QIDI Studio - en to de translation catalogue (4155 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
de: 
    
    Would you like to redirect to the webpage to give a rating?

en: 
    Do you want to rewrite it?
de: 
    Möchten Sie es umschreiben?

en: 
    Do you want to save the modified values?
de: 
    Möchten Sie die geänderten Werte speichern?

en: 
    Do you want to use the modified value in the new preset that you selected?
de: 
    Möchten Sie den geänderten Wert in dem neuen Profil verwenden, das Sie ausgewählt haben?

en:  (Fixed)
de:  (Fest)

en:  (Moving)
de:  (Bewegend)

en:  (Repair)
de:  (Reparatur)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
de:  Maschinen mit I3-Aufbau können jedoch keine Zeitraffervideos erzeugen.

en:  Click here to install it.
de:  Klicken Sie hier, um es zu installieren.

en:  No corresponding storage bucket
de:  Kein entsprechender Speicherort

en:  Please check and adjust the part's position or size to fit the printable range:
de:  Bitte überprüfen Sie die Position oder Größe des Teils und passen Sie es an den druckbaren Bereich an:

en:  can not be opened
de:  cannot be opened

en:  can not be placed in the
de:  kann nicht platziert werden in die

en:  doesn't work at 100%% density
de:  funktioniert nicht bei einer Dichte von 100%%

en:  invalid brim ears
de:  ungültige Randohren

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
de:  ist zu nahe am Sperrbereich und es werden Kollisionen verursacht.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
de:  befindet sich zu nahe an einem Sperrbereich. Beim Drucken kann es zu Kollisionen kommen.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
de:  ist zu nah an anderen und es können Kollisionen verursacht werden.

en:  not in range
de:  nicht in Reichweite

en:  nozzle
de:  Düse

en:  plate %1%:
de:  Platte %1%:

en:  upload config parse failed
de:  Parsen der Upload-Konfiguration fehlgeschlagen

en:  upload failed
de:  hochladen fehlgeschlagen

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
de: „QIDI“ oder „Generic“ können nicht als Hersteller für benutzerdefinierte Filamente verwendet werden.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
de[0]: %1$d Objekt hat gemalte Farben.
de[1]: %1$d Objekte haben gemalte Farben.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
de[0]: %1$d Fehler repariert
de[1]: %1$d Fehler repariert

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
de[0]: %1$d „non-manifold" Kante
de[1]: %1$d „non-manifold" Kanten

en: %1% Preset
de: %1% Profil

en: %1% contains some unsupported data. Please use third-party software to convert the SVG to path data before reimporting.
de: %1% enthält einige nicht unterstützte Daten. Bitte verwenden Sie Software von Drittanbietern, um die SVG- in Pfaddaten zu konvertieren, bevor Sie sie erneut importieren.

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
de: Das %1% Füllmuster unterstützt keine 100%% Dichte.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
de: %1% liegt zu nahe an einem ausgeschlossenen Bereich. Beim Drucken kann es zu Kollisionen kommen.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
de: %1% ist zu nah an anderen, was Kollisionen verursachen kann.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
de: %1% ist zu hoch und es kommt zu Kollisionen.

en: %1% was replaced with %2%
de: %1% wurde mit %2% getauscht

en: %1% with %2%
de: %1% mit %2%

en: %d %s Preset will be deleted.
de: %d %s Profil wird gelöscht.

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
de: %d Filament Profile und %d Prozessprofile sind mit diesem Drucker verbunden. Diese Profile werden gelöscht, wenn der Drucker gelöscht wird.

en: %d triangles
de: %d Dreiecke

en: %s
    Do you want to continue?
de: %s
    Möchten Sie fortfahren?

en: %s Update
de: %s Aktualisieren

en: %s can't be percentage
de: %s kann nicht Prozent sein

en: %s does not support %s
de: %s unterstützt %s nicht

en: %s error
de: %s Fehler

en: %s has a warning
de: %s hat eine Warnung

en: %s has encountered an error
de: %s ist auf einen Fehler gestoßen

en: %s info
de: %s Info

en: %s information
de: %s Information

en: %s is not compatible with %s
de: %s ist nicht kompatibel mit %s

en: %s is not supported by %s extruder.
de: %s wird nicht vom %s Extruder unterstützt.

en: %s warning
de: %s Warnung

en: %u Selected
de: %u Ausgewählt

en: &About %s
de: &Über %s

en: &File
de: &Datei

en: &Help
de: &Hilfe

en: &Open G-code
de: &Öffne G-Ccode

en: &Quit
de: &Beenden

en: &View
de: &Anzeige

en: (Including its escape characters)
de: (einschließlich seiner Escape-Zeichen)

en: (Modified)
de: (Geändert)

en: (Moving)
de: (Bewegend)

en: (Recommended filament)
de: (Empfohlenes Filament)

en: (Sync with printer)
de: (Mit dem Drucker synchronisieren)

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
de: (Das Modell wurde bereits bewertet. Ihre Bewertung überschreibt die vorherige Bewertung.)

en: (Undefined)
de: (undefiniert)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
de: ), um die Position des Werkzeugkopfs zu ermitteln. Dadurch wird verhindert, dass sich das Gerät über die Bewegungsgrenzen bewegt und das Gerät beschädigt wird.

en: *We recommend you to add brand, material, type, and even humidity level in the Name
de: *Wir empfehlen Ihnen, Marke, Material, Typ und sogar Feuchtigkeitsniveau im Namen hinzuzufügen

en: + Add Preset
de: + Profil hinzufügen

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
de: --use-firmware-retraction ist nicht kompatibel mit --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
de: --use-firmware-retraction wird nur von Marlin-, Klipper-, Smoothie-, RepRapFirmware-, Repetier- und Machinekit-Firmware unterstützt

en: /%d Selected
de: /%d Ausgewählt

en: 0 (no open anchors)
de: 0 (keine offenen Anker)

en: 0 (not anchored)
de: 0 (nicht verankert)

en: 0 means auto spacing.
de: 0 bedeutet automatische Abstände.

en: 1. Please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
de: 1. Bitte stellen Sie sicher, dass sich QIDI Studio und Ihr Drucker im selben LAN befinden.

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
de: 1.Use verschiedene Marken von Filamenten, oder die Filamente sind feucht;
    2.Die Düse wird abgenutzt oder durch eine Düse anderer Größe ersetzt;
    3.Use verschiedene Druckparameter wie Temperatur und Linienbreite;
    4.PA Kalibrierung funktioniert nicht mit PETG.

en: 1000 (unlimited)
de: 1000 (unbegrenzt)

en: 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
de: 2. Wenn die IP-Adresse und der Zugangscode unten von den tatsächlichen Werten auf Ihrem Drucker abweichen, korrigieren Sie diese bitte.

en: 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
de: 3. Bitte entnehmen Sie die Seriennummer des Geräts von der Druckerseite. Sie finden diese normalerweise in den Geräteinformationen auf dem Druckerbildschirm.

en: 3D Honeycomb
de: 3D-Waben

en: 3D Mouse disconnected.
de: 3D-Maus nicht angeschlossen.

en: 3D Settings
de: 3D-Einstellungen

en: 3Dconnexion settings
de: 3Dconnexion Einstellungen

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
de: Ein G-Code-Pfad geht über die Begrenzung der Druckplatte hinaus.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
de: Ein G-Code-Pfad überschreitet die maximale Druckhöhe.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
de: Es existiert eine Konfiguration mit demselben Namen: %s. Möchten Sie diese überschreiben?

en: A cube printed during a filament change to purge old color and ensure smooth color transition.
de: Ein Würfel, der während eines Filamentwechsels gedruckt wird, um die alte Farbe zu entfernen und einen reibungslosen Farbübergang zu gewährleisten.

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
de: Ein Gerät mit demselben Host (IP oder URL) existiert bereits, bitte erneut eingeben.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
de: Es gibt eine Datei mit dem gleichen Namen: %s. Möchten Sie sie überschreiben?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
de: Eine Lücke zwischen der innersten Randlinie und dem Objekt kann das Entfernen des Randes erleichtern.

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
de: Ein neues Netzwerk-Plugin (%s) ist verfügbar. Möchten Sie es installieren?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
de: Ein neues Konfigurationspaket ist verfügbar. Möchten Sie es installieren?

en: A new version is available
de: Eine neue Version ist verfügbar

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
de: Es wird ein Testmodell gedruckt. Bitte reinigen Sie die Druckplatte und legen Sie diese vor der Kalibrierung wieder auf das Heizbett.

en: AI Detections
de: KI-Erkennungen

en: AMS Materials Setting
de: AMS Material Einstellung

en: AMS Settings
de: AMS Einstellungen

en: AMS Slots
de: AMS-Slots

en: AMS and nozzle information are synced
de: AMS- und Düseninformationen werden synchronisiert

en: AMS filament backup
de: AMS Filament Backup

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
de: AMS filament backup is not enabled; please enable it in the AMS settings.

en: AMS filaments
de: AMS Filament

en: AMS is setting up. Please try again later.
de: AMS wird eingerichtet. Bitte versuchen Sie es später noch einmal.

en: AMS slot used for this filament
de: Für dieses Filament verwendeter AMS-Slot

en: AMS temperature is too high, which may cause the filament to soften. Please wait until the AMS temperature drops below %d℃.
de: Die AMS-Temperatur ist zu hoch, wodurch das Filament weich werden kann. Bitte warten Sie, bis die AMS-Temperatur unter %d℃ gefallen ist.

en: AMS will attempt to estimate the remaining capacity of the QIDI Tech filaments.
de: Das AMS wird versuchen, die verbleibende Menge der Filamente von QIDI Tech zu schätzen.

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
de: AMS wechselt automatisch zu einer anderen Spule mit denselben Filamenteigenschaften, wenn das aktuelle Filament leer ist.

en: AMS(1 slot)
de: AMS (1 Slot)

en: AMS(4 slots)
de: AMS (4 Slots)

en: API Key / Password
de: API-Schlüssel / Passwort

en: API key
de: API-Schlüssel

en: Abnormal print file data. Please slice again
de: Abnormale Daten in der Druckdatei. Bitte slicen Sie erneut

en: Abnormal print file data. Please slice again.
de: Abnormale Daten in der Druckdatei. Bitte slicen Sie erneut

en: About %s
de: Über %s

en: About this calibration
de: Über diese Kalibrierung

en: Acceleration
de: Beschleunigung

en: Acceleration at ending height
de: Beschleunigung bei Endhöhe

en: Acceleration at starting height
de: Beschleunigung bei Starthöhe

en: Acceleration limitation
de: Beschleunigungsbegrenzung

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
de: Beschleunigung der ersten Schicht. Die Verwendung eines niedrigeren Wertes kann die Druckbetthaftung verbessern

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
de: Beschleunigung von Innenwänden. 0 bedeutet normale Druckbeschleunigung.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
de: Beschleunigung der Außenwand: Die Verwendung eines niedrigeren Wertes kann die Qualität verbessern.

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
de: Beschleunigung der Füllung. Wenn der Wert als Prozentsatz ausgedrückt wird (z. B. 100 %), wird er auf Basis der Standardbeschleunigung berechnet.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
de: Dies ist die Beschleunigung der Füllung von der obersten Schicht. Die Verwendung eines niedrigeren Werts kann die Qualität der Oberfläche verbessern.

en: Accept
de: Akzeptieren

en: Access Code
de: Zugangscode

en: Access violation
de: Zugriffsverletzung

en: Accessory
de: Zubehör

en: Accurate
de: Genau

en: Action
de: Aktion

en: Actions
de: Aktionen

en: Activate for better air filtration
de: Für eine bessere Luftfiltration aktivieren

en: Adaptive
de: Adaptiv

en: Adaptive Cubic
de: Adaptiv kubisch

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add Custom G-code
de: Benutzerdefinierten G-Code hinzufügen

en: Add Custom Template
de: Benutzerdefinierte Vorlage hinzufügen

en: Add Emboss text Volume
de: Prägendes Volumen hinzufügen

en: Add Emboss text object
de: Prägendes Textobjekt hinzufügen

en: Add Filament Preset under this filament
de: Filamentprofil unter diesem Filament hinzufügen

en: Add File
de: Datei hinzufügen

en: Add Models
de: Modelle hinzufügen

en: Add Modifier
de: Modifizierer hinzufügen

en: Add Pause
de: Pause hinzufügen

en: Add Photo
de: Foto hinzufügen

en: Add Preset
de: Profil hinzufügen

en: Add Primitive
de: Primitiv hinzufügen

en: Add SVG modifier
de: SVG-Modifikator hinzufügen

en: Add SVG part
de: SVG-Teil hinzufügen

en: Add a brim ear
de: Ein Randohr hinzufügen

en: Add connector
de: Verbinder hinzufügen

en: Add connector to selection
de: Verbinder zur Auswahl hinzufügen

en: Add connectors
de: Verbinder hinzufügen

en: Add detail
de: Detail hinzufügen

en: Add fuzzy skin
de: Fuzzy Skin hinzufügen

en: Add height range
de: Höhenbereich hinzufügen

en: Add line number
de: Liniennummer hinzufügen

en: Add modifier
de: Modifizierer hinzufügen

en: Add negative SVG
de: Negative SVG hinzufügen

en: Add negative part
de: Negatives Teil hinzufügen

en: Add negative text
de: Negativen Text hinzufügen

en: Add new style
de: Neuen Stil hinzufügen

en: Add one filament
de: Ein Filament hinzufügen

en: Add part
de: Teil hinzufügen

en: Add plate
de: Druckplatte hinzufügen

en: Add preset for new printer
de: Profil für neuen Drucker hinzufügen

en: Add settings
de: Einstellungen hinzufügen

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
de: In der Nähe von schrägen Flächen massive Füllungen hinzufügen, um die vertikale Wanddicke zu gewährleisten (obere + untere massive Schichten).

en: Add style to my list
de: Stil zu meiner Liste hinzufügen

en: Add support blocker
de: Supportblocker hinzufügen

en: Add support enforcer
de: Supportverstärker hinzufügen

en: Add text
de: Text hinzufügen

en: Add text modifier
de: Textmodifikator hinzufügen

en: Add the speed transition between discontinuity area.
de: Fügen Sie den Geschwindigkeitsübergang zwischen dem Diskontinuitätsbereich hinzu.

en: Add unused AMS filaments to filaments list.
de: Füge ungenutzte AMS-Filamente zur Filamentliste hinzu.

en: Add unused Box filaments to filaments list.
de: Ungenutzte BOX-Filamente zur Filamentliste hinzufügen.

en: Add unused filaments to filaments list.
de: Unbenutzte Filamente zur Filamentliste hinzufügen.

en: Add/Remove filaments
de: Filament hinzufügen/entfernen

en: Add/Remove materials
de: Materialien hinzufügen/entfernen

en: Add/Remove presets
de: Profil hinzufügen/entfernen

en: Additional process preset
de: Zusätzliche Prozesseinstellung

en: Adhesiveness Category
de: Haftfähigkeitskategorie

en: Adjust
de: Anpassen

en: Adjust section view
de: Schnittansicht anpassen

en: Adjust the line width of the selected skeleton paths.
de: Passt die Linienbreite der ausgewählten Skelettpfade an.

en: Adjust the line width of the selected skin paths.
de: Passt die Linienbreite der ausgewählten Hautpfade an.

en: Adjust to the set range automatically?
de: Automatisch auf den eingestellten Bereich einstellen?

en: Advance
de: Fortgeschritten

en: Advanced
de: Erweiterte Einstellungen

en: Advanced Options
de: Erweiterte Optionen

en: Advanced settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: After being synced, the project's filament presets and colors will be replaced with the mapped filament types and colors. This action cannot be undone.
de: Nach der Synchronisierung werden die Profile und Farben des Projekts durch die zugeordneten Filamenttypen und -farben ersetzt. Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: After being synced, this action cannot be undone.
de: Nach der Synchronisierung kann dieser Vorgang nicht rückgängig gemacht werden.

en: After closing, a popup will appear to ask each time
de: Nach dem Schließen erscheint jedes Mal ein Popup-Fenster mit der Frage

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
de: Nach Abschluss der Druckvorkalibrierung erstellen Sie bitte vor dem Drucken ein neues Projekt.

en: After completing your operation, %s project will be closed and create a new project.
de: Nach Abschluss Ihrer Operation wird das Projekt %s geschlossen und ein neues Projekt erstellt.

en: After cut
de: Nach dem Schnitt

en: After mapping
de: Nach der Zuordnung

en: After overwriting
de: Nach dem Überschreiben

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
de: Nach Bestehen der "Grobkalibrierung" wurde der Zwischenwert "1" erhalten. Geben Sie diesen Wert in das Textfeld unten ein und folgen Sie den Schritten in der "Grobkalibrierung" zum Drucken.

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
de: Nachdem der Druck abgeschlossen ist, wählen Sie die glatteste Linie aus, geben den entsprechenden Wert in die Software ein und speichern Sie sie.

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
de: Wählen Sie nach dem Drucken eine Zahl mit der glattesten und glattesten Oberfläche aus, wie in der Abbildung unten als ". Die optimale Durchflussrate zur Gewinnung von Stromfilamenten ist "1,00 - 0,01 = 0.99".

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
de: Nach erfolgreichem Schneiden haben Sie drei Methoden, um die Operation durchzuführen:
    1. Senden Sie die geschnittene Datei direkt und drucken Sie sie aus;
    2. Senden Sie die geschnittene Datei über das Netzwerk an den Drucker und wählen Sie manuell die geschnittene Datei zum Drucken aus;
    3. Senden Sie die geschnittene Datei auf ein Speichermedium und drucken Sie sie durch das Speichermedium;
    In Bezug auf diesen Vorgang drucken Sie das Kalibriermodell wie in der folgenden Abbildung gezeigt.

en: Air Condition
de: Lüftung

en: Air Printing Detection
de: Erkennung beim Drucken in der Luft

en: Air Pump
de: Luftpumpe

en: Air filtration enhancement
de: Verbesserung der Luftfilterung

en: Align to Y axis
de: An der Y-Achse ausrichten

en: Aligned
de: Ausgerichtet

en: Aligned Rectilinear
de: Geradlinig ausgerichtet

en: Alignment
de: Ausrichtung

en: All
de: Alle

en: All Files
de: Alle Dateien

en: All changes will be discarded.
de: Alle Änderungen werden verworfen.

en: All changes will not be saved
de: Keine Änderungen werden gespeichert

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
de: Alle Eingaben in den benutzerdefinierten Drucker Hersteller oder Modell sind Leerzeichen. Bitte neu eingeben.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
de: Alle Eingaben im benutzerdefinierten Hersteller oder in der Seriennummer sind Leerzeichen. Bitte erneut eingeben.

en: All objects will be removed, continue?
de: Alle Objekte werden entfernt, fortfahren?

en: All solid layer
de: Alle soliden Schichten

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
de: Alle zu diesem Filament gehörenden Filamentprofile werden gelöscht. Wenn Sie dieses Filament in Ihrem Drucker verwenden, setzen Sie bitte die Filamentinformationen für diesen Slot zurück.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
de: Alle ausgewählten Objekte befinden sich auf einer gesperrten Druckplatte.
    Die Objekte können nicht automatisch angeordnet werden.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
de: Alle ausgewählten Objekte befinden sich auf einer gesperrten Druckplatte.
    Die Objekte können nicht automatisch ausgerichtet werden.

en: All walls
de: Alle Wände

en: Allow Prompt Sound
de: Aufforderungston zulassen

en: Allow multiple materials on same plate
de: Erlaube mehrere Materialien auf einer Druckplatte

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
de: Erlaubt das Malen nur auf Flächen, die ausgewählt wurden durch: "%1%"

en: Along X axis
de: Entlang der X-Achse

en: Along Y axis
de: Entlang der Y-Achse

en: Along Z axis
de: Entlang der Z-Achse

en: Always show shells in preview
de: Zeige immer Schalen in der Vorschau

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
de: Schaltet die Anzeige von Schalen in der Vorschauansicht um: Wenn Sie den Wert ändern, sollten Sie neu slicen.

en: Ams Status
de: AMS Status

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
de: Es ist ein Fehler aufgetreten. Möglicherweise reicht der Systemspeicher nicht aus oder es handelt sich um einen Programmfehler.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
de: Ein wichtiges Update wurde erkannt und muss ausgeführt werden, bevor der Druckvorgang fortgesetzt werden kann. Möchten Sie jetzt aktualisieren? Sie können die Aktualisierung auch später über "Firmware aktualisieren" durchführen.

en: An object has enabled XY Size compensation which will not be used because it is also fuzzy skin painted.
    XY Size compensation cannot be combined with fuzzy skin painting.
de: Für ein Objekt wurde die XY-Größenkompensation aktiviert, die jedoch nicht verwendet wird, da es auch mit Fuzzy Skin bemalt ist.
    Die XY-Größenkompensation kann nicht mit Fuzzy Skin kombiniert werden.

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
de: Ein Objekt wurde über die Begrenzung der Druckplatte gelegt oder überschreitet die Höhengrenze.
    Lösen Sie das Problem, indem Sie das Objekt vollständig auf die Druckplatte oder von der Druckplatte wegbewegen und stellen Sie sicher, dass die Höhe innerhalb des Bauvolumens liegt.

en: An object is layed over the boundary of plate.
de: Ein Objekt ragt über die Begrenzung der Druckplatte.

en: An object is placed in the left/right nozzle-only area or exceeds the printable height of the left nozzle.
    Please ensure the filaments used by this object are not arranged to other nozzles.
de: Ein Objekt befindet sich im Bereich der linken/rechten Düse oder überschreitet die druckbare Höhe der linken Düse.
    Bitte stellen Sie sicher, dass die von diesem Objekt verwendeten Filamente nicht an anderen Düsen angeordnet sind.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
de: Die XY-Größenkompensation eines Objekts wird nicht verwendet, da es auch farbig bemalt ist.
    Die XY-Größenkompensation kann nicht mit der Farbmalerei kombiniert werden.

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
de: Und es ist gültig, wenn eine STL mit mindestens zwei Meshes importiert wird.

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
de: Und es ist gültig, wenn es mindestens zwei Teile im Objekt gibt oder die stl mindestens zwei Meshes hat.

en: Angle
de: Winkel

en: Angle Deflection
de: Winkelablenkung

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
de: Winkel zum Bügeln, der den relativen Winkel zwischen der Oberseite und dem Bügeln steuert

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
de: Dies ist der Winkel für die innere Füllung, der die Start- oder Hauptrichtung der Linien steuert.

en: Another export job is running.
de: Ein weiterer Exportauftrag läuft gerade.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
de: Eine weitere virtuelle Kamera wird verwendet.
    QIDI Studio unterstützt nur eine einzige virtuelle Kamera.
    Möchten Sie diese virtuelle Kamera stoppen?

en: Any arrow
de: Beliebiger Pfeil

en: Append
de: Anhängen

en: Append to existing filaments
de: An vorhandene Filamente anhängen

en: Application is closing
de: Anwendung wird geschlossen

en: Apply
de: Anwenden

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
de: Schrägnähte nur an glatten Rändern auftragen, an denen herkömmliche Nähte die Nähte an scharfen Ecken nicht effektiv verstecken.

en: Approximate color matching.
de: Ungefähre Farbzuweisung.

en: Arc fitting
de: Bogenanpassung

en: Archimedean Chords
de: Archimedische Akkorde

en: Are you sure to %1% the selected preset?
de: Sind sie sicher, dass sie das ausgewählte Profil %1% wollen?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
de: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
de: Sind Sie sicher, dass Sie das ausgewählte Profil löschen möchten?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
de: Sind Sie sicher, dass Sie das ausgewählte Profil löschen wollen? 
    Wenn das Profil einem Filament entspricht, das derzeit auf Ihrem Drucker verwendet wird, setzen Sie bitte die Filamentinformationen für diesen Slot zurück.

en: Are you sure to synchronize the filaments from Box?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Filamente von der BOX synchronisieren möchten?

en: Are you sure to synchronize the filaments?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Filamente synchronisieren möchten?

en: Are you sure to use them?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese verwenden möchten?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
de: Möchten Sie die Filamentinformationen wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete
de: Sind Sie sicher, dass Sie

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Drucker "%1%" löschen möchten?

en: Are you sure you want to permanently remove the "%1%" style?
de: Möchten Sie den Stil „%1%“ wirklich dauerhaft entfernen?

en: Are you sure you want to stop this print?
de: Möchten Sie diesen Druck wirklich beenden?

en: Are you sure you want to trigger auto homing?
de: Sind Sie sicher, dass Sie Auto-Homing auslösen möchten?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Aktualisierung jetzt durchführen möchten? Dieser Vorgang dauert etwa 10 Minuten. Schalten Sie den Drucker nicht aus, während er aktualisiert wird.

en: Arrange
de: Anordnen

en: Arrange all objects
de: Alle Objekte anordnen

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
de: Anordnen fehlgeschlagen. Bei der Verarbeitung von Objektgeometrien wurden einige Ausnahmen gefunden.

en: Arrange objects on selected plates
de: Objekte auf ausgewählten Druckplatten anordnen

en: Arrange options
de: Anordnungsoptionen

en: Arranging
de: Anordnen

en: Arranging canceled.
de: Anordnen abgebrochen.

en: Arranging done.
de: Anordnung beendet.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
de: Das Anordnen ist abgeschlossen, aber einige Elemente konnten nicht angeordnet werden. Verringern Sie die Abstände und versuchen Sie es erneut.

en: Arrow Down
de: Pfeil runter

en: Arrow Left
de: Pfeil links

en: Arrow Right
de: Pfeil rechts

en: Arrow Up
de: Pfeil hoch

en: As the print job has been successfully sent, the cancellation will not bring the print job to a halt. If you need to terminate this job, please stop it in 'Device' page.
de: Da der Druckauftrag erfolgreich gesendet wurde, wird er durch die Abbrechung nicht gestoppt. Wenn Sie den Auftrag beenden möchten, halten Sie ihn auf der Seite „Gerät“ an.

en: Asia-Pacific
de: Asien-Pazifik

en: Assemble
de: Zusammenbauen

en: Assemble Control
de: Montagekontrolle

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
de: Die ausgewählten Objekte zu einem Objekt mit mehreren Teilen zusammenfügen

en: Assemble the selected objects to an object with single part
de: Zusammenfügen der ausgewählten Objekte zu einem Objekt mit einem Teil

en: Assembly
de: Zusammenbau

en: Assembly Guide
de: Montageanleitung

en: Assembly Info
de: Montageinfo

en: Assembly Return
de: Zurücksetzen der Montage

en: Assembly View
de: Montageansicht

en: Assembly's bounding box is too large ( max size >= %1% in ) which may cause rendering issues.
de: Der Begrenzungsrahmen der Baugruppe ist zu groß (maximale Größe >=%1% in), was zu Rendering-Problemen führen kann.

en: Assembly's bounding box is too large ( max size >= %1% mm ) which may cause rendering issues.
de: Der Begrenzungsrahmen der Baugruppe ist zu groß (maximale Größe >=%1% mm), was zu Rendering-Problemen führen kann.

en: Assign the part to the other side
de: Ordne das Teil der anderen Seite zu

en: Assistant(HMS)
de: Assistent (HMS)

en: Associate .3mf files to QIDI Studio
de: .3mf-Dateien mit QIDI Studio verknüpfen

en: Associate .step/.stp files to QIDI Studio
de: Verknüpfen von .step/.stp-Dateien mit QIDI Studio

en: Associate .stl files to QIDI Studio
de: .stl-Dateien mit QIDI Studio verknüpfen

en: Associate Files To QIDI Studio
de: Dateien mit QIDI Studio verknüpfen

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
de: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating (4 or 5 stars).

en: Attention!
de: Achtung!

en: Author
de: Autor

en: Authorization Type
de: Autorisierungstyp

en: Auto
de: Automatisch

en: Auto Bed Leveling
de: Automatische Bettnivellierung

en: Auto Brim
de: Automatische Umrandung

en: Auto Check: Door and Upper Cover
de: Auto Check: Tür und obere Abdeckung

en: Auto Check: Platform
de: Auto Check: Plattform

en: Auto Check: Quick Release Lever
de: Auto Check: Schnellspannhebel

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
de: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before performing it.

en: Auto Flush
de: Automatische Spülung

en: Auto For Flush
de: Auto für Spülung

en: Auto For Match
de: Auto für Zuordnung

en: Auto Orientation options
de: Auto-Ausrichtungsoptionen

en: Auto Rotate
de: Automatisch rotieren

en: Auto Segment
de: Automatische Segmentierung

en: Auto bed leveling
de: Automatische Druckbettnivellierung

en: Auto bed leveling -phase 1
de: Automatische Bettnivellierung - Phase 1

en: Auto bed leveling -phase 2
de: Automatische Bettnivellierung - Phase 2

en: Auto calculate flush volumes
de: Spülvolumen automatisch berechnen

en: Auto check for system presets updates
de: Automatische Überprüfung auf Aktualisierungen der Systemprofile

en: Auto circle contour-hole compensation
de: Automatische Konturloch-Kompensation

en: Auto homing
de: Automatisches Homing

en: Auto orient
de: Automatische Orientierung

en: Auto orient the object to improve print quality.
de: Automatische Ausrichtung des Objekts zur Verbesserung der Druckqualität.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
de: Diese Funktion richtet ausgewählte Objekte oder alle Objekte automatisch aus. Wenn es ausgewählte Objekte gibt, werden nur die ausgewählten Objekte ausgerichtet. Andernfalls werden alle Objekte auf der aktuellen Druckplatte ausgerichtet.

en: Auto orientation
de: automatische Ausrichtung

en: Auto plate type
de: Automatischer Plattentyp

en: Auto rotate for arrangement
de: Automatische Rotation für die Anordnung

en: Auto support threshold angle:
de: Winkel für automatische Supports:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
de: Benutzerprofile automatisch synchronisieren (Drucker/Filament/Prozess)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
de: Automatisch anordnen
    Wussten Sie, dass Sie alle Objekte in Ihrem Projekt automatisch anordnen können?

en: Auto-Backup
de: Automatische Datensicherung

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
de: Automatische Ausrichtung
    Wussten Sie schon, dass Sie Objekte mit einem einfachen Klick in eine für den Druck optimale Ausrichtung drehen können?

en: Auto-generate points
de: Punkte automatisch generieren

en: Auto-record Monitoring
de: Überwachung automatisch aufzeichnen

en: Auto-recovery from step loss
de: Automatische Wiederherstellung bei Positionsverlust (Schrittverlust)

en: Auto-refill
de: Automatisches Nachfüllen

en: Automatic calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
de: Die automatische Kalibrierung unterstützt nur Fälle, in denen der Durchmesser der linken und rechten Düse identisch ist.

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
de: Kombinieren Sie automatisch die Füllung von mehreren Schichten, um diese gemeinsam zu drucken und Zeit zu sparen. Die Wand wird weiterhin mit der ursprünglichen Schichthöhe gedruckt.

en: Automatically merge the same colors in the model after mapping.
de: Füge nach der Zuordnung automatisch die gleichen Farben im Modell zusammen.

en: Automatically re-slice according to the optimal filament grouping, and the grouping results will be displayed after slicing.
de: Automatisches Re-Slicen gemäß der optimalen Gruppierung der Filamente. Die Gruppierungsergebnisse werden nach dem Slicen angezeigt.

en: Automatically transfer modified value when switching process and filament presets
de: Automatische Übertragung des geänderten Werts beim Wechsel von Prozess- und Filament-Profilen

en: Auxiliary part cooling fan
de: Hilfslüfter

en: Avoid crossing wall
de: Vermeiden von Wandüberquerungen

en: Avoid crossing wall - Max detour length
de: Vermeiden von Wandüberquerungen - Maximale Umleitungslänge

en: Avoid extrusion calibration region
de: Vermeiden Sie den Bereich der Extrusionskalibrierung

en: Avoid interface filament for base
de: Vermeiden Sie das Schnittstellenfilament für die Basis

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
de: Vermeiden Sie nach Möglichkeit die Verwendung von Stützschnittstellenfilamenten zum Drucken der Stützbasis.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
de: Vermeiden Sie Verformungen
    Wussten Sie, dass beim Drucken von Materialien, die zu Verformungen neigen, wie z. B. ABS, die Wahrscheinlichkeit von Verformungen durch eine entsprechende Erhöhung der Heizbetttemperatur verringert werden kann?

en: BOX Slots
de: BOX-Steckplätze

en: BOX message has change
de: BOX-Nachricht wurde geändert

en: Back
de: Rückseite

en: Back Page 1
de: Zurück zu Seite 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
de: Sichern Sie Ihr Projekt regelmäßig, um die Wiederherstellung nach einem gelegentlichen Absturz zu erleichtern.

en: Bake into model as uneditable part
de: Als nicht bearbeitbaren Teil in das Modell einfügen

en: Bake to model
de: In Modell einfügen

en: Balanced
de: Ausgeglichen

en: Base pattern
de: Basismuster

en: Base pattern spacing
de: Abstand des Grundmusters

en: Basic Info
de: Basis-Info

en: Basic Information
de: Allgemeine Information

en: Basic information
de: Grundlegende Informationen

en: Batch Preset Management
de: Verwaltung von Batch-Profilen

en: Batch manage files.
de: Batch-Verwaltung von Dateien.

en: Bed
de: Druckbett

en: Bed Leveling
de: Druckbettnivellierung

en: Bed Shape
de: Druckbettform

en: Bed Temperature
de: Druckbetttemperatur

en: Bed Temperature Difference Warning
de: Warnung: Temperaturunterschied im Bett

en: Bed Type
de: Druckbetttyp

en: Bed adhension
de: Druckbetthaftung

en: Bed custom model
de: Benutzerspezifisches Druckbettmodell

en: Bed custom texture
de: Benutzerdefinierte Textur des Druckbettes

en: Bed exclude area
de: Ausgenommene Druckbettfläche

en: Bed filling canceled.
de: Bettfüllung abgebrochen.

en: Bed filling done.
de: Bettfüllung fertig.

en: Bed leveling
de: Druckbettnivellierung

en: Bed temperature
de: Druckbetttemperatur

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
de: Dies ist die Betttemperatur für Schichten mit Ausnahme der Ersten. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der Cool Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
de: Dies ist die Betttemperatur für Schichten mit Ausnahme der Ersten. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der Engineering Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
de: Dies ist die Betttemperatur für Schichten mit Ausnahme der Ersten. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der High Temperature Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
de: Druckbetttemperatur nach der ersten Schicht. 0 bedeutet, dass das Filament nicht auf der texturierten PEI-Platte unterstützt wird.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
de: Dies ist die Betttemperatur der ersten Schicht. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der Cool Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
de: Dies ist die Betttemperatur der ersten Schicht. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der Engineering Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
de: Dies ist die Betttemperatur der ersten Schicht. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der High Temperature Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
de: Betttemperatur der ersten Schicht. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament das Drucken auf der QIDI Cool Plate SuperTack nicht unterstützt.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
de: Druckbetttemperatur der ersten Schicht. 0 bedeutet, dass das Filament nicht auf der texturierten PEI-Platte unterstützt wird.

en: Bed temperature type
de: Bett Temperaturtyp

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
de: Betttemperatur, wenn Smooth PEI Plate/High Temperature Plate installiert ist. Der Wert 0 bedeutet, dass das Filament ein Druck auf der Smooth PEI Plate/High Temp Plate nicht unterstützt

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
de: Betttemperatur, wenn die texturierte PEI-Platte installiert ist. 0 bedeutet, dass das Filament nicht auf der texturierten PEI-Platte unterstützt wird.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
de: Dies ist die Betttemperatur, wenn die Cool Plate installiert ist. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der Cool Plate nicht unterstützt.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
de: Betriebstemperatur des Bettes bei installierter Cool Plate. Der Wert 0 bedeutet, dass das Filament das Drucken auf der QIDI Cool Plate (SuperTack) nicht unterstützt.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
de: Dies ist die Betttemperatur, wenn die Engineering Plate installiert wird. Ein Wert von 0 bedeutet, dass das Filament auf der Engineering Plate nicht unterstützt wird.

en: Bed type
de: Druckbetttyp

en: Bed types supported by the printer
de: Vom Drucker unterstützte Druckbettypen

en: Before layer change G-code
de: G-Code vor dem Schichtwechsel

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
de: Beste automatische Positionierung im Bereich [0,1] in Bezug auf die Bettform.

en: Best object position
de: Beste Objektposition

en: Beta Version
de: Betaversion

en: Beta version
de: Betaversion

en: Between Object Gcode
de: Gcode zwischen Objekten

en: Bill of Materials
de: Materialliste

en: Bind with Access Code
de: Mit Zugangscode binden

en: Bind with Pin Code
de: Mit PIN-Code binden

en: Binding...
de: Bindung...

en: Block seam
de: Naht blockieren

en: Block supports
de: Stützen blockieren

en: Boldness
de: Dicke

en: Bottom
de: Unten

en: Bottom View
de: Ansicht von unten

en: Bottom Z distance
de: Unterer Z-Abstand

en: Bottom interface layers
de: Untere Schnittstellschichten

en: Bottom interface spacing
de: Abstand der unteren Schnittstelle

en: Bottom paint penetration layers
de: Untere Farbschichten

en: Bottom shell layers
de: Untere Schalenschichten

en: Bottom shell thickness
de: Dicke der unteren Schale

en: Bottom surface
de: Untere Fläche

en: Bottom surface pattern
de: Muster der unteren Fläche

en: Bottom:
de: Unten:

en: Box not connected. Please check the printer and box connect.
de: BOX nicht verbunden. Bitte überprüfen Sie die Verbindung zwischen Drucker und BOX.

en: Box temperature
de: Gehäusetemperatur

en: Branch angle
de: Astwinkel

en: Branch diameter
de: Astdurchmesser

en: Branch diameter angle
de: Ast-Verjüngungs-Winkel

en: Branch distance
de: Astabstand

en: Brass
de: Messing

en: Bridge
de: Überbrückung

en: Bridge direction
de: Richtung der Brücke

en: Bridge flow
de: Brücken Flussrate

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
de: Überbrückungswinkel überschreiben. 0 bedeutet, dass der Überbrückungswinkel automatisch berechnet wird. Andernfalls wird der angegebene Winkel für externe Brücken verwendet. Verwenden Sie 180° für keinen Winkel.

en: Brim
de: Umrandung

en: Brim Ears
de: Randohren

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
de: Rand für bessere Haftung
    Wussten Sie, dass bei gedruckten Modellen, die eine kleine Kontaktfläche mit der Druckoberfläche haben, die Verwendung eines Randes empfohlen wird?

en: Brim type
de: Randtyp

en: Brim width
de: Randbreite

en: Brim width of prime tower, negative number means auto calculated width based on the height of prime tower.
de: Breite des Rands des Reinigungsturms, negative Zahl bedeutet automatisch berechnete Breite basierend auf der Höhe des Reinigungsturms.

en: Brim-object gap
de: Lücke zwischen Rand und Objekt

en: Bring All to Front
de: Alle nach vorne bringen

en: Browse
de: Suchen

en: Browsing file in storage is not supported in LAN Only Mode.
de: Das Durchsuchen von Dateien im Speicher wird im Nur-LAN-Modus nicht gestützt.

en: Browsing file in storage is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
de: Das Durchsuchen von Dateien im Speicher wird von der aktuellen Firmware nicht unterstützt. Bitte aktualisieren Sie die Drucker-Firmware.

en: Brush
de: Pinsel

en: Brush shape
de: Pinselform

en: Brush size
de: Pinselgröße

en: Bucket fill
de: Flächenfüllung

en: Build Plate Detection
de: Druckplattenerkennung

en: Bulge
de: Ausbuchtung

en: Busy
de: Beschäftigt

en: By First filament
de: Nach erstem Filament

en: By Highest Temp
de: Nach Höchsttemperatur

en: By Layer
de: Nach Schicht

en: By Object
de: Nach Objekt

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
de: Standardmäßig wird Liveview nach 15 Minuten Inaktivität auf dem Computer angehalten. Aktivieren Sie dieses Kontrollkästchen, um diese Funktion während des Druckens zu deaktivieren.

en: By layer
de: Nach Ebene

en: By object
de: Nach Objekt

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
de: Durch Reduzierung der Geschwindigkeit der äußeren Wand, um die Resonanzzone des Druckers zu vermeiden, werden Schwingungen auf der Oberfläche des Modells vermieden.
    Bitte schalten Sie diese Option aus, wenn Sie Schwingungen testen.

en: CANCELED
de: Abgebrochen

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
de: CF/GF-Filamente sind hart und spröde, sodass sie leicht brechen oder in einem AMS stecken bleiben können. Bitte mit Vorsicht verwenden.

en: COMPLETED
de: Abgeschlossen

en: CRC check failed
de: CRC-Prüfung fehlgeschlagen

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
de: Berechnen Sie den optimalen Druckvortriebswert mit der angegebenen Formel:
    Druckvorsprung = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    HINWEIS: floor() steht für Rundung nach unten
    Entsprechend den Messwerten ist der Druckvorschubwert in der Abbildung: 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Speichern Sie schließlich den Wert mit der besten Oberflächenwirkung.

en: Calculating, please wait...
de: Wird berechnet, bitte warten...

en: Calibrate
de: Kalibrieren

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing. Skip if unnecessary.
de: Kalibriert die Düsenversätze, um die Druckqualität zu verbessern.
    * Automatikmodus: Vor dem Drucken auf Kalibrierung prüfen. Nicht nötig, wenn nicht erforderlich.

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing; skip if unnecessary.
de: Kalibriert die Düsenabstände, um die Druckqualität zu verbessern.
    *Automatischer Modus: Prüft die Kalibrierung vor dem Druck. Überspringt diese, wenn sie nicht erforderlich ist.

en: Calibrating
de: Kalibrieren

en: Calibrating Micro Lidar
de: Kalibrierung der Mikro-Lidar

en: Calibrating the micro lidar
de: Kalibrierung der Mikro-Lidar

en: Calibrating... %d%%
de: Kalibrieren... %d%%

en: Calibration
de: Kalibrierung

en: Calibration Flow
de: Flusskalibrierung

en: Calibration Type
de: Kalibrierungstyp

en: Calibration completed
de: Kalibrierung abgeschlossen

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
de: Kalibrierung abgeschlossen. Bitte suchen Sie die gleichmäßigste Extrusionslinie auf Ihrem Druckbett, wie in der Abbildung unten dargestellt und tragen Sie den Wert auf der linken Seite in das Eingabefeld für den Faktor K ein.

en: Calibration error
de: Kalibrierungsfehler

en: Calibration help
de: Hilfe zur Kalibrierung

en: Calibration not supported
de: Kalibrierung nicht unterstützt

en: Calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
de: Die Kalibrierung unterstützt nur Fälle, in denen der Durchmesser der linken und rechten Düse identisch ist.

en: Calibration process
de: Kalibrierverfahren

en: Calibration program
de: Kalibrationsprogramm

en: Calibration step selection
de: Auswahl des Kalibrierungsschritts

en: Calibration1
de: Kalibrierung1

en: Calibration2
de: Kalibrierung 2

en: Camera
de: Kamera

[ctx: Camera]
en: Isometric
de: Isometrisch

[ctx: Camera]
en: Left
de: Links

[ctx: Camera]
en: Right
de: Rechts

en: Camera Setting
de: Kameraeinstellung

en: Camera view - Behind
de: Kameraperspektive - Hinten

en: Camera view - Bottom
de: Kameraperspektive - Unten

en: Camera view - Default
de: Kameraperspektive - Standard

en: Camera view - Front
de: Kameraperspektive - Vorderseite

en: Camera view - Isometric
de: Kameraansicht – Isometrisch

en: Camera view - Left
de: Kameraansicht – Links

en: Camera view - Right
de: Kameraansicht – Rechts

en: Camera view - Top
de: Kameraperspektive - Oben

en: Can not add models when in preview mode!
de: Modelle können im Vorschaumodus nicht hinzugefügt werden

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
de: Es können nicht mehrere Filamente mit einem großen Temperaturunterschied zusammen gedruckt werden. Andernfalls können der Extruder und die Düse während des Drucks blockiert oder beschädigt werden.

en: Can't apply when process preview.
de: Kann bei der Verarbeitung der Vorschau nicht angewendet werden

en: Can't delete "%1%". It is last style.
de: „%1%“ kann nicht gelöscht werden. Es ist der letzte Stil.

en: Can't delete temporary style "%1%".
de: Temporärer Stil „%1%“ kann nicht gelöscht werden.

en: Can't find Pin Code?
de: Sie können den PIN-Code nicht finden?

en: Can't find my devices?
de: Sie können keine Geräte finden?

en: Can't find my nozzle diameter
de: Ich kann meinen Düsendurchmesser nicht finden

en: Can't find my printer model
de: Ich kann mein Druckermodell nicht finden

en: Can't find vendor I want
de: Ich kann den gewünschten Hersteller nicht finden

en: Can't remove the last existing style.
de: Der letzte vorhandene Stil kann nicht entfernt werden.

en: Can't start this without storage.
de: Ohne Speicher kann dies nicht gestartet werden.

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Cancel a feature until exit
de: Feature abbrechen bis hin zum Verlassen

en: Cancel print
de: Druck abbrechen

en: Cancel selected
de: Ausgewählte abbrechen

en: Cancel upload
de: Upload abbrechen

en: Canceled
de: Abgebrochen

en: Cancelled
de: Abgebrochen

en: Cancelling
de: Abbrechen

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
de: Filamentinformationen können nicht gelesen werden: Das Filament ist in den Werkzeugkopf geladen, bitte entladen Sie das Filament und versuchen Sie es erneut.

en: Cannot send the print job for empty plate
de: Ein Druckauftrag für eine leere Druckplatte kann nicht gesendet werden.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
de: Der Druckauftrag kann nicht an einen Drucker gesendet werden, dessen Firmware aktualisiert werden muss.

en: Cannot send the print job when the printer is not at FDM mode
de: Der Druckauftrag kann nicht gesendet werden, wenn sich der Drucker nicht im FDM-Modus befindet.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
de: Druckauftrag kann nicht gesendet werden, während die Firmware des Druckers aktualisiert wird

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
de: Der Druckauftrag kann nicht gesendet werden, während ein Update ausgeführt wird

en: Capabilities
de: Fähigkeiten

en: Center
de: Mitte

en: Center coincidence
de: Zentrumsgleichheit

en: Center of circle
de: Mitte des Kreises

en: Center of edge
de: Mitte der Kante

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
de: Zertifikatsdateien (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Alle Dateien|*.*

en: Chamber
de: Kammer

en: Chamber temperature
de: Kammertemperatur

en: Change Anyway
de: Trotzdem ändern

en: Change Filament
de: Filament wechseln

en: Change SVG Type
de: SVG-Typ ändern

en: Change SVG source file, projection, size, ...
de: SVG-Quelldatei, Projektion, Größe,... ändern

en: Change filament
de: Filament wechseln

en: Change filament G-code
de: Filamentwechsel G-Code

en: Change filament at the beginning of this layer.
de: Wechsle das Filament am Anfang dieser Schicht.

en: Change file
de: Datei ändern

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
de: Diese Einstellungen automatisch ändern? 
    Ja - Diese Einstellungen ändern und den Spiralmodus automatisch aktivieren
    Nein - Spiralmodus nicht aktivieren

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
de: Diese Einstellungen automatisch ändern?
    Ja - Diese Einstellungen automatisch ändern.
    Nein - Diese Einstellungen für mich nicht ändern.

en: Change to another .svg file
de: Wechsel zu einer anderen .svg-Datei

en: Change type
de: Typ ändern

en: Changing application language
de: Anwendungssprache ändern

en: Changing fan speed during printing may affect print quality, please choose carefully.
de: Eine Änderung der Lüftergeschwindigkeit während des Druckvorgangs kann die Druckqualität beeinträchtigen. Wählen Sie daher die Geschwindigkeit sorgfältig aus.

en: Changing filament
de: Filament wechseln

en: Changing style to "%1%" will discard current style modification.
    
    Would you like to continue anyway?
de: Wenn Sie den Stil in „%1%“ ändern, wird die aktuelle Stiländerung verworfen.
    
    Möchten Sie trotzdem fortfahren?

en: Changing the region will log out your account.
de: Wenn Sie die Region ändern, werden Sie von Ihrem Konto abgemeldet.

en: Check Assistant
de: Assistent überprüfen

en: Check filament location
de: Filamentposition prüfen

en: Check for Presets Update
de: Prüfen auf Profilupdates

en: Check for Update
de: Nach Updates suchen

en: Check heatbed flatness. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Level first (about 10 seconds). Skip if surface is fine.
de: Überprüfung der Ebenheit des Heizbetts. Durch die Nivellierung wird die Höhe der Extrusion gleichmäßig.
    *Automatischer Modus: Zuerst nivellieren (ca. 10 Sekunden). Überspringen, wenn die Oberfläche in Ordnung ist.

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
de: Überprüfen Sie, ob die Düse durch Filamente oder andere Fremdkörper verklumpt ist.

en: Check if the nozzle is clumping by filaments or other foreign objects.
de: Überprüft, ob die Düse durch Filamente oder andere Fremdkörper verklumpt ist.

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
de: Überprüfen Sie den aktuellen Status des QIDI Tech-Servers, indem Sie auf den obigen Link klicken.

en: Check the reason
de: Überprüfe den Grund

en: Check the status of current system services
de: Überprüfen Sie den Status der aktuellen Systemdienste

en: Checking extruder temperature
de: Überprüfen der Extruder Temperatur

en: Checking support necessity
de: Überprüfung der Notwendigkeit von Stützen

en: Chinese Mainland
de: Chinesisches Festland

en: Choice your physical printer preset
de: Wählen Sie die Voreinstellung Ihres physischen Druckers

en: Choose Download Directory
de: Download-Verzeichnis wählen

en: Choose SLA archive:
de: Wählen Sie ein SLA-Archiv:

en: Choose SVG file for emboss:
de: Wählen Sie eine SVG-Datei zum Prägen:

en: Choose a directory
de: Ordner auswählen

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
de: Wählen Sie eine Datei aus, die Sie als Druckbetttextur importieren möchten (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
de: Wählen Sie einen AMS-Slot und drücken Sie dann die Taste "Laden" oder "Entladen", um automatisch Filament zu laden oder zu entladen.

en: Choose an STL file to import bed model from:
de: Wählen Sie eine STL-Datei aus, die Sie als Druckbettmodell importieren möchten:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
de: Wählen Sie eine STL-Datei aus, die Sie als Druckbettform importieren möchten:

en: Choose filament
de: Filament auswählen

en: Choose files
de: Dateien auswählen

en: Choose one file (3mf):
de: Wählen Sie eine Datei (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
de: Wählen Sie eine Datei (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
de: Wählen Sie eine oder mehrere Dateien (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
de: Wählen Sie eine oder mehrere Dateien (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
de: Bauteiltyp auswählen

en: Circle
de: Kreis

en: Circle Compensation Speed
de: Kreiskompensationsgeschwindigkeit

en: Circular
de: Kreisförmig

en: Classic
de: Klassisch

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
de: Der klassische Wandgenerator erzeugt Wände mit konstanter Extrusionsbreite, wobei für sehr dünne Bereiche die Lückenfüllung verwendet wird. Die Arachne-Engine erzeugt Wände mit variabler Extrusionsbreite.

en: Clean the Webview Cache
de: WebView-Cache bereinigen

en: Cleaning nozzle tip
de: Reinigen der Düse

en: Clear
de: Löschen

en: Clear my choice for Load 3mf dialog settings.
de: Meine Auswahl für die Dialog-Einstellungen „3mf laden“ löschen.

en: Clear my choice for synchronizing printer preset after loading the file.
de: Meine Auswahl für die Synchronisierung des Druckerprofils nach dem Laden der Datei löschen.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
de: Lösche meine Auswahl für die ungespeicherten Projekte.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
de: Klicken Sie auf OK, um das Netzwerk-Plugin beim nächsten Start von QIDI Studio zu aktualisieren.

en: Click Wiki for help.
de: Klicken Sie auf Wiki für Hilfe.

en: Click here if you can't connect to the printer
de: Klicken Sie hier, wenn Sie keine Verbindung zum Drucker herstellen können

en: Click here if you failed to send the print job
de: Klicken Sie hier, wenn Sie den Druckauftrag nicht senden konnten

en: Click here to download it.
de: Klicken Sie hier, um es herunterzuladen.

en: Click here to regroup
de: Hier klicken, um neu zu gruppieren

en: Click the OK button, the software will open the WebView cache folder.
    You need to manually delete the WebView folder.
de: Klicken Sie auf die Schaltfläche OK, um den WebView-Cache-Ordner zu öffnen.
    Sie müssen den WebView-Ordner manuell löschen.

en: Click the icon to edit color painting of the object
de: Klicken Sie auf das Symbol, um die Farbgebung des Objekts zu bearbeiten

en: Click the icon to edit fuzzy skin painting of the object
de: Klicken Sie auf das Symbol, um die Fuzzy Skin Bemalung des Objekts zu bearbeiten.

en: Click the icon to edit support painting of the object
de: Klicken Sie auf das Symbol, um die aufgemalten Stützen des Objekts zu bearbeiten

en: Click the icon to reset all settings of the object
de: Klicken Sie auf das Symbol, um alle Einstellungen des Objekts zurückzusetzen

en: Click the icon to shift this object to the bed
de: Klicken Sie auf das Symbol, um dieses Objekt auf das Bett zu verschieben

en: Click the icon to toggle printable property of the object
de: Klicken Sie auf das Symbol, um die druckbare Eigenschaft des Objekts einzuschalten

en: Click the right mouse button to display the full text.
de: Klicken Sie mit der rechten Maustaste, um den vollständigen Text anzuzeigen.

en: Click to Collapse
de: Zum Ausblenden klicken

en: Click to Extend
de: Zum Erweitern klicken

en: Click to change part type into modifier.
de: Klicken Sie, um den Teiletyp in einen Modifikator zu ändern.

en: Click to change part type into negative volume.
de: Klicken Sie, um den Teiletyp in ein negatives Volumen zu ändern.

en: Click to change text into object part.
de: Klicken Sie, um Text in einen Objektteil umzuwandeln.

en: Click to download new version in default browser: %s
de: Klicken Sie hier, um die aktuelle Version im Standardbrowser herunterzuladen: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
de: Klicken Sie hier, um die aktuellen Änderungen zu verwerfen und auf den gespeicherten Wert zurückzusetzen.

en: Click to edit preset
de: Klicken Sie hier, um das Profil zu bearbeiten

en: Click to pick filament color
de: Klicken Sie hier, um die Filamentfarbe auszuwählen

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
de: Klicken Sie hier, um alle Einstellungen auf die zuletzt gespeicherten Parameter zurückzusetzen.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
de: Klicken Sie hier, um den aktuellen Wert zurückzusetzen und ihn dem globalen Wert zuzuordnen.

en: Click to select AMS slot manually
de: Klicken Sie hier, um den AMS-Slot manuell auszuwählen

en: Click to view the wiki of the current plate type
de: Klicken Sie hier, um das Wiki der aktuellen Platte anzuzeigen.

en: Clone
de: Duplizieren

en: Clone copies of selections
de: Ausgewählte Kopien duplizieren

en: Clone selected
de: Auswahl duplizieren

en: Close
de: Schließen

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
de: Schalte alle Lüfter für die ersten Schichten aus. Dies kann genutzt werden, um die Betthaftung zu verbessern.

en: Close holes
de: Löcher schließen

en: Closing Application while some presets are modified.
de: Schließen der Anwendung, während einige Profileinstellungen geändert wurden

en: Cloud service connection failed. Please try again.
de: Die Verbindung zum Cloud-Dienst ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es erneut.

en: Coarse Calibration
de: Grobkalibrierung

en: Collapse
de: Minimieren

en: Collapse sidebar
de: Seitenleiste ausblenden

en: Collapse/Expand the sidebar
de: Seitenleiste zu-/aufklappen

en: Collapsible
de: Zusammenklappbar

en: Color
de: Farbe

en: Color Painting
de: Einfärben

en: Color Scheme
de: Farbschema

en: Color change
de: Farbwechsel

en: Color gradient (%1%)
de: Farbverlauf (%1%)

en: Color match
de: Farbübereinstimmung

en: Color painting
de: Farbe malen

en: Colour
de: Farbe

en: Comfirm Save As
de: "Speichern als" bestätigen

en: Comment
de: Kommentar

en: Common
de: Allgemein

en: Compare presets
de: Profile vergleichen

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil mit 0,2 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu minimalen Schichtlinien und höherer Druckqualität, aber längerer Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,2 mm Düse hat es eine größere Schichthöhe. Dies führt zu leicht sichtbaren Schichtlinien, aber zu einer kürzeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,2 mm Düse hat es eine etwas größere Schichthöhe. Dies führt zu fast vernachlässigbaren Schichtlinien und einer etwas längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,2 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu fast unsichtbaren Schichtlinien und höherer Druckqualität, aber längerer Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,2 mm Düse hat es kleinere Schichtlinien, geringere Geschwindigkeiten und Beschleunigungen, und das innere Füllmuster ist Gyroid. Dies führt zu fast unsichtbaren Schichtlinien und einer viel höheren Druckqualität, aber auch zu einer viel längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,2mm Düse hat es kleinere Schichtlinien, geringere Geschwindigkeiten und Beschleunigungen, und das innere Füllmuster ist Gyroid. Dies führt zu minimalen Schichtlinien und einer viel höheren Druckqualität, aber auch zu einer viel längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,2 mm-Düse weist sie geringere Geschwindigkeiten und Beschleunigungen auf, und das innere Füllmuster ist Gyroid. Dies führt zu einer viel höheren Druckqualität, aber einer viel längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine größere Schichthöhe. Dies führt zu mehr sichtbaren Schichtlinien und geringerer Druckqualität, aber kürzerer Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine größere Schichthöhe. Dies führt zu mehr sichtbaren Schichtlinien und einer geringeren Druckqualität, aber einer etwas kürzeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu fast vernachlässigbaren Schichtlinien und höherer Druckqualität, aber längerer Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu fast vernachlässigbaren Schichtlinien und einer längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu weniger sichtbaren Schichtlinien und höherer Druckqualität, aber längerer Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe, geringere Geschwindigkeiten und Beschleunigungen, und das innere Füllmuster ist Gyroid. Dies führt zu fast vernachlässigbaren Schichtlinien und einer viel höheren Druckqualität, aber auch zu einer viel längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,4 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe, geringere Geschwindigkeiten und Beschleunigungen, und das innere Füllmuster ist Gyroid. Dies führt zu weniger sichtbaren Schichtlinien und einer viel höheren Druckqualität, aber auch zu einer viel längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,4 mm Düse weist es mehr Wandschleifen und eine höhere innere Fülldichte auf. Dies führt zu einer höheren Druckstärke, aber auch zu einem höheren Filamentverbrauch und einer längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,6 mm Düse hat es eine größere Schichthöhe. Dies führt zu mehr sichtbaren Schichtlinien und geringerer Druckqualität, aber in einigen Fällen zu einer kürzeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,6 mm Düse hat es eine größere Schichthöhe. Dies führt zu deutlich mehr sichtbaren Schichtlinien und einer deutlich schlechteren Druckqualität, aber in einigen Fällen zu einer kürzeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,6 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu weniger sichtbaren Schichtlinien und höherer Druckqualität, aber längerer Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,6 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu weniger sichtbaren Schichtlinien und einer etwas höheren Druckqualität, aber einer längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,6 mm Düse weist es mehr Wandschleifen und eine höhere innere Fülldichte auf. Dies führt zu einer höheren Druckstärke, aber auch zu einem höheren Filamentverbrauch und einer längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,8 mm Düse hat es eine größere Schichthöhe. Dies führt zu sehr sichtbaren Schichtlinien und einer deutlich geringeren Druckqualität, aber in einigen Fällen zu einer kürzeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
de: Verglichen mit dem Standardprofil einer 0,8 mm Düse hat es eine viel größere Schichthöhe. Dies führt zu extrem sichtbaren Schichtlinien und einer deutlich geringeren Druckqualität, aber in manchen Fällen zu einer deutlich kürzeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,8 mm Düse hat es eine etwas geringere Schichthöhe. Dies führt zu etwas weniger, aber immer noch sichtbaren Schichtlinien und einer etwas höheren Druckqualität, aber in einigen Fällen zu einer längeren Druckzeit.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
de: Im Vergleich zum Standardprofil einer 0,8 mm Düse hat es eine geringere Schichthöhe. Dies führt zu weniger, aber immer noch sichtbaren Schichtlinien und einer etwas höheren Druckqualität, aber in einigen Fällen zu einer längeren Druckzeit.

en: Compatible machine
de: Kompatible Maschine

en: Compatible machine condition
de: Kompatibler Maschinenzustand

en: Compatible process profiles
de: Kompatible Prozessprofile

en: Compatible process profiles condition
de: Bedingung für kompatible Prozessprofile

en: Complete Calibration
de: Vollständige Kalibrierung

en: Complete print
de: Druck abgeschlossen

en: Completed
de: Abgeschlossen

en: Concentric
de: Konzentrisch

en: Cone
de: Kegel

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
de: Legen Sie fest, welcher AMS-Slot für das im Druckauftrag genutzte Filament verwendet werden soll.

en: Configuration can update now.
de: Die Konfiguration kann jetzt aktualisiert werden.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
de: Die Konfigurationsdatei „%1%“ wurde geladen, aber einige Werte wurden nicht erkannt.

en: Configuration incompatible
de: Konfiguration nicht kompatibel

en: Configuration package changed
de: Konfigurationspaket geändert

en: Configuration package updated to
de: Konfigurationspaket aktualisiert auf

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
de: Konfigurationspaket wurde geladen, aber einige Werte wurden nicht erkannt.

en: Configuration update
de: Konfigurationsupdate

en: Configuration updates
de: Konfigurationsupdates

en: Confirm
de: Bestätigen

en: Confirm and Update Nozzle
de: Bestätigen und Düse aktualisieren

en: Confirm connectors
de: Verbinder bestätigen

en: Confirm extruded
de: Bestätigen Sie, dass das Filament extrudiert wurde.

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
de: Konflikte zwischen Gcode-Pfaden wurden auf Ebene %d gefunden. Bitte platzieren Sie die Objekte weiter auseinander (%s <-> %s).

en: Connect
de: Verbinden

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
de: Verbindung %s fehlgeschlagen! [SN:%s, code=%s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
de: Dadurch wird eine innere Fülllinie mit einer internen Wand mit einem kurzen Segment einer zusätzlichen Wand verbunden. Wenn sie als Prozentsatz ausgedrückt wird (Beispiel: 15%), wird sie über die Breite der inneren Füllungslinie berechnet. Der Slicer versucht, zwei nahe beieinander liegende Fülllinien mit einem kurzen Umfangssegment zu verbinden. Wenn kein solches Umfangssegment gefunden wird, das kürzer als infill_anchor_max ist, wird die Füllungslinie nur an einer Seite mit einem Umfangssegment verbunden und die Länge des aufgenommenen Umfangssegments ist auf diesen Parameter begrenzt, jedoch nicht länger als anchor_length_max. Setzen Sie diesen Parameter auf Null, um die Verankerung von Wänden zu deaktivieren, die mit einer einzelnen Füllungslinie verbunden sind.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
de: Dadurch wird eine innere Fülllinie mit einer internen Wand mit einem kurzen Segment einer zusätzlichen Wand verbunden. Wenn sie als Prozentsatz ausgedrückt wird (Beispiel: 15%), wird sie über die Breite der inneren Füllungslinie berechnet. Der Slicer versucht, zwei nahe beieinander liegende Fülllinien mit einem kurzen Umfangssegment zu verbinden. Wenn kein solches Umfangssegment gefunden wird, das kürzer als dieser Parameter ist, wird die Füllungslinie nur an einer Seite mit einem Umfangssegment verbunden und die Länge des aufgenommenen Umfangssegments wird auf infill_anchor, jedoch nicht länger als diesen Parameter begrenzt. Setzen Sie diesen Parameter auf Null, um die Verankerung zu deaktivieren.

en: Connect the printer using IP and access code
de: Drucker über IP und Zugangscode verbinden

en: ConnectPrinter(LAN)
de: Drucker anschließen (LAN)

en: Connected same color
de: Gleiche Farbe verbunden

en: Connecting to printer
de: Verbindung zum Drucker herstellen

en: Connecting to printer...
de: Verbinden mit dem Drucker...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
de: Verbindung zum Drucker herstellen... Der Dialog wird später geschlossen

en: Connecting to server
de: Verbindung zum Server wird hergestellt

en: Connecting...
de: Verbinden...

en: Connection
de: Verbindung

en: Connection Failed. Please check the network and try again
de: Die Verbindung ist fehlgeschlagen. Bitte überprüfen Sie das Netzwerk und versuchen Sie es erneut

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
de: Verbindung fehlgeschlagen! Wenn Ihre IP und Ihr Zugangscode korrekt sind, 
    fahren Sie bitte mit Schritt 3 zur Behebung von Netzwerkproblemen fort

en: Connection failed! Please refer to the wiki page.
de: Verbindung fehlgeschlagen! Bitte besuchen Sie die Wiki-Seite.

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
de: Die Verbindung ist fehlgeschlagen. Bitte überprüfen Sie die IP-Adresse und den Zugangscode

en: Connection failed. Click the icon to retry
de: Verbindung fehlgeschlagen. Klicken Sie auf das Symbol, um es erneut zu versuchen.

en: Connection to AstroBox works correctly.
de: Connection to AstroBox is working correctly.

en: Connection to Duet works correctly.
de: Connection to Duet is working correctly.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
de: Connection to FlashAir is working correctly and upload is enabled.

en: Connection to MKS works correctly.
de: Connection to MKS is working correctly.

en: Connection to Moonraker works correctly.
de: Die Verbindung zu Moonraker funktioniert korrekt.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
de: Connection to OctoPrint is working correctly.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
de: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
de: Connection to PrusaLink is working correctly.

en: Connection to Repetier works correctly.
de: Connection to Repetier is working correctly.

en: Connection to printer failed
de: Verbindung zum Drucker ist fehlgeschlagen

en: Connection to printers connected via the print host failed.
de: Die Verbindung zu Druckern, die über den Druckhost angeschlossen sind, ist fehlgeschlagen.

en: Connector
de: Verbinder

en: Connectors
de: Verbinder

en: Continue
de: Fortfahren

en: Continue to sync filaments
de: Synchronisiere weiterhin Filamente

en: Contour
de: Kontur

en: Contour Coef 2
de: Kontur-Koeffizient 2

en: Contour Coef 3
de: Kontur-Koeffizient 3

en: Contour and hole
de: Kontur und Bohrung

en: Contour limit max
de: Konturgrenze max.

en: Contour limit min
de: Konturgrenze min

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
de: Die Kontur von Objekten wird in der XY-Ebene um den eingestellten Wert vergrößert oder verkleinert. Positive Werte vergrößern Konturen, negative Werte verkleinern Konturen. Diese Funktion wird verwendet, um die Größe geringfügig anzupassen, wenn Objekte Probleme bei der Montage haben.

en: Control
de: Steuerung

en: Convenience Mode
de: Komfortmodus

en: Convert from inch
de: Von Inch umrechnen

en: Convert from meter
de: Von Meter umrechnen

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
de: Wandle die Rückzugsbewegungen in G10 und G11 Gcode um

en: Convex hull
de: Konvexe Hülle

en: Cool Plate
de: Cool Plate/PLA Plate

en: Cooling
de: Kühlung

en: Cooling chamber
de: Kammer kühlen

en: Cooling for specific layer
de: Kühlung für eine bestimmte Schicht

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials and filters the chamber air.
de: Der Kühlmodus eignet sich zum Drucken von PLA/PETG/TPU Materialien und filtert die Kammerluft.

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials.
de: Der Kühlmodus eignet sich für den Druck von PLA/PETG/TPU-Materialien.

en: Cooling overhang threshold
de: Schwellenwert für die Kühlung von Überhängen

en: Copies of the selected object
de: Kopien des ausgewählten Objekts

en: Copy
de: Kopieren

en: Copy Current Filament Preset
de: Aktuelles Filamentprofil kopieren

en: Copy Process Settings
de: Prozesseinstellungen kopieren

en: Copy paramters
de: Parameter kopieren

en: Copy preset from filament
de: Profil vom Filament kopieren

en: Copy selection to clipboard
de: Auswahl in Zwischenablage kopieren

en: Copy to clipboard
de: In Zwischenablage kopieren

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
de: Das Kopieren des temporären G-Codes in den Ausgabe-G-Code ist fehlgeschlagen.

en: Copyright
de: Urheberrecht

en: Cost
de: Kosten

en: Cost %dg filament and %d changes more than optimal grouping.
de: Benötigt %dg Filament und %d Wechsel mehr als optimale Gruppierung.

en: Could not connect to AstroBox
de: Keine Verbindung zur AstroBox möglich

en: Could not connect to Duet
de: Keine Verbindung zu Duet möglich

en: Could not connect to FlashAir
de: Es konnte keine Verbindung zu FlashAir hergestellt werden

en: Could not connect to MKS
de: Keine Verbindung zu MKS möglich

en: Could not connect to OctoPrint
de: Keine Verbindung zu OctoPrint möglich

en: Could not connect to Prusa SLA
de: Verbindung zu Prusa SLA konnte nicht hergestellt werden

en: Could not connect to PrusaLink
de: Verbindung zu PrusaLink konnte nicht hergestellt werden

en: Could not connect to Repetier
de: Verbindung zu Repetier konnte nicht hergestellt werden

en: Could not find parameter: %s.
de: Parameter konnte nicht gefunden werden: %s.

en: Could not get a valid Printer Host reference
de: Es konnte keine gültige Drucker-Host-Referenz abgerufen werden

en: Could not get resources to create a new connection
de: Es konnten keine Ressourcen abgerufen werden, um eine neue Verbindung herzustellen

en: Counter Coef 1
de: Gegenkoeffizient 1

en: Cover
de: Abdeckung

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
de: Deckt die obere Kontaktschicht der Stützstrukturen mit Schleifen ab. Standardmäßig deaktiviert.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
de: Risse, die kleiner als das 2-fache des Lückenschlussradius sind, werden beim Slicen des Modellnetzes gefüllt. Der Vorgang des Lückenschließens kann die endgültige Druckauflösung verringern, daher ist es ratsam, den Wert relativ niedrig zu halten.

en: Create
de: Erstellen

en: Create Based on Current Filament
de: Basierend auf dem aktuellen Filament erstellen

en: Create Based on Current Printer
de: Basierend auf dem aktuellen Drucker erstellen

en: Create Filament
de: Filament erstellen

en: Create Filament Successful
de: Filament Created Successfully

en: Create Nozzle for Existing Printer
de: Düse für vorhandenen Drucker erstellen

en: Create Printer
de: Drucker erstellen

en: Create Printer Successful
de: Drucker wurde erfolgreich erstellt

en: Create Printer/Nozzle
de: Drucker/Düse erstellen

en: Create Type
de: Typ erstellen

en: Create filament presets failed. As follows:
de: Das Erstellen des Filamentprofils ist fehlgeschlagen. Wie folgt:

en: Create from Template
de: Aus Vorlage erstellen

en: Create printer
de: Drucker erstellen

en: Create process presets failed. As follows:
de: Das Erstellen des Prozessprofils ist fehlgeschlagen. Wie folgt:

en: Creating a new project
de: Neues Projekt erstellen

en: Critical error
de: Kritischer Fehler

en: Cross Hatch
de: Kreuzschraffur

en: Cross Zag
de: Kreuz-Zag

en: Ctrl + Mouse wheel
de: Strg + Mausrad

en: Ctrl+
de: Strg +

en: Ctrl+Mouse wheel
de: Strg + Mausrad

en: Cube
de: Würfel

en: Cubic
de: Kubisch

en: Current AMS humidity
de: Aktuelle AMS-Luftfeuchtigkeit

en: Current Version:
de: Aktuelle Version:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
de: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature; this may result in material softening and nozzle clogs.The maximum safe temperature for the material is %d

en: Current extruder is busy changing filament
de: Der aktuelle Extruder ist mit dem Wechseln des Filaments beschäftigt.

en: Current filament colors
de: Aktuelle Filamentfarben

en: Current flowrate cali param is invalid
de: Der Parameter für die Flusskalibrierung ist ungültig

en: Current grouping of slice result is not optimal.
de: Die aktuelle Gruppierung der Ergebnisse des Slicens sind nicht optimal.

en: Current printer is printing now
de: Der aktuelle Drucker druckt gerade"

en: Current slot has alread been loaded
de: Der aktuelle Slot wurde bereits geladen.

en: Current style is "%1%"
de: Aktueller Stil ist „%1%“

en: Current vendor has no models, please reselect.
de: Der aktuelle Hersteller hat keine Modelle. Bitte wählen Sie erneut aus.

en: Currently, the object configuration form cannot be used with a multiple-extruder printer.
de: Derzeit kann das Objektkonfigurationsformular nicht mit einem Drucker mit mehreren Extrudern verwendet werden.

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
de: Für HTTPS OctoPrint-Verbindungen kann eine eigene CA-Zertifikatsdatei im crt/pem-Format hinterlegt werden. Wenn das Feld leer gelassen wird, wird das Standard CA-Zertifikat des Betriebssystems genutzt.

en: Custom Color
de: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom G-code
de: Benutzerdefinierter G-Code

en: Custom G-code files are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
de: Benutzerdefinierte G-Code-Dateien sind zu groß und werden möglicherweise nicht mit der Cloud synchronisiert. Bitte halten Sie sie unter 40k.

en: Custom G-code:
de: Benutzerdefinierter G-Code:

en: Custom Mode
de: Benutzerdefinierter Modus

en: Custom Template:
de: Benutzerdefinierte Vorlage:

en: Custom filaments
de: Benutzerdefinierte Filamente

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
de: Benutzerdefinierte Stützstrukturen und Farbgebungen wurden vor der Reparatur entfernt.

en: Custom supports,seam_facets and color painting were removed before repairing,model name:
de: Benutzerdefinierte Stützen, Nahtflächen und Einfärbungen wurden entfernt, bevor der Modellname repariert wurde:

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
de: Custom vendor missing; please input custom vendor.

en: Customize
de: Anpassen

en: Customized Preset
de: Benutzerdefinierte Profile

en: Cut
de: Zerschneiden

en: Cut Connectors information
de: Schnittverbinder Informationen

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
de: Schnittwerkzeug
    Wussten Sie, dass Sie mit dem Schnittwerkzeug ein Modell in jedem beliebigen Winkel und jeder beliebigen Position zerschneiden können?

en: Cut connectors
de: Steckverbinder abschneiden

en: Cut filament
de: Filament abschneiden

en: Cut selection to clipboard
de: Auswahl in die Zwischenablage ausschneiden

en: Cut to parts
de: In Einzelteile trennen

en: Cutting Module
de: Schneidmodul

en: Cylinder
de: Zylinder

en: DEBUG settings have saved successfully!
de: DEBUG-Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert!

en: DRY
de: TROCKEN

en: Daily Tips
de: Tägliche Tipps

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
de: Feuchtes PVA wird flexibel und bleibt im AMS stecken. Bitte achten Sie darauf, es vor dem Gebrauch gut zu trocknen.

en: Dark Mode
de: Dunkler Modus

en: Deadzone:
de: Todeszone:

en: Debug Info
de: Debug-Informationen

en: Decide which overhang part join the cooling function to slow down the speed.Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 100% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
de: Entscheidet, welcher Überhangteil die Kühlfunktion übernimmt, um die Geschwindigkeit zu verlangsamen. Dies wird als Prozentsatz ausgedrückt, der die Breite der Linie ohne Unterstützung durch eine untere Schicht angibt. 100%% bedeutet, dass die Kühlung für alle Außenwände erzwungen wird, unabhängig vom Überhanggrad.

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
de: Legt die Größe des in Gcode-Dateien gespeicherten Miniaturbilds fest

en: Decimate ratio
de: Dezimierungsverhältnis

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
de: Verringern Sie diesen Wert geringfügig (z. B. 0,9), um den Materialfluss für Brücken zu verringern und den Durchhang zu minimieren

en: Default
de: Standard

en: Default Nozzle Volume Type
de: Standard-Düsenvolumentyp

en: Default View
de: Standardansicht

en: Default color
de: Standardfarbe

en: Default filament color
de: Standard Filamentfarbe

en: Default filament profile
de: Standard Filamentprofil

en: Default filament profile when switch to this machine profile
de: Standard Filamentprofil beim Wechsel zu diesem Maschinenprofil

en: Default font
de: Standardschriftart

en: Default jerk
de: Standard Ruck

en: Default line width if some line width is set to be zero
de: Standardlinienbreite für Linienbreiten, die auf 0 gesetzt sind

en: Default process profile
de: Standard Prozessprofil

en: Default process profile when switch to this machine profile
de: Standard Prozessprofil beim Wechsel zu diesem Maschinenprofil

en: Del
de: Entf

en: Delete
de: Löschen

en: Delete "%1%" style.
de: Stil „%1%“ löschen.

en: Delete All
de: Alles löschen

en: Delete Custom G-code
de: Benutzerdefinierten G-Code löschen

en: Delete Custom Template
de: Benutzerdefinierte Vorlage löschen

en: Delete Filament
de: Filament löschen

en: Delete Filament Change
de: Filamentwechsel löschen

en: Delete Pause
de: Pause löschen

en: Delete Photo
de: Foto löschen

en: Delete Physical Printer
de: Physischen Drucker löschen

en: Delete Plate
de: Platte löschen

en: Delete Preset
de: Profil löschen

en: Delete a brim ear
de: Ein Randohr löschen

en: Delete all
de: Alles löschen

en: Delete all connectors
de: Alle Verbinder löschen

en: Delete all cutter
de: Alle Schneider löschen

en: Delete connector from object which is a part of cut
de: Löschen Sie den Verbinder vom Objekt, das Teil des Schnitts ist

en: Delete filament
de: Filament löschen

en: Delete file
de: Datei löschen

en: Delete files
de: Dateien löschen

en: Delete input
de: Eingabe löschen

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
de: Löschen Sie das negative Volumen vom Objekt, das Teil des Schnitts ist

en: Delete object which is a part of cut object
de: Objekt löschen, das Teil des ausgeschnittenen Objekts ist

en: Delete objects, parts, modifiers
de: Objekte, Teile, Modifikatoren löschen

en: Delete preset
de: Profil löschen

en: Delete selected
de: Auswahl löschen

en: Delete selected files from printer.
de: Ausgewählte Dateien vom Drucker löschen.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
de: Löschen Sie den festen Teil vom Objekt, das Teil des Schnitts ist

en: Delete the selected object
de: Ausgewähltes Objekt löschen

en: Delete this filament
de: Dieses Filament löschen

en: Delete this preset
de: Dieses Profil löschen

en: Deletes all objects
de: Alle Objekte löschen

en: Deletes the current selection
de: Löscht die aktuelle Auswahl

en: Deleting the last solid part is not allowed.
de: Das Löschen des letzten soliden Teils ist nicht erlaubt.

en: Density
de: Dichte

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
de: Dichte der inneren Füllung. 100%% bedeuten eine solide Füllung

en: Density of the first raft or support layer
de: Dichte der ersten Schicht von Floß oder Stützstrukturen

en: Depth
de: Tiefe

en: Depth ratio
de: Tiefenverhältnis

en: Deretraction Speed
de: Einzugsgeschwindigkeit

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
de: Beschreibt, wie weit sich die Düse während dem Rückzug entlang der letzten Bahn bewegt.

en: Description:
de: Beschreibung:

en: Deselect All
de: Alle abwählen

en: Deselect all
de: Alles abwählen

en: Deselects all objects
de: Alle Objekte abwählen

en: Detached
de: Losgelöst

en: Detail level
de: Detailgrad

en: Detect floating vertical shells
de: Schwebende vertikale Schalen erkennen

en: Detect narrow internal solid infill
de: Erkennen einer schmalen internen soliden Füllung

en: Detect overhang paths in vertical shells and slow them by bridge speed.
de: Überhängende Pfade in vertikalen Schalen erkennen und auf Brückengeschwindigkeit verlangsamen.

en: Detect overhang wall
de: Erkennen von Wandüberhängen

en: Detect overhangs for auto-lift
de: Erkennen der Überhänge für das automatische Anheben

en: Detect spaghetti failure(scattered lose filament).
de: Erkennung von Spaghetti-Fehlern (verstreutes loses Filament).

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
de: Dadurch wird der prozentuale Überhang im Verhältnis zur Linienbreite erkannt und mit unterschiedlicher Geschwindigkeit gedruckt. Für 100 Prozent Überhang wird die Brückengeschwindigkeit verwendet.

en: Detect thin wall
de: Dünne Wände erkennen

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
de: Erkennt dünne Wände, die keine zwei Linienbreiten enthalten können. Und verwendet eine einzelne Linie zum Drucken. Diese wird vielleicht nicht sehr sauber gedruckt, weil es keine geschlossene Schleife ist.

en: Detected that text did not adhere to mesh surface. Please manually drag yellow square to mesh surface that needs to be adhered.
de: Es wurde festgestellt, dass der Text nicht an der Netzfläche haftet. Bitte ziehen Sie das gelbe Quadrat manuell auf die Netzfläche, an der der Text haften soll.

en: Detection radius
de: Erfassungsradius

en: Detects air printing caused by nozzle clogging or filament grinding.
de: Erkennt Luftdruck, der durch verstopfte Düsen oder Filamentabrieb verursacht wird.

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
de: Erkennt Verstopfungen und Filamentschleifen und stoppt den Druckvorgang sofort, um Zeit und Filament zu sparen.

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
de: Fährt einen Umweg um zu vermeiden über Wände zu fahren, was Blobs auf Oberflächen bilden kann.

en: Develop Mode
de: Entwicklungsmodus

en: Develop mode
de: Entwicklermodus

en: Device
de: Gerät

en: Device Name
de: Gerätename

en: Device Page
de: Geräteseite

en: Device Status
de: Gerätestatus

en: Device UI
de: Gerät UI

en: Diameter
de: Durchmesser

en: Diameter limit
de: Durchmesserlimit

en: Diameter of nozzle
de: Düsendurchmesser

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
de: Durchmesser des Druckbettes. Es wird angenommen, dass der Ursprung (0,0) sich im Mittelpunkt befindet.

en: Difference
de: Unterschied

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
de: Verschiedene Filamente haben unterschiedliche maximale Volumengeschwindigkeiten.
    Düsenmaterial, Kaliber, Drucktemperatur usw. beeinflussen die maximale Volumengeschwindigkeit.
    Wenn die maximale Volumengeschwindigkeit zu hoch eingestellt ist und nicht den Filamenteigenschaften entspricht, können während des Druckvorgangs Fäden fehlen, was zu einer Verschlechterung der Oberflächenstruktur des Modells führt.
    Hierbei handelt es sich um einen Test zur Kalibrierung der maximalen Volumengeschwindigkeit des spezifischen Filaments. Die generischen Filamenttypen oder Filamenttypen von Drittanbietern haben möglicherweise nicht den richtigen Volumenstrom im Filament eingestellt. Dieser Test hilft Ihnen, die maximale volumetrische Geschwindigkeit des Filaments zu finden.

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
de: Verschiedene Düsendurchmesser und unterschiedliche Filamentdurchmesser sind nicht zulässig, wenn der Reinigungsturm aktiviert ist.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
de: Verschiedene Arten von Stützstrukturen
    Wussten Sie, dass Sie zwischen verschiedenen Arten von Stützen wählen können? Baumstützen eignet sich hervorragend für organische Modelle, sparen Filament und erhöhen die Druckgeschwindigkeit. Probiere sie aus!

en: Direct Drive
de: Direct-Drive

en: Direct distance
de: Direkte Distanz

en: Disable
de: Deaktiviert

en: Disable AMS
de: AMS deaktivieren

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Disc
de: Scheibe

en: Discard Modified Value
de: Geänderten Wert verwerfen

en: Discard or Use Modified Value
de: Geänderten Wert verwerfen oder verwenden

en: Display
de: Anzeigen

en: Distance
de: Distanz

en: Distance XYZ
de: Distanz XYZ

en: Distance from model to the outermost brim line
de: Abstand vom Modell zur äußersten Randlinie.

en: Distance from skirt to brim or object
de: Abstand von der Schürze zum Rand oder zum Objekt.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
de: Abstand der 0,0 G-Code-Koordinate von der linken vorderen Ecke des Rechtecks.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
de: Abstand vom Mittelpunkt der SVG zur Modelloberfläche.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
de: Abstand von der Düsenspitze zum Deckel. Dient zur Kollisionsvermeidung beim objektweisen Drucken.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
de: Abstand zwischen der Düsenspitze und dem unteren Stab. Wird zur Kollisionsvermeidung beim objektweisen Drucken verwendet.

en: Distance to rod
de: Abstand zur Führung

en: Divide by zero
de: Geteilt durch Null

en: Do not Enable AMS
de: AMS nicht aktivieren

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
de: Keine Gültigkeitsprüfungen durchführen, z. B. die Prüfung von G-Code-Pfadkonflikten.

en: Do you want to continue?
de: Möchten Sie fortfahren?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
de: Möchten Sie die Datei '%s' vom Drucker löschen?

en: Do you want to modify the following parameters of the left nozzle to that of the right nozzle?
de: Möchten Sie die folgenden Parameter der linken Düse an die der rechten Düse anpassen?

en: Do you want to modify the following parameters of the right nozzle to that of the left nozzle?
de: Möchten Sie die folgenden Parameter der rechten Düse an die der linken Düse anpassen?

en: Do you want to replace it
de: Do you want to replace it?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
de: Möchten Sie die Änderungen unter " %1% " speichern?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
de: Möchten Sie Ihre persönlichen Daten aus der QIDI Cloud synchronisieren?
    Diese enthalten die folgenden Informationen:
    1. Druckprofile
    2. Filamenteinstellungen
    3. Druckerprofile

en: Don't create support on model surface, only on build plate
de: Stützen nicht auf der Modelloberfläche, sondern nur auf der Druckplatte erzeugen

en: Don't remind me again
de: Nicht mehr erinnern

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
de: Kein Rückzug, wenn sich die Bewegung des Druckkopfes vollständig in einem Füllbereich befindet. Das bedeutet, dass das herauslaufen des Filaments nicht zu sehen ist. Dies kann die Zeit für das zurückziehen des Filaments bei komplexeren Modellen verkürzen und Druckzeit sparen, verlangsamt aber das Slicen und die G-Code Generierung.

en: Don't save
de: Nicht speichern

en: Don't show again
de: Nicht erneut anzeigen

en: Don't show this dialog again
de: Dieses Dialogfeld nicht mehr anzeigen

en: Don't slow down outer walls
de: Verlangsamen Sie nicht die äußeren Wände.

en: Don't support bridges
de: Brücken nicht unterstützen

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
de: Stützen Sie nicht den gesamten Brückenbereich ab, um weniger Stützen zu verwenden. Kürzere Brücken können in der Regel direkt ohne Stütze gedruckt werden.

en: Done
de: Fertig

en: Double Tear Romboid Cylinder
de: Doppelriss-Romboidzylinder

en: Dovetail
de: Schwalbenschwanz

en: Dowel
de: Dübel

en: Download
de: Herunterladen

en: Download Beta Version
de: Betaversion herunterladen

en: Download Models
de: Modelle herunterladen

en: Download failed
de: Download fehlgeschlagen

en: Download failed, File size exception.
de: Download fehlgeschlagen; Ausnahme bezüglich der Dateigröße.

en: Download failed, unknown file format.
de: Download fehlgeschlagen; unbekanntes Dateiformat.

en: Download finished
de: Herunterladen abgeschlossen

en: Download selected files from printer.
de: Ausgewählte Dateien vom Drucker herunterladen.

en: Download waiting...
de: Auf Download warten...

en: Downloading
de: Herunterladen

en: Downloading %d%%...
de: %d%% wird heruntergeladen...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
de: Herunterladen des QIDI-Netzwerk-Plugins

en: Downloading Virtual Camera Tools
de: Herunterladen des virtuellen Kameratools

en: Downloading failed.
de: Herunterladen fehlgeschlagen.

en: Downloading...
de: Herunterladen...

en: Drag
de: Ziehen

en: Drag to move the cut plane
de: Ziehen, um die Schnittebene zu verschieben

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
de: Ziehen, um die Schnittebene zu verschieben
    Rechtsklick auf ein Teil, um es der anderen Seite zuzuweisen

en: Drop project file
de: Projektdatei ablegen

en: Drying
de: Trocknen

en: Due to the lower version of QIDI Studio, this 3mf file cannot be fully loaded. Please update QIDI Studio to the latest version
de: Aufgrund der älteren Version von QIDI Studio kann diese 3mf-Datei nicht vollständig geladen werden. Bitte aktualisieren Sie QIDI Studio auf die neueste Version

en: During print
de: Während des Drucks

en: Dynamic flow Calibration
de: Dynamische Flusskalibrierung

en: Dynamic flow calibration
de: Dynamische Flusskalibrierung

en: ERROR
de: FEHLER

en: Edge
de: Kante

en: Edge detection
de: Kantenerkennung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit Custom G-code
de: Benutzerdefinierten G-Code bearbeiten

en: Edit Filament
de: Filament bearbeiten

en: Edit Flow Dynamics Calibration
de: Flussdynamik-Kalibrierung bearbeiten

en: Edit Plate Name
de: Plattenname bearbeiten

en: Edit Preset
de: Profil bearbeiten

en: Edit Printers
de: Drucker bearbeiten

en: Edit Process Settings
de: Prozesseinstellungen bearbeiten

en: Edit SVG
de: SVG bearbeiten

en: Edit Text
de: Text bearbeiten

en: Edit connectors
de: Verbinder bearbeiten

en: Edit in Parameter Table
de: Bearbeiten in der Parametertabelle

en: Edit multiple printers
de: Mehrere Drucker bearbeiten

en: Edit preset
de: Profil bearbeiten

en: Edit print parameters for a single object
de: Druckparameter für ein einzelnes Objekt bearbeiten

en: Edit to scale
de: Maßstabsgetreu bearbeiten

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
de: Das Auswerfen des Geräts %s (%s) ist fehlgeschlagen.

en: Elephant foot compensation
de: Elefantenfußkompensation

en: Embeded depth
de: Eingebettete Tiefe

en: Emboss attribute change
de: Prägeattribut ändern

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
de: Schneiden

en: Embossed text cannot contain only white spaces.
de: Geprägter Text darf nicht nur aus Leerzeichen bestehen.

en: Empty
de: Leer

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
de: Die leeren Ebenen im unteren Bereich werden durch die nächstgelegenen normalen Ebenen ersetzt.

en: Enable
de: Aktivieren

en: Enable AI monitoring of printing
de: AI-Überwachung des Druckvorgangs aktivieren

en: Enable AMS
de: AMS aktivieren

en: Enable LOD
de: LOD aktivieren

en: Enable SSL(FTP)
de: SSL aktivieren (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
de: SSL aktivieren (MQTT)

en: Enable accel_to_decel
de: accel_to_decel aktivieren

en: Enable dark mode
de: Dunkler Modus aktivieren

en: Enable detection of build plate position
de: Positionserkennung der Druckplatte aktivieren

en: Enable gamma correction for the imported obj file
de: Aktivieren Sie die Gammakorrektur für die importierte OBJ-Datei

en: Enable internal ribs to increase the stability of the prime tower.
de: Verstärkung durch Innenrippen zur Erhöhung der Stabilität des Reinigungsturms.

en: Enable pressure advance
de: Pressure Advance aktivieren

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
de: Pressure Advance aktivieren? Die Ergebnisse der automatischen Kalibrierung werden nach der Aktivierung überschrieben. Hinweis: Dies ist für QIDI-Drucker nutzlos.

en: Enable rotation
de: Drehung aktivieren

en: Enable support
de: Stützstrukturen aktivieren

en: Enable support generation.
de: Erzeugung von Stützstrukturen aktivieren.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
de: Aktivieren Sie diese Option, wenn die Maschine über ein zusätzliches Kühlgebläse verfügt

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
de: Aktivieren Sie diese Option, um einen EXCLUDE OBJECT Befehl im G-Code für Drucker mit Klipper-Firmware hinzuzufügen.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
de: Aktivieren Sie diese Option, um die Lüftergeschwindigkeit für Überhänge und Brücken zu optimieren, um eine bessere Kühlung zu erreichen

en: Enable this option to slow printing down by height
de: Aktivieren Sie diese Option, um den Druckvorgang entsprechend der Höhe zu verlangsamen.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
de: Aktivieren Sie diese Option, um den Druck für verschiedene Überhangsgrade zu verlangsamen

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
de: Aktivieren Sie diese Option, um die Druckgeschwindigkeit zu verlangsamen, damit die endgültige Schichtzeit nicht kürzer ist als der Schwellenwert unter "Max. Lüftergeschwindigkeit Schwellenwert", damit die Schicht länger abgekühlt werden kann. Dies kann die Qualität bei feinen Details verbessern.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
de: Aktivieren Sie diese Option, um die Zeilennummer (Nx) am Anfang jeder G-Code-Zeile einzufügen

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
de: Aktivieren Sie diese Option, damit die Kamera des Druckers die Qualität der ersten Schicht überprüft.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
de: Aktivieren Sie diese Option, um eine G-Code Datei zu erhalten, die G2- und G3-Bewegungen enthält. Die Anpassungstoleranz ist dieselbe wie die Auflösung

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
de: Aktivieren Sie diese Option, um die genaue Z-Höhe des Objekts nach dem Slicen zu erhalten. Die genaue Objekthöhe wird durch Feinabstimmung der Schichthöhen der letzten paar Schichten ermittelt. Beachten Sie, dass dies ein experimenteller Parameter ist.

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Enabling both precise Z height and the prime tower may cause the size of prime tower to increase. Do you still want to enable?
de: Wenn sowohl die präzise Z-Höhe als auch der Reinigungsturm aktiviert werden, kann sich die Höhe des Reinigungsturms erhöhen. Möchten Sie die Aktivierung dennoch vornehmen?

en: Enabling filtration during printing may reduce cooling and affect print qulity. Please choose carefully
de: Die Aktivierung der Filterung während des Druckvorgangs kann die Kühlung verringern und die Druckqualität beeinträchtigen. Bitte wählen Sie sorgfältig aus.

en: Enabling filtration redirects the right fan to filter gas, which may reduce cooling performance.
de: Durch Aktivieren der Filterung wird der rechte Lüfter zum Filtern von Gasen umgeleitet, was die Kühlleistung verringern kann.

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
de: Wenn Sie herkömmliche Zeitrafferaufnahmen aktivieren, kann dies zu Oberflächenfehlern führen. Es wird empfohlen, in den Smooth-Modus zu wechseln.

en: End
de: Ende

en: End G-code
de: End G-Code

en: End G-code when finish the printing of this filament
de: End-G-Code hinzufügen, wenn der Druck dieses Filaments beenden ist.

en: End G-code when finish the whole printing
de: End G-Code nach dem fertigstellen des Drucks hinzufügen.

en: End retraction length:
de: End Rückzugslänge:

en: End speed:
de: Endgeschwindigkeit:

en: End temp:
de: Endtemperatur:

en: End volumetric speed:
de: End Volumengeschwindigkeit:

en: Ending height
de: Endhöhe

en: Enforce seam
de: Naht erzwingen

en: Enforce supports
de: Stützen erzwingen

en: Enqueued
de: In der Warteschlange

en: Ensure seam placement away from overhangs for alignment and backing modes.
de: Stellt sicher, dass die Naht bei Ausrichtungsmodi nicht über Überhänge hinausragt.

en: Ensure vertical shell thickness
de: Sicherstellung der vertikalen Wanddicke

en: Enter Custom G-code used on current layer:
de: Den auf der aktuellen Ebene zu verwendeten benutzerdefinierten G-Code eingeben:

en: Enter new name
de: Neuen Namen eingeben

en: Enter or click the adjustment button to modify number again
de: Geben Sie die Zahl erneut ein oder klicken Sie auf die Schaltfläche „Anpassen“, um die Zahl erneut zu ändern.

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
de: Geben Sie unten auf der aktuellen Seite den minimalen Druckvorschub, den maximalen Druckvorschub und die Schrittgröße ein, klicken Sie unten auf der Seite auf die Schaltfläche "Kalibrieren" und warten Sie ein wenig. Die Software stellt die Kalibrierkonfiguration automatisch ein.

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
de: Geben Sie unten auf der aktuellen Seite den minimalen Volumengeschwindigkeitswert, den maximalen Volumengeschwindigkeitswert und die Schrittgröße ein, klicken Sie unten auf der Seite auf die Schaltfläche "Kalibrieren" und warten Sie ein wenig. Die Software stellt die Kalibrierkonfiguration automatisch ein.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
de: Geben Sie die prozentuale Schrumpfung ein, die das Filament nach dem Abkühlen erhält (94 %, wenn Sie 94 mm statt 100 mm messen). Das Teil wird in xy skaliert, um dies auszugleichen. Es wird nur das für den Umfang verwendete Filament berücksichtigt.
    Achten Sie darauf, dass zwischen den Objekten genügend Platz ist, da diese Kompensation erst nach der Prüfung erfolgt.

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
de: Die Aufzählung der Hostdrucker ist fehlgeschlagen.
    Nachrichtentext: "%1%"
    Fehler: "%2%“

en: Erase
de: Löschen

en: Erase all painting
de: Alles gemalte löschen

en: Error
de: Fehler

en: Error Message
de: Fehlermeldung

en: Error code
de: Fehlercode

en: Error code: %d
de: Fehlercode: %d

en: Error desc
de: Fehlerbeschreibung

en: Error during reload
de: Fehler beim Neuladen

en: Error during replace
de: Fehler beim Ersetzen

en: Error in zip archive
de: Fehler im Zip-Archiv

en: Error loading shaders
de: Fehler beim Laden der Shader

en: Error occurs while loading G-code file
de: Beim Laden der G-Code-Datei ist ein Fehler aufgetreten.

en: Error uploading to print host:
de: Fehler beim Hochladen zum Druckhost:

en: Error!
de: Fehler!

en: Error! Invalid model
de: Fehler! Ungültiges Modell

en: Error! Unable to create thread!
de: Fehler. Thread kann nicht erstellt werden.

en: Error:
de: Fehler:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
de[0]: Fehler: %1$d „non-manifold" Kante.
de[1]: Fehler: %1$d „non-manifold" Kanten.

en: Error: Please close all toolbar menus first
de: Fehler: Bitte schließen sie zuerst alle Werkzeugleisten

en: Error:Detecting an incorrect mesh id or an unknown error, regenerating text may result in incorrect outcomes.Please drag text,save it then reedit it again.
de: Fehler: Bei Erkennung einer falschen Netz-ID oder eines unbekannten Fehlers kann die Neuerstellung von Text zu falschen Ergebnissen führen. Bitte ziehen Sie den Text, speichern Sie ihn und bearbeiten Sie ihn erneut.

en: Errors
de: Fehler

en: Estimated finish time:
de: Voraussichtliche Fertigstellungszeit:

en: Estimated time
de: Geschätzte Zeit

en: Europe
de: Europa

en: Even-odd
de: Gerade-ungerade

en: Example
de: Beispiel

en: Exception
de: Ausnahme

en: Exception in obtaining file size, please import again.
de: Ausnahme beim Ermitteln der Dateigröße. Bitte erneut importieren.

en: Exclude objects
de: Objekte ausschließen

en: Exhaust
de: Abluft

en: Exhaust fan
de: Kammerlüfter

en: Exit %s
de: %s verlassen

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
de: Vergrößern (+) oder Verkleinern (-) der horizontalen Spannweite der normalen Stützen

en: Expand all raft layers in XY plane
de: Dadurch werden alle Floßschichten in der XY-Ebene erweitert.

en: Expand sidebar
de: Seitenleiste erweitern

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion, -1 means auto
de: Erweitern Sie die erste Floß- oder Stützschicht, um die Betthaftung zu verbessern, -1 bedeutet automatisch

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
de: Experimentelle Funktion: Einziehen und Abschneiden des Filaments in einem größeren Abstand während des Wechsels, um die Spülung zu minimieren. Dadurch wird zwar die Spülung erheblich reduziert, aber es kann auch das Risiko von Düsenverstopfungen oder anderen Druckproblemen steigen.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
de: Experimentelle Funktion. Rückzugslänge vor dem Abschneiden beim Filamentwechsel

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
de: Experimentelle Funktion: Zurückziehen und Abschneiden des Filaments bei Filamentwechseln in größerer Entfernung, um das Spülen zu minimieren. Obwohl dies das Spülen deutlich reduzieren kann, kann es auch das Risiko von Düsenverstopfungen oder anderen Druckkomplikationen erhöhen.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
de: Experimentelle Funktion: Zurückziehen und Abschneiden des Filaments bei Filamentwechseln in größerer Entfernung, um das Spülen zu minimieren. Obwohl dies das Spülen deutlich reduzieren kann, kann es auch das Risiko von Düsenverstopfungen oder anderen Druckkomplikationen erhöhen. Bitte mit der neuesten Drucker-Firmware verwenden.

en: Expirment feature to compensate the circle holes and circle contour. This feature is used to improve the accuracy of the circle holes and contour within the diameter below 50mm. Only support PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF and PETG HF.
de: Expirementelle Funktion zum Ausgleich von Kreisbohrungen und Kreiskonturen. Diese Funktion dient zur Verbesserung der Genauigkeit von Kreisbohrungen und Konturen innerhalb eines Durchmessers von unter 50 mm. Unterstützt werden nur PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF und PETG HF.

en: Explosion Ratio
de: Explosionsverhältnis

en: Export
de: Exportieren

en: Export &Toolpaths as OBJ
de: Werkzeugwege als OBJ exportieren

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
de: Exportieren einer 3mf-Datei ohne Verwendung von 3mf-Erweiterungen

en: Export AMF file:
de: AMF-Datei exportieren:

en: Export G-code
de: G-Code exportieren

en: Export G-code file
de: G-Code-Datei exportieren

en: Export Generic 3MF
de: Generische 3mf exportieren

en: Export Log
de: Protokoll exportieren

en: Export OBJ file:
de: OBJ-Datei exportieren:

en: Export Preset Bundle
de: Profilbündel exportieren

en: Export STL file:
de: Exportiere STL Datei:

en: Export all objects as STLs
de: Alle Objekte als STLs exportieren

en: Export all objects as one STL
de: Alle Objekte als eine STL exportieren

en: Export all plate sliced file
de: Exportieren aller gesliceten Druckplatten

en: Export all sliced file
de: Alle gesliceten Dateien exportieren

en: Export as STLs
de: Als STLs exportieren

en: Export as one STL
de: Als eine STL exportieren

en: Export current configuration to files
de: Aktuelle Konfiguration in Dateien exportieren

en: Export current plate as G-code
de: Aktuelle Druckplatte als G-Code exportieren

en: Export current sliced file
de: Aktuelle geslicete Datei exportieren

en: Export plate sliced file
de: Exportieren der Datei einer gesliceten Druckplatte

en: Export result
de: Ergebnis exportieren

en: Export successful
de: Export erfolgreich

en: Export successfully.
de: Erfolgreich exportiert

en: Export toolpaths as OBJ
de: Werkzeugweg als OBJ exportieren

en: Exporting 3mf file failed
de: Exportieren der 3mf-Datei fehlgeschlagen

en: Exporting G-code
de: Exportiere G-Code

en: Exporting objects
de: Objekte exportieren

en: Exporting.
de: Exportieren.

en: Ext spool
de: Ext. Spule

en: Extension Board
de: Erweiterungsboard

en: External
de: Extern

en: Extra high
de: Extra hoch

en: Extra info
de: Zusatzinformation

en: Extra length on restart
de: Zusatzlänge beim Einziehen

en: Extra low
de: Sehr niedrig

en: Extra rib length
de: Zusätzliche Rippenlänge

en: Extruder Clearance
de: Freiraum des Extruders

en: Extruder Color
de: Extruder Farbe

en: Extruder offset
de: Extruder-Versatz

en: Extruder printable area
de: Druckbarer Bereich des Extruders

en: Extruder printable height
de: Druckbare Höhe des Extruders

en: Extruder switch time
de: Extruder Wechselzeit

en: Extruders
de: Extruder

en: Extruders count
de: Anzahl der Extruder

en: Extrusion Width
de: Extrusionsbreite

en: Face
de: Fläche

en: Face and face assembly
de: Fläche- und Flächenmontage

en: Face recognition
de: Gesichtserkennung

en: Face the camera
de: In die Kamera drehen

en: Factor K
de: Faktor K

en: Factor N
de: Faktor N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
de: Faktoren der Strömungsdynamik-Kalibrierung

en: Failed
de: Fehlgeschlagen

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
de: Das Laden der Datei "%1%" ist fehlgeschlagen. Es wurde eine ungültige Konfiguration erkannt.

en: Failed loading objects.
de: Laden der Objekte fehlgeschlagen.

en: Failed processing of the filename_format template.
de: Verarbeitung der Vorlage filename_format fehlgeschlagen.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
de: Berechnung der Linienbreite von %1% fehlgeschlagen. Kann den Wert von "%2%" nicht abrufen

en: Failed to connect socket
de: Verbindung zum Socket fehlgeschlagen

en: Failed to connect to cloud service
de: Verbindung zum Cloud-Dienst fehlgeschlagen

en: Failed to connect to printer.
de: Verbindung zum Drucker konnte nicht hergestellt werden.

en: Failed to connect to the printer
de: Verbindung zum Drucker fehlgeschlagen

en: Failed to connect to the server
de: Verbindung zum Server fehlgeschlagen

en: Failed to create socket
de: Socket konnte nicht erstellt werden

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
de: Das Erstellen des temporären Ordners ist fehlgeschlagen. Versuchen Sie, die Konfigurationen erneut zu exportieren.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
de: Der Download des Plugins ist fehlgeschlagen. Bitte überprüfen Sie Ihre Firewall-Einstellungen und VPN-Software und versuchen Sie es erneut.

en: Failed to fetch model information from printer.
de: Die Modellinformationen konnten nicht vom Drucker abgerufen werden.

en: Failed to generate cali gcode
de: Der Kalibrationscode konnte nicht generiert werden

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
de: G-Code für ungültigen benutzerdefinierten G-Code konnte nicht erzeugt werden.

en: Failed to get the model data in the current file.
de: Die Modelldaten in der aktuellen Datei konnten nicht abgerufen werden.

en: Failed to initialize the WinRT library.
de: Die WinRT-Bibliothek konnte nicht initialisiert werden.

en: Failed to install preset files to %s.
    Please make sure QIDI Studio has permission to delete and write in this directory,
    and it is not being occupied by the system or other applications.
de: Profile konnten nicht in %s installiert werden.
    Bitte stellen Sie sicher, dass QIDI Studio über die Berechtigung zum Löschen und Schreiben in diesem Verzeichnis verfügt und
    dieses nicht vom System oder anderen Anwendungen belegt ist.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
de: Die Installation des Plugins ist fehlgeschlagen. Bitte prüfen Sie, ob es von einer Antiviren-Software blockiert oder gelöscht wurde.

en: Failed to log out.
de: Abmeldung fehlgeschlagen.

en: Failed to parse login report reason
de: Der Grund für den Anmeldebericht konnte nicht analysiert werden

en: Failed to parse model information.
de: Modellinformationen konnten nicht analysiert werden

en: Failed to post ticket to server
de: Ticket konnte nicht auf den Server übertragen werden

en: Failed to publish login request
de: Anmeldeanfrage konnte nicht gesendet werden

en: Failed to publish login request.
de: Anmeldeanfrage konnte nicht gesendet werden

en: Failed to read file, please try again.
de: Die Datei konnte nicht gelesen werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
de: Speichern der G-Code Datei fehlgeschlagen.
    Fehlernachricht: %1%.
    Ursprungsdatei %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
de: Das Projekt konnte nicht gespeichert werden.
    Bitte überprüfen Sie, ob der Ordner online vorhanden ist, ob andere Programme die Projektdatei öffnen oder ob genügend Speicherplatz vorhanden ist.

en: Failed to send the print job. Please try again.
de: Der Druckauftrag konnte nicht gesendet werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Failed to send. Click Retry to attempt sending again. If retrying does not work, please check the reason.
de: Senden fehlgeschlagen. Klicken Sie auf „Erneut versuchen“, um den Sendevorgang erneut zu starten. Wenn der erneute Versuch nicht funktioniert, überprüfen Sie bitte den Grund.

en: Failed to set the box printing slot...
de: Fehler beim Einrichten des Druckfachs der BOX...

en: Failed to start QIDI Farm Manager Client.
de: Der QIDI Farm Manager Client konnte nicht gestartet werden.

en: Failed to start printing job
de: Druckauftrag konnte nicht gestartet werden

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
de: Datei konnte nicht auf FTP hochgeladen werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
de: Druckdatei konnte nicht über FTP hochgeladen werden. Bitte überprüfen Sie den Netzwerkstatus und versuchen Sie es erneut.

en: Fan
de: Lüfter

en: Fan Speed
de: Lüftergeschwindigkeit

en: Fan Speed (%)
de: Lüftergeschwindigkeit (%)

en: Fan Speed:
de: Lüftergeschwindigkeit:

en: Fan speed
de: Lüftergeschwindigkeit

en: Fan speed for overhang
de: Lüftergeschwindigkeit für Überhänge

en: Fatal error
de: Schwerwiegender Fehler

en: Fatal error, exception caught: %1%
de: Schwerwiegender Fehler; Ausnahme erkannt: %1%

en: Featue 1
de: Feature 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
de: Feature 1 wurde zurückgesetzt, 
    Feature 2 war Feature 1

en: Fetching model infomations ...
de: Modellinformationen werden abgerufen...

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
de: Filament %s stimmt nicht mit dem Filament in AMS-Slot %s überein. Bitte aktualisieren Sie die Druckerfirmware, um die AMS-Slot-Zuordnung zu unterstützen.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
de: Filament %s ist in %s platziert, aber der generierte G-Code-Pfad überschreitet die druckbare Höhe von %s.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
de: Filament %s ist in %s platziert, aber der generierte G-Code-Pfad überschreitet den druckbaren Bereich von %s.

en: Filament Changes
de: Filamentwechsel

en: Filament Created
de: Filament erstellt

en: Filament Extruded, Continue
de: Filament extrudiert, Weiter

en: Filament For Calibration
de: Filament zur Kalibrierung

en: Filament Grouping
de: Filamentgruppierung

en: Filament Loaded, Resume
de: Filament geladen, Fortsetzen

en: Filament Preset
de: Filamentprofil

en: Filament Preset Template
de: Filament Profilvorlage

en: Filament Settings
de: Filamenteinstellungen

en: Filament Tangle Detect
de: Filament Tangle Detection

en: Filament category
de: Filamentkategorie

en: Filament change times
de: Filamentwechselzeiten

en: Filament changes
de: Filamentwechsel

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
de: Die Anzahl der Filamente übersteigt die maximale Anzahl, die das Malwerkzeug unterstützt. Nur die ersten %1% der Filamente werden im Malwerkzeug verfügbar sein.

en: Filament density. For statistics only
de: Filamentdichte. Nur für statistische Zwecke.

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
de: Der Filamentdurchmesser wird für die Berechnung der Extrusion im G-Code verwendet, er ist also wichtig und sollte genau sein

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
de: Filament stimmt nicht mit dem Filament in AMS-Slot überein. Bitte aktualisieren Sie die Druckerfirmware, um die AMS-Slot-Zuordnung zu unterstützen.

en: Filament end G-code
de: Filament End G-Code

en: Filament grouping
de: Filamentgruppierung

en: Filament load time
de: Ladedauer des Filaments

en: Filament loading
de: Filament laden

en: Filament loading...
de: Filament wird geladen...

en: Filament map to extruder
de: Zuordnung des Filaments zum Extruder

en: Filament notes
de: Filament-Notizen

en: Filament preset bundle(.qdsflmt)
de: Profilbündel für Filamente (.qdsflmt)

en: Filament presets under this filament
de: Filamentprofil unter diesem Filament

en: Filament presets(.zip)
de: Filamentprofile (.zip)

en: Filament price. For statistics only
de: Filamentpreis. Nur für statistische Zwecke.

en: Filament prime volume
de: Filament Reinigungsvolumen

en: Filament printable
de: Filament druckbar

en: Filament ramming length
de: Rammlänge des Filaments

en: Filament scarf seam settings
de: Filament Schrägnaht Einstellungen

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
de: Filament serial missing; please input serial.

en: Filament settings
de: Filamenteinstellungen

en: Filament start G-code
de: Filament Start G-Code

en: Filament to print internal sparse infill.
de: Filament für den Druck der inneren Füllung.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
de: Filament zum Drucken von Stützbasen und Flöße. "Standard" bedeutet, dass kein spezielles Filament für die Stützen verwendet wird, sondern das aktuelle Filament.

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
de: Filament zum Drucken von Stütz-Schnittstellen. "Standard" bedeutet, dass kein spezielles Filament für die Stütz-Schnittstellen vorhanden ist und das aktuelle Filament verwendet wird.

en: Filament type
de: Filamenttyp

en: Filament type and color information have been synchronized, but slot information is not included.
de: Die Informationen zu Filamenttyp und -farbe wurden synchronisiert, aber die Informationen zum Slot sind nicht enthalten.

en: Filament type is not selected, please reselect type.
de: Der Filamenttyp ist nicht ausgewählt, bitte wählen Sie den Typ erneut aus.

en: Filament type is unknown which is required to perform this action. Please set target filament's informations.
de: Filamenttyp ist unbekannt, der für diese Aktion erforderlich ist. Bitte geben Sie die Informationen zum Zielfilament ein.

en: Filament unload time
de: Entladezeit des Filaments

en: Filament unloading
de: Filament entladen

en: Filament used in this print job
de: Für diesen Druckauftrag verwendetes Filament

en: Filament-Saving Mode
de: Filament-Sparmodus

en: Filaments
de: Filamente

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
de: Filamente %s ist in %s platziert, aber der generierte G-Code-Pfad überschreitet die druckbare Höhe von %s.

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
de: Filamente %s ist in %s platziert, aber der generierte G-Code-Pfad überschreitet den druckbaren Bereich von %s.

en: File
de: Datei

en: File '%s' was lost! Please download it again.
de: Die Datei '%s' ist verloren gegangen! Bitte laden Sie diese erneut herunter.

en: File checksum error. Please retry.
de: Datei-Prüfsummenfehler. Bitte erneut versuchen.

en: File creation failed, please try again.
de: Die Dateierstellung ist fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: File does NOT exist (%1%).
de: Die Datei existiert NICHT (%1%).

en: File does not exist.
de: Datei nicht vorhanden

en: File for the replace wasn't selected
de: Datei für die Ersetzung wurde nicht ausgewählt

en: File is missing
de: Datei fehlt

en: File renaming failed, please try again.
de: Das Umbenennen der Datei ist fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: File upload failed, please try again.
de: Das Hochladen der Datei ist fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: File upload timed out. Please check if the firmware version supports this operation or verify if the printer is functioning properly.
de: Zeitüberschreitung beim Datei-Upload. Bitte überprüfen Sie, ob die Firmware-Version diesen Vorgang unterstützt oder ob der Drucker ordnungsgemäß funktioniert.

en: File write failed, please try again.
de: Das Schreiben der Datei ist fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: File: %s
    Title: %s
de: Datei: %s
    Titel: %s

en: Filename
de: Dateiname

en: Filename format
de: Format des Dateinamens

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
de: Der Dateiname muss mit ".svg" enden, aber Sie haben %1% ausgewählt

en: Fill
de: Ausfüllen

en: Fill bed with copies
de: Bett mit Kopien füllen

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
de: Geben Sie den Wert von dem Block mit der glattesten Oberfläche ein

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
de: Füllen Sie den in Schritt 2 erhaltenen Wert in das "Durchflussverhältnis" in den Filamenteinstellungen ein, und Sie haben die Durchflusskalibrierung hier abgeschlossen

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
de: Füllung der Form (%1%) enthält nicht unterstützte: %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
de: Füllen des verbleibenden Bettbereich mit Kopien des ausgewählten Objekts

en: Fillet wall
de: Wand füllen

en: Filling
de: Füllung

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
de: Filtert Lücken heraus, die kleiner als der angegebene Schwellenwert sind. Diese Einstellung wirkt sich nicht auf die oberen/unteren Schichten aus.

en: Filter out tiny gaps
de: Kleine Lücken herausfiltern

en: Final shape constains selfintersection or multiple points with same coordinate.
de: Die endgültige Form enthält Selbstüberschneidungen oder mehrere Punkte mit derselben Koordinate.

en: Fine Calibration
de: Feinkalibrierung

en: Fine Calibration based on flow ratio
de: Feinkalibrierung basierend auf dem Flussverhältnis

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
de: Feineinstellung der Flussrate
    Wussten Sie, dass die Flussgeschwindigkeit des Filament fein eingestellt werden kann, um noch besser aussehende Drucke zu erhalten? Je nach Material können Sie das Gesamtergebnis des gedruckten Modells verbessern, indem Sie eine Feineinstellung vornehmen.

en: Finish
de: Fertig

en: Finished
de: Erledigt

en: Finished, Continue
de: Fertig, Weiter

en: Firmware Retraction
de: Firmware Rückzug

en: First Add style to list.
de: Stil zuerst zur Liste hinzufügen.

en: First Guide
de: Erster Leitfaden

en: First Layer Inspection
de: Inspektion der ersten Schicht

en: First font
de: Erste Schriftart

en: First layer
de: Erste Schicht

en: First layer filament sequence
de: Filamentsequenz der ersten Schicht

en: First layer print sequence
de: Druckreihenfolge der ersten Schicht

en: Fit camera
de: Kamera anpassen

en: Fit camera to scene or selected object.
de: Kamera an Szene oder ausgewähltes Objekt anpassen.

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
de: Modell reparieren
    Wussten Sie, dass Sie ein beschädigtes 3D-Modell reparieren können, um viele Slicing-Probleme auf dem Windows-System zu vermeiden?

en: Fix model
de: Modell reparieren

en: Fixed step drag
de: In Stufen verschieben

en: Flap Angle
de: Winkel

en: Flip
de: Drehen

en: Flip by Face 2
de: Drehen nach Fläche 2

en: Flip cut plane
de: Schnittebene umkehren

en: Floating reserved operand
de: Reservierter Operand

en: Floating vertical shell
de: Schwebende vertikale Schale

en: Flow
de: Fluss

en: Flow Dynamics
de: Flussdynamik

en: Flow Dynamics Calibration
de: Kalibrierung Flussdynamik

en: Flow Dynamics Calibration Result
de: Ergebnis der Flussdynamik-Kalibrierung

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
de: Die Ergebnisse der Flussdynamik-Kalibrierung wurden auf dem Drucker gespeichert.

en: Flow Rate
de: Flussrate

en: Flow Rate Calibration
de: Kalibrierung der Flussrate

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Tech printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
de: Die Fussratenkalibrierung misst das Verhältnis zwischen erwartetem und tatsächlichem Extrusionsvolumen. Die Standardeinstellung funktioniert gut mit QIDI Tech Druckern und offiziellen Filamenten, da diese vorkalibriert und fein abgestimmt wurden. Bei regulärem Filament müssen Sie in der Regel keine Flussratenkalibrierung durchführen, es sei denn, Sie sehen die aufgeführten Mängel immer noch, nachdem Sie andere Kalibrierungen durchgeführt haben. Weitere Informationen finden Sie in unserem Wiki-Artikel.

en: Flow Rate Coarse Calibration
de: Grobkalibrierung der Durchflussrate

en: Flow Rate Fine Calibration
de: Feinkalibrierung der Durchflussrate

en: Flow Ratio
de: Flussverhältnis

en: Flow rate
de: Flussrate

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
de: Die Ergebnisse der Flusskalibrierung wurden im Profil gespeichert.

en: Flow rate test - Pass 1
de: Flusstest — Durchgang 1

en: Flow rate test - Pass 2
de: Flusstest — Durchgang 2

en: Flow ratio
de: Flussverhältnis

en: Flow:
de: Fluss:

en: Flush
de: Spülung

en: Flush Options
de: Optionen für die Düsenreinigung

en: Flush into objects' infill
de: Düse in der Füllung des Objekts reinigen

en: Flush into objects' support
de: Düse in der Stützstruktur des Objekts reinigen

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
de: Reinigen in Stützstrukturen/Objekten/Füllungen
    Wussten Sie schon, dass Sie die Menge an verschwendetem Filament reduzieren können, indem Sie es während des Filamentwechsels in Stützstrukturen/Objekten/Füllungen reinigen?

en: Flush into this object
de: Düse in diesem Objekt reinigen

en: Flush multiplier
de: Multiplikator der Düsenreinigung

en: Flush options
de: Optionen für die Düsenreinigung

en: Flush temperature
de: Spültemperatur

en: Flush volumetric speed
de: Spülvolumengeschwindigkeit

en: Flushed
de: Gereinigt

en: Flushing
de: Spülen

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
de: Reinigungsvolumen (mm³) für jedes Filamentpaar.

en: Flushing volumes
de: Reinigungsvolumen

en: Flushing volumes for filament change
de: Reinigungsvolumen für Filamentwechsel

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
de[0]: Die folgende Zeile %s enthält reservierte Schlüsselwörter.
    Bitte entfernen Sie diese, da sonst die Visualisierung des G-Codes und die Schätzung der Druckzeit nicht mehr möglich sind.
de[1]: Die folgende Zeilen %s enthalten reservierte Schlüsselwörter.
    Bitte entfernen Sie diese, da sonst die Visualisierung des G-Codes und die Schätzung der Druckzeit nicht mehr möglich sind.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
de[0]: Das folgende Modellobjekt wurde repariert
de[1]: Die folgenden Modellobjekte wurde repariert

en: Following objects are laid over the boundary of plate or exceeds the height limit:
de: Folgende Objekte liegen über der Plattengrenze bzw. überschreiten die Höhenbegrenzung:

en: Following objects are too far ( distance >= %1% in ) from the original of the world coordinate system:
de: Die folgenden Objekte sind zu weit (Abstand >= %1% in ) vom Ursprung des Weltkoordinatensystems entfernt:

en: Following objects are too far ( distance >= %1% mm ) from the original of the world coordinate system:
de: Die folgenden Objekte sind zu weit (Abstand >= %1% mm) vom Ursprung des Weltkoordinatensystems entfernt:

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
de[0]: Das folgende Profil wird ebenfalls gelöscht.
de[1]: Die folgenden Profile werden ebenfalls gelöscht.

en: Font
de: Schriftart

en: Font "%1%" can't be selected.
de: Die Schriftart „%1%“ kann nicht ausgewählt werden.

en: Font doesn't have any shape for given text.
de: Die Schrift hat keine Form für den gegebenen Text.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
de: Für "%1%", fügen Sie "%2%" als neues Profil hinzu

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
de: Für "%1%", ändern Sie "%2%" in "%3%"

en: For more information, please check out Wiki
de: For more information, please check out our Wiki

en: Force a retraction when changes layer
de: Erzwingen eines Rückzugs beim Schichtwechsel

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
de: Erzwingt eine bestimmte Lüftergeschwindigkeit, wenn der Winkel des Überhangs des gedruckten Teils diesen Wert überschreitet. Dies wird als Prozentsatz ausgedrückt, der angibt, wie groß die Breite der Linie ohne Unterstützung durch die untere Schicht ist. 0%% bedeutet, dass die Kühlung für die gesamte Außenwand erzwungen wird, unabhängig vom Winkel des Überhangs.

en: Force cooling for overhang and bridge
de: Zwangskühlung für Überhänge und Brücken

en: Force fan start early(0-5 second) when encountering overhangs. This is because the fan needs time to physically increase its speed.
de: Bei Überhängen den Lüfter früher starten (0–5 Sekunden). Dies ist darauf zurückzuführen, dass der Lüfter Zeit benötigt, um seine Geschwindigkeit physisch zu erhöhen.

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
de: Erzwingen Sie beim Drucken von Brücken oder überhängenden Wänden, die einen großen Überhang aufweisen, diese Lüftergeschwindigkeit für die Teilekühlung. Das Erzwingen der Kühlung für Überhänge und Brücken kann die Qualität dieser Teile verbessern.

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
de: Erzwingt die Erzeugung von festen Schalen zwischen benachbarten Materialien/Volumen. Nützlich für Drucke mit mehreren Extrudern bei durchscheinenden Materialien oder manuell löslichem Trägermaterial

en: Format of G-code thumbnails
de: Format der G-Code Miniaturansichten

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
de: Format der G-Code Miniaturansichten: PNG für beste Qualität, JPG für kleinste Dateigröße

en: Found following keys unrecognized:
de: Die folgenden unbekannten Schlüssel wurden gefunden:

en: Frequent
de: Häufig

en: From Volumetric Speed
de: Von Volumengeschwindigkeit

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
de: Aus der Strömungsmechanik, wenn eine newtonische Flüssigkeit durch ein Loch fließt, benötigt sie Druck, und der Druck ist proportional zur Durchflussrate.
    Da das Filament kein starrer Körper ist, wird das Filament, wenn der Extruder zu extrudieren beginnt, komprimiert, um den Druck zu erzeugen. Der Kompressionsprozess verzögert die Reaktion des realen Flusses, da der Extruder nur die Menge des Filaments liefert, die extrudiert werden muss, kein zusätzliches.

en: From k Value
de: Ab k-Wert

en: From surface
de: Von der Oberfläche

en: Front
de: Vorne

en: Front View
de: Frontalansicht

en: Full Cooling
de: Volle Kühlung

en: Full fan speed at layer
de: Volle Lüfterdrehzahl ab Schicht

en: Fuzzy skin
de: Fuzzy Skin

en: Fuzzy skin Painting
de: Fuzzy Skin Bemalung

en: Fuzzy skin point distance
de: Fuzzy Skin Punktabstand

en: Fuzzy skin thickness
de: Fuzzy Skin Stärke

en: G-code files can not be loaded with models together!
de: G-Code-Dateien und Modelle können nicht zusammen geladen werden!

en: G-code flavor
de: G-Code Typ

en: G-code loading
de: G-Code wird geladen

en: G-code output
de: G-Code-Ausgabe

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
de: Der G-Code-Pfad wird nach der Vereinfachung der Kontur des Modells generiert, um zu viele Punkte und G-Code Befehle in der G-Code-Datei zu vermeiden. Ein kleinerer Wert bedeutet eine höhere Auflösung und mehr Zeit zum Slicen.

en: G-code thumbnails
de: G-Code Miniaturansichten

en: GNU Affero General Public License, version 3
de: GNU Affero General Public License, Version 3

en: Gap
de: Lücke

en: Gap Fill
de: Lückenfüllung

en: Gap area
de: Lückenbereich

en: Gap fill
de: Lückenfüllung

en: Gap infill
de: Lückenfüllung

en: Gcode path overlap
de: G-Code Pfadüberlappung

en: General
de: Allgemein

en: General Settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
de: Erzeugt eine ineinandergreifendes Muster an den Stellen, an denen sich verschiedene Filamente berühren. Dies verbessert die Haftung zwischen den Filamenten, insbesondere bei Modellen, die aus verschiedenen Materialien gedruckt wurden.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the most filament-saving principles to minimize waste
de: Erzeugt eine Gruppierung der Filamente für die linke und rechte Düse auf der Grundlage der Prinzipien, die am meisten Filament sparen, um den Abfall zu minimieren

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the printer's actual filament status, reducing the need for manual filament adjustment
de: Erzeugt eine Gruppierung der Filamente für die linke und rechte Düse basierend auf dem tatsächlichen Filamentstatus des Druckers, wodurch die Notwendigkeit einer manuellen Filamentanpassung reduziert wird.

en: Generating G-code
de: Generiere G-Code

en: Generating G-code: layer %1%
de: G-Code wird generiert: Schicht %1%

en: Generating geometry index data
de: Generieren von Geometrie-Indexdaten

en: Generating geometry vertex data
de: Generieren von Geometrie-Eckpunktdaten

en: Generating infill regions
de: Generieren von Füllbereichen

en: Generating infill toolpath
de: Füllbewegungen generieren

en: Generating skirt & brim
de: Generieren von Schürze und Rand

en: Generating support
de: Generieren von Stützstrukturen

en: Generating walls
de: Generieren von Wänden

en: Generic
de: Generisch

en: Get oss config failed.
de: Das Abrufen der OSS-Konfiguration ist fehlgeschlagen.

en: Get ticket from device timeout
de: Zeitüberschreitung beim Abrufen des Tickets vom Gerät

en: Get ticket from server timeout
de: Zeitüberschreitung beim Abrufen des Tickets vom Server

en: Gizmo FDM paint-on seam
de: FDM Naht aufmalen

en: Gizmo Place face on bed
de: Fläche auf Druckbett platzieren

en: Gizmo SLA support points
de: SLA Stützpunkte

en: Gizmo cut
de: Trennen

en: Gizmo move
de: Bewegen

en: Gizmo rotate
de: Rotieren

en: Gizmo scale
de: Skalieren

en: Global settings
de: Globale Einstellungen

en: Global shortcuts
de: Globale Tastaturkürzel

en: Go Home
de: Werkzeugkopf zur Referenzposition fahren

en: Go Live
de: Live-Übertragung starten

en: Go to
de: Gehe zu

en: Go to Login
de: Zum Login

en: Goto download page.
de: Zur Download-Seite gehen.

en: Grab length
de: Greiflänge

en: Grab new filament
de: Neues Filament holen

en: Grabber scale
de: Greifmaß

en: Grid
de: Gitternetz

en: Groove
de: Rille

en: Groove Angle
de: Rillenwinkel

en: Group
de: Gruppe

en: Group Operations
de: Gruppen Operationen

en: Group files by month, recent first.
de: Dateien nach Monat gruppieren, neueste zuerst.

en: Group files by year, recent first.
de: Dateien nach Jahr gruppieren, neuste zuerst.

en: Group manipulation
de: Gruppenmanipulation

en: Grouping error:
de: Gruppierungsfehler:

en: HTTP digest
de: HTTP-Digest

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
de: HTTP-Status: %1%
    Nachrichtentext: "%2%"

en: HTTPS CA File
de: HTTPS CA-Datei

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
de: Die HTTPS CA Datei ist optional. Sie wird nur benötigt, wenn Sie HTTPS mit einem selbstsignierten Zertifikat verwenden.

en: Hardened Steel
de: Gehärteter Stahl

en: Hardened steel
de: Gehärteter Stahl

en: Head diameter
de: Kopfdurchmesser

en: Heat
de: Hitze

en: Heat the nozzle
de: Düse aufheizen

en: Heatbed preheating
de: Heizbett vorheizen

en: Heating
de: Heizen

en: Heating chamber
de: Kammer heizen

en: Heating mode is suitable for printing ABS/ASA/PC/PA materials and circulates filters the chamber air.
de: Der Heizmodus eignet sich zum Drucken von ABS/ASA/PC/PA-Materialien und zirkuliert die Kammerluft und filtert sie.

en: Height
de: Höhe

en: Height Range
de: Höhenreichweite

en: Height of SVG.
de: Höhe der SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
de: Höhe der Ausgangsschicht. Wenn die Höhe der ersten Schicht etwas dicker ist, kann die Haftung auf der Druckplatte verbessert werden.

en: Height range
de: Höhenreichweite

en: Height range Modifier
de: Höhenbereich Modifikator

en: Height ranges
de: Höhenbereiche

en: Height to lid
de: Höhe zum Deckel

en: Height to rod
de: Höhe zur Führung

en: Height:
de: Höhe:

en: Help
de: Hilfe

en: Hexagon
de: Sechseck

en: Hide
de: Ausblenden

en: Hide Others
de: Andere ausblenden

en: Hide QIDIStudio
de: QIDI Studio ausblenden

en: High
de: Hoch

en: High Flow
de: Hoher Durchfluss

en: High chamber temperature is required. Please close the door.
de: Es ist eine hohe Kammertemperatur erforderlich. Bitte schließen Sie die Tür.

en: High flow
de: Hoher Fluss

en: High quality profile for 0.16mm layer height, prioritizing print quality and strength.
de: Qualitätsprofil für 0,16mm Schichthöhe, bei dem Druckqualität und Festigkeit im Vordergrund stehen.

en: High quality profile for 0.2mm layer height, prioritizing strength and print quality.
de: Qualitätsprofil für 0,2mm Schichthöhe, bei dem Festigkeit und Druckqualität im Vordergrund stehen.

en: High quality profile for 0.2mm nozzle, prioritizing print quality.
de: Qualitätsprofil für 0,2mm Düsen, bei dem die Druckqualität im Vordergrund steht.

en: High quality profile for 0.6mm nozzle, prioritizing print quality and strength.
de: Qualitätsprofil für 0,6mm Düse, bei dem Druckqualität und Festigkeit im Vordergrund stehen.

en: High quality profile for 0.8mm nozzle, prioritizing print quality.
de: Qualitätsprofil für 0,8mm Düse, bei dem die Druckqualität im Vordergrund steht.

en: High-temperature Heatbed Calibration
de: Kalibrierung des Hochtemperatur-Heizbetts

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
de: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on. At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials, the actual chamber temperature should not be high to avoid clogs, so 0 (turned off) is highly recommended.

en: Highlight faces according to overhang angle.
de: Hervorheben der Flächen entsprechend dem Überhangwinkel.

en: Highlight overhang areas
de: Bereiche mit Überhang hervorheben

en: Hilbert Curve
de: Hilbert-Kurve

en: Hole Coef 1
de: Lochkoeffizient 1

en: Hole Coef 2
de: Lochkoeffizient 2

en: Hole Coef 3
de: Lochkoeffizient 3

en: Hole limit max
de: Lochbegrenzung max.

en: Hole limit min
de: Lochbegrenzung min

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
de: Löcher des Objekts werden in der XY-Ebene um den eingestellten Wert vergrößert oder verkleinert. Ein positiver Wert macht die Löcher größer, ein negativer Wert macht die Löcher kleiner. Diese Funktion wird verwendet, um die Größe geringfügig anzupassen, wenn Objekte Montageprobleme haben.

en: Hollow
de: Hohl

en: Home page and daily tips
de: Startseite und tägliche Tipps

en: Homing
de: Referenzfahrt

en: Homing toolhead
de: Referenzfahrt des Werkzeugkopfes

en: Honeycomb
de: Bienenwabe

en: Horizonal
de: Horizontal

en: Horizontal distance of the nozzle tip to the rod's farther edge. Used for collision avoidance in by-object printing.
de: Horizontaler Abstand der Düsenspitze zur äußersten Kante der Führung. Dies wird zur Kollisionsvermeidung beim objektweisen Drucken verwendet.

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
de: Horizontaler Schieberegler - Aktiven Schieber nach links bewegen

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
de: Horizontaler Schieberegler - Aktiven Schieber nach rechts bewegen

en: Host Setting
de: Host-Einstellung

en: Host Type
de: Host-Typ

en: Hostname, IP or URL
de: Hostname, IP oder URL

en: Hot Bed STL
de: Heizbett STL

en: Hot Bed SVG
de: Heizbett SVG

en: How do you like this printing file?
de: Wie gefällt Ihnen diese Druckdatei?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
de: Anzahl der Schürzenschichten: Normalerweise nur eine

en: How to use LAN only mode
de: So verwenden Sie den Nur-LAN-Modus

en: How to use calibration result?
de: Wie kann ich die Kalibrierungsergebnisse verwenden?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
de: So verwenden Sie Tastaturkürzel
    Wussten Sie, dass QIDI Studio eine große Auswahl an Tastaturkürzeln und 3D-Szenenoperationen bietet?

en: Humidity
de: Luftfeuchtigkeit

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
de: IP und Zugangscode verifiziert! Sie können das Fenster schließen

en: Identical filament: same brand, type and color
de: Identisches Filament: gleiche Marke, Typ und Farbe

en: Identifies the type and position of the build plate on the heatbed. Pausing printing if a mismatch is detected.
de: Erkennt den Typ und die Position der Druckplatte auf dem Heizbett. Der Druckvorgang wird unterbrochen, wenn eine Abweichung festgestellt wird.

en: Identifying build plate type
de: Identifikation der Druckplatte

en: Idle
de: Inaktiv

en: Idling...
de: Leerlauf...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
de: Wenn Sie diese Einstellung aktivieren, läuft der Bauteillüfter kontinuierlich mit minimaler Geschwindigkeit, anstatt zu stoppen, um die Häufigkeit der Starts und Stopps zu verringern.

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after QIDI Studio startup.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, wird nach dem Start von QIDI Studio automatisch geprüft, ob es Updates für die Systemprofile gibt.

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after QIDI Studio startup or presets modified.
de: Wenn aktiviert, werden die Profile der Benutzer nach dem Start von QIDI Studio oder nach der Änderung von Profilen automatisch mit der Cloud synchronisiert.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, sind die Brücken zuverlässiger und können größere Entfernungen überbrücken, sehen aber möglicherweise schlechter aus. Wenn deaktiviert, sehen Brücken besser aus, sind aber nur für kürzere Entfernungen zuverlässig.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .3mf files
de: Wenn aktiviert, wird QIDI Studio als Standardanwendung zum Öffnen von .3mf-Dateien festgelegt.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .step files
de: Wenn aktiviert, wird QIDI Studio als Standardanwendung zum Öffnen von STEP-Dateien festgelegt.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .stl files
de: Wenn aktiviert, wird QIDI Studio als Standardanwendung zum Öffnen von STL-Dateien festgelegt.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
de: Wenn aktiviert, stellt diese Einstellung sicher, dass die externen Umfänge nicht verlangsamt werden, um die minimale Schichtzeit einzuhalten. Dies ist besonders hilfreich in den folgenden Szenarien:
    
    1. Um Änderungen im Glanz zu vermeiden, wenn glänzende Filamente gedruckt werden.
    2. Um Änderungen in der Geschwindigkeit der externen Wände zu vermeiden, die leichte Wandartefakte erzeugen können, die wie Z-Banding aussehen.
    3. Um zu vermeiden, dass bei Geschwindigkeiten gedruckt wird, die VFAs (feine Artefakte) an den externen Wänden verursachen.

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
de: Wenn aktiviert, wird beim Importieren der STEP-Datei ein Dialogfeld mit den Parametereinstellungen angezeigt.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
de: Wenn der Modus "Gleichmäßig" oder "Traditionell" ausgewählt ist, wird für jeden Druck ein Zeitraffervideo erstellt. Nachdem jede Schicht gedruckt wurde, wird mit der Kamera ein Bild gemacht. Alle diese Bilder werden nach Abschluss des Drucks zu einem Zeitraffervideo zusammengesetzt. Wenn der gleichmäßige Modus ausgewählt ist, bewegt sich der Werkzeugkopf nach dem Druck jeder Schicht zum Auswurfschacht und macht dann ein Bild. Da das geschmolzene Filament während der Aufnahme aus der Düse austreten kann, ist für den Gleichmäßig-Modus ein Reinigungsturm erforderlich, um die Düse abzuwischen.

en: If the chamber temperature exceeds 40℃, the system will automatically switch to heating mode. Please confirm whether to switch.
de: Wenn die Kammertemperatur 40 °C übersteigt, schaltet das System automatisch in den Heizmodus. Bitte bestätigen Sie, ob Sie umschalten möchten.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
de: Wenn das erste ausgewählte Element ein Teil ist, sollte das zweite ein Teil desselben Objekts sein.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
de: Wenn das erste ausgewählte Element ein Objekt ist, sollte das zweite auch ein Objekt sein.

en: If the model has two parts that are symmetric about the y-axis, and you want these parts to have symmetric textures, please click this option on one of the parts.
de: Wenn das Modell zwei Teile hat, die symmetrisch zur y-Achse sind, und Sie möchten, dass diese Teile symmetrische Texturen haben, klicken Sie bitte auf diese Option bei einem der Teile.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
de: Wenn sich der Server in einem Fehlerzustand befindet, können Sie vorübergehend den Offline-Druck oder das Drucken im lokalen Netzwerk verwenden.

en: If this is enabled, when starting QIDI Studio and another instance of the same QIDI Studio is already running, that instance will be reactivated instead.
de: Wenn dies aktiviert ist und beim Starten von QIDI Studio bereits eine andere QIDI Studio Instanz ausgeführt wird, wird stattdessen diese Instanz erneut aktiviert.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
de: Wenn dieser Wert positiv ist, wird Z-Hop nur wirksam, wenn Z über dem Parameter „Z-Hop Untergrenze“ liegt und unter diesem Wert liegt

en: If you are to print a kind of soft TPU, please don't slice with this profile, and it is only for TPU that has high enough hardness (not less than 55D) and is compatible with the AMS. To get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
de: Wenn Sie eine Art von weichem TPU drucken möchten, sollten Sie nicht mit diesem Profil slicen. Es ist nur für TPU geeignet, das eine ausreichend hohe Härte (nicht weniger als 55D) aufweist und mit dem AMS kompatibel ist. Um eine bessere Druckqualität zu erhalten, lesen Sie bitte in diesem Wiki nach: TPU-Druckanleitung.

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
de: Wenn Sie beim Drucken die folgenden Anzeichen und andere unsichere Gründe bemerken, können Sie die Durchflusskalibrierung in Betracht ziehen:
    1.Over-Extrusion: Wenn Sie überschüssiges Material auf Ihrem gedruckten Objekt sehen, bilden sich Flecken oder Schichten, die zu dick aussehen, könnte dies ein Zeichen der Überextrusion sein;
    2.Under-Extrusion: Dies ist das Gegenteil von über-Extrusion. Anzeichen sind fehlende Schichten, schwache Füllungen oder Lücken im Druck. Dies könnte bedeuten, dass Ihr Drucker nicht genügend Filament extrudiert;
    3.Schlechte Oberflächenqualität: Wenn die Oberfläche Ihrer Drucke rau oder uneben erscheint, könnte dies ein Ergebnis einer falschen Durchflussrate sein;
    4.Weak strukturelle Integrität: Wenn Ihre Drucke leicht brechen oder nicht so robust erscheinen, wie sie sein sollten, könnte dies auf Unterextrusion oder schlechte Schichthaftung zurückzuführen sein, die durch Durchflusskalibrierung verbessert werden kann;
    5.Bei Verwendung von Filamenten von Drittanbietern

en: If you want to have tighter or looser assemble, you can set this value. When it is positive, it indicates tightening, otherwise, it indicates loosening
de: Wenn Sie eine festere oder lockerere Montage wünschen, können Sie diesen Wert einstellen. Wenn er positiv ist, bedeutet dies eine festere Passung, andernfalls eine lockerere Passung.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
de: Wenn Sie den ausgegebenen G-Code über benutzerdefinierte Skripte verarbeiten möchten, listen Sie hier einfach deren absolute Pfade auf. Trennen Sie mehrere Skripte durch ein Semikolon. Skripte werden über den absoluten Pfad zur G-Code-Datei als erstes Argument übergeben, auch Variablen von Einstellungen können gelesen werden

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
de: Wenn Sie QIDI Studio Beta ausprobieren möchten, klicken Sie hier

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
de: Wenn Ihre Firmware relative E-Werte erfordert, aktivieren Sie dies, andernfalls lassen Sie es deaktiviert. Für QIDI-Drucker muss der relative E-Abstand verwendet werden.

en: Ignore
de: Ignorieren

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
de: HTTPS-Zertifikatssperrprüfungen ignorieren

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
de: Ignorieren Sie HTTPS-Zertifikatssperrprüfungen im Fall von fehlenden oder offline Verteilungspunkten. Sie können diese Option für selbst signierte Zertifikate aktivieren, wenn die Verbindung fehlschlägt.

en: Ignore this and Resume
de: Ignorieren und fortsetzen

en: Ignore. Don't Remind Next Time
de: Ignorieren. Nächstes Mal nicht daran erinnern

en: Illegal instruction
de: Unzulässiger Befehl

en: Impact Strength Z
de: Schlagzähigkeit Z

en: Import
de: Importieren

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
de: Importiere 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
de: Importieren der 3mf-Datei fehlgeschlagen

en: Import Configs
de: Konfigurationen importieren

en: Import File
de: Datei importieren

en: Import Preset
de: Profil importieren

en: Import a single SVG and split it
de: Importiere ein einzelnes SVG und teilt sie auf

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
de: Importiere ein einzelnes SVG und teilt sie dann in mehrere Teile auf.

en: Import file
de: Datei importieren

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
de: Importieren von Geometriedaten aus STL/STEP/3MF/OBJ/AMF-Dateien.

en: Import geometry only
de: Nur Geometrie importieren

en: Import model and profile
de: Modell und Profil importieren

en: Import model only
de: Nur Modell importieren

en: Import profile only
de: Nur Profil importieren

en: Import result
de: Ergebnis importieren

en: Importing Model
de: Modell importieren

en: Importing SLA archive
de: SLA-Archiv importieren

en: Importing canceled.
de: Import abgebrochen.

en: Importing done.
de: Import abgeschlossen.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
de: Der Import in QIDI Studio ist fehlgeschlagen. Bitte laden Sie die Datei herunter und importieren Sie sie manuell.

en: Improve rendering performance by lod
de: Verbessern der Rendering-Leistung durch LOD

en: Improve shell precision by adjusting outer wall spacing. This also improves layer consistency.
de: Verbessern Sie die Präzision der Schale, durch Anpassen des Außenwandabstands. Dadurch wird auch die Schichtkonsistenz verbessert.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
de: Festigkeit verbessern
    Wussten Sie, dass Sie die Festigkeit des Modells durch mehr Wandlinien und eine höhere Dichte der Füllung verbessern können?

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
de: Verbesserte Rendering-Leistung bei Szenen mit mehreren Platten und vielen Modellen.

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
de: In der Cloud Slicing-Warteschlange befinden sich %s Aufgaben vor Ihnen.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
de: Darüber hinaus ist die Flusskalibrierung für schäumende Materialien wie LW-PLA, die in RC-Flugzeugen verwendet werden, von entscheidender Bedeutung. Diese Materialien dehnen sich beim Erhitzen stark aus und die Kalibrierung liefert eine nützliche Referenzflussrate.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
de: Um die Sichtbarkeit der Naht bei einer geschlossenen Extrusion zu verringern, wird die Schleife unterbrochen und um einen bestimmten Betrag verkürzt.
    Dieser Betrag wird als Prozentsatz des aktuellen Extruderdurchmessers ausgedrückt. Der Standardwert für diesen Parameter ist 15.

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
de: Um die Sichtbarkeit der Naht in einer geschlossenen Schleife zu verringern, werden die Innenwand und die Außenwand um einen bestimmten Betrag gekürzt.

en: In queue
de: In der Warteschlange

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
de: In der 3D-Druck-Community lernen wir von den Erfolgen und Misserfolgen der anderen, um unsere eigenen Slicing-Parameter und Einstellungen anzupassen. %s folgt demselben Prinzip und nutzt maschinelles Lernen, um seine Leistung anhand der Erfolge und Misserfolge der riesigen Anzahl von Drucken unserer Nutzer zu verbessern. Wir trainieren %s, um schlauer zu werden, indem wir es mit realen Daten füttern. Wenn Sie einverstanden sind, greift dieser Dienst auf Informationen aus Ihren Fehlerprotokollen und Nutzungsprotokollen zu, die die in der Datenschutzrichtlinie beschriebenen Informationen enthalten können. Wir werden keine persönlichen Daten sammeln, durch die eine Person direkt oder indirekt identifiziert werden kann, wie Namen, Adressen, Zahlungsinformationen oder Telefonnummern. Durch die Aktivierung dieses Dienstes erklären Sie sich mit diesen Bedingungen und der Erklärung zum Datenschutz einverstanden.

en: InFo
de: Info

en: Incompatible
de: Inkompatibel

en: Incompatible presets
de: Inkompatible Profile

en: Incorrect password
de: Falsches Passwort

en: Increase %1%g filament and %2% changes compared to optimal grouping.
de: Erhöhung des Filaments um %1%g und %2% Wechsel im Vergleich zur optimalen Gruppierung.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to a printer with one nozzle.
de: Erhöhung des Filaments um %1%g und sparen von %2% Wechsel im Vergleich zu einem Drucker mit einer Düse.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to optimal grouping.
de: Erhöhung des Filaments um %1%g und sparen von %2% Wechsel im Vergleich zur optimalen Gruppierung.

en: Increase/decrease edit area
de: Bearbeitungsbereich vergrößern/verkleinern

en: Independent support layer height
de: Unabhängige Stützstruktur-Schichthöhe

en: Infill
de: Füllung

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
de: Der Bereich der Füllung wird leicht vergrößert, damit er sich mit der Wand überlappt, um eine bessere Haftung zu erreichen. Der Prozentwert bezieht sich auf die Linienbreite der inneren Füllung.

en: Infill combination
de: Kombinieren der Füllung

en: Infill density(%)
de: Füllungdichte(%)

en: Infill direction
de: Richtung der Füllung

en: Infill gap
de: Füllungslücke

en: Infill lock depth
de: Füllung Verriegelungstiefe

en: Infill rotate step
de: Füllung Drehverschiebung

en: Infill shift step
de: Füllschichtverschiebung

en: Infill/Wall overlap
de: Überlappung Füllung/Wand

en: Information
de: Informationen

en: Init
de: Initiieren

en: Initial layer
de: Erste Schicht

en: Initial layer bed temperature
de: Druckbettemperatur für die erste Schicht

en: Initial layer density
de: Dichte der ersten Schicht

en: Initial layer expansion
de: Ausdehnung der ersten Schicht

en: Initial layer flow ratio
de: Flussverhältnis der ersten Schicht

en: Initial layer height
de: Höhe der ersten Schicht

en: Initial layer infill
de: Füllung der ersten Schicht

en: Initial layer nozzle temperature
de: Düsentemperatur für die erste Schicht

en: Initial layer speed
de: Geschwindigkeit der ersten Schicht

en: Initial layer travel
de: Bewegungsgeschwindigkeit erste Schicht

en: Initializing...
de: Initialisieren...

en: Inner brim only
de: Nur innerer Rand

en: Inner wall
de: Innere Wand

en: Innerloop
de: Innenschleife

en: Input Custom Model
de: Benutzerdefiniertes Modell eingeben

en: Input Custom Nozzle Diameter
de: Eingabe benutzerdefinierter Düsendurchmesser

en: Input Custom Vendor
de: Benutzerdefinierten Hersteller eingeben

en: Input Value
de: Eingabewert

en: Input access code
de: Zugangscode eingeben

en: Input text
de: Text eingeben

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
de: G-Code zwischen Objekten einfügen. Dieser Parameter wird nur wirksam, wenn Sie Ihre Modelle Objekt für Objekt drucken.

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
de: Fügen Sie am Anfang dieser Ebene einen Pausenbefehl ein.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
de: Fügen Sie am Anfang dieser Ebene einen benutzerdefinierten G-Code ein.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
de: Fügen Sie den benutzerdefinierten G-Code am Anfang dieser Ebene ein.

en: Insertion update
de: Aktualisierung des Einfügens

en: Inspecting first layer
de: Überprüfung der ersten Schicht

en: Install Network Plug-in
de: Netzwerk-Plug-in installieren

en: Install failed
de: Installation fehlgeschlagen

en: Install network plug-in
de: Netzwerk-Plug-in installieren

en: Install presets failed
de: Profile konnten nicht installiert werden

en: Install successfully.
de: Erfolgreich installiert

en: Installing
de: Installieren

en: Instance manipulation
de: Instanzmanipulation

en: Insufficient storage space, please clear the space and try again.
de: Nicht genügend Speicherplatz. Bitte geben Sie etwas Speicherplatz frei und versuchen Sie es erneut.

en: Integration failed.
de: Die Integration ist gescheitert.

en: Integration was successful.
de: Die Integration war erfolgreich.

en: Interface pattern
de: Schnittstellenmuster

en: Interface shells
de: Schnittstelle Schalen

en: Interface use loop pattern
de: Schleifenmuster-Schnittstelle

en: Interlocking beam layers
de: Interlock-Struktur Schichten

en: Interlocking beam width
de: Interlock-Struktur-Breite

en: Interlocking boundary avoidance
de: Vermeidung von Interlock-Strukturgrenzen

en: Interlocking depth
de: Interlock-Struktur Tiefe

en: Interlocking depth of a segmented region
de: Ineinandergreifungstiefe eines segmentierten Bereichs

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
de: Ineinandergreifungstiefe eines segmentierten Bereichs. Null deaktiviert diese Funktion.

en: Interlocking direction
de: Interlock-Struktur Ausrichtung

en: Internal Error
de: Interner Fehler

en: Internal Version
de: Interne Version

en: Internal bridge support thickness
de: Dicke der internen Brückenstützen

en: Internal developer mode
de: Interner Entwicklermodus

en: Internal error. Please try upgrading the firmware and Studio version. If the issue persists, contact customer support.
de: Interner Fehler. Bitte versuchen Sie, die Firmware und die Studio-Version zu aktualisieren. Wenn das Problem weiterhin besteht, wenden Sie sich an den Support.

en: Internal ribs
de: Innere Verrippung

en: Internal solid infill
de: Innere massive Füllung

en: Internal solid infill pattern
de: Internes massives Füllmuster

en: Intersection
de: Überschneidung

en: Invalid connectors detected
de: Ungültige Verbinder erkannt

en: Invalid data
de: Ungültige Daten

en: Invalid file format.
de: Ungültiges Dateiformat.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
de: Ungültiges Format. Erwartetes Vektorformat: "%1%"

en: Invalid input.
de: Ungültige Eingabe

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
de: Ungültiger Name, die folgenden Zeichen sind nicht erlaubt:

en: Invalid nozzle information, please refresh or manually set nozzle information.
de: Ungültige Düseninformationen, bitte aktualisieren Sie die Düseninformationen oder stellen Sie sie manuell ein.

en: Invalid number
de: Ungültige Nummer

en: Invalid numeric.
de: Ungültige Zahl.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
de: Ungültiger Status.
    Es wird kein einzelnes Teil ausgewählt, das nach dem Schneiden erhalten bleibt

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
de: Ungültiger Wert, wenn der Spiralvasenmodus aktiviert ist:

en: Invalid values found in the 3mf:
de: Ungültige Werte in der 3mf gefunden:

en: Invalidate cut info
de: Schnittinformationen ungültig machen

en: Ironing
de: Glätten

en: Ironing Pattern
de: Bügelmuster

en: Ironing Type
de: Glätten-Typ

en: Ironing flow
de: Glätten-Fluss

en: Ironing inset
de: Bügelversatz

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
de: Beim Glätten wird ein kleiner Fluss verwendet, um die gleiche Höhe der Oberfläche erneut zu bedrucken und die Oberfläche glatter zu machen. Diese Einstellung steuert, welche Schicht geglättet wird

en: Ironing line spacing
de: Abstand der Glättlinien

en: Ironing speed
de: Geschwindigkeit beim Glätten

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
de: Heißt es %s%% oder %s %s?
    Ja für %s%%, 
    Nein für %s %s.

en: Isometric View
de: Isometrische Ansicht

en: It can be observed that at a certain height, the model begins to show missing fibers. There are two methods to measure the maximum volumetric velocity:
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
de: Es kann beobachtet werden, dass das Modell in einer bestimmten Höhe anfängt, fehlende Fasern zu zeigen. Es gibt zwei Methoden, um die maximale Volumengeschwindigkeit zu messen:
    1. Beachten Sie die Anzahl der Kerben Nums auf der rechten Seite, können Sie verwenden Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed
    2. Sehen Sie sich in der "Vorschau" Schnittstelle den Gcode des Modells an, suchen Sie den "Flow" Wert, der dem fehlenden Teil entspricht, und speichern Sie ihn.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
de: Es hat eine große Schichthöhe und führt zu sichtbaren Schichtlinien und normaler Druckqualität und Druckzeit.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
de: Es hat eine normale Schichthöhe und führt zu durchschnittlichen Schichtlinien und Druckqualität. Es ist für die meisten Druckfälle geeignet.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
de: Es hat eine geringe Schichthöhe und führt zu fast vernachlässigbaren Schichtlinien und einer hohen Druckqualität. Es ist für die meisten gängigen Druckfälle geeignet.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
de: Er hat eine sehr große Schichthöhe und führt zu sehr sichtbaren Schichtlinien, geringer Druckqualität und kürzerer Druckzeit.

en: It is not recommended to print the following filament(s) with %1%: %2%
de: Es wird nicht empfohlen, die folgenden Filamente mit %1% zu drucken: %2%

en: It is not recommended to use PVA filaments with 0.2mm nozzles.
de: Es wird nicht empfohlen, PVA-Filamente mit 0,2mm Düsen zu verwenden.

en: It is not recommended to use the following nozzle and filament combinations:
de: Die folgenden Düsen- und Filament-Kombinationen werden nicht empfohlen:

en: It is recommended to assemble the objects first,
    because the objects is restriced to bed 
    and only parts can be lifted.
de: Es wird empfohlen, die Objekte zuerst zu montieren
    da die Objekte auf das Bett beschränkt sind, 
    und nur Teile angehoben werden können.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
de: Es scheint, dass Objekt %s hat %s. Bitte richten Sie das Objekt neu aus oder aktivieren Sie die Stützengenerierung.

en: Jerk limitation
de: Jerkbegrenzung

en: Jerk of first layer
de: Ruck der ersten Schicht

en: Jerk of infill
de: Ruck der Füllung

en: Jerk of inner walls
de: Ruck der Innenwände

en: Jerk of outer walls
de: Ruck der Außenwände

en: Jerk of top surface
de: Ruck der Oberfläche

en: Jerk of travel
de: Ruck der Leerfahrt

en: Jerk(XY)
de: Ruck(XY)

en: Join
de: Verbinden

en: Join Customer Experience Improvement Program.
de: Nehmen Sie am Programm zur Verbesserung des Kundenerlebnisses teil.

en: Jump to
de: Wechsle zu

en: Jump to Layer
de: Zur Schicht springen

en: Jump to model publish web page
de: Zur Modellveröffentlichungs-Webseite springen

en: Jump to webpage
de: Zu einer Website springen

en: Keep fan always on
de: Lüfter ständig laufen lassen

en: Keep it On
de: An lassen

en: Keep liveview when printing.
de: Liveview beim Drucken beibehalten.

en: Keep min
de: Minimum beibehalten

en: Keep orientation
de: Orientierung behalten

en: Keep the selected options.
de: Behalten Sie die ausgewählten Optionen bei.

en: Key 1~9
de: Schlüssel 1~9

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastaturkürzel

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
de: Klippers max_accel_to_decel wird automatisch angepasst

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
de: Klippers max_accel_to_decel wird an diesen Prozentsatz der Beschleunigung angepasst

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
de: LAN-Verbindung fehlgeschlagen (Liveview konnte nicht gestartet werden)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
de: LAN-Verbindung fehlgeschlagen (SD-Karte konnte nicht angezeigt werden)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
de: Nur LAN-Liveview ist deaktiviert. Bitte schalten Sie die Liveview auf dem Druckerbildschirm ein.

en: Lamp
de: Licht

en: Language
de: Spache

en: Language selection
de: Sprachauswahl

en: Laser Calibration
de: Laserkalibrierung

en: Last Step
de: Letzter Schritt

en: Later
de: Später

en: Latest Version:
de: Neueste Version:

en: Latest version
de: Neueste Version

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
de: Auf Fläche legen
    Wussten Sie, dass Sie ein Modell schnell so ausrichten können, dass eine seiner Flächen auf dem Druckbett liegt? Wählen Sie die Funktion "Auf Fläche legen" oder drücken Sie die Taste <b>F</b>.

en: Lay on face
de: Auf Fläche legen

en: Layer
de: Schicht

en: Layer Height
de: Schichthöhe

en: Layer Height (mm)
de: Schichthöhe (mm)

en: Layer Time
de: Schichtdauer

en: Layer Time (s)
de: Schichtzeit (s)

en: Layer Time:
de: Schichtdauer:

en: Layer change G-code
de: Schichtwechsel G-Code

en: Layer height
de: Schichthöhe

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
de: Schichthöhe darf den Düsendurchmesser nicht überschreiten.

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
de: Die Schichthöhe überschreitet den Grenzwert in den Druckereinstellungen -> Extruder -> Grenzwerte für die Schichthöhe. Dies kann zu Problemen mit der Druckqualität führen.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
de: Die Schichthöhe ist zu klein.
    Sie wird auf min_layer_height gesetzt

en: Layer height limits
de: Höhenbegrenzungen für Schichten

en: Layer range Settings to modify
de: Zu ändernde Ebenenbereichseinstellungen

en: Layer time
de: Schichtdauer

en: Layer: %d/%d
de: Schicht: %d/%d

en: Layer: %s
de: Schicht: %s

en: Layer: N/A
de: Schicht: N/A

en: Layers
de: Schichten

[ctx: Layers]
en: Bottom
de: Untere

[ctx: Layers]
en: Top
de: Obere

en: Learn more
de: Mehr erfahren

en: Left
de: Links

en: Left AMS
de: Linkes AMS

en: Left Extruder
de: Linker Extruder

en: Left Nozzle
de: Linke Düse

en: Left Time
de: Verbleibende Zeit

en: Left View
de: Anicht von Links

en: Left click
de: Linksklick

en: Left drag
de: Links ziehen

en: Left extruder
de: Linker Extruder

en: Left filaments
de: Linke Filamente

en: Left mouse button
de: Linke Maustaste

en: Left mouse button:
de: Linke Maustaste:

en: Left nozzle
de: Linke Düse

en: Left nozzle: %smm
de: Linke Düse: %smm

en: Left nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
de: Linke Düse: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Left:
de: Links:

en: Left: %s
de: Links: %s

en: Length
de: Länge

en: Length of sparse infill anchor
de: Länge des Füllungsankers

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
de: Länge der Schrägnaht. Wenn Sie diesen Parameter auf Null setzen, wird die Schrägnaht quasi deaktiviert.

en: Libraries
de: Bibliotheken

en: License
de: Lizenz

en: Lightning
de: Blitz

en: Line
de: Linie

en: Line Type
de: Linientyp

en: Line Width
de: Linienbreite

en: Line Width (mm)
de: Linienbreite (mm)

en: Line gap
de: Linienabstand

en: Line pattern for internal sparse infill
de: Linienmuster für innere Füllung.

en: Line pattern for skeleton
de: Skelettlinienmuster

en: Line pattern for skin
de: Hautlinienmuster

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
de: Linienmuster der Bodenfüllung. Brückenfüllung nicht eingeschlossen

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
de: Linienmuster der inneren Füllung: Wenn „Schmale innere Füllung erkennen“ aktiviert ist, wird das konzentrische Muster für kleine Bereiche verwendet.

en: Line pattern of support
de: Linienmuster der Stützstrukturen

en: Line pattern of support interface. Default pattern for support interface is Rectilinear Interlaced
de: Linienmuster der Support-Schnittstelle. Standardmuster für die Support-Schnittstelle ist „Geradlinig verflochten“

en: Line pattern of top surface infill
de: Füllmuster der obersten Fläche

en: Line width
de: Breite der Linie

en: Line width for top surfaces
de: Linienbreite für Oberflächen

en: Line width of initial layer
de: Linienbreite der ersten Schicht

en: Line width of inner wall
de: Linienbreite der Innenwand

en: Line width of internal solid infill
de: Linienbreite der inneren massiven Füllung

en: Line width of internal sparse infill
de: Linienbreite der inneren Füllung

en: Line width of outer wall
de: Linienbreite der Außenwand

en: Line width of support
de: Linienbreite der Stützen

en: Linear Deflection
de: Lineare Ablenkung

en: Linear gradient
de: Linearer Gradient

en: Liveview Retry
de: Liveview erneut versuchen

en: Load
de: Laden

en: Load 3mf
de: 3mf laden

en: Load Filament
de: Filament laden

en: Load a model
de: Lade ein Modell

en: Load configs
de: Konfigurationen laden

en: Load failed
de: Laden fehlgeschlagen

en: Load project
de: Projekt laden

en: Load skipping objects information failed. Please try again.
de: Das Laden der Informationen zum Überspringen von Objekten ist fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Load stl
de: STL laden

en: Load svg
de: SVG laden

en: Load these files as a single object with multiple parts?
de: Diese Dateien als ein einziges Objekt mit mehreren Teilen laden?

en: Load...
de: Laden...

en: Loading
de: Lade

en: Loading ...
de: Laden ...

en: Loading G-codes
de: Laden von G-Codes

en: Loading a mode view
de: Laden einer Modusansicht

en: Loading configuration
de: Lade Konfiguration

en: Loading current presets
de: Aktuelle Profile laden

en: Loading file
de: Lade Datei

en: Loading file list...
de: Dateiliste laden...

en: Loading file: %s
de: Datei wird geladen: %s

en: Loading of a model file failed.
de: Das Laden der Modelldatei ist fehlgeschlagen.

en: Loading repaired objects
de: Laden reparierter Objekte

en: Loading user preset
de: Benutzerprofil wird geladen

en: Loading...
de: Laden...

en: Local
de: Lokal

en: Lock
de: Sperren

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
de: Drehwinkel beim Ziehen über der Oberfläche sperren/entsperren.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
de: Sperrt/entsperrt das Seitenverhältnis der SVG.

en: Locked Zag
de: Gesperrtes Zag

en: Log Level
de: Protokollstufe

en: Log Out
de: Abmelden

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
de: Anmeldung fehlgeschlagen. Bitte überprüfen Sie den PIN-Code.

en: Log in printer
de: Drucker anmelden

en: Log in successful.
de: Anmeldung erfolgreich.

en: Log out printer
de: Drucker abmelden

en: Log out successful.
de: Abmeldung erfolgreich.

en: Logging
de: Protokollierung

en: Logging in
de: Einloggen

en: Login
de: Anmelden

en: Login Region
de: Login-Region

en: Login failed
de: Anmeldung fehlgeschlagen

en: Login information expired. Please login again.
de: Login abgelaufen. Bitte neu einloggen.

en: Login/Register
de: Anmelden/Registrieren

en: Long retraction when cut(experimental)
de: Langer Rückzug beim Schneiden (experimentell)

en: Long retraction when extruder change
de: Langer Rückzug beim Extruderwechsel

en: Low
de: Niedrig

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature.
de: Niedertemperatur-Filament (PLA/PETG/TPU) wird in den Extruder eingelegt. Um ein Verstopfen des Extruders zu vermeiden, ist die Einstellung der Kammertemperatur nicht zulässig.

en: Ludicrous
de: Verrückt

en: M400 pause
de: M400 Pause

en: MC Board
de: MC-Board

en: MD5 verification failed, please try again.
de: MD5-Überprüfung fehlgeschlagen, bitte versuchen Sie es erneut.

en: Machine
de: Maschine

en: Machine Name
de: Gerätename

en: Machine end G-code
de: Maschine Ende G-Code

en: Machine gcode
de: Maschinen G-Code

en: Machine limits
de: Maschinenlimits

en: Machine start G-code
de: Maschinen Start G-Code

en: Manage Result
de: Ergebnisse verwalten

en: Management user presets
de: Verwaltung von Benutzerprofilen

en: Manual
de: Manuell

en: Manual Calibration
de: Manuelle Kalibrierung

en: Manually assign filament to the left or right nozzle
de: Filament manuell der linken oder rechten Düse zuweisen

en: Manually change external spool during printing for multi-color printing
de: Manuelles Wechseln der externen Spule während des Druckvorgangs für den Mehrfarbendruck

en: Mapping
de: Zuordnung

en: Matching
de: Zuordnung

en: Max
de: Maximal

en: Max Print Height
de: Max. Druckhöhe

en: Max Radius
de: Maximaler Radius

en: Max Volumetric Speed
de: Maximale Volumengeschwindigkeit

en: Max Volumetric Speed Calibration
de: Kalibrierung der maximalen Volumengeschwindigkeit

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
de: Die Kalibrierung der maximalen Volumengeschwindigkeit wird empfohlen, wenn Sie drucken mit:

en: Max XY Smoothing
de: Max. XY-Glättung

en: Max angle
de: Max. Winkel

en: Max bridge length
de: Max Überbrückungslänge

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
de: Maximaler Abstandsradius um den Extruder. Dient zur Kollisionsvermeidung beim objektweisen Drucken.

en: Max fan speed threshold
de: Schwellenwert für die maximale Lüftergeschwindigkeit

en: Max flowrate
de: Max. Flussrate

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
de: Maximale Länge der Brücken, die keine Unterstützung benötigen. Setzen Sie den Wert auf 0, wenn alle Brücken unterstützt werden sollen und legen Sie einen sehr großen Wert fest, wenn keine Brücken unterstützt werden sollen.

en: Max speed
de: Max. Geschwindigkeit

en: Max volumetric speed
de: Maximale Volumengeschwindigkeit

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
de: Das Ergebnis der Kalibrierung für die maximale Volumengeschwindigkeit wurde im Profil gespeichert

en: Max volumetric speed test
de: Max. Volumengeschwindigkeit Test

en: Maximum E speed
de: Maximale Geschwindigkeit E

en: Maximum X speed
de: Maximale Geschwindigkeit X

en: Maximum Y speed
de: Maximale Geschwindigkeit Y

en: Maximum Z speed
de: Maximale Geschwindigkeit Z

en: Maximum acceleration E
de: Maximale Beschleunigung E

en: Maximum acceleration X
de: Maximale Beschleunigung X

en: Maximum acceleration Y
de: Maximale Beschleunigung Y

en: Maximum acceleration Z
de: Maximale Beschleunigung Z

en: Maximum acceleration for extruding
de: Maximale Beschleunigung beim Extrudieren

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
de: Maximale Beschleunigung beim Extrudieren (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
de: Maximale Beschleunigung beim Rückziehen

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
de: Maximale Beschleunigung beim Rückziehen (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
de: Maximale Fahrgeschwindigkeit

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
de: Maximale Fahrgeschwindigkeit (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
de: Maximale Beschleunigung der E-Achse

en: Maximum acceleration of the X axis
de: Maximale Beschleunigung der X-Achse

en: Maximum acceleration of the Y axis
de: Maximale Beschleunigung der Y-Achse

en: Maximum acceleration of the Z axis
de: Maximale Beschleunigung der Z-Achse

en: Maximum count of recent projects
de: Maximale Anzahl der letzten Projekte

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
de: Maximale Umleitungsstrecke zur Vermeidung einer querenden Wand. Keine Umleitung, wenn die Umleitungsstrecke größer als dieser Wert ist. Die Umleitungslänge kann entweder als absoluter Wert oder als Prozentsatz (z. B. 50%) des direkten Fahrwegs angegeben werden. 0 schaltet diese Funktion aus.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
de: Maximaler Abstand, um Punkte in XY zu verschieben, um eine gleichmäßige Spirale zu erreichen. Wird er in % ausgedrückt, so wird er über den Düsendurchmesser berechnet.

en: Maximum jerk E
de: Maximaler Ruck E

en: Maximum jerk X
de: Maximaler Ruck X

en: Maximum jerk Y
de: Maximaler Ruck Y

en: Maximum jerk Z
de: Maximaler Ruck Z

en: Maximum jerk of the E axis
de: Maximaler Ruck auf der E-Achse

en: Maximum jerk of the X axis
de: Maximaler Ruck auf der X-Achse

en: Maximum jerk of the Y axis
de: Maximaler Ruck auf der Y-Achse

en: Maximum jerk of the Z axis
de: Maximaler Ruck auf der Z-Achse

en: Maximum length of sparse infill anchor
de: Maximale Länge des Füllungsankers

en: Maximum printable height of this extruder which is limited by mechanism of printer
de: Maximale druckbare Höhe dieses Extruders, die durch den Mechanismus des Druckers begrenzt ist

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
de: Maximale bedruckbare Höhe, die durch den Bauraum des Druckers begrenzt ist.

en: Maximum recent projects
de: Maximale Anzahl aktueller Projekte

en: Maximum speed E
de: Maximale Geschwindigkeit E

en: Maximum speed X
de: Maximale Geschwindigkeit X

en: Maximum speed Y
de: Maximale Geschwindigkeit Y

en: Maximum speed Z
de: Maximale Geschwindigkeit Z

en: Maximum width of a segmented region
de: Maximale Breite einer segmentierten Region

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
de: Maximale Breite eines segmentierten Bereichs. Ein Wert von 0 deaktiviert diese Funktion.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
de: Vielleicht sind Teile des Objekts in dieser Höhe zu dünn, oder das Objekt hat ein fehlerhaftes Netz

en: Measure
de: Messen

en: Media
de: Medien

en: Media capability acquisition timeout, please check if the firmware version supports it.
de: Zeitüberschreitung bei der Erfassung der Medienfunktion. Überprüfen Sie bitte, ob die Firmware-Version dies unterstützt.

en: Medium
de: Mittel

en: Merge
de: Verschmelzen

en: Merge with
de: Zusammenführen mit

en: Mesh Boolean
de: Boolesches Mesh

en: Mesh boolean
de: Boolesches Mesh

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
de: Boolesche Mesh-Operationen einschließlich Vereinigung und Subtraktion

en: Mesh name
de: Netzname

en: Meshing of a model file failed or no valid shape.
de: Die Verknüpfung einer Modelldatei ist fehlgeschlagen oder es liegt keine gültige Form vor.

en: Message
de: Nachricht

en: Method
de: Methode

en: Metric
de: Metrisch

en: Micro lidar calibration
de: Mikro-Lidar Kalibrierung

en: Min fan speed threshold
de: Minimale Lüftergeschwindigkeit

en: Min print speed
de: Minimale Druckgeschwindigkeit

en: Minimal purge on wipe tower
de: Minimale Wischmenge im Wischturm

en: Minimize
de: Minimieren

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
de: Mindest-HRC der Düse, die zum Drucken des Filaments erforderlich ist. Ein Wert von 0 bedeutet, dass die HRC der Düse nicht geprüft wird.

en: Minimum feature size
de: Minimale Feature-Größe

en: Minimum number of segments of each scarf.
de: Mindestanzahl von Segmenten jeder Schrägnaht.

en: Minimum sparse infill threshold
de: Mindestschwelle für Füllung

en: Minimum speed for extruding
de: Mindestgeschwindigkeit beim Extrudieren

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
de: Mindestgeschwindigkeit beim Extrudieren (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
de: Mindestdrehzahl der Bauteilkühlung

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
de: Mindestdicke für dünne Features. Modellfeatures, die dünner als dieser Wert sind, werden nicht gedruckt, während Features, die dicker als die Mindestfeaturegröße sind, auf die Mindestwandbreite verbreitert werden. Bezogen als Prozentsatz auf Düsendurchmesser.

en: Minimum travel speed
de: Minimale Fahrgeschwindigkeit

en: Minimum travel speed (M205 T)
de: Minimale Fahrgeschwindigkeit (M205 T)

en: Minimum wall width
de: Minimale Wandbreite

en: Mirror
de: Spiegeln

en: Mirror Object
de: Objekt spiegeln

en: Mirror along the X axis
de: Entlang der X-Achse spiegeln

en: Mirror along the Y axis
de: Entlang der Y-Achse spiegeln

en: Mirror along the Z axis
de: Entlang der Z-Achse spiegeln

en: Mirror horizontally
de: Horizontal spiegeln

en: Mirror object
de: Objekt spiegeln

en: Mirror vertically
de: Vertikal spiegeln

en: Mismatched type of print host: %s
de: Nicht übereinstimmender Druckhosttyp: %s

en: Missing data of svg file
de: Fehlende Daten der svg-Datei

en: Missing svg file in embossed shape
de: Fehlende svg-Datei in geprägter Form

en: Mode
de: Modus

en: Model
de: Modell

en: Model Filament
de: Modell Filament

en: Model Name
de: Modellname

en: Model file downloaded.
de: Modelldatei heruntergeladen.

en: Model printing time
de: Druckzeit des Modell

en: Model:
de: Modell:

en: Modified G-codes
de: Modified G-code

en: Modified Value(New)
de: Geänderter Wert (neu)

en: Modified style "%1%"
de: Modifizierter Stil „%1%“

en: Modifier
de: Modifizierer

en: Modify paramters of left nozzle
de: Parameter der linken Düse ändern

en: Modify paramters of right nozzle
de: Parameter der rechten Düse ändern

en: Modifying the device name
de: Den Gerätenamen ändern

en: Monitor if the waste is piled up in the purge chute.
de: Überwacht, ob sich Abfall im Auswurfschacht ansammelt.

en: Monotonic
de: Monotonisch

en: Monotonic line
de: Monotonische Linie

en: Month
de: Monat

en: More
de: Mehr

en: More Colors
de: Weitere Farben

en: More calibrations
de: Weitere Kalibrierungen

en: More than one filament types have been mapped to the same external spool, which may cause printing issues. The printer won't pause during printing.
de: Mehrere Filamenttypen wurden derselben externen Spule zugeordnet, was zu Druckproblemen führen kann. Der Drucker pausiert während des Druckvorgangs nicht.

en: More...
de: Mehr…

en: Motion ability
de: Bewegungsfähigkeit

en: Motor noise cancellation
de: Motorgeräuschunterdrückung

en: Motor noise showoff
de: Motorgeräusch-Vorführung

en: Mouse click
de: Mausklick

en: Mouse wheel
de: Mausrad

en: Mouse wheel reverses when zooming
de: Scrollrichtung beim Zoomen umkehren

en: Mouse wheel:
de: Mausrad:

en: Move
de: Bewegen

en: Move Object
de: Objekt bewegen

en: Move connector
de: Verbinder verschieben

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
de: Bewegen Sie die Düse beim Zurückziehen entlang des letzten Extrusionsweges, um ausgetretenes Material an der Düse zu reinigen. Dies kann die Bildung von Tropfen an einem neuen Teil nach der Leerfahrt minimieren.

en: Move of view
de: Verschieben der Ansicht

en: Move selection 10 mm in negative X direction
de: Auswahl 10 mm in negativer X-Richtung verschieben

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
de: Auswahl 10 mm in negativer Y-Richtung verschieben

en: Move selection 10 mm in positive X direction
de: Auswahl 10 mm in positiver X-Richtung verschieben

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
de: Auswahl 10 mm in positiver Y-Richtung verschieben

en: Move slider 5x faster
de: Schieberegler 5x schneller bewegen

en: Movement
de: Bewegung

en: Movement in camera space
de: Bewegung im Kameraraum

en: Movement step set to 1 mm
de: Bewegungsschritt auf 1 mm eingestellt

en: Movement:
de: Bewegung:

en: Multi Filament
de: Multi-Filament

en: Multi-color with external
de: Mehrfarbig mit externer

en: Multi-device
de: Mehrere Geräte

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
de: Verwaltung mehrerer Geräte (Wird nach dem Neustart von Studio wirksam).

en: Multi-part object detected
de: Mehrteiliges Objekt erkannt

en: Multicolor Print
de: Mehrfarbiger Druck

en: Multiple
de: Mehrere

en: Multiple Color
de: Mehrere Farben

en: Multiplier
de: Multiplikator

en: My Device
de: Mein Gerät

en: My Printer
de: Mein Drucker

en: Name can't be empty.
de: Der Name darf nicht leer sein.

en: Name has to be unique.
de: Der Name muss eindeutig sein.

en: Name is invalid;
de: Name ist ungültig;

en: Name is unavailable.
de: Name ist nicht verfügbar.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
de: Namen der Komponenten in der Step-Datei sind nicht im UTF8-Format!

en: Name of the printer
de: Name des Druckers

en: Names of presets related to the physical printer
de: Namen der Profile, die sich auf den physischen Drucker beziehen

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
de: Nano SVG Parser kann nicht aus Datei (%1%) laden.

en: Nearest
de: Nächste

en: Need select printer
de: Sie müssen einen Drucker auswählen

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
de: Vor der Aktualisierung der Konfiguration müssen die nicht gespeicherten Änderungen überprüft werden.

en: Negative Part
de: Negatives Teil

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
de: Negative Teile erkannt. Möchten Sie vor dem Exportieren eine Boolesche Analyse des Netzes durchführen?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
de: Das Netzwerk-Plugin wurde nicht erkannt. Netzwerkbezogene Funktionen sind nicht verfügbar.

en: Network Test
de: Netzwerktest

en: Network lookup
de: Netzwerksuche

en: Network plug-in update
de: Aktualisierung des Netzwerk-Plugins

en: Network unreachable
de: Netzwerk nicht erreichbar

en: New
de: Neu

en: New Flow Dynamic Calibration
de: Neue dynamische Durchflusskalibrierung

en: New Folder
de: Neuer Ordner

en: New Project
de: Neues Projekt

en: New Window
de: Neues Fenster

en: New name of style
de: Neuer Name des Stils

en: New network plug-in available.
de: Neues Netzwerk-Plugin verfügbar

en: New printer config available.
de: Neue Druckerkonfiguration verfügbar.

en: New version of QIDI Studio
de: Neue Version von QIDI Studio

en: Newer 3mf version
de: Neuere 3mf-Version

en: Next
de: Weiter

en: No
de: Nein

en: No AMS
de: Kein AMS

en: No History Result
de: Kein Verlaufsergebnis

en: No Printer Connected!
de: Kein Drucker verbunden!

en: No QIDI Farm Manager Client found.
de: Kein QIDI Farm Manager Client gefunden.

en: No Reminder Next Time
de: Keine Erinnerung beim nächsten Mal

en: No Storage
de: Kein Speicher

en: No arrangeable objects are selected.
de: Es sind keine anordnungsfähigen Objekte ausgewählt.

en: No auto support
de: Keine automatischen Stützstrukturen

en: No available external storage was obtained. Please confirm and try again.
de: Es wurde kein verfügbarer externer Speicher gefunden. Bitte überprüfen und erneut versuchen.

en: No check
de: Keine Prüfung

en: No content
de: Kein Inhalt

en: No cooling for the first
de: Keine Kühlung für die erste

en: No embossed file
de: Keine geprägte Datei

en: No extrusions under current settings.
de: Keine Extrusion unter den aktuellen Einstellungen.

en: No files
de: Keine Dateien.

en: No further pop-up will appear. You can reopen it in 'Preferences'
de: Es wird kein weiteres Popup-Fenster erscheinen. Sie können dies in den "Einstellungen" aktualisieren

en: No historical tasks!
de: Keine vergangenen Aufgaben!

en: No ironing
de: Kein Glätten

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
de: Es wurden keine Schichten erkannt. Möglicherweise möchten Sie Ihre STL-Datei(en) reparieren oder ihre Größe oder Dicke überprüfen und es erneut versuchen.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
de: Kein Login-Konto, nur Drucker im LAN-Modus werden angezeigt

en: No modifications need to be copied.
de: Es müssen keine Änderungen kopiert werden.

en: No object can be printed. Maybe too small
de: Es kann kein Objekt gedruckt werden. Vielleicht sind die Objekte zu klein.

en: No printer
de: Kein Drucker

en: No printers.
de: Keine Drucker.

en: No step selected
de: Kein Schritt ausgewählt

en: No symbol
de: Kein Symbol

en: No task
de: Keine Aufgabe

en: No to All
de: Nein zu allem

en: No updates available.
de: Keine Updates verfügbar.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
de: No warnings when loading 3MF with modified G-code

en: No wiki link available for this printer.
de: Für diesen Drucker ist kein Wiki-Link verfügbar.

en: No-brim
de: Keine Umrandung

en: Non-soluble support materials are not recommended for support base. 
    Are you sure to use them for support base?
de: Nicht lösliche Stützen sind für die Stützbasis nicht zu empfehlen. 
    Sind Sie sicher, dass Sie diese als Stützbasis verwenden möchten?

en: None
de: Keine

en: Normal Support expansion
de: Normale Stützerweiterung

en: Normal mode
de: Normaler Modus

en: Normal printing
de: Normales Drucken

en: North America
de: Nordamerika

en: Not Extruded Yet, Retry
de: Noch nicht extrudiert, Erneut versuchen

en: Not apply
de: Nicht anwenden

en: Not available
de: Nicht verfügbar

en: Not for now
de: Nicht jetzt

en: Not found:
de: Nicht gefunden:

en: Not installed
de: Nicht installiert

en: Not satisfied with the grouping of filaments? Regroup and slice ->
de: Nicht zufrieden mit der Gruppierung der Filamente? Neu gruppieren und Slicen ->

en: Not support printing 2 or more TPU filaments.
de: Unterstützt nicht das Drucken von 2 oder mehreren TPU-Filamenten.

en: Not supported on the current printer version.
de: Wird in der aktuellen Druckerversion nicht unterstützt.

en: Not surround
de: Nicht umgeben

en: Not valid state please report reproduction steps on github
de: Ungültiger Zustand: Bitte Reproduktionsschritte auf github melden

en: Not valid style.
de: Nicht gültiger Stil.

en: Note
de: Anmerkung

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
de: Note: AstroBox version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
de: Hinweis: FlashAir mit Firmware 2.00.02 oder neuer und aktivierter Upload-Funktion ist erforderlich.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
de: Hinweis: Wenn das einzige Profil unter diesem Filament gelöscht wird, wird das Filament nach dem Beenden des Dialogs gelöscht.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
de: Note: OctoPrint version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: Only filament-loaded slots can be selected.
de: Hinweis: Es können nur Slots mit geladenem Filament ausgewählt werden.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
de: Note: Repetier version 0.90.0 or higher is required.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
de: Hinweis: Die Vorbereitung kann einige Minuten dauern. Bitte haben Sie Geduld.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
de: Hinweis: Wenn während des Drucks ein neues Filament eingelegt wird, liest das AMS nicht automatisch seine Informationen ein, bis der Druckvorgang abgeschlossen ist.

en: Note: the filament type(%s) does not match with the filament type(%s) in the slicing file. If you want to use this slot, you can install %s instead of %s and change slot information on the 'Device' page.
de: Hinweis: Der Filamenttyp (%s) stimmt nicht mit dem Filamenttyp (%s) in der Slicing-Datei überein. Wenn Sie diesen Slot verwenden möchten, können Sie %s anstelle von %s verwenden und die Slot-Informationen auf der Seite „Gerät“ ändern.

en: Note: the slot is empty or undefined. If you want to use this slot, you can install %s and change slot information on the 'Device' page.
de: Hinweis: Der Slot ist leer oder nicht definiert. Wenn Sie diesen Slot verwenden möchten, können Sie %s verwenden und die Slot-Informationen auf der Seite „Geräte“ ändern.

en: Notes
de: Anmerkungen

en: Notice
de: Hinweis

en: Notification
de: Benachrichtigung

en: Nozzle
de: Düse

en: Nozzle
    Temperature
de: Düsentemperatur

en: Nozzle Clumping Detection
de: Erkennung von Düsenverklumpungen

en: Nozzle Diameter
de: Düsendurchmesser

en: Nozzle Flow
de: Düsenfluss

en: Nozzle Info
de: Düseninfo

en: Nozzle Offset Calibration
de: Düsenversatzkalibrierung

en: Nozzle Type
de: Düsentyp

en: Nozzle Volume Type
de: Düse Volumen-Typ

en: Nozzle diameter
de: Düsendurchmesser

en: Nozzle height
de: Düsenhöhe

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
de: Die Düse kann verstopft sein, wenn die Temperatur außerhalb des empfohlenen Bereichs liegt.
    Bitte bestätigen Sie, um die Temperatur zum Drucken zu verwenden.

en: Nozzle offset calibration
de: Kalibrierung des Düsenversatzes

en: Nozzle temperature
de: Düsentemperatur

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
de: Düsentemperatur nach der ersten Schicht

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
de: Düsentemperatur zum Drucken der ersten Schicht bei Verwendung dieses Filaments

en: Nozzle temperature when printing
de: Düsentemperatur beim Drucken

en: Nozzle type
de: Düsentyp

en: Nozzle volume
de: Volumen der Düse

en: Nozzle1
de: Düse1

en: Null Color
de: Nullfarbe

en: Number of bottom interface layers
de: Anzahl der unteren Schnittstellenschichten

en: Number of copies:
de: Anzahl der Kopien:

en: Number of currently selected objects: %1%
de: Anzahl der aktuell ausgewählten Objekte: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
de: Anzahl der aktuell ausgewählten Teile: %1%

en: Number of images successfully uploaded
de: Anzahl der erfolgreich hochgeladenen Bilder

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
de: Anzahl der Schleifen für die Schürze. Null bedeutet die Schürze ist deaktiviert.

en: Number of top interface layers
de: Anzahl der oberen Schnittstellschichten

en: Number of triangular facets
de: Anzahl dreieckiger Facetten

en: Number of walls of every layer
de: Anzahl der Wände jeder Schicht

en: Obj file Import color
de: Obj-Datei Farbe importieren

en: Object
de: Objekt

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
de: Das Objekt %1% hat die Größe Null und kann nicht angeordnet werden.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
de: Objekt-Liste
    Wussten Sie, dass Sie alle Objekte/Teile in einer Liste anzeigen und die Einstellungen für jedes Objekt/Teil ändern können?

en: Object Operations
de: Objekt Operationen

en: Object Settings to modify
de: Zu ändernde Objekteinstellungen

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
de: Objekt kann aufgrund leerer Schichten zwischen %1% und %2% nicht gedruckt werden.

en: Object coordinates
de: Objektkoordinaten

en: Object flow ratio
de: Objektflussverhältnis

en: Object manipulation
de: Objektmanipulation

en: Object name
de: Objektname

en: Object name: %1%
de: Objektname: %1%

en: Object too large
de: Objekt zu groß

en: Object too small
de: Objekt zu klein

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
de: Das Objekt wird um diese Anzahl an Stützschichten angehoben. Verwenden Sie diese Funktion, um Verformungen beim Drucken mit ABS zu vermeiden.

en: Object with multiple parts was detected
de: Objekt mit mehreren Teilen wurde entdeckt

en: Object/Part Setting
de: Objekt/Teil Einstellungen

en: Object: %1%
de: Objekt: %1%

en: Objects
de: Objekte

en: Objects List
de: Objektliste

en: Objects list
de: Liste der Objekte

en: Objects with zero volume removed
de: Objekte mit nicht vorhandenem Volumen entfernt

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
de: Beobachten Sie jede Ecke des Modells und kalibrieren Sie es. Der Druckfortschritt steigt um einen Stufenwertgradienten mit jeder 5mm Höhenzunahme. Wenn der Druckvorschubwert zu klein ist, gibt es übermäßige Extrusion an der Ecke. Ist der Druckvortriebswert zu groß, wird ein rechtwinkliger Winkel abgerundet oder es fehlen sogar Gewinde an der Ecke. Bestimmen Sie die optimale Position für den Effekt und verwenden Sie eine Skala, um die Höhe zu bestimmen.

en: Octagram Spiral
de: Oktagramm Spirale

en: OctoPrint version
de: OctoPrint Version

[ctx: OfFile]
en: Size
de: Dateigröße

en: Off
de: Aus

en: Official Filament
de: Offizielle Filamente

en: On
de: An

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
de: Unter OSX wird standardmäßig immer nur eine Instanz der Anwendung ausgeführt. Es ist jedoch erlaubt, mehrere Instanzen derselben Anwendung über die Befehlszeile auszuführen. In diesem Fall lässt diese Einstellung nur eine Instanz zu.

en: On build plate only
de: Nur auf Druckplatte

en: On overhangs only
de: Nur bei Überhängen

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
de: Dieses System verwendet %s HTTPS-Zertifikate aus dem Zertifikatspeicher oder Keychain des Systems.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
de: Ein/Aus Einschichtmodus des vertikalen Schiebereglers

en: Ongoing uploads
de: Laufende Uploads

en: Online Models
de: Online-Modelle

en: Only Windows 10 is supported.
de: Nur Windows 10 wird unterstützt.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
de: Erstelle nur Stützstrukturen für kritische Bereiche, z. B. für steile Kanten, Ausragungen, usw.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
de: Es werden nur Drucker mit Änderungen an Drucker-, Filament- und Prozessprofilen angezeigt.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
de: Zeigt nur die Filamentnamen mit Änderungen an den Filamentprofilen an.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
de: Es kann immer nur eine G-Code Datei gleichzeitig geöffnet werden.

en: Only one of the results with the same name: %s will be saved. Are you sure you want to override the other results?
de: Es wird nur eines der Ergebnisse mit demselben Namen gespeichert: %s. Sind Sie sicher, dass Sie die anderen Ergebnisse außer Kraft setzen wollen?

en: Only one wall on first layer
de: Nur eine Wand auf der ersten Schicht

en: Only one wall on top surfaces
de: Nur eine Wand auf den oberen Flächen

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
de: Es werden nur Druckernamen mit geänderten Prozessprofilen angezeigt und alle Benutzerprozessprofile in jedem von Ihnen ausgewählten Druckernamen werden als ZIP-Datei exportiert.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
de: Es werden nur Druckernamen mit benutzerdefinierten Druckerprofilen angezeigt, und jedes von Ihnen gewählte Profil wird als Zip-Datei exportiert.

en: Only synchronize filament type and color, not including AMS slot information.
de: Nur Filamenttyp und -farbe synchronisieren, ohne Informationen zum Slot vom AMS.

en: Only synchronize filament type and color, not including Box slot information.
de: Nur Filamenttyp und Farbe synchronisieren, ohne BOX-Slot-Informationen.

en: Only synchronize filament type and color, not including slot information.
de: Nur Filamenttyp und -farbe synchronisieren, ohne Slot-Informationen.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
de: Es werden nur die Filamentnamen mit benutzerdefinierten Filamentprofilen angezeigt und alle benutzerdefinierte Filamentprofile in jedem von Ihnen ausgewählten Filamentnamen werden als ZIP-Datei exportiert.

en: Only the object being edited is visible.
de: Nur das Objekt, das bearbeitet wird, ist sichtbar.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
de: Rückzug nur auslösen, wenn der Fahrweg länger als diese Schwelle ist

en: Only used as a visual help on UI
de: Nur als visuelle Hilfe auf der UI verwendet

en: Only valid font can be added to style
de: Nur gültige Schriftarten können zum Stil hinzugefügt werden.

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
de: Tropfenvermeidung ist aktuell mit dem Reinigungsturm nicht kompatibel.

en: Opacity (%1%)
de: Deckkraft (%1%)

en: Open
de: Öffnen

en: Open &Studio
de: Öffnen &Studio

en: Open CA certificate file
de: CA-Zertifikatsdatei öffnen

en: Open Documentation in web browser.
de: Dokumentation im Webbrowser öffnen

en: Open Door Dectection
de: Erkennung offener Tür

en: Open Folder
de: Ordner öffnen

en: Open Folder.
de: Ordner öffnen.

en: Open G-code file:
de: Öffne G-Code-Datei:

en: Open Network Test
de: Netzwerktest öffnen

en: Open Preferences.
de: Einstellungen öffnen

en: Open Project
de: Projekt öffnen

en: Open Studio
de: Studio öffnen

en: Open Wiki for more information >
de: Wiki öffnen für weitere Informationen >

en: Open a G-code file
de: G-Code-Datei öffnen

en: Open a new window
de: Ein neues Fenster öffnen

en: Open a project file
de: Projektdatei öffnen

en: Open as project
de: Als Projekt öffnen

en: Open filled path
de: Gefüllten Pfad öffnen

en: Open next tip.
de: Nächsten Tipp öffnen

en: Open wiki for more information.
de: Wiki für weitere Informationen öffnen.

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
de: Operation wird bereits abgebrochen. Bitte warten Sie einige Sekunden.

en: Optimize orientation
de: Optimiere Ausrichtung

en: Optimize support interface area
de: Optimieren des Stützen-Schnittstellbereichs

en: Optimizing toolpath
de: Optimieren des Werkzeugwegs

en: Options
de: Optionen

en: Options:
de: Optionen:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
de: Reihenfolge der Wand/Füllung. Wenn diese Option nicht aktiviert ist, werden die Wände vor dem Füllen gedruckt.

en: Order of walls
de: Reihenfolge der Wände

en: Orient
de: Orientieren

en: Orientation of interlock beams.
de: Ausrichtung der Interlock-Strukturen.

en: Orienting
de: Ausrichten

en: Orienting...
de: Ausrichten...

en: Origin
de: Nullpunkt

en: Other
de: Sonstige

en: Other Color
de: Andere Farbe

en: Other Device
de: Anderes Gerät

en: Other layer filament sequence
de: Filamentsequenz anderer Schichten

en: Other layers
de: Andere Schichten

en: Other layers filament sequence
de: Filamentsequenz anderer Schichten

en: Other layers print sequence
de: Druckreihenfolge anderer Schichten

en: Other layers speed
de: Geschwindigkeit der restlichen Schichten

en: Others
de: Sonstige

en: Outer and inner brim
de: Äußerer und innerer Rand

en: Outer brim only
de: Nur äußerer Rand

en: Outer wall
de: Außenwand

en: Outer wall speed
de: Geschwindigkeit Außenwand

en: Outside
de: Aussenseite

en: Over-extrusion or under extrusion
de: Überextrusion oder Unterextrusion

en: Overflow
de: Überlauf

en: Overhang speed
de: Überhanggeschwindigkeit

en: Overhang threshold for participating cooling
de: Überhangschwelle für teilnehmende Kühlung

en: Overhang wall
de: Überhang Wand

en: Override filament scarf seam setting
de: Filament Schrägnaht Einstellung überschreiben

en: Overwrite a system profile is not allowed
de: Überschreiben eines Systemprofils ist nicht erlaubt

en: Overwrite file
de: Datei überschreiben

en: Overwriting
de: Überschreiben

en: PA Calibration
de: PA-Kalibrierung

en: PA Line
de: PA-Linie

en: PA Pattern
de: PA-Muster

en: PA Profile
de: PA Profil

en: PA Tower
de: PA-Turm

en: PA step:
de: PA-Schritt:

en: PLA and PETG filaments detected in the mixture. Adjust parameters according to the Wiki to ensure print quality.
de: PLA- und PETG-Filamente wurden im Gemisch erkannt. Passen Sie die Parameter gemäß Wiki an, um die Druckqualität sicherzustellen.

en: PPA-CF is brittle and could break in bended PTFE tube above Toolhead.
de: PPA-CF ist spröde und kann in einem gebogenen PTFE-Schlauch oberhalb des Werkzeugkopfes brechen.

en: PPS-CF is brittle and could break in bended PTFE tube above Toolhead.
de: PPS-CF ist spröde und kann in einem gebogenen PTFE-Schlauch oberhalb des Werkzeugkopfes brechen.

en: Packing data to 3mf
de: Daten in 3mf verpacken

en: Packing project data into 3mf file
de: Verpacken der Projektdaten in eine 3mf-Datei

en: Paint
de: Malen

en: Paint Toolbar
de: Malwerkzeuge

en: Painted
de: Bemalt

en: Painted using: Filament %1%
de: Gemalt mit: Filament %1%

en: Painting below the build plate is not allowed.
de: Das Bemalen unterhalb der Druckplatte ist nicht möglich.

en: Pan View
de: Pan-Ansicht

en: Parallel_distance:
de: Paralleler_Abstand:

en: Parameter validation
de: Parameterüberprüfung

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
de: Das Analysieren der Host-Antwort ist fehlgeschlagen.
    Nachrichtentext: "%1%“
    Fehler: "%2%“

en: Part
de: Teil

en: Part 1
de: Teil 1

en: Part 2
de: Teil 2

en: Part Settings to modify
de: Zu ändernde Bauteileinstellungen

en: Part cooling fan
de: Bauteillüfter

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
de: Die Drehzahl des Bauteillüfters kann sich erhöhen, wenn die automatische Kühlung aktiviert ist. Dies ist die maximale Drehzahlbegrenzung des Bauteillüfters.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
de: Der Bauteillüfter wird auf maximaler Drehzahl laufen, wenn die geschätzte Schichtzeit kürzer ist als der eingestellte Wert.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
de: Der Bauteillüfter beginnt mit der Mindestdrehzahl zu laufen, wenn die geschätzte Schichtzeit nicht länger als der dafür eingestellte Wert ist. Wenn die Schichtzeit kürzer als der eingestellte Wert ist, wird die Lüftergeschwindigkeit zwischen der minimalen und maximalen Geschwindigkeit entsprechend der Schichtzeit interpoliert.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
de: Der Bauteillüfter wird für Schichten aktiviert, deren geschätzte Zeit kürzer als dieser Wert ist. Die Lüftergeschwindigkeit wird zwischen der minimalen und maximalen Geschwindigkeit entsprechend der Druckzeit der Schicht interpoliert.

en: Part coordinates
de: Teil-Koordinaten

en: Part manipulation
de: Teilemanipulation

en: Part name: %1%
de: Name des Teils: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
de: Ein Teil der Kalibrierung ist fehlgeschlagen! Es kann hilfreich sein, die Platte zu reinigen und es erneut zu versuchen. Das fehlgeschlagene Testergebnis wird gelöscht.

en: Part selection
de: Teileauswahl

en: Partial
de: Teilweise

en: Parts
de: Teil

en: Parts Skip
de: Teile überspringen

en: Pass 1
de: Durchgang 1

en: Pass 2
de: Durchgang 2

en: Password
de: Passwort

en: Paste
de: Einfügen

en: Paste Process Settings
de: Prozesseinstellungen einfügen

en: Paste clipboard
de: Zwischenablage einfügen

en: Paste from clipboard
de: Aus Zwischenablage einfügen

en: Path can't be healed from selfintersection and multiple points.
de: Der Pfad kann nicht durch Selbstüberschneidungen und mehrere Punkte geheilt werden.

en: Pattern
de: Muster

en: Pattern angle
de: Winkel des Musters

en: Pause G-code
de: G-Code pausieren

en: Pause printing
de: Druckvorgang pausieren

en: Pausing Sensitivity:
de: Pausierempfindlichkeit:

en: Pen shape
de: Pinselform

en: Pen size
de: Pinselgröße

en: Pending
de: Ausstehend

en: Per glyph
de: Per Zeichen

en: Percent
de: Prozent

en: Perform
de: Anwenden

en: Perform Recognition
de: Erkennung durchführen

en: Perform cut
de: Schnitt ausführen

en: Perform gamma correction on color after importing the obj model.
de: Führen nach dem Import des OBJ-Modells eine Gammakorrektur der Farbe durch.

en: Performed boolean intersection fails because the selected parts have no intersection
de: Die boolesche Schnittmenge ist nicht möglich, da die ausgewählten Teile keine Schnittmenge bilden.

en: Perpendicular distance
de: Senkrechte Distanz

en: Physical Printer
de: Physischer Drucker

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
de: Bildgrößen, die in .gcode- und .sl1 / .sl1s-Dateien gespeichert werden sollen, im folgenden Format: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
de: Bilder

en: Pin Code
de: PIN-Code

en: Place input box of bottom near mouse
de: Platziere das Eingabefeld unten in der Nähe der Maus

en: Place on cut
de: Auf den Schnitt legen

en: Plane
de: Ebene

en: Plate
de: Druckplatte

en: Plate %d: %s does not support filament %s
de: Druckplatte %d: %s unterstützt kein Filament %s

en: Plate Settings
de: Platteneinstellungen

en: Plate Type
de: Druckbetttyp

en: Plate name
de: Plattenname

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
de: Platte% d: %s wird nicht für den Druck von Filament %s(%s) empfohlen. Wenn Sie diesen Druckauftrag dennoch ausführen möchten, stellen Sie bitte die Betttemperatur dieses Filaments auf eine Zahl ein, die nicht 0 ist.

en: Plater
de: Druckplatte

en: Play
de: Abspielen

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
de: Der Player funktioniert nicht richtig. Bitte installieren Sie den Systemplayer neu.

en: Playing...
de: Laufend...

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
de: Den PIN-Code finden Sie auf der Kontoseite auf dem Druckerbildschirm.
    Geben Sie den unten stehenden PIN-Code ein.

en: Please Install network plug-in before log in.
de: Bitte installieren Sie das Netzwerk-Plug-in, bevor Sie sich anmelden.

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
de: Bitte fügen Sie mindestens ein weiteres Objekt hinzu und wählen Sie sie zusammen aus,
    klicken Sie dann mit der rechten Maustaste, um diese Objekte zusammenzusetzen.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
de: Bitte wechseln Sie das Trockenmittel aus, wenn es zu nass ist. Die Anzeige kann in folgenden Fällen ungenau sein: wenn der Deckel geöffnet ist oder die Trockenmittelpackung gewechselt wurde. Es dauert einige Stunden, bis die Feuchtigkeit absorbiert wird, und niedrige Temperaturen verlangsamen den Prozess ebenfalls.

en: Please change the nozzle settings on the printer.
de: Bitte ändern Sie die Düseneinstellungen am Drucker.

en: Please check bed printable shape and origin input.
de: Bitte überprüfen Sie die druckbare Form und den Ursprung des Bettes.

en: Please check if the storage is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the storage.
de: Prüfen Sie, ob der Datenträger in den Drucker eingesetzt ist.
    Wenn er immer noch nicht gelesen werden kann, können Sie versuchen, den Datenträger zu formatieren.

en: Please check obj or mtl file.
de: Bitte überprüfen Sie die Objekt- oder Metadaten-Datei.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
de: Bitte überprüfen Sie den benutzerdefinierten G-Code oder verwenden Sie den standardmäßigen benutzerdefinierten G-Code.

en: Please check the following:
de: Bitte überprüfen Sie Folgendes:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
de: Bitte überprüfen Sie das Netzwerk und versuchen Sie es erneut. Sie können den Drucker neu starten oder aktualisieren, wenn das Problem weiterhin besteht.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
de: Bitte überprüfen Sie die Netzwerkverbindung von Drucker und Studio.

en: Please check the printer network connection.
de: Bitte überprüfen Sie die Netzwerkverbindung des Druckers.

en: Please check whether the nozzle type of the device is the same as the preset nozzle type.
de: Bitte prüfen Sie, ob der Düsentyp des Geräts mit dem voreingestellten Düsentyp übereinstimmt.

en: Please check your object list before preset changing.
de: Bitte überprüfen Sie Ihre Objektliste, bevor Sie das Profil ändern.

en: Please check.
de: Bitte prüfen.

en: Please choose a block with smoothest top surface
de: Bitte wählen Sie den Block mit der glattesten Oberfläche.

en: Please choose a block with smoothest top surface.
de: Bitte wählen Sie den Block mit der glattesten Oberfläche.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
de: Bitte wählen Sie nach dem Speichern eine Aktion mit dem Profil "%1%".

en: Please choose the filament colour
de: Bitte wählen Sie die Filamentfarbe

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
de: Bitte klicken Sie auf den obigen Hyperlink, um den Status des Cloud-Dienstes einzusehen

en: Please click on the star first.
de: Bitte klicken Sie zuerst auf den Stern.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
de: Klicken Sie bitte auf „Bestätigen“, wenn Sie dennoch mit dem Drucken fortfahren möchten.

en: Please cold pull before printing TPU to avoid clogging. You may use cold pull maintenance on the printer.
de: Bitte vor dem Drucken von TPU einen Cold Pull durchführen, um Verstopfungen zu vermeiden. Sie können die Cold Pull Funktion des Druckers verwenden.

en: Please confirm explosion ratio = 1 and select at least two volumes.
de: Bitte bestätigen Sie das Explosionsverhältnis = 1 und wählen Sie mindestens zwei Volumen aus.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
de: Bitte bestätigen Sie das Explosionsverhältnis = 1 und wählen Sie mindestens ein Objekt aus

en: Please confirm if the printer is connected.
de: Bitte überprüfen Sie, ob der Drucker angeschlossen ist.

en: Please confirm on the printer screen
de: Bitte auf dem Druckerbildschirm bestätigen

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
de: Bitte vergewissern Sie sich, dass die G-Codes in diesen Profilen sicher sind, um Schäden am Drucker zu vermeiden!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
de: Bitte vergewissern Sie sich, dass diese modifizierten G-Codes sicher sind, um Schäden an der Maschine zu vermeiden!

en: Please connect the printer first before synchronizing.
de: Bitte verbinden Sie vor der Synchronisierung zuerst den Drucker.

en: Please correct them in the param tabs
de: Bitte korrigieren Sie diese in den Parameter-Registerkarten

en: Please do not mix-use the Ext with AMS
de: Bitte vermeiden Sie die gleichzeitige Verwendung von AMS-Filamenten und externen Spulen.

en: Please do not mix-use the Ext with BOX
de: Bitte verwenden Sie das Externe nicht zusammen mit dem BOX.

en: Please enter the IP of printer to connect.
de: Bitte geben Sie die IP des Druckers ein, um eine Verbindung herzustellen.

en: Please enter the layer number
de: Bitte geben Sie die Schichtnummer ein.

en: Please enter the name of the preset you want to save.
de: Bitte geben Sie den Namen des Profils ein, das Sie speichern möchten.

en: Please enter the name you want to save to printer.
de: Bitte geben Sie den Namen ein, den Sie auf dem Drucker speichern möchten.

en: Please find the best line on your plate
de: Bitte finden Sie die beste Zeile auf Ihrer Platte.

en: Please find the best object on your plate
de: Bitte finden Sie das beste Objekt auf Ihrer Platte.

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
de: Bitte finden Sie die Ecke mit dem perfekten Extrusionsgrad

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
de: Einzelheiten zur Kalibrierung der Flussdynamik finden Sie in unserem Wiki.
    
    Normalerweise ist die Kalibrierung nicht notwendig. Wenn Sie einen einfarbigen Druck starten und die Option „Kalibrierung der Flussdynamik“ im Druckstartmenü aktiviert ist, kalibriert der Drucker das Filament vor dem Druck auf die herkömmliche Weise. Wenn Sie einen mehrfarbigen/Mehrmaterial Druck starten, verwendet der Drucker bei jedem Filamentwechsel den Standard-Kompensationsparameter für das Filament, was in den meisten Fällen zu einem guten Ergebnis führt.
    
    Bitte beachten Sie, dass es einige Fälle gibt, die die Kalibrierungsergebnisse unzuverlässig machen können, wie z. B. eine unzureichende Haftung auf der Platte. Die Haftung kann durch Waschen der Platte oder Auftragen von Klebstoff verbessert werden. Weitere Informationen zu diesem Thema finden Sie in unserem Wiki.
    
    Die Kalibrierungsergebnisse weisen in unserem Test eine Schwankung von etwa 10 Prozent auf, was dazu führen kann, dass das Ergebnis nicht bei jeder Kalibrierung genau gleich ist. Wir untersuchen derzeit noch die Ursache, um mit neuen Updates Verbesserungen zu erzielen.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
de: Bitte beheben Sie den obigen Fehler, da sonst der Druckvorgang nicht fortgesetzt werden kann.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
de: Bitte gehen Sie zu den Filamenteinstellungen, um Ihre Profile bei Bedarf zu bearbeiten.
    Bitte beachten Sie, dass die Düsentemperatur, die Temperatur des Heizbetts und die maximale Volumengeschwindigkeit einen erheblichen Einfluss auf die Druckqualität haben. Bitte stellen Sie sie sorgfältig ein.

en: Please go to printer settings to edit your presets
de: Bitte gehen Sie zu den Druckereinstellungen, um Ihre Profile zu bearbeiten

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
de: Bitte erhitzen Sie die Düse auf über 170 Grad, bevor Sie das Filament laden oder entladen.

en: Please home all axes (click
de: Bitte alle Achsen referenzieren (Klick

en: Please import multiple files with the same suffix.
de: Bitte importieren Sie mehrere Dateien mit demselben Suffix.

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
de: Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein (0 <= Max. Volumengeschwindigkeit <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
de: Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein (0,0 < Flussverhältnis < 2,0)

en: Please input a valid value (0.001 < linear deflection < 0.1)
de: Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein (0,001 < lineare Ablenkung < 0,1)

en: Please input a valid value (0.01 < angle deflection < 1.0)
de: Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein (0,01 < Winkelablenkung < 1,0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
de: Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein (K in %.1f~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
de: Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
de: Bitte geben Sie den Schichtwert ein (>= 2).

en: Please input the printer access code:
de: Bitte geben Sie den Zugangscode zum Drucker ein:

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp >= End temp + 5)
de: Bitte gültige Werte eingeben:
    Starttemperatur: <= 350
    Endtemperatur: >= 180
    Starttemperatur >= Endtemperatur + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
de: Bitte geben Sie gültige Werte ein:
    Startwert: >= %.1f
    Endwert: <= %.1f
    Endwert: > Startwert
    Schritt: >=%.3f

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end >= start + step)
de: Bitte geben Sie gültige Werte ein:
    Start > 0 Schritte >= 0
    Ende >= Start + Schritte)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end >= start + step)
de: Bitte geben Sie gültige Werte ein:
    Start > 10 Schritte >= 0
    Ende >= Start + Schritte)

en: Please log in before binding your device with a PIN code.
    Alternatively, you can use LAN mode to bind your device. Learn about LAN mode.
de: Bitte melden Sie sich an, bevor Sie Ihr Gerät mit einem PIN-Code binden.
    Alternativ können Sie den LAN-Modus verwenden, um Ihr Gerät zu binden. Erfahren Sie mehr über den LAN-Modus.

en: Please log in first.
de: Bitte loggen Sie sich zuerst ein.

en: Please note that saving action will replace this preset
de: Bitte beachten Sie, dass das Speichern dieses Profil überschreibt.

en: Please note that the model show will undergo certain changes at small pixels case.
    Enabled LOD requires application restart.
de: Bitte beachten Sie, dass die Modelldarstellung bei kleinen Pixeln gewisse Änderungen erfährt.
    Aktivierte LOD erfordert einen Neustart der Anwendung.

en: Please place filaments on the printer based on grouping result.
de: Bitte legen Sie die Filamente entsprechend dem Gruppierungsergebnis in den Drucker ein.

en: Please refer to Wiki before use->
de: Bitte lesen Sie vor der Verwendung die Wiki-Informationen ->

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
de: Bitte beheben Sie die Slicing-Fehler und veröffentlichen Sie es erneut.

en: Please right click to assembly these objects.
de: Bitte klicken Sie mit der rechten Maustaste, um diese Objekte zusammenzusetzen.

en: Please save project and restart the program.
de: Bitte speichern Sie das Projekt und starten Sie das Programm neu.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
de: Bitte wählen Sie die Druckreihenfolge "Nach Objekt", um mehrere Objekte im Spiralvasenmodus zu drucken.

en: Please select a file
de: Bitte wählen Sie eine Datei

en: Please select a type you want to export
de: Bitte wählen Sie einen Profiltyp aus, den Sie exportieren möchten

en: Please select an AMS slot before calibration
de: Bitte wählen Sie vor der Kalibrierung einen AMS-Slot aus.

en: Please select an action
de: Bitte wählen Sie eine Aktion

en: Please select at least one filament for calibration
de: Bitte wählen Sie mindestens ein Filament zur Kalibrierung aus

en: Please select at least one object.
de: Bitte wählen Sie mindestens ein Objekt aus.

en: Please select at least one printer or filament.
de: Bitte wählen Sie mindestens einen Drucker oder Filament aus.

en: Please select at least two volumes.
de: Bitte wählen Sie mindestens zwei Volumen aus.

en: Please select filament to calibrate.
de: Bitte wählen Sie das zu kalibrierende Filament aus.

en: Please select from the following filaments
de: Bitte wählen Sie aus den folgenden Filamenten aus

en: Please select single object.
de: Bitte einzelnes Objekt auswählen.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
de: Wählen Sie hier die Geräte aus, die Sie verwalten möchten (bis zu 6 Geräte)

en: Please select the preset to be deleted
de: Bitte wählen Sie das zu löschende Profil aus.

en: Please select the printer in the list to get box info.
de: Bitte wählen Sie den Drucker aus der Liste aus, um BOX-Informationen zu erhalten.

en: Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
de: Lösen​•​Sie​•​das​•​Problem,​•​indem​•​Sie​•​es​•​ganz​•​auf​•​die​•​Platte​•​schieben​•​oder​•​von​•​ihr​•​entfernen,​•​und​•​stellen​•​Sie​•​sicher,​•​dass​•​die​•​Höhe​•​innerhalb​•​des​•​Druckvolumens​•​liegt.

en: Please try updating QIDI Studio and then try again.
de: Bitte versuchen Sie, QIDI Studio zu aktualisieren und versuchen Sie es dann erneut.

en: Please upgrade your graphics card driver.
de: Bitte aktualisieren Sie Ihren Grafiktreiber.

en: Plot cut plane
de: Schnittebene darstellen

en: Plug
de: Stecker

en: Point
de: Punkt

en: Point and point assembly
de: Punkt- und Punktmontage

en: Point on circle
de: Punkt auf Kreis

en: Point on edge
de: Punkt auf Kante

en: Point on plane
de: Punkt auf Ebene

en: Pop up to select filament grouping mode
de: Pop-up-Fenster zur Auswahl des Gruppierungsmodus für Filamente

en: Portions copyright
de: Informationen zum Urheberrecht

en: Positive values can increase the size of the rib wall, while negative values can reduce the size.However, the size of the rib wall can not be smaller than that determined by the cleaning volume.
de: Positive Werte können die Größe der Rippenwand erhöhen, während negative Werte die Größe verringern können. Die Größe der Rippenwand kann jedoch nicht kleiner sein als die durch das Reinigungsvolumen bestimmte Größe.

en: Post-processing Scripts
de: Nachbearbeitungsskripte

en: Post-processing scripts
de: Nachbearbeitungsskripte

en: Power on update
de: Update beim einschalten

en: Pre start fan time
de: Lüfter Vorstartzeit

en: Precise Z height
de: Präzise Z-Höhe

en: Precise wall
de: Präzise Wand

en: Precision
de: Präzision

en: Precooling target temperature
de: Vorkühlung der Zieltemperatur

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Preferences sync
de: Synchronisierung der Einstellungen

en: Prepare
de: Vorbereiten

en: Prepare and timelapse time
de: Vorbereiten und Zeitrafferzeit

en: Prepare time
de: Vorbereitungszeit

en: Preparing print job
de: Druckauftrag vorbereiten

en: Preset
de: Profil

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
de: Profil "%1%" existiert bereits und ist mit dem aktuellen Drucker nicht kompatibel.

en: Preset "%1%" already exists.
de: Profil "%1%" existiert bereits.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
de: Profil "%1%" enthält die folgenden ungespeicherten Änderungen:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
de: Profil "%1%" ist nicht mit dem neuen Druckerprofil kompatibel und enthält die folgenden nicht gespeicherten Änderungen:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
de: Profil "%1%" ist nicht mit dem neuen Prozessprofil kompatibel und enthält die folgenden nicht gespeicherten Änderungen:

en: Preset Inside Project
de: Projektinternes Profil

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
de: Der voreingestellte Pfad wurde nicht gefunden- Bitte wählen Sie den Hersteller erneut aus.

en: Preset sync
de: Profil Synchronisation

en: Preset(Old)
de: Profil (alt)

[ctx: PresetName]
en: Copy
de: Kopieren

en: Presets
de: Profile

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
de: Profile, auf denen andere Profile basieren, können nicht gelöscht werden!

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
de: Profile, auf denen andere Profile basieren, können nicht gelöscht werden!

en: Pressure Advance
de: Druckvorsprung

en: Pressure Advance Calibration
de: Druckvorstufkalibrierung

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
de: Pressure Advance (Klipper) AKA Linear Advance (Marlin). Für QIDI-Drucker nutzlos

en: Prev
de: Vorh.

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
de: Verhindern Sie das Hin- und Herwechseln zwischen einer zusätzlichen Wand und einer weniger. Diese Spanne erweitert den Bereich der  Extrusionsbreiten auf [Mindestwandbreite - Spanne, 2 * Mindestwandbreite + Spanne]. Durch die Vergrößerung dieses Bereichs wird die Anzahl der Übergänge reduziert, was die Anzahl der Extrusionsstarts/-stopps und die Verfahrzeit verringert. Eine große Variation der Extrusionsbreite kann jedoch zu Unter- oder Überextrusionsproblemen führen. Er wird als Prozentsatz des Düsendurchmessers ausgedrückt

en: Preview
de: Vorschau

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
de: Vorschaumodus:
    Die geladene Datei enthält nur G-Code Befehle. Die Seite "Vorbereiten" kann nicht aufgerufen werden.

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
de: Ein zuvor ungespeichertes Projekt wurde entdeckt, möchten Sie es wiederherstellen?

en: Price
de: Preis

en: Prime Tower
de: Reinigungsturm

en: Prime Tower:
de: Reinigungsturm:

en: Prime tower
de: Reinigungsturm

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
de: Der Reinigungsturm funktioniert nicht, wenn adaptive Schichthöhen aktiviert sind.
    Was möchten Sie beibehalten?
    Ja - Reinigungsturm beibehalten
    NEIN - Adaptive Schichthöhen beibehalten

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
de: Der Reinigungsturm funktioniert nicht, wenn adaptive Schichthöhen oder unabhängige Stütz-Schichthöhen aktiviert sind.
    Was möchten Sie beibehalten?
    JA - Reinigungsturm beibehalten
    NEIN - Adaptive Schichthöhen und Unabhängige Stütz-Schichthöhen beibehalten

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
de: Reinigungsturm funktioniert nicht, wenn unabhängige Stütz-Schichthöhen aktiviert sind.
    Was möchten Sie beibehalten?
    JA - Reinigungsturm beibehalten
    NEIN - unabhängige Stütz-Schichthöhen beibehalten

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
de: Für den gewählten Zeitraffermodus ist ein Reinigungsturm erforderlich. Ohne Reinigungsturm kann es zu Fehlern am Modell kommen. Möchten Sie den Reinigungsturm aktivieren?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
de: Ein Reinigungsturm ist für den gewählten Zeitraffer-Modus erforderlich. Ohne Reinigungsturm kann es zu Fehlern am Modell kommen. Sind Sie sicher, dass Sie den Reinigungsturm deaktivieren möchten?

en: Print
de: Druck

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
de: Nach Objekt drucken: 
    Es wird vorgeschlagen, die automatische Anordnung zu verwenden, um Kollisionen beim Drucken zu vermeiden.

en: Print Failed
de: Druck fehlgeschlagen

en: Print Host upload
de: Drucke Host-Upload

en: Print Options
de: Druckoptionen

en: Print Success
de: Druck erfolgreich

en: Print all
de: Alle Druckplatten drucken

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
de: Druckdatei nicht gefunden. Bitte erneut slicen und zum Drucken senden.

en: Print file not found. please slice again.
de: Druckdatei nicht gefunden. Bitte erneut slicen

en: Print host upload queue
de: Druckhost Upload-Warteschlange

en: Print infill first
de: Zuerst die Füllung drucken

en: Print numbers
de: Zahlen drucken

en: Print plate
de: Druckplatte drucken

en: Print sequence
de: Druckreihenfolge

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
de: Druckreihenfolge von Innenwand und Außenwand.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
de: Dies bestimmt die Druckreihenfolge, sodass Sie Schicht für Schicht oder Objekt für Objekt drucken können.

en: Print settings
de: Druckeinstellungen

en: Print speed of ironing lines
de: Druckgeschwindigkeit der Glättlinien

en: Print task sending times out.
de: Zeitüberschreitung beim Senden des Druckauftrags.

en: Print temperature
de: Drucktemperatur

en: Print using materials mounted on the back of the case
de: Drucken Sie mit Materialien, die auf der Rückseite des Gehäuses angebracht sind

en: Print with filaments in AMS
de: Drucken mit Filamenten im AMS

en: Print with filaments in the AMS
de: Mit Filament aus dem AMS drucken

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
de: Drucken mit Filamenten, die auf der Rückseite des Gehäuses angebracht sind

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
de: Drucken mit Filament von einer externen Spule

en: Printable
de: Druckbar

en: Printable Space
de: Druckbarer Raum

en: Printable area
de: Druckbarer Bereich

en: Printable height
de: Druckbare Höhe

en: Printable space
de: Druckbarer Raum

en: Printer
de: Drucker

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
de: Drucker "%1%" ist mit Profil "%2%" ausgewählt

en: Printer %s nozzle information has not been set. Please configure it before proceeding with the calibration.
de: Die Düseninformationen des Druckers %s wurden nicht eingestellt. Bitte konfigurieren Sie diese, bevor Sie mit der Kalibrierung fortfahren.

en: Printer Created
de: Drucker erstellt

en: Printer Parts
de: Druckerteile

en: Printer Preset
de: Druckerprofil

en: Printer Setting
de: Druckereinstellung

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
de: Drucker und alle Filament- und Prozessprofile, die zum Drucker gehören. 
    Kann mit anderen geteilt werden.

en: Printer camera is malfunctioning.
de: Die Druckerkamera funktioniert nicht richtig.

en: Printer is not connected yet.
de: Drucker ist noch nicht verbunden.

en: Printer model
de: Druckermodell

en: Printer name "%1%" already exists.
de: Der Druckername "%1%" existiert bereits.

en: Printer not connected. Please go to the device page to connect an %s printer before syncing.
de: Drucker nicht verbunden. Bitte rufen Sie die Geräteseite auf, um vor der Synchronisierung einen %s Drucker zu verbinden.

en: Printer notes
de: Drucker-Notizen

en: Printer preset bundle(.qdscfg)
de: Bündel von Druckerprofilen (.qdscfg)

en: Printer preset names
de: Drucker Profilname

en: Printer presets(.zip)
de: Druckerprofile (.zip)

en: Printer settings
de: Drucker-Einstellungen

en: Printer structure
de: Aufbau des Druckers

en: Printer will send assistant message or pause printing if any of the following problem is detected.
de: Der Drucker sendet eine Hilfsmeldung oder unterbricht den Druckvorgang, wenn eines der folgenden Probleme festgestellt wird.

en: Printing
de: Drucken

en: Printing %1s material with %2s nozzle may cause nozzle damage.
de: Das Drucken von %1s Material mit %2s Düse kann zu Düsenschäden führen.

en: Printing Failed
de: Druck fehlgeschlagen

en: Printing Finish
de: Druck abgeschlossen

en: Printing Options
de: Druckoptionen

en: Printing Parameters
de: Druckparameter

en: Printing Pause
de: Druck pausiert

en: Printing Progress
de: Druckprozess

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
de: Drucken von Silkfilamenten
    Wussten Sie, dass Silkfilamente besondere Bedingungen erfordern, um erfolgreich gedruckt zu werden? Eine höhere Temperatur und eine niedrigere Geschwindigkeit werden immer empfohlen, um die besten Ergebnisse zu erzielen.

en: Printing by object G-code
de: Drucken nach Objekt G-Code

en: Printing calibration lines
de: Drucken von Kalibrierungslinien

en: Printing high-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
de: Das gemeinsame Drucken von Filamenten für hohe und niedrige Temperaturen kann zu Verstopfungen der Düse oder zu Schäden am Drucker führen.

en: Printing high-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage. If you still want to print, you can enable the option in Preferences.
de: Das gemeinsame Drucken von Filamenten für hohe und niedrige Temperaturen kann zu Verstopfungen der Düse oder zu Schäden am Drucker führen. Wenn Sie dennoch drucken möchten, können Sie die Option in den Einstellungen aktivieren.

en: Printing high-temp and mid-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
de: Das gemeinsame Drucken von Filamenten für hohe und mittlere Temperaturen kann zu Verstopfungen der Düse oder zu Schäden am Drucker führen.

en: Printing mid-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
de: Das gemeinsame Drucken von Filamenten für mittlere und niedrige Temperaturen kann zu Verstopfungen der Düse oder zu Schäden am Drucker führen.

en: Privacy Policy
de: Datenschutzerklärung

en: Privacy Policy Update
de: Aktualisierung der Datenschutzrichtlinie

en: Problem Solved and Resume
de: Problem gelöst und fortsetzen

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
de: Es ist ein Problem aufgetreten. Bitte aktualisieren Sie die Druckerfirmware und versuchen Sie es erneut.

en: Process
de: Prozess

en: Process Preset Template
de: Prozess Profilvorlage

en: Process Settings
de: Prozesseinstellungen

en: Process notes
de: Prozess-Notizen

en: Process presets(.zip)
de: Prozessprofile (.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
de: Verarbeite G-Code der vorherigen Datei...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
de: Die Verarbeitung des Modells '%1%' mit mehr als 1M Dreiecken könnte langsam sein. Es wird dringend empfohlen, das Modell zu vereinfachen.

en: Product host
de: Produkt Moderator

en: Progress
de: Fortschritt

en: Project
de: Projekt

en: Project Filaments
de: Projekt Filamente

en: Project downloaded %d%%
de: Projekt heruntergeladen %d%%

en: Project-inside presets
de: Projektinternes Profil

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
de: PrusaSlicer basiert ursprünglich auf Slic3r von Alessandro Ranellucci.

en: Publish
de: Veröffentlichen

en: Publish to MakerWorld
de: Auf MakerWorld veröffentlichen

en: Publish was cancelled
de: Veröffentlichung wurde abgebrochen

en: Pull back current filament
de: Ziehen Sie das aktuelle Filament zurück

en: Purge Chute Pile-Up Detection
de: Erkennung von Ansammlungen im Auswurfschacht

en: Purge old filament
de: Altes Filament entfernen

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
de: Die Reinigung nach dem Filamentwechsel erfolgt innerhalb der Objektfüllung. Dies kann die Abfallmenge verringern und die Druckzeit verkürzen. Wenn die Wände mit transparentem Filament gedruckt werden, sind die unterschiedlichen Farben der Füllung sichtbar. Die Funktion ist nur dann wirksam, wenn der Reinigungsturm aktiviert ist.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
de: Die Reinigung nach dem Filamentwechsel erfolgt innerhalb der Stützstrukturen. Dies kann die Abfallmenge verringern und die Druckzeit verkürzen. Die Funktion ist nur dann wirksam, wenn der Reinigungsturm aktiviert ist.

en: Purging volumes
de: Reinigungsvolumen

en: Push new filament into extruder
de: Neues Filament in den Extruder schieben

en: QIDI Cube V2
de: QIDIswürfel V2

en: QIDI Network plug-in not detected.
de: QIDI Network Plug-in nicht erkannt.

en: QIDI Studio GUI initialization failed
de: Initialisierung der QIDI Studio GUI ist fehlgeschlagen

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
de: QIDI Studio bezog sich auch auf einige Ideen aus Cura von Ultimaker.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
de: QIDI Studio basiert auf Bambu Studio von Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
de: QIDI Studio basiert auf Bambu Studio von Bambu Lab.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
de: QIDI Studio basiert auf PrusaSlicer von Prusa Research, das von Slic3r von Alessandro Ranellucci und der RepRap Community stammt.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
de: QIDI Studio basiert auf PrusaSlicer von PrusaResearch und SuperSlicer von Merill(supermerill).

en: QIDI Studio is licensed under
de: QIDI Studio ist lizenziert unter

en: QIDIStudio configuration file read failed. Please manually backup and delete it, and then restart QIDIStudio software.
de: Die QIDIStudio-Konfigurationsdatei konnte nicht gelesen werden. Bitte sichern und löschen Sie die Datei manuell und starten Sie die QIDIStudio-Software neu.

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
de: QIDIStudio hat eine unbehandelte Ausnahme erhalten: %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
de: QIDIStudio wird aufgrund eines Lokalisierungsfehlers beendet. Wir würden uns freuen, wenn Sie das spezifische Szenario melden würden, in dem dieses Problem aufgetreten ist.

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
de: QIDIStudio wird wegen Arbeitsspeichermangels beendet, was ein Bug sein kann. Bitte melden Sie diesen Fehler dem technischen Support.

en: Quality
de: Qualität

en: Quality / Speed
de: Qualität / Geschwindigkeit

en: Quick
de: Schnell

en: Quick set
de: Schnelleinstellung

en: Quit
de: Beenden

en: Quit %s
de: %s verlassen

en: Quit QIDIStudio
de: QIDI Studio verlassen

[ctx: Quit_Switching]
en: Quit
de: Verlassen

en: Radial gradient
de: Radialer Gradient

en: Raft
de: Floß

en: Raft contact Z distance
de: Floß Z-Abstand

en: Raft expansion
de: Floß Erweiterung

en: Raft layers
de: Floßschichten

en: Ramming volumetric speed
de: Rammen Volumengeschwindigkeit

en: Random
de: Zufällig

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
de: Diese Einstellung bewirkt, dass der Werkzeugkopf beim Drucken von Wänden zufällig zittert, so dass die Oberfläche ein raues, strukturiertes Aussehen erhält. Diese Einstellung steuert die Fuzzy-Position.

en: Range
de: Reichweite

en: Rate
de: Bewerten

en: Rate the Print Profile
de: Druckprofil bewerten

en: Rate this print
de: Diesen Druck bewerten

en: Re&load from Disk
de: Neu&laden von Festplatte

en: Re-calculate
de: Neu berechnen

en: Read and accept
de: Gelesen und akzeptieren

en: Rear
de: Hinten

en: Rear View
de: Ansicht von Hinten

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
de: Grund: "%1%" und ein anderes Teil haben keine Überschneidung.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
de: Grund: Teil "%1%" bindet kein Volumen.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
de: Grund: Teil "%1%" hat Selbstüberschneidungen.

en: Reason: part "%1%" is empty.
de: Grund: Teil "%1%" ist leer.

en: Rebuild
de: Wiederaufbau

en: Recalibration
de: Rekalibrierung

en: Receive login report timeout
de: Zeitüberschreitung beim Empfang des Anmeldeberichts

en: Recent projects
de: Letzte Projekte

en: Recommended
de: Empfohlen

en: Recommended nozzle temperature
de: Empfohlene Düsentemperatur

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
de: Die empfohlene Düsentemperatur für diesen Filamenttyp beträgt [%d, %d] °C

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
de: Empfohlener Düsentemperaturbereich für dieses Filament. 0 bedeutet nicht gesetzt

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
de: Beim erneuten Verbinden des Druckers kann der Vorgang nicht sofort abgeschlossen werden. Bitte versuchen Sie es später erneut.

en: Record Factor
de: Rekordfaktor

en: Rectangle
de: Rechteck

en: Rectangular
de: Rechteckig

en: Rectilinear
de: Geradlinig

en: Rectilinear Interlaced
de: Geradlinig verflochten

en: Rectilinear grid
de: Rechtwinkliges Gitter

en: Redo
de: Wiederholen

en: Reduce infill retraction
de: Rückzug bei der Füllung verringern

en: Refresh
de: Aktualisieren

en: Refresh Printers
de: Drucker aktualisieren

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
de: Aktualisierung der vorherigen Flussdynamik-Kalibrierungsdatensätze

en: Region selection
de: Auswahl der Region

en: Regroup filament
de: Filament neu gruppieren

en: Regular
de: Regulär

en: Release Note
de: Hinweis zur Veröffentlichung

en: Reload SVG file from disk.
de: Neu laden der SVG-Datei von der Festplatte.

en: Reload file list from printer.
de: Dateiliste vom Drucker neu laden.

en: Reload from disk
de: Von der Festplatte neu laden

en: Reload from:
de: Neu laden von:

en: Reload the plater from disk
de: Druckplatte neu von der Festplatte laden

en: Reload the selected parts from disk
de: Die ausgewählten Teile von der Festplatte neu laden

en: Remaining errors
de: Verbleibende Fehler

en: Remember my choice
de: Meine Auswahl merken

en: Remember my choice.
de: Auswahl merken.

en: Remove
de: Entfernen

en: Remove Window from Set
de: Fenster aus dem Set entfernen

en: Remove all
de: Alle entfernen

en: Remove connector
de: Verbinder entfernen

en: Remove connector from selection
de: Verbinder aus der Auswahl entfernen

en: Remove connectors
de: Verbinder entfernen

en: Remove detail
de: Detail entfernen

en: Remove fuzzy skin
de: Fuzzy Skin entfernen

en: Remove height range
de: Höhenbereich entfernen

en: Remove last filament
de: Letztes Filament entfernen

en: Remove painted color
de: Gemalte Farbe entfernen

en: Remove parameter
de: Parameter entfernen

en: Remove selected points
de: Markierte Punkte entfernen

en: Remove selection
de: Auswahl entfernen

en: Remove small overhangs
de: Kleine Überhänge entfernen

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
de: Dadurch werden kleine Überhänge entfernt, die möglicherweise keine Stützen benötigen.

en: Remove style
de: Stil entfernen

en: Remove the restriction on mixed printing of high and low temperature filaments.
de: Die Beschränkung für das Mischen von Filamenten mit hoher und niedriger Temperatur aufheben.

en: Remove the selected plate
de: Aktuelle Druckplatte entfernen

en: Removed
de: Entfernt

en: Rename
de: Umbenennen

en: Renaming
de: Wird umbenannt

en: Repair canceled
de: Reparatur abgebrochen

en: Repair failed.
de: Reparatur fehlgeschlagen.

en: Repair finished
de: Reparatur abgeschlossen

en: Repaired 3mf file contains more than one object
de: Reparierte 3mf-Datei enthält mehr als ein Objekt

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
de: Reparierte 3mf-Datei enthält mehr als ein Volumen

en: Repaired 3mf file does not contain any object
de: Reparierte 3mf-Datei enthält kein Objekt

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
de: Reparierte 3mf-Datei enthält kein Volumen

en: Repairing model object
de: Modellobjekt reparieren

en: Repairing object by Windows service
de: Objekt durch Windows-Dienst reparieren

en: Repairing was canceled
de: Reparieren wurde abgebrochen

en: Replace Tiled Window
de: Geteiltes Fenster ersetzen

en: Replace from:
de: Ersetzen von:

en: Replace the project filaments list sequentially based on printer filaments. And unused printer filaments will be automatically added to the end of the list.
de: Ersetzt die Liste der Projektfilamente nacheinander basierend auf den Druckerfilamenten. Nicht verwendete Druckerfilamente werden automatisch am Ende der Liste hinzugefügt.

en: Replace the selected part with new STL
de: Ausgewähltes Teil durch eine neue STL ersetzen.

en: Replace with STL
de: Durch STL ersetzen

en: Report issue
de: Problem melden

en: Required nozzle HRC
de: Erforderliche Düse HRC

en: Reserved keywords found
de: Reservierte Schlüsselwörter gefunden

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Reset Position
de: Position zurücksetzen

en: Reset Rotation
de: Drehung zurücksetzen

en: Reset Window Layout
de: Fensterlayout zurücksetzen

en: Reset all filament mapping
de: Alle Filamentzuordnungen zurücksetzen

en: Reset current filament mapping
de: Aktuelle Zuordnung der Filamente zurücksetzen

en: Reset current rotation to real zeros.
de: Aktuelle Drehung auf echte Nullen zurücksetzen.

en: Reset current rotation to the value when open the rotation tool.
de: Setzt die aktuelle Drehung auf den Wert zurück, der beim Öffnen des Drehwerkzeugs eingestellt wurde.

en: Reset direction
de: Richtung zurücksetzen

en: Reset distance
de: Abstand zurücksetzen

en: Reset mapped extruders.
de: Zurücksetzen von zugeordneten Extrudern.

en: Reset parameter
de: Parameter zurücksetzen

en: Reset rotation
de: Rotation zurücksetzen

en: Reset scale
de: Maßstab zurücksetzen

en: Reset to base
de: Auf Ausgangsposition zurücksetzen

en: Reset to default window layout
de: Auf Standardfensterlayout zurücksetzen

en: Resolution
de: Auflösung

en: Resonance avoidance
de: Resonanzvermeidung

en: Restart selection
de: Auswahl neu starten

en: Restore
de: Wiederherstellen

en: Restore to inch
de: Zu Inch zurücksetzen

en: Restore to meter
de: Auf Meter zurücksetzen

en: Result can be read by human eyes.
de: Die Ergebnisse sind leicht zu erkennen und zu verstehen.

en: Resume
de: Fortsetzen

en: Resume (defects acceptable)
de: Fortsetzen (Fehler akzeptabel)

en: Resume (problem solved)
de: Fortsetzen (Problem gelöst)

en: Resume Printing
de: Drucken fortsetzen

en: Retract
de: Rückzug

en: Retract amount before wipe
de: Rückzugsmenge vor der Reinigung

en: Retract when change layer
de: Zurückziehen beim Schichtwechsel

en: Retraction
de: Rückzug

en: Retraction Length
de: Rückzugslänge

en: Retraction Speed
de: Rückzugsgeschwindigkeit

en: Retraction distance when cut
de: Rückzugsdistanz beim Schneiden

en: Retraction distance when extruder change
de: Rückzugsweg beim Extruderwechsel

en: Retraction test
de: Rückzugstest

en: Retraction when switching material
de: Rückzug bei Materialwechsel

en: Retrieving printer information, please try again later.
de: Druckerinformationen werden abgerufen. Bitte versuchen Sie es später erneut.

en: Retry
de: Wiederholen

en: Retry (problem solved)
de: Erneut versuchen (Problem behoben)

en: Reverse rotation
de: Umgekehrte Drehung

en: Revert text size.
de: Textgröße zurücksetzen.

en: Rib wall
de: Rippenwand

en: Rib width
de: Rippenbreite

en: Right
de: Rechts

en: Right AMS
de: Rechtes AMS

en: Right Extruder
de: Rechter Extruder

en: Right Nozzle
de: Rechte Düse

en: Right View
de: Ansicht von rechts

en: Right button click the icon to drop the object printable property
de: Klicken Sie mit der rechten Maustaste auf das Symbol, um die druckbare Eigenschaft des Objekts zu löschen

en: Right button click the icon to drop the object settings
de: Klicken Sie mit der rechten Maustaste auf das Symbol, um die Objekteinstellungen zu löschen

en: Right click
de: Rechtsklick

en: Right click the icon to fix model object
de: Klicken Sie mit der rechten Maustaste auf das Symbol, um das Modellobjekt zu reparieren

en: Right extruder
de: Rechter Extruder

en: Right filaments
de: Rechte Filamente

en: Right mouse button
de: Rechte Maustaste

en: Right mouse button:
de: Rechte Maustaste:

en: Right nozzle
de: Rechte Düse

en: Right nozzle: %smm
de: Rechte Düse: %smm

en: Right nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
de: Rechte Düse: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Right:
de: Rechts:​

en: Right: %s
de: Rechts: %s

en: Role-based wipe speed
de: Rollenbasierte Wischgeschwindigkeit

en: Rotate
de: Drehen

en: Rotate (absolute)
de: Drehen (absolut)

en: Rotate (relative)
de: Rotieren (relativ)

en: Rotate View
de: Drehen der Ansicht

en: Rotate around center:
de: Um die Mitte drehen:

en: Rotate horizontally
de: Horizontal drehen

en: Rotate of view
de: Drehen der Ansicht

en: Rotate text Clock-wise.
de: Text im Uhrzeigersinn drehen.

en: Rotate the text counterclockwise.
de: Text gegen den Uhrzeigersinn drehen

en: Rotation
de: Drehung

en: Rounded Rectangle
de: Abgerundetes Rechteck

en: Running post-processing scripts
de: Ausführen von Nachbearbeitungsskripten

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
de: STEP
    Wussten Sie, dass Sie Ihre Druckqualität verbessern können, indem Sie eine STEP-Datei anstelle einer STL-Datei slicen?
    QIDI Studio unterstützt das Slicen von STEP-Dateien und liefert glattere Ergebnisse als eine STL mit geringerer Auflösung. Probiere es aus!

en: SVG file path is "%1%"
de: SVG-Dateipfad ist "%1%"

en: Safely remove hardware.
de: Hardware sicher entfernen.

en: Same as Global
de: Identisch mit Global

en: Same as Global Bed Type
de: Entspricht dem allgemeinen Bettyp

en: Same as Global Plate Type
de: Entspricht dem globalen Plattentyp

en: Same as Global Print Sequence
de: Gleich wie Globale Druckreihenfolge

en: Same as top
de: Gleich wie oben

en: Save
de: Speichern

en: Save %1% style
de: Stil %1% speichern

en: Save %1%g filament and %2% changes compared to a printer with one nozzle.
de: Spart %1%g Filament und %2% Wechsel im Vergleich zu einem Drucker mit einer Düse.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to a printer with one nozzle.
de: Spart %1%g Filament und erhöht die Anzahl der Wechsel um %2% im Vergleich zu einem Drucker mit einer Düse.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to optimal grouping.
de: Spart %1%g Filament und verursacht %2% mehr Wechsel im Vergleich zur optimalen Gruppierung.

en: Save %s as
de: %s speichern als

en: Save G-code file as:
de: Speichere G-Code Datei als:

en: Save Project
de: Projekt speichern

en: Save Project as
de: Projekt speichern als

en: Save SLA file as:
de: SLA-Datei speichern als:

en: Save SVG
de: SVG speichern

en: Save SVG file
de: SVG-Datei speichern

en: Save Sliced file as:
de: Geslicte Datei speichern unter:

en: Save as
de: Speichern als

en: Save as '.svg' file
de: Speichern als '.svg'-Datei

en: Save as new style
de: Als neuen Stil speichern

en: Save current %s
de: Aktuelles %s speichern

en: Save current project as
de: Aktuelles Projekt speichern als

en: Save current project to file
de: Aktuelles Projekt in Datei speichern

en: Save current style
de: Aktuellen Stil speichern

en: Save file as:
de: Speichere Datei als:

en: Save or Discard Modified Value
de: Geänderten Wert speichern oder verwerfen

en: Save preset
de: Profil speichern

en: Save project
de: Projekt speichern

en: Save the parameters of the current text tool as a style for easy subsequent use.
de: Speichern Sie die Parameter des aktuellen Textwerkzeugs als Stil, um sie später einfach wiederverwenden zu können.

en: Save the printing files initiated from QIDI Studio, QIDI Handy and MakerWorld on External Storage
de: Speichert die von QIDI Studio, QIDI Handy und MakerWorld initiierten Druckdateien auf einem externen Speicher

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
de: Speichern der ausgewählten Optionen in dem Profil
    "%1%".

en: Save the selected options.
de: Speichern der ausgewählten Optionen.

en: Save to Filament Preset
de: Im Filamentprofil speichern

en: Saving objects into the 3mf failed.
de: Das Speichern von Objekten in der 3mf ist fehlgeschlagen.

en: Scale
de: Skalieren

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
de: Skalierung ändert auch die Anzahl der Kurvensamples (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
de: Objekt so skalieren, dass es in den Druckraum passt

en: Scale ratios
de: Skalierungsverhältnisse

en: Scale to build volume
de: Auf Druckvolumen skalieren

en: Scan first layer
de: Erste Schicht scannen

en: Scanning bed surface
de: Scan der Druckbettoberfläche

en: Scarf Seam On Compensation Circles
de: Schrägnaht auf Kompensationskreisen

en: Scarf application angle threshold
de: Schrägnaht Anwendungswinkel Schwellenwert

en: Scarf around entire wall
de: Schrägnaht um die gesamte Wand

en: Scarf joint for inner walls
de: Schrägnahtverbindungen für Innenwände

en: Scarf length
de: Schrägnaht Länge

en: Scarf seam type
de: Schrägnaht-Typ

en: Scarf seam will be applied on circles for better dimensional accuracy.
de: Die Schrägnaht wird für eine bessere Maßhaltigkeit auf Kreisen angebracht.

en: Scarf slope gap
de: Schrägnaht Lücke

en: Scarf start height
de: Schrägnaht Starthöhe

en: Scarf steps
de: Schrägnaht Schritte

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
de: Planen des Uploads auf `%1%`. Siehe Fenster -> Host-Upload-Druckwarteschlange

en: Seal
de: Siegel

en: Seam
de: Naht

en: Seam gap
de: Nahtlücke

en: Seam painting
de: Naht aufmalen

en: Seam placement away from overhangs(experimental)
de: Nahtplatzierung entfernt von Überhängen (experimentell)

en: Seam position
de: Nahtposition

en: Seams
de: Nähte

en: Search
de: Suchen

en: Search in preset
de: In Profilen suchen

en: Search plate, object and part.
de: Suche Platte, Objekt und Teil.

en: Searching for devices
de: Nach Geräten suchen

en: Second
de: Sekunde

en: Section View
de: Schnittansicht

en: Section view
de: Schnittansicht

en: Select
de: Auswählen

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
de: Wählen Sie 2 Flächen auf Objekten aus und 
    fügen Sie die Objekte zusammen.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
de: Wählen Sie 2 Punkte oder Kreise auf Objekten aus und 
     geben Sie den Abstand zwischen ihnen an.

en: Select All
de: Alle auswählen

en: Select Connected Printers (%d/6)
de: Verbundene Drucker auswählen (%d/6)

en: Select Filament
de: Filament auswählen

en: Select Filament Preset
de: Filamentprofil auswählen

en: Select Model
de: Modell auswählen

en: Select Plate
de: Druckplatte wählen

en: Select Printer
de: Drucker auswählen

en: Select Printers
de: Drucker auswählen

en: Select Type
de: Typ wählen

en: Select Vendor
de: Hersteller auswählen

en: Select a G-code file:
de: Wähle eine G-Code Datei:

en: Select a new file
de: Wähle eine neue Datei aus

en: Select a part
de: Teil auswählen

en: Select all
de: Alles auswählen

en: Select all connectors
de: Alle Verbinder auswählen

en: Select all objects
de: Alle Objekte auswählen

en: Select connected printers (0/6)
de: Verbundene Drucker auswählen (0/6)

en: Select feature
de: Feature auswählen

en: Select filament preset
de: Filamentprofil auswählen

en: Select filament that installed to the left nozzle
de: Wählen Sie das Filament aus, das in der linken Düse installiert ist

en: Select filament that installed to the right nozzle
de: Wählen Sie das Filament aus, das in der rechten Düse installiert ist.

en: Select multiple objects
de: Mehrere Objekte auswählen

en: Select objects by rectangle
de: Objekte per Rechteck auswählen

en: Select point
de: Punkt auswählen

en: Select presets to compare
de: Profile zum Vergleich auswählen

en: Select profile to load:
de: Wählen Sie das zu ladende Profil:

en: Select settings
de: Wähle Einstellungen

en: Select the language
de: Sprache wählen

en: Select the object/part and mouse click to change the name
de: Wähle das Objekt/Teil aus und klicke mit der Maus, um den Namen zu ändern

en: Select the object/part and press space to change the name
de: Wähle das Objekt/Teil aus und drücke die Leertaste, um den Namen zu ändern

en: Select/Remove printers(system presets)
de: Drucker auswählen/entfernen (Systemvoreinstellungen)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
de: Der gewählte Durchmesser und der Maschinendurchmesser stimmen nicht überein

en: Selection
de: Auswahl

en: Selection Mode
de: Auswahlmodus

en: Selection conflicts
de: Auswahlkonflikte

en: Selects all objects
de: Alle Objekte auswählen

en: Send
de: Senden

en: Send G-code
de: Sende G-code

en: Send Options
de: Optionen senden

en: Send all
de: Alles senden

en: Send print job
de: Druckauftrag senden

en: Send to BFMC
de: An BFMC senden

en: Send to Multi-device
de: An mehrere Geräte senden

en: Send to Printer storage
de: An Druckerspeicher senden

en: Send to QIDI Farm Manager Client
de: An QIDI Farm Manager Client senden

en: Send to print
de: Zum Drucken senden

en: Send to printer
de: Zum Drucker senden

en: Sending
de: Senden

en: Sending Cancel
de: Senden abgebrochen

en: Sending Failed
de: Senden fehlgeschlagen

en: Sending Finish
de: Senden abgeschlossen

en: Sending failed, please try again!
de: Senden fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut!

en: Sending gcode file over LAN
de: Senden der G-Code-Datei über LAN

en: Sending gcode file to sdcard
de: Senden der G-Code-Datei an die MicroSD-Karte

en: Sending print configuration
de: Druckkonfiguration senden

en: Sending print job over LAN
de: Druckauftrag über LAN senden

en: Sending print job through cloud service
de: Druckauftrag über den Cloud-Dienst senden

en: Sending...
de: Senden...

en: Sent Time
de: Sendezeit

en: Sequence
de: Reihenfolge

en: Serial
de: Seriennummer

en: Serial:
de: Seriennummer:

en: Serious
de: Ernst

en: Serious warning:
de: Ernsthafte Warnung:

en: Server Exception
de: Serverausnahme

en: Service Unavailable
de: Dienst nicht verfügbar

en: Service name
de: Servicename

en: Set
de: Festlegen

en: Set 3DConnexion
de: 3DConnexion einrichten

en: Set 3DConnexion mouse
de: 3DConnexion-Maus einstellen

en: Set Filament for selected items
de: Filament für ausgewählte Elemente festlegen

en: Set Mirror
de: Spiegel einstellen

en: Set Orientation
de: Orientierung setzen

en: Set Scale
de: Skalierung setzen

en: Set as an individual object
de: Als eigenes Objekt definieren

en: Set as cover
de: Als Abdeckung einstellen

en: Set as individual objects
de: Als eigene Objekte definieren

en: Set dynamic flow calibration to 'OFF' to enable custom dynamic flow value.
de: Stellen Sie die dynamische Flusskalibrierung auf „AUS“, um einen benutzerdefinierten dynamischen Flusswert zu aktivieren.

en: Set extruder number for the objects and parts
de: Extrudernummer für die Objekte und Teile einstellen

en: Set filament for selected items
de: Filament für ausgewählte Elemente festlegen

en: Set filaments to use
de: Zu verwendende Filamente einstellen

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
de: Legt die Greifsymbolgröße für die Werkzeuge zum Verschieben, Drehen und Skalieren fest.

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
de: Parameter für mehrere Objekte festlegen
    Wussten Sie schon, dass Sie die Slicingparameter für alle ausgewählten Objekte gleichzeitig festlegen können?

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
de: Legen Sie die Art der Schrägnaht für dieses Filament fest. Diese Einstellung kann die Sichtbarkeit der Naht minimieren.

en: Set the brim type of this object to "painted"
de: Setzen Sie den Randtyp dieses Objekts auf "bemalt".

en: Set the number of AMS installed on the nozzle.
de: Stellen Sie die Anzahl der installierten AMS an der Düse ein.

en: Set to Optimal
de: Auf Optimal einstellen

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
de: Das Einstellen von AMS-Slot-Informationen während des Drucks wird nicht unterstützt.

en: Setting Overrides
de: Überschreibungen der Einstellungen

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
de: Das Festlegen von Informationen zum virtuellen Steckplatz während des Druckens wird nicht unterstützt

en: Settings
de: Einstellungen

en: Settings for height range
de: Einstellungen für den Höhenbereich

en: Setup Wizard
de: Einrichtungsassistent

en: Shape
de: Form

en: Shape is marked as invisible (%1%).
de: Die Form ist als unsichtbar markiert (%1%).

en: Shell
de: Schale

en: Shift + Enter
de: Umschalt + Eingabe

en: Shift + L
de: Umschalt + L

en: Shift + Left mouse button
de: Umschalttaste + Linke Maustaste

en: Shift + Left mouse button:
de: Umschalttaste + Linke Maustaste:

en: Shift + Right mouse button:
de: Umschalttaste + rechte Maustaste:

en: Shift+
de: Umschalttaste+

en: Shift+A
de: Umschalttaste+A

en: Shift+Any arrow
de: Umschalttaste + beliebige Pfeiltaste

en: Shift+D
de: Umschalt+D

en: Shift+Left mouse button
de: Umschalttaste + Linke Maustaste

en: Shift+Mouse wheel
de: Umschalttaste + Mausrad

en: Shift+R
de: Umschalttaste+R

en: Shift+Tab
de: Umschalttaste+Tab

en: Shortcut Key
de: Tastenkürzel

en: Should not large than layer height.
    Reset to 10%
de: Sollte nicht größer sein als die Schichthöhe.
    Auf 10% zurücksetzen

en: Show
de: Anzeigen

en: Show "Live Video" guide page.
de: Anleitungsseite „Live-Video“ anzeigen.

en: Show &Overhang
de: Zeige Überhang

en: Show 3D Navigator
de: 3D-Navigator anzeigen

en: Show All
de: Alle anzeigen

en: Show Configuration Folder
de: Konfigurationsordner anzeigen

en: Show Labels
de: Etiketten anzeigen

en: Show Tip of the Day
de: Tipp des Tages anzeigen

en: Show all files, recent first.
de: Alle Dateien anzeigen, die neuesten zuerst.

en: Show all presets (including incompatible)
de: Alle Profile anzeigen (auch inkompatible)

en: Show error message
de: Fehlermeldung anzeigen

en: Show history on the home page
de: Historie auf der Startseite anzeigen

en: Show home page on startup
de: Startseite beim Starten anzeigen

en: Show keyboard shortcuts list
de: Liste der Tastaturkürzel anzeigen

en: Show object labels in 3D scene
de: Objektbeschriftungen in der 3D-Szene anzeigen

en: Show object overhang highlight in 3D scene
de: Hervorhebung des Objektüberhangs in einer 3D-Szene anzeigen

en: Show online staff-picked models on the home page
de: Von Mitarbeitern ausgewählte Online-Models auf der Startseite anzeigen

en: Show the list of the keyboard shortcuts
de: Liste der Tastaturkürzel anzeigen

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
de: Zeigt den Dialog zur Einstellung der Step-Mesh-Parameter an.

en: Show the warning dialog again when importing non-QIDI 3MF files
de: Warnungsdialog beim Importieren von Nicht-QIDI-3MF-Dateien erneut anzeigen

en: Show wireframe
de: Gittermodell anzeigen

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
de: Dialogfeld für 3Dconnexion Geräteeinstellungen anzeigen/ausblenden

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
de: Schrumpft die erste Schicht auf der Druckplatte, um den Elefantenfuß-Effekt auszugleichen.

en: Shrinkage
de: Schrumpfung

en: Silent
de: Leise

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
de: Die Vereinfachung ist derzeit nur möglich, wenn ein einzelnes Teil ausgewählt ist

en: Simplify
de: Vereinfachen

en: Simplify Model
de: Modell vereinfachen

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
de: Modell vereinfachen
    Wussten Sie schon, dass Sie die Anzahl der Dreiecke in einem Netz mit der Funktion "Netz vereinfachen" reduzieren können? Klicken Sie mit der rechten Maustaste auf das Modell und wählen Sie "Modell vereinfachen". Weitere Informationen finden Sie in der Dokumentation.

en: Simplify model
de: Modell vereinfachen

en: Simply switch to "%1%"
de: Wechseln Sie einfach zu "%1%"

en: Simulate
de: Simulieren

en: Single extruder MM setup
de: Einzelextruder MM-Setup

en: Single extruder multimaterial parameters
de: Einzelextruder Multimaterial-Parameter

en: Single sided scaling
de: Einseitige Skalierung

en: Size
de: Größe

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
de: Größe der rechteckigen Druckplatte in X und Y.

en: Size in emboss direction.
de: Größe in Prägerichtung.

en: Size:
de: Größe:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
de: Größe: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
de: Größe: %1% x %2% x %3% mm

en: Skeleton infill density
de: Skelettfüllungsdichte

en: Skeleton line width
de: Skelettlinienbreite

en: Skew ratio
de: Schieflage

en: Skin infill density
de: Hautfüllungsdichte

en: Skin infill depth
de: Hautfüllungstiefe

en: Skin line width
de: Hautlinienbreite

en: Skip
de: Überspringen

en: Skip AMS blacklist check
de: Überspringen der AMS Blacklist-Prüfung

en: Skip Calibration2
de: Kalibrierung 2 überspringen

en: Skip Objects
de: Objekte überspringen

en: Skip points
de: Überspringpunkte

en: Skip this Version
de: Diese Version überspringen

en: Skipping %d objects.
de: %d Objekte werden übersprungen.

en: Skipping all objects.
de: Alle Objekte überspringen.

en: Skipping objects.
de: Objekte überspringen.

en: Skirt distance
de: Abstand der Schürze

en: Skirt height
de: Schürzenhöhe

en: Skirt loops
de: Schürzenschlaufen

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
de: Slic3r kann G-Code-Dateien auf einen Drucker-Host hochladen. Dieses Feld muss die Art des Hosts enthalten.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
de: Slic3r kann G-Code-Dateien auf einen Drucker-Host hochladen. Dieses Feld sollte den API-Schlüssel oder das für die Authentifizierung erforderliche Passwort enthalten.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
de: Slic3r kann G-Code-Dateien auf einen Drucker-Host hochladen. Dieses Feld sollte den Hostnamen, die IP-Adresse oder die URL der Drucker-Host-Instanz enthalten. Auf einen Drucker-Host hinter HAProxy mit aktivierter Basisauthentifizierung kann zugegriffen werden, indem Benutzername und Passwort in die URL in folgendem Format eingegeben werden: https://username:password@Ihre-octopi-Adresse/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
de: Slic3r wurde von Alessandro Ranellucci mit der Hilfe vieler anderer Mitwirkender entwickelt.

en: Slice all
de: Alle Slicen

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
de: Slicen Sie alle Druckplatten, um Zeit- und Filamentschätzungen zu erhalten

en: Slice gap closing radius
de: Slice-Lückenschlussradius

en: Slice plate
de: Druckplatte slicen

en: Sliced Info
de: Slice-Info

en: Slicing
de: Slicen

en: Slicing Canceled
de: Slicen abgebrochen

en: Slicing Mode
de: Slicing-Modus

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
de: Parametertabelle für das Slicen
    Wussten Sie, dass Sie alle Objekte/Teile in einer Tabelle anzeigen und die Einstellungen für jedes Objekt/Teil ändern können?

en: Slicing Plate %d
de: Slicen der Druckplatte %d

en: Slicing Plate 1
de: Slicen der Druckplatte 1

en: Slicing Result
de: Slicing-Ergebnis

en: Slicing complete
de: Slicing abgeschlossen

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
de: Dies ist die Höhe für jede Schicht. Kleinere Schichthöhen sorgen für eine höhere Genauigkeit, verlängern aber die Druckzeit.

en: Slicing mesh
de: Slicen des Netzes

en: Slope
de: Steigung

en: Slow down by height
de: Verlangsamung nach Höhe

en: Slow down for overhang
de: Verlangsamen bei Überhängen

en: Slow printing down for better layer cooling
de: Verlangsamen für eine bessere Schichtkühlung

en: Small perimeters
de: Kleine Wände

en: Small perimter threshold
de: Schwellenwert für kleine Wände

en: Smaller linear and angular deflections result in higher-quality transformations but increase the processing time.
de: Kleinere lineare und winklige Ablenkungen führen zu qualitativ hochwertigeren Transformationen, erhöhen aber die Verarbeitungszeit.

en: Smart fill
de: Intelligentes Füllen

en: Smart fill angle
de: Intelligenter Füllwinkel

en: Smart scarf seam application
de: Intelligente Schrägnaht-Anwendung

en: Smooth Spiral
de: Glatte Spirale

en: Smooth Spiral smoothes out X and Y moves as wellresulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
de: Glatte Spiral glättet auch X- und Y-Bewegungen, sodass selbst in XY-Richtungen an Wänden, die nicht vertikal sind, überhaupt keine sichtbare Naht entsteht.

en: Smooth coefficient
de: Glättungskoeffizient

en: Smooth mode for timelapse is enabled, but the prime tower is off, which may cause print defects. Please enable the prime tower, re-slice and print again.
de: Der Glättungsmodus für den Zeitraffer ist aktiviert, aber der Reinigungsturm ist ausgeschaltet, was zu Druckfehlern führen kann. Bitte aktivieren Sie den Reinigungsturm, slicen Sie erneut und drucken Sie erneut.

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
de: Der gewählte Zeitraffermodus wird nicht unterstützt, wenn die Sequenz "nach Objekt" aktiviert ist.

en: Smooth speed discontinuity area
de: Bereich mit sanfter Geschwindigkeitsänderung

en: Smoothing
de: Glättung

en: Smoothing outwall speed in z direction to get better surface quality. Print time will increases. It is not work on spiral vase mode.
de: Glätten der Außenwand in Z-Richtung, um eine bessere Oberflächenqualität zu erzielen: Die Druckzeit wird länger. Im Spiraldruckmodus funktioniert das nicht.

en: Smoothing wall speed along Z(experimental)
de: Geschwindigkeit der Wandglättung entlang Z (experimentell)

en: Smoothing z direction speed
de: Glättungsgeschwindigkeit Z-Richtung

en: Snap
de: Andocken

en: Snap global parameters
de: Globale Parameter fangen

en: Snug
de: Nahtlos

en: Softening temperature
de: Erweichungstemperatur

[ctx: Software]
en: Update
de: Jetzt aktualisieren

en: Software has New version.
de: Die Software hat eine neue Version.

en: Soluble material
de: Lösliches Material

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
de: Lösliches Material wird in der Regel für den Druck von Stützen und Stütz-Schnittstellen verwendet

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
de: Länge an Material die im Extruder zurückgezogen wird, um ein herauslaufen des Filaments bei langen Verfahrwegen zu vermeiden. Null deaktiviert dein Rückzug.

en: Some connectors are overlapped
de: Einige Verbinder überlappen sich

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
de: Einige vorhandene Profile konnten wie folgt nicht erstellt werden:

en: Some faces don't have color defined.
de: Einige Flächen haben keine definierte Farbe.

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
de: Einige Ihrer Bilder konnten nicht hochgeladen werden. Möchten Sie zur Bewertung auf die Webseite weitergeleitet werden?

en: Some presets are modified.
de: Einige Profileinstellungen wurden geändert.

en: Some values have been replaced. Please check them:
de: Einige Werte sind ersetzt worden. Bitte überprüfen Sie diese:

en: Source Volume
de: Quellvolumen

en: Space
de: Platz

en: Spacing
de: Abstand

en: Spacing between support lines
de: Abstände zwischen den Stützlinien

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
de: Abstand der unteren Trennschichtlinien der Stützstrukturen. Null bedeutet eine gefüllte Schnittstelle.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
de: Abstand der Schnittstellenlinien. Null bedeutet eine gefüllte Schnittstelle

en: Spaghetti Detection
de: Spaghetti Erkennung

en: Sparse infill
de: Füllung

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
de: Innere Füllbereiche, die kleiner als dieser Wert sind, werden durch massive Füllungen ersetzt.

en: Sparse infill density
de: Fülldichte

en: Sparse infill pattern
de: Füllmuster

en: Special mode
de: Spezialmodus

en: Specify number of colors:
de: Anzahl der Farben angeben:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
de: Geben Sie die URL der Benutzeroberfläche Ihres Geräts an, wenn diese nicht mit print_host identisch ist

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Speed (mm/s)
de: Geschwindigkeit (mm/s)

en: Speed at ending height
de: Geschwindigkeit bei Endhöhe

en: Speed at starting height
de: Geschwindigkeit bei Starthöhe

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
de: Geschwindigkeit für das Einziehen von Filament in den Extruder nach einem Rückzug. 0 bedeutet die gleiche Geschwindigkeit wie der Rückzug.

en: Speed for vertical shells with overhang regions. If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe internal solid infill speed above
de: Geschwindigkeit für vertikale Schalen mit Überhangbereichen. Wenn sie als Prozentsatz ausgedrückt wird (zum Beispiel: 80 %), wird sie auf der Grundlage der Geschwindigkeit der inneren soliden Füllung berechnet.

en: Speed limitation
de: Geschwindigkeitsbegrenzung

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
de: Geschwindigkeit des Hilfskühlventilators im unversiegelten Zustand. Der Hilfsventilator wird bei dieser Geschwindigkeit während des Drucks laufen, außer in den ersten mehreren Schichten, die keine Kühlungsschichten haben.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
de: Geschwindigkeit des Hilfslüfters für die Teilekühlung. Der Hilfslüfter läuft während des Drucks mit dieser Geschwindigkeit, mit Ausnahme der ersten Schichten, für die keine Kühlung vorgesehen ist.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
de: Geschwindigkeit für Brücken und vollständig überhängende Wände.

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
de: Geschwindigkeit des Kammerlüfters während des Drucks: Diese Geschwindigkeit überschreibt die Geschwindigkeit im benutzerdefinierten Filament G-Code.

en: Speed of exhuast fan after printing completes
de: Geschwindigkeit des Kammerlüfters nach Abschluss des Druckvorgangs

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
de: Geschwindigkeit für die Lückenfüllung. Lücken haben normalerweise eine unregelmäßige Linienbreite und sollten deshalb langsamer gedruckt werden.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
de: Geschwindigkeit der ersten Schicht mit Ausnahme der massiven Füllung.

en: Speed of inner wall
de: Druckgeschwindigkeit der Innenwand

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
de: Geschwindigkeit der inneren massiven Füllungen, ohne die obere oder untere Oberfläche.

en: Speed of internal sparse infill
de: Geschwindigkeit der inneren Füllung.

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
de: Geschwindigkeit der äußersten Wand, welche später sichtbar ist. Wird in der Regel langsamer als die Innenwände gedruckt, um eine bessere Qualität zu erzielen.

en: Speed of retractions
de: Geschwindigkeit für den Rückzug

en: Speed of solid infill part of initial layer
de: Geschwindigkeit der massiven Füllung der ersten Schicht.

en: Speed of support
de: Druckgeschwindigkeit für Stützstrukturen

en: Speed of support interface
de: Geschwindigkeit der Stützstruktur-Schnittstellen.

en: Speed of top surface infill which is solid
de: Geschwindigkeit der massiven Füllung der Oberseite.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
de: Eilgeschwindigkeit, wenn nicht extrudiert wird.

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
de: Beschleunigen Sie Ihren Druck mit adaptiven Schichthöhe
    Wussten Sie, dass Sie ein Modell noch schneller drucken können, wenn Sie die Option "Adaptive Schichthöhe" verwenden? Probiere es aus!

en: Speed:
de: Geschwindigkeit:

en: Speed:
de: Geschwindigkeit:

en: Sphere
de: Kugel

en: Spiral
de: Spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0, timelapse type is traditional and smoothing wall speed in z direction is false.
de: Der Spiralmodus funktioniert nur, wenn Wandschleifen 1, Stützen deaktiviert, obere Schalenschichten 0, innere Fülldichte 0, Zeitraffertyp traditionell und Glättung der Wandgeschwindigkeit in Z-Richtung aus ist.

en: Spiral vase
de: Spiralvase

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
de: Aktiviert die Spiralisierung, welche die Z-Bewegungen der Außenkontur glättet und verwandelt ein Volumenmodell in einen einwandigen Druck mit soliden unteren Schichten. Das endgültig erzeugte Modell hat dadurch keine Naht.

en: Split
de: Teilen

en: Split compound and compsolid into multiple objects
de: Compound und CompSolid in mehrere Objekte teilen

en: Split the selected object
de: Das ausgewählte Objekt teilen

en: Split the selected object into multiple objects
de: Das ausgewählte Objekt in mehrere Objekte aufteilen

en: Split the selected object into multiple parts
de: Das ausgewählte Objekt in mehrere Teile aufteilen

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
de: In Objekte/Teile aufteilen
    Wussten Sie, dass Sie ein großes Objekt in kleine Teile aufteilen können, um es leichter einzufärben oder drucken zu können?

en: Split to objects
de: In Objekte trennen

en: Split to parts
de: In Teile trennen

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
de: Drucke in mehrere Druckplatten aufteilen
    Wussten Sie, dass Sie ein Modell, das aus vielen Teilen besteht, in einzelne Druckplatten aufteilen können? Dadurch wird es einfacher, den Überblick über alle Teile zu behalten.

en: Square
de: Quadrat

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
de: Objekte stapeln
    Wussten Sie, dass Sie Objekte als Ganzes stapeln können?

en: Stack overflow
de: Stapelüberlauf

en: Stainless Steel
de: Edelstahl

en: Stainless steel
de: Edelstahl

en: Standard profile for 0.16mm layer height, prioritizing speed.
de: Standardprofil für 0,16mm Schichthöhe, Geschwindigkeit priorisiert.

en: Standard profile for 0.4mm nozzle, prioritizing speed.
de: Standardprofil für 0,4mm Düse, Geschwindigkeit priorisiert.

en: Standard profile for 0.6mm nozzle, prioritizing speed.
de: Standardprofil für 0,6mm Düse, Geschwindigkeit priorisiert.

en: Standard profile for 0.8mm nozzle, prioritizing speed.
de: Standardprofil für 0,8mm Düse, Geschwindigkeit priorisiert.

en: Start Calibration
de: Kalibration starten

en: Start G-code
de: Start G-Code

en: Start G-code when start the printing of this filament
de: G-Code hinzufügen, wenn der Druck dieses Filaments beginnt

en: Start G-code when start the whole printing
de: G-Code hinzufügen, wenn der Druckvorgang beginnt

en: Start a new project
de: Ein neues Projekt beginnen

en: Start a new window
de: Neues Fenster starten

en: Start calibration
de: Kalibrierung starten

en: Start end points
de: Anfangs- und Endpunkte

en: Start retraction length:
de: Start Rückzugslänge:

en: Start speed:
de: Startgeschwindigkeit:

en: Start temp:
de: Starttemperatur:

en: Start volumetric speed:
de: Start Volumengeschwindigkeit:

en: Starting height
de: Starthöhe

en: Statement about User Experience Improvement Program
de: Erklärung zum Programm zur Verbesserung der Benutzererfahrung

en: Statement on User Experience Improvement Plan
de: Erklärung zum Plan zur Verbesserung der Benutzererfahrung

en: Statistics of All Plates
de: Statistiken aller Platten

en: Step
de: Schritt

en: Step 1
de: Schritt 1

en: Step 2
de: Schritt 2

en: Step 3
de: Schritt 3

en: Step file import parameters
de: Step-Datei-Importparameter

en: Still print by object?
de: Immer noch nach Objekt drucken?

en: Stop Buzzer
de: Buzzer stoppen

en: Stop Printing
de: Drucken stoppen

en: Stop them and continue anyway?
de: Stoppen und trotzdem fortsetzen?

en: Storage
de: Speicher

en: Storage Abnormal
de: Abnormaler Speicher

en: Storage is not available or is in read-only mode.
de: Der Speicher ist nicht verfügbar oder befindet sich im Nur-Lese-Modus.

en: Storage needs to be inserted before printing via LAN.
de: Der Speicher muss vor dem Druck über LAN eingelegt werden.

en: Storage needs to be inserted before printing.
de: Der Speicher muss vor dem Drucken eingelegt werden.

en: Storage needs to be inserted before send to printer.
de: Der Speicher muss vor dem Senden an den Drucker eingefügt werden.

en: Storage needs to be inserted before sending to printer.
de: Der Speicher muss vor dem Senden an den Drucker eingefügt werden.

en: Storage needs to be inserted to record timelapse.
de: Für die Zeitrafferaufnahme muss ein Speicher eingefügt werden.

en: Store Sent Files on External Storage
de: Gesendete Dateien auf externem Speicher speichern

en: Strength
de: Stärke

en: Strength profile for 0.6mm nozzle, prioritizing strength.
de: Stabilitätsprofil für 0,6mm Düse, wobei Stabilität priorisiert wird.

en: Strength profile for 0.8mm nozzle, prioritizing strength.
de: Stabilitätsprofil für 0,8mm Düse, wobei die Stabilität im Vordergrund steht.

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
de: Strich der Form (%1%) enthält nicht unterstützte: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
de: Der Strich der Form (%1%) ist zu dünn (Mindestbreite ist %2% mm).

en: Strong cooling mode is suitable for printing PLA/TPU materials. In this mode, the printouts will be fully cooled.
de: Der starke Kühlmodus eignet sich für den Druck von PLA/TPU-Materialien. In diesem Modus werden die Drucke vollständig abgekühlt.

en: Studio has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
de: Studio hat festgestellt, dass die Synchronisationsfunktion Ihrer Benutzerprofile nicht aktiviert ist, was dazu führen kann, dass die Filamenteinstellungen auf der Geräteseite nicht erfolgreich sind. 
    Klicken Sie auf „Benutzerprofile synchronisieren“, um die Synchronisierungsfunktion zu aktivieren.

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
de: Studio will remember build plate selected last time for certain printer models.

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in QIDI Studio > Preferences
de: Studio berechnet Ihre Spülmengen jedes Mal neu, wenn sich die Filamentfarbe oder die Filamente ändern. Sie können die automatische Berechnung in QIDI Studio > Einstellungen deaktivieren.

en: Style
de: Stil

en: Style "%1%" can't be used and will be removed from a list.
de: Der Stil „%1%“ kann nicht verwendet werden und wird aus der Liste entfernt.

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs. Organic style will produce more organic shaped tree structure and less interfaces which makes it easer to be removed. The default style is organic tree for most cases, and hybrid tree if adaptive layer height or soluble interface is enabled.
de: Stil und Form der Stütze. Bei normaler Unterstützung werden durch das Projizieren der Stützen in ein regelmäßiges Raster stabilere Stützen erstellt (Standard), während eng anliegende Stützentürme Material sparen und die Narbenbildung am Objekt reduzieren.
    Bei Baumstützen führt ein schlanker Stil zu einer aggressiveren Zusammenführung der Äste und spart viel Material, ein starker Stil führt zu einer größeren und stärkeren Stützstruktur und verbraucht mehr Material, während der Hybridstil eine Kombination aus schlankem Baum und normaler Stütze mit normalen Knoten unter großen flachen Überhängen ist. Der organische Stil führt zu einer organischeren Baumstruktur und weniger Schnittstellen, wodurch er leichter entfernt werden kann. Der Standardstil ist in den meisten Fällen der organische Baum und der Hybridbaum, wenn die adaptive Schichthöhe oder die lösliche Schnittstelle aktiviert ist.

en: Style name
de: Stilname

en: Sub merge
de: Zusammenführen

en: Sub-merged body
de: Sub-merged Körper

en: Submit
de: Absenden

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
de: Ein Teil subtrahieren
    Wussten Sie, dass Sie mit dem "negatives Teil Modifikator" ein Netz von einem anderen subtrahieren können? Auf diese Weise können Sie z.B. leicht veränderbare Löcher direkt in QIDI Studio erstellen. Lesen Sie mehr dazu in der Dokumentation.

en: Subtract from
de: Subtrahieren von

en: Subtract with
de: Subtrahieren mit

en: Success to get history result
de: Erfolgreich Verlaufsergebnis erhalten

en: Success!
de: Erfolgreich!

en: Successfully executed post-processing script
de: Nachbearbeitungsskript erfolgreich ausgeführt

en: Successfully sent. Close current page in %s s
de: Erfolgreich gesendet. Aktuelle Seite schließt in %ss

en: Successfully sent. Close current page in %s s.
de: Erfolgreich gesendet. Schließe aktuelle Seite in %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %s s.
de: Erfolgreich gesendet. Automatische Weiterleitung zur Geräteseite in %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
de: Erfolgreich gesendet, springt automatisch zur Geräteseite in %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
de: Erfolgreich gesendet. Automatisches Springen zur nächsten Seite in %ss

en: Successfully synchronized color and type of filament from printer.
de: Farbe und Art des Filaments vom Drucker wurden erfolgreich synchronisiert.

en: Successfully synchronized nozzle and AMS number information.
de: Düsen- und AMS-Nummerninformationen erfolgreich synchronisiert.

en: Successfully synchronized nozzle information.
de: Die Düseninformationen wurden erfolgreich synchronisiert.

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
de: Erfolgreich ausgeworfen. Das Gerät %s(%s) kann jetzt sicher vom Computer entfernt werden.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
de: Anmerkung: Reinigungsvolumen im Bereich [%d, %d]

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Support
de: Stützen

en: Support Blocker
de: Stützblocker

en: Support Cubic
de: Kubisch Stützen

en: Support Enforcer
de: Stützverstärker

en: Support Generated
de: Stützstrukturen generiert

en: Support beta version update.
de: Unterstützt die Aktualisierung von Beta-Version.

en: Support control box temperature
de: Temperatur der Steuerbox für Stützen

en: Support control chamber temperature
de: Unterstützung der Kammertemperatursteuerung

en: Support critical regions only
de: Nur kritische Bereiche stützen

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
de: Stützerzwinger werden verwendet, aber die Stützstrukturen sind nicht aktiviert. Bitte aktivieren Sie die Stützstruktur-Funktion.

en: Support filament
de: Filament für Stützen

en: Support interface
de: Stützstruktur-Schnittstelle

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
de: Die Stützschicht verwendet die Schichthöhe unabhängig von der Objektschicht. Dies dient dazu, die Anpassung des Z-Abstands zu unterstützen und Druckzeit zu sparen. Diese Option ist ungültig, wenn der Prime Tower aktiviert ist.

en: Support material
de: Stützmaterial

en: Support material is commonly used to print support and support interface
de: Stützmaterial wird üblicherweise zum Drucken von Stützen und Stütz-Schnittstellen verwendet.

en: Support multi bed types
de: Unterstützung für mehrere Bettarten

en: Support painting
de: Stützen malen

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
de: Stützen malen
    Wussten Sie, dass Sie die Position der Stützen aufmalen können? Diese Funktion macht es möglich, das Stützmaterial nur auf die Bereiche des Modells zu platzieren, die es tatsächlich benötigen.

en: Support transition
de: Stützübergang

en: Support wall loops
de: Stützwandschlaufen

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
de: Für Überhänge, deren Neigungswinkel unter diesem Wert liegt, werden Stützen generiert.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
de: Stützen/Farbmalen: Stiftradius einstellen

en: Support/Color Painting: adjust section position
de: Stützen/Farbmalen: Position des Abschnitts anpassen

en: Support/object first layer gap
de: Stützen/Objekt erste Schicht Abstand

en: Support/object xy distance
de: Stützen/Objekt XY-Abstand

en: Support/raft base
de: Stütz-/Floßbasis

en: Support/raft interface
de: Stütz-/Floß Schnittstelle

en: Supported range: 180°C - 350°C
de: Unterstützter Bereich: 180°C — 350°C

en: Supports Painting
de: Aufmalstützen

en: Supports silent mode
de: Unterstützt den Leise-Modus

en: Surround
de: Umgeben

en: Surround projection by char
de: Umgebungs-Projektion von char

en: Surround surface
de: Umgebungsfläche

en: Swap Y/Z axes
de: Y/Z-Achsen vertauschen

en: Switch cloud environment, Please login again!
de: Cloud-Umgebung gewechselt; Bitte erneut anmelden!

en: Switch diameter
de: Durchmesser wechseln

en: Switch now
de: Jetzt wechseln

en: Switch tab page
de: Registerkarte wechseln

en: Switch to 3mf model files.
de: Wechsel zu 3mf-Modelldateien.

en: Switch to Device tab
de: Wechseln Sie zum Gerät-Tab

en: Switch to normal mode
de: Zum Normalen Modus wechseln

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
de: Wechseln Sie in den objektbezogenen Einstellungsmodus, um die Modifikatoreinstellungen zu bearbeiten.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
de: Wechseln Sie in den objektbezogenen Einstellungsmodus, um die Prozesseinstellungen der ausgewählten Objekte zu bearbeiten.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
de: Zu einem geradlinigen Muster wechseln?
    Ja - zu einem geradlinigen Muster wechseln
    Nein - Dichte auf den Standardwert von nicht 100% zurücksetzen

en: Switch to silent mode
de: Zum Leise-Modus wechseln

en: Switch to timelapse files.
de: Wechseln zu Zeitrafferdateien.

en: Switch to video files.
de: Wechseln zu Videodateien.

en: Switching application language
de: Wechsel der Sprache

en: Switching application language while some presets are modified.
de: Umschalten der Anwendungssprache, während einige Profile geändert werden.

en: Switching failed
de: Wechsel fehlgeschlagen

en: Switching the language requires application restart.
de: Der Wechsel der Sprache erfordert einen Neustart der Anwendung.

en: Switching to a printer with different extruder types or numbers will discard or reset changes to extruder or multi-nozzle-related parameters.
de: Wenn Sie zu einem Drucker mit anderen Extrudertypen oder -zahlen wechseln, werden Änderungen an den Extruder- oder Mehrfachdüsen-bezogenen Parametern verworfen oder zurückgesetzt.

en: Switching...
de: Wechseln...

en: Symmetric infill y axis
de: Symmetrische Füllung y-Achse

en: Sync AMS and nozzle information
de: AMS- und Düseninformationen synchronisieren

en: Sync Box information
de: BOX-Informationen synchronisieren

en: Sync extruder infomation
de: Extruderinformationen synchronisieren

en: Sync filaments with AMS
de: Filamente mit AMS synchronisieren

en: Sync info
de: Sync Infos

en: Sync now
de: Jetzt synchronisieren

en: Sync printer information
de: Druckerinformationen synchronisieren

en: Sync settings
de: Synchronisationseinstellungen

en: Sync user presets
de: Profile synchronisieren

[ctx: Sync_AMS]
en: Plate
de: Platte

[ctx: Sync_Nozzle_AMS]
en: Cancel
de: Abbrechen

en: Synchronization
de: Synchronisierung

en: Synchronize AMS Filament Information
de: AMS Filament-Informationen synchronisieren

en: Synchronize Box Filament Information
de: BOX-Filamentinformationen synchronisieren

en: Synchronize Filament Information
de: Synchronisieren von Filament-Informationen

en: Synchronize filament list from AMS
de: Filamentliste von AMS synchronisieren

en: Synchronize filament list from BOX.
de: Filamentliste von der BOX synchronisieren.

en: Synchronize now
de: Jetzt synchronisieren

en: Synchronize nozzle and AMS information
de: Düsen- und AMS-Informationen synchronisieren

en: Synchronize nozzle information and the number of AMS
de: Synchronisierung von Düseninformationen und der Anzahl der AMS

en: Synchronize the modification of parameters to the corresponding parameters of another extruder.
de: Synchronisieren der Änderung von Parametern mit den entsprechenden Parametern eines anderen Extruders.

en: Synchronizing AMS filaments will discard your modified but unsaved filament presets.
    Are you sure you want to continue?
de: Durch das Synchronisieren von AMS-Filamenten werden Ihre geänderten, aber nicht gespeicherten Profile für Filamente verworfen.
    Möchten Sie wirklich fortfahren?

en: Synchronizing device information
de: Geräteinformationen synchronisieren

en: Synchronizing device information time out
de: Zeitüberschreitung bei der Synchronisierung von Geräteinformationen

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
de: Synchronisieren der Druckergebnisse. Bitte versuchen Sie es in einigen Sekunden erneut.

en: System presets
de: Systemvoreinstellungen

en: TPU 90A/TPU 85A is too soft and does not support automatic Flow Dynamics calibration.
de: TPU 90A/TPU 85A ist zu weich und unterstützt keine automatische Kalibrierung der Flussdynamik.

en: TPU is not supported by AMS.
de: TPU wird vom AMS nicht unterstützt.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
de: TPU wird von der automatischen Kalibrierung der Flussdynamik nicht unterstützt.

en: Task Name
de: Aufgabennname

en: Task Sending
de: Aufgabe senden

en: Task Sent
de: Aufgabe gesendet

en: Task Status
de: Aufgabenstatus

en: Task canceled
de: Auftrag abgebrochen

en: Task canceled.
de: Aufgabe abgebrochen.

en: Temp step:
de: Temperaturschritte:

en: Temperature
de: Temperatur

en: Temperature (°C)
de: Temperatur (°C)

en: Temperature Calibration
de: Temperaturkalibrierung

en: Temperature calibration
de: Temperaturkalibrierung

en: Temperature variation
de: Temperaturvariation

en: Temperature:
de: Temperatur:

en: Template
de: Vorlage

en: Template Custom G-code
de: Vorlage Benutzerdefinierter G-Code

en: Temporarily closed because there is no operation for a while.
de: Vorübergehend geschlossen, da für eine Weile keine Aktivitäten stattfinden.

en: Temporarily closed because there is no printing for a while.
de: Vorübergehend geschlossen, da seit einiger Zeit nicht mehr gedruckt wurde.

en: Terms and Conditions
de: Allgemeine Geschäftsbedingungen

en: Test
de: Testen

en: Test Storage Download:
de: Test Speicher Download:

en: Test Storage Upgrade:
de: Test Speicher Upgrade:

en: Test Storage Upload
de: Test Speicher Upload

en: Test Storage Upload:
de: Test Speicher Upload:

en: Test plugin download
de: Test Plugin Download

en: Test storage
de: Test Speicher

en: Test storage download
de: Test Speicher Download

en: Test storage upgrade
de: Test Speicher Upgrade

en: Text Gap
de: Textlücke

en: Text doesn't show current horizontal alignment.
de: Der Text zeigt nicht die aktuelle horizontale Ausrichtung an.

en: Text gap
de: Textlücke

en: Text mesh ie empty.
de: Das Textnetz ist leer.

en: Text shape
de: Form des Textes

en: Texture
de: Textur

en: Thank you for purchasing a QIDI Tech device.Before using your QIDI Tech device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Tech device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Tech Privacy Policy, please do not use QIDI Tech equipment and services.
de: Vielen Dank für den Kauf eines QIDI Tech Geräts. Bevor Sie Ihr QIDI Tech Gerät verwenden, lesen Sie bitte die Allgemeinen Geschäftsbedingungen. Indem Sie zustimmen klicken, erklären Sie sich mit der Datenschutzrichtlinie und den Nutzungsbedingungen (zusammen die „Bedingungen“) einverstanden, um so Ihr QIDI Tech Gerät verwenden zu können. Wenn Sie die Datenschutzrichtlinien von QIDI Tech nicht einhalten oder diesen zustimmen, verwenden Sie bitte keine Geräte und Dienstleistungen von QIDI Tech.

en: The %s diameter(%.1fmm) of current printer doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
de: Der %s Durchmesser (%.1fmm) des aktuellen Druckers  stimmt nicht mit der Slicing-Datei (%.1fmm) überein. Bitte stellen Sie sicher, dass die installierte Düse mit den Einstellungen im Drucker übereinstimmt, und stellen Sie dann beim Slicen das entsprechende Druckerprofil ein.

en: The %s nozzle can not print %s.
de: Die %s Düse kann nicht %s drucken.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
de: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it?
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
de: Die .gcode.3mf-Datei enthält keine G-Code-Daten. Bitte slicen Sie sie mit QIDIStudio und exportieren Sie eine neue .gcode.3mf-Datei.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
de: Die 3mf-Dateiversion befindet sich in der Beta-Phase und ist neuer als die aktuelle QIDI Studio-Version.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
de: Die 3mf-Dateiversion ist neuer als die aktuelle QIDI Studio Version.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
de: Die 3mf hat folgende benutzerdefinierte Filament- oder Druckerprofile:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
de: The 3mf has following modified G-code in filament or printer presets:

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
de: Die 3mf wurde mit einer alten Version von QIDI Studio erzeugt, nur Geometriedaten werden geladen.

en: The 3mf is not from QIDI Tech, load geometry data only.
de: Die 3mf stammt nicht vom QIDI Tech, lädt nur Geometriedaten.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
de: Das AMS liest automatisch die Filamentinformationen, wenn ein neues QIDI Tech Filament eingesetzt wird. Dies dauert etwa 20 Sekunden.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
de: Das AMS liest beim Einschalten automatisch die Informationen über das eingelegte Filament. Der Lesevorgang dauert ca. 1 Minute und lässt die Filamentspulen rotieren.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
de: Das AMS liest während dem Start nicht automatisch Informationen vom eingesetzten Filament und verwendet weiterhin die vor dem letzten Ausschalten aufgezeichneten Informationen.

en: The Config can not be loaded.
de: Die Konfiguration kann nicht geladen werden.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
de: Der von Ihnen erstellte Filamentname %s existiert bereits. 
    Wenn Sie fortfahren, wird das erstellte Profil mit ihrem vollständigen Namen angezeigt. Möchten Sie fortfahren?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
de: QIDI Studio benötigt ein Upgrade

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech website.
de: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech's website.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
de: Das SLA-Archiv enthält keine Profile. Bitte aktivieren Sie zuerst einige SLA-Druckerprofile, bevor Sie das SLA-Archiv importieren.

en: The Seal button is primarily used to control the auxiliary component cooling fan to balance the chamber temperature.
de: Die Seal-Taste wird hauptsächlich verwendet, um den Lüfter zur Kühlung der Hilfskomponenten zu steuern, um die Kammeremperatur auszugleichen.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
de: Der Reinigungsturm wird derzeit nur mit der relativen Extruder Adressierung (use_relative_e_distances=1) unterstützt.

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
de: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Disable it in order to enable Firmware Retraction?

en: The acceleration of travel except initial layer
de: Die Beschleunigung des Eilgangs mit Ausnahme der ersten Schicht

en: The acceleration of travel of initial layer
de: Die Beschleunigung der Bewegung der ersten Schicht

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
de: Das tatsächliche Reinigungsvolumen entspricht dem Wert des Reinigungsmultiplikators multipliziert mit den in der Tabelle angegebenen Reinigungsvolumen.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
de: Die Materialmenge, die während des Glättens extrudiert wird. Dies ist relativ zum Fluss der normalen Schichthöhe. Ein zu hoher Wert führt zu einer Überextrusion der Oberfläche.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
de: Der Winkel des Durchmessers der Äste, die nach unten hin allmählich dicker werden. Ein Winkel von 0 bewirkt, dass die Äste über ihre Länge eine gleichmäßige Dicke aufweisen. Ein kleiner Winkel kann die Stabilität der Baumstütze erhöhen.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
de: Die Anwendung kann nicht normal ausgeführt werden, weil die OpenGL-Version niedriger als 2.0 ist.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
de: Der durchschnittliche Abstand zwischen den zufälligen Punkten, die auf jedem Liniensegment eingeführt wurden

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
de: Der Kalibrierprozess umfasst zwei Arten: Grobkalibrierung und Feinkalibrierung.
    Normalerweise verwenden wir zuerst Grobkalibrierung, um einen Bereich zu erhalten, und führen dann Feinkalibrierung durch, um genaue Werte zu erhalten. Sie können auch direkt die Werte der Grobkalibrierung verwenden.
    Vor der Kalibrierung müssen Sie den verwendeten Drucker, die zu kalibrierenden Verbrauchsmaterialien und den Prozess auswählen. Sie können diese direkt in der oberen linken Ecke der aktuellen Seite auswählen.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
de: Das Kalibrierungsprogramm erkennt den Status Ihres Geräts automatisch, um Abweichungen zu minimieren. Es sorgt für eine optimale Leistung des Geräts.

en: The certificate has expired. Please check the time settings or update QIDI Studio and try again.
de: Das Zertifikat ist abgelaufen. Bitte überprüfen Sie die Zeiteinstellungen oder aktualisieren Sie QIDI Studio und versuchen Sie es erneut.

en: The certificate is no longer valid and the printing functions are unavailable. If you need printing. Please visit the official website at https://qidi3d.com/ to download and update.
de: Das Zertifikat ist nicht mehr gültig und die Druckfunktionen sind nicht verfügbar. Wenn Sie etwas drucken möchten, besuchen Sie bitte die offizielle Website unter https://qidi3d.com/, um es herunterzuladen und zu aktualisieren.

en: The chamber temperature is too high, which may cause the filament to soften. Please wait until the chamber temperature drops below %d℃. You may open the front door or enable fans to cool down.
de: Die Kammertemperatur ist zu hoch, wodurch das Filament weich werden kann. Bitte warten Sie, bis die Kammertemperatur unter %d℃ gefallen ist. Sie können die Vordertür öffnen oder Lüfter einschalten, um die Temperatur zu senken.

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
de: Die Farbe wurde ausgewählt. Sie können mit OK 
     wählen, um fortzufahren, oder sie manuell anpassen.

en: The configuration is up to date.
de: Die Konfiguration ist auf dem neuesten Stand.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
de: Die Konfiguration wurde möglicherweise mit einer neueren Version von QIDI Studio generiert.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
de: Das Konfigurationspaket wurde im vorherigen Konfigurationsleitfaden geändert

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
de: Das Konfigurationspaket ist mit der aktuellen Anwendung nicht kompatibel.
    %s wird das Konfigurationspaket aktualisieren, andernfalls wird es nicht starten

en: The connected printer does not match the currently selected printer. Please change the selected printer.
de: Der verbundene Drucker stimmt nicht mit dem aktuell ausgewählten Drucker überein. Bitte ändern Sie den ausgewählten Drucker.

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
de: Die aktuelle Kammertemperatur oder die Zielkammertemperatur überschreitet 45℃. Um ein Verstopfen des Extruders zu vermeiden, darf kein Filament mit niedriger Temperatur (PLA/PETG/TPU) geladen werden.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
de: Die aktuelle Firmwareversion des Druckers unterstützt keine Kalibrierung.
    Bitte aktualisieren Sie die Drucker Firmware.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
de: The current heatbed temperature is relatively high. The nozzle may clog when printing this filament in a closed environment. Please open the front door and/or remove the upper glass.

en: The current nozzle diameter (%.1fmm) doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
de: Der aktuelle Düsendurchmesser (%.1fmm) stimmt nicht mit der Slicing-Datei (%.1fmm) überein. Bitte stellen Sie sicher, dass die installierte Düse mit den Einstellungen im Drucker übereinstimmt, und stellen Sie dann beim Slicen das entsprechende Druckerprofil ein.

en: The current printer does not support timelapse in Traditional Mode when printing By-Object.
de: Der aktuelle Drucker unterstützt keine Zeitraffer im traditionellen Modus beim Drucken nach Objekten.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
de: Das aktuelle Projekt enthält nicht gespeicherte Änderungen. Möchten Sie speichern, bevor Sie fortfahren?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
de: Das aktuelle Projekt enthält nicht gespeicherte Änderungen. Möchten Sie speichern, bevor Sie fortfahren?

en: The current settings produce a model that is too large. Please narrow the range or increase the step size. (Model size is proportional to (End - Start) / Step size.)
de: Die aktuellen Einstellungen erzeugen ein zu großes Modell. Bitte verringern Sie den Bereich oder erhöhen Sie die Schrittweite. (Die Modellgröße ist proportional zu (Ende – Start) / Schrittweite.)

en: The current style has been modified but not saved. Do you want to save it?
de: Der aktuelle Stil wurde geändert, aber nicht gespeichert. Möchten Sie ihn speichern?

en: The currently connected printer '%s', is a %s model but not consistent with preset in project file.
    To use this printer for printing, please switch the preset first.
de: Der aktuell angeschlossene Drucker ‚%s‘ ist ein %s Modell, entspricht jedoch nicht dem in der Projektdatei festgelegten Profil.
    Um diesen Drucker zum Drucken zu verwenden, wechseln Sie bitte zuerst das Profil.

en: The currently connected printer '%s', is a %s model.
    To use this printer for printing, please switch the printer model of project file to %s.
de: Der aktuell angeschlossene Drucker „%s“ ist ein %s Modell.
    Um diesen Drucker zum Drucken zu verwenden, ändern Sie bitte das Druckermodell in der Projektdatei auf %s.

en: The currently connected printer on the device page is not an %s. Please switch to an %s before syncing.
de: Der aktuell verbundene Drucker auf der Geräteseite ist kein %s. Bitte wechseln Sie vor der Synchronisierung zu einem %s.

en: The currently selected machine preset is inconsistent with the connected printer type.
    Are you sure to continue syncing?
de: Das aktuell ausgewählte Maschinenprofil ist nicht mit dem angeschlossenen Druckertyp kompatibel.
    Möchten Sie die Synchronisierung wirklich fortsetzen?

en: The currently selected nozzle diameter of %s extruder does not match the actual nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
de: Der aktuell ausgewählte Düsendurchmesser des %s Extruders stimmt nicht mit dem tatsächlichen Düsendurchmesser überein.
    Klicken Sie bitte oben auf die Schaltfläche „Synchronisieren“ und starten Sie die Kalibrierung neu.

en: The currently selected nozzle type of %s extruder does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
de: Der aktuell ausgewählte Düsentyp des %s Extruders stimmt nicht mit dem tatsächlichen Druckerdüsentyp überein.
    Klicken Sie oben auf die Schaltfläche „Synchronisieren“ und starten Sie die Kalibrierung neu.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
de: Die Standardbeschleunigung für den normalen Druck und den Eilgang nach der ersten Schicht.

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
de: Das Gerät kann keine weiteren Konversationen verarbeiten. Bitte versuchen Sie es später erneut.

en: The distance between the lines of ironing
de: Der Abstand zwischen den Linien beim Glätten

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
de: Der Abstand von der Grenze zwischen den Filamenten, um die Interlock-Strukturen-zu generieren, gemessen in Zellen. Zu wenige Zellen führen zu einer schlechten Haftung.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
de: Der Abstand von der Außenseite eines Modells, an dem keine Interlock-Strukturen generiert werden, gemessen in Zellen.

en: The distance to keep the from the edges of ironing line. 0 means not apply.
de: Der Abstand, der von den Kanten der Bügellinie eingehalten werden muss. 0 bedeutet „nicht anwenden“.

en: The entered nozzle diameter is invalid, please re-enter:
de: Der eingegebene Düsendurchmesser ist ungültig, bitte geben Sie ihn erneut ein:

en: The estimated printing time for 
    multi-color models may be inaccurate.
de: Die geschätzte Druckzeit.
    Mehrfarbige Modelle sind möglicherweise ungenau.

en: The extruder must be selected.
de: Der Extruder muss ausgewählt werden.

en: The failed test result has been dropped.
de: Das fehlgeschlagene Testergebnis wurde verworfen.

en: The fan controls the temperature during printing to improve print quality.The system automatically adjusts the fan's switch and speed according to different printing materials.
de: Der Lüfter steuert die Temperatur während des Drucks, um die Druckqualität zu verbessern, und das System passt die Klappe und die Geschwindigkeit des Lüfters automatisch an die verschiedenen Druckmaterialien an.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
de: Bei der Filamentauswahl wurde das Filamentprofil nicht gefunden. Bitte wählen Sie es erneut aus

en: The filament grouping method for current plate is determined by the dropdown option at the slicing plate button.
de: Die Methode zur Gruppierung der Filamente für die aktuelle Platte wird durch die Dropdown-Option auf der Schaltfläche „Platte Slicen“ bestimmt.

en: The filament information in the BOX has changed. Please resynchronize it.
de: Die Filamentinformationen in der BOX haben sich geändert. Bitte synchronisieren Sie sie erneut.

en: The filament is printable in extruder
de: Das Filament ist im Extruder druckbar.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. A random filament preset will be used.
de: Das Filament ist möglicherweise nicht mit den aktuellen Geräteeinstellungen kompatibel. Es wird ein zufälliges Filamentprofil verwendet.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. Generic filament presets will be used.
de: Das Filament ist möglicherweise nicht mit den aktuellen Maschineneinstellungen kompatibel. Es werden generische Filamentprofile verwendet.

en: The filament model is unknown. A random filament preset will be used.
de: Das Filamentprofil ist unbekannt. Es wird ein zufälliges Filamentprofil verwendet.

en: The filament model is unknown. Generic filament presets will be used.
de: Das Filamentprofil ist unbekannt. Es wird ein generisches Filamentprofil verwendet.

en: The filament model is unknown. Still using the previous filament preset.
de: Das Filamentprofil ist unbekannt. Es wird immer noch das vorherige Profil für das Filament verwendet.

en: The filament must be selected.
de: Das Filament muss ausgewählt werden.

en: The filament on %s is unknown and may soften. Please set filament.
de: Das Filament in %s ist unbekannt und kann weich werden. Bitte Filament einstellen.

en: The filament on %s may soften. Please unload.
de: Das Filament in %s kann weich werden. Bitte entladen.

en: The filament type setting of external spool is different from the filament in the slicing file.
de: Die Filament-Einstellung der externen Spule unterscheidet sich von der Filament-Einstellung in der
    Slicing-Datei, was zu Druckproblemen führen kann.

en: The filaments on the printer are all unknown types. Please go to the printer screen or software device page to set the filament type.
de: Die Filamente im Drucker sind alle unbekannter Art. Bitte gehen Sie zum Druckerbildschirm oder zur Seite des Softwaregeräts, um den Filamenttyp einzustellen.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
de: The file %s already exists.
    Do you want to replace it?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
de: Die Datei %s wurde an den Speicher des Druckers gesendet und kann auf dem Drucker angezeigt werden.

en: The file already exists, do you want to replace it?
de: Die Datei ist bereits vorhanden. Möchten Sie sie ersetzen?

en: The file contains invalid vertex index.
de: Die Datei enthält einen ungültigen Scheitelpunktindex.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
de: Die Datei enthält Polygone mit weniger als 2 Eckpunkten.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
de: Die Datei enthält Polygone mit mehr als 4 Eckpunkten.

en: The file does not contain any geometry data.
de: Die Datei enthält keine Geometriedaten.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
de: Die Datei überschreitet%d MB, bitte erneut importieren.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
de: Die Firmware-Version ist nicht korrekt. Vor dem Drucken müssen Sie die Firmware reparieren und aktualisieren. Möchten Sie diese jetzt aktualisieren? Sie können das Update auch später auf dem Drucker oder beim nächsten Start von QIDI Studio durchführen.

en: The firmware version of the printer is too low. Please update the firmware and try again.
de: Die Firmware-Version des Druckers ist zu niedrig. Bitte aktualisieren Sie die Firmware und versuchen Sie es erneut.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
de: Das vom Objekt festgelegte Flussverhältnis; Die Bedeutung ist dieselbe wie beim Flussverhältnis.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
de: Die folgenden Zeichen sind in einem FAT-Dateisystem nicht zulässig:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
de: Beim Hochladen von Bildern sind die folgenden Probleme aufgetreten. Möchten Sie sie ignorieren?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
de: Die folgenden Objekte haben eine leere Anfangsebene und können nicht gedruckt werden. Bitte schneiden Sie den Boden ab oder aktivieren Sie die Stützen.

en: The following plates are skipped due to different arranging settings from global:
de: Die folgenden Platten werden übersprungen, da sie sich in der Anordnung von den globalen Einstellungen unterscheiden:

en: The generic presets are conservatively tuned for compatibility with a wider range of filaments. For higher printing quality and speeds, please use QIDI filaments with QIDI presets.
de: Die generischen Profile sind konservativ abgestimmt, um mit einer breiteren Palette von Filamenten kompatibel zu sein. Für höhere Druckqualität und Geschwindigkeiten verwenden Sie bitte QIDI Filamente mit QIDI Profilen.

en: The hardness of current material (%s) exceeds the hardness of %s(%s). Please verify the nozzle or material settings and try again.
de: Die Härte des aktuellen Materials (%s) überschreitet die Härte von %s(%s). Bitte überprüfen Sie die Düsen- oder Materialeinstellungen und versuchen Sie es erneut.

en: The height finishes slowing down, Ending height should be larger than Starting height, or the slowing down will not work!
de: Die Höhe der Verlangsamung endet. Die Endhöhe sollte größer sein als die Starthöhe, sonst funktioniert die Verlangsamung nicht!

en: The height of nozzle tip.
de: Die Höhe der Düsenspitze.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
de: Die Höhe des Musters der ineinandergreifenden Struktur, gemessen in der Anzahl der Schichten. Weniger Schichten sind stärker, aber anfälliger für Defekte.

en: The height starts to slow down
de: Die Höhe ab welcher verlangsamt wird.

en: The host or IP or URL cannot be empty.
de: Der Host, die IP-Adresse oder die URL dürfen nicht leer sein.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
de: Das importierte SLA-Archiv enthielt keine Profile. Als Fallback wurden die aktuellen SLA-Profile verwendet.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
de: Der Eingabewert sollte größer als %1% und kleiner als %2% sein

en: The input value size must be 3.
de: Die Größe des Eingabewerts muss 3 sein.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
de: Die größte druckbare Schichthöhe für den Extruder. Dient zur Begrenzung der maximalen Schichthöhe bei Verwendung der adaptiven Schichthöhe

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
de: Die Länge des schnellen Rückzugs vor dem Abwischen, relativ zur Rückzugslänge.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
de: Die Erkennungsmarke auf den Druckplatten wird erkannt und der Druckvorgang unterbrochen, falls die Marke nicht im definierten Bereich liegt.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
de: Die niedrigste druckbare Schichthöhe für den Extruder. Wird verwendet, um die minimale Schichthöhe zu begrenzen, wenn die adaptive Schichthöhe aktiviert ist.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
de: Das Material kann sich nach dem Wechsel zwischen geschmolzenem und kristallinem Zustand volumetrisch verändern. Mit dieser Einstellung werden alle Extrusionsströme dieses Filaments im G-Code proportional geändert. Der empfohlene Wertebereich liegt zwischen 0,95 und 1,05. Sie können diesen Wert anpassen, um eine schöne flache Oberfläche zu erhalten, wenn es eine leichte Über- oder Unterextrusion gibt.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
de: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than this, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogs.

en: The material type of filament
de: Filament-Materialtyp

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
de: Die maximale Anzahl von Druckern, die ausgewählt werden können, beträgt %d

en: The maximum printing speed on the prime tower excluding ramming.
de: Die maximale Druckgeschwindigkeit auf dem Reinigungsturm ohne Rammen.

en: The maximum temperature cannot exceed
de: Die Höchsttemperatur darf nicht überschritten werden

en: The maximum volumetric speed for ramming, where -1 means using the maximum volumetric speed.
de: Die maximale volumetrische Geschwindigkeit für das Rammen, wobei -1 die Verwendung der maximalen volumetrischen Geschwindigkeit bedeutet.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
de: Das metallische Material der Düse. Dies bestimmt die Abriebfestigkeit der Düse und welche Art von Filamenten gedruckt werden kann.

en: The min width of top areas in percentage of perimeter line width.
de: Die Mindestbreite der oberen Bereiche in Prozent der Breite der Umfangslinie.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
de: Die minimale Druckgeschwindigkeit wenn diese für eine bessere Kühlung verringert wird.

en: The minmum temperature should not be less than
de: Die Mindesttemperatur sollte nicht geringer sein als

en: The model has too many empty layers.
de: Das Modell hat zu viele leere Ebenen.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
de: The model was not found; please reselect vendor.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
de: Der Multiplikator sollte im Bereich [%.2f, %.2f] liegen.

en: The name "%1%" already exists.
de: Der Name "%1%" existiert bereits.

en: The name cannot be empty.
de: Der Name darf nicht leer sein

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
de: Der Name kann nicht mit einem Profil-Aliasnamen identisch sein.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
de: Der Name darf nicht mit dem Namen des Systemprofils identisch sein.

en: The name cannot exceed 40 characters.
de: Der Name darf 40 Zeichen nicht überschreiten.

en: The name is not allowed to be empty.
de: Das Namensfeld darf nicht leer sein.

en: The name is not allowed to end with space character.
de: Der Name darf nicht mit einem Leerzeichen enden.

en: The name is not allowed to exceeds 32 characters.
de: Der Name darf nicht länger als 32 Zeichen sein.

en: The name is not allowed to start with space character.
de: Der Name darf nicht mit einem Leerzeichen beginnen.

en: The name is the same as another existing preset name
de: Der Name ist derselbe wie der Name eines bereits vorhandenen Profils.

en: The name length exceeds the limit.
de: Die Namenslänge überschreitet das Limit.

en: The name may show garbage characters!
de: Aufgrund der nicht unterstützten Textkodierung können unbrauchbare Zeichen erscheinen!

en: The notes are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
de: Die Notizen sind zu groß und werden möglicherweise nicht mit der Cloud synchronisiert. Bitte halten Sie sie unter 40k.

en: The nozzle diameter does not match the actual printer nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
de: Der Düsendurchmesser stimmt nicht mit dem tatsächlichen Düsendurchmesser des Druckers überein.
    Klicken Sie oben auf die Schaltfläche „Synchronisieren“ und starten Sie die Kalibrierung neu.

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
de: Der Düsendurchmesser wurde von den Druckereinstellungen synchronisiert.

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
de: The nozzle diameter was not found; please reselect.

en: The nozzle flow is not set. Please set the nozzle flow rate before editing the filament.
    'Device -> Print parts'
de: Der Düsenfluss ist nicht eingestellt. Bitte stellen Sie die Flussrate der Düse ein, bevor Sie das Filament bearbeiten.
    'Gerät -> Teile drucken'

en: The nozzle flow setting of %s(%s) doesn't match with the slicing file(%s). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset while slicing.
de: Die Düsendurchflusseinstellung von %s(%s) stimmt nicht mit der Slicing-Datei(%s) überein. Bitte stellen Sie sicher, dass die installierte Düse mit den Einstellungen im Drucker übereinstimmt, und stellen Sie dann beim Slicen das entsprechende Druckerprofil ein.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
de: Die für das Filament erforderliche Düsenhärte ist höher als die Standard-Düsenhärte des Druckers. Bitte wechseln Sie zu einer gehärteten Düse oder ändern Sie das Filament, da sich sonst die Düse abgenutzt oder beschädigt wird.

en: The nozzle must be selected.
de: Die Düse muss ausgewählt werden.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
de: Die Düsentemperatur und die maximale volumetrische Geschwindigkeit beeinflussen die Kalibrierungsergebnisse. Bitte geben Sie die gleichen Werte ein wie beim tatsächlichen Druck. Sie können automatisch ausgefüllt werden, indem Sie eine Filamentprofil auswählen.

en: The nozzle type and AMS quantity information has not been synced from the connected printer.
    After syncing, software can optimize printing time and filament usage when slicing.
    Would you like to sync now ?
de: Die Informationen zu Düsentyp und AMS-Menge wurden nicht vom angeschlossenen Drucker synchronisiert.
    Nach der Synchronisierung kann die Software die Druckzeit und den Verbrauch von Filament beim Slicen optimieren.
    Möchten Sie jetzt synchronisieren?

en: The nozzle type is not set. Please check.
de: Der Düsentyp ist nicht eingestellt. Bitte überprüfen.

en: The nozzle type is not set. Please set the nozzle and try again.
de: Der Düsentyp ist nicht eingestellt. Bitte stellen Sie die Düse ein und versuchen Sie es erneut.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
de: Die Anzahl der unteren festen Schichten wird beim Slicen erhöht, wenn die durch die unteren Schalenschichten berechnete Dicke dünner als dieser Wert ist. Dadurch kann eine zu dünne Schale vermieden werden, wenn die Layerhöhe gering ist. 0 bedeutet, dass diese Einstellung deaktiviert ist und die Dicke der unteren Schale durch die unteren Schalenschichten bestimmt wird.

en: The number of other layers print sequence
de: Die Anzahl der anderen Schichten Druckreihenfolge

en: The number of printer extruders and the printer selected for calibration does not match.
de: Die Anzahl der Druckerextruder und der für die Kalibrierung ausgewählte Drucker stimmen nicht überein.

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
de: Die Anzahl der gleichzeitig verwendeten Drucker darf nicht gleich 0 sein.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
de: Die Anzahl der oberen festen Schichten wird beim Slicen erhöht, wenn die obere Schalenstärke dünner als dieser Wert ist. Dies kann verhindern, dass die Schale zu dünn wird, wenn eine geringe Schichthöhe verwendet wird. 0 bedeutet, dass diese Einstellung deaktiviert ist und die Dicke der oberen Schale absolut durch die oberen Schalenschichten bestimmt wird.

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
de: Die Anzahl der in der Cloud zwischengespeicherten Profile hat die Obergrenze überschritten. Neu erstellte Profile können nur lokal verwendet werden.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
de: Die Anzahl der Wände, von der Mitte aus gezählt, über die die Veränderung verteilt werden muss. Niedrigere Werte bedeuten, dass sich die Außenwände nicht in der Breite verändern.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
de: Das Objekt aus der Datei %s ist zu klein und vielleicht in Metern oder Zoll angeben.
     Möchten Sie auf Millimeter skalieren?

en: The parameter sets the depth of skin.
de: Der Parameter legt die Hauttiefe fest.

en: The parameter sets the overlapping depth between the interior and skin.
de: Der Parameter legt die Überlappungstiefe zwischen Innenraum und Außenhaut fest.

en: The path is not exists!
de: Der Pfad existiert nicht!

en: The peroid of backup in seconds.
de: Der Zeitraum des Backups in Sekunden.

en: The physical arrangement and components of a printing device
de: Die physische Anordnung und die Komponenten eines Druckers

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
de: Der Player ist nicht geladen. Bitte klicken Sie auf die Schaltfläche „Abspielen“, um es erneut zu versuchen.

en: The portion of the model's outer surface within a certain depth range is called the skin. This parameter is used to adjust the density of this section.When two regions have the same sparse infill settings but different skin densities, This area will not be split into two separate regions.default is as same as infill density.
de: Der Teil der Außenfläche des Modells innerhalb eines bestimmten Tiefenbereichs wird als Haut bezeichnet. Mit diesem Parameter wird die Dichte dieses Abschnitts angepasst. Wenn zwei Bereiche dieselben Einstellungen für die innere Füllung, aber unterschiedliche Hautdichten haben, wird dieser Bereich nicht in zwei separate Bereiche aufgeteilt. Der Standardwert entspricht der Fülldichte.

en: The prime tower extends beyond the plate boundary.
de: Der Reinigungsturm ragt über die Plattengrenze hinaus.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
de: Der Reinigungsturm wird derzeit nur für Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware und Repetier G-code unterstützt.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
de: Der Reinigungsturm wird im "Nach Objekt"-Druck nicht unterstützt.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
de: Der Reinigungsturm wird nicht unterstützt, wenn die adaptive Schichthöhe aktiviert ist. Er erfordert, dass alle Objekte die gleiche Schichthöhe haben.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
de: Der Reinigungsturm wird nur unterstützt, wenn alle Objekte die gleiche variable Schichthöhe haben

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
de: Der Reinigungsturm erfordert einen "Stützabstand", der ein Vielfaches der Schichthöhe sein muss.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
de: Der Reinigungsturm erfordert, dass alle Objekte über der gleichen Anzahl von Floßschichten gedruckt werden.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
de: Der Reinigungsturm setzt voraus, dass alle Objekte mit der gleichen Schichthöhe geslicet werden.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
de: Der Reinigungsturm setzt voraus, dass alle Objekte die gleiche Schichthöhe haben.

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
de: Der Reinigungsturm setzt voraus, dass alle Stützen die gleiche Schichthöhe haben.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
de: Die Druckdatei überschreitet die maximal zulässige Größe (1 GB). Bitte vereinfachen Sie das Modell und slicen Sie diese erneut.

en: The printer does not currently support auto refill.
de: Der Drucker unterstützt derzeit kein automatisches Nachfüllen.

en: The printer does not support sending to printer storage.
de: Der Drucker unterstützt das Senden an den Druckerspeicher nicht.

en: The printer has already been bound.
de: Der Drucker ist bereits gebunden.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
de: Der Drucker wurde abgemeldet und kann keine Verbindung herstellen.

en: The printer is busy on other print job
de: Der Drucker ist mit einem anderen Druckauftrag beschäftigt.

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
de: Der Drucker ist gerade mit dem Herunterladen beschäftigt. Bitte versuchen Sie es erneut, wenn der Vorgang abgeschlossen ist.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
de: Der Drucker führt gerade Befehle aus. Bitte starten Sie den Druckvorgang nach deren Beendigung erneut

en: The printer is not standby, please check.
de: Der Drucker befindet sich nicht im Standby-Modus, bitte überprüfen.

en: The printer is offline, please check.
de: Der Drucker ist offline, bitte überprüfen.

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
de: Der Drucker muss sich im selben LAN befinden wie QIDI Studio.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
de: Der Druckermodus ist falsch. Bitte wechseln Sie zu Nur-LAN.

en: The printer model was not found, please reselect.
de: Das Druckermodell wurde nicht gefunden, bitte wählen Sie es erneut aus.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
de: The printer preset was not found; please reselect.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
de: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
de: Der beim Generieren des G-Codes ausgewählte Druckertyp stimmt nicht mit dem aktuell ausgewählten Drucker überein. Es wird empfohlen, für das Slicing denselben Druckertyp zu verwenden.

en: The printer will automatically read the calibration results.
de: Der Drucker liest die Kalibrierungsergebnisse automatisch.

en: The printing job will be stopped. Continue?
de: Der Druckauftrag wird angehalten. Möchten Sie fortfahren?

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
de: Die Druckgeschwindigkeit im exportierten G-Code wird verlangsamt, wenn die geschätzte Schichtzeit kürzer als dieser Wert ist, um eine bessere Kühlung für diese Schichten zu erreichen.

en: The project is no longer available.
de: Das Projekt ist nicht mehr verfügbar.

en: The provided file name is not valid.
de: Der angegebene Dateiname ist nicht gültig.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
de: Die empfohlene Mindesttemperatur kann nicht höher sein als die empfohlene Höchsttemperatur.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
de: Die empfohlene Mindesttemperatur liegt unter 190 Grad oder die empfohlene Höchsttemperatur liegt über 300 Grad.

en: The remaining part of the model contour after removing a certain depth from the surface is called the skeleton. This parameter is used to adjust the density of this section.When two regions have the same sparse infill settings but different skeleton densities, their skeleton areas will develop overlapping sections.default is as same as infill density.
de: Der verbleibende Teil der Modellkontur nach dem Entfernen einer bestimmten Tiefe von der Oberfläche wird als Skelett bezeichnet. Mit diesem Parameter wird die Dichte dieses Abschnitts angepasst. Wenn zwei Bereiche dieselben Einstellungen für die innere Füllung, aber unterschiedliche Skelettdichten haben, entstehen überlappende Abschnitte in den Skelettbereichen. Der Standardwert entspricht der Fülldichte.

en: The rough surface of PLA Glow can accelerate wear on the AMS system, particularly on the internal components of the AMS Lite.
de: Die raue Oberfläche von PLA Glow kann den Verschleiß des AMS-Systems beschleunigen, insbesondere der internen Komponenten des AMS Lite.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
de: Die Schrägnaht erstreckt sich über die gesamte Länge der Wand.

en: The selected file
de: Die ausgewählte Datei

en: The selected file contains no geometry.
de: Die ausgewählte Datei enthält keine Geometrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
de: Die ausgewählte Datei enthält mehrere nicht zusammenhängende Bereiche. Dies wird nicht unterstützt.

en: The selected material only supports the current fan mode, and it can't be changed during printing.
de: Das ausgewählte Material unterstützt nur den aktuellen Lüftermodus und kann während des Drucks nicht geändert werden.

en: The selected object couldn't be split.
de: Das ausgewählte Objekt konnte nicht geteilt werden.

en: The selected preset is null!
de: Das gewählte Profil ist Null!

en: The selected preset: %s is not found.
de: Das gewählte Profil: %s wurde nicht gefunden.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
de: Der ausgewählte Drucker (%s) ist nicht mit dem gewählten Druckerprofil im Slicer (%s) kompatibel.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
de: Der ausgewählte Drucker (%s) ist mit der Konfiguration der Druckdatei (%s) nicht kompatibel. Passen Sie das Druckerprofil auf der Vorbereitungsseite an oder wählen Sie auf dieser Seite einen kompatiblen Drucker aus.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
de: Der ausgewählte Drucker ist nicht mit den ausgewählten Druckerprofilen kompatibel.

en: The selected printer is not connect box, please check.
de: Der gewählte Drucker ist nicht mit der BOX verbunden, bitte überprüfen.

en: The selected slot is empty.
de: Der ausgewählte Slot ist leer.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
de: Der Server ist nicht in der Lage zu antworten. Bitte klicken Sie auf den unten stehenden Link, um den Serverstatus zu überprüfen.

en: The size of nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
de: Die Größe des Düsentyps im Profil stimmt nicht mit der gespeicherten Düse überein. Haben Sie Ihre Düse kürzlich gewechselt?

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
de: Die Größe der Druckdatei ist zu groß. Bitte passen Sie die Dateigröße an und versuchen Sie es erneut.

en: The smaller the number, the longer the speed transition path. 0 means not apply.
de: Je kleiner die Zahl, desto länger ist der Geschwindigkeitsübergang. 0 bedeutet, dass keine Anwendung erfolgt.

en: The software does not support using different diameter of nozzles for one print.
    If the left and right nozzles are inconsistent, we can only proceed with single-head printing.
    Please confirm which nozzle you would like to use for this project.
de: Die Software unterstützt nicht die Verwendung unterschiedlicher Düsendurchmesser für einen Druck.
    Wenn die linke und rechte Düse nicht übereinstimmen, kann nur mit einem Druckkopf gedruckt werden.
    Bitte geben Sie an, welche Düse Sie für dieses Projekt verwenden möchten.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
de: Der Vasen-Modus funktioniert nicht, wenn ein Objekt mehr als ein Material enthält.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
de: Die Start- und Endpunkte, vom Schnittbereich bis zum Auswurfschacht.

en: The start position to print each part of outer wall
de: Die Startposition für den Druck jedes Teils der Außenwand

en: The start, end or step is not valid value.
de: Der Start, das Ende oder der Schritt sind kein gültiger Wert.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
de: Die angegebene Datei konnte nicht gelesen werden, weil sie leer ist.

en: The system preset does not allow creation. 
    Please re-enter the printer model or nozzle diameter.
de: Das Systemprofil lässt die Erstellung nicht zu. 
    Bitte geben Sie das Druckermodell oder den Düsendurchmesser erneut ein.

en: The target object contains only one part and can not be split.
de: Das Zielobjekt enthält nur einen Teil und kann nicht geteilt werden.

en: The text cannot be written using the selected font. Please try choosing a different font.
de: Der Text kann nicht mit der ausgewählten Schriftart geschrieben werden. Bitte wählen Sie eine andere Schriftart aus.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
de: Der Typ des letzten festen Objektteils darf nicht geändert werden.

en: The uploads are still ongoing
de: Die Uploads sind noch nicht abgeschlossen.

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
de: The vendor can not be a number; please re-enter.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
de: Das Volumen des Materials, das der Extruder am Turm entladen soll.

en: The volume of the object is zero
de: Das Volumen des Objekts ist Null

en: The wall of prime tower will add four ribs and make its cross-section as close to a square as possible, so the width will be fixed.
de: Die Wand des Reinigungsturms wird um vier Rippen erweitert und ihr Querschnitt wird so quadratisch wie möglich gestaltet, sodass die Breite festgelegt bleibt.

en: The wall of prime tower will fillet
de: Die Wand des Reinigungsturms wird ausgefüllt

en: The wall of prime tower will skip the start points of wipe path
de: Die Wand des Reinigungsturms überspringt die Startpunkte des Wischpfads

en: The white outline indicates the position of the build plate at Z = 0.
de: Die weiße Begrenzungslinie zeigt die Position der Druckplatte bei Z = 0 an.

en: The width of the interlocking structure beams.
de: Die Breite der Interlock-Strukturen.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
de: Die Breite des Jitters: Es wird empfohlen, diese kleiner als die Breite der Außenwandlinie zu halten.

en: The wipe speed is determined by speed of current extrusion role. e.g if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
de: Die Wischgeschwindigkeit wird durch die Geschwindigkeit der aktuellen Extrusionsrolle bestimmt. Wenn z.B. eine Wischaktion unmittelbar nach einer Außenwandextrusion ausgeführt wird, wird die Geschwindigkeit der Außenwandextrusion für die Wischaktion verwendet.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
de: Die Wischgeschwindigkeit wird durch die in dieser Konfiguration angegebene Geschwindigkeitseinstellung bestimmt. Wenn der Wert als Prozentsatz ausgedrückt wird (z. B. 80 %), wird er auf Grundlage der oben angegebenen Fahrgeschwindigkeit berechnet. Der Standardwert für diesen Parameter beträgt 80%.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
de: Mit dem Wischturm können Rückstände an der Düse entfernt und der Kammerdruck in der Düse stabilisiert werden, um optische Mängel beim Drucken von Objekten zu vermeiden.

en: The z gap between the bottom support interface and object
de: Der Z-Abstand zwischen der unteren Stütz-Schnittstelle und dem Objekt

en: The z gap between the top support interface and object
de: Der Z-Abstand zwischen der oberen Stützschnittstelle und dem Objekt

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
de: Es gibt keine kompatiblen Filamente und die Synchronisierung wird nicht ausgeführt.

en: There are no filaments on the printer. Please load the filaments on the printer first.
de: Im Drucker befinden sich keine Filamente. Bitte legen Sie zuerst die Filamente in den Drucker ein.

en: There are no tasks to be sent!
de: Es sind keine Aufgaben zum Versenden vorhanden!

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
de: Es gibt einige unbekannte Filamente in den AMS-Zuordnungen. Bitte prüfen Sie, ob es sich um die erforderlichen Filamente handelt. Wenn diese in Ordnung sind, klicken Sie auf "Bestätigen", um den Druck zu starten.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset.
    Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
de: Es gibt einige unbekannte oder nicht kompatible Filamente, die dem generischen Profil zugeordnet sind.
    Bitte aktualisieren Sie QIDI Studio oder starten Sie QIDI Studio neu, um zu überprüfen, ob es ein Update für die Systemprofile gibt.

en: There are spaces or illegal characters present.
de: Es sind Leerzeichen oder ungültige Zeichen vorhanden.

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
de: Es gibt drei Merkmalsbereiche in diesem Modell, die beachtet werden müssen:
    1. In den Bereichen 1 und 3 der Abbildung, wenn der Druckvortriebswert zu klein ist, tritt Materialstapelung auf und die Endpunkte überschreiten den Begrenzungsrahmen. Wenn der Druckvorsprungswert zu hoch ist, kann es zu einem Mangel an Draht kommen und der Endpunkt den Begrenzungskasten nicht erreicht hat.
    2. Im Bereich 2 der Abbildung kann es zu Materialstapelungen kommen, die zu übermäßigem Überlauf an Ecken während des tatsächlichen Drucks führen können, wenn der Druckvorsprungswert zu klein ist. Wenn der Druckwert zu hoch ist, können Gewinde fehlen. Im eigentlichen Druck können Ecken abgerundet werden und zu fehlenden Fäden führen.
    Speichern Sie schließlich den Wert mit der besten Oberflächenwirkung.

en: There are unset nozzle types. Please set the nozzle types of all extruders before synchronizing.
de: Es gibt nicht eingestellte Düsentypen. Bitte stellen Sie die Düsentypen aller Extruder vor der Synchronisierung ein.

en: There are warnings after slicing models:
de: Es gibt Warnungen nach dem slicen des Modells:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
de: Es gibt bereits ein historisches Kalibrierungsergebnis mit demselben Namen: %s. Es wird nur ein Ergebnis mit demselben Namen gespeichert. Möchten Sie die vorherigen Ergebnisse wirklich überschreiben?

en: There is already a text style with the same name.
de: Es gibt bereits einen Textstil mit demselben Namen.

en: There is no device available to send printing.
de: Es ist kein Gerät zum Senden von Drucken verfügbar.

en: There is no valid surface for text projection.
de: Es gibt keine gültige Oberfläche für die Textprojektion.

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
de: Viele Teile der Software stammen aus Beiträgen der Community, sodass wir sie nicht einzeln auflisten können, sondern sie in den entsprechenden Code-Kommentaren erwähnen werden.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
de: Der Hersteller oder das Modell des benutzerdefinierten Druckers enthält möglicherweise Escape-Zeichen. Bitte löschen und erneut eingeben.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
de: There may be disallowed characters in the vendor or serial input of the filament. Please delete and re-enter.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
de: Bei der Verbindung mit dem Drucker ist ein Problem aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Thick bridges
de: Dicke Brücken

en: Thickness
de: Dicke

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
de: Dieser G-Code wird bei jedem Schichtwechsel vor dem anheben von Z eingefügt.

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
de: Dieser G-Code wird für die Druckpause verwendet. Benutzer können den Pausen-G-Code in dem G-Code-Viewer einfügen.

en: This G-code will be used as a custom code
de: Dieser G-Code wird als benutzerdefinierter Code verwendet

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
de: Diese OBJ-Datei konnte nicht gelesen werden, da sie leer ist.

en: This Printer has not connect the box, please check.
de: Dieser Drucker ist nicht mit der BOX verbunden, bitte überprüfen.

en: This action cannot be undone. Continue?
de: Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden. Fortfahren?

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
de: Durch diese Aktion wird eine Schnittkorrespondenz unterbrochen.
    Danach kann die Modellkonsistenz nicht mehr garantiert werden.
    
    Um Volumenkörper oder negative Volumina zu manipulieren, müssen Sie zuerst die Schnittinformationen ungültig machen.

en: This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height.
de: Dieser Betrag kann in Millimetern oder als Prozentsatz der aktuellen Schichthöhe angegeben werden.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
de: Diese Kalibrierung unterstützt nicht den aktuell gewählten Düsendurchmesser

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
de: Hiermit wird die Ebenheit des Heizbetts überprüft. Durch die Nivellierung wird die extrudierte Höhe gleichmäßig.

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Run a leveling check(about 10 seconds). Skip if surface is fine.
de: Hiermit wird die Ebenheit des Heizbetts überprüft. Durch die Nivellierung wird die extrudierte Höhe gleichmäßig.
    * Automatikmodus: Führen Sie eine Nivellierungsprüfung durch (ca. 10 Sekunden). Überspringen, wenn die Oberfläche in Ordnung ist.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
de: Dies steuert die Erzeugung der Umrandung an der Außen- und/oder Innenseite von Modellen. Auto bedeutet, dass die Randbreite automatisch analysiert und berechnet wird.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
de: Dieser Faktor beeinflusst die Materialmenge für die erste Schicht.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
de: Dieser Faktor beeinflusst die Materialmenge für die obere massive Füllung. Sie können den Wert etwas verringern, um eine glatte Oberfläche zu erhalten.

en: This filament has high enough hardness (about 67D)  and is compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
de: Dieses Filament hat eine ausreichend hohe Härte (etwa 67D) und ist mit dem AMS kompatibel. Es gibt mehrere Anforderungen, um damit zu drucken, und um eine bessere Druckqualität zu erhalten, lesen Sie bitte dieses Wiki: TPU Druckanleitung.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: ASA Aero Printing Guide.
de: Dieses Filament wird normalerweise nur zum Drucken von Modellen mit geringer Dichte verwendet, und es sind einige spezielle Parameter erforderlich. Um eine bessere Druckqualität zu erzielen, lesen Sie bitte dieses Wiki: ASA Aero Druckanleitung.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: Instructions for printing RC model with foaming PLA (PLA Aero).
de: Dieses Filament wird normalerweise nur zum Drucken von Modellen mit geringer Dichte verwendet, und es sind einige spezielle Parameter erforderlich. Um eine bessere Druckqualität zu erhalten, lesen Sie bitte dieses Wiki: Anleitung zum Drucken von RC-Modellen mit schäumendem PLA (PLA Aero).

en: This filament is too soft and not compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
de: Dieses Filament ist zu weich und nicht mit dem AMS kompatibel. Es gibt mehrere Anforderungen, um damit zu drucken, und um eine bessere Druckqualität zu erhalten, lesen Sie bitte in diesem Wiki nach: TPU Druckanleitung.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
de: Diese Datei enthält mehrere Objekte, die auf verschiedenen Höhen positioniert sind.
    Soll die Datei, anstatt sie als mehrere Objekte zu betrachten, als ein einziges Objekt mit mehreren Teilen geladen werden?

en: This file is not from a trusted site, do you want to open it anyway?
de: Diese Datei stammt nicht von einer vertrauenswürdigen Website. Möchten Sie diese trotzdem öffnen?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
de: Dieser G-Code wird beim Filamentwechsel eingefügt, einschließlich des T-Befehls zum auslösen eines Werkzeugwechsels.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
de: Dieser G-Code wird bei jedem Schichtwechsel nach dem anheben von Z eingefügt.

en: This is  the number of layers of top bottom penetration.
de: Dies ist die Anzahl der unteren Farbschichten.

en: This is  the number of layers of top paint penetration.
de: Dies ist die Anzahl der oberen Farbschichten.

en: This is a non-water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. To get better printing quality, please refer to this wiki: Printing Tips for Support Filament and Support Function.
de: Dies ist ein nicht wasserlösliches Support-Filament, das normalerweise nur für die Stützstruktur und nicht für den Modellkörper verwendet wird. Um eine bessere Druckqualität zu erhalten, lesen Sie bitte in diesem Wiki nach: Drucktipps für Support-Filament.

en: This is a water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. Printing this filament is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: PVA Printing Guide.
de: Hierbei handelt es sich um ein wasserlösliches Support-Filament, das in der Regel nur für die Stützstruktur und nicht für den Modellkörper verwendet wird. Es gibt mehrere Anforderungen für den Druck damit. Um eine bessere Druckqualität zu erzielen, lesen Sie bitte in diesem Wiki nach: PVA Druckanleitung.

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
de: Es handelt sich weder um ein häufig verwendetes Filament noch um ein QIDI-Filament, und es variiert stark von Marke zu Marke. Es wird daher dringend empfohlen, den Hersteller vor dem Druck nach einem geeigneten Profil zu fragen und einige Parameter entsprechend seiner Leistung anzupassen.

en: This is the newest version.
de: Dies ist die neueste Version.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
de: Dies ist die Anzahl der massiven Schichten der Unterschale, einschließlich der ersten Schicht. Wenn die mit diesem Wert berechnete Dicke dünner ist als die Dicke der unteren Schale, werden die unteren Schalenschichten erhöht.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
de: Dies ist die Anzahl der massiven Schichten der oberen Schale, einschließlich der Oberflächenschicht. Wenn die mit diesem Wert berechnete Dicke dünner ist als die Dicke der oberen Schale, werden die Schichten der oberen Schale erhöht.

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
de: Dies ist die Geschwindigkeit für verschiedene Überhangsgrade. Überhangsgrade werden als Prozentsatz der Linienbreite ausgedrückt. Eine Geschwindigkeit von 0 bedeutet keine Verlangsamung für den Überhangsbereich und es wird die Wandgeschwindigkeit verwendet.

en: This is your first time printing tpu filaments with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
de: Dies ist das erste Mal, dass Sie TPU-Filamente mit der H2D-Maschine drucken.
    Möchten Sie sich ein kurzes Tutorial-Video ansehen?

en: This is your first time slicing with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
de: Sie Slicen zum ersten Mal mit der H2D Maschine.
    Möchten Sie sich ein kurzes Tutorial-Video ansehen?

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
de: Dieser Maschinentyp kann nur %d historische Ergebnisse pro Düse speichern.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
de: Dieser Maschinentyp kann nur %d historische Ergebnisse pro Düse speichern. Dieses Ergebnis wird nicht gespeichert.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
de: Dieser Maschinentyp kann nur 16 historische Ergebnisse pro Düse speichern. Sie können die vorhandenen historischen Ergebnisse löschen und dann die Kalibrierung starten. Oder Sie können die Kalibrierung fortsetzen, aber Sie können keine neuen historischen Kalibrierungsergebnisse erstellen. 
    Möchten Sie die Kalibrierung trotzdem fortsetzen?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
de: Dieses Objekt wird verwendet, um die Düse nach einem Filamentwechsel zu reinigen, Filament zu sparen und die Druckzeit zu verkürzen. Die Farben der Objekte werden dadurch gemischt. Dies wird nur wirksam, wenn der Reinigungsturm aktiviert ist.

en: This only takes effect during printing
de: Diese Funktion ist nur während des Druckens wirksam.

en: This option determines how the bed temperature is set during slicing: based on the temperature of the first filament or the highest temperature of the printed filaments.
de: Diese Option bestimmt, wie die Betttemperatur während des Slicens eingestellt wird: Basierend auf der Temperatur des ersten Filaments oder der höchsten Temperatur der gedruckten Filamente.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
de: Diese Option ist aktiviert, wenn die Maschine die Steuerung der Kammertemperatur unterstützt.

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
de: Diese Option legt den Schwellenwinkel für die Anwendung einer bedingten Schrägnaht fest.
    Wenn der Nahtwinkel innerhalb der Schleife diesen Wert überschreitet (was bedeutet, dass keine scharfen Ecken vorhanden sind), wird eine Schrägnaht verwendet. Der Standardwert ist 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
de: Mit dieser Option wird ein schmaler innerer Füllbereich automatisch erkannt. Wenn diese Option aktiviert ist, wird ein konzentrisches Muster für den Bereich verwendet, um den Druck zu beschleunigen. Andernfalls wird standardmäßig ein geradliniges Muster verwendet.

en: This parameter adds a slight displacement to each layer of infill to create a cross texture.
de: Dieser Parameter fügt jeder Schicht der Füllung eine leichte Verschiebung hinzu, um eine Kreuztextur zu erzeugen.

en: This parameter adds a slight rotation to each layer of infill to create a cross texture.
de: Dieser Parameter fügt jeder Schicht der Füllung eine leichte Drehung hinzu, um eine Kreuztextur zu erzeugen.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
de: Diese Druckplatte ist gesperrt.
    Wir können diese Druckplatte nicht automatisch anordnen.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
de: Diese Druckplatte ist gesperrt.
    Wir können diese Druckplatte nicht automatisch ausrichten.

en: This printer does not support printing all plates
de: Dieser Drucker unterstützt nicht den Druck aller Platten

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
de: Dieser Prozess bestimmt die dynamischen Flusswerte, um die Gesamtdruckqualität zu verbessern.

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
    *Automatic mode: Skip if the filament was calibrated recently.
de: Dieser Prozess bestimmt die dynamischen Flusswerte, um die Gesamtdruckqualität zu verbessern.
    * Automatikmodus: Überspringen, wenn das Filament kürzlich kalibriert wurde.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
de: Dies legt den Schwellenwert für eine kleine Wände fest. Der Standardschwellenwert ist 0mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
de: Mit dieser Einstellung wird der Abstand zwischen benachbarten Baum-Stützknoten festgelegt.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
de: Diese Einstellung bestimmt den Anfangsdurchmesser der Stützknoten.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
de: Diese Einstellung legt den maximalen Überhangwinkel fest, den die Äste der Baumstütze haben dürfen: Je größer der Winkel, desto horizontaler können die Äste gedruckt werden und desto weiter reichen sie.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
de: Diese Einstellung wird nur in einigen Fällen zur Modellgrößenoptimierung mit kleinen Werten verwendet.
    Zum Beispiel, wenn die Modellgröße leichte Fehler aufweist und der Zusammenbau schwierig ist.
    Für große Änderungen, verwenden Sie bitte die Modellskalierungsfunktion.
    
    Der Wert wird auf 0 zurückgesetzt.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [-1,2]. -1 means auto, and 0 means allowing infill-only mode where support is thick enough.
de: Diese Einstellung gibt die Anzahl der Stützwände im Bereich [-1,2] an. -1 bedeutet automatisch, und 0 bedeutet, dass nur Füllungen zulässig sind, wenn die Unterstützung dick genug ist.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
de: Diese Einstellung ist das Volumen des Filaments, das pro Sekunde geschmolzen und extrudiert werden kann. Die Druckgeschwindigkeit wird durch die maximale volumetrische Geschwindigkeit begrenzt, falls die Geschwindigkeit zu hoch und unangemessen eingestellt ist. Dieser Wert kann nicht 0 sein.

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
de: Diese Einstellung wirkt sich auf die Geschwindigkeit von Umfängen aus, deren Radius <= Schwellenwert für den Umfang ist (normalerweise Löcher). Wenn sie als Prozentsatz ausgedrückt wird (z.B.: 80%), wird sie auf der obigen Einstellung der Außenwandgeschwindigkeit berechnet. Für Auto auf Null setzen.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
de: Diese Software verwendet Open-Source-Komponenten, deren Urheberrechte und andere Eigentumsrechte den jeweiligen Eigentümern gehören.

en: Threshold angle
de: Schwellenwinkel

en: Thumbnail size
de: Titelbildgröße

en: Tile Window to Left of Screen
de: Fenster links anordnen

en: Tile Window to Right of Screen
de: Fenster rechts anordnen

en: Time
de: Zeit

en: Time Estimation
de: Geschätzte Zeit

en: Time lapse G-code
de: Zeitraffer G-Code

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
de: Zeit zum Laden des neuen Filaments, beim Wechseln des Filaments. Nur für statistische Zwecke.

en: Time to switch extruder. For statistics only
de: Zeit, den Extruder zu wechseln. Nur für Statistiken

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
de: Zeit zum Entladen des alten Filaments, beim Wechseln des Filaments. Nur für statistische Zwecke.

en: Timelapse
de: Zeitraffer

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
de: Zeitraffer
    Wussten Sie, dass Sie bei jedem Druck ein Zeitraffervideo erstellen können?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
de: Zeitraffer wird nicht unterstützt, da die Druckreihenfolge auf „Nach Objekt“ eingestellt ist.

en: Timelapse is not supported on this printer.
de: Zeitraffer wird von diesem Drucker nicht unterstützt.

en: Timelapse is not supported while the storage does not exist.
de: Zeitraffer wird nicht unterstützt, wenn kein Speichermedium eingelegt ist.

en: Timelapse is not supported while the storage is readonly.
de: Zeitraffer wird nicht unterstützt, wenn der Speicher schreibgeschützt ist.

en: Timelapse is not supported while the storage is unavailable.
de: Zeitraffer wird nicht unterstützt, wenn kein Speicher verfügbar ist.

en: Timeout, please try again.
de: Zeitüberschreitung! Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Tip
de: Tipp

en: Tip: Calibrating foam filaments(%s) in X series printers may not get accurate results
    because their dynamic response is much different from that of ordinary filaments, and there is a high risk of oozing when printing calibration lines.
de: Tipp: Die Kalibrierung von Schaumstoff-Filamenten (%s) in Druckern der X-Serie führt möglicherweise nicht zu genauen Ergebnissen
    da sich ihr dynamisches Verhalten stark von dem gewöhnlicher Filamente unterscheidet und beim Drucken von Kalibrierungslinien ein hohes Risiko des Auslaufens besteht.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may have a high probability of failure.
    If it fails, it is recommended to use manual calibration.
de: Tipp: Die Verwendung einer %.1fmm Düse für die automatische dynamische Flusskalibrierung kann eine hohe Fehlerwahrscheinlichkeit aufweisen.
    In diesem Fall wird empfohlen, die Kalibrierung manuell vorzunehmen.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may not get accurate calibration results.
    It is recommended to use manual calibration.
de: Tipp: Bei Verwendung einer %.1fmm Düse für die automatische dynamische Flusskalibrierung werden möglicherweise keine genauen Kalibrierungsergebnisse erzielt.
    Es wird empfohlen, eine manuelle Kalibrierung durchzuführen.

en: Tip: When using the A1/A1 mini printer, we do not recommend calibrating foam filaments(%s),
    as the results may be unstable and affect print quality.
de: Tipp: Wenn Sie den A1/A1mini Drucker verwenden, empfehlen wir nicht, Schaumstofffilamente zu kalibrieren (%s),
    da die Ergebnisse instabil sein und die Druckqualität beeinträchtigen können.

en: Tip:If you want to place svg file on another part surface,you should select part first, and then drag svg file to the part surface.
de: Tipp: Wenn Sie eine SVG-Datei auf einer anderen Bauteiloberfläche platzieren möchten, sollten Sie zuerst das Bauteil auswählen und dann die SVG-Datei auf die Bauteiloberfläche ziehen.

en: Tips
de: Tipps

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
de: Tipps für Kalibrierungsmaterial: 
    - Materialien, die dieselbe Temperatur am Heizbett haben können
    - Verschiedene Filamentmarken und -familien (Marke = QIDI, Familie = Basic, Matt etc.)

en: Tips:
de: Tipps:

en: Tips: If you changed your nozzle of your printer lately, Please go to 'Device -> Printer parts' to change your nozzle setting.
de: Tipps: Wenn Sie kürzlich die Düse Ihres Druckers gewechselt haben, gehen Sie bitte zu „Gerät -> Druckerteile“, um Ihre Düseneinstellung zu ändern.

en: Tips: You can drag the filaments to reassign them to different nozzles.
de: Tipps: Sie können die Filamente ziehen, um sie anderen Düsen zuzuweisen.

en: Title
de: Titel

en: To Volumetric Speed
de: Bis Volumengeschwindigkeit

en: To ensure your safety, certain processing tasks (such as laser) can only be resumed on printer.
de: Um Ihre Sicherheit zu gewährleisten, können bestimmte Verarbeitungsaufgaben (z. B. Laser) nur am Drucker wieder aufgenommen werden.

en: To get better transparent or translucent results with the corresponding filament, please refer to this wiki: Printing tips for transparent PETG.
de: Um bessere transparente oder durchscheinende Ergebnisse mit dem entsprechenden Filament zu erzielen, lesen Sie bitte dieses Wiki: Drucktipps für transparentes PETG.

en: To k Value
de: Bis k-Wert

en: To make the prints get higher gloss, please dry the filament before use, and set the outer wall speed to be 40 to 60 mm/s when slicing.
de: Damit die Drucke einen höheren Glanz erhalten, trocknen Sie das Filament bitte vor dem Gebrauch und stellen Sie beim Slicen die Außenwandgeschwindigkeit auf 40 bis 60 mm/s ein.

en: To objects
de: Zu Objekten

en: To parts
de: Zu Teilen

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Therefore, the ramming time must be greater than the cooldown time. 0 means disabled.
de: Um ein Austreten von Material zu verhindern, wird die Düsentemperatur während des Rammens abgekühlt. Daher muss die Rammzeit länger sein als die Abkühlzeit. 0 bedeutet deaktiviert.

en: To prevent oozing, the nozzle will perform a reverse travel movement for a certain period after the ramming is complete. The setting define the travel time.
de: Um ein Nachtropfen zu verhindern, führt die Düse nach Abschluss des Rammvorgangs für eine bestimmte Zeit eine Rückwärtsbewegung aus. Die Einstellung definiert die Verfahrzeit.

en: To repair the model, please use a third-party tool before importing it into QIDI Studio, such as
de: Um das Modell zu reparieren, verwenden Sie bitte ein Drittanbieter-Tool, bevor Sie es in QIDI Studio importieren, z. B.

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
de: Um die Schnittkorrespondenz zu speichern, können Sie alle Verbinder aus allen zugehörigen Objekten löschen.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
de: Um eine benutzerdefinierte CA-Datei zu verwenden, importieren Sie bitte Ihre CA-Datei in den Zertifikatsspeicher/Keychain.

en: Toggle Wireframe
de: Gittermodell ein-/ausblenden

en: Toggle non-manifold edges
de: Nicht mannigfaltige Kanten umschalten

en: Tolerance
de: Toleranz

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
de: Ein zu großer Elefantenfußausgleich ist ein Problem.
    Bei sehr schwerwiegenden Elefantenfuß-Effekten überprüfen Sie bitte andere Einstellungen.
    Zum Beispiel kann die Betttemperatur zu hoch sein.
    
    Der Wert wird auf 0 zurückgesetzt.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
de: Zu große Schichthöhe.
    Auf 0,2 zurücksetzen

en: Too large line width
de: Zu große Linienbreite

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
de: Zu kleiner Bügelabstand.
    Auf 0,1 zurücksetzen

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
de: Zu geringe Schichthöhe.
    Auf 0,2 zurücksetzen

en: Too small line width
de: Zu geringe Linienbreite

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
de: Zu kleine maximale volumetrische Geschwindigkeit.
    Wert wurde auf 0,5 zurückgesetzt

en: Tool
de: Werkzeug

en: Tool Move
de: Werkzeugbewegung

en: Tool Rotate
de: Werkzeug Drehen

en: Tool Volume
de: Werkzeugvolumen

en: Tool type
de: Werkzeugtyp

en: Tool-Lay on Face
de: "Auf Fläche legen" Werkzeug

en: Tool-Rotate
de: Werkzeug Rotieren

en: Toolbar
de: Werkzeugleiste

en: Toolbar Style
de: Werkzeugleistenstil

en: Top
de: Oben

en: Top View
de: Ansicht von oben

en: Top Z distance
de: Oberer Z-Abstand

en: Top area threshold
de: Oberflächenschwellenwert

en: Top front
de: Oben vorne

en: Top interface layers
de: Obere Schnittstellschichten

en: Top interface spacing
de: Oberer Schnittstellabstand

en: Top paint penetration layers
de: Obere Farbschichten

en: Top shell layers
de: Obere Schalenschichten

en: Top shell thickness
de: Dicke der oberen Schale

en: Top solid layers
de: Obere massive Schichten

en: Top surface
de: Oberfläche

en: Top surface flow ratio
de: Flussverhältnis der Oberfläche

en: Top surface pattern
de: Muster der Oberfläche

en: Top surfaces
de: Alle Oberflächen

en: Top/bottom shells
de: Obere/Untere Schichten

en: Topmost surface
de: Nur oberste Oberfläche

en: Total
de: Gesamt

en: Total Estimation
de: Gesamtschätzung

en: Total Filament
de: Gesamtes Filament

en: Total Volume:
de: Gesamtvolumen:

en: Total cost
de: Gesamtkosten

en: Total time
de: Gesamtdauer

en: Tower
de: Turm

en: Traditional
de: Traditionell

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
de: Übertragen Sie die ausgewählten Optionen auf das neu ausgewählte Profil 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
de: Übertragen Sie die ausgewählten Optionen auf das neu ausgewählte Profil.

en: Translate
de: Übersetzen

en: Translate(Relative)
de: Übersetzen (Relativ)

en: Translation/Zoom
de: Verschiebung/Zoom

en: Travel
de: Eilgang

en: Travel distance threshold
de: Schwellenwert für die Fahrstrecke

en: Travel speed
de: Fahrgeschwindigkeit

en: Travel time after ramming
de: Fahrzeit nach dem Rammen

en: Tree Hybrid
de: Baum-Hybrid

en: Tree Organic
de: Baum Organisch

en: Tree Slim
de: Baum schlank

en: Tree Strong
de: Baum stark

en: Tree Support
de: Baumstützen

en: Tri-hexagon
de: Tri-Hexagon

en: Triangle
de: Dreieck

en: Triangles
de: Dreiecke

en: Triangles: %1%
de: Dreiecke: %1%

en: Triangular facet
de: Dreieckige Facette

en: Try the following methods to update the connection parameters and reconnect to the printer.
de: Probieren Sie die folgenden Methoden aus, um die Verbindungsparameter zu aktualisieren und die Verbindung zum Drucker wiederherzustellen.

en: Try to connect
de: Verbindung herstellen

en: Tungsten Carbide
de: Wolframkarbid

en: Tungsten carbide
de: Wolframkarbid

en: Turn it Off
de: Ausschalten

en: Turning off the lights during the task will cause the failure of AI monitoring, like spaghetti dectection. Please choose carefully.
de: Das Ausschalten der Beleuchtung während der Aufgabe führt zum Ausfall der KI-Überwachung, wie z. B. der Spaghetti-Erkennung. Bitte wählen Sie sorgfältig aus.

en: Type
de: Typ

en: Type:
de: Typ:

en: Unable to automatically match to suitable filament. Please click to manually match.
de: Es kann kein passendes Filament automatisch gefunden werden. Bitte klicken Sie hier, um manuell ein passendes Filament auszuwählen.

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
de: Kalibrierung nicht möglich: Möglicherweise weil der eingestellte Kalibrierungswertbereich zu groß oder der Schritt zu klein ist

en: Unable to load shaders:
    %s
de: Shader können nicht geladen werden:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. You may fix the meshes and try again.
de: Boolesche Operation an Modellnetzen kann nicht durchgeführt werden. Korrigieren Sie die Meshes und versuchen Sie es erneut.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
de: Die boolesche Operation konnte für die ausgewählten Teile nicht ausgeführt werden

en: Unable to reload:
de: Neuladen nicht möglich:

en: Unable to replace with more than one volume
de: Es kann nicht durch mehr als ein Volumen ersetzt werden

en: Uncollapsible
de: Nicht zusammenklappbar

en: Undef
de: Undefiniert

en: Undefine
de: Undefiniert

en: Undefined
de: Undefiniert

en: Undefined fill type
de: Undefinierter Fülltyp

en: Undefined stroke type
de: Undefinierter Strichtyp

en: Underflow
de: Unterlauf

en: Undo
de: Rückgängig machen

en: Undo integration failed.
de: Die Integration konnte nicht rückgängig gemacht werden.

en: Undo integration was successful.
de: Integration erfolgreich rückgängig gemacht.

en: Units
de: Einheiten

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Unknown Error.
de: Unbekannter Fehler.

en: Unknown Failure
de: Unbekannter Fehler

en: Unknown error occured
de: Unbekannter Fehler ist aufgetreten

en: Unknown error when export G-code.
de: Unbekannter Fehler beim exportieren des G-Codes.

en: Unknown error.
de: Unbekannter Fehler.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
de: Unbekanntes Dateiformat: Die Eingabedatei muss die Endung .3mf oder .zip.amf haben.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
de: Unbekanntes Dateiformat: Die Eingabedatei muss die Endung .stl, .obj oder .amf(.xml) haben.

en: Unknown filename
de: Unbekannter Dateiname

en: Unload
de: Entladen

en: Unlock
de: Entsperren

en: Unmapped
de: Nicht zugeordnet

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
de: Unbedruckbarer Bereich in der XY-Ebene. Bei Druckern der X1 Serie wird zum Beispiel die vordere linke Ecke verwendet, um das Filament während des Filamentwechsels zu schneiden. Der Bereich wird als Polygon durch Punkte im folgenden Format ausgedrückt: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
de: Einzug

en: Unsaved Changes
de: Nicht gespeicherte Änderungen

en: Unseal Fan speed
de: Entsiegelte Lüftergeschwindigkeit

en: Unsupported
de: Nicht unterstützt

en: Unsupported OpenGL version
de: Nicht unterstützte OpenGL Version

en: Unsupported characters automatically switched to fallback font.
de: Nicht unterstützte Zeichen werden automatisch in die Ausweichschriftart umgewandelt.

en: Unsupported presets
de: Nicht unterstützte Profile

en: Untitled
de: Unbenannt

en: Update failed.
de: Update fehlgeschlagen.

en: Update firmware
de: Firmware aktualisieren

en: Update remaining capacity
de: Restkapazität aktualisieren

en: Update successful.
de: Update erfolgreich.

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
de: Wenn Sie Ihr QIDI Studio aktualisieren, könnten alle Funktionen in der 3mf-Datei aktiviert werden.

en: Updating
de: Aktualiseren

en: Updating failed
de: Aktualisierung fehlgeschlagen

en: Updating successful
de: Erfolgreich aktualisiert

en: Upgrading
de: Aktualisierung

en: Upload
de: Hochladen

en: Upload Models
de: Modelle hochladen

en: Upload Pictures
de: Bilder hochladen

en: Upload failed
de: Hochladen fehlgeschlagen

en: Upload file timeout, please check if the firmware version supports it.
de: Timeout beim Hochladen der Datei: Bitte überprüfen Sie, ob die Firmware-Version dies unterstützt.

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
de: Der hochzuladende Dateiname endet nicht mit „%s“. Möchten Sie fortfahren?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
de: Upload auf FlashAir-Karte nicht möglich.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
de: Zeitüberschreitung beim Upload. Bitte überprüfen Sie den Netzwerkstatus und versuchen Sie es erneut.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
de: Mit folgendem Namen an den Druckerhost hochladen:

en: Uploading
de: Hochladen

en: Uploading 3mf
de: Hochladen der 3mf

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you can click it to modify
de: Obere Hälfte:  Original
    Untere Hälfte:  Filament im AMS
    Und Sie können darauf klicken, um es zu ändern

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you cannot click it to modify
de: Obere Hälfte:  Original
    Untere Hälfte:  Filament im AMS
    Und Sie können darauf klicken, um es zu ändern

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you can click it to modify
de: Oberer Bereich:  Original
    Unterer Bereich:  Filament im Kasten
    Und Sie können es zum Bearbeiten anklicken

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you cannot click it to modify
de: Oberer Bereich:  Original
    Unterer Bereich:  Filament im Kasten
    Und Sie können es nicht zum Bearbeiten anklicken

en: Upper half area:  Original
    Lower half area: The filament from original project will be used when unmapped.
    And you can click it to modify
de: Oberer Bereich: Original
    Unterer Bereich: Das Filament aus dem Originalprojekt wird verwendet, wenn es nicht zugeordnet ist.
    Und Sie können darauf klicken, um es zu ändern

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
de: Verwenden Sie "Gerade-ungerade" für 3DLabPrint-Flugzeugmodelle. Verwenden Sie "Löcher schließen", um alle Löcher im Modell zu schließen.

en: Use AMS
de: AMS verwenden

en: Use BOX
de: BOX verwenden

en: Use External Spool
de: Externe Spule verwenden

en: Use Modified Value
de: Geänderten Wert verwenden

en: Use Modified Value of Filament Preset
de: Geänderten Wert des Filamentprofils verwenden

en: Use Modified Value of Printer Preset
de: Geänderten Wert des Druckerprofils verwenden

en: Use Modified Value of Process Preset
de: Geänderten Wert des Prozessprofils verwenden

en: Use Orthogonal View
de: Orthogonale Ansicht verwenden

en: Use Perspective View
de: Perspektivische Ansicht verwenden

en: Use beam interlocking
de: Verwende Interlock-Strukturen

en: Use firmware retraction
de: Firmware Rückzug verwenden

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
de: Verwenden Sie bei Bedarf Schrägstriche ( / ) als Verzeichnistrennzeichen.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
de: Verwenden Sie nur eine Wand auf der flachen Oberseite, um mehr Platz für das obere Füllmuster zu schaffen. Kann auf der obersten Fläche oder auf allen oberen Flächen angewendet werden

en: Use only one wall on the first layer of model
de: Verwenden Sie auf der ersten Modellschicht nur eine Wand

en: Use relative E distances
de: Relative E-Distanzen verwenden

en: Use scarf joint for inner walls as well.
de: Verwende auch für Innenwände Schrägfnahtverbindungen.

en: Use surface
de: Oberfläche verwenden

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
de: Verwenden Sie diese Einstellung, um das Stützmuster in der horizontalen Ebene zu drehen.

en: Used Filament (g)
de: Filamentbedarf (g)

en: Used Filament (m)
de: Filamentbedarf (Meter)

en: Used Filament (mm³)
de: Filamentbedarf (mm³)

en: Used Materials
de: Genutztes Material

en: Used filament
de: Genutztes Filament

en: User
de: Benutzer

en: User Customized Offset
de: Benutzerdefinierter Versatz

en: User Experience
de: Benutzererfahrung

en: User Preset
de: Benutzer-Profil

en: User can self-define the project file name when export
de: Der Benutzer kann den Projektdateinamen beim Export selbst bestimmen

en: User cancels task.
de: Der Benutzer bricht die Aufgabe ab.

en: User logged out
de: Benutzer abgemeldet

en: User presets
de: Benutzerdefinierte Profile

en: User sync
de: Benutzer-Synchronisation

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
de: Benutzer Filamentprofil gesetzt.
    Kann mit anderen geteilt werden.

en: Using filaments with significantly different temperatures may cause:
    • Extruder clogging
    • Nozzle damage
    • Layer adhesion issues
    
    Continue with enabling this feature?
de: Die Verwendung von Filamenten mit deutlich unterschiedlichen Temperaturen kann zu folgenden Problemen führen:
    • Verstopfung des Extruders
    • Beschädigung der Düse
    • Probleme mit der Schichthaftung
    
    Möchten Sie diese Funktion weiterhin aktivieren?

en: VFA test
de: VFA Test

en: Value %s is out of range, continue?
de: Wert %s ist außerhalb der Reichweite, fortfahren?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
de: Der Wert %s liegt außerhalb des zulässigen Bereichs. Der gültige Bereich liegt zwischen %d und %d.

en: Value is out of range.
de: Wert ist außerhalb der Reichweite.

en: Value range
de: Wertebereich

en: Value step
de: Wertschritt

en: Variable layer height
de: Variable Schichthöhe

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
de: Die variable Schichthöhe wird bei organischen Stützen nicht unterstützt.

en: Vendor
de: Verkäufer

en: Vendor is not found, please reselect.
de: Der Hersteller wurde nicht gefunden. Bitte wählen Sie erneut.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
de: Vendor is not selected; please reselect vendor.

en: Vendor of filament. For show only
de: Filamentmarke (Nur zur Anzeige)

[ctx: Verb]
en: Scale all
de: Alles skalieren

en: Verification failed.
de: Authentifizierung fehlgeschlagen.

en: Vertex
de: Scheitel

en: Vertical
de: Vertikal

en: Vertical shell speed
de: Vertikale Schalengeschwindigkeit

en: Vertical slider - Move active thumb Down
de: Vertikaler Schieberegler - Aktiven Schieber nach unten bewegen

en: Vertical slider - Move active thumb Up
de: Vertikaler Schieberegler - Aktiven Schieber nach oben bewegen

en: Vibration compensation
de: Schwingungskompensation

en: Video Stopped.
de: Video gestoppt.

en: Video tutorial
de: Video-Tutorial

en: View
de: Ansicht

en: View Liveview
de: Liveview ansehen

en: View Wiki for more information
de: Mehr Informationen im Wiki

en: View all Daily tips
de: Alle täglichen Tipps anzeigen

en: View all object's settings
de: Alle Einstellungen des Objekts anzeigen

en: View control settings
de: Ansicht-Steuerungseinstellungen

en: View wiki
de: Wiki ansehen

en: View: keep horizontal
de: Ansicht: Horizontal halten

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
de: Virtuelle Kamerawerkzeuge werden für diese Aufgabe benötigt!
    Möchten Sie diese installieren?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
de: Initialisierung der virtuellen Kamera fehlgeschlagen (%s)!

en: Volume Operations
de: Volumen Operationen

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
de: Volumen der Düse zwischen dem Messer und dem Ende der Düse

en: Volume:
de: Volumen:

en: Volume: %1% in³
de: Volumen: %1% in³

en: Volume: %1% mm³
de: Volumen: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
de: Volumetrische Flussrate (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
de: Volumetrische Geschwindigkeitsbegrenzung

en: Volumetric speed when flushing filament. 0 indicates the max volumetric speed
de: Volumetrische Geschwindigkeit beim Spülen des Filaments. 0 bedeutet maximale volumetrische Geschwindigkeit.

en: WARNING:
de: WARNUNG:

en: WET
de: NASS

en: Wait
de: Warten

en: Waiting for the printer's response
de: Warten auf Antwort des Druckers

en: Wall distribution count
de: Anzahl der Wandverteilungen

en: Wall generator
de: Wandgenerator

en: Wall loops
de: Wandlinien

en: Wall transition length
de: Länge des Wandübergangs

en: Wall transitioning filter margin
de: Filter für die Größe des Wandübergangs

en: Wall transitioning threshold angle
de: Schwellenwinkel für den Wandübergang

en: Walls
de: Wände

en: Warning
de: Warnung

en: Warning:
de: Warnung:

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
de: Warnung: Alle Dreiecksflächen sind zu klein. Die aktuelle Funktion funktioniert nicht.

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
de: Warnung: Der Randtyp ist nicht auf "gemalt" eingestellt, sodass die Randohren nicht wirksam werden!

en: Warning:Due to font upgrades,previous font may not necessarily be replaced successfully, and recommend you to modify the font.
de: Warnung: Aufgrund von Aktualisierungen der Schriftarten kann die vorherige Schriftart möglicherweise nicht erfolgreich ersetzt werden. Wir empfehlen Ihnen, die Schriftart zu ändern.

en: Warning:Due to functional upgrade, rotation information cannot be restored. Please drag or modify text,save it and reedit it will ok.
de: Warnung: Aufgrund einer Funktionserweiterung können Rotationsinformationen nicht wiederhergestellt werden. Bitte ziehen oder ändern Sie den Text, speichern Sie ihn und bearbeiten Sie ihn erneut.

en: Warning:There is a mirror in the text matrix, and dragging it will completely regenerate it.
de: Warnung: In der Textmatrix befindet sich eine Spiegelung, die durch Ziehen vollständig neu generiert wird.

en: Warning:create text fail.
de: Warnung: Das Erstellen von Text ist fehlgeschlagen.

en: Warning:old matrix has at least two parameters: mirroring, scaling, and rotation. If you continue editing, it may not be correct. Please dragging text or cancel using current pose, save and reedit again.
de: Warnung: Die alte Matrix hat mindestens zwei Parameter: Spiegelung, Skalierung und Drehung. Wenn Sie mit der Bearbeitung fortfahren, ist sie möglicherweise nicht korrekt. Bitte ziehen Sie den Text oder brechen Sie die Bearbeitung mit der aktuellen Position ab, speichern Sie und bearbeiten Sie erneut.

en: Warning:please select Plane's feature.
de: Warnung: Bitte wählen Sie das Ebenenfeature aus.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
de: Achtung: Bitte wählen Sie das Punkt- oder Kreisfeature.

en: Warning:please select two different mesh.
de: Achtung: Bitte wählen Sie zwei unterschiedliche Meshes aus.

en: Warning:text normal has been reset.
de: Warnung: „text normal“ wurde zurückgesetzt.

en: Warning:text normal is error.
de: Warnung: „text normal“ ist ein Fehler.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
de: Wir bitten Sie um Ihre Hilfe, um den Drucker für alle zu verbessern

en: We could create the filament presets for your following printer:
de: Wir könnten die Filamentprofile für Ihren folgenden Drucker erstellen:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
de: Wir haben den besten Kalibrierungsfaktor für die Flussdynamik gefunden.

en: We found the best flow ratio for you
de: Wir haben das beste Flussverhältnis für Sie gefunden.

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
de: Entsprechende Werte für unsere offiziellen Verbrauchsmaterialien haben wir in der Software konfiguriert. Wenn Sie folgende Situationen haben, müssen Sie die Max Volumetrische Geschwindigkeit kalibrieren:
    1.Use verschiedene Marken von Filamenten;
    2.Replaced Düsen mit verschiedenen Materialien und Durchmessern;
    3.You haben die Drucktemperatur geändert;
    4.Während des Druckprozesses wurde festgestellt, dass es fehlende Fäden, unzureichende Extrusion oder gebrochene Füllung gab;
    Vor der Kalibrierung müssen Sie den verwendeten Drucker, die zu kalibrierenden Verbrauchsmaterialien und den Prozess auswählen. Sie können diese direkt in der oberen linken Ecke der aktuellen Seite auswählen.

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
de: Wir haben drei Kalibriermodi zur Verfügung gestellt. Klicken Sie auf die Schaltfläche unten, um die entsprechende Kalibrierungsseite zu öffnen.
    Vor der Kalibrierung müssen Sie den verwendeten Drucker, die zu kalibrierenden Verbrauchsmaterialien und den Prozess auswählen. Sie können diese direkt in der oberen linken Ecke der aktuellen Seite auswählen.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
de: Wir haben eine automatische Kalibrierung für verschiedene Filamente hinzugefügt, welche vollautomatisch ist und das Ergebnis für die zukünftige Verwendung auf dem Drucker gespeichert. Sie müssen die Kalibrierung nur in den folgenden Fällen durchführen:
    1. Wenn Sie ein neues Filament einer anderen Marke verwenden oder das Filament feucht ist
    2. Wenn die Düse abgenutzt oder durch eine neue ersetzt wurde
    3. Wenn die maximale Volumengeschwindigkeit oder Drucktemperatur in den Filamenteinstellungen geändert wurde.

en: We will slice according to this grouping method:
de: Wir werden nach dieser Gruppierungsmethode slicen:

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
de: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers; please go to printer selection

en: What data would be collected?
de: Welche Daten werden gesammelt?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
de: Was ist die maximale volumetrische Drehzahlkalibrierung?

en: What is Pressure Advance Calibration ?
de: Was ist Pressure Advance Calibration?

en: What kind of gcode the printer is compatible with
de: Mit welcher Art von G-Code ist der Drucker kompatibel

en: When changing the extruder, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original extruder. This helps minimize nozzle oozing.
de: Beim Wechsel des Extruders wird empfohlen, eine bestimmte Länge des Filaments aus dem ursprünglichen Extruder zu extrudieren. Dadurch wird das Austreten aus der Düse minimiert.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
de: Wann benötigen Sie eine Kalibrierung der Flussdynamik?

en: When do you need Flowrate Calibration
de: Wann benötigen Sie die Flowrate Kalibrierung?

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
de: When spiral vase mode is enabled, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
de: Hinweis: Wenn während des Drucks neues Filament eingelegt wird, liest das AMS die Informationen nicht automatisch ein, bis der Druckvorgang abgeschlossen ist.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
de: Wann muss bei geöffneter Druckertür gedruckt werden?
    Wussten Sie, dass das Öffnen der Druckertür die Wahrscheinlichkeit einer Verstopfung des Extruders/Hotends beim Drucken von Filamenten mit niedrigerer Temperatur und einer höheren Gehäusetemperatur verringern kann? Mehr Infos dazu gibt es im Wiki.

en: When printing this filament, there's a risk of nozzle clogging, oozing, warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
de: Beim Drucken mit diesem Filament besteht die Gefahr einer Düsenverstopfung, eines Auslaufens, einer Verformung und einer geringen Schichthaftung. Um bessere Ergebnisse zu erzielen, lesen Sie bitte dieses Wiki: Drucktipps für Hochtemperatur-/technische Materialien.

en: When printing this filament, there's a risk of warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
de: Beim Drucken dieses Filaments besteht die Gefahr des Verziehens und einer geringen Haftfestigkeit der Schichten. Um bessere Ergebnisse zu erzielen, lesen Sie bitte in diesem Wiki nach: Drucktipps für Hochtemperatur- / technische Materialien.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
de: Wenn Sie einen Zeitraffer ohne Werkzeugkopf aufnehmen, wird empfohlen, einen "Timelapse Wischturm" hinzuzufügen, indem Sie mit der rechten Maustaste auf die leere Position der Bauplatte klicken und "Primitiv hinzufügen"->"Timelapse Wischturm" wählen.

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
de: Wenn die Dichte der spärlichen Füllung gering ist, kann es vorkommen, dass die innere Füllung oder die innere Brücke keinen Anker am Ende der Linie hat. Dies führt zu einem Absacken und schlechter Qualität beim Drucken der inneren massiven Füllung. Wenn Sie diese Funktion aktivieren, werden der spärlichen Füllung der unteren Lagen für eine bestimmte Dicke Schleifenpfade hinzugefügt, sodass eine bessere Verankerungen für innere Brücken bereitgestellt wird. 0 bedeutet, dass diese Funktion deaktiviert ist.

en: When the current filament runs out, the printer will use identical filament to continue printing.
    *Identical filament: same brand, type and color.
de: Wenn das aktuelle Filament aufgebraucht ist, verwendet der Drucker identisches Filament, um den Druck fortzusetzen.
    * Identisches Filament: gleiche Marke, gleicher Typ und gleiche Farbe.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
de: Wenn das aktuelle Material aufgebraucht ist, druckt der Drucker weitere Materialien in der folgenden Reihenfolge.

en: When the current material runs out, the printer would use identical filament to continue printing.
de: Wenn das aktuelle Material aufgebraucht ist, verwendet der Drucker identisches Filament, um weiter zu drucken.

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
de: Wann kalibrieren Sie die maximale volumetrische Geschwindigkeit?

en: When to Calibrate Pressure in Advance
de: Wann muss der Druck im Voraus kalibriert werden?

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
de: Wenn Übergänge zwischen einer geraden und einer ungeraden Anzahl von Wänden erstellt werden sollen. Eine Keilform mit einem größeren Winkel als dieser Einstellung hat keine Übergänge und es werden keine Wände in der Mitte gedruckt, um den verbleibenden Raum zu füllen. Wenn Sie diese Einstellung verringern, wird die Anzahl und Länge der mittleren Wände reduziert, was jedoch Lücken oder Überextrusion verursachen kann.

en: When to use Flow Rate Calibration
de: Wann sollte die Flusskalibrierung verwendet werden

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
de: Beim Übergang zwischen verschiedenen Wandstärken, wenn das Teil dünner wird, wird eine bestimmte Menge an Platz zum Trennen oder Verbinden der Wandsegmente zugewiesen. Wird als Prozentsatz des Düsendurchmessers ausgedrückt.

en: When using PLA to support TPU, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, 0 support/object xy distance, interlaced rectilinear pattern, disable 
    independent support layer height and use PLA for both support interface and support base
de: Bei Verwendung von PLA zum Stützen von TPU empfehlen wir die folgenden Einstellungen:
    0 oberer z-Abstand, 0 Schnittstellenabstand, 0 Abstand zwischen Stütze und Objekt in x- und y-Richtung, verflochtenes geradliniges Muster, 
    unabhängige Stützschichthöhe deaktivieren und PLA sowohl für die Stützschnittstelle als auch für die Stützbasis verwenden

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
de: Bei der Verwendung offizieller Filamente werden die Standardwerte der Software durch unsere Tests ermittelt und funktionieren in der Regel in den meisten Drucksituationen gut.

en: When using soluble material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, 0 support/object xy distance, interlaced rectilinear pattern, disable 
    independent support layer height and use soluble materials for both support interface and support base
de: Bei Verwendung von löslichem Material für die Stützschnittstelle empfehlen wir die folgenden Einstellungen:
    0 oberer z-Abstand, 0 Schnittstellenabstand, 0 xy-Abstand zwischen Stütze und Objekt, verflochtenes geradliniges Muster, 
    unabhängige Stützschichthöhe deaktivieren und lösliche Materialien sowohl für die Stützschnittstelle als auch für die Stützbasis verwenden

en: When using soluble material for the support, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, 0 support/object xy distance, interlaced rectilinear pattern, disable 
    independent support layer height and use soluble materials for both support interface and support base
de: Bei Verwendung von löslichem Material für die Stützen empfehlen wir folgende Einstellungen:
    0 oberer z-Abstand, 0 Schnittstellenabstand, 0 xy-Abstand zwischen Stütze und Objekt, verflochtenes geradliniges Muster, 
    unabhängige Stützschichthöhe deaktivieren und lösliche Materialien sowohl für die Stützschnittstelle als auch für die Stützbasis verwenden

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
de: Wenn Sie Stützmaterial für die Stützschnittstelle verwenden, empfehlen wir die folgenden Einstellungen:
    0 oberer Z-Abstand, 0 Schnittstellenabstand, konzentrisches Muster und Deaktivierung der unabhängigen Stützschichthöhe

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
de: Wann Sie eine Kalibrierung der maximalen volumetrischen Geschwindigkeit benötigen

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
de: Wenn Sie die Kammertemperatur unter 40 °C einstellen, wird die Kammertemperaturregelung nicht aktiviert und die Zielkammertemperatur wird automatisch auf 0 °C eingestellt.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
de: Bei jedem Rückzug wird die Düse ein wenig angehoben, um einen Abstand zwischen Düse und Druck zu schaffen. Dadurch wird verhindert, dass die Düse bei der Verfahrbewegung gegen den Druck stößt. Die Verwendung einer Spirallinie zum Anheben von Z kann Fadenbildung verhindern.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
de: Wo finde ich die IP und den Zugangscode meines Druckers?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
de: Ob das Gerät den Leisen-Modus unterstützt, bei dem das Gerät eine geringere Beschleunigung zum Drucken verwendet

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
de: Beim Drucken per Objekt kann es vorkommen, dass der Extruder mit einer Schürze kollidiert.
    Setzen Sie daher die Schürzenschicht auf 1 zurück, um Kollisionen zu vermeiden.

en: Why this grouping
de: Warum diese Gruppierung?

en: Width
de: Breite

en: Width of SVG.
de: Breite der SVG

en: Width of prime tower
de: Breite des Reinigungsturms.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
de: Breite der Wand, die dünne Features (entsprechend der Mindest-Featuregröße) des Modells ersetzen wird. Wenn die minimale Wandbreite dünner ist als die Dicke des Features, wird die Wand so dick wie das Feature selbst. Wird als Prozentsatz des Düsendurchmessers angegeben.

en: Width:
de: Breite:

en: Window
de: Fenster

en: Wipe
de: Reinigen

en: Wipe Distance
de: Wischabstand

en: Wipe options
de: Wischoptionen

en: Wipe speed
de: Wischgeschwindigkeit

en: Wipe while retracting
de: Während des Rückzugs wischen

en: With this option enabled, you can print materials with a large temperature difference together.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, können Sie Materialien mit einem großen Temperaturunterschied zusammen drucken.

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, können Sie Updates der Beta-Version erhalten.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, können Sie eine Aufgabe an mehrere Geräte gleichzeitig senden und mehrere Geräte verwalten.

en: Within the same extruder, the name '%s' must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are identical. Please choose a different name.
de: Innerhalb desselben Extruders muss der Name „%s“ eindeutig sein, wenn das Filament, der Düsendurchmesser und der Düsenfluss identisch sind. Bitte wählen Sie einen anderen Namen.

en: Within the same extruder, the name(%s) must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are the same.
    Are you sure you want to override the historical result?
de: Innerhalb desselben Extruders muss der Name (%s) eindeutig sein, wenn der Filamenttyp, der Düsendurchmesser und der Düsenfluss identisch sind.
    Möchten Sie das bisherige Ergebnis wirklich überschreiben?

en: World coordinates
de: Weltkoordinaten

en: Would you like to log in this printer with current account?
de: Möchten Sie sich bei diesem Drucker mit Ihrem aktuellen Konto anmelden?

en: Would you like to log out the printer?
de: Möchten Sie den Drucker abmelden?

en: Wrong password
de: Falsches Passwort

en: X-Y contour compensation
de: X-Y-Konturkompensation

en: X-Y hole compensation
de: X-Y-Loch-Kompensation

en: XY separation between an object and its support
de: XY-Abstand zwischen einem Objekt und seinen Stützstrukturen.

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
de: XY-Abstand zwischen einem Objekt und seiner Stütze in der ersten Schicht

en: Year
de: Jahr

en: Yes
de: Ja

en: Yes to All
de: Ja zu allem

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
de: Sie können diesen Wert auch direkt auf Ihre Druckkonfiguration anwenden, zur Schnittstelle "Prepare" zurückkehren, die Filamentparameter eingeben, um Änderungen vorzunehmen, und dann auf die Schaltfläche Speichern klicken, um Ihre Konfiguration zu speichern.

en: You can find it from 'Filament settings' -> 'Advanced'.
de: Sie finden diese unter "Filamenteinstellungen" -> "Erweitert".

en: You can find it from 'Printer settings' -> 'Machine G-code'.
de: Sie finden diese unter "Druckereinstellungen" -> "Maschinen-G-Code".

en: You can find it in "Setting > Setting > LAN only > Access Code"
    on the printer, as shown in the figure:
de: Sie finden ihn unter „Einstellung > Einstellung > Nur LAN > Zugangscode“
    auf dem Drucker, wie in der Abbildung dargestellt:

en: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:
de: Sie finden ihn unter „Einstellungen > Netzwerk > Zugangscode“
    auf dem Drucker, wie in der Abbildung dargestellt:

en: You can find them from 'Printer settings' -> 'Machine G-code' and 'Filament settings' -> 'Advanced'.
de: Sie finden diese unter "Druckereinstellungen" -> "Maschinen-G-Code" und "Filamenteinstellungen" -> "Erweitert".

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
de: Sie können die geänderten Profile für das neue Projekt beibehalten, verwerfen oder Änderungen als neue Profile speichern.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
de: Sie können die geänderten Profile in das neue Projekt übernehmen oder sie verwerfen

en: You can put your notes regarding the filament here.
de: Hier können Sie Ihre Notizen zum Filament machen.

en: You can put your notes regarding the printer here.
de: Hier können Sie Ihre Notizen zum Drucker hinterlassen.

en: You can put your notes regarding the process here.
de: Hier können Sie Ihre Notizen zum Prozess hinterlassen.

en: You can select up to 16 images.
de: Sie können bis zu 16 Bilder auswählen.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
de: Sie können den Typ des letzten festen Teils des Objekts nicht ändern.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
de: Sie können kein SLA-Projekt mit einem mehrteiligen Objekt auf dem Bett laden

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
de: Sie können den Faktor für die Flussdynamik in den Materialeinstellungen ändern

en: You have changed the preset "%1%".
de: Sie haben das Profil „%1%“ geändert.

en: You have changed the preset.
de: Sie haben das Profil geändert.

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
de: You have completed printing the mall model, 
    but synchronizing rating information has failed.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
de: Sie haben im Abschnitt „Druckbarer Bereich“ auf der ersten Seite ein unzulässiges Zeichen eingegeben. Bitte verwenden Sie nur Zahlen.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
de: Sie haben noch keinen Drucker oder kein Profil ausgewählt. Bitte wählen Sie mindestens eines aus.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
de: Sie haben weder den Hersteller und das Modell ausgewählt noch den benutzerdefinierten Hersteller und das Modell eingegeben.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
de: Sie haben noch nicht ausgewählt, auf welcher Grundlage das Druckerprofil erstellt werden soll. Bitte wählen Sie den Hersteller und das Modell des Druckers aus

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
de: Sie haben den Drucker, für den Sie die Düse austauschen möchten, noch nicht ausgewählt. Bitte wählen Sie einen Drucker aus.

en: You have selected both external and AMS filaments for an extruder. You will need to manually switch the external filament during printing.
de: Sie haben sowohl externe als auch AMS-Filamente für einen Extruder ausgewählt. Sie müssen das externe Filament während des Druckvorgangs manuell wechseln.

en: You need to select at least one filament preset.
de: Sie müssen mindestens ein Filamentprofil auswählen.

en: You need to select at least one process preset.
de: Sie müssen mindestens eine Prozessprofil auswählen.

en: You need to select the material type and color first.
de: Sie müssen zuerst den Materialtyp und die Farbe auswählen.

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
de: Sie müssen nur auf die Schaltfläche "Kalibrieren" unten klicken und kurz warten. Nach erfolgreichem Schneiden haben Sie drei Möglichkeiten zu drucken:
    1. Senden Sie die geschnittene Datei direkt und drucken Sie sie aus;
    2. Senden Sie die geschnittene Datei über das Netzwerk an den Drucker und wählen Sie manuell die geschnittene Datei zum Drucken aus;
    3. Senden Sie die geschnittene Datei auf ein Speichermedium und drucken Sie sie durch das Speichermedium;
    Nach erfolgreichem Druck erhalten Sie das Modell wie im Bild gezeigt. Wählen Sie die Zahl mit der glattesten Oberfläche;
    Der Wert der Zahl "0" in der Abbildung hat die glatteste Oberfläche, so dass der Wert der Grobkalibrierung "1 + 0,00 = 1" ist, der als Zwischenwert für die Feinkalibrierung verwendet werden kann.

en: You selected external and AMS filament at the same time in an extruder, you will need manually change external filament.
de: Sie haben externes und AMS Filament gleichzeitig in einem Extruder ausgewählt. Sie müssen das externe Filament manuell wechseln.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
de: Sie versuchen, ein Objekt zu löschen, das Teil eines ausgeschnittenen Objekts ist.
    Diese Aktion bricht eine Schnittkorrespondenz auf.
    Danach kann die Modellkonsistenz nicht mehr gewährleistet werden.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
de: Your comment result cannot be uploaded due to the following reasons:
    
      error code:

en: Your filament grouping method in the sliced file is not optimal.
de: Ihre Methode zum Gruppieren von Filamenten in der Datei, die Sie gesliced haben, ist nicht optimal.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
de: Ihr Modell braucht Stützstrukturen! Bitte aktivieren Sie das Stützmaterial.

en: Your nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
de: Ihr voreingestellter Düsentyp stimmt nicht mit der gespeicherten Düse überein. Haben Sie in letzter Zeit Ihre Düse gewechselt?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
de: Ihr Objekt scheint zu groß zu sein. Möchten Sie es automatisch verkleinern, damit es auf das Druckbett passt?

en: Your software certificate has been revoked, please update QIDI Studio software.
de: Ihr Softwarezertifikat wurde gesperrt. Bitte aktualisieren Sie QIDI Studio.

en: Your software is not signed, and some printing functions have been restricted. Please use the officially signed software version.
de: Ihre Software ist nicht signiert und einige Druckfunktionen wurden eingeschränkt. Bitte verwenden Sie die offiziell signierte Softwareversion.

en: Z Hop Type
de: Z-Hop-Typ

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
de: Z-Lücke zwischen Objekt und Floß. Wird ignoriert für lösliche Schnittstellen.

en: Z hop lower boundary
de: Z-Hop Untergrenze

en: Z hop upper boundary
de: Z-Hop Obergrenze

en: Z hop when retract
de: Z-Hop beim Rückzug

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
de: Z-Hop wird nur wirksam, wenn Z über diesem Wert liegt und unter dem Parameter liegt: „Z-Hop Obergrenze“

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
de: Position der Z-Naht
    Wussten Sie, dass Sie die Position der Z-Naht anpassen und sie sogar auf Ihren Druck malen können, um sie an einer weniger sichtbaren Stelle anzubringen? Dadurch wird das Gesamtbild Ihres Modells verbessert. Probiere es aus!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
de: Eine erste Schichthöhe von Null ist ungültig.
    
    Die erste Schichthöhe wird auf 0,2 zurückgesetzt.

en: Zig Zag
de: Zick-Zack

en: Zoom
de: Vergrößern

en: Zoom In
de: Hineinzoomen

en: Zoom Out
de: Herauszoomen

en: Zoom View
de: Ansicht zoomen

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
de: Zoome auf die Position des Mauszeigers in der 3D-Ansicht und nicht auf die Mitte des 2D-Fensters.

en: Zoom of view
de: Zoom der Ansicht

en: Zoom to mouse position
de: Auf Mausposition zoomen

en: [Delete Required]
de: [Löschen erforderlich]

en: above
de: über

en: add bundle structure file fail
de: Bündelstrukturdatei hinzufügen fehlgeschlagen

en: add file fail
de: hinzufügen fehlgeschlagen

[ctx: air_duct]
en: Right
de: Rechts

en: allocation failed
de: Zuordnung fehlgeschlagen

en: and
de: und

en: archive too large
de: Archiv zu groß

en: arrange current plate
de: Aktuelle Druckplatte anordnen

en: auto rotate current plate
de: Aktuelle Druckplatte automatisch rotieren

en: both extruders
de: beide Extruder

en: buffer too small
de: Puffer zu klein

en: click here to see more info
de: Klicken Sie hier, um weitere Informationen zu erhalten

en: click to retry
de: Klicken, um erneut zu versuchen

en: code
de: Code

en: compression failed
de: Komprimierung fehlgeschlagen

en: connecting...
de: Verbinden...

en: connector is out of cut contour
de: Der Verbinder befindet sich außerhalb der Schnittkontur

en: connector is out of object
de: Verbinder ist außerhalb des Objekts

en: connectors are out of cut contour
de: Die Verbinder befinden sich außerhalb der Schnittkontur

en: connectors is out of object
de: Die Verbinder müssen sich auf der Oberfläche des Objekts befinden.

en: create new preset failed.
de: Das Erstellen eines neuen Profils ist fehlgeschlagen.

en: current
de: Ausgewählt

en: debug
de: Fehlersuche

en: debug save button
de: Debug Speicher-Taste

en: decompression failed
de: Dekomprimierung fehlgeschlagen

en: default
de: Standard

en: delete all objects on current plate
de: Alle Objekte auf der aktuellen Druckplatte löschen

en: does not contain valid gcode.
de: Enthält keinen gültigen G-Code.

en: downloading project ...
de: Projekt wird heruntergeladen...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
de: z. B. Basic, Matte, Silk, Marble

en: error
de: Fehler

en: error message:
de: Fehlermeldung:

en: every
de: jede

en: extruder
de: Extruder

en: failed finding central directory
de: Zentrales Verzeichnis nicht gefunden

en: filament mapping mode
de: Filament-Zuordnungsmodus

en: filaments %s cannot be printed directly on the surface of this plate.
de: Filamente %s können nicht direkt auf die Oberfläche dieser Platte gedruckt werden.

en: file close failed
de: Datei schließen fehlgeschlagen

en: file create failed
de: Dateierzeugen fehlgeschlagen

en: file not found
de: Datei nicht gefunden

en: file open failed
de: Öffnen der Datei fehlgeschlagen

en: file read failed
de: Lesen der Datei fehlgeschlagen

en: file seek failed
de: Dateizugriff fehlgeschlagen

en: file stat failed
de: Zugriff auf Dateieigenschaften fehlgeschlagen

en: file too large
de: Datei zu groß

en: file write failed
de: Schreiben der Datei fehlgeschlagen

en: finalize fail
de: finalisieren gescheitert

en: floating cantilever
de: Fliegender Träger

en: floating regions
de: schwebende Regionen

en: flow ratio : %s
de: Flussverhältnis: %s

en: from
de: von

en: high temperature auto bed levelling
de: Automatische Bettnivellierung bei hohen Temperaturen

en: hit face
de: an Fläche

en: illegal characters:
de: Unzulässige Zeichen:

en: illegal suffix:
de: unzulässiger Zusatz:

en: info
de: Infos

en: initialize fail
de: initialisierung fehlgeschlagen

en: inner wall/outer wall/inner wall
de: innen/außen/innen

en: inner/outer
de: innen/außen

en: internal error
de: interner Fehler

en: invalid filename
de: ungültiger Dateiname

en: invalid header or corrupted
de: ungültiger oder korrupter Header

en: invalid parameter
de: ungültiger Parameter

en: invalid value
de: Ungültiger Wert

en: ironing direction
de: Bügelrichtung

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
de: Tastatur 1-9: Filament für Objekt/Teil einstellen

en: large overhangs
de: große Überhänge

en: layers
de: Schichten

en: left
de: Links

en: left extruder
de: linker Extruder

en: left nozzle
de: Linke Düse

en: load mtl in obj: failed to parse
de: mtl in obj laden: konnte nicht analysiert werden

en: load_obj: failed to parse
de: load_obj: konnte nicht analysiert werden

en: lock depth should smaller than skin depth.
    Reset to 50%% of skin depth
de: Die Sperrtiefe sollte kleiner als die Hauttiefe sein.
    Auf die Hälfte der Skin-Tiefe zurücksetzen

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
de: Material mit erheblicher thermischer Schrumpfung/Ausdehnung, wie...

en: materials with inaccurate filament diameter
de: Materialien mit ungenauem Filamentdurchmesser

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
de: Minute für jede Charge. (Das hängt davon ab, wie lange es dauert, bis das Aufheizen abgeschlossen ist.)

en: mm or %
de: mm oder%

en: mm/s or %
de: mm/s oder %

en: money/kg
de: Preis/kg

en: mtl file exist error,could not find the material:
de: Fehler: mtl-Datei existiert nicht, Material nicht gefunden:

en: multiple cells copy is not supported
de: Das Kopieren mehrerer Zellen wird nicht unterstützt

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
de: Eine neue oder offene Projektdatei ist während des Slicing-Vorgangs nicht erlaubt!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
de: Non-manifold Kanten werden durch das Schnittwerkzeug verursacht: Möchten Sie das Problem jetzt beheben?

en: normal(auto)
de: Normal (auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
de: Normal (auto) und Baum (auto) werden verwendet, um automatisch Stützstrukturen zu generieren. Wenn Normal (manuell) oder Baum (manuell) ausgewählt ist, werden nur Stützerzwinger erzeugt.

en: normal(manual)
de: Normal (manuell)

en: not a ZIP archive
de: kein ZIP Archiv

en: nozzle
de: Düse

en: nozzle size in preset: %d
de: Düsengröße im Profil: %d

en: nozzle size memorized: %d
de: Gespeicherte Düsengröße: %d

en: nozzle[%d] in preset: %.1f
de: Düse[%d] im Profil: %.1f

en: nozzle[%d] memorized: %.1f
de: Düse[%d] gespeichert: %.1f

en: number keys
de: Zifferntasten

en: number keys can quickly change the color of objects
de: Zifferntasten können die Farbe von Objekten schnell ändern

en: object selection
de: Objektauswahl

en: obtaining instance_id failed
de: instance_id konnte nicht abgerufen werden

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
de: Eine Zelle kann nur in eine oder mehrere Zellen in derselben Spalte kopiert werden

en: open zip written fail
de: öffnen zip Schreibfehler

en: outer/inner
de: außen/innen

en: parameter name
de: Name des Parameters

en: part selection
de: Teileauswahl

en: prepare 3mf file...
de: 3mf-Datei vorbereiten...

en: printer?
de: den Drucker löschen möchten?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
de: Drucker gleichzeitig. (Das hängt davon ab, wie viele Geräte gleichzeitig aufgeheizt werden können.)

en: reconnect
de: Erneut verbinden

en: resume
de: Fortsetzen

en: return
de: Zurück

en: right
de: Rechts

en: right click
de: Rechtsklick

en: right extruder
de: rechter Extruder

en: right nozzle
de: Rechte Düse

en: save debug settings
de: Debug-Einstellungen speichern

en: select all objects on current plate
de: Alle Objekte auf der aktuellen Druckplatte auswählen

en: selected
de: Ausgewählt

en: send completed
de: Senden abgeschlossen

en: sending failed
de: Senden fehlgeschlagen

en: set width and height keep ratio with width
de: Breite und Höhe so einstellen, dass das Verhältnis zur Breite erhalten bleibt.

en: step:
de: Schritt:

en: syncing
de: Synchronisieren

en: temperature when flushing filament. 0 indicates the upper bound of the recommended nozzle temperature range
de: Temperatur beim Spülen des Filaments. 0 gibt die Obergrenze des empfohlenen Düsentemperaturbereichs an.

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
de: Das Konfigurationspaket ist mit der aktuellen Version von QIDI Studio nicht kompatibel.

en: the configuration package is incompatible with current application.
de: das Konfigurationspaket ist mit der aktuellen Anwendung nicht kompatibel.

en: to
de: bis

en: too large line width
de: zu große Linienbreite

en: too many files
de: zu viele Dateien

en: trace
de: Spurensuche

en: travel
de: Bewegung

en: tree(auto)
de: Baum (auto)

en: tree(manual)
de: Baum (manuell)

en: undefined error
de: Undefinierter Fehler

en: unexpected decompressed size
de: unerwartete dekomprimierte Größe

en: uniform scale
de: einheitliche Skalierung

en: unsupported central directory size
de: nicht unterstützte zentrale Verzeichnisgröße

en: unsupported encryption
de: nicht unterstützte Verschlüsselung

en: unsupported feature
de: nicht unterstützte Funktion

en: unsupported method
de: nicht unterstützte Methode

en: unsupported multidisk
de: Multidisk wird nicht unterstützt

en: up to
de: bis zu

en: upward compatible machine
de: aufwärtskompatibles Gerät

en: validation failed
de: Überprüfung fehlgeschlagen

en: version %s update information :
de: Version %s Update-Informationen:

en: view
de: Ansicht

en: warning
de: Warnung

en: warnings
de: Warnungen

en: wiki
de: Wiki

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
de:  wird vor der Erstellung eines neuen Modells geschlossen. Möchten Sie fortfahren?

en: write callback failed
de: Schreib-Callback fehlgeschlagen
