QIDI Studio 1.9.0.70 Public Beta 3 - en to ru translation catalogue (3980 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
ru: 
    
    Хотите перейти на страницу для выставления оценки?

en: 
    Do you want to rewrite it?
ru: 
    Хотите перезаписать его?

en: 
    Do you want to save the modified values?
ru: 
    Хотите сохранить измененные значения?

en: 
    Do you want to use the modified value in the new preset that you selected?
ru: 
    Хотите сохранить измененные значения, отказаться от их сохранения или же перенести их?

en:  (Fixed)
ru:  (неподвижная)

en:  (Moving)
ru:  (подвижная)

en:  (Repair)
ru:  (Починить модель)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ru:  Но принтеры с кинематикой I3 не будут писать таймлапс.

en:  Click here to install it.
ru:  Нажмите здесь, чтобы установить.

en:  No corresponding storage bucket
ru:  Отсутствует хранилище данных

en:  Please check and adjust the part's position or size to fit the printable range:
ru:  Отрегулируйте расположение модели на столе или её размер, чтобы она поместилась в область печати:

en:  can not be opened
ru:  не удаётся открыть

en:  can not be placed in the
ru: нельзя разместить в

en:  doesn't work at 100%% density
ru:  не работает при 100%% заполнении

en:  invalid brim ears
ru: недействительные «мышиные уши»

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
ru:  находится слишком близко к области исключения, что может привести к столкновению.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ru:  находится слишком близко к области исключения, что может привести к столкновению при печати.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
ru:  находится слишком близко к другим моделям, что может привести к столкновению.

en:  not in range
ru:  вне диапазона

en:  nozzle
ru:  сопло

en:  plate %1%:
ru:  печатной пластины %1%:

en:  upload config parse failed
ru:  ошибка обработки конфигурации при отправке

en:  upload failed
ru:  ошибка отправки

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
ru: "QIDI" или "Generic" не могут быть заданы в качестве производителей для пользовательский пластиковых нитей.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
ru[0]: %1$d модель окрашена.
ru[1]: %1$d модели окрашены.
ru[2]: %1$d моделей окрашено.

en: %1$d Object has custom support. | %1$d Objects have custom support.
ru[0]: %1$d модель имеет пользовательскую поддержку.
ru[1]: %1$d модели имеют пользовательские поддержки.
ru[2]: %1$d моделей имеют пользовательские поддержки.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
ru[0]: Исправлена %1$d ошибка
ru[1]: Исправлено %1$d ошибки
ru[2]: Исправлено %1$d ошибок

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
ru[0]: %1$d открытое ребро
ru[1]: %1$d открытых ребра
ru[2]: %1$d открытых рёбер

en: %1$d object was loaded as a part of cut object. | %1$d objects were loaded as parts of cut object
ru[0]: Загружена %1$d деталь, являющаяся частью разрезанной модели.
ru[1]: Загружена %1$d детали, являющиеся частью разрезанной модели.
ru[2]: Загружена %1$d деталей, являющиеся частью разрезанной модели.

en: %1% Preset
ru: %1% профиль

en: %1% contains some unsupported data. Please use third-party software to convert the SVG to path data before reimporting.
ru: %1% содержит неподдерживаемые данные. Используйте сторонние программы для преобразования SVG в данные пути и повторите импортом.

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
ru: Шаблон заполнения «%1%» не поддерживает 100%% заполнение.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ru: %1% находится слишком близко к области исключения, что может привести к столкновению при печати.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
ru: %1% находится слишком близко к другим, что может привести к столкновению.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
ru: Модель «%1%» слишком высокая, что может привести к столкновению.

en: %1% was replaced with %2%
ru: %1% было заменено на %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
ru: К этому принтеру прикреплено: 
    профилей прутка -%d шт. и профилей процесса печати - %d шт. 
    При удалении принтера эти профили так же будут удалены.

en: %d triangles
ru: Треугольников: %d

en: %s
    Do you want to continue?
ru: %s
    Хотите продолжить?

en: %s Update
ru: Обновление %s

en: %s can't be percentage
ru: %s не может быть в процентах

en: %s does not support %s
ru: %s не поддерживает %s

en: %s error
ru: Ошибка %s

en: %s has a warning
ru: Предупреждение %s

en: %s has encountered an error
ru: %s обнаружил ошибку

en: %s info
ru: Информация %s

en: %s information
ru: Информация %s

en: %s is not compatible with %s
ru: %s не совместима с %s

en: %s is not supported by %s extruder.
ru: %s не поддерживается экструдером %s.

en: %s warning
ru: Предупреждение %s

en: &About %s
ru: &О программе %s

en: &File
ru: &Файл

en: &Help
ru: &Помощь

en: &Open G-code
ru: &Открыть файл G-кода

en: &Quit
ru: В&ыход

en: &View
ru: &Вид

en: (Including its escape characters)
ru: (включая управляющие символы)

en: (Moving)
ru: (подвижная)

en: (Recommended filament)
ru: (рекомендуемый материал)

en: (Sync with printer)
ru: (синхр. с принтером)

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
ru: (Модель уже была оценена. Ваша оценка перезапишет предыдущую оценку.)

en: (Undefined)
ru: (Не указано)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
ru: ) для определения положения печатной головы. Это предотвращает перемещение за пределы области печати и износ оборудования.

en: *We recommend you to add brand, material, type, and even humidity level in the Name
ru: *Мы рекомендуем добавить к названию материала, производителя, тип и даже уровень влажности

en: + Add Preset
ru: + Добавить профиль

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
ru: --use-firmware-retraction не совместим с --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
ru: --use-firmware-retraction поддерживается только прошивками Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier и Machinekit

en: 0 (no open anchors)
ru: 0 (без открытых привязок)

en: 0 (not anchored)
ru: 0 (без привязок)

en: 0 means auto spacing.
ru: 0 - автоматический интервал.

en: 1. Please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
ru: 1) Пожалуйста, убедитесь, что QIDI Studio и ваш принтер находятся в одной локальной сети.

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
ru: 1.Использование филаментов разных брендов или влажных филаментов;
    2.Износ сопла или замена на сопло другого размера;
    3.Использование различных параметров печати, таких как температура и ширина линии;
    4.Калибровка PA не работает с PETG.

en: 1000 (unlimited)
ru: 1000 (неограниченно)

en: 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
ru: 2) Если указанные ниже IP-адрес и код доступа отличаются от фактических значений вашего принтера, исправьте их.

en: 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
ru: 3) Найдите и введите серийный номер принтера (его можно найти в информации об устройстве на экране принтера).

en: 3D Honeycomb
ru: 3D соты

en: 3D Mouse disconnected.
ru: 3D-мышь отключена.

en: 3D Settings
ru: Настройки 3D

en: 3Dconnexion settings
ru: Настройки 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
ru: Траектория перемещения в G-коде выходит за границы печатного стола.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
ru: Траектория перемещения в G-коде превышает высоту области печати.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
ru: Профиль с именем %s уже существует. Перезаписать его?

en: A cube printed during a filament change to purge old color and ensure smooth color transition.
ru: Куб, печатаемый во время смены прутка, чтобы очистить сопло от остатка предыдущего цвета/материала.

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
ru: Устройство с таким хостом (IP или URL) уже существует, введите заново.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
ru: Файл с именем %s уже существует. Перезаписать его?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
ru: Смещение каймы от печатаемой модели, может облегчить её удаление.

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
ru: Доступен новый сетевой плагин (%s). Хотите установить?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
ru: Доступен новый пакет профилей. Установить его?

en: A new version is available
ru: Доступна новая версия

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
ru: Будет напечатана тестовая модель. Перед калибровкой очистите печатную пластину 
    и установите её обратно на нагреваемый стол.

en: AMS
ru: АСПП

en: AMS Materials Setting
ru: Настройка материалов АСПП

en: AMS Settings
ru: Настройки АСПП

en: AMS Slots
ru: Слоты АСПП

en: AMS and nozzle information are synced
ru: Информация о АСПП и соплах синхронизирована

en: AMS filament backup
ru: Резервирование материала АСПП

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
ru: Резервирование материала АСПП не включено, пожалуйста, включите его в настройках АСПП.

en: AMS filaments
ru: Прутки АСПП

en: AMS is setting up. Please try again later.
ru: Идёт настройка АСПП. Повторите попытку позже.

en: AMS slot used for this filament
ru: Слот используемый для этого прутка

en: AMS will attempt to estimate the remaining capacity of the QIDI Tech filaments.
ru: АСПП считывает информацию о материале катушки QIDI Tech и попытается рассчитать оставшееся количество материала на ней.

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
ru: АСПП автоматически переключится на другую катушку с тем же типом материала, когда текущий закончится.

en: AMS(1 slot)
ru: АСПП (1-х слотовая)

en: AMS(4 slots)
ru: АСПП (4-х слотовая)

en: API Key / Password
ru: API-ключ/Пароль

en: API key
ru: API-ключ

en: Abnormal print file data. Please slice again
ru: Неправильные данные файла печати. Пожалуйста, нарежьте ещё раз.

en: Abnormal print file data. Please slice again.
ru: Неправильные данные файла печати. Пожалуйста, нарежьте ещё раз.

en: About %s
ru: О %s

en: About this calibration
ru: О данном виде калибровки

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Acceleration limitation
ru: Максимальные ускорения

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
ru: Ускорение на первом слое. Использование более низкого значения может улучшить адгезию к столу.

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
ru: Ускорение на внутренних периметрах. Установите 0 для использования значения ускорения по умолчанию.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
ru: Ускорение на внешнем периметре. Использование более низкого значения может улучшить качество.

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
ru: Ускорение на разреженном заполнении. Если задано в процентах, то значение вычисляется относительно ускорения по умолчанию.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
ru: Ускорение на верхней поверхности. Использование меньшего значения может улучшить качество верхней поверхности.

en: Accept
ru: Принять

en: Access Code
ru: Код доступа

en: Access violation
ru: Нарушение прав доступа

en: Accessory
ru: Аксессуары

en: Accurate
ru: Точность

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Activate air filtration
ru: Вкл. вытяжной вентилятор

en: Activate for better air filtration
ru: Включение вытяжного вентилятора для лучшего охлаждения внутренней области принтера.

en: Activate the multi-color box for multi-color printing with multiple filaments.
ru: Активируйте многоцветный модуль для многокрасочной печати несколькими филаментами.

en: Adaptive
ru: Адаптивная

en: Adaptive Cubic
ru: Динамический куб

en: Add
ru: Добавить

en: Add Custom G-code
ru: Добавить пользовательский G-код

en: Add Custom Template
ru: Добавить шаблон пользовательского G-кода

en: Add Emboss text Volume
ru: Добавление рельефного текстового объёма

en: Add Emboss text object
ru: Добавление рельефного текстового объекта

en: Add Filament Preset under this filament
ru: Создание профиля для данный прутка

en: Add File
ru: Добавить файл

en: Add Models
ru: Добавить модель

en: Add Modifier
ru: Добавление модификатора

en: Add Pause
ru: Добавить паузу

en: Add Photo
ru: Добавить фото

en: Add Preset
ru: Добавить профиль

en: Add Primitive
ru: Добавить примитив

en: Add SVG modifier
ru: Добавить SVG модификатор

en: Add SVG part
ru: Добавить SVG элемент

en: Add a brim ear
ru: Добавить «мышиные уши»

en: Add connector
ru: Добавить соединение

en: Add connector to selection
ru: Добавить соединение к выбранному

en: Add connectors
ru: Добавить соединения

en: Add detail
ru: Увеличить детализацию

en: Add height range
ru: Добавление диапазона высот слоёв

en: Add line number
ru: Добавить номер строки

en: Add modifier
ru: Добавить модификатор

en: Add negative SVG
ru: Добавить SVG для вычитания

en: Add negative part
ru: Добавить объём для вычитания

en: Add negative text
ru: Добавить текст для вычитания

en: Add one filament
ru: Добавить пластиковую нить

en: Add part
ru: Добавить элемент

en: Add plate
ru: Добавить стол

en: Add preset for new printer
ru: Добавление профиля для нового принтера

en: Add settings
ru: Добавить настройки

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
ru: Добавление сплошного концентрического заполнения вблизи наклонных поверхностей для того чтобы гарантировать заданную толщину оболочки.

en: Add support blocker
ru: Добавить блокировщик поддержки

en: Add support enforcer
ru: Добавить принудительную поддержку

en: Add text
ru: Добавить текст

en: Add text modifier
ru: Добавить текстовый модификатор

en: Add the speed transition between discontinuity area.
ru: Добавление переходных участков с плавным изменением скорости между нависающими и ненависающими участками для повышения эффективности охлаждения. По умолчанию включено.

en: Add unused AMS filaments to filaments list.
ru: Добавить неиспользуемые материалы АСПП в список материалов.

en: Add unused Box filaments to filaments list.
ru: Добавить неиспользуемые филаменты BOX в список.

en: Add unused filaments to filaments list.
ru: Добавить неиспользуемые материалы в список материалов.

en: Add/Remove filaments
ru: Добавить/удалить пруток

en: Add/Remove materials
ru: Добавить/удалить материал

en: Add/Remove presets
ru: Добавить/удалить профиль

en: Additional process preset
ru: Доп. настройки профиля процесса

en: Address
ru: Адрес

en: Adhesiveness Category
ru: Категория адгезии

en: Adjust
ru: Подстроиться

en: Adjust section view
ru: Настройка вида сечения

en: Adjust to the set range automatically?
ru: Автоматически подстроиться под заданный в настройках диапазон?

en: Advance
ru: Расширенный

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: After being synced, the project's filament presets and colors will be replaced with the mapped filament types and colors. This action cannot be undone.
ru: После синхронизации все цвета и параметры материала в проекте будут перезаписаны данными из АСПП. Это действие необратимо.

en: After being synced, this action cannot be undone.
ru: После синхронизации это действие нельзя отменить.

en: After closing, a popup will appear to ask each time
ru: После закрытия каждый раз будет появляться всплывающее окно с вопросом.

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
ru: После завершения процесса предварительной калибровки давления создайте новый проект перед печатью.

en: After completing your operation, %s project will be closed and create a new project.
ru: После завершения этой операции проект %s будет закрыт, и создастся новый.

en: After cut
ru: После разрезания

en: After mapping
ru: После составления

en: After overwriting
ru: После перезаписи

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
ru: После "грубой калибровки" получено промежуточное значение "1". Введите его в текстовое поле ниже и следуйте шагам "грубой калибровки" для печати.

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
ru: После печати выберите самую гладкую линию, введите её значение в программу и сохраните.

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
ru: После печати выберите номер с самой гладкой поверхностью, как "-1" на рисунке. Оптимальный расход для текущего филамента — "1.00 - 0.01 = 0.99".

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
ru: После слайсинга есть три способа печати:
    1. Отправить файл напрямую;
    2. Отправить файл по сети и выбрать вручную;
    3. Отправить файл на носитель.
    В результате вы получите калибровочную модель, как на рисунке.

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
ru: После проведения калибровки динамики потока всё ещё могут возникать некоторые проблемы с экструзией, такие как:
    1. Избыточная экструзия. Это приводит к образованию на модели капель или сгустков, слои кажутся толще и неравномерными, чем ожидалось.
    2. Недоэкструзия. Очень тонкие слои, слабая прочность заполнения или пробелы на верхнем слое модели, даже при медленной печати.
    3. Низкое качество поверхности. Поверхность деталей кажется шероховатой или неровной.
    4. Слабая конструкционная прочность. Напечатанное легко ломается или кажется не таким прочным, как должно быть.

en: Air Condition
ru: Циркуляция

en: Air Printing Detection
ru: Обнаружение печати в воздухе

en: Air Pump
ru: Воздушный насос

en: Air filtration enhancement
ru: Вытяжной вентилятор

en: Align to Y axis
ru: Выравнивать по оси Y

en: Aligned
ru: Выровненная

en: Aligned Rectilinear
ru: Выровн. прямолинейн.

en: All
ru: Всегда

en: All Files
ru: Все файлы

en: All changes will be discarded.
ru: Все изменения будут потеряны.

en: All changes will not be saved
ru: Все изменения не будут сохранены

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
ru: В поле ввода производителя/модели принтера введены пробелы. 
    Пожалуйста, введите нормальное имя.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
ru: В поле ввода производителя/серии пластиковой нити введены пробелы. 
    Пожалуйста, введите нормальное имя.

en: All objects will be removed, continue?
ru: Все модели будут удалены, продолжить?

en: All solid layer
ru: Все сплошные поверхности

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
ru: Все профили прутка, относящиеся к этому материалу, будут удалены. Если вы используете этот пруток в принтере, пожалуйста, сбросьте информацию о прутке для этого слота.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
ru: Авторасстановка недоступна,
    т.к. все выбранные модели находятся на заблокированном столе.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
ru: Автоориентация недоступна,
    т.к. все выбранные модели находятся на заблокированном столе.

en: All walls
ru: Все периметры

en: Allow Prompt Sound
ru: Разрешить звуковые уведомления

en: Allow multiple materials on same plate
ru: Разрешить использование нескольких материалов на одном столе

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
ru: Позволяет рисовать на выбранных гранях, используя: "%1%"

en: Along X axis
ru: Вдоль оси X

en: Along Y axis
ru: Вдоль оси Y

en: Along Z axis
ru: Вдоль оси Z

en: Always show shells in preview
ru: Показывать оболочку модели в режиме предпросмотра

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
ru: Всегда показывать оболочку модели в режиме предпросмотра нарезки. При отключении для отображения изменения нарежьте стол заново.

en: Ams Status
ru: Статус АСПП

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
ru: Произошла ошибка. Возможно, недостаточно системной памяти или это баг программы.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
ru: Было обнаружено важное обновление, которое необходимо установить перед продолжением печати. Хотите обновиться сейчас? Обновление можно выполнить и позже, нажав «Обновить прошивку».

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ru: Модель выходит за границы стола или превышает высоту печати.
    Пожалуйста, устраните проблему, уместив всю модель в границы стола (или за пределы стола) и убедитесь, что высота модели находится в пределах область построения.

en: An object is layed over the boundary of plate.
ru: Модель выходит за границы печатного стола.

en: An object is placed in the left/right nozzle-only area or exceeds the printable height of the left nozzle.
    Please ensure the filaments used by this object are not arranged to other nozzles.
ru: Объект находится в области, предназначенной только для левого/правого сопла, или его высота превышает высоту печати левого сопла.
    Убедитесь, что материалы, используемые для этого объекта, не используются для других сопел.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
ru: Коррекция горизонтальных размеров модели не будет действовать, поскольку для этой модели была выполнена операция окрашивания.
    Коррекция горизонтальных размеров модели не может использоваться в сочетании с функцией раскрашивания.

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
ru: Это работает, когда в stl файле имеются хотя бы две полигональными сетки.

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
ru: Это работает, когда модель состоит хотя бы из двух частей или в stl имеются две полигональными сетки.

en: Angle
ru: Угол

en: Angle Deflection
ru: Макс. угловое отклонение

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
ru: Выбор угла разглаживания поверхности.

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
ru: Угол ориентации шаблона разреженного заполнения, который определяет начало или основное направление линий.

en: Another export job is running.
ru: Уже идёт другой процесс экспорта.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
ru: Уже работает одна виртуальная камера.
    QIDI Studio поддерживает только одну виртуальную камеру.
    Хотите остановить эту виртуальную камеру?

en: Any arrow
ru: Любая стрелка

en: Append
ru: Добавить

en: Append to existing filaments
ru: Добавить к существующим пруткам.

en: Application is closing
ru: Закрытие приложения

en: Apply
ru: Применить

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
ru: Использовать клиновидный шов только на гладких периметрах, где традиционные швы не могут быть эффективно скрыты.

en: Approximate color matching.
ru: Приблизительный подбор по цвету ваших прутков.

en: Arc fitting
ru: Аппроксимация дугами

en: Archimedean Chords
ru: Хорды Архимеда

en: Are you sure to %1% the selected preset?
ru: %1% выбранный профиль?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
ru: Вы уверены, что хотите отменить текущую калибровку и вернуться на главную страницу?

en: Are you sure to delete the selected preset?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранный профиль?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранный профиль? 
    Если этот профиль используется в данный момент в вашем принтере, пожалуйста, сбросьте информацию о прутке для этого слота.

en: Are you sure to stop printing?
ru: Вы уверены, что хотите остановить печать?

en: Are you sure to synchronize the filaments from Box?
ru: Вы уверены, что хотите синхронизировать филаменты из BOX?

en: Are you sure to synchronize the filaments?
ru: Вы уверены, что хотите синхронизировать материалы?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
ru: Вы уверены, что хотите удалить информацию о пластиковой нити?

en: Are you sure you want to delete
ru: Вы уверены, что хотите удалить

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
ru: Вы уверены, что хотите удалить принтер "%1%"?

en: Are you sure you want to stop this print?
ru: Вы уверены, что хотите остановить печать?

en: Are you sure you want to trigger auto homing?
ru: Вы уверены, что хотите выполнить парковку?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
ru: Вы уверены, что хотите обновить? Это займёт около 10 минут. Не выключайте питание во время обновления принтера.

en: Arrange
ru: Расставить

en: Arrange all objects
ru: Расставить все модели

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
ru: Не удалось выполнить расстановку из-за ошибки в геометрических данных объекта.

en: Arrange objects on selected plates
ru: Расставить выбранные модели на выбранных столах

en: Arrange options
ru: Параметры расстановки

en: Arranging
ru: Расстановка

en: Arranging canceled.
ru: Расстановка отменена.

en: Arranging done.
ru: Расстановка выполнена.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
ru: Расстановка завершена, но не всё уместилось на столе. Уменьшите интервал расстановки и повторите попытку.

en: Arrow Down
ru: Стрелка вниз

en: Arrow Left
ru: Стрелка влево

en: Arrow Right
ru: Стрелка вправо

en: Arrow Up
ru: Стрелка вверх

en: As the print job has been successfully sent, the cancellation will not bring the print job to a halt. If you need to terminate this job, please stop it in 'Device' page.
ru: Так как задание на печать было успешно отправлено, остановить его можно только на странице «Принтер».

en: Asia-Pacific
ru: Азиатско-Тихоокеанский

en: Assemble
ru: Объединить в сборку

en: Assemble Control
ru: Управление сборкой

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
ru: Объединение выбранных объектов в модель, состоящую из несколько частей.

en: Assemble the selected objects to an object with single part
ru: Объединение выбранных моделей в единую.

en: Assembly
ru: Сборка

en: Assembly Guide
ru: Памятка по сборке

en: Assembly Info
ru: Информация о сборке

en: Assembly Return
ru: Выйти из сборки

en: Assembly View
ru: Сборочный вид

en: Assign the part to the other side
ru: Переназначение стороны части модели

en: Associate .3mf files to QIDI Studio
ru: Ассоциировать файлы .3mf с QIDI Studio

en: Associate .step/.stp files to QIDI Studio
ru: Ассоциировать файлы .step/.stp с QIDI Studio

en: Associate .stl files to QIDI Studio
ru: Ассоциировать файлы .stl с QIDI Studio

en: Associate Files To QIDI Studio
ru: Сопоставление типов файлов с QIDI Studio

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
ru: Для выставления положительной оценки (4 или 5 звезд) требуется хотя бы одна успешная запись о печати данным профилем печати.

en: Attention!
ru: Внимание!

en: Author
ru: Автор

en: Authorization Type
ru: Тип авторизации

en: Auto
ru: Автовыбор

en: Auto Bed Leveling
ru: Автовыравнивание стола

en: Auto Brim
ru: Автокайма

en: Auto Check: Door and Upper Cover
ru: Автопроверка: дверца и верхняя крышка

en: Auto Check: Platform
ru: Автопроверка: печатная пластина

en: Auto Check: Quick Release Lever
ru: Автопроверка: рычаг отрезки прутка

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
ru: Автоматическая калибровка скорости потока использует технологию микролидара QIDI Tech, непосредственно измеряя калибровочные шаблоны. Однако имейте в виду, что эффективность и точность этого метода может быть снижена при использовании определённых типов материалов. В частности, прозрачные или полупрозрачные материалы, материалы с блестящими частицами или со светоотражающим покрытием могут не подойти для данной калибровки и привести к нежелательным результатам.
    
    
    Результаты калибровки могут различаться от калибровки к калибровке или от материала к материалу. Мы продолжаем улучшать точность и совместимость этой калибровки путем обновления прошивки принтера.
    
    Внимание: калибровка скорости потока - это сложный процесс, к которому следует прибегать только тем, кто полностью понимает её назначение и последствия. Неправильное использование может привести к некачественной печати или повреждению принтера. Пожалуйста, внимательно прочитайте и поймите суть процесса, прежде чем приступать к его выполнению.

en: Auto Flush
ru: Авторасчёт 
    очистки

en: Auto For Flush
ru: Автоочистка

en: Auto For Match
ru: Автосопоставление

en: Auto Orientation options
ru: Параметры автоориентации

en: Auto Refill
ru: Автодозаправка

en: Auto Rotate
ru: Автоповорот

en: Auto Segment
ru: Автосегментация

en: Auto bed leveling
ru: Автовыравнивание стола

en: Auto bed leveling -phase 1
ru: Автовыравнивание стола - этап 1

en: Auto bed leveling -phase 2
ru: Автовыравнивание стола - этап 2

en: Auto calculate flush volumes
ru: Авторасчёт объёма очистки от старого материала

en: Auto check for system presets updates
ru: Автопроверка обновлений системных профилей

en: Auto circle contour-hole compensation
ru: Автокомпенсация размера отверстий

en: Auto homing
ru: Автопарковка

en: Auto orient
ru: Автоориентация

en: Auto orient the object to improve print quality.
ru: Автоориентация модели для улучшения качества печати.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
ru: Автоориентация выбранных или всех моделей. Если выбраны отдельные модели, ориентация будет применена только к ним; в противном случае ко всем моделям на текущем столе.

en: Auto orientation
ru: Автоориентация

en: Auto plate type
ru: Автовыбор типа печатной пластины

en: Auto rotate for arrangement
ru: Разрешить вращение при расстановке

en: Auto support threshold angle:
ru: Пороговый угол автоподдержки:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
ru: Автосинхронизация пользовательских профилей (принтера/прутка/процесса)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
ru: Авторасстановка
    Знаете ли вы, что можно автоматически расставить все модели на вашем столе?

en: Auto-Backup
ru: Автосоздание резервной копии

en: Auto-Calibration
ru: Автокалибровка

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
ru: Автоориентация
    Знаете ли вы, что можно повернуть модели в оптимальную для печати ориентацию простым щелчком мыши?

en: Auto-generate points
ru: Сгенерировать автоматически

en: Auto-record Monitoring
ru: Автозапись мониторинга

en: Auto-recovery from step loss
ru: Автовосстановление после потери шагов

en: Auto-refill
ru: Автодозаправка

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
ru: Для сокращения времени печати есть возможность печатать заполнение не на каждом слое, а на нескольких слоях сразу. 
    Периметры по-прежнему печатаются с исходной высотой слоя.

en: Automatically merge the same colors in the model after mapping.
ru: Автообъединение одинаковых цветов в модели после сопоставления.

en: Automatically re-slice according to the optimal filament grouping, and the grouping results will be displayed after slicing.
ru: Будет выполнена повторная нарезка в соответствии с оптимальной группировкой материалов. 
    Результат группировки будет показан после нарезки.

en: Automatically transfer modified value when switching process and filament presets
ru: Автоперенос измененных значений при смене профиля процесса и прутка

en: Aux
ru: Вспом. вентилятор

en: Auxiliary part cooling fan
ru: Вспомогательный вентилятор модели

en: Avoid crossing wall
ru: Избегать пересечения периметров

en: Avoid crossing wall - Max detour length
ru: Максимальная длина обхода

en: Avoid extrusion calibration region
ru: Избегать зону калибровки экструзии

en: Avoid interface filament for base
ru: Избегать исп. связующего прутка для тела поддержки

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
ru: Избегать использования прутка связующего слоя поддержки для тела поддержки.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
ru: Предотвращение коробления материала
    Знаете ли вы, что при печати материалами, склонными к короблению, таких как ABS, повышение температуры подогреваемого стола может снизить эту вероятность?

en: BOX Settings
ru: Настройки BOX

en: BOX Slots
ru: Слоты BOX

en: BOX filament backup
ru: Резерв филамента BOX

en: BOX message has change
ru: Сообщение BOX изменилось

en: BOX will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
ru: BOX автоматически переключится на другую катушку с такими же свойствами филамента, когда текущий филамент закончится

en: Back
ru: Сзади

en: Back Page 1
ru: Вернуться на 1-ю страницу

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
ru: Периодическое создание резервной копии проекта для восстановления после непредвиденного сбоя программы.

en: Bake into model as uneditable part
ru: Запекание SVG в модель т.е. преобразование в нередактируемую.

en: Bake to model
ru: Запечь в модель

en: Balanced
ru: Баланс

en: Base pattern
ru: Шаблон поддержки

en: Base pattern spacing
ru: Плотность поддержки

en: Basic Info
ru: Общая информация

en: Basic Information
ru: Основная информация

en: Basic information
ru: Общая информация

en: Batch manage files.
ru: Пакетное управление файлами.

en: Bed
ru: Стол

en: Bed Leveling
ru: Выравнивание
    стола

en: Bed Shape
ru: Форма стола

en: Bed Temperature
ru: Температура стола

en: Bed Temperature Difference Warning
ru: Предупреждение о разнице температур стола

en: Bed Type
ru: Тип стола

en: Bed adhension
ru: Адгезия к столу

en: Bed custom model
ru: Пользовательская модель стола

en: Bed custom texture
ru: Пользовательская текстура стола

en: Bed exclude area
ru: Область исключения

en: Bed filling canceled.
ru: Заполнение стола отменено.

en: Bed filling done.
ru: Заполнение стола закончено.

en: Bed leveling
ru: Выравнивание стола

en: Bed temperature
ru: Температура стола

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature type
ru: Температура стола задаётся

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
ru: Температура стола при установленной гладкой PEI/высокотемпературный печатной пластине. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ru: Температура стола при установленной текстурированной пластите с PEI покрытием. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ru: Температура стола при установленной не нагреваемой пластине. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
ru: Температура стола при установленной не нагреваемой пластине. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ru: Температура стола при установленной инженерной печатной пластине. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed type
ru: Тип стола

en: Bed types supported by the printer
ru: Типы столов, поддерживаемые принтером

en: Before layer change G-code
ru: G-код перед сменой слоя

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
ru: Наилучшее расположение модели при авторасстановке в диапазоне [0,1] относительно формы стола.

en: Best object position
ru: Наилучшее расположение модели

en: Beta Version
ru: Бета-версия

en: Beta version
ru: Бета-версия

en: Between Object Gcode
ru: G-код между моделями

en: Bill of Materials
ru: Список материалов

en: Bind with Access Code
ru: Привязать по коду доступа

en: Bind with Pin Code
ru: Привязать по ПИН-коду

en: Binding...
ru: Привязка...

en: Block seam
ru: Блокировка шва

en: Block supports
ru: Блокировка поддержки

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom View
ru: Вид снизу

en: Bottom Z distance
ru: Зазор поддержки снизу

en: Bottom interface layers
ru: Связующих слоёв снизу

en: Bottom interface spacing
ru: Расстояние между линиями связующего слоя снизу

en: Bottom paint penetration layers
ru: Слоёв проникновения нижней покраски

en: Bottom shell layers
ru: Сплошных слоёв снизу

en: Bottom shell thickness
ru: Толщина оболочки снизу

en: Bottom surface
ru: Нижняя поверхность

en: Bottom surface pattern
ru: Шаблон заполнения нижней поверхности

en: Bottom:
ru: Низ:

en: Bowden
ru: Боуден

en: Box Setting..
ru: Настройка коробки..

en: Box not connected. Please check the printer and box connect.
ru: BOX не подключен. Проверьте соединение принтера и BOX.

en: Box temperature
ru: Температура BOX

en: Branch angle
ru: Угол ответвления

en: Branch diameter
ru: Диаметр ветвей

en: Branch diameter angle
ru: Угол изменения диаметра ветвей

en: Branch distance
ru: Расстояние между ветвями

en: Brass
ru: Латунь

en: Bridge
ru: Мосты

en: Bridge direction
ru: Угол печати мостов

en: Bridge flow
ru: Коэф. потока мостов

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
ru: Переопределение угла печати мостов. Если задано 0, угол печати мостов рассчитывается автоматически. В противном случае заданный угол будет использоваться для наружных мостов. Для нулевого угла установите 180°.

en: Brim
ru: Кайма

en: Brim Ears
ru: Кайма «мышиные уши»

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
ru: Кайма для лучшей адгезии
    Знаете ли вы, что при печати модели имеющей небольшой контакт с поверхностью стола, рекомендуется использовать кайму?

en: Brim type
ru: Тип каймы

en: Brim width
ru: Ширина каймы

en: Brim width of prime tower, negative number means auto calculated width based on the height of prime tower.
ru: Ширина каймы черновой башни. Отрицательное значение означает авторасчёт ширины на основе высоты черновой башни.

en: Brim-object gap
ru: Смещение каймы

en: Bring All to Front
ru: Всё на передний план

en: Browse
ru: Обзор

en: Browsing file in storage is not supported in LAN Only Mode.
ru: В режиме «Только LAN» не поддерживается просмотр файлов в хранилище.

en: Browsing file in storage is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
ru: Просмотр файла в хранилище не поддерживается с текущей версией прошивки. Пожалуйста, обновите прошивку принтера.

en: Brush
ru: Кисть

en: Brush shape
ru: Форма кисти

en: Brush size
ru: Размер кисти

en: Bucket fill
ru: Заливка

en: Build Plate Detection
ru: Обнаружение пластины

en: Bulge
ru: Выпуклость

en: Busy
ru: Занят

en: By First filament
ru: Первым прутком

en: By Highest Temp
ru: Прутком с макс. темп.

en: By Layer
ru: Одновременно

en: By Object
ru: По очереди

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
ru: По умолчанию видеотрансляция приостанавливается после 15 минут бездействия компьютера. Установите этот флажок, чтобы запретить делать это во время печати.

en: By layer
ru: Одновременно

en: By object
ru: По очереди

en: CANCELED
ru: ОТМЕНЕНО

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
ru: CF/GF пластиковые нити твердые и хрупкие, легко ломаются или застревают в АСПП, поэтому используйте их с осторожностью.

en: COMPLETED
ru: ЗАВЕРШЕНО

en: CRC check failed
ru: Ошибка проверки контрольной суммы

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
ru: Рассчитайте оптимальное значение предварительного давления по формуле:
    Предварительное давление = k_Start + floor(высота ÷ 5) × k_Step
    Примечание: floor() означает округление вниз.
    Для примера на рисунке: 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Сохраните значение с наилучшим эффектом поверхности.

en: Calculating, please wait...
ru: Расчёт, пожалуйста, подождите...

en: Calibrate
ru: Калибровка

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing. Skip if unnecessary.
ru: Калибровка смещения сопел для улучшения качества печати.
    *Автоматический режим: в этом режиме перед началом печати проверяется наличие калибровки. Если не требуется, то пропускается.

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing; skip if unnecessary.
ru: Калибровка смещения сопел для улучшения качества печати.
    *Автоматический режим: в этом режиме перед началом печати проверяется наличие калибровки. Если не требуется, то пропускается.

en: Calibrating
ru: Калибровка

en: Calibrating Micro Lidar
ru: Калибровка микролидаром

en: Calibrating the micro lidar
ru: Калибровка микролидаром

en: Calibrating... %d%%
ru: Калибровка... %d%%

en: Calibration
ru: Калибровка

en: Calibration Flow
ru: Калибровка потока

en: Calibration Type
ru: Тип калибровки

en: Calibration completed
ru: Калибровка завершена

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
ru: Калибровка завершена. Теперь найдите на столе наиболее равномерно экструдированную линию, как показано на рисунке ниже, и введите это значение в поле ввода коэффициента K.

en: Calibration error
ru: Ошибка калибровки

en: Calibration help
ru: Помощь в калибровке

en: Calibration not supported
ru: Калибровка не поддерживается

en: Calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
ru: Калибровка работает только при одинаковых диаметрах левого и правого сопел.

en: Calibration process
ru: Процесс калибровки

en: Calibration program
ru: Программа калибровки

en: Calibration step selection
ru: Выбор шагов калибровки

en: Calibration1
ru: Калибровка 1

en: Calibration2
ru: Калибровка 2

en: Camera
ru: Камера

[ctx: Camera]
en: Left
ru: Слева

[ctx: Camera]
en: Right
ru: Справа

en: Camera Setting
ru: Настройки камеры

en: Camera view - Behind
ru: Камера сзади

en: Camera view - Bottom
ru: Камера снизу

en: Camera view - Default
ru: Камера по умолчанию

en: Camera view - Front
ru: Камера спереди

en: Camera view - Top
ru: Камера сверху

en: Can not add models when in preview mode!
ru: В режиме предпросмотра добавление моделей недоступно!

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
ru: Не допускается совместная печать несколькими материалами, имеющими большую разницу в температуре печати. Это может привести к засорению и повреждению сопла и экструдера.

en: Can't apply when process preview.
ru: Невозможно применить при предпросмотре нарезки.

en: Can't find Pin Code?
ru: Не можете найти пин-код?

en: Can't find my devices?
ru: Не удаётся найти свои принтеры?

en: Can't find my nozzle diameter
ru: Не могу найти свой диаметр сопла

en: Can't find my printer model
ru: Мой принтер отсутствует в списке

en: Can't find vendor I want
ru: Производитель отсутствует в списке

en: Can't start this without storage.
ru: Невозможно начать без накопителя.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel a feature until exit
ru: Отменить выбор до выхода

en: Cancel print
ru: Отмена печати

en: Cancel selected
ru: Отменить выбранное

en: Cancel upload
ru: Отменить отправку

en: Canceled
ru: Отменено

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cancelling
ru: Отмена

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
ru: Не удаётся считать информацию о пластиковой нити. Пластиковая нить загружена в голову, пожалуйста, выгрузите её и повторите попытку.

en: Cannot send the print job for empty plate
ru: Невозможно отправить задание на печать, так как стол пуст.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
ru: Невозможно отправить задание печати на принтер, прошивка которого нуждается в обновлении.

en: Cannot send the print job when the printer is not at FDM mode
ru: Невозможно отправить задание на печать, если принтер работает не в режиме FDM.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
ru: При обновлении прошивки принтера невозможно отправить задание на печать.

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
ru: Во время обновления невозможно отправить задание на печать.

en: Capabilities
ru: Характеристики принтера

en: Center
ru: По центру

en: Center coincidence
ru: Совместить центры

en: Center of circle
ru: Центр окружности

en: Center of edge
ru: Центр ребра

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
ru: Файлы сертификатов (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Все файлы|*.*

en: Chamber
ru: Термокамера

en: Chamber temperature
ru: Температура в термокамере

en: Change Anyway
ru: Всё равно изменить

en: Change Filament
ru: Сменить пруток

en: Change SVG Type
ru: Изменение типа SVG

en: Change SVG source file, projection, size, ...
ru: Изменение исходного файла SVG, проекции, размера...

en: Change filament
ru: Сменить пруток

en: Change filament G-code
ru: G-код смены прутка

en: Change filament at the beginning of this layer.
ru: Сменить пластиковую нить в начале этого слоя.

en: Change file
ru: Изменить файл

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
ru: Изменить эти настройки автоматически? 
    Да - Изменить эти настройки и включить режим «Спиральная ваза»
    Нет - Отказаться от использования режима «Спиральная ваза»

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
ru: Изменить эти настройки автоматически? 
    Да - Изменить эти настройки автоматически
    Нет - Не изменять эти настройки

en: Change to another .svg file
ru: Выбрать другой SVG файл.

en: Change type
ru: Изменить тип

en: Changing application language
ru: Изменение языка приложения

en: Changing fan speed during printing may affect print quality, please choose carefully.
ru: Изменение скорости вращения вентилятора во время печати может повлиять на качество печати, поэтому тщательно подбирайте параметры.

en: Changing filament
ru: Смена прутка

en: Changing the region will log out your account.
ru: Смена региона приведёт к выходу из вашей учётной записи.

en: Check Assistant
ru: Ассистент проверки

en: Check filament location
ru: Проверка расположения прутка

en: Check for Presets Update
ru: Проверка обновления профилей

en: Check for Update
ru: Проверка обновления программы

en: Check heatbed flatness. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Level first (about 10 seconds). Skip if surface is fine.
ru: Этот процесс проверяет ровность поверхности стола. Выравнивание обеспечивает равномерную высоту экструзии. 
    *Автоматический режим: в этом режиме устройство выполняет эту проверку самостоятельно, что занимает около 10 секунд. Если проверка уже была проведена, этот шаг можно пропустить.

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
ru: Проверить текущий статус сервера QIDI можно перейдя по указанной выше ссылке.

en: Check the reason
ru: Выяснить причину

en: Check the status of current system services
ru: Проверка состояния текущих системных служб

en: Checking extruder temperature
ru: Проверка температуры экструдера

en: Checking support necessity
ru: Проверка необходимости поддержки

en: Chinese Mainland
ru: Китай (континентальная часть)

en: Choice your physical printer preset
ru: Выберите пресет вашего физического принтера

en: Choose Download Directory
ru: Выбор папки загрузки

en: Choose SLA archive:
ru: Выберите SLA архив:

en: Choose SVG file for emboss:
ru: Выберите SVG файл для рельефа:

en: Choose a directory
ru: Выберите папку

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
ru: Выберите файл для импорта текстуры стола из PNG/SVG:

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
ru: Выберите слот АСПП, затем нажмите кнопку «Выдавить» или «Втянуть» для автоматической загрузки или выгрузки прутка.

en: Choose an STL file to import bed model from:
ru: Выберите STL файл для импорта формы стола из:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
ru: Выберите STL файл для импорта формы стола из:

en: Choose filament
ru: Выберите пруток

en: Choose files
ru: Выберите файлы

en: Choose one file (3mf):
ru: Выберите один файл (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
ru: Выберите один файл (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
ru: Выберите один или несколько файлов (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
ru: Выберите один или несколько файлов (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
ru: Выберите тип элемента

en: Circle
ru: Окружность

en: Circular
ru: Круглая

en: Classic
ru: Классический

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
ru: Движок классического генератора периметров создаёт их с постоянной шириной экструзии, а для очень тонких участков используется параметр «Заполнять щели».
    
    Движок Arachne же создаёт периметры с переменной шириной экструзии, что позволяет печатать без щелей, лучше пропечатывать мелкие элементы (при условии, что у вас правильно откалиброван LA/PA). Этот параметр также влияет на концентрическое заполнение.

en: Clean the Webview Cache
ru: Очистить кеш Webview

en: Cleaning nozzle tip
ru: Очистка кончика сопла

en: Clear
ru: Сбросить

en: Clear my choice for synchronizing printer preset after loading the file.
ru: Сбросить мой выбор, сделанный при запросе синхронизации профиля принтера 
    после загрузки файла.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
ru: Сбросить мой выбор, сделанный 
    при запросе о несохранённых 
    изменениях в проекте.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
ru: Нажмите OK, чтобы обновить сетевой плагин при следующем запуске QIDI Studio.

en: Click Wiki for help.
ru: Подробнее на вики-сайте.

en: Click here if you can't connect to the printer
ru: Не удаётся подключиться к принтеру?

en: Click here if you failed to send the print job
ru: Нажмите здесь, если не удалось отправить задание на печать

en: Click here to download it.
ru: Нажмите здесь, чтобы загрузить его.

en: Click here to regroup
ru: Нажмите, чтобы перегруппировать

en: Click the icon to edit color painting of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы перераскрасить модель.

en: Click the icon to edit support painting of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы изменить зоны расположения поддержек для модели.

en: Click the icon to reset all settings of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы сбросить все настройки модели.

en: Click the icon to shift this object to the bed
ru: Нажмите на значок, чтобы переместить эту модель на стол.

en: Click the icon to toggle printable property of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы разрешить/запретить печать модели.

en: Click the right mouse button to display the full text.
ru: Нажмите правой кнопкой мыши, чтобы отобразить полный текст.

en: Click to change part type into modifier.
ru: Выберите, если хотите изменить тип детали на Модификатор.

en: Click to change part type into negative volume.
ru: Выберите, если хотите произвести операцию вычитания текста из модели.

en: Click to change text into object part.
ru: Выберите, если хотите преобразовать текст в часть модели.

en: Click to download new version in default browser: %s
ru: Нажмите OK, чтобы загрузить последнюю версию в браузере по умолчанию: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
ru: Нажмите, чтобы сбросить текущее изменение к сохраненному значению.

en: Click to edit preset
ru: Нажмите, чтобы изменить профиль

en: Click to pick filament color
ru: Нажмите, чтобы выбрать цвет нити

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
ru: Нажмите, чтобы сбросить все настройки к последнему сохранённому значению профиля.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
ru: Нажмите, чтобы сбросить текущее значение до глобального значения.

en: Click to select AMS slot manually
ru: Нажмите, чтобы выбрать слот вручную

en: Click to view the wiki of the current plate type
ru: Нажмите, чтобы открыть вики-страницу о текущей выбранной пластине.

en: Clone
ru: Сделать копию

en: Clone copies of selections
ru: Сделать копию выбранного

en: Clone selected
ru: Копия выбранного

en: Close
ru: Закрыть

en: Close holes
ru: Закрытие отверстий

en: Closing Application while some presets are modified.
ru: Закрытие приложения, при имеющихся изменениях в профилях.

en: Cloud Slicing...
ru: Облачная нарезка...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
ru: Не удалось подключиться к облачному сервису. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Coarse Calibration
ru: Грубая калибровка

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Collapse/Expand the sidebar
ru: Свернуть/Развернуть боковую панель

en: Color
ru: Цвет

en: Color Painting
ru: Покраска

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Color change
ru: Смена цвета

en: Color gradient (%1%)
ru: Цветовой градиент (%1%)

en: Color match
ru: Подбор цвета

en: Color painting
ru: Покраска

en: Colour
ru: Цвет

en: Comfirm Save As
ru: Подтвердить сохранение как

en: Comment
ru: Комментарий

en: Compare presets
ru: Сравнение профилей

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет наименьшую высоту слоя, что обеспечивает незаметные слои и гораздо более высокое качество печати, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет наибольшую высоту слоя, слои становятся немного более заметными, но при этом сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет немного большую высоту слоя, что обеспечивает практически незаметные слои и немного сокращает время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет меньшую высоту слоя, что обеспечивает практически незаметные слои и более высокое качество печати, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет меньшую высоту слоя, более низкие скорости и ускорения, а также задан гироидный шаблон заполнения. Это обеспечивает практически невидимые слои и более высокое качество печати, но при этом значительно увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет наименьшую высоту слоя, более низкие скорости и ускорения, а также задан гироидный шаблон заполнения. Это обеспечивает незаметные слои и наилучшее качество печати, но при этом значительно увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.2 мм, имеет более низкие скорости и ускорения, а также задан гироидный шаблон заполнения. Это обеспечивает гораздо более высокое качество печати, но приводит к увеличивают время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.4 мм, имеет большую высоту слоя. Как результат - более заметные слои, снижение качества печати, но при этом сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.4 мм, имеет большую высоту слоя. Как результат - более заметные слои и снижение качества печати, но при этом немного сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.4 мм, имеет меньшую высоту слоя. Как результат - почти незначительные слои и более высокое качество печати, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.4 мм, имеет наименьшую высоту слоя. Как результат - почти незначительные слои, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.4 мм, имеет меньшую высоту слоя. Как результат - менее заметные слои, более высокое качество печати, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.4 мм, имеет наименьшую высоту слоя, более низкие скорость и ускорение, а также задан гироидный шаблон заполнения. Как результат - почти незаметные слои и гораздо более высокое качество печати, но при этом значительно увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.4 мм, имеет меньшую высоту слоя, более низкие скорости и ускорения, а также задан гироидный шаблон заполнения. Как результат - менее заметные слои и гораздо более высокое качество печати, но при этом заметно увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.4 мм, имеет больше периметров и более высокую плотность заполнения. Это приводит к повышению прочности напечатанного, но при этом увеличивается расход материала и время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.6 мм, имеет большую высоту слоя. Как результат - более заметные слои и снижение качества печати, но при этом в некоторых случаях сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.6 мм, имеет большую высоту слоя. Как результат - более заметные слои и значительное снижение качества печати, но при этом в некоторых случаях сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.6 мм, имеет меньшую высоту слоя. Как результат - менее заметные слои и более высокое качество печати, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.6 мм, имеет меньшую высоту слоя. Как результат - менее заметные слои и незначительное повышению качества печати, но при этом увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для соплом 0.6 мм, имеет больше периметров и более высокую плотность заполнения. Это приводит к повышению прочности напечатанного, но увеличивает расход материала и время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.8 мм, имеет немного большую высоту слоя. Как результат - чётко видимые слои и гораздо более низкое качество печати, но при этом в некоторых случаях сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.8 мм, имеет гораздо большую высоту слоя. Как результат - очень заметные слои и значительно более низкое качество печати, но при этом в некоторых случаях значительно сокращается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ru: По сравнению со стандартным профилем для сопла 0.8 мм, имеет немного меньшую высоту слоя. Как результат - немного менее заметные слоя и немного более высокое качество печати, но при этом в некоторых случаях увеличивается время печати.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ru: По сравнению с профилем по умолчанию для сопла 0,8 мм, он имеет меньшую высоту слоя, что приводит к меньшим, но все же заметным слоям и более высокому качеству печати, и в некоторых случаях увеличению времени печати.

en: Compatible machine
ru: Совместимые принтеры

en: Compatible machine condition
ru: Состояние совместимой машины

en: Compatible process profiles
ru: Совместимые профили процессов

en: Compatible process profiles condition
ru: Состояние совместимых профилей процессов

en: Complete Calibration
ru: Калибровка завершена

en: Complete print
ru: Скорость вентилятора после завершения печати

en: Completed
ru: Завершено

en: Concentric
ru: Концентрический

en: Cone
ru: Конус

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
ru: Задайте слот АСПП, который должен использоваться для прутка, используемого в текущем задании.

en: Configuration can update now.
ru: Теперь профиль можно обновить.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
ru: Файл профилей "%1%" был загружен, но некоторые значения не были распознаны.

en: Configuration incompatible
ru: Несовместимый профиль

en: Configuration package changed
ru: Пакет профилей изменён

en: Configuration package updated to
ru: Пакет профилей обновлён до

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
ru: Пакет профилей был загружен, но некоторые значения не были распознаны.

en: Configuration update
ru: Обновление профиля

en: Configuration updates
ru: Обновление профилей

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm and Update Nozzle
ru: Подтвердить и обновить сопло

en: Confirm connectors
ru: Подтвердить

en: Confirm extruded
ru: Подтверждение экструзии

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
ru: В G-коде на %d слое обнаружен конфликт путей. Пожалуйста, разместите конфликтующие модели дальше друг от друга (%s <-> %s).

en: Connect
ru: Подключиться

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
ru: Сбой подключения к %s [Серийный №:%s, код=%s]!

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
ru: Привязка - это короткий отрезок, который добавляется вдоль внутреннего периметра и соединяет линии разреженного заполнения с этим периметром. Если параметр задан в процентах, длина привязки рассчитывается относительно ширины линии заполнения. Установите значение равным 0, чтобы запретить открытые привязки.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
ru: Слайсер пытается соединить две ближайшие привязки. Если расстояние между ними больше, чем указано в этом параметре, то соединение не произойдет. Чтобы они всегда соединялись, выберите «Не ограничено». Параметр может задан в процентах от ширины линий заполнения. Установите значение равным 0, чтобы полностью отключить привязки.

en: Connect the printer using IP and access code
ru: Подключение к принтеру с помощью IP-адреса и кода доступа

en: ConnectPrinter(LAN)
ru: Подключение принтера (локальная сеть)

en: Connecting to printer
ru: Подключение к принтеру

en: Connecting to printer...
ru: Подключение к принтеру...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
ru: Подключение к принтеру... Окно закроется само, когда подключение будет установлено.

en: Connecting to server
ru: Подключение к серверу

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Connection
ru: Подключиться

en: Connection Failed. Please check the network and try again
ru: Не удалось установить соединение. Пожалуйста, проверьте сеть и повторите попытку

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
ru: Не удалось подключиться! Если ваш IP-адрес и код доступа верные,
    тогда перейдите к шагу 3 для устранения проблем с сетью.

en: Connection failed! Please refer to the wiki page.
ru: Не удалось установить соединение! Пожалуйста, обратитесь к вики-странице.

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
ru: Не удалось подключиться, пожалуйста, перепроверьте IP-адрес и код доступа

en: Connection to AstroBox works correctly.
ru: Подключение к AstroBox успешно установлено.

en: Connection to Duet works correctly.
ru: Подключение к Duet успешно установлено.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
ru: Подключение к FlashAir успешно установлено. Загрузка на карту включена.

en: Connection to MKS works correctly.
ru: Подключение к MKS успешно установлено.

en: Connection to Moonraker works correctly.
ru: Подключение к Moonraker работает корректно.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
ru: Подключение к OctoPrint успешно установлено.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
ru: Подключение к Prusa SL1 / SL1S успешно установлено.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
ru: Подключение к PrusaLink успешно установлено.

en: Connection to Repetier works correctly.
ru: Подключение к Repetier успешно установлено.

en: Connection to printer failed
ru: Не удалось подключиться к принтеру

en: Connection to printers connected via the print host failed.
ru: Не удалось подключиться к принтерам, подключенным через хост печати.

en: Connector
ru: Соединение

en: Connectors
ru: Соединения

en: Continue to sync filaments
ru: Также синхр. материал

en: Contour
ru: Внешний периметр

en: Contour and hole
ru: Внешний периметр и отверстия

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ru: Параметр отвечает за смещение всех полигонов модели в плоскости XY на заданное значение. Положительное значение увеличивает модель, отрицательное - уменьшает. Эта функция используется для небольшой корректировки размера, когда возникают проблемы со сборкой.

en: Control
ru: Управление

en: Convenience Mode
ru: Удобный режим

en: Convert from inch
ru: Преобразовать дюймы в миллиметры

en: Convert from meter
ru: Преобразовать миллиметры в дюймы

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
ru: Преобразование движений отката в команды G10 и G11.

en: Convex hull
ru: Выпуклая оболочка

en: Cool
ru: Не нагреваемая

en: Cool Plate
ru: Не нагреваемая пластина

en: Cool(Supertack)
ru: Не нагреваемая (Supertack)

en: Cooling
ru: Охлаждение

en: Cooling chamber
ru: Охлаждение термокамеры

en: Cooling for specific layer
ru: Обдув определённого слоя

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials and filters the chamber air.
ru: Режим охлаждения рекомендуется для печати такими материалами, как PLA, PETG и TPU. В этом режиме выдуваемый воздух фильтруется.

en: Cooling overhang threshold
ru: Порог нависания для включения обдува

en: Copies of the selected object
ru: Количество копий выбранной модели

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Current Filament Preset
ru: Скопировать текущий профиль прутка

en: Copy paramters
ru: Копирование параметров

en: Copy preset from filament
ru: Копировать профиль из прутка

en: Copy selection to clipboard
ru: Скопировать выделенное в буфер обмена

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
ru: Не удалось скопировать временный G-код в местонахождение выходного файла G-кода

en: Cost
ru: Стоимость

en: Cost %dg filament and %d changes more than optimal grouping.
ru: Потребуется на %d г материала больше и на %d смен материала больше по сравнению с оптимальной группировкой.

en: Could not connect to AstroBox
ru: Не удалось подключиться к AstroBox

en: Could not connect to Duet
ru: Не удалось подключиться к Duet

en: Could not connect to FlashAir
ru: Не удалось подключиться к FlashAir

en: Could not connect to MKS
ru: Не удалось подключиться к MKS

en: Could not connect to OctoPrint
ru: Не удалось подключиться к OctoPrint

en: Could not connect to Prusa SLA
ru: Не удалось подключиться к Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
ru: Не удалось подключиться к PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
ru: Не удалось подключиться к Repetier

en: Could not find parameter: %s.
ru: Не удалось найти параметр: %s.

en: Could not get a valid Printer Host reference
ru: Не удалось получить действительную ссылку на хост принтера

en: Could not get resources to create a new connection
ru: Не удалось получить ресурсы для создания нового подключения

en: Cover
ru: Обложка

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
ru: Печатать по периметру последнего связующего слоя поддержки непрерывную полилинию. По умолчанию отключено. Устаревшая функция, которая не всегда работает корректно.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
ru: Часто в импортируемых в программу моделях, встречаются небольшие зазоры между полигонами. Если зазор окажется меньше двукратного значения этого параметра, то он будет автоматически закрыт перед нарезкой. Это операция может уменьшить окончательное разрешение печати (детализацию модели), поэтому рекомендуется выставлять это значение достаточно низким.

en: Create
ru: Создать

en: Create Based on Current Filament
ru: Создать на основе профиля выбранного прутка

en: Create Based on Current Printer
ru: Создать на основе профиля выбранного принтера

en: Create Filament
ru: Создание пластиковой нити

en: Create Filament Successful
ru: Профиль прутка успешно создан

en: Create Nozzle for Existing Printer
ru: Создать сопло для выбранного принтера

en: Create Printer
ru: Создать принтер

en: Create Printer Successful
ru: Профиль принтера успешно создан

en: Create Printer/Nozzle
ru: Создать принтер/сопло

en: Create Type
ru: Создать тип

en: Create filament presets failed. As follows:
ru: Не удалось создать профиль прутка. Причины:

en: Create from Template
ru: Создать из шаблона

en: Create printer
ru: Создать принтер

en: Create process presets failed. As follows:
ru: Не удалось создать профиль процесса. Причины:

en: Creating a new project
ru: Создание нового проекта

en: Critical error
ru: Критическая ошибка

en: Cross Hatch
ru: Перекрёстная решётка

en: Cross Zag
ru: Перекрёстный зигзаг

en: Ctrl + Mouse wheel
ru: Ctrl + Колесо мыши

en: Ctrl+Mouse wheel
ru: Ctrl + Колесо мыши

en: Cube
ru: Куб

en: Cubic
ru: Куб

en: Current AMS humidity
ru: Текущая влажность внутри АСПП

en: Current Version:
ru: Текущая версия:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
ru: Текущая температура внутри термокамеры превышает безопасную температуру для этого материала, что может привести к размягчению материала или засорению экструдера. Безопасная температура текущего материала составляет %d.

en: Current filament colors
ru: Текущие цвета прутков

en: Current flowrate cali param is invalid
ru: Текущая величина калибровки скорости потока недопустима

en: Current grouping of slice result is not optimal.
ru: Текущая группировка не является оптимальной.

en: Current vendor has no models, please reselect.
ru: У текущего производителя отсутствуют модели принтеров, пожалуйста, выберите заново.

en: Currently, the object configuration form cannot be used with a multiple-extruder printer.
ru: На данный момент настройки для моделей/частей не работают с принтерами с несколькими экструдерами.

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
ru: Для подключений по HTTPS к OctoPrint укажите пользовательский файл корневого сертификата в формате crt/pem. Если оставить поле пустым, будет использоваться хранилище сертификатов ОС по умолчанию.

en: Custom Color
ru: Пользовательский цвет

en: Custom G-code
ru: Пользовательский G-код

en: Custom G-code files are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
ru: Пользовательский G-код слишком большой и может не синхронизироваться с облаком. Пожалуйста, не превышайте 40 КБ.

en: Custom G-code:
ru: Пользовательский G-код:

en: Custom Mode
ru: Пользовательский режим

en: Custom Template:
ru: Шаблон пользовательского G-кода:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
ru: Пользовательские поддержки и раскраска были удалены перед починкой.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
ru: Не задан производитель, пожалуйста, введите производителя.

en: Customize
ru: Настройка

en: Customized Preset
ru: Пользовательский профиль

en: Cut
ru: Разрезать

en: Cut Connectors information
ru: Информация о вырезанных соединениях

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
ru: Режущий инструмент
    Знаете ли вы, что можно разрезать модель под любым углом с помощью режущего инструмента?

en: Cut connectors
ru: Вырезанные соединения

en: Cut filament
ru: Отрезка прутка

en: Cut selection to clipboard
ru: Вырезать выбранное в буфер обмена

en: Cut to parts
ru: Разрезать на части

en: Cutting Module
ru: Режущий модуль

en: Cylinder
ru: Цилиндр

en: DEBUG settings have saved successfully!
ru: Настройки отладки успешно сохранены!

en: DNS Server:
ru: DNS-сервер:

en: DRY
ru: СУХОЙ

en: Daily Tips
ru: Ежедневные советы

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
ru: Влажный PVA становится гибким и застревает внутри АСПП, поэтому перед использованием его необходимо просушить.

en: Dark Mode
ru: Тёмная тема

en: Deadzone:
ru: Мёртвая зона:

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
ru: Определяет размер эскизов, хранящихся в файлах G-кода.

en: Decimate ratio
ru: Коэффициент упрощения

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
ru: Параметр задаёт количество пластика, затрачиваемое для построения мостов. В большинстве случаев настроек по умолчанию достаточно, тем не менее, при печати некоторых моделей уменьшение параметра может сократить провисание пластика при печати мостов.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default View
ru: Вид по умолчанию

en: Default color
ru: Цвет по умолчанию

en: Default filament color
ru: Цвет пластиковой нити по умолчанию

en: Default filament profile
ru: Профиль прутка по умолчанию

en: Default filament profile when switch to this machine profile
ru: Профиль пластиковой нити по умолчанию при переключении на этот профиль принтера.

en: Default jerk
ru: Рывок по умолчанию

en: Default line width if some line width is set to be zero
ru: Ширина линии по умолчанию, если какая-либо ширина линии установлена равной нулю.

en: Default process profile
ru: Профиль процесса по умолчанию

en: Default process profile when switch to this machine profile
ru: Профиль процесса по умолчанию при переключении на этот профиль принтера.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete All
ru: Удалить всё

en: Delete Custom G-code
ru: Удалить пользовательский G-код

en: Delete Custom Template
ru: Удалить шаблон пользовательского G-кода

en: Delete Filament
ru: Удалить пруток

en: Delete Filament Change
ru: Удалить команду смены прутка

en: Delete Pause
ru: Удалить паузу печати

en: Delete Photo
ru: Удалить фото

en: Delete Physical Printer
ru: Удалить физический принтер

en: Delete Plate
ru: Удалить стол

en: Delete Preset
ru: Удалить профиль

en: Delete a brim ear
ru: Удалить «мышиные уши»

en: Delete all
ru: Удалить всё

en: Delete all connectors
ru: Удалить все соединения

en: Delete connector from object which is a part of cut
ru: Удаление соединения из модели, которое является частью разреза

en: Delete filament
ru: Удаление прутка

en: Delete file
ru: Удалить файл

en: Delete files
ru: Удалить файлы

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
ru: Удаление объёма для вычитания из модели, которая является частью разреза

en: Delete object which is a part of cut object
ru: Удаление детали, являющейся частью разрезанной модели

en: Delete objects, parts, modifiers
ru: Удаление моделей, частей, модификаторов

en: Delete preset
ru: Удалить профиль

en: Delete selected
ru: Удалить выбранное

en: Delete selected files from printer.
ru: Удалить выбранные файлы с принтера.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
ru: Удаление твердотельной части из модели, которая является частью разреза

en: Delete the selected object
ru: Удаление выбранных моделей

en: Delete this filament
ru: Удалить этот пруток

en: Delete this preset
ru: Удалить этот профиль

en: Deletes all objects
ru: Удалить все модели

en: Deletes the current selection
ru: Удалить текущие выбранные модели

en: Deleting the last solid part is not allowed.
ru: Удаление последней твердотельной части не допускается.

en: Density
ru: Плотность

en: Density of the first raft or support layer
ru: Плотность первого слоя поддержки или первого слоя подложки, если она включена.

en: Depth
ru: Глубина

en: Depth ratio
ru: Глубина

en: Deretraction Speed
ru: Скорость заправки при откате

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
ru: Задаёт расстояние перемещения, добавленное после печати последнего участка пути при совершении отката.

en: Description:
ru: Описание:

en: Deselect All
ru: Снять выбор со всего

en: Deselect all
ru: Снять выбор со всего

en: Deselects all objects
ru: Снять выбор со всех моделей

en: Detached
ru: Отсоединён

en: Detail level
ru: Уровень детализации

en: Detail.
ru: Подробности.

en: Details
ru: Подробности

en: Detect floating vertical shells
ru: Обнаруживать плавающие вертикальные оболочки

en: Detect narrow internal solid infill
ru: Обнаруживать узкую область сплошного заполнения

en: Detect overhang paths in vertical shells and slow them by bridge speed.
ru: Обнаружение выступающих участков в вертикальных оболочках и замедление их печати до скорости мостов.

en: Detect overhang wall
ru: Обнаруживать нависающие периметры

en: Detect overhangs for auto-lift
ru: Обнаруживать нависания для автоподъёма

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
ru: Определяет процент нависания относительно ширины линии и использует разную скорость печати. Для 100%-го свеса используется скорость печати мостов.

en: Detect thin wall
ru: Обнаруживать тонкие стенки

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
ru: Обнаружение тонких стенок (стенки одинарной ширины), которые можно напечатать только в один проход экструдера. Возможно, будет напечатано не очень хорошо, так как это не замкнутый контур.

en: Detection radius
ru: Радиус обнаружения

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
ru: При обнаружении засорения сопла или истирания прутка, печать немедленно прекращается для экономии времени и материала.

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
ru: Объезжать и избегать пересечения периметров для предотвращения образования дефектов на поверхности модели.

en: Develop Mode
ru: Режим разработчика

en: Develop mode
ru: Режим разработчика

en: Device
ru: Принтер

en: Device Name
ru: Имя устройства

en: Device Page
ru: Принтер

en: Device Status
ru: Статус устройства

en: Device UI
ru: URL-адрес хоста

en: Diameter
ru: Диаметр

en: Diameter limit
ru: Ограничение диаметра

en: Diameter of nozzle
ru: Диаметр сопла

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
ru: Диаметр стола. Предполагается, что начало координат (0,0) находится в центре.

en: Difference
ru: Разность

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
ru: Разные филаменты имеют разную максимальную объемную скорость.
    Материал сопла, калибр, температура печати и другие факторы влияют на максимальную объемную скорость.
    Если скорость установлена слишком высокой и не соответствует свойствам филамента, могут возникать пропуски нитей, ухудшающие текстуру поверхности модели.
    Этот тест помогает определить максимальную объемную скорость для конкретного филамента, особенно для универсальных или сторонних типов, где скорость потока может быть некорректной.

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
ru: При включении черновой башни не допускается использования разных диаметров сопел и разных диаметров пластиковой нити.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
ru: Различные типы поддержек
    Знаете ли вы, что можно выбрать один из нескольких типов поддержек? Древовидная поддержка отлично подходит для органических моделей, экономя при этом материал и уменьшая время печати.

en: Direct Drive
ru: Директ

en: Direct distance
ru: Длина прямой

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable AMS
ru: Отключить АСПП

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disc
ru: Диск

en: Discard Modified Value
ru: Не сохранять

en: Discard or Use Modified Value
ru: Отказ от сохранения или переноса изменённых параметров

en: Display
ru: Видимость

en: Distance
ru: Расстояние

en: Distance XYZ
ru: Расстояние XYZ

en: Distance from model to the outermost brim line
ru: Расстояние от модели до внешней линии каймы.

en: Distance from skirt to brim or object
ru: Расстояние между юбкой и каймой, или моделью.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
ru: Расстояние до точки начало координат. Отсчёт от левого переднего угла прямоугольного стола.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
ru: Расстояние от центра SVG до поверхности модели.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Расстояние от кончика сопла до крышки. Значение используется для предотвращения столкновений при печати моделей «По очереди».

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Расстояние от кончика сопла до нижнего вала. Значение используется для предотвращения столкновений при печати моделей «По очереди».

en: Distance to rod
ru: Расстояние до вала

en: Divide by zero
ru: Деление на ноль не допускается

en: Do not Enable AMS
ru: Не включать АСПП

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
ru: Не запускать никакие проверки валидности, такие как проверка на конфликт путей в G-коде.

en: Do you want to continue?
ru: Хотите продолжить?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
ru: Удалить файл '%s' с принтера?

en: Do you want to modify the following parameters of the left nozzle to that of the right nozzle?
ru: Хотите перенести следующие изменённые параметры правого сопла на левое?

en: Do you want to modify the following parameters of the right nozzle to that of the left nozzle?
ru: Хотите перенести следующие изменённые параметры левого сопла на правое?

en: Do you want to replace it
ru: Хотите заменить его

en: Do you want to save changes to "%1%"?
ru: Вы хотите сохранить изменения в "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
ru: Вы хотите синхронизировать свои данные с QIDI Cloud? 
    В облаке хранится следующая информация:
    1. Профили процессов печати
    2. Профили пластиковых нитей
    3. Профили принтеров

en: Don't create support on model surface, only on build plate
ru: Создавать поддержку только от стола.

en: Don't remind me again
ru: Больше не напоминать

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
ru: Отключает откат, когда перемещения полностью совершаются в области заполнения (и, таким образом, любые подтёки скорее всего будут не заметны). Это поможет снизить количество откатов при печати сложной модели и сэкономить время печати, но увеличит время нарезки и генерации G-кода.

en: Don't save
ru: Не сохранять

en: Don't show again
ru: Больше не показывать

en: Don't show this dialog again
ru: Больше не показывать

en: Don't slow down outer walls
ru: Не замедлять внешние стенки

en: Don't support bridges
ru: Не печатать поддержки под мостами

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
ru: Опция, препятствующая печати поддержки под мостами. Мост обычно можно печатать без поддержки, если он не очень длинный.

en: Done
ru: Готово

en: Double Tear Romboid Cylinder
ru: Цилиндр в форме глаза

en: Dovetail
ru: Ласточкин хвост

en: Dowel
ru: Штифт

en: Download
ru: Скачать

en: Download Beta Version
ru: Скачать бета-версию

en: Download Models
ru: Загрузить модели

en: Download failed
ru: Ошибка загрузки

en: Download failed, File size exception.
ru: Загрузка не удалась, ошибка размера файла.

en: Download failed, unknown file format.
ru: Не удалось загрузить, неизвестный формат файла.

en: Download finished
ru: Загрузка завершена

en: Download selected files from printer.
ru: Скачать выбранные файлы с принтера.

en: Download waiting...
ru: Ожидание загрузки...

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Downloading %d%%...
ru: Загрузка %d%%...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
ru: Загрузка сетевого плагина для принтеров QIDI

en: Downloading Virtual Camera Tools
ru: Загрузка Virtual Camera Tools

en: Downloading failed.
ru: Ошибка загрузки.

en: Downloading...
ru: Загрузка...

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Drag
ru: Перетащить

en: Drag to move the cut plane
ru: Двигайте, чтобы переместить секущую плоскость

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
ru: Двигайте, чтобы переместить секущую плоскость.
    Для переназначения стороны части модели используйте правую кнопку мыши.

en: Drop project file
ru: Операции с файлами проекта

en: Drying
ru: Сушка

en: Due to the lower version of QIDI Studio, this 3mf file cannot be fully loaded. Please update QIDI Studio to the latest version
ru: Этот 3mf файл не может быть полностью загружен, так как вы используете старую версию QIDI Studio. Пожалуйста, обновите QIDI Studio до последней версии.

en: During print
ru: Скорость вентилятора во время печати

en: Dynamic flow Calibration
ru: Калибровка динамики потока

en: Dynamic flow calibration
ru: Калибровка динамики потока

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Edge
ru: Ребро

en: Edge detection
ru: Обнаружение граней

en: Edit
ru: Правка

en: Edit Custom G-code
ru: Изменить пользовательский G-код

en: Edit Filament
ru: Изменение прутка

en: Edit Flow Dynamics Calibration
ru: Редактировать калибровку динамики потока

en: Edit Plate Name
ru: Изменить имя печатной пластины

en: Edit Preset
ru: Изменить профиль

en: Edit Printers
ru: Редактировать принтеры

en: Edit Process Settings
ru: Редактировать настройки процесса печати

en: Edit SVG
ru: Изменить SVG

en: Edit Text
ru: Изменить текст

en: Edit connectors
ru: Редактировать соединения

en: Edit in Parameter Table
ru: Редактирование таблицы параметров

en: Edit multiple printers
ru: Редактирование нескольких принтеров

en: Edit preset
ru: Изменить профиль

en: Edit print parameters for a single object
ru: Редактировать параметры печати для одной модели

en: Edit to scale
ru: Редактировать масштаб

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
ru: Не удалось извлечь устройство %s(%s).

en: Elephant foot compensation
ru: Компенсация «слоновьей ноги»

en: Emboss attribute change
ru: Изменение параметров рельефного текста

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
ru: Вырезание

en: Empty
ru: Пусто

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
ru: Пустые слои обнаруженные на дне модели были заменены ближайшими нормальными слоями.

en: Enable
ru: Включить

en: Enable AI monitoring of printing
ru: Контроль процесса печати с помощью ИИ

en: Enable AMS
ru: Включить АСПП

en: Enable Air Condition
ru: Включить кондиционер

en: Enable Box
ru: Активировать модуль

en: Enable LOD
ru: Вкл. LOD (уровень проработки)

en: Enable SSL(FTP)
ru: Включить SSL(FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
ru: Включить SSL(MQTT)

en: Enable accel_to_decel
ru: Вкл. ограничение ускорения зигзагов

en: Enable dark mode
ru: Включить тёмную тему

en: Enable detection of build plate position
ru: Определение положения печатной пластины

en: Enable gamma correction for the imported obj file
ru: Включить гамма-коррекцию для импортированного obj файла

en: Enable internal ribs to increase the stability of the prime tower.
ru: Печать внутренних ребёр жёсткости для повышения устойчивости черновой башни.

en: Enable pressure advance
ru: Включить Pressure advance

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
ru: Включить Pressure advance (прогнозирование давления). Результат автокалибровки будет перезаписан после включения. Бесполезная функция для принтера QIDI.

en: Enable rotation
ru: Разрешить вращение

en: Enable support
ru: Включить поддержку

en: Enable support generation.
ru: Включить генерацию поддержки.

en: Enable this if printer support air filtration enhancement.
ru: Если в принтере имеется вытяжной вентилятор и вам требуется дополнительное охлаждение внутренней области принтера, включите эту опцию.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
ru: Если в принтере имеет вспомогательный вентилятор для охлаждения моделей (обычно это боковой вентилятор), можете включить эту опцию.

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
ru: Включите эту опцию, чтобы добавить команду EXCLUDE OBJECT (исключение моделей) в G-код для принтера с прошивкой Klipper.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
ru: Включите, чтобы оптимизировать скорость вентилятора охлаждения моделей для нависаний и мостов для обеспечения лучшего их охлаждения.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
ru: Включение динамического управления скоростью печати нависаний.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
ru: Включите эту опцию для разрешения замедления скорости печати в зависимости от времени печати слоя, чтобы слой мог охлаждаться дольше. Это позволяет улучшить качество охлаждения острых концов и мелких деталей.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
ru: При включении, в начало каждой строки G-кода, будет добавляться номер строки (Nx).

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
ru: При включении, камера принтера будет проверять качество печати первого слоя.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
ru: Включите, если хотите чтобы программа пыталась заменить последовательности из коротких прямолинейных участков дугами (используя команды G2 и G3). Функция должна поддерживаться прошивкой принтера. Значение допуска траектории такое же как разрешение G-кода. 
    
    Примечание: для устройств с прошивкой Klipper рекомендуется отключить эту опцию. Klipper не получает преимуществ от этой опции, поскольку прошивка снова разбивает дуги на линейные сегменты. Это приводит к снижению качества поверхности, поскольку линейные сегменты сначала преобразуются в дуги с помощью слайсера, а затем снова в линейные сегменты с помощью прошивки.

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
ru: Включите этот параметр, чтобы получить точную высоту модели по оси Z после нарезки. Точная высота модели будет получена путём точной настройки высоты последних нескольких слоёв.

en: Enabled
ru: Включить

en: Enabling both precise Z height and the prime tower may cause the size of prime tower to increase. Do you still want to enable?
ru: Включение опции «Точная высота по Z» вместе с черновой башней может привести к увеличению её размера. Вы уверены, что хотите включить эту опцию?

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
ru: Включение обычного режима таймлапса может привести к появлению дефектов поверхности, поэтому рекомендуется изменить режим на плавный.

en: End
ru: Последний

en: End G-code
ru: Завершающий G-код

en: End G-code when finish the printing of this filament
ru: Команды в G-коде, которые выполняются при окончании печатью этой пластиковой нитью.

en: End G-code when finish the whole printing
ru: Команды в G-коде, которые выполняются в самом конце печати.

en: End PA:
ru: Конечный коэффициент PA:

en: End retraction length:
ru: Конечная длина отката:

en: End speed:
ru: Конечная скорость:

en: End temp:
ru: Конечная температура:

en: End volumetric speed:
ru: Конечный объёмный расход:

en: Enforce seam
ru: Принудительный шов

en: Enforce supports
ru: Принудительная поддержка

en: Engineering
ru: Инженерная

en: Engineering Plate
ru: Инженерная пластина

en: Enqueued
ru: Поставлено в очередь

en: Ensure vertical shell thickness
ru: Сохранение толщины вертикальной оболочки

en: Enter Custom G-code used on current layer:
ru: Введите пользовательский G-код для текущего слоя:

en: Enter new name
ru: Введите новое имя

en: Enter or click the adjustment button to modify number again
ru: Для изменения количества используйте стрелки или введите число.

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
ru: Введите минимальное, максимальное значения предварительного давления и шаг внизу страницы, нажмите "Калибровать" и подождите. Программа автоматически настроит конфигурацию калибровки.

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
ru: Введите минимальную, максимальную объемную скорость и шаг внизу страницы, нажмите "Калибровать" и подождите. Программа автоматически настроит конфигурацию калибровки.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
ru: Введите процент усадки пластиковой нити, которую получит она после охлаждения (пишите 94%, если вы намерили 94 мм, вместо 100 мм). Для компенсации усадки деталь будет отмасштабирована по оси XY. При этом учитывается только пластиковая нить, используемая для печати внешнего периметра.
    Убедитесь, что между моделями достаточно места, так как эта компенсация выполняется после проверок.

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
ru: Ошибка при перечислении хост-принтеров.
    Текст сообщения: "%1%"
    Ошибка: "%2%"

en: Erase
ru: Очистить

en: Erase all painting
ru: Очистить всё

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Error code
ru: Код ошибки

en: Error code: %d
ru: Код ошибки: %d

en: Error desc
ru: Описание ошибки

en: Error during reload
ru: Ошибка во время перезагрузки

en: Error during replace
ru: Ошибка при выполнении замены

en: Error in zip archive
ru: Ошибка с ZIP-архивом

en: Error loading shaders
ru: Ошибка загрузки шейдеров

en: Error occurs while loading G-code file
ru: Ошибка при загрузке файла G-кода

en: Error uploading to print host:
ru: Ошибка при отправке на хост печати:

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Error! Invalid model
ru: Ошибка! Недопустимая модель

en: Error! Unable to create thread!
ru: Ошибка! Не удалось создать поток!

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
ru[0]: Ошибка: %1$d открытое ребро.
ru[1]: Ошибка: %1$d открытых ребра.
ru[2]: Ошибка: %1$d открытых рёбер.

en: Error: Please close all toolbar menus first
ru: Ошибка: пожалуйста, сначала закройте все меню панели инструментов.

en: Errors
ru: Ошибок

en: Estimated time
ru: Расчётное время печати

en: Europe
ru: Европа

en: Even-odd
ru: Чётный-нечётный

en: Example
ru: Пример

en: Exception
ru: Исключение

en: Exception in obtaining file size, please import again.
ru: Ошибка при получении размера файла, пожалуйста, попробуйте импортировать его ещё раз.

en: Exclude objects
ru: Исключение моделей

en: Exhaust
ru: Вытяжка

en: Exhaust fan
ru: Вытяжной вентилятор

en: Exit %s
ru: Выйти из %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
ru: Горизонтальное расширение (+) или сужение (-) базовой поддержки в плоскости XY.

en: Expand all raft layers in XY plane
ru: Расширение всех слоёв подложки в плоскости XY.

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
ru: Экспериментальная функция. Втягивание и обрезка пластиковой нити на большем расстоянии во время её замены для минимизации очистки. Хотя это значительно уменьшает величину очистки, это может повысить риск засорения сопла или вызвать другие проблемы при печати.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
ru: Экспериментальная функция. Длина втягивания перед отрезанием пластиковой нити при её смене.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
ru: Экспериментальная функция. Втягивание и обрезка пластиковой нити на большем расстоянии во время её замены для минимизации очистки. Хотя это значительно сокращает величину очистки, это может повысить риск засорения сопла или вызвать другие проблемы при печати.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
ru: Экспериментальная функция. Втягивание и обрезка пластиковой нити на большем расстоянии во время её замены для минимизации очистки. Хотя это значительно сокращает величину очистки, это может повысить риск засорения сопла или вызвать другие проблемы при печати. Пожалуйста, используйте для принтера последнюю версию прошивки.

en: Expirment feature to compensate the circle holes and circle contour. This feature is used to improve the accuracy of the circle holes and contour within the diameter below 50mm. Only support PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF and PETG HF.
ru: Экспериментальная функция используется для повышения точности размера круглых отверстий и круглых контуров, диаметр которых не более 50 мм. Применимо только для PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF и PETG HF.

en: Explosion Ratio
ru: Коэффициент разброса

en: Export
ru: Экспорт

en: Export &Toolpaths as OBJ
ru: Экспорт траектории &инструмента в OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
ru: Экспорт в 3mf без использования 3mf-расширений

en: Export AMF file:
ru: Экспорт в AMF файл:

en: Export G-code
ru: Экспорт в G-код

en: Export G-code file
ru: Экспорт в G-код

en: Export Generic 3MF
ru: Экспорт в общий 3MF

en: Export Log
ru: Журнал экспорта

en: Export OBJ file:
ru: Экспорт в OBJ файл:

en: Export Preset Bundle
ru: Экспорт пакета профилей

en: Export STL file:
ru: Экспорт в STL файл:

en: Export all objects as STLs
ru: Экспорт всех моделей в отдельные STL

en: Export all objects as one STL
ru: Экспорт всех моделей в один STL

en: Export all plate sliced file
ru: Экспорт всех нарезанных столов в файл

en: Export all sliced file
ru: Экспорт всех столов в файл проекта

en: Export as STLs
ru: Экспорт в отдельные STL

en: Export as one STL
ru: Экспорт в один STL

en: Export current configuration to files
ru: Экспортировать текущую конфигурацию в файл

en: Export current plate as G-code
ru: Экспортировать текущие модели со стола в G-код

en: Export current sliced file
ru: Экспортировать текущий нарезанный файл

en: Export plate sliced file
ru: Экспорт стола в файл проекта

en: Export result
ru: Результат экспорта

en: Export successful
ru: Успешно экспортировано!

en: Export successfully.
ru: Успешно экспортировано.

en: Export toolpaths as OBJ
ru: Экспортировать траекторию инструмента в OBJ

en: Exporting 3mf file failed
ru: Ошибка экспорта 3mf файла

en: Exporting G-code
ru: Экспорт в G-код

en: Exporting objects
ru: Экспорт моделей

en: Exporting.
ru: Экспорт...

en: Ext
ru: Внеш.

en: Ext spool
ru: Внеш. катушка

en: Extension Board
ru: Плата расширения

en: External
ru: Внешний

en: Extra high
ru: Очень высокая

en: Extra info
ru: Доп. информация

en: Extra length on restart
ru: Доп. длина подачи перед возобновлением печати

en: Extra low
ru: Очень низкая

en: Extra rib length
ru: Дополнительная длина ребра

en: Extruder
ru: Экструдер

en: Extruder Clearance
ru: Радиус безопасной зоны экструдера

en: Extruder Color
ru: Цвет экструдера

en: Extruder offset
ru: Смещение координат экструдера

en: Extruder printable area
ru: Область печати для экструдера

en: Extruder printable height
ru: Высота печати для экструдера

en: Extruder switch time
ru: Время переключения экструдера

en: Extruders
ru: Экструдеры

en: Extruders count
ru: Количество экструдеров

en: Extrusion Width
ru: Ширина экструзии

en: Face
ru: Грань

en: Face and face assembly
ru: Сборка по граням

en: Face recognition
ru: Распознавание граней

en: Face the camera
ru: Лицевой стороной к камере

en: Factor K
ru: Коэф. K

en: Factor N
ru: Коэф. N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
ru: Коэф. калиб. динам. потока

en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
ru: Не удалось загрузить файл "%1%". Обнаружена недопустимая конфигурация.

en: Failed loading objects.
ru: Ошибка загрузки модели.

en: Failed processing of the filename_format template.
ru: Ошибка обработки шаблона filename_format.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
ru: Не удалось вычислить ширину линии %1%. Не удается получить значение "%2%".

en: Failed to connect socket
ru: Не удалось подключить сокет

en: Failed to connect to cloud service
ru: Не удалось подключиться к облачному сервису

en: Failed to connect to printer.
ru: Не удалось подключиться к принтеру.

en: Failed to connect to the printer
ru: Не удалось подключиться к принтеру

en: Failed to connect to the server
ru: Не удалось подключиться к серверу

en: Failed to create socket
ru: Не удалось создать сокет

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
ru: Не удалось создать временную папку, пожалуйста, попробуйте экспортировать конфигурации ещё раз.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
ru: Не удалось загрузить плагин. Пожалуйста, проверьте настройки брандмауэра и VPN и повторите попытку.

en: Failed to fetch model information from printer.
ru: Не удалось получить информацию о модели с принтера.

en: Failed to generate cali gcode
ru: Не удалось сгенерировать калибровочный G-код

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
ru: Не удалось сгенерировать G-код из-за недопустимого пользовательского G-кода.

en: Failed to get the model data in the current file.
ru: Не удалось получить данные модели из текущего файла.

en: Failed to initialize the WinRT library.
ru: Не удалось инициализировать библиотеку WinRT.

en: Failed to install preset files to %s.
    Please make sure QIDI Studio has permission to delete and write in this directory,
    and it is not being occupied by the system or other applications.
ru: Не удалось установить файлы профилей в %s.
    Убедитесь, что у QIDI Studio есть разрешение на удаление и запись в эту папку,
    и она не используется системой или другими программами.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
ru: Не удалось установить плагин. Пожалуйста, проверьте, не заблокирован ли он или не удалён антивирусом.

en: Failed to log out.
ru: Не удалось выйти.

en: Failed to parse login report reason
ru: Не удалось обработать причину ошибки входа

en: Failed to parse model information.
ru: Не удалось обработать информацию о модели.

en: Failed to post ticket to server
ru: Не удалось отправить заявку на сервер

en: Failed to publish login request
ru: Не удалось опубликовать запрос на вход в систему

en: Failed to publish login request.
ru: Не удалось отправить запрос на вход в систему.

en: Failed to read file, please try again.
ru: Не удалось прочитать файл, попробуйте ещё раз.

en: Failed to repair the following model object | Failed to repair the following model object
ru[0]: Не удалось починить следующую модель
ru[1]: Не удалось починить следующие модели
ru[2]: Не удалось починить следующие модели

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
ru: Не удалось сохранить файл G-кода.
    Сообщение об ошибке: %1%.
    Исходный файл %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
ru: Не удалось сохранить проект.
    Убедитесь, что папка существует и что файл проекта не открыт в другой программе, и достаточно ли места на диске.

en: Failed to send the print job. Please try again.
ru: Не удалось отправить задание на печать. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Failed to send. Click Retry to attempt sending again. If retrying does not work, please check the reason.
ru: Не удалось отправить. Нажмите «Повторить», чтобы попробовать ещё раз. Если это не сработает, проверьте причину.

en: Failed to set the bed leveling...
ru: Не удалось настроить выравнивание стола...

en: Failed to set the box printing slot...
ru: Не удалось установить слот печати BOX...

en: Failed to set the timelapse...
ru: Не удалось настроить таймлапс...

en: Failed to start QIDI Farm Manager Client.
ru: Не удалось запустить QIDI Farm Manager.

en: Failed to start printing job
ru: Не удалось запустить задание на печать.

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
ru: Не удалось загрузить файл на FTP. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
ru: Не удалось загрузить файл печати на FTP. Проверьте состояние сети и повторите попытку.

en: Fan
ru: Вент.

en: Fan Speed
ru: Скорость вентилятора

en: Fan Speed (%)
ru: Скорость вентилятора (%)

en: Fan Speed:
ru: Скорость вентилятора:

en: Fan speed
ru: Скорость вентилятора

en: Fan speed for overhang
ru: Скорость вентилятора на нависаниях

en: Fatal error
ru: Критическая ошибка

en: Fatal error, exception caught: %1%
ru: Критическая ошибка, обнаружено исключение: %1%

en: Featue 1
ru: Элемент 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
ru: Выбор элемента 1 отменён, 
    элемент 2 стал элементом 1.

en: Fetching model infomations ...
ru: Извлечение информации о модели...

en: Fila.
ru: Прут.

en: Filament
ru: Профиль прутка

en: Filament
ru: Пруток

en: Filament %d
ru: Пруток %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ru: Материал %s не соответствует материалу в слоте %s АСПП. Обновите прошивку принтера, чтобы получить поддержку функции назначения слотов АСПП.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
ru: Невозможно напечатать модель %s прутком из %s, т.к. сгенерированный путь превышает высоту печати %s.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
ru: Невозможно напечатать модель %s прутком из %s, т.к. сгенерированный путь превышает область печати %s.

en: Filament Changes
ru: Смена прутка

en: Filament Created
ru: Профиль прутка создан

en: Filament Extruded, Continue
ru: Пруток выдавлен, Продолжить

en: Filament For Calibration
ru: Материал для калибровки

en: Filament Grouping
ru: Группировка материала

en: Filament Loaded, Resume
ru: Пруток загружен, Повторить

en: Filament Preset
ru: Профиль прутка

en: Filament Preset Template
ru: Шаблон профиля прутка

en: Filament Settings
ru: Настройки прутка

en: Filament Tangle Detect
ru: Обнаружение запутывания прутка

en: Filament category
ru: Категория прутка

en: Filament change times
ru: Кол-во смен материала

en: Filament changes
ru: Смена прутка

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
ru: Количество пластиковых нитей превышает максимальное количество поддерживаемое инструментом рисования. Только первые %1% материала будут доступны в инструменте для рисования.

en: Filament density. For statistics only
ru: Плотность пластиковой нити. Это необходимо только для отображения статистической информации.

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
ru: Диаметр пластиковой нити используется для расчёта экструзии, поэтому он важен и должен быть точным

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ru: Материал не соответствует материалу в слоте АСПП. Обновите прошивку принтера, чтобы получить поддержку функции назначения слотов АСПП.

en: Filament end G-code
ru: Завершающий G-код прутка

en: Filament grouping
ru: Группировка материала

en: Filament load time
ru: Время загрузки прутка

en: Filament loading
ru: Загрузка прутка

en: Filament loading...
ru: Загрузка прутка...

en: Filament map to extruder
ru: Карта материалов экструдера

en: Filament notes
ru: Примечание о прутке

en: Filament preset bundle(.qdsflmt)
ru: Filament preset bundle(.qdsflmt) - Пакет профилей прутка

en: Filament presets under this filament
ru: Профили прутка под эту пластиковую нить

en: Filament presets(.zip)
ru: Filament presets (.zip) - Профили прутков

en: Filament price. For statistics only
ru: Стоимость пластиковой нити. Это необходимо только для отображения статистической информации.

en: Filament prime volume
ru: Объём сброса материала на черновой башни

en: Filament ramming length
ru: Длина рэмминга прутка

en: Filament scarf seam settings
ru: Настройки клиновидного шва для прутка

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
ru: Пожалуйста, введите серию пластиковой нити.

en: Filament settings
ru: Настройки материала

en: Filament start G-code
ru: Стартовый G-код прутка

en: Filament to print internal sparse infill.
ru: Пластиковая нить для печати заполнения.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
ru: Пластиковая нить для печати базовой поддержки и подложки. Значение «По умолчанию» означает, что для поддержки используется текущая пластиковая нить.

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
ru: Пластиковая нить для печати связующего слоя поддержки. Значение «По умолчанию» означает, что для связующего слоя поддержки используется текущая пластиковая нить.

en: Filament type
ru: Тип прутка

en: Filament type and color information have been synchronized, but slot information is not included.
ru: Информация о типе и цвете материала была синхронизирована, но информация о слоте не была включена.

en: Filament type is not selected, please reselect type.
ru: Не выбран тип прутка, пожалуйста, выберите его заново.

en: Filament unload time
ru: Время выгрузки прутка

en: Filament unloading
ru: Выгрузка прутка

en: Filament used in this print job
ru: Пруток используемый в этом задании

en: Filament-Saving Mode
ru: Режим экономии

en: Filaments
ru: Прутки

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
ru: Невозможно напечатать модель %s прутками из %s, т.к. сгенерированный путь превышает высоту печати %s.

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
ru: Невозможно напечатать модель %s прутками из %s, т.к. сгенерированный путь превышает область печати %s.

en: File
ru: Файл

en: File '%s' was lost! Please download it again.
ru: Файл '%s' потерян! Пожалуйста, загрузите его снова.

en: File checksum error. Please retry.
ru: Ошибка контрольной суммы файла. Повторите попытку.

en: File creation failed, please try again.
ru: Не удалось создать файл, попробуйте ещё раз.

en: File does NOT exist (%1%).
ru: Файл не существует (%1%).

en: File does not exist.
ru: Файл не существует.

en: File for the replace wasn't selected
ru: Файл для замены не выбран

en: File is missing
ru: Файл отсутствует

en: File renaming failed, please try again.
ru: Не удалось переименовать файл, попробуйте ещё раз.

en: File upload failed, please try again.
ru: Не удалось отправить файл, попробуйте ещё раз.

en: File upload timed out. Please check if the firmware version supports this operation or verify if the printer is functioning properly.
ru: Время ожидания загрузки файла истекло. Проверьте, поддерживает ли текущая версия прошивки эту возможность, или убедитесь в правильности работы принтера.

en: File write failed, please try again.
ru: Не удалось записать файл, попробуйте ещё раз.

en: File: %s
    Title: %s
ru: Файл: %s
    Заголовок: %s

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename format
ru: Формат имени файла

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
ru: Имя файла должно заканчиваться на ".svg", а не на %1%

en: Fill
ru: Заливка

en: Fill bed with copies
ru: Заполнить весь стол копиями

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
ru: Заполните значение над блоком с самой гладкой верхней поверхностью

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
ru: Введите значение, полученное на шаге 2, в "Коэффициент расхода" в настройках филамента. Калибровка расхода завершена.

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
ru: Заливка фигуры (%1%) не поддерживается: %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
ru: Заполнить оставшуюся область печатного стола копиями выбранной модели.

en: Fillet wall
ru: Скругление стенки

en: Filling
ru: Заполнение стола

en: Filter out tiny gaps
ru: Игнорировать небольшие щели

en: Final shape constains selfintersection or multiple points with same coordinate.
ru: У конечной фигуры имеется самопересечение или несколько точек с одинаковыми координатами.

en: Fine Calibration
ru: Точная калибровка

en: Fine Calibration based on flow ratio
ru: Точная калибровка на основе коэффициента потока

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
ru: Точная настройка потока
    Знаете ли вы, что поток можно точно настроить для получения ещё более качественной печати? В зависимости от материала можно внести некоторые корректировки, чтобы улучшить общее качество печати.

en: Finish
ru: Завершить

en: Finished
ru: Завершено

en: Finished, Continue
ru: Завершено, Продолжить

en: Firmware Retraction
ru: Откат из прошивки

en: First Guide
ru: Руководство новичка

en: First Layer Inspection
ru: Проверка первого слоя

en: First layer
ru: Первый слой

en: First layer filament sequence
ru: Последовательность прутков на первом слое

en: First layer print sequence
ru: Последовательность печати первого слоя

en: Fit camera
ru: Сфокусировать камеру

en: Fit camera to scene or selected object.
ru: Сфокусировать камеру на всю сцену или выбранный объект.

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
ru: Починка модели
    Знаете ли вы, что можно починить повреждённую модель в системе Windows, чтобы избежать множества проблем при нарезке?

en: Fix model
ru: Починить модель

en: Fixed step drag
ru: Фиксированный шаг перемещения

en: Flap Angle
ru: Угол наклона

en: Flip
ru: Перевернуть

en: Flip by Face 2
ru: Перевернуть грань 2

en: Flip cut plane
ru: Перевернуть секущую плоскость

en: Floating reserved operand
ru: Плавающий зарезервированный операнд

en: Floating vertical shell
ru: Плавающие вертикальные оболочки

en: Flow
ru: Поток

en: Flow Dynamics
ru: Динамика потока

en: Flow Dynamics Calibration
ru: Калибровка
    динамики потока

en: Flow Dynamics Calibration Result
ru: Результаты калибровки динамики потока

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
ru: Результат калибровки динамики потока был сохранён на принтере

en: Flow Rate
ru: Скорость потока

en: Flow Rate Calibration
ru: Калибровка скорости потока

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Tech printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
ru: Калибровка скорости потока измеряет соотношение ожидаемого и фактического объёмов экструзии. На принтерах QIDI Tech с официальными материалами, стандартные настройки работают хорошо, так как они были предварительно откалиброваны и тщательно настроены. Для обычного материала обычно не требуется выполнять калибровку скорости потока, если только после выполнения других калибровок вы всё ещё видите перечисленные дефекты. Более подробную информацию можно найти на нашем вики-сайте.

en: Flow Rate Coarse Calibration
ru: Грубая калибровка расхода

en: Flow Rate Fine Calibration
ru: Точная калибровка расхода

en: Flow Ratio
ru: Коэффициент потока

en: Flow rate
ru: Скорость потока

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
ru: Результат калибровки динамики потока был сохранён в профиль

en: Flow rate test - Pass 1
ru: Тест скорости потока - 1-ый проход

en: Flow rate test - Pass 2
ru: Тест скорости потока - 2-ой проход

en: Flow ratio
ru: Коэф. потока модели

en: Flow:
ru: Поток:

en: Flush
ru: Очистка

en: Flush Options
ru: Опции очистки

en: Flush into objects' infill
ru: Очистка в заполнение модели

en: Flush into objects' support
ru: Очистка в поддержку

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
ru: Очистка в поддержку/модель/заполнение
    Знаете ли вы, что при смене пластиковой нити, можно сохранить материал, который иначе попал бы на черновую башню, сбросив его в поддержку/модель/заполнение?

en: Flush into this object
ru: Очистка в модель

en: Flush multiplier
ru: Множитель очистки

en: Flush options
ru: Параметры очистки

en: Flushed
ru: Очистка

en: Flushing
ru: Продувка

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
ru: Объём очистки (мм³), необходимый для переключения 
    между двумя материалами.

en: Flushing volumes
ru: Объём очистки

en: Flushing volumes for filament change
ru: Объёмы очистки при смене пластиковой нити

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
ru[0]: Следующая строка %s содержит зарезервированные ключевые слова.
    Удалите их, иначе могут возникнуть проблемы при визуализации G-кода и оценки времени печати.
ru[1]: Следующие строки %s содержат зарезервированные ключевые слова.
    Удалите их, иначе могут возникнуть проблемы при визуализации G-кода и оценки времени печати.
ru[2]: Следующие строки %s содержат зарезервированные ключевые слова.
    Удалите их, иначе могут возникнуть проблемы при визуализации G-кода и оценки времени печати.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
ru[0]: Следующая модель была успешно починена
ru[1]: Следующие модели были успешно починены
ru[2]: Следующие модели были успешно починены

en: Following objects are laid over the boundary of plate or exceeds the height limit:
ru: Следующие модели выступают за границы стола или превышают предельную высоту:

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
ru[0]: Следующий профиль также будет удалён.
ru[1]: Следующие профили также будут удалены.
ru[2]: Следующие профили также будут удалены.

en: Font
ru: Шрифт

en: Font doesn't have any shape for given text.
ru: У шрифта отсутствуют контуры для данного текста.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
ru: Для "%1%" добавить "%2%" как новый шаблон

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
ru: Для "%1%" сменить "%2%" на "%3%"

en: For more information, please check out Wiki
ru: Более подробно читайте на сайте ->

en: Force a retraction when changes layer
ru: Эта опция включает принудительный откат при переходе со слоя на слой.

en: Force cooling for overhang and bridge
ru: Принудительный обдув нависаний и мостов

en: Force fan start early(0-5 second) when encountering overhangs. This is because the fan needs time to physically increase its speed.
ru: Принудительный запуск вентилятора раньше на заданное количество секунд при печати нависающих участков. Это нужно, потому что вентилятору требуется время, чтобы набрать нужную скорость.

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
ru: Заставляет вентилятор обдува модели работать на этой скорости при печати мостов или нависающих периметров, имеющих большую степень свеса. Принудительное охлаждение позволяет повысить качество печати этих частей.

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
ru: Принудительное создание сплошных оболочек между смежными материалами/объёмами. Полезно для многоэкструдерной печати полупрозрачными материалами или растворимой поддержкой.

en: Format of G-code thumbnails
ru: Формат миниатюр G-code

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
ru: Формат миниатюр G-code: PNG для лучшего качества, JPG для меньшего размера

en: Found following keys unrecognized:
ru: Обнаружены следующие нераспознанные ключи:

en: Frequent
ru: Частые

en: From Volumetric Speed
ru: От объёмного расхода

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
ru: Согласно механике жидкостей, когда ньютоновская жидкость течет через отверстие, ей необходимо давление, которое пропорционально скорости потока.
    Поскольку филамент не является жестким телом, при начале экструзии он сжимается, создавая давление. Этот процесс сжатия задерживает реакцию реального потока, так как экструдер подает только необходимое количество филамента без избытка.

en: From k Value
ru: Начальный коэф. K

en: From surface
ru: Сдвиг от поверхности

en: Front
ru: Спереди

en: Front View
ru: Вид спереди

en: Frustum
ru: Усечённый конус

en: Full Cooling
ru: Макс. охлаждение

en: Full fan speed at layer
ru: Полная скорость вентилятора на слое

en: Fuzzy Skin
ru: Нечёткая оболочка

en: Fuzzy skin point distance
ru: Расстояние между точками нечёткой оболочки

en: Fuzzy skin thickness
ru: Толщина нечёткой оболочки

en: G-code files can not be loaded with models together!
ru: Одновременная загрузка файла G-кода и модели невозможна!

en: G-code flavor
ru: Тип G-кода

en: G-code loading
ru: Загрузка G-кода

en: G-code output
ru: Выходной G-код

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
ru: Разрешение G-кода. Максимальное отклонение экспортируемых в G-код путей до и после упрощения. Для нарезки и предпросмотра G-кода с очень высоким разрешением требуется большой объём оперативной памяти. Также при печати принтер может подвисать, не имея возможности своевременно обрабатывать такой G-код. Увеличение значения разрешения G-кода снижает нагрузку на электронику принтера. Но слишком высокие значения приводят к видимым артефактам, типа эффекта низкополигональной модели.

en: G-code thumbnails
ru: Миниатюры G-code

en: GNU Affero General Public License, version 3
ru: GNU Affero General Public третьей версии

en: Gap
ru: Зазор

en: Gap Fill
ru: Заполнение пробелов

en: Gap area
ru: Площадь пробела

en: Gap fill
ru: Заполнение пробелов

en: Gap infill
ru: Заполнение пробелов

en: Gcode path overlap
ru: Перекрытие пути G-кода

en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
ru: Создать систему взаимосвязанных балок в местах, где модели соприкасаются друг с другом. Это позволит улучшить сцепление между моделями, особенно между моделями из разных материалов.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the most filament-saving principles to minimize waste
ru: Группирует материалы для левого и правого сопел, исходя из принципа экономии материала и минимизации отходов.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the printer's actual filament status, reducing the need for manual filament adjustment
ru: Группирует материалы для левого и правого сопел, исходя из имеющихся в принтере материалов, уменьшая необходимость в их ручной настройке.

en: Generating G-code
ru: Генерация G-кода

en: Generating G-code: layer %1%
ru: Генерация G-кода: слой %1%

en: Generating geometry index data
ru: Генерация данных индекса геометрии

en: Generating geometry vertex data
ru: Генерация данных индекса вершин

en: Generating infill regions
ru: Генерация областей заполнения

en: Generating infill toolpath
ru: Генерация траектории заполнения

en: Generating skirt & brim
ru: Генерация юбки и каймы

en: Generating support
ru: Генерация поддержки

en: Generating walls
ru: Генерация периметров

en: Generic
ru: Базовый примитив

en: Get oss config failed.
ru: Ошибка получения конфигурации OSS.

en: Get ticket from device timeout
ru: Тайм-аут при получении заявки с устройства

en: Get ticket from server timeout
ru: Тайм-аут получения заявки с сервера

en: Gizmo
ru: Гизмо

en: Gizmo FDM paint-on seam
ru: Гизмо рисования шва (FDM)

en: Gizmo Place face on bed
ru: Гизмо поверхностью на стол

en: Gizmo SLA support points
ru: Гизмо точки SLA поддержки

en: Gizmo cut
ru: Гизмо разреза

en: Gizmo move
ru: Гизмо перемещения

en: Gizmo rotate
ru: Гизмо вращения

en: Gizmo scale
ru: Гизмо масштаба

en: Global
ru: Общие

en: Global settings
ru: Общие настройки

en: Global shortcuts
ru: Глобальные горячие клавиши

en: Go Home
ru: На главную

en: Go Live
ru: Запустить трансляцию

en: Go to
ru: Перейти на страницу

en: Go to Login
ru: Перейти к экрану авторизации

en: Goto download page.
ru: Перейти на страницу загрузки.

en: Grab length
ru: Длина захвата

en: Grab new filament
ru: Загрузка нового прутка

en: Grabber scale
ru: Масштаб захвата

en: Grid
ru: Сетка

en: Groove
ru: Паз

en: Groove Angle
ru: Угол скоса

en: Group
ru: Группа

en: Group Operations
ru: Групповые манипуляции

en: Group files by month, recent first.
ru: Группировать файлы по месяцам (по убыванию)

en: Group files by year, recent first.
ru: Группировать файлы по годам (по убыванию)

en: Group manipulation
ru: Групповые манипуляции

en: Grouping error:
ru: Ошибка компоновки:

en: Gyroid
ru: Гироид

en: HTTP digest
ru: HTTP digest-авторизация

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
ru: Статус HTTP: %1%
    Текст сообщения: "%2%"

en: HTTPS CA File
ru: Файл корневого сертификата HTTPS

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
ru: Файл корневого сертификата HTTPS не обязателен. Он необходим только 
    при использовании HTTPS с самоподписанным сертификатом.

en: Hardened Steel
ru: Закалённая сталь

en: Hardened steel
ru: Закалённая сталь

en: Head diameter
ru: Диаметр уха

en: Heat
ru: Нагреватель

en: Heat the nozzle
ru: Нагрев сопла

en: Heatbed preheating
ru: Преднагрев стола

en: Heating
ru: Нагрев

en: Heating chamber
ru: Нагрев термокамеры

en: Height
ru: Высота

en: Height Range
ru: Диапазон 
    высоты слоёв

en: Height of SVG.
ru: Высота SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
ru: Высота первого слоя. Незначительное увеличение толщины первого слоя может улучшить сцепление со столом.

en: Height range
ru: Диапазон высоты слоёв

en: Height range Modifier
ru: Модификатор диапазона высоты слоёв

en: Height ranges
ru: Диапазон высот слоёв

en: Height to lid
ru: Высота до крышки

en: Height to rod
ru: Высота до вала

en: Height:
ru: Высота:

en: Help
ru: Помощь

en: Hexagon
ru: Шестиугольник

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Others
ru: Скрыть остальное

en: Hide QIDI Studio
ru: Скрыть QIDI Studio

en: High
ru: Высокая

en: High Flow
ru: Высокопроизв.

en: High Temp
ru: Высокотемпературная

en: High flow
ru: Высокопроизв.

en: High temperature Plate
ru: Высокотемпературная пластина

en: High-temperature Heatbed Calibration
ru: Высокотемпературная калибровка стола

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
ru: Более высокая температура внутри термокамеры может помочь уменьшить или даже исключить коробление материала. Также это улучшает межслойное соединения у высокотемпературных материалов, таких как ABS, ASA, PC, PA и т.д. (в то же время вытяжной вентилятор при печати ABS и ASA сделает её хуже). Для низкотемпературных материалов, таких как PLA, PETG, TPU, PVA и т. д., фактическая температура внутри термокамеры не должна быть слишком высокой, чтобы избежать засорения сопла, поэтому настоятельно рекомендуется установить температуру внутри термокамеры равной 0°C.

en: Highlight faces according to overhang angle.
ru: Выделение граней по углу свеса.

en: Highlight overhang areas
ru: Выделение свеса по углу

en: Hilbert Curve
ru: Кривая Гильберта

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ru: Отверстия модели будут увеличены или уменьшены в плоскости XY на заданное значение. Положительное значение увеличивает отверстия, отрицательное - уменьшает. Эта функция используется для небольшой корректировки размера, когда возникают проблемы со сборкой.

en: Hollow
ru: Полость

en: Home page and daily tips
ru: Домашняя страница и ежедневные советы

en: Homing
ru: Парковка

en: Homing toolhead
ru: Парковка головы

en: Honeycomb
ru: Соты

en: Horizontal
ru: Горизонтальная линия

en: Horizontal distance of the nozzle tip to the rod's farther edge. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Горизонтальное расстояние от кончика сопла до дальнего края вала. Значение используется для предотвращения столкновений при печати моделей «По очереди».

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
ru: Горизонтальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок влево

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
ru: Горизонтальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок вправо

en: Host
ru: Хост

en: Host Setting
ru: Настройка хоста

en: Host Type
ru: Тип хоста

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Hostname, IP or URL
ru: Имя хоста, IP/URL-адрес

en: Hot Bed STL
ru: Модель стола

en: Hot Bed SVG
ru: Текстура стола

en: Hotend
ru: Хотэнд

en: How do you like this printing file?
ru: На сколько вы оцениваете этот файл печати?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
ru: Количество слоёв юбки. Обычно только один слой.

en: How to use LAN only mode
ru: Как использовать режим «Только LAN»

en: How to use calibration result?
ru: Как использовать результаты калибровки?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
ru: Использование горячих клавиш
    Знаете ли вы, что в QIDI Studio имеется большой список горячих клавиш для облегчения и ускорения работы с программой?

en: Humidity
ru: Влажность

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
ru: IP-адрес и код доступа подтверждены! Вы можете закрыть окно.

en: Identical filament: same brand, type and color
ru: Идентичный материал: тот же производитель, тип и цвет

en: Identifies the type and position of the build plate on the heatbed. Pausing printing if a mismatch is detected.
ru: Определяет тип и положение печатной пластины на нагревательном столе. При обнаружении несоответствия печать приостанавливается.

en: Identifying build plate type
ru: Определение типа стола

en: Idle
ru: Простой

en: Idling...
ru: Простой...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
ru: Если включено, вентилятор охлаждения модели никогда не будет останавливаться и будет работать на минимальной скорости, чтобы сократить частоту его запуска и остановки.

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after QIDI Studio startup.
ru: Если включено, после запуска QIDI Studio будет автоматически проверяться наличия обновлений системных профилей.

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after QIDI Studio startup or presets modified.
ru: Если включено, синхронизация пользовательских профилей с вашим облаком будет происходить автоматически при запуске QIDI Studio или изменении самих профилей.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
ru: Если включено, мосты печатаются более надёжные и на большие расстояния, но могут выглядеть хуже. Если отключено, мосты выглядят лучше, но они надёжны только на коротких расстояниях.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .3mf files
ru: Если включено, назначает QIDI Studio в качестве приложения по умолчанию для открытия .3mf файлов.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .step files
ru: Если включено, назначает QIDI Studio в качестве приложения по умолчанию для открытия .step файлов.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .stl files
ru: Если включено, назначает QIDI Studio в качестве приложения по умолчанию для открытия .stl файлов.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
ru: Если включено, внешние периметры не будут замедляться для соблюдения минимального времени слоя. Это полезно в следующих случаях:
    
    1. Чтобы избежать изменения блеска при печати глянцевыми филаментами
    2. Чтобы избежать артефактов на внешних стенках, похожих на z-полосы
    3. Чтобы избежать скоростей, вызывающих VFA (мелкие артефакты) на внешних стенках

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
ru: Если включено, во время импорта STEP файла появится диалоговое окно настроек параметров импорта.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
ru: Если выбран плавный или обычный режим записи, то при каждой печати будет создаваться ускоренное видео печати. После печати каждого слоя встроенная камера делает снимок и по её завершении все эти снимки объединяются в единое ускоренное видео. Если включён плавный режим, то после печати каждого слоя головка перемещается к лотку для удаления излишков, а уже затем делается снимок. Очистка сопла на черновой башне обязательна, т.к. при плавном режиме возможно вытекание материала из сопла когда делается снимок.

en: If the chamber temperature exceeds 40℃, the system will automatically switch to heating mode. Please confirm whether to switch.
ru: Если температура в камере превысит 40℃, система автоматически переключится в режим нагрева. Пожалуйста, подтвердите необходимость переключения.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
ru: Если первый выбранный элемент является частью модели, то второй должен быть частью той же модели.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
ru: Если первый выбранный элемент является моделью, то второй тоже должен быть моделью.

en: If the model has two parts that are symmetric about the y-axis, and you want these parts to have symmetric textures, please click this option on one of the parts.
ru: Если модель состоит из двух частей, симметричных относительно оси Y, и вы хотите, чтобы рисунок заполнения этих частях был симметричным, включите эту опцию для одной из частей.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
ru: Если отсутствует связь с сервером, то вы можете временно 
    использовать автономную печать или печать по локальной сети.

en: If this is enabled, when starting QIDI Studio and another instance of the same QIDI Studio is already running, that instance will be reactivated instead.
ru: Если включено, разрешена работа только одного экземпляра той же самой версии программы.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
ru: Если указать положительное значение, ось Z будет подниматься только выше (после) заданной здесь высоты (высота считается от стола). Таким образом вы можете отключить подъём оси Z при печати на первых слоях (в начале печати).

en: If you are to print a kind of soft TPU, please don't slice with this profile, and it is only for TPU that has high enough hardness (not less than 55D) and is compatible with the AMS. To get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
ru: Если вы хотите печатать мягкий TPU, пожалуйста, не используйте этот профиль, он предназначен только для TPU, который имеет достаточно высокую твердость (не менее 55D) и совместим с АСПП. Чтобы получить лучшее качество печати, обратитесь к статьей на вики: Руководство по печати на TPU.

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
ru: Если во время печати вы заметили следующие признаки или другие неопределенные причины, возможно, стоит провести калибровку расхода:
    1.Переэкструзия: избыток материала на объекте, пятна или слишком толстые слои;
    2.Недoэкструзия: пропущенные слои, слабое заполнение или зазоры в печати;
    3.Плохое качество поверхности: шероховатость или неровности;
    4.Слабая структурная целостность: хрупкость или недостаточная прочность;
    5.Использование сторонних филаментов.

en: If you want to have tighter or looser assemble, you can set this value. When it is positive, it indicates tightening, otherwise, it indicates loosening
ru: Обычно эта функция используется для небольшой корректировки размера, когда возникают трудности со сборкой деталей. Если нужно, чтобы сборка собиралась более плотно или более свободно, вы можете задать тут свое значение. Положительное значение обеспечивает более плотную сборку, а отрицательное - более свободную.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
ru: Если вы хотите обработать выходной G-код с помощью пользовательских скриптов, просто перечислите здесь абсолютные пути к ним. Разделяйте скрипты точкой с запятой. Скриптам будет передан абсолютный путь к файлу G-кода в качестве первого аргумента, и они смогут получить доступ к настройкам конфигурации, читая переменные окружения.

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
ru: Если хотите попробовать бета-версию QIDI Studio, вы можете нажать на

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
ru: Если ваша прошивка требует относительных координат для экструдера, включите эту опцию. Для принтеров QIDI Tech она всегда должна быть включена.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
ru: Игнорировать проверки отзыва HTTPS сертификата

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
ru: Игнорировать проверки отзыва HTTPS сертификата в случае его отсутствия или автономности точек распространения. Можно включить эту опцию для самоподписанных сертификатов в случае сбоя подключения.

en: Ignore this and Resume
ru: Игнорировать это, Продолжить

en: Ignore. Don't Remind Next Time
ru: Игнорировать и больше не напоминать.

en: Illegal instruction
ru: Недопустимая инструкция

en: Impact Strength Z
ru: Ударная вязкость по Z

en: Imperial
ru: Имперская СИ

en: Import
ru: Импорт

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
ru: Импорт 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
ru: Сбой импорта 3mf файла

en: Import Configs
ru: Импорт профилей

en: Import File
ru: Импорт файла

en: Import Preset
ru: Импорт профиля

en: Import a single SVG and split it
ru: Импорт SVG с разделением на части

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
ru: При импорте SVG-файла разделять его на части.

en: Import file
ru: Импорт файла

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
ru: Импорт геометрических данных из STL/STEP/3MF/OBJ/AMF файлов

en: Import geometry only
ru: Импортировать только геометрию

en: Import model and profile
ru: Импортировать модель и профиль

en: Import model only
ru: Импортировать только модель

en: Import profile only
ru: Импортировать только профиль

en: Import result
ru: Результат импорта

en: Importing Model
ru: Импортирование модели

en: Importing SLA archive
ru: Импорт SLA архива

en: Importing canceled.
ru: Импорт отменён.

en: Importing done.
ru: Импорт завершён.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
ru: Не удалось импортировать в QIDI Studio. Загрузите файл и импортируйте его вручную.

en: Improve rendering performance by lod
ru: Повысить производительность рендеринга с помощью LOD

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
ru: Увеличение прочности
    Знаете ли вы, что для повышения прочности модели можно увеличить количество периметров и плотность заполнения?

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
ru: Улучшает производительность рендеринга в сценах с несколькими столами и большим количеством моделей.

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
ru: Количество заданий в очереди на облачной нарезке: %s.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
ru: Кроме того, калибровка скорости потока крайне важна для вспенивающихся материалов, таких как LW-PLA, используемых при печати деталей для радиоуправляемых самолётов. Эти материалы сильно расширяются при нагревании, а калибровка позволяет получить эталонную скорость потока.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
ru: Чтобы уменьшить видимость шва при печати замкнутого контура, контур будет укорачиваться на заданную величину.
    Это величина задаётся в процентах от текущего диаметра сопла. Значение по умолчанию - 15%.

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
ru: Если включено, внутренняя стенка укорачивается на заданную величину для размещения избыточного материала.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
ru: В сообществе 3D-печатников мы учимся на успехах и неудачах друг друга, чтобы корректировать свои собственные параметры и настройки нарезки. Система %s работает по тому же принципу и использует машинное обучение для улучшения своей работы на основе успехов и неудач огромного количества отпечатков наших пользователей. Мы обучаем %s быть умнее, предоставляя ему данные из реального мира. По вашему желанию эта служба получит доступ к информации из журналу ошибок и журналу использования, которая может включать информацию, описанную в Политике конфиденциальности. Мы не будем собирать никаких персональных данных, по которым можно прямо или косвенно идентифицировать физическое лицо, включая, помимо прочего, имена, адреса, платежную информацию или номера телефонов. Включая данную услугу, вы соглашаетесь с данными условиями и заявлением о Политике конфиденциальности.

en: InFo
ru: Информация

en: Incompatible
ru: Несовместимы

en: Incompatible presets
ru: Несовместимые профили

en: Incorrect password
ru: Неверный пароль

en: Increase %1%g filament and %2% changes compared to optimal grouping.
ru: Будет потрачено дополнительно %1% г материала и произведено на %2% смен материала больше по сравнению с оптимальной группировкой.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to a printer with one nozzle.
ru: Будет потрачено дополнительно %1% г материала и произведено на %2% смен материала меньше по сравнению с принтером с одним соплом.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to optimal grouping.
ru: Будет потрачено дополнительно %1% г материала и произведено на %2% смен материала меньше по сравнению с оптимальной группировкой.

en: Increase/decrease edit area
ru: Увелич. /уменьш. области редактирования

en: Independent support layer height
ru: Независимая высота слоя поддержки

en: Infill
ru: Заполнение

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
ru: Параметр указывает на сколько процентов заполнение будет перекрываться с периметром для лучшего соединения друг с другом.

en: Infill combination
ru: Комбинированное заполнение

en: Infill density(%)
ru: Плот. заполнения (%)

en: Infill direction
ru: Угол разреженного заполнения

en: Infill gap
ru: Заполнение пробелов

en: Infill rotate step
ru: Поворот заполнения

en: Infill shift step
ru: Смещение заполнения

en: Infill/Wall overlap
ru: Перекрытие заполнения с периметром

en: Info
ru: Информация

en: Information
ru: Информация

en: Initial layer
ru: Первый слой

en: Initial layer bed temperature
ru: Температура стола для первого слоя

en: Initial layer density
ru: Плотность первого слоя

en: Initial layer expansion
ru: Расширение первого слоя

en: Initial layer flow ratio
ru: Коэффициент потока на первом слое

en: Initial layer height
ru: Высота первого слоя

en: Initial layer infill
ru: Заполнение первого слоя

en: Initial layer nozzle temperature
ru: Температура сопла на первом слое

en: Initial layer speed
ru: Скорость печати первого слоя

en: Initial layer travel
ru: Перемещение на первом слое

en: Initializing...
ru: Инициализация...

en: Inner brim only
ru: Кайма только внутри

en: Inner wall
ru: Внутренние периметры

en: Innerloop
ru: Внутренний контур

en: Input Custom Model
ru: Введите название модели

en: Input Custom Nozzle Diameter
ru: Введите свой диаметр сопла

en: Input Custom Vendor
ru: Введите производителя

en: Input Value
ru: Входное значение

en: Input access code
ru: Введите код доступа

en: Input text
ru: Введите текст

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
ru: Команды в G-коде, которые выполняются каждый раз перед сменой модели. Действует только при печати моделей «По очереди».

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
ru: Вставить команду паузы в начале этого слоя.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
ru: Вставить пользовательский G-код в начале этого слоя.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
ru: Вставить шаблон пользовательского G-кода в начале этого слоя.

en: Insertion update
ru: Обновлять данные при вставке материала

en: Inspecting first layer
ru: Проверка первого слоя

en: Install Network Plug-in
ru: Установить сетевой плагин

en: Install failed
ru: Ошибка установки.

en: Install network plug-in
ru: Установка сетевого плагина

en: Install presets failed
ru: Не удалось установить профили

en: Install successfully.
ru: Установка успешно завершена.

en: Installing
ru: Установка

en: Instance manipulation
ru: Манипуляция с копиями

en: Insufficient storage space, please clear the space and try again.
ru: Недостаточно места в хранилище. Пожалуйста, освободите место и повторите попытку.

en: Integration failed.
ru: Не удалось выполнить интеграцию.

en: Integration was successful.
ru: Интеграция прошла успешно.

en: Interface pattern
ru: Шаблон связующего слоя

en: Interface shells
ru: Связующие оболочки

en: Interface use loop pattern
ru: Связующий слой петлями

en: Interlocking beam layers
ru: Количество слоёв взаимосвязанных балок

en: Interlocking beam width
ru: Ширина взаимосвязанных балок

en: Interlocking boundary avoidance
ru: Избегание границ взаимосвязанной структуры

en: Interlocking depth
ru: Глубина переплетения окрашенной области

en: Interlocking depth of a segmented region
ru: Глубина переплетения окрашенной области

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
ru: Глубина взаимного переплетения окрашенной области с основной моделью. Это значительно увеличивает прочность соединения между частями детали при мультиматериальной покраске.
    При 0 и если «Глубина переплетения окрашенной области» будет больше значения «Глубина проникновения окрашенной области», то переплетения не будет.

en: Interlocking direction
ru: Направление взаимосвязанных балок

en: Internal Error
ru: Внутренняя ошибка

en: Internal Version
ru: Внутренняя версия

en: Internal bridge support thickness
ru: Толщина опорного контура для внутреннего моста

en: Internal developer mode
ru: Режим внутреннего разработчика

en: Internal error. Please try upgrading the firmware and Studio version. If the issue persists, contact customer support.
ru: Внутренняя ошибка. Попробуйте обновить прошивку принтера и версию программы. Если проблема осталась, обратитесь в службу поддержки.

en: Internal ribs
ru: Внутренние ребра

en: Internal solid infill
ru: Сплошное заполнение

en: Internal solid infill pattern
ru: Шаблон сплошного заполнения

en: Intersection
ru: Пересечение

en: Invalid connectors detected
ru: Обнаружены недопустимые соединения

en: Invalid data
ru: Неверные данные

en: Invalid file format.
ru: Неверный формат файла.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
ru: Недопустимый формат. Ожидаемый векторный формат: "%1%"

en: Invalid input.
ru: Неверный ввод.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
ru: Недопустимое имя файла. Следующие символы не разрешены:

en: Invalid nozzle information, please refresh or manually set nozzle information.
ru: Неверная информация о сопле. Обновите или вручную введите информацию о сопле.

en: Invalid number
ru: Неправильное числовое значение

en: Invalid numeric.
ru: Неправильное числовое значение.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
ru: Недопустимое состояние.
    Не выбрана ни одна из частей для сохранения после выполнения разреза.

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
ru: Недопустимое значение при включенном режиме спиральной вазы:

en: Invalid values found in the 3mf:
ru: В файле 3mf найдены недопустимые значения:

en: Invalidate cut info
ru: Удалить информацию о разрезе

en: Ironing
ru: Разглаживание

en: Ironing Pattern
ru: Шаблон разглаживания

en: Ironing Type
ru: Тип разглаживания

en: Ironing flow
ru: Поток

en: Ironing inset
ru: Границы разглаживания

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
ru: Включение разглаживания верхних слоёв с помощью горячего сопла для получения гладкой поверхности. После печати верхнего слоя сопло пройдётся по нему ещё раз, но с значительно меньшей скоростью и потоком. Это нужно чтобы разгладить поверхность, скрыв шаблон заполнения и другие дефекты поверхности. Эта функция увеличивает время печати.

en: Ironing line spacing
ru: Расстояние между линиями разглаживания

en: Ironing speed
ru: Скорость разглаживания

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
ru: Это %s%% или %s %s?
    ДА для %s%%, 
    НЕТ для %s %s.

en: It can be observed that at a certain height, the model begins to show missing fibers. There are two methods to measure the maximum volumetric velocity:
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
ru: На определенной высоте модель начинает показывать пропуски нитей. Максимальную объемную скорость можно измерить двумя способами:
    1. По количеству зазубрин справа: Startv + (шаг * 2) * количество = Max Volumetric Speed.
    2. В интерфейсе "Просмотр" найдите значение "Flow" для участка с пропусками в Gcode.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
ru: Стандартная высота слоя для сопла 0.6 мм. Большая высота слоя, как результат - видимые слои при нормальном качестве и времени печати.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ru: Стандартная высота слоя для сопла 0.4 мм, обеспечивающая нормальное качество печати, подходящее для большинства обычных сценариев печати.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ru: Стандартная высота слоя для сопла 0.2 мм. Маленькая высота слоя обеспечивает практически незаметные слои и высокое качество печати. Подходит для большинства обычных сценариев печати.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
ru: Стандартная высота слоя для сопла 0.8 мм. Очень большая высота слоя, как результат - чётко видимые слои, низкое качество печати и обычное время печати.

en: It is recommended to assemble the objects first,
    because the objects is restriced to bed 
    and only parts can be lifted.
ru: рекомендует сначала объединить 
    объекты в сборку, чтобы избежать ограничений 
    и облегчить дальнейшие действия с объектами.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
ru: Похоже, что у модели %s имеются замечания - %s. 
    Переориентируйте её или включите генерацию поддержки.

en: Jerk limitation
ru: Максимальные рывки

en: Jerk of first layer
ru: Рывок для первого слоя.

en: Jerk of infill
ru: Рывок для заполнения.

en: Jerk of inner walls
ru: Рывок для внутренних периметров.

en: Jerk of outer walls
ru: Рывок для внешних периметров.

en: Jerk of top surface
ru: Рывок для верхней поверхности.

en: Jerk of travel
ru: Рывок при перемещении.

en: Jerk(XY)
ru: Рывок (XY)

en: Join
ru: Добавление

en: Join Customer Experience Improvement Program.
ru: Присоединиться к программе улучшения качества ПО.

en: Jump to
ru: Перейти к

en: Jump to Layer
ru: Перейти к слою

en: Jump to model publish web page
ru: Перейти на веб-страницу публикации модели

en: Jump to webpage
ru: Перейти на страницу

en: Keep fan always on
ru: Вентилятор включён всегда

en: Keep liveview when printing.
ru: Не отключать видеотрансляцию при печати

en: Keep min
ru: Сохранять минимумы

en: Keep only one QIDI Studio instance
ru: Запускать только один экземпляр программы

en: Keep orientation
ru: Сохранить ориентацию

en: Keep the selected options.
ru: Сохранить выбранные параметры.

en: Key 1~9
ru: Клавиша 1~9

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
ru: Значение Klipper-а ограничение ускорения зигзагов (max_accel_to_decel) будет скорректировано автоматически.

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
ru: Значение Klipper-а ограничение ускорения зигзагов (max_accel_to_decel) будет скорректировано на данный процент ускорения

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
ru: Сбой подключения к локальной сети (не удалось запустить видеотрансляцию)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
ru: Сбой подключения к локальной сети (не удалось просмотреть sd-карту)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
ru: Видеотрансляция для режима «Только LAN» отключена. Пожалуйста, включите её с экрана принтера.

en: Lamp
ru: Свет

en: Language
ru: Язык

en: Language selection
ru: Выбор языка

en: Laser 10W
ru: 10Вт лазер

en: Laser 40W
ru: 40Вт лазер

en: Laser Calibration
ru: Калибровка лазера

en: Last Step
ru: Последний шаг

en: Later
ru: Позже

en: Latest Version:
ru: Последняя версия:

en: Latest version
ru: Последняя версия

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
ru: Поверхностью на стол
    Знаете ли вы, что можно быстро сориентировать модель так, чтобы одна из её граней лежала на столе? Используйте функцию «Поверхностью на стол» или нажмите клавишу <b>F</b>.

en: Lay on face
ru: Поверхностью на стол

en: Layer
ru: Слой

en: Layer Height
ru: Высота слоя

en: Layer Height (mm)
ru: Высота слоя (мм)

en: Layer Time
ru: Время печати слоя

en: Layer Time:
ru: Время печати слоя:

en: Layer change G-code
ru: G-код после смены слоя

en: Layer height
ru: Высота слоя

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
ru: Высота слоя не может быть больше диаметра сопла

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
ru: Высота слоя не может превышать ограничения установленные в настройках принтера -> Экструдер -> Ограничение высоты слоя. Это может вызвать проблемы с качеством печати.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
ru: Высота слоя слишком мала.
    Будет установлено значение min_layer_height

en: Layer height limits
ru: Ограничение высоты слоя

en: Layer range Settings to modify
ru: Изменение параметров диапазона слоёв

en: Layer time
ru: Время слоя

en: Layer: %d/%d
ru: Слой: %d/%d

en: Layer: %s
ru: Слой: %s

en: Layer: N/A
ru: Слой: Н/Д

en: Layers
ru: Слои

[ctx: Layers]
en: Bottom
ru: Снизу

[ctx: Layers]
en: Top
ru: Сверху

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Left
ru: Левый

en: Left AMS
ru: Левая АСПП

en: Left Extruder
ru: Левый экструдер

en: Left Nozzle
ru: Левое сопло

en: Left Time
ru: Оставшееся время

en: Left View
ru: Вид слева

en: Left click
ru: Левая кнопка мыши

en: Left drag
ru: Линия ЛКМ

en: Left extruder
ru: Левый экструдер

en: Left filaments
ru: Прутки слева

en: Left mouse button
ru: Левая кнопка мыши

en: Left mouse button:
ru: Левая кнопка мыши:

en: Left nozzle
ru: Левое сопло

en: Left nozzle: %smm
ru: Левое сопло: %s мм

en: Left nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
ru: Левое сопло: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Left:
ru: Левый:

en: Length
ru: Длина

en: Length of sparse infill anchor
ru: Длина привязки разреженного заполнения

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
ru: Длина клиновидного шва.
    Максимальное расстояние, на которое будет растянут клиновидный шов. Установка этого параметра на ноль фактически отключает клиновидный шов.

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: License
ru: Лицензия

en: Lightning
ru: Молния

en: Line
ru: Линии

en: Line Type
ru: Тип линии

en: Line Width
ru: Ширина экструзии

en: Line Width (mm)
ru: Ширина экструзии (мм)

en: Line pattern for internal sparse infill
ru: Шаблон разреженного заполнения.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
ru: Шаблон заполнения нижней поверхности, кроме мостов.

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
ru: Шаблон печати внутреннего сплошного заполнения. Если включена функция «Обнаруживать узкую область сплошного заполнения», то для небольшой области будет использоваться концентрический шаблон заполнения.

en: Line pattern of support
ru: Шаблон печати поддержки.

en: Line pattern of support interface. Default pattern for support interface is Rectilinear Interlaced
ru: Шаблон печати связующего слоя поддержки. По умолчанию шаблон для связующего слоя поддержки - прямолинейный с чередованием направлений.

en: Line pattern of top surface infill
ru: Шаблон заполнения верхней поверхности.

en: Line width
ru: Ширина экструзии

en: Line width for top surfaces
ru: Ширина экструзии для верхней поверхности.

en: Line width of initial layer
ru: Ширина экструзии для первого слоя.

en: Line width of inner wall
ru: Ширина экструзии внутренних периметров

en: Line width of internal solid infill
ru: Ширина экструзии для внутреннего сплошного заполнения.

en: Line width of internal sparse infill
ru: Ширина экструзии для заполнения.

en: Line width of outer wall
ru: Ширина экструзии для внешнего периметра.

en: Line width of support
ru: Ширина экструзии для поддержки.

en: Linear Deflection
ru: Макс. линейное отклонение

en: Linear gradient
ru: Линейный градиент

en: Liveview Retry
ru: Перезапустить видеотрансляцию

en: Load
ru: Выдавить

en: Load 3mf
ru: Загрузка 3mf

en: Load Filament
ru: Загрузить

en: Load a model
ru: Загрузка модели

en: Load configs
ru: Загрузка настроек

en: Load failed
ru: Ошибка загрузки

en: Load project
ru: Загрузить проект

en: Load stl
ru: Загрузить stl

en: Load svg
ru: Загрузить svg

en: Load these files as a single object with multiple parts?
ru: Загрузить эти файлы как единую модель, состоящую из нескольких частей?

en: Load...
ru: Загрузить…

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading G-codes
ru: Загрузка G-кода

en: Loading a mode view
ru: Загрузка режима отображения

en: Loading configuration
ru: Загрузка настроек

en: Loading current presets
ru: Загрузка текущих профилей

en: Loading file
ru: Загрузка файла

en: Loading file list...
ru: Загрузка списка файлов...

en: Loading file: %s
ru: Загрузка файла: %s

en: Loading of a model file failed.
ru: Не удалось загрузить файл модели.

en: Loading repaired objects
ru: Загрузка отремонтированной модели.

en: Loading user preset
ru: Загрузка пользовательского профиля

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local
ru: Локальный

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
ru: Блокировка/разблокировка угла поворота при перетаскивании над поверхностью.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
ru: Блокировка/разблокировка пропорции SVG.

en: Log Info
ru: Журнал сведений

en: Log Level
ru: Уровень ведения журнала

en: Log Out
ru: Выход

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
ru: Не удалось выполнить вход в систему. Пожалуйста, проверьте пин-код.

en: Log in printer
ru: Войти в принтер

en: Log in successful.
ru: Вход успешный.

en: Log out printer
ru: Выйти из принтера

en: Log out successful.
ru: Выход выполнен успешно.

en: Logging
ru: Авторизация

en: Logging in
ru: Авторизация

en: Login
ru: Войти

en: Login Region
ru: Регион входа

en: Login failed
ru: Ошибка авторизации

en: Login information expired. Please login again.
ru: Срок действия данных для входа истек. Пожалуйста, авторизуйтесь снова.

en: Login/Register
ru: Вход/Регистрация

en: Long retraction when cut(experimental)
ru: Длинное втягивание перед отрезанием прутка

en: Low
ru: Низкая

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature.
ru: В экструдер загружен низкотемпературный материал (PLA/PETG/TPU). Чтобы избежать засорения экструдера, запрещается задавать температуру внутри термокамеры.

en: Ludicrous
ru: Сумасшедший

en: M400 pause
ru: M400 (пауза)

en: MC Board
ru: Материнка

en: MD5 verification failed, please try again.
ru: Ошибка контрольной суммы MD5, попробуйте ещё раз.

en: Machine
ru: Принтер

en: Machine Name
ru: Имя принтера

en: Machine end G-code
ru: Завершающий G-код принтера

en: Machine gcode
ru: G-код принтера

en: Machine limits
ru: Ограничения принтера

en: Machine start G-code
ru: Стартовый G-код принтера

en: Manage Result
ru: Управление результатами

en: Manual
ru: Вручную

en: Manual Calibration
ru: Ручная калибровка

en: Manually assign filament to the left or right nozzle
ru: Ручная группировка материала для левого или правого сопла.

en: Mapping
ru: Сопоставление

en: Matching
ru: Соответствие

en: Max
ru: Максимальная

en: Max Print Height
ru: Высота области печати

en: Max Radius
ru: Макс. радиус

en: Max Volumetric Speed
ru: Макс. объёмный расход

en: Max Volumetric Speed Calibration
ru: Калибровка макс. объёмного расхода

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
ru: Калибровка максимального объёмного расхода рекомендуется при печати с использованием:

en: Max XY Smoothing
ru: Макс. сглаживание по XY

en: Max angle
ru: Макс. угол

en: Max bridge length
ru: Максимальная длина моста

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Максимальное расстояние вокруг экструдера. Значение используется для предотвращения столкновений при печати моделей «По очереди».

en: Max fan speed threshold
ru: Порог макс. скорости вентилятора

en: Max flowrate
ru: Макс. объёмный расход

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
ru: Максимальная длина мостов, не нуждающихся в поддержке. Установите 0, если требуется поддержка всех мостов, или очень большое значение, если поддержка мостов не требуется.

en: Max speed
ru: Макс. скорость

en: Max volumetric speed
ru: Макс. объёмный расход

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
ru: Результат калибровки максимального объёмного расхода был сохранён в профиль

en: Max volumetric speed test
ru: Тест макс. объёмного расхода

en: Maximum E speed
ru: Максимальная скорость подачи у экструдера

en: Maximum X speed
ru: Максимальная скорость перемещения по X

en: Maximum Y speed
ru: Максимальная скорость перемещения по Y

en: Maximum Z speed
ru: Максимальная скорость перемещения по Z

en: Maximum acceleration E
ru: Максимальное ускорение подачи у экструдера

en: Maximum acceleration X
ru: Максимальное ускорение по X

en: Maximum acceleration Y
ru: Максимальное ускорение по Y

en: Maximum acceleration Z
ru: Максимальное ускорение по Z

en: Maximum acceleration for extruding
ru: Максимальное ускорение при печати

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
ru: Максимальное ускорение при печати (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
ru: Максимальное ускорение отката

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
ru: Максимальное ускорение отката (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
ru: Максимальное ускорение холостых перемещений

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
ru: Максимальное ускорение при перемещении без печати (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
ru: Максимальное ускорение подачи у экструдера.

en: Maximum acceleration of the X axis
ru: Максимальное ускорение по оси X.

en: Maximum acceleration of the Y axis
ru: Максимальное ускорение по оси Y.

en: Maximum acceleration of the Z axis
ru: Максимальное ускорение по оси Z.

en: Maximum count of recent projects
ru: Максимальное количество проектов, отображаемое в списке недавних проектов.

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
ru: Максимальное расстояние обхода сопла от модели во избежание пересечения периметров при движении. Если расстояние обхода превышает это значение, то для данного маршрута эта опция не применяется. Длина обхода может быть задана как в абсолютном значении, так и в процентах (например, 50%) от прямого пути перемещения. 0 - отключено.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
ru: Максимальное расстояние перемещения точек по XY для достижения плавной спирали. Если задано в процентах, то значение вычисляется относительно диаметра сопла.

en: Maximum jerk E
ru: Максимальный рывок у экструдера

en: Maximum jerk X
ru: Максимальный рывок по X

en: Maximum jerk Y
ru: Максимальный рывок по Y

en: Maximum jerk Z
ru: Максимальный рывок по Z

en: Maximum jerk of the E axis
ru: Максимальный рывок у экструдера.

en: Maximum jerk of the X axis
ru: Максимальный рывок по оси X.

en: Maximum jerk of the Y axis
ru: Максимальный рывок по оси Y.

en: Maximum jerk of the Z axis
ru: Максимальный рывок по оси Z.

en: Maximum length of sparse infill anchor
ru: Макс. длина привязки разреженного заполнения

en: Maximum printable height of this extruder which is limited by mechanism of printer
ru: Максимальная высота печати этого экструдера, которая ограничена механизмом принтера.

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
ru: Максимальная высота печати, которая ограничена механикой принтера.

en: Maximum recent projects
ru: Максимальное количество недавних проектов

en: Maximum speed E
ru: Максимальная скорость подачи у экструдера

en: Maximum speed X
ru: Максимальная скорость перемещения по X

en: Maximum speed Y
ru: Максимальная скорость перемещения по Y

en: Maximum speed Z
ru: Максимальная скорость перемещения по Z

en: Maximum width of a segmented region
ru: Глубина проникновения окрашенной области

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
ru: Толщина той части модели, которая была окрашена инструментом мультиматериальная покраска. Фактически это глубина проникновения окрашенной области в модель. Установите 0 для отключения работы этой функции.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
ru: Возможно, части модели на этой высоте слишком тонкие, или она имеет дефектную сетку.

en: Measure
ru: Измерения

en: Media
ru: Медиаданные

en: Medium
ru: Средняя

en: Merge
ru: Объединить в сборку

en: Merge with
ru: Объединиться с

en: Mesh Boolean
ru: Булевы операции

en: Mesh boolean
ru: Булевы операции

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
ru: Булевы операции с сеткой, включая объединение и вычитание

en: Mesh name
ru: Имя сетки

en: Meshing of a model file failed or no valid shape.
ru: Не удалось создать сетку для файла модели, или форма модели является недопустимой.

en: Message
ru: Сообщение

en: Method
ru: Метод

en: Metric
ru: Метрическая СИ

en: Micro lidar calibration
ru: Калибровка микролидаром

en: Min
ru: Минимальная

en: Min fan speed threshold
ru: Порог мин. скорости вентилятора

en: Min print speed
ru: Минимальная скорость печати

en: Minimal purge on wipe tower
ru: Мин. объём сброса на черновой башне

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
ru: Минимальная твёрдость материала сопла (HRC), необходимая для печати пластиковой нитью. 0 - отключение контроля сопел на твёрдость.

en: Minimum feature size
ru: Минимальный размер элемента

en: Minimum number of segments of each scarf.
ru: Минимальное количество сегментов для каждого клиновидного шва.

en: Minimum sparse infill threshold
ru: Мин. порог разреженного заполнения

en: Minimum speed for extruding
ru: Минимальная скорость перемещения при печати

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
ru: Минимальная скорость перемещения при печати (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
ru: Минимальная скорость вентилятора обдува модели.

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Если элементы модели тоньше заданного здесь значения, они не будут напечатаны. Если же их толщина превышает этот порог, но не достигает минимальной ширины периметра, они автоматически расширяются до указанного минимума, равного значению «Минимальная ширина периметра». Если задано в процентах, то значение вычисляется относительно диаметра сопла.
    
    Например, расчёт при значении 25% и сопле 0,4 мм: 0,4 мм × 25% = 0,1 мм. Следовательно, при значении параметра 25% и сопле 0,4 мм элементы толщиной до 0,1 мм не напечатаются. Элементы же толщиной от 0,1 мм и выше расширяются до минимальной ширины периметра, указанной ниже.

en: Minimum travel speed
ru: Минимальная скорость холостых перемещений

en: Minimum travel speed (M205 T)
ru: Минимальная скорость перемещения без печати (M205 T)

en: Minimum wall width
ru: Минимальная ширина периметра

en: Mirror
ru: Отразить

en: Mirror Object
ru: Отразить модель

en: Mirror along the X axis
ru: Отразить модель вдоль оси X

en: Mirror along the Y axis
ru: Отразить модель вдоль оси Y

en: Mirror along the Z axis
ru: Отразить модель вдоль оси Z

en: Mirror horizontally
ru: Отзеркалить по горизонтали

en: Mirror object
ru: Отразить модель

en: Mirror vertically
ru: Отзеркалить по вертикали

en: Mismatched type of print host: %s
ru: Несоответствующий тип хоста печати: %s

en: Missing data of svg file
ru: Отсутствуют данные svg файла

en: Missing svg file in embossed shape
ru: Отсутствует svg файл для рельефа.

en: Mode
ru: Режим

en: Model
ru: Модели

en: Model Filament
ru: Исп. прутка для моделей

en: Model Name
ru: Имя модели

en: Model file downloaded.
ru: Файл модели скачан.

en: Model printing time
ru: Расчётное время печати

en: Model:
ru: Модель:

en: Modified G-codes
ru: Модифицированный G-код

en: Modified Value(New)
ru: Новое значение

en: Modifier
ru: Модификатор

en: Modify paramters of left nozzle
ru: Изменение параметров левого сопла

en: Modify paramters of right nozzle
ru: Изменение параметров правого сопла

en: Modifying the device name
ru: Изменение имени принтера

en: Monotonic
ru: Монотонный

en: Monotonic line
ru: Монотонная линия

en: Month
ru: Месяц

en: More
ru: Подробнее

en: More calibrations
ru: Больше калибровок

en: More...
ru: Дополнительно...

en: Motion ability
ru: Ограничения принтера

en: Motor noise cancellation
ru: Шумоподавление двигателя

en: Motor noise showoff
ru: Результат калибровки шума двигателя

en: Mouse click
ru: Левая кнопка мыши

en: Mouse wheel
ru: Колесо мыши

en: Mouse wheel reverses when zooming
ru: Менять направление масштабирования с помощью колеса мыши

en: Mouse wheel:
ru: Колесо мыши:

en: Move
ru: Перемещение

en: Move Object
ru: Перемещение модели

en: Move connector
ru: Переместить соединение

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
ru: Если включено, то во время отката сопло продолжит движение вдоль периметра модели, чтобы очистить его от вытекшего материала. Это может снизить появление дефектов (каплей, пупырышек) при печати нового участка после перемещения.

en: Move of view
ru: Перемещение камеры

en: Move selection 10 mm in negative X direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси X-

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси Y-

en: Move selection 10 mm in positive X direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси X+

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси Y+

en: Move slider 5x faster
ru: Перемещение ползунка быстрее в 5 раз

en: Movement
ru: Перемещение

en: Movement in camera space
ru: Перемещение выбранного по отношению к камере

en: Movement step set to 1 mm
ru: Зафиксировать шаг перемещения на 1 мм

en: Movement:
ru: Перемещение:

en: Multi-device
ru: Принтеры

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
ru: Управление несколькими устройствами (вступает в силу после перезапуска программы)

en: Multi-part object detected
ru: Обнаружена модель, состоящая из нескольких частей

en: Multicolor Print
ru: Многоцветная печать

en: Multiple
ru: Множитель

en: Multiplier
ru: Множитель

en: My Device
ru: Мой принтер

en: My Printer
ru: Мой принтер

en: N/A
ru: Н/Д

en: Name
ru: Имя

en: Name is invalid;
ru: Некорректное имя;

en: Name is unavailable.
ru: Имя недоступно.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
ru: Имена компонентов внутри step файла не в формате UTF8!

en: Name of the printer
ru: Название принтера

en: Names of presets related to the physical printer
ru: Имена профилей, связанных с физическим принтером

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
ru: Парсер NanoSVG не может прочитать файл (%1%).

en: Nearest
ru: Ближайшая

en: Need select printer
ru: Нужно выбрать принтер

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
ru: Перед обновлением профилей необходимо проверить несохранённые изменения.

en: Negative Part
ru: Объём для вычитания

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
ru: Обнаружены отрицательные части. Хотите выполнить булевую проверку сетки перед экспортом?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
ru: Сетевой плагин не обнаружен. Функции, связанные с сетью, недоступны.

en: Network Test
ru: Проверка сети

en: Network lookup
ru: Поиск по сети

en: Network plug-in update
ru: Обновление сетевого плагина

en: Network unreachable
ru: Сеть недоступна

en: New
ru: Новая

en: New Flow Dynamic Calibration
ru: Новая калибровка динамики потока

en: New Folder
ru: Новая папка

en: New Project
ru: Новый проект

en: New Window
ru: Новое окно

en: New network plug-in available.
ru: Доступно обновление сетевого плагина.

en: New printer config available.
ru: Доступен новый профиль принтера.

en: New version of QIDI Studio
ru: Доступна новая версия QIDI Studio

en: Newer 3mf version
ru: Новая версия 3mf

en: Next
ru: Далее

en: No
ru: Нет

en: No AMS
ru: АСПП отсутствует

en: No History Result
ru: Журнал результатов пуст

en: No Printer Connected!
ru: Принтер не подключён!

en: No QIDI Farm Manager Client found.
ru: QIDI Farm Manager не обнаружен.

en: No Reminder Next Time
ru: Больше не напоминать.

en: No Storage
ru: Отсутствует накопитель

en: No arrangeable objects are selected.
ru: Не выбрано моделей для расстановки.

en: No auto support
ru: Автоподдержка отключена.

en: No check
ru: Без проверки

en: No embossed file
ru: Файл без рельефа

en: No extrusions under current settings.
ru: При текущих настройках экструзия отсутствует.

en: No files
ru: Файлы отсутствуют

en: No further pop-up will appear. You can reopen it in 'Preferences'
ru: Больше всплывающее окно не появится. Вы можете включить это обратно в параметрах программы.

en: No historical tasks!
ru: История заданий пуста!

en: No ironing
ru: Без разглаживания

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
ru: Слоёв не обнаружено. Возможно, требуется починить STL файл(ы) или проверить размер/толщину и повторить попытку.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
ru: Без входа в учётную запись, отображаются только принтеры в локальной сети.

en: No modifications need to be copied.
ru: Отсутствуют изменения для копирования.

en: No object can be printed. Maybe too small
ru: Печать моделей невозможна. Возможно, они слишком маленькие.

en: No printer
ru: Принтер не выбран

en: No printers.
ru: Принтеры отсутствуют.

en: No step selected
ru: Шаг не задан

en: No task
ru: Заданий нет

en: No to All
ru: Нет для всех

en: No updates available.
ru: Обновления отсутствуют.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
ru: Отключить предупреждения при загрузке 3MF-файла с модифицированным G-кодом

en: No-brim
ru: Без каймы

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычный

en: Normal Support expansion
ru: Горизонтальное расширение поддержки

en: Normal mode
ru: Нормальный режим

en: Normal printing
ru: Ускорение печати по умолчанию

en: North America
ru: Северная Америка

en: Not Extruded Yet, Retry
ru: Пруток ещё не выдавлен, Повторить

en: Not apply
ru: Отключено

en: Not available
ru: Недоступно

en: Not for now
ru: Не сейчас

en: Not found:
ru: Не найдено:

en: Not installed
ru: Не задано

en: Not satisfied with the grouping of filaments? Regroup and slice ->
ru: Не нравится, как сгруппированы материалы? Перегруппируйте и нарежьте ->

en: Not support printing 2 or more TPU filaments.
ru: Поддерживается печать только одним прутком TPU.

en: Not supported on the current printer version.
ru: Не поддерживается в текущей версии принтера.

en: Not valid state please report reproduction steps on github
ru: Недопустимое состояние, пожалуйста, сообщите о шагах воспроизведения на github

en: Note
ru: Примечание

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
ru: Примечание: требуется версия AstroBox не ниже 1.1.0.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
ru: Примечание: для активации функцией загрузки, требуется FlashAir с прошивкой 2.00.02 и выше.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
ru: Примечание: если удаляется единственный профиль для этого материала, 
    то сам материал также будет удалён после закрытия окна.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
ru: Примечание: требуется версия OctoPrint не ниже 1.1.0.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
ru: Примечание: требуется версия Repetier не ниже 0.90.0.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
ru: Примечание: подготовка может занять несколько минут. Пожалуйста, наберитесь терпения.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
ru: Примечание: если во время печати вставляется новая пластиковая нить, АСПП автоматически считает информацию о ней только по завершении печати.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the BOX will not automatically read any information until printing is completed.
ru: Примечание: если новый филамент вставлен во время печати, BOX не будет автоматически считывать информацию до завершения печати.

en: Notes
ru: Заметки

en: Notice
ru: Примечание

en: Notification
ru: Уведомление

en: Nozzle
ru: Сопло

en: Nozzle
    Temperature
ru: Температура
    сопла

en: Nozzle Clumping Detection
ru: Обнаружение сгустков на сопле

en: Nozzle Diameter
ru: Диаметр сопла

en: Nozzle Flow
ru: Поток сопла

en: Nozzle Info
ru: Информация о сопле

en: Nozzle Offset Calibration
ru: Калибровка смещения сопла

en: Nozzle Type
ru: Тип сопла

en: Nozzle diameter
ru: Диаметр сопла

en: Nozzle height
ru: Высота сопла

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
ru: Сопло может засориться, если температура превышает рекомендуемый диапазон.
    Пожалуйста, убедитесь, что вы задали нужную температуру для печати.

en: Nozzle offset calibration
ru: Калибровка смещения сопла

en: Nozzle temperature
ru: Темп. сопла

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
ru: Температура сопла при печати для слоёв после первого.

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
ru: Температура сопла для печати первого слоя при использовании данной пластиковой нити.

en: Nozzle temperature when printing
ru: Температура сопла при печати

en: Nozzle type
ru: Тип сопла

en: Nozzle volume
ru: Объём сопла

en: Nozzle1
ru: Сопло 1

en: Number of bottom interface layers
ru: Количество связующих слоёв снизу.

en: Number of copies:
ru: Количество копий:

en: Number of currently selected objects: %1%
ru: Количество выбранных моделей: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
ru: Количество выбранных частей: %1%

en: Number of images successfully uploaded
ru: Количество успешно отправленных изображений

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
ru: Количество линий юбки вокруг модели. 0 - отключение юбки.

en: Number of top interface layers
ru: Количество связующих слоёв сверху.

en: Number of triangular facets
ru: Количество треугольных граней

en: Number of walls of every layer
ru: Количество периметров на каждом слое модели.

en: Obj file Import color
ru: Импорт цветного obj файла

en: Object
ru: Модель

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
ru: Расставить модели %1% не удаётся, т.к. она имеет нулевой размер.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
ru: Список моделей
    Знаете ли вы, что можно просматривать все модели/части в списке и изменять настройки для каждой из них?

en: Object Operations
ru: Операции с моделями

en: Object Settings to modify
ru: Параметры модели для изменения

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
ru: Модель не может быть напечатан из-за пустого слоя между %1% и %2%.

en: Object coordinates
ru: СК модели

en: Object flow ratio
ru: Коэф. потока модели

en: Object manipulation
ru: Манипуляция над моделями

en: Object name: %1%
ru: Имя модели: %1%

en: Object too large
ru: Модель слишком большая

en: Object too small
ru: Модель слишком мала

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
ru: Параметр устанавливает высоту подложки в слоях, тем самым поднимая модель на заданное количество слоёв от стола. Используйте эту функцию, чтобы избежать деформации при печати ABS пластиком.

en: Object with multiple parts was detected
ru: Обнаружена модель, состоящая из нескольких частей

en: Object/Part Setting
ru: Настройка для модели/частей

en: Object: %1%
ru: Модель: %1%

en: Objects
ru: Модели

en: Objects List
ru: Список моделей

en: Objects list
ru: Список моделей

en: Objects with zero volume removed
ru: Модели с нулевым объёмом удалены

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
ru: Наблюдайте каждый угол модели. Значение предварительного давления увеличивается с шагом каждые 5 мм высоты. При слишком малом значении — избыток материала в углах, при слишком большом — скругление углов или пропуски нитей. Определите оптимальную высоту с помощью шкалы.

en: Octagram Spiral
ru: Спиральная октаграмма

en: OctoPrint version
ru: Версия OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
ru: Размер

en: Off
ru: Откл.

en: Offline
ru: Не в сети

en: On
ru: Вкл.

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
ru: В OSX по умолчанию всегда работает только один экземпляр приложения. Однако из командной строки можно запускать несколько экземпляров одного и того же приложения. В таком случае эти настройки разрешат работу только одного экземпляра.

en: On build plate only
ru: Поддержка только от стола

en: On overhangs only
ru: Только на свесах

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
ru: В этой системе %s использует HTTPS сертификаты из системного хранилища сертификатов/Keychain.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
ru: Включение/Отключение функции «Режим одного слоя» у вертикального ползунка

en: Ongoing uploads
ru: Текущие загрузки

en: Online
ru: В сети

en: Online Models
ru: Модели в сети

en: Only Windows 10 is supported.
ru: Поддерживается только Windows 10.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
ru: Создание поддержек только для критических областей, включая острые концы, консоли (горизонтально выступающие элементы) и т.д.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
ru: Будут отображаться только профили принтеров, пластиковых нитей и процессов, которые были изменены.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
ru: Будут отображаться только изменённые профили пластиковых нитей.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
ru: Одновременно можно открыть только один файл G-кода.

en: Only one of the results with the same name: %s will be saved. Are you sure you want to override the other results?
ru: Будет сохранен только один результат с таким же именем: %s. Вы уверены, что хотите перезаписаны остальные результаты?

en: Only one wall on first layer
ru: Только один периметр на первом слое

en: Only one wall on top surfaces
ru: Только один периметр на верхней поверхности

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
ru: Будут отображаться только профили принтеров с изменёнными профилями процесса. 
    Все пользовательские профили процессов будут экспортированы в единый zip-файл.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
ru: Будут отображаться только пользовательские профили принтеров. 
    Все они будут экспортированы в единый zip-файл.

en: Only synchronize filament type and color, not including AMS slot information.
ru: Синхронизируется только тип и цвет материала, не включая информацию о слотах АСПП.

en: Only synchronize filament type and color, not including Box slot information.
ru: Синхронизировать только тип и цвет филамента, без информации о слотах BOX.

en: Only synchronize filament type and color, not including slot information.
ru: Синхронизируется только тип и цвет материала, без информации о слотах.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
ru: Будут отображаться только пользовательские профили пластиковых нитей.
    Все они будут экспортированы в единый zip-файл.

en: Only the object being edited is visible.
ru: При редактировании, те модели с которыми вы не работаете скрываются.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
ru: Откат будет срабатывать только в том случае, если расстояние перемещения превысит этот порог.

en: Only used as a visual help on UI
ru: Используется только в качестве визуальной помощи в пользовательском интерфейсе

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
ru: Предотвращение течи материала с помощью черновой башни в настоящее время не поддерживается.

en: Opacity (%1%)
ru: Прозрачность (%1%)

en: Open
ru: Открыть

en: Open &Studio
ru: Открыть &Studio

en: Open CA certificate file
ru: Открыть файл корневого сертификата

en: Open Folder
ru: Открыть папку

en: Open Folder.
ru: Открыть папку.

en: Open G-code file:
ru: Выберите G-код файл:

en: Open Network Test
ru: Проверка сети

en: Open Project
ru: Открыть проект

en: Open Studio
ru: Открыть Studio

en: Open Wiki for more information >
ru: Подробнее на Вики-сайте >

en: Open a G-code file
ru: Выберите файл G-кода

en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

en: Open a project file
ru: Открыть файл проекта

en: Open as project
ru: Открыть как проект

en: Open filled path
ru: Открытый контур с заливкой

en: Open wiki for more information.
ru: Подробнее на вики-сайте.

en: Operation
ru: Операция

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
ru: Операция уже отменена. Пожалуйста, подождите несколько секунд.

en: Optimize orientation
ru: Оптимизация положения модели

en: Optimize support interface area
ru: Оптимизация области связующего слоя

en: Optimizing toolpath
ru: Оптимизация траектории инструмента

en: Options
ru: Параметры

en: Options:
ru: Опции:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
ru: Последовательность печати периметров/заполнения. Когда отключено, сначала печатаются периметры, что в большинстве случаев работает лучше всего.
    
    Печать заполнения первым может помочь при экстремальных нависаниях, поскольку периметры будут прилегать к соседнему заполнению. Однако в этом случае последующее заполнение будет слегка выдавливать напечатанные периметры в местах примыкания к ним, что приводит к ухудшению качества внешней поверхности. Кроме того, это может приводить к тому, что заполнение будет просвечиваться через внешнюю поверхность детали.

en: Order of walls
ru: Порядок печати периметров

en: Orient
ru: Ориентация

en: Orientation of interlock beams.
ru: Направление балок взаимосвязанной конструкции.

en: Orienting
ru: Ориентация

en: Orienting...
ru: Ориентация...

en: Origin
ru: Начало координат

en: Other
ru: Прочее

en: Other Color
ru: Другой цвет

en: Other Device
ru: Другое устройство

en: Other layer filament sequence
ru: Последовательность прутков на других слоях

en: Other layers
ru: Последующие слои

en: Other layers filament sequence
ru: Последовательность прутков на других слоях

en: Other layers print sequence
ru: Последовательность печати других слоёв

en: Other layers speed
ru: Скорость печати других слоёв

en: Others
ru: Прочее

en: Outer and inner brim
ru: Кайма снаружи и внутри

en: Outer brim only
ru: Кайма только снаружи

en: Outer wall
ru: Внешний периметр

en: Outer wall speed
ru: Скор. внеш. периметра

en: Outside
ru: Вне стола

en: Over-extrusion or under extrusion
ru: Избыточная или недостаточная экструзия

en: Overflow
ru: Переполнение

en: Overhang speed
ru: Скорость печати нависаний

en: Overhang threshold for participating cooling
ru: Порог нависания участвующий в охлаждении

en: Overhang wall
ru: Нависающие периметры

en: Overwrite a system profile is not allowed
ru: Перезапись системного профиля запрещена

en: Overwrite file
ru: Перезаписать файл

en: Overwriting
ru: Перезапись

en: PA Calibration
ru: Калибровка PA

en: PA Line
ru: Линии

en: PA Pattern
ru: Шаблон

en: PA Profile
ru: Профиль PA

en: PA Tower
ru: Башня

en: PA step:
ru: Шаг коэффициента PA:

en: PLA and PETG filaments detected in the mixture. Adjust parameters according to the Wiki to ensure print quality.
ru: Вы собираетесь печатать PLA и PETG в одном проекте. Настройте параметры в соответствии с рекомендациями на вики-сайте, чтобы обеспечить качество печати.

en: Packing data to 3mf
ru: Упаковка данных в 3mf

en: Packing project data into 3mf file
ru: Упаковка данных проекта в файл формата 3mf

en: Paint
ru: Рисовать

en: Paint Toolbar
ru: Панель рисования

en: Painted
ru: Нарисовано

en: Painted using: Filament %1%
ru: Окрашено с использованием прутка %1%

en: Pan View
ru: Перемещение камеры

en: Parallel
ru: Параллельно

en: Parallel_distance:
ru: Расстояние между 
    параллельными гранями:

en: Parameter validation
ru: Проверка корректности параметра

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
ru: Не удалось проанализировать ответ хоста.
    Текст сообщения: "%1%"
    Ошибка: "%2%"

en: Part
ru: Модель

en: Part Settings to modify
ru: Параметры элемента для изменения

en: Part cooling fan
ru: Вентилятор обдува модели

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
ru: Скорость вентилятора охлаждения моделей может быть увеличена, если включено автоматическое охлаждение. Это максимальное ограничение скорости вентилятора для охлаждения моделей.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
ru: Скорость вентилятора для охлаждения детали будет максимальной, если расчётное время печати слоя меньше установленного значения.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
ru: Вентилятор для охлаждения моделей начнёт работать с минимальной скоростью, когда расчётное время печати слоя не превышает заданное время печати слоя. Если время печати слоя меньше порогового значения, скорость вентилятора интерполируется между минимальной и максимальной скоростью вентилятора в зависимости от времени печати слоя.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
ru: Вентилятор охлаждения моделей будет включён для слоёв, расчётное время которых меньше этого значения. Скорость вентилятора интерполируется между минимальной и максимальной скоростями вентилятора в зависимости от времени печати слоя.

en: Part coordinates
ru: СК элемента

en: Part manipulation
ru: Манипуляция с частями

en: Part name: %1%
ru: Имя части: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
ru: Часть калибровки выполнена неудачно! Вы можете очистить печатную пластину и повторить попытку. Результат неудачного теста будет удалён.

en: Part selection
ru: Выбор элемента

en: Partial
ru: Частично

en: Parts
ru: Обдув модели

en: Pass 1
ru: Проход 1

en: Pass 2
ru: Проход 2

en: Password
ru: Пароль

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Paste from clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Path can't be healed from selfintersection and multiple points.
ru: Контур не может быть исправлен от проблемы самопересечения и дублирующихся точек.

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Pattern angle
ru: Угол шаблона поддержки

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause G-code
ru: G-код паузы печати

en: Pause printing
ru: Приостановка печати

en: Pause:
ru: Пауза:

en: Pen shape
ru: Форма кисти

en: Pen size
ru: Размер кисти

en: Pending
ru: Ожидание

en: Percent
ru: %

en: Perform
ru: Выполнить

en: Perform Recognition
ru: Выполнение распознавания

en: Perform cut
ru: Выполнить разрез

en: Perform gamma correction on color after importing the obj model.
ru: Выполнять гамма-коррекцию цвета после импорта obj модели.

en: Perpendicular distance
ru: Длина перпендикуляра

en: Physical Printer
ru: Физический принтер

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
ru: Размеры изображений для сохранения в .gcode и .sl1 / .sl1s файлах в формате: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
ru: Изображения

en: Pin Code
ru: Пин-код

en: Place input box of bottom near mouse
ru: Поле ввода на нижней границе у курсора мыши

en: Place on cut
ru: Срезом на стол

en: Planar
ru: Плоский

en: Plane
ru: Грань

en: Plate
ru: Стол

en: Plate %d: %s does not support filament %s
ru: Печатная пластина %d: %s не поддерживает пруток %s

en: Plate Settings
ru: Настройки печатной пластины

en: Plate Type
ru: Тип печатной пластины

en: Plate name
ru: Имя печатной пластины

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
ru: Не рекомендуется использовать печатную пластину% d (%s) для печати прутком %s (%s). Если вы всё же хотите сделать это, то установите температуру стола для этого прутка на ненулевое значение.

en: Plater
ru: Печатная пластина

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
ru: Проигрыватель неисправен. Пожалуйста, переустановите системный проигрыватель.

en: Playing...
ru: Воспроизведение...

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
ru: Найдите пин-код на экране принтера на странице учётной записи и введите его ниже.

en: Please Install network plug-in before log in.
ru: Пожалуйста, перед входом в систему установите сетевой плагин.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
ru: Пожалуйста, замените влагопоглотитель, если он слишком влажный. Индикатор может показывать неточно в следующих случаях: при открытой крышке или замене влагопоглотителя. Для поглощения влаги требуется несколько часов. Низкая температура окружающей среды также замедляет этот процесс.

en: Please change the nozzle settings on the printer.
ru: Пожалуйста, измените настройки сопла принтера.

en: Please check bed printable shape and origin input.
ru: Пожалуйста, проверьте правильность введённых значений области печати.

en: Please check if the storage is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the storage.
ru: Пожалуйста, проверьте, вставлен ли в принтер носитель.
    Если он по-прежнему не может быть прочитан, попробуйте отформатировать его.

en: Please check obj or mtl file.
ru: Пожалуйста, проверьте obj файл или mtl файл.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
ru: Пожалуйста, проверьте пользовательский G-код или используйте пользовательский G-код по умолчанию.

en: Please check the following:
ru: Пожалуйста, проверьте следующую информацию:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
ru: Проверьте сеть и повторите попытку. Если не помогло, попробуйте перезагрузить или обновить принтер.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
ru: Пожалуйста, проверьте сетевое подключение принтера с QIDI Studio.

en: Please check the printer network connection.
ru: Пожалуйста, проверьте сетевое подключение принтера.

en: Please check whether the nozzle type of the device is the same as the preset nozzle type.
ru: Пожалуйста, проверьте, совпадает ли тип сопла устройства с заданным.

en: Please check your object list before preset changing.
ru: Пожалуйста, проверьте список моделей перед изменением профиля.

en: Please check.
ru: Пожалуйста, проверьте.

en: Please choose a block with smoothest top surface
ru: Выберите блок с самой гладкой верхней поверхностью

en: Please choose a block with smoothest top surface.
ru: Выберите блок с самой гладкой верхней поверхностью.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
ru: Пожалуйста, выберите действие с профилем "%1%" после сохранения.

en: Please choose the filament colour
ru: Пожалуйста, выберите цвет прутка

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
ru: Для просмотра состояния статуса сервиса нажмите на вышерасположенную ссылку

en: Please click on the star first.
ru: Пожалуйста, сначала нажмите на звёздочку.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
ru: Нажмите кнопку подтверждения, если всё ещё хотите продолжить печать.

en: Please confirm explosion ratio = 1 and select at least two volumes.
ru: Убедитесь, что коэффициент разброса равен 1 и выбрана хотя бы одна модель.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
ru: Убедитесь, что коэффициент разброса равен 1 и выбрана хотя бы одна модель.

en: Please confirm if the printer is connected.
ru: Пожалуйста, проверьте, подключен ли принтер.

en: Please confirm on the printer screen
ru: Пожалуйста, подтвердите привязку на экране принтера.

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
ru: Во избежание повреждения принтера убедитесь, что G-код в этих профилях безопасен!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
ru: Пожалуйста, подтвердите, что этот модифицированный G-код безопасен во избежание повреждения принтера!

en: Please connect the printer first before synchronizing.
ru: Пожалуйста, перед синхронизацией подключите принтер.

en: Please correct them in the param tabs
ru: Пожалуйста, исправьте их на вкладках параметров

en: Please do not mix-use the Ext with AMS
ru: Пожалуйста, не печатайте одновременно материалом с внешней катушки и из АСПП

en: Please do not mix-use the Ext with BOX
ru: Пожалуйста, не используйте Ext и BOX вместе.

en: Please enter the IP of printer to connect.
ru: Введите IP-адрес принтера для подключения.

en: Please enter the layer number
ru: Пожалуйста, введите номер слоя

en: Please enter the name of the preset you want to save.
ru: Введите имя профиля, которое хотите сохранить.

en: Please enter the name you want to save to printer.
ru: Введите имя, которое хотите сохранить на принтере.

en: Please find the best line on your plate
ru: Пожалуйста, найдите лучшую линию на столе

en: Please find the best object on your plate
ru: Пожалуйста, найдите лучшую модель на столе

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
ru: Пожалуйста, найдите угол с идеальной экструзией

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
ru: Подробную информацию о калибровке динамики потока можно найти на нашем вики-сайте.
    
    При обычных обстоятельствах калибровка не требуется. 
    Если при запуске печати одним цветом/материалом в меню запуска печати отмечена опция «Калибровка динамики потока», то калибровка пластиковой нити будет производиться старым способом. 
    При запуске печати несколькими цветами/материалами, принтер будет использовать параметр компенсации по умолчанию для материала при каждой его смене, что в большинстве случаев позволяет получить хороший результат.
    
    Обратите внимание, что есть несколько случаев, когда результат калибровки будет недостоверным, например, когда у печатной пластины плохая адгезия с материалом. Улучшить адгезию можно, помыв печатную пластину или нанеся на неё клей для 3D печати. Более подробную информацию можно найти на нашем вики-сайте.
    
    По нашим тестам, результаты калибровки имеют погрешность примерно 10%, что может приводить к разным результатам при каждой калибровке. Мы продолжаем выяснять причину, чтобы улучшить ситуацию в новых обновлениях.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
ru: Пожалуйста, устраните вышеуказанную ошибку, иначе печать не может продолжиться.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
ru: При необходимости перейдите в настройку прутка для редактирования настроек профиля.
    Обратите внимание, что на качество печати существенно влияют температура сопла, температура 
    нагреваемого стола и максимальный объёмный расход. Пожалуйста, тщательнее подбирайте настройки.

en: Please go to printer settings to edit your presets
ru: Для редактирования настроек профиля перейдите в настройки принтера

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
ru: Пожалуйста, перед загрузкой или выгрузкой прутка нагрейте сопло до температуры выше 170°C.

en: Please home all axes (click
ru: Пожалуйста, припаркуйте все оси в начало координат (нажав

en: Please import multiple files with the same suffix.
ru: Для импорта выберите файлы с одинаковым суффиксом в имени.

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
ru: Введите допустимое значение (0 <= Макс. объёмный расход <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
ru: Введите допустимое значение (0.0 < коэффициент потока < 2.0)

en: Please input a valid value (0.001 < linear deflection < 0.1)
ru: Пожалуйста, введите допустимое значение (0.001 < Линейное отклонение < 0.1)

en: Please input a valid value (0.01 < angle deflection < 1.0)
ru: Пожалуйста, введите допустимое значение (0.01 < Угловое отклонение < 1.0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
ru: Пожалуйста, введите допустимое значение (K в диапазоне %.1f~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
ru: Пожалуйста, введите допустимое значение (K в диапазоне %.1f~%.1f, N в диапазоне %.1f~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
ru: Пожалуйста, введите значение слоя (>= 2).

en: Please input the printer access code:
ru: Пожалуйста, введите код доступа к принтеру:

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
ru: Введите допустимое значение:
    Начальное: >= %.1f
    Конечное: <= %.1f
    Конечное: > Начальное
    Шаг: >= %.3f)

en: Please log in before binding your device with a PIN code.
    Alternatively, you can use LAN mode to bind your device. Learn about LAN mode.
ru: Для привязки своего устройства с помощью ПИН-кода, сначала войдите в систему.
    Кроме того, вы можете использовать режим локальной сети для привязки своего устройства. 
    Подробнее о режиме «Только LAN».

en: Please log in first.
ru: Пожалуйста, сначала авторизуйтесь.

en: Please note that saving action will replace this preset
ru: Обратите внимание, что при сохранении произойдёт замена текущего профиля.

en: Please note that the model show will undergo certain changes at small pixels case.
    Enabled LOD requires application restart.
ru: Обратите внимание, что при малых размерах пикселей 
    отображение модели будет претерпевать некоторые изменения. 
    Для включения/отключения LOD требуется перезапуск приложения.

en: Please place filaments on the printer based on grouping result.
ru: Разместите материал в принтере в соответствии с результатом группировки.

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
ru: Пожалуйста, устраните ошибки нарезки и попробуйте опубликовать снова.

en: Please save project and restart the program.
ru: Пожалуйста, сохраните проект и перезапустите программу.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
ru: Выберите последовательность печати «По очереди», для поддержки печати несколько моделей в режиме спиральной вазы.

en: Please select a file
ru: Пожалуйста, выберите файл

en: Please select a type you want to export
ru: Пожалуйста, выберите то, что вы хотите экспортировать.

en: Please select an AMS slot before calibration
ru: Пожалуйста, выберите слот АСПП перед калибровкой

en: Please select an action
ru: Пожалуйста, выберите действие с

en: Please select at least one filament for calibration
ru: Выберите хотя бы один пруток для калибровки

en: Please select at least one object.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один объект.

en: Please select at least one printer or filament.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один принтер или пластиковую нить.

en: Please select at least two volumes.
ru: Выберите хотя бы две модели.

en: Please select filament to calibrate.
ru: Пожалуйста, выберите пруток для калибровки.

en: Please select from the following filaments
ru: Пожалуйста, выберите один из прутков

en: Please select single object.
ru: Пожалуйста, выберите один объект.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
ru: Пожалуйста, выберите устройства, которыми хотите управлять (до 6 устройств)

en: Please select the printer in the list to get box info.
ru: Выберите принтер в списке для получения информации о BOX.

en: Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ru: Пожалуйста, устраните проблему, уместив всю модель в границы стола (или за пределы стола) и убедитесь, что высота модели находится в пределах область построения.

en: Please try updating QIDI Studio and then try again.
ru: Пожалуйста, попробуйте обновить QIDI Studio, а затем повторите попытку.

en: Please upgrade your graphics card driver.
ru: Пожалуйста, обновите драйвер вашей видеокарты.

en: Plot cut plane
ru: Провести произвольно секущую плоскость

en: Plug
ru: Шип-паз

en: Point
ru: Точка

en: Point and point assembly
ru: Сборка по точкам

en: Point on circle
ru: Точка на окружности

en: Point on edge
ru: Точка на ребре

en: Point on plane
ru: Точка на грани

en: Pop up to select filament grouping mode
ru: Всплывающее окно для выбора режима группировки материала

en: Portions copyright
ru: С использованием разработок

en: Position
ru: Позиция

en: Positive values can increase the size of the rib wall, while negative values can reduce the size.However, the size of the rib wall can not be smaller than that determined by the cleaning volume.
ru: Положительное значение может увеличить длину ребра, а отрицательное - уменьшить. Однако она не может быть меньше размера, определяемого объёмом очистки.

en: Post-processing Scripts
ru: Скрипты постобработки

en: Post-processing scripts
ru: Скрипты постобработки

en: Power on update
ru: Обновлять данные при включении принтера

en: Pre start fan time
ru: Смещение времени запуска вентилятора

en: Precise Z height
ru: Точная высота по Z

en: Precision
ru: Точность

en: Precooling target temperature
ru: Температура предохлаждения

en: Preferences
ru: Параметры

en: Preferences sync
ru: Синхронизация настроек

en: Prepare
ru: Подготовка

en: Prepare and timelapse time
ru: Время подготовки и таймлапс

en: Prepare time
ru: Время подготовки

en: Preparing print job
ru: Подготовка задания на печать

en: Preset
ru: Профиль

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
ru: Профиль "%1%" уже существует и несовместим с текущим принтером.

en: Preset "%1%" already exists.
ru: Профиль "%1%" уже существует.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
ru: Профиль "%1%" имеет следующие несохранённые изменения:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
ru: Профиль "%1%" несовместим с новым профилем принтера, и имеет следующие несохранённые изменения:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
ru: Профиль "%1%" несовместим с новым профилем процесса, и имеет следующие несохранённые изменения:

en: Preset Inside Project
ru: Внутрипроектный профиль

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
ru: Путь к профилю не найден, пожалуйста, выберите другого производителя.

en: Preset sync
ru: Синхронизация профилей

en: Preset(Old)
ru: Старое значение

[ctx: PresetName]
en: Copy
ru: Копировать

en: Presets
ru: Профили

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
ru: Профили на которых основаны другие профили не могут быть удалены.

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
ru: Профили, на которых основаны другие профили, не могут быть удалены!

en: Pressure Advance
ru: Предварительное давление

en: Pressure Advance Calibration
ru: Калибровка предварительного давления

en: Pressure advance
ru: Коэф. Pressure advance

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
ru: Pressure advance (прогнозирование давления) в прошивке Klipper, это одно и тоже что Linear advance в прошивке Marlin. Бесполезная функция для принтера QIDI.

en: Prev
ru: Назад

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Параметр расширяет допустимый диапазон значений ширины периметров, чтобы уменьшить частые изменения их количества на тонких стенках, что улучшает качество печати. Однако слишком большой диапазон может привести к недоэкструзии или переэкструзии. Если параметр задан в процентах, его значение вычисляется относительно диаметра сопла. Например, для сопла 0,4 мм оптимальным считается значение 25% (0,1 мм).

en: Preview
ru: Предпросмотр нарезки

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
ru: Режим только предпросмотра:
    Загруженный файл содержит только G-код, поэтому переход на страницу «Подготовка» невозможен.

en: Price
ru: Стоимость

en: Prime Tower
ru: Черновая башня

en: Prime Tower:
ru: Черновая башня:

en: Prime tower
ru: Черновая башня

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
ru: Черновая башня не работает, когда включена функция «Переменная высота слоёв».
    Что вы хотите сохранить?
    Да - Сохранить черновую башню
    Нет - Сохранить переменную высоту слоёв

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
ru: Черновая башня не работает, когда включена функция «Переменная высота слоёв» или «Независимая высота слоя поддержки»
    Что вы хотите сохранить?
    ДА - Сохранить черновую башню
    НЕТ - Сохранить переменную высоту слоя и независимую высоту слоя поддержки

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
ru: Черновая башня не работает, если включена функция «Независимая высота слоя поддержки»
    Что вы хотите сохранить?
    ДА - Сохранить черновую башню
    НЕТ - Сохранить независимую высоту слоя поддержки

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
ru: Для плавного таймлапса требуется черновая башня. На модели без использования черновой башни могут быть дефекты. Вы хотите включить черновую башню?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
ru: Для плавного таймлапса требуется черновая башня. На модели без использования черновой башни могут быть дефекты. Вы уверены, что хотите отключить черновую башню?

en: Print
ru: Печать

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
ru: Печать по очереди: 
    Рекомендуется использовать автоматическую расстановку, чтобы избежать столкновений при печати.

en: Print Failed
ru: Ошибка печати

en: Print Host upload
ru: Загрузка на хост печати

en: Print Options
ru: Настройки печати

en: Print Success
ru: Успешно напечатано

en: Print all
ru: Распечатать все столы

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
ru: Файл печати не найден. Пожалуйста, нарежьте его ещё раз и отправьте на печать.

en: Print file not found. please slice again.
ru: Файл печати не найден, нарежьте ещё раз.

en: Print host upload queue
ru: Очередь загрузки на хост печати

en: Print infill first
ru: Сначала печатать заполнение

en: Print numbers
ru: Печатать цифры

en: Print plate
ru: Распечатать стол

en: Print sequence
ru: Последовательность печати моделей

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
ru: Последовательность печати внутреннего и внешнего периметров.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
ru: Выбор последовательности печати моделей - одновременно или по очереди.

en: Print settings
ru: Настройки печати

en: Print speed of ironing lines
ru: Скорость разглаживания

en: Print task sending times out.
ru: Время отправки задания на печать истекло.

en: Print temperature
ru: Температура печати

en: Print using materials mounted on the back of the case
ru: Печать с использованием материала, установленного на задней части корпуса

en: Print with filaments in AMS
ru: Печать пластиковыми нитями из АСПП.

en: Print with filaments in the AMS
ru: Печать пластиковыми нитями из АСПП.

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
ru: Печать материалами, установленными на задней части корпуса.

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
ru: Печать материалом, установленным на задней части корпуса.

en: Printable
ru: Для печати

en: Printable Space
ru: Область печати

en: Printable area
ru: Область печати

en: Printable height
ru: Высота печати

en: Printable space
ru: Область печати

en: Printer
ru: Профиль принтера

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
ru: Принтер "%1%" выбран с профилем "%2%"

en: Printer %s nozzle information has not been set. Please configure it before proceeding with the calibration.
ru: Не задана информация о сопле принтера %s. Пожалуйста, сделайте это перед выполнением калибровки.

en: Printer Created
ru: Профиль принтера создан

en: Printer Parts
ru: Части принтера

en: Printer Preset
ru: Профиль принтера

en: Printer Setting
ru: Настройка принтера

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
ru: Экспортируется профиль принтера, а также профили пластиковых нитей и процессов, 
    связанные с выбранным принтером.
    Вы сможете делиться этими файлами с другими пользователями.

en: Printer camera is malfunctioning.
ru: Камера принтера неисправна.

en: Printer is not connected yet.
ru: Принтер ещё не подключен.

en: Printer model
ru: Модель принтера

en: Printer name "%1%" already exists.
ru: Принтер с именем "%1%" уже существует.

en: Printer notes
ru: Примечания к принтеру

en: Printer preset bundle(.qdscfg)
ru: Printer preset bundle(.qdscfg) - Пакет профилей принтера

en: Printer preset names
ru: Имена профиля принтера

en: Printer presets(.zip)
ru: Printer presets(.zip) - Профили принтеров

en: Printer settings
ru: Настройки принтера

en: Printer structure
ru: Кинематика принтера

en: Printing
ru: Идёт печать

en: Printing %1s material with %2s nozzle may cause nozzle damage.
ru: Печать %1s материалом с помощью сопла %2s может привести к повреждению сопла.

en: Printing Failed
ru: Ошибка печати

en: Printing Finish
ru: Печать завершена

en: Printing Options
ru: Параметры печати

en: Printing Parameters
ru: Параметры печати

en: Printing Pause
ru: Пауза печати

en: Printing Progress
ru: Прогресс печати

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
ru: Печать блестящей пластиковой нитью
    Знаете ли вы, что блестящая пластиковая нить требует особого внимания для успешной печати? Для достижения наилучшего результата рекомендуется более высокая температура и более низкая скорость печати.

en: Printing by object G-code
ru: G-код между моделями (для последовательной печати)

en: Printing calibration lines
ru: Печать калибровочных линий

en: Printing high-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
ru: Совместная печать высокотемпературными и низкотемпературными материалами может привести к засорению сопла или повреждению принтера.

en: Printing high-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage. If you still want to print, you can enable the option in Preferences.
ru: Совместная печать высокотемпературными и низкотемпературными материалами может привести к засорению сопла или повреждению принтера. Если вы всё еще хотите этого, вы можете включить эту опцию в настройках.

en: Printing high-temp and mid-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
ru: Совместная печать высокотемпературными и среднетемпературными материалами может привести к засорению сопла или повреждению принтера.

en: Printing mid-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
ru: Совместная печать среднетемпературными и низкотемпературными материалами может привести к засорению сопла или повреждению принтера.

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Privacy Policy Update
ru: Обновление политики конфиденциальности

en: Prizm
ru: Призма

en: Problem Solved and Resume
ru: Проблема решена, Продолжить

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
ru: Возникла проблема. Пожалуйста, обновите прошивку принтера и повторите попытку.

en: Process
ru: Процесс

en: Process Preset Template
ru: Шаблон профиля процесса

en: Process Settings
ru: Настройки процесса

en: Process notes
ru: Примечания к процессу печати

en: Process presets(.zip)
ru: Process presets (.zip) - Профили процессов

en: Processing G-Code from Previous file...
ru: Обработка G-кода из предыдущего файла...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
ru: Обработка модели '%1%' с более чем 1 млн. треугольников может быть медленной. Настоятельно рекомендуется упростить модель.

en: Product host
ru: Хост принтера

en: Progress
ru: Прогресс

en: Project
ru: Проект

en: Project Filaments
ru: Материалы проекта

en: Project downloaded %d%%
ru: Проект загружен %d%%

en: Project-inside presets
ru: Внутрипроектные профили

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
ru: PrusaSlicer основан на проекте Slic3r от Alessandro Ranellucci.

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish to MakerWorld
ru: Опубликовать на MakerWorld

en: Publish was cancelled
ru: Публикация была отменена

en: Pull back current filament
ru: Извлечение текущего прутка

en: Purge old filament
ru: Очистка от старого материала

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ru: Очистка сопла после смены материала будет производиться в заполнение модели. Это снижает количество отходов и сокращает время печати. Эта функция работает только при включенной черновой башне.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ru: Очистка сопла после смены материала будет производиться в поддержку модели. Это снижает количество отходов и сокращает время печати. Эта функция работает только при включенной черновой башне.

en: Purging volumes
ru: Объём очистки

en: Push new filament into extruder
ru: Вставка нового прутка в экструдер

en: QIDI Cool Plate
ru: Не нагреваемая пластина QIDI

en: QIDI Cool Plate SuperTack
ru: Не нагрев. пластина QIDI SuperTack

en: QIDI Cube
ru: Куб QIDI

en: QIDI Cube V2
ru: Куб QIDI V2

en: QIDI Engineering Plate
ru: Инженерная пластина QIDI

en: QIDI Network plug-in not detected.
ru: Сетевой плагин QIDI не обнаружен.

en: QIDI Smooth PEI Plate
ru: Гладкая PEI пластина QIDI

en: QIDI Studio GUI initialization failed
ru: Ошибка инициализации графического интерфейса приложения

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
ru: QIDI Studio также использовала некоторые идеи из программы Cura компании Ultimaker.

en: QIDI Studio configuration file read failed. Please manually backup and delete it, and then restart QIDI Studio software.
ru: Ошибка чтения файла конфигурации QIDI Studio. Пожалуйста, вручную создайте резервную копию конфигурационной папки перед её удалением, а затем перезапустите QIDI Studio.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
ru: QIDI Studio основан на Bambu Studio от Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
ru: QIDI Studio основан на Bambu Studio от Bambu Lab.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
ru: QIDI Studio основана на PrusaSlicer от компании Prusa Research, которая в свою очередь основана на Slic3r от Alessandro Ranellucci и разработках сообщества RepRap.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
ru: QIDI Studio основана на PrusaSlicer от компании PrusaResearch и Super Slicer от пользователя Merill (supermerill).

en: QIDI Studio is licensed under
ru: QIDI Studio распространяется под лицензией

en: QIDI Studio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
ru: QIDI Studio завершит работу из-за ошибки локализации. Будем признательны, если вы сообщите о конкретном сценарии возникновения этой проблемы.

en: QIDI Studio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
ru: QIDI Studio завершает работу из-за нехватки памяти. Возможно, это баг программы. Будем признательны, если вы сообщите о проблеме нашей команде.

en: QIDI Textured PEI Plate
ru: Текстурированная PEI пластина QIDI

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
ru: Неизвестная ошибка QIDIStudio: %1%

en: Quality
ru: Качество

en: Quality / Speed
ru: Качество / Скорость

en: Quick
ru: Скорость

en: Quick set
ru: Быстрый выбор

en: Quit
ru: Выйти

en: Quit %s
ru: Выйти из %s

en: Quit QIDI Studio
ru: Выйти из QIDI Studio

[ctx: Quit_Switching]
en: Quit
ru: Выход

en: Radial gradient
ru: Радиальный градиент

en: Radius
ru: Радиус

en: Raft
ru: Подложка

en: Raft contact Z distance
ru: Зазор между подложкой и моделью

en: Raft expansion
ru: Расширение подложки

en: Raft layers
ru: Слоёв в подложке

en: Ramming volumetric speed
ru: Объёмный расход при рэмминге

en: Random
ru: Случайно

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
ru: Случайное дрожание сопла при печати внешнего периметра для создания эффекта шероховатой поверхности. Эта настройка определяет положение нечёткой оболочки.

en: Range
ru: Диапазон

en: Rate
ru: Оценка

en: Rate the Print Profile
ru: Оценить профиль печати

en: Rate this print
ru: Оценить эту печать

en: Re&load from Disk
ru: Пере&загрузить с диска

en: Re-calculate
ru: Пересчитать

en: Read and accept
ru: Прочитать и принять

en: Rear
ru: Сзади

en: Rear View
ru: Вид сзади

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
ru: Причина: "%1%" и другая часть не пересекаются.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
ru: Причина: часть "%1%" не формирует замкнутый объём.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
ru: Причина: часть "%1%" имеет самопересечение.

en: Reason: part "%1%" is empty.
ru: Причина: часть "%1%" пустая.

en: Rebuild
ru: Пересоздание

en: Recalibration
ru: Перекалибровка

en: Receive login report timeout
ru: Таймаут получения отчета о входе

en: Recent projects
ru: Недавние проекты

en: Recommended
ru: рекомендуется

en: Recommended box temperature
ru: Рекомендуемая температура камеры

en: Recommended box temperature range of this filament. 0 means no set
ru: Рекомендуемый диапазон температуры камеры для этого филамента. 0 означает отсутствие настройки

en: Recommended nozzle temperature
ru: Рекомендуемая температура сопла

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
ru: Рекомендуемая температура сопла для данного типа пластиковой нити составляет [%d, %d] градусов Цельсия.

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
ru: Рекомендуемый диапазон температуры сопла для данной пластиковой нити. 0 значит не задано.

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
ru: При повторном подключении принтера операция не может быть завершена немедленно, повторите попытку позже.

en: Record Factor
ru: Запись коэффициента

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Rectilinear
ru: Прямолинейный

en: Rectilinear Interlaced
ru: Прямолинейный (чередование направлений)

en: Rectilinear grid
ru: Прямолинейная сетка

en: Redo
ru: Повтор действия

en: Reduce infill retraction
ru: Уменьшать откат при заполнении

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh Printers
ru: Обновить принтеры

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
ru: Обновление записей истории калибровки динамики потока

en: Region selection
ru: Выделение области

en: Regroup filament
ru: Изм. группировку

en: Regular
ru: Обычный

en: Release Note
ru: Информация о версии

en: Reload SVG file from disk.
ru: Перезагрузить SVG файл с диска.

en: Reload file list from printer.
ru: Перезагрузка списка файлов с принтера.

en: Reload from disk
ru: Перезагрузить с диска

en: Reload from:
ru: Перезагрузка из:

en: Reload the plater from disk
ru: Перезагрузить стол с диска

en: Reload the selected parts from disk
ru: Перезагрузить выбранные модели с диска

en: Remaining errors
ru: Осталось ошибок

en: Remember my choice
ru: Запомнить выбор

en: Remember my choice.
ru: Запомнить выбор

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Window from Set
ru: Удалить окно из набора

en: Remove all
ru: Удалить всё

en: Remove connector
ru: Удалить соединение

en: Remove connector from selection
ru: Удалить соединение из выбранного

en: Remove connectors
ru: Удалить соединения

en: Remove detail
ru: Уменьшить детализацию

en: Remove height range
ru: Удаление диапазона высот слоёв

en: Remove last filament
ru: Удалить последнюю добавленную пластиковую нить

en: Remove painted color
ru: Удаление окрашенного участка

en: Remove parameter
ru: Удалить параметр

en: Remove selected points
ru: Удалить выбранные

en: Remove selection
ru: Удаление выделенного

en: Remove small overhangs
ru: Игнорировать небольшие нависания

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
ru: Не печатать поддержку для небольших нависаний, которые могут обойтись без неё.

en: Remove the restriction on mixed printing of high and low temperature filaments.
ru: Снять ограничение на смешанную печать высоко- и низкотемпературными материалами

en: Remove the selected plate
ru: Удалить выбранный стол

en: Removed
ru: Удалено

en: Rename
ru: Переименовать

en: Renaming
ru: Переименование

en: Repair canceled
ru: Починка модели отменена.

en: Repair failed.
ru: Не удалось починить модель.

en: Repair finished
ru: Починка модели завершена.

en: Repaired 3mf file contains more than one object
ru: Отремонтированный 3MF файл содержит более одной модели

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
ru: Отремонтированный 3MF файл содержит более одного объёма

en: Repaired 3mf file does not contain any object
ru: Отремонтированный 3MF файл не содержит никаких моделей

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
ru: Отремонтированный 3MF файл не содержит объёма

en: Repairing model object
ru: Починка модели

en: Repairing object by Windows service
ru: Починка модели службой Windows.

en: Repairing was canceled
ru: Ремонт был отменён

en: Replace Tiled Window
ru: Заменить окно-плитку

en: Replace from:
ru: Заменить из:

en: Replace the project filaments list sequentially based on printer filaments. And unused printer filaments will be automatically added to the end of the list.
ru: Синхронизировать перечень материалов проекта в соответствии с порядком материалов установленных в принтере. Материалы, которые не нужны для этой печати, будут перемещены в конец списка.

en: Replace the selected part with new STL
ru: Заменить выбранную модель другой

en: Replace with STL
ru: Заменить на другую модель

en: Report issue
ru: Сообщить о проблеме

en: Required nozzle HRC
ru: Необходимая твёрдость сопла

en: Reserved keywords found
ru: Найдены зарезервированные ключевые слова

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Position
ru: Сброс позиции

en: Reset Rotation
ru: Сброс вращения

en: Reset all filament mapping
ru: Сброс всех сопоставленных материалов

en: Reset current filament mapping
ru: Сброс текущего сопоставления материала

en: Reset current rotation to real zeros.
ru: Сброс текущего вращения на нулевое значение.

en: Reset current rotation to the value when open the rotation tool.
ru: Сброс текущего вращения до значения, установленного при открытии инструмента вращения.

en: Reset direction
ru: Сброс направления

en: Reset distance
ru: Сбросить расстояние

en: Reset mapped extruders.
ru: Сброс сопоставленных прутков.

en: Reset parameter
ru: Сброс параметра

en: Reset rotation
ru: Сброс вращения

en: Reset scale
ru: Сброс масштаба

en: Reset to base
ru: Сброс до базовой высоты слоя

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Resonance avoidance
ru: Избегание резонанса

en: Restart selection
ru: Выбрать заново

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore to inch
ru: Восстановить в дюймы

en: Restore to meter
ru: Восстановить в миллиметры

en: Result can be read by human eyes.
ru: Результат калибровки может быть визуально оценен человеческим глазом.

en: Resume
ru: Продолжить

en: Resume Printing
ru: Возобновить печать

en: Retract
ru: Откат

en: Retract amount before wipe
ru: Величина отката перед очисткой

en: Retract when change layer
ru: Откат при смене слоя

en: Retraction
ru: Откат

en: Retraction Length
ru: Длина отката

en: Retraction Speed
ru: Скорость извлечения при откате

en: Retraction distance when cut
ru: Длина втягивания перед отрезанием прутка

en: Retraction test
ru: Тест откатов

en: Retraction when switching material
ru: Откат при смене материала

en: Retrieving printer information, please try again later.
ru: Получение информации о принтере, повторите попытку позже.

en: Retry
ru: Повтор

en: Reverse rotation
ru: Обратное вращение

en: Rib wall
ru: Рёбра жёсткости

en: Rib width
ru: Ширина ребра

en: Right
ru: Правый

en: Right AMS
ru: Правая АСПП

en: Right Extruder
ru: Правый экструдер

en: Right Nozzle
ru: Правое сопло

en: Right View
ru: Вид справа

en: Right button click the icon to drop the object printable property
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на значок, чтобы разрешить/запретить печать модели.

en: Right button click the icon to drop the object settings
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на значок, чтобы изменить настройки модели.

en: Right click
ru: Правая кнопка мыши

en: Right click the icon to fix model object
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на значок, чтобы починить модель.

en: Right extruder
ru: Правый экструдер

en: Right filaments
ru: Прутки справа

en: Right mouse button
ru: Правая кнопка мыши

en: Right mouse button:
ru: Правая кнопка мыши:

en: Right nozzle
ru: Правое сопло

en: Right nozzle: %smm
ru: Правое сопло: %s мм

en: Right nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
ru: Правое сопло: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Right:
ru: Правый:

en: Role-based wipe speed
ru: Скорость очистки по типу экструзии

en: Rotate
ru: Вращение

en: Rotate (absolute)
ru: Вращение (абсолютное)

en: Rotate (relative)
ru: Вращение (относительное)

en: Rotate View
ru: Вращение камеры

en: Rotate around center:
ru: Вращение вокруг центра:

en: Rotate horizontally
ru: Поворот по горизонтали

en: Rotate of view
ru: Вращение камеры

en: Rotate text Clock-wise.
ru: Поворот текста по часовой стрелке.

en: Rotation
ru: Вращение

en: Rounded Rectangle
ru: Прямоугольник (скруглённый)

en: Running post-processing scripts
ru: Запуск скриптов постобработки

en: SN
ru: Серийный №

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
ru: STEP файлы
    Знаете ли вы, что можно улучшить качество печати, используя STEP файлы вместо STL?
    QIDI Studio поддерживает нарезку STEP файлов, что обеспечивает более точное представление геометрии, чем при нарезке STL файлов.

en: SVG file path is "%1%"
ru: Путь к SVG файлу "%1%"

en: Safely remove hardware.
ru: Безопасное извлечение устройства.

en: Same as Global
ru: Аналогично глобальной настройке

en: Same as Global Bed Type
ru: Аналогично глобальному типу стола

en: Same as Global Plate Type
ru: Аналогично глобальному типу пластины

en: Same as Global Print Sequence
ru: Аналогично глобальной последовательности печати

en: Same as top
ru: Как и сверху

en: Save
ru: Сохранить

en: Save %1%g filament and %2% changes compared to a printer with one nozzle.
ru: Будет сэкономлено %1% г материала и произведено на %2% смен материала меньше по сравнению с принтером с одним соплом.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to a printer with one nozzle.
ru: Будет сэкономлено %1% г материала и произведено на %2% смен материала больше по сравнению с принтером с одним соплом.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to optimal grouping.
ru: Будет сэкономлено %1% г материала и произведено на %2% смен материала больше по сравнению с оптимальной группировкой.

en: Save %s as
ru: Сохранить %s как

en: Save G-code file as:
ru: Сохранить файл G-кода как:

en: Save Project
ru: Сохранить проект

en: Save Project as
ru: Сохранить проект как

en: Save SLA file as:
ru: Сохранить SLA файл как:

en: Save SVG
ru: Сохранить SVG файл

en: Save SVG file
ru: Сохранить SVG файл

en: Save Sliced file as:
ru: Сохранить нарезанный файл как:

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Save as '.svg' file
ru: Сохранить как '.svg' файл.

en: Save current %s
ru: Сохранить текущий %s

en: Save current project as
ru: Сохранить текущий проект как

en: Save current project to file
ru: Сохранить текущий проект в файл

en: Save file as:
ru: Сохранить файл как:

en: Save or Discard Modified Value
ru: Сохранение или отказ от сохранения изменённых параметров

en: Save preset
ru: Сохранить профиль

en: Save project
ru: Сохранение проекта

en: Save the printing files initiated from QIDI Studio, QIDI Handy and MakerWorld on External Storage
ru: Сохранение файлов печати, созданных с помощью QIDI Studio, QIDI Handy и Maker World на внешнем носителе.

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
ru: Сохранить выбранные параметры в профиль 
    "%1%".

en: Save the selected options.
ru: Сохранить выбранные параметры.

en: Save to Filament Preset
ru: Сохранить в профиль прутка

en: Saving objects into the 3mf failed.
ru: Произошла ошибка при сохранении моделей в 3mf файл.

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
ru: Масштаб также изменяет количество выборок кривой (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
ru: Отмасштабировать выбранную модель до объёма стола

en: Scale ratios
ru: Коэф. масштаба

en: Scale to build volume
ru: Отмасштабировать под область печати

en: Scan first layer
ru: Проверка первого слоя

en: Scanning bed surface
ru: Сканирование поверхности стола

en: Scarf Seam On Compensation Circles
ru: Клиновидный шов на окружностях

en: Scarf application angle threshold
ru: Пороговый угол клиновидного шва

en: Scarf around entire wall
ru: Клиновидный шов вдоль всего периметра

en: Scarf joint for inner walls
ru: Клиновидный шов для внутренних периметров

en: Scarf length
ru: Длина клиновидного шва

en: Scarf seam type
ru: Тип клиновидного шва

en: Scarf seam will be applied on circles for better dimensional accuracy.
ru: Клиновидный шов будет применяться на окружностях для повышения точности размеров.

en: Scarf slope gap
ru: Зазор клиновидного шва

en: Scarf start height
ru: Начальная высота клиновидного шва

en: Scarf steps
ru: Шагов клиновидного шва

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
ru: Планирование загрузки на `%1%`. Смотрите Окна -> Очередь загрузки на хост печати

en: Seal
ru: Закрыть

en: Seam
ru: Шов

en: Seam gap
ru: Зазор шва

en: Seam painting
ru: Рисование шва

en: Seam position
ru: Позиция шва

en: Seams
ru: Швы

en: Search
ru: Поиск

en: Search in preset
ru: Поиск в профиле

en: Search plate, object and part.
ru: Поиск печатной пластины, модели или части модели.

en: Searching for devices
ru: Поиск устройств

en: Second
ru: секунд

en: Section View
ru: Отсечение вида

en: Section view
ru: Отсечение вида

en: Select
ru: Выбрать

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
ru: Выберите 2 грани - по одной на каждой 
    модели, чтобы совместить их по этим граням.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
ru: Выберите 2 точки или окружности на моделях 
    и укажите расстояние между ними.

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: Select Connected Printers (%d/6)
ru: Выберите подключённые принтеры (%d/6)

en: Select Filament Preset
ru: Выбор профиля прутка

en: Select Model
ru: Выбор модели

en: Select Plate
ru: Выбор печатной пластины

en: Select Printer
ru: Выбор принтера

en: Select Printers
ru: Выбор принтеров

en: Select Type
ru: Тип прутка

en: Select Vendor
ru: Выбор производителя

en: Select a G-code file:
ru: Выберите файл G-кода:

en: Select a new file
ru: Выберите новый файл

en: Select a part
ru: Выбор части модели

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: Select all connectors
ru: Выбрать все соединения

en: Select all objects
ru: Выбрать все модели

en: Select connected printers (0/6)
ru: Выберите подключённые принтеры (0/6)

en: Select feature
ru: Выбрать элемент

en: Select filament preset
ru: Выбор профиля прутка

en: Select filament that installed to the left nozzle
ru: Выберите пруток для левого сопла

en: Select filament that installed to the right nozzle
ru: Выберите пруток для правого сопла

en: Select multiple objects
ru: Выбор нескольких моделей

en: Select objects by rectangle
ru: Выбор прямоугольником

en: Select point
ru: Выбрать точку

en: Select presets to compare
ru: Выберите профили для сравнения

en: Select profile to load:
ru: Выберите профиль для загрузки:

en: Select settings
ru: Выберите параметры

en: Select the language
ru: Выбор языка

en: Select the object/part and mouse click to change the name
ru: Выберите модель/часть и нажмите левую клавишу мыши, чтобы изменить имя

en: Select the object/part and press space to change the name
ru: Выберите модель/часть и нажмите пробел, чтобы изменить имя

en: Select/Remove printers(system presets)
ru: Выбор/удаление принтеров (системные профили)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
ru: Выбранный диаметр и диаметр профиля принтера не совпадают

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection Mode
ru: Режим выбора

en: Selection conflicts
ru: Конфликты при выборе

en: Selects all objects
ru: Выбрать все модели

en: Send
ru: Отправить G-код стола на SD-карту

en: Send G-code
ru: Отправить G-код

en: Send Options
ru: Параметры отправки

en: Send all
ru: Отправить G-код всех столов на SD-карту

en: Send print job
ru: Отправка задания на печать

en: Send to BFMC
ru: Отправить в BFMC

en: Send to Multi-device
ru: Отправить на несколько устройств

en: Send to Printer storage
ru: Отправить на накопитель принтера

en: Send to QIDI Farm Manager Client
ru: Отправить в QIDI Farm Manager

en: Send to print
ru: Отправить на печать

en: Send to printer
ru: Отправить на принтер

en: Sending
ru: Отправка

en: Sending Cancel
ru: Отправка отменена

en: Sending Failed
ru: Ошибка отправки

en: Sending Finish
ru: Отправка завершена

en: Sending failed, please try again!
ru: Отправка не удалась, попробуйте ещё раз!

en: Sending gcode file over LAN
ru: Отправка файла G-кода по локальной сети

en: Sending gcode file to sdcard
ru: Отправка файла G-кода на SD-карту

en: Sending print configuration
ru: Отправка конфигурации печати

en: Sending print job over LAN
ru: Отправка задания на печать по локальной сети

en: Sending print job through cloud service
ru: Отправка задания на печать через облачную службу

en: Sending...
ru: Отправка...

en: Sent Time
ru: Время отправки

en: Sequence
ru: Последовательность

en: Serial
ru: Серия

en: Serial:
ru: Серийный номер:

en: Serious warning:
ru: Серьёзное предупреждение:

en: Server Exception
ru: Ошибка сервера

en: Service Unavailable
ru: Сервис недоступен

en: Service name
ru: Имя службы

en: Services
ru: Службы

en: Set
ru: Выбор

en: Set 3DConnexion
ru: Настройки 3DConnexion

en: Set 3DConnexion mouse
ru: Настройки мыши 3DConnexion

en: Set Filament for selected items
ru: Задать пруток для выбранных элементов

en: Set Mirror
ru: Задание отражения

en: Set Orientation
ru: Задание поворота

en: Set Scale
ru: Задание масштаба

en: Set as an individual object
ru: Задать как отдельную модель

en: Set as cover
ru: Задать в качестве обложки

en: Set as individual objects
ru: Задать как отдельные модели

en: Set automatic leveling..
ru: Настроить автоматическое выравнивание..

en: Set dynamic flow calibration to 'OFF' to enable custom dynamic flow value.
ru: Чтобы задать пользовательское значение, установите для параметра «Калибровка динамики потока» значение «Откл».

en: Set extruder number for the objects and parts
ru: Задать номер экструдера для моделей/частей

en: Set filament for selected items
ru: Задать пруток для выбранных элементов

en: Set filaments to use
ru: Выбор пластиковой нити

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
ru: Настройка размера захвата для инструментов перемещения, поворота, масштабирования.

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
ru: Задание параметров для нескольких моделей
    Знаете ли вы, что можно задать параметры нарезки сразу для всех выбранных моделей?

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
ru: Задание типа клиновидного шва для этой пластиковой нити. Эта настройка может минимизировать видимость шва.

en: Set the brim type of this object to "painted"
ru: Установить тип каймы для этого объекта на «Нарисовано».

en: Set the number of AMS installed on the nozzle.
ru: Задайте количество АСПП на сопло.

en: Set the temperature of the box during printing, set to 0 (representing off).
ru: Установите температуру камеры во время печати. Установите на 0 (выключено).

en: Set timelapse..
ru: Настроить таймлапс..

en: Set to Optimal
ru: Установить на оптимальную

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
ru: Изменение информации о слотах АСПП во время печати не поддерживается

en: Setting Overrides
ru: Переопределение параметров

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
ru: Настройка информации виртуального слота во время печати не поддерживается

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings for height range
ru: Настройки для диапазона высот слоёв

en: Setup Wizard
ru: Мастер настройки

en: Shape
ru: Форма

en: Shape is marked as invisible (%1%).
ru: Фигура помечена как невидимая (%1%).

en: Shell
ru: Оболочка

en: Shift + Left mouse button
ru: Shift + Левая кнопка мыши

en: Shift + Left mouse button:
ru: Shift + Левая кнопка мыши:

en: Shift + Right mouse button:
ru: Shift + Правая кнопка мыши:

en: Shift+Any arrow
ru: Shift + Любая стрелка

en: Shift+Left mouse button
ru: Shift + Левая кнопка мыши

en: Shift+Mouse wheel
ru: Shift + Колесо мыши

en: Shift+Tab
ru: Shift + Tab

en: Shortcut Key
ru: Горячая клавиша

en: Show
ru: Показать

en: Show "Live Video" guide page.
ru: Показать страницу руководства «Прямая трансляция».

en: Show &Overhang
ru: Показать &нависания

en: Show 3D Navigator
ru: Показать навигационный куб

en: Show 3D navigator in Prepare and Preview scene
ru: Показать навигационный куб в режиме подготовки и предварительного просмотра

en: Show All
ru: Показать всё

en: Show Configuration Folder
ru: Показать конфигурационную папку

en: Show Labels
ru: Показать имена файлов

en: Show Tip of the Day
ru: Показать полезный совет

en: Show all files, recent first.
ru: Показать все файлы (недавние первые)

en: Show all presets (including incompatible)
ru: Показать все профили (включая несовместимые)

en: Show error message
ru: Показать сообщение об ошибке

en: Show history on the home page
ru: Показывать историю на главной странице

en: Show home page on startup
ru: Показывать домашнюю страницу при запуске

en: Show keyboard shortcuts list
ru: Показать список сочетаний клавиш

en: Show object labels in 3D scene
ru: Показать имена моделей в 3D-сцене

en: Show object overhang highlight in 3D scene
ru: Подсвечивать нависания у модели в окне подготовки

en: Show online staff-picked models on the home page
ru: Показывать на главной странице модели из сети отобранные сотрудниками компании

en: Show the list of the keyboard shortcuts
ru: Показать список сочетаний клавиш

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
ru: Показывать диалоговое окно настройки сетки при импорте STEP файла

en: Show wireframe
ru: Показать каркас

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
ru: Показать/Скрыть диалоговое окно настроек 
    устройств 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
ru: Уменьшение первого слоя в плоскости XY на заданное значение, чтобы компенсировать эффект слоновьей ноги.

en: Shrinkage
ru: Компенсация усадки

en: Silent
ru: Тихий

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
ru: В настоящее время упрощение работает только при выборе одной модели.

en: Simplify
ru: Упрощение полигональной сетки

en: Simplify Model
ru: Упростить полигональную сетку

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
ru: Упростить сетку модели
    Знаете ли вы, что можно уменьшить количество треугольников в полигональной сетке, используя функцию упрощения сетки? Щёлкните правой кнопкой мыши на модели и выберите «Упростить полигональную сетку». Подробнее читайте в документации.

en: Simplify model
ru: Упростить полигональную сетку

en: Simply switch to "%1%"
ru: Просто переключиться на "%1%"

en: Simulate
ru: Cэмулировать

en: Single extruder MM setup
ru: Параметры экструдера ММП

en: Single extruder multimaterial parameters
ru: Параметры одноэкструдерного мультиматериального принтера

en: Single sided scaling
ru: Одностороннее масштабирование

en: Size
ru: Размер

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
ru: Размеры прямоугольного стола в XY координатах.

en: Size in emboss direction.
ru: Глубина рельефа.

en: Size:
ru: Размер:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
ru: Размер: %1% x %2% x %3% дюйм

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
ru: Размер: %1% x %2% x %3% мм

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skip AMS blacklist check
ru: Пропуск проверки материалов в АСПП из файла чёрного списка

en: Skip Calibration2
ru: Пропустить калибровку 2

en: Skip points
ru: Пропуск начальных точек

en: Skip this Version
ru: Пропустить эту версию

en: Skirt distance
ru: Расстояние до юбки

en: Skirt height
ru: Слоёв юбки

en: Skirt loops
ru: Петель юбки

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
ru: Slic3r может загружать файл G-кода на хост принтера. Это поле должно содержать тип хоста.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
ru: Slic3r может загружать файл G-кода на хост принтера. Это поле должно содержать API ключ или пароль, необходимые для проверки подлинности.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
ru: Slic3r может загружать G-код файлы на хост принтера. В этом поле нужно указать имя хоста, IP-адрес или URL-адрес хост-экземпляра принтера. Доступ к узлу печати на основе HAProxy с включенной базовой аутентификацией можно получить, указав имя пользователя и пароль в поле URL-адрес в следующем формате: https://username:password@your-octopi-address

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
ru: Slic3r был создан Alessandro Ranellucci совместно с многими другими участниками сообщества.

en: Slice all
ru: Нарезать все столы

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
ru: Нарезка всех столов для получения примерного времени печати и расчёта необходимого количества материала.

en: Slice gap closing radius
ru: Радиус закрытия зазоров полигональной сетки

en: Slice ok.
ru: Нарезка завершена.

en: Slice plate
ru: Нарезать стол

en: Sliced Info
ru: Информация о нарезке

en: Slicing
ru: Нарезка

en: Slicing Canceled
ru: Нарезка отменена

en: Slicing Mode
ru: Режим нарезки

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
ru: Таблица параметров нарезки
    Знаете ли вы, что можно просмотреть все модели/части в таблице и изменить параметры печати для каждой из них?

en: Slicing Plate %d
ru: Нарезка стола %d

en: Slicing Plate 1
ru: Нарезка стола 1

en: Slicing Result
ru: Результат нарезки

en: Slicing complete
ru: Нарезка завершена

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
ru: Высота каждого слоя. Чем меньше значение, тем лучше качество, но требуется больше времени для печати, и наоборот.

en: Slicing mesh
ru: Нарезка сетки

en: Slope
ru: Наклонный

en: Slow down for overhang
ru: Замедляться на нависаниях

en: Slow printing down for better layer cooling
ru: Замедлять печать для лучшего охлаждения слоёв

en: Small perimeters
ru: Маленькие периметры

en: Smaller linear and angular deflections result in higher-quality transformations but increase the processing time.
ru: Меньшие значения линейного и углового отклонения приводят к более качественному преобразованию , но это занимает больше времени.

en: Smart fill
ru: Умная заливка

en: Smart fill angle
ru: Угол для умной заливки

en: Smart scarf seam application
ru: Умный клиновидный шов

en: Smooth
ru: Сгладить

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
ru: Гладкая PEI/высокотемп. пластина

en: Smooth Spiral
ru: Сглаживать спиральные контуры

en: Smooth Spiral smoothes out X and Y moves as wellresulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
ru: Опция сглаживает перемещение по осям X и Y, в результате чего шов отсутствует даже в направлении XY на невертикальных периметрах.

en: Smooth coefficient
ru: Коэффициент сглаживания

en: Smooth mode for timelapse is enabled, but the prime tower is off, which may cause print defects. Please enable the prime tower, re-slice and print again.
ru: Для таймлапса включён плавный режим, но черновая башня отключена, что может привести к дефектам печати. Включите черновую башню и перенарежьте файл для печати.

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
ru: Плавный режим таймлапса не поддерживается, когда включена последовательность печати моделей по очереди.

en: Smooth speed discontinuity area
ru: Область сглаживания скорости

en: Smoothing
ru: Сглаживание

en: Smoothing wall speed along Z(experimental)
ru: Сглаживание скорости печати стенки по оси Z (экспериментально)

en: Smoothing z direction speed
ru: Сглаживание скорости по оси Z

en: Snap
ru: Клипса

en: Snap global parameters
ru: Глобальные параметры привязки

en: Snug
ru: Аккуратный

en: Softening temperature
ru: Температура размягчения

en: Software has New version.
ru: Доступна новая версия приложения.

en: Soluble material
ru: Растворимый материал

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
ru: Растворимый материал обычно используется для печати поддержки и связующего слоя поддержки.

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
ru: Некоторое количество материала в экструдере откатывается назад, чтобы избежать его течи при длительном перемещении. 0 - отключение отката.

en: Some connectors are overlapped
ru: Имеются пересекающиеся соединения

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
ru: Не удалось создать следующие профили:

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
ru: Некоторые из ваших изображений не удалось загрузить. Хотите перейти на страницу для выставления оценки?

en: Some presets are modified.
ru: В некоторых профилях имеются изменения.

en: Some values have been replaced. Please check them:
ru: Некоторые значения были заменены. Пожалуйста, проверьте их:

en: Space
ru: Пробел

en: Spacing
ru: Интервал

en: Spacing between support lines
ru: Расстояние между линиями поддержки.

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
ru: Расстояние между линиями связующего слоя снизу. Установите 0, чтобы получить сплошной слой.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
ru: Расстояние между линиями связующего слоя сверху. Установите 0, чтобы получить сплошной слой.

en: Sparse infill
ru: Заполнение

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
ru: Область с разреженным заполнением, размер которого меньше этого порогового значения, заменяется сплошным заполнением.

en: Sparse infill density
ru: Плотность заполнения

en: Sparse infill pattern
ru: Шаблон заполнения

en: Special mode
ru: Специальные режимы

en: Specify number of colors:
ru: Количество цветов:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
ru: Укажите URL-адрес пользовательского интерфейса вашего устройства, если он не совпадает с print_host

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed (mm/s)
ru: Скорость (мм/с)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
ru: Скорость возврата материала при откате. Если оставить 0, будет использоваться та же скорость что и при извлечении.

en: Speed for vertical shells with overhang regions. If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe internal solid infill speed above
ru: Скорость печати вертикальных оболочек с нависающими участками. Если задано в процентах, скорость вычисляется относительно скорости сплошного заполнения указанной выше.

en: Speed limitation
ru: Максимальные скорости перемещения

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
ru: Скорость вращения вспомогательного вентилятора для охлаждения моделей. Он всегда будет работать с этой скоростью, за исключением первых нескольких слоёв, которые обычно настроены на работу без охлаждения.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
ru: Скорость печати мостов и периметров с полным нависанием.

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
ru: Скорость вытяжного вентилятора во время печати. Эта скорость переопределяет скорость в пользовательском G-коде прутка.

en: Speed of exhuast fan after printing completes
ru: Скорость вытяжного вентилятора после завершения печати

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
ru: Скорость заполнения пробелов. Пробелы обычно имеют неравномерную ширину линии и должны печататься медленнее.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
ru: Скорость печати первого слоя, кроме сплошного заполнения.

en: Speed of inner wall
ru: Скорость печати внутренних периметров.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
ru: Скорость печати внутреннего сплошного заполнения, за исключением верхней и нижней поверхностей.

en: Speed of internal sparse infill
ru: Скорость заполнения

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
ru: Скорость печати внешнего периметра (видимого). Для улучшения качества, эту скорость делают ниже скорости внутренних периметров.

en: Speed of retractions
ru: Скорость извлечения материала при откате.

en: Speed of solid infill part of initial layer
ru: Скорость печати сплошного заполнения на первом слое.

en: Speed of support
ru: Скорость печати поддержки.

en: Speed of support interface
ru: Скорость печати связующего слоя поддержки.

en: Speed of top surface infill which is solid
ru: Скорость печати верхних сплошных поверхностей.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
ru: Скорость перемещения экструдера при позиционировании без печати.

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
ru: Ускорение печати с функцией «Переменная высота слоёв»
    Знаете ли вы, что можно печатать ещё быстрее, используя функцию «Переменная высота слоёв». Попробуйте!

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Sphere
ru: Сфера

en: Spiral
ru: Спиральный

en: Spiral vase
ru: Спиральная ваза

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
ru: Печать пустотелых и тонкостенных моделей по спирали. Модель печатается в одну стенку без верхней поверхности, заполнения и поддержки. При этом сопло при печати движется непрерывно по спирали вверх, что создаёт ровное и эстетически привлекательное изделие без шва.

en: Split
ru: Разделить

en: Split compound and compsolid into multiple objects
ru: Разделять составные объекты и сложные твердотельные тела на отдельные объекты.

en: Split the selected object
ru: Разделить выбранную модель

en: Split the selected object into multiple objects
ru: Разделить выбранную модель на отдельные модели

en: Split the selected object into multiple parts
ru: Разделить выбранную модель на отдельные части

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
ru: Разделение на модели/части
    Знаете ли вы, что можно разделить большую модель на маленькие для удобства раскрашивания или печати?

en: Split to objects
ru: Разделить на модели

en: Split to parts
ru: Разделить на части

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
ru: Распределение печатаемого на другие столы
    Знаете ли вы, что модель, состоящую из большого количества частей, можно распределить на несколько столов? Это упрощает процесс отслеживания всех деталей при печати.

en: Sport
ru: Спортивный

en: Square
ru: Квадрат

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
ru: Объединение моделей
    Знаете ли вы, что можно объединить несколько моделей в единую? Используйте для этого команду «Объединить в сборку», выбрав несколько моделей.

en: Stack overflow
ru: Переполнение стека

en: Stainless Steel
ru: Нержавеющая сталь

en: Stainless steel
ru: Нержавеющая сталь

en: Standard
ru: Стандартный

en: Start Calibration
ru: Запустить калибровку

en: Start G-code
ru: Стартовый G-код

en: Start G-code when start the printing of this filament
ru: Команды в G-коде, которые выполняются при запуске печати с этой пластиковой нитью.

en: Start G-code when start the whole printing
ru: Команды в G-коде, которые выполняются в самом начале печати.

en: Start PA:
ru: Начальный коэффициент PA:

en: Start Test Multi-Thread
ru: Запуск многопоточного теста

en: Start Test Single-Thread
ru: Запуск однопоточного теста

en: Start a new project
ru: Начать новый проект

en: Start a new window
ru: Открыть новое окно

en: Start calibration
ru: Запустить калибровку

en: Start end points
ru: Начальные и конечные точки

en: Start retraction length:
ru: Начальная длина отката:

en: Start speed:
ru: Начальная скорость:

en: Start temp:
ru: Начальная температура:

en: Start volumetric speed:
ru: Начальный объёмный расход:

en: Statement about User Experience Improvement Program
ru: Заявление о программе улучшения пользовательского опыта

en: Statement on User Experience Improvement Plan
ru: Заявление о плане улучшения взаимодействия с пользователем

en: Statistics of All Plates
ru: Статистика по всем столам

en: Status
ru: Статус

en: Step
ru: Шаг

en: Step 1
ru: Шаг 1

en: Step 2
ru: Шаг 2

en: Step 3
ru: Шаг 3

en: Step file import parameters
ru: Параметры импорта STEP файла

en: Still print by object?
ru: Продолжить печать по очереди?

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop Printing
ru: Остановить печать

en: Stop them and continue anyway?
ru: Остановить их и продолжить?

en: Storage
ru: Хранилище

en: Storage Abnormal
ru: Неисправность накопителя

en: Storage is not available or is in read-only mode.
ru: Накопитель недоступен или находится в режиме «только чтение».

en: Storage needs to be inserted before printing via LAN.
ru: Перед печатью по локальной сети необходимо вставить накопитель.

en: Storage needs to be inserted before printing.
ru: Перед печатью необходимо вставить накопитель.

en: Storage needs to be inserted before send to printer.
ru: Перед отправкой на принтер необходимо вставить накопитель.

en: Storage needs to be inserted before sending to printer.
ru: Перед отправкой на принтер необходимо вставить накопитель.

en: Storage needs to be inserted to record timelapse.
ru: Для записи таймлапса необходимо вставить накопитель.

en: Store Sent Files on External Storage
ru: Сохранять отправленные файлы на внешний носитель

en: Strength
ru: Прочность

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
ru: Обводка фигуры (%1%) не поддерживается: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
ru: Обводка фигуры (%1%) слишком тонкая (минимальная толщина %2% мм).

en: Strong cooling mode is suitable for printing PLA/TPU materials. In this mode, the printouts will be fully cooled.
ru: Режим интенсивного охлаждения подходит для печати такими материалами, как PLA/TPU. В этом случае охлаждение будет осуществляться в максимальном режиме.

en: Studio Version:
ru: Версия программы:

en: Studio has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
ru: Программа обнаружила, что функция синхронизации пользовательских профилей отключена, 
    что может привести к неудачной настройке прутка на странице «Принтер».
    Нажмите «Синхронизировать пользовательские профили», чтобы включить функцию синхронизации.

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
ru: Программа запомнит печатную пластину, выбранную в последний раз для определённой модели принтера.

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in QIDI Studio > Preferences
ru: Программа будет пересчитывать объёмы очистки каждый раз при изменении цвета пластиковой нити или её смены. Это можно отключить в меню QIDI Studio > Параметры.

en: Style
ru: Стиль

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs. Organic style will produce more organic shaped tree structure and less interfaces which makes it easer to be removed. The default style is organic tree for most cases, and hybrid tree if adaptive layer height or soluble interface is enabled.
ru: Стиль и форма создаваемой поддержки.
    
    Стиль «Сетка» создаёт более устойчивые опоры (по умолчанию). Стиль «Аккуратный» экономит материал и уменьшает образование дефектов на моделях.
    
    Стройный стиль древовидной поддержки предполагает более агрессивное объединение ветвей и экономию материала, в то время как крепкий стиль - крупные и прочные ветви, без экономии материала.
    Гибридный стиль - это сочетание стройного стиля с обычной поддержкой под большими плоскими выступами.
    Органический стиль создаёт структуру, больше всего напоминающую ветви деревьев, с меньшим количеством точек контакта между основным объектом и поддержками, что облегчает их удаление.
    
    По умолчанию в большинстве случаев используется органический стиль, а при включении независимой высоты слоя поддержки или растворимой поддержки - гибридный стиль.

en: Submit
ru: Отправить

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
ru: Вычитание объёмов
    Знаете ли вы, что можно вычесть одну сетку из другой с помощью модификатора «Объём для вычитания»? Таким образом, например, отверстия в модели можно создавать непосредственно в QIDI Studio. Подробнее читайте в документации.

en: Success to get history result
ru: История успешных результатов калибровки

en: Success!
ru: Успешно!

en: Successfully executed post-processing script
ru: Скрипт постобработки успешно выполнен.

en: Successfully sent. Close current page in %s s
ru: Успешно отправлено. Закрытие текущей страницы через %s с.

en: Successfully sent. Close current page in %s s.
ru: Успешно отправлено. Закрытие текущей страницы через %s с.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %s s.
ru: Успешно отправлено. Автоматический переход на страницу устройства через %s с.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
ru: Успешно отправлено. Автоматический переход на страницу устройства через %s с.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
ru: Успешно отправлено. Автоматический переход на следующую страницу через %s с.

en: Successfully synchronized color and type of filament from printer.
ru: Данные о цвете и типе материалов успешно обновлены с принтера.

en: Successfully synchronized nozzle and AMS number information.
ru: Данные о сопле и количестве АСПП успешно обновлены.

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
ru: Размонтирование прошло успешно. Теперь устройство %s(%s) может быть безопасно извлечено из компьютера.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
ru: Рекомендуемый объём очистки в диапазоне [%d - %d].

en: Summary
ru: Суммарная информация

en: Support
ru: Поддержка

en: Support Blocker
ru: Блокировщик поддержки

en: Support Cubic
ru: Динам. куб. поддержка

en: Support Enforcer
ru: Принудительная поддержка

en: Support Generated
ru: Поддержка сгенерирована

en: Support beta version update.
ru: Проверка обновлений бета-версий программы

en: Support control box temperature
ru: Поддержка управления температурой BOX

en: Support control chamber temperature
ru: Контроль температуры в термокамере

en: Support critical regions only
ru: Поддержка только критических областей

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
ru: Используется принудительная поддержка, но её генерация не включена. Пожалуйста, включите генерацию поддержки в настройках слайсера.

en: Support filament
ru: Пруток для поддержки

en: Support interface
ru: Связующий слой

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
ru: Слои поддержки будут иметь высоту слоя, отличную от высоты слоя модели. Это необходимо для настройки зазора между моделью и поддержкой для экономии времени печати. Опция неактивна, когда включена черновая башня.

en: Support material
ru: Поддержка

en: Support material is commonly used to print support and support interface
ru: «Материал для поддержки» обычно используется для печати поддержки и связующего слоя поддержки.

en: Support multi bed types
ru: Поддержка нескольких типов столов

en: Support painting
ru: Рисование поддержек

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
ru: Рисование поддержек
    Знаете ли вы, что можно прямо на модели рисовать где будет размещаться принудительная поддержка, а где поддержка будет заблокирована? Используйте для этого функцию «Рисование поддержек».

en: Support transition
ru: Переход поддержки

en: Support wall loops
ru: Периметров поддержки

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
ru: Для нависаний, угол наклона которых ниже заданного порогового значения, будут использоваться поддержки.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
ru: Рисование поддержек/Шва/Покраски: регулировка радиуса кисти

en: Support/Color Painting: adjust section position
ru: Рисование поддержек/Шва/Покраски: регулировка положения сечения

en: Support/object first layer gap
ru: Зазор между моделью и поддержкой на первом слое

en: Support/object xy distance
ru: Зазор между моделью и поддержкой по XY

en: Support/raft base
ru: Базовая поддержка/подложка

en: Support/raft interface
ru: Связующий слой поддержки/подложки

en: Supported range: 180°C - 350°C
ru: Поддерживаемый диапазон: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
ru: Рисование поддержек

en: Supports silent mode
ru: Поддержка тихого режима

en: Swap Y/Z axes
ru: Поменять местами оси Y/Z

en: Switch cloud environment, Please login again!
ru: Смена облачной среды, пройдите повторную аутентификацию!

en: Switch diameter
ru: Выбор диаметра сопла

en: Switch now
ru: Переключить сейчас

en: Switch tab page
ru: Переключение между вкладками

en: Switch to 3mf model files.
ru: Переключиться на файлы моделей в формате 3mf.

en: Switch to Device tab
ru: Переключиться на вкладку устройства

en: Switch to normal mode
ru: Переключиться на обычный режим

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
ru: Переключение в режим работы с моделями для редактирования настроек модификатора.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
ru: Переключение в режим работы с моделями для редактирования настроек процесса печати.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
ru: Переключиться на прямолинейный (rectilinear) шаблон?
    Да - переключиться на прямолинейный шаблон
    Нет - сбросить плотность заполнения до значения по умолчанию (отличного от 100%)

en: Switch to silent mode
ru: Переключиться на бесшумный режим

en: Switch to timelapse files.
ru: Переключиться на файлы таймлапсов.

en: Switch to video files.
ru: Переключиться на видеофайлы.

en: Switching application language
ru: Изменение языка приложения

en: Switching application language while some presets are modified.
ru: Смена языка приложения при изменении некоторых профилей.

en: Switching failed
ru: Переключение не удалось

en: Switching the language requires application restart.
ru: Для смены языка требуется перезапуск приложения.

en: Switching to a printer with different extruder types or numbers will discard or reset changes to extruder or multi-nozzle-related parameters.
ru: Выбор принтера с другим типом или количеством экструдеров приведёт к отмене или сбросу изменённых параметров, связанных с экструдером или соплами.

en: Switching...
ru: Переключение...

en: Symmetric infill y axis
ru: Симметричное заполнение по Y

en: Sync
ru: Синхронизировать

en: Sync AMS and nozzle information
ru: Синхронизация информации о соплах и АСПП

en: Sync Box information
ru: Синхронизировать информацию BOX

en: Sync extruder infomation
ru: Синхр. инф. с экструдером

en: Sync filaments with AMS
ru: Синхронизация прутка с АСПП

en: Sync now
ru: Синхронизировать

en: Sync printer information
ru: Синхр. инф. с принтером

en: Sync settings
ru: Настройки синхронизации

en: Sync user presets
ru: Синхронизировать пользовательские профили

[ctx: Sync_AMS]
en: Original
ru: Оригинал

[ctx: Sync_AMS]
en: Plate
ru: Пластина

[ctx: Sync_Nozzle_AMS]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: Synchronize AMS Filament Information
ru: Синхронизация информации о материалах АСПП

en: Synchronize Box Filament Information
ru: Синхронизировать информацию о филаментах BOX

en: Synchronize Filament Information
ru: Синхронизация информации о материале

en: Synchronize filament list from AMS
ru: Синхронизировать перечень материалов из АСПП

en: Synchronize filament list from BOX.
ru: Синхронизировать список филаментов из BOX.

en: Synchronize now
ru: Синхронизировать

en: Synchronize nozzle and AMS information
ru: Синхронизировать информацию о соплах и АСПП

en: Synchronize nozzle information and the number of AMS
ru: Синхронизировать информацию о соплах и количестве АСПП

en: Synchronize nozzle information and the number of BOX
ru: Синхронизировать информацию о сопле и количество BOX

en: Synchronize the modification of parameters to the corresponding parameters of another extruder.
ru: Перенести измененные параметры этого экструдера на второй.

en: Synchronizing AMS filaments will discard your modified but unsaved filament presets.
    Are you sure you want to continue?
ru: Синхронизация материалов АСПП сбросит все несохранённые изменения в профилях материала. 
    Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Synchronizing device information
ru: Синхронизация информации об устройстве

en: Synchronizing device information time out
ru: Время синхронизации информации об устройстве истекло

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
ru: Синхронизация результатов печати. Повторите попытку через несколько секунд.

en: System Version:
ru: Версия ОС:

en: System presets
ru: Системные профили

en: TPU 90A/TPU 85A is too soft and does not support automatic Flow Dynamics calibration.
ru: Автоматическая калибровка динамики потока не работает с TPU 90A/TPU 85A, так как эти материалы слишком мягкие и эластичные.

en: TPU is not supported by AMS.
ru: Печать TPU с помощью АСПП не поддерживается.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
ru: Автоматическая калибровка динамики потока для TPU не поддерживается.

en: Task Name
ru: Имя задания

en: Task Sending
ru: Отправка заданий

en: Task Sent
ru: Отправленные задания

en: Task Status
ru: Статус задания

en: Task canceled
ru: Задание отменено

en: Task canceled.
ru: Задание отменено.

en: Temp step:
ru: Шаг температуры:

en: Temperature
ru: Температура

en: Temperature (°C)
ru: Температура (°C)

en: Temperature Calibration
ru: Калибровка температуры

en: Temperature calibration
ru: Калибровка температуры

en: Temperature variation
ru: Разница температур

en: Temperature:
ru: Температура:

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Custom G-code
ru: Шаблон пользовательского G-кода

en: Temporarily closed because there is no printing for a while.
ru: Видеотрансляция приостановлена из-за длительного отсутствия печати.

en: Terms and Conditions
ru: Условия использования

en: Test
ru: Тест

en: Test Bing.com
ru: Тест доступности Bing.com

en: Test HTTP
ru: Тест HTTP

en: Test HTTP Service:
ru: Тест HTTP сервера:

en: Test Plugin Download:
ru: Тест загрузки плагина:

en: Test QIDI Tech
ru: Тест доступности QIDI Tech

en: Test QIDI Tech:
ru: Тест доступности QIDI Tech:

en: Test Storage Download:
ru: Тест накопителя (загрузка):

en: Test Storage Upgrade:
ru: Тест накопителя (обновление):

en: Test Storage Upload
ru: Тест накопителя (отправка)

en: Test Storage Upload:
ru: Тест накопителя (отправка):

en: Test bing.com:
ru: Тест доступности bing.com:

en: Test plugin download
ru: Тест загрузки плагина

en: Test storage
ru: Тест накопителя

en: Test storage download
ru: Тест накопителя (загрузка)

en: Test storage upgrade
ru: Тест накопителя (обновление)

en: Text Gap
ru: Межбуквенный 
    интервал

en: Text shape
ru: Форма текста

en: Texture
ru: Текстура

en: Textured PEI Plate
ru: Текстурированная PEI пластина

en: Thank you for purchasing a QIDI Tech device.Before using your QIDI Tech device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Tech device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Tech Privacy Policy, please do not use QIDI Tech equipment and services.
ru: Благодарим вас за покупку устройства QIDI Tech. Перед использованием устройства QIDI Tech ознакомьтесь с правилами и условиями. Нажимая на кнопку «Согласие на использование устройства QIDI Tech», вы соглашаетесь соблюдать Политику конфиденциальности и Условия использования (далее - «Условия»). Если вы не соблюдаете или не согласны с Политикой конфиденциальности QIDI Tech, пожалуйста, не пользуйтесь оборудованием и услугами QIDI Tech.

en: The %s diameter(%.1fmm) of current printer doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
ru: Диаметр %s (%.1f мм) текущего принтера не совпадает с тем что в нарезанном файле (%.1f мм). Убедитесь, что сопло, установленное на принтере, соответствует настройкам, а затем выберите соответствующий профиль принтера при нарезке.

en: The %s nozzle can not print %s.
ru: Сопло %s не может печатать %s.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
ru: Файл '%s' уже существует в текущем каталоге. Хотите перезаписать его?
    Если нет, то к имени будет добавлен временной суффикс.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
ru: Файл .gcode.3mf не содержит данных G-кода. Используя QIDI Studio нарежьте его и экспортируйте в новый файл .gcode.3mf.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
ru: Версия этого 3mf файла сохранена в бета-версии приложения и она новее вашей текущей версии QIDI Studio.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
ru: Версия файла 3mf новее, чем ваша текущая версия QIDI Studio.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
ru: В этом 3mf файле содержатся следующие пользовательские профили прутка или принтера:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
ru: В профиле прутка или принтера этого 3mf файла содержится следующий модифицированный G-код:

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
ru: 3mf проект сохранён в старой версии QIDI Studio, поэтому загрузятся только данные геометрии.

en: The 3mf is not from QIDI Tech, load geometry data only.
ru: Этот 3mf создан не в QIDI Tech, поэтому загрузятся только данные геометрии.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
ru: АСПП автоматически считывает информацию о материале при установке новой катушки QIDI. Это занимает около 20 секунд.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ru: АСПП будет автоматически считывать информацию о вставленных материалах при включении принтера. Это занимает около одной минуты. В процессе считывания информации о материале катушка вращается.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
ru: АСПП не будет автоматически считывать информацию о вставленных материалах при включении принтера и продолжит использовать данные, записанные перед последним выключением.

en: The BOX will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
ru: BOX автоматически прочитает информацию о филаменте при вставке нового филамента QIDI Tech. Это займет около 20 секунд.

en: The BOX will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ru: При запуске BOX автоматически прочитает информацию о вставленном филаменте. Это займет около 1 минуты. В процессе чтения будут прокручиваться катушки филамента.

en: The Config can not be loaded.
ru: Профиль не может быть загружен.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
ru: Пластиковая нить с таким именем %s уже существует. 
    Если продолжить создание, то созданный профиль будет отображаться с полным именем. Хотите продолжить?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
ru: QIDI Studio нуждается в обновлении.

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech website.
ru: Версия QIDI Studio слишком устарела для включения облачного сервиса. Пожалуйста, загрузите последнюю версию с сайта QIDI Tech.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
ru: Архив SLA не содержит никаких профилей. Пожалуйста, сначала активируйте какой-нибудь профиль SLA принтера, прежде чем импортировать этот SLA архив.

en: The Seal button is primarily used to control the auxiliary component cooling fan to balance the chamber temperature.
ru: Кнопка "Seal" управляет вспомогательным вентилятором для балансировки температуры камеры.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
ru: В настоящее время для режима черновой башни поддерживается только относительная адресация экструдера (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
ru: Параметр прочистки недоступен при использовании отката из прошивки.
    
    Отключить его для включения отката из прошивки?

en: The acceleration of travel except initial layer
ru: Ускорение при перемещении, за исключением первого слоя.

en: The acceleration of travel of initial layer
ru: Ускорение при перемещении на первом слое.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
ru: Реальные объёмы очистки равны множителю очистки, умноженному на объёмы очистки, указанные в таблице.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
ru: Количество материала, которое необходимо выдавить во время разглаживания относительно потока при нормальной высоте слоя.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
ru: Угол изменения диаметра ветвей по мере их постепенного утолщения к основанию. При 0, ветви будут иметь одинаковый диаметр по всей своей длине. Небольшой угол может повысить устойчивость органической поддержки.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
ru: Приложение не может работать нормально, так как версия OpenGL ниже 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
ru: Среднее расстояние между случайными точками, которые вносятся в каждый сегмент линии периметра. Уменьшение расстояния между точками нечёткой оболочки, увеличит число случайно смещённых точек на стенке периметра, т.е. увеличит их плотность.

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
ru: Процесс калибровки включает два типа: грубую и точную калибровку.
    Обычно сначала проводится грубая калибровка для определения диапазона, затем точная для получения точных значений. Можно использовать значения грубой калибровки напрямую.
    Перед калибровкой выберите принтер, расходные материалы и процесс в верхнем левом углу текущей страницы.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
ru: Программа калибровки автоматически определяет состояние вашего принтера, чтобы свести к минимуму ошибки оборудования.
    Это обеспечивает оптимальную работу устройства.

en: The certificate has expired. Please check the time settings or update QIDI Studio and try again.
ru: Срок действия сертификата истёк. Убедитесь в корректности системного времени или обновите QIDI Studio.

en: The certificate is no longer valid and the printing functions are unavailable. If you need printing. Please visit the official website at https://qidi3d.com/ to download and update.
ru: Функции печати недоступны из-за устаревшего сертификата. Чтобы продолжить печатать, загрузите обновление с сайта https://qidi3d.com.

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
ru: цвета уже выбраны. Для продолжения вы можете
    нажать «OK» или подобрать их вручную.

en: The configuration is up to date.
ru: Обновление профилей отсутствует.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDI Studio.
ru: Возможно, этот профиль создан в более новой версии QIDI Studio.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
ru: Пакет профилей был изменён при предыдущем запуске мастера настройки.

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
ru: Пакет профилей несовместим с текущим приложением.
    %s обновит пакет профилей, иначе он не сможет запуститься.

en: The connected printer does not match the currently selected printer. Please change the selected printer.
ru: Подключенный принтер не соответствует выбранному профилю принтера. Выберите нужный принтер.

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
ru: Текущая температура или целевая температура внутри термокамеры превышает 45℃. Чтобы избежать засорения экструдера, запрещается загрузка низкотемпературной печатной нити (PLA/PETG/TPU).

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
ru: Текущая версия прошивки принтера не поддерживает калибровку.
    Обновите прошивку принтера.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
ru: Текущая температура стола довольно высока. При печати этим материалом в закрытом корпусе возможно засорение сопла. Откройте переднюю дверцу и/или верхнюю крышку принтера.

en: The current nozzle diameter (%.1fmm) doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
ru: Текущий диаметр сопла (%.1f мм) не совпадает с тем что в нарезанном файле (%.1f мм). Убедитесь, что сопло, установленное на принтере, соответствует настройкам, а затем выберите соответствующий профиль принтера при нарезке.

en: The current printer does not support timelapse in Traditional Mode when printing By-Object.
ru: Текущий принтер не может записывать таймлапсы в обычном режиме при печати моделей «По очереди».

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
ru: В текущем проекте имеются несохранённые изменения. 
    Сохранить их перед продолжением?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
ru: В текущем проекте имеются несохранённые изменения. 
    Сохранить их перед продолжением?

en: The currently selected machine preset is inconsistent with the connected printer type.
    Are you sure to continue syncing?
ru: Выбранный в данный момент профиль принтера не соответствует типу подключенного принтера.
    Вы уверены, что хотите продолжить синхронизацию?

en: The currently selected nozzle diameter of %s extruder does not match the actual nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
ru: Выбранный в данный момент диаметр сопла экструдера %s не соответствует фактическому диаметру сопла.
    Пожалуйста, нажмите кнопку синхронизации выше и перезапустите калибровку.

en: The currently selected nozzle type of %s extruder does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
ru: Выбранный в данный момент тип сопла для экструдера %s не соответствует фактическому типу сопла принтера.
    Пожалуйста, нажмите кнопку синхронизации выше и перезапустите калибровку.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
ru: Ускорение по умолчанию для обычной печати и перемещения, кроме первого слоя.

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
ru: Устройство не может обработать больше сообщений. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: The distance between the lines of ironing
ru: Расстояние между линиями разглаживания.

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
ru: Расстояние от границы между моделями для создания взаимосвязанной структуры, измеряемое в ячейках. Слишком малое количество ячеек приведет к плохой адгезии.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
ru: Расстояние от внешней стороны модели, где взаимосвязанные структуры не будут создаваться, измеряемое в ячейках.

en: The distance to keep the from the edges of ironing line. 0 means not apply.
ru: Расстояние в мм между областью разглаживания и краем модели. 0 - отключение.

en: The entered nozzle diameter is invalid, please re-enter:
ru: Неверно введён диаметр сопла, пожалуйста, введите его повторно:

en: The estimated printing time for 
    multi-color models may be inaccurate.
ru: Расчётное время печати для многоцветной 
    модели может быть неточным.

en: The extruder must be selected.
ru: Необходимо выбрать экструдер.

en: The failed test result has been dropped.
ru: Результат неудачного теста был удалён.

en: The fan controls the temperature during printing to improve print quality.The system automatically adjusts the fan's switch and speed according to different printing materials.
ru: Вентилятор помогает охлаждать материал во время печати, повышая качество печати. Система решает, когда дуть сильнее или слабее, а когда выключить его в зависимости от типа материала.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
ru: При выборе прутка не найден профиль прутка, выберите его повторно.

en: The filament grouping method for current plate is determined by the dropdown option at the slicing plate button.
ru: Метод группировки пластиковых нитей для текущей пластины устанавливается через выпадающее меню на кнопке «Нарезать стол».

en: The filament information in the BOX has changed. Please resynchronize it.
ru: Информация о филаментах в BOX изменилась. Пересинхронизируйте.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. A random filament preset will be used.
ru: Материал несовместим с текущими настройками принтера. Будет использован случайный профиль прутка.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. Generic filament presets will be used.
ru: Материал несовместим с текущими настройками принтера. Будут использованы стандартные профили прутка.

en: The filament model is unknown. A random filament preset will be used.
ru: Неизвестный тип материала. Будет использован случайный профиль прутка.

en: The filament model is unknown. Generic filament presets will be used.
ru: Неизвестный тип материала. Будет использован стандартный профиль прутка.

en: The filament model is unknown. Still using the previous filament preset.
ru: Неизвестный тип материала. Будет использован предыдущий профиль прутка.

en: The filament must be selected.
ru: Выберите пластиковую нить.

en: The filaments on the printer are all unknown types. Please go to the printer screen or software device page to set the filament type.
ru: Весь материал в принтере неизвестного типа. Тип материала можно задать с экрана принтера или в программе на странице «Принтер».

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
ru: Файл %s уже существует.
    Хотите заменить его?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
ru: Файл %s отправлен в память принтера и может быть просмотрен на нём.

en: The file already exists, do you want to replace it?
ru: Файл уже существует. Перезаписать его?

en: The file contains invalid vertex index.
ru: Файл содержит неверное количество вершин.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
ru: Файл содержит многоугольники с менее чем 2 вершинами.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
ru: Файл содержит многоугольники с более чем 4 вершинами.

en: The file does not contain any geometry data.
ru: Файл не содержит никаких геометрических данных.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
ru: Размер файла превышает %d МБ, пожалуйста, попробуйте импортировать его ещё раз.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
ru: Ошибка в версии прошивки. Перед печатью её необходимо исправить и обновить. Хотите обновить сейчас? Вы можете сделать это позже с принтера или при следующем запуске программы.

en: The firmware version of the printer is too low. Please update the firmware and try again.
ru: Версия прошивки принтера слишком старая. Пожалуйста, обновите прошивку и повторите попытку.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
ru: Параметр «коэффициент потока модели» — это то же самое, что и «коэффициент потока», но применяется к конкретному объекту.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
ru: Следующие символы не разрешены файловой системой FAT:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
ru: В процессе загрузки изображений возникли следующие проблемы. Игнорировать их?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
ru: Следующая модель(и) имеет пустой начальный слой и не может быть напечатана. Пожалуйста, обрежьте нижнюю часть или включите поддержку.

en: The following plates are skipped due to different arranging settings from global:
ru: Следующие пластины пропущены из-за отличных от глобальных настроек размещения:

en: The following presets inherit this preset. | The following preset inherits this preset.
ru[0]: Профиль, указанный ниже, наследуется от текущего профиля.
ru[1]: Профили, указанные ниже, наследуются от текущего профиля.
ru[2]: Профили, указанные ниже, наследуются от текущего профиля.

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
ru[0]: Профиль, указанный ниже, наследуется от текущего профиля.
ru[1]: Профили, указанные ниже, наследуются от текущего профиля.
ru[2]: Профили, указанные ниже, наследуются от текущего профиля.

en: The generic presets are conservatively tuned for compatibility with a wider range of filaments. For higher printing quality and speeds, please use QIDI filaments with QIDI presets.
ru: Стандартные профили настроены таким образом, чтобы обеспечить совместимость с более широким спектром материалов. Для получения более высокого качества и скорости печати используйте материалы QIDI с профилями QIDI.

en: The height of nozzle tip.
ru: Высота кончика сопла.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
ru: Высота балок взаимосвязанной структуры, измеряемая в количестве слоёв. Чем меньше слоёв, тем она будет прочнее, но более подвержена дефектам.

en: The host or IP or URL cannot be empty.
ru: Хост, IP или URL не могут быть пустыми.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
ru: Импортированный SLA архив не содержит никаких профилей. Текущие SLA профили использовались в качестве резервных.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
ru: Введённое значение должно быть больше %1%, но меньше %2%.

en: The input value size must be 3.
ru: Размер входного значения должен быть равен 3.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
ru: Это наибольшая высота печатаемого слоя для этого экструдера, которая используется для ограничения функции «Переменная высота слоёв».

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
ru: Длина быстрого отката перед очисткой, выраженная в процентах от общей длины отката.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
ru: Функция обнаружения метки (QR-кода) печатной пластины. Печать приостанавливается, если метка находится не в том месте.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
ru: Это наименьшая высота печатаемого слоя для данного экструдера и в то же время нижний предел для функции «Переменная высота слоёв».

en: The machine is not synchronized with the box, so the box cannot be activated.
ru: Аппарат не синхронизирован с модулем, поэтому активация невозможна.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
ru: Коэффициент пропорционального изменения величины потока подаваемого пластика. Рекомендуемый диапазон значений от 0,95 до 1,05.
    При небольшом переливе или недоливе на поверхности, корректировка этого параметра поможет получить хорошую гладкую поверхность.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
ru: При этой температуре материал размягчается, поэтому, когда температура стола равна или превышает её, настоятельно рекомендуется открыть переднюю дверцу и/или верхнюю крышку принтера, чтобы избежать засорения сопла.

en: The material type of filament
ru: Тип материала пластиковой нити.

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
ru: Максимальное количество принтеров, которое можно выбрать - %d

en: The maximum printing speed on the prime tower excluding ramming.
ru: Максимальная скорость печати черновой башни без учёта рэмминга.

en: The maximum temperature cannot exceed
ru: Максимальная температура не должна превышать

en: The maximum volumetric speed for ramming, where -1 means using the maximum volumetric speed.
ru: Максимальный объёмный расход при рэмминге, где "-1" означает использование максимального объёмного расхода.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
ru: Материал сопла. Определяет абразивную стойкость сопла, а также то, каким материалом можно печатать.

en: The min width of top areas in percentage of perimeter line width.
ru: Параметр, который определяет минимальную ширину верхних участков модели, чтобы они считались "верхней поверхностью". Ширина измеряется в процентах от ширины линии периметра.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
ru: Минимальная скорость печати при которой происходит сброс скорости для лучшего охлаждения.

en: The minmum temperature should not be less than
ru: Минимальная температура должна быть не менее

en: The model has too many empty layers.
ru: В модели слишком много пустых слоев.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
ru: Модель не найдена, выберите производителя.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
ru: Множитель должен находиться в диапазоне [%.2f - %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
ru: Имя "%1%" уже существует.

en: The name cannot be empty.
ru: Имя не может быть пустым.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
ru: Имя не должно совпадать с именем предустановленного профиля.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
ru: Имя не должно совпадать с именем системного профиля.

en: The name cannot exceed 40 characters.
ru: Максимальная длина имени 40 символов.

en: The name is not allowed to be empty.
ru: Имя не может быть пустым.

en: The name is not allowed to end with space character.
ru: Имя не должно заканчиваться пробелом.

en: The name is not allowed to exceeds 32 characters.
ru: Максимальная длина имени 32 символа.

en: The name is not allowed to start with space character.
ru: Имя не должно начинаться с пробела.

en: The name is the same as another existing preset name
ru: Имя совпадает с именем другого существующего профиля

en: The name length exceeds the limit.
ru: Слишком длинное имя.

en: The name may show garbage characters!
ru: В названии могут присутствовать ненужные символы!

en: The notes are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
ru: Заметки слишком большие и могут не синхронизироваться с облаком. Пожалуйста, не превышайте 40 КБ.

en: The nozzle diameter does not match the actual printer nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
ru: Диаметр сопла не соответствует фактическому диаметру сопла принтера.
    Пожалуйста, нажмите кнопку синхронизации выше и перезапустите калибровку.

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
ru: Диаметр сопла был синхронизирован с настройками принтера

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
ru: Диаметр сопла не задан, пожалуйста, выберите заново.

en: The nozzle flow is not set. Please set the nozzle flow rate before editing the filament.
    'Device -> Print parts'
ru: Не задан объёмный расход сопла. Пожалуйста, задайте его перед редактированием прутка.
    Принтер -> Части принтера.

en: The nozzle flow setting of %s(%s) doesn't match with the slicing file(%s). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset while slicing.
ru: Настройка потока для сопла %s(%s) не совпадает с тем что в нарезанном файле (%s). Убедитесь, что сопло, установленное на принтере, соответствует настройкам, а затем выберите соответствующий профиль принтера при нарезке.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
ru: Твердость сопла, установленного по умолчанию, недостаточна для печати данной пластиковой нитью. Замените сопло на закалённое или смените пластиковую нить. В противном случае сопло будет изношено или повреждено.

en: The nozzle must be selected.
ru: Необходимо выбрать сопло.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
ru: Температура сопла и максимальный объёмный расход влияют на результаты калибровки. Введите те же значения, которые вы используете при фактической печати. Их можно заполнить автоматически, выбрав существующий профиль пластиковой нити.

en: The nozzle type and AMS quantity information has not been synced from the connected printer.
    After syncing, software can optimize printing time and filament usage when slicing.
    Would you like to sync now ?
ru: Информация о типе сопла и количестве АСПП не была синхронизирована с подключенного принтера. 
    После синхронизации программа может оптимизировать время печати и расход материала при нарезке. 
    Выполнить синхронизацию сейчас?

en: The nozzle type is not set. Please check.
ru: Пожалуйста, задайте тип сопла.

en: The nozzle type is not set. Please set the nozzle and try again.
ru: Не задан тип сопла. Пожалуйста, задайте тип сопла и повторите попытку.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
ru: Минимальная толщина оболочки снизу в мм. Если толщина оболочки, рассчитанная по количеству сплошных слоёв снизу, меньше этого значения, количество сплошных слоёв снизу будет автоматически увеличено при нарезке, для удовлетворения минимальной толщины оболочки. Это позволяет избежать слишком тонкой оболочки при небольшой высоте слоя. 0 означает, что этот параметр отключён, а толщина оболочки снизу полностью задаётся количеством сплошных слоёв снизу.

en: The number of other layers print sequence
ru: Количество других слоёв при последовательной печати

en: The number of printer extruders and the printer selected for calibration does not match.
ru: Количество экструдеров у принтера не соответствует выбранному для калибровки принтеру.

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
ru: Необходимо наличия хотя бы одного работающего принтера для выполнения задач печати.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
ru: Минимальная толщина оболочки сверху в мм. Если толщина оболочки, рассчитанная по количеству сплошных слоёв сверху, меньше этого значения, количество сплошных слоёв сверху будет автоматически увеличено при нарезке, для удовлетворения минимальной толщины оболочки. Это позволяет избежать слишком тонкой оболочки при небольшой высоте слоя. 0 означает, что этот параметр отключён, а толщина оболочки сверху полностью задаётся количеством сплошных слоёв снизу.

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
ru: Количество пользовательских профилей, кэшированных в облаке, превысило установленный лимит. Новые создаваемые пользовательские профили можно будет использовать только локально.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
ru: Количество периметров, отсчитываемое от заполнения, на которые будут распространяться изменения, вносимые генератором периметров Arachne. Если значение параметра низкое (например, 1), то только первый периметр от заполнения будет печататься с переменной толщиной, а все остальные периметры (второй, третий и т.д.) — с фиксированной шириной, заданной в настройках слайсера (например, 0.45 мм для сопла 0.4 мм).

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
ru: Модель из файла %s слишком мала. Возможно, её размеры 
    в метрах или дюймах. Внутренней единицей программы 
    являются миллиметры. Пересчитать размеры модели?

en: The path is not exists!
ru: Путь не существует!

en: The peroid of backup in seconds.
ru: Время резервного копирования в секундах.

en: The physical arrangement and components of a printing device
ru: Конструкция физического принтера

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
ru: Проигрыватель не загружается. Нажмите кнопку «Воспроизвести», чтобы повторить попытку.

en: The position or size of some models exceeds the %s's printable range.
ru: Расположение некоторых моделей или их размер выходит за область печати %s.

en: The position or size of the model %s exceeds the %s's printable range.
ru: Расположение модели %s или её размер выходит за область печати %s.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
ru: В настоящее время режим черновой башни поддерживается только следующими типами G-кода: Marlin, Klipper, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware и Repetier.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
ru: Черновая башня не поддерживается при печати в режиме «По очереди».

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
ru: Черновой башни не поддерживается, когда включена функция переменной высоты слоя. Требуется, чтобы все модели имели одинаковую высоту слоя.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
ru: Для черновой башни требуется, чтобы все модели имели одинаковую переменную высоту слоя.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
ru: Для черновой башни требуется, чтобы зазор поддержки был кратен высоте слоя.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
ru: Для черновой башни требуется, чтобы все модели были напечатаны на одинаковом количестве слоёв подложки.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
ru: Для использования черновой башни требуется, чтобы все модели были нарезаны с одинаковой высотой слоя.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
ru: Для использования черновой башни требуется, чтобы у всех моделей была одинаковая высота слоя.

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
ru: Для черновой башни требуется, чтобы поддержка и модель имели одинаковую высоту слоя.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
ru: Файл печати превышает максимально допустимый размер (1 ГБ). Пожалуйста, упростите модель и нарежьте ещё раз.

en: The printer does not currently support auto refill.
ru: В настоящее время принтер не поддерживает функцию автодозаправки.

en: The printer does not support sending to printer storage.
ru: Принтер не поддерживает отправку в хранилище принтера.

en: The printer has already been bound.
ru: Принтер уже привязан.

en: The printer is busy on other print job
ru: Принтер занят другим заданием

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
ru: Сейчас идёт загрузка. Пожалуйста, повторите попытку после завершения.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
ru: Принтер выполняет команды. После их выполнения перезапустите процесс печати.

en: The printer is not standby, please check.
ru: Принтер не в режиме ожидания, проверьте.

en: The printer is offline, please check.
ru: Принтер offline, проверьте.

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
ru: Принтер должен находиться в одной локальной сети с QIDI Studio.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
ru: Неправильный режим работы принтера, пожалуйста, переключитесь на режим «Только LAN».

en: The printer model was not found, please reselect.
ru: Модель принтера не найдена, пожалуйста, выберите заново.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
ru: Профиль принтера не найдена, выберите заново.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
ru: Профиль принтера с таким именем уже существует. Хотите перезаписать его?
    	Да: перезаписать профиль принтера. Профили прутка и процесса с теми же именами будут созданы заново, а профили без имени будут зарезервированы.
    	Отмена: не создавать профиль и вернуться на экран создания.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
ru: Выбранный профиль принтера в настройках слайсера не совпадает с фактическим принтером. Для нарезки рекомендуется использовать тот же профиль принтера.

en: The printer will automatically read the calibration results.
ru: Принтер автоматически считывает результаты калибровки.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
ru: Скорость печати в экспортированном G-коде будет замедлена, если расчётное время печати слоя меньше заданного здесь значения, для обеспечения лучшего охлаждения этих слоёв.

en: The project is no longer available.
ru: Проект больше недоступен.

en: The provided file name is not valid.
ru: Указано недопустимое имя файла.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
ru: Минимально рекомендуемая температура не может быть выше максимально рекомендуемой.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
ru: Минимально рекомендуемая температура меньше 190 градусов или максимально рекомендуемая температура выше 300 градусов.

en: The rough surface of PLA Glow can accelerate wear on the AMS system, particularly on the internal components of the AMS Lite.
ru: Шероховатая поверхность PLA Glow может ускорить износ внутренних компонентов АСПП, особенно это касается АСПП Lite.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
ru: Клиновидный шов простирается по всей длине периметра.

en: The selected file
ru: В выбранном файле

en: The selected file contains no geometry.
ru: Выбранный файл не содержит геометрии.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
ru: Выбранный файл содержит несколько непересекающихся областей. Такие файлы не поддерживаются.

en: The selected material only supports the current fan mode, and it can't be changed during printing.
ru: Выбранный материал поддерживает только текущий режим вентилятора, и его нельзя изменить во время печати.

en: The selected object couldn't be split.
ru: Выбранная модель не может быть разделена.

en: The selected preset is null!
ru: Выбранный профиль пуст!

en: The selected preset: %s is not found.
ru: Выбранный профиль %s не найден.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
ru: Выбранный принтер (%s) несовместим с профилем принтера (%s), выбранным в слайсере.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
ru: Выбранный принтер (%s) несовместим с конфигурацией файла печати (%s). Пожалуйста, измените профиль принтера на странице подготовки или выберите совместимый принтер на этой странице.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
ru: Выбранный принтер несовместим с выбранными профилями принтера.

en: The selected printer is not connected to the BOX or the filaments are not synchronized. Please check.
ru: Выбранный принтер не подключён к BOX или нити не синхронизированы. Пожалуйста, проверьте.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
ru: Сервер не отвечает. Нажмите на ссылку ниже, чтобы проверить статус сервера.

en: The size of nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
ru: Диаметр сопла в профиле не соответствует сохранённому в памяти диаметру сопла. Вы недавно сменили сопло?

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
ru: Размер файла для печати слишком велик. Пожалуйста, уменьшите размер файла и повторите попытку.

en: The smaller the number, the longer the speed transition path. 0 means not apply.
ru: Используется для управления длиной участка плавного перехода. Чем меньше значение, тем длиннее такой участок, что означает, что переход скорости между нависающими и ненависающими участками будет более плавный. Обычно рекомендуется устанавливать в диапазоне от 1 до 200. 0 - значит не применять.

en: The software does not support using different diameter of nozzles for one print.
    If the left and right nozzles are inconsistent, we can only proceed with single-head printing.
    Please confirm which nozzle you would like to use for this project.
ru: Программа пока не поддерживает одновременную печать с использованием двух сопел разного диаметра.
    Так как диаметры сопел не совпадают, выберите диаметр сопла, который вы хотите использовать для этого проекта.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
ru: Режим «Спиральная ваза» не работает, когда модель печатается несколькими материалами.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
ru: Начальная и конечная точки от зоны обрезки до мусорного лотка.

en: The start position to print each part of outer wall
ru: Начальная позиция для печати каждой части внешнего периметра.

en: The start, end or step is not valid value.
ru: Недопустимое значение: начальное, конечное или шаг.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
ru: Предоставленный файл не может быть прочитан, так как он пуст.

en: The system preset does not allow creation. 
    Please re-enter the printer model or nozzle diameter.
ru: Системный профиль не позволяет создавать принтер. 
    Пожалуйста, повторно введите модель принтера или диаметр сопла.

en: The target object contains only one part and can not be split.
ru: Целевая модель едина и не может быть разделена на части.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
ru: Вы не можете изменить тип последнего твердотельного элемента модели.

en: The uploads are still ongoing
ru: Загрузки всё ещё продолжаются

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
ru: Имя производителя не может начинаться с числа. Пожалуйста, введите нормальное имя.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
ru: Объём материала, который необходимо выдавить для подготовки экструдера на черновой башне.

en: The volume of the object is zero
ru: Объём модели равен нулю

en: The wall of prime tower will add four ribs and make its cross-section as close to a square as possible, so the width will be fixed.
ru: Добавление четырёх рёбер жесткости к стенке черновой башни, чтобы сделать её сечение максимально квадратным, в результате чего ширина останется неизменной.

en: The wall of prime tower will fillet
ru: Скругление углов стенки черновой башни.

en: The wall of prime tower will skip the start points of wipe path
ru: При печати черновой башни пропускаются начальные точки траектории очистки.

en: The width of the interlocking structure beams.
ru: Ширина балок взаимосвязанной конструкции.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
ru: Величина амплитуды дрожания (т.е. в обои направления) измеряемая перпендикулярно печатаемому периметру. Желательно, чтобы она была меньше ширины внешнего периметра.

en: The wipe speed is determined by speed of current extrusion role. e.g if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
ru: Скорость очистки будет определяться скоростью текущего типа экструзии, т.е. если операция очистки выполняется сразу после экструзии внешнего периметра, то для очистки используется скорость экструзии внешнего периметра.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
ru: Скорость очистки определяется текущей настройкой. Если задано в процентах, то она вычисляется относительно скорости перемещения. 80% - значение по умолчанию.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
ru: Этот параметр включает печать черновой башни - специальной структуры, которая используется для очистки сопла от остатков материала и стабилизации давления внутри сопла при смене экструдера, чтобы избежать дефектов на поверхности печатаемой модели. В основном она используется для многоцветной и мультиматериальной печати в многоинструментальных принтерах.

en: The z gap between the bottom support interface and object
ru: Вертикальное расстояние между связующим слоем поддержки снизу и моделью.

en: The z gap between the top support interface and object
ru: Вертикальное расстояние между связующим слоем поддержки сверху и моделью.

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
ru: Синхронизация не выполнена, ввиду отсутствия совместимых пластиковых нитей.

en: There are no filaments on the printer. Please load the filaments on the printer first.
ru: В принтере отсутствует материал. Пожалуйста, сначала загрузите материал в принтер.

en: There are no tasks to be sent!
ru: Нет заданий для отправки!

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
ru: В АСПП установлены неизвестные пластиковые нити. Убедитесь, что стоят именно те, что вам нужны. Если всё в порядке, нажмите «Подтвердить», чтобы начать печать.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset.
    Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
ru: Имеется несколько неизвестных или несовместимых материалов, сопоставленных с общим профилем. 
    Обновите или перезапустите QIDI Studio, чтобы проверить наличие обновлений системных профилей.

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
ru: В модели есть три области для наблюдения:
    1. В областях 1 и 3: при слишком малом значении предварительного давления происходит накопление материала, при слишком высоком — недостаток нити.
    2. В области 2: при малом значении — избыток материала в углах, при высоком — пропуски нитей и скругление углов.
    Сохраните значение с наилучшим эффектом поверхности.

en: There are unset nozzle types. Please set the nozzle types of all extruders before synchronizing.
ru: Не все типы сопел заданы. Пожалуйста, перед синхронизацией задайте типы сопел для всех экструдеров.

en: There are warnings after slicing models:
ru: Предупреждение о нарезке моделей:

en: There is %d config exported. (Only non-system configs) | There are %d configs exported. (Only non-system configs)
ru[0]: Экспортирован %d профиль (только не системный).
ru[1]: Экспортировано %d профиля (только не системные).
ru[2]: Экспортировано %d профилей (только не системные).

en: There is %d config imported. (Only non-system and compatible configs) | There are %d configs imported. (Only non-system and compatible configs)
ru[0]: Импортирован %d профиль (только не системный и совместимый).
ru[1]: Импортировано %d профиля (только не системные и совместимые).
ru[2]: Импортировано %d профилей (только не системные и совместимые).

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
ru: Результат калибровки с таким именем уже с существует: %s. Вы уверены, что хотите перезаписать прошлый результат?

en: There is no device available to send printing.
ru: Отсутствует устройство для отправки на печать.

en: There is no valid surface for text projection.
ru: Отсутствует подходящая поверхность для проецирования текста.

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
ru: Многие компоненты программы являются результатом вклада сообщества, поэтому мы не можем перечислить их по одному, вместо этого они будут указаны в соответствующих комментариях к коду.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
ru: Похоже, в имени производителя или модели пользовательского принтера присутствуют управляющие символы. Удалите их и введите корректные данные.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
ru: Похоже, в имени производителя или серии пластиковой нити присутствуют управляющие символы. Удалите их и введите корректные данные.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
ru: Возникла проблема с подключением к принтеру. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Thick bridges
ru: Толстые мосты

en: Thickness
ru: Толщина

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
ru: Команды в G-коде, которые выполняются каждый раз перед сменой слоя, то есть перед поднятием оси Z.

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
ru: Команды в G-коде, которые выполняются при ручной постановке печати на паузу. Пользователь может вставить его в окне предпросмотра нарезки, нажав правой кнопкой мыши на ползунок выбора слоя.

en: This G-code will be used as a custom code
ru: Пользовательский шаблон команд, которые выполняются при ручной вставке этого G-кода в окне предпросмотра нарезки, нажав правой кнопкой мыши на ползунок выбора слоя.

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
ru: Этот OBJ файл не может быть прочитан, так как он пуст.

en: This Printer has not connect the box, please check.
ru: Этот принтер не подключен к BOX, проверьте.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
ru: Это действие приведёт к удалению информации о разрезе.
    После этого согласованность модели не может быть гарантирована.
    
    Чтобы манипулировать с твердотельными частями или объёмами для вычитания, 
    необходимо сначала удалить информацию о сделанном разрезе.

en: This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height.
ru: Эта величина указывается в миллиметрах или в процентах от текущей высоты слоя.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
ru: Данная калибровка не поддерживает выбранный диаметр сопла

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
ru: Этот процесс проверяет ровность поверхности стола. Выравнивание обеспечивает равномерную высоту экструзии.

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Run a leveling check(about 10 seconds). Skip if surface is fine.
ru: Этот процесс проверяет ровность поверхности стола. Выравнивание обеспечивает равномерную высоту экструзии. 
    *Автоматический режим: в этом режиме устройство выполняет эту проверку самостоятельно, что занимает около 10 секунд. Если проверка уже была проведена, этот шаг можно пропустить.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
ru: Этот параметр управляет формированием каймы на внешней/внутренней стороне моделей. Авто означает, что ширина каймы анализируется и рассчитывается автоматически.

en: This enables timelapse mode. It will take a picture every 5 seconds during printing.
    *Automatic mode: Skip if timelapse is not supported.
ru: Включает режим timelapse. Во время печати будет делаться снимок каждые 5 секунд.
    *Автоматический режим: Пропустить, если timelapse не поддерживается.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
ru: Этот коэффициент влияет на количество выдавливаемого материала при печати первого слоя модели.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
ru: Этот параметр задаёт количество выдавливаемого материала для верхнего сплошного слоя заполнения. Вы можете немного уменьшить его, чтобы получить более гладкую поверхность.

en: This filament has high enough hardness (about 67D)  and is compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
ru: Этот материал обладает достаточно высокой твёрдостью (около 67D), совместим с AMS, но требует специальных настроек. Чтобы получить лучшее качество печати, обратитесь к статьей на вики: Руководство по печати TPU.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: ASA Aero Printing Guide.
ru: Этот материал обычно используют для печати лёгких полых моделей. Для успешной печати требуются специальные настройки. Чтобы получить лучшее качество печати, обратитесь к статьей на вики: Руководство по печатью ASA Aero.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: Instructions for printing RC model with foaming PLA (PLA Aero).
ru: Этот материал обычно используют для печати лёгких полых моделей. Для успешной печати требуются специальные настройки. Чтобы получить лучшее качество печати, обратитесь к статьей на вики: Руководство по печати радиоуправляемых моделей вспенивающимся PLA (PLA Aero).

en: This filament is too soft and not compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
ru: Этот материал слишком мягкий и не совместим с АСПП. К его печати предъявляется множество требований, и чтобы добиться лучшего качества печати, обратитесь к статьей на вики: Руководство по печати TPU.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
ru: Этот файл содержит несколько моделей, находящихся на разной высоте.
    Следует ли загружать файл как единую модель, состоящий из нескольких
    частей (вместо того, чтобы рассматривать их как несколько моделей)?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
ru: Команды в G-коде, которые выполняются при ручной смене пластиковой нити (цвета\типа), включая команду T для запуска смены инструмента. Пользователь может вставить его в окне предпросмотра нарезки, нажав правой кнопкой мыши на ползунок выбора слоя.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
ru: Команды в G-коде, которые выполняются каждый раз после смены слоя, то есть после поднятия оси Z.

en: This is  the number of layers of top bottom penetration.
ru: Количество слоёв, через которые проникает покраска на нижней поверхности модели.

en: This is  the number of layers of top paint penetration.
ru: Количество слоёв, через которые проникает покраска на верхней поверхности модели.

en: This is a non-water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. To get better printing quality, please refer to this wiki: Printing Tips for Support Filament and Support Function.
ru: Это нерастворимый в воде материал обычно использующийся только для поддержек, а не для печати самой модели. Чтобы добиться лучшего качества печати, обратитесь к статьей на вики: Советы по печати поддерживающим материалом и функции поддержки.

en: This is a water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. Printing this filament is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: PVA Printing Guide.
ru: Это водорастворимый материал обычно использующийся только для поддержек, а не для печати самой модели. К печати этим материалом предъявляется много требований, и чтобы получить лучшее качество печати, обратитесь к статьей на вики: Руководство по печати PVA.

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
ru: Это не широко распространенный материал, он не является материалом QIDI, его характеристики сильно разнятся от производителя к производителю. Поэтому перед печатью рекомендуется запросить у производителя подходящий профиль и настроить некоторые параметры в соответствии с его характеристиками.

en: This is the newest version.
ru: У вас стоит последняя версия программы.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
ru: Количество сплошных слоёв при печати нижней поверхности модели, включая нижний поверхностный слой. Если толщина, рассчитанная с помощью этого значения, меньше толщины оболочки снизу, количество слоёв оболочки снизу будет увеличено.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
ru: Количество сплошных слоёв при печати верхней поверхности модели. Если толщина, рассчитанная с помощью этого значения, меньше толщины оболочки сверху, количество сплошных слоёв сверху будет увеличено.

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
ru: Скорость печати нависаний разной степени свеса. Размер этого свеса выражается в процентах от ширины линии. Скорость 0 означает, что для данного диапазона нависаний замедление отсутствует и используется скорость периметра. Скорость для промежуточных значений рассчитывается с помощью линейной интерполяции.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
ru: Данный принтер может хранить максимум %d результатов для каждого сопла.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
ru: Данный принтер может хранить максимум %d результатов для каждого сопла. Этот результат не будет сохранён.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
ru: Данный принтер может хранить максимум 16 результатов для каждого сопла. Вы можете удалить старые результаты, а затем запустить калибровку. Или вы можете продолжить калибровку, но результаты калибровки не будут сохранены. 
    Хотите продолжить калибровку?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ru: Эта модель будет использоваться для очистки сопла после смены материала для его экономии и сокращения времени печати. В результате цвета будут смешиваться. Это не будет действовать, если не будет включена черновая башня.

en: This only takes effect during printing
ru: Применимо только во время печати

en: This option determines how the bed temperature is set during slicing: based on the temperature of the first filament or the highest temperature of the printed filaments.
ru: Этот параметр определяет, как будет установлена температура стола: по температуре первого печатаемого материала или по самой высокой температуре среди всех материалов.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
ru: Если принтер поддерживает контроль температуры внутри термокамеры принтера, включите эту опцию.

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
ru: Этот параметр задаёт пороговое значение угла для применения клиновидного шва.
    Если максимальный угол в контуре периметра превышает это значение (что указывает на отсутствие острых углов), будет использован клиновидный шов. Значение по умолчанию - 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
ru: Автоопределение узких сплошных областей для заполнения. Если включено, то для ускорения печати они будут заполняться концентрическим шаблоном заполнения. В противном случае по умолчанию используется прямолинейный шаблон заполнения.

en: This parameter adds a slight displacement to each layer of infill to create a cross texture.
ru: Этот параметр заставляет каждый слой заполнения смещаться на заданную величину, создавая перекрёстный рисунок заполнения.

en: This parameter adds a slight rotation to each layer of infill to create a cross texture.
ru: Этот параметр заставляет каждый слой заполнения поворачиваться на заданный угол, создавая перекрестную текстуру.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
ru: Этот стол заблокирован.
    Авторасстановка на этом столе невозможна.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
ru: Этот стол заблокирован.
    Автоориентация на этом столе невозможна.

en: This printer does not support printing all plates
ru: Данный принтер не поддерживает печать на всех типах печатных пластин.

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
ru: Этот процесс определяет значение динамического потока для улучшения общего качества печати.

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
    *Automatic mode: Skip if the filament was calibrated recently.
ru: Этот процесс определяет значение динамического потока для улучшения общего качества печати.
    *Автоматический режим: в этом режиме проверка пропускается, если значение для данного прутка уже было недавно определено.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
ru: Пороговое значение длины маленьких периметров. Значение по умолчанию - 0 мм.

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
ru: Этот параметр определяет, насколько далеко должны друг от друга располагаться ветви при касании модели.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
ru: Этот параметр определяет начальный диаметр ветвей, т.е. их диаметр в месте контакта с моделью.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
ru: Этот параметр определяет максимальный угол нависания ветвей древовидной поддержки. При увеличении угла, ветви печатаются более горизонтально, что позволяет им достигать большего охвата. При указании меньшего угла, поддержка будет более вертикальной и устойчивой.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
ru: Этот параметр используется только для точной корректировки размера модели в определенных случаях.
    Например, когда есть небольшая погрешность в размерах модели и её трудно собрать.
    Для более значительной корректировки размеров используйте функцию масштабирования модели.
    
    Это значение будет сброшено на 0.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
ru: Этот параметр определяет, какой объём материала может быть расплавлен и выдавлен в секунду. Скорость печати ограничена максимальным объёмным расходом в случае слишком высокой и необоснованной установки скорости. Параметр не может быть нулевым.

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
ru: Этот параметр влияет на скорость печати периметров, имеющих радиус <= значению порога маленьких периметров (обычно это отверстия). Если задано в процентах, параметр вычисляется относительно скорости печати внешнего периметра указанного выше. Установите 0 для автонастройки.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
ru: В данном программном обеспечении используются компоненты с открытым исходным кодом, авторские и иные права на которые принадлежат их соответствующим владельцам.

en: Threshold angle
ru: Пороговый угол поддержки

en: Thumbnail size
ru: Размер эскизов

en: Tile Window to Left of Screen
ru: Поместить окно слева

en: Tile Window to Right of Screen
ru: Поместить окно справа

en: Time
ru: Время

en: Time Estimation
ru: Оценка времени

en: Time lapse G-code
ru: G-код таймлапса

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
ru: Время загрузки новой пластиковой нити при её смене. Это необходимо только для отображения статистической информации.

en: Time to switch extruder. For statistics only
ru: Время переключения экструдера. Это необходимо только для отображения статистической информации.

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
ru: Время выгрузки старой пластиковой нити при её смене. Это необходимо только для отображения статистической информации.

en: Timelapse
ru: Таймлапсы

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
ru: Таймлапсы (ускоренная видеосъёмка)
    Знаете ли вы, что во время печати можно создавать таймлапсы?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
ru: Таймлапс не поддерживается, поскольку для последовательности печати установлено значение «Печать по очереди».

en: Timelapse is not supported on this printer.
ru: Таймлапс не поддерживается этим принтером.

en: Timelapse is not supported while the storage does not exist.
ru: Для использования таймлапса необходима SD-карта.

en: Timelapse is not supported while the storage is readonly.
ru: Нельзя включить таймлапс, т.к. SD-карта доступна только для чтения.

en: Timelapse is not supported while the storage is unavailable.
ru: Нельзя включить таймлапс, т.к. отсутствует доступ к SD-карте.

en: Timeout, please try again.
ru: Время истекло, попробуйте ещё раз.

en: Tip
ru: Совет

en: Tip: Calibrating foam filaments(%s) in X series printers may not get accurate results
    because their dynamic response is much different from that of ordinary filaments, and there is a high risk of oozing when printing calibration lines.
ru: Совет: калибровка вспенивающихся прутков (%s) в принтерах серии X может привести к получению неточных результатов, поскольку их динамические характеристики сильно отличаются от характеристик обычных пластиковых нитей, и существует высокий риск растекания при печати калибровочных линий.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may have a high probability of failure.
    If it fails, it is recommended to use manual calibration.
ru: Совет: использование сопла диаметром %.1f мм для автокалибровки динамики потока может привести к сбою.
    В случае неудачи рекомендуется использовать ручную калибровку.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may not get accurate calibration results.
    It is recommended to use manual calibration.
ru: Совет: использование сопла размером %.1fmm для автокалибровки динамики потока может не дать точных результатов калибровки.
    Рекомендуется использовать ручную калибровку.

en: Tip: When using the A1/A1 mini printer, we do not recommend calibrating foam filaments(%s),
    as the results may be unstable and affect print quality.
ru: Совет: при использовании принтера A1/A1 mini мы не рекомендуем калибровать вспенивающиеся прутки (%s),
    так как результаты могут быть нестабильными и повлиять на качество печати.

en: Tip:If you want to place svg file on another part surface,you should select part first, and then drag svg file to the part surface.
ru: Совет: если вы хотите поместить svg файл на другую поверхность детали, сначала выберите деталь, а затем перетащите svg файл на поверхность детали.

en: Tips
ru: Подсказки

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
ru: Советы по выбору материала для калибровки: 
    - Материалы, которые имеют близкие значения температуры нагреваемого стола
    - Различные марки и семейства расходных материалов (Производитель = QIDI, семейство = Basic - базовый, Matte - матовый)

en: Tips:
ru: Предупреждение:

en: Tips: If you changed your nozzle of your printer lately, Please go to 'Device -> Printer parts' to change your nozzle setting.
ru: Подсказка: если вы недавно меняли сопло, перейдите на страницу Принтер > Части принтера, чтобы изменить настройки.

en: Tips: You can drag the filaments to reassign them to different nozzles.
ru: Подсказка: для переназначения материала на другое сопло, 
    просто перетащите материал на него.

en: Title
ru: Заголовок

en: To Volumetric Speed
ru: К объёмному расходу

en: To get better transparent or translucent results with the corresponding filament, please refer to this wiki: Printing tips for transparent PETG.
ru: Чтобы добиться лучших результатов при печати прозрачными или полупрозрачными пластиковыми нитями, обратитесь к статьей на вики: Советы по печати прозрачным PETG.

en: To k Value
ru: Конечный коэф. K

en: To make the prints get higher gloss, please dry the filament before use, and set the outer wall speed to be 40 to 60 mm/s when slicing.
ru: Чтобы напечатанные модели были более глянцевыми, перед использованием высушите материал и установите скорость печати внешней стенки на уровне 40-60 мм/с.

en: To objects
ru: На модели

en: To parts
ru: На части

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Therefore, the ramming time must be greater than the cooldown time. 0 means disabled.
ru: Для предотвращения подтекания материала, температура сопла будет снижена во время рэмминга. Поэтому время рэмминга должно быть больше времени охлаждения. 0 значит отключено.

en: To prevent oozing, the nozzle will perform a reverse travel movement for a certain period after the ramming is complete. The setting define the travel time.
ru: Чтобы материал не подтекал, материал после рэмминга немного отъезжает назад. Этот параметр задаёт время движения в обратном направлении.

en: To repair the model, please use a third-party tool before importing it into QIDI Studio, such as
ru: Для починки моделей перед импортом в QIDI Studio используйте сторонние инструменты, например

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
ru: Для сохранения информации о разрезе, вы можете удалить все соединения из всех связанных объектов.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
ru: Чтобы использовать пользовательский файл корневого сертификата, импортируйте его в хранилище сертификатов/Keychain.

en: Toggle Wireframe
ru: Показать/скрыть каркас

en: Toggle non-manifold edges
ru: Показать/скрыть целевую грань

en: Tolerance
ru: Допуск

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
ru: Слишком большая компенсация слоновьей ноги нецелесообразна.
    Если имеется серьёзный эффект слоновьей ноги, проверьте другие настройки печати.
    Например, не слишком ли высокая температура стола.
    
    Значение будет сброшено на 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
ru: Слишком большая высота слоя.
    Значение будет сброшено на 0,2.

en: Too large line width
ru: Слишком большая ширина экструзии

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
ru: Слишком маленькое расстояние между линиями разглаживания.
    Значение будет сброшено на 0,1.

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
ru: Слишком маленькая высота слоя.
    Значение будет сброшено на 0,2.

en: Too small line width
ru: Слишком маленькая ширина экструзии

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
ru: Слишком маленький максимальный объёмный расход.
    Значение будет сброшено на 0,5.

en: Tool
ru: Инструмент

en: Tool Move
ru: Инструмент перемещения

en: Tool Rotate
ru: Инструмент вращения

en: Tool type
ru: Тип инструмента

en: Tool-Lay on Face
ru: Поверхностью на стол

en: Tool-Move
ru: Инструмент перемещения

en: Tool-Rotate
ru: Инструмент вращения

en: Tool-Scale
ru: Инструмент масштаба

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Top
ru: Сверху

en: Top View
ru: Вид сверху

en: Top Z distance
ru: Зазор поддержки сверху

en: Top area threshold
ru: Порог верхней области

en: Top interface layers
ru: Связующих слоёв сверху

en: Top interface spacing
ru: Расстояние между линиями связующего слоя сверху

en: Top paint penetration layers
ru: Слоёв проникновения верхней покраски

en: Top shell layers
ru: Сплошных слоёв сверху

en: Top shell thickness
ru: Толщина оболочки сверху

en: Top solid layers
ru: Сплошных слоёв сверху

en: Top surface
ru: Верхняя поверхность

en: Top surface flow ratio
ru: Коэффициент потока на верхней поверхности

en: Top surface pattern
ru: Шаблон заполнения верхней поверхности

en: Top surfaces
ru: Все верхние поверхности

en: Top/bottom shells
ru: Горизонтальные оболочки сверху/снизу

en: Topmost surface
ru: Самая верхняя поверхность

en: Torus
ru: Тороид

en: Total
ru: Всего

en: Total Estimation
ru: Общая оценка

en: Total Filament
ru: Всего использовано прутка

en: Total Volume:
ru: Общий объём:

en: Total cost
ru: Общая стоимость

en: Total time
ru: Общее время печати

en: Tower
ru: Башня

en: Traditional
ru: Обычный

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
ru: Перенести выбранные параметры во вновь выбранный профиль 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
ru: Перенести выбранные параметры во вновь выбранный профиль.

en: Translate
ru: Перемещение

en: Translate(Relative)
ru: Позиция (относит.)

en: Translation/Zoom
ru: Перемещение/Масштаб

en: Travel
ru: Перемещения

en: Travel distance threshold
ru: Порог перемещения для отката

en: Travel speed
ru: Скорость перемещения

en: Travel time after ramming
ru: Время перемещения после рэмминга

en: Tree Hybrid
ru: Гибридный (древ. поддержка)

en: Tree Organic
ru: Органический

en: Tree Slim
ru: Стройный (древ. поддержка)

en: Tree Strong
ru: Крепкий (древ. поддержка)

en: Tree Support
ru: Древовидная поддержка

en: Tri-hexagon
ru: Звёзды

en: Triangle
ru: Треугольник

en: Triangles
ru: Треугольники

en: Triangles: %1%
ru: Треугольников: %1%

en: Triangular facet
ru: Треугольная грань

en: Try the following methods to update the connection parameters and reconnect to the printer.
ru: Следуя следующим шагам, проверьте параметры подключения для восстановления подключения к принтеру.

en: Turn on the air conditioner for better cooling effect.
ru: Включите кондиционер для лучшего эффекта охлаждения.

en: Tutorial
ru: Руководство

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
ru: Невозможно выполнить калибровку: возможно, установленный диапазон значений калибровки слишком велик или шаг слишком мал.

en: Unable to load shaders:
    %s
ru: Не удалось загрузить шейдеры:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. You may fix the meshes and try again.
ru: Невозможно выполнить булевую операцию над сетками модели. Исправьте сетку и повторить попытку.

en: Unable to reload:
ru: Не удалось перезагрузить:

en: Unable to replace with more than one volume
ru: Невозможно заменить более чем одним объём

en: Undef
ru: Не задано

en: Undefine
ru: Не задано

en: Undefined
ru: Не указано

en: Undefined fill type
ru: Неопределенный тип заливки

en: Undefined stroke type
ru: Неопределенный тип обводки

en: Underflow
ru: Ошибка обнуления

en: Undo
ru: Отмена действия

en: Undo integration failed.
ru: Не удалось отменить интеграцию.

en: Undo integration was successful.
ru: Отмена интеграции прошла успешно.

en: Union
ru: Объединение

en: Units
ru: Единицы 
    измерения

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unknown Failure
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown error occured
ru: Произошла неизвестная ошибка

en: Unknown error when export G-code.
ru: Неизвестная ошибка при экспорте G-кода.

en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
ru: Неизвестный формат файла. Входной файл должен иметь расширение *.3mf или *.zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
ru: Неизвестный формат файла. Входной файл должен иметь расширение *.stl, *.obj, *.amf(.xml).

en: Unknown filename
ru: Неизвестное имя файла

en: Unload
ru: Втянуть

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Unmapped
ru: Несопоставлены

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
ru: Непечатаемая область в плоскости XY. Например, в принтерах серии X1 передний левый угол используется для обрезания материала при его замене. Область выражается в виде многоугольника по точкам в следующем формате: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
ru: Подача

en: Unsaved Changes
ru: Несохранённые изменения

en: Unseal Fan speed
ru: Скорость вентилятора при открытии

en: Unsupported OpenGL version
ru: Неподдерживаемая версия OpenGL

en: Untitled
ru: Без названия

en: Update
ru: Обновление

en: Update failed.
ru: Сбой обновления.

en: Update firmware
ru: Обновить прошивку

en: Update remaining capacity
ru: Обновлять оставшуюся ёмкость катушки

en: Update successful.
ru: Обновление успешно выполнено.

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
ru: Обновите QIDI Studio, чтобы включить все функции сохранённые в этом 3mf файле.

en: Updating
ru: Обновление

en: Updating failed
ru: Сбой при обновлении

en: Updating successful
ru: Обновление успешно выполнено

en: Upgrading
ru: Обновление

en: Upload
ru: Поделиться

en: Upload Models
ru: Отправить модели

en: Upload Pictures
ru: Отправка изображений

en: Upload failed
ru: Ошибка отправки

en: Upload file timeout, please check if the firmware version supports it.
ru: Время ожидания загрузки файла истекло. Проверьте, поддерживается ли этот тип файла текущей версией прошивки.

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
ru: Имя загружаемого файла не заканчивается на "%s". Хотите продолжить?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
ru: Загрузка данных на карту FlashAir не включена.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
ru: Истекло время ожидания отправки задания. Проверьте сетевое подключение и повторите попытку.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
ru: Загрузить на хост принтера со следующим именем:

en: Uploading
ru: Отправка

en: Uploading 3mf
ru: Отправка 3mf

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you can click it to modify
ru: Верхняя половина: оригинал
    Нижняя половина: пруток из АСПП
    Можно изменить при нажатии.

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you cannot click it to modify
ru: Верхняя половина: оригинал
    Нижняя половина: пруток из АСПП
    Нельзя изменить при нажатии.

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you can click it to modify
ru: Верхняя область: оригинал
    Нижняя область: филамент в BOX
    Можно нажать для изменения

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you cannot click it to modify
ru: Верхняя область: оригинал
    Нижняя область: филамент в BOX
    Нельзя нажать для изменения

en: Upper half area:  Original
    Lower half area: The filament from original project will be used when unmapped.
    And you can click it to modify
ru: Верхняя половина: оригинал
    Нижняя половина: пруток из АСПП
    Без сопоставления будет использоваться пруток из исходного проекта.

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
ru: Режим нарезки «Чётный-нечётный» применяется для незамкнутых пустотелых моделей с тонкими внутренними ребрами усиления, таких как модели самолетов с ресурса 3DLabPrint.
    
    Режим нарезки «Закрытие отверстий» применяется для закрытия всех вертикальных отверстий в модели. Чаще всего используется для создания мастер-моделей под литьё.

en: Use AMS
ru: Исп. АСПП

en: Use BOX
ru: Использовать BOX

en: Use External Spool
ru: Исп. внешнюю катушку

en: Use Modified Value
ru: Перенести

en: Use Modified Value of Filament Preset
ru: Выбор действия при изменённых параметрах профиля прутка

en: Use Modified Value of Printer Preset
ru: Выбор действия при изменённых параметрах профиля принтера

en: Use Modified Value of Process Preset
ru: Выбор действия при изменённых параметрах профиля процесса печати

en: Use Orthogonal View
ru: Ортогональный вид

en: Use Perspective View
ru: Вид в перспективе

en: Use beam interlocking
ru: Создать взаимосвязанную структуру

en: Use firmware retraction
ru: Откат на уровне прошивки

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
ru: В качестве разделителя каталогов используйте косую черту ( / ).

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
ru: Печатать только один периметр на верхней поверхности, чтобы оставить больше пространства для верхнего шаблона заполнения.

en: Use only one wall on the first layer of model
ru: Печатать только один периметр на первом слое, чтобы оставить больше пространства для нижнего шаблона заполнения.

en: Use relative E distances
ru: Относительные координаты экструдера

en: Use scarf joint for inner walls as well.
ru: Использовать клиновидный шов и для внутренних периметров.

en: Use surface
ru: Только на поверхности

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
ru: Используйте эту настройку для поворота шаблона поддержки в горизонтальной плоскости.

en: Used Filament (g)
ru: Использовано прутка (г)

en: Used Filament (m)
ru: Использовано прутка (м)

en: Used Filament (mm³)
ru: Использовано прутка (мм³)

en: Used Materials
ru: Использовано материалов

en: Used filament
ru: Использ. прутка

en: User
ru: Пользователь

en: User Customized Offset
ru: Пользовательское смещение

en: User Experience
ru: Взаимодействие с пользователем

en: User Preset
ru: Пользовательский профиль

en: User can self-define the project file name when export
ru: Пользователь может сам задать имя файла проекта при экспорте.

en: User cancels task.
ru: Пользователь отменяет задание.

en: User logged out
ru: Пользователь вышел из системы

en: User presets
ru: Пользовательские профили

en: User sync
ru: Синхронизация пользовательских данных.

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
ru: Экспортируется набор пользовательских профилей пластиковых нитей. 
    Вы сможете делиться этими файлами с другими пользователями.

en: Using filaments with significantly different temperatures may cause:
    • Extruder clogging
    • Nozzle damage
    • Layer adhesion issues
    
    Continue with enabling this feature?
ru: Использование материалов с существенно отличающимися температурами может привести к:
    • Засорению экструдера
    • Повреждению сопла
    • Проблеме с межслойной адгезией
    
    Хотите включить эту функцию?

en: VFA
ru: Тест на вертикальные артефакты (VFA)

en: VFA test
ru: Тест на вертикальные артефакты (VFA)

en: Value %s is out of range, continue?
ru: Значение %s вне диапазона. Продолжить?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
ru: Значение %s выходит за пределы допустимого диапазона. Допустимый диапазон - от %d до %d.

en: Value is out of range.
ru: Введённое значение вне диапазона.

en: Value range
ru: Диапазон значений

en: Value step
ru: Шаг

en: Variable layer height
ru: Переменная высота слоёв

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
ru: Функция переменной высоты слоя не совместима с органическими поддержками.

en: Vendor
ru: Производитель

en: Vendor is not found, please reselect.
ru: Производитель не найден, пожалуйста, выберите заново.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
ru: Не выбран производитель, пожалуйста, выберите его заново.

en: Vendor of filament. For show only
ru: Производитель пластиковой нити. Это необходимо только для отображения статистической информации.

[ctx: Verb]
en: Scale all
ru: Масштабировать все

en: Verification failed.
ru: Ошибка идентификации.

en: Version
ru: Версия

en: Version:
ru: Версия:

en: Vertex
ru: Вершина

en: Vertical
ru: Вертикальная линия

en: Vertical shell speed
ru: Вертикальная оболочка

en: Vertical slider - Move active thumb Down
ru: Вертикальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок вниз

en: Vertical slider - Move active thumb Up
ru: Вертикальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок вверх

en: Vibration compensation
ru: Компенсация вибрации

en: Video
ru: Видео

en: Video Stopped.
ru: Видеотрансляция с камеры остановлена.

en: Video tutorial
ru: Видеоурок

en: View
ru: Вид

en: View Liveview
ru: Посмотреть камеру

en: View Wiki for more information
ru: Подробнее на в вики-сайте.

en: View all Daily tips
ru: Посмотреть все советы

en: View all object's settings
ru: Просмотр всех настроек модели

en: View control settings
ru: Просмотр настроек управления

en: View wiki
ru: Открыть вики-сайт

en: View: keep horizontal
ru: Сохранять горизонтальный вид

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
ru: Для этой задачи требуется Virtual Camera Tools!
    Хотите установить?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
ru: Не удалось инициализировать виртуальную камеру (%s)!

en: Volume Operations
ru: Булевы операции с объёмами

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
ru: Объём сопла между резаком прутка и кончиком сопла.

en: Volume:
ru: Объём:

en: Volume: %1% in³
ru: Объём: %1% дюйм³

en: Volume: %1% mm³
ru: Объём: %1% мм³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
ru: Объёмный расход (мм³/с)

en: Volumetric speed limitation
ru: Ограничение объёмной скорости

en: WARNING:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: WET
ru: ВЛАЖНЫЙ

en: Wait
ru: Ждать

en: Waiting for the printer's response
ru: Ожидание ответа принтера

en: Wall distribution count
ru: Количество изменяемых периметров

en: Wall generator
ru: Генератор периметров

en: Wall loops
ru: Периметров

en: Wall transition length
ru: Длина перехода между периметрами

en: Wall transitioning filter margin
ru: Граница фильтрации переходов между периметрами

en: Wall transitioning threshold angle
ru: Пороговый угол перехода между периметрами

en: Walls
ru: Периметры

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
ru: Предупреждение: все области треугольника слишком малы, текущая функция не работает.

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
ru: Предупреждение: если тип каймы не установлен на «Нарисовано», то мышиные уши не будут работать!

en: Warning:create text fail.
ru: Внимание: не удалось создать текст.

en: Warning:please select Plane's feature.
ru: Внимание: выберите плоскость.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
ru: Внимание: выберите точку или окружность.

en: Warning:please select two different mesh.
ru: Внимание: выберите требуемый элемент на втором объекте.

en: Warning:text normal has been reset.
ru: Внимание: ориентация текста сброшена.

en: Warning:text normal is error.
ru: Внимание: неправильная ориентация текста.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
ru: Мы просим вашей помощи, чтобы улучшить работу принтера

en: We could create the filament presets for your following printer:
ru: Можно создать профили прутка для ваших следующих принтеров:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
ru: Мы нашли лучший коэффициент калибровки динамики потока

en: We found the best flow ratio for you
ru: Мы нашли для вас лучший коэффициент потока

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
ru: Для оригинальных расходных материалов в программе установлены соответствующие значения. Калибровка максимальной объемной скорости необходима в следующих случаях:
    1.Использование филаментов разных брендов;
    2.Замена сопла на другое по материалу или диаметру;
    3.Изменение температуры печати;
    4.Пропуски нитей, недостаточная экструзия или разрывы заполнения во время печати.
    Перед калибровкой выберите принтер, расходные материалы и процесс в верхнем левом углу текущей страницы.

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
ru: Мы предоставили 3 режима калибровки. Нажмите кнопку ниже, чтобы перейти на соответствующую страницу калибровки.
    Перед калибровкой необходимо выбрать используемый принтер, расходные материалы и процесс. Это можно сделать в верхнем левом углу текущей страницы.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
ru: Мы добавили функцию автоматической калибровки для различных материалов, которая полностью автоматизирована, а результат калибровки сохраняется в принтере для дальнейшего использования. Калибровка требуется только в следующих ограниченных случаях:
    1. При использовании нового материала другого производителя/типа или при отсыревании материала;
    2. При износе сопла или его замене на новое;
    3. При изменении в настройках материала максимального объёмного расхода или температуры печати.

en: We will slice according to this grouping method:
ru: Нарезка пройдёт согласно группировке материалов, указанной ниже.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
ru: Мы переименуем профиль в «Производитель Тип Серия @выбранный принтер».
    Чтобы добавить профиль для других принтеров, перейдите к выбору принтера.

en: What data would be collected?
ru: Какие данные будут собираться?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
ru: Что такое калибровка максимальной объемной скорости?

en: What is Pressure Advance Calibration ?
ru: Что такое калибровка предварительного давления?

en: What kind of gcode the printer is compatible with
ru: Выбор типа G-кода, совместимого с вашим принтером.

en: When changing the extruder, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original extruder. This helps minimize nozzle oozing.
ru: При смене экструдера рекомендуется выдавить небольшое количество прутка из текущего экструдера. Это помогает свести к минимуму вытекание материала из сопла.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
ru: В каких случаях необходима калибровка динамики потока

en: When do you need Flowrate Calibration
ru: Когда необходима калибровка расхода

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ru: При включении режима «Спиральная ваза» принтеры с кинематикой I3 не будут писать таймлапс.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
ru: При вставке новой пластиковой нити, АСПП не будет автоматически считывать информацию о ней, оставляя поле пустым, чтобы пользователь мог ввести данные о ней вручную.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
ru: Когда необходимо печатать с открытой дверцей принтера?
    Знаете ли вы, что при печати низкотемпературным материалом при более высокой температуре внутри термокамеры, открытие дверцы принтера снижает вероятность засорения экструдера/хотэнда? Более подробную информацию читайте на вики-сайте.

en: When printing this filament, there's a risk of nozzle clogging, oozing, warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
ru: При печати этим материалом существует риск засорения сопла, образования соплей, коробления и низкой прочности сцепления слоёв. Чтобы добиться лучших результатов, обратитесь к статьей на вики: Советы по печати высокотемпературными/инженерными материалами.

en: When printing this filament, there's a risk of warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
ru: При печати этим материалом существует риск деформации и низкой прочности сцепления слоёв. Чтобы добиться лучших результатов, обратитесь к статьей на вики: Советы по печати высокотемпературными/инженерными материалами.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
ru: При записи таймлапса без видимости головы рекомендуется добавить «Черновая башня таймлапса». 
    Щёлкните правой кнопкой мыши на пустом месте стола и выберите «Добавить примитив» -> «Черновая башня таймлапса».

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
ru: Если включено, программа создаёт опорные контуры под внутренним мостом по его краям. Эти опорные контуры предотвращают печать внутренних мостов в воздухе и в итоге улучшают качество верхней поверхности, особенно при низкой плотности заполнения. Этот параметр используется для настройки толщины этого опорного контура. Установите 0 для отключения.

en: When the current filament runs out, the printer will use identical filament to continue printing.
    *Identical filament: same brand, type and color.
ru: Когда текущий материал закончится, принтер продолжит печать идентичным материалом.
    *Идентичный материал - это материал той же марки, типа и цвета.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
ru: Когда текущий материал закончится, принтер продолжит печать в указанном порядке.

en: When the current material runs out, the printer would use identical filament to continue printing.
ru: Когда текущий материал закончится, принтер продолжит печать идентичным материалом.

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
ru: Когда проводить калибровку максимальной объемной скорости?

en: When to Calibrate Pressure in Advance
ru: Когда проводить калибровку предварительного давления

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
ru: Этот параметр задаёт минимальный угол между периметрами, при котором требуется создавать переход между чётным и нечётным их количеством. Если угол в клиновидной зоне, то есть в месте схождения периметров, превышает заданное значение, переходы не генерируются, и в центре клина не будут печататься дополнительные периметры для заполнения пустоты. Если же угол меньше заданного значения, слайсер добавит переход и дополнительный периметр в клиновидной зоне, чтобы заполнить оставшуюся пустоту.

en: When to use Flow Rate Calibration
ru: В каких случаях необходима калибровка скорости потока

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Этот параметр задаёт длину перехода между периметрами при изменении их количества (с чётного на нечётное, и обратно). Чем больше значение, тем плавнее переход, и наоборот: чем меньше, тем резче. Если задано в процентах, то значение вычисляется относительно диаметра сопла.

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
ru: При использовании оригинальных филаментов значения по умолчанию, полученные в ходе наших тестов, обеспечивают хорошие результаты в большинстве ситуаций печати.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
ru: При использовании «материалов для поддержек» в качестве связующего 
    слоя поддержки, мы рекомендуем следующие параметры:
    зазор поддержки сверху - 0,
    расстояние между связующими линиями - 0,
    шаблон связующего слоя - прямолинейный,
    отключение независимой высоты слоя поддержки.

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
ru: В каких случаях необходима калибровка максимального объёмного расхода

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
ru: Если вы установили температуру внутри термокамеры ниже 40℃, то контроль температуры не запустится, а целевая температура в ней будет автоматически установлена ​​на 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
ru: Здесь задаётся на сколько миллиметров будет каждый раз приподниматься ось Z, когда срабатывает откат. Это предотвращает задевание соплом печатаемой модели при перемещении. Использование спирального типа подъёма оси Z может предотвратить образование паутины.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
ru: Где найти IP-адрес и код доступа к вашему принтеру?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
ru: Поддержка тихого режима, в котором принтер использует более низкие ускорения печати для уменьшения уровня шума. Прошивка принтера должна поддерживать данную возможность.

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
ru: При печати по очереди экструдер может столкнуться с юбкой.
    Чтобы избежать этого, сбросьте значение слоёв юбки до 1.

en: Why this grouping
ru: Почему она такая?

en: Width
ru: Ширина

en: Width of SVG.
ru: Ширина SVG.

en: Width of prime tower
ru: Размер черновой башни по оси X. Размер по оси Y будет автоматически вычислен исходя из необходимого объёма очистки и ширины башни. Таким образом, увеличивая ширину башни вы уменьшаете её длину и наоборот.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Ширина периметра, которая заменит тонкие элементы (в соответствии с минимальным размером элемента) модели. Если минимальная ширина периметра меньше толщины элемента, толщина периметра будет приведена к толщине самого элемента. Если задано в процентах, то значение вычисляется относительно диаметра сопла.

en: Width:
ru: Ширина:

en: Wiki
ru: Вики-сайт

en: Window
ru: Окно

en: Wipe
ru: Очистка

en: Wipe Distance
ru: Расстояние очистки

en: Wipe options
ru: Параметры очистки

en: Wipe speed
ru: Скорость очистки

en: Wipe while retracting
ru: Очистка сопла при откате

en: With this option enabled, you can print materials with a large temperature difference together.
ru: Если включено, вы можете одновременно печатать материалами с большой разницей температур.

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
ru: Если включено, вы можете получать обновления бета-версии программы.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
ru: Если включено, вы сможете управлять несколькими устройствами и отправлять задания на печать на несколько устройств одновременно.

en: Within the same extruder, the name '%s' must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are identical. Please choose a different name.
ru: Имя '%s' должно быть уникальным в рамках одного экструдера, если тип материала, диаметр сопла и поток сопла идентичны. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: Within the same extruder, the name(%s) must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are the same.
    Are you sure you want to override the historical result?
ru: Если тип материала, диаметр сопла и поток сопла идентичны, то в пределах одного экструдера имя (%s) должно быть уникальным.
    Вы уверены, что хотите перезаписать прошлый результат?

en: World coordinates
ru: Мировая СК

en: Would you like to log in this printer with current account?
ru: Войти в этот принтер с текущей учётной записью?

en: Would you like to log out the printer?
ru: Выйти из этого принтера?

en: Wrong password
ru: Неверный пароль

en: X-Y contour compensation
ru: Компенсация размера модели по XY

en: X-Y hole compensation
ru: Компенсация размера отверстий по XY

en: XY separation between an object and its support
ru: Зазор между моделью и поддержкой по осям XY.

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
ru: Зазор между моделью и поддержкой по осям XY на первом слое.

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: Yes to All
ru: Да для всех

en: You are going to delete %u file from printer. Are you sure to continue? | You are going to delete %u files from printer. Are you sure to continue?
ru[0]: Вы собираетесь удалить %u файл с принтера. Вы уверены, что хотите это сделать?
ru[1]: Вы собираетесь удалить %u файла с принтера. Вы уверены, что хотите это сделать?
ru[2]: Вы собираетесь удалить %u файлов с принтера. Вы уверены, что хотите это сделать?

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
ru: Это значение можно сразу применить в настройках печати. Вернитесь в интерфейс "Подготовка", измените параметры филамента и сохраните конфигурацию.

en: You can find it from 'Filament settings' -> 'Advanced'.
ru: Вы можете найти его в разделе «Настройки материала» -> «Дополнительно».

en: You can find it from 'Printer settings' -> 'Machine G-code'.
ru: Вы можете найти его в разделе «Настройки принтера» -> «G-код принтера».

en: You can find it in "Setting > Setting > LAN only > Access Code"
    on the printer, as shown in the figure:
ru: Вы можете найти его на принтере в разделе 
    Настройки > Настройки > Только LAN > Код доступа, как показано на рисунке:

en: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:
ru: Вы можете найти его на принтере в разделе 
    Настройки > Сеть > Код доступа, как показано на рисунке:

en: You can find them from 'Printer settings' -> 'Machine G-code' and 'Filament settings' -> 'Advanced'.
ru: Вы можете найти их в разделе «Настройки принтера» -> «G-код принтера» и «Настройки материала» -> «Дополнительно».

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
ru: Вы можете перенести сделанные изменения в новый проект, отказаться от их сохранения или сохранить их.
    Примечание: при сохранении изменений они не переносятся в новый проект.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
ru: Вы можете перенести сделанные изменения в новый проект или отказаться от их сохранения.

en: You can put your notes regarding the filament here.
ru: Здесь вы можете написать свои заметки для текущей пластиковой нити.

en: You can put your notes regarding the printer here.
ru: Здесь вы можете написать свои заметки о текущем принтере.

en: You can put your notes regarding the process here.
ru: Здесь вы можете написать свои замечания о процессе печати.

en: You can select up to 16 images.
ru: Допускается выбор до 16 изображений.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
ru: Вы не можете изменить тип последнего твердотельного элемента модели.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
ru: Вы не можете загрузить SLA проект с составной моделью на столе

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
ru: Коэффициент калибровки динамики потока можно изменить в настройках материала.

en: You have changed the preset "%1%".
ru: Вы изменили параметры профиля "%1%".

en: You have changed the preset.
ru: Вы изменили параметры профиля.

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
ru: Печать модели из Makerworld успешно завершена, 
    но синхронизировать информацию о рейтинге не удалось.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
ru: В разделе «Область печати» на первой странице введено недопустимое значение. Проверьте введение значение перед созданием.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
ru: Выберите хотя бы один принтер или профиль.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
ru: Вы не выбрали или не ввели производителя и модель принтера.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
ru: Вы не выбрали на базе какого профиля принтера хотите создать новый профиль принтера. 
    Пожалуйста, выберите производителя и модель принтера.

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
ru: Для замены сопла сначала выберите принтер.

en: You have selected both external and AMS filaments for an extruder. You will need to manually switch the external filament during printing.
ru: Для экструдера выбраны как материал с внешней катушки, так и из АСПП. Во время печати потребуется вручную производить смену материала.

en: You need to select at least one filament preset.
ru: Необходимо выбрать хотя бы один профиль прутка.

en: You need to select at least one process preset.
ru: Необходимо выбрать хотя бы один профиль процесса.

en: You need to select the material type and color first.
ru: Сначала необходимо выбрать тип материала и цвет.

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
ru: Просто нажмите кнопку "Калибровать" ниже и подождите немного. После успешного слайсинга есть три способа печати:
    1. Отправить файл напрямую на печать;
    2. Отправить файл на принтер по сети и выбрать его вручную;
    3. Отправить файл на носитель и печатать через него.
    После печати вы получите модель, как на рисунке. Выберите номер с самой гладкой поверхностью.
    Значение "0" на рисунке имеет самую гладкую поверхность, поэтому результат грубой калибровки — "1 + 0.00 = 1", который можно использовать как промежуточное значение для точной калибровки.

en: You selected external and AMS filament at the same time in an extruder, you will need manually change external filament.
ru: Для экструдера выбраны как материал с внешней катушки, так и из АСПП, вам потребуется вручную производить смену материала.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
ru: Вы пытаетесь удалить деталь, являющейся частью разрезанной модели. 
    Это действие приведёт к удалению информации о разрезе. 
    После этого согласованность модели не может быть гарантирована.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
ru: Ваш комментарий не может быть отправлен по некоторым причинам. Причины:
    
    Код ошибки:

en: Your filament grouping method in the sliced file is not optimal.
ru: Ваш метод группировки материалов не является оптимальным.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
ru: Вашей модели необходима поддержка, включите её генерацию!

en: Your nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
ru: Тип сопла в профиле не соответствует сохранённому в памяти диаметру сопла. Вы недавно сменили сопло?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
ru: Похоже, ваша модель слишком большая. 
    Хотите автоматически уменьшить её масштаб, 
    чтобы она уместилась на столе?

en: Your software certificate has been revoked, please update QIDI Studio software.
ru: Ваш сертификат на программу был отозван, пожалуйста, обновите программу QIDI Studio.

en: Your software is not signed, and some printing functions have been restricted. Please use the officially signed software version.
ru: Программное обеспечение не подписано, некоторые функции печати ограничены. Используйте официально подписанную версию программы.

en: Z Hop Type
ru: Тип подъёма оси Z

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
ru: Вертикальное расстояние между подложкой и моделью. Значение игнорируется при выборе растворимого материала.

en: Z hop lower boundary
ru: Приподнимать ось Z только ниже

en: Z hop upper boundary
ru: Приподнимать ось Z только выше

en: Z hop when retract
ru: Подъём оси Z при откате

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
ru: Если указать положительное значение, ось Z будет подниматься только ниже (до) заданной здесь высоты (высота считается от стола). Таким образом вы можете запретить подъём оси Z выше установленной высоты.

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
ru: Позиция шва
    Знаете ли вы, что можно изменить расположение шва и даже нарисовать его на модели, чтобы он был менее заметен? Это улучшает общий вид модели. Попробуйте это!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
ru: Нулевая высота первого слоя недопустима.
    
    Высота первого слоя будет сброшена до 0,2.

en: Zig Zag
ru: Зигзаг

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom View
ru: Масштабирование вида

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
ru: Увеличивать масштаб по направлению к курсору в 3D-виде, а не к центру 2D-окна.

en: Zoom of view
ru: Масштабирование вида

en: Zoom to mouse position
ru: Приближать к положению курсора

en: [Delete Required]
ru: [Необходимо удалить]

en: above
ru: после

en: accel_to_decel
ru: Ограничение ускорения зигзагов

en: add bundle structure file fail
ru: ошибка добавления файла пакета профилей

en: add file fail
ru: ошибка добавления файла

en: allocation failed
ru: ошибка распределения

en: and
ru: и

en: archive too large
ru: слишком большой архив

en: arrange current plate
ru: Расстановка моделей на текущем столе

en: auto rotate current plate
ru: Автоповорот моделей на текущем столе

en: buffer too small
ru: буфер слишком мал

en: click here to see more info
ru: Нажмите здесь для получения дополнительных сведений

en: code
ru: код

en: compression failed
ru: сбой сжатия

en: connecting...
ru: подключение...

en: connector is out of cut contour
ru:  соединение выходит за контур модели.

en: connector is out of object
ru:  соединение находится за пределами модели.

en: connectors are out of cut contour
ru:  соединения выходят за контур модели.

en: connectors is out of object
ru:  соединения находятся за пределами модели.

en: create new preset failed.
ru: не удалось создать новый профиль.

en: current
ru: текущий

en: debug
ru: отладка

en: debug save button
ru: кнопка сохранения отладки

en: decompression failed
ru: сбой распаковки

en: default
ru: По ум.

en: delete all objects on current plate
ru: Удаление всех моделей на текущем столе

en: does not contain valid gcode.
ru: не содержится правильного G-кода.

en: downloading project ...
ru: скачивание проекта...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
ru: например обычная, матовая, шёлковая, мраморная

en: error
ru: ошибка

en: error message:
ru: сообщение об ошибке:

en: every
ru: каждые

en: failed finding central directory
ru: не удалось найти центральный каталог

en: fatal
ru: критическая ошибка

en: filament mapping mode
ru: режим сопоставления материала

en: filament position
ru: положение прутка

en: filaments %s cannot be printed directly on the surface of this plate.
ru: На поверхности этой пластины нельзя печатать %s пластиком.

en: file close failed
ru: ошибка закрытия файла

en: file create failed
ru: ошибка создания файла

en: file not found
ru: файл не найден

en: file open failed
ru: ошибка открытия файла

en: file read failed
ru: ошибка чтения файла

en: file seek failed
ru: файл не найден

en: file stat failed
ru: ошибка файла статистики

en: file too large
ru: файл слишком большой

en: file write failed
ru: ошибка записи файла

en: finalize fail
ru: ошибка записи

en: floating cantilever
ru: нависающий горизонтальный выступ (консоль)

en: floating regions
ru: нависающие части

en: flow ratio : %s
ru: коэффициент потока: %s

en: from
ru: с

en: g/cm³
ru: г/см³

en: high temperature auto bed levelling
ru: высокотемпературная автокалибровка стола

en: hit face
ru: Целевая грань

en: illegal characters:
ru: недопустимые символы:

en: illegal suffix:
ru: недопустимый суффикс:

en: in
ru: дюйм

en: info
ru: Информация

en: initialize fail
ru: ошибка инициализации

en: inner wall/outer wall/inner wall
ru: Внутренний/Внешний/Внутренний

en: inner/outer
ru: Внутренний/Внешний

en: internal error
ru: внутренняя ошибка

en: invalid filename
ru: неверное имя

en: invalid header or corrupted
ru: неверный или повреждённый заголовок

en: invalid parameter
ru: неверный параметр

en: invalid value
ru: недопустимое значение

en: ironing direction
ru: Угол разглаживания

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
ru: Клавиши 1-9: задать пруток для модели/части модели

en: ksr FDMTest
ru: FDM тест от ksr

en: large overhangs
ru: большая область нависания

en: layers
ru: слой(-я)

en: left
ru: Слева

en: left nozzle
ru: левого сопла

en: load mtl in obj: failed to parse
ru: Загрузка mtl в obj: не удалось обработать

en: load_obj: failed to parse
ru: load_obj: ошибка обработки

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
ru: материалов со значительной термической усадкой/расширением, например...

en: materials with inaccurate filament diameter
ru: материалов с неточным диаметром пластиковой нити

en: max
ru: макс.

en: min
ru: мин.

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
ru: минут для отправки каждого пакета заданий (зависит от того, сколько времени требуется для завершения нагрева перед началом печати.)

en: mm
ru: мм

en: mm or %
ru: мм или %

en: mm/%
ru: мм/%

en: mm/s
ru: мм/с

en: mm/s or %
ru: мм/с или %

en: mm/s² or %
ru: мм/с² или %

en: mm²
ru: мм²

en: mm³
ru: мм³

en: mm³/s
ru: мм³/с

en: money/kg
ru: цена/кг

en: mtl file exist error,could not find the material:
ru: отсутствует mtl файл, материал не может быть загружен:

en: multiple cells copy is not supported
ru: копирование нескольких ячеек не поддерживается

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
ru: Создание или открытие файла проекта во время нарезки не допускается!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
ru: При работе режущего инструмента образовались открытые рёбра. Хотите починить это сейчас?

en: normal(auto)
ru: Обычная (авто)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
ru: Тип поддержки «Обычная (авто)» и «Древовидная (авто)» используются для автоматического создания поддержки. Если выбран тип поддержки «Обычная (вручную)» или «Древовидная (вручную)», генерируется только принудительная поддержка.

en: normal(manual)
ru: Обычная (вручную)

en: not a ZIP archive
ru: это не ZIP архив

en: nozzle size in preset: %d
ru: размер сопла в профиле: %d

en: nozzle size memorized: %d
ru: размер сохранённого сопла: %d

en: nozzle[%d] in preset: %.1f
ru: сопло [%d] в профиле: %.1f

en: nozzle[%d] memorized: %.1f
ru: сопло [%d] сохранённое: %.1f

en: number keys
ru: цифровые клавиши

en: number keys can quickly change the color of objects
ru: Цифровые клавиши для быстрого изменения цвета моделей

en: object selection
ru: Выбор модели

en: obtaining instance_id failed
ru: не удалось получить instance_id

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
ru: Одна ячейка может быть скопирована только в одну или несколько ячеек одного и того же столбца.

en: open zip written fail
ru: Ошибка открытия zip-файла для записи

en: outer/inner
ru: Внешний/Внутренний

en: parameter name
ru: Имя параметра

en: part selection
ru: Выбор элемента

en: prepare 3mf file...
ru: подготовка 3mf файла...

en: printer?
ru: принтер?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
ru: принтера(-ов) одновременно (зависит от того, сколько устройств может нагреваться одновременно без перегрузки вашей электросети.)

en: reconnect
ru: переподключиться

en: resume
ru: Продолжить

en: return
ru: Назад

en: right
ru: Справа

en: right click
ru: Правая кнопка мыши

en: right nozzle
ru: правого сопла

en: s
ru: с

en: save debug settings
ru: Сохранить настройки отладки

en: select all objects on current plate
ru: Выбрать все модели на текущем столе

en: send completed
ru: отправка завершена

en: sending failed
ru: не удалось отправить

en: set width and height keep ratio with width
ru: Задание ширины и высоты SVG с сохранением пропорций.

en: step:
ru: Шаг изменения:

en: syncing
ru: синхронизация

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
ru: пакет профилей несовместим с текущим приложением.

en: the configuration package is incompatible with current application.
ru: пакет профилей несовместим с текущим приложением.

en: to
ru: до

en: too large line width
ru: слишком большая ширина экструзии

en: too many files
ru: слишком много файлов

en: trace
ru: трассировка

en: travel
ru: Перемещения

en: tree(auto)
ru: Древовидная (авто)

en: tree(manual)
ru: Древовидная (вручную)

en: undefined error
ru: неопределённая ошибка

en: unexpected decompressed size
ru: непредвиденный распакованный размер

en: uniform scale
ru: Равномерное масштабирование

en: unsupported central directory size
ru: неподдерживаемый размер центрального каталога

en: unsupported encryption
ru: неподдерживаемое шифрование

en: unsupported feature
ru: неподдерживаемая функция

en: unsupported method
ru: неподдерживаемый метод

en: unsupported multidisk
ru: неподдерживаемый многотомный архив

en: up to
ru: до

en: upward compatible machine
ru: условия для совместимых принтеров

en: validation failed
ru: ошибка проверки

en: version %s update information :
ru: Информация об обновлении версии %s :

en: view
ru: Вид

en: warning
ru: предупреждение

en: warnings
ru: предупреждения

en: wiki
ru: Wiki-страница

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
ru: будет закрыт перед созданием новой модели. Хотите продолжить?

en: write callback failed
ru: ошибка записи функции обратного вызова
