QIDI Studio - en to pt_BR translation catalogue (4646 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
pt_BR: 
    
    Você gostaria de redirecionar para a página da web para avaliação?

en: 
    Do you want to rewrite it?
pt_BR: 
    Você quer reescrevê-lo?

en: 
    Do you want to save the modified values?
pt_BR: 
    Você deseja salvar os valores modificados?

en: 
    Do you want to use the modified value in the new preset that you selected?
pt_BR: 
    Deseja usar o valor modificado na nova predefinição selecionada?

en:  (Fixed)
pt_BR: (Resolvido)

en:  (Moving)
pt_BR:  (Em movimento)

en:  (Repair)
pt_BR: (Reparar)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
pt_BR:  Mas máquinas com estrutura I3 não gerarão vídeos em timelapse.

en:  Click here to install it.
pt_BR:  Clique aqui para instalá-lo.

en:  No corresponding storage bucket
pt_BR: nenhum balde de armazenamento correspondente

en:  Please check and adjust the part's position or size to fit the printable range:
pt_BR: Verifique e ajuste a posição ou o tamanho da peça para se adequar ao intervalo de impressão:

en:  Preparing Hotend
pt_BR:  Preparando Hotend

en:  can not be opened
pt_BR:  não pode ser aberto

en:  can not be placed in the
pt_BR:  não pode ser colocado no

en:  doesn't work at 100%% density
pt_BR: não funciona em 100%% densidade

en:  invalid brim ears
pt_BR:  orelhas de aba inválidas

en:  is too close to clumping detection area, and collisions will be caused.
pt_BR:  está muito perto da área de detecção de aglomeração, e colisões serão causadas.

en:  is too close to clumping detection area, there may be collisions when printing.
pt_BR:  está muito perto da área de detecção de aglomeração, pode haver colisões durante a impressão.

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
pt_BR:  está muito perto de uma área de exclusão e as colisões serão causadas.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
pt_BR:  está muito perto da área de exclusão, pode haver colisões durante a impressão.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
pt_BR:  está muito próximo dos outros e podem ocorrer colisões.

en:  not in range
pt_BR:  não está no intervalo

en:  nozzle
pt_BR: Bico

en:  plate %1%:
pt_BR: placa %1%:

en:  to set nozzle count
pt_BR:  para definir a quantidade de bicos

en:  upload config parse failed
pt_BR:  falha na análise da configuração de upload

en:  upload failed
pt_BR: falha ao carregar

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
pt_BR: “QIDI” ou “Genérico” não podem ser usados como fornecedores de filamentos personalizados.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
pt_BR[0]: %1$dO objeto tem pintura colorida.
pt_BR[1]: %1$dOs objetos têm pintura colorida.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
pt_BR[0]: %1$derro reparado
pt_BR[1]: %1$derros reparados

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
pt_BR[0]: %1$dborda não múltipla
pt_BR[1]: %1$dbordas não múltiplas

en: %1% Preset
pt_BR: %1% Predefinição

en: %1% contains some unsupported data. Please use third-party software to convert the SVG to path data before reimporting.
pt_BR: %1%contém alguns dados não suportados. Use um software de terceiros para converter o SVG em dados de caminho antes de reimportar.

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
pt_BR: %1%padrão de preenchimento não suporta 100%% densidade.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
pt_BR: %1%está muito perto da área de exclusão, pode haver colisões durante a impressão.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
pt_BR: %1% está muito próximo de outros, e podem ocorrer colisões.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
pt_BR: %1% é muito alto, e haverá colisões.

en: %1% was replaced with %2%
pt_BR: %1%foi substituído por %2%

en: %1% with %2%
pt_BR: %1% com %2%

en: %d %s Preset will be deleted.
pt_BR: %d %s A predefinição será apagada.

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
pt_BR: %dA predefinição de filamento e a predefinição %d de processo estão anexadas a esta impressora. Essas predefinições seriam excluídas se a impressora fosse excluída.

en: %d triangles
pt_BR: %d triângulos

en: %d ℃
pt_BR: %d°C

en: %s
    Do you want to continue?
pt_BR: %s
    Você quer continuar?

en: %s Update
pt_BR: %s Atualizar

en: %s can't be percentage
pt_BR: %snão pode ser porcentagem

en: %s does not support %s
pt_BR: %s não suporta %s

en: %s error
pt_BR: %s erro

en: %s has a warning
pt_BR: %s tem um aviso

en: %s has encountered an error
pt_BR: %s encontrou um erro

en: %s info
pt_BR: %s informações

en: %s information
pt_BR: %s informações

en: %s is not compatible with %s
pt_BR: %s não é compatível com %s

en: %s is not supported by %s extruder.
pt_BR: %s não é suportado pelo extrusor %s.

en: %s warning
pt_BR: %s aviso

en: %u Selected
pt_BR: %uSelecionado

en: &About %s
pt_BR: &Sobre %s

en: &File
pt_BR: &Arquivo

en: &Help
pt_BR: &Ajuda

en: &Open G-code
pt_BR: &Abrir código G

en: &Quit
pt_BR: Sair

en: &View
pt_BR: &Exibir

en: (Including its escape characters)
pt_BR: (Incluindo seus caracteres de escape)

en: (Moving)
pt_BR:  (Movendo)

en: (Path to modify: 'Process'-'Others'-'Special Mode'-'Timelapsed')
pt_BR: (Caminho para modificar: 'Processo'-'Outros'-'Modo Especial'-'Temporizado')

en: (Recommended filament)
pt_BR: (Filamento recomendado)

en: (Sync with printer)
pt_BR: (Sincronizar com a impressora)

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
pt_BR: (O modelo já foi avaliado. Sua avaliação substituirá a avaliação anterior.)

en: (Undefined)
pt_BR: Indefinido

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
pt_BR: ) para localizar a posição da cabeça da ferramenta. Isso evita que o dispositivo ultrapasse o limite imprimível e cause desgaste no equipamento.

en: *We recommend you to add brand, material, type, and even humidity level in the Name
pt_BR: *Recomendamos que você adicione marca, material, tipo e até mesmo nível de umidade no Nome

en: + Add Preset
pt_BR: Adicionar predefinição

en: - Note: The hotend's number is tied to the holder. When the hotend is moved to a new holder, its number will update automatically.
pt_BR: - Nota: O número do hotend está vinculado ao suporte. Quando o hotend é movido para um novo suporte, seu número será atualizado automaticamente.

en: - Object mode: Please select at least two objects.
pt_BR: - Modo de objeto: selecione pelo menos dois objetos.

en: - Part mode: Please select one object with at least two meshes.
pt_BR: - Modo de parte: Selecione um objeto com pelo menos duas malhas.

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
pt_BR: --use-firmware-retraction não é compatível com --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
pt_BR: --use-firmware-retraction é suportado apenas pelo firmware Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier e Machinekit

en: 0 (no open anchors)
pt_BR: 0 (sem âncoras abertas)

en: 0 (not anchored)
pt_BR: 0 (não ancorado)

en: 0 means auto spacing.
pt_BR: 0 significa espaçamento automático.

en: 1. Please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
pt_BR: 1. Confirme se o QIDI Studio e sua impressora estão na mesma LAN.

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
pt_BR: 1. Use diferentes marcas de filamentos ou os filamentos estão úmidos;
    2. O bico está gasto ou foi substituído por um bico de tamanho diferente;
    3. Use diferentes parâmetros de impressão, como temperatura e largura da linha;
    4. A calibração PA não funciona com PETG.

en: 1000 (unlimited)
pt_BR: 1000 (ilimitado)

en: 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
pt_BR: 2. Se o IP e o código de acesso abaixo forem diferentes dos valores reais na sua impressora, corrija-os.

en: 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
pt_BR: 3. Obtenha o SN do dispositivo no lado da impressora; ele geralmente é encontrado nas informações do dispositivo na tela da impressora.

en: 3D Honeycomb
pt_BR: Favo de mel 3D

en: 3D Mouse disconnected.
pt_BR: Mouse 3D desconectado.

en: 3D Settings
pt_BR: Configurações 3D

en: 3Dconnexion settings
pt_BR: Configurações de conexão 3D

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
pt_BR: Um caminho do g-code vai além dos limites da placa.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
pt_BR: Um caminho de código G vai além da altura máxima de impressão.

en: A Helio simulation or optimization task is in progress.
pt_BR: Uma tarefa de simulação ou otimização do Helio está em andamento.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
pt_BR: Existe uma configuração com o mesmo nome:%s, você deseja substituí-la.

en: A cube printed during a filament change to purge old color and ensure smooth color transition.
pt_BR: Um cubo impresso durante uma troca de filamento para eliminar a cor antiga e garantir uma transição suave de cores.

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
pt_BR: Um dispositivo com o mesmo host (IP ou URL) já existe, por favor, insira novamente.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
pt_BR: Existe um arquivo com o mesmo nome:%s, você deseja substituí-lo.

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
pt_BR: Uma lacuna entre a linha mais interna da aba e o objeto pode fazer com que a aba seja removida com mais facilidade

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
pt_BR: Um novo plug-in de rede(%s) disponível, deseja instalá-lo?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
pt_BR: Um novo pacote de configuração disponível. Deseja instalá-lo?

en: A new version is available
pt_BR: Uma nova versão está disponível.

en: A reverse travel movement after ramming.
pt_BR: Um movimento de retorno após o recuo.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
pt_BR: Um modelo de teste será impresso. Limpe a placa de construção e coloque-a de volta na cama quente antes da calibração.

en: AI Detections
pt_BR: Detecções de IA

en: AMS Materials Setting
pt_BR: Configuração de materiais AMS

en: AMS Settings
pt_BR: Configurações do AMS

en: AMS Slots
pt_BR: Slots AMS

en: AMS and nozzle information are synced
pt_BR: As informações do AMS e do bocal são sincronizadas

en: AMS filament backup
pt_BR: Backup de filamento AMS

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
pt_BR: O backup do filamento AMS não está ativado, ative-o nas configurações do AMS.

en: AMS filaments
pt_BR: Filamento AMS

en: AMS is setting up. Please try again later.
pt_BR: O AMS está sendo configurado. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: AMS slot used for this filament
pt_BR: Ranhura AMS usada para este filamento

en: AMS temperature is too high, which may cause the filament to soften. Please wait until the AMS temperature drops below %d℃.
pt_BR: A temperatura do AMS está muito alta, o que pode fazer com que o filamento amoleça. Aguarde até que a temperatura do AMS caia abaixo de %d ℃.

en: AMS will attempt to estimate the remaining capacity of the QIDI Tech filaments.
pt_BR: O AMS tentará estimar a capacidade restante dos filamentos da QIDI Tech.

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
pt_BR: O AMS continuará automaticamente para outro carretel com as mesmas propriedades do filamento quando o filamento atual acabar

en: API Key / Password
pt_BR: Chave de API/Senha

en: API key
pt_BR: Chave API

en: Abnormal Hotend
pt_BR: Hotend anormal

en: Abnormal print file data. Please slice again
pt_BR: Dados anormais do arquivo de impressão. Por favor, corte novamente

en: Abnormal print file data. Please slice again.
pt_BR: Dados anormais do arquivo de impressão. Por favor, corte novamente.

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: About this calibration
pt_BR: Sobre essa calibração

en: Acceleration
pt_BR: Aceleração

en: Acceleration at ending height
pt_BR: Aceleração na altura final

en: Acceleration at starting height
pt_BR: Aceleração na altura inicial

en: Acceleration limitation
pt_BR: Limitação de aceleração

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
pt_BR: Aceleração da camada inicial. Usar um valor mais baixo pode melhorar o adesivo da placa de construção

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
pt_BR: Aceleração das paredes internas. 0 significa usar a aceleração de impressão normal

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
pt_BR: Aceleração da parede externa. Usar um valor menor pode melhorar a qualidade

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
pt_BR: Aceleração do preenchimento esparso. Se o valor for expresso como uma porcentagem (por exemplo, 100%), ele será calculado com base na aceleração padrão.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
pt_BR: Esta é a aceleração do preenchimento da superfície superior. Usar um valor mais baixo pode melhorar a qualidade da superfície superior.

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Access Code
pt_BR: Código de acesso

en: Access violation
pt_BR: Violação de acesso

en: Accessory
pt_BR: Acessório

en: Accurate
pt_BR: Preciso

en: Action
pt_BR: Ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate for better air filtration
pt_BR: Ative para uma melhor filtragem do ar

en: Activate the multi-color box for multi-color printing with multiple filaments.
pt_BR: Ative a caixa multicolor para impressão multicolor com vários filamentos.

en: Actual Tool-Path
    Yes—your exact G-code path, speeds and fan commands are simulated.
pt_BR: Caminho real da ferramenta
    Sim — seu caminho exato do código G, velocidades e comandos do ventilador são simulados.

en: Adaptive
pt_BR: Adaptativo

en: Adaptive Cubic
pt_BR: Cúbico adaptável

en: Adaptive volumetric speed
pt_BR: Velocidade volumétrica adaptativa

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Custom G-code
pt_BR: Adicionar código G personalizado

en: Add Custom Template
pt_BR: Adicionar modelo personalizado

en: Add Emboss text Volume
pt_BR: Adicionar volume de texto em relevo

en: Add Emboss text object
pt_BR: Adicionar objeto de texto Emboss

en: Add Filament Preset under this filament
pt_BR: Adicionar predefinição de filamento sob este filamento

en: Add File
pt_BR: Adicionar arquivo

en: Add Models
pt_BR: Adicionar modelos

en: Add Modifier
pt_BR: Adicionar modificador

en: Add Pause
pt_BR: Adicionar pausa

en: Add Photo
pt_BR: Adicionar foto

en: Add Preset
pt_BR: Adicionar predefinição

en: Add Primitive
pt_BR: Adicionar primitivo

en: Add SVG modifier
pt_BR: Adicionar modificador SVG

en: Add SVG part
pt_BR: Adicionar parte SVG

en: Add a brim ear
pt_BR: Adicione uma orelha de aba

en: Add connector
pt_BR: Adicionar conector

en: Add connector to selection
pt_BR: Adicionar conector à seleção

en: Add connectors
pt_BR: Adicionar conectores

en: Add detail
pt_BR: Adicionar detalhe

en: Add fuzzy skin
pt_BR: Adicione pele felpuda

en: Add height range
pt_BR: Adicionar faixa de altura

en: Add line number
pt_BR: Adicionar número de linha

en: Add modifier
pt_BR: Adicionar modificador

en: Add negative SVG
pt_BR: Adicionar SVG negativo

en: Add negative part
pt_BR: Adicionar parte negativa

en: Add negative text
pt_BR: Adicionar texto negativo

en: Add new style
pt_BR: Adicionar novo estilo

en: Add one filament
pt_BR: Adicione um filamento

en: Add part
pt_BR: Adicionar uma peça

en: Add plate
pt_BR: Adicionar placa

en: Add preset for new printer
pt_BR: Adicionar predefinição para a nova impressora

en: Add settings
pt_BR: Adicionar configurações

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
pt_BR: Adicione preenchimento sólido próximo a superfícies inclinadas para garantir a espessura vertical do invólucro (camadas sólidas superior+inferior)

en: Add style to my list
pt_BR: Adicionar estilo à minha lista

en: Add support blocker
pt_BR: Adicionar bloqueador de suporte

en: Add support enforcer
pt_BR: Adicionar Enforcer de suporte

en: Add text
pt_BR: Adicionar texto

en: Add text modifier
pt_BR: Adicionar modificador de texto

en: Add the speed transition between discontinuity area.
pt_BR: Adicione a transição de velocidade entre a área de descontinuidade.

en: Add unused AMS filaments to filaments list.
pt_BR: Adicione filamentos AMS não utilizados à lista de filamentos.

en: Add unused Box filaments to filaments list.
pt_BR: Adicionar filamentos não utilizados da BOX à lista de filamentos.

en: Add unused filaments to filaments list.
pt_BR: Adicione filamentos não utilizados à lista de filamentos.

en: Add-ons available:
pt_BR: Add-ons disponíveis:

en: Add/Remove filaments
pt_BR: Adicionar/remover filamentos

en: Add/Remove materials
pt_BR: Adicionar/remover materiais

en: Add/Remove presets
pt_BR: Adicionar/remover predefinições

en: Additional process preset
pt_BR: Predefinição de processo adicional

en: Adhesiveness Category
pt_BR: Categoria de Adesividade

en: Adjust
pt_BR: Ajustar

en: Adjust section view
pt_BR: Ajustar vista de seção

en: Adjust the line width of the selected skeleton paths.
pt_BR: Ajuste a largura da linha dos caminhos do esqueleto selecionados.

en: Adjust the line width of the selected skin paths.
pt_BR: Ajuste a largura da linha dos caminhos de capa selecionados.

en: Adjust to the set range automatically?
pt_BR: Ajustar o intervalo definido automaticamente?

en: Advance
pt_BR: Avanço

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Options
pt_BR: Opções Avançadas

en: Advanced options cannot be changed for the selected font.
    Select another font.
pt_BR: As opções avançadas não podem ser alteradas para a fonte selecionada.
    Selecione outra fonte.

en: Advanced settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: After being synced, the project's filament presets and colors will be replaced with the mapped filament types and colors. This action cannot be undone.
pt_BR: Após a sincronização, as predefinições e cores de filamentos do projeto serão substituídas pelos tipos e cores de filamentos mapeados. Esta ação não pode ser desfeita.

en: After being synced, this action cannot be undone.
pt_BR: Após a sincronização, esta ação não pode ser desfeita.

en: After closing, a popup will appear to ask each time
pt_BR: Após o fechamento, aparecerá um pop-up perguntando sempre

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
pt_BR: Após concluir o processo de pré-calibração de pressão, crie um novo projeto antes de imprimir.

en: After completing your operation, %s project will be closed and create a new project.
pt_BR: Após concluir sua operação, o projeto %s será fechado e criará um novo projeto.

en: After cut
pt_BR: Depois de cortar

en: After mapping
pt_BR: Após o mapeamento

en: After modifying this option, the system will reassign the nozzles based on the calibrated dynamic flow calibration coefficient.
pt_BR: Após modificar esta opção, o sistema irá reatribuir os bicos com base no coeficiente calibrado da calibração dinâmica de fluxo.

en: After overwriting
pt_BR: Após sobrescrever

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
pt_BR: Após passar pela "calibração grosseira", o valor intermediário "1" foi obtido. Insira esse valor na caixa de texto abaixo e siga os passos da "calibração grosseira" para imprimir.

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
pt_BR: Após a conclusão da impressão, selecione a linha mais suave, insira o valor correspondente no software e salve-o.

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
pt_BR: Após a impressão, selecione um número com a superfície mais lisa e suave, conforme mostrado na figura abaixo como "- 1". A vazão ótima para obtenção de filamentos de corrente é "1,00 - 0,01 = 0,99".

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
pt_BR: Após o fatiamento bem-sucedido, você tem três métodos para executar a operação:
    1. Envie diretamente o arquivo fatiado e imprima-o;
    2. Envie o arquivo fatiado para a impressora pela rede e selecione manualmente o arquivo fatiado para impressão;
    3. Envie o arquivo fatiado para uma mídia de armazenamento e imprima-o por meio dela.
    Referindo-se a este processo, você imprimirá o modelo de calibração conforme mostrado na figura a seguir.

en: Agree and proceed
pt_BR: Concordar e prosseguir

en: Air Condition
pt_BR: Ar Condicionado

en: Air Printing Detection
pt_BR: Detecção de impressão aérea

en: Air Pump
pt_BR: Bomba de ar

en: Air filtration enhancement
pt_BR: Aprimoramento da filtragem de ar

en: Align
pt_BR: Alinhar

en: Align and distribute objects
pt_BR: Alinhar e distribuir objetos

en: Align back
pt_BR: Alinhar para trás

en: Align bottom
pt_BR: Alinhar a parte inferior

en: Align front
pt_BR: Alinhar parte frontal

en: Align front-back center
pt_BR: Alinhar centro frente-trás

en: Align left
pt_BR: Alinhar à esquerda

en: Align left-right center
pt_BR: Alinhar ao centro horizontal

en: Align right
pt_BR: Alinhar à direita

en: Align to Y axis
pt_BR: Alinhar ao eixo Y

en: Align top
pt_BR: Alinhar o topo

en: Align top-bottom center
pt_BR: Alinhar centro vertical superior-inferior

en: Align/Distribute
pt_BR: Alinhar/Distribuir

en: Aligned
pt_BR: Alinhado

en: Aligned Rectilinear
pt_BR: Retilíneo alinhado

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Alignment Detection
pt_BR: Detecção de Alinhamento

en: All
pt_BR: Tudo

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: All changes will be discarded.
pt_BR: Todas as alterações serão descartadas.

en: All changes will not be saved
pt_BR: Todas as alterações não serão salvas

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
pt_BR: Todas as entradas no fornecedor ou modelo da impressora personalizada são espaços. Por favor, insira novamente.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
pt_BR: Todas as entradas no fornecedor personalizado ou na série são espaços. Por favor, insira novamente.

en: All objects will be removed, continue?
pt_BR: Todos os objetos serão removidos, continuar?

en: All solid layer
pt_BR: Toda camada sólida

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
pt_BR: Todas as predefinições de filamento pertencentes a esse filamento seriam excluídas. 
    Se você estiver usando esse filamento em sua impressora, redefina as informações de filamento desse slot.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
pt_BR: Todos os objetos selecionados estão na placa bloqueada,
    Não é possível fazer o rearranjo automático desses objetos.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
pt_BR: Todos os objetos selecionados estão em uma placa bloqueada,
    Não podemos orientar esses objetos automaticamente.

en: All walls
pt_BR: Todas as paredes

en: Allow Prompt Sound
pt_BR: Permitir som imediato

en: Allow multiple materials on same plate
pt_BR: Permitir vários materiais na mesma placa

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
pt_BR: Permite pintar somente em facetas selecionadas por: "” %1%

en: Along X axis
pt_BR: Ao longo do eixo X

en: Along Y axis
pt_BR: Ao longo do eixo Y

en: Along Z axis
pt_BR: Ao longo do eixo Z

en: Always show shells in preview
pt_BR: Sempre mostre a carcaça na pré-visualização

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
pt_BR: Alterna a exibição de carcaças na guia de visualização prévia: se você alterar o valor, deverá redimensionar.

en: Ams Status
pt_BR: Status do AMS

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
pt_BR: Ocorreu um erro. A memória do sistema pode não ser suficiente ou pode ser um bug do programa.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
pt_BR: Uma atualização importante foi detectada e precisa ser executada para que a impressão possa continuar. Você quer atualizar agora? Você também pode atualizar mais tarde em 'Atualizar firmware'.

en: An object has enabled XY Size compensation which will not be used because it is also fuzzy skin painted.
    XY Size compensation cannot be combined with fuzzy skin painting.
pt_BR: Um objeto ativou a compensação de tamanho XY, que não será usada porque também é pintado com pele difusa.
    A compensação de tamanho XY não pode ser combinada com pintura de pele difusa.

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
pt_BR: Um objeto é colocado sobre o limite da placa ou excede o limite de altura.
    Resolva o problema movendo-o totalmente para dentro ou para fora da placa e confirmando que a altura está dentro do volume de construção.

en: An object is layed over the boundary of plate.
pt_BR: Um objeto está colocado sobre o limite da placa.

en: An object is placed in the left/right nozzle-only area or exceeds the printable height of the left nozzle.
    Please ensure the filaments used by this object are not arranged to other nozzles.
pt_BR: Um objeto é colocado na área somente do bico esquerdo/direito ou excede a altura imprimível do bico esquerdo.
    Certifique-se de que os filamentos usados ​​por este objeto não estejam dispostos em outros bicos.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
pt_BR: A compensação de tamanho XY de um objeto não será usada porque ele também é pintado em cores.
    A compensação de tamanho XY não pode ser combinada com pintura colorida.

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
pt_BR: É válido ao importar um stl com pelo menos duas malhas.

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
pt_BR: É válido quando há pelo menos duas partes no objeto ou stl tem pelo menos duas malhas.

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Angle Deflection
pt_BR: Deflexão angular

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
pt_BR: Ângulo para passar a ferro, que controla o ângulo relativo entre a superfície superior e o engomar

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
pt_BR: Ângulo para padrão de preenchimento esparso, que controla o início ou a direção principal da linha

en: Another export job is running.
pt_BR: Outro trabalho de exportação está sendo executado.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
pt_BR: Outra câmera virtual está funcionando.
    O QIDI Studio suporta apenas uma única câmera virtual.
    Você quer parar essa câmera virtual?

en: Any arrow
pt_BR: Qualquer flecha

en: Append
pt_BR: Anexar

en: Append to existing filaments
pt_BR: Anexar aos filamentos existentes

en: Application is closing
pt_BR: O aplicativo está fechando

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
pt_BR: Aplique juntas de costura somente em perímetros lisos, onde as costuras tradicionais não escondam as costuras em cantos afiados de forma eficaz.

en: Apply top surface compensation
pt_BR: Aplicar compensação da superfície superior

en: Applying result..
pt_BR: Aplicando resultado..

en: Approximate color matching.
pt_BR: Correspondência aproximada de cores.

en: Arachne
pt_BR: Aracne

en: Arc fitting
pt_BR: Ajuste de arco

en: Archimedean Chords
pt_BR: Acordes de Arquimedes

en: Are you sure to %1% the selected preset?
pt_BR: Você tem certeza que quer %1% a predefinição selecionada?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
pt_BR: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir a predefinição selecionada?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir a predefinição selecionada? 
    Se a predefinição corresponder a um filamento atualmente em uso em sua impressora, redefina as informações de filamento desse slot.

en: Are you sure to stop printing?
pt_BR: Tem certeza de que deseja parar a impressão?

en: Are you sure to synchronize the filaments from Box?
pt_BR: Tem certeza que deseja sincronizar os filamentos da BOX?

en: Are you sure to synchronize the filaments?
pt_BR: Tem certeza de que sincronizou os filamentos?

en: Are you sure to use them?
pt_BR: Tem certeza de que vai usá-los?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
pt_BR: Tem certeza de que deseja limpar as informações do filamento?

en: Are you sure you want to delete
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a impressora "%1%"?

en: Are you sure you want to permanently remove the "%1%" style?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover permanentemente o estilo "%1%"?

en: Are you sure you want to stop this print?
pt_BR: Tem certeza de que deseja interromper essa impressão?

en: Are you sure you want to trigger auto homing?
pt_BR: Tem certeza de que deseja acionar o homing automático?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
pt_BR: Tem certeza de que deseja atualizar? Isso levará cerca de 10 minutos. Não desligue a alimentação enquanto a impressora estiver atualizando.

en: Arrange
pt_BR: Organizar

en: Arrange AMS Order
pt_BR: Organizar pedido para AMS

en: Arrange all objects
pt_BR: Organizar todos os objetos

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
pt_BR: Falha na organização. Foram encontradas algumas exceções ao processar geometrias de objetos.

en: Arrange objects on current plate
pt_BR: Organizar objetos na placa atual

en: Arrange objects on selected plates
pt_BR: Organizar objetos em placas selecionadas

en: Arrange options
pt_BR: Opções de organizar

en: Arranging
pt_BR: Organizando

en: Arranging canceled.
pt_BR: Organização cancelada.

en: Arranging done.
pt_BR: Arranjo feito.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
pt_BR: A organização foi concluída, mas alguns itens não puderam ser organizados. Reduza o espaçamento e tente novamente.

en: Arrow Down
pt_BR: Seta para baixo

en: Arrow Left
pt_BR: Seta esquerda

en: Arrow Right
pt_BR: Seta à direita

en: Arrow Up
pt_BR: Seta para cima

en: As the print job has been successfully sent, the cancellation will not bring the print job to a halt. If you need to terminate this job, please stop it in 'Device' page.
pt_BR: Como o trabalho de impressão foi enviado com sucesso, o cancelamento não parará o trabalho de impressão. Se você precisar encerrar este trabalho, pare-o na página 'Dispositivo'.

en: Asia-Pacific
pt_BR: Ásia-Pacífico

en: Assemble
pt_BR: Montar

en: Assemble Control
pt_BR: Controle de montagem

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
pt_BR: Montar os objetos selecionados em um objeto com várias peças

en: Assemble the selected objects to an object with single part
pt_BR: Montar os objetos selecionados em um objeto com uma única parte

en: Assembly
pt_BR: Montagem

en: Assembly Guide
pt_BR: Guia de montagem

en: Assembly Info
pt_BR: Informações de montagem

en: Assembly Return
pt_BR: Retorno da montagem

en: Assembly View
pt_BR: Vista de montagem

en: Assembly's bounding box is too large ( max size >= %1% in ) which may cause rendering issues.
pt_BR: A caixa delimitadora da montagem é muito grande (tamanho máximo >= %1% pol), o que pode causar problemas de renderização.

en: Assembly's bounding box is too large ( max size >= %1% mm ) which may cause rendering issues.
pt_BR: A caixa delimitadora da montagem é muito grande (tamanho máximo >= %1% mm), o que pode causar problemas de renderização.

en: Assign the part to the other side
pt_BR: Atribuir a peça ao outro lado

en: Assistant(HMS)
pt_BR: Assistente (HMS)

en: Associate .3mf files to QIDI Studio
pt_BR: Associe arquivos .3mf ao QIDI Studio

en: Associate .step/.stp files to QIDI Studio
pt_BR: Associe arquivos .step/.stp ao QIDI Studio

en: Associate .stl files to QIDI Studio
pt_BR: Associe arquivos .stl ao QIDI Studio

en: Associate Files To QIDI Studio
pt_BR: Associe arquivos ao QIDI Studio

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
pt_BR: É necessário pelo menos um registro de impressão bem-sucedido desse perfil de impressão 
    para dar uma avaliação positiva (4 ou 5 estrelas).

en: Attention!
pt_BR: Atenção

en: Author
pt_BR: Autor

en: Authorization Type
pt_BR: Tipo de Autorização

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Auto Bed Leveling
pt_BR: Nivelamento automático da mesa

en: Auto Brim
pt_BR: Brim automático

en: Auto Check: Door and Upper Cover
pt_BR: Verificação automática: porta e tampa superior

en: Auto Check: Material
pt_BR: Verificação automática: Material

en: Auto Check: Material Position
pt_BR: Verificação automática: Posição do material

en: Auto Check: Platform
pt_BR: Verificação automática: plataforma

en: Auto Check: Quick Release Lever
pt_BR: Verificação automática: Alavanca de liberação rápida

en: Auto Fire Extinguishing System
pt_BR: Sistema Automático de Extinção de Incêndios

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
pt_BR: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, have sparkles, or have a highly-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.

en: Auto Flush
pt_BR: Descarga automática

en: Auto For Flush
pt_BR: Automático para descarga

en: Auto For Match
pt_BR: Automático para correspondência

en: Auto Orientation options
pt_BR: Opções de orientação automática

en: Auto Rotate
pt_BR: Rotação automática

en: Auto Segment
pt_BR: Segmento automático

en: Auto bed leveling
pt_BR: Nivelamento automático da mesa

en: Auto bed leveling -phase 1
pt_BR: Nivelamento automático da mesa - fase 1

en: Auto bed leveling -phase 2
pt_BR: Nivelamento automático da mesa - fase 2

en: Auto calculate flush volumes
pt_BR: Cálculo automático de volumes de descarga

en: Auto check for system presets updates
pt_BR: Verificação automática de atualizações de predefinições do sistema

en: Auto circle contour-hole compensation
pt_BR: Compensação automática de contorno de furo de círculo

en: Auto homing
pt_BR: Homing automático

en: Auto orient
pt_BR: Orientação automática

en: Auto orient objects on current plate
pt_BR: Auto orientar objetos na placa atual

en: Auto orient the object to improve print quality.
pt_BR: Orientar automaticamente o objeto para melhorar a qualidade de impressão.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
pt_BR: Orienta automaticamente os objetos selecionados ou todos os objetos. Se houver objetos selecionados, ele apenas orientará os selecionados.Caso contrário, ele orientará todos os objetos no disco atual.

en: Auto orientation
pt_BR: Orientação automática

en: Auto plate type
pt_BR: Tipo de placa automática

en: Auto rotate for arrangement
pt_BR: Rotação automática para arranjo

en: Auto support threshold angle:
pt_BR: Ângulo limite de suporte automático:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
pt_BR: Sincronização automática das predefinições do usuário (impressora/filamento/processo)

en: Auto turn off filter on overheat
pt_BR: Desligamento automático do filtro em caso de superaquecimento

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
pt_BR: Organizar automaticamente
    Você sabia que pode organizar automaticamente todos os objetos em seu projeto?

en: Auto-Backup
pt_BR: Backup automático

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
pt_BR: Orientação automática
    Você sabia que pode girar objetos até uma orientação ideal para impressão com um simples clique?

en: Auto-fill previously logged-in accounts.
pt_BR: Preencher automaticamente contas já conectadas.

en: Auto-generate points
pt_BR: Gerar pontos automaticamente

en: Auto-record Monitoring
pt_BR: Monitoramento de gravação automática

en: Auto-recovery from step loss
pt_BR: Recuperação automática da perda de etapas

en: Auto-refill
pt_BR: Recarga automática

en: Automatic mode
pt_BR: Modo automático

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
pt_BR: Combine automaticamente o preenchimento esparso de várias camadas para imprimir em conjunto para reduzir o tempo. A parede ainda está impressa com a altura original da camada.

en: Automatically merge the same colors in the model after mapping.
pt_BR: Mescle automaticamente as mesmas cores no modelo após o mapeamento.

en: Automatically re-slice according to the optimal filament grouping, and the grouping results will be displayed after slicing.
pt_BR: Refatie automaticamente de acordo com o agrupamento ideal de filamentos, e os resultados do agrupamento serão exibidos após o fatiamento.

en: Automatically transfer modified value when switching process and filament presets
pt_BR: Transferir automaticamente o valor modificado ao alternar as predefinições de processo e filamento

en: Auxiliary part cooling fan
pt_BR: Ventilador de resfriamento de peça auxiliar

en: Available Nozzles
pt_BR: Bicos Disponíveis

en: Available nozzles for current preset:
pt_BR: Bicos disponíveis para configuração atual:

en: Average Improvement
pt_BR: Melhoria Média

en: Avoid crossing wall
pt_BR: Evite cruzar a parede

en: Avoid crossing wall - Includes support
pt_BR: Evite atravessar parede - Inclui suporte

en: Avoid crossing wall - Max detour length
pt_BR: Evite cruzar a parede - Comprimento máximo do desvio

en: Avoid extrusion calibration region
pt_BR: Evite a região de calibração de extrusão

en: Avoid interface filament for base
pt_BR: Evite o filamento da interface para a base

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
pt_BR: Evite usar o filamento da interface de suporte para imprimir a base de suporte, se possível.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
pt_BR: Evite deformar
    Você sabia que, ao imprimir materiais propensos a deformações, como o ABS, aumentar adequadamente a temperatura do leito térmico pode reduzir a probabilidade de deformação.

en: BOX Settings
pt_BR: Configurações do BOX

en: BOX Slots
pt_BR: Slots BOX

en: BOX filament backup
pt_BR: Backup de filamento do BOX

en: BOX message has change
pt_BR: A mensagem da BOX foi alterada

en: BOX will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
pt_BR: O BOX continuará para outro carretel com as mesmas propriedades de filamento automaticamente quando o filamento atual acabar

en: Back
pt_BR: Atrás

en: Back Page 1
pt_BR: Página anterior 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
pt_BR: Faça backup de seu projeto periodicamente para restaurá-lo após uma falha ocasional.

en: Bake into model as uneditable part
pt_BR: Asse no modelo como parte não editável

en: Bake to model
pt_BR: Assar para modelar

en: Balanced
pt_BR: Equilibrado

en: Base pattern
pt_BR: Padrão base

en: Base pattern spacing
pt_BR: Espaçamento do padrão básico

en: Basic Info
pt_BR: Inform. básicas

en: Basic Information
pt_BR: Informações básicas

en: Basic information
pt_BR: Informações básicas

en: Batch Preset Management
pt_BR: Gerenciamento de predefinições em lote

en: Batch manage files.
pt_BR: Gerencie arquivos em lote.

en: Bed
pt_BR: Mesa

en: Bed Leveling
pt_BR: Nivelamento da mesa aquecida

en: Bed Shape
pt_BR: Formato da mesa

en: Bed Temperature
pt_BR: Temperatura da mesa

en: Bed Temperature Difference Warning
pt_BR: Aviso de diferença de temperatura da mesa

en: Bed Temperature influence
    Only the first-layer bed temp feeds the model right now; later bed changes aren’t yet captured.
pt_BR: Influência da temperatura do leito
    Somente a temperatura do leito da primeira camada alimenta o modelo agora; mudanças posteriores no leito ainda não são capturadas.

en: Bed Type
pt_BR: Tipo de placa

en: Bed adhension
pt_BR: Adesão a mesa

en: Bed custom model
pt_BR: Modelo personalizado de cama

en: Bed custom texture
pt_BR: Textura personalizada de cama

en: Bed exclude area
pt_BR: Área excluída da mesa

en: Bed filling canceled.
pt_BR: O enchimento da cama foi cancelado.

en: Bed filling done.
pt_BR: Enchimento da cama feito.

en: Bed leveling
pt_BR: Nivelamento de cama

en: Bed temperature
pt_BR: Temperatura da mesa aquecida

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa para as camadas, exceto para a primeira. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa fria.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa para as camadas, exceto para a primeira. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa de engenharia.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa para as camadas, exceto para a primeira. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa de alta temperatura.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
pt_BR: Temperatura do leito para camadas, exceto a inicial. O valor 0 significa que o filamento não suporta a impressão na placa PEI texturizada

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa da primeira camada. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa fria.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa da primeira camada. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa de engenharia.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa da primeira camada. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa de alta temperatura.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
pt_BR: Temperatura do leito da camada inicial. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão no QIDI Cool Plate SuperTack.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
pt_BR: Temperatura do leito da camada inicial. O valor 0 significa que o filamento não suporta a impressão na placa PEI texturizada

en: Bed temperature type
pt_BR: Tipo de temperatura da cama

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
pt_BR: Temperatura do leito quando a placa PEI lisa/placa de alta temperatura está instalada. O valor 0 significa que o filamento não suporta a impressão na placa PEI lisa/placa de alta temperatura

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
pt_BR: Temperatura da cama quando a placa PEI texturizada está instalada. 0 significa que o filamento não é compatível com a placa PEI texturizada

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa quando a placa fria é instalada. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa fria.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
pt_BR: Temperatura da mesa quando a Cool Plate é instalada. Valor 0 significa que o filamento não suporta impressão na QIDI Cool Plate (SuperTack).

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
pt_BR: Esta é a temperatura da mesa quando a placa de engenharia é instalada. Um valor de 0 significa que o filamento não suporta impressão na placa de engenharia.

en: Bed type
pt_BR: Tipo de placa

en: Bed types supported by the printer
pt_BR: Tipos de placas compatíveis com a impressora

en: Before layer change G-code
pt_BR: G-code antes de alterar a camada

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
pt_BR: Melhor posição de arranjo automático na faixa de [0,1] em relação ao formato da cama.

en: Best object position
pt_BR: Melhor posição do objeto

en: Beta Version
pt_BR: Versão Beta

en: Beta version
pt_BR: Versão Beta

en: Between Object Gcode
pt_BR: Entre o objeto Gcode

en: Bill of Materials
pt_BR: Lista de materiais

en: Bind with Access Code
pt_BR: Vincule com o código de acesso

en: Bind with Pin Code
pt_BR: Vincular com código PIN

en: Binding...
pt_BR: Vinculação...

en: Block seam
pt_BR: Costura em bloco

en: Block supports
pt_BR: Bloquear suportes

en: Boldness
pt_BR: Ousadia

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Bottom View
pt_BR: Vista inferior

en: Bottom Z distance
pt_BR: Distância inferior Z

en: Bottom interface layers
pt_BR: Camadas de interface inferiores

en: Bottom interface spacing
pt_BR: Espaçamento da interface inferior

en: Bottom paint penetration layers
pt_BR: Camadas de penetração de tinta inferior

en: Bottom shell layers
pt_BR: Camadas inferiores

en: Bottom shell thickness
pt_BR: Espessura da camada inferior

en: Bottom surface
pt_BR: Superfície inferior

en: Bottom surface pattern
pt_BR: Padrão de superfície inferior

en: Bottom:
pt_BR: Fundo

en: Box ID will be reset. If you want a specific ID sequence, disconnect all AMS before resetting and connect them in the desired order after resetting.
pt_BR: O ID do AMS será redefinido. Se você quiser uma sequência de ID específica, desconecte todos os AMS antes de redefinir e conecte-os na ordem desejada após a redefinição.

en: Box Setting..
pt_BR: Configuração da Caixa..

en: Box Type
pt_BR: Tipo de AMS

en: Box does not support 'QIDI PET-CF'.
pt_BR: O Box não suporta 'QIDI PET-CF'.

en: Box not connected. Please check the printer and box connect.
pt_BR: BOX não conectado. Por favor, verifique a conexão entre a impressora e a BOX.

en: Box temperature
pt_BR: Temperatura do compartimento

en: Box type switching needs firmware update, taking about 30s. Switch now ?
pt_BR: A troca do tipo AMS precisa de atualização de firmware, o que leva cerca de 30 segundos. Trocar agora?

en: Branch angle
pt_BR: Ângulo de ramificação

en: Branch diameter
pt_BR: Diâmetro do ramo

en: Branch diameter angle
pt_BR: Ângulo do diâmetro do ramo

en: Branch distance
pt_BR: Distância do ramo

en: Brass
pt_BR: Latão

en: Bridge
pt_BR: Ponte

en: Bridge direction
pt_BR: Direção da ponte

en: Bridge flow
pt_BR: Fluxo da ponte

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
pt_BR: Substituição do ângulo de ponte. 0 significa que o ângulo de ponte será calculado automaticamente. Caso contrário, o ângulo fornecido será usado para pontes externas. Use 180° para ângulo zero.

en: Brim Ears
pt_BR: Orelhas de aba

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
pt_BR: Aba para melhor aderência
    Você sabia que quando os modelos de impressão têm uma pequena interface de contato com a superfície de impressão, é recomendável usar uma aba?

en: Brim type
pt_BR: Tipo de brim

en: Brim width
pt_BR: Largura do brim

en: Brim width of prime tower, negative number means auto calculated width based on the height of prime tower.
pt_BR: Largura da borda da torre principal, número negativo significa largura calculada automaticamente com base na altura da torre principal.

en: Brim-object gap
pt_BR: Lacuna Brim-object

en: Bring All to Front
pt_BR: Trazer tudo a frente

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Browsing file in storage is not supported in LAN Only Mode.
pt_BR: A navegação de arquivos no armazenamento não é suportada no modo somente LAN.

en: Browsing file in storage is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
pt_BR: A navegação de arquivos no armazenamento não é suportada no firmware atual. Atualize o firmware da impressora.

en: Brush
pt_BR: Pincel

en: Brush shape
pt_BR: Forma de pincel

en: Brush size
pt_BR: Tamanho de escova

en: Bucket fill
pt_BR: Preenchimento de balde

en: Build Plate Detection
pt_BR: Detecção de placas de construção

en: Bulge
pt_BR: Protuberância

en: Busy
pt_BR: Ocupado

en: Buy Now / Manage Account
pt_BR: Comprar Agora / Gerenciar Conta

en: Buy add-ons
pt_BR: Comprar complementos

en: By First filament
pt_BR: Por Primeiro filamento

en: By Highest Temp
pt_BR: Por temperatura mais alta

en: By Layer
pt_BR: Por camada

en: By Object
pt_BR: Por objeto

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
pt_BR: Por padrão, o Liveview será pausado após 15 minutos de inatividade no computador. Marque esta caixa para desabilitar este recurso durante a impressão.

en: By layer
pt_BR: Por camada

en: By object
pt_BR: Por objeto

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
pt_BR: Ao reduzir a velocidade da parede externa para evitar a zona de ressonância da impressora, evita-se o aparecimento de oscilações na superfície do modelo.
    Por favor, desligue esta opção ao testar as oscilações.

en: CANCELED
pt_BR: Cancelado

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
pt_BR: Os filamentos CF/GF são duros e quebradiços. É fácil quebrar ou ficar presos no AMS, use com cuidado.

en: COMPLETED
pt_BR: Concluído

en: CRC check failed
pt_BR: Falha na verificação do CRC

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
pt_BR: Calcule o valor de avanço de pressão ideal usando a fórmula fornecida:
    Avanço de pressão = k_Start + floor(altura ÷ 5) × k_Step
    AVISO: floor() representa arredondamento para baixo
    De acordo com os valores medidos, o valor de avanço de pressão na figura é: 0,00 + floor(22,7 ÷ 5) × 0,005 = 0,02
    Finalmente, salve o valor com o melhor efeito de superfície.

en: Calculating, please wait...
pt_BR: Calculando; aguarde...

en: Calibrate
pt_BR: Calibrar

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing. Skip if unnecessary.
pt_BR: Calibre os deslocamentos dos bicos para melhorar a qualidade da impressão.
    *Modo automático: verifique a calibração antes de imprimir. Pule se não for necessário.

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing; skip if unnecessary.
pt_BR: Calibrar deslocamento de bico para melhorar a qualidade da impressão.
    *Modo automático: Verificar calibração antes da impressão; pule se não for necessário.

en: Calibrating
pt_BR: Calibração

en: Calibrating BirdsEye Camera
pt_BR: Calibrando a câmera BirdsEye

en: Calibrating Blade Holder Position
pt_BR: Calibrando a Posição do Suporte da Lâmina

en: Calibrating Camera Offset
pt_BR: Calibrando o Deslocamento da Câmera

en: Calibrating Micro Lidar
pt_BR: Calibrando Micro Lidar

en: Calibrating dynamic flow
pt_BR: Calibrando o fluxo dinâmico

en: Calibrating flow ratio
pt_BR: Calibrando a relação de fluxo

en: Calibrating the detection position of nozzle clumping
pt_BR: Calibrando a posição de detecção do agrupamento do bico

en: Calibrating the micro lidar
pt_BR: Calibrando o micro lidar

en: Calibrating... %d%%
pt_BR: Calibrando... %d%%

en: Calibration
pt_BR: Calibração

en: Calibration Flow
pt_BR: Fluxo de calibração

en: Calibration Type
pt_BR: Tipo de calibração

en: Calibration completed
pt_BR: Calibração concluída

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
pt_BR: Calibração concluída. Encontre a linha de extrusão mais uniforme em sua cama quente, como na imagem abaixo, e preencha o valor no lado esquerdo na caixa de entrada do fator K.

en: Calibration error
pt_BR: Erro de calibração

en: Calibration help
pt_BR: Ajuda de calibração

en: Calibration not supported
pt_BR: Calibração não suportada

en: Calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
pt_BR: A calibração só suporta casos em que os diâmetros dos bicos esquerdo e direito são idênticos.

en: Calibration process
pt_BR: Processo de calibração

en: Calibration program
pt_BR: Programa de calibração

en: Calibration step selection
pt_BR: Seleção da etapa de calibração

en: Calibration1
pt_BR: Calibração1

en: Calibration2
pt_BR: Calibração2

en: Camera
pt_BR: Câmera

[ctx: Camera]
en: Isometric
pt_BR: Isométrico

[ctx: Camera]
en: Left
pt_BR: Esquerda

[ctx: Camera]
en: Right
pt_BR: Direita

en: Camera Setting
pt_BR: Configuração da câmera

en: Camera view - Behind
pt_BR: Visão da câmera - Atrás

en: Camera view - Bottom
pt_BR: Visão da câmera - Inferior

en: Camera view - Default
pt_BR: Visualização da câmera - Padrão

en: Camera view - Front
pt_BR: Visão da câmera - Frontal

en: Camera view - Isometric
pt_BR: Visão da câmera - Isométrica

en: Camera view - Left
pt_BR: Visão da câmera - Esquerda

en: Camera view - Right
pt_BR: Visão da câmera - Direita

en: Camera view - Top
pt_BR: Visão da câmera - Parte superior

en: Can not add models when in preview mode!
pt_BR: Não é possível adicionar modelos no modo de visualização

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
pt_BR: Não é possível imprimir vários filamentos que tenham grandes diferenças de temperatura juntos. Caso contrário, a extrusora e o bico podem ficar bloqueados ou danificados durante a impressão.

en: Can't apply when process preview.
pt_BR: Não é possível aplicar ao processar a visualização

en: Can't delete "%1%". It is last style.
pt_BR: Não é possível excluir "%1%". É o último estilo.

en: Can't delete temporary style "%1%".
pt_BR: Não é possível excluir o estilo temporário "%1%".

en: Can't find Pin Code?
pt_BR: Não consegue encontrar o código PIN?

en: Can't find my devices?
pt_BR: Não consigo encontrar meus dispositivos?

en: Can't find my nozzle diameter
pt_BR: Não consigo encontrar o diâmetro do meu bico

en: Can't find my printer model
pt_BR: Não consigo encontrar o modelo da minha impressora

en: Can't find vendor I want
pt_BR: Não consigo encontrar o fornecedor que eu quero

en: Can't remove the last existing style.
pt_BR: Não é possível remover o último estilo existente.

en: Can't start this without storage.
pt_BR: Não é possível iniciar isso sem armazenamento.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel a feature until exit
pt_BR: Cancelar um recurso até a saída

en: Cancel print
pt_BR: Cancelar impressão

en: Cancel selected
pt_BR: Cancelar selecionado

en: Cancel upload
pt_BR: Cancelar carregamento

en: Canceled
pt_BR: Cancelado

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cancelling
pt_BR: Cancelando

en: Cancle
pt_BR: Cancelar

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
pt_BR: Não é possível ler as informações do filamento: o filamento está carregado na cabeça da ferramenta, descarregue o filamento e tente novamente.

en: Cannot send the print job for empty plate
pt_BR: Não é possível enviar o trabalho de impressão para a placa vazia

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
pt_BR: Não é possível enviar o trabalho de impressão para uma impressora cujo firmware é necessário para ser atualizado.

en: Cannot send the print job when the printer is not at FDM mode
pt_BR: Não é possível enviar o trabalho de impressão quando a impressora não está no modo FDM

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
pt_BR: Não é possível enviar o trabalho de impressão quando a impressora está atualizando o firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
pt_BR: Não é possível enviar tarefas de impressão quando uma atualização está em andamento

en: Capabilities
pt_BR: Funcionalidades

en: Caution: Mixing nozzle diameters in one print is not supported. If the selected size is only on one extruder, single-extruder printing will be enforced.
pt_BR: Atenção: A combinação de diâmetros de bico em uma única impressão não é suportada. Se o tamanho selecionado estiver disponível apenas em um extrusor, a impressão com extrusão única será aplicada.

en: Center
pt_BR: Centro

en: Center coincidence
pt_BR: Coincidência central

en: Center of circle
pt_BR: Centro do círculo

en: Center of edge
pt_BR: Centro da borda

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
pt_BR: Arquivos de certificado (*.crt, *.pem) |*.crt; *.pem|Todos os arquivos|* . *

en: Chamber
pt_BR: Câmara

en: Chamber Temperature
pt_BR: Temperatura da câmara

en: Chamber temperature
pt_BR: Temperatura da câmara

en: Chamber temperature cannot be changed in cooling mode while printing.
pt_BR: A temperatura da câmara não pode ser ajustada no modo de resfriamento durante a impressão.

en: Change Anyway
pt_BR: Mude de qualquer maneira

en: Change Filament
pt_BR: Trocar o filamento

en: Change SVG Type
pt_BR: Alterar tipo de SVG

en: Change SVG source file, projection, size, ...
pt_BR: Alterar arquivo de origem SVG, projeção, tamanho,...

en: Change filament
pt_BR: Mudar filamento

en: Change filament G-code
pt_BR: G-code de troca de filamento

en: Change filament at the beginning of this layer.
pt_BR: Mude o filamento no início dessa camada.

en: Change file
pt_BR: Trocar arquivo

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
pt_BR: Alterar essas configurações automaticamente? 
    Sim - altere essas configurações e ative o modo vaso automaticamente
    Não - Cancelar ativar o modo vaso

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
pt_BR: Alterar essas configurações automaticamente? 
    Sim - altere essas configurações automaticamente.
    Não - Não altere essas configurações para mim.

en: Change to another .svg file
pt_BR: Mudar para outro arquivo.svg

en: Change type
pt_BR: Tipo de alteração

en: Changing application language
pt_BR: Alterando o idioma do aplicativo

en: Changing fan speed during printing may affect print quality, please choose carefully.
pt_BR: Alterar a velocidade do ventilador durante a impressão pode afetar a qualidade da impressão; escolha com cuidado.

en: Changing filament
pt_BR: Mudando o filamento

en: Changing style to "%1%" will discard current style modification.
    
    Would you like to continue anyway?
pt_BR: Alterar o estilo para "%1%" descartará a modificação do estilo atual.
    
    Você gostaria de continuar mesmo assim?

en: Changing the region will log out your account.
pt_BR: Alterar a região fará com que você saia da sua conta.

en: Check Assistant
pt_BR: Assistente de verificação

en: Check filament location
pt_BR: Verifique a localização do filamento

en: Check for Presets Update
pt_BR: Verifique se há atualização de predefinições

en: Check for Update
pt_BR: Verificar atualizações

en: Check heatbed flatness. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Level first (about 10 seconds). Skip if surface is fine.
pt_BR: Verifique o nivelamento da mesa de aquecimento. O nivelamento torna a altura extrudada uniforme.
    *Modo automático: nivele primeiro (cerca de 10 segundos). Pule se a superfície estiver boa.

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
pt_BR: Verifique o status atual do servidor qidi clicando no link acima.

en: Check the reason
pt_BR: Verifique o motivo

en: Check the status of current system services
pt_BR: Verifique o status dos serviços atuais do sistema

en: Checking extruder temperature
pt_BR: Verificando a temperatura da extrusora

en: Checking support necessity
pt_BR: Verificando a necessidade de suporte

en: Checking version...
pt_BR: Verificando versão...

en: Checks if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
pt_BR: Verifica se o bocal está obstruído por filamento ou outros objetos estranhos.

en: Checks if the nozzle is clumping by filaments or other foreign objects.
pt_BR: Verifica se o bocal está obstruído por filamentos ou outros objetos estranhos.

en: Chinese Mainland
pt_BR: Chinês Continental

en: Choice your physical printer preset
pt_BR: Escolha a predefinição da sua impressora física

en: Choose Download Directory
pt_BR: Escolha o diretório de download

en: Choose SLA archive:
pt_BR: Escolha o arquivo SLA:

en: Choose SVG file for emboss:
pt_BR: Escolha o arquivo SVG para gravar:

en: Choose a directory
pt_BR: Escolha um diretório

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
pt_BR: Escolha um arquivo do qual importar a textura da mesa (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
pt_BR: Escolha um slot AMS e pressione o botão “Carregar” ou “Descarregar” para carregar ou descarregar automaticamente o filamento.

en: Choose an STL file to import bed model from:
pt_BR: Escolha um arquivo STL para importar o modelo de mesa de:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
pt_BR: Escolha um arquivo STL para importar a forma da mesa de:

en: Choose filament
pt_BR: Escolha o filamento

en: Choose files
pt_BR: Escolher arquivos

en: Choose one file (3mf):
pt_BR: Escolha um arquivo (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
pt_BR: Escolha um arquivo (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
pt_BR: Escolha um ou mais arquivos (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
pt_BR: Escolha um ou mais arquivos (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
pt_BR: Escolha o tipo da peça

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Circle Compensation Speed
pt_BR: Velocidade de compensação do círculo

en: Circular
pt_BR: Circlar

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
pt_BR: O gerador de parede clássico produz paredes com largura de extrusão constante e, para áreas muito finas, é usado o preenchimento de lacunas. O motor Arachne produz paredes com largura de extrusão variável

en: Clean the Webview Cache
pt_BR: Limpar o cache do WebView

en: Cleaning nozzle tip
pt_BR: Limpeza da ponta do bico

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear color
pt_BR: Limpar a cor

en: Clear my choice for Load 3mf dialog settings.
pt_BR: Desmarque minha escolha para as configurações da caixa de diálogo Carregar 3mf.

en: Clear my choice for synchronizing printer preset after loading the file.
pt_BR: Desmarque minha escolha para sincronizar predefinições da impressora após carregar o arquivo.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
pt_BR: Limpe minha escolha nos projetos não salvos.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
pt_BR: Clique em OK para atualizar o plug-in de rede quando o QIDI Studio for lançado na próxima vez.

en: Click Wiki for help.
pt_BR: Clique em Wiki para obter ajuda.

en: Click for more details
pt_BR: Clique para ver mais detalhes

en: Click here if you can't connect to the printer
pt_BR: Clique aqui se você não conseguir se conectar à impressora

en: Click here if you failed to send the print job
pt_BR: Clique aqui se você não conseguiu enviar o trabalho de impressão

en: Click here to download it.
pt_BR: Clique aqui para fazer o download.

en: Click here to regroup
pt_BR: Clique aqui para reagrupar

en: Click the OK button, the software will open the WebView cache folder.
    You need to manually delete the WebView folder.
pt_BR: Clique no botão OK, o software abrirá a pasta de cache do WebView.
    Você precisa excluir manualmente a pasta do WebView.

en: Click the icon to edit color painting of the object
pt_BR: Clique no ícone para editar a pintura colorida do objeto

en: Click the icon to edit fuzzy skin painting of the object
pt_BR: Clique no ícone para editar a pintura de pele difusa do objeto

en: Click the icon to edit support painting of the object
pt_BR: Clique no ícone para editar a pintura de suporte do objeto

en: Click the icon to reset all settings of the object
pt_BR: Clique no ícone para redefinir todas as configurações do objeto

en: Click the icon to shift this object to the bed
pt_BR: Clique no ícone para deslocar esse objeto para a cama

en: Click the icon to toggle printable property of the object
pt_BR: Clique no ícone para alternar as propriedades de impressão do objeto

en: Click the right mouse button to display the full text.
pt_BR: Clique com o botão direito do mouse para exibir o texto completo.

en: Click to Collapse
pt_BR: Clique para recolher

en: Click to Extend
pt_BR: Clique para estender

en: Click to change part type into modifier.
pt_BR: Clique para transformar o tipo de peça em modificador.

en: Click to change part type into negative volume.
pt_BR: Clique para transformar o tipo de peça em volume negativo.

en: Click to change text into object part.
pt_BR: Clique para transformar o texto em parte do objeto.

en: Click to download new version in default browser: %s
pt_BR: Clique para fazer o download da nova versão no navegador padrão: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
pt_BR: Clique para soltar as modificações atuais e redefinir para o valor salvo.

en: Click to edit preset
pt_BR: Clique para editar a predefinição

en: Click to learn more
pt_BR: Clique para saber mais

en: Click to pick filament color
pt_BR: Clique para selecionar a cor do filamento

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
pt_BR: Clique para redefinir todas as configurações para a última predefinição salva.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
pt_BR: Clique para redefinir o valor atual e anexá-lo ao valor global.

en: Click to select AMS slot manually
pt_BR: Clique para selecionar o slot AMS manualmente

en: Click to view the wiki of the current plate type
pt_BR: Clique para ver o wiki do tipo de placa atual

en: Click to view thermal preconditioning explanation
pt_BR: Clique para ver a explicação do pré-condicionamento térmico

en: Clone
pt_BR: Clonar

en: Clone copies of selections
pt_BR: Clonar cópias de seleções

en: Clone selected
pt_BR: Clonar selecionado

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close holes
pt_BR: Feche os orifícios

en: Closing Application while some presets are modified.
pt_BR: Fechando o aplicativo enquanto algumas predefinições são modificadas.

en: Cloud Slicing...
pt_BR: Fatiamento em nuvem...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
pt_BR: Falha na conexão do serviço de nuvem. Por favor, tente novamente.

en: Clumping Detection G-code
pt_BR: G-code de Detecção de Aglomeração

en: Clumping detection G-code
pt_BR: G-code de detecção de aglomeração

en: Clumping detection is not supported when "by object" sequence is enabled.
pt_BR: A detecção de aglomeração não é suportada quando a sequência "por objeto" está ativada.

en: Clumping detection layers
pt_BR: Camadas de detecção de aglomeração

en: Clumping detection layers.
pt_BR: Camadas de detecção de aglomeração.

en: Coarse Calibration
pt_BR: Calibração Grossa

en: Collapse
pt_BR: Recolher

en: Collapse sidebar
pt_BR: Recolher barra lateral

en: Collapse/Expand the sidebar
pt_BR: Recolher/Expandir a barra lateral

en: Collapsible
pt_BR: Dobrável

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Painting
pt_BR: Pintura colorida

en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

en: Color change
pt_BR: Mudança de cor

en: Color gradient (%1%)
pt_BR: Gradiente de cor (%1% )

en: Color match
pt_BR: Combinação de cores

en: Color painting
pt_BR: Pintura colorida

en: Colour
pt_BR: Cor

en: Comfirm Save As
pt_BR: Confirme Salvar como

en: Comment
pt_BR: Comentar

en: Compare presets
pt_BR: Comparar predefinições

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão do bico de 0,2 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isso resulta em linhas mínimas de camada e maior qualidade de impressão, mas maior tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,2 mm, ele possui uma altura de camada maior. Isso resulta em linhas de camada ligeiramente visíveis, mas em tempo de impressão mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,2 mm, ele possui uma altura de camada um pouco maior. Isso resulta em linhas de camada quase insignificantes e um tempo de impressão um pouco mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,2 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isto resulta em linhas de camada quase invisíveis e maior qualidade de impressão, mas maior tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,2 mm, ele possui linhas de camada menores, velocidades e acelerações mais baixas, e o padrão de preenchimento esparso é Gyroid. Isto resulta em linhas de camada quase invisíveis e uma qualidade de impressão muito superior, mas um tempo de impressão muito mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,2 mm, ele possui linhas de camada menores, velocidades e acelerações mais baixas, e o padrão de preenchimento esparso é Gyroid. Isso resulta em linhas mínimas de camada e qualidade de impressão muito superior, mas em tempo de impressão muito mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,2 mm, ele possui velocidades e acelerações mais baixas, e o padrão de preenchimento esparso é Gyroid. Isso resulta em uma qualidade de impressão muito maior, mas em um tempo de impressão muito mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, possui uma altura de camada maior. Isso resulta em linhas de camada mais aparentes e qualidade de impressão inferior, mas em tempo de impressão mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, possui uma altura de camada maior. Isto resulta em linhas de camada mais aparentes e menor qualidade de impressão, mas um tempo de impressão ligeiramente mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isto resulta em linhas de camada quase insignificantes e maior qualidade de impressão, mas maior tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isso resulta em linhas de camada quase insignificantes e em um tempo de impressão mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isto resulta em linhas de camada menos aparentes e maior qualidade de impressão, mas maior tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, ele possui uma altura de camada menor, velocidades e acelerações mais baixas, e o padrão de preenchimento esparso é Gyroid. Isto resulta em linhas de camada quase insignificantes e uma qualidade de impressão muito superior, mas um tempo de impressão muito mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, ele possui uma altura de camada menor, velocidades e acelerações mais baixas, e o padrão de preenchimento esparso é Gyroid. Isso resulta em linhas de camada menos aparentes e qualidade de impressão muito maior, mas em tempo de impressão muito mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,4 mm, ele possui mais loops de parede e uma densidade de preenchimento esparso mais alta. Isso resulta em maior resistência de impressão, mas consumo maior de filamento e mais tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,6 mm, ele possui uma altura de camada maior. Isso resulta em linhas de camada mais aparentes e qualidade de impressão inferior, mas em alguns casos, tempo de impressão mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,6 mm, ele possui uma altura de camada maior. Isso resulta em linhas de camada muito mais aparentes e qualidade de impressão muito inferior, mas em alguns casos um tempo de impressão mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,6 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isto resulta em linhas de camada menos aparentes e maior qualidade de impressão, mas maior tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,6 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isso resulta em linhas de camada menos aparentes e qualidade de impressão ligeiramente superior, mas em tempo de impressão mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,6 mm, ele possui mais loops de parede e uma densidade de preenchimento esparso mais alta. Isso resulta em maior resistência de impressão, mas maior consumo de filamento e maior tempo de impressão.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,8 mm, ele possui uma altura de camada maior. Isso resulta em linhas de camada muito aparentes e qualidade de impressão muito inferior, mas em alguns casos, tempo de impressão mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,8 mm, ele possui uma altura de camada muito maior. Isso resulta em linhas de camada extremamente aparentes e qualidade de impressão muito inferior, mas em alguns casos um tempo de impressão muito mais curto.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,8 mm, ele possui uma altura de camada um pouco menor. Isso resulta em linhas de camada um pouco menos, mas ainda aparentes, e uma qualidade de impressão ligeiramente superior, mas em alguns casos um tempo de impressão mais longo.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
pt_BR: Comparado com o perfil padrão de um bico de 0,8 mm, ele possui uma altura de camada menor. Isso resulta em menos linhas de camada, mas ainda aparentes, e uma qualidade de impressão ligeiramente superior, mas em alguns casos um tempo de impressão mais longo.

en: Compatible machine
pt_BR: Máquina compatível

en: Compatible machine condition
pt_BR: Condição da máquina compatível

en: Compatible process profiles
pt_BR: Perfis de processo compatíveis

en: Compatible process profiles condition
pt_BR: Condição de perfis de processo compatíveis

en: Complete Calibration
pt_BR: Calibração completa

en: Complete print
pt_BR: Impressão completa

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Computing...
pt_BR: Calculando...

en: Concentric
pt_BR: Concêntrico

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
pt_BR: Configurar qual slot AMS deve ser usado para um filamento usado no trabalho de impressão

en: Configuration can update now.
pt_BR: A configuração pode ser atualizada agora.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
pt_BR: O arquivo de configuração %1% "" foi carregado, mas alguns valores não foram reconhecidos.

en: Configuration incompatible
pt_BR: Configuração incompatível

en: Configuration package changed
pt_BR: Pacote de configuração alterado

en: Configuration package updated to
pt_BR: Pacote de configuração atualizado para

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
pt_BR: O pacote de configuração foi carregado, mas alguns valores não foram reconhecidos.

en: Configuration update
pt_BR: Atualização de configuração

en: Configuration updates
pt_BR: Atualizações de configuração

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Confirm and Update Nozzle
pt_BR: Confirme e atualize o bocal

en: Confirm connectors
pt_BR: Confirme os conectores

en: Confirm extruded
pt_BR: Confirme a extrusão

en: Confirming BirdsEye Camera location
pt_BR: Confirmando a localização da câmera BirdsEye

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
pt_BR: Conflitos de caminhos do gcode foram encontrados na camada%d. Separe os objetos em conflito mais adiante () %s <->%s.

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
pt_BR: Conectar%s fracassado! [SN:%s , código =%s ]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
pt_BR: Conecte uma linha de preenchimento interno a um perímetro interno com um segmento curto de um perímetro adicional. Se expresso como porcentagem (exemplo: 15%), é calculado sobre a largura da linha de preenchimento esparsa. O Slicer tenta conectar duas linhas de preenchimento próximas a um segmento de perímetro curto. Se nenhum segmento de perímetro menor que infill_anchor_max for encontrado, a linha de preenchimento será conectada a um segmento de perímetro em apenas um lado e o comprimento do segmento de perímetro obtido será limitado a este parâmetro, mas não maior que Anchor_length_max. Defina este parâmetro como zero para desabilitar perímetros de ancoragem conectados a uma única linha de preenchimento.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
pt_BR: Conecte uma linha de preenchimento esparsa a um perímetro interno com um segmento curto de um perímetro adicional. Se expresso como porcentagem (exemplo: 15%), ele é calculado sobre a largura esparsa da linha de preenchimento. O Slicer tenta conectar duas linhas de preenchimento próximas a um segmento de perímetro curto. Se nenhum segmento de perímetro menor que esse parâmetro for encontrado, a linha de preenchimento será conectada a um segmento de perímetro em apenas um lado e o comprimento do segmento perimetral obtido será limitado a infill_anchor, mas não mais do que esse parâmetro. Defina esse parâmetro como zero para desativar a ancoragem.

en: Connect the printer using IP and access code
pt_BR: Conecte a impressora usando IP e código de acesso

en: ConnectPrinter(LAN)
pt_BR: Conectar impressora (LAN)

en: Connected same color
pt_BR: Conectados da mesma cor

en: Connecting to printer
pt_BR: Conectando à impressora

en: Connecting to printer...
pt_BR: Conectando à impressora...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
pt_BR: Conectando à impressora... A caixa de diálogo será fechada mais tarde

en: Connecting to server
pt_BR: Conectando ao servidor

en: Connecting...
pt_BR: Conectando...

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Connection Failed. Please check the network and try again
pt_BR: Falha na conexão. Verifique a rede e tente novamente

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
pt_BR: Falha na conexão! Se seu IP e código de acesso estiverem corretos, 
    vá para a etapa 3 para solucionar problemas de rede

en: Connection failed! Please refer to the wiki page.
pt_BR: Falha na conexão! Consulte a página wiki.

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
pt_BR: Falha na conexão, verifique novamente o IP e o código de acesso

en: Connection failed. Click the icon to retry
pt_BR: Falha na conexão. Clique no ícone para tentar novamente.

en: Connection timed out, please check your network.
pt_BR: Tempo de conexão esgotado, por favor verifique sua rede.

en: Connection to AstroBox works correctly.
pt_BR: A conexão com o AstroBox funciona corretamente.

en: Connection to Duet works correctly.
pt_BR: A conexão com o Duet funciona corretamente.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
pt_BR: A conexão com o FlashAir funciona corretamente e o upload está ativado.

en: Connection to MKS works correctly.
pt_BR: A conexão com o MKS funciona corretamente.

en: Connection to Moonraker works correctly.
pt_BR: A conexão com Moonraker está funcionando corretamente.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
pt_BR: A conexão com o OctoPrint funciona corretamente.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
pt_BR: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
pt_BR: A conexão com o PrusaLink funciona corretamente.

en: Connection to Repetier works correctly.
pt_BR: A conexão com o Repetier funciona corretamente.

en: Connection to printer failed
pt_BR: Falha na conexão com a impressora

en: Connection to printers connected via the print host failed.
pt_BR: Falha na conexão com impressoras conectadas por meio do host de impressão.

en: Connector
pt_BR: Conector

en: Connectors
pt_BR: Conectores

en: Consistency Improvement
pt_BR: Melhoria de Consistência

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Continue to sync filaments
pt_BR: Continue a sincronizar os filamentos

en: Contour
pt_BR: Contorno

en: Contour Coef 2
pt_BR: Contorno Coef 2

en: Contour Coef 3
pt_BR: Contorno Coef 3

en: Contour and hole
pt_BR: Contorno e furo

en: Contour limit max
pt_BR: Limite de contorno máximo

en: Contour limit min
pt_BR: Limite de contorno min

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
pt_BR: O contorno do objeto será aumentado ou reduzido no plano XY pelo valor configurado. O valor positivo aumenta o contorno. O valor negativo torna o contorno menor. Esta função é usada para ajustar um pouco o tamanho quando o objeto tem problemas de montagem

en: Control
pt_BR: Controle

en: Convenience Mode
pt_BR: Modo de conveniência

en: Convert from inch
pt_BR: Converter a partir de polegada

en: Convert from meter
pt_BR: Converter a partir do medidor

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
pt_BR: Converta os movimentos de retração em G10 e G11 gcode

en: Convex hull
pt_BR: Casco convexo

en: Cool
pt_BR: Frio

en: Cool Plate
pt_BR: Placa fria/Placa PLA

en: Cooling
pt_BR: Resfriamento

en: Cooling chamber
pt_BR: Câmara de resfriamento

en: Cooling fan direction of the printer
pt_BR: Direção do ventilador de resfriamento da impressora

en: Cooling for specific layer
pt_BR: Resfriamento para camada específica

en: Cooling heatbed
pt_BR: Resfriamento da mesa aquecida

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials and filters the chamber air.
pt_BR: O modo de resfriamento é adequado para imprimir materiais PLA/PETG/TPU e filtra o ar da câmara.

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials.
pt_BR: O modo de resfriamento é adequado para impressão de materiais PLA/PETG/TPU.

en: Cooling overhang threshold
pt_BR: Limite de saliência de resfriamento

en: Copies of the selected object
pt_BR: Cópias do objeto selecionado

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy Current Filament Preset
pt_BR: Copiar predefinição de filamento atual

en: Copy Process Settings
pt_BR: Copiar configurações do processo

en: Copy paramters
pt_BR: Copiar parâmetros

en: Copy preset from filament
pt_BR: Copiar predefinição do filamento

en: Copy selection to clipboard
pt_BR: Copiar seleção para a área de transferência

en: Copy successful!
pt_BR: Copiado com sucesso!

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
pt_BR: Falha na cópia do código G temporário para o código G de saída

en: Copyright
pt_BR: Direitos autorais

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Cost %dg filament and %d changes more than optimal grouping.
pt_BR: Custo %dg filamento e %d alterações a mais que o agrupamento ideal.

en: Could not connect to AstroBox
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao AstroBox

en: Could not connect to Duet
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao Duet

en: Could not connect to FlashAir
pt_BR: Não foi possível se conectar ao FlashAir

en: Could not connect to MKS
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao MKS

en: Could not connect to OctoPrint
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao OctoPrint

en: Could not connect to Prusa SLA
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao Repetier

en: Could not find parameter: %s.
pt_BR: Não foi possível encontrar o parâmetro: %s.

en: Could not get a valid Printer Host reference
pt_BR: Não foi possível obter uma referência válida do host da impressora

en: Could not get resources to create a new connection
pt_BR: Não foi possível obter recursos para criar uma nova conexão

en: Counter Coef 1
pt_BR: Contador Coef 1

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
pt_BR: Cubra a camada de contato superior dos suportes com laços. Desativado por padrão.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
pt_BR: Rachaduras menores que 2x o raio de fechamento da lacuna estão sendo preenchidas durante o corte da malha triangular. A operação de fechamento de lacunas pode reduzir a resolução final da impressão, portanto, é aconselhável manter o valor razoavelmente baixo.

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create Based on Current Filament
pt_BR: Criar com base no filamento atual

en: Create Based on Current Printer
pt_BR: Criar com base na impressora atual

en: Create Filament
pt_BR: Criar filamento

en: Create Filament Successful
pt_BR: Crie um filamento com sucesso

en: Create Nozzle for Existing Printer
pt_BR: Crie um bocal para a impressora existente

en: Create Printer
pt_BR: Criar impressora

en: Create Printer Successful
pt_BR: Criação de impressora bem-sucedida

en: Create Printer/Nozzle
pt_BR: Criar impressora/bocal

en: Create Type
pt_BR: Criar tipo

en: Create filament presets failed. As follows:
pt_BR: Falha na criação de predefinições de filamento. Da seguinte forma:

en: Create from Template
pt_BR: Criar a partir do modelo

en: Create printer
pt_BR: Criar impressora

en: Create process presets failed. As follows:
pt_BR: Falha na criação das predefinições do processo. Da seguinte forma:

en: Creating a new project
pt_BR: Criando um novo projeto

en: Critical error
pt_BR: Erro crítico

en: Cross Hatch
pt_BR: Escotilha cruzada

en: Cross Zag
pt_BR: Cruz Zag

en: Ctrl + Mouse wheel
pt_BR: Ctrl + Roda do mouse

en: Ctrl+Mouse wheel
pt_BR: Ctrl+Roda do mouse

en: Cube
pt_BR: Cubo

en: Cubic
pt_BR: Cúbico

en: Current AMS humidity
pt_BR: Umidade atual do AMS

en: Current Version:
pt_BR: Versão atual:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
pt_BR: A temperatura atual da câmara é superior à temperatura segura do material, o que pode resultar no amolecimento e entupimento do material. A temperatura máxima segura para o material é%d

en: Current extruder is busy changing filament
pt_BR: A extrusora atual está ocupada trocando o filamento

en: Current filament colors
pt_BR: Cores atuais do filamento:

en: Current firmware does not support file transfer to internal storage.
pt_BR: O firmware atual não suporta transferência de arquivos para o armazenamento interno.

en: Current flowrate cali param is invalid
pt_BR: O parâmetro de cali da taxa de fluxo atual é inválido

en: Current grouping of slice result is not optimal.
pt_BR: O agrupamento atual do resultado do fatiamento não é o ideal.

en: Current slot has alread been loaded
pt_BR: O slot atual já foi carregado

en: Current style is "%1%"
pt_BR: O estilo atual é "%1%"

en: Current vendor has no models, please reselect.
pt_BR: O fornecedor atual não tem modelos, selecione novamente.

en: Currently, the object configuration form cannot be used with a multiple-extruder printer.
pt_BR: Atualmente, o formulário de configuração de objeto não pode ser usado com uma impressora com múltiplas extrusoras.

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
pt_BR: O arquivo de certificado CA personalizado pode ser especificado para conexões HTTPS OctoPrint, no formato crt/pem. Se deixado em branco, o repositório padrão do certificado OS CA é usado.

en: Custom Color
pt_BR: Cor personalizada

en: Custom G-code
pt_BR: G-code personalizado

en: Custom G-code files are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
pt_BR: Arquivos de código G personalizados são muito grandes e podem não ser sincronizados com a nuvem. Por favor, mantenha-o dentro de 40k.

en: Custom G-code:
pt_BR: Código G personalizado:

en: Custom Mode
pt_BR: Modo personalizado

en: Custom Template:
pt_BR: Modelo personalizado:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
pt_BR: Suportes personalizados e pintura colorida foram removidos antes do reparo.

en: Custom supports,seam_facets and color painting were removed before repairing,model name:
pt_BR: Suportes personalizados, seam_facets e pintura colorida foram removidos antes de reparar o nome do modelo:

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
pt_BR: O fornecedor personalizado não foi inserido, insira o fornecedor personalizado.

en: Customize
pt_BR: Personalizar

en: Customize current plate
pt_BR: Personalizar placa atual

en: Customized Preset
pt_BR: Predefinição personalizada

en: Cut
pt_BR: Cortar

en: Cut Connectors information
pt_BR: Informações sobre conectores de corte

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
pt_BR: Ferramenta de corte
    Você sabia que pode cortar um modelo em qualquer ângulo e posição com a ferramenta de corte?

en: Cut connectors
pt_BR: Cortar conectores

en: Cut filament
pt_BR: Corte de filamento

en: Cut selection to clipboard
pt_BR: Recortar seleção para a área de transferência

en: Cut to parts
pt_BR: Corte em partes

en: Cutting Module
pt_BR: Módulo de corte

en: Cutting Module Offset Calibration
pt_BR: Calibração do desvio do módulo de corte

en: Cylinder
pt_BR: Cilindro

en: DEBUG settings have saved successfully!
pt_BR: As configurações de DEBUG foram salvas com sucesso!

en: DEV host: api-dev.qidi3d.com/v1
pt_BR: Host de desenvolvimento: api-dev.qidi3d.com/v1

en: DLL load error
pt_BR: Erro de carregamento de DLL

en: DNS Server:
pt_BR: Servidor DNS

en: DRY
pt_BR: Seco

en: Daily Tips
pt_BR: Dicas diárias

en: Damp PVA is flexible and may get stuck in extruder. Dry it before use.
pt_BR: O PVA úmido é flexível e pode ficar preso no extrusor. Seque antes de usar.

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
pt_BR: O PVA úmido se tornará flexível e ficará preso dentro do AMS. Por favor, seque-o antes de usar.

en: Dark Mode
pt_BR: Modo escuro

en: Deadzone:
pt_BR: Zona morta:

en: Debugging Flowchart
    Not sure why a result looks off? Follow our step-by-step debugging flowchart to trace settings, G-code and material issues in minutes.
pt_BR: Fluxograma de Depuração
    Não sabe por que um resultado parece incorreto? Siga nosso fluxograma de depuração passo a passo para rastrear problemas de configurações, código G e materiais em minutos.

en: Decide which overhang part join the cooling function to slow down the speed.Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 100% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
pt_BR: Decida qual parte da saliência se junta à função de resfriamento para diminuir a velocidade. Expresso como porcentagem, que indica a largura da linha sem suporte da camada inferior. 100%% significa forçar o resfriamento de todas as paredes externas, não importa o grau de saliência.

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
pt_BR: Decide o tamanho da miniatura armazenada nos arquivos gcode

en: Decimate ratio
pt_BR: Proporção em décimos

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
pt_BR: Diminua um pouco esse valor (por exemplo, 0,9) para reduzir a quantidade de material extrudado para pontes e evitar flacidez.

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Nozzle Volume Type
pt_BR: Tipo de volume do bico padrão

en: Default View
pt_BR: Exibição padrão

en: Default color
pt_BR: Cor padrão

en: Default filament color
pt_BR: Cor padrão do filamento

en: Default filament profile
pt_BR: Perfil de filamento padrão

en: Default filament profile when switch to this machine profile
pt_BR: Perfil de filamento padrão ao mudar para este perfil de máquina

en: Default font
pt_BR: Fonte padrão

en: Default jerk
pt_BR: Jerk padrão

en: Default line width if some line width is set to be zero
pt_BR: Largura de linha padrão se alguma largura de linha estiver definida como zero

en: Default process profile
pt_BR: Perfil de processo padrão

en: Default process profile when switch to this machine profile
pt_BR: Perfil de processo padrão ao mudar para este perfil de máquina

en: Default settings may affect print quality. Adjust as needed for best results.
pt_BR: As configurações padrão podem afetar a qualidade de impressão. Ajuste conforme necessário para obter os melhores resultados.

en: Del
pt_BR: Ef.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete "%1%" style.
pt_BR: Excluir esExcluir estilo "%1%".Excluir estilo "%1%".tilo "%1%".

en: Delete All
pt_BR: Excluir tudo

en: Delete Custom G-code
pt_BR: Excluir código G personalizado

en: Delete Custom Template
pt_BR: Excluir modelo personalizado

en: Delete Filament
pt_BR: Excluir filamento

en: Delete Filament Change
pt_BR: Excluir alteração de filamento

en: Delete Pause
pt_BR: Excluir pausa

en: Delete Photo
pt_BR: Excluir foto

en: Delete Physical Printer
pt_BR: Excluir Impressora Física

en: Delete Plate
pt_BR: Excluir placa

en: Delete Preset
pt_BR: Excluir predefinição

en: Delete a brim ear
pt_BR: Exclua uma orelha com aba

en: Delete all
pt_BR: Apagar todos

en: Delete all connectors
pt_BR: Excluir todos os conectores

en: Delete all cutter
pt_BR: Excluir todo o cortador

en: Delete connector from object which is a part of cut
pt_BR: Excluir o conector do objeto que faz parte do corte

en: Delete filament
pt_BR: Excluir filamento

en: Delete file
pt_BR: Excluir arquivo

en: Delete files
pt_BR: Excluir arquivos

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
pt_BR: Exclua o volume negativo do objeto que faz parte do corte

en: Delete object which is a part of cut object
pt_BR: Excluir objeto que faz parte do objeto cortado

en: Delete objects, parts, modifiers
pt_BR: Excluir objetos, peças, modificadores

en: Delete preset
pt_BR: Excluir predefinição

en: Delete selected
pt_BR: Excluir selecionados

en: Delete selected files from printer.
pt_BR: Exclua os arquivos selecionados da impressora.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
pt_BR: Excluir parte sólida do objeto que faz parte do corte

en: Delete the selected object
pt_BR: Excluir o objeto selecionado

en: Delete this filament
pt_BR: Excluir este filamento

en: Delete this preset
pt_BR: Excluir esta predefinição

en: Deletes all objects
pt_BR: Exclui todos os objetos

en: Deletes the current selection
pt_BR: Exclui a seleção atual

en: Deleting the last solid part is not allowed.
pt_BR: Não é permitido excluir a última parte sólida.

en: Density
pt_BR: Densidade

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
pt_BR: Essa é a densidade do preenchimento interno esparso. 100%% significa que o objeto será sólido em toda a sua extensão.

en: Density of the first raft or support layer
pt_BR: Densidade do primeiro Raft ou camada de suporte

en: Depth
pt_BR: Profundidade

en: Depth ratio
pt_BR: Relação de profundidade

en: Deretraction Speed
pt_BR: Velocidade de desretração

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
pt_BR: Descreva por quanto tempo o bico se moverá ao longo do último caminho ao se retrair

en: Description:
pt_BR: Descrição

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar tudo

en: Deselect all
pt_BR: Desmarcar tudo

en: Deselects all objects
pt_BR: Desmarca todos os objetos

en: Detached
pt_BR: Separado

en: Detail level
pt_BR: Nível de detalhe

en: Detail.
pt_BR: Detalhe

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Detect floating vertical shells
pt_BR: Detectar conchas verticais flutuantes

en: Detect narrow internal solid infill
pt_BR: Detectar preenchimento sólido interno estreito

en: Detect overhang paths in vertical shells and slow them by bridge speed.
pt_BR: Detecte caminhos salientes em camadas verticais e diminua-os de acordo com a velocidade da ponte.

en: Detect overhang wall
pt_BR: Detectar paredes salientes

en: Detect overhangs for auto-lift
pt_BR: Detecte saliências para elevação automática

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
pt_BR: Detecte a porcentagem de saliência em relação à largura da linha e use uma velocidade diferente para imprimir. Para uma saliência de 100 por cento, a velocidade da ponte é usada.

en: Detect thin wall
pt_BR: Detecte paredes finas

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
pt_BR: Detecte paredes finas que não podem conter duas linhas de largura. E use uma única linha para imprimir. Talvez impresso não esteja muito bem, porque não é um circuito fechado

en: Detected that text did not adhere to mesh surface. Please manually drag yellow square to mesh surface that needs to be adhered.
pt_BR: Você detectou que o texto não aderiu à superfície da malha. Arraste manualmente o quadrado amarelo até a superfície da malha que precisa ser aderida.

en: Detection radius
pt_BR: Raio de detecção

en: Detects air printing caused by nozzle clogging or filament grinding.
pt_BR: Detecta a impressão de ar causada por entupimento do bico ou moagem do filamento.

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
pt_BR: Detectado entupimento e trituração de filamentos, interrompendo imediatamente a impressão para economizar tempo e filamento.

en: Detects spaghetti failure(scattered lose filament).
pt_BR: Detecta falha de espaguete (perda dispersa de filamento).

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
pt_BR: Desvie e evite atravessar paredes para evitar a possibilidade de criar bolhas nas superfícies

en: Develop Mode
pt_BR: Modo de desenvolvimento

en: Develop mode
pt_BR: Modo de desenvolvimento

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Device Name
pt_BR: Nome do dispositivo

en: Device Page
pt_BR: Página do dispositivo

en: Device Status
pt_BR: Status do dispositivo

en: Device UI
pt_BR: UI do dispositivo

en: Diameter
pt_BR: Diâmetro

en: Diameter limit
pt_BR: Limite de diâmetro

en: Diameter of nozzle
pt_BR: Diâmetro do bocal

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
pt_BR: Diâmetro da base de impressão. Supõe-se que a origem (0,0) esteja localizada no centro.

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Difference operation requires at least one object in both A and B lists.
pt_BR: A operação de diferença requer pelo menos um objeto nas listas A e B.

en: Difference operation requires at least one volume in both A and B lists.
pt_BR: A operação de diferença requer pelo menos um volume nas listas A e B.

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
pt_BR: Filamentos diferentes têm velocidades máximas de volume diferentes.
    Material do bico, calibre, temperatura de impressão, etc., afetarão a velocidade máxima de volume.
    Quando a velocidade máxima de volume é definida muito alta e não corresponde às propriedades do filamento, pode haver fios faltando durante o processo de impressão, resultando em uma deterioração da textura da superfície do modelo.
    Este é um teste projetado para calibrar a velocidade volumétrica máxima do filamento específico. Os tipos de filamentos genéricos ou de terceiros podem não ter a taxa de fluxo volumétrico correta definida no filamento. Este teste ajudará você a encontrar a velocidade volumétrica máxima do filamento.

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
pt_BR: Diâmetros de bico diferentes e diâmetros de filamento diferentes não são permitidos quando a torre principal está ativada.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
pt_BR: Diferentes tipos de suportes
    Você sabia que pode escolher entre vários tipos de suporte? Os suportes de árvore funcionam muito bem em modelos orgânicos, economizando filamento e melhorando a velocidade de impressão. Confira!

en: Direct Drive
pt_BR: Acionamento direto

en: Direct distance
pt_BR: Distância direta

en: Disable
pt_BR: Desabilitar

en: Disable AMS
pt_BR: Desativar AMS

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disc
pt_BR: Disco

en: Discard Modified Value
pt_BR: Descartar valor modificado

en: Discard or Use Modified Value
pt_BR: Descarte ou use valor modificado

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Distance XYZ
pt_BR: Distância XYZ

en: Distance from model to the outermost brim line
pt_BR: Distância do modelo até a linha externa do brim

en: Distance from skirt to brim or object
pt_BR: Distância da saia até o brim ou objeto

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
pt_BR: Distância da coordenada do G-code 0,0 a partir do canto frontal esquerdo do retângulo.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
pt_BR: Distância do centro do SVG até a superfície do modelo.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
pt_BR: Distância da ponta do bico até a tampa. Usado para evitar colisões na impressão de subobjetos.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
pt_BR: Distância da ponta do bico até a haste inferior. Usado para evitar colisões na impressão de subobjetos.

en: Distance to rod
pt_BR: Distância até a haste

en: Distribute
pt_BR: Distribuir

en: Distribute front-back
pt_BR: Distribuir frente-trás

en: Distribute left-right
pt_BR: Distribuir esquerda-direita

en: Distribute top-bottom
pt_BR: Distribuir de cima para baixo

en: Divide by zero
pt_BR: Divida por zero

en: Do not Enable AMS
pt_BR: Não habilite o AMS

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
pt_BR: Não execute nenhuma verificação de validade, como a verificação de conflitos de caminho do gcode.

en: Do you want to continue?
pt_BR: Você deseja continuar?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
pt_BR: Deseja excluir o arquivo '%s' da impressora?

en: Do you want to modify the following parameters of the left nozzle to that of the right nozzle?
pt_BR: Você deseja modificar os seguintes parâmetros do bico esquerdo para os do bico direito?

en: Do you want to modify the following parameters of the right nozzle to that of the left nozzle?
pt_BR: Você quer modificar os seguintes parâmetros do bico direito para os do bico esquerdo?

en: Do you want to replace it
pt_BR: Você quer substituí-lo?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
pt_BR: Você quer salvar as alterações em "%1%“?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
pt_BR: Você quer sincronizar seus dados pessoais do QIDI Cloud? 
    Ele contém as seguintes informações:
    1. As predefinições do processo
    2. As predefinições de filamento
    3. As predefinições da impressora

en: Don't create support on model surface, only on build plate
pt_BR: Não crie suporte na superfície do modelo, somente na placa de construção

en: Don't remind me again
pt_BR: Não me lembre novamente

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
pt_BR: Não se retraia quando a viagem estiver absolutamente na área de preenchimento. Isso significa que o escorrimento não pode ser visto. Isso pode reduzir os tempos de retração em modelos complexos e economizar tempo de impressão, mas torna o corte e a geração de código G mais lentos

en: Don't save
pt_BR: Não salvar

en: Don't show again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: Don't show this dialog again
pt_BR: Não mostrar essa caixa de diálogo novamente

en: Don't slow down outer walls
pt_BR: Não desacelere as paredes externas

en: Don't support bridges
pt_BR: Não suporte pontes

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
pt_BR: Não apoie toda a área da ponte para usar menos suporte. Pontes mais curtas geralmente podem ser impressas diretamente sem suporte.

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Double Tear Romboid Cylinder
pt_BR: Cilindro romboide de dupla ruptura

en: Dovetail
pt_BR: Cauda de andorinha

en: Dowel
pt_BR: Cavilha

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download Beta Version
pt_BR: Baixe a versão beta

en: Download Models
pt_BR: Baixe modelos

en: Download failed
pt_BR: Falha no download

en: Download failed, File size exception.
pt_BR: Falha no download; exceção de tamanho de arquivo.

en: Download failed, unknown file format.
pt_BR: Falha no download; formato de arquivo desconhecido.

en: Download finished
pt_BR: Transferência finalizada

en: Download selected files from printer.
pt_BR: Baixe os arquivos selecionados da impressora.

en: Download waiting...
pt_BR: Download em espera...

en: Downloading
pt_BR: Baixando…

en: Downloading %d%%...
pt_BR: Baixando %d%%...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
pt_BR: Baixando o plug-in QIDI Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
pt_BR: Baixando ferramentas de câmera virtual

en: Downloading failed.
pt_BR: Falha no download.

en: Downloading...
pt_BR: Baixando

en: Downloads
pt_BR: Baixados

en: Drag
pt_BR: Arrastar

en: Drag to move the cut plane
pt_BR: Arraste para mover o plano de corte

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
pt_BR: Arraste para mover o plano de corte
    Clique com o botão direito do mouse em uma peça para atribuí-la ao outro lado

en: Drop project file
pt_BR: Soltar arquivo de projeto

en: Drying
pt_BR: secagem

en: Due to the lower version of QIDI Studio, this 3mf file cannot be fully loaded. Please update QIDI Studio to the latest version
pt_BR: Devido à versão mais antiga do QIDI Studio, esse arquivo 3mf não pode ser totalmente carregado. Atualize o QIDI Studio para a versão mais recente

en: During print
pt_BR: Durante a impressão

en: During the hotend upgrade, the toolhead will move. Don't reach into the chamber.
pt_BR: Durante a atualização do hotend, o toolhead se moverá. Não coloque a mão dentro da câmara.

en: Dynamic flow Calibration
pt_BR: Calibração de fluxo dinâmico

en: Dynamic flow calibration
pt_BR: Calibração dinâmica de fluxo

en: ERROR
pt_BR: Erro

en: Edge
pt_BR: Borda

en: Edge detection
pt_BR: Detecção de borda

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Custom G-code
pt_BR: Editar código G personalizado

en: Edit Filament
pt_BR: Editar filamento

en: Edit Flow Dynamics Calibration
pt_BR: Editar calibração da dinâmica de fluxo

en: Edit Plate Name
pt_BR: Editar nome da placa

en: Edit Preset
pt_BR: Editar receita

en: Edit Printers
pt_BR: Editar Impressoras

en: Edit Process Settings
pt_BR: Editar configurações do processo

en: Edit SVG
pt_BR: Editar SVG

en: Edit Text
pt_BR: Editar texto

en: Edit connectors
pt_BR: Editar conectores

en: Edit current plate name
pt_BR: Editar nome da placa atual

en: Edit filament grouping
pt_BR: Editar agrupamento de filament

en: Edit in Parameter Table
pt_BR: Editar na tabela de parâmetros

en: Edit multiple printers
pt_BR: Editar várias impressoras

en: Edit preset
pt_BR: Editar predefinição

en: Edit print parameters for a single object
pt_BR: Editar parâmetros de impressão para um único objeto

en: Edit to scale
pt_BR: Editar para dimensionar

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
pt_BR: A ejeção do dispositivo %s (%s) falhou.

en: Elephant foot compensation
pt_BR: Compensação do pé de elefante

en: Embedding the wall into parts where the wall loops are absent ensures that the wall connects seamlessly to the infill.
pt_BR: Incorporar a parede em partes onde os laços da parede estão ausentes garante que a parede se conecte perfeitamente ao preenchimento.

en: Embedding the wall into the infill
pt_BR: Incorporando a parede no preenchimento

en: Embeded depth
pt_BR: Profundidade incorporada

en: Emboss attribute change
pt_BR: Alteração do atributo de gravação

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
pt_BR: Cortar

en: Embossed text cannot contain only white spaces.
pt_BR: O texto em relevo não pode conter apenas espaços em branco.

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
pt_BR: As camadas vazias ao redor da parte inferior são substituídas pelas camadas normais mais próximas.

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable AI monitoring of printing
pt_BR: Permita o monitoramento de impressão por IA

en: Enable AMS
pt_BR: Ativar AMS

en: Enable Air Condition
pt_BR: Ativar ar-condicionado

en: Enable Box
pt_BR: Ativar Caixa

en: Enable LOD
pt_BR: Habilitar LOD

en: Enable SSL(FTP)
pt_BR: Habilitar SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
pt_BR: Habilitar SSL (MQTT)

en: Enable accel_to_decel
pt_BR: Habilitar accel_to_decel

en: Enable advanced gcode viewer
pt_BR: Habilitar visualizador gcode avançado

en: Enable advanced gcode viewer.
pt_BR: Habilitar visualizador gcode avançado.

en: Enable clumping detection
pt_BR: Ativar detecção de aglomeração

en: Enable dark mode
pt_BR: Habilitar modo escuro

en: Enable detection of build plate position
pt_BR: Permitir a detecção da posição da placa de construção

en: Enable gamma correction for the imported obj file
pt_BR: Habilitar a correção de gama para o arquivo obj importado

en: Enable internal ribs to increase the stability of the prime tower.
pt_BR: Habilite nervuras internas para aumentar a estabilidade da torre principal.

en: Enable pressure advance
pt_BR: Permitir avanço de pressão

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
pt_BR: Ative o avanço da pressão, o resultado da calibração automática será sobrescrito quando ativado. Inútil para a impressora QIDI

en: Enable rotation
pt_BR: Habilitar Rotação

en: Enable support
pt_BR: Habilitar suporte

en: Enable support generation.
pt_BR: Habilite a geração de suporte.

en: Enable this if printer support cooling filter
pt_BR: Ative essa opção se a impressora suportar filtro de resfriamento

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
pt_BR: Ative esta opção se a máquina tiver um ventilador de resfriamento de peça auxiliar

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
pt_BR: Habilite esta opção para adicionar o comando Excluir Objeto no g-code para a impressora de firmware klipper

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
pt_BR: Ative esta opção para otimizar a velocidade do ventilador de resfriamento de peças para saliências e pontes para obter melhor resfriamento

en: Enable this option to slow printing down by height
pt_BR: Ative essa opção para reduzir a velocidade da impressão por altura

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
pt_BR: Ative esta opção para desacelerar ao imprimir saliências. As velocidades para diferentes porcentagens de balanço são definidas abaixo.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
pt_BR: Ative essa opção para diminuir a velocidade de impressão para que o tempo final da camada não seja menor do que o limite de tempo de camada em “Limite máximo de velocidade do ventilador”, para que a camada possa ser resfriada por mais tempo. Isso pode melhorar a qualidade dos detalhes finos.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
pt_BR: Habilite isso para adicionar o número da linha (Nx) no início de cada linha do G-Code.

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
pt_BR: Ative isso para permitir que a câmera da impressora verifique a qualidade da primeira camada

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
pt_BR: Habilite isso para obter um arquivo de código G com movimentos G2 e G3. A tolerância de ajuste é igual à resolução

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
pt_BR: Habilite isso para obter a altura z precisa do objeto após o corte. Ele obterá a altura precisa do objeto ajustando as alturas das últimas camadas. Observe que esse é um parâmetro experimental.

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Enabling both precise Z height and the prime tower may cause the size of prime tower to increase. Do you still want to enable?
pt_BR: Habilitar a altura Z precisa e a torre principal pode fazer com que o tamanho da torre principal aumente. Você ainda deseja habilitar?

en: Enabling filtration during printing may reduce cooling and affect print qulity. Please choose carefully
pt_BR: Habilitar a filtragem durante a impressão pode reduzir o resfriamento e afetar a qualidade da impressão. Escolha com cuidado.

en: Enabling filtration redirects the right fan to filter gas, which may reduce cooling performance.
pt_BR: Habilitar a filtragem redireciona o ventilador direito para filtrar o gás, o que pode reduzir o desempenho do resfriamento.

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
pt_BR: Habilitar a fotografia tradicional em timelapse pode causar imperfeições na superfície. Recomenda-se mudar para o modo suave.

en: End
pt_BR: Fim

en: End G-code
pt_BR: Fim do g-code

en: End G-code when finish the printing of this filament
pt_BR: Fim do g-code ao terminar a impressão deste filamento

en: End G-code when finish the whole printing
pt_BR: Encerre o g-code ao terminar toda a impressão

en: End PA:
pt_BR: PA final:

en: End retraction length:
pt_BR: Comprimento de retração final:

en: End speed:
pt_BR: Velocidade final:

en: End temp:
pt_BR: Temperatura final:

en: End volumetric speed:
pt_BR: Velocidade volumétrica final:

en: Ending height
pt_BR: Altura final

en: Enforce seam
pt_BR: Reforçar a costura

en: Enforce supports
pt_BR: Aplicar suportes

en: Engineering
pt_BR: Engenharia

en: Engineering Plate
pt_BR: Placa de engenharia

en: Enhancing motion percision
pt_BR: Melhorando a precisão do movimento

en: Enqueued
pt_BR: Enfileiradas

en: Ensure seam placement away from overhangs for alignment and backing modes.
pt_BR: Certifique-se de que a costura seja colocada longe de saliências para modos de alinhamento.

en: Ensure vertical shell thickness
pt_BR: Garanta a espessura vertical da casca

en: Ensures the build plate type and placement are correct.
pt_BR: Garante que o tipo e o posicionamento da mesa de construção estejam corretos.

en: Enter Custom G-code used on current layer:
pt_BR: Insira o código G personalizado usado na camada atual:

en: Enter new name
pt_BR: Digite um novo nome

en: Enter or click the adjustment button to modify number again
pt_BR: Insira ou clique no botão de ajuste para modificar o número novamente

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
pt_BR: Insira o valor mínimo de avanço de pressão, o valor máximo de avanço de pressão e o tamanho do passo na parte inferior da página atual, clique no botão "Calibrar" na parte inferior da página e aguarde um pouco. O software definirá automaticamente a configuração de calibração.

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
pt_BR: Insira o valor mínimo de velocidade volumétrica, o valor máximo de velocidade volumétrica e o tamanho do passo na parte inferior da página atual, clique no botão "Calibrar" na parte inferior da página e aguarde um pouco. O software definirá automaticamente a configuração de calibração.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
pt_BR: Insira a porcentagem de contração que o filamento terá após o resfriamento (94% se você medir 94 mm em vez de 100 mm). A peça será dimensionada em xy para compensar. Somente o filamento utilizado para o perímetro é levado em consideração.
    Certifique-se de deixar espaço suficiente entre os objetos, pois essa compensação é feita após as verificações.

en: Entity Only
pt_BR: Somente Entidade

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
pt_BR: Falha na enumeração das impressoras hospedeiras.
    Corpo da mensagem: "%1%”
    Erro: "%2%”

en: Environment Temperature
pt_BR: Temperatura Ambiente

en: Erase
pt_BR: Apagar

en: Erase all painting
pt_BR: Apagar toda a pintura

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Message
pt_BR: Mensagem de erro

en: Error code
pt_BR: Código de erro

en: Error code: %d
pt_BR: Código de erro: %d

en: Error desc
pt_BR: Descrição do erro

en: Error during reload
pt_BR: Erro durante a recarga

en: Error during replace
pt_BR: Erro durante a substituição

en: Error in zip archive
pt_BR: Erro no arquivo zip

en: Error loading shaders
pt_BR: Erro ao carregar shaders

en: Error occurs while loading G-code file
pt_BR: Ocorre um erro ao carregar o arquivo g-code

en: Error uploading to print host:
pt_BR: Erro ao fazer o upload para o host de impressão:

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Error! Invalid model
pt_BR: Erro! Modelo inválido

en: Error! Unable to create thread!
pt_BR: Erro! Não foi possível criar um tópico!

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
pt_BR[0]: Erro: borda %1$d não múltipla.
pt_BR[1]: Erro: bordas %1$d não múltiplas.

en: Error: %s extruder has no available %s nozzle, current group result is invalid.
pt_BR: Erro: extrusora %s não possui bico %s disponível, resultado atual do grupo é inválido.

en: Error: Can not set both nozzle count to zero.
pt_BR: Erro: Não é possível definir a contagem de bicos como zero para ambos.

en: Error: Nozzle count can not exceed %d.
pt_BR: Erro: A contagem de bicos não pode exceder %d.

en: Error: Please close all toolbar menus first
pt_BR: Erro: feche todos os menus da barra de ferramentas primeiro

en: Error:Detecting an incorrect mesh id or an unknown error, regenerating text may result in incorrect outcomes.Please drag text,save it then reedit it again.
pt_BR: Erro: Ao detectar uma ID de malha incorreta ou um erro desconhecido, a regeneração do texto pode resultar em resultados incorretos. Arraste o texto, salve-o e edite-o novamente.

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Estimated finish time:
pt_BR: Tempo estimado de conclusão:

en: Estimated time
pt_BR: Tempo estimado

en: Europe
pt_BR: Europa

en: Even-odd
pt_BR: Ímpar par

en: Example
pt_BR: Exemplo:

en: Exception
pt_BR: Exceção

en: Exception in obtaining file size, please import again.
pt_BR: Exceção na obtenção do tamanho do arquivo, importe novamente.

en: Exclude objects
pt_BR: Excluir objetos

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Execution Blocked
pt_BR: Execução Bloqueada

en: Exhaust
pt_BR: Exaustão

en: Exhaust fan
pt_BR: Ventilador de exaustão

en: Exit %s
pt_BR: Sair %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
pt_BR: Expandir (+) ou reduzir (-) a extensão horizontal do suporte normal

en: Expand all raft layers in XY plane
pt_BR: Expanda todas as camadas Raft no plano XY

en: Expand sidebar
pt_BR: Expandir barra lateral

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion, -1 means auto
pt_BR: Expande a primeira jangada ou camada de suporte para melhorar a adesão da placa de base, -1 significa auto

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
pt_BR: Característica experimental: retrair e cortar o filamento a uma distância maior durante as mudanças para minimizar a purga. Embora isso reduza significativamente a descarga, também pode aumentar o risco de entupimentos dos bicos ou outros problemas de impressão.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
pt_BR: Característica experimental. Comprimento de retração antes do corte durante a troca do filamento

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
pt_BR: Característica experimental: Retrair e cortar o filamento a uma distância maior durante as trocas de filamento para minimizar o rubor. Embora possa reduzir notavelmente a descarga, também pode aumentar o risco de entupimentos dos bicos ou outras complicações de impressão.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
pt_BR: Característica experimental: Retrair e cortar o filamento a uma distância maior durante as trocas de filamento para minimizar o rubor. Embora possa reduzir notavelmente a descarga, também pode aumentar o risco de entupimentos dos bicos ou outras complicações de impressão. Use com o firmware de impressora mais recente.

en: Expirment feature to compensate the circle holes and circle contour. This feature is used to improve the accuracy of the circle holes and contour within the diameter below 50mm. Only support PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF and PETG HF.
pt_BR: Recurso Expirment para compensar os furos do círculo e o contorno do círculo. Este recurso é usado para melhorar a precisão dos furos do círculo e do contorno dentro do diâmetro abaixo de 50 mm. Suporta apenas PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF e PETG HF.

en: Explosion Ratio
pt_BR: Taxa de Explosão

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export &Toolpaths as OBJ
pt_BR: Exportar caminhos de &ferramentas como OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
pt_BR: Exportar arquivo 3mf sem usar algumas extensões 3mf

en: Export AMF file:
pt_BR: Exportar arquivo AMF:

en: Export G-code
pt_BR: Exportar g-code

en: Export G-code file
pt_BR: Exportar arquivo de código G

en: Export Generic 3MF
pt_BR: Exportar 3MF genérico

en: Export Log
pt_BR: Registro de exportação

en: Export OBJ file:
pt_BR: Exportar arquivo OBJ:

en: Export Preset Bundle
pt_BR: Exportar pacotes de predefinição

en: Export STL file:
pt_BR: Exportar arquivo STL:

en: Export all objects as STLs
pt_BR: Exportar todos os objetos como STLs

en: Export all objects as one STL
pt_BR: Exportar todos os objetos como um STL

en: Export all plate sliced file
pt_BR: Exportar todo o arquivo fatiado em placas

en: Export all sliced file
pt_BR: Exportar todos os arquivos fatiados

en: Export as STLs
pt_BR: Exportar como STLs

en: Export as one STL
pt_BR: Exportar como um STL

en: Export current configuration to files
pt_BR: Exportar a configuração atual para arquivos

en: Export current plate as G-code
pt_BR: Exportar placa atual como g-code

en: Export current sliced file
pt_BR: Exportar arquivo fatiado atual

en: Export plate sliced file
pt_BR: Exportar arquivo fatiado em placas

en: Export result
pt_BR: Resultado da exportação

en: Export successful
pt_BR: Exportação bem-sucedida

en: Export successfully.
pt_BR: Exporte com sucesso.

en: Export toolpaths as OBJ
pt_BR: Exportar caminhos de ferramentas como OBJ

en: Exporting 3mf file failed
pt_BR: Falha na exportação do arquivo 3mf

en: Exporting G-code
pt_BR: Exportando g-code

en: Exporting objects
pt_BR: Exportando objetos

en: Exporting.
pt_BR: Exportando.

en: Ext spool
pt_BR: Carretel Externo

en: Extension Board
pt_BR: Placa de extensão

en: External
pt_BR: Externo

en: External Storage
pt_BR: Armazenamento Externo

en: Extra high
pt_BR: Extra alto

en: Extra info
pt_BR: Informação extra

en: Extra length on restart
pt_BR: Comprimento extra na reinicialização

en: Extra low
pt_BR: Extra baixo

en: Extra rib length
pt_BR: Comprimento extra da costela

en: Extruder
pt_BR: Extrusora

en: Extruder Clearance
pt_BR: Liberação da extrusora

en: Extruder Color
pt_BR: Cor da extrusora

en: Extruder change
pt_BR: Troca da extrusora

en: Extruder offset
pt_BR: Deslocamento da extrusora

en: Extruder printable area
pt_BR: Área de impressão da extrusora

en: Extruder printable height
pt_BR: Altura de impressão da extrusora

en: Extruder switch time
pt_BR: Tempo de troca da extrusora

en: Extruders
pt_BR: Extrusoras

en: Extruders count
pt_BR: Contagem de extrusoras

en: Extrusion Temp Model
    Material properties shape the melt curve, but printer geometry decides how much heat the filament actually gains, so the model is material-specific and printer-calibrated.
pt_BR: Modelo de temperatura de extrusão
    As propriedades do material moldam a curva de fusão, mas a geometria da impressora decide quanto calor o filamento realmente ganha, então o modelo é específico do material e calibrado pela impressora.

en: Extrusion Width
pt_BR: Largura de extrusão

en: Face and face assembly
pt_BR: Montagem face a face

en: Face recognition
pt_BR: Reconhecimento facial

en: Face the camera
pt_BR: Fique de frente para a câmera

en: Factor K
pt_BR: Fator K

en: Factor N
pt_BR: Fator N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
pt_BR: Fatores da calibração da dinâmica de fluxo

en: Failed
pt_BR: Falha

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
pt_BR: Falha ao carregar o arquivo "%1%”. Foi encontrada uma configuração inválida.

en: Failed loading objects.
pt_BR: Falha ao carregar objetos.

en: Failed processing of the filename_format template.
pt_BR: Falha no processamento do modelo filename_format.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
pt_BR: Falha ao calcular a largura da linha de %1%. Não é possível obter o valor de "%2%"

en: Failed to connect socket
pt_BR: Falha ao conectar o soquete

en: Failed to connect to cloud service
pt_BR: Falha ao se conectar ao serviço de nuvem

en: Failed to connect to printer.
pt_BR: Falha ao conectar à impressora

en: Failed to connect to the cloud device server. Please check your network and firewall.
pt_BR: Falha ao conectar ao servidor de dispositivos na nuvem. Verifique sua rede e firewall.

en: Failed to connect to the printer
pt_BR: Falha ao conectar à impressora

en: Failed to connect to the server
pt_BR: Falha ao conectar ao servidor.

en: Failed to create GCodeV2
pt_BR: Falha ao criar GCodeV2

en: Failed to create socket
pt_BR: Falha ao criar soquete

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
pt_BR: Falha ao criar a pasta temporária. Tente exportar configurações novamente.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
pt_BR: Falha ao baixar o plug-in. Verifique as configurações de firewall e o software VPN, verifique e tente novamente.

en: Failed to fetch model information from printer.
pt_BR: Falha ao obter informações do modelo da impressora.

en: Failed to generate cali gcode
pt_BR: Falha ao gerar cali gcode

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
pt_BR: Falha ao gerar o G-code devido a G-code personalizado inválido.

en: Failed to get Helio PAT, Click Refresh to obtain it again.
pt_BR: Falha ao obter o Helio PAT. Clique em Atualizar para obtê-lo novamente.

en: Failed to get the model data in the current file.
pt_BR: Falha ao obter os dados do modelo no arquivo atual.

en: Failed to group parts by object. Please check for self-intersections, non-manifold geometry, or open meshes.
pt_BR: Falha ao agrupar peças por objeto. Verifique se há auto-interseções, geometria não manifold ou malhas abertas.

en: Failed to initialize the WinRT library.
pt_BR: Falha ao inicializar a biblioteca WinRT.

en: Failed to install preset files to %s.
    Please make sure QIDI Studio has permission to delete and write in this directory,
    and it is not being occupied by the system or other applications.
pt_BR: Falha ao instalar arquivos predefinidos em%s.
    Certifique-se de que o QIDI Studio tenha permissão para excluir e escrever neste diretório,
    e não está sendo ocupado pelo sistema ou por outros aplicativos.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
pt_BR: Falha ao instalar o plug-in. Verifique se ele está bloqueado ou excluído pelo software antivírus.

en: Failed to log out.
pt_BR: Falha ao sair.

en: Failed to obtain Helio PAT, Click Refresh to obtain it again.
pt_BR: Falha ao obter o PAT Helio. Clique em Atualizar para tentar novamente.

en: Failed to obtain Helio PAT. The number of issued PATs has reached the upper limit. Please pay attention to the information on the Helio official website. Click Refresh to get it again once it is available.
pt_BR: Falha ao obter Helio PAT. O número de PATs emitidos atingiu o limite máximo. Por favor, fique atento às informações no site oficial do Helio. Clique em Atualizar para tentar novamente assim que estiver disponível.

en: Failed to obtain PAT. The quantity limit has been reached, so it cannot be obtained. Click the refresh button to re-obtain PAT.
pt_BR: Falha ao obter o PAT. O limite de quantidade foi atingido, portanto, não é possível obtê-lo. Clique no botão Atualizar para obter o PAT novamente.

en: Failed to parse login report reason
pt_BR: Falha ao analisar o motivo do relatório de login

en: Failed to parse model information.
pt_BR: Falha ao analisar as informações do modelo.

en: Failed to parse response
pt_BR: Falha ao analisar a resposta

en: Failed to post ticket to server
pt_BR: Falha ao publicar o ticket no servidor

en: Failed to publish login request
pt_BR: Falha ao publicar a solicitação de login

en: Failed to publish login request.
pt_BR: Falha ao publicar a solicitação de login

en: Failed to read file, please try again.
pt_BR: Falha ao ler o arquivo; tente novamente.

en: Failed to receive nozzle auto-mapping table from printer { msg: %s }. Please refresh the printer information.
pt_BR: Falha ao receber a tabela de mapeamento automático do bico da impressora { msg: %s }. Por favor, atualize as informações da impressora.

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
pt_BR: Falha ao salvar o arquivo G-code.
    Mensagem de erro:%1%.
    Arquivo de origem%2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
pt_BR: Falha ao salvar o projeto.
    Verifique se a pasta existe on-line ou se outros programas abrem o arquivo do projeto ou se há espaço em disco suficiente.

en: Failed to send nozzle auto-mapping request to printer { code: %d }. Please try to refresh the printer information. If it still does not recover, you can try to rebind the printer and check the network connection.
pt_BR: Falha ao enviar a solicitação de mapeamento automático do bico para a impressora { código: %d }. Por favor, tente atualizar as informações da impressora. Se o problema persistir, você pode tentar vincular novamente a impressora e verificar a conexão de rede.

en: Failed to send the print job. Please try again.
pt_BR: Falha ao enviar o trabalho de impressão. Por favor, tente novamente.

en: Failed to send. Click Retry to attempt sending again. If retrying does not work, please check the reason.
pt_BR: Falha ao enviar. Clique em Tentar novamente para tentar enviar novamente. Se a nova tentativa não funcionar, verifique o motivo.

en: Failed to set the bed leveling...
pt_BR: Falha ao configurar o nivelamento da base...

en: Failed to set the box printing slot...
pt_BR: Falha ao configurar o slot de impressão da BOX...

en: Failed to set the timelapse...
pt_BR: Falha ao configurar o timelapse...

en: Failed to start QIDI Farm Manager Client.
pt_BR: Falha ao iniciar o QIDI Farm Manager Client.

en: Failed to start printing job
pt_BR: Falha ao iniciar o trabalho de impressão

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
pt_BR: Falha ao fazer upload do arquivo para o ftp. Por favor, tente novamente.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
pt_BR: Falha ao carregar o arquivo de impressão para o FTP. Verifique o status da rede e tente novamente.

en: Fan
pt_BR: Ventilador

en: Fan & Airflow Model
    A simplified fan-and-room model shows how cooling settings change part temps without slow CFD maths—great for day-to-day tuning. Chamber vortices aren’t yet simulated so runs stay fast.
pt_BR: Modelo de Ventilador e Fluxo de Ar
    Um modelo simplificado de ventilador e ambiente mostra como as configurações de resfriamento alteram as temperaturas das peças sem cálculos lentos de CFD — ótimo para ajustes diários. Os vórtices da câmara ainda não foram simulados, portanto, as execuções permanecem rápidas.

en: Fan Speed
pt_BR: Velocidade do ventilador

en: Fan Speed (%)
pt_BR: Velocidade do ventilador (%)

en: Fan Speed:
pt_BR: Velocidade do ventilador:

en: Fan direction
pt_BR: Direção do ventilador

en: Fan speed
pt_BR: Velocidade do ventilador

en: Fan speed for overhang
pt_BR: Velocidade do ventilador para saliências

en: Fatal error
pt_BR: Erro fatal

en: Fatal error, exception caught: %1%
pt_BR: Erro fatal; exceção detectada: %1%

en: Featue 1
pt_BR: Função 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
pt_BR: O recurso 1 foi redefinido, 
    o recurso 2 foi o recurso 1

en: Fetching model infomations ...
pt_BR: Buscando informações do modelo...

en: Filament
pt_BR: Filamento

en: Filament
pt_BR: Filamento

en: Filament %d
pt_BR: Filamento %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
pt_BR: O filamento %s não corresponde ao filamento no slot AMS. %s Atualize o firmware da impressora para suportar a atribuição de slots AMS.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
pt_BR: O filamento %s é colocado no%s, mas o caminho do código G gerado excede a altura imprimível do. %s

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
pt_BR: O filamento %s é colocado no%s, mas o caminho do código G gerado excede a faixa imprimível do. %s

en: Filament Changes
pt_BR: Mudanças de filamento

en: Filament Created
pt_BR: Filamento criado

en: Filament Extruded, Continue
pt_BR: Filamento extrudado, Continuar

en: Filament For Calibration
pt_BR: Filamento para calibração

en: Filament Grouping
pt_BR: Agrupamento de filamentos

en: Filament Loaded, Resume
pt_BR: Filamento carregado, retomar

en: Filament Preset
pt_BR: Predefinição de filamento

en: Filament Preset Template
pt_BR: Modelo de predefinição de filamento

en: Filament Settings
pt_BR: Configurações de filamento

en: Filament Tangle Detect
pt_BR: Detecção de emaranhamento de filamentos

en: Filament category
pt_BR: Categoria de filamento

en: Filament change
pt_BR: Mudança de filament

en: Filament change times
pt_BR: Tempos de troca de filamento

en: Filament changes
pt_BR: Mudanças de filamento

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
pt_BR: A contagem de filamentos excede o número máximo que a ferramenta de pintura suporta. Somente os primeiros %1% filamentos estarão disponíveis na ferramenta de pintura.

en: Filament density. For statistics only
pt_BR: Densidade do filamento. Somente para estatísticas

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
pt_BR: O diâmetro do filamento é usado para calcular a extrusão em gcode, por isso é importante e deve ser preciso

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
pt_BR: O filamento não corresponde ao filamento no slot AMS. Atualize o firmware da impressora para suportar a atribuição de slots AMS.

en: Filament end G-code
pt_BR: G-code de final

en: Filament grouping
pt_BR: Agrupamento de filamentos

en: Filament length used in ramming.
pt_BR: Comprimento do filament usado no empurrão.

en: Filament load time
pt_BR: Tempo de carregamento do filamento

en: Filament loading
pt_BR: Carregamento de filamentos

en: Filament loading...
pt_BR: Carregando filamento...

en: Filament map to extruder
pt_BR: Mapa de filamento para extrusora

en: Filament notes
pt_BR: Notas de filamento

en: Filament preset bundle(.qdsflmt)
pt_BR: Pacote de predefinições de filamento(.qdsflmt)

en: Filament presets (%d/%d)
pt_BR: Predefinições de filamento (%d /%d )

en: Filament presets under this filament
pt_BR: Predefinições de filamento sob este filamento

en: Filament presets(.zip)
pt_BR: Predefinições de filamento (.zip)

en: Filament price. For statistics only
pt_BR: Preço do filamento. Somente para estatísticas

en: Filament prime volume
pt_BR: Volume principal do filamento

en: Filament printable
pt_BR: Filamento imprimível

en: Filament ramming length
pt_BR: Comprimento de compactação do filamento

en: Filament scarf seam settings
pt_BR: Configurações de costura de cachecol de filamento.

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
pt_BR: A série do filamento não foi inserida, insira a série.

en: Filament settings
pt_BR: Configurações do filamento

en: Filament start G-code
pt_BR: G-code de início de filamento

en: Filament to print internal sparse infill.
pt_BR: Filamento para imprimir preenchimento interno esparso.

en: Filament to print solid infill
pt_BR: Filamento para imprimir preenchimento sólido

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
pt_BR: Filamento para imprimir base de suporte e raft. “Padrão” significa que nenhum filamento específico para suporte e o filamento atual é usado

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
pt_BR: Interface de suporte de filamento para impressão. “Padrão” significa que nenhum filamento específico para a interface de suporte e o filamento atual é usado

en: Filament to print walls
pt_BR: Filamento para imprimir paredes

en: Filament type
pt_BR: Tipo de filamento

en: Filament type and color information have been synchronized, but slot information is not included.
pt_BR: As informações sobre o tipo de filamento e a cor foram sincronizadas, mas as informações do slot não foram incluídas.

en: Filament type is not selected, please reselect type.
pt_BR: O tipo de filamento não está selecionado. Selecione novamente o tipo.

en: Filament type is unknown which is required to perform this action. Please set target filament's informations.
pt_BR: O tipo de filamento é desconhecido, o que é necessário para realizar esta ação. Por favor, defina as informações do filamento alvo.

en: Filament unload time
pt_BR: Tempo de descarga do filamento

en: Filament unloading
pt_BR: Descarregamento de filamentos

en: Filament used in this print job
pt_BR: Filamento usado neste trabalho de impressão

en: Filament-Saving Mode
pt_BR: Modo de economia de filamento

en: Filaments
pt_BR: Filamentos

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
pt_BR: Os filamentos %s são colocados no%s, mas o caminho do código G gerado excede a altura imprimível do. %s

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
pt_BR: Os filamentos %s são colocados no%s, mas o caminho do código G gerado excede a faixa imprimível do. %s

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File '%s' was lost! Please download it again.
pt_BR: O arquivo '%s' foi perdido! Faça o download novamente.

en: File checksum error. Please retry.
pt_BR: Erro na soma de verificação do arquivo. Por favor, tente novamente.

en: File creation failed, please try again.
pt_BR: Falha na criação do arquivo; tente novamente.

en: File does NOT exist (%1%).
pt_BR: O arquivo NÃO existe (%1%).

en: File does not exist.
pt_BR: Arquivo inexistente.

en: File for the replace wasn't selected
pt_BR: O arquivo para a substituição não foi selecionado

en: File is missing
pt_BR: O arquivo está faltando

en: File renaming failed, please try again.
pt_BR: Falha na renomeação do arquivo; tente novamente.

en: File upload failed, please try again.
pt_BR: Falha no upload do arquivo; tente novamente.

en: File upload timed out. Please check if the firmware version supports this operation or verify if the printer is functioning properly.
pt_BR: O upload do arquivo expirou. Verifique se a versão do firmware suporta esta operação ou verifique se a impressora está funcionando corretamente.

en: File write failed, please try again.
pt_BR: Falha na gravação do arquivo; tente novamente.

en: File: %s
    Title: %s
pt_BR: Arquivo: %s
    Título: %s

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Filename format
pt_BR: Formato do nome do arquivo

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
pt_BR: O nome do arquivo deve terminar com “.svg”, mas você selecionou %1%

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Fill bed with copies
pt_BR: Encha a cama com cópias

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
pt_BR: Preencha o valor acima do bloco com superfície superior mais lisa

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
pt_BR: Preencha o valor obtido na etapa 2 em "Taxa de fluxo" nas configurações dos filamentos e você concluiu a calibração do fluxo aqui

en: Fill multiline
pt_BR: Preencher várias linhas

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
pt_BR: O preenchimento da forma (%1%) contém não suportado:%2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
pt_BR: Preencha a área restante da cama com cópias do objeto selecionado

en: Fillet wall
pt_BR: Parede de filete

en: Filling
pt_BR: Preenchendo

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. Gaps smaller than this threshold will be ignored
pt_BR: Filtre as lacunas menores do que o limite especificado. Lacunas menores que esse limite serão ignoradas

en: Filter out tiny gaps
pt_BR: Filtre pequenas lacunas

en: Final shape constains selfintersection or multiple points with same coordinate.
pt_BR: A forma final restringe a autointerseção ou vários pontos com a mesma coordenada.

en: Fine Calibration
pt_BR: Calibração Fina

en: Fine Calibration based on flow ratio
pt_BR: Calibração fina com base na taxa de fluxo

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
pt_BR: Ajuste fino da taxa de fluxo
    Você sabia que a taxa de fluxo pode ser ajustada para impressões ainda mais bonitas? Dependendo do material, você pode melhorar o acabamento geral do modelo impresso fazendo alguns ajustes.

en: Finish
pt_BR: Concluir

[ctx: FinishSyncAms]
en: OK
pt_BR: Ok

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: Finished, Continue
pt_BR: Concluído, Continuar

[ctx: Firmware]
en: Update
pt_BR: Atualização

en: Firmware Retraction
pt_BR: Retração de firmware

en: First Add style to list.
pt_BR: Primeiro adicione estilo à lista.

en: First Guide
pt_BR: Primeiro Guia

en: First Layer Inspection
pt_BR: Inspeção da primeira camada

en: First font
pt_BR: Primeira fonte

en: First layer
pt_BR: Primeira camada

en: First layer filament sequence
pt_BR: Sequência de filamentos da primeira camada

en: First layer print sequence
pt_BR: Sequência de impressão da primeira camada

en: Fit camera
pt_BR: Ajustar câmera

en: Fit camera to scene or selected object.
pt_BR: Ajuste a câmera à cena ou ao objeto selecionado.

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
pt_BR: Corrigir modelo
    Você sabia que pode corrigir um modelo 3D corrompido para evitar muitos problemas de corte no sistema Windows?

en: Fix model
pt_BR: Corrigir modelo

en: Fixed step drag
pt_BR: Arrasto de etapa fixa

en: Flap Angle
pt_BR: Ângulo da aba

en: Flip
pt_BR: Espelhar

en: Flip by Face 2
pt_BR: Virar para face 2

en: Flip cut plane
pt_BR: Plano de corte giratório

en: Floating reserved operand
pt_BR: Operando reservado flutuante

en: Floating vertical shell
pt_BR: Concha vertical flutuante

en: Flow
pt_BR: Fluxo

en: Flow Dynamics
pt_BR: Dinâmica de fluxo

en: Flow Dynamics Calibration
pt_BR: Calibração de Dinâmica de Fluxo

en: Flow Dynamics Calibration Result
pt_BR: Resultado da calibração da dinâmica de fluxo

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
pt_BR: O resultado da calibração da dinâmica de fluxo foi salvo na impressora

en: Flow Rate
pt_BR: Vazão

en: Flow Rate Calibration
pt_BR: Calibração da taxa de fluxo

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Tech printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
pt_BR: A calibração da taxa de fluxo mede a proporção entre os volumes de extrusão esperados e reais. A configuração padrão funciona bem nas impressoras QIDI Tech e nos filamentos oficiais, pois foram pré-calibrados e ajustados. Para um filamento normal, você normalmente não precisará realizar uma calibração de taxa de fluxo, a menos que ainda veja os defeitos listados após ter feito outras calibrações. Para mais detalhes, confira o artigo wiki.

en: Flow Rate Coarse Calibration
pt_BR: Calibração grosseira do caudal

en: Flow Rate Fine Calibration
pt_BR: Calibração fina do caudal

en: Flow Ratio
pt_BR: Taxa de fluxo

en: Flow rate
pt_BR: Taxa de fluxo

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
pt_BR: O resultado da calibração da taxa de fluxo foi salvo na predefinição

en: Flow rate test - Pass 1
pt_BR: Teste de vazão - Passe 1

en: Flow rate test - Pass 2
pt_BR: Teste de vazão - Passo 2

en: Flow ratio
pt_BR: Relação de fluxo

en: Flow:
pt_BR: Fluxo:

en: Flush
pt_BR: Descarga

en: Flush Options
pt_BR: Opções de descarga

en: Flush into objects' infill
pt_BR: Flush no preenchimento dos objetos

en: Flush into objects' support
pt_BR: Flush no suporte dos objetos

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
pt_BR: Inserir no suporte/objetos/preenchimento
    Você sabia que pode salvar o filamento desperdiçado colocando-o em suporte/objetos/preenchimento durante a troca do filamento?

en: Flush into this object
pt_BR: Flush neste objeto

en: Flush multiplier
pt_BR: Multiplicador de limpeza

en: Flush options
pt_BR: Opções de descarga

en: Flush temperature
pt_BR: Temperatura de descarga

en: Flush volumes matrix do not match to the correct size!
pt_BR: Os volumes de descarga não correspondem como tamanho correto!

en: Flush volumetric speed
pt_BR: Velocidade volumétrica de descarga

en: Flushed
pt_BR: Corado

en: Flushing
pt_BR: Limpeza

en: Flushing Volume
pt_BR: Volumes de descarga

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
pt_BR: Volume de lavagem (mm³) para cada par de filamentos.

en: Flushing volumes
pt_BR: Volumes de descarga

en: Flushing volumes for filament change
pt_BR: Volumes de lavagem para troca de filamento

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
pt_BR[0]: A linha a seguir %s contém palavras-chave reservadas.
    Remova-o ou a visualização do código G e a estimativa do tempo de impressão serão interrompidas.
pt_BR[1]: As linhas a seguir %s contêm palavras-chave reservadas.
    Remova-os ou a visualização do código G e a estimativa do tempo de impressão serão interrompidas.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
pt_BR[0]: O objeto de modelo a seguir foi reparado
pt_BR[1]: Os seguintes objetos de modelo foram reparados

en: Following objects are laid over the boundary of plate or exceeds the height limit:
pt_BR: Os seguintes objetos são colocados sobre o limite da placa ou excedem o limite de altura:

en: Following objects are too far ( distance >= %1% in ) from the original of the world coordinate system:
pt_BR: Os seguintes objetos estão muito longe ( distância >= %1% in ) do original do sistema de coordenadas do mundo:

en: Following objects are too far ( distance >= %1% mm ) from the original of the world coordinate system:
pt_BR: Os seguintes objetos estão muito longe (distância >= %1% mm ) do original do sistema de coordenadas do mundo:

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
pt_BR[0]: A predefinição a seguir também será excluída:
pt_BR[1]: As seguintes predefinições também serão excluídas:

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font "%1%" can't be selected.
pt_BR: A fonte "%1%" não pode ser selecionada.

en: Font doesn't have any shape for given text.
pt_BR: A fonte não tem formato para o texto fornecido.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
pt_BR: Para "%1%“, adicione" %2% "como uma nova predefinição

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
pt_BR: Para "%1%“, altere" %2% "para"%3%”

en: For more information, please check out Wiki
pt_BR: Para obter mais informações, consulte o Wiki

en: For the first
pt_BR: Pela primeira vez

en: Force a retraction when changes layer
pt_BR: Forçar uma retração ao mudar de camada

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
pt_BR: Força o ventilador de resfriamento a atingir uma velocidade específica quando o grau de saliência da peça impressa exceder esse valor. Expresso como porcentagem que indica a largura da linha sem suporte da camada inferior. 0%% significa forçar o resfriamento de toda a parede externa, independentemente do grau de saliência

en: Force cooling for overhang and bridge
pt_BR: Resfriamento forçado para saliências e pontes

en: Force fan start early(0-5 second) when encountering overhangs. This is because the fan needs time to physically increase its speed.
pt_BR: Force o ventilador a iniciar mais cedo (0-5 segundos) ao encontrar saliências. Isso ocorre porque o ventilador precisa de tempo para aumentar fisicamente sua velocidade.

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
pt_BR: Força a ventoinha de resfriamento da peça a ficar nessa velocidade ao imprimir pontes ou paredes salientes que tenham um grande grau de saliência. Forçar o resfriamento de saliências e pontes pode melhorar a qualidade dessas peças.

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
pt_BR: Força a geração de camadas sólidas entre materiais/volumes adjacentes. Útil para impressões com várias extrusoras com materiais translúcidos ou material de suporte solúvel manual

en: Format of G-code thumbnails
pt_BR: Formato das miniaturas de G-code

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
pt_BR: Formato das miniaturas de G-code: PNG para melhor qualidade, JPG para menor tamanho

en: Found following keys unrecognized:
pt_BR: Foram encontradas as seguintes chaves não reconhecidas:

en: Frequent
pt_BR: Frequente

en: From Volumetric Speed
pt_BR: Da velocidade volumétrica

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
pt_BR: Da mecânica dos fluidos, quando um fluido newtoniano flui através de um orifício, ele precisa de pressão, e a pressão é proporcional à vazão.
    Como o filamento não é um corpo rígido, quando a extrusora começa a extrudar, o filamento será comprimido para gerar a pressão. O processo de compressão atrasará a resposta do fluxo real, pois a extrusora fornece apenas a quantidade do filamento que precisa ser extrudada, sem extra.

en: From k Value
pt_BR: Do valor k

en: From surface
pt_BR: Da superfície

en: Front
pt_BR: Frente

en: Front View
pt_BR: Vista frontal

en: Full Cooling
pt_BR: Resfriamento total

en: Full fan speed at layer
pt_BR: Velocidade total do ventilador na camada

en: Fuzzy Skin
pt_BR: Pele felpuda

en: Fuzzy skin
pt_BR: Pele felpuda

en: Fuzzy skin Painting
pt_BR: Pintura de pele felpuda

en: Fuzzy skin point distance
pt_BR: Distância do ponto de pele difusa

en: Fuzzy skin thickness
pt_BR: Espessura da pele difusa

en: G-code files can not be loaded with models together!
pt_BR: Os arquivos G-code não podem ser carregados com modelos juntos!

en: G-code flavor
pt_BR: Sabor de g-code

en: G-code loading
pt_BR: Carregamento do G-code

en: G-code output
pt_BR: Saída de código G

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
pt_BR: O .gcode é gerado após a simplificação do contorno do modelo para evitar muitos pontos e linhas no arquivo de .gcode. Valores menores significam maior resolução e tempos de corte mais longos.

en: G-code thumbnails
pt_BR: Miniaturas de G-code

en: GNU Affero General Public License, version 3
pt_BR: Licença Pública Geral Affero GNU, versão 3

en: Gap
pt_BR: Lacuna

en: Gap Fill
pt_BR: Preenchimento de lacunas

en: Gap area
pt_BR: Área de lacuna

en: Gap fill
pt_BR: Preenchimento de lacunas

en: Gap infill
pt_BR: Preenchimento de lacunas

en: Gcode path overlap
pt_BR: Sobreposição de caminhos do Gcode

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
pt_BR: Gere estrutura de feixe interligado nos locais onde diferentes filamentos se tocam. Isso melhora a adesão entre filamentos, especialmente modelos impressos em materiais diferentes.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the most filament-saving principles to minimize waste
pt_BR: Gera agrupamento de filamentos para os bicos esquerdo e direito com base nos princípios de maior economia de filamentos para minimizar o desperdício

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the printer's actual filament status, reducing the need for manual filament adjustment
pt_BR: Gera agrupamento de filamentos para os bicos esquerdo e direito com base no status real do filamento da impressora, reduzindo a necessidade de ajuste manual do filamento

en: Generating G-code
pt_BR: Gerando g-code

en: Generating G-code: layer %1%
pt_BR: Gerando g-code: camada %1%

en: Generating geometry index data
pt_BR: Gerando dados de índice de geometria

en: Generating geometry vertex data
pt_BR: Gerando dados de vértice de geometria

en: Generating infill regions
pt_BR: Gerando regiões de preenchimento

en: Generating infill toolpath
pt_BR: Gerando caminho de ferramenta de preenchimento

en: Generating skirt & brim
pt_BR: Gerando saia e brim

en: Generating support
pt_BR: Gerando suporte

en: Generating walls
pt_BR: Gerando paredes

en: Generic
pt_BR: Genérico

en: Get oss config failed.
pt_BR: Falha na configuração do Get oss.

en: Get ticket from device timeout
pt_BR: Tempo limite para receber o ticket do dispositivo

en: Get ticket from server timeout
pt_BR: Obtenha o ticket a partir do tempo limite do servidor

en: Gizmo FDM paint-on seam
pt_BR: Costura pintada Gizmo FDM

en: Gizmo Place face on bed
pt_BR: Gizmo Coloque o rosto na cama

en: Gizmo SLA support points
pt_BR: Pontos de suporte do Gizmo SLA

en: Gizmo cut
pt_BR: Corte Gizmo

en: Gizmo scale
pt_BR: Escala Gizmo

en: Global settings
pt_BR: Configurações globais

en: Global shortcuts
pt_BR: Atalhos globais

en: Go Home
pt_BR: Ir para casa

en: Go Live
pt_BR: Implantar

en: Go to
pt_BR: Ir para

en: Go to Login
pt_BR: Ir para o login

en: Got it
pt_BR: Entendi

en: Got it, Turn off the Fire Alarm.
pt_BR: Entendido, desligue o Alarme de Fogo.

en: Goto download page.
pt_BR: Vá para a página de download.

en: Grab length
pt_BR: Comprimento de garra

en: Grab new filament
pt_BR: Pegue um novo filamento

en: Grabber scale
pt_BR: Escala Grabber

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Groove Angle
pt_BR: Ângulo da ranhura

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group Operations
pt_BR: Operações do grupo

en: Group files by month, recent first.
pt_BR: Agrupe arquivos por mês, primeiro recentes.

en: Group files by year, recent first.
pt_BR: Agrupe arquivos por ano, primeiro recentes.

en: Group manipulation
pt_BR: Manipulação de grupo

en: Grouping error:
pt_BR: Erro de agrupamento:

en: Gyroid
pt_BR: Giroide

en: HELIO ADDITIVE
pt_BR: ADITIVO HELIO

en: HTTP digest
pt_BR: Resumo HTTP

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
pt_BR: Status HTTP: %1%
    Corpo da mensagem: "%2%”

en: HTTPS CA File
pt_BR: Arquivo HTTPS CA

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
pt_BR: O arquivo HTTPS CA é opcional. Ela só é necessária se você usar HTTPS com um certificado autoassinado.

en: Hardened Steel
pt_BR: Aço endurecido

en: Hardened steel
pt_BR: Aço endurecido

en: Head diameter
pt_BR: Diâmetro da cabeça

en: Heat
pt_BR: Aquecer

en: Heat the nozzle
pt_BR: Aqueça o bocal

en: Heatbed preheating
pt_BR: Pré-aquecimento da mesa

en: Heating
pt_BR: Aquecimento

en: Heating chamber
pt_BR: Câmara de aquecimento

en: Heating mode is suitable for printing ABS/ASA/PC/PA materials and circulates filters the chamber air.
pt_BR: O modo de aquecimento é adequado para impressão de materiais ABS/ASA/PC/PA e circula o ar da câmara por filtros.

en: Heating nozzle
pt_BR: Aquecendo o Bico

en: Height
pt_BR: Altura

en: Height Range
pt_BR: Faixa de altura

en: Height of SVG.
pt_BR: Altura do SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
pt_BR: Altura da camada inicial. Tornar a altura inicial da camada um pouco mais espessa pode melhorar a adesão na mesa aquecida.

en: Height range
pt_BR: Faixa de altura

en: Height range Modifier
pt_BR: Modificador de faixa de altura

en: Height ranges
pt_BR: Faixas de altura

en: Height to lid
pt_BR: Altura até a tampa

en: Height to rod
pt_BR: Altura até a haste

en: Height:
pt_BR: Altura:

en: Helio API endpoint is empty, please check the configuration.
pt_BR: O endpoint da API Helio está vazio, por favor verifique a configuração.

en: Helio Additive
pt_BR: Aditivo Helio

en: Helio Additive third - party software service feature has been successfully enabled!
pt_BR: O recurso de serviço de software de terceiros Helio Additive foi habilitado com sucesso!

en: Helio action completed successfully.
pt_BR: Ação Helio concluída com sucesso.

en: Helio default (recommended)
pt_BR: Padrão Helio (recomendado)

en: Helio does not support materials %s
pt_BR: O Helio não suporta materiais %s

en: Helio does not support using a number of materials greater than 1.
pt_BR: Helio não suporta a utilização de mais de 1 material.

en: Helio functions do not support the print sequence of "ByObject".
pt_BR: As funções Helio não suportam a sequência de impressão de "ByObject".

en: Helio optimization task failed
pt_BR: A tarefa de otimização do Helio falhou

en: Helio simulation task failed
pt_BR: A tarefa de simulação Helio falhou

en: Helio's advanced feature for power users: available post purchase on its official website.
pt_BR: Recurso avançado do Helio para usuários experientes: disponível para compra adicional no site oficial.

en: Helio: Failed to create GCode
pt_BR: Helio: Falha ao criar GCode

en: Helio: Failed to create Optimization
pt_BR: Helio: Falha ao criar otimização

en: Helio: Failed to create Simulation
pt_BR: Helio: Falha ao criar simulação

en: Helio: GCode created successfully
pt_BR: Helio: GCode criado com sucesso

en: Helio: GCode download failed
pt_BR: Helio: Falha no download do GCode

en: Helio: GCode downloaded successfully
pt_BR: Helio: GCode baixado com sucesso

en: Helio: Optimzaion check failed
pt_BR: Helio: Falha na verificação de otimização

en: Helio: Presigned URL Created
pt_BR: Helio: URL pré-assinada criada

en: Helio: Simulation check failed
pt_BR: Helio: Falha na verificação da simulação

en: Helio: file succesfully uploaded
pt_BR: Helio: arquivo enviado com sucesso

en: Helio: file upload failed
pt_BR: Helio: falha no envio do arquivo

en: Helio: optimization successfully created
pt_BR: Helio: otimização criada com sucesso

en: Helio: optimization working
pt_BR: Helio: otimização em andamento

en: Helio: simulation failed
pt_BR: Helio: simulação falhou

en: Helio: simulation successfully created
pt_BR: Helio: simulação criada com sucesso

en: Helio: simulation working
pt_BR: Helio: simulação em andamento

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hexagon
pt_BR: Hexágono

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide Others
pt_BR: Esconder outras(os)

en: Hide QIDIStudio
pt_BR: Ocultar QIDIStudio

en: High
pt_BR: Alto

en: High Flow
pt_BR: Alto fluxo

en: High Temp
pt_BR: Alta temperatura

en: High chamber temperature is required. Please close the door.
pt_BR: É necessária uma alta temperatura da câmara. Por favor, feche a porta.

en: High flow
pt_BR: Alto fluxo

en: High quality profile for 0.16mm layer height, prioritizing print quality and strength.
pt_BR: Perfil de alta qualidade para altura de camada de 0.16 mm, priorizando qualidade e resistência de impressão.

en: High quality profile for 0.2mm layer height, prioritizing strength and print quality.
pt_BR: Perfil de alta qualidade para 0.2 mm de altura de camada, priorizando a resistência e a qualidade de impressão.

en: High quality profile for 0.2mm nozzle, prioritizing print quality.
pt_BR: Perfil de alta qualidade para bico de 0.2 mm, priorizando a qualidade de impressão.

en: High quality profile for 0.6mm nozzle, prioritizing print quality and strength.
pt_BR: Perfil de alta qualidade para bico de 0.6 mm, priorizando a qualidade e a resistência da impressão.

en: High quality profile for 0.8mm nozzle, prioritizing print quality.
pt_BR: Perfil de alta qualidade para bico de 0.8 mm, priorizando a qualidade de impressão.

en: High temperature Plate
pt_BR: Placa de alta temperatura

en: High-temperature Heatbed Calibration
pt_BR: Calibração de leito térmico de alta temperatura

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
pt_BR: A temperatura mais alta da câmara pode ajudar a suprimir ou reduzir a deformação e potencialmente levar a uma maior resistência de união entre camadas para materiais de alta temperatura, como ABS, ASA, PC, PA e assim por diante. Ao mesmo tempo, a filtragem do ar de ABS e ASA piorará. Já para PLA, PETG, TPU, PVA e outros materiais de baixa temperatura, a temperatura real da câmara não deve ser alta para evitar entupimentos, então 0 significa desligar é altamente recomendado

en: Highlight faces according to overhang angle.
pt_BR: Destaque as faces de acordo com o ângulo de saliência.

en: Highlight overhang areas
pt_BR: Destacar saliências

en: Hilbert Curve
pt_BR: Curva de Hilbert

en: Holded down Ctrl key continuously and click by left mouse button can select multiple objects, or holded down Alt key continuously and click by left mouse button can select multiple parts
pt_BR: Segurar a tecla Ctrl continuamente e clicar com o botão esquerdo do mouse pode selecionar múltiplos objetos, ou segurar a tecla Alt continuamente e clicar com o botão esquerdo do mouse pode selecionar múltiplas partes

en: Hole Coef 1
pt_BR: Coeficiente de Buraco 1

en: Hole Coef 2
pt_BR: Coeficiente de Buraco 2

en: Hole Coef 3
pt_BR: Coeficiente de Buraco 3

en: Hole limit max
pt_BR: Limite máximo do furo

en: Hole limit min
pt_BR: Limite mínimo do furo

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
pt_BR: Os orifícios do objeto serão aumentados ou reduzidos no plano XY de acordo com o valor configurado. O valor positivo torna os buracos maiores. O valor negativo torna os furos menores. Esta função é usada para ajustar um pouco o tamanho quando o objeto tem problemas de montagem

en: Hollow
pt_BR: Oco

en: Home page and daily tips
pt_BR: Página inicial e dicas diárias

en: Homing Blade Holder
pt_BR: Posicionando Suporte da Lâmina

en: Homing toolhead
pt_BR: Referenciando cabeçote

en: Honeycomb
pt_BR: Colmeia

en: Horizonal
pt_BR: Horizontal

en: Horizontal distance of the nozzle tip to the rod's farther edge. Used for collision avoidance in by-object printing.
pt_BR: Distância horizontal da ponta do bico até a borda mais distante da haste. Usado para evitar colisões na impressão de objetos secundários.

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
pt_BR: Controle deslizante horizontal - Mover o polegar ativo para a esquerda

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
pt_BR: Controle deslizante horizontal - Mover o polegar ativo para a direita

en: Host
pt_BR: Anfitrião

en: Host Setting
pt_BR: Configuração do host

en: Host Type
pt_BR: Tipo de host

en: Hostname
pt_BR: nome de anfitrião

en: Hostname, IP or URL
pt_BR: Nome do host, IP ou URL

en: Hot Bed STL
pt_BR: Cama quente STL

en: Hot Bed SVG
pt_BR: Mesa aquecida SVG

en: Hotend Pick and Place Test
pt_BR: Teste de Pick and Place do Hotend

en: Hotend Rack
pt_BR: Rack para Hotend

en: Hotend change
pt_BR: Troca do Hotend

en: Hotend change time
pt_BR: Tempo de troca do hotend

en: Hotend information may be inaccurate. Would you like to re-read the hotend? (Hotend information may change during power-off).
pt_BR: As informações do hotend podem estar imprecisas. Deseja reler o hotend? (As informações do hotend podem mudar durante o desligamento).

en: Hotends Info
pt_BR: Informações sobre Hotends

en: Hotends on Rack
pt_BR: Hotends no Rack

en: How do you like this printing file?
pt_BR: Como você gosta desse arquivo de impressão?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
pt_BR: Quantas camadas de saia. Normalmente, apenas uma camada

en: How to install
pt_BR: Como instalar

en: How to use LAN only mode
pt_BR: Como usar o modo somente LAN

en: How to use calibration result?
pt_BR: Como posso usar os resultados da calibração?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
pt_BR: Como usar atalhos de teclado
    Você sabia que o QIDI Studio oferece uma ampla variedade de atalhos de teclado e operações de cena 3D.

en: Humidity
pt_BR: Umidade

en: Hybrid
pt_BR: Híbrido

en: I confirm all
pt_BR: Confirmo todos

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
pt_BR: IP e código de acesso verificados! Você pode fechar a janela

en: Identical filament: same brand, type and color
pt_BR: Filamento idêntico: mesma marca, tipo e cor

en: Identifies the type and position of the build plate on the heatbed. Pausing printing if a mismatch is detected.
pt_BR: Identifica o tipo e a posição da placa de construção no leito térmico. Pausar a impressão se uma incompatibilidade for detectada.

en: Identifying build plate type
pt_BR: Identificando o tipo de placa

en: Idle
pt_BR: Ocioso

en: Idle Heating Protection
pt_BR: Proteção Contra Aquecimento em Espera

en: Idling...
pt_BR: Em marcha lenta...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
pt_BR: Ativar essa configuração significa que a ventoinha de resfriamento parcial funcionará continuamente na velocidade mínima em vez de parar para reduzir a frequência de partida e parada.

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after QIDI Studio startup.
pt_BR: Se habilitado, verifica automaticamente se há atualizações de predefinições do sistema após o início do QIDI Studio.

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after QIDI Studio startup or presets modified.
pt_BR: Se habilitado, sincroniza automaticamente as predefinições do usuário com a nuvem após a inicialização do QIDI Studio ou as predefinições modificadas.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
pt_BR: Se ativadas, as pontes são mais confiáveis, podem percorrer distâncias maiores, mas podem parecer piores. Se desativadas, as pontes têm uma aparência melhor, mas são confiáveis apenas para distâncias mais curtas.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .3mf files
pt_BR: Se ativado, define o QIDI Studio como aplicativo padrão para abrir arquivos.3mf

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .step files
pt_BR: Se ativado, define o QIDI Studio como aplicativo padrão para abrir arquivos.step

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .stl files
pt_BR: Se ativado, define o QIDI Studio como aplicativo padrão para abrir arquivos.stl

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
    1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
pt_BR: Se ativado, esta configuração garantirá que os perímetros externos não sejam retardados para atender ao tempo mínimo da camada. Isso é particularmente útil nos seguintes cenários:
    
    1. Para evitar alterações no brilho ao imprimir filamentos brilhantes.
    2. Para evitar alterações na velocidade das paredes externas que podem criar artefatos leves nas paredes semelhantes a bandas z.
    3. Para evitar a impressão em velocidades que causem VFAs (artefatos finos) nas paredes externas.

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artifacts that appear like Z banding
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artifacts) on the external walls
pt_BR: Se ativada, esta configuração garantirá que os perímetros externos não sejam desacelerados para atingir o tempo mínimo de camada. Isso é particularmente útil nos cenários abaixo:
    1. Para evitar alterações no brilho ao imprimir filamentos brilhantes.
    2. Para evitar alterações na velocidade da parede externa, que podem criar leves artefatos de parede que parecem bandas Z.
    3. Para evitar imprimir em velocidades que causam VFAs (artefatos finos) nas paredes externas

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
pt_BR: Se ativado, uma caixa de diálogo de configurações de parâmetros aparecerá durante a importação do arquivo STEP.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
pt_BR: Se o modo suave ou tradicional for selecionado, um vídeo em timelapse será gerado para cada impressão. Depois que cada camada é impressa, um instantâneo é tirado com a câmera da câmara. Todos esses instantâneos são compostos em um vídeo de lapso de tempo quando a impressão é concluída. Se o modo suave for selecionado, o cabeçote da ferramenta se moverá para a calha excedente depois que cada camada for impressa e, em seguida, tirará um instantâneo. Como o filamento fundido pode vazar do bico durante o processo de captura de uma foto, é necessária uma torre principal para limpar o bico no modo suave.

en: If the chamber temperature exceeds 40℃, the system will automatically switch to heating mode. Please confirm whether to switch.
pt_BR: Se a temperatura da câmara exceder 40℃, o sistema mudará automaticamente para o modo de aquecimento. Por favor, confirme se deseja mudar.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
pt_BR: Se o primeiro item selecionado for uma parte, o segundo deverá fazer parte do mesmo objeto.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
pt_BR: Se o primeiro item selecionado for um objeto, o segundo também deverá ser um objeto.

en: If the model has two parts that are symmetric about the y-axis, and you want these parts to have symmetric textures, please click this option on one of the parts.
pt_BR: Se o modelo tiver duas partes simétricas em relação ao eixo y e você quiser que essas peças tenham texturas simétricas, clique nessa opção em uma das partes.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
pt_BR: Se o servidor estiver em estado de falha, você poderá usar temporariamente a impressão off-line ou a impressão em rede local.

en: If this is enabled, when starting QIDI Studio and another instance of the same QIDI Studio is already running, that instance will be reactivated instead.
pt_BR: Se isso estiver ativado, ao iniciar o QIDI Studio e outra instância do mesmo QIDI Studio já estiver em execução, essa instância será reativada.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
pt_BR: Se esse valor for positivo, o salto Z só entrará em vigor quando Z estiver acima do parâmetro: “limite inferior do salto Z” e abaixo desse valor

en: If you are to print a kind of soft TPU, please don't slice with this profile, and it is only for TPU that has high enough hardness (not less than 55D) and is compatible with the AMS. To get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
pt_BR: Se você for imprimir um tipo de TPU macio, não fatie com este perfil, e ele é somente para TPU que tenha dureza alta o suficiente (não menos que 55D) e seja compatível com o AMS. Para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: Guia de impressão de TPU.

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
pt_BR: Se você notar os seguintes sinais e outras razões incertas durante a impressão, você pode considerar executar a calibração da taxa de fluxo:
    1. Extrusão excessiva: se você observar excesso de material no objeto impresso, manchas ou camadas que parecem muito grossas, pode ser um sinal de extrusão excessiva;
    2. Subextrusão: este é o oposto da extrusão excessiva. Os sinais incluem camadas ausentes, preenchimento fraco ou lacunas na impressão. Isso pode significar que sua impressora não está extrudando filamento suficiente;
    3. Má qualidade da superfície: se a superfície de suas impressões parecer áspera ou irregular, isso pode ser resultado de uma taxa de fluxo incorreta;
    4. Fraca integridade estrutural: se suas impressões quebrarem facilmente ou não parecerem tão resistentes quanto deveriam, isso pode ser devido à subextrusão ou à baixa adesão da camada, o que pode ser melhorado pela calibração da taxa de fluxo;
    5. Ao usar filamentos de terceiros

en: If you want to have tighter or looser assemble, you can set this value. When it is positive, it indicates tightening, otherwise, it indicates loosening
pt_BR: Se você quiser uma montagem mais firme ou mais solta, você pode definir esse valor. Quando é positivo, indica aperto, caso contrário, indica afrouxamento

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
pt_BR: Se você quiser processar o código G de saída por meio de scripts personalizados, basta listar seus caminhos absolutos aqui. Separe vários scripts com ponto e vírgula. Os scripts receberão o caminho absoluto para o arquivo de código G como primeiro argumento, e as variáveis de configurações também poderão ser lidas

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
pt_BR: Se você quiser experimentar o QIDI Studio Beta, você pode clicar em

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
pt_BR: Se o seu firmware exigir valores E relativos, verifique isso, caso contrário, deixe-o desmarcado. É necessário usar a distância relativa e para a impressora QIDI

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
pt_BR: Ignorar verificações de revogação de certificados HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
pt_BR: Ignore as verificações de revogação do certificado HTTPS em caso de pontos de distribuição ausentes ou off-line. Talvez seja necessário habilitar essa opção para certificados autoassinados se a conexão falhar.

en: Ignore this and Resume
pt_BR: Ignore isso e continue

en: Ignore. Don't Remind Next Time
pt_BR: Ignorar. Não lembre da próxima vez

en: Illegal instruction
pt_BR: Instrução ilegal

en: Impact Strength Z
pt_BR: Resistência ao Impacto Z

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
pt_BR: Importar 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
pt_BR: Falha na importação do arquivo 3mf

en: Import Configs
pt_BR: Importar configurações

en: Import File
pt_BR: Importar arquivo

en: Import Preset
pt_BR: Predefinição de importação

en: Import a single SVG and split it
pt_BR: Importe um único SVG e divida-o

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
pt_BR: Importe um único SVG e depois divida-o em várias partes.

en: Import file
pt_BR: Importar arquivo

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
pt_BR: Importar dados de geometria de arquivos STL/STEP/3MF/OBJ/AMF

en: Import geometry only
pt_BR: Importar somente geometria

en: Import model and profile
pt_BR: Importar modelo e perfil

en: Import model only
pt_BR: Importar somente modelo

en: Import profile only
pt_BR: Importar somente perfil

en: Import result
pt_BR: Resultado da importação

en: Importing Model
pt_BR: Modelo de importação

en: Importing SLA archive
pt_BR: Importando o arquivo SLA

en: Importing canceled.
pt_BR: Importação cancelada.

en: Importing done.
pt_BR: Importação concluída.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
pt_BR: A importação para o QIDI Studio falhou. Faça o download do arquivo e importe-o manualmente.

en: Improve rendering performance by lod
pt_BR: Melhore o desempenho de renderização por meio de carregamento

en: Improve shell precision by adjusting outer wall spacing. This also improves layer consistency.
pt_BR: Melhore a precisão do invólucro ajustando o espaçamento da parede externa. Isso também melhora a consistência da camada.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
pt_BR: Melhore a força
    Você sabia que pode usar mais voltas de parede e maior densidade de preenchimento esparso para melhorar a resistência do modelo?

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
pt_BR: Melhor desempenho de renderização sob a cena de várias placas e muitos modelos.

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
pt_BR: Existem tarefas na nuvem, existem %s tarefas na fila

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
pt_BR: Além disso, a calibração da taxa de fluxo é crucial para materiais espumantes como o LW-PLA usados em planos RC. Esses materiais se expandem muito quando aquecidos, e a calibração fornece uma taxa de fluxo de referência útil.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
pt_BR: Para reduzir a visibilidade da costura em uma extrusão de circuito fechado, o circuito é interrompido e encurtado em um valor especificado. Este valor é uma porcentagem do diâmetro atual da extrusora. O valor padrão para este parâmetro é 15

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
pt_BR: Para reduzir a visibilidade da costura no circuito fechado, a parede interna e a parede externa são encurtadas em uma quantidade especificada.

en: In queue
pt_BR: Na fila

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
pt_BR: Na comunidade de impressão 3D, aprendemos com os sucessos e fracassos uns dos outros para ajustar nossos próprios parâmetros e configurações de fatiamento.%s segue o mesmo princípio e utiliza aprendizado de máquina para melhorar seu desempenho a partir dos sucessos e fracassos do grande número de impressões de nossos usuários. Estamos treinando%s para serem mais inteligentes, fornecendo-lhes dados do mundo real. Se você desejar, este serviço acessará informações de seus registros de erros e de uso, que podem incluir informações descritas na Política de Privacidade. Não coletaremos quaisquer Dados Pessoais pelos quais um indivíduo possa ser identificado direta ou indiretamente, incluindo, sem limitação, nomes, endereços, informações de pagamento ou números de telefone. Ao ativar este serviço, você concorda com estes termos e com a declaração sobre a Política de Privacidade.

en: In the process preset, under "Others-Advanced", check "Enable clumping detection by probing". This feature generates a small wipe tower and performs probing detection to identify clumping issues early in the print and stop printing, preventing print failures or printer damage.
pt_BR: No predefinido de processo, em "Outros-Avançado", marque "Ativar detecção de aglomeração por sondagem". Esse recurso gera uma pequena torre de limpeza e realiza uma sondagem para identificar problemas de aglomeração no início da impressão e interrompe a impressão, prevenindo falhas na impressão ou danos à impressora.

en: InFo
pt_BR: Informação

en: Including support while avoiding crossing wall.
pt_BR: Incluindo suporte evitando cruzar a parede.

en: Incompatible
pt_BR: Incompatível

en: Incompatible presets
pt_BR: Predefinições incompatíveis

en: Incorrect password
pt_BR: A senha está incorreta.

en: Increase %1%g filament and %2% changes compared to optimal grouping.
pt_BR: Aumenta %1%g filamento e %2% de alterações em comparação ao agrupamento ideal.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to a printer with one nozzle.
pt_BR: Aumente %1%g filamento e economize %2% de alterações em comparação a uma impressora com um bico.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to optimal grouping.
pt_BR: Aumente %1%g filamento e economize %2% de alterações em comparação ao agrupamento ideal.

en: Increase/decrease edit area
pt_BR: Aumentar/diminuir a área de edição

en: Independent support layer height
pt_BR: Altura da camada de suporte independente

en: Induction Hotend Rack
pt_BR: Suporte para Hotend por Indução

en: Infill
pt_BR: Preenchimento

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
pt_BR: A área de preenchimento é ligeiramente aumentada para se sobrepor à parede para melhor aderência. O valor percentual é relativo à largura da linha de preenchimento esparso

en: Infill combination
pt_BR: Combinação de preenchimento

en: Infill density(%)
pt_BR: Densidade de preenchimento (%)

en: Infill direction
pt_BR: Direção de preenchimento

en: Infill gap
pt_BR: Lacuna de preenchimento

en: Infill lock depth
pt_BR: Profundidade do bloqueio de preenchimento

en: Infill rotate step
pt_BR: Etapa de rotação de preenchimento

en: Infill shift step
pt_BR: Passo de mudança de preenchimento

en: Infill/Wall overlap
pt_BR: Preenchimento/sobreposição de parede

en: Info
pt_BR: Informação

en: Information
pt_BR: Informações

en: Init
pt_BR: Iniciar

en: Initial layer
pt_BR: Camada inicial

en: Initial layer bed temperature
pt_BR: Temperatura inicial na mesa aquecida

en: Initial layer density
pt_BR: Densidade inicial da camada

en: Initial layer expansion
pt_BR: Expansão inicial da camada

en: Initial layer flow ratio
pt_BR: Taxa de fluxo inicial da camada

en: Initial layer height
pt_BR: Altura inicial da camada

en: Initial layer infill
pt_BR: Preenchimento inicial da camada

en: Initial layer nozzle temperature
pt_BR: Temperatura do bico da camada inicial

en: Initial layer speed
pt_BR: Velocidade da camada inicial

en: Initial layer travel
pt_BR: Viagem inicial da camada

en: Initializing...
pt_BR: Inicializando…

en: Inner brim only
pt_BR: Apenas brim interno

en: Inner wall
pt_BR: Parede interior

en: Innerloop
pt_BR: Circuito interno

en: Input Custom Model
pt_BR: Modelo personalizado de entrada

en: Input Custom Nozzle Diameter
pt_BR: Diâmetro do bico personalizado de entrada

en: Input Custom Vendor
pt_BR: Fornecedor personalizado de entrada

en: Input Value
pt_BR: Valor de entrada

en: Input access code
pt_BR: Código de acesso de entrada

en: Input text
pt_BR: Entrada de Texto

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
pt_BR: Insira Gcode entre objetos. Este parâmetro só terá efeito quando você imprimir seus modelos objeto por objeto

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
pt_BR: Insira um comando de pausa no início dessa camada.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
pt_BR: Insira o código G personalizado no início dessa camada.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
pt_BR: Insira o código G personalizado do modelo no início dessa camada.

en: Insertion update
pt_BR: Atualização de inserção

en: Inspecting first layer
pt_BR: Inspecionando a primeira camada

en: Install Network Plug-in
pt_BR: Instale o plug-in de rede

en: Install failed
pt_BR: Falha na instalação

en: Install network plug-in
pt_BR: Instale o plug-in de rede

en: Install presets failed
pt_BR: Falha na instalação das predefinições

en: Install successfully.
pt_BR: Instale com sucesso.

en: Install toolhead enhanced cooling fan to prevent filament softening.
pt_BR: Instale um ventilador de resfriamento aprimorado no cabeçote para evitar o amolecimento do filamento.

en: Installing
pt_BR: Instalando…

en: Instance manipulation
pt_BR: Manipulação de instâncias

en: Insufficient storage space, please clear the space and try again.
pt_BR: Espaço de armazenamento insuficiente; libere espaço e tente novamente.

en: Integration failed.
pt_BR: A integração falhou.

en: Integration was successful.
pt_BR: A integração foi bem-sucedida.

en: Interface pattern
pt_BR: Padrão de interface

en: Interface shells
pt_BR: Conchas de interface

en: Interface use loop pattern
pt_BR: Padrão de loop de uso da interface

en: Interlocking beam layers
pt_BR: Camadas de vigas interligadas

en: Interlocking beam width
pt_BR: Largura do feixe de intertravamento

en: Interlocking boundary avoidance
pt_BR: Evitação de limites interligados

en: Interlocking depth
pt_BR: Profundidade de intertravamento

en: Interlocking depth of a segmented region
pt_BR: Profundidade de interconexão de uma região segmentada

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
pt_BR: Profundidade de interconexão de uma região segmentada. Zero desativa esse recurso.

en: Interlocking direction
pt_BR: Direção de intertravamento

en: Internal Error
pt_BR: Erro interno

en: Internal Storage
pt_BR: Armazenamento Interno

en: Internal Version
pt_BR: Versão interna

en: Internal bridge support thickness
pt_BR: Espessura interna do suporte da ponte

en: Internal developer mode
pt_BR: Modo de desenvolvedor interno

en: Internal error. Please try upgrading the firmware and Studio version. If the issue persists, contact customer support.
pt_BR: Erro interno. Tente atualizar o firmware e a versão do Studio. Se o problema persistir, entre em contato com o suporte ao cliente.

en: Internal ribs
pt_BR: Costelas internas

en: Internal solid infill
pt_BR: Preenchimento sólido interno

en: Internal solid infill pattern
pt_BR: Padrão interno de preenchimento sólido

en: Intersection
pt_BR: Interseção

en: Intersection operation requires at least two objects.
pt_BR: A operação de intersecção requer pelo menos dois objetos.

en: Intersection operation requires at least two volumes.
pt_BR: A operação de interseção requer pelo menos dois volumes.

en: Invalid connectors detected
pt_BR: Conectores inválidos detectados

en: Invalid data
pt_BR: Dados inválidos

en: Invalid file format.
pt_BR: Formato de arquivo inválido

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
pt_BR: Formato inválido. Formato vetorial esperado: "%1%”

en: Invalid input.
pt_BR: Entrada inválida

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
pt_BR: Nome inválido, os seguintes caracteres não são permitidos:

en: Invalid nozzle information, please refresh or manually set nozzle information.
pt_BR: Informações de bico invalidas, favor atualizar ou ajustar manualmente no Informações de Bicos

en: Invalid number
pt_BR: Número inválido

en: Invalid numeric.
pt_BR: Numérico inválido.

en: Invalid printer preset. Unable to slice with Helio.
pt_BR: Predefinição de impressora inválida. Impossível fazer o slicing com Helio.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
pt_BR: Estado inválido. 
    Nenhuma peça é selecionada para manter após o corte

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
pt_BR: Valor inválido quando o modo de vaso espiral está ativado:

en: Invalid values found in the 3mf:
pt_BR: Valores inválidos encontrados no 3mf:

en: Invalidate cut info
pt_BR: Invalidar informações de corte

en: Ironing
pt_BR: Engomar

en: Ironing Pattern
pt_BR: Padrão de passar a ferro

en: Ironing Type
pt_BR: Tipo de engomar

en: Ironing flow
pt_BR: Fluxo de passar a ferro

en: Ironing inset
pt_BR: Inserção de engomar

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
pt_BR: Passar a ferro é usar um pequeno fluxo para imprimir novamente na mesma altura da superfície para tornar a superfície plana mais lisa. Essa configuração controla qual camada está sendo passada.

en: Ironing line spacing
pt_BR: Espaçamento entre linhas de passar a ferro

en: Ironing speed
pt_BR: Velocidade de passar a ferro

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
pt_BR: É %s%% ou %s %s?
    SIM para %s%%, 
    NÃO para %s %s.

en: Isometric View
pt_BR: Visão isométrica

en: It can be observed that at a certain height, the model begins to show missing fibers. There are two methods to measure the maximum volumetric velocity:
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
pt_BR: Pode-se observar que a uma certa altura, o modelo começa a apresentar fibras faltantes. Existem dois métodos para medir a velocidade volumétrica máxima:
    1. Observando o número de entalhes nums no lado direito, você pode usar Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. Na interface "Preview", visualize o Gcode do modelo, encontre o valor "Flow" correspondente à parte faltante e salve-o.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
pt_BR: Possui uma grande altura de camada e resulta em linhas de camada aparentes e qualidade e tempo de impressão normais.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
pt_BR: Possui altura de camada normal e resulta em linhas de camada e qualidade de impressão médias. É adequado para a maioria dos casos de impressão.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
pt_BR: Possuir uma altura de camada pequena e resulta em linhas de camada quase insignificantes e alta qualidade de impressão. É adequado para a maioria dos casos de impressão em geral.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
pt_BR: Possui altura de camada muito grande, e resulta em linhas de camada muito aparentes, baixa qualidade de impressão e menor tempo de impressão.

en: It is not recommended to print the following filament(s) with %1%: %2%
pt_BR: Não é recomendável que você imprima os seguintes filamentos com %1%: %2%

en: It is not recommended to use PVA filaments with 0.2mm nozzles.
pt_BR: Não é recomendado usar filamentos de PVA com bicos de 0,2 mm.

en: It is not recommended to use the following nozzle and filament combinations:
pt_BR: Não é recomendável usar as seguintes combinações de bocal e filamento:

en: It is recommended to assemble the objects first,
    because the objects is restriced to bed 
    and only parts can be lifted.
pt_BR: Recomenda-se montar os objetos primeiro
    porque os objetos estão restritos à mesa, 
    e somente peças podem ser levantadas.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
pt_BR: Parece que o objeto %s tem%s. Reoriente o objeto ou ative a geração de suporte.

en: Jerk limitation
pt_BR: Limitação de Jerk

en: Jerk of first layer
pt_BR: Jerk da primeira camada

en: Jerk of infill
pt_BR: Jerk do preenchimento

en: Jerk of inner walls
pt_BR: Jerk das paredes internas

en: Jerk of outer walls
pt_BR: Jerk das paredes externas

en: Jerk of top surface
pt_BR: Empurrão da superfície superior

en: Jerk of travel
pt_BR: Jerk de percurso

en: Jerk(XY)
pt_BR: Jerk (XY)

en: Join
pt_BR: Junte-se

en: Join Customer Experience Improvement Program.
pt_BR: Ingresse no programa de aprimoramento da experiência do usuário

en: Jump to
pt_BR: Ir para

en: Jump to Layer
pt_BR: Ir para a camada

en: Jump to model publish web page
pt_BR: Ir para a página da web de publicação do modelo

en: Jump to the upgrade page
pt_BR: Ir para a página de atualização

en: Jump to webpage
pt_BR: Ir para a página da web

en: Keep fan always on
pt_BR: Mantenha o ventilador sempre ligado

en: Keep holding down Alt
pt_BR: Continue pressionando Alt

en: Keep holding down Ctrl
pt_BR: Continue segurando Ctrl

en: Keep it On
pt_BR: Mantenha-o ligado

en: Keep liveview when printing.
pt_BR: Mantenha a visualização ao vivo ao imprimir.

en: Keep min
pt_BR: Mantenha o meu

en: Keep only one QIDI Studio instance
pt_BR: Mantenha apenas uma instância do QIDI Studio

en: Keep orientation
pt_BR: Mantenha a orientação

en: Keep original models
pt_BR: Manter modelos originais

en: Keep the selected options.
pt_BR: Mantenha as opções selecionadas.

en: Key 1~9
pt_BR: Chave 1~9

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
pt_BR: O max_accel_to_decel do Klipper será ajustado automaticamente

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
pt_BR: O max_accel_to_decel do Klipper será ajustado para essa porcentagem de aceleração

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
pt_BR: Falha na conexão LAN (falha ao iniciar a visualização ao vivo)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
pt_BR: Falha na conexão de LAN (falha ao visualizar o cartão SD)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
pt_BR: O LAN Only Liveview está desligado. Por favor, ative a visualização ao vivo na tela da impressora.

en: Lamp
pt_BR: Poste de Luz

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Language selection
pt_BR: Seleção de idioma

en: Laser Calibration
pt_BR: Calibração a laser

en: Last Step
pt_BR: Último Passo

en: Last Trace ID:
pt_BR: Último ID de rastreamento:

en: Later
pt_BR: Mais tarde

en: Latest Version:
pt_BR: Última versão

en: Latest version
pt_BR: Última versão

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
pt_BR: Deite no rosto
    Você sabia que pode orientar rapidamente um modelo para que uma de suas faces fique na mesa de impressão? Selecione a função “Colocar no rosto” ou pressione a </b> tecla <b> F.

en: Lay on face
pt_BR: Deitar na face

en: Layer
pt_BR: Camada

en: Layer Height
pt_BR: Altura da camada

en: Layer Height (mm)
pt_BR: Altura da camada (mm)

en: Layer Time
pt_BR: Tempo de Camada

en: Layer Time:
pt_BR: Tempo da camada:

en: Layer change G-code
pt_BR: G-code de mudança de camada

en: Layer height
pt_BR: Altura da camada

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
pt_BR: A altura da camada não pode exceder o diâmetro do bico

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
pt_BR: A altura da camada excede o limite em Configurações da impressora -> Extrusora -> Limites de altura da camada, isso pode causar problemas de qualidade de impressão.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
pt_BR: A altura da camada é muito pequena.
    Ele será definido como min_layer_height.

en: Layer height limits
pt_BR: Limites de altura da camada

en: Layer range Settings to modify
pt_BR: Configurações de intervalo de camadas a serem modificadas

en: Layer time
pt_BR: Tempo de camada

en: Layer: %d/%d
pt_BR: Camada:%d/%d

en: Layer: %s
pt_BR: Camada: %s

en: Layer: N/A
pt_BR: Camada: N/A

en: Layers
pt_BR: Camadas

[ctx: Layers]
en: Bottom
pt_BR: Inferior

[ctx: Layers]
en: Top
pt_BR: Superior

en: Layers to Optimize
pt_BR: Camadas para otimizar

en: Learn more
pt_BR: Saber mais

en: Learn more about purge mode
pt_BR: Saiba mais sobre o modo de purga

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left AMS
pt_BR: AMS esquerdo

en: Left Extruder
pt_BR: Extrusora ESQUERDA

en: Left Extruder(%d)
pt_BR: Extrusora Esquerda(%d)

en: Left Nozzle
pt_BR:  Bico Esquerdo

en: Left Time
pt_BR: Tempo restante

en: Left View
pt_BR: Vista esquerda

en: Left click
pt_BR: Clique com o botão esquerdo

en: Left drag
pt_BR: Arrastar para a esquerda

en: Left extruder
pt_BR: Extrusora ESQUERDA

en: Left filaments
pt_BR: Filamentos esquerdos

en: Left mouse button
pt_BR: Botão esquerdo do mouse

en: Left mouse button:
pt_BR: Botão esquerdo do mouse:

en: Left nozzle
pt_BR:  Bico Esquerdo

en: Left nozzle: %smm
pt_BR: Bico esquerdo: %smm

en: Left nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
pt_BR: Bico esquerdo: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Left:
pt_BR: Esquerda:

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: Length of sparse infill anchor
pt_BR: Comprimento da âncora de enchimento esparsa

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
pt_BR: Comprimento da costura. Definir esse parâmetro como zero efetivamente desativa a costura.

en: Libraries
pt_BR: Bibliotecas

en: License
pt_BR: Licença

en: Lightning
pt_BR: A Iluminação

en: Limits
pt_BR: Limites

en: Line
pt_BR: Linha

en: Line Type
pt_BR: Tipo de linha

en: Line Width
pt_BR: Largura da linha

en: Line Width (mm)
pt_BR: Largura da linha (mm)

en: Line gap
pt_BR: Lacuna de linha

en: Line pattern for internal sparse infill
pt_BR: Padrão de linha para preenchimento interno esparso

en: Line pattern for skeleton
pt_BR: Padrão de linha para o esqueleto

en: Line pattern for skin
pt_BR: Padrão de linha para pele

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
pt_BR: Padrão de linha do preenchimento da superfície inferior, não do preenchimento da ponte

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
pt_BR: Padrão de linhas de preenchimento sólido interno. Se a "detecção de preenchimento sólido interno estreito" estiver habilitada, o padrão concêntrico será usado para a área pequena.

en: Line pattern of support
pt_BR: Padrão de linha de suporte

en: Line pattern of support interface. Default pattern for support interface is Rectilinear Interlaced
pt_BR: Padrão de linha da interface de suporte. O padrão padrão para a interface de suporte é Rectilinear Interlaced

en: Line pattern of top surface infill
pt_BR: Padrão de linha do preenchimento da superfície superior

en: Line width
pt_BR: Largura da linha

en: Line width for top surfaces
pt_BR: Largura da linha para superfícies superiores

en: Line width of initial layer
pt_BR: Largura da linha da primeira camada

en: Line width of inner wall
pt_BR: Largura da linha das paredes internas

en: Line width of internal solid infill
pt_BR: Largura da linha do preenchimento interno sólido

en: Line width of internal sparse infill
pt_BR: Largura da linha do preenchimento interno esparso

en: Line width of outer wall
pt_BR: Largura da linha da parede externa

en: Line width of support
pt_BR: Largura da linha do suporte

en: Linear Deflection
pt_BR: Deflexão linear

en: Linear gradient
pt_BR: Gradiente linear

en: Live View Camera Calibration
pt_BR: Calibration da câmera Live View

en: Liveview Retry
pt_BR: Repetição do Liveview

en: Load
pt_BR: Carregando

en: Load 3mf
pt_BR: Carga: 3mf

en: Load Filament
pt_BR: Carregar Filamento

en: Load a model
pt_BR: Carregar um modelo

en: Load configs
pt_BR: Carregar configurações

en: Load failed
pt_BR: Falha no carregamento

en: Load project
pt_BR: Carregar projeto

en: Load skipping objects information failed. Please try again.
pt_BR: Falha ao carregar informações de objetos ignorados. Por favor, tente novamente.

en: Load stl
pt_BR: Carregar stl

en: Load svg
pt_BR: Carregar svg

en: Load these files as a single object with multiple parts?
pt_BR: Carregar esses arquivos como um único objeto com várias partes?

en: Load...
pt_BR: Carregar

en: Loading
pt_BR: Carregando…

en: Loading ...
pt_BR: Carregando ...

en: Loading G-codes
pt_BR: Carregando os G-codes

en: Loading a mode view
pt_BR: Carregando uma visualização de modo

en: Loading configuration
pt_BR: Carregando configuração

en: Loading current presets
pt_BR: Carregando predefinições atuais

en: Loading file
pt_BR: Carregando arquivo

en: Loading file list...
pt_BR: Carregando lista de arquivos...

en: Loading file: %s
pt_BR: Carregando arquivo: %s

en: Loading gcode data
pt_BR: Carregando dados gcode

en: Loading of a model file failed.
pt_BR: Falha no carregamento de um arquivo de modelo.

en: Loading repaired objects
pt_BR: Carregando objetos reparados

en: Loading segments
pt_BR: Carregando segmentos

en: Loading user preset
pt_BR: Carregando a predefinição do usuário

en: Loading...
pt_BR: Carregando…

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
pt_BR: Bloquear/desbloquear o ângulo de rotação ao arrastar acima da superfície.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
pt_BR: Bloquear/desbloquear a proporção de aspecto do SVG.

en: Locked Zag
pt_BR: Zague bloqueado

en: Log Info
pt_BR: Informações de registro

en: Log Level
pt_BR: Nível de registro

en: Log Out
pt_BR: Sair

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
pt_BR: Falha no login. Verifique o código PIN.

en: Log in printer
pt_BR: Fazer login na impressora

en: Log in successful.
pt_BR: Logon bem-sucedido

en: Log out printer
pt_BR: Sair da impressora

en: Log out successful.
pt_BR: Logout bem-sucedido.

en: Logging
pt_BR: Registrando

en: Logging in
pt_BR: Fazendo login

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Login Region
pt_BR: Região de login

en: Login failed
pt_BR: Falha de Login

en: Login information expired. Please login again.
pt_BR: As informações de login expiraram. Faça login novamente.

en: Login/Register
pt_BR: Entrar/Registrar

en: Long retraction when cut(experimental)
pt_BR: Longa retração quando cortada (experimental)

en: Long retraction when extruder change
pt_BR: Longa retração quando a extrusora muda

en: Low
pt_BR: Baixo

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature.
pt_BR: O filamento de baixa temperatura (PLA/PETG/TPU) é carregado na extrusora. Para evitar o entupimento da extrusora, não é permitido ajustar a temperatura da câmara.

en: Ludicrous
pt_BR: Ridículo

en: M400 pause
pt_BR: Pausa M400

en: MC Board
pt_BR: Placa MC

en: MD5 verification failed, please try again.
pt_BR: A verificação MD5 falhou, tente novamente.

en: Machine
pt_BR: Máquina

en: Machine Name
pt_BR: Nome da máquina

en: Machine end G-code
pt_BR: G-code de fim da impressora

en: Machine gcode
pt_BR: G-code da impressora

en: Machine limits
pt_BR: Limites da máquina

en: Machine start G-code
pt_BR: G-code de início da impressora

en: Manage Result
pt_BR: Gerenciar resultado

en: Management user presets
pt_BR: Predefinições de gerenciamento do usuário

en: Manual Calibration
pt_BR: Calibração manual

en: Manually assign filament to the left or right nozzle
pt_BR: Atribuir manualmente o filamento ao bico esquerdo ou direito

en: Manually change external spool during printing for multi-color printing
pt_BR: Troque manualmente o carretel externo durante a impressão para impressão multicolorida

en: Mapping
pt_BR: Mapeamento

en: Matching
pt_BR: Coincidindo

en: Max
pt_BR: Máximo

en: Max Print Height
pt_BR: Altura máxima de impressão

en: Max Radius
pt_BR: Raio máximo

en: Max Velocity
pt_BR: Velocidade Máxima

en: Max Volumetric Speed
pt_BR: Velocidade volumétrica máxima

en: Max Volumetric Speed Calibration
pt_BR: Calibração de velocidade volumétrica máxima

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
pt_BR: A calibração da Velocidade Volumétrica Máxima é recomendada quando você imprime com:

en: Max XY Smoothing
pt_BR: Suavização máxima XY

en: Max angle
pt_BR: Ângulo máximo

en: Max bridge length
pt_BR: Comprimento máximo da ponte

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
pt_BR: Raio máximo de folga ao redor da extrusora. Usado para evitar colisões na impressão de subobjetos.

en: Max fan speed threshold
pt_BR: Limite máximo de velocidade do ventilador

en: Max flowrate
pt_BR: Fluxo máximo

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
pt_BR: Esse é o comprimento máximo das pontes que não precisam de suporte. Defina-o como 0 se quiser que todas as pontes sejam suportadas e defina-o como um valor muito grande se não quiser que nenhuma ponte seja suportada.

en: Max speed
pt_BR: Velocidade máxima

en: Max volumetric speed
pt_BR: Velocidade volumétrica máxima

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
pt_BR: O resultado da calibração da velocidade volumétrica máxima foi salvo na predefinição

en: Max volumetric speed multinomial coefficients
pt_BR: Coeficientes multinomiais da velocidade volumétrica máxima

en: Max volumetric speed test
pt_BR: Teste de velocidade volumétrica máxima

en: Max:
pt_BR: Máx:

en: Maximum E speed
pt_BR: Velocidade E máxima

en: Maximum X speed
pt_BR: Velocidade máxima X

en: Maximum Y speed
pt_BR: Velocidade máxima Y

en: Maximum Z speed
pt_BR: Velocidade Z máxima

en: Maximum acceleration E
pt_BR: Aceleração máxima E

en: Maximum acceleration X
pt_BR: Aceleração máxima X

en: Maximum acceleration Y
pt_BR: Aceleração máxima Y

en: Maximum acceleration Z
pt_BR: Aceleração máxima Z

en: Maximum acceleration for extruding
pt_BR: Aceleração máxima para extrusão

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
pt_BR: Aceleração máxima para extrusão (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
pt_BR: Aceleração máxima para retração

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
pt_BR: Aceleração máxima para retração (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
pt_BR: Aceleração máxima para viagens

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
pt_BR: Aceleração máxima para percurso (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
pt_BR: Aceleração máxima do eixo E

en: Maximum acceleration of the X axis
pt_BR: Aceleração máxima do eixo X

en: Maximum acceleration of the Y axis
pt_BR: Aceleração máxima do eixo Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
pt_BR: Aceleração máxima do eixo Z

en: Maximum count of recent projects
pt_BR: Contagem máxima de projetos recentes

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
pt_BR: Distância máxima de desvio para evitar cruzar a parede. Não desvie se a distância do desvio for maior que esse valor. O comprimento do desvio pode ser especificado como um valor absoluto ou como porcentagem (por exemplo, 50%) de um caminho de viagem direto. 0 desativa esse recurso.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
pt_BR: Distância máxima para mover pontos em XY para tentar obter uma espiral suave. Se expresso como%, será calculado sobre o diâmetro do bico

en: Maximum jerk E
pt_BR: Jerk máximo E

en: Maximum jerk X
pt_BR: Máximo jerk X

en: Maximum jerk Y
pt_BR: Jerk máximo Y

en: Maximum jerk Z
pt_BR: Jerk Máximo Z

en: Maximum jerk of the E axis
pt_BR: Jerk máximo do eixo E

en: Maximum jerk of the X axis
pt_BR: Jerk máximo do eixo X

en: Maximum jerk of the Y axis
pt_BR: Jerk máximo do eixo Y

en: Maximum jerk of the Z axis
pt_BR: Jerk máximo do eixo Z

en: Maximum length of sparse infill anchor
pt_BR: Comprimento máximo da âncora de enchimento esparso

en: Maximum printable height of this extruder which is limited by mechanism of printer
pt_BR: Altura máxima de impressão desta extrusora que é limitada pelo mecanismo da impressora

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
pt_BR: Altura máxima imprimível que é limitada pelo mecanismo da impressora

en: Maximum recent projects
pt_BR: Máximo de projetos recentes

en: Maximum speed E
pt_BR: Velocidade máxima E

en: Maximum speed X
pt_BR: Velocidade máxima X

en: Maximum speed Y
pt_BR: Velocidade máxima Y

en: Maximum speed Z
pt_BR: Velocidade máxima Z

en: Maximum width of a segmented region
pt_BR: Largura máxima de uma região segmentada

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
pt_BR: Largura máxima de uma região segmentada. Um valor de 0 desativa esse recurso.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
pt_BR: Partes do objeto nessas alturas podem ser muito finas ou o objeto pode ter uma malha defeituosa.

en: Mean:
pt_BR: Média:

en: Measure
pt_BR: Medida

en: Measure motion accuracy
pt_BR: Medir a precisão do movimento

en: Measuring Surface
pt_BR: Superfície de Medição

en: Measuring motion percision
pt_BR: Medindo a precisão do movimento

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Merge into Single Part
pt_BR: Mesclar em uma Única Peça

en: Merge the selected parts into one part
pt_BR: Mesclar as peças selecionadas em uma única peça

en: Merge with
pt_BR: Mesclar com

en: Mesh Boolean
pt_BR: Malha booleana

en: Mesh Resolution
    The voxel grid is finer than the G-code line spacing, capturing layer-by-layer detail without wasting compute.
pt_BR: Resolução da malha
    A grade de voxel é mais fina que o espaçamento de linha do código G, capturando detalhes camada por camada sem desperdiçar computação.

en: Mesh boolean
pt_BR: Malha booleana

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
pt_BR: Operações booleanas de malha, incluindo união e subtração

en: Mesh name
pt_BR: Nome da malha

en: Mesh preparation failed.
pt_BR: Falha na preparação da malha.

en: Meshing of a model file failed or no valid shape.
pt_BR: A mesclagem de um arquivo de modelo falhou ou nenhuma forma válida.

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Method
pt_BR: Método

en: Metric
pt_BR: Métrico

en: Micro lidar calibration
pt_BR: Calibração micro lidar

en: Min
pt_BR: Mín.

en: Min Velocity
pt_BR: Velocidade Mínima

en: Min Volumetric Speed
pt_BR: Velocidade volumétrica mínima

en: Min fan speed threshold
pt_BR: Limite mínimo de velocidade do ventilador

en: Min print speed
pt_BR: Velocidade mínima de impressão

en: Min:
pt_BR: Mín:

en: Minimal purge on wipe tower
pt_BR: Purga mínima na torre de purga

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
pt_BR: HRC mínimo do bocal necessário para imprimir o filamento. Um valor de 0 significa que não há verificação do HRC do bocal.

en: Minimum feature size
pt_BR: Tamanho mínimo do recurso

en: Minimum number of segments of each scarf.
pt_BR: Número mínimo de segmentos de cada costura.

en: Minimum sparse infill threshold
pt_BR: Limite mínimo de preenchimento

en: Minimum speed for extruding
pt_BR: Velocidade mínima para extrusão

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
pt_BR: Velocidade mínima para extrusão (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
pt_BR: Velocidade mínima para o ventilador de resfriamento parcial

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
pt_BR: Espessura mínima das características finas. As características do modelo que forem mais finas do que esse valor não serão impressas, enquanto as características mais grossas do que o tamanho mínimo das características serão ampliadas para a largura mínima da parede. É expresso como uma porcentagem sobre o diâmetro do bico

en: Minimum travel speed
pt_BR: Velocidade mínima de deslocamento

en: Minimum travel speed (M205 T)
pt_BR: Velocidade mínima de deslocamento (M205 T)

en: Minimum wall width
pt_BR: Largura mínima da parede

en: Mirror
pt_BR: Espelho

en: Mirror Object
pt_BR: Espelhar objeto

en: Mirror along the X axis
pt_BR: Espelho ao longo do eixo X

en: Mirror along the Y axis
pt_BR: Espelho ao longo do eixo Y

en: Mirror along the Z axis
pt_BR: Espelho ao longo do eixo Z

en: Mirror horizontally
pt_BR: Espelhar horizontalmente

en: Mirror object
pt_BR: Espelhar objeto

en: Mirror vertically
pt_BR: Espelhar verticalmente

en: Mismatched type of print host: %s
pt_BR: Tipo incompatível de host de impressão: %s

en: Missing data of svg file
pt_BR: Dados ausentes do arquivo svg

en: Missing svg file in embossed shape
pt_BR: Arquivo svg ausente em forma de relevo

en: Mixing %1% with %2% in printing is not recommended.
pt_BR: Misturando%1% com%2% na impressão não é recomendado.

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Model Filament
pt_BR: Modelo de filamento

en: Model Name
pt_BR: Nome do modelo

en: Model file downloaded.
pt_BR: Arquivo de modelo baixado.

en: Model printing time
pt_BR: Tempo de impressão do modelo

en: Model:
pt_BR: Modelo

en: Modified G-codes
pt_BR: Códigos G-code

en: Modified Value(New)
pt_BR: Valor modificado (novo)

en: Modified style "%1%"
pt_BR: Estilo modificado "%1%"

en: Modifier
pt_BR: Modificador

en: Modify paramters of left nozzle
pt_BR: Modifique os parâmetros do bocal esquerdo

en: Modify paramters of right nozzle
pt_BR: Modifique os parâmetros do bocal direito

en: Modifying the device name
pt_BR: Modificando o nome do dispositivo

en: Monitors if the waste is piled up in the purge chute.
pt_BR: Monitora se os resíduos estão acumulados na calha de purga.

en: Monotonic
pt_BR: Monotônico

en: Monotonic line
pt_BR: Linha monotônica

en: Month
pt_BR: Mês

en: Monthly quota remaining:
pt_BR: Cota mensal restante:

en: More
pt_BR: Mais

en: More Colors
pt_BR: Mais cores

en: More calibrations
pt_BR: Mais calibrações

en: More than one filament types have been mapped to the same external spool, which may cause printing issues. The printer won't pause during printing.
pt_BR: Mais de um tipo de filamento foi mapeado para o mesmo carretel externo, o que pode causar problemas de impressão. A impressora não fará uma pausa durante a impressão.

en: More...
pt_BR: Mais

en: Motion ability
pt_BR: Capacidade de movimento

en: Motor noise cancellation
pt_BR: Cancelamento de ruído do motor

en: Motor noise showoff
pt_BR: Mostra de ruído do motor

en: Mouse click
pt_BR: Clique do mouse

en: Mouse wheel
pt_BR: Roda do mouse

en: Mouse wheel reverses when zooming
pt_BR: A roda do mouse inverte ao ampliar

en: Mouse wheel:
pt_BR: Roda do mouse:

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Object
pt_BR: Mover objeto

en: Move Plate
pt_BR: Mover o prato

en: Move backwards
pt_BR: Mover para trás

en: Move connector
pt_BR: Conector de movimento

en: Move forward
pt_BR: Avançar

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
pt_BR: Mova o bico ao longo do último caminho de extrusão ao retrair para limpar o material vazado no bico. Isso pode minimizar bolhas ao imprimir peças novas após a viagem.

en: Move of view
pt_BR: Movimento de visualização

en: Move selection 10 mm in negative X direction
pt_BR: Mova a seleção 10 mm na direção X negativa

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
pt_BR: Mova a seleção 10mm na direção Y negativa

en: Move selection 10 mm in positive X direction
pt_BR: Mova a seleção de 10 mm na direção X positiva

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
pt_BR: Mova a seleção 10mm na direção Y positiva

en: Move slider 5x faster
pt_BR: Mova o controle deslizante 5x mais rápido

en: Move the current plate to
pt_BR: Mover a placa atual para

en: Move to the back
pt_BR: Mover para trás

en: Move to the front
pt_BR: Mover para a frente

en: Movement
pt_BR: Movimento

en: Movement in camera space
pt_BR: Movimento no espaço da câmera

en: Movement step set to 1 mm
pt_BR: Passo de movimento definido para 1 mm

en: Movement:
pt_BR: Movimento:

en: Multi Filament
pt_BR: Multifilamento

en: Multi-color with external
pt_BR: Multicolorido com externo

en: Multi-device
pt_BR: Vários dispositivos

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
pt_BR: Gerenciamento de vários dispositivos (entra em vigor após reiniciar o Studio).

en: Multi-device/client simultaneous liveview is not supported. Please close the liveview on other devices/clients and try again.
pt_BR: A visualização ao vivo simultânea em vários dispositivos/clientes não é suportada. Por favor, feche a visualização ao vivo em outros dispositivos/clientes e tente novamente.

en: Multi-part object detected
pt_BR: Objeto de várias partes detectado

en: Multicolor Print
pt_BR: Impressão multicolorida

en: Multiple
pt_BR: Múltiplo

en: Multiple Color
pt_BR: Várias cores

en: Multiplier
pt_BR: Multiplicador

en: My Device
pt_BR: Meu dispositivo

en: My Printer
pt_BR: Minha impressora

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name can't be empty.
pt_BR: O nome não pode estar vazio.

en: Name has to be unique.
pt_BR: O nome deve ser único.

en: Name is invalid;
pt_BR: O nome é inválido

en: Name is unavailable.
pt_BR: O nome está indisponível

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
pt_BR: O nome dos componentes dentro do arquivo de etapas não está no formato UTF8!

en: Name of the printer
pt_BR: Nome da impressora

en: Names of presets related to the physical printer
pt_BR: Nomes das predefinições relacionadas à impressora física

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
pt_BR: O analisador Nano SVG não pode carregar do arquivo (%1% ).

en: Nearest
pt_BR: o mais próximo

en: Need select printer
pt_BR: Precisa selecionar impressora

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
pt_BR: É necessário verificar as alterações não salvas antes das atualizações de configuração.

en: Negative Part
pt_BR: Parte negativa

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
pt_BR: Peças negativas detectadas. Gostaria de executar a malha booleana antes de exportar?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
pt_BR: O plug-in de rede não foi detectado. Os recursos relacionados à rede não estão disponíveis.

en: Network Test
pt_BR: Teste de rede

en: Network lookup
pt_BR: Pesquisa de rede

en: Network plug-in update
pt_BR: Atualização do plug-in de rede

en: Network unreachable
pt_BR: Rede inacessível

en: New
pt_BR: Novo

en: New Flow Dynamic Calibration
pt_BR: Nova calibração dinâmica de fluxo

en: New Folder
pt_BR: Nova pasta

en: New Project
pt_BR: Novo projeto

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: New name of style
pt_BR: Novo nome do estilo

en: New network plug-in available.
pt_BR: Novo plug-in de rede disponível.

en: New printer config available.
pt_BR: Nova configuração de impressora disponível.

en: New version of QIDI Studio
pt_BR: Nova versão do QIDI Studio

en: Newer 3mf version
pt_BR: Versão 3mf mais recente

en: Next
pt_BR: Próximo

en: No
pt_BR: Não

en: No AMS
pt_BR: SEM AMS

en: No History Result
pt_BR: Nenhum resultado histórico

en: No Printer Connected!
pt_BR: Nenhuma impressora conectada!

en: No QIDI Farm Manager Client found.
pt_BR: Nenhum cliente do QIDI Farm Manager foi encontrado.

en: No Reminder Next Time
pt_BR: Nenhum lembrete na próxima vez

en: No Storage
pt_BR: Sem armazenamento

en: No arrangeable objects are selected.
pt_BR: Nenhum objeto organizável está selecionado.

en: No auto support
pt_BR: Sem suporte automático

en: No available nozzles for current preset
pt_BR: Nenhum bico disponível para a predefinição atual

en: No check
pt_BR: Sem cheque

en: No content
pt_BR: Sem conteúdo

en: No embossed file
pt_BR: Nenhum arquivo em relevo

en: No extrusions under current settings.
pt_BR: Sem extrusões nas configurações atuais.

en: No files
pt_BR: Nenhum arquivo

en: No further pop-up will appear. You can reopen it in 'Preferences'
pt_BR: Nenhum outro pop-up aparecerá. Você pode reabri-lo em 'Preferências'

en: No historical tasks!
pt_BR: Sem histórico de tarefas!

en: No hotends available.
pt_BR: Nenhum hotend disponível.

en: No ironing
pt_BR: Não passar a ferro

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
pt_BR: Nenhuma camada foi detectada. Talvez você queira reparar seus arquivos STL ou verificar seu tamanho ou espessura e tentar novamente.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
pt_BR: Sem conta de login, somente impressoras no modo LAN são exibidas

en: No modifications need to be copied.
pt_BR: Nenhuma modificação precisa ser copiada.

en: No object can be printed. Maybe too small
pt_BR: Nenhum objeto pode ser impresso. Talvez muito pequeno

en: No overlapping region found. Boolean intersection failed.
pt_BR: Nenhuma região sobreposta encontrada. Falha na interseção booleana.

en: No printer
pt_BR: Sem impressora

en: No printers.
pt_BR: Nenhuma impressora

en: No step selected
pt_BR: Nenhuma etapa selecionada

en: No task
pt_BR: Sem tarefa

en: No to All
pt_BR: Não a todos

en: No updates available.
pt_BR: Nenhuma atualização disponível

en: No valid Helio-PAT detected. Helio simulation & optimization cannot proceed. 
    Please request a new Helio-PAT.
pt_BR: Nenhum Helio-PAT válido detectado. A simulação e otimização Helio não podem prosseguir.
    Por favor, solicite um novo Helio-PAT.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
pt_BR: Sem avisos ao carregar o 3MF com códigos G modificados

en: No wiki link available for this printer.
pt_BR: Nenhum link wiki disponível para esta impressora.

en: No-brim
pt_BR: Sem Brim

en: Non-soluble support materials are not recommended for support base. 
    Are you sure to use them for support base?
pt_BR: Materiais de suporte não solúveis não são recomendados para a base de suporte. 
    Você tem certeza de usá-los como base de suporte?

en: None
pt_BR: Nenhum

en: None(allow paint)
pt_BR: Nenhum (permitir pintura)

en: Normal Support expansion
pt_BR: Expansão de suporte normal

en: Normal mode
pt_BR: Modo normal

en: Normal printing
pt_BR: Impressão normal

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: Not Extruded Yet, Retry
pt_BR: Ainda não foi extrudado, tente novamente

en: Not all filaments used in slicing are mapped to the printer. Please check the mapping of filaments.
pt_BR: Nem todos os filamentos usados no fatiamento são mapeados para a impressora. Verifique o mapeamento dos filamentos.

en: Not apply
pt_BR: Não aplicado

en: Not available
pt_BR: Não disponível

en: Not for now
pt_BR: Por enquanto, não.

en: Not found:
pt_BR: Não encontrado:

en: Not installed
pt_BR: Não instalado

en: Not satisfied with the grouping of filaments? Regroup and slice ->
pt_BR: Não está satisfeito com o agrupamento de filamentos? Reagrupe e fatie ->

en: Not support printing 2 or more TPU filaments.
pt_BR: Não suporta impressão de 2 ou mais filamentos de TPU.

en: Not supported on the current printer version.
pt_BR: Não suportado na versão atual da impressora.

en: Not surround
pt_BR: Não cercar

en: Not valid state please report reproduction steps on github
pt_BR: Estado inválido: por favor, informe as etapas de reprodução no github

en: Not valid style.
pt_BR: Estilo inválido.

en: Note
pt_BR: Nota

en: Note: Adjust the above temperature based on actual conditions. More accurate data ensures more precise analysis results.
pt_BR: Nota: Ajuste a temperatura acima com base nas condições reais. Dados mais precisos garantem resultados de análise mais exatos.

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
pt_BR: Nota: A versão AstroBox de pelo menos 1.1.0 é necessária.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
pt_BR: Nota: É necessário o FlashAir com firmware 2.00.02 ou mais recente e a função de upload ativada.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
pt_BR: Nota: Se a única predefinição sob esse filamento for excluída, o filamento será excluído após sair da caixa de diálogo.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
pt_BR: Nota: A versão OctoPrint pelo menos 1.1.0 é necessária.

en: Note: Only filament-loaded slots can be selected.
pt_BR: Observação: Somente os slots com filamento carregado podem ser selecionados.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
pt_BR: Nota: A versão repetidora de pelo menos 0.90.0 é necessária.

en: Note: The hotend number on the right extruder is tied to the holder. When the hotend is moved to a new holder, its number will update automatically.
pt_BR: Nota: O número do hotend no extrusor direito está vinculado ao suporte. Quando o hotend é movido para um novo suporte, seu número será atualizado automaticamente.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
pt_BR: Nota: A preparação pode levar vários minutos. Por favor, seja paciente.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
pt_BR: Nota: se um novo filamento for inserido durante a impressão, o AMS não lerá automaticamente nenhuma informação até que a impressão seja concluída.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the BOX will not automatically read any information until printing is completed.
pt_BR: Observação: se um novo filamento for inserido durante a impressão, o BOX não lerá automaticamente nenhuma informação até que a impressão seja concluída.

en: Note: the filament type(%s) does not match with the filament type(%s) in the slicing file. If you want to use this slot, you can install %s instead of %s and change slot information on the 'Device' page.
pt_BR: Nota: o tipo de filamento(%s ) não corresponde ao tipo de filamento(%s ) no arquivo de fatiamento. Se você quiser usar este slot, você pode instalar%s em vez de%s e altere as informações do slot na página &#39;Dispositivo&#39;.

en: Note: the slot is empty or undefined. If you want to use this slot, you can install %s and change slot information on the 'Device' page.
pt_BR: Nota: o slot está vazio ou indefinido. Se você quiser usar este slot, você pode instalar%s e altere as informações do slot na página &#39;Dispositivo&#39;.

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Nothing selected
pt_BR: Nada selecionado

en: Notice
pt_BR: Aviso prévio

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Nozzle
pt_BR: Bico

en: Nozzle
    Temperature
pt_BR: Bico
    Temperatura

en: Nozzle Clumping Detection
pt_BR: Detecção de aglomeração de bicos

en: Nozzle Diameter
pt_BR: Diâmetro do bico

[ctx: Nozzle Diameter]
en: Diameter
pt_BR: Diâmetro

en: Nozzle Flow
pt_BR: Fluxo do bico

[ctx: Nozzle Flow]
en: Flow
pt_BR: Fluxo

en: Nozzle ID
pt_BR: ID do Bico

en: Nozzle Info
pt_BR: Informações do bico

en: Nozzle Manual
pt_BR: Manual do Bico

en: Nozzle Offset Calibration
pt_BR: Calibração de deslocamento de bicos

en: Nozzle Selection
pt_BR: Seleção de Bocal

en: Nozzle Temp Range
    Supported set-points are 190 – 320 °C; anything outside is clamped to keep physics realistic.
pt_BR: Faixa de temperatura do bico
    Os pontos de ajuste suportados são 190 – 320 °C; qualquer valor fora dele é fixado para manter a física realista.

en: Nozzle Type
pt_BR: Tipo de bocal

[ctx: Nozzle Type]
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Nozzle Volume Type
pt_BR: Tipo de volume do bico

en: Nozzle clumping detection Calibration
pt_BR: Calibração de detecção de aglomeração no bico

en: Nozzle diameter
pt_BR: Diâmetro do bocal

en: Nozzle height
pt_BR: Altura do bocal

en: Nozzle information needs to be read
pt_BR: As informações do bico precisam ser lidas

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
pt_BR: O bico pode ficar entupido quando a temperatura estiver fora da faixa recomendada. Por favor confirme para usar a temperatura para impressão.

en: Nozzle offset calibration
pt_BR: Calibração de deslocamento do bico

en: Nozzle setting of 190 °C vs 320 °C?
    A 100 °C nozzle change only nudges the thermal index because extrusion temp, flow rate and post-deposition cooling dominate the part’s heat history.
pt_BR: Configuração do bico de 190 °C vs 320 °C?
    Uma mudança de bico de 100 °C apenas altera o índice térmico porque a temperatura de extrusão, a taxa de fluxo e o resfriamento pós-deposição dominam o histórico de calor da peça.

en: Nozzle temperature
pt_BR: Temperatura do bocal

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
pt_BR: Temperatura do bico para camadas após a inicial

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
pt_BR: Temperatura do bico para imprimir a camada inicial ao usar este filamento

en: Nozzle temperature when printing
pt_BR: Temperatura do bico durante a impressão

en: Nozzle type
pt_BR: Tipo de bico

en: Nozzle volume
pt_BR: Volume do bocal

en: Nozzle1
pt_BR: Bico1

en: Nozzles and filaments of the same type share the same PA profile
pt_BR: Bicos e filamentos do mesmo tipo compartilham o mesmo perfil PA

en: Null Color
pt_BR: Cor nula

en: Number of bottom interface layers
pt_BR: Número de camadas inferiores da interface

en: Number of copies:
pt_BR: Número de cópias

en: Number of currently selected objects: %1%
pt_BR: Número de objetos atualmente selecionados:%1%

en: Number of currently selected parts: %1%
pt_BR: Número de peças atualmente selecionadas: %1%

en: Number of images successfully uploaded
pt_BR: Número de imagens carregadas com sucesso

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
pt_BR: Número de voltas para a saia. 0 significa desativar a saia.

en: Number of top interface layers
pt_BR: Número de camadas superiores da interface

en: Number of triangular facets
pt_BR: Número de facetas triangulares

en: Number of walls of every layer
pt_BR: Número de paredes de cada camada

en: Obj file Import color
pt_BR: Cor de importação do arquivo Obj

en: Object
pt_BR: Objeto

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
pt_BR: Objeto%1% tem tamanho zero e não pode ser organizado.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
pt_BR: Lista de objetos
    Você sabia que pode visualizar todos os objetos/peças em uma lista e alterar as configurações de cada objeto/peça?

en: Object Operations
pt_BR: Operações de objeto

en: Object Settings to modify
pt_BR: Configurações de objeto a serem modificadas

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
pt_BR: O objeto não pode ser impresso para uma camada vazia entre %1% %2% e.

en: Object coordinates
pt_BR: Coordenadas do objeto

en: Object flow ratio
pt_BR: Taxa de fluxo de objetos

en: Object manipulation
pt_BR: Manipulação de objetos

en: Object name
pt_BR: Nome do objeto

en: Object name: %1%
pt_BR: Nome do objeto: %1%

en: Object too large
pt_BR: Objeto muito grande

en: Object too small
pt_BR: Objeto muito pequeno

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
pt_BR: O objeto será levantado por este número de camadas de suporte. Use esta função para evitar empenamento ao imprimir ABS.

en: Object with multiple parts was detected
pt_BR: Objeto com várias partes foi detectado

en: Object/Part Setting
pt_BR: Configuração de objeto/peça

en: Object: %1%
pt_BR: Objeto: %1%

en: Objects
pt_BR: Objetos

en: Objects List
pt_BR: Lista de objetos

en: Objects list
pt_BR: Lista de objetos

en: Objects with zero volume removed
pt_BR: Objetos com volume zero removidos

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
pt_BR: Observe cada canto do modelo e calibre-o. O avanço de pressão aumenta em um gradiente de valor de passo a cada aumento de 5 mm na altura. Se o valor do avanço de pressão for muito pequeno, haverá extrusão excessiva no canto. Se o valor do avanço de pressão for muito grande, haverá um ângulo reto se tornando arredondado ou até mesmo roscas faltando no canto. Determine a posição ideal para o efeito e use uma escala para determinar a altura.

en: Octagram Spiral
pt_BR: Espiral do octagrama

en: OctoPrint version
pt_BR: Versão OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Official Filament
pt_BR: Filamentos oficiais

en: Offline
pt_BR: Off-line

en: Ok
pt_BR: OK

en: Old version
pt_BR: Versão Antiga

en: On
pt_BR: Ligado

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
pt_BR: No OSX, sempre há apenas uma instância do aplicativo em execução por padrão. No entanto, é permitido executar várias instâncias do mesmo aplicativo a partir da linha de comando. Nesse caso, essa configuração permitirá apenas uma instância.

en: On build plate only
pt_BR: Somente na placa de construção

en: On overhangs only
pt_BR: Somente em saliências

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
pt_BR: Neste sistema, %s usa certificados HTTPS do Certificate Store ou Keychain do sistema.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
pt_BR: Ativar/desativar o modo de uma camada do controle deslizante vertical

en: One Plate per Job
    Upload G-code with a single build plate—multi-plate projects aren’t yet supported, so only the first plate would run.
pt_BR: Uma placa por trabalho
    Carregue o G-code com uma única placa de construção — projetos com várias placas ainda não são suportados, então apenas a primeira placa seria executada.

en: Ongoing uploads
pt_BR: Uploads contínuos

en: Online
pt_BR: On-line

en: Online Models
pt_BR: Modelos online

en: Only Windows 10 is supported.
pt_BR: Somente o Windows 10 é compatível.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
pt_BR: Crie suporte apenas para regiões críticas, incluindo cauda afiada, cantilever, etc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
pt_BR: Exiba somente nomes de impressoras com alterações nas predefinições de impressora, filamento e processo.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
pt_BR: Exiba apenas os nomes dos filamentos com alterações nas predefinições do filamento.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
pt_BR: Somente um arquivo de g-code pode ser aberto ao mesmo tempo.

en: Only one of the results with the same name: %s will be saved. Are you sure you want to override the other results?
pt_BR: Apenas um dos resultados com o mesmo nome: %s será salvo. Tem certeza de que deseja substituir os outros resultados?

en: Only one wall on first layer
pt_BR: Apenas uma parede na primeira camada

en: Only one wall on top surfaces
pt_BR: Apenas uma parede nas superfícies superiores

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
pt_BR: Somente nomes de impressoras com predefinições de processo alteradas serão exibidos, 
    e todas as predefinições de processo do usuário em cada nome de impressora que você selecionar serão exportadas como um zip.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
pt_BR: Somente nomes de impressoras com predefinições de impressora do usuário serão exibidos, e cada predefinição escolhida será exportada como um zip.

en: Only synchronize filament type and color, not including AMS slot information.
pt_BR: Sincronize apenas o tipo e a cor do filamento, sem incluir as informações do slot AMS.

en: Only synchronize filament type and color, not including Box slot information.
pt_BR: Sincronizar apenas tipo e cor do filamento, sem incluir informações de slot da BOX.

en: Only synchronize filament type and color, not including slot information.
pt_BR: Sincronize apenas o tipo e a cor do filamento, sem incluir as informações do slot.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
pt_BR: Somente os nomes dos filamentos com predefinições de filamento do usuário serão exibidos, 
    e todas as predefinições de filamento do usuário em cada nome de filamento selecionado serão exportadas como um zip.

en: Only the object being edited is visible.
pt_BR: Somente o objeto que está sendo editado está visível.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
pt_BR: Acione a retração somente quando a distância de viagem for maior que esse limite

en: Only used as a visual help on UI
pt_BR: Usado apenas como ajuda visual na interface do usuário

en: Only valid font can be added to style
pt_BR: Somente uma fonte válida pode ser adicionada ao estilo

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
pt_BR: Atualmente, a prevenção de vazamento não é suportada com a torre principal ativada.

en: Opacity (%1%)
pt_BR: Opacidade (%1% )

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open &Studio
pt_BR: Open & Studio

en: Open CA certificate file
pt_BR: Abrir arquivo de certificado CA

en: Open Door Detection
pt_BR: Detecção de porta aberta

en: Open Folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Open Folder.
pt_BR: Abrir a pasta.

en: Open G-code file:
pt_BR: Abra o arquivo g-code

en: Open Network Test
pt_BR: Teste de rede aberta

en: Open Project
pt_BR: Projeto aberto

en: Open Studio
pt_BR: Estúdio aberto

en: Open Wiki for more information >
pt_BR: Abra o Wiki para mais informações >

en: Open a G-code file
pt_BR: Abrir um arquivo de código G

en: Open a new window
pt_BR: Abra uma nova janela

en: Open a project file
pt_BR: Abrir um arquivo de projeto

en: Open as project
pt_BR: Abrir como projeto

en: Open filled path
pt_BR: Abrir caminho preenchido

en: Open wiki for more information.
pt_BR: Abra o wiki para obter mais informações.

en: Operation
pt_BR: Operação

en: Operation Canceled.
pt_BR: Operação cancelada.

en: Operation Failed.
pt_BR: Operação falhou.

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
pt_BR: A operação já está sendo cancelada. Por favor, aguarde alguns segundos.

en: Optimise Outer Walls
pt_BR: Otimizar Paredes Externas

en: Optimization
pt_BR: Otimização

en: Optimize orientation
pt_BR: Otimizar a orientação

en: Optimize support interface area
pt_BR: Otimize a área de interface de suporte

en: Optimizing toolpath
pt_BR: Otimizando o caminho da ferramenta

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
pt_BR: Ordem de parede/preenchimento. false significa imprimir a parede primeiro.

en: Order of walls
pt_BR: Ordem das paredes

en: Orient
pt_BR: Orientar

en: Orientation of interlock beams.
pt_BR: Orientação de vigas de intertravamento.

en: Orienting
pt_BR: Orientando

en: Orienting...
pt_BR: Orientando...

en: Origin
pt_BR: Origem

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other Color
pt_BR: Outra cor

en: Other Device
pt_BR: Outro dispositivo

en: Other layer filament sequence
pt_BR: Sequência de filamentos de outra camada

en: Other layers
pt_BR: Outras camadas

en: Other layers filament sequence
pt_BR: Sequência de filamentos de outras camadas

en: Other layers print sequence
pt_BR: Sequência de impressão de outras camadas

en: Other layers speed
pt_BR: Velocidade de outras camadas

en: Others
pt_BR: Outros

en: Outer and inner brim
pt_BR: Brim externo e interno

en: Outer brim only
pt_BR: Apenas brim externo

en: Outer wall
pt_BR: Parede externa

en: Outer wall speed
pt_BR: Velocidade da parede externa

en: Outside
pt_BR: Exterior

en: Over 64 objects in single plate
pt_BR: Mais de 64 objetos em uma única placa

en: Over-extrusion or under extrusion
pt_BR: Sobreextrusão ou subextrusão

en: Overflow
pt_BR: Fluxo alto

en: Overhang speed
pt_BR: Velocidade da saliência

en: Overhang threshold for participating cooling
pt_BR: Limite de saliência para resfriamento participante

en: Overhang wall
pt_BR: Parede saliente

en: Override filament scarf seam setting
pt_BR: Substituir configuração de costura de cachecol de filamento

en: Overrider filament scarf seam setting and could control settings by modifier.
pt_BR: Configuração de costura de cachecol de filamento de substituição e pode controlar as configurações por modificador.

en: Overwrite a system profile is not allowed
pt_BR: Não é permitido substituir um perfil do sistema

en: Overwrite file
pt_BR: Sobrescrever arquivo

en: Overwriting
pt_BR: Sobrescrevendo

en: PA Calibration
pt_BR: Calibração PA

en: PA Line
pt_BR: Linha PA

en: PA Pattern
pt_BR: Padrão PA

en: PA Profile
pt_BR: Perfil PA

en: PA Tower
pt_BR: Torre PA

en: PA step:
pt_BR: Etapa do PA:

en: PLA and PETG filaments detected in the mixture. Adjust parameters according to the Wiki to ensure print quality.
pt_BR: Filamentos de PLA e PETG detectados na mistura. Ajuste os parâmetros de acordo com o Wiki para garantir a qualidade da impressão.

en: PPA-CF is brittle and could break in bended PTFE tube above Toolhead.
pt_BR: O PPA-CF é quebradiço e pode quebrar em um tubo de PTFE dobrado acima do cabeçote.

en: PPS-CF is brittle and could break in bended PTFE tube above Toolhead.
pt_BR: O PPS-CF é quebradiço e pode quebrar em um tubo de PTFE dobrado acima do cabeçote.

en: PPS-CF/PPA-CF is brittle and could break in bended PTFE tube above Toolhead. Please refer to Wiki before use.
pt_BR: PPS-CF/PPA-CF é frágil e pode quebrar em um tubo de PTFE dobrado acima da cabeça da ferramenta. Consulte o Wiki antes de usar.

en: PRE host: api-pre.qidi3d.com/v1
pt_BR: Host PRÉ: api-pre.qidi3d.com/v1

en: Packing data to 3mf
pt_BR: Empacotamento de dados para 3mf

en: Packing project data into 3mf file
pt_BR: Empacotando dados do projeto em arquivo 3mf

en: Paint
pt_BR: Pintura

en: Paint Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de pintura

en: Painted
pt_BR: Pintado

en: Painted using: Filament %1%
pt_BR: Pintado usando: Filamento %1%

en: Painting below the build plate is not allowed.
pt_BR: Não é permitido pintar abaixo da placa de construção.

en: Pan View
pt_BR: Vista panorâmica

en: Parallel
pt_BR: Paralelo

en: Parallel_distance:
pt_BR: Distância_paralela:

en: Parameter recommendation
pt_BR: Recomendação de parâmetro

en: Parameter validation
pt_BR: Validação de parâmetros

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
pt_BR: Falha na análise da resposta do host.
    Corpo da mensagem: "%1%”
    Erro: "%2%”

en: Part
pt_BR: Parte

en: Part Settings to modify
pt_BR: Configurações de peças a serem modificadas

en: Part cooling fan
pt_BR: Ventilador de refrigeração parcial

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
pt_BR: A velocidade do ventilador de resfriamento parcial pode ser aumentada quando o resfriamento automático está ativado. Essa é a velocidade máxima para o ventilador de resfriamento da peça.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
pt_BR: O ventilador de resfriamento parcial funcionará na velocidade máxima quando o tempo estimado da camada for menor que o valor limite.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
pt_BR: O ventilador de resfriamento parcial funcionará na velocidade mínima do ventilador quando o tempo estimado da camada for maior que o valor limite. Quando o tempo da camada for menor que o limite, a velocidade do ventilador será interpolada entre a velocidade mínima e máxima do ventilador de acordo com o tempo de impressão da camada.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
pt_BR: O ventilador de resfriamento da peça será ativado para camadas em que o tempo estimado seja menor que esse valor. A velocidade do ventilador é interpolada entre as velocidades mínima e máxima do ventilador de acordo com o tempo de impressão da camada.

en: Part coordinates
pt_BR: Coordenadas da peça

en: Part manipulation
pt_BR: Manipulação de peças

en: Part name: %1%
pt_BR: Nome da peça: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
pt_BR: Parte da calibração falhou! Você pode limpar a placa e tentar novamente. O resultado do teste com falha seria descartado.

en: Part selection
pt_BR: Seleção de peças

en: Partial
pt_BR: Parcial

en: Partial flushing volume set to 0. Multi-color printing may cause color mixing in models. Please redjust flushing settings.
pt_BR: Volume de descarga parcial definido como 0. A impressão multicolorida pode causar mistura de cores nos modelos. Reajuste as configurações de descarga.

en: Parts
pt_BR: peças

en: Parts Skip
pt_BR: Pular peças

en: Pass 1
pt_BR: Passe 1

en: Pass 2
pt_BR: Passe 2

en: Password
pt_BR: Senha

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste Process Settings
pt_BR: Colar configurações do processo

en: Paste clipboard
pt_BR: Colar área de transferência

en: Paste from clipboard
pt_BR: Colar da área de transferência

en: Path can't be healed from selfintersection and multiple points.
pt_BR: O caminho não pode ser curado de autointersecção e múltiplos pontos.

en: Pattern
pt_BR: Padrão

en: Pattern angle
pt_BR: Ângulo padrão

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pause (AMS offline)
pt_BR: Pausa (AMS offline)

en: Pause (Gcode inserted by user)
pt_BR: Pausa (Gcode inserido pelo usuário)

en: Pause (chamber temperature control problem)
pt_BR: Pausa (problema com o controle da temperatura da câmara)

en: Pause (cutter error)
pt_BR: Pausa (erro no cortador)

en: Pause (first layer error)
pt_BR: Pausa (erro na primeira camada)

en: Pause (front cover fall off)
pt_BR: Pausa (queda da capa frontal)

en: Pause (heatbed temperature malfunction)
pt_BR: Pausa (mau funcionamento da temperatura do mesa aquecida)

en: Pause (low speed of the heatbreak fan)
pt_BR: Pausa (baixa velocidade do ventilador do dissipador de calor)

en: Pause (nozzle clog)
pt_BR: Pausa (bico entupido)

en: Pause (nozzle clumping)
pt_BR: Pausa (aglomeração no bico )

en: Pause (nozzle temperature malfunction)
pt_BR: Pausa (mau funcionamento da temperatura do bico )

en: Pause (step loss)
pt_BR: Pausa (perda de passo)

en: Pause G-code
pt_BR: G-code de pausa

en: Pause printing
pt_BR: pausar impressão

en: Pause:
pt_BR: Pausar

en: Paused (filament ran out)
pt_BR: Pausado (o filamento acabou)

en: Paused by the user
pt_BR: Pausado pelo usuário

en: Pauses printing when build plate misalignment is detected.
pt_BR: Pausa a impressão quando um desalinhamento da placa de construção é detectado.

en: Pauses printing when the detected build plate type does not match the selected one.
pt_BR: Pausa a impressão quando o tipo de placa de construção detectado não corresponde ao selecionado.

en: Pausing Sensitivity:
pt_BR: Sensibilidade de pausa:

en: Pen shape
pt_BR: Formato de caneta

en: Pen size
pt_BR: Tamanho da caneta

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Per glyph
pt_BR: Por glifo

en: Percent
pt_BR: Por cento

en: Perform
pt_BR: Aplicar

en: Perform Boolean operations on entities only.
pt_BR: Realize operações booleanas apenas nas entidades.

en: Perform Recognition
pt_BR: Realizar reconhecimento

en: Perform cut
pt_BR: Realizar corte

en: Perform gamma correction on color after importing the obj model.
pt_BR: Execute a correção de gama na cor após importar o modelo obj.

en: Performs full purging for the best print quality. Requires more material and time.
pt_BR: Realiza purga completa para a melhor qualidade de impressão. Requer mais material e tempo.

en: Perpendicular distance
pt_BR: Distância perpendicular

en: Personal assecc token is empty, please fill in the correct token.
pt_BR: O token pessoal de acesso está vazio, por favor, preencha o token correto.

en: Physical Printer
pt_BR: Impressora física

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
pt_BR: Tamanhos das imagens a serem armazenados em arquivos .gcode e .sl1 / .sl1s, no seguinte formato: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
pt_BR: Fotos

en: Pin Code
pt_BR: Código PIN

en: Place input box of bottom near mouse
pt_BR: Coloque a caixa de entrada da parte inferior perto do mouse

en: Place on cut
pt_BR: Coloque no corte

en: Planar
pt_BR: Plano

en: Plane
pt_BR: Plano

en: Plate
pt_BR: Placa

en: Plate %d: %s does not support filament %s
pt_BR: Placa %d: %s não suporta filamento %s

en: Plate Settings
pt_BR: Configurações da placa

en: Plate Type
pt_BR: Tipo de placa

en: Plate name
pt_BR: Nome da placa

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
pt_BR: Placa% d: %s não é sugerido para ser usado para imprimir o filamento %s(%s). Se você ainda quiser fazer essa impressão, defina a temperatura do leito desse filamento como diferente de zero.

en: Play
pt_BR: Tocar

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
pt_BR: O player está com defeito. Por favor, reinstale o player do sistema.

en: Playing...
pt_BR: Reproduzindo

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
pt_BR: Encontre o código PIN na página da conta na tela da impressora,
     e digite o código PIN abaixo.

en: Please Install network plug-in before log in.
pt_BR: Instale o plug-in de rede antes de fazer login.

en: Please adjust your grouping or click
pt_BR: Por favor, ajuste seu agrupamento ou clique

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
pt_BR: Troque o dessecante quando estiver muito úmido. O indicador pode não representar com precisão nos seguintes casos: quando a tampa está aberta ou a embalagem do dessecante é trocada. Demora algumas horas para absorver a umidade, e as baixas temperaturas também retardam o processo.

en: Please change the nozzle settings on the printer.
pt_BR: Altere as configurações do bocal na impressora.

en: Please check bed printable shape and origin input.
pt_BR: Verifique a forma imprimível da cama e a entrada de origem.

en: Please check if the required nozzle diameter and flow rate match the current display.
pt_BR: Por favor, verifique se o diâmetro do bico e a taxa de fluxo necessários correspondem à exibição atual.

en: Please check if the storage is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the storage.
pt_BR: Verifique se o armazenamento está inserido na impressora.
    Se ainda não puder ser lido, você pode tentar formatar o armazenamento.

en: Please check obj or mtl file.
pt_BR: Por favor, verifique o arquivo obj ou mtl.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
pt_BR: Verifique o g-code personalizado ou use o g-code personalizado padrão.

en: Please check the following:
pt_BR: Por favor, verifique o seguinte:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
pt_BR: Verifique a rede e tente novamente. Você pode reiniciar ou atualizar a impressora se o problema persistir.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
pt_BR: Verifique a conexão de rede da impressora e do Studio.

en: Please check the printer network connection.
pt_BR: Verifique a conexão de rede da impressora.

en: Please check whether the nozzle type of the device is the same as the preset nozzle type.
pt_BR: Por favor, verifique se o bico do dispositivo é o mesmo que esta predefinido nos ajustes.

en: Please check your object list before preset changing.
pt_BR: Verifique sua lista de objetos antes de alterar a predefinição.

en: Please check.
pt_BR: Por favor, verifique.

en: Please choose a block with smoothest top surface
pt_BR: Escolha um bloco com superfície superior mais lisa

en: Please choose a block with smoothest top surface.
pt_BR: Escolha um bloco com superfície superior mais lisa.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
pt_BR: Escolha uma ação com a predefinição %1% "" após salvar.

en: Please choose the filament colour
pt_BR: Escolha a cor do filamento

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
pt_BR: Clique no hiperlink acima para ver o status do serviço em nuvem

en: Please click on the star first.
pt_BR: Clique primeiro na estrela.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
pt_BR: Clique no botão confirmar se ainda quiser continuar com a impressão.

en: Please cold pull before printing TPU to avoid clogging. You may use cold pull maintenance on the printer.
pt_BR: Por favor, puxe a frio antes de imprimir TPU para evitar entupimentos. Você pode usar a manutenção por tração a frio na impressora.

en: Please complete the hotend rack setup and try again.
pt_BR: Por favor, conclua a configuração do suporte do hotend e tente novamente.

en: Please confirm explosion ratio = 1 and select at least two volumes.
pt_BR: Confirme a taxa de explosão = 1 e selecione pelo menos dois volumes.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
pt_BR: Confirme a taxa de explosão = 1 e selecione pelo menos um objeto

en: Please confirm if the printer is connected.
pt_BR: Confirme se a impressora está conectada.

en: Please confirm on the printer screen
pt_BR: Confirme na tela da impressora

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
pt_BR: Confirme se os códigos G dentro dessas predefinições são seguros para evitar danos à máquina!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
pt_BR: Confirme se esses códigos G modificados são seguros para evitar qualquer dano à máquina!

en: Please confirm whether the required nozzle diameter and flow rate match the currently displayed values.
pt_BR: Por favor, confirme se o diâmetro do bico e a taxa de fluxo necessários correspondem aos valores atualmente exibidos.

en: Please connect the printer first before synchronizing.
pt_BR: Conecte a impressora primeiro antes de sincronizar.

en: Please correct them in the param tabs
pt_BR: Corrija-os nas guias Parâmetros

en: Please do not mix-use the Ext with AMS
pt_BR: Por favor, não misture o Ext com o AMS

en: Please do not mix-use the Ext with BOX
pt_BR: Por favor, não misture o Ext com o BOX

en: Please enter the IP of printer to connect.
pt_BR: Insira o IP da impressora para se conectar.

en: Please enter the layer number
pt_BR: Por favor, insira o número da camada

en: Please enter the name of the preset you want to save.
pt_BR: Digite o nome da predefinição que deseja salvar.

en: Please enter the name you want to save to printer.
pt_BR: Digite o nome que você deseja salvar na impressora.

en: Please find the best line on your plate
pt_BR: Por favor, encontre a melhor linha no seu prato

en: Please find the best object on your plate
pt_BR: Por favor, encontre o melhor objeto no seu prato

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
pt_BR: Encontre o canto com o grau perfeito de extrusão

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
pt_BR: Encontre os detalhes da Calibração de Dinâmica de Fluxo em nosso wiki.
    
    Normalmente, a calibração é desnecessária. Quando você inicia uma impressão de cor/material único, com a opção "calibração de dinâmica de fluxo" marcada no menu de início de impressão, a impressora seguirá o método antigo, calibrando o filamento antes da impressão; Quando você inicia uma impressão de várias cores/materiais, a impressora usará o parâmetro de compensação padrão para o filamento durante cada troca de filamento, o que terá um bom resultado na maioria dos casos.
    
    Observe que há alguns casos que podem tornar os resultados da calibração não confiáveis, como adesão insuficiente na placa de construção. A melhoria da adesão pode ser obtida lavando a placa de construção ou aplicando cola. Para obter mais informações sobre este tópico, consulte nosso Wiki.
    
    Os resultados da calibração têm cerca de 10 por cento de jitter em nosso teste, o que pode fazer com que o resultado não seja exatamente o mesmo em cada calibração. Ainda estamos investigando a causa raiz para fazer melhorias com novas atualizações.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
pt_BR: Corrija o erro acima, caso contrário, a impressão não poderá continuar.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
pt_BR: Acesse as configurações de filamento para editar suas predefinições, se necessário.
    Observe que a temperatura do bico, a temperatura do leito quente e a velocidade volumétrica máxima têm um impacto significativo na qualidade da impressão. Por favor, configure-os com cuidado.

en: Please go to printer settings to edit your presets
pt_BR: Acesse as configurações da impressora para editar suas predefinições

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
pt_BR: Por favor, aqueça o bico acima de 170 graus antes de carregar ou descarregar o filamento.

en: Please home all axes (click
pt_BR: Por favor, home todos os eixos (clique

en: Please import multiple files with the same suffix.
pt_BR: Importe vários arquivos com o mesmo sufixo.

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
pt_BR: Insira um valor válido (0 <= Velocidade volumétrica máxima <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
pt_BR: Insira um valor válido (0,0 < taxa de fluxo < 2,0)

en: Please input a valid value (0.001 < linear deflection < 0.1)
pt_BR: Insira um valor válido (0,001 < deflexão linear < 0,1)

en: Please input a valid value (0.01 < angle deflection < 1.0)
pt_BR: Insira um valor válido (0,01 < deflexão angular < 1,0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
pt_BR: Insira um valor válido (K em %.1f ~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
pt_BR: Insira um valor válido (K em %.1f ~%.1f, N em %.1f ~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
pt_BR: Insira o valor da camada (>= 2).

en: Please input the printer access code:
pt_BR: Insira o código de acesso da impressora:

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp >= End temp + 5)
pt_BR: Insira valores válidos:
    Temperatura inicial: <= 350
    End temp: >= 180
    Temperatura inicial &gt;= Temperatura final + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
pt_BR: Por favor, insira valores válidos:
    Valor inicial: >= %.1f
    Valor final: <= %.1f
    Valor final: > Valor inicial
    Etapa de valor: >=) %.3f

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end >= start + step)
pt_BR: Insira valores válidos:
    start &gt; 0 step &gt;= 0
    end &gt;= start + step)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end >= start + step)
pt_BR: Insira valores válidos:
    start &gt; 10 step &gt;= 0
    end &gt;= start + step)

en: Please log in before binding your device with a PIN code.
    Alternatively, you can use LAN mode to bind your device. Learn about LAN mode.
pt_BR: Faça login antes de vincular seu dispositivo com um código PIN.
    Como alternativa, você pode usar o modo LAN para vincular seu dispositivo. Saiba mais sobre o modo LAN.

en: Please log in first.
pt_BR: Faça login primeiro.

en: Please make sure you have the corrent API key set in preferences.
pt_BR: Por favor, certifique-se de que a chave da API correta está configurada nas preferências.

en: Please note that saving action will replace this preset
pt_BR: Observe que a ação de salvar substituirá essa predefinição

en: Please note that the model show will undergo certain changes at small pixels case.
    Enabled LOD requires application restart.
pt_BR: Observe que a mostra de modelos sofrerá algumas alterações na caixa de pixels pequenos.
    O LOD ativado exige a reinicialização do aplicativo.

en: Please place filaments on the printer based on grouping result.
pt_BR: Por favor, coloque os filamentos na impressora com base no resultado do agrupamento.

en: Please re-slice to avoid filament waste.
pt_BR: Por favor, re-fatie para evitar desperdício de filament.

en: Please re-slice.
pt_BR: Por favor, reslice novamente.

en: Please refer to Wiki before use->
pt_BR: Por favor, consulte Wiki antes de usar->

en: Please refresh the nozzle information and try again.
pt_BR: Atualize as informações do bico e tente novamente.

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
pt_BR: Resolva os erros de fatiamento e publique novamente.

en: Please save project and restart the program.
pt_BR: Salve seu projeto e reinicie o aplicativo.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
pt_BR: Selecione a sequência de impressão “Por objeto” para imprimir vários objetos no modo vaso em espiral.

en: Please select a file
pt_BR: Selecione um arquivo

en: Please select a type you want to export
pt_BR: Selecione um tipo que você deseja exportar

en: Please select an AMS slot before calibration
pt_BR: Selecione um slot AMS antes da calibração

en: Please select an action
pt_BR: Selecione uma ação

en: Please select at least 3 parts or objects
pt_BR: Por favor, selecione pelo menos 3 peças ou objetos

en: Please select at least one filament for calibration
pt_BR: Selecione pelo menos um filamento para calibração

en: Please select at least one object.
pt_BR: Selecione pelo menos um objeto.

en: Please select at least one printer or filament.
pt_BR: Selecione pelo menos uma impressora ou filamento.

en: Please select at least two volumes.
pt_BR: Selecione pelo menos dois volumes.

en: Please select filament to calibrate.
pt_BR: Selecione o filamento para calibrar.

en: Please select from the following filaments
pt_BR: Selecione entre os seguintes filamentos

en: Please select single object.
pt_BR: Selecione um único objeto.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
pt_BR: Selecione aqui os dispositivos que você deseja gerenciar (até 6 dispositivos)

en: Please select the preset to be deleted
pt_BR: Escolha a predefinição que você quer apagar.

en: Please select the printer in the list to get box info.
pt_BR: Selecione a impressora na lista para obter informações da BOX.

en: Please set nozzle count
pt_BR: Por favor, defina a contagem de bicos

en: Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
pt_BR: Resolva o problema movendo-o totalmente para dentro ou para fora da placa e confirmando que a altura está dentro do volume de construção.

en: Please try updating QIDI Studio and then try again.
pt_BR: Tente atualizar o QIDI Studio e tente novamente.

en: Please unload all filament before switching.
pt_BR: Por favor, descarregue todo o filamento antes de trocar.

en: Please upgrade your graphics card driver.
pt_BR: Por favor, atualize o driver da sua placa gráfica.

en: Please wait
pt_BR: Por favor, aguarde

en: Please wait a moment...
pt_BR: Por favor, espere um momento...

en: Plot cut plane
pt_BR: Plotar plano de corte

en: Plug
pt_BR: Plugue

en: Plugin library failed to load. Click here to view the solution.
pt_BR: Falha ao carregar a biblioteca de plugins. Clique aqui para ver a solução.

en: Point
pt_BR: Ponto

en: Point and point assembly
pt_BR: Montagem ponto a ponto

en: Point on circle
pt_BR: Ponto no círculo

en: Point on edge
pt_BR: Ponto limite

en: Point on plane
pt_BR: Ponto no plano

en: Pop up to select filament grouping mode
pt_BR: Pop-up para selecionar o modo de agrupamento de filamentos

en: Portions copyright
pt_BR: Informações sobre a licença

en: Position
pt_BR: Posição

en: Positive values can increase the size of the rib wall, while negative values can reduce the size.However, the size of the rib wall can not be smaller than that determined by the cleaning volume.
pt_BR: Valores positivos podem aumentar o tamanho da parede da nervura, enquanto valores negativos podem reduzi-lo. No entanto, o tamanho da parede da nervura não pode ser menor que o determinado pelo volume de limpeza.

en: Post-processing Scripts
pt_BR: Scripts de pós-processamento

en: Post-processing scripts
pt_BR: Scripts de pós-processamento

en: Power on update
pt_BR: Atualização na inicialização

en: Pre start fan time
pt_BR: Tempo de ventilador antes do início

en: Precise Z height
pt_BR: Altura Z precisa

en: Precise wall
pt_BR: Parede precisa

en: Precision
pt_BR: Precisão

en: Precooling target temperature
pt_BR: Temperatura alvo de pré-resfriamento

en: Precooling target temperature during ramming.
pt_BR: Temperatura alvo de pré-resfriamento durante a compactação.

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Preferences sync
pt_BR: Sincronização de preferências

en: Prepare
pt_BR: Preparar

en: Prepare and timelapse time
pt_BR: Preparar e tempo de lapso de tempo

en: Prepare time
pt_BR: Tempo de preparação

en: Preparing data...
pt_BR: Preparando dados...

en: Preparing print job
pt_BR: Preparando o trabalho de impressão

en: Preset
pt_BR: Predefinido

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
pt_BR: A predefinição "%1%" já existe e é incompatível com a impressora atual.

en: Preset "%1%" already exists.
pt_BR: A predefinição "%1%" já existe.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
pt_BR: A predefinição "%1%" contém as seguintes alterações não salvas:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
pt_BR: A predefinição "%1%" não é compatível com o novo perfil de impressora e contém as seguintes alterações não salvas:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
pt_BR: A predefinição "%1%" não é compatível com o novo perfil do processo e contém as seguintes alterações não salvas:

en: Preset Inside Project
pt_BR: Projeto interno predefinido

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
pt_BR: O caminho predefinido não foi encontrado; selecione novamente o fornecedor.

en: Preset sync
pt_BR: Sincronização predefinida

en: Preset(Old)
pt_BR: Predefinição (antiga)

[ctx: PresetName]
en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Presets
pt_BR: Predefinições

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
pt_BR: As predefinições herdadas por outras predefinições não podem ser excluídas

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
pt_BR: As predefinições herdadas por outras predefinições não podem ser excluídas!

en: Pressure Advance
pt_BR: Avanço de pressão

en: Pressure Advance Calibration
pt_BR: Calibração de avanço de pressão

en: Pressure advance
pt_BR: Avanço de pressão

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
pt_BR: Avanço de pressão (Klipper), também conhecido como fator de avanço linear (Marlin). Inútil para a impressora QIDI

en: Prev
pt_BR: Ant

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
pt_BR: Evite a transição para frente e para trás entre uma parede extra e uma a menos. Essa margem amplia a faixa de larguras de extrusão que segue para [Largura mínima da parede - margem, 2 * Largura mínima da parede + margem]. Aumentar essa margem reduz o número de transições, o que reduz o número de inícios/paradas da extrusão e o tempo de viagem. No entanto, uma grande variação na largura de extrusão pode levar a problemas de sub ou superextrusão. É expresso como uma porcentagem sobre o diâmetro do bico

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
pt_BR: Modo somente de visualização:
    O arquivo carregado contém apenas gcode. Não é possível entrar na página de preparação

en: Price
pt_BR: Preço

en: Prime Tower
pt_BR: Torre de purga

en: Prime Tower:
pt_BR: Torre de purga

en: Prime tower
pt_BR: Torre de purga

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
pt_BR: A torre de purga não funciona quando a Altura de Camada Adaptável está ligada.
    Qual você deseja manter?
    SIM - Manter torre de purga
    NÃO - Manter altura de camada adaptável

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
pt_BR: A torre de purga não funciona quando a Altura de Camada Adaptável ou Altura de Camada do Suporte estão ligados.
    Qual você deseja manter?
    SIM - Manter a torre de purga
    NÃO - Manter a Altura de Camada Adaptável e altura de Camada do Suporte

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
pt_BR: A torre de purga não funciona quando a Altura de Camada Adaptável está ligada.
    Qual você deseja manter?
    SIM - Manter torre de purga
    NÃO - Manter altura de camada adaptável

en: Prime tower is required for clumping detection. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
pt_BR: A torre principal é necessária para a detecção de aglomeração. Pode haver falhas no modelo sem a torre principal. Tem certeza de que deseja desativar a torre principal?

en: Prime tower is required for clumping detection. There may be flaws on the model without prime tower. Do you still want to enable clumping detection?
pt_BR: A torre principal é necessária para a detecção de agrupamentos. Pode haver falhas no modelo sem a torre principal. Você ainda deseja ativar a detecção de agrupamentos?

en: Prime tower is required for clumping detection; otherwise, there may be flaws on the model.
pt_BR: A torre principal é necessária para detecção de aglomeração; caso contrário, pode haver falhas no modelo.

en: Prime tower is required for nozzle changing. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
pt_BR: A torre principal é necessária para a troca do bico. Pode haver falhas no modelo sem a torre principal. Tem certeza de que deseja desativar a torre principal?

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
pt_BR: A torre principal é necessária para um lapso de tempo suave. Pode haver falhas no modelo sem torre principal. Você quer habilitar a torre principal?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
pt_BR: A torre principal é necessária para um cronograma tranquilo. Pode haver falhas no modelo sem torre principal. Tem certeza de que deseja desativar a torre principal?

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
pt_BR: Imprimir por objeto: 
    Sugerimos usar o arranjo automático para evitar colisões durante a impressão.

en: Print Failed
pt_BR: Falha na impressão

en: Print Host upload
pt_BR: Upload do host de impressão

en: Print Options
pt_BR: Opções de impressão

en: Print Success
pt_BR: Sucesso de impressão

en: Print Time Improvement
pt_BR: Melhoria do Tempo de Impressão

en: Print all
pt_BR: Imprimir tudo

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
pt_BR: Arquivo de impressão não encontrado; corte-o novamente e envie-o para impressão.

en: Print file not found. please slice again.
pt_BR: Arquivo de impressão não encontrado. Por favor, corte novamente.

en: Print host upload queue
pt_BR: Imprimir fila de upload do host

en: Print infill first
pt_BR: Imprima o preenchimento primeiro

en: Print numbers
pt_BR: Imprimir números

en: Print plate
pt_BR: Placa de impressão

en: Print sequence
pt_BR: Sequência de impressão

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
pt_BR: Sequência de impressão da parede interna e externa.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
pt_BR: Sequência de impressão, camada por camada ou objeto por objeto

en: Print settings
pt_BR: Configurações de impressão

en: Print speed of ironing lines
pt_BR: Velocidade de impressão das linhas de passar a ferro

en: Print task sending times out.
pt_BR: O tempo limite de envio da tarefa de impressão é expirado.

en: Print temperature
pt_BR: Temperatura de impressão

en: Print using materials mounted on the back of the case
pt_BR: Imprima usando materiais montados na parte traseira da caixa

en: Print with filaments in AMS
pt_BR: Imprimir com filamentos no AMS

en: Print with filaments in the AMS
pt_BR: Imprimir com filamentos no AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
pt_BR: Imprima com filamentos montados na parte traseira do chassi

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
pt_BR: Imprima com o filamento montado na parte traseira do chassi

en: Printable
pt_BR: Imprimível

en: Printable Space
pt_BR: Espaço imprimível

en: Printable area
pt_BR: Área imprimível

en: Printable height
pt_BR: Altura imprimível

en: Printable space
pt_BR: Espaço imprimível

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
pt_BR: A impressora "%1%" está selecionada com a predefinição "” %2%

en: Printer %s nozzle information has not been set. Please configure it before proceeding with the calibration.
pt_BR: As informações do bico da impressora %s não foram definidas. Configure-as antes de prosseguir com a calibração.

en: Printer 2D mode does not support 3D calibration
pt_BR: O modo 2D da impressora não suporta calibração 3D

en: Printer Created
pt_BR: Impressora criada

en: Printer Parts
pt_BR: Peças da impressora

en: Printer Preset
pt_BR: Predefinição da impressora

en: Printer Setting
pt_BR: Configuração da impressora

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
pt_BR: Impressora e todas as predefinições de filamento e processo que pertencem à impressora,
    Pode ser compartilhado com outras pessoas

en: Printer camera is malfunctioning.
pt_BR: A câmera da impressora está com defeito.

en: Printer is not connected yet.
pt_BR: A impressora ainda não está conectada.

en: Printer model
pt_BR: Modelo da impressora

en: Printer name "%1%" already exists.
pt_BR: O nome da impressora "%1%" já existe.

en: Printer not connected. Please go to the device page to connect %s before syncing.
pt_BR: Impressora não conectada. Vá para a página do dispositivo para conectar %s antes de sincronizar.

en: Printer notes
pt_BR: Notas da impressora

en: Printer preset bundle(.qdscfg)
pt_BR: Pacote de predefinições de impressora (.qdscfg)

en: Printer preset names
pt_BR: Nomes predefinidos da impressora

en: Printer presets (%d/%d)
pt_BR: Predefinições da impressora (%d /%d )

en: Printer presets(.zip)
pt_BR: Predefinições da impressora (.zip)

en: Printer settings
pt_BR: Configurações da impressora

en: Printer structure
pt_BR: Estrutura da impressora

en: Printer will send assistant message or pause printing if any of the following problem is detected.
pt_BR: A impressora enviará uma mensagem de assistente ou interromperá a impressão se algum dos problemas a seguir for detectado.

en: Printing
pt_BR: Impressão

en: Printing %1s material with %2s nozzle may cause nozzle damage.
pt_BR: Imprimir %1s material com%2s bico pode causar dano ao bico.

en: Printing Failed
pt_BR: Falha na impressão

en: Printing Finish
pt_BR: Impressão finalizada

en: Printing Options
pt_BR: Opções de impressão

en: Printing Parameters
pt_BR: Parâmetros de impressão

en: Printing Pause
pt_BR: Pausa na impressão

en: Printing Progress
pt_BR: Progresso da impressão

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
pt_BR: Impressão de filamento de seda
    Você sabia que o filamento de seda precisa de atenção especial para imprimi-lo com sucesso? Temperatura mais alta e velocidade mais baixa são sempre recomendadas para obter os melhores resultados.

en: Printing by object G-code
pt_BR: Impressão por objeto G-code

en: Printing calibration lines
pt_BR: Impressão de linhas de calibração

en: Printing different-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
pt_BR: Imprimir filamentos de diferentes temperaturas juntos pode causar entupimento do bico ou danos à impressora.

en: Printing high-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
pt_BR: Imprimir filamentos de alta e baixa temperatura juntos pode causar entupimento dos bicos ou danos à impressora.

en: Printing high-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage. If you still want to print, you can enable the option in Preferences.
pt_BR: Imprimir filamentos de alta e baixa temperatura juntos pode causar entupimento dos bicos ou danos à impressora. Se você ainda quiser imprimir, você pode ativar a opção em Preferências.

en: Printing high-temp and mid-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
pt_BR: Imprimir filamentos de alta e média temperatura juntos pode causar entupimento dos bicos ou danos à impressora.

en: Printing mid-temp and low-temp filaments together may cause nozzle clogging or printer damage.
pt_BR: Imprimir filamentos de temperatura média e baixa juntos pode causar entupimento dos bicos ou danos à impressora.

en: Printing with the current nozzle may produce an extra %0.2f g of waste.
pt_BR: Impressão com o bico atual pode produzir um desperdício extra de %0.2f g.

en: Privacy Policy
pt_BR: Política de Privacidade

en: Privacy Policy Update
pt_BR: Atualização da política de privacidade

en: Privacy Policy of Helio Additive
pt_BR: Política de Privacidade da Helio Additive

en: Probing exclude area of clumping
pt_BR: Sondagem para excluir área de aglomeração

en: Probing exclude area of clumping.
pt_BR: Exclusão da área de agrupamento durante a sondagem.

en: Problem Solved and Resume
pt_BR: Problema resolvido e retomado

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
pt_BR: Ocorreu um problema. Atualize o firmware da impressora e tente novamente.

en: Proceed
pt_BR: Prosseguir

en: Process
pt_BR: Processar

en: Process Preset Template
pt_BR: Modelo de predefinição de processo

en: Process Settings
pt_BR: Configurações do processo

en: Process notes
pt_BR: Notas do processo

en: Process presets (%d/%d)
pt_BR: Predefinições de processo (%d /%d )

en: Process presets(.zip)
pt_BR: Predefinições de processo (.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
pt_BR: Processando o G-Code do arquivo anterior...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
pt_BR: Modelo em processamento '%1%' , com mais de 1M de triângulos pode ser lento. É altamente recomendável simplificar o modelo.

en: Product host
pt_BR: Host do produto

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Project
pt_BR: Projeto

en: Project Filaments
pt_BR: Filamentos do Projeto

en: Project downloaded %d%%
pt_BR: %d%% de downloads do projeto

en: Project-inside presets
pt_BR: Predefinições dentro do projeto

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
pt_BR: O PrusaSlicer é originalmente baseado no Slic3r de Alessandro Ranellucci.

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Publish to MakerWorld
pt_BR: Publicar no MakerWorld

en: Publish was cancelled
pt_BR: A publicação foi cancelada

en: Pull back current filament
pt_BR: Puxe o filamento atual para trás

en: Purge Chute Pile-Up Detection
pt_BR: Detecção de acúmulo na calha de purga

en: Purge Mode Settings
pt_BR: Configurações do Modo de Purga

en: Purge Saving
pt_BR: Economia de Purga

en: Purge mode
pt_BR: Modo de purga

en: Purge old filament
pt_BR: Purgar filamento antigo

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
pt_BR: A purga após a troca do filamento será feita dentro dos preenchimentos dos objetos. Isso pode diminuir a quantidade de desperdício e diminuir o tempo de impressão. Se as paredes forem impressas com filamento transparente, o preenchimento de cores misturadas será visto do lado de fora. Ela não entrará em vigor, a menos que a torre principal esteja ativada.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
pt_BR: A purga após a troca do filamento será feita dentro do suporte dos objetos. Isso pode diminuir a quantidade de desperdício e diminuir o tempo de impressão. Ela não entrará em vigor, a menos que a torre principal esteja ativada.

en: Purging volumes
pt_BR: Expurgando volumes

en: Purifying the chamber air
pt_BR: Purificando o ar da câmara

en: Push new filament into extruder
pt_BR: Empurre o novo filamento para a extrusora

en: QA  host: api-qa.qidi3d.com/v1
pt_BR: Anfitrião de QA: api-qa.qidi3d.com/v1

en: QIDI Cool Plate
pt_BR: Prato QIDI Cool

en: QIDI Engineering Plate
pt_BR: Placa de Engenharia QIDI

en: QIDI Network plug-in not detected.
pt_BR: O plug-in QIDI Network não foi detectado.

en: QIDI Smooth PEI Plate
pt_BR: Placa PEI lisa QIDI

en: QIDI Studio GUI initialization failed
pt_BR: Falha na inicialização da GUI do QIDI Studio

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
pt_BR: O QIDI Studio também fez referência a algumas ideias do Cura by Ultimaker.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
pt_BR: QIDI Studio foi desenvolvido com base no Bambu Studio do Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
pt_BR: QIDI Studio foi desenvolvido com base no Bambu Studio do Bambu Lab.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
pt_BR: O QIDI Studio é baseado no PrusaSlicer da Prusa Research, que é baseado no Slic3r de Alessandro Ranellucci e na comunidade RepRap

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
pt_BR: O QIDI Studio é baseado no PrusaSlicer da PrusaResearch e no SuperSlicer da Merill (supermerill).

en: QIDI Studio is licensed under
pt_BR: O QIDI Studio está licenciado sob

en: QIDI Textured PEI Plate
pt_BR: Placa PEI texturizada QIDI

en: QIDIStudio configuration file read failed. Please manually backup and delete it, and then restart QIDIStudio software.
pt_BR: Falha na leitura do arquivo de configuração do QIDIStudio. Faça um backup manual e exclua-o, e então reinicie o software QIDIStudio.

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
pt_BR: O QIDIStudio tem uma exceção não tratada: %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
pt_BR: Ocorreu um erro de localização e o QIDI Studio será fechado.

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
pt_BR: O QIDIStudio será encerrado por falta de memória, o que pode ser um bug. Agradecemos se você relatar o problema à nossa equipe.

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Quality / Speed
pt_BR: Qualidade/Velocidade

en: Quick
pt_BR: Rápida

en: Quick set
pt_BR: Configuração rápida:

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Quit %s
pt_BR: Sair %s

en: Quit QIDIStudio
pt_BR: Saia do QIDIStudio

[ctx: Quit_Switching]
en: Quit
pt_BR: SAIR

en: Radial gradient
pt_BR: Gradiente radial

en: Radius
pt_BR: Raio

en: Raft
pt_BR: Jangada

en: Raft contact Z distance
pt_BR: Distância Z do contato do Raft

en: Raft expansion
pt_BR: Expansão do Raft

en: Raft layers
pt_BR: Camadas de Raft

en: Raised
pt_BR: Elevado

en: Ramming volumetric speed
pt_BR: Velocidade volumétrica de compactação

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
pt_BR: Mova aleatoriamente ao imprimir a parede, para que a superfície tenha uma aparência áspera. Essa configuração controla a posição difusa

en: Range
pt_BR: Intervalo

en: Rate
pt_BR: Avaliar

en: Rate the Print Profile
pt_BR: Avalie o perfil de impressão

en: Rate this print
pt_BR: Avalie esta impressão

en: Re&load from Disk
pt_BR: Re&carregar a partir do disco

en: Re-calculate
pt_BR: Recalcular

en: Re-read all
pt_BR: Releia tudo

en: Read All
pt_BR: Ler tudo

en: Read and accept
pt_BR: Leia e aceite

en: Reading
pt_BR: Leitura

en: Reading
pt_BR: Leitura

en: Reading the hotends, please wait.
pt_BR: Lendo os hotends, por favor, espere.

en: Rear
pt_BR: Traseira

en: Rear View
pt_BR: Vista traseira

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
pt_BR: Motivo: "%1%" e outra parte não tem interseção.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
pt_BR: Motivo: a parte %1% "" não limita um volume.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
pt_BR: Motivo: a parte "%1%" tem interseção automática.

en: Reason: part "%1%" is empty.
pt_BR: Motivo: a parte "%1%" está vazia.

en: Rebuild
pt_BR: Recriar

en: Recalibration
pt_BR: Recalibração

en: Receive login report timeout
pt_BR: Tempo limite de recebimento do relatório de login

en: Recent projects
pt_BR: Projetos recentes

en: Recommend
pt_BR: Recomendado

en: Recommended
pt_BR: Recomendadas

en: Recommended box temperature
pt_BR: Temperatura recomendada da câmara

en: Recommended box temperature range of this filament. 0 means no set
pt_BR: Faixa de temperatura recomendada da câmara para este filamento. 0 significa não definido

en: Recommended nozzle temperature
pt_BR: Temperatura recomendada do bico

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
pt_BR: A temperatura recomendada do bico para este tipo de filamento é [%d ,%d ] graus centígrados

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
pt_BR: Faixa de temperatura recomendada do bico deste filamento. 0 significa não definido

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
pt_BR: Reconectando a impressora, a operação não pode ser concluída imediatamente. Tente novamente mais tarde.

en: Record Factor
pt_BR: Fator de registro

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Rectangular
pt_BR: Retangular

en: Rectilinear
pt_BR: Retilíneo

en: Rectilinear Interlaced
pt_BR: Retilíneo entrelaçado

en: Rectilinear grid
pt_BR: Grade retilínea

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Reduce infill retraction
pt_BR: Reduzir a retração do preenchimento

en: Reduces purge waste and prints faster. May cause slight color mixing or small surface defects.
pt_BR: Reduz o desperdício de purga e imprime mais rapidamente. Pode causar leve mistura de cores ou pequenos defeitos na superfície.

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Refresh Printers
pt_BR: Atualizar impressoras

en: Refreshing
pt_BR: Atualizar

en: Refreshing hotend information...
pt_BR: Atualizando informações do hotend...

en: Refreshing information of hotends(%d/%d).
pt_BR: Atualizando informações dos hotends (%d/%d).

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
pt_BR: Atualizando os registros históricos de calibração da dinâmica de fluxo

en: Regenerate PAT
pt_BR: Regenerar PAT

en: Region selection
pt_BR: Seleção regional

en: Regroup filament
pt_BR: Reagrupar filamento

en: Regular
pt_BR: Normal

en: Release Note
pt_BR: Nota de versão

en: Reload SVG file from disk.
pt_BR: Recarregue o arquivo SVG do disco.

en: Reload file list from printer.
pt_BR: Recarregue a lista de arquivos da impressora.

en: Reload from disk
pt_BR: Recarregar do disco

en: Reload from:
pt_BR: Recarregue a partir de:

en: Reload the plater from disk
pt_BR: Recarregue o plater a partir do disco

en: Reload the selected parts from disk
pt_BR: Recarregue as peças selecionadas do disco

en: Remaining errors
pt_BR: Erros restantes

en: Remaining time: %dmin%ds
pt_BR: Tempo restante: %dmin%ds

en: Remaining time: Calculating...
pt_BR: Tempo restante: Calculando...

en: Remember last used color scheme
pt_BR: Lembrar o esquema de cores usado por último

en: Remember my choice
pt_BR: Lembrar minha escolha

en: Remember my choice.
pt_BR: Lembrar minha escolha

en: Reminder During Slicing
pt_BR: Lembrete Durante o Slicing

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove Window from Set
pt_BR: Remover janela do conjunto

en: Remove all
pt_BR: Remover tudo

en: Remove connector
pt_BR: Remover o conector

en: Remove connector from selection
pt_BR: Remover o conector da seleção

en: Remove connectors
pt_BR: Remover conectores

en: Remove current plate (if not last one)
pt_BR: Remover a placa atual (se não for a última)

en: Remove detail
pt_BR: Remover detalhes

en: Remove fuzzy skin
pt_BR: Remover pele felpuda

en: Remove height range
pt_BR: Remover faixa de altura

en: Remove last filament
pt_BR: Remova o último filamento

en: Remove painted color
pt_BR: Remova a cor pintada

en: Remove parameter
pt_BR: Remover parâmetro

en: Remove selected points
pt_BR: Remover pontos selecionados

en: Remove selection
pt_BR: Remover seleção

en: Remove small overhangs
pt_BR: Remova pequenas saliências

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
pt_BR: Remova pequenas saliências que possivelmente não precisam de suportes.

en: Remove style
pt_BR: Remover estilo

en: Remove the restriction on mixed printing of high and low temperature filaments.
pt_BR: Remova a restrição à impressão mista de filamentos de alta e baixa temperatura.

en: Remove the selected plate
pt_BR: Remova a placa selecionada

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Renaming
pt_BR: Renomeando…

en: Repair canceled
pt_BR: Reparo cancelado

en: Repair failed.
pt_BR: Falha no reparo.

en: Repair finished
pt_BR: Reparo concluído

en: Repaired 3mf file contains more than one object
pt_BR: O arquivo 3mf reparado contém mais de um objeto

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
pt_BR: O arquivo 3mf reparado contém mais de um volume

en: Repaired 3mf file does not contain any object
pt_BR: O arquivo 3mf reparado não contém nenhum objeto

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
pt_BR: O arquivo 3mf reparado não contém nenhum volume

en: Repairing model object
pt_BR: Reparando objeto de modelo

en: Repairing object by Windows service
pt_BR: Reparando objeto pelo serviço do Windows

en: Repairing was canceled
pt_BR: A reparação foi cancelada

en: Replace Tiled Window
pt_BR: Substitua a janela de azulejos

en: Replace from:
pt_BR: Substituir de:

en: Replace the project filaments list sequentially based on printer filaments. And unused printer filaments will be automatically added to the end of the list.
pt_BR: Substitua a lista de filamentos do projeto sequencialmente com base nos filamentos da impressora. E os filamentos da impressora não utilizados serão automaticamente adicionados ao final da lista.

en: Replace the selected part with new STL
pt_BR: Substitua a peça selecionada pelo novo STL

en: Replace with STL
pt_BR: Substitua por STL

en: Report issue
pt_BR: Relatar problema

en: Required nozzle HRC
pt_BR: Bocal necessário HRC

en: Reserved keywords found
pt_BR: Palavras-chave reservadas encontradas

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Reset Position
pt_BR: Redefinir posição

en: Reset Rotation
pt_BR: Redefinir rotação

en: Reset Window Layout
pt_BR: Redefinir o layout da janela

en: Reset all filament mapping
pt_BR: Redefinir todo o mapeamento de filamentos

en: Reset current filament mapping
pt_BR: Redefinir o mapeamento atual do filamento

en: Reset current rotation to real zeros.
pt_BR: Redefina a rotação atual para zeros reais.

en: Reset current rotation to the value when open the rotation tool.
pt_BR: Redefina a rotação atual para o valor ao abrir a ferramenta de rotação.

en: Reset direction
pt_BR: Redefinir direção

en: Reset distance
pt_BR: Redefinir distância

en: Reset mapped extruders.
pt_BR: Redefina as extrusoras mapeadas.

en: Reset parameter
pt_BR: Redefinir parâmetro

en: Reset rotation
pt_BR: Redefinir rotação

en: Reset scale
pt_BR: Redefinir escala

en: Reset to base
pt_BR: Redefinir para a base

en: Reset to default window layout
pt_BR: Redefinir para o layout de janela padrão

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: Resonance avoidance
pt_BR: Evitar ressonância

en: Restart selection
pt_BR: Reiniciar a seleção

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore to inch
pt_BR: Restaurar para polegadas

en: Restore to meter
pt_BR: Restaurar para o medidor

en: Result can be read by human eyes.
pt_BR: O resultado pode ser lido pelos olhos humanos.

en: Resume
pt_BR: Resumir

en: Resume (defects acceptable)
pt_BR: Retomar a impressão (defeitos aceitáveis)

en: Resume (problem solved)
pt_BR: Retomar (problema resolvido)

en: Resume Printing
pt_BR: Retomar a impressão

en: Retract
pt_BR: Retração

en: Retract amount before wipe
pt_BR: Retraia a quantidade antes de limpar

en: Retract when change layer
pt_BR: Retraia ao mudar de camada

en: Retraction
pt_BR: Retração

en: Retraction Length
pt_BR: Comprimento de retração

en: Retraction Speed
pt_BR: Velocidade de retração

en: Retraction distance when cut
pt_BR: Distância de retração quando cortada

en: Retraction distance when extruder change
pt_BR: Distância de retração quando a extrusora muda

en: Retraction test
pt_BR: Teste de retração

en: Retraction when switching material
pt_BR: Retração ao trocar material

en: Retrieving printer information, please try again later.
pt_BR: Recuperando as informações da impressora, tente novamente mais tarde.

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Retry (problem solved)
pt_BR: Tentar novamente (problema resolvido)

en: Reverse rotation
pt_BR: Rotação reversa

en: Revert text size.
pt_BR: Reverter tamanho do texto.

en: Rib wall
pt_BR: Parede de costela

en: Rib width
pt_BR: Largura da costela

en: Rib width is always less than half the prime tower side length.
pt_BR: A largura da nervura é sempre menor que a metade do comprimento lateral da torre principal.

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right AMS
pt_BR: AMS direito

en: Right Extruder
pt_BR: Extrusora DIREITA

en: Right Extruder(%d)
pt_BR: Extrusora Direita(%d)

en: Right Extruder(Std: %d, HF: %d)
pt_BR: Extrusora Direita (Padrão: %d, HF: %d)

en: Right Nozzle
pt_BR: Bico direito

en: Right View
pt_BR: Vista direita

en: Right button click the icon to drop the object printable property
pt_BR: Clique com o botão direito do mouse no ícone para eliminar a propriedade imprimível do objeto

en: Right button click the icon to drop the object settings
pt_BR: Clique com o botão direito do mouse no ícone para soltar as configurações do objeto

en: Right click
pt_BR: Clique com o botão direito

en: Right click the icon to fix model object
pt_BR: Clique com o botão direito do mouse no ícone para corrigir o objeto do modelo

en: Right extruder
pt_BR: Extrusora DIREITA

en: Right extruder hotend not detected. Cannot set nozzle temperature.
pt_BR: Hotend do extrusor direito não detectado. Não é possível definir a temperatura do bico.

en: Right filaments
pt_BR: Filamentos certos

en: Right mouse button
pt_BR: Botão direito do mouse

en: Right mouse button:
pt_BR: Botão direito do mouse:

en: Right nozzle
pt_BR: Bico direito

en: Right nozzle: %smm
pt_BR: Bico direito: %smm

en: Right nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
pt_BR: Bico direito: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Right:
pt_BR: Direita:

en: Role-based wipe speed
pt_BR: Velocidade de limpeza baseada em função

en: Rotate
pt_BR: Girar

en: Rotate (absolute)
pt_BR: Girar (absoluto)

en: Rotate (relative)
pt_BR: Girar (relativo)

en: Rotate View
pt_BR: Girar visualização

en: Rotate around center:
pt_BR: Girar em torno do centro:

en: Rotate horizontally
pt_BR: Gire horizontalmente

en: Rotate of view
pt_BR: Girar a visualização

en: Rotate text Clock-wise.
pt_BR: Girar texto no sentido horário.

en: Rotate the text counterclockwise.
pt_BR: Gire o texto no sentido anti-horário.

en: Rotation
pt_BR: Rotação

en: Rounded Rectangle
pt_BR: Retângulo arredondado

en: Row A
pt_BR: Linha A

en: Row B
pt_BR: Linha B

en: Running post-processing scripts
pt_BR: Executando scripts de pós-processamento

en: Running...
pt_BR: Executando...

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
pt_BR: PASSO
    Você sabia que pode melhorar sua qualidade de impressão cortando um arquivo STEP em vez de um STL?
    O QIDI Studio suporta o corte de arquivos STEP, fornecendo resultados mais suaves do que um STL de resolução mais baixa. Experimente!

en: SVG file path is "%1%"
pt_BR: O caminho do arquivo SVG é "%1%"

en: Safely remove hardware.
pt_BR: Remova o hardware com segurança.

en: Safety Options
pt_BR: Opções de segurança

en: Same as Global
pt_BR: O mesmo que Global

en: Same as Global Bed Type
pt_BR: Igual ao Global Plate Type

en: Same as Global Plate Type
pt_BR: Igual ao Global Plate Type

en: Same as Global Print Sequence
pt_BR: Igual à sequência de impressão global

en: Same as top
pt_BR: Igual ao topo

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save %1% style
pt_BR: Economize %1% estilo

en: Save %1%g filament and %2% changes compared to a printer with one nozzle.
pt_BR: Economize %1%g filamento e %2% de mudanças em comparação com uma impressora com um bico.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to a printer with one nozzle.
pt_BR: Economize %1%g filamento e aumente %2% de mudanças em comparação a uma impressora com um bico.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to optimal grouping.
pt_BR: Economize %1%g filamento e aumente %2% das alterações em comparação ao agrupamento ideal.

en: Save %s as
pt_BR: Salvar %s como

en: Save G-code file as:
pt_BR: Salvar arquivo de g-code como:

en: Save Project
pt_BR: Salvar projeto

en: Save Project as
pt_BR: Salvar projeto como

en: Save SLA file as:
pt_BR: Salve o arquivo SLA como:

en: Save SVG
pt_BR: Salvar SVG

en: Save SVG file
pt_BR: Salvar arquivo SVG

en: Save Sliced file as:
pt_BR: Salvar arquivo fatiado como:

en: Save as
pt_BR: Salvar como

en: Save as '.svg' file
pt_BR: Salvar como arquivo '.svg'

en: Save as new style
pt_BR: Salvar como novo estilo

en: Save current %s
pt_BR: Salvar atual %s

en: Save current project as
pt_BR: Salvar projeto atual como

en: Save current project to file
pt_BR: Salvar projeto atual em arquivo

en: Save current style
pt_BR: Salvar estilo atual

en: Save file as:
pt_BR: Salvar arquivo como:

en: Save or Discard Modified Value
pt_BR: Salvar ou descartar o valor modificado

en: Save preset
pt_BR: Salvar predefinição

en: Save project
pt_BR: Salvar projeto

en: Save the parameters of the current text tool as a style for easy subsequent use.
pt_BR: Salve os parâmetros da ferramenta de texto atual como um estilo para facilitar o uso subsequente.

en: Save the printing files initiated from QIDI Studio, QIDI Handy and MakerWorld on External Storage
pt_BR: Salve os arquivos de impressão iniciados pelo QIDI Studio, QIDI Handy e MakerWorld no armazenamento externo

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
pt_BR: Salve as opções selecionadas como predefinidas 
    “%1%”.

en: Save the selected options.
pt_BR: Salve as opções selecionadas.

en: Save to Filament Preset
pt_BR: Salvar na predefinição de filamento

en: Saving
pt_BR: Salvando

en: Saving objects into the 3mf failed.
pt_BR: Falha ao salvar objetos no 3mf.

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
pt_BR: A escala também altera a quantidade de amostras de curvas (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
pt_BR: Dimensionar um objeto para se ajustar ao volume da construção

en: Scale ratios
pt_BR: Proporções de escala

en: Scale to build volume
pt_BR: Dimensione para aumentar o volume

en: Scan first layer
pt_BR: Digitalizar a primeira camada

en: Scanning bed surface
pt_BR: Digitalizando a superfície da cama

en: Scarf Seam On Compensation Circles
pt_BR: Costura de cachecol em círculos de compensação

en: Scarf application angle threshold
pt_BR: Limiar do ângulo de aplicação do cachecol

en: Scarf around entire wall
pt_BR: costura ao redor da parede inteira

en: Scarf joint for inner walls
pt_BR: Junta de costura para paredes internas

en: Scarf length
pt_BR: Comprimento da costura

en: Scarf seam type
pt_BR: Tipo de costura de cachecol

en: Scarf seam will be applied on circles for better dimensional accuracy.
pt_BR: A costura do cachecol será aplicada nos círculos para melhor precisão dimensional.

en: Scarf slope gap
pt_BR: Lacuna de declive de lenço

en: Scarf start height
pt_BR: Altura inicial da costura

en: Scarf steps
pt_BR: Degraus da costura

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
pt_BR: Agendamento do upload para `%1%`. Veja a janela -> Imprimir fila de upload do host

en: Seal
pt_BR: Selo

en: Seam
pt_BR: Costura

en: Seam gap
pt_BR: Lacuna de costura

en: Seam painting
pt_BR: Pintura de costura

en: Seam placement away from overhangs(experimental)
pt_BR: Colocação da costura longe de saliências (experimental)

en: Seam position
pt_BR: Posição da costura

en: Seams
pt_BR: Costuras

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search in preset
pt_BR: Pesquisar na predefinição

en: Search plate, object and part.
pt_BR: Placa de busca, objeto e peça.

en: Searching for devices
pt_BR: Procurando dispositivos…

en: Second
pt_BR: Segundo

en: Section View
pt_BR: Exibição de seção

en: Section view
pt_BR: Vista de seção

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
pt_BR: Selecione 2 faces nos objetos e 
    faça com que eles sejam unidos.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
pt_BR: Selecione 2 pontos ou círculos nos objetos e 
    especifique a distância entre eles.

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select Connected Printers (%d/6)
pt_BR: Selecionar impressoras conectadas (%d/6)

en: Select Filament
pt_BR: Selecione o filamento

en: Select Filament && Hotends
pt_BR: Selecionar Slot de Filamento && Bicos de Aquecimento

en: Select Filament Preset
pt_BR: Selecione a predefinição de filamento

en: Select Model
pt_BR: Selecionar modelo

en: Select Plate
pt_BR: Selecione a placa

en: Select Printer
pt_BR: Selecione impressora

en: Select Printers
pt_BR: Selecionar impressoras

en: Select Type
pt_BR: Selecione o tipo

en: Select Vendor
pt_BR: Selecione o fornecedor

en: Select a G-code file:
pt_BR: Selecione o G-code:

en: Select a new file
pt_BR: Selecione um novo arquivo

en: Select a part
pt_BR: Selecionar peça

en: Select all
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select all connectors
pt_BR: Selecione todos os conectores

en: Select all objects
pt_BR: Selecionar todos os objetos

en: Select connected printers (0/6)
pt_BR: Selecione impressoras conectadas (0/6)

en: Select feature
pt_BR: Selecionar recurso

en: Select filament preset
pt_BR: Selecione a predefinição de filamento

en: Select filament that installed to the left nozzle
pt_BR: Selecione o filamento instalado no bico esquerdo

en: Select filament that installed to the right nozzle
pt_BR: Selecione o filamento instalado no bico correto

en: Select multiple objects
pt_BR: Selecionar vários objetos

en: Select multiple parts
pt_BR: Selecionar várias peças

en: Select objects by rectangle
pt_BR: Selecionar objetos por retângulo

en: Select point
pt_BR: Selecione o ponto

en: Select presets to compare
pt_BR: Selecione predefinições para comparar

en: Select profile to load:
pt_BR: Selecione o perfil para carregar:

en: Select settings
pt_BR: Selecione as configurações

en: Select the language
pt_BR: Selecione um idioma

en: Select the object/part and mouse click to change the name
pt_BR: Selecione o objeto/peça e clique com o mouse para alterar o nome

en: Select the object/part and press space to change the name
pt_BR: Selecione o objeto/peça e pressione espaço para alterar o nome

en: Select/Remove printers(system presets)
pt_BR: Selecionar/remover impressoras (predefinições do sistema)

en: Selected Objects
pt_BR: Objetos Selecionados

en: Selected Parts
pt_BR: Peças Selecionadas

en: Selected diameter and machine diameter do not match
pt_BR: O diâmetro selecionado e o diâmetro da máquina não coincidem

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Selection Mode
pt_BR: Modo de seleção

en: Selection conflicts
pt_BR: Conflitos de seleção

en: Selects all objects
pt_BR: Seleciona todos os objetos

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send G-code
pt_BR: Enviar g-code

en: Send Options
pt_BR: Opções de envio

en: Send all
pt_BR: Enviar tudo

en: Send print job
pt_BR: Enviar trabalho de impressão

en: Send to BFMC
pt_BR: Enviar para BFMC

en: Send to Multi-device
pt_BR: Enviar para vários dispositivos

en: Send to Printer storage
pt_BR: Enviar para armazenamento da impressora

en: Send to QIDI Farm Manager Client
pt_BR: Enviar para QIDI Farm Manager Client

en: Send to print
pt_BR: Enviar para impressão

en: Send to printer
pt_BR: Enviar para impressora

en: Sending
pt_BR: Enviando

en: Sending Cancel
pt_BR: Enviando Cancelar

en: Sending Failed
pt_BR: Falha no envio

en: Sending Finish
pt_BR: Enviando Finalizar

en: Sending failed, please try again!
pt_BR: O envio falhou, tente novamente!

en: Sending gcode file over LAN
pt_BR: Enviando arquivo gcode pela LAN

en: Sending gcode file to sdcard
pt_BR: Enviando arquivo gcode para sdcard

en: Sending print configuration
pt_BR: Enviando configuração de impressão

en: Sending print job over LAN
pt_BR: Enviando trabalho de impressão pela LAN

en: Sending print job through cloud service
pt_BR: Enviando trabalho de impressão através do serviço de nuvem

en: Sending...
pt_BR: Enviando...

en: Sent Time
pt_BR: Hora do envio

en: Sequence
pt_BR: Sequência

en: Serial
pt_BR: Série:

en: Serial:
pt_BR: Série:

en: Serious warning:
pt_BR: Aviso sério:

en: Server Exception
pt_BR: Erro de servidor

en: Service Unavailable
pt_BR: Serviço Indisponível

en: Service name
pt_BR: Nome do serviço

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Set
pt_BR: Definir

en: Set 3DConnexion
pt_BR: Definir 3DConnexion

en: Set 3DConnexion mouse
pt_BR: Definir mouse 3DConnexion

en: Set Filament for selected items
pt_BR: Definir filamento para itens selecionados

en: Set Mirror
pt_BR: Definir espelho

en: Set Orientation
pt_BR: Definir orientação

en: Set Scale
pt_BR: Definir escala

en: Set as an individual object
pt_BR: Definir como um objeto individual

en: Set as cover
pt_BR: Definir como capa

en: Set as individual objects
pt_BR: Definir como objetos individuais

en: Set automatic leveling..
pt_BR: Configurar nivelamento automático..

en: Set dynamic flow calibration to 'OFF' to enable custom dynamic flow value.
pt_BR: Defina a calibração dinâmica do fluxo como 'OFF' para ativar o valor do fluxo dinâmico personalizado.

en: Set extruder number for the objects and parts
pt_BR: Definir o número da extrusora para os objetos e peças

en: Set filament for selected items
pt_BR: Definir filamento para itens selecionados

en: Set filaments to use
pt_BR: Defina os filamentos a serem usados

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
pt_BR: Defina o tamanho do agarrador para a ferramenta mover, girar e dimensionar.

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
pt_BR: Definir parâmetros para vários objetos
    Você sabia que pode definir parâmetros de fatiamento para todos os objetos selecionados ao mesmo tempo?

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
pt_BR: Defina o tipo de costura de cachecol para este filamento. Essa configuração pode minimizar a visibilidade.

en: Set special cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion and used for auto cooling function
pt_BR: Configure um ventilador de resfriamento especial para as primeiras camadas. O ventilador de resfriamento da primeira camada costumava ser fechado para melhorar a aderência da placa de impressão e usado para a função de resfriamento automático

en: Set the brim type of this object to "painted"
pt_BR: Defina o tipo de aba desse objeto como “pintado”

en: Set the number of AMS installed on the nozzle.
pt_BR: Defina o número de AMS instalado no bico.

en: Set the temperature of the box during printing, set to 0 (representing off).
pt_BR: Ajuste a temperatura da câmara durante a impressão. Defina como 0 (desligado).

en: Set timelapse..
pt_BR: Configurar timelapse..

en: Set to Optimal
pt_BR: Definir como ideal

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
pt_BR: A configuração das informações do slot AMS durante a impressão não é suportada

en: Setting Overrides
pt_BR: Configurando substituições

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
pt_BR: A configuração das informações do slot virtual durante a impressão não é suportada

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings for height range
pt_BR: Configurações para faixa de altura

en: Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Shape is marked as invisible (%1%).
pt_BR: A forma está marcada como invisível (%1%).

en: Shell
pt_BR: Casca

en: Shift + Left mouse button
pt_BR: Shift + Botão esquerdo do mouse

en: Shift + Left mouse button:
pt_BR: Shift + Botão esquerdo do mouse:

en: Shift + Right mouse button:
pt_BR: Shift + Botão direito do mouse:

en: Shift+Any arrow
pt_BR: Shift+Qualquer seta

en: Shift+Left mouse button
pt_BR: Shift+botão esquerdo do mouse

en: Shift+Mouse wheel
pt_BR: Shift+roda do mouse

en: Shortcut Key
pt_BR: Tecla de atalho

en: Should not large than 100%.
    Reset to defualt
pt_BR: Não deve ser maior que 100%.
    Redefinir para o padrão

en: Should not large than layer height.
    Reset to 10%
pt_BR: Não deve ser maior que a altura da camada.
    Redefinir para 10%

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show "Live Video" guide page.
pt_BR: Mostre a página do guia “Vídeo ao vivo”.

en: Show &Overhang
pt_BR: Mostrar e saliência

en: Show 3D Navigator
pt_BR: Mostrar Navegador 3D

en: Show 3D navigator in Prepare and Preview scene
pt_BR: Mostrar navegador 3D nas cenas Preparar e Visualizar

en: Show All
pt_BR: Mostrar tudo

en: Show Configuration Folder
pt_BR: Mostrar pasta de configuração

en: Show Labels
pt_BR: Mostrar etiquetas

en: Show Tip of the Day
pt_BR: Mostre a dica do dia

en: Show all files, recent first.
pt_BR: Mostrar todos os arquivos, primeiro os recentes.

en: Show all presets (including incompatible)
pt_BR: Mostrar todas as predefinições (incluindo incompatíveis)

en: Show error message
pt_BR: Mostrar mensagem de erro

en: Show history on the home page
pt_BR: Mostrar histórico na página inicial

en: Show home page on startup
pt_BR: Mostrar página inicial na inicialização

en: Show keyboard shortcuts list
pt_BR: Mostrar lista de atalhos de teclado

en: Show object labels in 3D scene
pt_BR: Mostrar rótulos de objetos na cena 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
pt_BR: Mostrar destaque da saliência do objeto na cena 3D

en: Show online staff-picked models on the home page
pt_BR: Mostre modelos on-line escolhidos pela equipe na página inicial

en: Show the list of the keyboard shortcuts
pt_BR: Mostrar a lista de atalhos de teclado

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
pt_BR: Mostra a caixa de diálogo de configuração dos parâmetros da malha de etapas.

en: Show the warning dialog again when importing non-QIDI 3MF files
pt_BR: Mostrar a caixa de diálogo de aviso novamente ao importar arquivos 3MF que não sejam QIDI

en: Show wireframe
pt_BR: Mostrar wireframe

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
pt_BR: Diálogo Mostrar/ocultar configurações de dispositivos 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
pt_BR: Reduza a camada inicial na placa de construção para compensar o efeito pé de elefante

en: Shrinkage
pt_BR: Encolhimento

en: Shrinkage, Warping & Stress
    By controlling the thermal index you can remove the heat-driven causes of warp and stress.
pt_BR: Encolhimento, empenamento e tensão
    Ao controlar o índice térmico, você pode remover as causas de empenamento e tensão causadas pelo calor.

en: Silent
pt_BR: Silencioso

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
pt_BR: Atualmente, a simplificação só é permitida quando uma única parte é selecionada

en: Simplify
pt_BR: Simplifique

en: Simplify Model
pt_BR: Simplifique o modelo

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
pt_BR: Simplifique o modelo
    Você sabia que é possível reduzir o número de triângulos em uma malha usando o recurso Simplificar malha? Clique com o botão direito do mouse no modelo e selecione Simplificar modelo. Leia mais na documentação.

en: Simplify model
pt_BR: Simplifique o modelo

en: Simply switch to "%1%"
pt_BR: Basta mudar para "%1%”

en: Simulate
pt_BR: Simular

en: Simulation
pt_BR: Simulação

en: Single extruder MM setup
pt_BR: Ajuste MM de extrusora simples.

en: Single extruder multimaterial parameters
pt_BR: Parâmetros multimateriais de extrusora única.

en: Single sided scaling
pt_BR: Dimensionamento em um único lado

en: Single-Material Only
    Helio currently simulates one material and one nozzle per job. Multi-material or multi-extruder G-code adds long pauses that break thermal continuity, so results wouldn’t be meaningful.
pt_BR: Somente material único
    O Helio atualmente simula um material e um bico por trabalho. O código G multimaterial ou multiextrusora adiciona pausas longas que interrompem a continuidade térmica, portanto os resultados não seriam significativos.

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
pt_BR: Tamanho em X e Y da placa retangular.

en: Size in emboss direction.
pt_BR: Tamanho na direção do relevo.

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
pt_BR: Tamanho: %1% x %2% x %3% pol

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
pt_BR: Tamanho: %1% x %2% x %3% mm

en: Skeleton infill density
pt_BR: Densidade de preenchimento do esqueleto

en: Skeleton infill pattern
pt_BR: padrão de preenchimento do esqueleto

en: Skeleton line width
pt_BR: Largura da linha do esqueleto

en: Skew
pt_BR: Inclinar

en: Skew ratio
pt_BR: Razão de inclinação

en: Skin infill density
pt_BR: Densidade de preenchimento da pele

en: Skin infill depth
pt_BR: Profundidade de preenchimento da pele

en: Skin infill pattern
pt_BR: padrão de preenchimento de pele

en: Skin line width
pt_BR: Largura da linha da pele

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Skip AMS blacklist check
pt_BR: Ignorar a verificação da lista negra do AMS

en: Skip Calibration2
pt_BR: Pular calibração2

en: Skip Objects
pt_BR: Ignorar objetos

en: Skip points
pt_BR: Pontos de salto

en: Skip this Version
pt_BR: Pular esta versão

en: Skipping %d objects.
pt_BR: Ignorando %d objetos.

en: Skipping all objects.
pt_BR: Ignorar todos os objetos.

en: Skipping objects.
pt_BR: Ignorar objetos.

en: Skirt distance
pt_BR: Distância da saia

en: Skirt height
pt_BR: Altura da saia

en: Skirt loops
pt_BR: Voltas da saia

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
pt_BR: O Slic3r pode carregar arquivos de código G para um host de impressora. Esse campo deve conter o tipo do host.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
pt_BR: O Slic3r pode carregar arquivos de código G para um host de impressora. Esse campo deve conter a chave de API ou a senha necessária para autenticação.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
pt_BR: O Slic3r pode carregar arquivos de código G para um host de impressora. Esse campo deve conter o nome do host, endereço IP ou URL da instância do host da impressora. O host de impressão por trás do HAProxy com autenticação básica habilitada pode ser acessado inserindo o nome de usuário e a senha na URL no seguinte formato: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
pt_BR: O Slic3r foi criado por Alessandro Ranellucci com a ajuda de muitos outros colaboradores.

en: Slice all
pt_BR: Fatiar tudo

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
pt_BR: Fatie todas as placas para obter estimativa de tempo e filamento

en: Slice gap closing radius
pt_BR: Raio de fechamento da lacuna de corte

en: Slice ok.
pt_BR: Fatiação ok.

en: Slice plate
pt_BR: Fatiar mesa

en: Sliced Info
pt_BR: Informações fatiadas

en: Sliced file
pt_BR: Arquivo fatiado

en: Slicer default
pt_BR: Padrão do Slicer

en: Slicing
pt_BR: Fatiar

en: Slicing Canceled
pt_BR: Corte cancelado

en: Slicing Mode
pt_BR: Modo de fatiamento

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
pt_BR: Tabela de parâmetros de fatiamento
    Você sabia que pode visualizar todos os objetos/peças em uma tabela e alterar as configurações de cada objeto/peça?

en: Slicing Plate %d
pt_BR: Placa de corte %d

en: Slicing Plate 1
pt_BR: Placa de Fatiar 1

en: Slicing Result
pt_BR: Resultado do fatiamento

en: Slicing complete
pt_BR: Fatiamento concluído

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
pt_BR: Altura de corte para cada camada. Uma altura menor da camada significa mais precisão e maior tempo de impressão

en: Slicing mesh
pt_BR: Malha de corte

en: Slope
pt_BR: Declive

en: Slow down by height
pt_BR: Diminua a velocidade por altura

en: Slow down for overhang
pt_BR: Desacelere para saliências

en: Slow printing down for better layer cooling
pt_BR: Impressão lenta para melhor resfriamento da camada

en: Small perimeter threshold
pt_BR: Limite de perímetro pequeno

en: Small perimeters
pt_BR: Pequenos perímetros

en: Smaller linear and angular deflections result in higher-quality transformations but increase the processing time.
pt_BR: Deflexões lineares e angulares menores resultam em transformações de alta qualidade, mas aumentam o tempo de processamento.

en: Smart fill
pt_BR: Preenchimento inteligente

en: Smart fill angle
pt_BR: Ângulo de preenchimento inteligente

en: Smart scarf seam application
pt_BR: Aplicação de costura de cachecol inteligente

en: Smooth
pt_BR: Suave

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
pt_BR: Placa PEI lisa/placa de alta temperatura

en: Smooth Spiral
pt_BR: Espiral lisa

en: Smooth Spiral smoothes out X and Y moves as wellresulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
pt_BR: A espiral suave também suaviza os movimentos de X e Y, resultando em nenhuma costura visível, mesmo nas direções XY em paredes que não são verticais.

en: Smooth coefficient
pt_BR: Coeficiente suave

en: Smooth mode for timelapse is enabled, but the prime tower is off, which may cause print defects. Please enable the prime tower, re-slice and print again.
pt_BR: O modo suave para timelapse está habilitado, mas a torre principal está desligada, o que pode causar defeitos de impressão. Habilite a torre principal, fatie novamente e imprima novamente.

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
pt_BR: O modo suave de lapso de tempo não é suportado quando a sequência “por objeto” está ativada.

en: Smooth speed discontinuity area
pt_BR: Área de descontinuidade de velocidade suave

en: Smoothing
pt_BR: Suavizado

en: Smoothing outwall speed in z direction to get better surface quality. Print time will increases. This does not work on spiral vase mode.
pt_BR: Suavizando a velocidade da parede externa na direção z para obter melhor qualidade de superfície. O tempo de impressão aumentará. Isso não funciona no modo vaso espiral.

en: Smoothing wall speed along Z(experimental)
pt_BR: Suavização da velocidade da parede ao longo de Z(experimental)

en: Smoothing z direction speed
pt_BR: Suavização da velocidade na direção z

en: Snap
pt_BR: Capturar tela

en: Snap global parameters
pt_BR: Ajustar parâmetros globais

en: Snug
pt_BR: Confortável

en: Softening temperature
pt_BR: Temperatura de amolecimento

[ctx: Software]
en: Update
pt_BR: Update now

en: Software has New version.
pt_BR: O software tem uma nova versão.

en: Solid infill filament
pt_BR: Filamento para preenchimento sólido

en: Soluble material
pt_BR: Material solúvel

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
pt_BR: O material solúvel é comumente usado para suporte de impressão e interface de suporte

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
pt_BR: Essa é a quantidade de filamento na extrusora que é puxada para trás para evitar vazamento durante longas distâncias de viagem. Defina como 0 para desativar a retração.

en: Some connectors are overlapped
pt_BR: Alguns conectores estão sobrepostos

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
pt_BR: Algumas predefinições existentes falharam ao serem criadas, como segue:

en: Some faces don't have color defined.
pt_BR: Algumas faces não possuem cor definida.

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
pt_BR: Falha no upload de algumas de suas imagens. Você gostaria de redirecionar para a página da web para avaliação?

en: Some presets are modified.
pt_BR: Algumas predefinições são modificadas.

en: Some values have been replaced. Please check them:
pt_BR: Alguns valores foram substituídos. Por favor, verifique-os:

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Spacing between support lines
pt_BR: Espaçamento entre as linhas de suporte

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
pt_BR: Esse é o espaçamento das linhas inferiores da interface. 0 significa interface sólida.Esse é o espaçamento das linhas inferiores da interface. 0 significa interface sólida.Esse é o espaçamento das linhas inferiores da interface. 0 significa interface sólida.Esse é o espaçamento das linhas inferiores da interface. 0 significa interface sólida. Esse é o espaçamento das linhas inferiores da interface. 0 significa interface sólida.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
pt_BR: Esse é o espaçamento das linhas da interface. 0 significa interface sólida.

en: Spaghetti Detection
pt_BR: Detecção de espaguete

en: Sparse infill
pt_BR: Preenchimento interno

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
pt_BR: A área de preenchimento interior, menor que o valor limite, é substituída por preenchimento sólido interno

en: Sparse infill density
pt_BR: Densidade de preenchimento esparsa

en: Sparse infill filament
pt_BR: Filamento com padrão de preenchimento esparso

en: Sparse infill pattern
pt_BR: Padrão de preenchimento esparso

en: Special cooling fan speed for the first certain layers
pt_BR: Velocidade especial do ventilador de resfriamento para as primeiras camadas específicas

en: Special cooling settings
pt_BR: Configurações especiais de resfriamento

en: Special mode
pt_BR: Modo especial

en: Specify number of colors:
pt_BR: Especifique o número de cores:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
pt_BR: Especifique a URL da interface de usuário do seu dispositivo se ela não for igual a print_host

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Speed (mm/s)
pt_BR: Velocidade (mm/s)

en: Speed at ending height
pt_BR: Velocidade na altura final

en: Speed at starting height
pt_BR: Velocidade na altura inicial

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
pt_BR: Velocidade para recarregar o filamento na extrusora: 0 significa a mesma velocidade da retração

en: Speed for vertical shells with overhang regions. If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe internal solid infill speed above
pt_BR: Velocidade para conchas verticais com regiões salientes. Se expresso como porcentagem (por exemplo: 80%), será calculado com base na velocidade interna de preenchimento de sólidos acima

en: Speed limitation
pt_BR: Limitação de velocidade

en: Speed of 100%% overhang wall which has 0 overlap with the lower layer.
pt_BR: Velocidade de 100%% parede saliente que não tem sobreposição com a camada inferior.

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
pt_BR: Velocidade do ventilador auxiliar de resfriamento sem selagem. O ventilador auxiliar funcionará nesta velocidade durante a impressão, exceto nos primeiros vários camadas definidas sem camadas de resfriamento.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
pt_BR: Velocidade do ventilador de resfriamento da peça auxiliar. O ventilador auxiliar funcionará nessa velocidade durante a impressão, exceto nas primeiras camadas, que são definidas por nenhuma camada de resfriamento

en: Speed of bridge and completely overhang wall
pt_BR: Essa é a velocidade de pontes e paredes 100% salientes.

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
pt_BR: Velocidade do ventilador de exaustão durante a impressão. Essa velocidade substituirá a velocidade no .gcode personalizado do filamento

en: Speed of exhuast fan after printing completes
pt_BR: Velocidade do ventilador exhuast após a conclusão da impressão

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
pt_BR: Velocidade de preenchimento da lacuna. A lacuna geralmente tem uma largura de linha irregular e deve ser impressa mais lentamente

en: Speed of initial layer except the solid infill part
pt_BR: Velocidade da camada inicial, exceto a parte sólida de preenchimento

en: Speed of inner wall
pt_BR: Velocidade da parede interna

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
pt_BR: Velocidade de preenchimento interno sólido, não da superfície superior e inferior

en: Speed of internal sparse infill
pt_BR: Velocidade de preenchimento interno esparso

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
pt_BR: Essa é a velocidade de impressão para as paredes externas das peças. Geralmente são impressos mais lentamente do que as paredes internas para maior qualidade.

en: Speed of retractions
pt_BR: Velocidade das retrações

en: Speed of solid infill part of initial layer
pt_BR: Velocidade do preenchimento sólido da parte inicial

en: Speed of support
pt_BR: Velocidade de suporte

en: Speed of support interface
pt_BR: Velocidade da interface de suporte

en: Speed of top surface infill which is solid
pt_BR: Velocidade de preenchimento da superfície superior que é sólida

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
pt_BR: Velocidade de deslocamento mais rápida e sem extrusão

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
pt_BR: Acelere sua impressão com Adaptive Layer Height
    Você sabia que pode imprimir um modelo ainda mais rápido usando a opção Adaptive Layer Height? Confira!

en: Speed:
pt_BR: Velocidade:

en: Speed:
pt_BR: Velocidade:

en: Sphere
pt_BR: Esfera

en: Spiral
pt_BR: Espiral

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, clumping detection by probing is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0, timelapse type is traditional and smoothing wall speed in z direction is false.
pt_BR: O modo espiral só funciona quando os loops de parede são 1, o suporte está desabilitado, a detecção de aglomeração por sondagem está desabilitada, as camadas de casca superior são 0, a densidade de preenchimento esparso é 0, o tipo de timelapse é tradicional e a velocidade de suavização da parede na direção z é falsa.

en: Spiral vase
pt_BR: Vaso em espiral

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
pt_BR: A espiralização suaviza os movimentos z do contorno externo. E transforma um modelo sólido em uma única impressão de parede com camadas inferiores sólidas. O modelo final gerado não tem costura

en: Split
pt_BR: Dividir

en: Split compound and compsolid into multiple objects
pt_BR: Divida o composto e o compólido em vários objetos

en: Split the selected object
pt_BR: Dividir o objeto selecionado

en: Split the selected object into multiple objects
pt_BR: Dividir o objeto selecionado em vários objetos

en: Split the selected object into multiple parts
pt_BR: Dividir o objeto selecionado em várias partes

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
pt_BR: Dividir em objetos/partes
    Você sabia que pode dividir um objeto grande em pequenos para facilitar a coloração ou a impressão?

en: Split to objects
pt_BR: Dividir em objetos

en: Split to parts
pt_BR: Dividir em partes

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
pt_BR: Divida suas impressões em placas
    Você sabia que é possível dividir um modelo com muitas peças em chapas individuais prontas para impressão? Isso simplificará o processo de acompanhar todas as peças.

en: Sport
pt_BR: Esportivo

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
pt_BR: Empilhe objetos
    Você sabia que é possível empilhar objetos como um todo?

en: Stack overflow
pt_BR: Estouro de pilha

en: Stainless Steel
pt_BR: Aço inoxidável

en: Stainless steel
pt_BR: Aço inoxidável

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Standard Flow
pt_BR: Fluxo Padrão

en: Standard Mode
pt_BR: Modo Padrão

en: Standard profile for 0.16mm layer height, prioritizing speed.
pt_BR: Perfil padrão para altura de camada de 0.16 mm, priorizando a velocidade.

en: Standard profile for 0.4mm nozzle, prioritizing speed.
pt_BR: Perfil padrão para bico de 0.4 mm, priorizando a velocidade.

en: Standard profile for 0.6mm nozzle, prioritizing speed.
pt_BR: Perfil padrão para bico de 0.6 mm, priorizando a velocidade.

en: Standard profile for 0.8mm nozzle, prioritizing speed.
pt_BR: Perfil padrão para bico de 0.8 mm, priorizando a velocidade.

en: Start Calibration
pt_BR: Iniciar calibração

en: Start G-code
pt_BR: Iniciar g-code

en: Start G-code when start the printing of this filament
pt_BR: Inicie o g-code ao iniciar a impressão deste filamento

en: Start G-code when start the whole printing
pt_BR: Inicie o g-code ao iniciar toda a impressão

en: Start Optimization
pt_BR: Iniciar otimização

en: Start PA:
pt_BR: Iniciar PA:

en: Start Simulation
pt_BR: Iniciar simulação

en: Start Test Multi-Thread
pt_BR: Inicie o teste Multi-Thread

en: Start Test Single-Thread
pt_BR: Iniciar teste de linha única

en: Start a new project
pt_BR: Comece um novo projeto

en: Start a new window
pt_BR: Iniciar uma nova janela

en: Start calibration
pt_BR: Iniciar calibração

en: Start end points
pt_BR: Pontos finais iniciais

en: Start retraction length:
pt_BR: Comprimento inicial da retração:

en: Start speed:
pt_BR: Velocidade inicial:

en: Start temp:
pt_BR: Temperatura inicial:

en: Start volumetric speed:
pt_BR: Velocidade volumétrica inicial:

en: Starting height
pt_BR: Altura inicial

en: Statement about User Experience Improvement Program
pt_BR: Declaração sobre o Programa de Melhoria da Experiência do Usuário

en: Statement on User Experience Improvement Plan
pt_BR: Declaração sobre o Plano de Melhoria da Experiência do Usuário

en: Statistics of All Plates
pt_BR: Estatísticas de todas as placas

en: Status
pt_BR: Estado

en: Step
pt_BR: Passo

en: Step 1
pt_BR: Passo 1

en: Step 2
pt_BR: Passo 2

en: Step 3
pt_BR: Passo 3

en: Step file import parameters
pt_BR: Parâmetros de importação do arquivo de etapas

en: Still print by object?
pt_BR: Ainda imprime por objeto?

en: Still turn it Off
pt_BR: Ainda desligue-o

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop Drying
pt_BR: Pare de secar

en: Stop Printing
pt_BR: Parar impressão

en: Stop them and continue anyway?
pt_BR: Pare com eles e continue mesmo assim?

en: Stops heating automatically after 5 mins of idle to ensure safety.
pt_BR: Para o aquecimento automaticamente após 5 minutos de inatividade para garantir a segurança.

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: Storage Abnormal
pt_BR: Armazenamento anormal

en: Storage is not available or is in read-only mode.
pt_BR: O armazenamento não está disponível ou está em modo somente leitura.

en: Storage needs to be inserted before printing via LAN.
pt_BR: O armazenamento precisa ser inserido antes da impressão via LAN.

en: Storage needs to be inserted before printing.
pt_BR: O armazenamento precisa ser inserido antes da impressão.

en: Storage needs to be inserted before send to printer.
pt_BR: O armazenamento precisa ser inserido antes de ser enviado para a impressora.

en: Storage needs to be inserted before sending to printer.
pt_BR: O armazenamento precisa ser inserido antes de ser enviado para a impressora.

en: Storage needs to be inserted to record timelapse.
pt_BR: É necessário inserir armazenamento para gravar o timelapse.

en: Store Sent Files on External Storage
pt_BR: Armazenar arquivos enviados em armazenamento externo

en: Strength
pt_BR: Força

en: Strength profile for 0.6mm nozzle, prioritizing strength.
pt_BR: Perfil de resistência para bico de 0.6 mm, priorizando a resistência.

en: Strength profile for 0.8mm nozzle, prioritizing strength.
pt_BR: Perfil de resistência para bico de 0.8 mm, priorizando a resistência.

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
pt_BR: O traço da forma (%1%) não suportado: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
pt_BR: O traço da forma (%1%) é muito fino (a largura mínima é %2% mm).

en: Strong cooling mode is suitable for printing PLA/TPU materials. In this mode, the printouts will be fully cooled.
pt_BR: O modo de resfriamento forte é adequado para imprimir materiais PLA/TPU. Nesse modo, as impressões serão totalmente resfriadas.

en: Stronger parts, less warping, faster prints - powered by fast physics-based FEM simulation
pt_BR: Peças mais resistentes, menos deformações, impressões mais rápidas - impulsionadas pela simulação FEM rápida baseada em física

en: Studio Version:
pt_BR: Versão de estúdio:

en: Studio has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
pt_BR: O Studio detectou que a função de sincronização predefinida do usuário não está ativada, o que pode resultar em configurações de filamento mal sucedidas na página do dispositivo. 
    Clique em “Sincronizar predefinições do usuário” para ativar a função de sincronização.

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
pt_BR: O Studio lembrará a placa de montagem selecionada pela última vez para determinado modelo de impressora.

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in QIDI Studio > Preferences
pt_BR: O Studio recalculava seus volumes de descarga sempre que a cor dos filamentos mudava ou os filamentos mudavam. Você pode desativar o cálculo automático no QIDI Studio > Preferências

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Style "%1%" can't be used and will be removed from a list.
pt_BR: O estilo "%1%" não pode ser usado e será removido da lista.

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs. Organic style will produce more organic shaped tree structure and less interfaces which makes it easer to be removed. The default style is organic tree for most cases, and hybrid tree if adaptive layer height or soluble interface is enabled.
pt_BR: Estilo e formato do suporte. Para suporte normal, projetar os suportes em uma grade regular criará suportes mais estáveis ​​(padrão), enquanto torres de suporte justas economizarão material e reduzirão a cicatrização de objetos.
    Para suporte de árvore, o estilo fino mesclará galhos de forma mais agressiva e economizará muito material, o estilo forte criará uma estrutura de suporte maior e mais forte e usará mais materiais, enquanto o estilo híbrido é a combinação de árvore fina e suporte normal com nós normais sob grandes saliências planas. O estilo orgânico produzirá uma estrutura de árvore com formato mais orgânico e menos interfaces, o que a torna mais fácil de ser removida. O estilo padrão é árvore orgânica para a maioria dos casos e árvore híbrida se a altura da camada adaptável ou a interface solúvel estiverem habilitadas.

en: Style name
pt_BR: Nome do estilo

en: Sub merge
pt_BR: Subfusão

en: Sub-merged body
pt_BR: Corpo submerso

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
pt_BR: Subtrair uma parte
    Você sabia que é possível subtrair uma malha de outra usando o modificador de parte negativa? Dessa forma, você pode, por exemplo, criar furos facilmente redimensionáveis diretamente no QIDI Studio. Leia mais na documentação.

en: Success to get history result
pt_BR: Sucesso para obter o resultado histórico

en: Success!
pt_BR: Sucesso

en: Successfully executed post-processing script
pt_BR: Script de pós-processamento executado com sucesso

en: Successfully obtained PAT.
pt_BR: PAT obtido com sucesso.

en: Successfully sent. Close current page in %s s
pt_BR: Enviado com sucesso. Fechar a página atual em %s s

en: Successfully sent. Close current page in %s s.
pt_BR: Enviado com sucesso. Fechando página atual em %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %s s.
pt_BR: Enviado com sucesso. Será redirecionado automaticamente para a página do dispositivo em %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
pt_BR: Enviado com sucesso. Saltará automaticamente para a página do dispositivo em %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
pt_BR: Enviado com sucesso. Saltará automaticamente para a próxima página em %s s

en: Successfully synchronized color and type of filament from printer.
pt_BR: Cor e tipo de filamento da impressora sincronizados com sucesso.

en: Successfully synchronized nozzle and AMS number information.
pt_BR: Informações do bico e do número AMS sincronizadas com sucesso.

en: Successfully synchronized nozzle information.
pt_BR: Informações do bico sincronizadas com sucesso.

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
pt_BR: Desmontado com sucesso. O dispositivo %s (%s) agora pode ser removido com segurança do computador.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
pt_BR: Sugestão: volume de lavagem na faixa [%d,%d]

en: Summary
pt_BR: Sumário

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Support Blocker
pt_BR: Bloqueador de suporte

en: Support Cubic
pt_BR: Suporte Cubic

en: Support Enforcer
pt_BR: Reforço de suporte

en: Support Generated
pt_BR: Suporte gerado

en: Support beta version update.
pt_BR: Suporte a atualização da versão beta.

en: Support control box temperature
pt_BR: Temperatura do módulo de controle de suportes

en: Support control chamber temperature
pt_BR: Suporte para controlar a temperatura da câmara

en: Support critical regions only
pt_BR: Ofereça suporte somente a regiões críticas

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
pt_BR: Os reforços de suporte são usados, mas o suporte não está ativado. Ative o suporte.

en: Support filament
pt_BR: Filamento para suportes

en: Support interface
pt_BR: Interface de suporte

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
pt_BR: A camada de suporte usa a altura da camada independente da camada do objeto. Isso serve para oferecer suporte à personalização do z-gap e economizar tempo de impressão. Essa opção será inválida quando a torre principal estiver ativada.

en: Support material
pt_BR: Material de suporte

en: Support material is commonly used to print support and support interface
pt_BR: O material de suporte é comumente usado para imprimir interfaces de suporte e suporte.

en: Support multi bed types
pt_BR: Suporte para múltiplos tipos de cama

en: Support painting
pt_BR: Pintura de suporte

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
pt_BR: Pintura de suporte
    Você sabia que pode pintar a localização de seus suportes? Esse recurso facilita a colocação do material de suporte somente nas seções do modelo que realmente precisam dele.

en: Support transition
pt_BR: Transição de suporte

en: Support wall loops
pt_BR: Alças de parede de suporte

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
pt_BR: O suporte será gerado para saliências cujo ângulo de inclinação esteja abaixo do limite.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
pt_BR: Suporte/Pintura a cores: ajuste o raio da caneta

en: Support/Color Painting: adjust section position
pt_BR: Suporte/Pintura a cores: ajuste a posição da seção

en: Support/object first layer gap
pt_BR: Lacuna na primeira camada de suporte/objeto

en: Support/object xy distance
pt_BR: Suporte/distância xy do objeto

en: Support/raft base
pt_BR: Suporte/raft base

en: Support/raft interface
pt_BR: Suporte/Interface do raft

en: Supported range: 180°C - 350°C
pt_BR: Faixa suportada: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
pt_BR: Pintura de suporte

en: Supports silent mode
pt_BR: Suporta o modo silencioso

en: Surround
pt_BR: Envolva

en: Surround projection by char
pt_BR: Projeção surround por caractere

en: Surround surface
pt_BR: Superfície envolvente

en: Swap Y/Z axes
pt_BR: Trocar eixos Y/Z

en: Switch cloud environment, Please login again!
pt_BR: Alterne o ambiente de nuvem, faça login novamente!

en: Switch diameter
pt_BR: Diâmetro do interruptor

en: Switch now
pt_BR: Mude agora

en: Switch tab page
pt_BR: Alternar página da guia

en: Switch to 3mf model files.
pt_BR: Mude para arquivos de modelo 3mf.

en: Switch to Device tab
pt_BR: Mudar para a aba Dispositivo

en: Switch to normal mode
pt_BR: Alternar para o modo normal

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
pt_BR: Alterne para o modo de configuração por objeto para editar as configurações do modificador.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
pt_BR: Alterne para o modo de configuração por objeto para editar as configurações do processo dos objetos selecionados.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
pt_BR: Mudar para o padrão retilíneo?
    Sim - mude para o padrão retilíneo
    Não - redefina a densidade para o valor padrão diferente de 100%

en: Switch to silent mode
pt_BR: Alternar para o modo silencioso

en: Switch to timelapse files.
pt_BR: Mude para arquivos de lapso de tempo.

en: Switch to video files.
pt_BR: Mude para arquivos de vídeo.

en: Switching
pt_BR: Alternando

en: Switching application language
pt_BR: Alternando o idioma do aplicativo

en: Switching application language while some presets are modified.
pt_BR: Alternar o idioma do aplicativo enquanto algumas predefinições são modificadas.

en: Switching failed
pt_BR: Falha na troca.

en: Switching the language requires application restart.
pt_BR: Mudar o idioma exige a reinicialização do aplicativo.

en: Switching to a printer with different extruder types or numbers will discard or reset changes to extruder or multi-nozzle-related parameters.
pt_BR: Mudar para uma impressora com diferentes tipos ou números de extrusora descartará ou redefinirá as alterações nos parâmetros relacionados à extrusora ou aos múltiplos bicos.

en: Switching...
pt_BR: Alternando

en: Symmetric infill y axis
pt_BR: Eixo y de preenchimento simétrico

en: Sync
pt_BR: Sincronizar

en: Sync AMS and nozzle information
pt_BR: Sincronize informações do AMS e do bocal

en: Sync Box information
pt_BR: Sincronizar informações da BOX

en: Sync extruder infomation
pt_BR: Sincronizar informações da extrusora

en: Sync filaments with AMS
pt_BR: Sincronize filamentos com AMS

en: Sync info
pt_BR: Sincronizar informações

en: Sync now
pt_BR: Sincronizar agora

en: Sync printer information
pt_BR: Sincronizar informações da impressora

en: Sync settings
pt_BR: Configurações de sincronização

en: Sync user presets
pt_BR: Sincronizar predefinições do usuário

[ctx: Sync_AMS]
en: Plate
pt_BR: Placa

[ctx: Sync_Nozzle_AMS]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Synchronization
pt_BR: Sincronização

en: Synchronization of different extruder drives or nozzle volume types is not supported.
pt_BR: Sincronização de diferentes acionamentos de extrusora ou tipos de volume do bico não é suportada.

en: Synchronize AMS Filament Information
pt_BR: Sincronizar informações do filamento AMS

en: Synchronize Box Filament Information
pt_BR: Sincronizar informações de filamento da BOX

en: Synchronize Filament Information
pt_BR: Sincronizar informações do filamento

en: Synchronize filament list from AMS
pt_BR: Sincronizar lista de filamentos do AMS

en: Synchronize filament list from BOX.
pt_BR: Sincronizar lista de filamentos da BOX.

en: Synchronize now
pt_BR: SINCRONIZAR AGORA

en: Synchronize nozzle and AMS information
pt_BR: Sincronizar informações do bico e do AMS

en: Synchronize nozzle information and the number of AMS
pt_BR: Sincronizar informações do bico e o número de AMS

en: Synchronize nozzle information and the number of BOX
pt_BR: Sincronizar informações do bico e o número de BOX

en: Synchronize the modification of parameters to the corresponding parameters of another extruder.
pt_BR: Sincronizar a modificação de parâmetros com os parâmetros correspondentes de outra extrusora.

en: Synchronizing AMS filaments will discard your modified but unsaved filament presets.
    Are you sure you want to continue?
pt_BR: Sincronizar filamentos AMS descartará suas predefinições de filamentos modificadas, mas não salvas.
    Tem certeza de que deseja continuar?

en: Synchronizing Helio
pt_BR: Sincronizando Helio

en: Synchronizing device information
pt_BR: Sincronizando informações do dispositivo

en: Synchronizing device information time out
pt_BR: A sincronização das informações do dispositivo atingiu o tempo limite

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
pt_BR: Sincronizando os resultados da impressão. Tente novamente alguns segundos depois.

en: System
pt_BR: Sistema

en: System Version:
pt_BR: Versão do sistema:

en: System presets
pt_BR: Predefinições do sistema

en: TPU 90A/TPU 85A is too soft and does not support automatic Flow Dynamics calibration.
pt_BR: TPU 90A/TPU 85A é muito macio e não suporta calibração automática de Dinâmica de Fluxo
    .

en: TPU is not supported by AMS.
pt_BR: A TPU não é suportada pelo AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
pt_BR: A TPU não é compatível com a calibração automática da dinâmica de fluxo.

en: TQI Limits Explained
    -100 → too cold: tensile strength is ~50 % lower than parts printed at the ideal 0 (ASTM D638 dog-bone tests). +100 → too hot: layers stay molten and may sag or collapse. Keep regions near 0 for peak strength and accuracy.
pt_BR: Limites do TQI explicados
    -100 → muito frio: a resistência à tração é ~50% menor do que as peças impressas no 0 ideal (testes de osso de cachorro ASTM D638). +100 → muito quente: as camadas permanecem fundidas e podem ceder ou colapsar. Mantenha as regiões próximas a 0 para obter o máximo de resistência e precisão.

en: Task Name
pt_BR: Nome da tarefa

en: Task Sending
pt_BR: Envio de tarefas

en: Task Sent
pt_BR: Tarefa enviada

en: Task Status
pt_BR: Status da tarefa

en: Task canceled
pt_BR: Tarefa cancelada

en: Task canceled.
pt_BR: Tarefa cancelada.

en: Temp step:
pt_BR: Etapa de temperatura:

en: Temperature
pt_BR: Temperatura

en: Temperature (°C)
pt_BR: Temperatura (°C)

en: Temperature Calibration
pt_BR: Calibração de temperatura

en: Temperature calibration
pt_BR: Calibração de temperatura

en: Temperature drop before entering filament tower
pt_BR: Queda de temperatura antes de entrar na torre de filament

en: Temperature variation
pt_BR: Variação de temperatura

en: Temperature:
pt_BR: Temperatura:

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Template Custom G-code
pt_BR: Modelo de código G personalizado

en: Temporarily closed because there is no operation for a while.
pt_BR: Temporariamente fechado porque não há atividade por um tempo.

en: Temporarily closed because there is no printing for a while.
pt_BR: Fechado temporariamente porque não há impressão há algum tempo.

en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e Condições

en: Terms of Use of Helio Additive
pt_BR: Termos de Uso do Helio Additive

en: Test
pt_BR: Teste

en: Test Bing.com
pt_BR: Teste o Bing.com

en: Test HTTP
pt_BR: Teste HTTP

en: Test HTTP Service:
pt_BR: Teste o serviço HTTP:

en: Test Plugin Download:
pt_BR: Download do plugin de teste:

en: Test QIDITech
pt_BR: Teste o QIDITech

en: Test QIDITech:
pt_BR: Teste o QIDITech:

en: Test Storage Download:
pt_BR: Download do armazenamento de teste:

en: Test Storage Upgrade:
pt_BR: Atualização de armazenamento de teste:

en: Test Storage Upload
pt_BR: Upload de armazenamento de teste

en: Test Storage Upload:
pt_BR: Upload de armazenamento de teste:

en: Test bing.com:
pt_BR: Teste bing.com:

en: Test plugin download
pt_BR: Download do plugin de teste

en: Test storage
pt_BR: Armazenamento de testes

en: Test storage download
pt_BR: Teste o download do armazenamento

en: Test storage upgrade
pt_BR: Teste a atualização do armazenamento

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Gap
pt_BR: Lacuna de texto

en: Text doesn't show current horizontal alignment.
pt_BR: O texto não mostra o alinhamento horizontal atual.

en: Text gap
pt_BR: Lacuna de texto

en: Text mesh ie empty.
pt_BR: A malha de texto está vazia.

en: Text shape
pt_BR: Forma do texto

en: Texture
pt_BR: Textura

en: Textured PEI Plate
pt_BR: Placa PEI texturizada

en: Thank you for purchasing a QIDI Tech device.Before using your QIDI Tech device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Tech device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Tech Privacy Policy, please do not use QIDI Tech equipment and services.
pt_BR: Obrigado por adquirir um dispositivo da QIDI Tech. Antes de usar seu dispositivo da QIDI Tech, leia os termos e condições. Ao clicar para concordar com o uso do seu dispositivo da QIDI Tech, você concorda em cumprir a Política de Privacidade e os Termos de Uso (coletivamente, os "Termos"). Se você não estiver de acordo ou não concordar com a Política de Privacidade da QIDI Tech, por favor, não use os equipamentos e serviços da QIDI Tech.

en: The %s diameter(%.1fmm) of current printer doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
pt_BR: O diâmetro %s(%.1fmm) da impressora atual não corresponde ao arquivo de fatiamento (%.1fmm). Certifique-se de que o bico instalado corresponde às configurações na impressora e, em seguida, defina a predefinição da impressora correspondente ao fatiar.

en: The %s nozzle can not print %s.
pt_BR: O bico %s não consegue imprimir %s.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
pt_BR: A pasta %s' já existe no diretório atual. Você quer limpá-lo e reconstruí-lo.
    Caso contrário, um sufixo de hora será adicionado e você poderá modificar o nome após a criação.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
pt_BR: O arquivo.gcode.3mf não contém dados de código G. Fatie com o QIDIStudio e exporte um novo arquivo .gcode.3mf.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
pt_BR: A versão do arquivo 3mf está na versão beta e é mais recente do que a versão atual do QIDI Studio.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
pt_BR: A versão do arquivo 3mf é mais recente do que a versão atual do QIDI Studio.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
pt_BR: O 3mf tem as seguintes predefinições personalizadas de filamento ou impressora:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
pt_BR: O 3mf tem os seguintes códigos G modificados em predefinições de filamento ou impressora:

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
pt_BR: O 3mf foi gerado por uma versão antiga do QIDI Studio, carregando apenas dados de geometria.O 3mf foi gerado por uma versão antiga do QIDI Studio, carregando apenas dados de geometria.O 3mf foi gerado por uma versão antiga do QIDI Studio, carregando apenas dados de geometria.O 3mf foi gerado por uma versão antiga do QIDI Studio, carregando apenas dados de geometria.O 3mf foi gerado por uma versão antiga do QIDI Studio, carregando apenas dados de geometria.

en: The 3mf is not from QIDI Tech, load geometry data only.
pt_BR: O 3mf não é do QIDI Tech, carregue apenas dados de geometria.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
pt_BR: O AMS lerá automaticamente as informações do filamento ao inserir um novo carretel de filamento da QIDI Tech. Isso leva cerca de 20 segundos.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
pt_BR: O AMS lerá automaticamente as informações do filamento inserido na inicialização. Levará cerca de 1 minuto. O processo de leitura irá girar os carretéis de filamento.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
pt_BR: O AMS não lê automaticamente as informações do filamento inserido durante a inicialização e continuará a usar as informações gravadas antes do último desligamento.

en: The BOX will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
pt_BR: O BOX lerá automaticamente as informações do filamento ao inserir um novo filamento QIDI Tech. Isso leva cerca de 20 segundos.

en: The BOX will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
pt_BR: Na inicialização, o BOX lerá automaticamente as informações do filamento inserido. Levará cerca de 1 minuto. O processo de leitura fará girar os carretéis de filamento.

en: The Config can not be loaded.
pt_BR: A configuração não pode ser carregada.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
pt_BR: O nome do filamento %s que você criou já existe. 
    Se você continuar criando, a predefinição criada será exibida com seu nome completo. Você quer continuar?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
pt_BR: O QIDI Studio precisa de uma atualização

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech website.
pt_BR: A versão do QIDI Studio é muito antiga para habilitar o serviço em nuvem. Faça o download da versão mais recente no site do QIDI Tech.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
pt_BR: O arquivo SLA não contém nenhuma predefinição. Ative algumas predefinições de impressora de SLA antes de importar esse arquivo de SLA.

en: The Seal button is primarily used to control the auxiliary component cooling fan to balance the chamber temperature.
pt_BR: O botão Seal é usado principalmente para controlar o ventilador de resfriamento do componente auxiliar para equilibrar a temperatura da câmara.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
pt_BR: Atualmente, a torre de purga só é suportada com o endereçamento relativo da extrusora (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
pt_BR: A opção Limpar não está disponível ao usar o modo Retração do Firmware.
    
    Devo desativá-lo para ativar a retração do firmware?

en: The acceleration of travel except initial layer
pt_BR: A aceleração da viagem, exceto a camada inicial

en: The acceleration of travel of initial layer
pt_BR: A aceleração do percurso da camada inicial

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
pt_BR: Os volumes reais de descarga são iguais ao multiplicador de descarga multiplicado pelos volumes de descarga na tabela.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
pt_BR: A quantidade de material a ser extrudado durante o engomar. Em relação ao fluxo da altura normal da camada. Um valor muito alto resulta em superextrusão na superfície

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
pt_BR: O ângulo do diâmetro dos galhos conforme eles gradualmente se tornam mais grossos em direção à base. Um ângulo de 0 fará com que os galhos tenham espessura uniforme em todo o seu comprimento. Um pouco de ângulo pode aumentar a estabilidade do suporte da árvore.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
pt_BR: O aplicativo não pode ser executado normalmente porque sua versão do OpenGL é inferior a 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
pt_BR: A distância média entre os pontos aleatórios introduzidos em cada segmento de linha

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
pt_BR: O processo de calibração inclui dois tipos: calibração grosseira e calibração fina.
    Normalmente, primeiro usamos a calibração grosseira para obter um intervalo e, em seguida, realizamos a calibração fina para obter valores precisos. Você também pode usar diretamente os valores da calibração grosseira.
    Antes da calibração, você precisa selecionar a impressora que está usando, os consumíveis que precisam ser calibrados e o processo. Você pode selecioná-los diretamente no canto superior esquerdo da página atual.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
pt_BR: O programa de calibração detecta o status do seu dispositivo automaticamente para minimizar o desvio.
    Ele mantém o desempenho ideal do dispositivo.

en: The certificate has expired. Please check the time settings or update QIDI Studio and try again.
pt_BR: O certificado expirou. Verifique as configurações de horário ou atualize o QIDI Studio e tente novamente.

en: The certificate is no longer valid and the printing functions are unavailable. If you need printing. Please visit the official website at https://qidi3d.com/ to download and update.
pt_BR: O certificado não é mais válido e as funções de impressão estão indisponíveis. Se precisar imprimir. Visite o site oficial em https://qidi3d.com/ para baixar e atualizar.

en: The chamber temperature is too high, which may cause the filament to soften. Please wait until the chamber temperature drops below %d℃. You may open the front door or enable fans to cool down.
pt_BR: A temperatura da câmara está muito alta, o que pode fazer com que o filamento amoleça. Por favor, espere até que a temperatura da câmara caia abaixo de %d ℃. Você pode abrir a porta frontal ou permitir que os ventiladores esfriem.

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
pt_BR: A cor foi selecionada; você pode escolher OK
    para continuar ou ajustá-lo manualmente.

en: The configuration is up to date.
pt_BR: A configuração está atualizada.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
pt_BR: A configuração pode ser gerada por uma versão mais recente do QIDIStudio.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
pt_BR: O pacote de configuração foi alterado para o Guia de Configuração anterior

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
pt_BR: O pacote de configuração é incompatível com o aplicativo atual.
    %satualizará o pacote de configuração, caso contrário, não será possível iniciar

en: The connected printer does not match the currently selected printer. Please change the selected printer.
pt_BR: A impressora conectada não corresponde à impressora selecionada no momento. Por favor, altere a impressora selecionada.

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
pt_BR: A temperatura atual da câmara ou a temperatura alvo da câmara excede 45 ℃. Para evitar o entupimento da extrusora, não é permitido carregar filamentos de baixa temperatura (PLA/PETG/TPU).

en: The current filament doesn't support the E3D high-flow nozzle and can't be used.
pt_BR: O filamento atual não suporta o bico E3D de alto fluxo e não pode ser usado.

en: The current firmware supports a maximum of 16 materials. You can either reduce the number of materials to 16 or fewer on the Preparation Page, or try updating the firmware. If you are still restricted after the update, please wait for subsequent firmware support.
pt_BR: O firmware atual suporta no máximo 16 materiais. Você pode reduzir o número de materiais para 16 ou menos na Página de Preparação ou tentar atualizar o firmware. Se ainda houver restrições após a atualização, aguarde o suporte do firmware subsequente.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
pt_BR: A versão atual do firmware da impressora não suporta calibração.
    Atualize o firmware da impressora.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
pt_BR: A temperatura atual da cama quente é relativamente alta. O bocal pode ficar entupido ao imprimir esse filamento em um compartimento fechado. Abra a porta frontal e/ou remova o vidro superior.

en: The current nozzle diameter (%.1fmm) doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
pt_BR: O diâmetro atual do bico (%.1fmm) não corresponde ao arquivo de fatiamento (%.1fmm). Certifique-se de que o bico instalado corresponde às configurações na impressora e, em seguida, defina a predefinição da impressora correspondente ao fatiar.

en: The current nozzle mapping may produce an extra %0.2f g of waste.
pt_BR: O mapeamento atual do bico pode produzir um desperdício extra de %0.2f g.

en: The current print job cannot be skipped
pt_BR: O trabalho de impressão atual não pode ser pulado

en: The current printer does not support timelapse in Traditional Mode when printing By-Object.
pt_BR: A impressora atual não suporta timelapse no modo tradicional ao imprimir por objeto.

en: The current printer preset cannot be sliced using Helio.
pt_BR: O perfil atual da impressora não pode ser fatiado usando o Helio.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
pt_BR: O projeto atual tem alterações não salvas, salve-o antes de continuar?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
pt_BR: O projeto atual tem alterações não salvas; você gostaria de salvar antes de continuar?

en: The current settings produce a model that is too large. Please narrow the range or increase the step size. (Model size is proportional to (End - Start) / Step size.)
pt_BR: As configurações atuais produzem um modelo muito grande. Reduza o intervalo ou aumente o tamanho da etapa. (O tamanho do modelo é proporcional a (Fim - Início) / Tamanho da etapa).

en: The current style has been modified but not saved. Do you want to save it?
pt_BR: O estilo atual foi modificado, mas não foi salvo. Você quer salvá-lo?

en: The currently connected printer '%s', is a %s model but not consistent with preset in project file.
    To use this printer for printing, please switch the preset first.
pt_BR: A impressora atualmente conectada '%s', é um modelo %s, mas não consistente com a predefinição no arquivo de projeto.
    Para utilizar esta impressora para impressão, mude primeiro a predefinição.

en: The currently connected printer '%s', is a %s model.
    To use this printer for printing, please switch the printer model of project file to %s.
pt_BR: A impressora atualmente conectada '%s', é um modelo %s.
    Para usar esta impressora para impressão, mude o modelo de impressora do arquivo de projeto para %s.

en: The currently connected printer on the device page is not %s. Please switch to %s before syncing.
pt_BR: A impressora conectada atualmente na página do dispositivo não é uma %s. Por favor, troque para uma %s antes de sincronizar.

en: The currently selected machine preset is inconsistent with the connected printer type.
    Are you sure to continue syncing?
pt_BR: A predefinição da máquina atualmente selecionada é inconsistente com o tipo de impressora conectada.
    Tem certeza de que deseja continuar sincronizando?

en: The currently selected nozzle diameter of %s extruder does not match the actual nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
pt_BR: O diâmetro do bico selecionado atualmente da extrusora %s não corresponde ao diâmetro real do bico.
    Clique no botão Sync acima e reinicie a calibração.

en: The currently selected nozzle type of %s extruder does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
pt_BR: O tipo de bico selecionado atualmente da extrusora %s não corresponde ao tipo de bico da impressora real.
    Clique no botão Sync acima e reinicie a calibração.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
pt_BR: A aceleração padrão da impressão normal e do curso, exceto a camada inicial

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
pt_BR: O dispositivo não aguenta mais conversas. Tente novamente mais tarde.

en: The distance between the lines of ironing
pt_BR: A distância entre as linhas de passar a ferro

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
pt_BR: A distância do limite entre filamentos para gerar estrutura de intertravamento, medida em células. Poucas células resultarão em adesão ruim.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
pt_BR: A distância da parte externa de um modelo onde estruturas interligadas não serão geradas, medida em células.

en: The distance to keep the from the edges of ironing line. 0 means not apply.
pt_BR: Distância a ser mantida das bordas do varal. 0 significa não se aplicar.

en: The entered nozzle diameter is invalid, please re-enter:
pt_BR: O diâmetro do bico inserido é inválido, insira novamente:

en: The estimated printing time for 
    multi-color models may be inaccurate.
pt_BR: O tempo estimado de impressão para 
    modelos multicoloridos podem ser imprecisos.

en: The extruder must be selected.
pt_BR: A extrusora deve ser selecionada.

en: The failed test result has been dropped.
pt_BR: O resultado do teste que falhou foi descartado.

en: The fan controls the temperature during printing to improve print quality.The system automatically adjusts the fan's switch and speed according to different printing materials.
pt_BR: O ventilador controla a temperatura durante a impressão para melhorar a qualidade de impressão. O sistema ajusta automaticamente o interruptor e a velocidade do ventilador de acordo com os diferentes materiais de impressão.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
pt_BR: A opção de filamento não encontra a predefinição de filamento, selecione-a novamente

en: The filament grouping method for current plate is determined by the dropdown option at the slicing plate button.
pt_BR: O método de agrupamento de filamentos para a placa atual é determinado pela opção suspensa no botão de placa de corte.

en: The filament information in the BOX has changed. Please resynchronize it.
pt_BR: As informações do filamento na BOX foram alteradas. Por favor, ressincronize-as.

en: The filament is printable in extruder
pt_BR: O filamento é imprimível na extrusora

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. A random filament preset will be used.
pt_BR: O filamento pode não ser compatível com as configurações atuais da máquina. Uma predefinição de filamento aleatório será usada.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. Generic filament presets will be used.
pt_BR: O filamento pode não ser compatível com as configurações atuais da máquina. Predefinições genéricas de filamento serão usadas.

en: The filament model is unknown. A random filament preset will be used.
pt_BR: O modelo do filamento é desconhecido. Uma predefinição de filamento aleatório será usada.

en: The filament model is unknown. Generic filament presets will be used.
pt_BR: O modelo do filamento é desconhecido. Predefinições genéricas de filamento serão usadas.

en: The filament model is unknown. Still using the previous filament preset.
pt_BR: O modelo do filamento é desconhecido. Ainda usando a predefinição de filamento anterior.

en: The filament must be selected.
pt_BR: O filamento deve ser selecionado.

en: The filament on %s is unknown and may soften. Please set filament.
pt_BR: O filamento em%s é desconhecido e pode amolecer. Por favor, ajuste o filamento.

en: The filament on %s may soften. Please unload.
pt_BR: O filamento em%s pode amolecer. Por favor, descarregue.

en: The filament type setting of external spool is different from the filament in the slicing file.
pt_BR: A configuração do tipo de filamento do carretel externo é diferente do filamento no arquivo de fatiamento, o que pode causar problemas de impressão.

en: The filaments on the printer are all unknown types. Please go to the printer screen or software device page to set the filament type.
pt_BR: Os filamentos na impressora são todos tipos desconhecidos. Vá para a tela da impressora ou página do dispositivo de software para definir o tipo de filamento.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
pt_BR: O arquivo %s já existe
    Você quer substituí-lo?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
pt_BR: O arquivo %s foi enviado para o espaço de armazenamento da impressora e pode ser visualizado na impressora.

en: The file already exists, do you want to replace it?
pt_BR: O arquivo já existe; você deseja substituí-lo?

en: The file contains invalid vertex index.
pt_BR: O arquivo contém um índice de vértice inválido.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
pt_BR: O arquivo contém polígonos com menos de 2 vértices.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
pt_BR: O arquivo contém polígonos com mais de 4 vértices.

en: The file does not contain any geometry data.
pt_BR: O arquivo não contém nenhum dado de geometria.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
pt_BR: O arquivo excede %d MB, importe novamente.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
pt_BR: A versão do firmware está anormal. É necessário reparar e atualizar antes da impressão. Você quer atualizar agora? Você também pode atualizar mais tarde na impressora ou atualizar na próxima vez que iniciar o estúdio.

en: The firmware version of the printer is too low. Please update the firmware and try again.
pt_BR: A versão do firmware da impressora está muito baixa. Atualize o firmware e tente novamente.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
pt_BR: A taxa de fluxo definida por objeto, o significado é o mesmo que a taxa de fluxo.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
pt_BR: Os seguintes caracteres não são permitidos por um sistema de arquivos FAT:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
pt_BR: Os seguintes problemas ocorreram durante o processo de upload de imagens. Você quer ignorá-los?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
pt_BR: Os seguintes objetos têm uma camada inicial vazia e não podem ser impressos. Corte a parte inferior ou ative os suportes.

en: The following plates are skipped due to different arranging settings from global:
pt_BR: As placas a seguir são ignoradas devido a diferentes configurações de organização das globais:

en: The generic presets are conservatively tuned for compatibility with a wider range of filaments. For higher printing quality and speeds, please use QIDI filaments with QIDI presets.
pt_BR: As predefinições genéricas são ajustadas de forma conservadora para compatibilidade com uma gama mais ampla de filamentos. Para maior qualidade e velocidades de impressão, use filamentos QIDI com predefinições QIDI.

en: The hardness of current material (%s) exceeds the hardness of %s(%s). Please verify the nozzle or material settings and try again.
pt_BR: A dureza do material atual (%s ) excede a dureza de%s (%s ). Verifique as configurações do bico ou do material e tente novamente.

en: The heated bed's thermal preconditioning helps optimize the first layer print quality. Printing will start once preconditioning is complete.
pt_BR: O pré-condicionamento térmico da cama aquecida ajuda a otimizar a qualidade de impressão da primeira camada. A impressão será iniciada após a conclusão do pré-condicionamento.

en: The height finishes slowing down, Ending height should be larger than Starting height, or the slowing down will not work!
pt_BR: A altura termina de diminuir, a altura final deve ser maior do que a altura inicial ou a desaceleração não funcionará!

en: The height of nozzle tip.
pt_BR: A altura da ponta do bico.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
pt_BR: A altura das vigas da estrutura de intertravamento, medida em número de camadas. Menos camadas são mais fortes, mas mais propensas a defeitos.

en: The height starts to slow down
pt_BR: A altura começa a diminuir

en: The host or IP or URL cannot be empty.
pt_BR: O host, IP ou URL não pode estar vazio.

en: The hotend is in an abnormal state and currently unavailable. Please go to 'Device -> Upgrade' to upgrade firmware.
pt_BR: O hotend está em um estado anormal e atualmente indisponível. Por favor, vá em 'Dispositivo -> Atualizar' para atualizar o firmware.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
pt_BR: O arquivo SLA importado não continha nenhuma predefinição. As predefinições de SLA atuais foram usadas como alternativa.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
pt_BR: O valor de entrada deve ser maior %1% e menor que %2%

en: The input value size must be 3.
pt_BR: O tamanho do valor de entrada deve ser 3.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
pt_BR: A maior altura de camada imprimível para a extrusora. Usado para limitar a altura máxima da camada ao usar a altura adaptativa da camada

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
pt_BR: O comprimento da retração rápida antes da limpeza, em relação ao comprimento da retração

en: The live streaming feature relies on QIDI Studio to run,and the stream will end some time after the app is closed.
pt_BR: O recurso de transmissão ao vivo depende do QIDI Studio para funcionar, e a transmissão será encerrada algum tempo após o fechamento do aplicativo.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
pt_BR: A etiqueta de localização da placa de construção é detectada e a impressão é pausada se a etiqueta não estiver na faixa predefinida.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
pt_BR: A menor altura de camada imprimível para extrusora. Usado para limitar a altura mínima da camada ao usar a altura adaptável da camada

en: The machine is not synchronized with the box, so the box cannot be activated.
pt_BR: A máquina não está sincronizada com a caixa, portanto a caixa não pode ser ativada.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
pt_BR: O material pode ter alteração volumétrica após alternar entre o estado fundido e o estado cristalino. Essa configuração altera todo o fluxo de extrusão desse filamento no gcode proporcionalmente. O intervalo de valores recomendado está entre 0,95 e 1,05. Talvez você possa ajustar esse valor para obter uma boa superfície plana quando houver um leve transbordamento ou subfluxo.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
pt_BR: O material amolece nessa temperatura; portanto, quando a temperatura do leito é igual ou superior a ela, é altamente recomendável abrir a porta frontal e/ou remover o vidro superior para evitar entupimentos.

en: The material type of filament
pt_BR: O tipo de material do filamento

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
pt_BR: O número máximo de impressoras que podem ser selecionadas é %d

en: The maximum printing speed on the prime tower excluding ramming.
pt_BR: A velocidade máxima de impressão na torre principal, excluindo a compactação.

en: The maximum temperature cannot exceed
pt_BR: A temperatura máxima não pode exceder

en: The maximum volumetric speed for ramming before a hotend change, where -1 means using the maximum volumetric speed.
pt_BR: A velocidade volumétrica máxima para compactação antes de uma troca de hotend, em que -1 significa usar a velocidade volumétrica máxima.

en: The maximum volumetric speed for ramming before extruder change, where -1 means using the maximum volumetric speed.
pt_BR: A velocidade volumétrica máxima para compactação antes da troca de extrusor, onde -1 significa usar a velocidade volumétrica máxima.

en: The maximum volumetric speed for ramming, where -1 means using the maximum volumetric speed.
pt_BR: A velocidade volumétrica máxima para compactação, em que -1 significa usar a velocidade volumétrica máxima.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
pt_BR: O material metálico do bico: Determina a resistência à abrasão do bico e que tipo de filamento pode ser impresso.

en: The min width of top areas in percentage of perimeter line width.
pt_BR: A largura mínima das áreas superiores em porcentagem da largura da linha do perímetro.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
pt_BR: A velocidade mínima de impressão quando desacelerada para resfriamento

en: The minmum temperature should not be less than
pt_BR: A temperatura mínima não deve ser inferior a

en: The model has too many empty layers.
pt_BR: O modelo tem muitas camadas vazias.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
pt_BR: O modelo não foi encontrado, selecione novamente o fornecedor.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
pt_BR: O multiplicador deve estar no intervalo [%.2f,%.2f].

en: The name "%1%" already exists.
pt_BR: O nome "%1%" já existe.

en: The name cannot be empty.
pt_BR: O nome não pode ficar vazio.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
pt_BR: O nome não pode ser o mesmo que um nome de alias predefinido.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
pt_BR: O nome não pode ser igual ao nome da predefinição do sistema.

en: The name cannot exceed 40 characters.
pt_BR: O nome não pode exceder 40 caracteres.

en: The name is not allowed to be empty.
pt_BR: O nome não pode ficar vazio.

en: The name is not allowed to end with space character.
pt_BR: Não é permitido que o nome termine com um espaço.

en: The name is not allowed to exceeds 32 characters.
pt_BR: O nome não pode exceder 32 caracteres.

en: The name is not allowed to start with space character.
pt_BR: O nome não pode começar com um espaço.

en: The name is the same as another existing preset name
pt_BR: O nome é igual a outro nome predefinido existente

en: The name length exceeds the limit.
pt_BR: O tamanho do nome excede o limite.

en: The name may show garbage characters!
pt_BR: O nome pode mostrar caracteres inúteis!

en: The notes are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
pt_BR: As notas são muito grandes e podem não ser sincronizadas com a nuvem. Por favor, mantenha-os dentro de 40k.

en: The nozzle diameter does not match the actual printer nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
pt_BR: O diâmetro do bico não corresponde ao diâmetro real do bico da impressora.
    Clique no botão Sync acima e reinicie a calibração.

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
pt_BR: O diâmetro do bico foi sincronizado nas configurações da impressora

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
pt_BR: O diâmetro do bico não foi encontrado, selecione novamente.

en: The nozzle diameter of %sextruder is 0.2mm which does not support automatic Flow Dynamics calibration.
pt_BR: O diâmetro do bico da extrusora %sé de 0,2 mm, o que não suporta calibração automática de dinâmica de fluxo.

en: The nozzle flow is not set. Please set the nozzle flow rate before editing the filament.
    'Device -> Print parts'
pt_BR: O fluxo do bico não está definido. Por favor, defina a taxa de fluxo do bico antes de editar o filamento.
    'Dispositivo -> Imprimir peças'

en: The nozzle flow setting of %s(%s) doesn't match with the slicing file(%s). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset while slicing.
pt_BR: A configuração do fluxo do bico de %s(%s) não corresponde ao arquivo de fatiamento(%s). Certifique-se de que o bico instalado corresponde às configurações na impressora e, em seguida, defina a predefinição da impressora correspondente durante o fatiamento.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
pt_BR: A dureza do bico exigida pelo filamento é maior do que a dureza padrão do bico da impressora. Substitua o bocal ou filamento endurecido, caso contrário, o bocal ficará atraído ou danificado.

en: The nozzle must be selected.
pt_BR: A extrusora deve ser selecionada.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
pt_BR: A temperatura do bico e a velocidade volumétrica máxima afetarão os resultados da calibração. Preencha os mesmos valores da impressão real. Eles podem ser preenchidos automaticamente selecionando uma predefinição de filamento.

en: The nozzle type and AMS quantity information has not been synced from the connected printer.
    After syncing, software can optimize printing time and filament usage when slicing.
    Would you like to sync now ?
pt_BR: As informações de tipo de bico e quantidade de AMS não foram sincronizadas da impressora conectada.
    Após a sincronização, o software pode otimizar o tempo de impressão e o uso do filamento ao fatiar.
    Gostaria de sincronizar agora?

en: The nozzle type does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
pt_BR: O tipo de bico não corresponde ao tipo real de bico da impressora.
    Clique no botão Sincronizar acima e reinicie a calibração.

en: The nozzle type is not set. Please check.
pt_BR: O tipo de bico não está definido. Por favor, verifique.

en: The nozzle type is not set. Please set the nozzle and try again.
pt_BR: O tipo de bico não está definido. Defina o bico e tente novamente.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
pt_BR: O número de camadas sólidas inferiores aumenta ao fatiar se a espessura calculada pelas camadas inferiores da casca for mais fina do que esse valor. Isso pode evitar uma concha muito fina quando a altura da camada é pequena. 0 significa que essa configuração está desativada e a espessura da camada inferior é determinada pelas camadas inferiores da camada.

en: The number of other layers print sequence
pt_BR: O número de outras camadas da sequência de impressão

en: The number of printer extruders and the printer selected for calibration does not match.
pt_BR: O número de extrusoras da impressora e a impressora selecionada para calibração não correspondem.

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
pt_BR: O número de impressoras em uso simultaneamente não pode ser igual a 0.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
pt_BR: O número de camadas sólidas superiores é aumentado ao fatiar se a espessura calculada pelas camadas superiores da casca for mais fina do que esse valor. Isso pode evitar ter uma casca muito fina quando a altura da camada é pequena. 0 significa que essa configuração está desativada e a espessura da camada superior é determinada simplesmente pelo número de camadas superiores da casca.

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
pt_BR: O número de predefinições de usuário armazenadas em cache na nuvem excedeu o limite superior. As predefinições de usuário recém-criadas só podem ser usadas localmente.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
pt_BR: O número de paredes, contadas a partir do centro, sobre as quais a variação precisa ser espalhada. Valores mais baixos significam que as paredes externas não mudam de largura

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
pt_BR: O objeto do arquivo %s é muito pequeno e pode estar em metros ou polegadas.
     Você quer escalar para milímetros?

en: The parameter sets the depth of skin.
pt_BR: O parâmetro define a profundidade da pele.

en: The parameter sets the overlapping depth between the interior and skin.
pt_BR: O parâmetro define a profundidade de sobreposição entre o interior e a pele.

en: The path is not exists!
pt_BR: O caminho não existe!

en: The peroid of backup in seconds.
pt_BR: O período de backup em segundos.

en: The physical arrangement and components of a printing device
pt_BR: A disposição física e os componentes de um dispositivo de impressão

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
pt_BR: O player não está carregado; clique no botão "play" para tentar novamente.

en: The portion of the model's outer surface within a certain depth range is called the skin. This parameter is used to adjust the density of this section.When two regions have the same sparse infill settings but different skin densities, This area will not be split into two separate regions.default is as same as infill density.
pt_BR: A parte da superfície externa do modelo dentro de uma determinada faixa de profundidade é chamada de pele. Esse parâmetro é usado para ajustar a densidade dessa seção. Quando duas regiões têm as mesmas configurações de preenchimento esparso, mas densidades de pele diferentes, essa área não será dividida em duas regiões separadas. O padrão é igual à densidade de preenchimento.

en: The position or size of some models exceeds the %s's printable range.
pt_BR: A posição ou o tamanho de alguns modelos excede o intervalo de impressão de %s.

en: The position or size of the model %s exceeds the %s's printable range.
pt_BR: A posição ou o tamanho do modelo %s excede o intervalo de impressão de %s.

en: The prime tower extends beyond the plate boundary.
pt_BR: A torre principal se estende além do limite da placa.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
pt_BR: Atualmente, a torre principal é compatível apenas com as versões Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware e Repetier G-code.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
pt_BR: A torre de purga não é suportada na impressão “Por objeto”.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
pt_BR: A torre de purga não é suportada quando a altura da camada adaptável está ativada. Ela exige que todos os objetos tenham a mesma altura de camada.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
pt_BR: A torre principal só é suportada se todos os objetos tiverem a mesma altura de camada variável

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
pt_BR: A torre de purga exige que a “folga de suporte” seja múltipla da altura da camada

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
pt_BR: A torre de purga exige que todos os objetos sejam impressos sobre o mesmo número de camadas de jangada

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
pt_BR: A torre de purga requer que todos os objetos sejam cortados com as mesmas alturas de camada.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
pt_BR: A torre de purga exige que todos os objetos tenham as mesmas alturas de camada

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
pt_BR: A torre de purga exige que os suportes tenham a mesma altura de camada dos objetos.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
pt_BR: O arquivo de impressão excede o tamanho máximo permitido (1 GB). Simplifique o modelo e corte novamente.

en: The printer does not currently support auto refill.
pt_BR: No momento, a impressora não suporta recarga automática.

en: The printer does not support sending to printer storage.
pt_BR: A impressora não suporta envio para armazenamento da impressora.

en: The printer failed to build the nozzle auto-mapping table { code: %d }. Please refreash nozzle information.
pt_BR: A impressora falhou ao construir a tabela de auto-mapeamento do bico { código: %d }. Por favor, atualize as informações do bico.

en: The printer has already been bound.
pt_BR: A impressora já foi vinculada.

en: The printer is busy and cannot switch AMS type.
pt_BR: A impressora está ocupada e não pode alterar o tipo de AMS.

en: The printer is busy on other print job
pt_BR: A impressora está ocupada com outro trabalho de impressão.

en: The printer is calculating nozzle mapping.
pt_BR: A impressora está calculando o mapeamento do bico.

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
pt_BR: A impressora está ocupada fazendo o download. Aguarde o término do download.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
pt_BR: A impressora está executando as instruções. Reinicie a impressão após o término

en: The printer is not standby, please check.
pt_BR: A impressora não está em modo de espera. Por favor, verifique.

en: The printer is offline, please check.
pt_BR: A impressora está offline. Por favor, verifique.

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
pt_BR: É necessário que a impressora esteja na mesma LAN do QIDI Studio.

en: The printer list and material list are being synchronized. Please try again later.
pt_BR: A lista de impressoras e a lista de materiais estão sendo sincronizadas. Tente novamente mais tarde.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
pt_BR: O modo da impressora está incorreto; por favor, mude para LAN Only.

en: The printer model was not found, please reselect.
pt_BR: O modelo da impressora não foi encontrado, selecione novamente.

en: The printer nozzle information has not been set.
    Please configure it before proceeding with the calibration.
pt_BR: As informações do bico da impressora não foram definidas.
    Configure-as antes de prosseguir com a calibração.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
pt_BR: A predefinição da impressora não foi encontrada, selecione novamente.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
pt_BR: A predefinição de impressora que você criou já tem uma predefinição com o mesmo nome. Você quer sobrescrevê-lo?
     Sim: substitua a predefinição da impressora com o mesmo nome, e as predefinições de filamento e processo com o mesmo nome predefinido serão recriadas 
    e as predefinições de filamento e processo sem o mesmo nome predefinido serão reservadas.
     Cancelar: Não crie uma predefinição, retorne à interface de criação.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
pt_BR: O tipo de impressora selecionado ao gerar o G-Code não é consistente com a impressora atualmente selecionada. É recomendável usar o mesmo tipo de impressora para fatiar.

en: The printer will automatically read the calibration results.
pt_BR: A impressora lerá automaticamente os resultados da calibração.

en: The printing job will be stopped. Continue?
pt_BR: O trabalho de impressão será interrompido. Você quer continuar?

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
pt_BR: A velocidade de impressão no g-code exportado será reduzida, quando o tempo estimado da camada for menor que esse valor, para obter um melhor resfriamento dessas camadas

en: The project is no longer available.
pt_BR: O projeto não está mais disponível.

en: The provided file name is not valid.
pt_BR: O nome do arquivo fornecido não é válido.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
pt_BR: A temperatura mínima recomendada não pode ser superior à temperatura máxima recomendada.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
pt_BR: A temperatura mínima recomendada é menor que 190 graus ou a temperatura máxima recomendada é maior que 300 graus.

en: The remaining part of the model contour after removing a certain depth from the surface is called the skeleton. This parameter is used to adjust the density of this section.When two regions have the same sparse infill settings but different skeleton densities, their skeleton areas will develop overlapping sections.default is as same as infill density.
pt_BR: A parte restante do contorno do modelo após a remoção de uma certa profundidade da superfície é chamada de esqueleto. Esse parâmetro é usado para ajustar a densidade dessa seção. Quando duas regiões têm as mesmas configurações de preenchimento esparso, mas densidades de esqueleto diferentes, suas áreas de esqueleto desenvolverão seções sobrepostas. O padrão é igual à densidade de preenchimento.

en: The rough surface of PLA Glow can accelerate wear on the AMS system, particularly on the internal components of the AMS Lite.
pt_BR: A superfície áspera do PLA Glow pode acelerar o desgaste do sistema AMS, principalmente nos componentes internos do AMS Lite.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
pt_BR: O costura se estende por toda a extensão da parede.

en: The selected file
pt_BR: O arquivo selecionado

en: The selected file contains no geometry.
pt_BR: O arquivo selecionado não contém geometria.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
pt_BR: O arquivo selecionado contém várias áreas separadas. Isso não é suportado.

en: The selected material only supports the current fan mode, and it can't be changed during printing.
pt_BR: O material selecionado suporta apenas o modo de ventilador atual e não pode ser alterado durante a impressão.

en: The selected object couldn't be split.
pt_BR: O objeto selecionado não pôde ser dividido.

en: The selected preset is null!
pt_BR: A predefinição selecionada é nula!

en: The selected preset: %s is not found.
pt_BR: A predefinição selecionada: %s não foi encontrada.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
pt_BR: A impressora selecionada (%s) é incompatível com o perfil de impressora escolhido no cortador de dados (). %s

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
pt_BR: A impressora selecionada (%s) é incompatível com a configuração do arquivo de impressão (%s). Ajuste a predefinição da impressora na página de preparação ou escolha uma impressora compatível nesta página.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
pt_BR: A impressora selecionada é incompatível com as predefinições de impressora escolhidas.

en: The selected printer is not connected to the BOX or the filaments are not synchronized. Please check.
pt_BR: A impressora selecionada não está conectada à BOX ou os filamentos não estão sincronizados. Por favor, verifique.

en: The selected slot is empty.
pt_BR: O slot selecionado está vazio.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
pt_BR: O servidor não consegue responder. Clique no link abaixo para verificar o status do servidor.

en: The size of nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
pt_BR: O tamanho do tipo de bico predefinido não é consistente com o bico memorizado. Você trocou seu bico recentemente?

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
pt_BR: O tamanho do arquivo de impressão é muito grande. Ajuste o tamanho do arquivo e tente novamente.

en: The smaller the number, the longer the speed transition path. 0 means not apply.
pt_BR: Quanto menor o número, maior o caminho de transição de velocidade. 0 significa não se aplicar.

en: The software does not support using different diameter of nozzles for one print.
    If the left and right nozzles are inconsistent, we can only proceed with single-head printing.
    Please confirm which nozzle you would like to use for this project.
pt_BR: O software não suporta o uso de diferentes diâmetros de bicos para uma impressão.
    Se os bicos esquerdo e direito forem inconsistentes, só podemos prosseguir com a impressão de cabeça única.
    Por favor, confirme qual bico você gostaria de usar para este projeto.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
pt_BR: O modo de vaso espiral não funciona quando um objeto contém mais de um material.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
pt_BR: Os pontos inicial e final que vão da área de corte até a lixeira.

en: The start position to print each part of outer wall
pt_BR: A posição inicial para imprimir cada parte da parede externa

en: The start, end or step is not valid value.
pt_BR: O início, o fim ou a etapa não são valores válidos.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
pt_BR: O arquivo fornecido não pôde ser lido porque está vazio

en: The system preset does not allow creation. 
    Please re-enter the printer model or nozzle diameter.
pt_BR: A predefinição do sistema não permite a criação.
    Insira novamente o modelo da impressora ou o diâmetro do bico.

en: The target object contains only one part and can not be split.
pt_BR: O objeto alvo contém apenas uma parte e não pode ser dividido.

en: The text cannot be written using the selected font. Please try choosing a different font.
pt_BR: O texto não pode ser escrito usando a fonte selecionada. Por favor, tente escolher uma fonte diferente.

en: The toolhead and hotend rack are full. Please remove at least one hotend before printing.
pt_BR: O toolhead e o rack de hotend estão cheios. Remova pelo menos um hotend antes de iniciar a impressão.

en: The toolhead and hotend rack may move. Please keep your hands away from the chamber.
pt_BR: O toolhead e o suporte do hotend podem se mover. Por favor, mantenha suas mãos afastadas da câmara.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
pt_BR: O tipo da última parte do objeto sólido não deve ser alterado.

en: The uploads are still ongoing
pt_BR: Os uploads ainda estão em andamento

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
pt_BR: O fornecedor não pode ser um número. Por favor, insira novamente.

en: The volume of material required to prime the extruder for a hotend change on the tower.
pt_BR: O volume de material necessário para preparar o extrusor para uma troca do hotend na torre.

en: The volume of material required to prime the extruder on the tower, excluding a hotend change.
pt_BR: O volume de material necessário para priming do extrusor na torre, excluindo uma troca de hotend.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
pt_BR: O volume de material para preparar a extrusora na torre.

en: The volume of the object is zero
pt_BR: O volume do objeto é zero

en: The wall of prime tower will add four ribs and make its cross-section as close to a square as possible, so the width will be fixed.
pt_BR: A parede da torre principal adicionará quatro nervuras e tornará sua seção transversal o mais próxima possível de um quadrado, para que a largura seja fixa.

en: The wall of prime tower will fillet
pt_BR: A parede da torre principal irá filetar

en: The wall of prime tower will skip the start points of wipe path
pt_BR: A parede da torre principal pulará os pontos iniciais do caminho de limpeza

en: The white outline indicates the position of the build plate at Z = 0.
pt_BR: O contorno branco indica a posição da placa de construção em Z = 0.

en: The width of the interlocking structure beams.
pt_BR: A largura das vigas da estrutura interligadas.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
pt_BR: A largura dentro da qual tremular. É adverso estar abaixo da largura da linha da parede externa

en: The wipe speed is determined by speed of current extrusion role. e.g if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
pt_BR: A velocidade de limpeza é determinada pela velocidade da função de extrusão atual. Por exemplo, se uma ação de limpeza for executada imediatamente após uma extrusão de parede externa, a velocidade da extrusão de parede externa será utilizada para a ação de limpeza.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
pt_BR: A velocidade de limpeza é determinada pela configuração de velocidade especificada nesta configuração.Se o valor for expresso como uma porcentagem (por exemplo, 80%), ele será calculado com base na configuração de velocidade de viagem acima.O valor padrão para esse parâmetro é 80%

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
pt_BR: A torre de limpeza pode ser usada para limpar os resíduos no bocal e estabilizar a pressão da câmara dentro do bocal, a fim de evitar defeitos de aparência ao imprimir objetos.

en: The z gap between the bottom support interface and object
pt_BR: A lacuna z entre a interface de suporte inferior e o objeto

en: The z gap between the top support interface and object
pt_BR: A lacuna z entre a interface de suporte superior e o objeto

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
pt_BR: Não há filamentos compatíveis e a sincronização não é executada.

en: There are no filaments on the printer. Please load the filaments on the printer first.
pt_BR: Não há filamentos na impressora. Carregue os filamentos na impressora primeiro.

en: There are no tasks to be sent!
pt_BR: Não há tarefas a serem enviadas!

en: There are not enough available hotends currently.
pt_BR: Não há hotends disponíveis suficientes no momento.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
pt_BR: Existem alguns filamentos desconhecidos nos mapeamentos do AMS. Verifique se são os filamentos necessários. Se estiverem bem, pressione “Confirmar” para começar a imprimir.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset.
    Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
pt_BR: Existem alguns filamentos desconhecidos ou incompatíveis mapeados para uma predefinição genérica.
    Atualize o QIDI Studio ou reinicie o QIDI Studio para verificar se há uma atualização nas predefinições do sistema.

en: There are spaces or illegal characters present.
pt_BR: Há espaços ou caracteres ilegais presentes.

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
pt_BR: Há três regiões de recursos neste modelo que precisam ser observadas:
    1. Nas regiões 1 e 3 da figura, quando o valor de avanço de pressão é muito pequeno, o empilhamento de material ocorrerá e os pontos finais excederão a caixa delimitadora. Quando o valor de avanço de pressão é muito alto, pode haver escassez de fio e o ponto final não atingiu a caixa delimitadora.
    2. Na região 2 da figura, quando o valor de avanço de pressão é muito pequeno, o empilhamento de material pode ocorrer, o que pode causar transbordamento excessivo nos cantos durante a impressão real. Quando o valor de pressão é muito alto, pode haver fios faltando. Na impressão real, isso pode fazer com que os cantos fiquem arredondados e levem a fios faltando.
    Finalmente, salve o valor com o melhor efeito de superfície.

en: There are unset nozzle types. Please set the nozzle types of all extruders before synchronizing.
pt_BR: Existem tipos de bicos não ajustados. Defina os tipos de bicos de todas as extrusoras antes de sincronizar.

en: There are warnings after slicing models:
pt_BR: Há avisos após os modelos de fatiamento:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
pt_BR: Já existe um resultado de calibração anterior com o mesmo nome:%s. Somente um resultado com um nome é salvo. Tem certeza de que deseja sobrescrever o resultado anterior?

en: There is already a text style with the same name.
pt_BR: Já existe um estilo de texto com o mesmo nome.

en: There is no device available to send printing.
pt_BR: Não há dispositivo disponível para enviar impressão.

en: There is no valid surface for text projection.
pt_BR: Não há superfície válida para projeção de texto.

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
pt_BR: Muitas partes do software vêm de contribuições da comunidade, então não podemos listá-las uma a uma. Em vez disso, elas serão atribuídas nos comentários de código correspondentes.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
pt_BR: Pode haver caracteres de escape no fornecedor ou modelo da impressora personalizada. Exclua e insira novamente.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
pt_BR: Pode haver caracteres de escape no fornecedor ou na entrada serial do filamento. Exclua e insira novamente.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um problema de conexão com a impressora. Por favor, tente novamente.

en: Thermal Index
pt_BR: Índice Térmico

en: Thermal Index (max)
pt_BR: Índice Térmico (máx)

en: Thermal Index (mean)
pt_BR: Índice Térmico (médio)

en: Thermal Index (min)
pt_BR: Índice Térmico (mín)

en: Thermal Preconditioning for first layer optimization
pt_BR: Pré-condicionamento térmico para otimização da primeira camada

en: Thick bridges
pt_BR: Pontes grossas

en: Thickness
pt_BR: Espessura

en: Third-Party Extension
pt_BR: Extensão de terceiros

en: Third-party Extension
pt_BR: Extensão de terceiros

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
pt_BR: Esse g-code é inserido em cada alteração de camada antes de levantar z

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
pt_BR: Esse código G será usado como um código para a impressão em pausa. O usuário pode inserir o código G de pausa no visualizador gcode

en: This G-code will be used as a custom code
pt_BR: Esse código G será usado como um código personalizado

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
pt_BR: Esse arquivo OBJ não pôde ser lido porque está vazio.

en: This Printer has not connect the box, please check.
pt_BR: Esta impressora não está conectada à BOX, por favor verifique.

en: This action cannot be undone. Continue?
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita. Você pode continuar?

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
pt_BR: Essa ação interromperá uma correspondência cortada.
    Depois disso, a consistência do modelo não pode ser garantida.
    
    Para manipular peças sólidas ou volumes negativos, primeiro é necessário invalidar as informações de corte.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
pt_BR: Essa calibração não suporta o diâmetro do bico atualmente selecionado.

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
pt_BR: Isso verifica o nivelamento da mesa aquecida. O nivelamento torna a altura extrudada uniforme.

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Run a leveling check(about 10 seconds). Skip if surface is fine.
pt_BR: Isto verifica a planura do leito aquecido. O nivelamento torna a altura extrudada uniforme.
    *Modo automático: Execute uma verificação de nivelamento (cerca de 10 segundos). Pule se a superfície estiver boa.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
pt_BR: Isso controla a geração da aba no lado externo e/ou interno dos modelos. Automático significa que a largura da aba é analisada e calculada automaticamente.

en: This enables timelapse mode. It will take a picture every 5 seconds during printing.
    *Automatic mode: Skip if timelapse is not supported.
pt_BR: Isso habilita o modo timelapse. Ele tirará uma foto a cada 5 segundos durante a impressão.
    *Modo automático: Pular se o timelapse não for suportado.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
pt_BR: Esse fator afeta a quantidade de material para a camada inicial.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
pt_BR: Esse fator afeta a quantidade de material para o preenchimento sólido superior. Você pode diminuí-lo ligeiramente para ter um acabamento superficial liso

en: This filament has high enough hardness (about 67D)  and is compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
pt_BR: Este filamento tem dureza alta o suficiente (cerca de 67D) e é compatível com o AMS. Imprimi-lo tem muitos requisitos, e para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: Guia de impressão TPU.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: ASA Aero Printing Guide.
pt_BR: Este filamento é usado apenas para imprimir modelos com baixa densidade, geralmente, e alguns parâmetros especiais são necessários. Para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: ASA Aero Printing Guide.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: Instructions for printing RC model with foaming PLA (PLA Aero).
pt_BR: Este filamento é usado apenas para imprimir modelos com baixa densidade, geralmente, e alguns parâmetros especiais são necessários. Para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: Instruções para impressão de modelo RC com PLA espumante (PLA Aero).

en: This filament is too soft and not compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
pt_BR: Este filamento é muito macio e não é compatível com o AMS. Imprimi-lo tem muitos requisitos e, para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: Guia de impressão TPU.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
pt_BR: Esse arquivo contém vários objetos posicionados em várias alturas.
    Em vez de considerá-los como vários objetos, deveria 
    o arquivo deve ser carregado como um único objeto com várias partes?

en: This file is not from a trusted site, do you want to open it anyway?
pt_BR: Este arquivo não é de um site confiável, você quer abri-lo mesmo assim?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
pt_BR: Este gcode é inserido ao alterar o filamento, incluindo o comando T para acionar a troca da ferramenta

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
pt_BR: Esta parte do g-code é inserida a cada mudança de camada após a elevação z

en: This is  the number of layers of top bottom penetration.
pt_BR: Esse é o número de camadas de penetração superior e inferior.

en: This is  the number of layers of top paint penetration.
pt_BR: Esse é o número de camadas de penetração superior da tinta.

en: This is a non-water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. To get better printing quality, please refer to this wiki: Printing Tips for Support Filament and Support Function.
pt_BR: Este é um filamento de suporte não solúvel em água, e geralmente é apenas para a estrutura de suporte e não para o corpo do modelo. Para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: Dicas de impressão para filamento de suporte e função de suporte.

en: This is a water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. Printing this filament is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: PVA Printing Guide.
pt_BR: Este é um filamento de suporte solúvel em água, e geralmente é apenas para a estrutura de suporte e não para o corpo do modelo. A impressão deste filamento é de muitos requisitos, e para obter melhor qualidade de impressão, consulte este wiki: Guia de impressão PVA.

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
pt_BR: Este não é um filamento de uso comum, nem um filamento de QIDI, e varia muito de marca para marca, por isso é altamente recomendável pedir ao vendedor um perfil adequado antes de imprimir e ajustar alguns parâmetros de acordo com seu desempenho.

en: This is the newest version.
pt_BR: Esta é a versão mais recente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
pt_BR: Este é o número de camadas sólidas na inferior, incluindo a camada superficial inferior. Quando a espessura calculada por esse valor for mais fina do que a espessura da camada inferior, as camadas inferiores serão aumentadas

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
pt_BR: Esse é o número de camadas sólidas da casca superior, incluindo a camada superficial superior. Quando a espessura calculada por esse valor for mais fina do que a espessura da casca superior, as camadas superiores da casca serão aumentadas

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
pt_BR: Esta é a velocidade para vários graus de saliência. Os graus de saliência são expressos como uma porcentagem da largura da linha. Velocidade 0 significa que não há desaceleração para a faixa de graus da saliência e a velocidade da parede é usada

en: This is your first time printing tpu filaments with the dual extruder machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
pt_BR: Esta é a sua primeira vez imprimindo filamentos de Tpu com a impressora de extrusão dupla.
    Gostaria de assistir a um breve vídeo tutorial?

en: This is your first time slicing with the dual extruder machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
pt_BR: Esta é a primeira vez que você fatia com a máquina de extrusores duplos.
    Gostaria de assistir a um rápido vídeo tutorial?

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
pt_BR: Este tipo de máquina só pode conter resultados %d históricos por bocal.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
pt_BR: Este tipo de máquina só pode conter resultados %d históricos por bocal. Esse resultado não será salvo.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
pt_BR: Este tipo de máquina pode conter apenas 16 resultados históricos por bico. Você pode excluir os resultados históricos existentes e, em seguida, iniciar a calibração. Ou você pode continuar a calibragem, mas não pode criar novos resultados históricos de calibração. 
    Você ainda quer continuar a calibração?

en: This object contains non-part components.
pt_BR: Este objeto contém componentes que não são partes.

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
pt_BR: Esse objeto será usado para limpar o bocal após uma troca de filamento para economizar filamento e diminuir o tempo de impressão. Como resultado, as cores dos objetos serão misturadas. Ela não entrará em vigor, a menos que a torre principal esteja ativada.

en: This only takes effect during printing
pt_BR: Isso só tem efeito durante a impressão

en: This option determines how the bed temperature is set during slicing: based on the temperature of the first filament or the highest temperature of the printed filaments.
pt_BR: Essa opção determina como a temperatura da mesa é definida durante o fatiamento: com base na temperatura do primeiro filamento ou na temperatura mais alta dos filamentos impressos.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
pt_BR: Esta opção é ativada se a máquina suportar o controle da temperatura da câmara

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
pt_BR: Esta opção define o ângulo limite para aplicar uma costura condicional na junta do costura.
    Se o ângulo de costura dentro do laço perimetral exceder esse valor (indicando a ausência de cantos afiados), uma costura de junta de lenço será usada. O valor padrão é 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
pt_BR: Essa opção detectará automaticamente uma área interna estreita de preenchimento sólido. Se ativado, o padrão concêntrico será usado na área para acelerar a impressão. Caso contrário, o padrão retilíneo é usado por padrão.

en: This parameter adds a slight displacement to each layer of infill to create a cross texture.
pt_BR: Este parâmetro adiciona um leve deslocamento a cada camada de preenchimento para criar uma textura cruzada.

en: This parameter adds a slight rotation to each layer of infill to create a cross texture.
pt_BR: Este parâmetro adiciona uma leve rotação a cada camada de preenchimento para criar uma textura cruzada.

en: This parameter reflects the speed at which a material transitions from one state to another. It, along with the smooth coefficient, determines the final length of the transition zone. A larger value: requires a shorter transition zone. A smaller value: requires a longer transition zone to avoid flow instability.
pt_BR: Este parâmetro reflete a velocidade na qual um material transita de um estado para outro. Ele, juntamente com o coeficiente de suavização, determina o comprimento final da zona de transição. Um valor maior: requer uma zona de transição mais curta. Um valor menor: requer uma zona de transição mais longa para evitar instabilidade no fluxo.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
pt_BR: Esta placa está trancada.
    Não podemos organizar automaticamente esta placa.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
pt_BR: Esta placa está bloqueada.
    Não é possível orientar automaticamente essa placa.

en: This printer does not support printing all plates
pt_BR: Esta impressora não suporta a impressão de todas as chapas

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
pt_BR: Esse processo determina os valores de fluxo dinâmico para melhorar a qualidade geral da impressão.

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
    *Automatic mode: Skip if the filament was calibrated recently.
pt_BR: Este processo determina os valores de fluxo dinâmico para melhorar a qualidade geral da impressão.
    *Modo automático: pule se o filamento foi calibrado recentemente.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
pt_BR: Isso define o limite para um pequeno comprimento de perímetro. O limite padrão é 0mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
pt_BR: Essa configuração determina a distância entre os nós de suporte de árvore vizinhos.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
pt_BR: Essa configuração determina o diâmetro inicial dos nós de suporte.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
pt_BR: Essa configuração determina o ângulo máximo de saliência que os galhos do suporte da árvore podem criar. Se o ângulo for aumentado, os galhos poderão ser impressos mais horizontalmente, permitindo que cheguem mais longe.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
pt_BR: Essa configuração só é usada para ajustar o tamanho do modelo com valores pequenos em alguns casos.
    Por exemplo, quando o tamanho do modelo apresenta pequenos erros e a montagem é difícil.
    Para ajuste de tamanho grande, use a função de dimensionamento do modelo.
    
    O valor será redefinido para 0.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [-1,2]. -1 means auto, and 0 means allowing infill-only mode where support is thick enough.
pt_BR: Esta configuração especifica a contagem de paredes de suporte no intervalo de [-1,2]. -1 significa automático e 0 significa permitir somente o modo de preenchimento onde o suporte é espesso o suficiente.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
pt_BR: Essa configuração representa quanto volume de filamento pode ser derretido e extrudado por segundo. A velocidade de impressão é limitada pela velocidade volumétrica máxima, em caso de configuração de velocidade muito alta e não razoável. Não pode ser zero

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
pt_BR: Essa configuração afetará a velocidade dos perímetros com raio <= limite de perímetro pequeno (geralmente orifícios). Se expresso como porcentagem (por exemplo: 80%), ele será calculado na configuração de velocidade da parede externa acima. Defina como zero para automático.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
pt_BR: Este software usa componentes de código aberto cujos direitos autorais e outros direitos de propriedade pertencem a seus respectivos proprietários

en: Threshold angle
pt_BR: Ângulo limite

en: Thumbnail size
pt_BR: Tamanho da miniatura

en: Tile Window to Left of Screen
pt_BR: Janela de mosaico à esquerda da tela

en: Tile Window to Right of Screen
pt_BR: Janela de mosaico à direita da tela

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time Estimation
pt_BR: Estimativa de tempo

en: Time lapse G-code
pt_BR: Código G de lapso de tempo

en: Time to change hotend.
pt_BR: Hora de trocar o hotend.

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
pt_BR: Hora de carregar o novo filamento ao trocar o filamento. Somente para estatísticas

en: Time to switch extruder. For statistics only
pt_BR: Hora de trocar de extrusora. Apenas para estatísticas

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
pt_BR: É hora de descarregar o filamento antigo ao trocar o filamento. Somente para estatísticas

en: Timelapse
pt_BR: Time-lapse

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
pt_BR: Timelapse
    Você sabia que pode gerar um vídeo em timelapse durante cada impressão?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
pt_BR: O lapso de tempo não é suportado porque a sequência de impressão está definida como “Por objeto”.

en: Timelapse is not supported on this printer.
pt_BR: O timelapse não é suportado nesta impressora.

en: Timelapse is not supported while the storage does not exist.
pt_BR: O lapso de tempo não é suportado quando o armazenamento não está inserido.

en: Timelapse is not supported while the storage is readonly.
pt_BR: O lapso de tempo não é suportado enquanto o armazenamento for somente leitura.

en: Timelapse is not supported while the storage is unavailable.
pt_BR: O lapso de tempo não é suportado enquanto o armazenamento não estiver disponível.

en: Timeout, please try again.
pt_BR: Tempo limite: tente novamente.

en: Tip
pt_BR: Dica

en: Tip: Calibrating foam filaments(%s) in X series printers may not get accurate results
    because their dynamic response is much different from that of ordinary filaments, and there is a high risk of oozing when printing calibration lines.
pt_BR: Dica: A calibração de filamentos de espuma (%s) em impressoras da série X pode não gerar resultados precisos
    porque sua resposta dinâmica é muito diferente daquela dos filamentos comuns, e há um alto risco de vazamento ao imprimir linhas de calibração.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may have a high probability of failure.
    If it fails, it is recommended to use manual calibration.
pt_BR: Dica: Usar um bico %.1fmm para calibração automática de fluxo dinâmico pode ter uma alta probabilidade de falha.
    Se falhar, é recomendado usar calibração manual.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may not get accurate calibration results.
    It is recommended to use manual calibration.
pt_BR: Dica: Usar um bico %.1fmm para calibração automática de fluxo dinâmico pode não gerar resultados de calibração precisos.
    É recomendado usar calibração manual.

en: Tip: When using the A1/A1 mini printer, we do not recommend calibrating foam filaments(%s),
    as the results may be unstable and affect print quality.
pt_BR: Dica: Ao usar a impressora A1/A1mini , não recomendamos calibrar filamentos de espuma(%s),
    pois os resultados podem ser instáveis ​​e afetar a qualidade da impressão.

en: Tip:If you want to place svg file on another part surface,you should select part first, and then drag svg file to the part surface.
pt_BR: Dica: se você quiser colocar o arquivo svg na superfície de outra peça, selecione a peça primeiro e depois arraste o arquivo svg para a superfície da peça.

en: Tips
pt_BR: Dicas

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
pt_BR: Dicas para material de calibração: 
    - Materiais que podem compartilhar a mesma temperatura da cama quente
    - Diferentes marcas e famílias de filamentos (Marca = QIDI, Família = Básico, Fosco)

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
pt_BR: Dicas para material de calibração: 
    - Materiais que podem compartilhar a mesma temperatura da cama quente
    - Diferentes marcas e famílias de filament (Marca = QIDI, Família = Básico, Fosco)

en: Tips:
pt_BR: Dicas

en: Tips: If you changed your nozzle of your printer lately, Please go to 'Device -> Printer parts' to change your nozzle setting.
pt_BR: Dicas: Se você trocou o bico da sua impressora recentemente, vá em 'Dispositivo -> Peças da impressora' para alterar a configuração do bico.

en: Tips: You can drag the filaments to reassign them to different nozzles.
pt_BR: Dicas: Você pode arrastar os filamentos para reatribuí-los a diferentes bicos.

en: Title
pt_BR: Título

en: To Volumetric Speed
pt_BR: Para velocidade volumétrica

en: To ensure your safety, certain processing tasks (such as laser) can only be resumed on printer.
pt_BR: Para garantir sua segurança, certas tarefas de processamento (como laser) só podem ser retomadas na impressora.

en: To get better transparent or translucent results with the corresponding filament, please refer to this wiki: Printing tips for transparent PETG.
pt_BR: Para obter melhores resultados transparentes ou translúcidos com o filamento correspondente, consulte este wiki: Dicas de impressão para PETG transparente.

en: To k Value
pt_BR: Para o valor k

en: To make the prints get higher gloss, please dry the filament before use, and set the outer wall speed to be 40 to 60 mm/s when slicing.
pt_BR: Para que as impressões tenham mais brilho, seque o filamento antes de usar e ajuste a velocidade da parede externa para 40 a 60 mm/s ao fatiar.

en: To objects
pt_BR: Para objetos

en: To parts
pt_BR: Para peças

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Note: only a cooldown command and fan activation are triggered, reaching the target temperature is not guaranteed. 0 means disabled.
pt_BR: Para evitar o gotejamento, a temperatura do bico será reduzida durante a compactação. Nota: somente um comando de resfriamento e ativação do ventilador são acionados, não sendo garantido o alcance da temperatura alvo. 0 significa desativado.

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Therefore, the ramming time must be greater than the cooldown time. 0 means disabled.
pt_BR: Para evitar vazamento, a temperatura do bico será resfriada durante a compactação. Portanto, o tempo de impacto deve ser maior do que o tempo de recarga. 0 significa desativado.

en: To prevent oozing, the nozzle will perform a reverse travel movement for a certain period after the ramming is complete. The setting define the travel time.
pt_BR: Para evitar vazamento, o bocal executará um movimento de deslocamento inverso por um determinado período após a conclusão da compactação. A configuração define o tempo de viagem.

en: To repair the model, please use a third-party tool before importing it into QIDI Studio, such as
pt_BR: Para reparar o modelo, use uma ferramenta de terceiros antes de importá-lo para o QIDI Studio, como

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
pt_BR: Para salvar a correspondência cortada, você pode excluir todos os conectores de todos os objetos relacionados.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
pt_BR: Para usar um arquivo CA personalizado, importe seu arquivo CA para o Certificate Store /Keychain.

en: Toggle Wireframe
pt_BR: Alternar Wireframe

en: Toggle non-manifold edges
pt_BR: Alternar bordas não múltiplas

en: Tolerance
pt_BR: Tolerância

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
pt_BR: Uma compensação de pé de elefante muito grande é um problema.
    Para efeitos muito graves de pé de elefante, verifique outras configurações.
    Por exemplo, a temperatura da cama pode estar muito alta.
    
    O valor será redefinido para 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
pt_BR: Altura da camada muito grande
    Foi redefinido para 0,2

en: Too large line width
pt_BR: Largura da linha muito grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
pt_BR: Espaçamento de engomar muito pequeno
    Foi redefinido para 0,1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
pt_BR: Altura da camada muito pequena
    Foi redefinido para 0,2

en: Too small line width
pt_BR: Largura da linha muito pequena

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
pt_BR: Velocidade volumétrica máxima muito pequena.
    O valor foi redefinido para 0,5

en: Tool
pt_BR: Ferramenta

en: Tool Move
pt_BR: Mover ferramenta

en: Tool Rotate
pt_BR: Rotação da ferramenta

en: Tool type
pt_BR: Tipo de ferramenta

en: Tool-Lay on Face
pt_BR: Configuração de ferramenta na face

en: Tool-Move
pt_BR: Ferramenta-Mover

en: Tool-Rotate
pt_BR: Ferramenta-Girar

en: Tool-Scale
pt_BR: Ferramenta-Escala

en: ToolHead
pt_BR: Cabeça de ferramenta

en: Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas

en: Toolbar Style
pt_BR: Estilo da barra de ferramentas

en: Toolhead
pt_BR: Cabeça da ferramenta

en: Top
pt_BR: Superior

en: Top View
pt_BR: Vista superior

en: Top Z distance
pt_BR: Distância Z superior

en: Top area threshold
pt_BR: Limite de área superior

en: Top front
pt_BR: Parte frontal superior

en: Top interface layers
pt_BR: Camadas superiores da interface

en: Top interface spacing
pt_BR: Espaçamento da interface superior

en: Top paint penetration layers
pt_BR: Camadas superiores de penetração de tinta

en: Top shell layers
pt_BR: Camadas de casca superior

en: Top shell thickness
pt_BR: Espessura da casca superior

en: Top solid layers
pt_BR: Camadas sólidas superiores

en: Top surface
pt_BR: Superfície superior

en: Top surface flow ratio
pt_BR: Taxa de fluxo da superfície superior

en: Top surface pattern
pt_BR: Padrão de superfície superior

en: Top surfaces
pt_BR: Superfícies superiores

en: Top/bottom shells
pt_BR: Camadas Superiores/Inferiores

en: Topmost surface
pt_BR: Superfície superior

en: Torus
pt_BR: Toro

en: Total Estimation
pt_BR: Estimativa total

en: Total Filament
pt_BR: Filamento Total

en: Total Volume:
pt_BR: Volume total:

en: Total cost
pt_BR: Custo total

en: Total time
pt_BR: Tempo total

en: Tower
pt_BR: Torre

en: Traditional
pt_BR: Tradicional

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
pt_BR: Transferir as opções selecionadas para a predefinição recém-selecionada 
    “%1%”.

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
pt_BR: Transfira as opções selecionadas para a predefinição recém-selecionada.

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Translate(Relative)
pt_BR: Traduzir (relativo)

en: Translation/Zoom
pt_BR: Tradução/Zoom

en: Travel
pt_BR: Viagem

en: Travel distance threshold
pt_BR: Limite de distância de viagem

en: Travel speed
pt_BR: Velocidade de deslocamento

en: Travel time after ramming
pt_BR: Tempo de viagem após bater

en: Tree Hybrid
pt_BR: Árvore híbrida

en: Tree Organic
pt_BR: Árvore orgânica

en: Tree Slim
pt_BR: Árvore Slim

en: Tree Strong
pt_BR: Árvore forte

en: Tree Support
pt_BR: Suporte Arvore.

en: Tri-hexagon
pt_BR: Tri-hexágono

en: Triangle
pt_BR: Triângulo

en: Triangles
pt_BR: Triângulos

en: Triangles: %1%
pt_BR: Triângulos: %1%

en: Triangular facet
pt_BR: Faceta triangular

en: Try the following methods to update the connection parameters and reconnect to the printer.
pt_BR: Experimente os métodos a seguir para atualizar os parâmetros de conexão e reconectar-se à impressora.

en: Try to connect
pt_BR: Tente se conectar

en: Tungsten Carbide
pt_BR: Carboneto de tungstênio

en: Tungsten carbide
pt_BR: Carboneto de tungstênio

en: Turn on the air conditioner for better cooling effect.
pt_BR: Ligue o ar-condicionado para um melhor efeito de resfriamento.

en: Turning off the lights during the task will cause the failure of AI monitoring, like spaghetti detection. Please choose carefully.
pt_BR: Desligar as luzes durante a tarefa causará falha no monitoramento de IA, como a detecção de espaguete. Por favor, escolha com cuidado.

en: Turning off this option will affect print quality if:
    1. Uncalibrated hotends is used
    2. The current nozzle, heatbed, or chamber temperature differs from the calibration conditions
    3. The toolhead hotend was manually removed or installed
pt_BR: Desativar esta opção afetará a qualidade de impressão se:
    1. Hotends não calibrados forem usados
    2. A temperatura atual do bico, da mesa aquecida ou da câmara diferir das condições de calibração
    3. O hotend do toolhead for removido ou instalado manualmente

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type Detection
pt_BR: Detecção de Tipo

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Unable to automatically match to suitable filament. Please click to manually match.
pt_BR: Não foi possível encontrar o filamento adequado automaticamente. Clique para encontrar o filamento manualmente.

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
pt_BR: Não é possível calibrar: talvez porque a faixa de valores de calibração definida seja muito grande ou a etapa seja muito pequena

en: Unable to load shaders:
    %s
pt_BR: Não é possível carregar shaders:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. You may fix the meshes and try again.
pt_BR: Não é possível realizar a operação booleana nas malhas do modelo. Você pode corrigir as malhas e tentar novamente.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts.
pt_BR: Não é possível executar operação booleana em partes selecionadas.

en: Unable to reload:
pt_BR: Não é possível recarregar:

en: Unable to replace with more than one volume
pt_BR: Não é possível substituir por mais de um volume

en: Unavailable while heating maintenance function is on.
pt_BR: Indisponível enquanto a função de manutenção de aquecimento estiver ativada.

en: Uncollapsible
pt_BR: Incontrolável

en: Undef
pt_BR: Indefinido

en: Undefine
pt_BR: Indefinido

en: Undefined
pt_BR: Indefinido

en: Undefined fill type
pt_BR: Tipo de preenchimento indefinido

en: Undefined stroke type
pt_BR: Tipo de traço indefinido

en: Underflow
pt_BR: Fluxo Baixo

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Undo integration failed.
pt_BR: Falha ao desfazer a integração.

en: Undo integration was successful.
pt_BR: A integração de desfazer foi bem-sucedida.

en: Uninstall the Helio Additive extension
pt_BR: Desinstale a extensão Helio Additive

en: Union
pt_BR: União

en: Union operation requires at least two objects.
pt_BR: A operação de união requer pelo menos dois objetos.

en: Union operation requires at least two volumes.
pt_BR: A operação da União requer pelo menos dois volumes.

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown Error.
pt_BR: Erro desconhecido.

en: Unknown Failure
pt_BR: Falha desconhecida

en: Unknown error occured
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido

en: Unknown error when export G-code.
pt_BR: Erro desconhecido ao exportar o G- Code.

en: Unknown error.
pt_BR: Erro desconhecido.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
pt_BR: Formato de arquivo desconhecido: o arquivo de entrada deve ter a extensão.3mf ou.zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
pt_BR: Formato de arquivo desconhecido. O arquivo de entrada deve ter a extensão.stl, .obj, .amf (.xml).

en: Unknown filename
pt_BR: Nome do arquivo desconhecido

en: Unknown nozzle detected. Refresh to update (unrefreshed nozzles will be skipped in slicing).
pt_BR: Bico desconhecido detectado. Atualize para atualizar (bicos não atualizados serão ignorados na fatiagem).

en: Unknown nozzle detected. Refresh to update info (unrefreshed nozzles will be excluded during slicing). Verify nozzle diameter & flow rate against displayed values.
pt_BR: Bico desconhecido detectado. Atualize para atualizar as informações (bicos não atualizados serão excluídos durante o fatiamento). Verifique o diâmetro do bico e a taxa de fluxo em relação aos valores exibidos.

en: Unload
pt_BR: Descarregar

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Unlock current plate
pt_BR: Desbloquear a placa atual

en: Unmapped
pt_BR: Não mapeado

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
pt_BR: Área não imprimível no plano XY. Por exemplo, as impressoras da série X1 usam o canto frontal esquerdo para cortar o filamento durante a troca do filamento. A área é expressa como polígono por pontos no seguinte formato: “xxY, xxY,...”

en: Unretract
pt_BR: Não retraído

en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

en: Unseal Fan speed
pt_BR: Velocidade do ventilador sem selo

en: Unsupported
pt_BR: Não suportado

en: Unsupported OpenGL version
pt_BR: Versão OpenGL não suportada

en: Unsupported characters automatically switched to fallback font.
pt_BR: Os caracteres não suportados são automaticamente alternados para a fonte alternativa.

en: Unsupported presets
pt_BR: Predefinições não suportadas

en: Untitled
pt_BR: Sem título

en: Update
pt_BR: Atualização

en: Update failed.
pt_BR: A atualização falhou

en: Update firmware
pt_BR: Atualizar firmware

en: Update remaining capacity
pt_BR: Atualizar a capacidade restante

en: Update successful.
pt_BR: Atualização bem-sucedida!

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
pt_BR: Atualizar seu QIDI Studio pode ativar todas as funcionalidades no arquivo 3mf.

en: Updating
pt_BR: Atualizando…

en: Updating failed
pt_BR: Falha na atualização

en: Updating successful
pt_BR: Atualização bem-sucedida

en: Upgrading
pt_BR: Atualizando

en: Upload
pt_BR: Carregar

en: Upload Models
pt_BR: Carregar modelos

en: Upload Pictures
pt_BR: Fazer upload de fotos

en: Upload failed
pt_BR: Falha ao carregar

en: Upload file timeout, please check if the firmware version supports it.
pt_BR: Tempo limite de upload do arquivo: verifique se a versão do firmware suporta isso.

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
pt_BR: O nome do arquivo de upload não termina com "%s". Deseja continuar?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
pt_BR: O upload não está ativado no cartão FlashAir.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
pt_BR: O tempo limite da tarefa de upload expirou. Verifique o status da rede e tente novamente.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
pt_BR: Faça upload para o Host da impressora com o seguinte nome de arquivo:

en: Uploading
pt_BR: Carregando

en: Uploading 3mf
pt_BR: Carregando 3mf

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you can click it to modify
pt_BR: Área da metade superior: Original
    Área da metade inferior: Filamento em AMS
    E você pode clicar para modificar

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you cannot click it to modify
pt_BR: Área da metade superior: Original
    Área da metade inferior: Filamento em AMS
    E você não pode clicar para modificar

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you can click it to modify
pt_BR: Parte superior: Original
    Parte inferior: Filamento na Caixa
    E você pode clicar para modificar

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you cannot click it to modify
pt_BR: Parte superior: Original
    Parte inferior: Filamento na Caixa
    E você não pode clicar para modificar

en: Upper half area:  Original
    Lower half area: The filament from original project will be used when unmapped.
    And you can click it to modify
pt_BR: Área da metade superior: Original
    Área da metade inferior: O filamento do projeto original será usado quando não mapeado.
    E você pode clicar nele para modificar

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
pt_BR: Use “Even-odd” para modelos de avião 3DLabPrint. Use “Fechar furos” para fechar todos os orifícios no modelo.

en: Use AMS
pt_BR: Usar AMS

en: Use BOX
pt_BR: Usar BOX

en: Use External Spool
pt_BR: Usar bobina externa

en: Use Immediately
pt_BR: Usar imediatamente

en: Use Modified Value
pt_BR: Usar valor modificado

en: Use Modified Value of Filament Preset
pt_BR: Use o valor modificado da predefinição de filamento

en: Use Modified Value of Printer Preset
pt_BR: Use o valor modificado da predefinição da impressora

en: Use Modified Value of Process Preset
pt_BR: Use o valor modificado da predefinição do processo

en: Use Orthogonal View
pt_BR: Usar vista ortogonal

en: Use Perspective View
pt_BR: Usar visualização em perspectiva

en: Use beam interlocking
pt_BR: Use intertravamento de feixe

en: Use cooling filter
pt_BR: Usar filtro de resfriamento

en: Use firmware retraction
pt_BR: Use a retração do firmware

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
pt_BR: Use barras ( / ) como separador de diretório, se necessário.

en: Use infill instead of top and bottom surfaces
pt_BR: Use preenchimento interno em vez de superfícies superiores e inferiores

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
pt_BR: Use apenas uma parede na superfície superior plana para dar mais espaço ao padrão de preenchimento superior. Pode ser aplicado na superfície superior ou em todas as superfícies superiores

en: Use only one wall on the first layer of model
pt_BR: Use apenas uma parede na primeira camada do modelo

en: Use relative E distances
pt_BR: Use distâncias E relativas

en: Use scarf joint for inner walls as well.
pt_BR: Use também uma junta de costura para paredes internas.

en: Use surface
pt_BR: Use a superfície

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
pt_BR: Use essa configuração para girar o padrão de suporte no plano horizontal.

en: Used Filament (g)
pt_BR: Filamento usado (g)

en: Used Filament (m)
pt_BR: Filamento usado (m)

en: Used Filament (mm³)
pt_BR: Filamento usado (mm³)

en: Used Materials
pt_BR: Materiais usados

en: Used filament
pt_BR: Filamento usado

en: User
pt_BR: Usuário

en: User Customized Offset
pt_BR: Deslocamento personalizado pelo usuário

en: User Experience
pt_BR: Experiência do usuário

en: User Preset
pt_BR: Predefinição do usuário

en: User can self-define the project file name when export
pt_BR: O usuário pode autodefinir o nome do arquivo do projeto ao exportar

en: User cancels task.
pt_BR: O usuário cancela a tarefa.

en: User logged out
pt_BR: Usuário desconectado

en: User presets
pt_BR: Predefinições do usuário

en: User sync
pt_BR: Sincronização do usuário

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
pt_BR: Predefinição de preenchimento do usuário. 
    Pode ser compartilhado com outras pessoas.

en: Using filaments with significantly different temperatures may cause:
    • Extruder clogging
    • Nozzle damage
    • Layer adhesion issues
    
    Continue with enabling this feature?
pt_BR: Usar filamentos com temperaturas significativamente diferentes pode causar:
    • Entupimento da extrusora
    • Danos no bico
    • Problemas de adesão de camada
    
    Continuar habilitando este recurso?

en: Using infill instead of top and bottom surfaces.
pt_BR: Usando preenchimento em vez de superfícies superior e inferior.

en: Using multiple lines for the infill pattern, if supported by infill pattern.
pt_BR: Utilizando múltiplas linhas para o padrão de preenchimento, se suportado pelo padrão de preenchimento.

en: VFA test
pt_BR: Teste VFA

en: Value %s is out of range, continue?
pt_BR: Valor%s está fora do alcance, continuar?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
pt_BR: Valor %s está fora do alcance. O intervalo válido é de %d para %d .

en: Value is out of range.
pt_BR: O valor está fora do intervalo.

en: Value range
pt_BR: Faixa de valores

en: Value step
pt_BR: Etapa de valor

en: Variable layer height
pt_BR: Altura variável da camada

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
pt_BR: A altura variável da camada não é suportada com suportes orgânicos.

en: Velocity Adaptation Factor
pt_BR: Fator de Adaptação de Velocidade

en: Vendor
pt_BR: Fornecedor:

en: Vendor is not found, please reselect.
pt_BR: O fornecedor não foi encontrado; selecione novamente.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
pt_BR: O fornecedor não foi selecionado. Selecione novamente o fornecedor.

en: Vendor of filament. For show only
pt_BR: Fornecedor de filamento. Somente para exibição

[ctx: Verb]
en: Scale all
pt_BR: Dimensionar tudo

en: Verification failed.
pt_BR: A verificação falhou

en: Version
pt_BR: Versão

en: Version:
pt_BR: Versão

en: Vertex
pt_BR: Vértice

en: Vertical shell speed
pt_BR: Velocidade vertical do casco

en: Vertical slider - Move active thumb Down
pt_BR: Controle deslizante vertical - Mover o polegar ativo para baixo

en: Vertical slider - Move active thumb Up
pt_BR: Controle deslizante vertical - Mover o polegar ativo para cima

en: Vibration compensation
pt_BR: Compensação de vibração

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Video Stopped.
pt_BR: Vídeo parado.

en: Video tutorial
pt_BR: Tutorial em vídeo

en: View
pt_BR: Ver

en: View Liveview
pt_BR: Ver visualização ao vivo

en: View Wiki for more information
pt_BR: Veja o Wiki para obter mais informações

en: View all Daily tips
pt_BR: Veja todas as dicas diárias

en: View all object's settings
pt_BR: Exibir todas as configurações do objeto

en: View control settings
pt_BR: Exibir configurações de controle

en: View wiki
pt_BR: Exibir wiki

en: View: keep horizontal
pt_BR: Visualização: mantenha a horizontal

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
pt_BR: O Virtual Camera Tools é necessário para esta tarefa!
    Você quer instalá-los?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
pt_BR: Falha na inicialização da câmera virtual (%s)!

en: Volume Operations
pt_BR: Operações de volume

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
pt_BR: Volume do bocal entre o cortador de filamento e a extremidade do bocal

en: Volume: %1% in³
pt_BR: Volume: %1% pol³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
pt_BR: Taxa de fluxo volumétrico (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
pt_BR: Limitação de velocidade volumétrica

en: Volumetric speed when flushing filament. 0 indicates the max volumetric speed
pt_BR: Velocidade volumétrica ao lavar o filamento. 0 indica a velocidade volumétrica máxima

en: Voxel-Level Accuracy
    We predict temperature in every voxel at every time-step, and for standard jobs the forecast is typically within ±5–10 °C. Pauses, custom firmware or odd cooling can widen that margin.
pt_BR: Precisão em Nível de Voxel
    Prevemos a temperatura em cada voxel a cada intervalo de tempo e, para trabalhos padrão, a previsão normalmente fica entre ±5–10 °C. Pausas, firmware personalizado ou resfriamento ocasional podem ampliar essa margem.

en: WARNING:
pt_BR: AVISO:

en: WET
pt_BR: Molhado

en: Wait
pt_BR: Aguarde

en: Waiting for heatbed to reach target temperature
pt_BR: Aguardando que o mesa aquecida atinja a temperatura desejada

en: Waiting for the Chamber temperature to equalize
pt_BR: Aguardando a temperatura da Câmara se equalizar

en: Waiting for the printer's response
pt_BR: Aguardando resposta da impressora

en: Wall distribution count
pt_BR: Contagem de distribuição de parede

en: Wall generator
pt_BR: Gerador de parede

en: Wall loops
pt_BR: Loops de parede

en: Wall transition length
pt_BR: Comprimento de transição de parede

en: Wall transitioning filter margin
pt_BR: Margem do filtro de transição de parede

en: Wall transitioning threshold angle
pt_BR: Ângulo do limiar de transição da parede

en: Walls
pt_BR: Paredes

en: Walls filament
pt_BR: Filamento das paredes

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warning:
pt_BR: Aviso:

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
pt_BR: Aviso: Todas as áreas do triângulo são muito pequenas; a função atual não está funcionando.

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
pt_BR: Aviso: o tipo de aba não está configurado como “pintado”, então as orelhas da aba não surtirão efeito!

en: Warning:Due to font upgrades,previous font may not necessarily be replaced successfully, and recommend you to modify the font.
pt_BR: Aviso: Devido às atualizações de fonte, a fonte anterior pode não necessariamente ser substituída com êxito, e recomendamos que você modifique a fonte.

en: Warning:Due to functional upgrade, rotation information cannot be restored. Please drag or modify text,save it and reedit it will ok.
pt_BR: Aviso: Devido à atualização funcional, as informações de rotação não podem ser restauradas. Arraste ou modifique o texto, salve-o e reedite-o, tudo bem.

en: Warning:There is a mirror in the text matrix, and dragging it will completely regenerate it.
pt_BR: Aviso: Há um espelho na matriz de texto e arrastá-lo o regenerará completamente.

en: Warning:create text fail.
pt_BR: Aviso: Falha na criação do texto.

en: Warning:current text spacing is not very reasonable. If you continue editing, a more reasonable text spacing will be generated.
pt_BR: Aviso: o espaçamento atual do texto não é muito razoável. Se você continuar editando, um espaçamento de texto mais adequado será gerado.

en: Warning:please select Plane's feature.
pt_BR: Aviso: selecione o recurso do plano.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
pt_BR: Aviso: selecione o recurso Ponto ou Círculo.

en: Warning:please select two different mesh.
pt_BR: Aviso: selecione duas malhas diferentes.

en: Warning:text normal has been reset.
pt_BR: Aviso: O texto normal foi redefinido.

en: Warning:text normal is error.
pt_BR: Aviso: Texto normal é erro.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
pt_BR: Pedimos sua ajuda para melhorar a impressora de todos

en: We could create the filament presets for your following printer:
pt_BR: Poderíamos criar as predefinições de filamento para sua seguinte impressora:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
pt_BR: Encontramos o melhor fator de calibração de dinâmica de fluxo

en: We found the best flow ratio for you
pt_BR: Encontramos a melhor taxa de fluxo para você

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
pt_BR: Configuramos valores correspondentes para nossos consumíveis oficiais no software. Quando você tem as seguintes situações, você precisa calibrar a Velocidade Volumétrica Máxima:
    1.Use diferentes marcas de filamentos;
    2.Substitua bicos com diferentes materiais e diâmetros;
    3.Você alterou a temperatura de impressão;
    4.Durante o processo de impressão, foi descoberto que havia roscas faltando, extrusão insuficiente ou enchimento quebrado;
    Antes da calibração, você precisa selecionar a impressora que está usando, os consumíveis que precisam ser calibrados e o processo. Você pode selecioná-los diretamente no canto superior esquerdo da página atual.

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
pt_BR: Nós fornecemos 3 modos de calibração. Clique no botão abaixo para entrar na página de calibração correspondente.
    Antes da calibração, você precisa selecionar a impressora que está usando, os consumíveis que precisam ser calibrados e o processo. Você pode selecioná-los diretamente no canto superior esquerdo da página atual.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
pt_BR: Agora adicionamos a calibração automática para diferentes filamentos, que é totalmente automatizada e o resultado será salvo na impressora para uso futuro. Você só precisa fazer a calibração nos seguintes casos limitados:
    1. Se você introduzir um novo filamento de diferentes marcas/modelos ou se o filamento estiver úmido;
    2. se o bocal estiver gasto ou substituído por um novo;
    3. Se a velocidade volumétrica máxima ou a temperatura de impressão forem alteradas na configuração do filamento.

en: We will slice according to this grouping method:
pt_BR: Vamos fatiar de acordo com este método de agrupamento:

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
pt_BR: Nós renomearíamos as predefinições como “Tipo de fornecedor Serial @printer que você selecionou”. 
    Para adicionar predefinições para mais impressoras, vá para a seleção de impressoras

en: What Drives Runtime?
    Extra layers, dense infill, lots of tiny arcs (small mesh elements) or very slow printing speeds all extend simulation time because the solver must step through more seconds. Multi-core CPUs or CUDA GPUs speed things up.
pt_BR: O que determina o tempo de execução?
    Camadas extras, preenchimento denso, muitos arcos minúsculos (pequenos elementos de malha) ou velocidades de impressão muito lentas prolongam o tempo de simulação, pois o solucionador precisa percorrer mais segundos. CPUs multi-core ou GPUs CUDA aceleram o processo.

en: What data would be collected?
pt_BR: Quais dados seriam coletados?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
pt_BR: O que é calibração de velocidade volumétrica máxima?

en: What is Pressure Advance Calibration ?
pt_BR: O que é calibração avançada de pressão?

en: What is the Thermal Quality Index?
    The Thermal Quality Index (scale –100 to +100) shows how hot or cold each region prints—green (≈ 0) is the “just right” zone for strong, warp-free parts. Keep most of the part green for best results.
pt_BR: O que é o Índice de Qualidade Térmica?
    O Índice de Qualidade Térmica (escala de –100 a +100) mostra o quão quente ou fria cada região imprime — verde (≈ 0) é a zona "perfeita" para peças resistentes e sem deformações. Mantenha a maior parte da peça verde para melhores resultados.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
pt_BR: Com que tipo de gcode a impressora é compatível

en: When changing the extruder, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original extruder. This helps minimize nozzle oozing.
pt_BR: Ao trocar a extrusora, é recomendado extrudar um certo comprimento de filamento da extrusora original. Isso ajuda a minimizar o vazamento do bico.

en: When changing the hotend, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original nozzle. This helps minimize nozzle oozing.
pt_BR: Ao trocar o hotend, é recomendado extrudar um certo comprimento de filamento do bico original. Isso ajuda a minimizar o oozing do bico.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
pt_BR: Quando você precisa de calibração dinâmica de fluxo

en: When do you need Flowrate Calibration
pt_BR: Quando você precisa de calibração de vazão

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
pt_BR: Ao ativar o modo de vaso espiral, as máquinas com estrutura I3 não geram vídeos em timelapse.

en: When enabled, the extrusion flow is limited by the smaller of the fitted value (calculated from line width and layer height) and the user-defined maximum flow. When disabled, only the user-defined maximum flow is applied.
pt_BR: Quando ativado, o fluxo de extrusão é limitado pelo menor valor entre o valor ajustado (calculado a partir da largura da linha e altura da camada) e o fluxo máximo definido pelo usuário. Quando desativado, aplica-se apenas o fluxo máximo definido pelo usuário.

en: When enabled, the last used color scheme (e.g., Line Type, Speed) will be automatically applied on next startup.
pt_BR: Quando habilitado, o último esquema de cores usado (por exemplo, Tipo de Linha, Velocidade) será aplicado automaticamente na próxima inicialização.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
pt_BR: Ao inserir um novo filamento, o AMS não lerá automaticamente suas informações, deixando-as em branco para que você as insira manualmente.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
pt_BR: Quando precisar imprimir com a porta da impressora aberta
    Você sabia que abrir a porta da impressora pode reduzir a probabilidade de entupimento da extrusora/extremidade quente ao imprimir filamentos de baixa temperatura com uma temperatura de compartimento mais alta. Mais informações sobre isso no Wiki.

en: When printing is paused, filament loading and unloading are only supported for external slots.
pt_BR: Quando a impressão é pausada, o carregamento e o descarregamento do filamento são suportados apenas em slots externos.

en: When printing this filament, there's a risk of nozzle clogging, oozing, warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
pt_BR: Ao imprimir este filamento, há risco de entupimento do bico, vazamento, empenamento e baixa força de adesão da camada. Para obter melhores resultados, consulte este wiki: Dicas de impressão para materiais de alta temperatura/engenharia.

en: When printing this filament, there's a risk of warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
pt_BR: Ao imprimir este filamento, há risco de deformação e baixa força de adesão da camada. Para obter melhores resultados, consulte este wiki: Dicas de impressão para materiais de alta temperatura/engenharia.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
pt_BR: Ao gravar o timelapse sem o cabeçote de ferramenta, é recomendável adicionar uma “Timelapse Wipe Tower” 
    clique com o botão direito do mouse na posição vazia da placa de construção e escolha “Adicionar Primitivo” -> “Timelapse Wipe Tower”.

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
pt_BR: Quando a densidade de preenchimento é baixa, o preenchimento sólido interno ou a ponte interna podem não ter âncora no final das linhas. Isso causa queda e diminuição da qualidade ao imprimir o preenchimento sólido interno. Quando esse recurso é ativado, caminhos de loop são adicionados ao preenchimento esparso das camadas inferiores para atingir uma espessura específica, de modo que uma melhor ancoragem possa ser fornecida para pontes internas. 0 desativa esse recurso.

en: When the current filament runs out, the printer will use identical filament to continue printing.
    *Identical filament: same brand, type and color.
pt_BR: Quando o filamento atual acabar, a impressora usará filamento idêntico para continuar imprimindo.
    *Filamento idêntico: mesma marca, tipo e cor.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
pt_BR: Quando o material atual acabar, a impressora continuará imprimindo na seguinte ordem.

en: When the current material runs out, the printer would use identical filament to continue printing.
pt_BR: Quando o material atual acabar, a impressora usará filamento idêntico para continuar imprimindo.

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
pt_BR: Quando a retração é compensada após a troca da ferramenta, a extrusora empurrará essa quantidade adicional de filamento.

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
pt_BR: Quando a retração é compensada após o movimento de deslocamento, a extrusora empurra essa quantidade adicional de filamento. Essa configuração raramente é necessária.

en: When this retraction value is modified, it will be used as the amount of filament retracted inside the hotend before changing hotends.
pt_BR: Quando este valor de retração for modificado, ele será usado como a quantidade de filament retraído dentro do hotend antes de trocar os hotends.

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
pt_BR: Quando calibrar a velocidade volumétrica máxima?

en: When to Calibrate Pressure in Advance
pt_BR: Quando calibrar a pressão com antecedência

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
pt_BR: Quando criar transições entre números pares e ímpares de paredes. Uma forma de cunha com um ângulo maior do que essa configuração não terá transições e nenhuma parede será impressa no centro para preencher o espaço restante. Reduzir essa configuração reduz o número e o comprimento dessas paredes centrais, mas pode deixar lacunas ou se extrudir demais.

en: When to use Flow Rate Calibration
pt_BR: Quando usar a calibração da taxa de fluxo

en: When top z distance overrides support/object xy distance, give priority to ensuring that supports are generated beneath overhangs, and a gap of the same size as top z distance is leaved with the model. Whereas in the opposite case, the gap between supports and the model follows support/object xy distance all the time. Only recommended to enable when using HybridTree.
pt_BR: Quando a distância z superior sobrepõe-se à distância xy do suporte/objeto, priorize a geração de suportes sob saliências e deixe um espaço do mesmo tamanho que a distância z superior junto ao modelo. Caso contrário, o espaço entre os suportes e o modelo sempre seguirá a distância xy do suporte/objeto. Recomenda-se habilitar essa opção apenas ao usar o HybridTree.

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
pt_BR: Ao fazer a transição entre diferentes números de paredes à medida que a peça se torna mais fina, uma certa quantidade de espaço é alocada para dividir ou unir os segmentos da parede. É expresso como uma porcentagem sobre o diâmetro do bico

en: When using PLA to support TPU, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, 0 support/object xy distance, interlaced rectilinear pattern, disable 
    independent support layer height and use PLA for both support interface and support base
pt_BR: Ao usar o PLA para oferecer suporte à TPU, recomendamos as seguintes configurações:
    0 distância superior no eixo Z, 0 espaçamento de interface, 0 distância XY entre suporte/objeto, padrão retilíneo entrelaçado, desabilitar 
    altura independente da camada de suporte e usar PLA tanto para a interface quanto para a base do suporte

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
pt_BR: Ao usar filamentos oficiais, os valores padrão do software são obtidos por meio de nossos testes e geralmente apresentam bom desempenho na grande maioria das situações de impressão.

en: When using soluble material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, 0 support/object xy distance, interlaced rectilinear pattern, disable 
    independent support layer height and use soluble materials for both support interface and support base
pt_BR: Ao usar material solúvel para a interface de suporte, recomendamos as seguintes configurações:
    0 de distância superior, 0 de interface espaçamento, 0 de suportamento/objeto de distancia, Padrão rectilinear entrelaçado, desative 
    independente suporte altura da camada e use materiais solúveis para interface de suporte e base de suporte

en: When using soluble material for the support, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, 0 support/object xy distance, interlaced rectilinear pattern, disable 
    independent support layer height and use soluble materials for both support interface and support base
pt_BR: Ao usar material solúvel como suporte, recomendamos as seguintes configurações:
    0 distância superior em z, 0 espaçamento de interface, 0 distância xy entre suporte/objeto, padrão retilíneo entrelaçado, desabilitar 
    altura independente da camada de suporte e usar materiais solúveis tanto para a interface quanto para a base do suporte

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
pt_BR: Ao usar material de suporte para a interface de suporte, recomendamos as seguintes configurações:
    0 distância superior em z, 0 espaçamento de interface, padrão retilíneo entrelaçado e desativar altura independente da camada de suporte

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
pt_BR: Quando você precisa de calibração de velocidade volumétrica máxima

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
pt_BR: Quando você define a temperatura da câmara abaixo de 40 ℃, o controle de temperatura da câmara não será ativado e a temperatura alvo da câmara será automaticamente definida para 0 ℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
pt_BR: Sempre que há uma retração, o bico é levantado um pouco para criar uma folga entre o bico e a impressão. Isso evita que o bico atinja a impressão durante a viagem. Usar uma linha espiral para levantar z pode evitar o encordoamento.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
pt_BR: Onde encontrar o IP e o código de acesso da sua impressora?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
pt_BR: Se a máquina suporta o modo silencioso, no qual a máquina usa menor aceleração para imprimir mais silenciosamente

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
pt_BR: Ao imprimir por objeto, a extrusora pode colidir com a saia.
    Portanto, redefina a camada da saia para 1 para evitar isso.

en: Why Cooling Varies
    Outer walls and bridges cool fastest while thick interiors stay warmer—geometry, airflow and tool-path all play a part, and the simulation visualises these differences.
pt_BR: Por que o resfriamento varia
    Paredes externas e pontes esfriam mais rápido, enquanto interiores espessos permanecem mais quentes — geometria, fluxo de ar e trajetória da ferramenta desempenham um papel, e a simulação visualiza essas diferenças.

en: Why this grouping
pt_BR: Por que esse agrupamento

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width of SVG.
pt_BR: Largura do SVG

en: Width of prime tower
pt_BR: Largura da torre principal

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
pt_BR: Largura da parede que substituirá as características finas (de acordo com o tamanho mínimo da característica) do modelo. Se a largura mínima da parede for mais fina do que a espessura da característica, a parede ficará tão espessa quanto a própria característica. É expresso como uma porcentagem sobre o diâmetro do bico

en: Width:
pt_BR: Largura:

en: Window
pt_BR: Janela

en: Wipe
pt_BR: Limpar

en: Wipe Distance
pt_BR: Distância de limpeza

en: Wipe options
pt_BR: Opções de limpeza

en: Wipe speed
pt_BR: Velocidade de limpeza

en: Wipe tower cooling
pt_BR: Resfriamento da torre de limpeza

en: Wipe while retracting
pt_BR: Limpe enquanto retrai

en: With this option enabled, you can print materials with a large temperature difference together.
pt_BR: Com esta opção ativada, você pode imprimir materiais com uma grande diferença de temperatura juntos.

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
pt_BR: Com essa opção ativada, você pode receber atualizações da versão beta.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
pt_BR: Com essa opção ativada, você pode enviar uma tarefa para vários dispositivos ao mesmo tempo e gerenciar vários dispositivos.

en: Within the same extruder, the name '%s' must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are identical. Please choose a different name.
pt_BR: Dentro da mesma extrusora, o nome '%s' deve ser exclusivo quando o tipo de filamento, o diâmetro do bico e o fluxo do bico são idênticos. Escolha um nome diferente.

en: Within the same extruder, the name(%s) must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are the same.
    Are you sure you want to override the historical result?
pt_BR: Dentro do mesmo extrusor, o nome(%s) deve ser único quando o tipo de filamento, diâmetro do bico e fluxo do bico forem os mesmos.
    Tem certeza de que deseja substituir o resultado histórico?

en: World coordinates
pt_BR: Coordenadas mundiais

en: Would you like to log in this printer with current account?
pt_BR: Você gostaria de fazer login nesta impressora com a conta atual?

en: Would you like to log out the printer?
pt_BR: Deseja fazer logout da impressora?

en: Wrong password
pt_BR: Senha incorreta

en: X-Y contour compensation
pt_BR: Compensação de contorno XY

en: X-Y hole compensation
pt_BR: Compensação de furo X

en: XY separation between an object and its support
pt_BR: Separação XY entre um objeto e seu suporte

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
pt_BR: Separação XY entre um objeto e seu suporte na primeira camada.

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes to All
pt_BR: Sim para todos

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
pt_BR: Você também pode aplicar esse valor diretamente à sua configuração de impressão, retornar à interface "Preparar", inserir os parâmetros dos filamentos para fazer modificações e, em seguida, clicar no botão Salvar para salvar sua configuração.

en: You can find it from 'Filament settings' -> 'Advanced'.
pt_BR: Você pode encontrá-lo em 'Configurações de filamento' -> 'Avançado'.

en: You can find it from 'Printer settings' -> 'Machine G-code'.
pt_BR: Você pode encontrá-lo em 'Configurações da impressora' -> 'Código G da máquina'.

en: You can find it in "Setting > Setting > LAN only > Access Code"
    on the printer, as shown in the figure:
pt_BR: Você pode encontrá-lo em "Configuração > Configuração > Somente LAN > Código de acesso"
    na impressora, conforme mostrado na figura:

en: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:
pt_BR: Você pode encontrá-lo em “Configurações > Rede > Código de acesso”
    na impressora, conforme mostrado na figura:

en: You can find them from 'Printer settings' -> 'Machine G-code' and 'Filament settings' -> 'Advanced'.
pt_BR: Você pode encontrá-los em 'Configurações da impressora' -> 'Código G da máquina' e 'Configurações do filamento' -> 'Avançado'.

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
pt_BR: Você pode manter as predefinições modificadas para o novo projeto, descartar ou salvar as alterações como novas predefinições.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
pt_BR: Você pode manter as predefinições modificadas no novo projeto ou descartá-las

en: You can put your notes regarding the filament here.
pt_BR: Você pode colocar suas notas sobre o filamento aqui.

en: You can put your notes regarding the printer here.
pt_BR: Você pode colocar suas anotações sobre a impressora aqui.

en: You can put your notes regarding the process here.
pt_BR: Você pode fazer suas anotações sobre o processo aqui.

en: You can select up to 16 images.
pt_BR: Você pode selecionar até 16 imagens.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
pt_BR: Você não pode alterar o tipo da última parte sólida do objeto.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
pt_BR: Você não pode carregar o projeto de SLA com um objeto de várias partes na cama

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
pt_BR: Você pode alterar o Fator de Calibração da Dinâmica de Fluxo na edição de material

en: You have changed the preset "%1%".
pt_BR: Você alterou a predefinição "%1%".

en: You have changed the preset.
pt_BR: Você alterou a predefinição.

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
pt_BR: Você concluiu a impressão do modelo do shopping, 
    mas a sincronização das informações de classificação falhou.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
pt_BR: Você inseriu uma entrada ilegal na seção da área imprimível na primeira página. Verifique antes de criá-lo.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
pt_BR: Você ainda não selecionou uma impressora ou uma predefinição. Selecione pelo menos um.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
pt_BR: Você não selecionou o fornecedor e o modelo nem inseriu o fornecedor e o modelo personalizados.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
pt_BR: Você ainda não escolheu em qual predefinição de impressora criar com base. Escolha o fornecedor e o modelo da impressora

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
pt_BR: Você ainda não selecionou a impressora para substituir o bocal, escolha.

en: You have selected both external and AMS filaments for an extruder. You will need to manually switch the external filament during printing.
pt_BR: Você selecionou filamentos externos e AMS para uma extrusora. Você precisará alternar manualmente o filamento externo durante a impressão.

en: You need to select at least one filament preset.
pt_BR: Você precisa selecionar pelo menos uma predefinição de filamento.

en: You need to select at least one process preset.
pt_BR: Você precisa selecionar pelo menos uma predefinição de processo.

en: You need to select the material type and color first.
pt_BR: Você precisa selecionar primeiro o tipo e a cor do material.

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
pt_BR: Você só precisa clicar no botão "Calibrar" abaixo e esperar um pouco. Após o fatiamento bem-sucedido, você tem três maneiras de imprimir:
    1. Envie diretamente o arquivo fatiado e imprima-o;
    2. Envie o arquivo fatiado para a impressora pela rede e selecione manualmente o arquivo fatiado para impressão;
    3. Envie o arquivo fatiado para uma mídia de armazenamento e imprima-o por meio da mídia de armazenamento;
    Após a impressão bem-sucedida, você receberá o modelo conforme mostrado na imagem. Escolha o número com a superfície mais lisa; 
    O valor do número "0" na figura tem a superfície mais lisa, então o valor obtido da calibração grosseira é "1 + 0,00 = 1", que pode ser usado como o valor intermediário para calibração fina.

en: You selected external and AMS filament at the same time in an extruder, you will need manually change external filament.
pt_BR: Você selecionou filamento externo e AMS ao mesmo tempo em uma extrusora; você precisará trocar manualmente o filamento externo.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
pt_BR: Você tenta excluir um objeto que faz parte de um objeto cortado.
    Essa ação interromperá uma correspondência cortada.
    Depois desse modelo, a consistência não pode ser garantida.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
pt_BR: O resultado do seu comentário não pode ser enviado por alguns motivos. Conforme abaixo:
    
      código de erro:

en: Your filament grouping method in the sliced file is not optimal.
pt_BR: Seu método de agrupamento de filamentos no arquivo fatiado não é o ideal.

en: Your gcode has been improved for the best possible print. To further improve your print please check out our wiki for tips & tricks on what to do next.
pt_BR: Seu gcode foi aprimorado para a melhor impressão possível. Para aprimorar ainda mais sua impressão, confira nosso wiki para dicas e truques sobre o que fazer a seguir.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
pt_BR: Seu modelo precisa de suporte! Ative o material de suporte.

en: Your nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
pt_BR: Seu tipo de bico na predefinição não é consistente com o bocal memorizado. Você mudou seu bocal recentemente?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
pt_BR: Seu objeto parece ser muito grande. Deseja reduzi-lo para caber automaticamente na cama térmica?

en: Your printer has different nozzles installed. Please select a nozzle for this print.
pt_BR: Sua impressora tem diferentes bico instalados. Selecione um bico para esta impressão. .

en: Your software certificate has been revoked, please update QIDI Studio software.
pt_BR: Seu certificado de software foi revogado; atualize o QIDI Studio.

en: Your software is not signed, and some printing functions have been restricted. Please use the officially signed software version.
pt_BR: Seu software não está assinado, e algumas funções de impressão foram restringidas. Use a versão oficial do software assinada.

en: Z Hop Type
pt_BR: Tipo de lúpulo Z

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
pt_BR: Espaço Z entre o objeto e o Raft. Ignorado para interface solúvel

en: Z hop lower boundary
pt_BR: Limite inferior do salto Z

en: Z hop upper boundary
pt_BR: Limite superior do lúpulo Z

en: Z hop when retract
pt_BR: Um salto quando se retrai

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
pt_BR: O salto Z só entrará em vigor quando Z estiver acima desse valor e abaixo do parâmetro: “Limite superior do salto Z”

en: Z overrides X/Y
pt_BR: Z substitui X/Y

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
pt_BR: Localização da costura Z
    Você sabia que pode personalizar a localização da costura Z e até pintá-la em sua impressão, para colocá-la em um local menos visível? Isso melhora a aparência geral do seu modelo. Confira!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
pt_BR: A altura zero da primeira camada é inválida.
    
    A altura da primeira camada será redefinida para 0,2.

en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir o zoom

en: Zoom View
pt_BR: Exibição de zoom

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
pt_BR: Amplie em direção à posição do ponteiro do mouse na visualização 3D, em vez do centro da janela 2D.

en: Zoom of view
pt_BR: Zoom de visão

en: Zoom to mouse position
pt_BR: Zoom para a posição do mouse

en: [ %s ] requires printing in a high-temperature environment.
pt_BR: [ %s ] requer impressão em ambiente de alta temperatura.

en: [ %s ] requires printing in a high-temperature environment.Please close the door.
pt_BR: [ %s ] requer impressão em ambiente de alta temperatura. Por favor, feche a porta.

en: [Delete Required]
pt_BR: [Excluir obrigatório]

en: above
pt_BR: acima

en: add bundle structure file fail
pt_BR: falha ao adicionar arquivo de estrutura de pacote

en: add file fail
pt_BR: falha ao adicionar arquivo

[ctx: air_duct]
en: Left(Aux)
pt_BR: Esquerdo (Aux)

[ctx: air_duct]
en: Right(Aux)
pt_BR: Dir.(Aux)

[ctx: air_duct]
en: Right(Filter)
pt_BR: Direita(Filtro)

en: allocation failed
pt_BR: a alocação falhou

en: and
pt_BR: e

en: archive too large
pt_BR: Arquivamento muito grande

en: arrange current plate
pt_BR: Organizar a placa atual

en: auto rotate current plate
pt_BR: Rotação automática da placa atual

en: both extruders
pt_BR: ambas as extrusoras

en: buffer too small
pt_BR: Buffer muito pequeno

en: circle_compensation_speed
pt_BR: velocidade_de_compensação_de_círculo

en: click here to see more info
pt_BR: clique aqui para ver mais informações

en: code
pt_BR: Código

en: compression failed
pt_BR: falha na compressão

en: connecting...
pt_BR: Conectando...

en: connector is out of cut contour
pt_BR: o conector está fora do contorno cortado

en: connector is out of object
pt_BR: o conector está fora do objeto

en: connectors are out of cut contour
pt_BR: os conectores estão fora do contorno cortado

en: connectors is out of object
pt_BR: Os conectores devem estar na superfície do objeto.

en: create new preset failed.
pt_BR: falha na criação de nova predefinição.

en: current
pt_BR: atual

en: debug
pt_BR: depurar

en: debug save button
pt_BR: Botão de depuração e salvamento

en: decompression failed
pt_BR: falha na descompressão

en: default
pt_BR: padrão

en: delete all objects on current plate
pt_BR: Excluir todos os objetos na placa atual

en: does not contain valid gcode.
pt_BR: não contém gcode válido.

en: downloading project ...
pt_BR: baixando o projeto...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
pt_BR: por exemplo, básico, fosco, seda, mármore

en: error
pt_BR: erro

en: error message:
pt_BR: Mensagem de erro

en: every
pt_BR: Cada

en: extruder
pt_BR: extrusora

en: failed finding central directory
pt_BR: falha ao encontrar o diretório central

en: filament mapping mode
pt_BR: modo de mapeamento de filamentos

en: filament position
pt_BR: posição do filamento

en: filaments %s cannot be printed directly on the surface of this plate.
pt_BR: os filamentos %s não podem ser impressos diretamente na superfície desta placa.

en: file close failed
pt_BR: falha no fechamento do arquivo

en: file create failed
pt_BR: falha na criação do arquivo

en: file not found
pt_BR: arquivo não encontrado

en: file open failed
pt_BR: falha na abertura do arquivo

en: file read failed
pt_BR: falha na leitura do arquivo

en: file seek failed
pt_BR: falha na busca de arquivo

en: file stat failed
pt_BR: falha no status do arquivo

en: file too large
pt_BR: Arquivo muito grande

en: file write failed
pt_BR: falha na gravação do arquivo

en: finalize fail
pt_BR: finalizar falha

en: floating cantilever
pt_BR: cantilever flutuante

en: floating regions
pt_BR: regiões flutuantes

en: flow ratio : %s
pt_BR: taxa de fluxo: %s

en: from
pt_BR: de

en: high temperature auto bed levelling
pt_BR: nivelamento automático de mesa em alta temperatura

en: hit face
pt_BR: ajustar face

en: illegal characters:
pt_BR: Caracteres ilegais:

en: illegal suffix:
pt_BR: sufixo ilegal:

en: in
pt_BR: em

en: info
pt_BR: informação

en: initialize fail
pt_BR: falha na inicialização

en: inner wall/outer wall/inner wall
pt_BR: parede interna/parede exterior/parede interna

en: inner/outer
pt_BR: interno/externo

en: internal error
pt_BR: erro interno

en: invalid filename
pt_BR: nome de arquivo inválido

en: invalid header or corrupted
pt_BR: cabeçalho inválido ou corrompido

en: invalid parameter
pt_BR: parâmetro inválido

en: invalid value
pt_BR: valor inválido

en: ironing direction
pt_BR: direção de passar roupa

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
pt_BR: Teclado 1-9: definir filamento para objeto/peça

en: ksr FDMTest
pt_BR: teste ksr FDM

en: large overhangs
pt_BR: grandes saliências

en: layers
pt_BR: Camadas

en: left
pt_BR: Esquerda

en: left extruder
pt_BR: Extrusora ESQUERDA

en: left nozzle
pt_BR:  Bico esquerdo

en: length when change hotend
pt_BR: comprimento ao trocar o hotend

en: load mtl in obj: failed to parse
pt_BR: carregar mtl em obj: falha ao analisar

en: load_obj: failed to parse
pt_BR: load_obj: falha na análise

en: lock depth should smaller than skin depth.
    Reset to 50%% of skin depth
pt_BR: a profundidade da trava deve ser menor que a profundidade da pele.
    Redefinir para 50%% da profundidade da pele

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
pt_BR: material com retração/expansão térmica significativa, como...

en: materials with inaccurate filament diameter
pt_BR: materiais com diâmetro de filamento impreciso

en: max
pt_BR: Máximo

en: min
pt_BR: Mín.

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
pt_BR: minuto a cada lote. (Depende de quanto tempo leva para completar o aquecimento.)

en: mm or %
pt_BR: mm ou%

en: mm/s or %
pt_BR: mm/s ou%

en: money/kg
pt_BR: dinheiro/kg

en: mtl file exist error,could not find the material:
pt_BR: erro de arquivo mtl existente, não foi possível encontrar o material:

en: multiple cells copy is not supported
pt_BR: A cópia de várias células não é suportada.

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
pt_BR: arquivo de projeto novo ou aberto não é permitido durante o processo de fatiamento!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
pt_BR: Malha aberta causada pela ferramenta de corte: você quer arrumar agora?

en: normal(auto)
pt_BR: normal (automático)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
pt_BR: normal (automático) e árvore (automático) são usados para gerar suporte automaticamente. Se a opção normal (manual) ou árvore (manual) for selecionada, somente agentes de suporte serão gerados

en: normal(manual)
pt_BR: normal (manual)

en: not a ZIP archive
pt_BR: não é um arquivo ZIP

en: nozzle
pt_BR: bocal

en: nozzle size in preset: %d
pt_BR: tamanho do bico na predefinição: %d

en: nozzle size memorized: %d
pt_BR: tamanho do bico memorizado: %d

en: nozzle[%d] in preset: %.1f
pt_BR: bico[%d] na predefinição: %.1f

en: nozzle[%d] memorized: %.1f
pt_BR: bico[%d] memorizado: %.1f

en: number keys
pt_BR: Teclas numéricas

en: number keys can quickly change the color of objects
pt_BR: As teclas numéricas podem alterar rapidamente a cor dos objetos

en: object selection
pt_BR: seleção de objetos

en: obtaining instance_id failed
pt_BR: falha na obtenção de instance_id

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
pt_BR: Uma célula só pode ser copiada para uma ou mais células na mesma coluna.

en: open zip written fail
pt_BR: falha na gravação do zip aberto

en: outer/inner
pt_BR: exterior/interno

en: parameter name
pt_BR: Nome do Parâmetro

en: part selection
pt_BR: Seleção de peças

en: prepare 3mf file...
pt_BR: prepare o arquivo 3mf...

en: printer?
pt_BR: a impressora?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
pt_BR: impressoras ao mesmo tempo. (Depende de quantos dispositivos podem ser aquecidos ao mesmo tempo.)

en: reconnect
pt_BR: Reconectar

en: resume
pt_BR: Continuar

en: return
pt_BR: Retornar

en: right
pt_BR: Direita

en: right click
pt_BR: Clique com o botão direito

en: right extruder
pt_BR: Extrusora DIREITA

en: right nozzle
pt_BR: Bico direito

en: s
pt_BR: S

en: save debug settings
pt_BR: salvar configurações de depuração

en: select all objects on current plate
pt_BR: Selecione todos os objetos na placa atual

en: send completed
pt_BR: envio concluído

en: sending failed
pt_BR: Falha no envio

en: set addition fan speed before fist x layer
pt_BR: defina a velocidade do ventilador adicional antes da primeira camada x

en: set width and height keep ratio with width
pt_BR: Defina a largura e a altura para manter a proporção com a largura.

en: step:
pt_BR: Etapa

en: syncing
pt_BR: sincronizando

en: temperature when flushing filament. 0 indicates the upper bound of the recommended nozzle temperature range
pt_BR: temperatura ao lavar o filamento. 0 indica o limite superior da faixa de temperatura do bico recomendada

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
pt_BR: O pacote de configuração é incompatível com a versão atual do QIDI Studio.O pacote de configuração é incompatível com a versão atual do QIDI Studio.O pacote de configuração é incompatível com a versão atual do QIDI Studio.O pacote de configuração é incompatível com a versão atual do QIDI Studio.O pacote de configuração é incompatível com a versão atual do QIDI Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
pt_BR: o pacote de configuração é incompatível com o aplicativo atual.

en: to
pt_BR: para

en: too large line width
pt_BR: largura de linha muito grande

en: too many files
pt_BR: muitos arquivos

en: trace
pt_BR: rastro

en: travel
pt_BR: deslocamento

en: tree(auto)
pt_BR: árvore (auto)

en: tree(manual)
pt_BR: árvore (manual)

en: undefined error
pt_BR: erro indefinido

en: unexpected decompressed size
pt_BR: tamanho descomprimido inesperado

en: uniform scale
pt_BR: Escala uniforme

en: unsupported central directory size
pt_BR: tamanho do diretório central não suportado

en: unsupported encryption
pt_BR: criptografia não suportada

en: unsupported feature
pt_BR: recurso não suportado

en: unsupported method
pt_BR: método não suportado

en: unsupported multidisk
pt_BR: Não há suporte para salvar em RAID.

en: up to
pt_BR: até

en: upward compatible machine
pt_BR: máquina compatível com versões anteriores

en: validation failed
pt_BR: falha na validação

en: version %s update information :
pt_BR: informações de %s atualização da versão:

en: view
pt_BR: Visualizar

en: warning
pt_BR: aviso

en: warnings
pt_BR: avisos

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
pt_BR:  será fechado antes de criar um novo modelo. Você quer continuar?

en: write callback failed
pt_BR: falha de retorno de chamada de gravação
