle dans %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
fr: Envoyé avec succès. Basculement automatique vers la page Appareil dans %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
fr: Transféré avec succès. Passage automatique à la page suivante en %ss

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
fr: Démonté avec succès. Le périphérique %s(%s) peut maintenant être retiré en toute sécurité de l'ordinateur.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
fr: Suggestion : Volume de rinçage dans la plage [%d, %d].

en: Support
fr: Supports

en: Support Blocker
fr: Bloqueur de Support

en: Support Cubic
fr: Support Cubique

en: Support Enforcer
fr: Générateur de Support

en: Support Generated
fr: Supports Générés

en: Support control chamber temperature
fr: Support la régulation de température du caisson

en: Support critical regions only
fr: Ne supporter que les régions critiques

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
fr: Les forceurs de support sont utilisés mais le support n'est pas activé. Veuillez activer les supports.

en: Support filament
fr: Filament de support

en: Support interface
fr: Interface de support

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
fr: La couche de support utilise la hauteur de la couche indépendamment de la couche objet. Cela permet de personnaliser l'espace Z et de gagner du temps d'impression. Cette option ne sera pas valide lorsque la tour de purge sera activée.

en: Support material
fr: Supports

en: Support material is commonly used to print support and support interface
fr: Le matériau de support est généralement utilisé pour imprimer le support et les interfaces de support.

en: Support multi bed types
fr: Support de plusieurs types de lits

en: Support painting
fr: Soutenir la peinture

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
fr: Peinture de support
    Saviez-vous que vous pouvez peindre l'emplacement de vos supports ? Cette caractéristique permet de placer facilement le matériau de support uniquement sur les sections du modèle qui en ont réellement besoin.

en: Support transition
fr: Soutenir la transition

en: Support wall loops
fr: Parois des supports

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
fr: Un support sera généré pour les surplombs dont l'angle d'inclinaison est inférieur au seuil.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
fr: Support/Peinture couleur : ajustez le rayon du stylet

en: Support/Color Painting: adjust section position
fr: Support/Peinture couleur : ajuster la position de la section

en: Support/object xy distance
fr: Distance support/objet xy

en: Support/raft base
fr: Support/base du radeau

en: Support/raft interface
fr: Support/base d'interface

en: Supported range: 180°C - 350°C
fr: Plage possible : 180°C à 350°C

en: Supports Painting
fr: Supports Peints

en: Supports silent mode
fr: Supporte le mode silencieux

en: Swap Y/Z axes
fr: Permuter les axes Y/Z

en: Sweeping XY mech mode
fr: Mesure fréquence axes XY

en: Switch cloud environment, Please login again!
fr: L'environnement Cloud a changé, veuillez vous reconnecter !

en: Switch to 3mf model files.
fr: Passez aux fichiers de modèle 3mf.

en: Switch to Device tab
fr: Passer à l'onglet Appareil

en: Switch to normal mode
fr: Passer en mode normal

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
fr: Basculez vers le mode de réglage par objet pour modifier les paramètres du modificateur.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
fr: Passez en mode de réglage "par objet" pour modifier les paramètres de processus des objets sélectionnés.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
fr: Passer au motif rectiligne?
    Oui - Basculement vers le motif rectiligne
    Non - Rétablir la densité à une valeur différent de 100%

en: Switch to silent mode
fr: Passer en mode silencieux

en: Switch to timelapse files.
fr: Passez aux fichiers timelapse.

en: Switch to video files.
fr: Passez aux fichiers vidéo.

en: Switching application language
fr: Changer la langue de l'application

en: Switching application language while some presets are modified.
fr: Changer la langue de l'application pendant que certains préréglages sont modifiés.

en: Switching the language requires application restart.
fr: Le changement de langue nécessite de relancer l'application.

en: Sync
fr: Sync.

en: Sync filaments with AMS
fr: Synchroniser les filaments avec AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
fr: La synchronisation des filaments avec AMS supprimera tous les préréglages et couleurs de filament actuellement sélectionnés. Voulez-vous continuer ?

en: Sync settings
fr: Paramètres de synchronisation

en: Sync user presets
fr: Synchroniser les préréglages utilisateur

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Synchronize filament list from AMS
fr: Synchroniser la liste des filaments depuis l'AMS

en: Synchronizing device information
fr: Synchronisation des informations sur l'appareil

en: Synchronizing device information time out
fr: Expiration du délai de synchronisation des informations sur l'appareil

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
fr: Synchronisation des résultats d'impression. Veuillez réessayer dans quelques secondes.

en: System Version:
fr: Version du Système:

en: System presets
fr: Préréglages système

en: TPU is not supported by AMS.
fr: Le TPU n'est pas pris en charge par l'AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
fr: Le TPU n'est pas compatible avec la Calibration automatique de Flux Dynamique.

en: Task canceled
fr: Tâche annulée

en: Task canceled.
fr: Tâche annulée.

en: Temp step:
fr: Pas de T°C:

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature (°C)
fr: Température (°C)

en: Temperature Calibration
fr: Calibration de Température

en: Temperature calibration
fr: Calibration de Température

en: Temperature variation
fr: Variation de température

en: Temperature:
fr: Température:

en: Template
fr: Modèle

en: Template Custom G-code
fr: Modèle G-code personnalisé

en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

en: Test HTTP Service:
fr: Test Service HTTP:

en: Test Plugin Download:
fr: Test Téléchargement Plugin:

en: Test Storage Download:
fr: Test Téléchargement Stockage:

en: Test Storage Upgrade:
fr: Test Actualisation Stockage:

en: Test Storage Upload
fr: Test Téléversement Stockage

en: Test Storage Upload:
fr: Test Envoi vers Stockage:

en: Test plugin download
fr: Test Téléchargement Plugin

en: Test storage
fr: Test Stockage

en: Test storage download
fr: Test Téléchargement Stockage

en: Test storage upgrade
fr: Test Actualisation Stockage

en: Text Gap
fr: Espacement du texte

en: Text shape
fr: Forme du texte

en: Thank you for purchasing a QIDI TECH device.Before using your QIDI TECH device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI TECH device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI TECH Privacy Policy, please do not use QIDI TECH equipment and services.
fr: Merci d'avoir acheté une machine QIDI TECH. Avant de l'utiliser veuillez lire les conditions générales. En cliquant pour accepter d'utiliser votre appareil QIDI TECH, vous acceptez de respecter la Politique de Confidentialité et les Conditions d'Utilisation (collectivement, les « Conditions »). Si vous ne respectez pas ou n'acceptez pas la politique de confidentialité de QIDI TECH, veuillez ne pas utiliser les équipements et services de QIDI TECH.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
fr: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it?
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
fr: Le fichier .gcode/.3mf ne contient aucune donnée de G-code. Veuillez le trancher avec QIDI Studio et exporter un nouveau fichier .gcode/.3mf.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
fr: La version du fichier 3mf est en version bêta et elle est plus récente que la version actuelle de QIDI Studio.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
fr: La version du fichier 3mf est plus récente que la version actuelle de QIDI Studio.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
fr: Le 3mf possède les préréglages de filament ou d'imprimante personnalisés suivants :

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
fr: The 3mf has following modified G-code in filament or printer presets:

en: The 3mf is not from QIDI TECH, load geometry data only.
fr: Le 3mf ne provient pas de QIDI TECH, seules les données géométriques seront chargées.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI TECH filament. This takes about 20 seconds.
fr: L'AMS lit automatiquement les informations relatives au filament lors de l'insertion d'une nouvelle bobine de filament QIDI TECH. Cela prend environ 20 secondes.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
fr: Au démarrage, l'AMS lit automatiquement les informations relatives au filament inséré. Cela prend environ 1 minute et ce processus fait tourner les bobines de filament.

en: The AMS will estimate QIDI filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
fr: L'AMS estimera la capacité restante du filament QIDI après la mise à jour des infos du filament. Pendant l'impression, la capacité restante sera automatiquement mise à jour.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
fr: L'AMS ne lira pas automatiquement les informations du filament inséré pendant le démarrage et continuera à utiliser les informations enregistrées avant le dernier arrêt.

en: The Config can not be loaded.
fr: La Configuration ne peut pas être chargée.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
fr: Le nom du Filament %s que vous avez créé existe déjà. 
    Si vous continuez, le préréglage créé s'affichera avec son nom complet. Voulez-vous continuer?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
fr: Le QIDI Studio a besoin d'une mise à niveau

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI TECH website.
fr: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI TECH's website.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
fr: L'archive SLA ne contient aucun préréglage. Veuillez d'abord activer certains préréglages d'imprimante SLA avant d'importer cette archive SLA.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
fr: La Tour de Nettoyage n'est actuellement pris en charge qu'avec l'adressage relatif de l'extrudeur (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
fr: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Disable it in order to enable Firmware Retraction?

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
fr: Les volumes de rinçage actuels sont égaux à la valeur du multiplicateur de rinçage multiplié par les volumes de rinçage dans le tableau.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
fr: La quantité de matière à extruder lors du lissage. La valeur est un pourcentage par rapport à la hauteur de couche, une valeur trop élevée mènerait à une sur-extrusion sur la surface.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
fr: L'application ne peut pas fonctionner normalement car la version d'OpenGL est inférieure à 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
fr: La distance moyenne entre les points aléatoires introduits sur chaque segment de ligne

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
fr: Le processus d'étalonnage comprend deux types: l'étalonnage grossier et l'étalonnage de précision.
    En général, nous utilisons d'abord un étalonnage grossier pour obtenir une plage, puis un étalonnage fin pour obtenir une valeur précise. Vous pouvez également utiliser directement les valeurs grossièrement calibrées.
    Avant de calibrer, vous devez choisir l'imprimante que vous utilisez, les consommables et le processus que vous devez calibrer. Vous pouvez les sélectionner directement dans le coin supérieur gauche de la page actuelle.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
fr: Le processus de calibration détecte automatiquement l'état de votre appareil pour minimiser les écarts. Il permet à l'appareil de fonctionner de manière optimale.

en: The configuration is up to date.
fr: La configuration est à jour.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
fr: La configuration semble être générée par une version plus récente de QIDIStudio.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
fr: Le paquet de configuration est remplacé par le précédent Guide de Configuration.

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
fr: Le lot de configuration est incompatible avec l'application actuelle. 
    %s mettra à jour le lot de configuration, sinon il ne pourra pas démarrer

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
fr: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃. In order to avoid extruder clogging, low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
fr: La version actuelle du firmware de l'imprimante ne prend pas en charge le calibrage.
    Veuillez mettre à jour le firmware.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
fr: The current heatbed temperature is relatively high. The nozzle may clog when printing this filament in a closed environment. Please open the front door and/or remove the upper glass.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
fr: Le projet en cours comporte des modifications non enregistrées, souhaitez-vous les enregistrer avant de continuer ?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
fr: Le projet en cours comporte des modifications non enregistrées, enregistrez-les avant de continuer ?

en: The custom printer or model is not inputed, place input.
fr: The custom printer or model missing; please input.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
fr: Accélération par défaut de l'impression et des déplacements, à l'exception de la première couche

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
fr: L'appareil ne peut pas gérer davantage de conversations. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: The distance between the lines of ironing
fr: La distance entre les lignes de lissage

en: The failed test result has been dropped.
fr: Le résultat du test ayant échoué a été abandonné.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
fr: Pas de préréglage trouvé dans le filament choisi, veuillez le re-sélectionner

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
fr: The file %s already exists.
    Do you want to replace it?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
fr: Le fichier %s a été envoyé vers l'espace de stockage de l'imprimante et peut être visualisé sur l'imprimante.

en: The file contains invalid vertex index.
fr: Le fichier contient un index de sommets non valide.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
fr: Le fichier contient des polygones comportant moins de 2 sommets.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
fr: Le fichier contient des polygones comportant plus de 4 sommets.

en: The file does not contain any geometry data.
fr: Le fichier ne contient pas de données géométriques.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
fr: Le fichier dépasse %d Mo, veuillez l’importer à nouveau.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
fr: La version du firmware est erronée. La réparation et la mise à jour sont nécessaires avant l'impression. Voulez-vous effectuer la mise à jour maintenant ? Vous pouvez également effectuer une mise à jour ultérieurement depuis l'imprimante ou lors du prochain démarrage de QIDI Studio.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
fr: Le taux de débit défini par objet, la signification est la même que le rapport de débit.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
fr: Les caractères suivants ne sont pas autorisés par un système de fichiers FAT :

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
fr: Les problèmes suivants se sont produits lors du processus de transfert des images. Voulez-vous les ignorer ?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
fr: L'objet suivant a un première couche vide et ne peut pas être imprimé. Vous pouvez activer les supports et/ou couper la base du fichier.

en: The height of nozzle tip.
fr: La hauteur de la pointe de la buse.

en: The host or IP or URL cannot be empty.
fr: L'hôte, l'IP ou l'URL ne peuvent pas être vides.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
fr: L'archive SLA importée ne contenait aucun préréglage. Les préréglages SLA actuels ont été utilisés comme solution de secours.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
fr: La valeur saisie doit être supérieure à %1% et inférieure à %2%

en: The input value size must be 3.
fr: La taille de la valeur d'entrée doit être de 3.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
fr: La plus grande hauteur de couche imprimable pour l'extrudeur. Utilisé pour limiter la hauteur de couche maximale lors de l'utilisation de la hauteur de couche adaptative

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
fr: La longueur de la rétraction rapide avant l'essuyage, relatif à la longueur de rétraction

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
fr: La balise de localisation de la plaque est détectée, l'impression est interrompue si la balise n'est pas dans la plage prédéfinie.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
fr: Plus petite hauteur de couche imprimable par l'extrudeur. Utilisé pour limiter la hauteur de couche minimale lors de l'utilisation de la hauteur de couche adaptative

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
fr: Le matériau peut avoir un changement volumétrique après avoir basculé entre l'état fondu et l'état cristallin. Ce paramètre modifie proportionnellement tout le flux d'extrusion de ce filament dans le G-code. La plage de valeurs recommandée est comprise entre 0,95 et 1,05. Vous pouvez peut-être ajuster cette valeur pour obtenir une belle surface plane en cas de légère sur ou sous-extrusion

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
fr: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than this, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogs.

en: The material type of filament
fr: Matériau du filament

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
fr: Le matériau métallique de la buse. Cela détermine la résistance à l'abrasion de la buse et le type de filament pouvant être imprimé

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
fr: La vitesse d'impression minimale en cas de ralentissement pour refroidissement

en: The model has too many empty layers.
fr: Le modèle a trop de couches vides.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
fr: The model was not found; please reselect vendor.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
fr: Le multiplicateur doit être compris dans la plage [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
fr: Le nom "%1%" existe déjà.

en: The name cannot be empty.
fr: Le nom ne peut pas être vide.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
fr: Le nom ne peut pas être le même qu'un nom d'alias prédéfini.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
fr: Le nom ne peut pas être identique au nom du préréglage du système.

en: The name cannot exceed 40 characters.
fr: Le nom ne peut pas dépasser 40 caractères.

en: The name is not allowed to be empty.
fr: Le nom ne peut pas être vide.

en: The name is not allowed to end with space character.
fr: Le nom ne doit pas se terminer par un espace.

en: The name is not allowed to start with space character.
fr: Le nom ne doit pas commencer par un espace.

en: The name is the same as another existing preset name
fr: Le nom est similaire à celui d'un autre préréglage.

en: The name length exceeds the limit.
fr: La longueur du nom dépasse la limite.

en: The name may show garbage characters!
fr: Le nom peut contenir des caractères incohérents !

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
fr: Le diamètre de la buse a été synchronisé à partir des paramètres de l'imprimante.

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
fr: The nozzle diameter was not found; please reselect.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
fr: La dureté de la buse requise par le filament est supérieure à la dureté par défaut de la buse de l'imprimante. Veuillez remplacer la buse ou le filament, sinon la buse s'usera ou s'endommagera.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
fr: La température de la buse et la vitesse volumétrique maximale affecteront les résultats de la calibration. Veuillez saisir les mêmes valeurs que lors de l'impression réelle. Ils peuvent être remplis automatiquement en sélectionnant un préréglage de filament.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
fr: Le nombre de couches solides inférieures est augmenté lors du tranchage si l'épaisseur calculée par les couches inférieures de la coque est inférieure à cette valeur. Cela permet d'éviter d'avoir une coque trop fine lorsque la hauteur de couche est faible. 0 signifie que ce paramètre est désactivé et que l'épaisseur de la coque inférieure est déterminée par les couches de coque inférieure.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
fr: Le nombre de couches solides supérieures est augmenté lors du découpage si l'épaisseur calculée par les couches de coque supérieures est inférieure à cette valeur. Cela peut éviter d'avoir une coque trop fine lorsque la hauteur de couche est faible. 0 signifie que ce paramètre est désactivé et que l'épaisseur de la coque supérieure est absolument déterminée par les couches de coque supérieures

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
fr: Le nombre de préréglages utilisateur mis en cache dans le cloud a dépassé la limite haute, les préréglages utilisateur nouvellement créés ne peuvent être utilisés que localement.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
fr: Nombre de murs, comptés à partir du centre, sur lesquels la variation doit être répartie. Des valeurs plus faibles signifient que la largeur des parois extérieures ne change pas

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
fr: L'objet du fichier %s est trop petit, et peut-être en mètres ou en pouces. Voulez-vous mettre à l'échelle en millimètres ?

en: The peroid of backup in seconds.
fr: Fréquence de sauvegarde en secondes.

en: The physical arrangement and components of a printing device
fr: L'agencement physique et les composants d'un périphérique d'impression

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
fr: Le lecteur n'est pas chargé, veuillez cliquer sur le bouton "Lecture" pour réessayer.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
fr: La tour de nettoyage n'est actuellement prise en charge que pour les version du G-code de Marlin, Klipper, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware et Repetier.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
fr: La tour principale n'est pas prise en charge lors d'impression « Par objet ».

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
fr: La tour de nettoyage n'est pas prise en charge lorsque la hauteur de couche adaptative est activée. Il faut que tous les objets aient la même hauteur de couche.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
fr: La tour de nettoyage n'est prise en charge que si tous les objets ont la même hauteur de couche variable

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
fr: La tour de nettoyage nécessite que la "Distance Z supérieure" soit un multiple de la hauteur de la couche

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
fr: La tour de nettoyage exige que tous les objets soient imprimés sur le même nombre de couches de radeau

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
fr: La tour de nettoyage exige que tous les objets soient tranchés avec les mêmes hauteurs de couche.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
fr: La tour de nettoyage exige que tous les objets aient la même hauteur de couche

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
fr: La tour de nettoyage nécessite que les supports aient la même hauteur de couche que les objets.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
fr: Le fichier d'impression dépasse la taille maximale autorisée (1 Go). Veuillez simplifier le modèle puis le retrancher.

en: The printer does not currently support auto refill.
fr: L'imprimante ne prend pas en charge la recharge automatique pour le moment.

en: The printer does not support sending to printer SD card.
fr: L'imprimante ne prend pas en charge l'envoi vers la carte SD.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
fr: Le firmware de l’imprimante ne prend en charge que le mappage séquentiel du filament => emplacement AMS.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
fr: L'imprimante a été déconnectée et ne peut pas se connecter.

en: The printer is busy on other print job
fr: L'imprimante est occupée par un autre travail d'impression.

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
fr: L'imprimante est actuellement occupée à télécharger. Veuillez réessayer une fois qu'elle a terminé.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
fr: L'imprimante exécute des instructions. Veuillez recommencer l'impression après la fin de l'exécution.

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
fr: L'imprimante doit se trouver sur le même réseau local que QIDI Studio.

en: The printer model was not found, please reselect.
fr: Le modèle d'imprimante n'a pas été trouvé, veuillez le sélectionner de nouveau.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
fr: The printer preset was not found; please reselect.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
fr: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
fr: Le type d'imprimante sélectionné lors de la génération du G-Code n'est pas cohérent avec l'imprimante actuellement sélectionnée. Il est recommandé d'utiliser le même type d'imprimante pour le tranchage.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
fr: La vitesse d'impression dans le G-code exporté sera ralentie lorsque le temps de couche calculé est plus court que cette valeur. Cela permet d'obtenir un meilleur refroidissement pour ces couches

en: The project is no longer available.
fr: Le projet n'est plus disponible.

en: The provided file name is not valid.
fr: Le nom de fichier fourni n'est pas valide.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
fr: La température minimale recommandée est inférieure à 190 degrés ou la température maximale recommandée est supérieure à 300 degrés.

en: The selected file
fr: Le fichier sélectionné

en: The selected file contains no geometry.
fr: Le fichier sélectionné ne contient aucune géométrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
fr: Le fichier sélectionné contient plusieurs zones disjointes. Cela n'est pas pris en charge.

en: The selected object couldn't be split.
fr: L'objet sélectionné n'a pas pu être divisé.

en: The selected preset is null!
fr: Le préréglage sélectionné est vide!

en: The selected preset: %s is not found.
fr: Le préréglage sélectionné : %s est introuvable.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
fr: L'imprimante sélectionnée est incompatible avec les préréglages d'imprimante choisis.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
fr: La taille du fichier d'impression est trop importante. Ajustez la taille du fichier et réessayez.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
fr: Le mode Vase Spirale ne fonctionne pas lors d'impressions multi-matériaux.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
fr: Les points de debut et de fin qui vont de la zone du cutter à la goulotte.

en: The start position to print each part of outer wall
fr: La position de départ pour imprimer chaque partie du mur extérieur

en: The start, end or step is not valid value.
fr: Le début, la fin ou le pas n'est pas une valeur valide.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
fr: Le fichier fourni n'a pas pu être lu car il est vide.

en: The target object contains only one part and can not be split.
fr: L'objet cible ne contient qu'une seule partie et ne peut pas être scindé.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
fr: Le type de la dernière partie de l'objet solide ne doit pas être modifié.

en: The uploads are still ongoing
fr: Les téléversements sont toujours en cours

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
fr: The vendor can not be a number; please re-enter.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
fr: Le volume de matériau à purger sur la tour.

en: The volume of the object is zero
fr: Le volume de l'objet est nul

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
fr: La plage dans laquelle la surface irrégulière peut se situer. Il est déconseillé d'être inférieure à la largeur d'extrusion des murs extérieurs.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
fr: La vitesse d'essuyage est déterminée par le paramètre de vitesse spécifié dans ce paramètre. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 80%), elle sera calculée sur la base du réglage de la vitesse de déplacement ci-dessus. La valeur par défaut de ce paramètre est 80%.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
fr: La tour d'essuyage peut être utilisée pour nettoyer les résidus sur la buse et stabiliser la pression de la chambre à l'intérieur de la buse afin d'éviter les défauts d'apparence lors de l'impression d'objets.

en: The z gap between the bottom support interface and object
fr: L'écart Z entre l'interface du support inférieur et l'objet

en: The z gap between the top support interface and object
fr: L'espace Z entre l'interface des supports et l'objet

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
fr: Il n'y a pas de filaments compatibles et la synchronisation n'est pas effectuée.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
fr: Il y a des filaments inconnus dans les association avec l'AMS. Veuillez vérifier s'il s'agit des filaments nécessaires. S'ils sont corrects, cliquez sur "Confirmer" pour lancer l'impression.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset. Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
fr: Certains filaments inconnus ou incompatibles sont associés à des préréglages génériques. Mettez à jour ou redémarrez QIDI Studio pour vérifier s'il existe une mise à jour des préréglages du système.

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
fr: Il y a trois zones caractéristiques à observer dans ce modèle:
    1. Dans les zones 1 et 3 de la figure, lorsque la valeur de l'avance de pression est trop longue, une accumulation de matériau se produira et les points d'extrémité dépasseront la boîte de limite. Lorsque la valeur de l'avance de pression est trop élevée, il peut y avoir une pénurie de fil et le point d'extrémité n'a pas encore atteint la boîte frontière.
    2. Dans la zone 2 de la figure, lorsque la pression est trop avancée, il peut y avoir une accumulation de matériau, ce qui peut entraîner un débordement excessif des coins lors de l'impression réelle. Lorsque les valeurs de pression sont trop élevées, des filetages manquants peuvent survenir. Dans l'impression réelle, il provoque des coins arrondis et provoque des lignes manquantes.
    Enfin, sauvegardez la valeur avec le meilleur effet de surface.

en: There are warnings after slicing models:
fr: Il y a des avertissements après le découpage des modèles :

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
fr: Il existe déjà un résultat d'étalonnage précédent portant le même nom :%s. Un seul résultat portant un nom est enregistré. Êtes-vous sûr de vouloir remplacer le résultat précédent ?

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
fr: De nombreuses parties du logiciel proviennent de contributions de la communauté. Nous ne sommes donc pas en mesure de les répertorier une par une. Elles seront attribuées dans les commentaires de code correspondants.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
fr: Le fournisseur ou le modèle de l'imprimante personnalisée peuvent contenir des caractères d'échappement. Supprimez-le et saisissez-le de nouveau.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
fr: There may be disallowed characters in the vendor or serial input of the filament. Please delete and re-enter.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de la connexion à l'imprimante. Veuillez réessayer.

en: Thick bridges
fr: Ponts épais

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
fr: Ce G-code est inséré à chaque changement de couche avant de lever Z

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
fr: Ce G-code sera utilisé comme code pour la pause d'impression. Les utilisateurs peuvent insérer un G-code de pause dans la visionneuse de G-code.

en: This G-code will be used as a custom code
fr: Ce G-code sera utilisé comme code personnalisé

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
fr: Ce fichier OBJ n'a pas pu être lu car il est vide.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
fr: Cette action interrompra une correspondance de coupe.
    Après cela, la cohérence du modèle ne peut être garantie.
    
    Pour manipuler des pièces solides ou des volumes négatifs, vous devez d'abord invalider les informations de coupe.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
fr: Cet étalonnage ne prend pas en charge le diamètre de buse actuellement sélectionné

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
fr: Cela contrôle la génération de bordure extérieur et/ou intérieur des modèles. Auto signifie que la largeur de bordure est analysée et calculée automatiquement.

en: This factor affects the acreage of top area. The small the number the big the top area.
fr: This factor affects the size of the top area. Smaller numbers mean a bigger top area.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
fr: Ce facteur affecte la quantité de matériau pour la première couche.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
fr: Ce facteur affecte la quantité de matériau pour le remplissage solide supérieur. Vous pouvez le diminuer légèrement pour obtenir une finition de surface lisse.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
fr: Ce fichier contient plusieurs objets positionnés à différentes hauteurs.
    Au lieu de les considérer comme des objets multiples, le fichier 
    doit-il être chargé en tant qu'objet unique avec plusieurs parties ?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
fr: Ce G-code est inséré lors du changement de filament en plus de la commande T pour déclencher le changement d'outil

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
fr: Ce G-code est insérée à chaque changement de couche après la levée Z

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
fr: This is neither a commonly used filament, nor a QIDI filament, and it varies a lot from brand to brand, so it's highly recommended to ask the vendor for a suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performance.

en: This is the newest version.
fr: Il s'agit de la version la plus récente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
fr: Il s'agit du nombre de couches solides de coque inférieure, y compris la couche de surface inférieure. Lorsque l'épaisseur calculée par cette valeur est plus fine que l'épaisseur de la coque inférieure, les couches de la coque inférieure seront augmentées

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
fr: Il s'agit du nombre de couches solides de la coque supérieure, y compris la couche de surface supérieure. Lorsque l'épaisseur calculée par cette valeur est plus fine que l'épaisseur de la coque supérieure, les couches de la coque supérieure seront augmentées

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
fr: Il s'agit de la vitesse pour différents degrés de surplomb. Les degrés de surplomb sont exprimés en pourcentage de la largeur de la ligne. 0 vitesse signifie qu'il n'y a pas de ralentissement pour la plage de degrés du surplomb et que la vitesse par défaut des périmètres est utilisée

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
fr: This machine type can only hold %d historical results per nozzle.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
fr: This machine type can only hold %d historical results per nozzle. This result will not be saved.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
fr: This machine type can only hold 16 historical results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: Cet objet sera utilisé pour purger la buse après un changement de filament afin d'économiser du filament et de réduire le temps d'impression. Les couleurs des objets seront mélangées en conséquence. Cela ne prendra effet que si la tour de nettoyage est activée.

en: This only takes effect during printing
fr: Cela ne prend effet que pendant l'impression

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
fr: Cette option est activée si la machine supporte le contrôle de la température de la chambre

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
fr: Cette option détectera automatiquement la zone de remplissage solide interne étroite. S'il est activé, un motif concentrique sera utilisé pour la zone afin d'accélérer l'impression. Dans le cas contraire, le motif rectiligne est utilisé par défaut.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
fr: Cette plaque est verrouillée, nous ne pouvons pas faire d'auto-arrangement sur cette plaque

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
fr: Cette plaque est verrouillée, on ne peut pas faire d'auto-orientation sur cette plaque.

en: This printer does not support printing all plates
fr: Cette imprimante ne prend pas en charge l'impression de toutes les plaques

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
fr: Cela définit le seuil pour une petite longueur de périmètre. Le seuil par défaut est de 0 mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
fr: Ce paramètre détermine la distance entre les nœuds de support arborescents voisins.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
fr: Ce paramètre détermine le diamètre initial des nœuds de support.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
fr: Ce paramètre détermine l'angle de surplomb maximum que les branches du support de l'arbre sont autorisées à faire. Si l'angle est augmenté, les branches peuvent être imprimées plus horizontalement, ce qui leur permet d'atteindre une plus grande distance.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
fr: Ce paramètre n'est utilisé que pour le réglage de la taille du modèle quand il est très petit.
    Par exemple, lorsque la taille du modèle comporte de légères erreurs et que l'assemblage est difficile.
    Pour un réglage de grande taille, veuillez utiliser la fonction de mise à l'échelle du modèle.
    
    La valeur sera remise à 0.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
fr: Ce paramètre correspond au volume de filament qui peut être fondu et extrudé par seconde. La vitesse d'impression sera limitée par la vitesse volumétrique maximale en cas de réglage de vitesse déraisonnablement trop élevé. Cette valeur ne peut pas être nulle.

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
fr: Ce réglage affectera la vitesse des périmètres dont le rayon <= au seuil (ce sont généralement des trous). Si elle est exprimée en pourcentage (par exemple : 80 %), elle sera calculée sur la base du réglage de vitesse de la paroi extérieure ci-dessus. Réglez sur zéro pour le mode automatique.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
fr: Ce logiciel utilise des composants open source dont les droits d'auteur et autres droits de propriété appartiennent à leurs propriétaires respectifs.

en: Threshold angle
fr: Angle de seuil

en: Thumbnail size
fr: Taille de miniature

en: Tile Window to Left of Screen
fr: Fenêtre en mosaïque à gauche de l'écran

en: Tile Window to Right of Screen
fr: Fenêtre en mosaïque à droite de l'écran

en: Time
fr: Durée

en: Time Estimation
fr: Estimation de temps

en: Time lapse G-code
fr: G-cde Timelapse

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
fr: Temps de chargement d'un nouveau filament. À des fins statistiques uniquement

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
fr: Temps de déchargement d'un filament. À des fins statistiques uniquement

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
fr: Timelapse
    Saviez-vous que vous pouvez générer une vidéo en timelapse à chaque impression ?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
fr: Le timelapse est désactivé car la Séquence d'Impression est définie sur « Par objet ».

en: Tips
fr: Astuces

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
fr: Conseils pour le matériel de calibration : 
    - Matériaux pouvant partager la même température de plateau
    - Différentes marques et familles de filaments (Marque = QIDI, Famille = Basic, Matte, etc.)

en: Tips:
fr: Astuces:

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: À

en: To Volumetric Speed
fr: Vers la Vitesse Volumétrique

en: To k Value
fr: Vers Valeur k finale

en: To objects
fr: Vers les objets

en: To parts
fr: Vers les pièces

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
fr: Pour enregistrer la correspondance coupée, vous pouvez supprimer tous les connecteurs de tous les objets associés.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
fr: Pour utiliser un fichier CA personnalisé, veuillez importer votre fichier CA dans Certificate Store/Keychain.

en: Toggle Wireframe
fr: Activer Filaire

en: Tolerance
fr: Tolérance

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
fr: Le besoin de compenser l'effet pied d'éléphant est révélateur d'un autre problème.
    Lorsque le pied d'éléphant est vraiment trop important, il convient de vérifier d'autres paramètres.
    Par exemple, la température du plateau peut être trop élevée.
    
    La valeur sera remise à 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
fr: Hauteur de couche trop importante.
    Réinitialisation à 0,2

en: Too large line width
fr: Largeur d'extrusion trop grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
fr: L'espacement de Lissage est trop petit.
    Réinitialisation à 0,1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
fr: Hauteur de couche trop petite.
    Réinitialisation à 0,2

en: Too small line width
fr: Largeur d'extrusion trop petite

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
fr: Vitesse volumétrique max trop faible.
    La valeur a été réinitialisée à 0,5

en: Tool
fr: Outil

en: Tool Move
fr: Déplacement d'Outil

en: Tool Rotate
fr: Rotation de l'outil

en: Tool Volume
fr: Volume Outil

en: Tool type
fr: Type d'outil

en: Tool-Lay on Face
fr: Outil-Positionner sur une face

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Top
fr: Haut

en: Top View
fr: Vue du Dessus

en: Top Z distance
fr: Distance Z supérieure

en: Top area threshold
fr: Seuil de surface supérieure

en: Top interface layers
fr: Couches d'interface supérieures

en: Top interface spacing
fr: Espacement de l'interface supérieure

en: Top shell layers
fr: Couches de coque supérieures

en: Top shell thickness
fr: Épaisseur de la coque supérieure

en: Top solid layers
fr: Couches supérieures solides

en: Top surface
fr: Surface supérieure

en: Top surface flow ratio
fr: Débit sur la surface supérieure

en: Top surface pattern
fr: Motif de surface supérieure

en: Top surfaces
fr: Surfaces Sup.

en: Top/bottom shells
fr: Coquilles supérieures/inférieures

en: Topmost surface
fr: Surface la plus haute

en: Torus
fr: Tore

en: Total Estimation
fr: Informations Tranchage

en: Total Volume:
fr: Volume total:

en: Total time
fr: Durée totale

en: Tower
fr: Tour

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
fr: Transférez les options sélectionnées vers le préréglage nouvellement sélectionné "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
fr: Transférez les options sélectionnées vers le préréglage nouvellement sélectionné.

en: Translate
fr: Traduire

en: Travel
fr: Déplacement

en: Travel distance threshold
fr: Seuil de distance parcourue

en: Travel speed
fr: Vitesse de déplacement

en: Tree Hybrid
fr: Arborescent Hybride

en: Tree Organic
fr: Arborescent

en: Tree Slim
fr: Arborescent Fin

en: Tree Strong
fr: Arborescent Fort

en: Tri-hexagon
fr: Tri-hexagone

en: Triangles: %1%
fr: Triangles : %1%

en: Tutorial
fr: Tutoriel

en: Type:
fr: Type :

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
fr: Impossible de calibrer : peut-être parce que la plage de valeurs d'étalonnage définie est trop grande ou le pas est trop petit

en: Unable to load shaders:
    %s
fr: Impossible de charger les shaders : %s

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
fr: Impossible d'effectuer une opération booléenne sur les pièces sélectionnées

en: Unable to reload:
fr: Impossible de recharger :

en: Unable to replace with more than one volume
fr: Impossible de remplacer par plus d'un volume

en: Undef
fr: Non défini

en: Undefine
fr: Non défini

en: Undefined
fr: Non défini

en: Underflow
fr: Soupassement

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo integration failed.
fr: L'annulation de l'intégration a échoué.

en: Undo integration was successful.
fr: Annuler l'intégration a réussi.

en: Units
fr: Unités

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Error.
fr: Erreur Inconnue.

en: Unknown Failure
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error occured
fr: Une erreur inconnue s'est produite

en: Unknown error when export G-code.
fr: Erreur inconnue lors de l'exportation du G-code.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
fr: Format de fichier inconnu : le fichier d'entrée doit porter l'extension .3mf, .zip ou .amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
fr: Format de fichier inconnu : le fichier d'entrée doit porter l'extension .stl, .obj ou .amf (.xml).

en: Unload
fr: retirer

en: Unlock
fr: Ouvrir

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
fr: Zone non imprimable dans le plan XY. Par exemple, les imprimantes de la série X1 utilisent le coin avant gauche pour couper le filament lors du changement de filament. La zone est exprimée sous forme de polygone par des points au format suivant : "XxY, XxY,... "

en: Unretract
fr: Annuler le retrait

en: Unsaved Changes
fr: Modifications non enregistrées

en: Unseal Fan speed
fr: Vitesse du ventilateur en mode déverrouillé

en: Unsupported OpenGL version
fr: Version d'OpenGL non supportée

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update failed.
fr: Mise à jour a échoué.

en: Update firmware
fr: Mise à jour du firmware

en: Update remaining capacity
fr: Mettre à jour la capacité restante

en: Update successful.
fr: Mise à jour réussie.

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
fr: La mise à jour de QIDI Studio permettra d'activer toutes les fonctionnalités du fichier 3mf.

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Updating failed
fr: La mise à jour a échoué

en: Updating successful
fr: Mise à jour réussie

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload Models
fr: Téléverser les Modèles

en: Upload failed
fr: Échec de l'envoi

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
fr: Le nom de fichier à télécharger ne se termine pas par « %s ». Voulez-vous continuer ?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
fr: Le téléversement n'est pas activé sur la carte FlashAir.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
fr: Le délai de téléversement de la tâche a expiré. Vérifiez l'état du réseau et réessayez.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
fr: Téléverser vers l'Hôte d'impression avec le nom de fichier suivant :

en: Uploading
fr: Téléversement

en: Uploading 3mf
fr: Téléversement 3mf

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
fr: Utilisez « Pair-impair » pour les modèles d'avion 3DLabPrint. Utilisez « Fermer les trous » pour fermer tous les trous du modèle.

en: Use Orthogonal View
fr: Utiliser la vue orthogonale

en: Use Perspective View
fr: Utiliser la vue en perspective

en: Use firmware retraction
fr: Utiliser la rétraction du firmware

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
fr: Utilisez des barres obliques (/) comme séparateur de répertoire si nécessaire.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
fr: N'utilisez qu'un seul mur sur une surface supérieure plane pour donner plus d'espace au motif de remplissage supérieur. Peut être appliqué sur la surface la plus haute ou sur toutes les surfaces supérieures

en: Use only one wall on the first layer of model
fr: N'utilisez qu'un seul mur sur la première couche des modèles

en: Use relative E distances
fr: Utiliser des distances E relatives

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
fr: Utilisez ce paramètre pour faire pivoter le motif de support sur le plan horizontal.

en: Used Filament (g)
fr: Filament Utilisé (g)

en: Used Filament (m)
fr: Filament Utilisé (m)

en: Used Filament (mm³)
fr: Filament Utilisé (mm³)

en: Used Materials
fr: Matériaux utilisés

en: Used filament
fr: Filament utilisé

en: User
fr: Utilisateur

en: User Experience
fr: Expérience Utilisateur

en: User Preset
fr: Préréglage utilisateur

en: User can self-define the project file name when export
fr: L'utilisateur peut définir lui-même le nom du fichier de projet lors de l'exportation

en: User logged out
fr: Utilisateur déconnecté

en: User presets
fr: Préréglages utilisateur

en: User sync
fr: Synchronisation utilisateur

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
fr: Préréglage du filament de l'utilisateur.
    Peut être partagé avec d'autres personnes.

en: VFA test
fr: Test VFA

en: Value %s is out of range, continue?
fr: La valeur %s est hors plage, continuer ?

en: Value is out of range.
fr: La valeur est hors plage.

en: Value step
fr: Échelon de valeur

en: Variable layer height
fr: Hauteur de couche variable

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
fr: La hauteur de couche variable n'est pas prise en charge avec les supports Organiques.

en: Vendor
fr: Fabricant

en: Vendor is not found, please reselect.
fr: Le fournisseur est introuvable ; veuillez sélectionner à nouveau.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
fr: Vendor is not selected; please reselect vendor.

en: Vendor of filament. For show only
fr: Marque du filament (Juste pour info)

en: Verification failed.
fr: Échec de la vérification.

en: Version:
fr: Version :

en: Vertical slider - Move active thumb Down
fr: Barre de défilement verticale - Déplacer le curseur actif vers le Bas

en: Vertical slider - Move active thumb Up
fr: Barre de défilement verticale - Déplacer le curseur actif vers le Haut

en: Vibration compensation
fr: Compensation des Vibrations

en: Video
fr: Vidéo

en: View
fr: Vue

en: View all Daily tips
fr: Voir les Astuces quotidienne

en: View all object's settings
fr: Afficher tous les paramètres de l'objet

en: View control settings
fr: Afficher les paramètres de contrôle

en: View: keep horizontal
fr: Vue : garder horizontale

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
fr: Les outils de caméra virtuelle sont nécessaires pour cette tâche !
    Vous souhaitez les installer ?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
fr: L'initialisation de la caméra virtuelle a échoué (%s) !

en: Volume Operations
fr: Opérations sur les Volumes

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
fr: Volume de la buse entre le coupeur de filament et l'extrémité de la buse

en: Volume:
fr: Le volume:

en: Volume: %1% in³
fr: Volume : %1% en³

en: Volume: %1% mm³
fr: Volume : %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
fr: Débit volumétrique (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
fr: Limitation de vitesse volumétrique

en: WARNING:
fr: ATTENTION :

en: Wall distribution count
fr: Nombre de distributions murales

en: Wall generator
fr: Générateur de mur

en: Wall loops
fr: Nombre de parois

en: Wall transition length
fr: Longueur de la transition murale

en: Wall transitioning filter margin
fr: Marge du filtre de transition de mur

en: Wall transitioning threshold angle
fr: Angle du seuil de transition du mur

en: Walls
fr: Parois

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
fr: Warning: The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.

en: Warning
fr: Alerte

en: Warning:
fr: Avertissement:

en: Warning:please select Plane's feature.
fr: Warning: please select Plane's feature.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
fr: Warning: please select Point's or Circle's feature.

en: Warning:please select two different mesh.
fr: Warning: please select two different meshes.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
fr: Nous vous demandons de nous aider à améliorer l'imprimante de toute la communauté

en: We could create the filament presets for your following printer:
fr: Nous pourrions créer les préréglages de filament pour votre imprimante suivante :

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
fr: Nous avons trouvé le meilleur facteur d'étalonnage de Flux Dynamique.

en: We found the best flow ratio for you
fr: Nous avons trouvé le meilleur rapport de débit pour vous.

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
fr: Nous avons configuré les valeurs correspondantes dans le logiciel pour les consommables officiels. La vitesse volumique maximale doit être calibrée lorsque:
    1. Utiliser différentes marques de filaments;
    2. Remplacement des buses de différents matériaux et diamètres;
    3. Vous avez changé la température d'impression;
    4. Fil manquant, extrusion insuffisante ou remplissage cassé trouvé pendant l'impression;
    Avant de calibrer, vous devez choisir l'imprimante que vous utilisez, les consommables et le processus que vous devez calibrer. Vous pouvez les sélectionner directement dans le coin supérieur gauche de la page actuelle.

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
fr: Nous proposons 3 modes de Calibration. Cliquez sur le bouton ci - dessous pour accéder à la page de Calibration correspondante.
    Avant de calibrer, vous devez choisir l'imprimante que vous utilisez, les consommables et le processus que vous devez calibrer. Vous pouvez les sélectionner directement dans le coin supérieur gauche de la page actuelle.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
fr: Nous avons maintenant ajouté la calibration automatique pour les différents filaments de manière entièrement automatisé et dont le résultat sera enregistré sur l'imprimante pour une utilisation future. Vous ne devez effectuer le calibrage que dans les cas limités suivants :
    1. Si vous introduisez un nouveau filament de marques/modèles différents ou si le filament est humide
    2. Si la buse est usée ou remplacée par une neuve ;
    3. Si la vitesse volumétrique maximale ou la température d'impression sont modifiées dans le réglage du filament.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
fr: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers; please go to printer selection

en: What data would be collected?
fr: Quelles sont les données collectées ?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
fr: Qu'est - ce que l'étalonnage de vitesse volumétrique maximale?

en: What is Pressure Advance Calibration ?
fr: Qu'est - ce que l'étalonnage à l'avance de la pression?

en: What kind of gcode the printer is compatible with
fr: Avec quel type de G-code l'imprimante est-elle compatible

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
fr: Quand avez-vous besoin d'une calibration du Flux Dynamique?

en: When do you need Flowrate Calibration
fr: Quand l'étalonnage du débit est - il nécessaire

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
fr: When spiral vase mode is enabled, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
fr: Lors de l'insertion d'un nouveau filament, l'AMS ne lit pas automatiquement ses informations. Elles sont laissées vides pour que vous puissiez les saisir manuellement.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
fr: Quand faut-il imprimer avec la porte de l'imprimante ouverte ?
    Saviez-vous que l'ouverture de la porte de l'imprimante peut réduire la probabilité de bouchage du hotend/l'extrudeur lors de l'impression de filament à basse température avec une température de caisson élevée ? Vous trouverez plus d'informations à ce sujet dans le Wiki.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
fr: Lorsque vous enregistrez un timelapse sans tête d’outil, il est recommandé d’ajouter une "Tour de nettoyage timelapse".
    en faisant un clic droit sur un emplacement vide sur le plateau et en choisissant "Ajouter Primitive"-> "Tour de nettoyage Timelapse".

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
fr: Lorsque la densité de remplissage est faible, le remplissage solide interne ou le pont interne peuvent ne pas avoir d'ancrage à l'extrémité des lignes. Cela entraîne une baisse et une diminution de la qualité lors de l'impression d'un remplissage solide interne. Lorsque cette fonctionnalité est activée, des boucles sont ajoutées au remplissage des couches inférieures pour atteindre une épaisseur spécifique, afin de fournir un meilleur ancrage pour les ponts internes. 0 désactive cette fonctionnalité.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
fr: Lorsque le matériau actuel est épuisé, l'imprimante continue à imprimer dans l'ordre suivant.

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
fr: Quand calibrer la vitesse volumétrique maximale?

en: When to Calibrate Pressure in Advance
fr: Quand calibrer la pression à l'avance

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
fr: Quand créer des transitions entre les nombres pairs et impairs de murs. Une forme cunéiforme dont l'angle est supérieur à ce paramètre n'aura pas de transitions et aucun mur ne sera imprimé au centre pour remplir l'espace restant. En réduisant ce paramètre, vous réduisez le nombre et la longueur de ces murs centraux, mais vous risquez de laisser des vides ou de surextruder les murs.

en: When to use Flow Rate Calibration
fr: Quand utiliser la calibration du débit

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Lorsque vous passez d'un nombre différent de murs à un autre lorsque la pièce s'amincit, un certain espace est alloué pour séparer ou joindre les segments du mur. Il est exprimé en pourcentage par rapport au diamètre de la buse.

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
fr: Lors de l'utilisation de consommables officiels, les valeurs par défaut du logiciel sont obtenues grâce à nos tests et fonctionnent généralement bien dans la grande majorité des situations d'impression.

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
fr: Quand devez-vous réaliser une calibration de la Vitesse Volumétrique Max

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
fr: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated, and the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
fr: Chaque fois qu'il y a une rétraction, la buse est légèrement soulevée pour créer un espace entre la buse et l'impression. Cela empêche la buse de toucher l'impression lors des déplacements. L'utilisation d'un Z-hop en mode Spirale peut empêcher le stringing.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
fr: Où trouver l'adresse IP et le code d'accès de votre imprimante ?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
fr: Si la machine prend en charge le mode silencieux dans lequel la machine utilise une accélération plus faible pour imprimer

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
fr: Lors de l'impression par objet, l'extrudeur peut entrer en collision avec une jupe.
    Il faut donc remettre la couche de la jupe à 1 pour éviter les collisions.

en: Width
fr: Largeur

en: Width of prime tower
fr: Largeur de la tour de nettoyage.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Largeur du mur qui remplacera les éléments fins (selon la taille minimale des éléments) du modèle. Si la largeur minimale du mur est inférieure à l'épaisseur de l'élément, le mur deviendra aussi épais que l'élément lui-même. Il est exprimé en pourcentage par rapport au diamètre de la buse

en: Width:
fr: Largeur:

en: Window
fr: Fenêtre

en: Wipe
fr: Nettoyer

en: Wipe Distance
fr: Distance d'essuyage

en: Wipe options
fr: Options de nettoyage

en: Wipe speed
fr: Vitesse d'essuyage

en: Wipe while retracting
fr: Nettoyer lors des rétractions

en: World coordinates
fr: Les coordonnées mondiales

en: Would you like to log in this printer with current account?
fr: Souhaitez-vous vous connecter à cette imprimante avec un compte courant ?

en: Would you like to log out the printer?
fr: Souhaitez-vous déconnecter l'imprimante ?

en: Wrong password
fr: Mot de passe incorrect

en: X-Y contour compensation
fr: Compensation de contour X-Y

en: X-Y hole compensation
fr: Compensation de trou X-Y

en: XY separation between an object and its support
fr: Distance de séparation entre un objet et ses supports sur le plan XY

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: Yes to All
fr: Oui à Tout

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
fr: Vous pouvez également appliquer cette valeur directement à la configuration d'impression, revenir à l'interface de préparation, entrer les paramètres du filament pour les modifier et cliquer sur le bouton Enregistrer pour enregistrer la configuration.

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
fr: Vous pouvez le trouver dans « Paramètres > Réseau > Code de connexion » sur l'imprimante, comme illustré sur le schéma:

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
fr: Vous pouvez conserver les préréglages modifiés pour le nouveau projet, ignorer ou enregistrer les modifications en tant que nouveaux préréglages.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
fr: Vous pouvez conserver les préréglages modifiés dans le nouveau projet ou les ignorer

en: You can select up to 16 images.
fr: Vous pouvez choisir jusqu'à 16 images.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
fr: Vous ne pouvez pas charger un projet SLA avec un objet en plusieurs parties sur le plateau

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
fr: Vous pouvez modifier le facteur de calibration de Flux Dynamique lors de l'édition de matériaux

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
fr: You have completed printing the mall model, 
    but synchronizing rating information has failed.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
fr: Vous avez saisi un caractère non autorisé dans la section de la zone imprimable de la première page. Veuillez n'utiliser que des chiffres.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
fr: Vous n'avez pas encore sélectionné d'imprimante ou de préréglage. Veuillez en sélectionner au moins un.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
fr: Vous n'avez pas sélectionné le fournisseur et le modèle ou vous n'avez pas saisi le fournisseur et le modèle personnalisés.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
fr: Vous n'avez pas encore choisi le préréglage d'imprimante à utiliser pour la création. Veuillez sélectionner le fournisseur et le modèle de l'imprimante

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
fr: Vous n'avez pas encore sélectionné l'imprimante pour laquelle vous souhaitez remplacer la buse; veuillez choisir une imprimante.

en: You need to select at least one filament preset.
fr: Vous devez sélectionner au moins un préréglage de filament.

en: You need to select at least one process preset.
fr: Vous devez sélectionner au moins un préréglage de process.

en: You need to select the material type and color first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner le type de matériau et sa couleur.

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
fr: Il vous suffit de cliquer sur le bouton "calibrer" ci - dessous et d'attendre un peu. Après avoir découpé avec succès, vous avez trois façons d'imprimer:
    1. Envoyez directement les fichiers tranchés et imprimez - les;
    2. Envoyez le fichier slice à l'imprimante via le réseau et sélectionnez manuellement le fichier slice pour l'impression;
    3. Envoyer les fichiers tranchés au support de stockage et les imprimer à travers le support de stockage;
    Une fois l'impression réussie, vous recevrez le modèle comme illustré. Choisissez le numéro avec la surface la plus lisse;
    La valeur du chiffre "0" sur la figure a la surface la plus lisse, de sorte que la valeur obtenue pour un étalonnage grossier est "1 + 0,00 = 1" et peut être utilisée comme valeur intermédiaire pour un étalonnage fin.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
fr: Vous essayez de supprimer un objet qui fait partie d'un objet coupé.
    Cette action va rompre la correspondance entre les objets coupés.
    Après cela, la cohérence du modèle ne peut plus être garantie.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
fr: Your comment result cannot be uploaded due to the following reasons:
    
      error code:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
fr: Votre modèle a besoin de supports ! Veuillez activer le matériau de support.

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
fr: Your nozzle diameter in preset is not consistent with the saved nozzle diameter. Have you changed your nozzle?

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
fr: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with the saved nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
fr: Votre objet semble trop grand. Voulez-vous le réduire pour qu'il s'adapter au plateau d'impression ?

en: Z Hop Type
fr: Type de Z Hop

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
fr: Espace Z entre l'objet et le radeau. Ignoré si interface soluble

en: Z hop lower boundary
fr: Z-hop à partir de

en: Z hop upper boundary
fr: Z-hop jusqu'à

en: Z hop when retract
fr: Levée Z lors de rétraction

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
fr: Le Z-hop ne sera effectif que si la valeur actuelle de Z est supérieur à cette valeur et inférieur au paramètre définissant la hauteur maximale du Z-hop

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
fr: Emplacement de la couture Z
    Saviez-vous que vous pouvez personnaliser l'emplacement de la couture Z, et même la peindre manuelle sur votre impression pour le placer dans un endroit moins visible ? Cela améliore l'aspect général de votre modèle. Jetez-y un coup d'œil !

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
fr: Une hauteur de première couche nulle n'est pas valide. 
    
    Elle sera réinitialisée à 0,2mm.

en: Zoom View
fr: Vue agrandie

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
fr: Zoomez sur la position du pointeur de la souris dans la vue 3D, plutôt que sur le centre de la fenêtre 2D.

en: Zoom of view
fr: Zoom de la Vue

en: Zoom to mouse position
fr: Zoom sur la position de la souris

en: [Delete Required]
fr: [Suppression Requise]

en: above
fr: au-dessus

en: add bundle structure file fail
fr: échec de l'ajout d'un fichier de structure de bundle

en: add file fail
fr: échec de l'ajout de fichier

en: allocation failed
fr: échec de l'allocation

en: and
fr: et

en: archive too large
fr: archive trop volumineuse

en: arrange current plate
fr: agencer la plaque actuelle

en: auto rotate current plate
fr: rotation automatique de la plaque actuelle

en: buffer too small
fr: buffer trop petit

en: click here to see more info
fr: cliquez ici pour voir plus d'informations

en: compression failed
fr: échec de la compression

en: connector is out of cut contour
fr: le connecteur est hors du contour de la coupe

en: connector is out of object
fr: le connecteur est hors de l'objet

en: connectors are out of cut contour
fr: les connecteurs sont hors du contour de la coupe

en: connectors is out of object
fr: les connecteurs sont hors de l'objet

en: create new preset failed.
fr: Échec de la création d’un nouveau préréglage.

en: current
fr: courant

en: debug
fr: déboguer

en: debug save button
fr: bouton de sauvegarde de débogage

en: decompression failed
fr: la décompression a échoué

en: default
fr: défaut

en: delete all objects on current plate
fr: supprimer tous les objets sur la plaque actuelle

en: does not contain valid gcode.
fr: ne contient pas de gcode valide.

en: downloading project ...
fr: téléchargement du projet...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
fr: p. ex. Basic, Mat, Soie, Marbre

en: error
fr: Erreur

en: error message:
fr: message d'erreur :

en: every
fr: chaque

en: failed finding central directory
fr: impossible de trouver le répertoire central

en: fatal
fr: mortel

en: filament position
fr: position du filament

en: file close failed
fr: échec de la fermeture du fichier

en: file create failed
fr: échec de création du fichier

en: file not found
fr: fichier non trouvé

en: file open failed
fr: échec de l'ouverture du fichier

en: file read failed
fr: échec de lecture du fichier

en: file seek failed
fr: impossible de trouver le fichier

en: file stat failed
fr: impossible d'établir des statistiques pour ce fichier

en: file too large
fr: fichier trop volumineux

en: file write failed
fr: échec d'écriture du fichier

en: finalize fail
fr: échec de la finalisation

en: floating cantilever
fr: surplomb flottant

en: floating regions
fr: régions flottantes

en: flow ratio : %s
fr: rapport de débit : %s

en: from
fr: de

en: illegal characters:
fr: caractères interdits :

en: illegal suffix:
fr: suffixe interdit :

en: in
fr: dans

en: info
fr: Info

en: initialize fail
fr: échec initialisation

en: inner wall/outer wall/inner wall
fr: int./ext./int.

en: inner/outer
fr: int./ext.

en: internal error
fr: erreur interne

en: invalid filename
fr: nom de fichier non valide

en: invalid header or corrupted
fr: en-tête invalide ou corrompu

en: invalid parameter
fr: paramètre non valide

en: invalid value
fr: Valeur invalide

en: ironing direction
fr: Angle de lissage

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
fr: clavier 1-9 : définir le filament pour l'objet/la pièce

en: ksr FDMTest
fr: KSR Test FDM

en: large overhangs
fr: grands surplombs

en: layers
fr: couches

en: load_obj: failed to parse
fr: load_obj : échec de l'analyse

en: loaded
fr: chargé

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
fr: matériau présentant un rétrécissement ou une dilatation thermiques importants, tel que...

en: materials with inaccurate filament diameter
fr: matériaux dont le diamètre de filament est erroné

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
fr: minute each batch. (It depends on how long it takes to complete heating.)

en: mm or %
fr: mm ou %

en: mm/s or %
fr: mm/s ou %

en: money/kg
fr: €/kg

en: multiple cells copy is not supported
fr: la copie de plusieurs cellules n'est pas prise en charge

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
fr: L'ouverture ou la création d'un fichier de projet n'est pas autorisée pendant le processus de tranchage !

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
fr: Des arêtes non-mainfold sont apparus suite à la découpe : voulez-vous les réparer maintenant ?

en: normal(auto)
fr: Normaux (auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
fr: Normaux (auto) et Arborescents (auto) sont utilisés pour générer les supports automatiquement. Si vous sélectionnez Normaux (manuel) ou Arborescents (manuel), seuls les support forcés sont générés

en: normal(manual)
fr: Normaux (manuel)

en: not a ZIP archive
fr: n'est pas une archive ZIP

en: nozzle in preset: %s %s
fr: buse en préréglage : %s %s

en: nozzle memorized: %.1f %s
fr: buse mémorisée : %.1f %s

en: obtaining instance_id failed
fr: échec de l'obtention de instance_id

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
fr: une cellule ne peut être copiée que dans une ou plusieurs cellules de la même colonne

en: open zip written fail
fr: échec d'écriture d'open zip

en: outer/inner
fr: ext./int.

en: parameter name
fr: nom du paramètre

en: prepare 3mf file...
fr: préparation du fichier 3mf...

en: printer?
fr: l'imprimante ?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
fr: printers at the same time. (It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)

en: return
fr: Retour

en: right click
fr: Clic droit

en: save debug settings
fr: enregistrer les paramètres de débogage

en: select all objects on current plate
fr: sélectionner tous les objets sur la plaque actuelle

en: selected
fr: sélectionné

en: send completed
fr: Envoi terminé

en: step:
fr: pas :

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
fr: le lot de Configuration est incompatible avec l'application actuelle.

en: the configuration package is incompatible with current application.
fr: le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle.

en: to
fr: à

en: too large line width
fr: largeur d'extrusion trop importante

en: too many files
fr: trop de fichiers

en: trace
fr: Tracé

en: travel
fr: Déplacement

en: tree(auto)
fr: Arborescents (auto)

en: tree(manual)
fr: Arborescents (manuel)

en: undefined error
fr: erreur non définie

en: unexpected decompressed size
fr: volume de décompression inattendu

en: uniform scale
fr: Échelle uniforme

en: unloaded
fr: déchargé

en: unsupported central directory size
fr: volume du répertoire central non supporté

en: unsupported encryption
fr: cryptage non supporté

en: unsupported feature
fr: fonction non supportée

en: unsupported method
fr: méthode non supportée

en: unsupported multidisk
fr: multidisque non pris en charge

en: up to
fr: jusqu'à

en: upward compatible machine
fr: machine à compatibilité ascendante

en: validation failed
fr: échec de la validation

en: version %s update information :
fr: Informations de mise à jour de la version %s :

en: warning
fr: Attention

en: warnings
fr: avertissements

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
fr: sera fermé avant de créer un nouveau modèle. Voulez-vous continuer ?

en: write callback failed
fr: Échec du rappel d'écriture
