QIDI Studio - en to nl translation catalogue (3907 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
nl: 
    
    Would you like to redirect to the webpage to give a rating?

en: 
    Do you want to rewrite it?
nl: 
    Wil je het herschrijven?

en: 
    Do you want to save the modified values?
nl: 
    Wilt u de gewijzigde waarden opslaan?

en: 
    Do you want to use the modified value in the new preset that you selected?
nl: 
    Wil je de gewijzigde waarde gebruiken in de nieuwe preset die je hebt geselecteerd?

en:  (Fixed)
nl:  (Vast)

en:  (Moving)
nl:  (Bewegen)

en:  (Repair)
nl:  (Repareren)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
nl:  Maar machines met een I3-structuur genereren geen timelapsevideo's.

en:  Click here to install it.
nl:  Klik hier om het te installeren.

en:  No corresponding storage bucket
nl:  Geen bijbehorende opslag bucket

en:  Please check and adjust the part's position or size to fit the printable range:
nl:  Controleer en pas de positie of grootte van het onderdeel aan zodat het past in het afdrukbereik:

en:  can not be opened
nl:  cannot be opened

en:  can not be placed in the
nl:  kan niet worden geplaatst in de

en:  doesn't work at 100%% density
nl:  werkt niet bij een dichtheid van 100%%

en:  invalid brim ears
nl:  ongeldige olifantenoren

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
nl:  bevindt zich te dicht bij het uitsluitingsgebied en er zullen botsingen worden veroorzaakt.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
nl: is te dicht bij het uitsluitingsgebied, er botsingen optreden tijdens het printen.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
nl: staat te dicht bij andere objecten en er kunnen botsingen worden veroorzaakt.

en:  not in range
nl:  niet binnen bereik

en:  nozzle
nl:  sproeier

en:  nozzle.
    Please adjust the filament group accordingly.
nl:  nozzle.
    Pas de filamentgroep hierop aan.

en:  plate %1%:
nl:  plaat %1%:

en:  upload config parse failed
nl:  Parse van uploadconfiguratie mislukt

en:  upload failed
nl: uploaden mislukt

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
nl: "QIDI" of "Generic" kan niet worden gebruikt als leverancier voor aangepaste filamenten.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
nl[0]: %1$d De objecten hebben geschilderde kleuren.@%1$d De objecten hebben geschilderde kleuren.
nl[1]: %1$d De objecten hebben geschilderde kleuren.@%1$d De objecten hebben geschilderde kleuren.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
nl[0]: %1$d fouten hersteld@%1$d fouten hersteld
nl[1]: %1$d fouten hersteld@%1$d fouten hersteld

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
nl[0]: %1$d non-manifold edges@%1$d non-manifold edges
nl[1]: %1$d non-manifold edges@%1$d non-manifold edges

en: %1% Preset
nl: %1% Voorinstelling

en: %1% contains some unsupported data. Please use third-party software to convert the SVG to path data before reimporting.
nl: %1% bevat niet-ondersteunde gegevens. Gebruik software van derden om de SVG te converteren naar padgegevens voordat u deze opnieuw importeert.

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
nl: %1% het gekozen vulling patroon ondersteund geen 100%% dichtheid.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
nl: %1% zich te dicht bij het uitsluitingsgebied bevindt, kunnen er botsingen optreden tijdens het afdrukken.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
nl: %1% staat te dicht bij anderen en er kunnen botsingen ontstaan.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
nl: %1% is te hoog en er kunnen botsingen ontstaan.

en: %1% was replaced with %2%
nl: %1% is vervangen door %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
nl: %d Filament Preset en %d Process Preset zijn gekoppeld aan deze printer. Deze voorinstellingen worden verwijderd als de printer wordt verwijderd.

en: %d triangles
nl: %d -driehoeken

en: %s
    Do you want to continue?
nl: %s
    Wilt u doorgaan?

en: %s Update
nl: %s Bijwerken

en: %s can't be percentage
nl: %s kan geen percentage zijn

en: %s does not support %s
nl: %s ondersteunt %s niet

en: %s error
nl: %s fout

en: %s has a warning
nl: %s heeft een waarschuwing

en: %s has encountered an error
nl: %s heeft een fout aangetroffen

en: %s information
nl: %s informatie

en: %s is not compatible with %s
nl: %s is niet compatibel met %s

en: %s is not supported by %s extruder.
nl: %s wordt niet ondersteund door %s extruder.

en: %s warning
nl: %s waarschuwing

en: &About %s
nl: &Over %s

en: &File
nl: &Bestand

en: &Quit
nl: &Afsluiten

en: &View
nl: &Bekijken

en: (Including its escape characters)
nl: (Inclusief de ontsnappingstekens)

en: (Modified)
nl: (Gewijzigd)

en: (Moving)
nl:  (Bewegen)

en: (Recommended filament)
nl: (Aanbevolen filament)

en: (Sync with printer)
nl: (Synchroniseren met printer)

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
nl: (Het model is al beoordeeld. Uw beoordeling overschrijft de vorige beoordeling).

en: (Undefined)
nl: (niet gedefinieerd)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
nl: ) om de positie van de gereedschapskop te bepalen. Dit voorkomt dat het apparaat de printbare grens overschrijdt en dat apparatuur slijt.

en: *We recommend you to add brand, material, type, and even humidity level in the Name
nl: *We raden je aan om merk, materiaal, type en zelfs vochtigheidsgraad toe te voegen aan de naam

en: + Add Preset
nl: + Preset toevoegen

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
nl: --use-firmware-retraction is niet compatibel met --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
nl: --use-firmware-retraction wordt alleen ondersteund door Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier en Machinekit firmware

en: 0 (no open anchors)
nl: 0 (geen open ankers)

en: 0 (not anchored)
nl: 0 (niet verankerd)

en: 0 means auto spacing.
nl: 0 betekent automatische spatiëring.

en: 1. Please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
nl: 1. Controleer of QIDI Studio en uw printer zich in hetzelfde LAN bevinden.

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
nl: 1. Gebruik verschillende merken filamenten, of de filamenten zijn vochtig;
    2. De nozzle is versleten of vervangen door een nozzle van een andere maat;
    3. Gebruik verschillende afdrukparameters, zoals temperatuur en lijnbreedte;
    4. PA-kalibratie werkt niet met PETG.

en: 1000 (unlimited)
nl: 1000 (onbeperkt)

en: 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
nl: 2. Als de IP- en toegangscode hieronder afwijken van de werkelijke waarden op uw printer, corrigeer ze dan.

en: 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
nl: 3. Vraag de SN van de printer op; deze is meestal te vinden in de apparaatinformatie op het scherm van de printer.

en: 3D Honeycomb
nl: 3D Honingraat

en: 3D Mouse disconnected.
nl: 3D-muis losgekoppeld.

en: 3D Settings
nl: 3D-instellingen

en: 3Dconnexion settings
nl: 3Dconnexion instellingen

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
nl: Een G-code pad treedt buiten de grenzen van de printplaat.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
nl: Een G-codepad gaat verder dan de maximale printhoogte.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
nl: Er bestaat een configuratie met dezelfde naam: %s; wil je die vervangen?

en: A cube printed during a filament change to purge old color and ensure smooth color transition.
nl: Een kubus die wordt geprint tijdens een filamentwissel om oude kleur te zuiveren en een soepele kleurovergang te garanderen.

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
nl: Er bestaat al een apparaat met dezelfde host (IP of URL), voer het opnieuw in.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
nl: Er bestaat een bestand met dezelfde naam: %s; wil je het vervangen?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
nl: Een opening tussen de binnenste randlijn en het voorwerp kan ervoor zorgen dat de rand gemakkelijker kan worden verwijderd.

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
nl: Er is een nieuwe netwerkplug-in (%s) beschikbaar. Wil je deze installeren?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
nl: Er is een nieuw configuratiepakket beschikbaar, wilt u deze installeren?

en: A new version is available
nl: Er is een nieuwe versie beschikbaar

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
nl: Er wordt een testmodel geprint. Maak de printplaat vrij en plaats deze terug op het hotbed voordat je gaat kalibreren.

en: AMS Materials Setting
nl: AMS Materiaal instellingen

en: AMS Settings
nl: AMS Instellingen

en: AMS and nozzle information are synced
nl: AMS en nozzle informatie worden gesynchroniseerd

en: AMS filament backup
nl: AMS filament back-up

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
nl: AMS filament backup is not enabled; please enable it in the AMS settings.

en: AMS filaments
nl: AMS-filament

en: AMS is setting up. Please try again later.
nl: AMS wordt ingesteld. Probeer het later nog eens.

en: AMS slot used for this filament
nl: AMS-slot die gebruikt wordt voor dit filament

en: AMS will attempt to estimate the remaining capacity of the QIDI Tech filaments.
nl: AMS zal proberen de resterende hoeveelheid van de QIDI Tech filamenten in te schatten.

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
nl: AMS gaat automatisch verder met een andere spoel met dezelfde eigenschappen als het huidige filament op is.

en: AMS(1 slot)
nl: AMS (1 sleuf)

en: API Key / Password
nl: API sleutel / wachtwoord

en: API key
nl: API sleutel

en: Abnormal print file data. Please slice again
nl: Abnormale printbestand. Slice opnieuw

en: Abnormal print file data. Please slice again.
nl: Abnormale gegevens afdrukbestand. Snijd opnieuw.

en: About %s
nl: Over %s

en: About this calibration
nl: Over deze kalibratie

en: Absolute accuracy calibration
nl: Absolute nauwkeurigheid kalibratie

en: Acceleration
nl: Versnelling

en: Acceleration limitation
nl: Versnellingsbeperking

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
nl: Versnelling van de eerste laag. Het gebruik van een lagere waarde kan de hechting van de printplaat verbeteren.

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
nl: Versnelling van binnenwanden. 0 betekent normale afdrukversnelling

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
nl: Versnelling van buitenwand. Het gebruik van een lagere waarde kan de kwaliteit verbeteren

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
nl: Versnelling van de schaarse invulling. Als de waarde wordt uitgedrukt als een percentage (bijvoorbeeld 100%), wordt deze berekend op basis van de standaardversnelling.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
nl: Versnelling van de topoppervlakte-invulling. Gebruik van een lagere waarde kan de kwaliteit van de bovenlaag verbeteren.

en: Accept
nl: Accepteren

en: Access Code
nl: Toegangscode

en: Access violation
nl: Toegang niet toegestaan

en: Accessory
nl: Accessoire

en: Accurate
nl: Nauwkeurig

en: Action
nl: Actie

en: Actions
nl: Acties

en: Activate for better air filtration
nl: Activeer voor betere luchtfiltratie

en: Adaptive
nl: Adaptief

en: Adaptive Cubic
nl: Adaptief kubiek

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Custom G-code
nl: Aangepaste G-code toevoegen

en: Add Custom Template
nl: Aangepaste sjabloon toevoegen

en: Add Emboss text Volume
nl: Tekstvolume in reliëf toevoegen

en: Add Emboss text object
nl: Tekstobject in reliëf toevoegen

en: Add Filament Preset under this filament
nl: Voeg Filament Preset toe onder dit filament

en: Add File
nl: Bestand toevoegen

en: Add Models
nl: Modellen toevoegen

en: Add Modifier
nl: Aanpasser toevoegen

en: Add Pause
nl: Pauze toevoegen

en: Add Photo
nl: Foto toevoegen

en: Add Preset
nl: Preset toevoegen

en: Add Primitive
nl: Primitief toevoegen

en: Add SVG modifier
nl: SVG-modifier toevoegen

en: Add SVG part
nl: SVG-onderdeel toevoegen

en: Add a brim ear
nl: Voeg een olifantenoor toe

en: Add connector
nl: Connector toevoegen

en: Add connector to selection
nl: Connector toevoegen aan selectie

en: Add connectors
nl: Verbinding toevoegen

en: Add detail
nl: Detail toevoegen

en: Add height range
nl: Hoogtebereik toevoegen

en: Add line number
nl: Lijn hoogte toevoegen

en: Add modifier
nl: Modificator toevoegen

en: Add negative SVG
nl: Negatieve SVG toevoegen

en: Add negative part
nl: Negatief deel toevoegen

en: Add negative text
nl: Negatieve tekst toevoegen

en: Add one filament
nl: Voeg een filament toe

en: Add part
nl: Onderdeel toevoegen

en: Add plate
nl: Printbed toevoegen

en: Add preset for new printer
nl: Preset toevoegen voor nieuwe printer

en: Add settings
nl: Instellingen toevoegen

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
nl: Voeg massieve vulling toe in de buurt van hellende oppervlakken om de verticale dikte van de schaal te garanderen (boven+onder massieve lagen)

en: Add support blocker
nl: Ondersteuningsblokkering toevoegen

en: Add support enforcer
nl: Ondersteuningshandhaver toevoegen

en: Add text
nl: Tekst toevoegen

en: Add text modifier
nl: Tekstmodifier toevoegen

en: Add the speed transition between discontinuity area.
nl: Voeg de snelheidsovergang tussen het discontinuïteitsgebied toe.

en: Add unused AMS filaments to filaments list.
nl: Ongebruikte AMS-filamenten toevoegen aan filamentenlijst.

en: Add unused Box filaments to filaments list.
nl: Ongebruikte BOX-filamenten toevoegen aan filamentlijst.

en: Add unused filaments to filaments list.
nl: Ongebruikte filamenten toevoegen aan filamentenlijst.

en: Add/Remove filaments
nl: Filament toevoegen/verwijderen

en: Add/Remove materials
nl: Materialen toevoegen/verwijderen

en: Add/Remove presets
nl: Voorinstellingen toevoegen/verwijderen

en: Additional process preset
nl: Extra procesvoorinstelling

en: Adhesiveness Category
nl: Hechtvermogen Categorie

en: Adjust
nl: Aanpassen

en: Adjust section view
nl: Sectieweergave aanpassen

en: Adjust to the set range automatically?
nl: Automatisch aanpassen aan het ingestelde bereik?

en: Advance
nl: Geavanceerd

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: After being synced, the project's filament presets and colors will be replaced with the mapped filament types and colors. This action cannot be undone.
nl: Na het synchroniseren worden de voorinstellingen en kleuren van de filamenten van het project vervangen door de gemapte filamenttypes en -kleuren. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: After being synced, this action cannot be undone.
nl: Na synchronisatie kan deze actie niet ongedaan worden gemaakt.

en: After closing, a popup will appear to ask each time
nl: Na het sluiten verschijnt er telkens een pop-up met de vraag

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
nl: Nadat u het drukvoorkalibratieproces hebt voltooid, maakt u een nieuw project aan voordat u gaat afdrukken.

en: After completing your operation, %s project will be closed and create a new project.
nl: Na het voltooien van de bewerking wordt het %s-project afgesloten en wordt er een nieuw project gemaakt.

en: After cut
nl: Na de snede

en: After mapping
nl: Na het in kaart brengen

en: After overwriting
nl: Na het overschrijven

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
nl: Na het doorlopen van de "grove kalibratie" werd de tussenliggende waarde "1" verkregen. Voer deze waarde in het onderstaande tekstvak in en volg de stappen in de "grove kalibratie" om af te drukken.

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
nl: Nadat het afdrukken is voltooid, selecteert u de meest vloeiende lijn, voert u de bijbehorende waarde in de software in en slaat u deze op.

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
nl: Selecteer na het printen een getal met het gladste en gladste oppervlak, zoals weergegeven in de onderstaande afbeelding als "-1". De optimale stroomsnelheid voor het verkrijgen van huidige filamenten is "1,00 - 0,01 = 0,99".

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
nl: Na succesvol slicen, hebt u drie methoden om de bewerking uit te voeren:
    1. Het slice-bestand rechtstreeks verzenden en afdrukken;
    2. Het slice-bestand via het netwerk naar de printer verzenden en het slice-bestand handmatig selecteren om af te drukken;
    3. Het slice-bestand naar een opslagmedium verzenden en via het opslagmedium afdrukken.
    Met verwijzing naar dit proces, drukt u het kalibratiemodel af zoals weergegeven in de volgende afbeelding.

en: Air Condition
nl: Airconditioning

en: Air Printing Detection
nl: Detectie van luchtafdrukken

en: Air Pump
nl: Luchtpomp

en: Air filtration enhancement
nl: Verbetering luchtfiltering

en: Align to Y axis
nl: Uitlijnen op Y-as

en: Aligned
nl: Uitgelijnd

en: Aligned Rectilinear
nl: Uitgelijnd Rechtlijnig

en: All
nl: Alles

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: All changes will be discarded.
nl: Alle wijzigingen zullen verloren gaan.

en: All changes will not be saved
nl: Er zullen geen wijzigingen worden opgeslagen

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
nl: Alle invoer in de aangepaste printerverkoper of het aangepaste printermodel zijn spaties. Voer opnieuw in.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
nl: Alle ingangen in de aangepaste verkoper of serie zijn spaties. Voer opnieuw in.

en: All objects will be removed, continue?
nl: Alle objecten zullen verwijderd worden, doorgaan?

en: All solid layer
nl: Alle vaste laag

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
nl: Alle presets van het filament die bij dit filament horen, worden verwijderd. 
    Als u dit filament gebruikt in uw printer, reset dan de filamentinformatie voor die sleuf.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
nl: Alle geselecteerde objecten staan op de vergrendelde plaat,
    We kunnen deze objecten niet automatisch rangschikken.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
nl: De geselecteerde objecten bevinden zich op een vergrendeld printbed.
    Deze objecten kunnen niet automatisch worden georiënteerd.

en: All walls
nl: Alle wanden

en: Allow Prompt Sound
nl: Promptgeluid toestaan

en: Allow multiple materials on same plate
nl: Sta verschillende materiaalsoorten op hetzelfde printbed toe

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
nl: Staat alleen schilderen toe op facetten geselecteerd met: "%1%"

en: Along X axis
nl: Langs de X as

en: Along Y axis
nl: Langs de Y-as

en: Along Z axis
nl: Langs de Z-as

en: Always show shells in preview
nl: Shells altijd weergeven in preview

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
nl: Schakelt het tonen van shells in het tabblad Voorbeeldweergave in: als u de waarde wijzigt, moet u opnieuw slicen.

en: Ams Status
nl: AMS-status

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
nl: Er is een fout opgetreden. Het systeemgeheugen kan onvoldoende zijn of het kan een programmafout zijn.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
nl: Er is een belangrijke update gedetecteerd die moet worden uitgevoerd voordat u verder kunt gaan met afdrukken. Wilt u nu updaten? Je kunt ook later updaten via 'Upgrade firmware'.

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
nl: Een object is over de grens van de plaat gelegd of overschrijdt de hoogtelimiet.
    Los het probleem op door het object volledig op of van de plaat te verplaatsen en controleer of de hoogte binnen het bouwvolume valt.

en: An object is layed over the boundary of plate.
nl: Er bevind zich een object buiten de grenzen van de printplaat.

en: An object is placed in the left/right nozzle-only area or exceeds the printable height of the left nozzle.
    Please ensure the filaments used by this object are not arranged to other nozzles.
nl: Een object is geplaatst in het gebied van de linker/rechter nozzle of overschrijdt de afdrukbare hoogte van de linker nozzle.
    Zorg ervoor dat de filamenten die door dit object worden gebruikt niet op andere nozzles worden geplaatst.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
nl: De XY-formaatcompensatie van een object wordt niet gebruikt omdat het ook in kleur is geverfd.
    XY-formaatcompensatie kan niet worden gecombineerd met verven in kleur.

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
nl: En het is geldig bij het importeren van een stl met ten minste twee meshes.

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
nl: En het is geldig als er ten minste twee delen in het object zijn of stl ten minste twee meshes heeft.

en: Angle
nl: Hoek

en: Angle Deflection
nl: Hoek afbuiging

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
nl: Strijkhoek, die de relatieve hoek tussen het bovenoppervlak en het strijkgoed regelt

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
nl: Hoek voor schaars invulpatroon, die de start- of hoofdrichting van de lijn bepaalt.

en: Another export job is running.
nl: Er is reeds een export taak actief.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
nl: Er draait nog een virtuele camera.
    QIDI Studio ondersteunt slechts één virtuele camera.
    Wil je deze virtuele camera stoppen?

en: Any arrow
nl: Elke pijl

en: Append
nl: Voeg  toe

en: Append to existing filaments
nl: Toevoegen aan bestaande filamenten

en: Application is closing
nl: De toepassing wordt afgesloten

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
nl: Pas scarf naad alleen toe op gladde randen waar traditionele naden de naden op scherpe hoeken niet effectief verbergen.

en: Approximate color matching.
nl: Kleuraanpassing bij benadering.

en: Arc fitting
nl: Boog montage

en: Are you sure to %1% the selected preset?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde preset wilt %1%?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
nl: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
nl: Weet je zeker dat je de geselecteerde preset wilt verwijderen?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
nl: Weet je zeker dat je de geselecteerde preset wilt verwijderen? 
    Als de voorinstelling overeenkomt met een filament dat momenteel in gebruik is op je printer, reset dan de filamentinformatie voor die sleuf.

en: Are you sure to synchronize the filaments from Box?
nl: Weet u zeker dat u de filamenten van de BOX wilt synchroniseren?

en: Are you sure to synchronize the filaments?
nl: Weet je zeker dat je de gloeidraden moet synchroniseren?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
nl: Weet je zeker dat je de filament informatie wilt wissen?

en: Are you sure you want to delete
nl: Weet u zeker dat u wilt verwijderen

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
nl: Weet u zeker dat u de printer "%1%" wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to stop this print?
nl: Weet je zeker dat je deze print wilt stoppen?

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
nl: Weet u zeker dat u originele SVG's met hun lokale paden in het 3MF-bestand wilt opslaan?
    Als u 'NEE' selecteert, kunnen alle SVG's in het project niet meer worden bewerkt.

en: Are you sure you want to trigger auto homing?
nl: Weet je zeker dat je auto homing wilt activeren?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
nl: Weet u zeker dat u de firmware wilt bijwerken? Dit duurt ongeveer 10 minuten. Zet de printer NIET uit tijdens dit proces.

en: Arrange
nl: Rangschikken

en: Arrange all objects
nl: Alle objecten rangschikken

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
nl: Het rangschikken is mislukt. Er zijn enkele uitzonderingen gevonden tijdens het verwerken van het object.

en: Arrange objects on selected plates
nl: Rangschikt de objecten op de gelecteerde printbedden

en: Arrange options
nl: Rangschik opties

en: Arranging
nl: Rangschikken

en: Arranging canceled.
nl: Rangschikken geannuleerd.

en: Arranging done.
nl: Rangschikken voltooid.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
nl: Het ordenen is klaar, maar er zijn nog niet uitgepakte items. Verklein de afstand en probeer het opnieuw.

en: Arrow Down
nl: Pijl omlaag

en: Arrow Left
nl: Pijl naar links

en: Arrow Right
nl: Pijl naar rechts

en: Arrow Up
nl: Pijl naar boven

en: As the print job has been successfully sent, the cancellation will not bring the print job to a halt. If you need to terminate this job, please stop it in 'Device' page.
nl: Aangezien de afdruktaak met succes is verzonden, zal de annulering de afdruktaak niet onderbreken. Als u deze taak moet beëindigen, stop deze dan op de pagina 'Apparaat'.

en: Asia-Pacific
nl: Azië-Pacific

en: Assemble
nl: Monteren

en: Assemble Control
nl: Besturing monteren

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
nl: Monteer de geselecteerde objecten tot een object bestaande uit meerdere delen

en: Assemble the selected objects to an object with single part
nl: Monteer de geselecteerde objecten tot een object bestaande uit 1 onderdeel

en: Assembly
nl: Montage

en: Assembly Guide
nl: Montagehandleiding

en: Assembly Info
nl: Montage informatie

en: Assembly Return
nl: Montage terug

en: Assembly View
nl: Montageweergave

en: Assign the part to the other side
nl: Wijs het onderdeel toe aan de andere kant

en: Associate .3mf files to QIDI Studio
nl: .3mf bestanden koppelen aan QIDI Studio

en: Associate .step/.stp files to QIDI Studio
nl: Koppel .step/.stp bestanden aan QIDI Studio

en: Associate .stl files to QIDI Studio
nl: .stl-bestanden koppelen aan QIDI Studio

en: Associate Files To QIDI Studio
nl: Bestanden koppelen aan QIDI Studio

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
nl: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating (4 or 5 stars).

en: Attention!
nl: Let op!

en: Author
nl: Auteur

en: Authorization Type
nl: Type autorisatie

en: Auto
nl: Automatisch

en: Auto Bed Leveling
nl: Automatisch bednivellering

en: Auto Brim
nl: Brim automatisch instellen

en: Auto Check: Door and Upper Cover
nl: Automatische controle: deur en bovenklep

en: Auto Check: Platform
nl: Automatische controle: Platform

en: Auto Check: Quick Release Lever
nl: Automatische controle: hendel voor snelsluiting

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
nl: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before performing it.

en: Auto Flush
nl: Automatisch spoelen

en: Auto For Flush
nl: Auto voor flush

en: Auto For Match
nl: Automatisch voor wedstrijd

en: Auto Orientation options
nl: Opties voor automatische oriëntatie

en: Auto Rotate
nl: Automatisch roteren

en: Auto Segment
nl: Automatische segmenteren

en: Auto bed leveling
nl: Automatisch bed levellen

en: Auto bed leveling -phase 1
nl: Automatische bednivellering - fase 1

en: Auto bed leveling -phase 2
nl: Automatische bednivellering - fase 2

en: Auto calculate flush volumes
nl: Automatisch berekenen van spoelvolumes

en: Auto check for system presets updates
nl: Automatisch controleren op updates van systeemvoorinstellingen

en: Auto circle contour-hole compensation
nl: Automatische cirkelcontour-gatcompensatie

en: Auto homing
nl: Automatische homing

en: Auto orient
nl: Automatisch oriënteren

en: Auto orient the object to improve print quality.
nl: Automatisch oriënteren van het object om de printkwaliteit te verbeteren.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
nl: Als er geselecteerde objecten zijn, worden alleen de geselecteerde objecten georiënteerd. Anders worden alle objecten op de huidige schijf georiënteerd.

en: Auto orientation
nl: Automatisch oriënteren

en: Auto plate type
nl: Type automatische plaat

en: Auto rotate for arrangement
nl: Automatisch roteren voor rankschikking

en: Auto support threshold angle:
nl: Maximale hoek automatische support:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
nl: Gebruikersvoorinstellingen automatisch synchroniseren (printer/filament/proces)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
nl: Automatisch rangschikken
    Wist je dat je alle objecten in je project automatisch kunt rangschikken?

en: Auto-Backup
nl: Automatisch backup maken

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
nl: Automatisch oriënteren
    Wist je dat je objecten met een simpele klik kunt roteren naar een optimale afdrukstand?

en: Auto-generate points
nl: Automatisch punten genereren

en: Auto-record Monitoring
nl: Automatische opnamebewaking

en: Auto-recovery from step loss
nl: Automatisch herstel na stapverlies

en: Auto-refill
nl: Automatisch bijvullen

en: Automatic calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
nl: Automatische kalibratie ondersteunt alleen gevallen waarbij de linker en rechter spuitdiameter identiek zijn.

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
nl: Combineer automatisch schaarse vulling van verschillende lagen om samen te printen en zo tijd te besparen. De muur wordt nog steeds geprint met de oorspronkelijke laaghoogte.

en: Automatically merge the same colors in the model after mapping.
nl: Automatisch dezelfde kleuren samenvoegen in het model na mapping.

en: Automatically re-slice according to the optimal filament grouping, and the grouping results will be displayed after slicing.
nl: Automatisch opnieuw slicen volgens de optimale groepering van de filamenten en de resultaten van de groepering worden weergegeven na het slicen.

en: Automatically transfer modified value when switching process and filament presets
nl: Automatisch gewijzigde waarde overdragen wanneer wordt overgeschakeld tussen proces- en gloeidraadpresets

en: Auxiliary part cooling fan
nl: Extra koel ventilator

en: Avoid crossing wall
nl: Vermijd het oversteken van een muur

en: Avoid crossing wall - Max detour length
nl: Vermijd overstekende muur - Maximale omleidingslengte

en: Avoid extrusion calibration region
nl: Vermijd het extrusie kalibratie gebied

en: Avoid interface filament for base
nl: Vermijd interfacedraad voor basis

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
nl: Gebruik indien mogelijk geen filament voor de steuninterface om de steunbasis te printen.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
nl: Kromtrekken voorkomen
    Wist je dat bij het printen van materialen die gevoelig zijn voor kromtrekken, zoals ABS, een juiste verhoging van de temperatuur van het warmtebed de kans op kromtrekken kan verkleinen?

en: Back
nl: Achterzijde

en: Back Page 1
nl: Terug Pagina 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
nl: Maak regelmatig een back-up van je project om het te herstellen van een incidentele crash.

en: Bake into model as uneditable part
nl: Bak in model als niet-bewerkbaar onderdeel

en: Bake to model
nl: Bak naar model

en: Balanced
nl: Gebalanceerd

en: Base pattern
nl: Basis patroon

en: Base pattern spacing
nl: Basis patroon afstand

en: Basic Info
nl: Basisinfo

en: Basic Information
nl: Basisinformatie

en: Basic information
nl: Basis informatie

en: Batch manage files.
nl: Batchbeheer van bestanden.

en: Bed
nl: Printbed

en: Bed Leveling
nl: Bed nivellering

en: Bed Shape
nl: Printbed vorm

en: Bed Temperature
nl: Bed Temperatuur

en: Bed Temperature Difference Warning
nl: Waarschuwing voor verschil in bedtemperatuur

en: Bed Type
nl: Bed type

en: Bed adhension
nl: Printbed hechting

en: Bed custom model
nl: Bed aangepast model

en: Bed custom texture
nl: Bed aangepaste textuur

en: Bed exclude area
nl: Bed uitsluiten gebied

en: Bed filling canceled.
nl: Bed vulling geannuleerd.

en: Bed filling done.
nl: Bedden gevuld.

en: Bed temperature
nl: Printbed temperatuur

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur voor alle lagen behalve de eerste. Een waarde van 0 betekent dat het filament het afdrukken op de Cool Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur voor lagen, behalve voor de eerste. Een waarde van 0 betekent dat het filament afdrukken op de Engineering Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur voor lagen, behalve voor de eerste. Een waarde van 0 betekent dat het filament printen op de High Temp Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
nl: Bedtemperatuur voor lagen behalve de eerste. Waarde 0 betekent dat het filament niet geschikt is om op de PEI-textuurplaat af te drukken.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur van de beginlaag. Een waarde van 0 betekent dat het filament printen op de Cool Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur van de beginlaag. Een waarde van 0 betekent dat het filament afdrukken op de Engineering Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur van de beginlaag. Een waarde van 0 betekent dat het filament printen op de High Temp Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
nl: Bedtemperatuur van de eerste laag. Een waarde van 0 betekent dat het filament geen ondersteuning biedt voor printen op de QIDI Cool Plate SuperTack

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
nl: Bedtemperatuur van de eerste laag. Waarde 0 betekent dat het filament niet geschikt is om op de getextureerde PEI-plaat af te drukken.

en: Bed temperature type
nl: Type bedtemperatuur

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
nl: Bedtemperatuur wanneer gladde PEI-plaat/hoge temperatuurplaat is geïnstalleerd. Waarde 0 betekent dat het filament niet geschikt is voor afdrukken op de gladde PEI-plaat/hoge temperatuurplaat

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
nl: Bedtemperatuur wanneer de Textured PEI Plate is geïnstalleerd. Waarde 0 betekent dat het filament niet geschikt is om op de Textured PEI Plate af te drukken

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur wanneer de koelplaat is geïnstalleerd. Een waarde van 0 betekent dat het filament printen op de Cool Plate niet ondersteunt.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
nl: Bedtemperatuur wanneer de koelplaat is geïnstalleerd. Waarde 0 betekent dat het filament geen ondersteuning biedt voor printen op de QIDI Cool Plate (SuperTack)

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
nl: Dit is de bedtemperatuur wanneer de technische plaat is geïnstalleerd. Een waarde van 0 betekent dat het filament afdrukken op de Engineering Plate niet ondersteunt.

en: Bed type
nl: Printbed type

en: Bed types supported by the printer
nl: Printbedden ondersteund door de printer

en: Before layer change G-code
nl: G-Code voor de laag wijziging

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
nl: Beste automatisch schikkende positie in het bereik [0,1] met betrekking tot de bedvorm.

en: Best object position
nl: Beste objectpositie

en: Beta Version
nl: Beta versie

en: Beta version
nl: Beta versie

en: Between Object Gcode
nl: Tussen object Gcode

en: Bill of Materials
nl: Materiaal rekening

en: Bind with Access Code
nl: Binden met toegangscode

en: Bind with Pin Code
nl: Koppelen met pincode

en: Binding...
nl: Koppelen...

en: Block seam
nl: Bloknaad

en: Block supports
nl: Support blokkeren

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Bottom View
nl: Onderaanzicht

en: Bottom Z distance
nl: Onderste Z-afstand

en: Bottom interface layers
nl: Onderste interfacelagen

en: Bottom interface spacing
nl: Onderste interface-afstand

en: Bottom paint penetration layers
nl: Penetratielagen voor bodemverf

en: Bottom shell layers
nl: Aantal bodemlagen

en: Bottom shell thickness
nl: Bodemdikte

en: Bottom surface
nl: Bodem oppervlak

en: Bottom surface pattern
nl: Bodem oppvlakte patroon

en: Bottom:
nl: Bodem:

en: Box not connected. Please check the printer and box connect.
nl: BOX niet aangesloten. Controleer de verbinding tussen printer en BOX.

en: Branch angle
nl: De hoek van de tak

en: Branch diameter
nl: Takdiameter

en: Branch diameter angle
nl: Hoek van de takdiameter

en: Branch distance
nl: Tak afstand

en: Brass
nl: Messing

en: Bridge
nl: Brug

en: Bridge direction
nl: Richting van de brug

en: Bridge flow
nl: Brugflow

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
nl: Overbruggingshoek opheffen. Als dit op nul wordt gezet, wordt de overbruggingshoek automatisch berekend. Anders wordt de opgegeven hoek gebruikt voor externe bruggen. Gebruik 180° voor een nulhoek.

en: Brim
nl: Rand

en: Brim Ears
nl: Olifantenoren

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
nl: Rand voor betere hechting
    Wist je dat het aangeraden is om een rand te gebruiken als de printmodellen een klein contactoppervlak hebben met het printoppervlak?

en: Brim type
nl: Rand type

en: Brim width
nl: Rand breedte

en: Brim width of prime tower, negative number means auto calculated width based on the height of prime tower.
nl: Randbreedte van primeur toren, negatief getal betekent automatisch berekende breedte gebaseerd op de hoogte van primeur toren.

en: Brim-object gap
nl: Ruimte tussen rand en object

en: Bring All to Front
nl: Breng alles naar voren

en: Browse
nl: Browsen

en: Browsing file in storage is not supported in LAN Only Mode.
nl: Het bladeren door bestanden in de opslag wordt niet ondersteund in de modus Alleen LAN.

en: Browsing file in storage is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
nl: Het bladeren door bestanden in de opslag wordt niet ondersteund in de huidige firmware. Werk de firmware van de printer bij.

en: Brush
nl: Kwast

en: Brush shape
nl: Penseelvorm

en: Brush size
nl: Penseelgrootte

en: Bucket fill
nl: Emmer vullen

en: Build Plate Detection
nl: Bouwplaatdetectie

en: Bulge
nl: Uitstulping

en: Busy
nl: Bezet

en: By First filament
nl: Door Eerste gloeidraad

en: By Highest Temp
nl: Door hoogste temperatuur

en: By Layer
nl: Per laag

en: By Object
nl: Per object

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
nl: Liveview wordt standaard gepauzeerd na 15 minuten inactiviteit op de computer. Vink dit vakje aan om deze functie tijdens het afdrukken uit te schakelen.

en: By layer
nl: Op basis van laag

en: By object
nl: Op basis van object

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
nl: Door de snelheid van de buitenwand te verlagen om de resonantiezone van de printer te vermijden, wordt het rinkelen op het oppervlak van het model vermeden.
    Schakel deze optie uit tijdens het testen van rinkelen.

en: CANCELED
nl: GEANNULEERD

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
nl: CF/GF-filamenten zijn hard en bros. Ze kunnen gemakkelijk breken of vast komen te zitten in AMS.

en: COMPLETED
nl: VOLTOOID

en: CRC check failed
nl: CRC controle mislukt

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
nl: Bereken de optimale drukvooruitgangswaarde met behulp van de gegeven formule:
    Drukvooruitgang = k_Start + floor(hoogte ÷ 5) × k_Step
    LET OP: floor() staat voor afronding naar beneden
    Volgens de gemeten waarden is de drukvooruitgangswaarde in de afbeelding: 0,00 + floor(22,7 ÷ 5) × 0,005 = 0,02
    Sla ten slotte de waarde op met het beste oppervlakte-effect.

en: Calculating, please wait...
nl: Berekenen; Een ogenblik geduld...

en: Calibrate
nl: Kalibreren

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing. Skip if unnecessary.
nl: Kalibreer nozzle offsets om de printkwaliteit te verbeteren.
    *Automatische modus: Controleer op kalibratie voordat u gaat afdrukken. Overslaan indien onnodig.

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing; skip if unnecessary.
nl: Kalibreer de nozzle-offsets om de afdrukkwaliteit te verbeteren.
    *Automatische modus: controleer op kalibratie voordat u afdrukt; overslaan als dat niet nodig is.

en: Calibrating
nl: Kalibreren

en: Calibrating Micro Lidar
nl: Micro Lidar wordt gecalibreerd

en: Calibrating birdeye camera
nl: Birdeye-camera kalibreren

en: Calibrating extrusion
nl: Extrusie wordt gecalibreerd

en: Calibrating extrusion flow
nl: De extrusieflow kalibreren

en: Calibrating the micro lidar
nl: Kalibreren van de micro lidar

en: Calibrating... %d%%
nl: Kalibreren... %d%%

en: Calibration
nl: Kalibratie

en: Calibration Flow
nl: Flow kalibratie

en: Calibration Type
nl: Kalibratietype

en: Calibration completed
nl: Kalibratie voltooid

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
nl: Kalibratie voltooid. Zoek de meest uniforme extrusielijn op uw hotbed, zoals op de afbeelding hieronder, en vul de waarde aan de linkerkant in het invoervak factor K in.

en: Calibration error
nl: Kalibratiefout

en: Calibration help
nl: Hulp bij kalibratie

en: Calibration not supported
nl: Kalibratie wordt niet ondersteund

en: Calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
nl: De kalibratie ondersteunt alleen gevallen waarbij de linker- en rechter nozzle diameter identiek zijn.

en: Calibration process
nl: Kalibratieproces

en: Calibration program
nl: Kalibratie programma

en: Calibration step selection
nl: Kalibratiestap selectie

en: Calibration1
nl: Kalibratie 1

en: Calibration2
nl: Kalibratie 2

en: Camera Angle - Left side
nl: Camera hoek - Linker zijde

en: Camera Angle - Right side
nl: Camera hoek - Rechter zijde

en: Camera Setting
nl: Camera-instelling

en: Camera view - Behind
nl: Camera hoek - Achter

en: Camera view - Bottom
nl: Camera hoek - Onderkant

en: Camera view - Default
nl: Camera hoek - Standaard

en: Camera view - Front
nl: Camera hoek - Voorkant

en: Camera view - Top
nl: Camera hoek - Bovenkant

en: Can not add models when in preview mode!
nl: Modellen kunnen niet worden toegevoegd in voorbeeldmodus

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
nl: Het is niet mogelijk om met meerdere filamenten te printen die een groot temperatuurverschil hebben. Anders kunnen de extruder en de nozzle tijdens het afdrukken worden geblokkeerd of beschadigd.

en: Can't apply when process preview.
nl: Kan niet worden toegepast wanneer voorbeeld wordt verwerkt

en: Can't find Pin Code?
nl: Kun je geen pincode vinden?

en: Can't find my devices?
nl: Kan je mijn apparaten niet vinden?

en: Can't find my nozzle diameter
nl: Ik kan de diameter van mijn nozzle niet vinden

en: Can't find my printer model
nl: Kan mijn printermodel niet vinden

en: Can't find vendor I want
nl: Kan de leverancier die ik wil niet vinden

en: Can't start this without storage.
nl: Kan dit niet starten zonder opslag.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel a feature until exit
nl: Een functie annuleren tot afsluiten

en: Cancel print
nl: Print annuleren

en: Cancel selected
nl: Annuleer geselecteerde

en: Cancel upload
nl: Upload annuleren

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Cancelling
nl: Annuleren

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
nl: Kan de filamentinfo niet lezen: de filament is in de gereedschapskop geladen, verwijder de filament en probeer het opnieuw.

en: Cannot send the print job for empty plate
nl: Kan de afdruktaak voor lege plaat niet verzenden

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
nl: Kan de afdruktaak niet verzenden naar een printer waarvan de firmware moet worden bijgewerkt.

en: Cannot send the print job when the printer is not at FDM mode
nl: Kan de afdruktaak niet verzenden wanneer de printer niet in FDM-modus staat

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
nl: Kan de afdruktaak niet verzenden wanneer de printer bezig is met het bijwerken van de firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
nl: Kan de printtaak niet verzenden wanneer de upgrade wordt uitgevoerd

en: Capabilities
nl: Mogelijkheden

en: Center
nl: Centreren

en: Center coincidence
nl: Toeval in het midden

en: Center of circle
nl: Middelpunt van cirkel

en: Center of edge
nl: Midden van rand

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
nl: Certificaatbestanden (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Alle bestanden|*.*

en: Chamber
nl: Kamer

en: Chamber temperature
nl: Kamertemperatuur

en: Change Anyway
nl: Toch veranderen

en: Change Filament
nl: Filament veranderen

en: Change SVG Type
nl: SVG-type wijzigen

en: Change SVG source file, projection, size, ...
nl: Wijzig SVG-bronbestand, projectie, grootte, ...

en: Change filament
nl: Verander filament

en: Change filament G-code
nl: Filament G-code aanpassen

en: Change filament at the beginning of this layer.
nl: Verander het filament aan het begin van deze laag.

en: Change file
nl: Bestand wijzigen

en: Change these settings automatically?
nl: Deze instellingen automatisch wijzigen?

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
nl: Wilt u de voorgestelde instellingen automatisch aanpassen? 
    Ja - Pas de instellingen aan en zet de vaas modus automatisch aan
    Nee - Pas de vaas modus deze keer niet toe

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
nl: Deze instellingen automatisch wijzigen?
    Ja - deze instellingen automatisch wijzigen
    Nee - deze instellingen niet voor mij wijzigen

en: Change to another .svg file
nl: Wijzigen naar een ander .svg bestand

en: Change type
nl: Verander type

en: Changed fan speed during pringing may affect print quality, please choose carefully.
nl: Een veranderde ventilatorsnelheid tijdens het prikken kan de afdrukkwaliteit beïnvloeden.

en: Changing application language
nl: Taal van de applicatie wijzigen

en: Changing fan speed during pringing may affect print quality, please choose carefully.
nl: Het wijzigen van de ventilatorsnelheid tijdens het prikken kan de afdrukkwaliteit beïnvloeden.

en: Changing filament
nl: Filament wordt gewisseld

en: Changing the region will log out your account.
nl: Als u de regio wijzigt, wordt u afgemeld bij uw account.

en: Check Assistant
nl: Controleer assistent

en: Check filament location
nl: Controleer de positie van het filament

en: Check for Presets Update
nl: Controleren op updates voor voorinstellingen

en: Check for Update
nl: Zoeken naar updates

en: Check heatbed flatness. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Level first (about 10 seconds). Skip if surface is fine.
nl: Controleer de vlakheid van het heatbed. Nivellering maakt de geëxtrudeerde hoogte uniform.
    *Automatische modus: eerst waterpas (ongeveer 10 seconden). Sla over als de ondergrond in orde is.

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
nl: Controleer of de nozzle klontert door gloeidraad of andere vreemde voorwerpen.

en: Check printer absolute accuracy after calibration
nl: Controleer de absolute nauwkeurigheid van de printer na kalibratie

en: Check printer absolute accuracy before calibration
nl: Controleer de absolute nauwkeurigheid van de printer voordat u gaat kalibreren

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
nl: Controleer de huidige status van de qidi-server door op de bovenstaande link te klikken.

en: Check the reason
nl: Controleer de reden

en: Check the status of current system services
nl: Controleer de status van de huidige systeemservices

en: Checking extruder temperature
nl: Extruder temperatuur wordt gecontroleerd

en: Checking support necessity
nl: Controleren of support is noodzakelijk

en: Chinese Mainland
nl: Chinees vasteland

en: Choice your physical printer preset
nl: Kies uw fysieke printervoorkeuze

en: Choose Download Directory
nl: Kies Downloadmap

en: Choose SLA archive:
nl: Kies het SLA-archief:

en: Choose SVG file for emboss:
nl: Kies het SVG-bestand om in reliëf te maken:

en: Choose a directory
nl: Kies een map

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
nl: Kies een bestand om de textuur van het printbed uit op te halen (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
nl: Kies een AMS-sleuf en druk op de knop "Laden" of "Lossen" om automatisch filament te laden of te ontladen.

en: Choose an STL file to import bed model from:
nl: Kies een STL bestand waaruit het printbed model geladen kan worden:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
nl: Kies een STL bestand waar de vorm van het printbed uit opgehaald kan worden:

en: Choose filament
nl: Kies filament

en: Choose files
nl: Kies bestanden

en: Choose one file (3mf):
nl: Kies een bestand (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
nl: Kies een bestand (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
nl: Kies een of meer bestanden (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
nl: Kies een of meer bestanden (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
nl: Kies het onderdeel type

en: Circle
nl: Cirkel

en: Circle Compensation Speed
nl: Cirkelcompensatiesnelheid

en: Circular
nl: Rond

en: Classic
nl: Klassiek

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
nl: Klassieke wandgenerator produceert wanden met constante extrusiebreedte en voor zeer dunne gebieden wordt gap-fill gebruikt. Arachne engine produceert wanden met variabele extrusiebreedte

en: Clean the Webview Cache
nl: WebView-cache opschonen

en: Cleaning nozzle tip
nl: Nozzle wordt schoongemaakt

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear my choice for synchronizing printer preset after loading the file.
nl: Wis mijn keuze voor het synchroniseren van printervoorinstellingen na het laden van het bestand.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
nl: Wis mijn keuze voor de niet-opgeslagen projecten.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
nl: Klik op OK om de Netwerk-plug-in bij te werken wanneer QIDI Studio de volgende keer wordt gestart.

en: Click Wiki for help.
nl: Klik op Wiki voor hulp.

en: Click here if you can't connect to the printer
nl: Klik hier als je geen verbinding kunt maken met de printer

en: Click here if you failed to send the print job
nl: Klik hier als het niet is gelukt om de printopdracht te verzenden

en: Click here to download it.
nl: Klik hier om het te downloaden.

en: Click here to regroup
nl: Klik hier om te hergroeperen

en: Click the OK button, the software will open the WebView cache folder.
    You need to manually delete the WebView folder.
nl: Klik op de OK-knop, de software opent de WebView-cachemap.
    U moet de WebView-map handmatig verwijderen.

en: Click the icon to edit color painting of the object
nl: Klik op het pictogram om de kleur van het object te bewerken

en: Click the icon to edit support painting of the object
nl: Klik op het pictogram om de support van het object te bewerken

en: Click the icon to reset all settings of the object
nl: Klik op het icoon om alle instellingen van het object terug te zetten

en: Click the icon to shift this object to the bed
nl: Klik op het pictogram om dit object naar het bed te verplaatsen

en: Click the icon to toggle printable property of the object
nl: Klik op het pictogram om de afdruk eigenschap van het object in te schakelen

en: Click the right mouse button to display the full text.
nl: Klik op de rechtermuisknop om de volledige tekst weer te geven.

en: Click to change part type into modifier.
nl: Klik om het onderdeeltype in een modifier te veranderen.

en: Click to change part type into negative volume.
nl: Klik om het onderdeeltype te wijzigen in een negatief volume.

en: Click to change text into object part.
nl: Klik om de tekst in een objectgedeelte te veranderen.

en: Click to download new version in default browser: %s
nl: Klik hier om de nieuwe versie te downloaden in je standaard browser: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
nl: Klik om de huidige aanpassingen te verwerpen en terug te gaan naar de standaard instelling.

en: Click to edit preset
nl: Klik om de instelling te veranderen

en: Click to pick filament color
nl: Klik om de filament kleur te kiezen

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
nl: Klik om alle instellingen terug te zetten naar de laatst opgeslagen voorinstelling.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
nl: Klik om de huidige waarde terug te zetten en de globale waarde toe te passen.

en: Click to select AMS slot manually
nl: Klik om AMS-slot handmatig te selecteren

en: Click to view the wiki of the current plate type
nl: Klik om de wiki van het huidige plaattype te bekijken

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Clone copies of selections
nl: Duplicaten van selecties maken

en: Clone selected
nl: Duplicaat geselecteerd

en: Close
nl: Sluiten

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
nl: Schakel alle ventilatoren uit voor de eerste lagen. Het wordt geadviseerd om de koel ventilator voor de eerste laag  uit te schakelen om een betere hechting met het printbed te krijgen

en: Close holes
nl: Gaten sluiten

en: Closing Application while some presets are modified.
nl: Applicatie sluiten terwijl sommige voorinstellingen zijn gewijzigd.

en: Cloud service connection failed. Please try again.
nl: Verbinding met cloudservice is mislukt. Probeer het nog eens.

en: Coarse Calibration
nl: Grove kalibratie

en: Collapse
nl: Instorten

en: Collapse/Expand the sidebar
nl: De menubalk in-/uitschuiven

en: Color
nl: Kleur

en: Color Painting
nl: Kleur schilderen

en: Color Scheme
nl: Kleurschema

en: Color change
nl: Kleur veranderen

en: Color gradient (%1%)
nl: Kleurverloop (%1%)

en: Color match
nl: Kleurmatch

en: Color painting
nl: Kleur aanbrengen

en: Colour
nl: Kleur

en: Comfirm Save As
nl: Opslaan als bevestigen

en: Comment
nl: Opmerking

en: Common
nl: Standaard

en: Compare presets
nl: Instellingen vergelijken

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel met een nozzle van 0,2 mm heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in minimale laaglijnen en een hogere printkwaliteit, maar een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een nozzle van 0,2 mm heeft deze een grotere laaghoogte. Dit resulteert in enigszins zichtbare laaglijnen, maar een kortere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een nozzle van 0,2 mm heeft deze een iets grotere laaghoogte. Dit resulteert in bijna verwaarloosbare laaglijnen en een iets langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,2 mm nozzle heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in bijna onzichtbare laaglijnen en een hogere printkwaliteit, maar een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,2 mm nozzle zijn de laaglijnen kleiner, zijn de snelheden en versnellingen lager en is het schaarse invulpatroon Gyroid. Dit resulteert in bijna onzichtbare laaglijnen en een veel hogere printkwaliteit, maar een veel langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,2 mm nozzle zijn de laaglijnen kleiner, zijn de snelheden en versnellingen lager en is het schaarse opvulpatroon Gyroid. Dit resulteert in minimale laaglijnen en een veel hogere printkwaliteit, maar een veel langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,2 mm nozzle zijn de snelheden en versnellingen lager en is het spaarzame invulpatroon Gyroid. Dit resulteert in een veel hogere printkwaliteit maar een veel langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een nozzle van 0,4 mm heeft deze een grotere laaghoogte. Dit resulteert in meer zichtbare laaglijnen en een lagere printkwaliteit, maar een kortere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,4 mm nozzle heeft deze een grotere laaghoogte. Dit resulteert in meer zichtbare laaglijnen en een lagere printkwaliteit, maar een iets kortere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,4 mm nozzle heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in bijna verwaarloosbare laaglijnen en een hogere printkwaliteit, maar een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een nozzle van 0,4 mm heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in bijna verwaarloosbare laaglijnen en een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,4 mm nozzle heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in minder zichtbare laaglijnen en een hogere printkwaliteit, maar een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,4 mm nozzle heeft het een kleinere laaghoogte, lagere snelheden en versnelling, en het schaarse opvulpatroon is Gyroid. Dit resulteert in bijna verwaarloosbare laaglijnen en een veel hogere printkwaliteit, maar een veel langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,4 mm nozzle heeft het een kleinere laaghoogte, lagere snelheden en versnelling, en het schaarse opvulpatroon is Gyroid. Dit resulteert in minder zichtbare laaglijnen en een veel hogere printkwaliteit, maar een veel langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,4 mm nozzle, heeft deze meer wandlussen en een hogere lage vuldichtheid. Dit resulteert in een hogere printsterkte, maar een hoger filamentverbruik en een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,6 mm nozzle heeft deze een grotere laaghoogte. Dit resulteert in meer zichtbare laaglijnen en een lagere afdrukkwaliteit, maar in sommige gevallen in een kortere afdruktijd.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,6 mm nozzle heeft deze een grotere laaghoogte. Dit resulteert in veel meer zichtbare laaglijnen en een veel lagere afdrukkwaliteit, maar in sommige gevallen in een kortere afdruktijd.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een nozzle van 0,6 mm heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in minder zichtbare laaglijnen en een hogere printkwaliteit, maar een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,6 mm nozzle heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in minder zichtbare laaglijnen en een iets hogere printkwaliteit, maar een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,6 mm nozzle, heeft deze meer wandlussen en een hogere lage vuldichtheid. Dit resulteert in een hogere printsterkte, maar een hoger filamentverbruik en een langere printtijd.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,8 mm nozzle heeft deze een grotere laaghoogte. Dit resulteert in zeer duidelijke laaglijnen en een veel lagere afdrukkwaliteit, maar in sommige gevallen in een kortere afdruktijd.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,8 mm nozzle heeft deze een veel grotere laaghoogte. Dit resulteert in zeer duidelijke laaglijnen en een veel lagere afdrukkwaliteit, maar in sommige gevallen in een veel kortere afdruktijd.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,8 mm nozzle heeft deze een iets kleinere laaghoogte. Dit resulteert in iets minder maar nog steeds duidelijke laaglijnen en een iets hogere afdrukkwaliteit, maar in sommige gevallen ook een langere afdruktijd.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
nl: Vergeleken met het standaardprofiel van een 0,8 mm nozzle heeft deze een kleinere laaghoogte. Dit resulteert in minder maar nog steeds zichtbare laaglijnen en een iets hogere afdrukkwaliteit, maar in sommige gevallen ook een langere afdruktijd.

en: Compatible machine
nl: Geschikte machine

en: Compatible machine condition
nl: Conditie van geschikte machine

en: Compatible process profiles
nl: Geschikte proces profielen

en: Compatible process profiles condition
nl: Conditie van -geschikte proces profielen

en: Complete Calibration
nl: Volledige kalibratie

en: Complete print
nl: Afdruk compleet

en: Completed
nl: Voltooid

en: Concentric
nl: Concentrisch

en: Cone
nl: Kegel

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
nl: Configureer welke AMS-sleuf moet worden gebruikt voor een filament dat in de afdruktaak wordt gebruikt

en: Configuration can update now.
nl: De configuratie kan nu worden bijgewerkt.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
nl: Configuratiebestand "%1%" werd geladen, maar sommige waarden werden niet herkend.

en: Configuration incompatible
nl: De configuratie is niet geschikt

en: Configuration package changed
nl: Het configuratiepakket is gewijzigd

en: Configuration package updated to
nl: Het configuratiebestand is bijgewerkt naar

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
nl: Configuratiepakket werd geladen, maar sommige waarden werden niet herkend.

en: Configuration update
nl: Configuratie update

en: Configuration updates
nl: Configuratie updates

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm and Update Nozzle
nl: Bevestig en update de nozzle

en: Confirm connectors
nl: Bevestig connectoren

en: Confirm extruded
nl: Bevestig geëxtrudeerd

en: Confirming birdeye camera position
nl: De positie van de birdeye-camera bevestigen

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
nl: Er zijn conflicten van gcodepaden gevonden op laag %d. Scheid de conflicterende objecten verder (%s <-> %s).

en: Connect
nl: Verbinden

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
nl: Verbinding met %s is mislukt! [SN: %s, code=%s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
nl: Verbind een spaarzame invullijn met een interne perimeter met een kort segment van een extra perimeter. Indien uitgedrukt als percentage (voorbeeld: 15%) wordt dit berekend over de breedte van de dunne invullijn. Slicer probeert twee dicht bij elkaar liggende invullijnen te verbinden met een kort perimetergedeelte. Als er geen dergelijk perimetergedeelte wordt gevonden dat korter is dan infill_anchor_max, wordt de invullijn verbonden met een perimetergedeelte aan slechts één kant en is de lengte van het genomen perimetergedeelte beperkt tot deze parameter, maar niet langer dan anchor_length_max. Stel deze parameter in op nul om het verankeren van perimeters verbonden met een enkele invullijn uit te schakelen.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
nl: Verbind een spaarzame invullijn met een interne perimeter met een kort segment van een extra perimeter. Indien uitgedrukt als percentage (voorbeeld: 15%) wordt dit berekend over de breedte van de dunne invullijn. Slicer probeert twee dicht bij elkaar liggende invullijnen te verbinden met een kort perimetergedeelte. Als er geen dergelijk perimetergedeelte wordt gevonden dat korter is dan deze parameter, wordt de invullijn verbonden met een perimetergedeelte aan slechts één zijde en is de lengte van het genomen perimetergedeelte beperkt tot infill_anchor, maar niet langer dan deze parameter. Stel deze parameter in op nul om verankering uit te schakelen.

en: Connect the printer using IP and access code
nl: Sluit de printer aan met behulp van IP en toegangscode

en: ConnectPrinter(LAN)
nl: Printer aansluiten (LAN)

en: Connecting to printer
nl: Verbinding maken met printer

en: Connecting to printer...
nl: Aansluiten op de printer...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
nl: Aansluiten op printer... Het dialoogvenster wordt later gesloten

en: Connecting to server
nl: Verbinding maken met server

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
nl: Aansluiten op de printer. Kan niet annuleren tijdens het verbindingsproces.

en: Connecting...
nl: Verbinden...

en: Connection
nl: Verbinding

en: Connection Failed. Please check the network and try again
nl: Verbinding mislukt. Controleer het netwerk en probeer het opnieuw

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
nl: Verbinding mislukt! Als uw IP-adres en toegangscode correct zijn, 
    ga dan naar stap 3 voor het oplossen van netwerkproblemen

en: Connection failed! Please refer to the wiki page.
nl: Verbinding mislukt! Raadpleeg de wiki-pagina.

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
nl: Verbinding mislukt, controleer IP en toegangscode opnieuw

en: Connection to AstroBox works correctly.
nl: Connection to AstroBox is working correctly.

en: Connection to Duet works correctly.
nl: Connection to Duet is working correctly.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
nl: Connection to FlashAir is working correctly and upload is enabled.

en: Connection to MKS works correctly.
nl: Connection to MKS is working correctly.

en: Connection to Moonraker works correctly.
nl: De verbinding met Moonraker werkt correct.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
nl: Connection to OctoPrint is working correctly.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
nl: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
nl: Connection to PrusaLink is working correctly.

en: Connection to Repetier works correctly.
nl: Connection to Repetier is working correctly.

en: Connection to printer failed
nl: Verbinding met de printer is mislukt

en: Connection to printers connected via the print host failed.
nl: Verbinding met printers aangesloten via de printhost mislukt.

en: Connector
nl: Verbinding

en: Connectors
nl: Connectoren

en: Continue to sync filaments
nl: Ga door met het synchroniseren van filamenten

en: Contour and hole
nl: Contour en gat

en: Contour limit max
nl: Contourgrens max

en: Contour limit min
nl: Contourgrens min

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
nl: De contour van het object wordt vergroot of verkleind in het XY-vlak met de geconfigureerde waarde. Een positieve waarde maakt de contour groter. Een negatieve waarde maakt de contour kleiner. Deze functie wordt gebruikt om de grootte enigszins aan te passen wanneer het object een assemblageprobleem heeft.

en: Control
nl: Besturing

en: Convenience Mode
nl: Gemaksmodus

en: Convert from inch
nl: Converenten vanuit inch

en: Convert from meter
nl: Converteren vanuit meter

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
nl: Converteer de terugtrekbewegingen naar G10 en G11 gcode

en: Convex hull
nl: Convexe romp

en: Cool
nl: Koel

en: Cool Plate
nl: Cool (koud) printbed

en: Cool(Supertack)
nl: Koel (Supertack)

en: Cooling
nl: Koeling

en: Cooling chamber
nl: Koelkamer

en: Cooling for specific layer
nl: Koeling voor specifieke laag

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials and filters the chamber air.
nl: De koelmodus is geschikt voor het printen van PLA/PETG/TPU-materialen en filtert de kamerlucht.

en: Cooling overhang threshold
nl: Drempel voor overhang koeling

en: Copies of the selected object
nl: Kopieen van het geselecteerde object

en: Copy
nl: Kopie

en: Copy Current Filament Preset
nl: Kopieer de huidige filamentvoorinstelling

en: Copy paramters
nl: Paramters kopiëren

en: Copy preset from filament
nl: Kopieer preset van filament

en: Copy selection to clipboard
nl: Kopieer selectie naar het klembord

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
nl: Het kopiëren van de tijdelijke G-code naar de uitvoer-G-code is mislukt

en: Copyright
nl: Auteursrecht

en: Cost
nl: Kosten

en: Cost %dg filament and %d changes more than optimal grouping.
nl: Kosten %dg filament en %d verandert meer dan optimale groepering.

en: Could not connect to AstroBox
nl: Kan geen verbinding maken met AstroBox

en: Could not connect to Duet
nl: Kan geen verbinding maken met Duet

en: Could not connect to FlashAir
nl: Kan geen verbinding maken met FlashAir

en: Could not connect to MKS
nl: Kan geen verbinding maken met MKS

en: Could not connect to OctoPrint
nl: Kan geen verbinding maken met OctoPrint

en: Could not connect to Prusa SLA
nl: Kan geen verbinding maken met Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
nl: Kan geen verbinding maken met PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
nl: Kan geen verbinding maken met Repetier

en: Could not find parameter: %s.
nl: Parameter kan niet worden gevonden: %s.

en: Could not get a valid Printer Host reference
nl: Kon geen geldige printerhostreferentie krijgen

en: Could not get resources to create a new connection
nl: Kan geen bronnen krijgen om een nieuwe verbinding te maken

en: Counter Coef 1
nl: Teller Coef 1

en: Cover
nl: Omslag

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
nl: Bedek de bovenste contactlaag van de steunen met lussen. Standaard uitgeschakeld.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
nl: Scheuren kleiner dan 2x de sluitradius van de spleet worden opgevuld tijdens het slicen van driehoekig mesh. Het sluiten van openingen kan de uiteindelijke afdrukresolutie verminderen, daarom is het raadzaam om de waarde redelijk laag te houden.

en: Create
nl: Creëren

en: Create Based on Current Filament
nl: Creëer op basis van huidig filament

en: Create Based on Current Printer
nl: Aanmaken op basis van huidige printer

en: Create Filament
nl: Draad maken

en: Create Filament Successful
nl: Filament Created Successfully

en: Create Nozzle for Existing Printer
nl: Nozzle maken voor bestaande printer

en: Create Printer
nl: Printer maken

en: Create Printer Successful
nl: Printer succesvol maken

en: Create Printer/Nozzle
nl: Printer/nozzle maken

en: Create Type
nl: Type maken

en: Create filament presets failed. As follows:
nl: Voorinstellingen voor filament maken mislukt. Als volgt:

en: Create from Template
nl: Maken op basis van sjabloon

en: Create printer
nl: Printer maken

en: Create process presets failed. As follows:
nl: Procesvoorinstellingen maken mislukt. Als volgt:

en: Creating a new project
nl: Start een nieuw project

en: Critical error
nl: Kritische fout

en: Cross Hatch
nl: Doorgeefluik

en: Cross Zag
nl: Dwars Zag

en: Ctrl + Mouse wheel
nl: Ctrl + muiswiel

en: Ctrl+Mouse wheel
nl: CTRL+muiswiel

en: Cube
nl: Kubus

en: Cubic
nl: Kubusvormig

en: Current AMS humidity
nl: Huidige AMS-luchtvochtigheid

en: Current Version:
nl: Huidige versie:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
nl: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature; this may result in material softening and nozzle clogs.The maximum safe temperature for the material is %d

en: Current filament colors
nl: Huidige filament kleuren

en: Current flowrate cali param is invalid
nl: Huidige stroomsnelheid cali param is ongeldig

en: Current grouping of slice result is not optimal.
nl: De huidige groepering van slice resultaten is niet optimaal.

en: Current vendor has no models, please reselect.
nl: De huidige leverancier heeft geen modellen. Selecteer opnieuw.

en: Currently, the object configuration form cannot be used with a multiple-extruder printer.
nl: Momenteel kan het objectconfiguratieformulier niet worden gebruikt met een printer met meerdere extruders.

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
nl: Een aangepast CA-certificaatbestand kan worden gespecificeerd voor HTTPS OctoPrint-verbindingen, in crt/pem-formaat. Indien leeg gelaten, wordt de standaard opslagplaats voor OS CA-certificaten gebruikt.

en: Custom Color
nl: Aangepaste kleur

en: Custom G-code
nl: Aangepaste G-code

en: Custom G-code files are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
nl: Aangepaste G-codebestanden zijn te groot en worden mogelijk niet gesynchroniseerd met de cloud. Houd het alsjeblieft binnen 40k.

en: Custom G-code:
nl: Aangepaste G-code:

en: Custom Mode
nl: Aangepaste modus

en: Custom Template:
nl: Aangepast sjabloon:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
nl: Handmatig aangebrachte support en kleuren zijn verwijderd voor het repareren.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
nl: Custom vendor missing; please input custom vendor.

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Customized Preset
nl: Aangepaste voorinstelling

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut Connectors information
nl: Snede connectors informatie

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
nl: Snijgereedschap
    Wist u dat u een model in elke hoek en positie kunt snijden met het snijgereedschap?

en: Cut connectors
nl: Connectoren uitsnijden

en: Cut filament
nl: Filament afsnijden

en: Cut selection to clipboard
nl: Selectie naar klembord knippen

en: Cut to parts
nl: In delen knippen

en: Cutter error pause
nl: Pauze bij snijfout

en: Cutting Module
nl: Snijmodule

en: Cylinder
nl: Cilinder

en: DEBUG settings have saved successfully!
nl: De debug instellingen zijn succesvol opgeslagen!

en: DEV host: api-dev.qidi3d.com/v1
nl: DEV-host: api-dev.qidi3d.com/v1

en: DNS Server:
nl: DNS-server:

en: DRY
nl: DROOG

en: Daily Tips
nl: Dagelijkse tips

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
nl: Vochtige PVA zal flexibel worden en vast komen te zitten in de AMS, zorg er dus voor dat je het droogt voor gebruik.

en: Dark Mode
nl: Donkere modus

en: Debug Info
nl: Informatie over Debuggen

en: Decide which overhang part join the cooling function to slow down the speed.Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 100% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
nl: Bepaal welk overhangdeel zich aansluit op de koelfunctie om de snelheid te vertragen. Dit wordt uitgedrukt als een percentage dat de breedte van de lijn aangeeft zonder ondersteuning van een lagere laag. 100%% betekent het forceren van koeling voor alle buitenmuren, ongeacht de overhanggraad.

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
nl: Bepaalt de grootte van thumbnails opgeslagen in gcodebestanden

en: Decimate ratio
nl: Decimeren verhouding

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
nl: Verlaag deze waarde iets (bijvoorbeeld 0,9) om de hoeveelheid materiaal voor de brug te verminderen en de doorbuiging te verbeteren.

en: Default
nl: Standaard

en: Default Nozzle Volume Type
nl: Standaard type nozzle volume

en: Default View
nl: Standaard weergave

en: Default color
nl: Standaardkleur

en: Default filament color
nl: Standaard filamentkleur

en: Default filament profile
nl: Standaard filament profiel

en: Default filament profile when switch to this machine profile
nl: Standaard filamentprofiel wanneer wordt overgeschakeld naar dit machineprofiel

en: Default jerk
nl: Standaard jerk

en: Default line width if some line width is set to be zero
nl: Standaard lijndikte als een lijndikte is ingesteld op nul

en: Default process profile
nl: Standaard proces profiel

en: Default process profile when switch to this machine profile
nl: Standaardprocesprofiel wanneer wordt overgeschakeld naar dit machineprofiel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete All
nl: Alles verwijderen

en: Delete Custom G-code
nl: Aangepaste G-code verwijderen

en: Delete Custom Template
nl: Aangepaste sjabloon verwijderen

en: Delete Filament
nl: Draad verwijderen

en: Delete Filament Change
nl: Filamentwijziging verwijderen

en: Delete Pause
nl: Pauze verwijderen

en: Delete Photo
nl: Foto verwijderen

en: Delete Physical Printer
nl: Verwijder fysieke printer

en: Delete Plate
nl: Plaat verwijderen

en: Delete Preset
nl: Preset verwijderen

en: Delete a brim ear
nl: Een olifantenoor verwijderen

en: Delete all
nl: Alles verwijderen

en: Delete all connectors
nl: Alle connectoren verwijderen

en: Delete all cutter
nl: Verwijder alle snijders

en: Delete connector from object which is a part of cut
nl: Verwijder connector van het object dat deel uitmaakt van snede

en: Delete filament
nl: Draad verwijderen

en: Delete file
nl: Bestand verwijderen

en: Delete files
nl: Bestanden verwijderen

en: Delete input
nl: Invoer verwijderen

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
nl: Negatief volume verwijderen uit het object dat deel uitmaakt van de snede

en: Delete object which is a part of cut object
nl: Object verwijderen dat deel uitmaakt van een uitgesneden object

en: Delete objects, parts, modifiers
nl: Verwijder objecten, onderdelen, aanpassingen

en: Delete preset
nl: Preset verwijderen

en: Delete selected
nl: Geselecteerde verwijderen

en: Delete selected files from printer.
nl: Verwijder geselecteerde bestanden van de printer.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
nl: Verwijder het solide onderdeel van het object dat deel uitmaakt van snede

en: Delete the selected object
nl: Verwijder het geselecteerde object

en: Delete this filament
nl: Verwijder dit filament

en: Delete this preset
nl: Verwijder deze voorinstelling

en: Deletes all objects
nl: Verwijder alle objecten

en: Deletes the current selection
nl: Verwijder de huidige selectie

en: Deleting the last solid part is not allowed.
nl: Het is niet toegestaand om het laaste vaste deel te verwijderen.

en: Density
nl: Dichtheid

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
nl: Dichtheid van interne schaarse invulling, 100%% betekent overal massief

en: Density of the first raft or support layer
nl: Dichtheid van het eerste raft of de eerste steunlaag

en: Depth
nl: Diepte

en: Depth ratio
nl: Diepteverhouding

en: Deretraction Speed
nl: Onttrekkingssnelheid

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
nl: Beschrijf hoe lang de nozzle over het laatste traject beweegt bij het intrekken

en: Description:
nl: Omschrijving:

en: Deselect All
nl: Alles deselecteren

en: Deselect all
nl: Alles deselecteren

en: Deselects all objects
nl: Alle objecten deselecteren

en: Detached
nl: Losgemaakt

en: Detail level
nl: Detailniveau

en: Detail.
nl: Details.

en: Details
nl: Détails

en: Detect floating vertical shells
nl: Drijvende verticale schelpen detecteren

en: Detect narrow internal solid infill
nl: Detecteer dichte interne solide vulling (infill)

en: Detect overhang paths in vertical shells and slow them by bridge speed.
nl: Detecteer overhangende paden in verticale schelpen en vertraag ze met de snelheid van de brug.

en: Detect overhang wall
nl: Overhange wand detecteren

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
nl: Detecteer het percentage overhang ten opzichte van de lijnbreedte en gebruik verschillende snelheden om af te drukken. Voor 100 procent overhang wordt de brugsnelheid gebruikt.

en: Detect thin wall
nl: Dunne wand detecteren

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
nl: Detecteer dunne wand die geen twee regels kan bevatten. En gebruik een enkele lijn om af te drukken. Misschien niet goed afgedrukt, omdat het geen gesloten lus is

en: Detection radius
nl: Detectie straal

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
nl: Detecteert verstopping en afslijting van het filament, waardoor het printen onmiddellijk wordt gestopt om tijd en filament te besparen.

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
nl: Maak omwegen en vermijd het reizen over muren om te voorkomen dat er klodders op oppervlakken ontstaan

en: Develop Mode
nl: Ontwikkelmodus

en: Develop mode
nl: Ontwikkelmodus

en: Device
nl: Apparaat

en: Device Name
nl: Apparaatnaam

en: Device Page
nl: Pagina Apparaat

en: Device Status
nl: Apparaatstatus

en: Device UI
nl: UI van het apparaat

en: Diameter limit
nl: Diameter limiet

en: Diameter of nozzle
nl: Diameter van nozzle

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
nl: Diameter van het printbed, ervan uitgaande dat de thuispositie (0,0) in het midden van het bed is.

en: Difference
nl: Verschil

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
nl: Verschillende filamenten hebben verschillende maximale volumesnelheden.
    Spuitmateriaal, kaliber, afdruktemperatuur, enz., hebben invloed op de maximale volumesnelheid.
    Wanneer de maximale volumesnelheid te hoog is ingesteld en niet overeenkomt met de filamenteigenschappen, kunnen er draden ontbreken tijdens het afdrukproces, wat resulteert in een verslechtering van de oppervlaktetextuur van het model.
    Dit is een test die is ontworpen om de maximale volumetrische snelheid van het specifieke filament te kalibreren. De generieke of 3e partij filamenttypen hebben mogelijk niet de juiste volumetrische stroomsnelheid ingesteld in het filament. Deze test helpt u de maximale volumetrische snelheid van het filament te vinden.

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
nl: Verschillende nozzle diameters en verschillende filamentdiameters zijn niet toegestaan als de prime-toren is ingeschakeld.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
nl: Verschillende soorten steunen
    Wist je dat je kunt kiezen uit verschillende soorten steunen? Boomsteunen werken geweldig voor organische modellen, terwijl ze filament besparen en de printsnelheid verbeteren. Bekijk ze!

en: Direct Drive
nl: Directe aandrijving

en: Direct distance
nl: Directe afstand

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable AMS
nl: AMS uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disc
nl: Schijf

en: Discard Modified Value
nl: Gooi de gewijzigde waarde weg

en: Discard or Use Modified Value
nl: Weggooien of gewijzigde waarde gebruiken

en: Display
nl: Tonen

en: Distance
nl: Afstand

en: Distance XYZ
nl: Afstand XYZ

en: Distance from model to the outermost brim line
nl: Afstand van het model tot de buitenste randlijn

en: Distance from skirt to brim or object
nl: Afstand van rok tot rand of voorwerp

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
nl: Afstand van het 0,0 G-code coordinaat gezien vanuit de linker voorhoek van het printbed.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
nl: Afstand van het midden van de SVG tot het modeloppervlak.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
nl: Afstand van de punt van de nozzle tot het deksel. Wordt gebruikt om botsingen te voorkomen bij het afdrukken van bijobjecten.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
nl: Afstand van de punt van de nozzle tot de onderste staaf. Wordt gebruikt om botsingen te voorkomen bij het afdrukken van bijobjecten.

en: Distance to rod
nl: Afstand tot hengel

en: Divide by zero
nl: Gedeeld door 0

en: Do not Enable AMS
nl: AMS niet inschakelen

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
nl: Voer geen geldigheidscontroles uit, zoals gcode path conflicts check.

en: Do you want to continue?
nl: Wilt u doorgaan?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
nl: Wilt u het bestand '%s' van de printer verwijderen?

en: Do you want to modify the following parameters of the left nozzle to that of the right nozzle?
nl: Wilt u de volgende parameters van de linker sproeier wijzigen in die van de rechter sproeier?

en: Do you want to modify the following parameters of the right nozzle to that of the left nozzle?
nl: Wilt u de volgende parameters van de rechter sproeier wijzigen in die van de linker sproeier?

en: Do you want to replace it
nl: Do you want to replace it?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
nl: Wilt u de wijzigingen opslaan in "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
nl: Wil je jouw persoonsgegevens uit QIDI Cloud synchroniseren? 
    Het bevat de volgende informatie:
    1. De voorinstellingen voor het proces
    2. De voorinstellingen voor filament
    3. De voorinstellingen van de printer

en: Don't create support on model surface, only on build plate
nl: Maak geen support op het modeloppervlak, alleen op de printplaat

en: Don't remind me again
nl: Herinner me er niet meer aan

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
nl: Trek absoluut niet terug wanneer de verplaatsing zich in het invulgebied bevindt. Dat betekent dat de lekkage niet te zien is. Dit kan de terugtrektijden voor complexe modellen verkorten en printtijd besparen, maar maakt het slicen en genereren van G-code langzamer.

en: Don't save
nl: Niet opslaan

en: Don't show again
nl: Niet nogmaals tonen

en: Don't show this dialog again
nl: Dit dialoogvenster niet meer weergeven

en: Don't slow down outer walls
nl: Vertraag de buitenmuren niet.

en: Don't support bridges
nl: Geen support bij bruggen toepassen

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
nl: Ondersteun niet het hele bruggebied om minder ondersteuning te gebruiken. Kortere bruggen kunnen meestal direct zonder ondersteuning worden afgedrukt.

en: Done
nl: Gereed

en: Double Tear Romboid Cylinder
nl: Dubbele scheur romoïde cilinder

en: Dovetail
nl: Zwaluwstaart

en: Dowel
nl: Deuvel

en: Download
nl: Downloaden

en: Download Beta Version
nl: Beta-versie downloaden

en: Download Models
nl: Modellen downloaden

en: Download failed
nl: Downloaden mislukt

en: Download failed, File size exception.
nl: Downloaden mislukt; uitzondering bestandsgrootte.

en: Download failed, unknown file format.
nl: Downloaden mislukt; onbekend bestandsformaat.

en: Download finished
nl: Download voltooid

en: Download selected files from printer.
nl: Download geselecteerde bestanden van de printer.

en: Download waiting...
nl: Download wacht...

en: Downloading
nl: Downloaden

en: Downloading %d%%...
nl: %d%% downloaden...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
nl: QIDI Netwerk Plug-in downloaden

en: Downloading Virtual Camera Tools
nl: Hulpmiddelen voor virtuele camera's downloaden

en: Downloading failed.
nl: Downloaden mislukt.

en: Downloading...
nl: Downloaden...

en: Drag
nl: Slepen

en: Drag to move the cut plane
nl: Verslepen om het snijvlak te verplaatsen

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
nl: Slepen om het snijvlak te verplaatsen
    Klik met de rechtermuisknop op een onderdeel om het aan de andere kant toe te wijzen

en: Drop project file
nl: Projectbestand neerzetten

en: Drying
nl: Drogen

en: Due to the lower version of QIDI Studio, this 3mf file cannot be fully loaded. Please update QIDI Studio to the latest version
nl: Vanwege de oudere versie van QIDI Studio kan dit 3mf-bestand niet volledig worden geladen. Update QIDI Studio naar de nieuwste versie

en: During print
nl: Tijdens het afdrukken

en: Dynamic flow Calibration
nl: Dynamische stroomkalibratie

en: Dynamic flow calibration
nl: Dynamische flow kalibratie

en: ERROR
nl: Fout

en: Edge
nl: Rand

en: Edge detection
nl: Rand detectie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Custom G-code
nl: Aangepaste G-code bewerken

en: Edit Filament
nl: Bewerk filament

en: Edit Flow Dynamics Calibration
nl: Flow Dynamics-kalibratie bewerken

en: Edit Plate Name
nl: Plaatnaam bewerken

en: Edit Preset
nl: Preset bewerken

en: Edit Printers
nl: Printers bewerken

en: Edit Process Settings
nl: Procesinstellingen bewerken

en: Edit SVG
nl: SVG bewerken

en: Edit Text
nl: Tekst bewerken

en: Edit connectors
nl: Connectors bewerken

en: Edit in Parameter Table
nl: Bewerken in de parametertabel

en: Edit multiple printers
nl: Meerdere printers bewerken

en: Edit preset
nl: Voorinstelling bewerken

en: Edit print parameters for a single object
nl: Pas de printinstellingen aan voor een enkel object

en: Edit to scale
nl: Op schaal bewerken

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
nl: Het uitwerpen van apparaat %s(%s) is mislukt.

en: Elephant foot compensation
nl: "Elephant foot" compensatie

en: Embeded
nl: Ingesloten

en: Embeded
    depth
nl: Embedded
    depth

en: Emboss attribute change
nl: Wijziging van embossattribuut

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
nl: Snijden

en: Empty
nl: Leeg

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
nl: Lege lagen in de buurt van de bodem worden vervangen door de dichtsbijzijnde normale lagen.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable AI monitoring of printing
nl: AI-monitoring van het printen inschakelen

en: Enable AMS
nl: AMS inschakelen

en: Enable LOD
nl: LOD inschakelen

en: Enable SSL(FTP)
nl: SSL (FTP) inschakelen

en: Enable SSL(MQTT)
nl: SSL (MQTT) inschakelen

en: Enable accel_to_decel
nl: Accel_to_decel inschakelen

en: Enable dark mode
nl: Donkere modus inschakelen

en: Enable detection of build plate position
nl: Detectie van de positie van de printplaat inschakelen

en: Enable gamma correction for the imported obj file
nl: Gammacorrectie inschakelen voor het geïmporteerde obj-bestand

en: Enable internal ribs to increase the stability of the prime tower.
nl: Maak interne ribben mogelijk om de stabiliteit van de hoofdtoren te vergroten.

en: Enable pressure advance
nl: Pressure advance inschakelen

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
nl: Schakel drukvooruitgang in, het automatische kalibratieresultaat wordt overschreven zodra het is ingeschakeld. Nutteloos voor QIDI Printer

en: Enable rotation
nl: Rotatie inschakelen

en: Enable support
nl: Support inschakelen

en: Enable support generation.
nl: Ondersteuning genereren inschakelen.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
nl: Schakel deze optie in als de machine een ventilator voor de enclosure heeft

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
nl: Schakel deze optie in om het EXCLUDE OBJECT-commando toe te voegen in g-code voor klipperfirmware-printer

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
nl: Schakel deze optie in om de snelheid van de koelventilator van de printkop te optimaliseren voor overhang en bruggen

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
nl: Schakel deze optie in om de snelheid omlaag te brengen voor verschillende overhangende hoeken

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
nl: Schakel deze optie in om de afdruksnelheid te verlagen zodat de uiteindelijke laagtijd niet korter is dan de laagtijddrempel in "Max. drempel ventilatorsnelheid" zodat de laag langer kan worden gekoeld. Dit kan de kwaliteit voor fijne details verbeteren

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
nl: Schakel dit in om regelnummer(Nx) toe te voegen aan het begin van elke G-code regel.

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
nl: Schakel dit in om de camera op de printer in te schakelen om de kwaliteit van de eerste laag te controleren.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
nl: Schakel dit in om een G-codebestand te krijgen met G2- en G3-bewegingen. De aanpassingstolerantie is hetzelfde als de resolutie

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
nl: Schakel dit in om de exacte z-hoogte van het object te krijgen na het slicen. De precieze objecthoogte wordt verkregen door de laaghoogten van de laatste paar lagen te verfijnen. Merk op dat dit een experimentele parameter is.

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
nl: Het inschakelen van traditionele timelapse-fotografie kan oneffenheden in het oppervlak veroorzaken. Het wordt aanbevolen om over te schakelen naar de vloeiende modus.

en: End
nl: Einde

en: End G-code
nl: Einde G-code

en: End G-code when finish the printing of this filament
nl: Beëindig G-code wanneer het printen van dit filament is voltooid

en: End G-code when finish the whole printing
nl: Voeg een eind G-code toe bij het afwerken van de hele print.

en: End PA:
nl: PA beëindigen:

en: End retraction length:
nl: Beëindig terugtreklengte:

en: End speed:
nl: Eindsnelheid:

en: End temp:
nl: Eindtemp:

en: End volumetric speed:
nl: Volumetrische eindsnelheid:

en: Enforce seam
nl: Naad versterken

en: Enforce supports
nl: Support afdwingen

en: Engineering Plate
nl: Engineering plate (technisch printbed)

en: Enqueued
nl: In de wachtrij

en: Ensure vertical shell thickness
nl: Zorg voor een verticale schaaldikte

en: Enter Custom G-code used on current layer:
nl: Voer de aangepaste G-code in die op de huidige laag wordt gebruikt:

en: Enter new name
nl: Voer nieuwe naam in

en: Enter or click the adjustment button to modify number again
nl: Voer in of klik op de aanpassingsknop om het nummer opnieuw te wijzigen

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
nl: Voer de minimale drukvooruitgangswaarde, maximale drukvooruitgangswaarde en stapgrootte in onderaan de huidige pagina, klik op de knop "Kalibreren" onderaan de pagina en wacht even. De software stelt automatisch de kalibratieconfiguratie in.

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
nl: Voer de minimale volumetrische snelheidswaarde, maximale volumetrische snelheidswaarde en stapgrootte in onderaan de huidige pagina, klik op de knop "Kalibreren" onderaan de pagina en wacht even. De software stelt automatisch de kalibratieconfiguratie in.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
nl: Vul het krimppercentage in dat het filament krijgt na afkoeling (94% als je 94mm meet in plaats van 100mm). Het onderdeel wordt ter compensatie geschaald in xy. Er wordt alleen rekening gehouden met het filament dat voor de omtrek wordt gebruikt.
    Zorg ervoor dat er voldoende ruimte tussen de objecten is, want deze compensatie gebeurt na de controles.

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
nl: Opsomming van hostprinters mislukt.
    Inhoud bericht: "%1%"
    Fout: "%2%"

en: Erase
nl: Wissen

en: Erase all painting
nl: Alle getekende delen wissen

en: Error
nl: Fout

en: Error Message
nl: Foutmelding

en: Error code
nl: Foutcode

en: Error code: %d
nl: Foutcode: %d

en: Error desc
nl: Fout beschrijving

en: Error during reload
nl: Fout tijdens herladen

en: Error during replace
nl: Fout tijdens vervangen

en: Error in zip archive
nl: Fout in het zip archief

en: Error loading shaders
nl: Fout bij het laden van shaders

en: Error occurs while loading G-code file
nl: Fout bij laden G-code bestand

en: Error uploading to print host:
nl: Fout bij uploaden naar de printhost:

en: Error!
nl: Fout!

en: Error! Invalid model
nl: Fout: Ongeldig model

en: Error! Unable to create thread!
nl: Fout! Kan topic niet aanmaken!

en: Error:
nl: Fout:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
nl[0]: Error: %1$d non-manifold edges.@
nl[1]: Error: %1$d non-manifold edges.@

en: Error: Please close all toolbar menus first
nl: Fout: sluit eerst alle openstaande gereedschap menu's

en: Errors
nl: Fouten

en: Estimated time
nl: Geschatte tijd

en: Europe
nl: Europa

en: Even-odd
nl: Even-oneven

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Exception
nl: Uitzondering

en: Exception in obtaining file size, please import again.
nl: Uitzondering in het verkrijgen van bestandsgrootte, importeer opnieuw.

en: Exclude objects
nl: Objecten uitsluiten

en: Exhaust
nl: Uitlaat

en: Exhaust fan
nl: Uitlaatventilator

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
nl: Vergroot (+) of verklein (-) het horizontale bereik van de normale ondersteuning

en: Expand all raft layers in XY plane
nl: Vouw alle raft-lagen uit in het XY-vlak

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
nl: Het eerste raft of de eerste steunlaag uitbreiden om de hechting van de bedplaat te verbeteren

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
nl: Experimentele functie: Hoewel dit de spoeling aanzienlijk vermindert, kan het ook het risico op verstopping van de nozzles of andere printproblemen vergroten.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
nl: Experimentele functie. Terugtrekkingslengte vóór het afsnijden tijdens filamentwissel

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
nl: Experimentele functie: Intrekken en afsnijden van het filament op een grotere afstand tijdens filamentwisselingen om spoeling te minimaliseren. Hoewel dit de spoeling aanzienlijk kan verminderen, kan het ook het risico op verstoppingen van nozzles of andere printcomplicaties verhogen.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
nl: Experimentele functie: Intrekken en afsnijden van het filament op een grotere afstand tijdens filamentwisselingen om spoeling te minimaliseren. Hoewel dit de doorspoeling aanzienlijk kan verminderen, kan het ook het risico op verstoppingen van nozzles of andere printcomplicaties verhogen. Gebruik deze functie met de nieuwste printerfirmware.

en: Expirment feature to compensate the circle holes and circle contour. This feature is used to improve the accuracy of the circle holes and contour within the diameter below 50mm. Only support PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF and PETG HF.
nl: Vervalfunctie om de cirkelgaten en cirkelcontour te compenseren. Deze functie wordt gebruikt om de nauwkeurigheid van de cirkelgaten en -contouren met een diameter van minder dan 50 mm te verbeteren. Ondersteunt alleen PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF en PETG HF.

en: Explosion Ratio
nl: Vergrotings ratio

en: Export
nl: Exporteren

en: Export &Toolpaths as OBJ
nl: Exporteer &Toolpaths als OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
nl: 3mf-bestand exporteren zonder enkele 3mf-toevoegingen te gebruiken

en: Export AMF file:
nl: AMF-bestand exporteren:

en: Export G-code
nl: Exporteer G-code

en: Export G-code file
nl: G-codebestand exporteren

en: Export Generic 3MF
nl: Generiek 3MF exporteren

en: Export Log
nl: Logboek exporteren

en: Export OBJ file:
nl: OBJ-bestand exporteren:

en: Export Preset Bundle
nl: Vooraf ingestelde bundel exporteren

en: Export STL file:
nl: Exporteer STL bestand:

en: Export all objects as STLs
nl: Alle objecten exporteren als STL's

en: Export all objects as one STL
nl: Alle objecten exporteren als één STL

en: Export all plate sliced file
nl: Exporteer alle plate sliced bestanden

en: Export all sliced file
nl: Alle sliced bestanden exporteren

en: Export as STLs
nl: Exporteren als STL's

en: Export as one STL
nl: Exporteren als één STL

en: Export current configuration to files
nl: Huidige configuratie exporteren naar bestanden

en: Export current plate as G-code
nl: Exporteer de huidige plaat als G-code

en: Export current sliced file
nl: Huidig sliced bestand exporteren

en: Export plate sliced file
nl: Exporteer plate sliced bestand

en: Export result
nl: Exportresultaat

en: Export successful
nl: Export succesvol

en: Export successfully.
nl: Succesvol exporteren.

en: Export toolpaths as OBJ
nl: Toolpaths exporteren als OBJ

en: Exporting 3mf file failed
nl: Het exporteren van het 3MF bestand is mislukt

en: Exporting G-code
nl: G-code exporteren

en: Exporting objects
nl: Objecten exporteren

en: Exporting.
nl: Exporteren

en: Ext spool
nl: Ext spoel

en: External
nl: Extern

en: Extra high
nl: Extra hoog

en: Extra info
nl: Extra informatie

en: Extra length on restart
nl: Extra lengte bij herstart

en: Extra low
nl: Extra laag

en: Extra rib length
nl: Extra riblengte

en: Extruder Clearance
nl: Extruder ruimte

en: Extruder Color
nl: Extruder kleur

en: Extruder printable area
nl: Extruder bedrukbaar gebied

en: Extruder printable height
nl: Afdrukbare hoogte extruder

en: Extruder switch time
nl: Schakeltijd extruder

en: Extruders count
nl: Extruder aantal

en: Extrusion Width
nl: Extrusiebreedte

en: Face
nl: Gezicht

en: Face and face assembly
nl: Montage van zijdes

en: Face recognition
nl: Gezichtsherkenning

en: Face the camera
nl: Kijk naar de camera

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
nl: Factoren van Flow Dynamics Calibration

en: Failed
nl: Mislukt

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
nl: Kan bestand "%1%" niet laden. Er is een ongeldige configuratie gevonden.

en: Failed loading objects.
nl: Het is niet gelukt om de objecten te laden.

en: Failed processing of the filename_format template.
nl: Mislukte verwerking van de bestandsnaam_opmaak sjabloon.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
nl: Kan de lijnbreedte van %1% niet berekenen. Kan de waarde van "%2%" niet krijgen.

en: Failed to connect socket
nl: Kan de socket niet verbinden

en: Failed to connect to cloud service
nl: Kan geen verbinding maken met de cloudservice

en: Failed to connect to printer.
nl: Kan geen verbinding maken met de printer.

en: Failed to connect to the printer
nl: Verbinding maken met de printer is mislukt

en: Failed to connect to the server
nl: Verbinding maken met de server is mislukt

en: Failed to create socket
nl: Kon socket niet aanmaken

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
nl: Het is niet gelukt om een tijdelijke map aan te maken. Probeer Export Configs opnieuw.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
nl: Het downloaden van de plug-in is mislukt. Controleer uw firewallinstellingen en vpn-software, controleer en probeer het opnieuw.

en: Failed to fetch model information from printer.
nl: Mislukt bij het ophalen van modelgegevens van de printer.

en: Failed to generate cali gcode
nl: Cali gcode niet gegenereerd

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
nl: Kan gcode niet genereren voor ongeldige handmatige G-code.

en: Failed to get the model data in the current file.
nl: Het ophalen van de modelgegevens in het huidige bestand is mislukt.

en: Failed to initialize the WinRT library.
nl: Het is niet gelukt om de WinRT library te initializeren.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
nl: De plug-in is niet geïnstalleerd. Controleer of deze is geblokkeerd of verwijderd door antivirussoftware.

en: Failed to log out.
nl: Uitloggen mislukt.

en: Failed to parse login report reason
nl: Kon de reden van het aanmeldingsrapport niet verwerken

en: Failed to parse model information.
nl: Mislukt bij het parsen van modelinformatie.

en: Failed to post ticket to server
nl: Kon ticket niet naar de server sturen

en: Failed to publish login request
nl: Publicatie van de aanmeldingsaanvraag is mislukt

en: Failed to publish login request.
nl: Aanmeldingsverzoek kan niet worden gepubliceerd.

en: Failed to read file, please try again.
nl: Kan bestand niet lezen; Probeer het opnieuw.

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
nl: Het is niet gelukt het gcode bestand op te slaan.
    Foutmelding: %1%.
    Bronbestand %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
nl: Het project kan niet worden opgeslagen.
    Controleer of de map online bestaat of dat andere programma's het projectbestand openen of dat er voldoende schijfruimte is.

en: Failed to send the print job. Please try again.
nl: Het verzenden van de printopdracht is mislukt. Probeer het opnieuw.

en: Failed to send. Click Retry to attempt sending again. If retrying does not work, please check the reason.
nl: Verzenden mislukt. Klik op Opnieuw proberen om opnieuw te proberen te verzenden. Als opnieuw proberen niet werkt, controleer dan de reden.

en: Failed to set the box printing slot...
nl: Instellen BOX-printvak mislukt...

en: Failed to start QIDI Farm Manager Client.
nl: Het is niet gelukt om QIDI Farm Manager Client te starten.

en: Failed to start printing job
nl: Afdruktaak niet gestart

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
nl: Uploaden van bestand naar ftp is mislukt. Probeer het opnieuw.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
nl: Het is niet gelukt om het afdrukbestand te uploaden naar FTP. Controleer de netwerkstatus en probeer het opnieuw.

en: Fan
nl: Ventilator

en: Fan Speed
nl: Ventilator snelheid

en: Fan Speed (%)
nl: Ventilator snelheid (%)

en: Fan Speed:
nl: Ventilatorsnelheid:

en: Fan speed
nl: Ventilator snelheid

en: Fan speed for overhang
nl: Ventilator snelheid voor overhangende delen

en: Fatal
nl: Fatale

en: Fatal error
nl: Fatale fout

en: Fatal error, exception caught: %1%
nl: Fatale fout; uitzondering gevangen: %1%

en: Featue 1
nl: Functie 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
nl: Kenmerk 1 is gereset, 
    kenmerk 2 is kenmerk 1

en: Fetching model infomations ...
nl: Modelinformatie ophalen ...

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
nl: Filament %s komt niet overeen met het filament in AMS-sleuf %s. Werk de firmware van de printer bij om de toewijzing van AMS-sleuven te ondersteunen.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
nl: Filament %s overschrijdt het aantal AMS-sleuven. Update de firmware van de printer om de toewijzing van AMS-sleuven te ondersteunen.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
nl: Draad %s wordt in de %s geplaatst, maar het gegenereerde G-codepad overschrijdt de afdrukbare hoogte van de %s.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
nl: Draad %s wordt in de %s geplaatst, maar het gegenereerde G-codepad overschrijdt het printbare bereik van de %s.

en: Filament Changes
nl: Filament wisselingen

en: Filament Created
nl: Aangemaakt filament

en: Filament Extruded, Continue
nl: Filament geëxtrudeerd, doorgaan

en: Filament For Calibration
nl: Filament voor kalibratie

en: Filament Grouping
nl: Groepering van filamenten

en: Filament Loaded, Resume
nl: Filament geladen, hervatten

en: Filament Preset
nl: Filament voorinstelling

en: Filament Preset Template
nl: Filament vooraf ingestelde sjabloon

en: Filament Settings
nl: Filament instellingen

en: Filament Tangle Detect
nl: Filament Tangle Detection

en: Filament category
nl: Filament categorie

en: Filament change times
nl: Filamentwisseltijden

en: Filament changes
nl: Filament wisselingen

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
nl: Het aantal filamenten overschrijdt het maximale aantal dat het tekengereedschap ondersteunt. alleen de eerste %1% filamenten zijn beschikbaar in de tekentool.

en: Filament density. For statistics only
nl: Filamentdichtheid. Alleen voor statistieken

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
nl: De diameter van het filament wordt gebruikt om de extrusie in gcode te berekenen, dus het is belangrijk en moet nauwkeurig zijn

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
nl: Het filament komt niet overeen met het filament in de AMS-sleuf. Update de firmware van de printer om de toewijzing van AMS-sleuven te ondersteunen.

en: Filament end G-code
nl: Filament einde G-code

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
nl: Het filament overschrijdt het aantal AMS-sleuven. Update de firmware van de printer om de toewijzing van AMS-sleuven te ondersteunen.

en: Filament grouping
nl: Draadgroepering

en: Filament load time
nl: Filament laadt tijd

en: Filament loading
nl: Filament bezig met laden

en: Filament loading...
nl: Draad laden...

en: Filament map to extruder
nl: Filament toewijzing aan extruder

en: Filament notes
nl: Filament aantekeningen

en: Filament preset bundle(.qdsflmt)
nl: Filament vooraf ingestelde bundle (.qdsflmt)

en: Filament presets under this filament
nl: Presets onder deze gloeidraad

en: Filament price. For statistics only
nl: Prijs van filament. Alleen voor statistieken

en: Filament prime volume
nl: Hoofdvolume gloeidraad

en: Filament ramming length
nl: Lengte van draadrammen

en: Filament scarf seam settings
nl: Filament scarf seam instellingen

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
nl: Filament serial missing; please input serial.

en: Filament settings
nl: Filament instellingen

en: Filament to print internal sparse infill.
nl: Filament om interne dunne vulling te printen.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
nl: Filament om steunbasis en vlot te printen. "Standaard" betekent dat er geen specifiek filament voor ondersteuning is en dat het huidige filament wordt gebruikt.

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
nl: Filament om ondersteuningsinterface af te drukken. "Standaard" betekent dat er geen specifiek filament is voor de ondersteuningsinterface en dat het huidige filament wordt gebruikt.

en: Filament type
nl: Filamenttype

en: Filament type and color information have been synchronized, but slot information is not included.
nl: De informatie over het type draad en de kleur is gesynchroniseerd, maar er is geen informatie over de sleuf.

en: Filament type is not selected, please reselect type.
nl: Het type draad is niet geselecteerd, selecteer het type opnieuw.

en: Filament unload time
nl: Tijd die nodig is om filament te ontladen

en: Filament unloading
nl: Lossen van filament

en: Filament used in this print job
nl: Filament gebruikt in deze printopdracht

en: Filament-Saving Mode
nl: Filament-besparende modus

en: Filaments
nl: Filamenten

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
nl: Filamenten %s wordt in de %s geplaatst, maar het gegenereerde G-codepad overschrijdt de afdrukbare hoogte van de %s.

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
nl: Filamenten %s wordt in de %s geplaatst, maar het gegenereerde G-codepad overschrijdt het printbare bereik van de %s.

en: File
nl: Bestand

en: File '%s' was lost! Please download it again.
nl: Bestand '%s' is verloren gegaan! Download het opnieuw.

en: File checksum error. Please retry.
nl: Fout in bestandscontrolesom. Probeer opnieuw.

en: File creation failed, please try again.
nl: Het maken van bestanden is mislukt; Probeer het opnieuw.

en: File does NOT exist (%1%).
nl: Bestand bestaat NIET (%1%).

en: File does not exist.
nl: Bestand bestaat niet.

en: File for the replace wasn't selected
nl: Het bestand voor de vervanging is niet geselecteerd

en: File is missing
nl: Bestand ontbreekt

en: File renaming failed, please try again.
nl: Het hernoemen van bestanden is mislukt; Probeer het opnieuw.

en: File upload failed, please try again.
nl: Het uploaden van het bestand is mislukt; Probeer het opnieuw.

en: File upload timed out. Please check if the firmware version supports this operation or verify if the printer is functioning properly.
nl: Bestand uploaden heeft vertraging. Controleer of de firmwareversie deze bewerking ondersteunt of controleer of de printer goed werkt.

en: File write failed, please try again.
nl: Het schrijven van het bestand is mislukt; Probeer het opnieuw.

en: File: %s
    Title: %s
nl: Bestand: %s
    Titel: %s

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Filename format
nl: Bestandsnaam formaat

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
nl: De bestandsnaam moet eindigen op ".svg", maar je hebt %1% geselecteerd

en: Fill
nl: Vullen

en: Fill bed with copies
nl: Vul het bed met kopieën

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
nl: Vul de waarde boven het blok in met het gladste bovenvlak

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
nl: Vul de waarde die u in stap 2 hebt verkregen in bij de "Stroomverhouding" in de filamentinstellingen, en u hebt de stroomkalibratie hier voltooid

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
nl: De vulling van de vorm (%1%) bevat niet-ondersteund: %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
nl: Vul het resterende gedeelte van het bed met kopieën van het geselecteerde object

en: Fillet wall
nl: Fileerwand

en: Filling
nl: Vullen

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
nl: Filtert tussenruimtes kleiner dan de opgegeven drempel. Deze instelling heeft geen effect op bovenste/onderste lagen

en: Filter out tiny gaps
nl: Kleine openingen wegfilteren

en: Final shape constains selfintersection or multiple points with same coordinate.
nl: De uiteindelijke vorm vormt een zelfsnijpunt of meerdere punten met dezelfde coördinaat.

en: Fine Calibration
nl: Fijne kalibratie

en: Fine Calibration based on flow ratio
nl: Fijne kalibratie op basis van flow ratio

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
nl: Nauwkeurige afstelling van flow rate
    Wist u dat de  flow rate nauwkeurig kan worden ingesteld voor nog mooiere afdrukken? Afhankelijk van het materiaal kunt u de algehele afwerking van het geprinte model verbeteren door wat fijnafstelling uit te voeren.

en: Finish
nl: Klaar

en: Finish Time:
nl: Eindtijd:

en: Finish Time: N/A
nl: Eindtijd: n.v.t.

en: Finished
nl: Voltooid

en: Finished, Continue
nl: Klaar, ga verder

en: Firmware Retraction
nl: Firmware intrekken

en: First Guide
nl: Eerste gids

en: First Layer Inspection
nl: Inspectie van de eerste laag

en: First layer
nl: Eerste laag

en: First layer error pause
nl: Eerste laag foutpauze

en: First layer filament sequence
nl: Eerste laag filamentvolgorde

en: First layer print sequence
nl: Afdrukvolgorde van de eerste laag

en: Fit camera
nl: Camera passen

en: Fit camera to scene or selected object.
nl: Pas de camera aan de scène of het geselecteerde object aan.

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
nl: Model repareren
    Wist je dat je een beschadigd 3D-model kunt repareren om veel snijproblemen op het Windows-systeem te voorkomen?

en: Fix model
nl: Repareer model

en: Fixed step drag
nl: Slepen in vaste stappen

en: Flap Angle
nl: Klephoek

en: Flip
nl: Omdraaien

en: Flip by Face 2
nl: Flip om zijde 2

en: Flip cut plane
nl: Flip gesneden vliegtuig

en: Floating reserved operand
nl: Zwevende gereserveerde operand

en: Floating vertical shell
nl: Drijvende verticale schaal

en: Flow Dynamics
nl: Flowdynamiek

en: Flow Dynamics Calibration
nl: Kalibratie van Flow Dynamics

en: Flow Dynamics Calibration Result
nl: Kalibratieresultaat van Flow Dynamics

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
nl: Flow Dynamics kalibratieresultaat is opgeslagen in de printer

en: Flow Rate Calibration
nl: Flow Rate kalibratie

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Tech printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
nl: Flow Rate Calibration meet de verhouding tussen verwachte en werkelijke extrusievolumes. De standaardinstelling werkt goed in QIDI Tech printers en officiële filamenten, omdat deze vooraf zijn gekalibreerd en afgestemd. Voor een normaal filament is het meestal niet nodig om een kalibratie van de stroomsnelheid uit te voeren, tenzij je nog steeds de genoemde defecten ziet nadat je andere kalibraties hebt uitgevoerd. Kijk voor meer informatie in het wiki-artikel.

en: Flow Rate Coarse Calibration
nl: Grove stroomkalibratie

en: Flow Rate Fine Calibration
nl: Fijne kalibratie van het debiet

en: Flow Ratio
nl: Flow ratio

en: Flow rate
nl: Flowrate

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
nl: Het resultaat van de debietkalibratie is opgeslagen in een voorkeursinstelling.

en: Flow rate test - Pass 1
nl: Stroomsnelheidstest - Fase 1

en: Flow rate test - Pass 2
nl: Stroomsnelheidstest - Fase 2

en: Flow ratio
nl: Flow verhouding

en: Flush
nl: Doorspoelen

en: Flush Options
nl: Flush-opties

en: Flush into objects' infill
nl: Flush in de opvulling van objecten

en: Flush into objects' support
nl: Flush in de support van objecten

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
nl: Doorspoelen naar support/objects/infill
    Wist u dat u verspild filament kunt besparen door het door te spoelen naar support/objects/infill tijdens het verwisselen van filament?

en: Flush into this object
nl: Flush in dit object

en: Flush multiplier
nl: Flush-vermenigvuldiger

en: Flush options
nl: Flush-opties

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
nl: Spoelvolume (mm³) voor elk filamentpaar.

en: Flushing volumes
nl: Volumes schoonmaken

en: Flushing volumes for filament change
nl: Volumes reinigen voor filament wijziging

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
nl[0]: De volgende regel %s bevat gereserveerde trefwoorden.
    Verwijder deze woorden alstublieft, anders overschrijven deze de G-code-visualisatie en de schatting van de afdruktijd.@
nl[1]: De volgende regel %s bevat gereserveerde trefwoorden.
    Verwijder deze woorden alstublieft, anders overschrijven deze de G-code-visualisatie en de schatting van de afdruktijd.@

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
nl[0]: De volgende model objecten zijn gerepareerd@De volgende model objecten zijn gerepareerd
nl[1]: De volgende model objecten zijn gerepareerd@De volgende model objecten zijn gerepareerd

en: Following objects are laid over the boundary of plate or exceeds the height limit:
nl: De volgende objecten worden over de grens van de plaat gelegd of overschrijden de hoogtelimiet:

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
nl[0]: De volgende voorinstelling zal ook verwijderd worden@
nl[1]: De volgende voorinstelling zal ook verwijderd worden@

en: Font
nl: Lettertype

en: Font doesn't have any shape for given text.
nl: Het lettertype heeft geen vorm voor een bepaalde tekst.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
nl: Voor "%1%", dient "%2%" toegevoegd te worden als nieuwe voorinstelling

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
nl: Voor "%1%", dient "%2%" veranderd te worden in "%3%"

en: For PVA filaments, it is strongly recommended to use normal support to avoid print failures.
nl: Voor PVA-filamenten wordt het sterk aanbevolen om normale ondersteuning te gebruiken om printfouten te voorkomen.

en: For more information, please check out Wiki
nl: For more information, please check out our Wiki

en: Force a retraction when changes layer
nl: Forceer een intrekking wanneer de laag verandert

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
nl: Laat de koelventilator op een bepaalde snelheid draaien als de mate van overhang van het geprinte onderdeel deze waarde overschrijdt. Uitgedrukt als percentage dat aangeeft hoe breed de lijn is zonder ondersteuning van de onderste laag. 0%% betekent dat koeling voor de hele buitenwand wordt geforceerd, ongeacht de mate van overhang.

en: Force cooling for overhang and bridge
nl: Forceer koeling voor overhangende delen en bruggen (bridge)

en: Force fan start early(0-5 second) when encountering overhangs. This is because the fan needs time to physically increase its speed.
nl: Forceer het starten van de ventilator vroeg (0-5 seconden) bij het tegenkomen van overhangen. Dit komt omdat de ventilator tijd nodig heeft om zijn snelheid fysiek te verhogen.

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
nl: Forceer de koelventilator van het onderdeel op deze snelheid bij het printen van bruggen of overhangende muren met een grote overhang. Het forceren van koeling voor overhangen en bruggen kan de kwaliteit van deze onderdelen verbeteren.

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
nl: Forceer het genereren van vaste omhulsels tussen aangrenzende materialen/volumes. Nuttig voor multi-extruder prints met doorschijnende materialen of handmatig oplosbaar dragermateriaal

en: Format of G-code thumbnails
nl: Formaat van G-code miniaturen

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
nl: Formaat van G-code miniaturen: PNG voor de beste kwaliteit, JPG voor de kleinste grootte

en: Found following keys unrecognized:
nl: De volgende niet-erkende sleutels zijn gevonden:

en: Frequent
nl: Veelgebruikt

en: From Volumetric Speed
nl: Van Volumetric Speed

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
nl: Volgens de vloeistofmechanica heeft een Newtoniaanse vloeistof die door een gat stroomt, druk nodig. De druk is evenredig met de stroomsnelheid.
    Omdat het filament geen rigide lichaam is, zal het filament worden samengedrukt om druk te genereren wanneer de extruder begint met extruderen. Het compressieproces zal de reactie van de echte flow vertragen, omdat de extruder alleen de hoeveelheid filament levert die moet worden geëxtrudeerd, niets extra.

en: From k Value
nl: Van k Waarde

en: From surface
nl: Vanaf het oppervlak

en: Front
nl: Voorkant

en: Front View
nl: Vooraanzicht

en: Full Cooling
nl: Volledige koeling

en: Full fan speed at layer
nl: Volledige snelheid op laag

en: Fuzzy Skin
nl: Pluizige huid

en: Fuzzy skin point distance
nl: Fuzzy skin punt afstand

en: Fuzzy skin thickness
nl: Fuzzy skin dikte

en: G-code files can not be loaded with models together!
nl: G-codebestanden kunnen niet samen met modellen worden geladen!

en: G-code flavor
nl: G-code type

en: G-code loading
nl: G-Code wordt geladen

en: G-code output
nl: G-code uitvoer

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
nl: G-code pad wordt gegenereerd na het vereenvoudigen van de contour van het model om te veel punten en g-code lijnen in het g-code bestand te voorkomen. Kleinere waarden betekenen een hogere resolutie en een langere snijtijd.

en: G-code thumbnails
nl: G-code miniaturen

en: GNU Affero General Public License, version 3
nl: GNU Affero Algemene Openbare Licentie, versie 3

en: Gap
nl: Kloof

en: Gap Fill
nl: Gatvulling

en: Gap area
nl: Gap gebied

en: Gap fill
nl: Gat vullen

en: Gap infill
nl: Gat opvulling

en: Gcode path overlap
nl: Gcode-paden overlappen elkaar

en: General
nl: Algemeen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
nl: Genereer een in elkaar grijpende balkstructuur op de locaties waar verschillende filamenten elkaar raken. Dit verbetert de hechting tussen filamenten, vooral voor modellen die in verschillende materialen zijn geprint.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the most filament-saving principles to minimize waste
nl: Genereert filamentgroepering voor de linker en rechter nozzles op basis van de meest filamentbesparende principes om verspilling te minimaliseren

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the printer's actual filament status, reducing the need for manual filament adjustment
nl: Genereert filamentgroepering voor de linker en rechter nozzles op basis van de actuele filamentstatus van de printer, waardoor de noodzaak voor handmatige filamentaanpassing afneemt

en: Generating G-code
nl: Genereer G-code

en: Generating G-code: layer %1%
nl: Genereren G-code: laag %1%

en: Generating geometry index data
nl: Geometrie-indexgegevens genereren

en: Generating geometry vertex data
nl: Geometrische hoekpuntgegevens genereren

en: Generating infill regions
nl: Vulling (infill) genereren

en: Generating infill toolpath
nl: Infill toolpath genereren

en: Generating skirt & brim
nl: Skirt en brim worden gegenereerd

en: Generating support
nl: Support genereren

en: Generating walls
nl: Wanden genereren

en: Generic
nl: Algemeen

en: Get oss config failed.
nl: Het ophalen van de oss-configuratie is mislukt.

en: Get ticket from device timeout
nl: Time-out om een ticket van het apparaat te krijgen

en: Get ticket from server timeout
nl: Time-out ticket ophalen van server

en: Gizmo FDM paint-on seam
nl: Gizmo FDM seam schilderen

en: Gizmo Place face on bed
nl: Gizmo Plaats gebied op het bed

en: Gizmo SLA support points
nl: Gizmo SLA-ondersteuningspunten

en: Gizmo cut
nl: Gizmo snijden

en: Gizmo move
nl: Gizmo bewegen

en: Gizmo rotate
nl: Gizmo roteren

en: Gizmo scale
nl: Gizmo schalen

en: Global
nl: Globale

en: Global settings
nl: Algemene Instellingen

en: Global shortcuts
nl: Globale snelkoppelingen

en: Go Home
nl: Near home positie

en: Go Live
nl: Live gaan

en: Go to
nl: Ga naar

en: Go to Login
nl: Ga naar Inloggen

en: Goto download page.
nl: Ga naar de download pagina.

en: Grab length
nl: Lengte van de grijper

en: Grab new filament
nl: Pak nieuw filament

en: Grabber scale
nl: De schaal van de grijper

en: Grid
nl: Rooster

en: Groove
nl: Groef

en: Groove Angle
nl: Groefhoek

en: Group
nl: Groep

en: Group Operations
nl: Groepsbewerkingen

en: Group files by month, recent first.
nl: Groepeer bestanden per maand, recent eerst.

en: Group files by year, recent first.
nl: Groepeer bestanden per jaar, recent eerst.

en: Group manipulation
nl: Groepsmanipulatie

en: Grouping error:
nl: Groeperingsfout:

en: Gyroid
nl: Gyroide

en: HTTP digest
nl: HTTP samenvatting

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
nl: HTTP-status: %1%
    Bericht: "%2%"

en: HTTPS CA File
nl: HTTPS CA Bestand

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
nl: HTTPS CA-bestand is optioneel. Het is alleen nodig als je HTTPS gebruikt met een zelfondertekend certificaat.

en: Hardened Steel
nl: Gehard staal

en: Hardened steel
nl: Gehard staal

en: Head diameter
nl: Diameter van de kop

en: Heat
nl: Warmte

en: Heat the nozzle
nl: Verwarm de nozzle

en: Heatbed preheating
nl: Printbed opwarmen

en: Heated bed cooling
nl: Koeling van het verwarmde bed

en: Heating
nl: Verwarming

en: Heating chamber
nl: Verwarmingskamer

en: Heating hotend
nl: Hotend opwarmen

en: Heating mode is suitable for printeing ABS/ASA/PC/PA materials and circulates filters the chamber air.
nl: De verwarmingsmodus is geschikt voor het printen van ABS/ASA/PC/PA-materialen en circuleert en filtert de kamerlucht.

en: Height
nl: Hoogte

en: Height Range
nl: Hoogtebereik

en: Height of SVG.
nl: Hoogte van SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
nl: Hoogte van de beginlaag. Een iets dikkere beginlaag kan de hechting van de printplaat verbeteren.

en: Height range
nl: Hoogtebereik

en: Height range Modifier
nl: Hoogtebereikmodificator

en: Height ranges
nl: Hoogtebereiken

en: Height to lid
nl: Hoogte tot deksel

en: Height to rod
nl: Hoogte tot geleider

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Hexagon
nl: Zeshoek

en: Hide
nl: Verbergen

en: Hide Others
nl: Verberg anderen

en: Hide QIDIStudio
nl: QIDIStudio verbergen

en: High
nl: Hoog

en: High Flow
nl: Hoge stroom

en: High Temp
nl: Hoge temperatuur

en: High flow
nl: Hoge flow

en: High temperature Plate
nl: Plaat op hoge temperatuur

en: High-temperature Heatbed Calibration
nl: Kalibratie van het hittebed bij hoge temperatuur

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
nl: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on. At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials, the actual chamber temperature should not be high to avoid clogs, so 0 (turned off) is highly recommended.

en: Highlight faces according to overhang angle.
nl: Gebieden markeren op basis van overhangende hoek.

en: Highlight overhang areas
nl: Markeer overhangende gebieden

en: Hole Coef 1
nl: Gat Coef 1

en: Hole Coef 2
nl: Gat Coef 2

en: Hole Coef 3
nl: Gat Coef 3

en: Hole limit max
nl: Gat limiet max

en: Hole limit min
nl: Gat limiet min

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
nl: Gaten in het object worden vergroot of verkleind in het XY-vlak met de geconfigureerde waarde. Positieve waarde maakt gaten groter. Een negatieve waarde maakt gaten kleiner. Deze functie wordt gebruikt om de grootte enigszins aan te passen wanneer het object een assemblageprobleem heeft.

en: Hollow
nl: Hol

en: Home page and daily tips
nl: Startpagina en dagelijkse tips

en: Homing toolhead
nl: Printkop naar beginpositie

en: Honeycomb
nl: Honinggraad

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Horizontal distance of the nozzle tip to the rod's farther edge. Used for collision avoidance in by-object printing.
nl: Horizontale afstand van de punt van de nozzle tot de verste rand van de hengel. Dit wordt gebruikt om botsingen te voorkomen bij het afdrukken van objecten per object.

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
nl: Horizontale schuifbalk - Beweeg actieve duim naar links

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
nl: Horizontale schuifbalk - Beweeg actieve duim naar rechts

en: Horizontal text
nl: Horizontale tekst

en: Host Setting
nl: Host-instelling

en: Host Type
nl: Hosttype

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Hostname, IP or URL
nl: Hostnaam, IP of URL

en: Hot Bed STL
nl: Warm bed STL

en: Hot Bed SVG
nl: Warm bed SVG

en: How do you like this printing file?
nl: Wat vind je van dit afdrukbestand?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
nl: Hoeveel lagen rok. Meestal maar één laag

en: How to use LAN only mode
nl: Hoe de modus voor alleen LAN te gebruiken

en: How to use calibration result?
nl: Hoe kan ik kalibratieresultaten gebruiken?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
nl: Hoe sneltoetsen gebruiken
    Wist je dat QIDI Studio een breed scala aan sneltoetsen en 3D-scènebewerkingen biedt?

en: Humidity
nl: Vochtigheid

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
nl: IP en toegangscode geverifieerd! U kunt het venster sluiten

en: Identical filament: same brand, type and color
nl: Identiek filament: hetzelfde merk, type en kleur

en: Identifies the type and position of the build plate on the heatbed. Pausing printing if a mismatch is detected.
nl: Identificeert het type en de positie van de printplaat op het heatsbed. Pauzeren van het afdrukken als er een mismatch wordt gedetecteerd.

en: Identifying build plate type
nl: Vastellen printbedtype

en: Idle
nl: Inactief

en: Idling...
nl: Inactief...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
nl: Als je deze instelling inschakelt, draait de deelkoelventilator continu op minimale snelheid in plaats van te stoppen om de frequentie van starten en stoppen te verminderen.

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after QIDI Studio startup.
nl: Indien ingeschakeld, controleert u automatisch of er systeemvooraf ingestelde updates zijn na het opstarten van QIDI Studio.

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after QIDI Studio startup or presets modified.
nl: Indien ingeschakeld, worden gebruikersvoorinstellingen automatisch gesynchroniseerd met de cloud na het opstarten van QIDI Studio of zijn de voorinstellingen gewijzigd.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
nl: Indien ingeschakeld zijn bruggen betrouwbaarder, kunnen ze langere afstanden overbruggen, maar zien ze er slechter uit. Indien uitgeschakeld, zien bruggen er beter uit maar zijn ze alleen betrouwbaar voor kortere overbrugde afstanden.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .3mf files
nl: Indien ingeschakeld, wordt QIDI Studio ingesteld als standaardtoepassing voor het openen van .3mf-bestanden

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .step files
nl: Indien ingeschakeld, wordt QIDI Studio ingesteld als standaardtoepassing voor het openen van .step-bestanden

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .stl files
nl: Indien ingeschakeld, wordt QIDI Studio ingesteld als standaardtoepassing voor het openen van .stl-bestanden

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
    1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
nl: Indien ingeschakeld, zorgt deze instelling ervoor dat de externe omtrekken niet vertraagd worden om aan de minimale laagtijd te voldoen. Dit is met name nuttig in de volgende scenario's:
    
    1. Om veranderingen in glans te vermijden bij het afdrukken van glanzende filamenten
    2. Om veranderingen in de snelheid van de externe wanden te vermijden die lichte wandartefacten kunnen veroorzaken die lijken op Z-banding
    3. Om te voorkomen dat er wordt afgedrukt met snelheden die VFAs (fijne artefacten) op de externe wanden veroorzaken

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
nl: Indien ingeschakeld, verschijnt er een dialoogvenster met parameterinstellingen tijdens het importeren van STEP-bestanden.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
nl: Als de gladde of traditionele modus is geselecteerd, wordt voor elke afdruk een timelapse-video gegenereerd. Nadat elke laag is afgedrukt, wordt er een momentopname gemaakt met de kamercamera. Al deze momentopnamen worden samengevoegd tot een timelapse-video wanneer het afdrukken is voltooid. Als de vloeiende modus is geselecteerd, beweegt de gereedschapskop naar de overtollige glijbaan nadat elke laag is geprint en maakt dan een momentopname. Omdat het smeltfilament uit de nozzle kan lekken tijdens het maken van een momentopname, is voor de gladde modus een prime tower nodig om de nozzle schoon te vegen.

en: If the chamber temperature exceeds 40℃, the system will automatically switch to heating mode. Please confirm whether to switch.
nl: Als de kamertemperatuur boven de 40℃ komt, schakelt het systeem automatisch over op de verwarmingsmodus. Bevestig of u wilt overschakelen.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
nl: Als het eerste geselecteerde item een onderdeel is, moet het tweede onderdeel deel uitmaken van hetzelfde object.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
nl: Als het eerste geselecteerde item een object is, moet het tweede item ook een object zijn.

en: If the model has two parts that are symmetric about the y-axis, and you want these parts to have symmetric textures, please click this option on one of the parts.
nl: Als het model twee delen heeft die symmetrisch zijn over de y-as, en je wilt dat deze delen symmetrische texturen hebben, klik dan op deze optie op een van de delen.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
nl: Als de server zich in een storingsstatus bevindt, kunt u tijdelijk offline afdrukken of afdrukken via een lokaal netwerk gebruiken.

en: If the transparency of the mapping changes, this thumbnail is for reference only.
nl: Als de transparantie van de afbeelding verandert, dient deze miniatuur alleen ter referentie.

en: If this is enabled, when starting QIDI Studio and another instance of the same QIDI Studio is already running, that instance will be reactivated instead.
nl: Als dit is ingeschakeld, wordt bij het starten van QIDI Studio en een andere instantie van dezelfde QIDI Studio is al actief, die instantie in plaats daarvan opnieuw geactiveerd.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
nl: Als deze waarde positief is, treedt Z hop alleen in werking als Z boven de parameter ligt: "Z hop ondergrens" en onder deze waarde ligt

en: If you are to print a kind of soft TPU, please don't slice with this profile, and it is only for TPU that has high enough hardness (not less than 55D) and is compatible with the AMS. To get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
nl: Als u een soort zachte TPU wilt printen, snijd dan niet met dit profiel, en het is alleen voor TPU die een voldoende hoge hardheid heeft (niet minder dan 55D) en compatibel is met de AMS. Voor een betere afdrukkwaliteit verwijzen wij u naar deze wiki: TPU-afdrukgids.

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
nl: Als u de volgende signalen en andere onzekere redenen opmerkt tijdens het printen, kunt u overwegen om een ​​flowrate-kalibratie uit te voeren:
    1. Overextrusie: Als u overtollig materiaal op uw geprinte object ziet, vlekken ziet of lagen ziet die er te dik uitzien, kan dit een teken zijn van overextrusie;
    2. Onderextrusie: Dit is het tegenovergestelde van overextrusie. Signalen zijn onder andere ontbrekende lagen, zwakke opvulling of gaten in de print. Dit kan betekenen dat uw printer niet genoeg filament extrudeert;
    3. Slechte oppervlaktekwaliteit: Als het oppervlak van uw prints ruw of oneffen lijkt, kan dit het gevolg zijn van een onjuiste flowrate;
    4. Zwakke structurele integriteit: Als uw prints gemakkelijk breken of niet zo stevig lijken als ze zouden moeten zijn, kan dit te wijten zijn aan onderextrusie of slechte hechting van de laag, wat kan worden verbeterd door flowrate-kalibratie;
    5. Bij gebruik van filamenten van derden

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
nl: Als je de uitvoer van G-code wilt verwerken via aangepaste scripts, vermeld dan hier hun absolute paden. Scheid meerdere scripts met een puntkomma. Scripts krijgen het absolute pad naar het G-code-bestand als eerste argument, en variabelen van instellingen kunnen ook worden gelezen

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
nl: Als je QIDI Studio Beta wilt proberen, kun je klikken op

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
nl: Als je firmware relatieve E-waarden vereist, vink dit dan aan, laat het anders uitgevinkt. Moet relatieve e-afstand gebruiken voor QIDI-printer

en: Ignore
nl: Negeer

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
nl: HTTPS-certificaatintrekkingscontroles negeren

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
nl: HTTPS-certificaatintrekkingscontroles negeren bij ontbrekende of offline distributiepunten. Men kan deze optie willen inschakelen voor zelfondertekende certificaten als de verbinding mislukt.

en: Ignore this and Resume
nl: Negeer dit en ga verder

en: Ignore. Don't Remind Next Time
nl: Negeren. Herinner de volgende keer niet

en: Illegal instruction
nl: Onjuist instructie

en: Impact Strength Z
nl: Slagsterkte Z

en: Imperial
nl: Imperiaal

en: Import
nl: Importeren

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
nl: 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF importeren

en: Import 3mf file failed
nl: Het importen van het 3mf bestand is mislukt

en: Import Configs
nl: Importeer configuratie

en: Import File
nl: Bestand importeren

en: Import Preset
nl: Preset importeren

en: Import a single SVG and split it
nl: Importeer een enkele SVG en splits deze

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
nl: Importeer een enkele SVG en splits deze vervolgens op in verschillende delen.

en: Import file
nl: Bestand importeren

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
nl: Importeer geometrische data uit STL/STEP/3MF/OBJ/AMF bestanden

en: Import geometry only
nl: Alleen geometrische data importeren

en: Import model and profile
nl: Model en profiel importeren

en: Import model only
nl: Alleen het model importeren

en: Import profile only
nl: Alleen profiel importeren

en: Import result
nl: Importeer resultaat

en: Importing Model
nl: Model importeren

en: Importing SLA archive
nl: SLA-archief importeren

en: Importing canceled.
nl: Importeren is geannuleerd.

en: Importing done.
nl: Importeren is voltooid.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
nl: Importeren naar QIDI Studio is mislukt. Download het bestand en importeer het handmatig.

en: Improve rendering performance by lod
nl: Verbeter de renderprestaties met LOD

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
nl: Stekte verbeteren
    Wist je dat je meer wandlussen en een hogere dunne invuldichtheid kunt gebruiken om de sterkte van het model te verbeteren?

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
nl: Verbeterde renderprestaties onder de scène van meerdere platen en veel modellen.

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
nl: In Cloud Slicing Queue zijn er %s taken.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
nl: Bovendien is Flow Rate kalibratie cruciaal voor schuimmaterialen zoals LW-PLA die worden gebruikt in RC-vliegtuigen. Deze materialen zetten sterk uit bij verhitting, en kalibratie levert een bruikbare referentiestroom op.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
nl: Om de zichtbaarheid van de naad in een extrusie met gesloten lus te verminderen, wordt de lus onderbroken en ingekort met een bepaalde hoeveelheid.
    Deze hoeveelheid als een percentage van de huidige extruderdiameter. De standaardwaarde voor deze parameter is 15

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
nl: Om de zichtbaarheid van de naad in een gesloten lus te verminderen, worden de binnen- en buitenwand met een bepaalde hoeveelheid ingekort.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
nl: In de 3D-printgemeenschap leren we van elkaars successen en mislukkingen bij het aanpassen van onze eigen slicingparameters en -instellingen. %s volgt hetzelfde principe en gebruikt machine learning om de prestaties te verbeteren na de successen en mislukkingen van het grote aantal afdrukken door onze gebruikers. We trainen %s om slimmer te zijn door ze de gegevens uit de echte wereld te geven. Als u dat wilt, krijgt deze service toegang tot informatie uit uw foutenlogboeken en gebruikslogboeken, waaronder mogelijk informatie die wordt beschreven in het privacybeleid. We verzamelen geen persoonlijke gegevens waarmee een persoon direct of indirect kan worden geïdentificeerd, waaronder maar niet beperkt tot namen, adressen, betalingsinformatie of telefoonnummers. Door deze service in te schakelen, gaat u akkoord met deze voorwaarden en de verklaring over het privacybeleid.

en: InFo
nl: Informatie

en: Incompatible
nl: Niet geschikt

en: Incompatible presets
nl: Onbruikbare voorinstellingen

en: Incorrect password
nl: Onjuist wachtwoord

en: Increase %1%g filament and %2% changes compared to optimal grouping.
nl: Toename %1%g filament en %2% veranderingen ten opzichte van optimale groepering.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to a printer with one nozzle.
nl: Verhoog %1%g filament en bespaar %2% veranderingen vergeleken met een printer met één nozzle.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to optimal grouping.
nl: Verhoog %1%g filament en sla %2% wijzigingen op ten opzichte van optimale groepering.

en: Increase/decrease edit area
nl: Bewerkingsgebied vergroten/verkleinen

en: Independent support layer height
nl: Onafhankelijke support laaghoogte

en: Infill
nl: Vulling

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
nl: Het invulgebied wordt iets vergroot om te overlappen met de muur voor een betere hechting. De procentuele waarde is in verhouding tot de lijnbreedte van de dunne vulling.

en: Infill combination
nl: Vulling (infill) combinatie

en: Infill density(%)
nl: Vulling (infill) dichtheid(%)

en: Infill direction
nl: Vulling (infill) richting

en: Infill gap
nl: Vulgat

en: Infill rotate step
nl: Opvullen roteren stap

en: Infill shift step
nl: Opvulverschuiving stap

en: Infill/Wall overlap
nl: Vulling/wand overlap

en: Info
nl: Informatie

en: Information
nl: Informatie

en: Initial layer
nl: Eerste laag

en: Initial layer bed temperature
nl: Initiële laag bed temperatuur

en: Initial layer density
nl: Initiële laagdichtheid

en: Initial layer expansion
nl: Uitzetting van de beginlaag

en: Initial layer flow ratio
nl: Doorstroomverhouding beginlaag

en: Initial layer height
nl: Initiële laaghoogte

en: Initial layer infill
nl: Eerste laag opvulling

en: Initial layer nozzle temperature
nl: Nozzle temperatuur voor de eerste laag

en: Initial layer speed
nl: Initiële laagsnelheid

en: Initial layer travel
nl: Eerste laagbeweging

en: Initializing...
nl: Initialiseren...

en: Inner brim only
nl: Alleen binnenrand

en: Inner wall
nl: Binnenste wand

en: Innerloop
nl: Binnenloop

en: Input Custom Model
nl: Invoer aangepast model

en: Input Custom Nozzle Diameter
nl: Invoer aangepaste nozzle diameter

en: Input Custom Vendor
nl: Aangepaste leverancier invoeren

en: Input Value
nl: Invoerwaarde

en: Input access code
nl: Toegangscode invoeren

en: Input text
nl: Tekst invoeren

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
nl: Gcode invoegen tussen objecten. Deze parameter wordt alleen actief wanneer u uw modellen object voor object afdrukt.

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
nl: Voeg een pauzecommando in aan het begin van deze laag.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
nl: Voeg aangepaste G-code in aan het begin van deze laag.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
nl: Voeg de aangepaste G-code van een sjabloon in aan het begin van deze laag.

en: Insertion update
nl: Update gegevens bij invoeren

en: Inspecting first layer
nl: De eerste laag wordt geinspecteerd

en: Install Network Plug-in
nl: Installeer de netwerkplug-in

en: Install failed
nl: Installatie mislukt

en: Install network plug-in
nl: Installeer de netwerkplug-in

en: Install successfully.
nl: Succesvol geïnstalleerd

en: Installing
nl: Installeren

en: Instance manipulation
nl: Instantie manipulatie

en: Insufficient storage space, please clear the space and try again.
nl: Onvoldoende opslagruimte; Maak wat ruimte vrij en probeer het opnieuw.

en: Integration failed.
nl: Integratie is mislukt.

en: Integration was successful.
nl: Integratie is gelukt.

en: Interface pattern
nl: Interfacepatroon

en: Interface shells
nl: Interface schelpen

en: Interface use loop pattern
nl: Interface gebruikt luspatroon

en: Interlocking beam layers
nl: In elkaar grijpende balklagen

en: Interlocking beam width
nl: In elkaar grijpende balkbreedte

en: Interlocking boundary avoidance
nl: In elkaar grijpende grensvermijding

en: Interlocking depth
nl: In elkaar grijpende diepte

en: Interlocking depth of a segmented region
nl: Insluitdiepte van een gesegmenteerde regio

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
nl: Insluitdiepte van een gesegmenteerd gebied. Nul schakelt deze functie uit.

en: Interlocking direction
nl: Vergrendelingsrichting

en: Internal Error
nl: Interne fout

en: Internal Version
nl: Interne versie

en: Internal bridge support thickness
nl: Dikte interne brugondersteuning

en: Internal developer mode
nl: Interne ontwikkelaarsmodus

en: Internal error. Please try upgrading the firmware and Studio version. If the issue persists, contact customer support.
nl: Interne fout. Probeer de firmware en Studio-versie te upgraden. Neem contact op met de klantenservice als het probleem zich blijft voordoen.

en: Internal ribs
nl: Interne ribben

en: Internal solid infill
nl: Interne solide vulling

en: Internal solid infill pattern
nl: Intern massief invulpatroon

en: Intersection
nl: Kruising

en: Invalid connectors detected
nl: Ongeldige connectors gedetecteerd

en: Invalid data
nl: Interne solide vulling (infill)

en: Invalid file format.
nl: Ongeldig bestandsformaat.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
nl: Onjuist formaat. Het Vector formaat wordt verwacht: "%1%"

en: Invalid input.
nl: Ongeldige invoer.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
nl: Ongeldige naam, the volgende karakters zijn niet toegestaan:

en: Invalid nozzle information, please refresh or manually set nozzle information.
nl: Ongeldige nozzleinformatie, vernieuw of stel de nozzleinformatie handmatig in.

en: Invalid number
nl: Ongeldig nummer

en: Invalid numeric.
nl: Onjuist getal.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
nl: Ongeldige status.
    Er is geen onderdeel geselecteerd om te behouden na het knippen

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
nl: Ongeldige waarde wanneer de spiraalvormige vaasmodus is ingeschakeld:

en: Invalid values found in the 3mf:
nl: Ongeldige waarden gevonden in de 3mf:

en: Invalidate cut info
nl: Snede informatie ongeldig maken

en: Ironing
nl: Strijken

en: Ironing Pattern
nl: Strijkpatroon

en: Ironing Type
nl: Type strijken

en: Ironing flow
nl: Flow tijdens strijken

en: Ironing inset
nl: Strijkinzet

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
nl: Strijken is het gebruik van een kleine stroom om opnieuw op dezelfde hoogte van het oppervlak af te drukken om het vlakke oppervlak gladder te maken. Deze instelling bepaalt welke laag wordt gestreken

en: Ironing line spacing
nl: Afstand tussen de strijklijnen

en: Ironing speed
nl: Snelheid tijdens het strijken

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
nl: Is het %s%% or %s %s?
    JA voor %s%%, 
    NEE voor %s %s.

en: It can be observed that at a certain height, the model begins to show missing fibers. There are two methods to measure the maximum volumetric velocity:
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
nl: Het is te zien dat het model op een bepaalde hoogte ontbrekende vezels begint te vertonen. Er zijn twee methoden om de maximale volumetrische snelheid te meten:
    1. Door het aantal inkepingen nums aan de rechterkant te bekijken, kunt u StartV + (stap * 2) = Max Volumetric Speed ​​gebruiken.
    2. Bekijk in de interface "Preview" de Gcode van het model, zoek de "Flow"-waarde die overeenkomt met het ontbrekende onderdeel en sla deze op.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
nl: Het heeft een grote laaghoogte en resulteert in duidelijke laaglijnen en een gewone printkwaliteit en printtijd.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
nl: Het heeft een normale laaghoogte en resulteert in gemiddelde laaglijnen en printkwaliteit. Het is geschikt voor de meeste printgevallen.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
nl: Het heeft een kleine laaghoogte en resulteert in bijna verwaarloosbare laaglijnen en een hoge afdrukkwaliteit. Het is geschikt voor de meeste algemene printtoepassingen.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
nl: Het heeft een zeer grote laaghoogte en resulteert in zeer duidelijke laaglijnen, een lage afdrukkwaliteit en een kortere afdruktijd.

en: It is recommended to assemble the objects first,
    because the objects is restriced to bed 
    and only parts can be lifted.
nl: Het wordt aanbevolen om de objecten eerst in elkaar te zetten
    omdat de objecten beperkt zijn tot bed, 
    En alleen onderdelen kunnen worden opgetild.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
nl: Het lijkt erop dat object %s %s heeft. Richt het object opnieuw of schakel het genereren van supports in.

en: Jerk limitation
nl: Jerk beperking

en: Jerk of first layer
nl: Jerk van de eerste laag

en: Jerk of infill
nl: Jerk van de infill

en: Jerk of inner walls
nl: Jerk van de binnenwand

en: Jerk of outer walls
nl: Jerk van de buitenwand

en: Jerk of top surface
nl: Jerk van de oppervlakte aan bovenkant

en: Jerk of travel
nl: Jer van travel

en: Join
nl: Verbinden

en: Join Customer Experience Improvement Program.
nl: Doe mee aan het Customer Experience Improvement Program.

en: Jump to
nl: Ga naar

en: Jump to Layer
nl: Ga naar laag

en: Jump to model publish web page
nl: Ga naar de website om het model te publiceren

en: Jump to webpage
nl: Ga naar de website

en: Keep fan always on
nl: Laat de ventilator aan staan

en: Keep liveview when printing.
nl: Houd liveview tijdens het afdrukken.

en: Keep min
nl: Houd min

en: Keep only one QIDI Studio instance
nl: Bewaar slechts één QIDI Studio-exemplaar

en: Keep orientation
nl: Oriëntatie behouden

en: Keep the selected options.
nl: Bewaar de geselecteerde opties.

en: Key 1~9
nl: Toets 1~9

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoesten

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
nl: De max_accel_to_decel van Klipper wordt automatisch aangepast

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
nl: Klippers max_accel_to_decel wordt aangepast aan dit percentage van de versnelling

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
nl: LAN-verbinding mislukt (liveview niet gestart)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
nl: LAN-verbinding mislukt (Kan SD-kaart niet bekijken)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
nl: Alleen LAN Liveview staat uit. Zet liveview aan op het printerscherm.

en: Lamp
nl: Licht

en: Language
nl: Taal

en: Language selection
nl: Taal selectie

en: Laser Calibration
nl: Laser kalibratie

en: Last Step
nl: Laatste stap

en: Latest Version:
nl: Laatste versie:

en: Latest version
nl: Nieuwste versie

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
nl: Op gekozen selectie leggen
    Wist u dat u een model snel zo kunt oriënteren dat een van de gezichten op het printbed ligt? Selecteer de functie "Op selectie leggen" of druk op de <b>F</b> toets.

en: Lay on face
nl: Deze zijde op de printplaat plaatsen

en: Layer
nl: Laag

en: Layer Height
nl: Laaghoogte

en: Layer Height (mm)
nl: Laaghoogte (mm)

en: Layer Time
nl: Laag tijd

en: Layer Time (s)
nl: Laagtijd(en)

en: Layer Time:
nl: Laagtijd:

en: Layer change G-code
nl: G-code laag wijzigen

en: Layer height
nl: Laaghoogte

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
nl: De laaghoogte kan niet groter zijn dan de diameter van de nozzle

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
nl: De laaghoogte overschrijdt de limiet in Printerinstellingen -> Extruder -> Laaghoogtelimieten, dit kan problemen met de afdrukkwaliteit veroorzaken.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
nl: Laaghoogte is te klein.
    Het wordt ingesteld op min_layer_height

en: Layer height limits
nl: Limieten voor laaghoogte

en: Layer range Settings to modify
nl: Te wijzigen laagbereikinstellingen

en: Layer time
nl: Laag tijd

en: Layer: %d/%d
nl: Laag: %d/%d

en: Layer: %s
nl: Laag: %s

en: Layer: N/A
nl: Laag: N/A

en: Layers
nl: Lagen

[ctx: Layers]
en: Bottom
nl: Onderste

[ctx: Layers]
en: Top
nl: Bovenste

en: Learn more
nl: Meer informatie

en: Left
nl: Links

en: Left AMS
nl: Links AMS

en: Left Extruder
nl: Linker extruder

en: Left Nozzle
nl: Linker nozzle

en: Left Time
nl: Linkertijd

en: Left View
nl: Linker zicht

en: Left click
nl: Secundaire muisknop

en: Left drag
nl: Slepen links

en: Left extruder
nl: Linker extruder

en: Left filaments
nl: Linker filamenten

en: Left mouse button
nl: Linker muisknop

en: Left mouse button:
nl: Linker muisknop

en: Left nozzle
nl: Linker nozzle

en: Left nozzle: %smm
nl: Linker nozzle: %smm

en: Left nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
nl: Linker nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Left:
nl: Links:

en: Left: %s
nl: Links: %s

en: Length
nl: Lengte

en: Length of sparse infill anchor
nl: Lengte van de dunne invul anker

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
nl: Lengte van de scarf. Als je deze parameter op nul zet, wordt de scarf effectief uitgeschakeld.

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: License
nl: Licentie

en: Line
nl: Lijn

en: Line Type
nl: Lijn type

en: Line Width
nl: Lijn dikte

en: Line Width (mm)
nl: Lijndikte (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
nl: Lijnpatroon voor interne schaarse invulling

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
nl: Lijnpatroon van bodemvulling, niet van brugvulling

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
nl: Lijnpatroon van interne vaste vulling: Als "Detect Narrow Internal Solid Infill" is ingeschakeld, wordt het concentrische patroon gebruikt voor kleine gebieden.

en: Line pattern of support
nl: Lijnpatroon van ondersteuning

en: Line pattern of support interface. Default pattern for support interface is Rectilinear Interlaced
nl: Lijnpatroon van ondersteuningsinterface. Standaardpatroon voor ondersteuningsinterface is Rectilinear Interlaced

en: Line pattern of top surface infill
nl: Lijnpatroon van de bovenste oppervlaktevulling

en: Line width
nl: Lijn dikte

en: Line width for top surfaces
nl: Lijn dikte voor bovenste lagen

en: Line width of initial layer
nl: Laag dikte voor eerste laag

en: Line width of inner wall
nl: Lijn dikte voor binnenste wand

en: Line width of internal solid infill
nl: Lijn dikte voor interne solide vulling (infill)

en: Line width of internal sparse infill
nl: Lijn dikte voor interne dunne vulling (infill)

en: Line width of outer wall
nl: Lijn dikte van buitenste wand

en: Line width of support
nl: Lijn dikte van support

en: Linear Deflection
nl: Lineaire afbuiging

en: Linear gradient
nl: Lineaire gradiënt

en: Liveview Retry
nl: Liveweergave opnieuw proberen

en: Load
nl: Laden

en: Load 3mf
nl: Laad 3mf

en: Load Filament
nl: Filament laden

en: Load a model
nl: Laad een model

en: Load configs
nl: Configuratie laden

en: Load failed
nl: Laden mislukt

en: Load project
nl: Project laden

en: Load stl
nl: Stl laden

en: Load svg
nl: svg laden

en: Load these files as a single object with multiple parts?
nl: Wilt u deze bestanden laden als een enkel object bestaande uit meerdere onderdelen?

en: Load...
nl: Laden...

en: Loading
nl: Laden

en: Loading G-codes
nl: G-codes worden geladen

en: Loading a mode view
nl: Een modusweergave laden

en: Loading configuration
nl: Configuratie wordt geladen

en: Loading current presets
nl: De huidige voorinstellingen worden geladen

en: Loading file
nl: Bestand laden

en: Loading file list...
nl: Bestandslijst laden...

en: Loading file: %s
nl: Bestand laden: %s

en: Loading of a model file failed.
nl: Het laden van een modelbestand is mislukt.

en: Loading repaired objects
nl: Gerepareerde objecten worden geladen

en: Loading user preset
nl: Voorinstelling voor gebruiker laden

en: Loading...
nl: Laden...

en: Local
nl: Lokaal

en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
nl: Vergrendel/ontgrendel de rotatiehoek bij het slepen boven het oppervlak.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
nl: Vergrendel/ontgrendel de beeldverhouding van de SVG.

en: Log Info
nl: Log-informatie

en: Log Level
nl: Log level

en: Log Out
nl: Uitloggen

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
nl: Aanmelden mislukt. Controleer de pincode.

en: Log in printer
nl: Inloggen op printer

en: Log in successful.
nl: Inloggen gelukt.

en: Log out printer
nl: Uitloggen op printer

en: Log out successful.
nl: Uitloggen gelukt.

en: Logging
nl: Vastleggen

en: Logging in
nl: Bezig met inloggen

en: Login
nl: Inloggen

en: Login Region
nl: Inlogregio

en: Login failed
nl: Inloggen mislukt

en: Login information expired. Please login again.
nl: Uw inlog is verlopen. Log alstublieft opnieuw in.

en: Login/Register
nl: Inloggen/Registreren

en: Long retraction when cut(experimental)
nl: Lange terugtrekking bij snijden (experimenteel)

en: Low
nl: Laag

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature.
nl: Filament op lage temperatuur (PLA/PETG/TPU) wordt in de extruder geladen. Om verstopping van de extruder te voorkomen, is het instellen van de kamertemperatuur niet toegestaan.

en: M400 pause
nl: M400-pauze

en: MC Board
nl: MC-bord

en: MD5 verification failed, please try again.
nl: MD5-verificatie is mislukt, probeer het opnieuw.

en: Machine Name
nl: Machinenaam

en: Machine end G-code
nl: Machine einde G-code

en: Machine gcode
nl: Machine G-code

en: Machine limits
nl: Machine limieten

en: Manage Result
nl: Resultaat beheren

en: Manual
nl: Handmatig

en: Manual Calibration
nl: Handmatige kalibratie

en: Manually assign filament to the left or right nozzle
nl: Wijs handmatig gloeidraad toe aan de linker of rechter nozzle

en: Mapping
nl: Toewijzen

en: Matching
nl: Bijpassend

en: Max
nl: Maximum

en: Max Print Height
nl: Max. afdrukhoogte

en: Max Radius
nl: Maximale radius

en: Max Volumetric Speed
nl: Maximale volumetrische snelheid

en: Max Volumetric Speed Calibration
nl: Kalibratie van maximale volumetrische snelheid

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
nl: Kalibratie van de maximale volumetrische snelheid wordt aanbevolen wanneer je afdrukt met:

en: Max XY Smoothing
nl: Max XY-afvlakken

en: Max angle
nl: Maximale hoek

en: Max bridge length
nl: Maximale bruglengte

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
nl: Maximale spelingsradius rond extruder. Wordt gebruikt om botsingen te voorkomen bij het afdrukken op basis van objecten.

en: Max fan speed threshold
nl: Snelheidsdrempel ventilatorsnelheid

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
nl: Maximale lengte van bruggen die geen ondersteuning nodig hebben. Stel het in op 0 als u wilt dat alle bruggen worden ondersteund, en stel het in op een zeer grote waarde als u niet wilt dat bruggen worden ondersteund.

en: Max speed
nl: Max snelheid

en: Max volumetric speed
nl: Maximale volumetrische snelheid

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
nl: Het kalibratieresultaat van de maximale volumetrische snelheid is opgeslagen in de vooraf ingestelde waarde

en: Max volumetric speed test
nl: Max. volumetrische snelheidstest

en: Maximum E speed
nl: Maximale E snelheid

en: Maximum X speed
nl: Maximale X snelheid

en: Maximum Y speed
nl: Maximale Y snelheid

en: Maximum Z speed
nl: Maximale Z snelheid

en: Maximum acceleration E
nl: Maximale versnelling E

en: Maximum acceleration X
nl: Maximale versnelling voor X

en: Maximum acceleration Y
nl: Maximale versnelling voor Y

en: Maximum acceleration Z
nl: Maximale versnelling voor Z

en: Maximum acceleration for extruding
nl: Maximale extruding versnelling

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
nl: Maximale extruding versnelling (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
nl: Maximale versnelling voor terugtrekken (retraction)

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
nl: Maximale versnelling voor terugtrekken (retraction) (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
nl: Maximale versnelling voor verplaatsen

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
nl: Maximale versnelling voor verplaatsen (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
nl: Maximale versnelling voor de E as

en: Maximum acceleration of the X axis
nl: Maximale versnelling voor de X as

en: Maximum acceleration of the Y axis
nl: Maximale versnelling voor de Y as

en: Maximum acceleration of the Z axis
nl: Maximale versnelling voor de Z as

en: Maximum count of recent projects
nl: Maximaal aantal recente projecten

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
nl: Maximale omrijafstand om een muur te vermijden. Niet omrijden als de omrijafstand groter is dan deze waarde. Omrijlengte kan worden opgegeven als een absolute waarde of als percentage (bijvoorbeeld 50%) van een directe rijroute. 0 schakelt deze functie uit.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
nl: Maximale afstand om punten in XY te verplaatsen om te proberen een vloeiende spiraal te bereiken. Als deze wordt uitgedrukt als %, wordt deze berekend over de diameter van de nozzle.

en: Maximum jerk E
nl: Maximale E jerk

en: Maximum jerk X
nl: Maximale X jerk

en: Maximum jerk Y
nl: Maximale Y jerk

en: Maximum jerk Z
nl: Maximale Z jerk

en: Maximum jerk of the E axis
nl: Maximale jerk voor de E as

en: Maximum jerk of the X axis
nl: Maximale jerk voor de X as

en: Maximum jerk of the Y axis
nl: Maximale jerk voor de Y as

en: Maximum jerk of the Z axis
nl: Maximale jerk voor de Z as

en: Maximum length of sparse infill anchor
nl: Maximale lengte van het dunne opvulling anker

en: Maximum printable height of this extruder which is limited by mechanism of printer
nl: Maximale afdrukbare hoogte van deze extruder die wordt beperkt door het mechanisme van de printer

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
nl: Maximale afdrukbare hoogte die wordt beperkt door het mechanisme van de printer

en: Maximum recent projects
nl: Maximale recente projecten

en: Maximum speed E
nl: Maximale snelheid voor E

en: Maximum speed X
nl: Maximale snelheid voor X

en: Maximum speed Y
nl: Maximale snelheid voor Y

en: Maximum speed Z
nl: Maximale snelheid voor Z

en: Maximum width of a segmented region
nl: Maximale breedte van een gesegmenteerd gebied

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
nl: Maximum width of a segmented region. A value of 0 disables this feature.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
nl: Misschien zijn delen van het object op deze hoogte te dun, of heeft het object een foutieve mesh

en: Measure
nl: Maatregel

en: Media capability acquisition timeout, please check if the firmware version supports it.
nl: Time-out voor het verkrijgen van mediamogelijkheden, controleer of de firmwareversie dit ondersteunt.

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Merge
nl: Fuseren

en: Merge with
nl: Samenvoegen met

en: Mesh Boolean
nl: Mesh booleaans

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
nl: Booleaanse mesh-bewerkingen, waaronder samenvoegen en aftrekken

en: Mesh name
nl: Constructie name

en: Message
nl: Bericht

en: Method
nl: Methode

en: Metric
nl: Metriek

en: Micro lidar calibration
nl: Micro Lidar Kalibratie

en: Min
nl: Minimaal

en: Min fan speed threshold
nl: Minimale snelheidsdrempel ventilator snelheid

en: Min print speed
nl: Minimale print snelheid

en: Minimal purge on wipe tower
nl: Minimale filament reiniging op de wipe tower

en: Minimize
nl: Minimaliseer

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
nl: Minimale HRC van de nozzle die nodig is om het filament te printen. Nul betekent dat de HRC van de nozzle niet wordt gecontroleerd.

en: Minimum feature size
nl: Minimale kenmerkgrootte

en: Minimum number of segments of each scarf.
nl: Minimumaantal segmenten van elke scarf.

en: Minimum sparse infill threshold
nl: Minimale drempel voor dunne opvulling (infill)

en: Minimum speed for extruding
nl: Minimale snelheid voor extruden

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
nl: Minimale snelheid voor extruden (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
nl: Minimale snelheid voor de printkop ventilator

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
nl: Minimumdikte van dunne elementen. Modelelementen die dunner zijn dan deze waarde zullen niet worden afgedrukt, terwijl elementen die dikker zijn dan de minimale elementdikte zullen worden verbreed tot de minimale wandbreedte. Het wordt uitgedrukt als een percentage over de nozzle diameter

en: Minimum travel speed
nl: Minimale snelheid voor verplaatsing

en: Minimum travel speed (M205 T)
nl: Minimale snelheid voor verplaatsing (M205 T)

en: Minimum wall width
nl: Minimale wandbreedte

en: Mirror
nl: Spiegelen

en: Mirror Object
nl: Object spiegelen

en: Mirror along the X axis
nl: Spiegelen langs de X-as

en: Mirror along the Y axis
nl: Spiegelen langs de Y-as

en: Mirror along the Z axis
nl: Spiegelen langs de Z-as

en: Mirror horizontally
nl: Horizontaal spiegelen

en: Mirror object
nl: Spiegel object

en: Mirror vertically
nl: Verticaal spiegelen

en: Mismatched type of print host: %s
nl: Verkeerd type afdrukhost: %s

en: Missing data of svg file
nl: Ontbrekende gegevens van svg-bestand

en: Missing svg file in embossed shape
nl: Ontbrekend svg-bestand in reliëfvorm

en: Mode
nl: Modus

en: Model Filament
nl: Filament van het model

en: Model Name
nl: Model naam

en: Model file downloaded.
nl: Modelbestand gedownload.

en: Model printing time
nl: Model print tijd

en: Modified G-codes
nl: Modified G-code

en: Modified Value(New)
nl: Gewijzigde waarde (nieuw)

en: Modifier
nl: Aanpasser

en: Modify paramters of left nozzle
nl: Parameters van linker nozzle wijzigen

en: Modify paramters of right nozzle
nl: Parameters van rechter nozzle wijzigen

en: Modifying the device name
nl: De naam van het apparaat wijzigen

en: Monotonic
nl: Monotoon

en: Monotonic line
nl: Monotone lijn

en: Month
nl: Maand

en: More
nl: Meer

en: More calibrations
nl: Meer kalibraties

en: More...
nl: Meer...

en: Motion ability
nl: Bewegingsvermogen

en: Motor noise cancellation
nl: Motorruisonderdrukking

en: Motor noise showoff
nl: Motorgeluid showoff

en: Mouse click
nl: Muisklik

en: Mouse wheel
nl: Muiswiel

en: Mouse wheel reverses when zooming
nl: Het muiswiel draait om tijdens het zoomen

en: Mouse wheel:
nl: Muiswiel:

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Move Object
nl: Object verplaatsen

en: Move connector
nl: Verbinding verplaatsen

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
nl: Beweeg de nozzle langs het laatste extrusiepad bij het terugtrekken om gelekt materiaal op de nozzle te verwijderen. Dit kan blobs minimaliseren bij het printen van nieuwe onderdelen na het reizen.

en: Move of view
nl: Verplaatsing van standpunt

en: Move selection 10 mm in negative X direction
nl: Verplaats de selectie 10mm in een negatieve X richting

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
nl: Verplaats de selectie 10mm in een negatieve Y richting

en: Move selection 10 mm in positive X direction
nl: Verplaats de selectie 10mm in een positieve X richting

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
nl: Verplaats de selectie 10mm in een positieve Y richting

en: Move slider 5x faster
nl: Schuifregelaar 5x sneller verplaatsen

en: Movement
nl: Beweging

en: Movement in camera space
nl: Beweging in cameragebied

en: Movement step set to 1 mm
nl: Bewegingsinterval ingesteld op 1mm

en: Movement:
nl: Beweging:

en: Multi-device
nl: Meerdere apparaten

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
nl: Beheer van meerdere apparaten (wordt van kracht na het opnieuw opstarten van Studio).

en: Multi-part object detected
nl: Object met meerdere onderdelen gedetecteerd

en: Multicolor Print
nl: Print met meerdere kleuren

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Multiplier
nl: Vermenigvuldiger

en: My Device
nl: Mijn apparaat

en: My Printer
nl: Mijn printer

en: N/A
nl: N/B

en: Name
nl: Naam

en: Name is invalid;
nl: Naam is ongeldig;

en: Name is unavailable.
nl: Naam is niet beschikbaar.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
nl: Naam van onderdelen in stapbestand is niet UTF8-formaat!

en: Name of the printer
nl: Naam van de printer

en: Names of presets related to the physical printer
nl: Namen van voorinstellingen gerelateerd aan de fysieke printer

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
nl: Nano SVG-parser kan niet laden vanuit het bestand (%1%).

en: Nearest
nl: Dichtstbijzijnde

en: Need select printer
nl: Printer selecteren

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
nl: De niet-opgeslagen wijzigingen moeten worden gecontroleerd voordat de configuratie wordt bijgewerkt.

en: Negative Part
nl: Negatief deel

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
nl: Negatieve delen gedetecteerd. Wil je mesh booleaans uitvoeren voordat je exporteert?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
nl: Netwerk plug-in is niet gedetecteerd. Netwerkgerelateerde functies zijn niet beschikbaar.

en: Network Test
nl: Netwerktest

en: Network lookup
nl: Netwerk opzoeken

en: Network plug-in update
nl: Netwerk plug-in update

en: Network unreachable
nl: Netwerk onbereikbaar

en: New
nl: Nieuw

en: New Flow Dynamic Calibration
nl: Nieuwe dynamische stroomkalibratie

en: New Folder
nl: Nieuwe map

en: New Project
nl: Nieuw project

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: New network plug-in available.
nl: Nieuwe netwerkplug-in beschikbaar.

en: New printer config available.
nl: Nieuwe printerconfiguratie beschikbaar.

en: New version of QIDI Studio
nl: Nieuwe versie van QIDI Studio

en: Newer 3mf version
nl: Nieuwere versie 3mf

en: Next
nl: Volgende

en: No
nl: Nee

en: No AMS
nl: GEEN AMS

en: No History Result
nl: Geen geschiedenisresultaat

en: No Printer Connected!
nl: Geen printer aangesloten!

en: No QIDI Farm Manager Client found.
nl: Geen QIDI Farm Manager-client gevonden.

en: No Reminder Next Time
nl: Geen herinnering volgende keer

en: No Storage
nl: Geen opslag

en: No arrangeable objects are selected.
nl: Er zijn geen arrangeerbare objecten geselecteerd.

en: No auto support
nl: Geen automatisch support

en: No check
nl: Geen controle

en: No cooling for the first
nl: Geen koeling voor de eerste

en: No embossed file
nl: Geen reliëfbestand

en: No extrusions under current settings.
nl: Geen extrusion onder de huidige instellingen

en: No files
nl: Geen bestanden

en: No further pop-up will appear. You can reopen it in 'Preferences'
nl: Er verschijnt geen pop-up meer. U kunt dit bijwerken in 'Voorkeuren'

en: No historical tasks!
nl: Geen historische taken!

en: No ironing
nl: Niet strijken

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
nl: Er zijn geen lagen gevonden. Misschien wilt u uw STL-bestand (en) repareren of de grootte of dikte ervan controleren en het opnieuw proberen.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
nl: Geen login-account, alleen printers in LAN-modus worden weergegeven

en: No modifications need to be copied.
nl: Er hoeven geen wijzigingen te worden gekopieerd.

en: No object can be printed. Maybe too small
nl: Er kan geen object worden afgedrukt. Misschien te klein

en: No printer
nl: Geen printer

en: No printers.
nl: Geen printers

en: No step selected
nl: Geen stap geselecteerd

en: No task
nl: Geen taak

en: No to All
nl: Nee op alles

en: No updates available.
nl: Geen updates beschikbaar.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
nl: No warnings when loading 3MF with modified G-code

en: No-brim
nl: Geen extra rand (brim)

en: None
nl: Geen

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal Support expansion
nl: Normale steunuitbreiding

en: Normal mode
nl: Normale modus

en: Normal printing
nl: Normaal printen

en: North America
nl: Noord-Amerika

en: Not Extruded Yet, Retry
nl: Nog niet geëxtrudeerd, probeer het opnieuw

en: Not apply
nl: Niet van toepassing

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Not for now
nl: Niet voor nu

en: Not found:
nl: Niet gevonden:

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Not satisfied with the grouping of filaments? Regroup and slice ->
nl: Niet tevreden met de groepering van filamenten? Hergroepeer en snijd in plakjes ->

en: Not support printing 2 or more TPU filaments.
nl: Ondersteunt niet het printen van 2 of meer TPU filamenten.

en: Not supported on the current printer version.
nl: Niet ondersteund op de huidige printerversie.

en: Not valid state please report reproduction steps on github
nl: Status Niet geldig: rapporteer reproductiestappen op github

en: Note
nl: Notitie

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
nl: Note: AstroBox version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
nl: Opmerking: FlashAir met firmware 2.00.02 of nieuwer en geactiveerde uploadfunctie is vereist.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
nl: Opmerking: Als de enige preset onder deze gloeidraad wordt verwijderd, wordt de gloeidraad verwijderd na het verlaten van het dialoogvenster.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
nl: Note: OctoPrint version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
nl: Opmerking: Alleen de AMS-slots die met hetzelfde materiaaltype zijn geladen, kunnen worden geselecteerd.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
nl: Note: Repetier version 0.90.0 or higher is required.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
nl: Notitie: het voorbereiden kan enkele minuten duren. Even geduld alstublieft.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
nl: Opmerking: als er tijdens het printen een nieuw filament wordt geplaatst, zal het AMS niet automatisch informatie lezen totdat het printen is voltooid.

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Notice
nl: Let op

en: Notification
nl: Melding

en: Nozzle
    Temperature
nl: Nozzle
    temperatuur

en: Nozzle Clumping Detection
nl: Detectie van klontvorming in nozzles

en: Nozzle Diameter
nl: Diameter van de nozzle

en: Nozzle Flow
nl: Nozzle flow

en: Nozzle Offset Calibration
nl: Nozzle Offset Kalibratie

en: Nozzle Type
nl: Type nozzle

en: Nozzle Volume Type
nl: Type nozzle volume

en: Nozzle clog pause
nl: Pauze bij verstopping van het mondstuk

en: Nozzle filament covered detected pause
nl: Nozzle filament bedekt gedetecteerde pauze

en: Nozzle height
nl: Hoogte van de nozzle

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
nl: De nozzle kan geblokkeerd raken wanneer de temperatuur buiten het aanbevolen bereik ligt.
    Bevestig dit als u de temperatuur wilt gebruiken voor het afdrukken.

en: Nozzle offset calibration
nl: Nozzle Offset Kalibratie

en: Nozzle temperature
nl: Nozzle temperatuur

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
nl: Nozzle temperatuur voor lagen na de eerste laag

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
nl: Temperatuur van de nozzle om de eerste laag te printen bij gebruik van dit filament

en: Nozzle temperature when printing
nl: Nozzle temperatuur tijdens printen

en: Number of bottom interface layers
nl: Aantal onderste interfacelagen

en: Number of copies:
nl: Aantal kopieën:

en: Number of currently selected objects: %1%
nl: Aantal geselecteerde objecten: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
nl: Aantal momenteel geselecteerde onderdelen: %1%

en: Number of images successfully uploaded
nl: Aantal afbeeldingen succesvol geüpload

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
nl: Aantal lussen voor de rok. Nul betekent rok uitschakelen

en: Number of top interface layers
nl: Aantal bovenste interfacelagen

en: Number of triangular facets
nl: Aantal driehoekige facetten

en: Number of walls of every layer
nl: Aantal wanden van elke laag

en: OK
nl: Bevestigen

en: Obj file Import color
nl: Obj-bestand Kleur importeren

en: Object
nl: Voorwerp

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
nl: Object %1% heeft een grootte van nul en kan niet worden gerangschikt.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
nl: Objectenlijst
    Wist u dat u alle objecten/onderdelen in een lijst kunt bekijken en de instellingen voor ieder object/onderdeel kunt wijzigen?

en: Object Operations
nl: Objectbewerkingen

en: Object Settings to modify
nl: Objectinstellingen om te wijzigen

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
nl: Object kan niet worden afgedrukt voor lege laag tussen %1% en %2%.

en: Object coordinates
nl: Object coördinaten

en: Object manipulation
nl: Objectmanipulatie

en: Object name: %1%
nl: Object naam: %1%

en: Object too large
nl: Object te groot

en: Object too small
nl: He tobject is te klein

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
nl: Het object wordt verhoogd met dit aantal ondersteunende lagen. Gebruik deze functie om kromtrekken te voorkomen bij het printen met ABS.

en: Object with multiple parts was detected
nl: Object met meerdere delen is gedetecteerd

en: Object/Part Setting
nl: Object/onderdeel instelling

en: Objects
nl: Objecten

en: Objects List
nl: Objecten lijst

en: Objects list
nl: Object lijst

en: Objects with zero volume removed
nl: Objecten zonder inhoud zijn verwijderd

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
nl: Observeer elke hoek van het model en kalibreer het. De drukvooruitgang neemt toe met een stapwaardegradiënt bij elke 5 mm toename in hoogte. Als de drukvooruitgangwaarde te klein is, zal er sprake zijn van overmatige extrusie bij de hoek. Als de drukvooruitgangwaarde te groot is, zal er een rechte hoek zijn die afgerond wordt of zelfs ontbrekende draden bij de hoek. Bepaal de optimale positie voor het effect en gebruik een schaal om de hoogte te bepalen.

en: Octagram Spiral
nl: Octagram Spiraal

en: OctoPrint version
nl: OctoPrint-versie

[ctx: OfFile]
en: Size
nl: Maat

en: Off
nl: Uit

en: Ok
nl: OK

en: On
nl: Aan

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
nl: Op OSX is er standaard altijd maar één instantie van een app actief. Het is echter toegestaan om meerdere instanties van dezelfde app uit te voeren vanaf de opdrachtregel. In dat geval staat deze instelling slechts één instantie toe.

en: On build plate only
nl: Alleen op het printbed

en: On overhangs only
nl: Alleen op overhangen

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
nl: Op dit systeem gebruikt %s HTTPS-certificaten uit de systeemcertificaatopslag of de sleutelhanger.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
nl: Aan/uit één laagmodus van de verticale schuifregelaar

en: Ongoing uploads
nl: Lopende uploads

en: Online Models
nl: Online modellen

en: Only Windows 10 is supported.
nl: Alleen Windos 10 wordt ondersteund.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
nl: Creëer alleen ondersteuning voor kritieke gebieden, waaronder sharp tail, cantilever, etc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
nl: Alleen printers met wijzigingen in printer-, filament- en proces presets worden weergegeven.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
nl: Geef alleen de filamentnamen weer met wijzigingen in filament presets.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
nl: Er kan maar één G-codebestand tegelijk worden geopend.

en: Only one of the results with the same name: %s will be saved. Are you sure you want to override the other results?
nl: Slechts één van de resultaten met dezelfde naam: %s wordt opgeslagen. Weet u zeker dat u de andere resultaten wilt overschrijven?

en: Only one wall on first layer
nl: Slechts één muur op de eerste laag

en: Only one wall on top surfaces
nl: Slechts één wand op de bovenste oppervlakken

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
nl: Alleen printernamen met gewijzigde proces presets worden weergegeven, 
    en alle gebruikersproces presets in elke printernaam die u selecteert, worden als zip geëxporteerd.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
nl: Alleen printernamen met gebruikersprinter presets worden weergegeven en elke preset die je kiest, wordt als zip geëxporteerd.

en: Only supports up to one TPU filament.
nl: Ondersteunt slechts één TPU filament.

en: Only synchronize filament type and color, not including AMS slot information.
nl: Alleen het type en de kleur van het filament synchroniseren, niet de informatie over AMS-sleuven.

en: Only synchronize filament type and color, not including Box slot information.
nl: Alleen filamenttype en kleur synchroniseren, zonder BOX-slotinformatie.

en: Only synchronize filament type and color, not including slot information.
nl: Alleen het type en de kleur van de gloeidraad synchroniseren, niet de informatie over de sleuf.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
nl: Alleen de filamentnamen met gebruikers presets worden weergegeven, 
    en alle gebruikers presets in elke filamentnaam die u selecteert, worden geëxporteerd als zip-bestand.

en: Only the object being edited is visible.
nl: Alleen het object waaraan gewerkt wordt is zichtbaar.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
nl: Activeer het terugtrekken alleen als de rijafstand langer is dan deze drempel

en: Only used as a visual help on UI
nl: Wordt alleen gebruikt als een visuele weergave op de UI

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
nl: Ooze-preventie wordt momenteel niet ondersteund als de prime tower is ingeschakeld.

en: Opacity (%1%)
nl: Dekking (%1%)

en: Open &Studio
nl: Open & Studio

en: Open CA certificate file
nl: Open CA-certificaatbestand

en: Open Documentation in web browser.
nl: Open documentatie in webbrowser.

en: Open Door Dectection
nl: Open deur detectie

en: Open Folder
nl: Map openen

en: Open Folder.
nl: Open bestandsmap.

en: Open G-code file:
nl: Open G-code bestand:

en: Open Network Test
nl: Open Netwerk Test

en: Open Preferences.
nl: Open voorkeuren.

en: Open Project
nl: Open project

en: Open Studio
nl: Studio openen

en: Open Wiki for more information >
nl: Open Wiki voor meer informatie >

en: Open a G-code file
nl: Open een G-codebestand

en: Open a new window
nl: Een nieuw venster openen

en: Open a project file
nl: Op een project bestand

en: Open as project
nl: Open als project

en: Open filled path
nl: Open gevuld pad

en: Open next tip.
nl: Volgende tip openen.

en: Open wiki for more information.
nl: Open wiki voor meer informatie.

en: Operation
nl: Operatie

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
nl: De toepassing wordt al geannuleerd. Wacht even alstublieft.

en: Optimize orientation
nl: Orientatie optimaliseren

en: Optimize support interface area
nl: Gebied voor de support inface optimaliseren

en: Optimizing toolpath
nl: Optimaliseren van het pad

en: Options
nl: Opties

en: Options:
nl: Opties:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
nl: Volgorde van muur/invulling. Als deze optie niet is aangevinkt, worden muren vóór de invulling afgedrukt.

en: Order of walls
nl: Volgorde van muren

en: Orient
nl: Oriënteren

en: Orientation of interlock beams.
nl: Oriëntatie van vergrendelingsbalken.

en: Orienting
nl: Oriënteren

en: Orienting...
nl: Oriënteren

en: Origin
nl: Begin

en: Other
nl: Anders

en: Other Color
nl: Andere kleur

en: Other Device
nl: Ander apparaat

en: Other layer filament sequence
nl: Andere laag filamentvolgorde

en: Other layers
nl: Andere lagen

en: Other layers filament sequence
nl: Andere lagen filamentvolgorde

en: Other layers print sequence
nl: Afdrukvolgorde van andere lagen

en: Other layers speed
nl: Snelheid voor andere lagen

en: Others
nl: Andere

en: Outer and inner brim
nl: Buiten- en binnenrand

en: Outer brim only
nl: Alleen de buitenrand

en: Outer wall
nl: Buitenste wand

en: Outer wall speed
nl: Snelheid buitenwand

en: Outside
nl: Buitenkant

en: Over-extrusion or under extrusion
nl: Over-extrusie of onderextrusie

en: Overflow
nl: Overloop

en: Overhang speed
nl: Snelheid voor overhangende gebieden

en: Overhang threshold for participating cooling
nl: Overhangdrempel voor deelnemende koeling

en: Overhang wall
nl: Overhangende wand

en: Overwrite a system profile is not allowed
nl: Het overschrijven van een systeemprofiel is niet toegestaan

en: Overwrite file
nl: Bestand overschrijven

en: Overwriting
nl: Overschrijven

en: PA Calibration
nl: PA-kalibratie

en: PA Line
nl: PA-lijn

en: PA Pattern
nl: PA-patroon

en: PA Profile
nl: PA-profiel

en: PA Tower
nl: PA-toren

en: PA step:
nl: PA-stap:

en: PLA and PETG filaments detected in the mixture. Adjust parameters according to the Wiki to ensure print quality.
nl: PLA- en PETG-filamenten gedetecteerd in het mengsel. Pas de parameters aan volgens Wiki om de afdrukkwaliteit te garanderen.

en: PRE host: api-pre.qidi3d.com/v1
nl: PRE-host: api-pre.qidi3d.com/v1

en: Packing data to 3mf
nl: De data wordt opgeslagen in een 3mf

en: Packing project data into 3mf file
nl: De projectdata wordt opgelslagen in een 3mf bestand

en: Paint
nl: Tekenen

en: Paint Toolbar
nl: Kleur instellingen

en: Painted
nl: Beschilderd

en: Painted using: Filament %1%
nl: Getekend met filament %1%

en: Pan View
nl: Panweergave

en: Parallel_distance:
nl: Parallelle_afstand:

en: Parameter validation
nl: Parametervalidatie

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
nl: Parsing van hostrespons mislukt.
    Inhoud bericht: "%1%"
    Fout: "%2%"

en: Part
nl: Onderdeel

en: Part 1
nl: Deel 1

en: Part 2
nl: Deel 2

en: Part Settings to modify
nl: Te wijzigen onderdeelinstellingen

en: Part cooling fan
nl: Prinkop ventilator

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
nl: De snelheid van de ventilator op de printkop kan verhoogd worden als automatisch koelen is ingeschakeld. Dit is de maximale snelheidslimiet van de printkop ventilator

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
nl: De snelheid van de printkop ventilator zal maximaal zijn als de inschatte tijd voor het printen van de laag lager is dan de ingestelde waarde

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
nl: De snelheid van de printkop ventilator begint op minimale snelheid te draaien wanneer de geschatte printtijd voor de laag niet langer is dan de printtijd in de instelling. Wanneer de printtijd korter is dan de drempelwaarde, wordt de ventilatorsnelheid geïnterpoleerd tussen de minimale en maximale ventilatorsnelheid volgens de printtijd van de laag

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
nl: De printkop ventilator wordt ingeschakeld voor lagen waarvan de geschatte printtijd korter is dan deze waarde. Ventilatorsnelheid wordt geïnterpoleerd tussen de minimale en maximale ventilatorsnelheden volgens de printtijd van de laag

en: Part coordinates
nl: Deel coördinaten

en: Part manipulation
nl: Onderdeelmanipulatie

en: Part name: %1%
nl: Onderdeel naam: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
nl: Een deel van de kalibratie is mislukt! U kunt de plaat schoonmaken en het opnieuw proberen. Het mislukte testresultaat komt te vervallen.

en: Part selection
nl: Onderdeel selectie

en: Partial
nl: Gedeeltelijk

en: Parts
nl: Onderdeel

en: Pass 1
nl: Fase 1

en: Pass 2
nl: Fase 2

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste clipboard
nl: Klembord plakken

en: Paste from clipboard
nl: Plakken vanuit klembord

en: Path can't be healed from selfintersection and multiple points.
nl: Het pad kan niet worden genezen van zelfkruising en meerdere punten.

en: Pattern
nl: Patroon

en: Pattern angle
nl: Patroon hoek

en: Pause
nl: Pauze

en: Pause G-code
nl: Pauzeer G-code

en: Pause of front cover falling
nl: Pauze cover printkop los

en: Pause printing
nl: Afdrukken onderbreken

en: Pause:
nl: Pauzeren:

en: Paused by the Gcode inserted by user
nl: Gepauzeerd door de Gcode ingevoegd door gebruiker

en: Paused due to AMS lost
nl: Gepauzeerd wegens verlies van AMS

en: Paused due to chamber temperature control error
nl: Gepauzeerd vanwege een fout in de temperatuurregeling van de kamer

en: Paused due to filament runout
nl: De printtaak is gepauzeerd omdat het filament op is

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
nl: Onderbroken vanwege storing in de temperatuur van het printbed

en: Paused due to low speed of the heat break fan
nl: Gepauzeerd vanwege lage snelheid van de ventilator voor warmteonderbreking

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
nl: Onderbroken vanwege storing in de nozzle temperatuur

en: Pen shape
nl: Pen vorm

en: Pen size
nl: Pen grootte

en: Pending
nl: In behandeling

en: Percent
nl: Procent

en: Perform
nl: Uitvoeren

en: Perform Recognition
nl: Herkenning uitvoeren

en: Perform cut
nl: Knippen uitvoeren

en: Perform gamma correction on color after importing the obj model.
nl: Voer een gammacorrectie uit op kleur na het importeren van het obj-model.

en: Performed boolean intersection fails because the selected parts have no intersection
nl: Uitgevoerde booleaanse kruising mislukt omdat de geselecteerde delen geen kruising hebben

en: Perpendicular distance
nl: Loodrechte afstand

en: Physical Printer
nl: Fysieke printer

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
nl: Afmetingen van afbeeldingen om op te slaan in .gcode- en .sl1 / .sl1s-bestanden, in het volgende formaat: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
nl: Afbeeldingen

en: Pin Code
nl: Pincode

en: Place input box of bottom near mouse
nl: Plaats het invoervak van de onderkant in de buurt van de muis

en: Place on cut
nl: Plaats op snede

en: Planar
nl: Planair

en: Plane
nl: Vlak

en: Plate
nl: Printbed

en: Plate %d: %s does not support filament %s
nl: Printbed %d: %s ondersteunt filament %s niet.

en: Plate Settings
nl: Plaatinstellingen

en: Plate Type
nl: Bedtype

en: Plate name
nl: Plaat naam

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
nl: Plaat% d: %s wordt niet aanbevolen voor het printen van filament %s(%s). Als u toch wilt printen, stel dan de bedtemperatuur van dit filament in op niet nul.

en: Plater
nl: Plaat

en: Play
nl: Afspelen

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
nl: De speler werkt niet goed. Installeer de systeemspeler opnieuw.

en: Playing...
nl: Afspelen...

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
nl: Zoek de pincode op in de Account-pagina op het printerscherm,
     en voer de pincode hieronder in.

en: Please Install network plug-in before log in.
nl: Installeer de netwerkplug-in voordat u zich aanmeldt.

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
nl: Voeg ten minste nog één object toe en selecteer ze samen,
    Klik dan met de rechtermuisknop om deze objecten samen te voegen.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
nl: Vervang het droogmiddel als het te nat is. In de volgende gevallen is het mogelijk dat de indicator niet nauwkeurig weergeeft: als het deksel open is of als het droogmiddel is vervangen. Het duurt een paar uur om het vocht te absorberen en lage temperaturen vertragen het proces ook.

en: Please check bed printable shape and origin input.
nl: Controleer de bedrukbare vorm en oorsprongsinvoer.

en: Please check if the storage is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the storage.
nl: Controleer of de opslag in de printer is geplaatst.
    Als het nog steeds niet kan worden gelezen, kunt u proberen de opslag te formatteren.

en: Please check obj or mtl file.
nl: Controleer het obj- of mtl-bestand.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
nl: Controleer de aangepaste G-code of gebruik de standaard aangepaste G-code.

en: Please check the following:
nl: Controleer het volgende:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
nl: Controleer het netwerk en probeer het opnieuw. U kunt de printer opnieuw opstarten of bijwerken als het probleem zich blijft voordoen.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
nl: Controleer de netwerkverbinding van de printer en Studio.

en: Please check the printer network connection.
nl: Controleer de netwerkverbinding van de printer.

en: Please check whether the nozzle type of the device is the same as the preset nozzle type.
nl: Controleer of het nozzletype van het apparaat hetzelfde is als het vooraf ingestelde nozzletype.

en: Please check your object list before preset changing.
nl: Controleer uw lijst met objecten voordat u de voorinstellingen wijzigt.

en: Please check.
nl: Controleer het.

en: Please choose a block with smoothest top surface
nl: Kies een blok met de gladste bovenkant

en: Please choose a block with smoothest top surface.
nl: Kies een blok met de gladste bovenkant.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
nl: Kies een actie met "%1%" voorinstelling na het opslaan.

en: Please choose the filament colour
nl: Kies de kleur van het filament

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
nl: Klik op de hyperlink hierboven om de status van de cloudservice te bekijken

en: Please click on the star first.
nl: Klik eerst op de ster.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
nl: Klik op de knop Bevestigen als je nog steeds wilt doorgaan met afdrukken.

en: Please confirm explosion ratio = 1 and select at least two volumes.
nl: Bevestig explosieverhouding = 1 en selecteer ten minste twee volumes.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
nl: Bevestig explosieverhouding = 1 en selecteer ten minste één object

en: Please confirm if the printer is connected.
nl: Controleer of de printer is aangesloten.

en: Please confirm on the printer screen
nl: Bevestig op het printerscherm

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
nl: Controleer of de G-codes in deze presets veilig zijn om schade aan de machine te voorkomen!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
nl: Controleer of deze aangepaste G-codes veilig zijn om schade aan de machine te voorkomen!

en: Please connect the printer first before synchronizing.
nl: Sluit eerst de printer aan voordat u gaat synchroniseren.

en: Please correct them in the param tabs
nl: Corrigeer ze alstublieft in de parameter tabbladen

en: Please do not mix-use the Ext with AMS
nl: Gebruik de Ext niet samen met AMS

en: Please enter the IP of printer to connect.
nl: Voer het IP-adres in van de printer waarmee u verbinding wilt maken.

en: Please enter the layer number
nl: Voer het laagnummer in

en: Please enter the name of the preset you want to save.
nl: Voer de naam in van de voorinstelling die u wilt opslaan.

en: Please enter the name you want to save to printer.
nl: Voer de naam in die u op de printer wilt opslaan.

en: Please find the best line on your plate
nl: Zoek de beste regel op je bord

en: Please find the best object on your plate
nl: Zoek het beste voorwerp op je bord

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
nl: Zoek de hoek met de perfecte extrusiegraad

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
nl: De details van Flow Dynamics Calibration zijn te vinden op onze wiki.
    
    Meestal is de kalibratie niet nodig. Wanneer u een enkele kleur/materiaalprint start, met de optie "flowdynamica kalibratie" aangevinkt in het startmenu van de print, zal de printer de oude manier volgen, het filament kalibreren voor de print; Wanneer u een multi-color/materiaalprint start, zal de printer tijdens elke filamentwissel de standaard compensatieparameter voor het filament gebruiken, wat in de meeste gevallen een goed resultaat zal hebben.
    
    Houd er rekening mee dat er enkele gevallen zijn die de kalibratieresultaten onbetrouwbaar kunnen maken, zoals onvoldoende hechting op de printplaat. Het verbeteren van de hechting kan worden bereikt door de printplaat te wassen of lijm aan te brengen. Voor meer informatie over dit onderwerp verwijzen wij u naar onze Wiki.
    
    De kalibratieresultaten hebben ongeveer 10 procent jitter in onze test, waardoor het resultaat mogelijk niet bij elke kalibratie precies hetzelfde is. We zijn nog steeds bezig met het onderzoeken van de hoofdoorzaak om verbeteringen aan te brengen met nieuwe updates.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
nl: Herstel bovenstaande fout, anders kan het afdrukken niet doorgaan.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
nl: Ga naar filamentinstellingen om uw voorinstellingen te bewerken als dat nodig is.
    Houd er rekening mee dat de nozzle temperatuur, warmbedtemperatuur en maximale volumetrische snelheid elk een aanzienlijke invloed hebben op de printkwaliteit. Stel ze daarom zorgvuldig in.

en: Please go to printer settings to edit your presets
nl: Ga naar printerinstellingen om je voorinstellingen te bewerken

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
nl: Verwarm de nozzle tot boven de 170 graden voordat u filament laadt of lost.

en: Please home all axes (click
nl: Centreer alle assen (klik

en: Please import multiple files with the same suffix.
nl: Importeer meerdere bestanden met hetzelfde achtervoegsel.

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
nl: Voer een geldige waarde in (0 <= maximale volumetrische snelheid <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
nl: Voer een geldige waarde in (0,0 < flow ratio < 2,0)

en: Please input a valid value (0.001 < linear deflection < 0.1)
nl: Voer een geldige waarde in (0,001 < lineaire afbuiging < 0,1)

en: Please input a valid value (0.01 < angle deflection < 1.0)
nl: Voer een geldige waarde in (0,01 < hoekafbuiging < 1,0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
nl: Voer een geldige waarde in (K in %.1f~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
nl: Voer een geldige waarde in (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
nl: Voer de laagwaarde in (>= 2).

en: Please input the printer access code:
nl: Voer de toegangscode van de printer in:

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
nl: Voer geldige waarden in:
    PA starten: >= 0,0
    PA beëindigen: > PA starten
    PA-stap: >= 0,001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
nl: Voer geldige waarden in:
    Starttemperatuur: <= 350
    Eindtemperatuur: >= 180
    Starttemperatuur > Eindtemperatuur + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
nl: Voer geldige waarden in:
    Startwaarde: >= %.1f
    Eindwaarde: <= %.1f
    Eindwaarde: > Startwaarde
    Waarde stap: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)
nl: Voer geldige waarden in:
    Start > 0 stap >= 0
    einde > begin + stap)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)
nl: Voer geldige waarden in:
    Start > 10 stap >= 0
    einde > begin + stap)

en: Please log in before binding your device with a PIN code.
    Alternatively, you can use LAN mode to bind your device. Learn about LAN mode.
nl: Log in voordat u uw apparaat bindt met een pincode.
    Als alternatief kunt u de LAN-modus gebruiken om uw apparaat te binden. Meer informatie over de LAN-modus.

en: Please log in first.
nl: Eerst inloggen aub.

en: Please note that saving action will replace this preset
nl: Houd er rekening mee dat de opslagactie deze voorinstelling vervangt

en: Please note that the model show will undergo certain changes at small pixels case.
    Enabled LOD requires application restart.
nl: Houd er rekening mee dat de modelshow bepaalde wijzigingen zal ondergaan in een kleine pixelbehuizing.
    Voor ingeschakelde LOD moet de toepassing opnieuw worden opgestart.

en: Please place filaments on the printer based on grouping result.
nl: Plaats filamenten op de printer op basis van het groepsresultaat.

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
nl: Los aub de slicing fouten op en publiceer opnieuw.

en: Please right click to assembly these objects.
nl: Klik met de rechtermuisknop om deze objecten samen te voegen.

en: Please save project and restart the program.
nl: Sla uw project alstublieft op en herstart het programma.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
nl: Selecteer de afdrukvolgorde "per object" om meerdere objecten in spiraalvaasmodus af te drukken.

en: Please select a file
nl: Selecteer een bestand

en: Please select a type you want to export
nl: Selecteer het type preset dat je wilt exporteren

en: Please select an AMS slot before calibration
nl: Selecteer een AMS-sleuf voor kalibratie

en: Please select an action
nl: Selecteer een actie

en: Please select at least one filament for calibration
nl: Selecteer ten minste één filament voor kalibratie

en: Please select at least one object.
nl: Selecteer ten minste één object.

en: Please select at least one printer or filament.
nl: Selecteer ten minste één printer of filament.

en: Please select at least two volumes.
nl: Selecteer ten minste twee delen.

en: Please select filament to calibrate.
nl: Selecteer het filament dat u wilt kalibreren.

en: Please select from the following filaments
nl: Maak een keuze uit de volgende filamenten

en: Please select single object.
nl: Selecteer een enkel object.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
nl: Selecteer hier de apparaten die u wilt beheren (maximaal 6 apparaten)

en: Please select the printer in the list to get box info.
nl: Selecteer de printer in de lijst om BOX-informatie te verkrijgen.

en: Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
nl: Los het probleem op door het volledig op of van de plaat te verplaatsen en te bevestigen dat de hoogte binnen het bouwvolume valt.

en: Please try updating QIDI Studio and then try again.
nl: Probeer QIDI Studio bij te werken en probeer het opnieuw.

en: Please upgrade your graphics card driver.
nl: Upgrade uw videokaart drivers.

en: Plot cut plane
nl: Plot snijvlak

en: Plug
nl: Stekker

en: Point
nl: Punt

en: Point and point assembly
nl: Punt en punt assemblage

en: Point on circle
nl: Punt op cirkel

en: Point on edge
nl: Punt op rand

en: Point on plane
nl: Punt op vlak

en: Pop up to select filament grouping mode
nl: Pop-up om de modus voor het groeperen van filamenten te selecteren

en: Portions copyright
nl: Licentie informatie

en: Position
nl: Positie

en: Positive values can increase the size of the rib wall, while negative values can reduce the size.However, the size of the rib wall can not be smaller than that determined by the cleaning volume.
nl: Positieve waarden kunnen de grootte van de ribbenwand vergroten, terwijl negatieve waarden de grootte kunnen verkleinen. De grootte van de ribbenwand kan echter niet kleiner zijn dan die bepaald door het reinigingsvolume.

en: Post-processing Scripts
nl: Scripts voor nabewerking

en: Post-processing scripts
nl: Scripts voor nabewerking

en: Power on update
nl: Update gegevens bij aanzetten

en: Pre start fan time
nl: Voorstart ventilatortijd

en: Precise Z height
nl: Nauwkeurige Z-hoogte

en: Precision
nl: Precisie

en: Precooling target temperature
nl: Streeftemperatuur voorkoelen

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preferences sync
nl: Synchroniseer voorkeuren

en: Prepare
nl: Voorbereiden

en: Prepare and timelapse time
nl: Tijd voorbereiden en timelapse

en: Prepare time
nl: Voorbereidingstijd

en: Preparing print job
nl: Print opdracht voorbereiden

en: Preset
nl: Voorinstelling

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
nl: Voorinstelling "%1%" bestaat al en is niet compatibel met de huidige printer.

en: Preset "%1%" already exists.
nl: Voorinstelling "%1%" bestaat al.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
nl: Voorinstelling "%1%" bevat de navolgende nog niet opgeslagen aanpassingen:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
nl: Voorinstelling "%1%" is niet compatibel met het nieuwe printer profiel en bevat de navolgende nog niet opgeslagen aanpassingen:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
nl: Voorinstelling "%1%" is niet compatibel met het niet proces profiel en bevat de navolgende nog niet opgeslagen aanpassingen:

en: Preset Inside Project
nl: Vooraf ingesteld binnen project

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
nl: Preset-pad is niet gevonden; selecteer leverancier opnieuw.

en: Preset sync
nl: Voorinstellingen synchronizeren

en: Preset(Old)
nl: Vooraf ingesteld (oud)

[ctx: PresetName]
en: Copy
nl: Kopie

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
nl: Presets die door andere presets worden geërfd, kunnen niet worden verwijderd

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
nl: Presets die door andere presets worden geërfd, kunnen niet worden verwijderd!

en: Pressure Advance
nl: Druk vooruit

en: Pressure Advance Calibration
nl: Kalibratie van de drukvooruitgang

en: Pressure advance
nl: Drukverhoging

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
nl: Drukvervroeging (Klipper) AKA Lineaire vervroegingsfactor (Marlin). Nutteloos voor QIDI Printer

en: Prev
nl: Vorige

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
nl: Voorkom heen en weer schakelen tussen een extra wand en een wand minder. Deze marge breidt het bereik van extrusiebreedten uit dat volgt op [Minimum wandbreedte - marge, 2 * Minimale wandbreedte + marge]. Door deze marge te vergroten, wordt het aantal overgangen verminderd, waardoor het aantal extrusie-starts/-stops en travel tijd wordt verminderd. Grote variaties in de extrusiebreedte kunnen echter leiden tot onder- of overextrusieproblemen. Het wordt uitgedrukt als een percentage over de diameter van de nozzle

en: Preview
nl: Voorvertoning

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
nl: Alleen voorbeeldmodus:
    Het geladen bestand bevat alleen gcode. Kan de pagina Voorbereiden niet openen.

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
nl: Vorig niet-opgeslagen project gedetecteerd, wilt u dit herstellen?

en: Price
nl: Prijs

en: Prime Tower
nl: Prime toren

en: Prime Tower:
nl: Prime Toren:

en: Prime tower
nl: Prime toren

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
nl: Prime tower werkt niet wanneer adaptieve laag hoogte  is ingeschakeld.
    Welke instelling wilt u gebruiken
    JA - laat de prime-tower aan staan
    NO - laat adaptieve laaghoogte ingeschakeld

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
nl: Prime tower werkt niet wanneer adaptieve laag hoogte of onafhankelijke support laaghoogte is ingeschakeld.
    Welke instelling wilt u gebruiken
    JA - laat de prime-tower aan staan
    NO - laat adaptieve laag en onafhankelijke support-laaghoogte ingeschakeld

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
nl: Prime tower werkt niet wanneer onafhankelijke support laag hoogte is ingeschakeld.
    Welke instelling wilt u gebruiken
    JA - laat de prime-tower aan staan
    NO - laat onafhankelijke support-laag-hoogte ingeschakeld

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
nl: De prime tower is vereist voor een vloeiende timelapse. Zonder prime tower kunnen er fouten in het model zitten. Wil je prime tower inschakelen?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
nl: De prime tower is nodig voor een soepele timeplase. Er kunnen fouten in het model zitten zonder prime tower. Weet je zeker dat je prime tower wilt uitschakelen?

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
nl: Afdrukken per object:
    Het wordt geadviseerd om automatisch rangschikken te gebruiken om botsingen tijdens het afdrukken te voorkomen.

en: Print Failed
nl: Print mislukt

en: Print Host upload
nl: Host-upload afdrukken

en: Print Options
nl: Print Opties

en: Print Success
nl: Print succesvol

en: Print all
nl: Print alles

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
nl: Afdrukbestand niet gevonden; slice het opnieuw en verstuur het op om af te drukken.

en: Print file not found. please slice again.
nl: Printbestand niet gevonden. A.u.b. opnieuw slicen.

en: Print host upload queue
nl: Uploadwachtrij van de host afdrukken

en: Print infill first
nl: Eerst infill afdrukken

en: Print numbers
nl: Cijfers afdrukken

en: Print plate
nl: Printplaat

en: Print sequence
nl: Afdrukvolgorde

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
nl: Druk de volgorde van de binnenmuur en de buitenmuur af.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
nl: Afdruksequentie, laag voor laag of object voor object

en: Print settings
nl: Print instellingen

en: Print speed of ironing lines
nl: Afdruksnelheid van strijklijnen

en: Print task sending times out.
nl: Het verzenden van de printtaak loopt uit.

en: Print temperature
nl: Print temperatuur

en: Print using materials mounted on the back of the case
nl: Afdrukken met materiaal dat op de achterkant van de behuizing is bevestigd

en: Print with filaments in AMS
nl: Printen met filamenten in AMS

en: Print with filaments in the AMS
nl: Afdrukken met filamenten in de AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
nl: Print met filamenten die op de achterkant van het chassis zijn gemonteerd

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
nl: Afdrukken met het filament gemonteerd op de achterkant van het chassis

en: Printable
nl: Afdrukbaar

en: Printable Space
nl: Printbare ruimte

en: Printable area
nl: Gebeid waarbinnen geprint kan worden

en: Printable height
nl: Hoogte waarbinnen geprint kan worden

en: Printable space
nl: Ruimte waarbinnen geprint kan worden

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
nl: Printer "%1%" is geselecteerd met voorinstelling "%2%"

en: Printer %s nozzle information has not been set. Please configure it before proceeding with the calibration.
nl: Printer %s nozzle informatie is niet ingesteld. Configureer deze voordat u doorgaat met kalibreren.

en: Printer Created
nl: Printer gemaakt

en: Printer Parts
nl: Printeronderdelen

en: Printer Preset
nl: Vooraf ingestelde printer

en: Printer Setting
nl: Printerinstelling

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
nl: Printer en alle voorinstellingen voor filamenten en processen die bij de printer horen,
    Kan worden gedeeld met anderen

en: Printer camera is malfunctioning.
nl: De printercamera werkt niet goed.

en: Printer is not connected yet.
nl: Printer is nog niet aangesloten.

en: Printer model
nl: Model van de printer

en: Printer name "%1%" already exists.
nl: De printernaam "%1%" bestaat al.

en: Printer not connected. Please go to the device page to connect an %s printer before syncing.
nl: Printer niet aangesloten. Ga naar de apparaatpagina om een %s printer aan te sluiten voordat u gaat synchroniseren.

en: Printer notes
nl: Printer notities

en: Printer preset bundle(.qdscfg)
nl: Printer vooraf ingestelde bundle (.qdscfg)

en: Printer preset names
nl: Namen van printer voorinstellingen

en: Printer settings
nl: Printer instellingen

en: Printer structure
nl: Printerstructuur

en: Printing
nl: Printen

en: Printing %1s material with %2s nozzle may cause nozzle damage.
nl: Het afdrukken van %1s materiaal met %2s nozzle kan schade aan de nozzle veroorzaken.

en: Printing Failed
nl: Afdrukken mislukt

en: Printing Finish
nl: Afdrukken voltooid

en: Printing Options
nl: Afdrukopties

en: Printing Parameters
nl: Afdrukparameters

en: Printing Pause
nl: Printpauze

en: Printing Progress
nl: Print voortgang

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
nl: Zijdefilament printen
    Wist je dat Silk filament speciale aandacht nodig heeft om succesvol te printen? Een hogere temperatuur en een lagere snelheid worden altijd aanbevolen voor de beste resultaten.

en: Printing by object G-code
nl: Afdrukken met object G-code

en: Printing calibration lines
nl: Kalibratielijnen printen

en: Printing high temperature material(%s) with %s nozzle may cause nozzle damage, please check the type of nozzle
nl: Het afdrukken van materiaal met een hoge temperatuur (%s) met de %s nozzle kan schade aan de nozzle veroorzaken

en: Printing was paused by the user
nl: Printen is onderbroken door de gebruiker

en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

en: Privacy Policy Update
nl: Privacybeleid update

en: Private protection
nl: Particuliere bescherming

en: Problem Solved and Resume
nl: Probleem opgelost en cv

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
nl: Er heeft zich een probleem voorgedaan. Werk de printerfirmware bij en probeer het opnieuw.

en: Process
nl: Proces

en: Process Preset Template
nl: Vooraf ingesteld proces sjabloon

en: Process Settings
nl: Procesinstellingen

en: Process notes
nl: Procesnotities

en: Process presets(.zip)
nl: Proces presets(.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
nl: De G-code van het vorige bestand wordt verwerkt...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
nl: Het verwerken van model '%1%' met meer dan 1 miljoen driehoeken kan traag zijn. Het wordt sterk aanbevolen om het model te vereenvoudigen.

en: Product host
nl: Producthost

en: Progress
nl: Voortgang

en: Project Filaments
nl: Projectfilamenten

en: Project downloaded %d%%
nl: Project %d%% gedownload

en: Project-inside presets
nl: Voorinstellingen binnen project

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
nl: PrusaSlicer is oorspronkelijk gebaseerd op Slic3r van Alessandro Ranellucci.

en: Publish
nl: Publiceren

en: Publish to MakerWorld
nl: Publiceren op MakerWorld

en: Publish was cancelled
nl: Het publiceren is geannuleerd

en: Pull back current filament
nl: huidig filament terugtrekken

en: Purge old filament
nl: Oud filament verwijderen

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
nl: Het doorspoelen na het wisselen van filament gebeurt binnen de vullingen van objecten. Dit kan de hoeveelheid afval verminderen en de printtijd verkorten. Als de wanden worden geprint met transparant filament, zal de gemengde kleurinvulling buiten te zien zijn. Het zal geen effect hebben, tenzij de prime tower is ingeschakeld.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
nl: Het doorspoelen na het vervangen van het filament gebeurt binnen de ondersteuning van objecten. Dit kan de hoeveelheid afval verminderen en de printtijd verkorten. Het heeft geen effect, tenzij de prime tower is ingeschakeld.

en: Purging volumes
nl: Volumes opschonen

en: Push new filament into extruder
nl: Nieuw filament in de extruder laden

en: QA  host: api-qa.qidi3d.com/v1
nl: QA-host: api-qa.qidi3d.com/v1

en: QIDI Cool Plate
nl: QIDI Cool (koude) Plate

en: QIDI Cool Plate SuperTack
nl: QIDI Koelplaat SuperTack

en: QIDI Engineering Plate
nl: QIDI Engineering (technische) plate

en: QIDI Network plug-in not detected.
nl: QIDI Network-plug-in niet gedetecteerd.

en: QIDI PET-CF/PA6-CF/PPA-CF/PPS-CF is not supported by AMS.
nl: QIDI PET-CF/PA6-CF/PPA-CF/PPS-CF wordt niet ondersteund door AMS.

en: QIDI Smooth PEI Plate
nl: QIDI Gladde PEI Plaat

en: QIDI Studio GUI initialization failed
nl: Initialisatie van QIDI Studio GUI is mislukt

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
nl: QIDI Studio verwees ook naar enkele ideeën van Cura by Ultimaker.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
nl: QIDI Studio is ontwikkeld op basis van Bambu Studio van Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
nl: QIDI Studio is ontwikkeld op basis van Bambu Studio van Bambu Lab.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
nl: QIDI Studio is gebaseerd op PrusaSlicer van Prusa Research, welke is afgeleid van Slic3r van Alessandro Ranellucci en de RepRap gemeenschap

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
nl: QIDI Studio is gebaseerd op PrusaSlicer van PrusaResearch en SuperSlicer van Merill (supermerill).

en: QIDI Studio is licensed under
nl: QIDI Studio is gelicentieerd onder

en: QIDI Textured PEI Plate
nl: QIDI getextureerde PEI-plaat

en: QIDIStudio configuration file read failed. Please manually backup and delete it, and then restart QIDIStudio software.
nl: Het lezen van het QIDIStudio-configuratiebestand is mislukt. Maak handmatig een back-up en verwijder het bestand en start de QIDIStudio-software opnieuw.

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
nl: Er is een onbekende uitzondering opgetreden in QIDI Studio : %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
nl: QIDIStudio wordt afgesloten vanwege een lokalisatiefout. We zouden het op prijs stellen als je het specifieke scenario meldt waarin dit probleem zich voordeed.

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
nl: QIDIStudio wordt afgesloten omdat het geheugen opraakt. Het kan een bug zijn. We zouden het zeer op prijs stellen als je het probleem aan ons team meldt.

en: Quality
nl: Kwaliteit

en: Quality / Speed
nl: Kwaliteit/snelheid

en: Quick
nl: Snel

en: Quick set
nl: Snelle set

en: Quit
nl: Stop

en: Quit %s
nl: Afsluiten %s

en: Quit QIDIStudio
nl: QIDIStudio afsluiten

[ctx: Quit_Switching]
en: Quit
nl: Afsluiten

en: Radial gradient
nl: Radiale gradiënt

en: Radius
nl: Straal

en: Raft
nl: Vlot

en: Raft contact Z distance
nl: Vlot (raft) contact Z afstand:

en: Raft expansion
nl: Vlot (raft) expansie

en: Raft layers
nl: Vlot (raft) lagen

en: Ramming volumetric speed
nl: Volumetrische ramsnelheid

en: Random
nl: Willekeurig

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
nl: Willekeurige jitter tijdens het afdrukken van de muur, zodat het oppervlak er ruw uitziet. Deze instelling bepaalt de vage positie

en: Range
nl: Bereik

en: Rate
nl: Tarief

en: Rate the Print Profile
nl: Beoordeel het printprofiel

en: Rate this print
nl: Beoordeel deze print

en: Re&load from Disk
nl: Opnieuw laden vanaf schijf

en: Re-calculate
nl: Herbereken

en: Read and accept
nl: Lees en accepteer

en: Rear
nl: Achterkant

en: Rear View
nl: Achteraanzicht

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
nl: Reden: "%1%" en een ander deel hebben geen snijpunt.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
nl: Reden: deel "%1%" is niet gebonden aan een volume.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
nl: Reden: deel "%1%" heeft zelfkruising.

en: Reason: part "%1%" is empty.
nl: Reden: deel "%1%" is leeg.

en: Rebuild
nl: Herbouwen

en: Recalibration
nl: Herkalibratie

en: Receive login report timeout
nl: Time-out voor aanmeldingsrapport ontvangen

en: Recent projects
nl: Recente projecten

en: Recommended
nl: Aanbevolen

en: Recommended nozzle temperature
nl: Aanbevolen nozzle temperatuur

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
nl: De geadviseerde nozzle temperatuur voor dit type filament is [%d, %d] graden Celcius

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
nl: De geadviseerde nozzle temperatuur voor dit filament. 0 betekend dat er geen voorgestelde waarde is

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
nl: Als u de printer opnieuw aansluit, kan de bewerking niet onmiddellijk worden voltooid.

en: Record Factor
nl: Recordfactor

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: Rectangular
nl: Rechthoekig

en: Rectilinear
nl: Rechtlijning

en: Rectilinear Interlaced
nl: Rechtlijnig geïnterlinieerd

en: Rectilinear grid
nl: Rechtlijnig raster

en: Redo
nl: Opnieuw doen

en: Reduce infill retraction
nl: Reduceer terugtrekken (retraction) bij vulling (infill)

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refresh Printers
nl: Printers vernieuwen

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
nl: De vorige Flow Dynamics kalibratierecords vernieuwen

en: Region selection
nl: Regio selectie

en: Regroup filament
nl: Hergroepeer gloeidraad

en: Regular
nl: Standaard

en: Release Note
nl: Release-opmerkingen

en: Reload SVG file from disk.
nl: Laad het SVG-bestand opnieuw van de schijf.

en: Reload file list from printer.
nl: Bestandenlijst opnieuw laden vanuit printer.

en: Reload from disk
nl: Opnieuw laden vanaf schijf

en: Reload from:
nl: Herladen vanaf:

en: Reload the plater from disk
nl: Herlaad vanaf opslagmedium

en: Reload the selected parts from disk
nl: Laad de geselecteerde onderdelen opnieuw vanaf de schijf

en: Remaining errors
nl: Resterende fouten

en: Remember my choice
nl: Herinner mijn keuze

en: Remember my choice.
nl: Onthoud mijn keuze.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Window from Set
nl: Venster verwijderen uit set

en: Remove all
nl: Alles verwijderen

en: Remove connector
nl: Verbinding verwijderen

en: Remove connector from selection
nl: Verbinding uit de selectie verwijderen

en: Remove connectors
nl: Verwijder connectors

en: Remove detail
nl: Detail verwijderen

en: Remove height range
nl: Hoogtebereik verwijderen

en: Remove last filament
nl: Verwijder het laatste filament

en: Remove painted color
nl: Getekende kleur verwijderen

en: Remove parameter
nl: Verwijder parameter

en: Remove selected points
nl: Geselecteerde punten verwijderen

en: Remove selection
nl: Verwijder selectie

en: Remove small overhangs
nl: Kleine uitsteeksels verwijderen

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
nl: Verwijder kleine overstekken die mogelijk geen steun nodig hebben.

en: Remove the restriction on mixed printing of high and low temperature filaments.
nl: De beperking op gemengd printen van hoge- en lagetemperatuurfilamenten opheffen.

en: Remove the selected plate
nl: Verwijder het huidige printbed

en: Removed
nl: Verwijderd

en: Rename
nl: Naam wijzigen

en: Renaming
nl: Hernoemen

en: Repair canceled
nl: Repareren geannuleerd

en: Repair failed.
nl: Repareren mislukt.

en: Repair finished
nl: Reperaren afgerond

en: Repaired 3mf file contains more than one object
nl: Gerepareerd 3mf-bestand bevat meer dan één object

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
nl: Gerepareerd 3mf-bestand bevat meer dan één volume

en: Repaired 3mf file does not contain any object
nl: Gerepareerd 3mf-bestand bevat geen object

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
nl: Gerepareerd 3mf-bestand bevat geen volume

en: Repairing model object
nl: Model object repareren

en: Repairing object by Windows service
nl: Het object repareren middels de Windows Service

en: Repairing was canceled
nl: Repareren is geannuleerd

en: Replace Tiled Window
nl: Tegelraam vervangen

en: Replace from:
nl: Vervangen van:

en: Replace the project filaments list sequentially based on printer filaments. And unused printer filaments will be automatically added to the end of the list.
nl: Vervang de lijst met projectfilamenten achtereenvolgens op basis van de printerfilamenten. En ongebruikte printerfilamenten worden automatisch toegevoegd aan het einde van de lijst.

en: Replace the selected part with new STL
nl: Vervang het geselecteerde onderdeel door een nieuwe STL

en: Replace with STL
nl: Vervangen door STL

en: Report issue
nl: Een probleem melden

en: Required nozzle HRC
nl: Vereiste nozzle HRC

en: Reserved keywords found
nl: Gereserveerde zoekworden gevonden

en: Reset
nl: Terugzetten

en: Reset Position
nl: Positie herstellen

en: Reset Rotation
nl: Rotatie herstellen

en: Reset all filament mapping
nl: Alle toewijzingen van gloeidraden resetten

en: Reset current filament mapping
nl: Huidige toewijzing van gloeidraden resetten

en: Reset current rotation to real zeros.
nl: Reset de huidige rotatie naar echte nullen.

en: Reset current rotation to the value when open the rotation tool.
nl: Reset de huidige rotatie naar de waarde wanneer u het rotatiegereedschap opent.

en: Reset direction
nl: Richting resetten

en: Reset distance
nl: Afstand resetten

en: Reset mapped extruders.
nl: In kaart gebrachte extruders resetten.

en: Reset parameter
nl: Parameter terugzetten

en: Reset rotation
nl: Rotatie resetten

en: Reset scale
nl: Schaal resetten

en: Reset to base
nl: Terugzetten naar basis

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Resonance avoidance
nl: Resonantie vermijden

en: Restart selection
nl: Selectie herstarten

en: Restore
nl: Herstellen

en: Restore to inch
nl: Terugzetten naar inch

en: Restore to meter
nl: Terugzetten naar meter

en: Result can be read by human eyes.
nl: Het resultaat kan door mensenogen worden gelezen.

en: Resume
nl: Hervatten

en: Resume Printing
nl: Afdrukken hervatten

en: Resume Printing(defects acceptable)
nl: Afdrukken hervatten (defecten acceptabel)

en: Resume Printing(problem solved)
nl: Afdrukken hervatten (probleem opgelost)

en: Retract
nl: Terugtrekken (retract)

en: Retract amount before wipe
nl: Terugtrek (retract) hoeveelheid voor schoonvegen

en: Retract when change layer
nl: Terugtrekken wanneer je van laag verandert

en: Retraction
nl: Terugtrekken (retraction)

en: Retraction Length
nl: Terugtrek (retraction) lengte

en: Retraction Speed
nl: Terugtreksnelheid

en: Retraction distance when cut
nl: Terugtrekafstand bij snijden

en: Retraction test
nl: Retractietest

en: Retraction when switching material
nl: Terugtrekken (retraction) bij het wisselen van filament

en: Retrieving printer information, please try again later.
nl: Printergegevens ophalen, probeer het later opnieuw.

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Reverse rotation
nl: Omgekeerde rotatie

en: Rib wall
nl: Ribbenwand

en: Rib width
nl: Ribbreedte

en: Right
nl: Rechts

en: Right AMS
nl: Rechts AMS

en: Right Extruder
nl: Rechter extruder

en: Right Nozzle
nl: Rechter nozzle

en: Right View
nl: Rechterzijde bekijken

en: Right button click the icon to drop the object printable property
nl: Klik met de rechtermuisknop op het pictogram om de printbare eigenschap van het object te verwijderen

en: Right button click the icon to drop the object settings
nl: Klik met de rechtermuisknop op het pictogram om de objectinstellingen te verwijderen

en: Right click
nl: Klik met de rechtermuisknop

en: Right click the icon to fix model object
nl: Klik met de rechtermuisknop op het pictogram om het modelobject te repareren

en: Right extruder
nl: Rechter extruder

en: Right filaments
nl: Juiste filamenten

en: Right mouse button
nl: Rechter muisknop

en: Right mouse button:
nl: Rechter muisknop:

en: Right nozzle
nl: Rechter nozzle

en: Right nozzle: %smm
nl: Rechter nozzle: %smm

en: Right nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
nl: Rechter spuitstuk: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Right:
nl: Rechts:

en: Right: %s
nl: Rechts: %s

en: Role-based wipe speed
nl: Wissnelheid op basis van rollen

en: Rotate
nl: Roteren

en: Rotate (absolute)
nl: Roteren (absoluut)

en: Rotate (relative)
nl: Roteren (relatief)

en: Rotate View
nl: Weergave roteren

en: Rotate around center:
nl: Roteer rond het middelpunt:

en: Rotate horizontally
nl: Horizontaal draaien

en: Rotate of view
nl: Beeld draaien

en: Rotate text
nl: Tekst roteren

en: Rotate text Clock-wise.
nl: Draai tekst met de klok mee.

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Rounded Rectangle
nl: Afgeronde rechthoek

en: Running post-processing scripts
nl: Het uitvoeren van post-processing scripts

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
nl: STEP
    Wist u dat u uw afdrukkwaliteit kunt verbeteren door een STEP-bestand te slicen in plaats van een STL?
    QIDI Studio ondersteunt het slicen van STEP-bestanden, waardoor de resultaten vloeiender zijn dan die van een STL met een lagere resolutie. Probeer het eens!

en: SVG file path is "%1%"
nl: Het pad van het SVG-bestand is "%1%"

en: Safely remove hardware.
nl: Hardware veilig verwijderen.

en: Same as Global
nl: Hetzelfde als globaal

en: Same as Global Bed Type
nl: Hetzelfde als Global Bed Type

en: Same as Global Plate Type
nl: Hetzelfde als globale bedtype

en: Same as Global Print Sequence
nl: Hetzelfde als de globale afdrukvolgorde

en: Same as top
nl: Hetzelfde als boven

en: Save
nl: Bewaar

en: Save %1%g filament and %2% changes compared to a printer with one nozzle.
nl: Bespaar %1%g filament en %2% veranderingen vergeleken met een printer met één nozzle.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to a printer with one nozzle.
nl: Bespaar %1%g filament en verhoog %2% veranderingen in vergelijking met een printer met één nozzle.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to optimal grouping.
nl: Sla %1%g filament op en verhoog %2% veranderingen ten opzichte van optimale groepering.

en: Save %s as
nl: Bewaar %s als

en: Save G-code file as:
nl: Bewaar G-code bestand als:

en: Save Project
nl: Bewaar project

en: Save Project as
nl: Bewaar project als

en: Save SLA file as:
nl: SLA-bestand opslaan als:

en: Save SVG
nl: SVG opslaan

en: Save SVG file
nl: SVG-bestand opslaan

en: Save Sliced file as:
nl: Bewaar het geslicede bestand als:

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Save as '.svg' file
nl: Opslaan als '.svg'-bestand

en: Save current %s
nl: Bewaar huidige %s

en: Save current project as
nl: Bewaar huidig project als

en: Save current project to file
nl: Bewaar huidig project als

en: Save file as:
nl: Bestand opslaan als:

en: Save or Discard Modified Value
nl: Gewijzigde waarde opslaan of weggooien

en: Save preset
nl: Bewaar voorinstelling

en: Save project
nl: Project opslaan

en: Save the printing files initiated from QIDI Studio, QIDI Handy and MakerWorld on External Storage
nl: Sla de afdrukbestanden op die gestart zijn vanuit QIDI Studio, QIDI Handy en MakerWorld op een extern opslagmedium

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
nl: Sla de geselecteerde opties op als preset 
    "%1%".

en: Save the selected options.
nl: Bewaar de geselecteerde opties.

en: Save to Filament Preset
nl: Opslaan in filamentvoorinstellingen

en: Saving objects into the 3mf failed.
nl: Het opslaan van de objecten naar het 3mf bestand is mislukt.

en: Scale
nl: Schalen

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
nl: Schaal verandert ook het aantal curvemonsters (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
nl: Object schalen zodat het op het prinbed past

en: Scale ratios
nl: Schaalverhoudingen

en: Scale to build volume
nl: Schaal aanpassen aan printbed formaat

en: Scan first layer
nl: Eerste laag scannen

en: Scanning bed surface
nl: Het printbed oppervlak wordt gescand

en: Scarf Seam On Compensation Circles
nl: Sjaalnaad op compensatiecirkels

en: Scarf application angle threshold
nl: Scarf applicatie hoek drempel

en: Scarf around entire wall
nl: scarf rond hele muur

en: Scarf joint for inner walls
nl: scarf naad voor binnenmuren

en: Scarf length
nl: Lengte scarf

en: Scarf seam type
nl: Type scarf-naad

en: Scarf seam will be applied on circles for better dimensional accuracy.
nl: Op cirkels wordt een sjaalnaad aangebracht voor een betere maatnauwkeurigheid.

en: Scarf slope gap
nl: Hellingsopening van de scarf

en: Scarf start height
nl: Beginhoogte scarf naad

en: Scarf steps
nl: Scarf stappen

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
nl: Upload inplannen in `%1%`. Zie Venster -> Print Host Upload Queue

en: Seam
nl: Naad

en: Seam gap
nl: Naadopening

en: Seam painting
nl: Naad schilderen

en: Seam position
nl: Naad positie

en: Seams
nl: Naden

en: Search
nl: Zoeken

en: Search in preset
nl: Zoeken in voorinstelling

en: Search plate, object and part.
nl: Zoek plaat, object en onderdeel.

en: Searching for devices
nl: Zoeken naar apparaten

en: Second
nl: Seconde

en: Section View
nl: Sectieweergave

en: Section view
nl: Doorsnede

en: Select
nl: Selecteren

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
nl: Selecteer 2 vlakken op objecten en 
     objecten samenvoegen.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
nl: Selecteer 2 punten of cirkels op objecten en 
     bepaal de afstand ertussen.

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select Connected Printers (%d/6)
nl: Selecteer aangesloten printers (%d/6)

en: Select Filament Preset
nl: Selecteer filament preset

en: Select Model
nl: Model kiezen

en: Select Plate
nl: Printbed selecteren

en: Select Printer
nl: Selecteer printer

en: Select Printers
nl: Printers selecteren

en: Select Type
nl: Selecteer type

en: Select Vendor
nl: Selecteer leverancier

en: Select a G-code file:
nl: Selecteer een G-code bestand:

en: Select a new file
nl: Selecteer een nieuw bestand

en: Select a part
nl: Selecteer een onderdeel

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Select all connectors
nl: Selecteer alle verbindingen

en: Select all objects
nl: Selecteer alle objecten

en: Select connected printers (0/6)
nl: Selecteer aangesloten printers (0/6)

en: Select feature
nl: Functie selecteren

en: Select filament preset
nl: Selecteer voorinstelling gloeidraad

en: Select filament that installed to the left nozzle
nl: Selecteer filament dat op de linker nozzle is geïnstalleerd

en: Select filament that installed to the right nozzle
nl: Selecteer filament dat op de juiste nozzle is geïnstalleerd

en: Select multiple objects
nl: Selecteer meerdere objecten

en: Select objects by rectangle
nl: Objecten selecteren door rechthoek

en: Select point
nl: Kies punt

en: Select presets to compare
nl: Selecteer voorinstellingen om te vergelijken

en: Select profile to load:
nl: Selecteer het te laden profiel:

en: Select settings
nl: Selecteer instellingen

en: Select the language
nl: Kies de taal

en: Select the object/part and mouse click to change the name
nl: Selecteer het object/onderdeel en rechtermuisklik om de naam aan te passen

en: Select the object/part and press space to change the name
nl: Selecteer het object/onderdeel en druk op de spatiebalk om de naam aan te passen

en: Select/Remove printers(system presets)
nl: Printers selecteren/verwijderen (systeemvoorinstellingen)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
nl: Geselecteerde diameter en machinediameter komen niet overeen

en: Selection
nl: Selectie

en: Selection Mode
nl: Selectie modus

en: Selection conflicts
nl: Selectieconflicten

en: Selects all objects
nl: Selecteert alle objecten

en: Send
nl: Versturen

en: Send G-code
nl: Verstuur G-code

en: Send Options
nl: Opties verzenden

en: Send all
nl: Alles verzenden

en: Send print job
nl: Afdruktaak verzenden

en: Send to BFMC
nl: Verzenden naar BFMC

en: Send to Multi-device
nl: Verzenden naar meerdere apparaten

en: Send to Printer storage
nl: Verzenden naar printeropslag

en: Send to QIDI Farm Manager Client
nl: Verzenden naar QIDI Farm Manager-klant

en: Send to print
nl: Verzenden om af te drukken

en: Send to printer
nl: Stuur naar printer

en: Sending
nl: Verzenden

en: Sending Cancel
nl: Annuleren verzenden

en: Sending Failed
nl: Verzenden mislukt

en: Sending Finish
nl: Verzenden voltooien

en: Sending failed, please try again!
nl: Verzenden is mislukt, probeer het opnieuw!

en: Sending gcode file over LAN
nl: Gcodebestand verzenden via LAN

en: Sending gcode file to sdcard
nl: Gcodebestand verzenden naar Micro SD-kaart

en: Sending print configuration
nl: Print configuratie verzenden

en: Sending print job over LAN
nl: Printopdracht verzenden via LAN

en: Sending print job through cloud service
nl: Printopdracht verzenden via cloud service

en: Sending...
nl: Bezig met versturen...

en: Sensitivity of pausing is
nl: De gevoeligheid van het pauzeren is

en: Sent Time
nl: Tijd van verzending

en: Sequence
nl: Reeks

en: Serial
nl: Serieel

en: Serial:
nl: Serienummer:

en: Serious
nl: Serieuze

en: Serious warning:
nl: Ernstige waarschuwing:

en: Server Exception
nl: Serveruitzondering

en: Service Unavailable
nl: Service niet beschikbaar

en: Service name
nl: Servicenaam

en: Services
nl: Diensten

en: Set
nl: Instellen

en: Set 3DConnexion
nl: 3DConnexion instellen

en: Set 3DConnexion mouse
nl: 3DConnexion muis instellen

en: Set Filament for selected items
nl: Filament instellen voor de geselecteerde items

en: Set Mirror
nl: Spiegel instellen

en: Set Orientation
nl: Oriëntatie instellen

en: Set Scale
nl: Schaal instellen

en: Set as an individual object
nl: Instellen als individueel object

en: Set as cover
nl: Instellen als dekking

en: Set as individual objects
nl: Instellen als individuele objecten

en: Set dynamic flow calibration to 'OFF' to enable custom dynamic flow value.
nl: Stel dynamische stroomkalibratie in op 'UIT' om aangepaste dynamische stroomwaarde in te schakelen.

en: Set extruder number for the objects and parts
nl: Stel het extrudernnumer in voor de objecten en onderdelen

en: Set filament for selected items
nl: Filament instellen voor geselecteerde items

en: Set filaments to use
nl: Stel filamenten in om te gebruiken

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
nl: Stel de grijpergrootte in voor gereedschappen voor verplaatsen, roteren en schalen.

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
nl: Parameters instellen voor meerdere objecten
    Wist je dat je snijparameters voor alle geselecteerde objecten tegelijk kunt instellen?

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
nl: Stel het type scarf-naad in voor dit filament. Deze instelling kan de zichtbaarheid van de naad minimaliseren.

en: Set the brim type of this object to "painted"
nl: Stel het randtype van dit object in op "geschilderd"

en: Set the number of AMS installed on the nozzle.
nl: Stel het aantal AMS in dat op de spuitdop is geïnstalleerd.

en: Set to Optimal
nl: Stel in op Optimaal

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
nl: Het instellen van AMS slot informatie tijdens het printen wordt niet ondersteund.

en: Setting Overrides
nl: Overschrijvingen instellen

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
nl: Het instellen van informatie over de virtuele sleuf tijdens het afdrukken wordt niet ondersteund

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings for height range
nl: Instellingen voor hoogtebereik

en: Setup Wizard
nl: Installatiewizard

en: Shape
nl: Vorm

en: Shape is marked as invisible (%1%).
nl: De vorm is gemarkeerd als onzichtbaar (%1%).

en: Shell
nl: Schaal

en: Shift + Left mouse button
nl: Shit + linker muisknop

en: Shift + Left mouse button:
nl: Shift + linker muisknop:

en: Shift + Mouse move up or down
nl: Shift + Muis omhoog of omlaag bewegen

en: Shift + Right mouse button:
nl: Shift + rechter muisknop:

en: Shift+Any arrow
nl: Shift+willekeurige pijl

en: Shift+Left mouse button
nl: Shift+Linker muisknop

en: Shift+Mouse wheel
nl: Shift+Muiswiel

en: Shortcut Key
nl: Sneltoest

en: Show
nl: Weergeven

en: Show "Live Video" guide page.
nl: Toon "Live Video" gids pagina.

en: Show &Overhang
nl: Toon &Overhang

en: Show 3D Navigator
nl: 3D Navigator weergeven

en: Show All
nl: Alles weergeven

en: Show Configuration Folder
nl: Toon de configuratie map

en: Show Labels
nl: Toon labels

en: Show Tip of the Day
nl: Toon Tip van de dag

en: Show all files, recent first.
nl: Toon alle bestanden, recentste eerst.

en: Show all presets (including incompatible)
nl: Toon alle presets (inclusief incompatibele)

en: Show error message
nl: Foutmelding tonen

en: Show history on the home page
nl: Geschiedenis weergeven op de startpagina

en: Show home page on startup
nl: Toon startpagina bij opstanden

en: Show keyboard shortcuts list
nl: Toon lijst met sneltoetsen

en: Show object labels in 3D scene
nl: Toon objectlabels in 3D-scène

en: Show object overhang highlight in 3D scene
nl: Markeer overhangend object in 3D-scène

en: Show online staff-picked models on the home page
nl: Toon door medewerkers geselecteerde online modellen op de homepage

en: Show the list of the keyboard shortcuts
nl: Toon lijst met sneltoetsen

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
nl: Het dialoogvenster voor het instellen van de stapmaasparameter weergeven.

en: Show wireframe
nl: Draadmodel tonen

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
nl: Dialoogvenster met instellingen voor 3Dconnexion-apparaten weergeven/verbergen

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
nl: De eerste laag op de printplaat krimpen om het olifantenvoeteneffect te compenseren

en: Shrinkage
nl: Afname

en: Silent
nl: Stille

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
nl: Vereenvoudiging is momenteel alleen toegestaan wanneer een enkel onderdeel is geselecteerd

en: Simplify
nl: Vereenvoudigen

en: Simplify Model
nl: Model vereenvoudigen

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
nl: Vereenvoudig het model
    Wist u dat u het aantal driehoeken in een mesh kunt verminderen met de functie Simplify mesh? Klik met de rechtermuisknop op het model en selecteer Model vereenvoudigen. Lees meer in de documentatie.

en: Simplify model
nl: Model vereenvoudigen

en: Simply switch to "%1%"
nl: Schakel eenvoudig over naar "%1%"

en: Simulate
nl: Simuleren

en: Single extruder MM setup
nl: MM-opstelling met enkele extruder

en: Single extruder multimaterial parameters
nl: Enkelvoudige extruder multimateriaal parameters

en: Single sided scaling
nl: Enkelzijdige schaalvergroting

en: Size
nl: Maat

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
nl: Maat in X en Y van de vierkante printplaat.

en: Size in emboss direction.
nl: Grootte in reliëfrichting.

en: Size:
nl: Maat:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
nl: Maat: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
nl: Maat: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
nl: Overslaan

en: Skip AMS blacklist check
nl: De controle op de zwarte lijst van AMS overslaan

en: Skip Calibration2
nl: Kalibratie overslaan2

en: Skip points
nl: Punten overslaan

en: Skip step pause
nl: Stappauze overslaan

en: Skip this Version
nl: Deze versie overslaan

en: Skirt distance
nl: Rand (skirt) afstand

en: Skirt height
nl: Skirt hoogte

en: Skirt loops
nl: Rand (skirt) lussen

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
nl: Slic3r kan G-codebestanden uploaden naar een printerhost. Dit veld moet het type host bevatten.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
nl: Slic3r kan G-codebestanden uploaden naar een printerhost. Dit veld moet de API-sleutel of het wachtwoord bevatten dat nodig is voor authenticatie.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
nl: Slic3r kan G-codebestanden uploaden naar een printerhost. Dit veld moet de hostnaam, het IP-adres of de URL van de printerhostinstantie bevatten. Printhost achter HAProxy met ingeschakelde basisauthenticatie is toegankelijk door de gebruikersnaam en het wachtwoord in de volgende indeling in de URL te plaatsen: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
nl: Slic3r is gemaakt door Alessandro Ranellucci met de hulp van vele andere bijdragers.

en: Slice all
nl: Alles slicen

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
nl: Slice alle printbedden om een inschatting te krijgen van de printtijd en het filamentverbruik

en: Slice gap closing radius
nl: Sluitingsradius van de gap

en: Slice ok.
nl: Slice gelukt

en: Slice plate
nl: Slice printbed

en: Sliced Info
nl: Sliced info

en: Slicing
nl: Slicen

en: Slicing Canceled
nl: Slicing Geannuleerd

en: Slicing Mode
nl: Slicing-modus

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
nl: Tabel met slicing parameters
    Wist je dat je alle objecten/onderdelen op een tabel kunt bekijken en instellingen voor ieder object/onderdeel kunt wijzigen?

en: Slicing Plate %d
nl: Slicing printbed %d

en: Slicing Plate 1
nl: Slicing printbed 1

en: Slicing Result
nl: Snijresultaat

en: Slicing complete
nl: Slicing afgerond

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
nl: Snijhoogte voor elke laag. Kleinere laaghoogte betekent nauwkeuriger en meer printtijd

en: Slope
nl: Helling

en: Slow down for overhang
nl: Afremmen voor overhangende delen

en: Slow printing down for better layer cooling
nl: Printsnelheid omlaag brengen zodat de laag beter kan koelen

en: Small perimeters
nl: Kleine omtrek

en: Small perimter threshold
nl: Kleine perimter drempel

en: Smaller linear and angular deflections result in higher-quality transformations but increase the processing time.
nl: Kleinere lineaire en hoekafbuigingen resulteren in transformaties van hogere kwaliteit, maar verlengen de verwerkingstijd.

en: Smart fill
nl: Slim vullen

en: Smart fill angle
nl: Slim vullen hoek

en: Smart scarf seam application
nl: Slimme toepassing van descarf-naad

en: Smooth
nl: Vloeiend

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
nl: Gladde PEI Plaat / Hoge Temp Plaat

en: Smooth Spiral
nl: Soepele spiraal

en: Smooth Spiral smoothes out X and Y moves as wellresulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
nl: Vloeiende spiraal egaliseert ook X- en Y-bewegingen, waardoor er helemaal geen naad zichtbaar is, zelfs niet in de XY-richting op muren die niet verticaal zijn.

en: Smooth coefficient
nl: Vlotte coëfficiënt

en: Smooth mode for timelapse is enabled, but the prime tower is off, which may cause print defects. Please enable the prime tower, re-slice and print again.
nl: De vloeiende modus voor timelapse is ingeschakeld, maar de prime tower is uitgeschakeld, wat afdrukfouten kan veroorzaken. Schakel de prime tower in, snij opnieuw en druk opnieuw af.

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
nl: Vloeiende modus van timelapse wordt niet ondersteund wanneer "per object" sequentie is ingeschakeld.

en: Smooth speed discontinuity area
nl: Vloeiend snelheidsdiscontinuïteitsgebied

en: Smoothing
nl: Gladmaken

en: Smoothing outwall speed in z direction to get better surface quality. Print time will increases. It is not work on spiral vase mode.
nl: Gladstrijken van de snelheid van de buitenwand in z-richting om een betere oppervlaktekwaliteit te krijgen: de afdruktijd zal toenemen. Dit is geen werk in de spiraalvormige vaasmodus.

en: Smoothing wall speed along Z(experimental)
nl: Afvlakken wandsnelheid langs Z(experimenteel)

en: Smoothing z direction speed
nl: Snelheid in z-richting afvlakken

en: Snap global parameters
nl: Globale parameters vastleggen

en: Snug
nl: Nauwsluitend

en: Softening temperature
nl: Verzachtingstemperatuur

en: Software has New version.
nl: De software heeft een nieuwe versie.

en: Soluble material
nl: Oplosbaar materiaal

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
nl: Oplosbaar materiaal wordt vaak gebruikt om ondersteuning en ondersteuningsinterface te printen

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
nl: Een deel van het materiaal in de extruder wordt teruggetrokken om wegsijpelen te voorkomen tijdens lange transporten. Stel nul in om terugtrekken uit te schakelen

en: Some connectors are overlapped
nl: Sommige connectors overlappen elkaar

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
nl: Sommige bestaande presets zijn niet aangemaakt, als volgt:

en: Some faces not define color.
nl: Sommige gezichten definiëren geen kleur.

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
nl: Sommige afbeeldingen zijn niet geüpload. Wilt u doorverwijzen naar de webpagina voor beoordeling?

en: Some presets are modified.
nl: Sommige voorinstellingen zijn aangepast.

en: Some values have been replaced. Please check them:
nl: Sommige waarden zijn aangepast. Controleer deze alstublieft:

en: Source Volume
nl: Bronvolume

en: Space
nl: Ruimte

en: Spacing
nl: Uitlijning

en: Spacing between support lines
nl: Afstand tussen steunlijnen

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
nl: Afstand tussen de onderste interfacelijnen. Nul betekent vaste interface

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
nl: Afstand tussen interfacelijnen. Nul betekent vaste interface

en: Sparse infill
nl: Dunne vulling (infill)

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
nl: Dun invulgebied dat kleiner is dan de drempelwaarde wordt vervangen door interne vaste invulling

en: Sparse infill density
nl: Vulling percentage

en: Sparse infill pattern
nl: Vulpatroon

en: Special mode
nl: Speciale modus

en: Specify number of colors:
nl: Geef het aantal kleuren op:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
nl: Geef de URL op van de gebruikersinterface van uw apparaat als deze niet hetzelfde is als print_host

en: Speed
nl: Snelheid

en: Speed (mm/s)
nl: Snelheid (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
nl: Snelheid voor herladen van filament in extruder: 0 betekent dezelfde snelheid als terugtrekken

en: Speed for vertical shells with overhang regions. If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe internal solid infill speed above
nl: Snelheid voor verticale schalen met overhangende gebieden. Indien uitgedrukt als percentage (bijvoorbeeld: 80%) wordt deze berekend op de interne massieve vulsnelheid boven

en: Speed limitation
nl: Snelheids limiet

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
nl: Snelheid van de hulpkoelventilator in ontgrendelde toestand. De hulpventilator zal op deze snelheid draaien tijdens het printen, behalve tijdens de eerste paar lagen die geen koellagen hebben.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
nl: Snelheid van de koelventilator van het hulpgedeelte. De hulpventilator draait op deze snelheid tijdens het afdrukken, behalve voor de eerste lagen, waarvoor geen koellagen gelden.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
nl: Snelheid van brug en volledig overhangende muur

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
nl: Snelheid van de afzuigventilator tijdens het printen. Deze snelheid overschrijft de snelheid in de aangepaste g-code van het filament.

en: Speed of exhuast fan after printing completes
nl: Snelheid van de uitblaasventilator nadat het afdrukken is voltooid

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
nl: Snelheid van het opvullen van de opening. Gap heeft meestal een onregelmatige lijnbreedte en moet langzamer worden afgedrukt

en: Speed of initial layer except the solid infill part
nl: Snelheid van de eerste laag behalve het vaste vulgedeelte

en: Speed of inner wall
nl: Snelheid van binnenwand

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
nl: Snelheid van interne massieve vulling, niet het boven- en onderoppervlak

en: Speed of internal sparse infill
nl: Snelheid van interne schaarse invulling

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
nl: Dit is de snelheid voor de buitenste wand die zichtbaar is. Deze wordt langzamer geprint dan de binnenste wanden om een betere kwaliteit te krijgen.

en: Speed of retractions
nl: Snelheid van intrekkingen

en: Speed of solid infill part of initial layer
nl: Snelheid van vaste infill deel van beginlaag

en: Speed of support
nl: Snelheid van ondersteuning

en: Speed of support interface
nl: Snelheid van ondersteuningsinterface

en: Speed of top surface infill which is solid
nl: Snelheid van de bovenkant vulling, die massief is

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
nl: Reissnelheid die sneller is en zonder extrusie

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
nl: Sneller printen met Adaptive Layer Height
    Wist je dat je een model nog sneller kunt printen door de optie Adaptive Layer Height te gebruiken? Kijk maar!

en: Speed:
nl: Snelheid

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: Sphere
nl: Gebied

en: Spiral
nl: Spiraal

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0, timelapse type is traditional and smoothing wall speed in z direction is false.
nl: De spiraalmodus werkt alleen als wandlussen op 1 staat, ondersteuning is uitgeschakeld, bovenste lagen van de schaal op 0 staat, de dichtheid van de dunne vulling op 0 staat, het timelapse-type op traditioneel staat en het afvlakken van de wandsnelheid in de z-richting op false staat.

en: Spiral vase
nl: Spiraalvaas

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
nl: Spiralize strijkt de z-bewegingen van de buitencontour glad. En verandert een solide model in een enkelwandige print met solide onderlagen. Het uiteindelijk gegenereerde model heeft geen naad

en: Split
nl: Opsplitsen

en: Split compound and compsolid into multiple objects
nl: Splits compound en compsolid in meerdere objecten

en: Split the selected object
nl: Splits het geleselcteerde object op

en: Split the selected object into multiple objects
nl: Splits het geselecteerde object op in meerdere objecten

en: Split the selected object into multiple parts
nl: Splits het geselecteerde object op in meerdere onderdelen

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
nl: Splitsen naar objecten/delen
    Wist u dat u een groot object kunt splitsen in kleine delen, zodat u het gemakkelijk kunt inkleuren of afdrukken?

en: Split to objects
nl: Opsplitsen in objecten

en: Split to parts
nl: Opsplitsten in delen

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
nl: Uw afdrukken opsplitsen in platen
    Wist u dat u een model met veel onderdelen kunt splitsen in afzonderlijke platen die klaar zijn om te printen? Dit vereenvoudigt het proces van het bijhouden van alle onderdelen.

en: Square
nl: Vierkant

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
nl: Objecten stapelen
    Wist je dat je objecten als één geheel kunt stapelen?

en: Stainless Steel
nl: Roestvrij staal

en: Stainless steel
nl: Roestvrij staal

en: Standard
nl: Standaard

en: Start Calibration
nl: Start kalibreren

en: Start G-code when start the printing of this filament
nl: Start G-code bij het starten van het printen van dit filament

en: Start G-code when start the whole printing
nl: Start G-code bij het starten van de hele print

en: Start Test Multi-Thread
nl: Multi-thread test starten

en: Start Test Single-Thread
nl: Test Single-Thread starten

en: Start a new project
nl: Start een nieuw project

en: Start a new window
nl: Een nieuw venster openen

en: Start calibration
nl: Kalibratie starten

en: Start retraction length:
nl: Begin terugtreklengte:

en: Start speed:
nl: Startsnelheid:

en: Start temp:
nl: Starttemp:

en: Start volumetric speed:
nl: Volumetrische snelheid starten:

en: Statement about User Experience Improvement Program
nl: Verklaring over het programma voor verbetering van de gebruikerservaring

en: Statement on User Experience Improvement Plan
nl: Verklaring over het plan voor verbetering van de gebruikerservaring

en: Statistics of All Plates
nl: Statistieken van alle platen

en: Step
nl: Stap

en: Step 1
nl: Stap 1

en: Step 2
nl: Stap 2

en: Step 3
nl: Stap 3

en: Step file import parameters
nl: Parameters voor het importeren van stapsgewijs bestanden

en: Still load
nl: Laad nog steeds

en: Still print by object?
nl: Print je nog steeds per object?

en: Still unload
nl: Nog steeds aan het ontladen

en: Stop Buzzer
nl: Stop zoemer

en: Stop Printing
nl: Stop met afdrukken

en: Stop them and continue anyway?
nl: Stoppen en toch doorgaan?

en: Storage
nl: Opslag

en: Storage Abnormal
nl: Opslag Abnormaal

en: Storage is not available or is in read-only mode.
nl: Opslag is niet beschikbaar of bevindt zich in de modus Alleen-lezen.

en: Storage needs to be inserted before printing via LAN.
nl: Opslag moet worden geplaatst voordat u via LAN kunt afdrukken.

en: Storage needs to be inserted before printing.
nl: Opslag moet worden geplaatst voordat u gaat afdrukken.

en: Storage needs to be inserted before send to printer.
nl: Opslag moet worden geplaatst voordat deze naar de printer wordt verzonden.

en: Storage needs to be inserted before sending to printer.
nl: Opslag moet worden geplaatst voordat deze naar de printer wordt verzonden.

en: Storage needs to be inserted to record timelapse.
nl: Opslag moet worden ingevoegd om timelapse op te nemen.

en: Store Sent Files on External Storage
nl: Verzonden bestanden opslaan op externe opslag

en: Strength
nl: Sterkte

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
nl: Vormstreek (%1%) bevat niet-ondersteund: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
nl: De lijn van de vorm (%1%) is te dun (minimale breedte is %2% mm).

en: Strong cooling mode is suitable for printing PLA/TPU materials. In this mode, the printouts will be fully cooled.
nl: Sterke koelmodus is geschikt voor het printen van PLA/TPU-materialen. In deze modus worden de afdrukken volledig afgekoeld.

en: Studio Version:
nl: Studioversie:

en: Studio has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
nl: Studio heeft gedetecteerd dat de synchronisatiefunctie voor gebruikerspresets niet is ingeschakeld, waardoor de draadinstellingen op de pagina Apparaat mislukken. 
    Klik op "Sync user presets" om de synchronisatiefunctie in te schakelen.

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
nl: Studio will remember build plate selected last time for certain printer models.

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in QIDI Studio > Preferences
nl: Studio berekent uw spoelvolumes opnieuw telkens wanneer de kleur van de filamenten veranderde of de filamenten veranderden. U kunt de automatische berekening uitschakelen in QIDI Studio > Voorkeuren

en: Style
nl: Stijl

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs. Organic style will produce more organic shaped tree structure and less interfaces which makes it easer to be removed. The default style is organic tree for most cases, and hybrid tree if adaptive layer height or soluble interface is enabled.
nl: Stijl en vorm van de ondersteuning. Voor normale ondersteuning zorgt het projecteren van de steunen in een regelmatig raster voor stabielere steunen (standaard), terwijl nauwsluitende steuntorens materiaal besparen en littekens op het object verminderen.
    Voor boomondersteuning zal de slanke stijl takken agressiever samenvoegen en veel materiaal besparen, de sterke stijl zal een grotere en sterkere ondersteuningsstructuur maken en meer materiaal gebruiken, terwijl de hybride stijl de combinatie is van slanke boom- en normale ondersteuning met normale knooppunten onder grote platte overhangen. Organische stijl zal een meer organisch gevormde boomstructuur produceren en minder interfaces waardoor het gemakkelijker te verwijderen is. De standaardstijl is organische boom voor de meeste gevallen, en hybride boom als adaptieve laaghoogte of oplosbare interface is ingeschakeld.

en: Submit
nl: Indienen

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
nl: Een onderdeel aftrekken
    Wist je dat je de ene mesh van het andere kunt aftrekken met behulp van de Negative part modifier? Op die manier kun je bijvoorbeeld gemakkelijk aanpasbare gaten direct in QIDI Studio maken. Lees meer in de documentatie.

en: Subtract from
nl: Aftrekken van

en: Subtract with
nl: Aftrekken met

en: Success to get history result
nl: Succes om geschiedenisresultaat te krijgen

en: Success!
nl: Succes!

en: Successfully executed post-processing script
nl: Succesvol uitgevoerd nabewerkingsscript

en: Successfully sent. Close current page in %s s
nl: Succesvol verzonden. Sluit de huidige pagina in %s s

en: Successfully sent. Close current page in %s s.
nl: Succesvol verzonden. Huidige pagina sluiten over %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %s s.
nl: Succesvol verzonden. Wordt automatisch doorgestuurd naar apparaatpagina over %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
nl: Succesvol verzonden. Springt automatisch naar de apparaatpagina in %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
nl: Succesvol verzonden. Springt automatisch naar de volgende pagina in %ss

en: Successfully synchronized color and type of filament from printer.
nl: Synchroniseerde met succes kleur en type filament van printer.

en: Successfully synchronized nozzle and AMS number information.
nl: Sproeier- en AMS-nummerinformatie met succes gesynchroniseerd.

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
nl: Succesvol ontkoppeld. Het apparaat %s(%s) kan nu veilig van de computer worden verwijderd.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
nl: Suggestie: Spoelvolume in bereik [%d, %d]

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Support Blocker
nl: Support blokkade

en: Support Cubic
nl: Ondersteuning Cubic

en: Support Enforcer
nl: Support handhaven

en: Support Generated
nl: Ondersteuning gegenereerd

en: Support beta version update.
nl: Ondersteuning voor update van de bètaversie.

en: Support control chamber temperature
nl: Ondersteuning voor het regelen van de kamertemperatuur

en: Support critical regions only
nl: Alleen kritische regio's ondersteunen

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
nl: Er zijn support handhavers ingesteld, maar support staat uit. Schakel  support in.

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
nl: De ondersteuningslaag gebruikt de laaghoogte onafhankelijk van de objectlaag. Dit is bedoeld om het aanpassen van z-gap te ondersteunen en printtijd te besparen. Deze optie is ongeldig wanneer de prime tower is ingeschakeld.

en: Support material
nl: Support materiaal

en: Support material is commonly used to print support and support interface
nl: Support materiaal wordt vaak gebruikt om support en support interfaces af te drukken.

en: Support multi bed types
nl: Ondersteuning voor meerdere bedtypen

en: Support painting
nl: Support intekenen

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
nl: Ondersteuning schilderen
    Wist je dat je de locatie van je ondersteuning kunt schilderen? Deze functie maakt het eenvoudig om het ondersteuningsmateriaal alleen op de delen van het model te plaatsen die het echt nodig hebben.

en: Support transition
nl: Onderteuning (support) overgang

en: Support wall loops
nl: Steunmuurlussen

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
nl: Er wordt ondersteuning gegenereerd voor overstekken waarvan de hellingshoek kleiner is dan de drempel.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
nl: Support/kleur intekenen: pas de pen diameter aan

en: Support/Color Painting: adjust section position
nl: Support/kleur intekenen: pas de sectie positie aan

en: Support/object first layer gap
nl: Tussenruimte voor ondersteuning/object eerste laag

en: Support/object xy distance
nl: Support/object XY afstand

en: Support/raft base
nl: Support/raft basis

en: Supported range: 180°C - 350°C
nl: Ondersteund bereik: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
nl: Onderteuning (Support) tekenen

en: Supports silent mode
nl: Ondersteunt stille modus

en: Surface
nl: Oppervlak

en: Swap Y/Z axes
nl: Wissel Y/Z assen om

en: Switch cloud environment, Please login again!
nl: Wissel cloudomgeving, Log opnieuw in!

en: Switch diameter
nl: Wissel van diameter

en: Switch now
nl: Nu overschakelen

en: Switch tab page
nl: Tabblad wisselen

en: Switch to 3mf model files.
nl: Schakel over naar 3mf-modelbestanden.

en: Switch to Device tab
nl: Schakel over naar het Apparaten-tabblad

en: Switch to normal mode
nl: Omzetten naar normale modus

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
nl: Schakel over naar instellingsmodus per object om instellingen van de aanpassing te bewerken.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
nl: Schakel over naar de instellingsmodus per object om procesinstellingen van geselecteerde objecten te bewerken.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
nl: Overschakelen naar rechtlijnig patroon?
    Ja - overschakelen naar rechtlijnig patroon
    Nee - dichtheid terugzetten naar standaardwaarde niet 100%

en: Switch to silent mode
nl: Omzetten naar stille modus

en: Switch to timelapse files.
nl: Schakel over naar timelapse bestanden.

en: Switch to video files.
nl: Schakel over naar videobestanden.

en: Switching application language
nl: De taal van de applicatie wordt aangepast

en: Switching application language while some presets are modified.
nl: De taal van de toepassing aanpaasen terwijl sommige voorinstellingen zijn aangepast.

en: Switching failed
nl: Schakelen mislukt

en: Switching the language requires application restart.
nl: Om van taal te veranderen moet de toepassing opnieuw worden opgestart.

en: Switching to a printer with different extruder types or numbers will discard or reset changes to extruder or multi-nozzle-related parameters.
nl: Als u overschakelt naar een printer met andere extrudertypen of -nummers, worden wijzigingen aan extruder- of multi-nozzlegerelateerde parameters verwijderd of gereset.

en: Switching...
nl: Schakelen...

en: Symmetric infill y axis
nl: Symmetrische invulling y-as

en: Sync
nl: Synchroniseren

en: Sync AMS and nozzle information
nl: AMS- en nozzle informatie synchroniseren

en: Sync Box information
nl: BOX-informatie synchroniseren

en: Sync extruder infomation
nl: Extruder-informatie synchroniseren

en: Sync filaments with AMS
nl: Synchroniseer filamenten met AMS

en: Sync now
nl: Nu synchroniseren

en: Sync printer information
nl: Printergegevens synchroniseren

en: Sync settings
nl: Synchroniseer instellingen

en: Sync user presets
nl: Synchroniseer gebruikersvoorinstellingen

[ctx: Sync_AMS]
en: Original
nl: Origineel

[ctx: Sync_AMS]
en: Plate
nl: Plaat

[ctx: Sync_Nozzle_AMS]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Synchronize AMS Filament Information
nl: AMS draadinformatie synchroniseren

en: Synchronize Box Filament Information
nl: BOX-filamentinformatie synchroniseren

en: Synchronize Filament Information
nl: Draadinformatie synchroniseren

en: Synchronize filament list from AMS
nl: Synchroniseer filamentlijst vanuit AMS

en: Synchronize filament list from BOX.
nl: Filamentlijst synchroniseren vanuit BOX.

en: Synchronize now
nl: Nu synchroniseren

en: Synchronize nozzle and AMS information
nl: Synchroniseer nozzle- en AMS-informatie

en: Synchronize nozzle information and the number of AMS
nl: Synchroniseer nozzle-informatie en het aantal AMS

en: Synchronize the modification of parameters to the corresponding parameters of another extruder.
nl: Synchroniseer de wijziging van parameters met de overeenkomstige parameters van een andere extruder.

en: Synchronizing AMS filaments will discard your modified but unsaved filament presets.
    Are you sure you want to continue?
nl: Door AMS filamenten te synchroniseren worden je gewijzigde maar niet opgeslagen filament presets verwijderd.
    Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Synchronizing device information
nl: Informatie over het apparaat synchroniseren

en: Synchronizing device information time out
nl: Time-out tijdens synchronisatie van apparaatinformatie

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
nl: De afdrukresultaten worden gesynchroniseerd. Probeer het een paar seconden later opnieuw.

en: System Version:
nl: Systeemversie:

en: System presets
nl: Systeem voorinstellingen

en: TPU 90A/TPU 85A is too soft and does not support automatic Flow Dynamics calibration.
nl: TPU 90A/TPU 85A is te zacht en ondersteunt geen automatische Flow Dynamics-kalibratie.

en: TPU is incompatible with AMS and must be printed seperately in the
nl: TPU is niet compatibel met AMS en moet apart worden afgedrukt in de

en: TPU is not supported by %s extruder for this printer.
nl: TPU wordt niet ondersteund door extruder %s voor deze printer.

en: TPU is not supported by AMS.
nl: TPU wordt niet ondersteund door AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
nl: TPU wordt niet ondersteund voor automatische Flow Dynamics-kalibratie.

en: Task Name
nl: Taak Naam

en: Task Sending
nl: Taak verzenden

en: Task Sent
nl: Taak verzonden

en: Task Status
nl: Taakstatus

en: Task canceled
nl: Taak geannuleerd

en: Task canceled.
nl: Taak geannuleerd

en: Temp step:
nl: Temp stap:

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Temperature (°C)
nl: Temperatuur (°C)

en: Temperature Calibration
nl: Temperatuurkalibratie

en: Temperature calibration
nl: Temperatuurkalibratie

en: Temperature variation
nl: Temperatuur variatie

en: Temperature:
nl: Temperatuur:

en: Template
nl: Sjabloon

en: Template Custom G-code
nl: Sjabloon Aangepaste G-code

en: Temporarily closed because there is no operating for a long time.
nl: Tijdelijk gesloten omdat er lange tijd niet gewerkt is.

en: Temporarily closed because there is no printing for a while.
nl: Tijdelijk gesloten omdat er een tijdje niet geprint hoeft te worden.

en: Terms and Conditions
nl: Algemene voorwaarden

en: Test HTTP
nl: HTTP testen

en: Test HTTP Service:
nl: HTTP-service testen:

en: Test Plugin Download:
nl: Test-plugin downloaden:

en: Test Storage Download:
nl: Testopslag downloaden:

en: Test Storage Upgrade:
nl: Test Opslag Upgrade:

en: Test Storage Upload
nl: Test opslag uploaden

en: Test Storage Upload:
nl: Test opslag uploaden:

en: Test plugin download
nl: Plugin downloaden

en: Test storage
nl: Testopslag

en: Test storage download
nl: Download testopslag

en: Test storage upgrade
nl: Opslagupgrade testen

en: Text Gap
nl: Tussenruimte in tekst

en: Text shape
nl: Tekstvorm

en: Texture
nl: Textuur

en: Textured PEI Plate
nl: PEI plaat met structuur

en: Thank you for purchasing a QIDI Tech device.Before using your QIDI Tech device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Tech device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Tech Privacy Policy, please do not use QIDI Tech equipment and services.
nl: Bedankt voor uw aankoop van een QIDI Tech-apparaat. Lees de algemene voorwaarden voordat u uw QIDI Tech apparaat gebruikt. Door te klikken om akkoord te gaan met het gebruik van uw QIDI Tech apparaat, gaat u akkoord met het Privacybeleid en de Gebruiksvoorwaarden (gezamenlijk de "Voorwaarden"). Als u niet voldoet aan of akkoord gaat met het Privacybeleid van QIDI Tech, maak dan geen gebruik van QIDI Tech apparatuur en diensten.

en: The %s diameter(%.1fmm) of current printer doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
nl: De %s diameter (%.1f mm) van de huidige printer komt niet overeen met het snijbestand (%.1f mm). Controleer of de geïnstalleerde nozzle overeenkomt met de instellingen in de printer en stel vervolgens de bijbehorende voorinstelling van de printer in tijdens het slicen.

en: The %s nozzle can not print %s.
nl: De %s nozzle kan niet %s afdrukken.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
nl: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it?
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
nl: Het .gcode.3mf bestand bevat geen G-code gegevens. Snijd het bestand in met QIDIStudio en exporteer een nieuw .gcode.3mf bestand.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
nl: De versie van het 3mf-bestand is in Beta en is nieuwer dan de huidige versie van QIDI Studio.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
nl: De versie van het 3mf-bestand is nieuwer dan de huidige versie van QIDI Studio.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
nl: De 3mf heeft de volgende aangepaste voorinstellingen voor filament of printer:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
nl: The 3mf has following modified G-code in filament or printer presets:

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
nl: De 3mf wordt gegenereerd door de oude QIDI Studio, alleen geometriegegevens laden.

en: The 3mf is not from QIDI Tech, load geometry data only.
nl: De 3mf is niet van QIDI Tech, laadt alleen geometriegegevens.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
nl: De AMS zal automatisch de filamentinformatie lezen bij het plaatsen van een nieuw QIDI Tech filament. Dit duurt ongeveer 20 seconden.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
nl: De AMS leest automatisch de informatie van het ingevoegde filament bij het opstarten. Dit duurt ongeveer 1 minuut. Tijdens het leesproces zullen de filamentspoelen rollen.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
nl: De informatie van het geladen filament zal niet automatisch gelezen worden door de AMS tijdens het opstarten. De tijdens de laatste keer uitzetten opgeslagen informatie zal gebruikt worden.

en: The Config can not be loaded.
nl: De configuratie kan niet worden geladen.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
nl: De filamentnaam %s die je hebt gemaakt, bestaat al. 
    Als u doorgaat, wordt de gemaakte voorinstelling weergegeven met de volledige naam. Wilt u doorgaan?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
nl: QIDI Studio heeft een upgrade nodig

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech website.
nl: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech's website.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
nl: Het SLA-archief bevat geen voorinstellingen. Activeer eerst een SLA-printervoorinstelling voordat u het SLA-archief importeert.

en: The Seal button is primarily used to control the auxiliary component cooling fan to balance the chamber temperature.
nl: De Seal-knop wordt voornamelijk gebruikt om de koelfan van de hulpcomponent te regelen om de kamertemperatuur in balans te brengen.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
nl: De Wipe Tower wordt momenteel alleen ondersteund met de relatieve extruderadressering (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
nl: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Disable it in order to enable Firmware Retraction?

en: The acceleration of travel except initial layer
nl: De reisversnelling behalve de beginlaag

en: The acceleration of travel of initial layer
nl: De verplaatsingsversnelling van de beginlaag

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
nl: De werkelijke spoelhoeveelheden zijn gelijk aan de vermenigvuldigingsfactor vermenigvuldigd met de spoelhoeveelheden in de tabel.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
nl: De hoeveelheid materiaal die wordt geëxtrudeerd tijdens het strijken. In verhouding tot de stroom van normale laaghoogte. Een te hoge waarde resulteert in overextrusie aan het oppervlak.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
nl: De hoek van de diameter van de takken naarmate ze geleidelijk dikker worden naar de bodem. Een hoek van 0 zorgt ervoor dat de takken over hun lengte een uniforme dikte hebben. Een beetje een hoek kan de stabiliteit van de boomsteun vergroten.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
nl: De toepassing kan niet normaal draaien omdat de OpenGL-versie lager is dan 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
nl: De gemiddelde afstand tussen de willekeurige punten die op ieder lijnsegment zijn geïntroduceerd

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
nl: Het kalibratieproces omvat twee typen: grove kalibratie en fijne kalibratie.
    Meestal gebruiken we eerst grove kalibratie om een ​​bereik te verkrijgen en voeren we vervolgens fijne kalibratie uit om nauwkeurige waarden te verkrijgen. U kunt ook rechtstreeks de waarden van grove kalibratie gebruiken.
    Voordat u gaat kalibreren, moet u de printer selecteren die u gebruikt, de verbruiksartikelen die gekalibreerd moeten worden en het proces. U kunt ze rechtstreeks selecteren in de linkerbovenhoek van de huidige pagina.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
nl: Het kalibratieprogramma detecteert automatisch de status van uw apparaat om afwijkingen te minimaliseren.
    Het zorgt ervoor dat het apparaat optimaal blijft presteren.

en: The certificate has expired. Please check the time settings or update QIDI Studio and try again.
nl: Het certificaat is verlopen. Controleer de tijdinstellingen of update QIDI Studio en probeer het opnieuw.

en: The certificate is no longer valid and the printing functions are unavailable. If you need printing. Please visit the official website at https://qidi3d.com/ to download and update.
nl: Het certificaat is niet langer geldig en de afdrukfuncties zijn niet beschikbaar. Als u wilt afdrukken. Ga naar de officiële website op https://qidi3d.com/ om te downloaden en bij te werken.

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
nl: De kleur is geselecteerd; u kunt OK kiezen 
    om door te gaan of handmatig aan te passen.

en: The configuration is up to date.
nl: De configuratie is up to date.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
nl: De configuratie kan zijn gegenereerd door een nieuwere versie van QIDIStudio.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
nl: Het configuratiepakket wordt gewijzigd in de vorige Configuratiegids

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
nl: Het configuratiepakket is niet compatibel met de huidige toepassing.
    %s zal het configuratiepakket bijwerken, anders zal het niet kunnen starten

en: The connected printer does not match the currently selected printer. Please change the selected printer.
nl: De aangesloten printer komt niet overeen met de momenteel geselecteerde printer. Wijzig de geselecteerde printer.

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
nl: De huidige kamertemperatuur of de gewenste kamertemperatuur is hoger dan 45℃. Om verstopping van de extruder te voorkomen, is het niet toegestaan filament met een lage temperatuur (PLA/PETG/TPU) te laden.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
nl: De huidige firmwareversie van de printer ondersteunt geen kalibratie.
    Voer een upgrade van de printerfirmware uit.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
nl: The current heatbed temperature is relatively high. The nozzle may clog when printing this filament in a closed environment. Please open the front door and/or remove the upper glass.

en: The current nozzle diameter (%.1fmm) doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
nl: De huidige nozzle diameter (%.1fmm) komt niet overeen met het snijbestand (%.1fmm). Controleer of de geïnstalleerde nozzle overeenkomt met de instellingen in de printer en stel vervolgens de corresponderende voorinstelling van de printer in tijdens het slicen.

en: The current printer does not support timelapse in Traditional Mode when printing By-Object.
nl: De huidige printer biedt geen ondersteuning voor timelapse in de modus Traditional bij het afdrukken van By-Object.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
nl: Het huidige project heeft niet-opgeslagen wijzigingen; wil je deze opslaan voordat je verdergaat?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
nl: Het huidige project heeft niet-opgeslagen wijzigingen. Wilt u eerst opslaan voordat u verder gaat?

en: The currently connected printer on the device page is not an %s. Please switch to an %s before syncing.
nl: De momenteel aangesloten printer op de apparaatpagina is geen %s. Schakel over naar een %s voordat u gaat synchroniseren.

en: The currently connected printer, %s, is a %s model but not consistent with preset in project file.
    To use this printer for printing, please switch the preset first.
nl: De momenteel aangesloten printer, %s, is een %s model maar komt niet overeen met de voorinstelling in het projectbestand.
    Om deze printer te gebruiken voor afdrukken, moet u eerst de voorinstelling wijzigen.

en: The currently connected printer, %s, is a %s model.
    To use this printer for printing, please switch the printer model of project file to %s.
nl: De momenteel aangesloten printer, %s, is een %s model.
    Om deze printer te gebruiken voor afdrukken, moet u het printermodel van het projectbestand wijzigen in %s.

en: The currently selected machine preset is inconsistent with the connected printer type.
    Are you sure to continue syncing?
nl: De momenteel geselecteerde machinevoorinstelling komt niet overeen met het aangesloten printertype.
    Weet je zeker dat je wilt doorgaan met synchroniseren?

en: The currently selected nozzle diameter of %s extruder does not match the actual nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
nl: De momenteel geselecteerde nozzle diameter van extruder %s komt niet overeen met de werkelijke nozzle diameter.
    Klik op de knop Sync hierboven en start de kalibratie opnieuw.

en: The currently selected nozzle type of %s extruder does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
nl: Het huidige geselecteerde type nozzle van extruder %s komt niet overeen met het huidige type nozzle van de printer.
    Klik op de bovenstaande Sync-knop en start de kalibratie opnieuw.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
nl: De standaardversnelling van zowel normaal printen als reizen, behalve de eerste laag

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
nl: Het apparaat kan niet meer gesprekken aan. Probeer het later opnieuw.

en: The distance between the lines of ironing
nl: De afstand tussen de strijklijnen

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
nl: De afstand van de grens tussen filamenten om een in elkaar grijpende structuur te genereren, gemeten in cellen. Te weinig cellen zullen resulteren in een slechte hechting.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
nl: De afstand tot de buitenkant van een model waar geen in elkaar grijpende structuren worden gegenereerd, gemeten in cellen.

en: The distance to keep the from the edges of ironing line. 0 means not apply.
nl: De afstand tot de randen van de strijklijn. 0 betekent niet van toepassing.

en: The entered nozzle diameter is invalid, please re-enter:
nl: De ingevoerde nozzle diameter is ongeldig, voer deze opnieuw in:

en: The estimated printing time for 
    multi-color models may be inaccurate.
nl: De geschatte afdruktijd voor 
    Meerkleurige modellen kunnen onnauwkeurig zijn.

en: The extruder must be selected.
nl: De extruder moet worden geselecteerd.

en: The failed test result has been dropped.
nl: Het mislukte testresultaat is verwijderd.

en: The fan controls the temperature during printing to improve print quality.The system automatically adjusts the fan's switch and speed according to different printing materials.
nl: De ventilator regelt de temperatuur tijdens het printen om de printkwaliteit te verbeteren. Het systeem past automatisch de schakelaar en snelheid van de ventilator aan op basis van verschillende printmaterialen.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
nl: De filamentkeuze vindt geen filament preset, selecteer deze opnieuw

en: The filament grouping method for current plate is determined by the dropdown option at the slicing plate button.
nl: De filamentgroeperingsmethode voor de huidige plaat wordt bepaald door de vervolgkeuzemogelijkheid bij de knop voor het snijden van de plaat.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. Generic filament presets will be used.
nl: Het filament is mogelijk niet compatibel met de huidige machine-instellingen. Er worden algemene voorinstellingen voor het filament gebruikt.

en: The filament model is unknown. A random filament preset will be used.
nl: Het model van de gloeidraad is onbekend. Er wordt een willekeurige voorinstelling voor de gloeidraad gebruikt.

en: The filament model is unknown. Still using the previous filament preset.
nl: Het gloeidraadmodel is onbekend. Ik gebruik nog steeds de vorige voorinstelling voor de gloeidraad.

en: The filament must be selected.
nl: Het filament moet worden geselecteerd.

en: The filaments on the printer are all unknown types. Please go to the printer screen or software device page to set the filament type.
nl: De filamenten in de printer zijn allemaal onbekende typen. Ga naar het printerscherm of de apparaatpagina van de software om het type filament in te stellen.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
nl: The file %s already exists.
    Do you want to replace it?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
nl: Het bestand %s is naar de opslagruimte van de printer gestuurd en kan op de printer worden bekeken.

en: The file already exists, do you want to replace it?
nl: Het bestand bestaat al; Wil je deze vervangen?

en: The file contains invalid vertex index.
nl: Het bestand bevat een ongeldige hoekpuntindex.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
nl: Het bestand bevat polygonen met minder dan 2 hoekpunten.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
nl: Het bestand bevat polygonen met meer dan 4 hoekpunten.

en: The file does not contain any geometry data.
nl: Het bestand bevat geen geometriegegevens.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
nl: Het bestand is groter dan %d MB, importeer opnieuw.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
nl: De firmwareversie is abnormaal. U moet de firmware repareren en bijwerken voordat u kunt afdrukken. Wilt u nu updaten? Je kunt ook later updaten op de printer of de volgende keer dat je de studio start.

en: The firmware version of the printer is too low. Please update the firmware and try again.
nl: De firmwareversie van de printer is te laag. Werk de firmware bij en probeer het opnieuw.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
nl: De doorstroomverhouding ingesteld door object, de betekenis is hetzelfde als doorstroomverhouding.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
nl: De volgende tekens zijn niet toegestaan in een FAT-bestandssysteem:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
nl: De volgende problemen deden zich voor tijdens het uploaden van afbeeldingen. Wil je ze negeren?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
nl: Het volgende object heeft een lege beginlaag en kan niet worden afgedrukt. Knip de bodem bij of schakel ondersteuningen in.

en: The following plates are skipped due to different arranging settings from global:
nl: De volgende platen worden overgeslagen vanwege andere rangschikkingsinstellingen dan globaal:

en: The generic presets are conservatively tuned for compatibility with a wider range of filaments. For higher printing quality and speeds, please use QIDI filaments with QIDI presets.
nl: De generieke presets zijn conservatief afgestemd voor compatibiliteit met een breder scala aan filamenten. Gebruik voor een hogere afdrukkwaliteit en snelheden QIDI filamenten met QIDI presets.

en: The height of nozzle tip.
nl: De hoogte van de nozzle punt.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
nl: De hoogte van de balken van de in elkaar grijpende structuur, gemeten in aantal lagen. Minder lagen is sterker maar vatbaarder voor defecten.

en: The host or IP or URL cannot be empty.
nl: De host, IP of URL mag niet leeg zijn.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
nl: Het geïmporteerde SLA-archief bevatte geen presets. De huidige SLA-presets zijn gebruikt als noodoplossing.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
nl: De invoerwaarde moet groter zijn dan %1% en kleiner dan %2%

en: The input value size must be 3.
nl: De grootte van de invoerwaarde moet 3 zijn.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
nl: De grootste printbare laaghoogte voor de extruder. Wordt gebruikt om de maximale laaghoogte te beperken bij gebruik van adaptieve laaghoogte

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
nl: De lengte van het snel intrekken vóór het afvegen, ten opzichte van de intreklengte

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
nl: De lokalisatietag van de printplaat wordt gedetecteerd, en het afdrukken wordt gepauzeerd als de tag zich niet in het vooraf gedefinieerde bereik bevindt.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
nl: De laagste printbare laaghoogte voor de extruder. Wordt gebruikt om de minimale laaghoogte te beperken bij gebruik van adaptieve laaghoogte

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
nl: Het materiaal kan volumetrische veranderingen hebben na het wisselen tussen gesmolten toestand en kristallijne toestand. Deze instelling verandert alle extrusiestroom van dit filament in gcode proportioneel. Aanbevolen waarden liggen tussen 0,95 en 1,05. Misschien kun je deze waarde aanpassen om een mooi vlak oppervlak te krijgen als er een kleine overloop of onderloop is.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
nl: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than this, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid clogs.

en: The material type of filament
nl: Het materiaaltype van het filament

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
nl: Het maximale aantal printers dat kan worden geselecteerd is %d

en: The maximum printing speed on the prime tower excluding ramming.
nl: De maximale afdruksnelheid op de eerste toren, exclusief rammen.

en: The maximum temperature cannot exceed
nl: De maximumtemperatuur mag niet hoger zijn dan

en: The maximum volumetric speed for ramming, where -1 means using the maximum volumetric speed.
nl: De maximale volumetrische snelheid voor het rammen, waarbij -1 betekent dat de maximale volumetrische snelheid wordt gebruikt.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
nl: Het type metaal van de nozzle. Dit bepaalt de slijtvastheid van de nozzle en wat voor soort filament kan worden geprint

en: The min width of top areas in percentage of perimeter line width.
nl: De min. breedte van de bovenste gebieden in percentage van de breedte van de omtreklijn.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
nl: De minimale afdruksnelheid bij afremmen voor koelen

en: The minmum temperature should not be less than
nl: De minimumtemperatuur mag niet lager zijn dan

en: The model has too many empty layers.
nl: Het model heeft te veel lege lagen.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
nl: The model was not found; please reselect vendor.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
nl: De vermenigvuldigingsfactor moet in het bereik liggen van [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
nl: De naam "%1%" bestaat reeds.

en: The name cannot be empty.
nl: De naam mag niet leeg zijn.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
nl: Er kan niet voor een naam gekozen worden die hetzelfde is als de naam van een voorinstelling.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
nl: De naam mag niet hetzelfde zijn als de naam van de systeemvoorinstelling.

en: The name cannot exceed 40 characters.
nl: De naam mag niet langer zijn dan 40 tekens.

en: The name is not allowed to be empty.
nl: De naam mag niet leeg zijn.

en: The name is not allowed to end with space character.
nl: Het is niet toegestaan om een naam met een spatie te laten eindigen.

en: The name is not allowed to exceeds 32 characters.
nl: De naam mag niet langer zijn dan 32 tekens.

en: The name is not allowed to start with space character.
nl: Het is niet toegestaan om een naam met een spatie te laten beginnen.

en: The name is the same as another existing preset name
nl: De naam is hetzelfde als een andere bestaande presetnaam

en: The name length exceeds the limit.
nl: De lengte van de naam overschrijdt de limiet.

en: The name may show garbage characters!
nl: De naam kan onzintekens bevatten!

en: The notes are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
nl: De notities zijn te groot en kunnen mogelijk niet worden gesynchroniseerd met de cloud. Houd ze alsjeblieft binnen 40k.

en: The nozzle diameter does not match the actual printer nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
nl: De nozzle diameter komt niet overeen met de werkelijke nozzle diameter van de printer.
    Klik op de knop Sync hierboven en start de kalibratie opnieuw.

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
nl: De diameter van de nozzle is gesynchroniseerd met de printerinstellingen

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
nl: The nozzle diameter was not found; please reselect.

en: The nozzle flow is not set. Please set the nozzle flow rate before editing the filament.
    'Device -> Print parts'
nl: De nozzledebiet is niet ingesteld. Stel het debiet van de nozzle in voordat u het filament bewerkt.
    'Apparaat -> Onderdelen printen'

en: The nozzle flow setting of %s(%s) doesn't match with the slicing file(%s). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset while slicing.
nl: De instelling van het nozzle debiet van %s(%s) komt niet overeen met het snijbestand(%s). Controleer of de geïnstalleerde nozzle overeenkomt met de instellingen in de printer en stel vervolgens de bijbehorende voorinstelling van de printer in tijdens het slicen.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
nl: De hardheid van de nozzle die vereist is voor het filament is hoger dan de standaard hardheid van de nozzle van de printer. Vervang het verharde nozzle of het filament, anders zal de nozzle beschadigd raken.

en: The nozzle must be selected.
nl: De nozzle moet worden geselecteerd.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
nl: De temperatuur van de nozzle en de maximale volumetrische snelheid zijn van invloed op de kalibratieresultaten. Voer dezelfde waarden in als bij de daadwerkelijke afdruk. Ze kunnen automatisch worden gevuld door een voorinstelling voor filamenten te selecteren.

en: The nozzle type and AMS quantity information has not been synced from the connected printer.
    After syncing, software can optimize printing time and filament usage when slicing.
    Would you like to sync now ?
nl: De informatie over het type nozzle en de AMS-hoeveelheid is niet gesynchroniseerd vanaf de aangesloten printer.
    Na het synchroniseren kan de software de printtijd en het filamentgebruik tijdens het slicen optimaliseren.
    Wilt u nu synchroniseren?

en: The nozzle type is not set. Please set the nozzle and try again.
nl: Het type sproeier is niet ingesteld. Stel de nozzle in en probeer het opnieuw.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
nl: Het aantal onderste vaste lagen wordt verhoogd bij het slicen als de dikte berekend door de onderste lagen van de schaal dunner is dan deze waarde. Dit kan voorkomen dat de schelp te dun wordt wanneer de laaghoogte klein is. 0 betekent dat deze instelling is uitgeschakeld en dat de dikte van de bodemschelp wordt bepaald door de bodemschelplagen.

en: The number of other layers print sequence
nl: Het aantal andere lagen printvolgorde

en: The number of printer extruders and the printer selected for calibration does not match.
nl: Het aantal printerextruders en de printer die voor kalibratie is geselecteerd, komen niet overeen.

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
nl: Het aantal printers dat tegelijkertijd in gebruik is, mag niet gelijk zijn aan 0.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
nl: Het aantal bovenste solide lagen wordt verhoogd tijdens het slicen als de totale dikte van de bovenste lagen lager is dan deze waarde. Dit zorgt ervoor dat de schaal niet te dun is bij een lage laaghoogte. 0 betekend dat deze instelling niet actief is en dat de dikte van de bovenkant bepaald wordt door het aantal bodem lagen.

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
nl: Het aantal gebruikersvoorinstellingen dat in de cloud is opgeslagen, heeft de bovengrens overschreden. Nieuw gemaakte gebruikersvoorinstellingen kunnen alleen lokaal worden gebruikt.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
nl: Het aantal wanden, geteld vanuit het midden, waarover de variatie moet worden verdeeld. Lagere waarden betekenen dat de buitenwanden niet in breedte veranderen.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
nl: Het object uit bestand %s is erg klein, en misschien in meters of inches.
      Wil je schalen naar millimeters?

en: The path is not exists!
nl: Het pad bestaat niet!

en: The peroid of backup in seconds.
nl: De periode van de back-up in seconden.

en: The physical arrangement and components of a printing device
nl: De fysieke opstelling en onderdelen van een afdrukapparaat

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
nl: De speler is niet geladen; klik op de "play" knop om het opnieuw te proberen.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
nl: De prime tower wordt momenteel alleen ondersteund voor de Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware en Repetier G-code smaken.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
nl: De primeur toren wordt niet ondersteund in "Per object" afdrukken.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
nl: De prime tower wordt niet ondersteund wanneer adaptieve laaghoogte is ingeschakeld. Het vereist dat alle objecten dezelfde laaghoogte hebben.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
nl: De prime toren wordt alleen ondersteund als alle objecten dezelfde variabele laaghoogte hebben

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
nl: De prime tower vereist dat de "steunafstand" een veelvoud is van de laaghoogte

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
nl: De prime tower vereist dat alle objecten worden afgedrukt op hetzelfde aantal vlottende lagen

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
nl: De prime tower vereist dat alle objecten worden gesneden met dezelfde laaghoogten.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
nl: De prime tower vereist dat alle objecten dezelfde laaghoogten hebben

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
nl: De prime tower vereist dat ondersteuningen dezelfde laaghoogte hebben als objecten.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
nl: Het afdrukbestand overschrijdt de maximale grootte (1 GB). Vereenvoudig het model en slice opnieuw

en: The printer does not currently support auto refill.
nl: De printer ondersteunt automatisch bijvullen momenteel niet.

en: The printer does not support sending to printer storage.
nl: De printer biedt geen ondersteuning voor verzenden naar de printeropslag.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
nl: De firmware van de printer ondersteunt alleen sequentiële toewijzing van filament => AMS-sleuf.

en: The printer has already been bound.
nl: De printer is al verbonden.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
nl: De printer is afgemeld en kan geen verbinding maken.

en: The printer is busy on other print job
nl: De printer is bezig met een andere printtaak.

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
nl: De printer is momenteel bezig met downloaden. Probeer het opnieuw nadat het is voltooid.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
nl: De printer is instructies aan het uitvoeren. Begin opnieuw met printen nadat dit is voltooid

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
nl: De printer moet zich in hetzelfde LAN bevinden als QIDI Studio.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
nl: De printermodus is onjuist; schakel over naar alleen LAN.

en: The printer model was not found, please reselect.
nl: Het printermodel is niet gevonden, selecteer opnieuw.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
nl: The printer preset was not found; please reselect.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
nl: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
nl: Het printertype dat is geselecteerd bij het genereren van G-Code komt niet overeen met de momenteel geselecteerde printer. Het wordt aanbevolen om hetzelfde printertype te gebruiken voor het slicen.

en: The printer will automatically read the calibration results.
nl: De printer leest automatisch de kalibratieresultaten af.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
nl: De afdruksnelheid in geëxporteerde gcode wordt vertraagd als de geschatte laagtijd korter is dan deze waarde, om een betere koeling voor deze lagen te krijgen.

en: The project is no longer available.
nl: Het object is niet meer beschikbaar.

en: The provided file name is not valid.
nl: De opgegeven bestandsnaam is ongeldig.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
nl: De aanbevolen minimumtemperatuur kan niet hoger zijn dan de aanbevolen maximumtemperatuur.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
nl: De aanbevolen minimumtemperatuur is lager dan 190 graden of de aanbevolen maximumtemperatuur is hoger dan 300 graden.

en: The rough surface of PLA Glow can accelerate wear on the AMS system, particularly on the internal components of the AMS Lite.
nl: Het ruwe oppervlak van PLA Glow kan de slijtage van het AMS-systeem versnellen, vooral op de interne onderdelen van het AMS Lite.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
nl: De scarf strekt zich uit over de hele lengte van de muur.

en: The selected file
nl: Het geselecteerde bestand

en: The selected file contains no geometry.
nl: Het gekozen bestand bevat geen geometrische data.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
nl: Het geselecteerde bestand bevat verschillende onsamenhangende gebieden. Dit is niet toegestaan.

en: The selected material only supports the current fan mode, and it can't be changed during printing.
nl: Het geselecteerde materiaal ondersteunt alleen de huidige waaiermodus en kan niet worden gewijzigd tijdens het afdrukken.

en: The selected object couldn't be split.
nl: Het geselecteerde object kan niet opgesplitst worden.

en: The selected preset is null!
nl: De geselecteerde preset is nul!

en: The selected preset: %s is not found.
nl: De geselecteerde preset: %s is niet gevonden.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
nl: De geselecteerde printer (%s) is niet compatibel met het gekozen printerprofiel in de snijmachine (%s).

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
nl: De geselecteerde printer (%s) is niet compatibel met de printbestandsconfiguratie (%s). Pas de printervoorkeuze aan op de voorwerkpagina of kies een compatibele printer op deze pagina.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
nl: De geselecteerde printer is niet compatibel met de gekozen printervoorinstellingen.

en: The selected printer is not connect box, please check.
nl: De geselecteerde printer is niet verbonden met de BOX, controleer dit.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
nl: De server kan niet reageren. Klik op de onderstaande link om de serverstatus te controleren.

en: The size of nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
nl: De grootte van het nozzle type in de voorinstelling komt niet overeen met het in het geheugen opgeslagen nozzle. Heeft u onlangs uw nozzle vervangen?

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
nl: De grootte van het printbestand is te groot. Pas de bestandsgrootte aan en probeer het opnieuw.

en: The smaller the number, the longer the speed transition path. 0 means not apply.
nl: Hoe kleiner het getal, hoe langer het snelheidsovergangstraject. 0 betekent niet van toepassing.

en: The software does not support using different diameter of nozzles for one print.
    If the left and right nozzles are inconsistent, we can only proceed with single-head printing.
    Please confirm which nozzle you would like to use for this project.
nl: De software ondersteunt het gebruik van verschillende nozzle diameters voor één print niet.
    Als de linker- en rechter nozzle niet overeenkomen, kunnen we alleen printen met één kop.
    Bevestig alstublieft welke nozzle u wilt gebruiken voor dit project.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
nl: De spiraalvaasmodus werkt niet wanneer een object meer dan één materiaal bevat.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
nl: Het begin- en eindpunt zijn van het maaigebied tot de vuilnisbak.

en: The start position to print each part of outer wall
nl: De startpositie voor het afdrukken van elk deel van de buitenmuur

en: The start, end or step is not valid value.
nl: Het begin, einde of stap is geen geldige waarde.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
nl: Het geleverde bestand kon niet worden gelezen omdat het leeg is

en: The system preset does not allow creation. 
    Please re-enter the printer model or nozzle diameter.
nl: De systeemvoorinstelling staat het maken niet toe. 
    Voer het printermodel of de diameter van de nozzle opnieuw in.

en: The target object contains only one part and can not be split.
nl: Het doelobject bevat slechts één deel en kan niet worden gesplitst.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
nl: Het type van het laatste solide object onderdeel kan niet worden veranderd.

en: The uploads are still ongoing
nl: De uploads zijn nog steeds bezig

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
nl: The vendor can not be a number; please re-enter.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
nl: Het volume materiaal om de extruder op de toren voor te bereiden.

en: The volume of the object is zero
nl: Het volume van het object is 0

en: The wall of prime tower will fillet
nl: De muur van prime toren zal filet

en: The wall of prime tower will skip the start points of wipe path
nl: De muur van prime tower slaat de startpunten van wipe path over

en: The width of the interlocking structure beams.
nl: De breedte van de in elkaar grijpende structuurbalken.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
nl: De breedte waarbinnen je moet jitteren. Het is omgekeerd om onder de breedte van de buitenmuurlijn te zijn

en: The wipe speed is determined by speed of current extrusion role. e.g if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
nl: De veegsnelheid wordt bepaald door de snelheid van de huidige extrusierol. Als bijvoorbeeld onmiddellijk na een extrusie van de buitenwand een veegactie wordt uitgevoerd, wordt de snelheid van de extrusie van de buitenwand gebruikt voor de veegactie.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
nl: De veegsnelheid wordt bepaald door de snelheidsinstelling die in deze configuratie is opgegeven.Als de waarde wordt uitgedrukt als percentage (bijv. 80%), wordt deze berekend op basis van de bovenstaande instelling van de rijsnelheid.De standaardwaarde voor deze parameter is 80%.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
nl: De afveegtoren kan worden gebruikt om de resten op de nozzle op te ruimen en de kamerdruk in de nozzle te stabiliseren, om defecten bij het afdrukken van voorwerpen te voorkomen.

en: The z gap between the bottom support interface and object
nl: De z-opening tussen de onderste ondersteuningsinterface en het object

en: The z gap between the top support interface and object
nl: De z-spleet tussen de bovenste ondersteuningsinterface en het object

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
nl: Er zijn geen compatibele filamenten en er wordt geen synchronisatie uitgevoerd.

en: There are no filaments on the printer. Please load the filaments on the printer first.
nl: Er zitten geen filamenten in de printer. Laad eerst de filamenten in de printer.

en: There are no tasks to be sent!
nl: Er hoeven geen taken te worden verzonden!

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
nl: Er staan enkele onbekende filamenten in de AMS mappings. Controleer of dit de vereiste filamenten zijn. Als ze in orde zijn, drukt u op "Bevestigen" om te beginnen met printen.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset.
    Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
nl: Er zijn enkele onbekende of niet-compatibele filamenten toegewezen aan generieke voorinstellingen.
    Werk QIDI Studio bij of start QIDI Studio opnieuw op om te controleren of er een update is voor systeemvoorinstellingen.

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
nl: Er zijn drie kenmerkgebieden in dit model die in acht moeten worden genomen:
    1. In gebieden 1 en 3 van de afbeelding, wanneer de drukvooruitgangswaarde te klein is, zal materiaalstapeling optreden en zullen de eindpunten de bounding box overschrijden. Wanneer de drukvooruitgangswaarde te hoog is, kan er een tekort aan draad zijn en heeft het eindpunt de bounding box niet bereikt.
    2. In gebied 2 van de afbeelding, wanneer de drukvooruitgangswaarde te klein is, kan materiaalstapeling optreden, wat kan leiden tot overmatige overloop bij hoeken tijdens het daadwerkelijke afdrukken. Wanneer de drukwaarde te hoog is, kunnen er draden ontbreken. Bij het daadwerkelijke afdrukken kan dit ervoor zorgen dat hoeken afgerond worden en leiden tot ontbrekende draden.
    Sla ten slotte de waarde op met het beste oppervlakte-effect.

en: There are unset nozzle types. Please set the nozzle types of all extruders before synchronizing.
nl: Er zijn niet-ingestelde nozzle-typen. Stel de nozzle-typen van alle extruders in voordat u synchroniseert.

en: There are warnings after slicing models:
nl: Er zijn waarschuwingen na het slicen van modellen:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
nl: Er is al een eerder kalibratieresultaat met dezelfde naam: %s. Er wordt maar één resultaat met een naam opgeslagen. Weet je zeker dat je het vorige resultaat wilt overschrijven?

en: There is no device available to send printing.
nl: Er is geen apparaat beschikbaar om afdrukken naar toe te sturen.

en: There is no valid surface for text projection.
nl: Er is geen geldig oppervlak voor tekstprojectie.

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
nl: Er zijn veel onderdelen van de software die voortkomen uit bijdragen van de gemeenschap, dus we kunnen ze niet een voor een opnoemen. In plaats daarvan worden ze toegeschreven in de corresponderende codecommentaren.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
nl: Er kunnen escape-tekens staan in de aangepaste printerverkoper of het aangepaste printermodel. Verwijder ze en voer ze opnieuw in.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
nl: There may be disallowed characters in the vendor or serial input of the filament. Please delete and re-enter.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het verbinden met de printer. Probeer het opnieuw.

en: Thick bridges
nl: Dikke bruggen

en: Thickness
nl: Dikte

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
nl: Deze G-code wordt bij elke laagwissel ingevoegd voordat z-lift

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
nl: Deze G-code wordt gebruikt als code voor de pauzeafdruk. Gebruiker kan pauze G-code invoegen in gcode viewer

en: This G-code will be used as a custom code
nl: Deze G-code wordt gebruikt als een aangepaste code

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
nl: Dit OBJ-bestand kon niet worden gelezen omdat het leeg is.

en: This Printer has not connect the box, please check.
nl: Deze printer is niet verbonden met de BOX, controleer dit.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
nl: Deze actie zal een gesneden correspondentie verbreken.
    Daarna kan modelconsistentie niet meer gegarandeerd worden.
    
    Om solid parts of negatieve volumes te manipuleren, moet je eerst de snij-informatie ongeldig maken.

en: This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height.
nl: Deze hoeveelheid kan worden opgegeven in millimeters of als een percentage van de huidige laaghoogte.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
nl: Deze kalibratie ondersteunt de momenteel geselecteerde nozzle diameter niet

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Run a leveling check(about 10 seconds). Skip if surface is fine.
nl: Dit controleert de vlakheid van het warmtebed. Nivellering maakt de geëxtrudeerde hoogte uniform.
    *Automatische modus: Voer een nivelleringscontrole uit (ongeveer 10 seconden). Overslaan als het oppervlak in orde is.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
nl: Dit regelt het genereren van de rand aan de buiten- en/of binnenkant van modellen. Auto betekent dat de randbreedte automatisch wordt geanalyseerd en berekend.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
nl: Deze factor beïnvloedt de hoeveelheid materiaal voor de beginlaag

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
nl: Deze factor beïnvloedt de hoeveelheid materiaal voor de bovenste vaste vulling. Je kunt het iets verminderen om een glad oppervlak te krijgen.

en: This filament has high enough hardness (about 67D)  and is compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
nl: Dit filament heeft een voldoende hoge hardheid (ongeveer 67D) en is compatibel met de AMS. Er zijn verschillende vereisten om ermee te printen, en om een betere printkwaliteit te krijgen, verwijzen wij u naar deze wiki: TPU-afdrukgids.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: ASA Aero Printing Guide.
nl: Dit filament wordt meestal alleen gebruikt om modellen met een lage dichtheid te printen en er zijn enkele speciale parameters vereist. Voor een betere afdrukkwaliteit verwijzen wij u naar deze wiki: ASA Aero Printing Guide.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: Instructions for printing RC model with foaming PLA (PLA Aero).
nl: Dit filament wordt meestal alleen gebruikt om modellen met een lage dichtheid te printen en er zijn enkele speciale parameters vereist. Voor een betere afdrukkwaliteit verwijzen wij u naar deze wiki: Instructies voor het afdrukken van een RC-model met schuimend PLA (PLA Aero).

en: This filament is too soft and not compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
nl: Dit filament is te zacht en niet compatibel met de AMS. Er zijn verschillende vereisten om ermee te printen, en om een betere printkwaliteit te krijgen, verwijzen wij u naar deze wiki: TPU-afdrukgids.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
nl: Dit bestand bevat verschillende objecten die op verschillende hoogtes zijn geplaatst.
    In plaats van ze te beschouwen als meerdere objecten, moet 
    het bestand worden geladen als een enkel object met meerdere delen?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
nl: Deze gcode wordt ingevoegd wanneer de gloeidraad wordt gewisseld, inclusief T-commando om gereedschapswissel te activeren

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
nl: Dit gcodegedeelte wordt ingevoegd bij elke laagwissel na lift z

en: This is  the number of layers of top bottom penetration.
nl: Dit is het aantal lagen penetratie van boven naar beneden.

en: This is  the number of layers of top paint penetration.
nl: Dit is het aantal lagen van de bovenste verfdoordringing.

en: This is a non-water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. To get better printing quality, please refer to this wiki: Printing Tips for Support Filament and Support Function.
nl: Dit is een niet-wateroplosbaar steunfilament, en meestal is het alleen voor de ondersteuningsstructuur en niet voor het modellichaam. Voor een betere afdrukkwaliteit verwijzen wij u naar deze wiki: Afdruktips voor ondersteuningsfilament en ondersteuningsfunctie.

en: This is a water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. Printing this filament is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: PVA Printing Guide.
nl: Dit is een in water oplosbaar steunfilament, en meestal is het alleen voor de draagstructuur en niet voor het modellichaam. Er zijn verschillende vereisten om ermee te printen, en om een betere printkwaliteit te krijgen, verwijzen wij u naar deze wiki: PVA Printing Guide.

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
nl: Dit is geen algemeen gebruikt filament, noch een QIDI filament, en het varieert sterk van merk tot merk, dus het is sterk aan te raden om de verkoper om een geschikt profiel te vragen voordat je gaat printen en enkele parameters aan te passen op basis van de prestaties.

en: This is the newest version.
nl: Dit is de nieuwste versie.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
nl: Dit is het aantal vaste lagen van de onderkant inclusief de onderste oppervlaktelaag. Wanneer de door deze waarde berekende dikte dunner is dan de dikte van de onderste laag, worden de onderste lagen vergroot

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
nl: Dit is het aantal solide lagen van de bovenkant, inclusief de bovenste oppervlaktelaag. Wanneer de door deze waarde berekende dikte dunner is dan de dikte van de bovenste laag, worden de bovenste lagen vergroot

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
nl: Dit is de snelheid voor diverse overhanggraden. Overhanggraden worden uitgedrukt als een percentage van de laag breedte. 0 betekend dat er niet afgeremd wordt voor overhanggraden en dat dezelfde snelheid als voor wanden gebruikt wordt.

en: This is your first time printing tpu filaments with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
nl: Is dit de eerste keer dat je tpu filamenten print met de H2D machine?
    Wil je een korte instructievideo bekijken?

en: This is your first time slicing with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
nl: Dit is de eerste keer dat je snijdt met de H2D machine.
    Wil je een korte instructievideo bekijken?

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
nl: Dit machinetype kan alleen %d historische resultaten per nozzle bevatten.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
nl: Dit machinetype kan slechts %d historische resultaten per nozzle opslaan. Dit resultaat wordt niet opgeslagen.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
nl: Dit machinetype kan slechts 16 historische resultaten per spuitdop opslaan. U kunt de bestaande historische resultaten wissen en vervolgens de kalibratie starten. Of u kunt doorgaan met de kalibratie, maar u kunt geen nieuwe historische resultaten voor kalibratie aanmaken. 
    Wilt u toch doorgaan met de kalibratie?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
nl: Dit object wordt gebruikt om de nozzle te spoelen na een filamentwissel om filament te besparen en de printtijd te verkorten. De kleuren van de objecten worden hierdoor gemengd. Dit heeft geen effect, tenzij de prime tower is ingeschakeld.

en: This only takes effect during printing
nl: Dit is alleen van kracht tijdens het printen

en: This option determines how the bed temperature is set during slicing: based on the temperature of the first filament or the highest temperature of the printed filaments.
nl: Deze optie bepaalt hoe de bedtemperatuur wordt ingesteld tijdens het slicen: op basis van de temperatuur van het eerste filament of de hoogste temperatuur van de geprinte filamenten.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
nl: Deze optie is ingeschakeld als de machine het regelen van de kamertemperatuur ondersteunt

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
nl: Deze optie bepaalt de drempelhoek voor het toepassen van een voorwaardelijke scarf naad.
    Als de naadhoek binnen de perimeterlus groter is dan deze waarde (die de afwezigheid van scherpe hoeken aangeeft), wordt een scarf naad gebruikt. De standaardwaarde is 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
nl: Deze optie detecteert automatisch smalle interne solid infill gebieden. Indien ingeschakeld, wordt een concentrisch patroon gebruikt voor het gebied om het afdrukken te versnellen. Anders wordt standaard een rechtlijnig patroon gebruikt.

en: This parameter adds a slight displacement to each layer of infill to create a cross texture.
nl: Deze parameter voegt een lichte verplaatsing toe aan elke laag infill om een kruisstructuur te creëren.

en: This parameter adds a slight rotation to each layer of infill to create a cross texture.
nl: Deze parameter voegt een lichte rotatie toe aan elke laag infill om een kruisstructuur te creëren.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
nl: Dit printbed is vergrendeld,
    Het is niet mogelijk om automatisch te rangschikken op dit printbed.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
nl: Dit printbed is vergrendeld,
    Het is niet mogelijk om automatisch te orienteren op dit printbed.

en: This printer does not support printing all plates
nl: Deze printer biedt geen ondersteuning voor het afdrukken van alle platen

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
    *Automatic mode: Skip if the filament was calibrated recently.
nl: Dit proces bepaalt de dynamische stroomwaarden om de algehele afdrukkwaliteit te verbeteren.
    *Automatische modus: Overslaan als het filament onlangs is gekalibreerd.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
nl: Dit stelt de drempel voor kleine omtreklengte in. De standaarddrempel is 0 mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
nl: Deze instelling bepaald de afstand tussen naastliggende tree support knooppunten.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
nl: Deze instelling bepaalt de initiële diameter van support knooppunten.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
nl: Deze instelling bepaalt de maximale overhangende hoek die de takken van de boomondersteuning mogen maken. Als de hoek groter is, kunnen de takken meer horizontaal worden afgedrukt, waardoor ze verder kunnen reiken.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
nl: Deze instelling wordt in sommige gevallen alleen gebruikt voor het afstemmen van de modelgrootte met kleine waarden.
    Bijvoorbeeld als de modelgrootte kleine fouten bevat en assemblage moeilijk is.
    Gebruik voor het afstemmen op grote afmetingen de schaalfunctie van het model.
    
    De waarde wordt teruggezet op 0.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
nl: Deze instelling specificeert het aantal steunwanden in het bereik van [0,2]. 0 betekent automatisch.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
nl: Deze instelling geeft aan hoeveel volume filament er per seconde kan worden gesmolten en geëxtrudeerd. De afdruksnelheid wordt beperkt door de maximale volumetrische snelheid, in het geval van een te hoge en onredelijke snelheidsinstelling. Kan niet nul zijn

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
nl: Deze instelling beïnvloedt de snelheid van omtrekken met een straal &lt;= kleine omtrekdrempel (meestal gaten). Als het wordt uitgedrukt als percentage (bijvoorbeeld: 80%), wordt het berekend op de bovenstaande instelling voor de snelheid van de buitenmuur. Stel in op nul voor automatisch.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
nl: Deze software maakt gebruik van open source-componenten waarvan het auteursrecht en andere rechten eigendom zijn van hun respectievelijke eigenaren.

en: Threshold angle
nl: Drempel hoek

en: Thumbnail size
nl: Miniatuurgrootte

en: Tile Window to Left of Screen
nl: Tegelvenster links van scherm

en: Tile Window to Right of Screen
nl: Tegelvenster rechts van het scherm

en: Time
nl: Tijd

en: Time Estimation
nl: Geschatte duur

en: Time lapse G-code
nl: Time-lapse G-code

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
nl: Tijd om nieuw filament te laden wanneer van filament wordt gewisseld. Alleen voor statistieken

en: Time to switch extruder. For statistics only
nl: Tijd om van extruder te wisselen. Alleen voor statistieken

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
nl: Tijd om oud filament te ontladen wanneer het filament wordt gewisseld. Alleen voor statistieken

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
nl: Timelapse
    Wist je dat je bij elke afdruk een timelapse-video kunt genereren?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
nl: Timelapse wordt niet ondersteund omdat Afdruksequentie is ingesteld op "Per object".

en: Timeout, please try again.
nl: Time-out: probeer het opnieuw.

en: Tip: Calibrating foam filaments(%s) in X series printers may not get accurate results
    because their dynamic response is much different from that of ordinary filaments, and there is a high risk of oozing when printing calibration lines.
nl: Tip: Schuimfilamenten kalibreren%s ) in X-serie printers leveren mogelijk geen nauwkeurige resultaten op omdat hun dynamische respons sterk verschilt van die van gewone filamenten en er een groot risico is op lekkage bij het afdrukken van kalibratielijnen.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may have a high probability of failure.
    If it fails, it is recommended to use manual calibration.
nl: Tip: Het gebruik van een nozzle van %.1fmm voor automatische dynamische stroomkalibratie kan een grote kans op falen hebben.
    Als dit niet lukt, wordt aanbevolen om handmatige kalibratie te gebruiken.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may not get accurate calibration results.
    It is recommended to use manual calibration.
nl: Tip: Het gebruik van een nozzle van %.1fmm voor automatische dynamische stroomkalibratie levert mogelijk geen nauwkeurige kalibratieresultaten op.
    Het wordt aanbevolen om handmatige kalibratie te gebruiken.

en: Tip: When using the A1/A1 mini printer, we do not recommend calibrating foam filaments(%s),
    as the results may be unstable and affect print quality.
nl: Tip: Bij gebruik van de A1/A1 miniprinter raden we af om schuimfilamenten te kalibreren (%s),
    omdat de resultaten onstabiel kunnen zijn en de afdrukkwaliteit kunnen beïnvloeden.

en: Tip:If you want to place svg file on another part surface,you should select part first, and then drag svg file to the part surface.
nl: Tip: Als u een svg-bestand op een ander onderdeeloppervlak wilt plaatsen, moet u eerst het onderdeel selecteren en vervolgens het svg-bestand naar het onderdeeloppervlak slepen.

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
nl: Tips voor kalibratiemateriaal: 
    - Materialen die dezelfde warmbedtemperatuur kunnen delen
    - Verschillende filamentmerken en -families (Merk = QIDI, Familie = Basis, Mat)

en: Tips: If you changed your nozzle of your printer lately, Please go to 'Device -> Printer parts' to change your nozzle setting.
nl: Tips: Als je de nozzle van je printer onlangs hebt gewijzigd, ga dan naar 'Apparaat -> Printeronderdelen' om de instelling van de nozzle te wijzigen.

en: Tips: You can drag the filaments to reassign them to different nozzles.
nl: Tips: Je kunt de filamenten verslepen om ze aan verschillende nozzles toe te wijzen.

en: Title
nl: Titel

en: To Volumetric Speed
nl: Naar volumetrische snelheid

en: To get better transparent or translucent results with the corresponding filament, please refer to this wiki: Printing tips for transparent PETG.
nl: Om betere transparante of doorschijnende resultaten te krijgen met het bijbehorende filament, verwijzen wij u naar deze wiki: Printtips voor transparant PETG.

en: To k Value
nl: Naar k Waarde

en: To make the prints get higher gloss, please dry the filament before use, and set the outer wall speed to be 40 to 60 mm/s when slicing.
nl: Om de prints een hogere glans te geven, droogt u het filament voor gebruik en stelt u de snelheid van de buitenwand in op 40 tot 60 mm/s bij het slicen.

en: To objects
nl: Naar objecten

en: To parts
nl: Naar onderdelen

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Therefore, the ramming time must be greater than the cooldown time. 0 means disabled.
nl: Om doorsijpelen te voorkomen, wordt de temperatuur van de nozzle afgekoeld tijdens het rammen. Daarom moet de rammingtijd groter zijn dan de afkoeltijd. 0 betekent uitgeschakeld.

en: To prevent oozing, the nozzle will perform a reverse travel movement for a certain period after the ramming is complete. The setting define the travel time.
nl: Om doorsijpelen te voorkomen, zal de nozzle na het rammen gedurende een bepaalde tijd een omgekeerde beweging uitvoeren. De instelling bepaalt de rijtijd.

en: To repair the model, please use a third-party tool before importing it into QIDI Studio, such as
nl: Om het model te repareren, gebruikt u een hulpmiddel van derden voordat u het importeert in QIDI Studio, zoals

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
nl: Om de snede correspondentie op te slaan, kunt u alle connectors van alle gerelateerde objecten verwijderen.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
nl: Om een aangepast CA-bestand te gebruiken, importeert u uw CA-bestand in Certificate Store / Keychain.

en: Toggle Wireframe
nl: Schakel Wireframe in of uit

en: Toggle non-manifold edges
nl: Randen van niet-spruitstukken in- en uitschakelen

en: Tolerance
nl: Tolerantie

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
nl: Een te grote olifantenvoetcompensatie is een probleem.
    Controleer bij zeer ernstige olifantsvoeteffecten andere instellingen.
    De bedtemperatuur kan bijvoorbeeld te hoog zijn.
    
    De waarde wordt dan op 0 gezet.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
nl: Laaghoogte is te groot
    Terugzetten naar 0.2mm

en: Too large line width
nl: Te groote lijnbreedte

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
nl: Te kleine strijkafstand.
    Terugzetten naar 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
nl: Laaghoogte is te klein
    Terugzetten naar 0.2mm

en: Too small line width
nl: Te kleine lijnbreedte

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
nl: Te kleine maximale volumetrische snelheid.
    Terugzetten naar 0,5

en: Tool
nl: Hulpmiddel

en: Tool Move
nl: Verplaatsen van gereedschap

en: Tool Rotate
nl: Gereedschap roteren

en: Tool Volume
nl: Gereedschapsvolume

en: Tool type
nl: Gereedschap type

en: Tool-Lay on Face
nl: Gereedschap op zijde plaatsen

en: Tool-Move
nl: Gereedschap verplaatsen

en: Tool-Rotate
nl: Gereedschap-roteren

en: Tool-Scale
nl: Gereedschapsschaal

en: Toolbar
nl: Gereedschapsbalk

en: Top
nl: Bovenste

en: Top View
nl: Bovenaanzicht

en: Top Z distance
nl: Top Z afstand

en: Top area threshold
nl: Bovenste gebiedsdrempel

en: Top interface layers
nl: Bovenste interface lagen

en: Top interface spacing
nl: Bovenste interface-afstand

en: Top paint penetration layers
nl: Bovenste verfdoorlatende lagen

en: Top shell layers
nl: Aantal lagen bovenkant

en: Top shell thickness
nl: Dikte bovenkant

en: Top solid layers
nl: Aantal bovenste solide lagen

en: Top surface
nl: Bovenvlak

en: Top surface flow ratio
nl: Flowratio bovenoppervlak

en: Top surface pattern
nl: Patroon bovenvlak

en: Top surfaces
nl: Bovenste oppervlakken

en: Top/bottom shells
nl: Boven-/onderlagen

en: Topmost surface
nl: Bovenste oppervlak

en: Total
nl: Totaal

en: Total Estimation
nl: Totale schatting

en: Total Filament
nl: Totaal filament

en: Total Volume:
nl: Totaal Volume:

en: Total cost
nl: Totale kosten

en: Total time
nl: Totale tijd

en: Tower
nl: Toren

en: Traditional
nl: Traditioneel

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
nl: Breng de geselecteerde opties over naar de nieuwe geselecteerde voorinstelling
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
nl: Breng de geselecteerde opties over naar de nieuwe geselecteerde voorinstelling

en: Translate
nl: Vertalen

en: Translate(Relative)
nl: Vertalen(Relatief)

en: Translation/Zoom
nl: Vertaling/Zoom

en: Travel
nl: Verplaatsen

en: Travel distance threshold
nl: Drempel voor verplaatsingsafstand

en: Travel speed
nl: Verplaatsing-sneleheid

en: Travel time after ramming
nl: Reistijd na rammen

en: Tree Organic
nl: Boom organisch

en: Tri-hexagon
nl: Driehoek

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Triangles
nl: Driehoeken

en: Triangles: %1%
nl: Driehoeken: %1%

en: Triangular facet
nl: Driehoekig facet

en: Try the following methods to update the connection parameters and reconnect to the printer.
nl: Probeer de volgende methoden om de verbindingsparameters bij te werken en opnieuw verbinding te maken met de printer.

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
nl: Kan niet kalibreren: misschien omdat het bereik van de ingestelde kalibratiewaarde te groot is, of omdat de stap te klein is

en: Unable to load shaders:
    %s
nl: Kan shaders niet laden:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. You may fix the meshes and try again.
nl: Booleaanse bewerking kan niet worden uitgevoerd op modelnetten. U kunt de mazen repareren en het opnieuw proberen.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
nl: Kan geen booleaanse bewerking uitvoeren op geselecteerde onderdelen

en: Unable to reload:
nl: Kan niet herladen:

en: Unable to replace with more than one volume
nl: Kan niet worden vervangen door meer dan één volume

en: Undef
nl: Niet gedefinieerd

en: Undefine
nl: Ongedefinieerd

en: Undefined
nl: Niet gedefinieerd

en: Undefined fill type
nl: Ongedefinieerd vultype

en: Undefined stroke type
nl: Ongedefinieerd lijntype

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undo integration failed.
nl: Het ongedaan maken van de integratie is mislukt.

en: Undo integration was successful.
nl: Het ongedaan maken van de integratie is gelukt.

en: Union
nl: Unie

en: Units
nl: Eenheden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Error.
nl: Onbekende fout.

en: Unknown Failure
nl: Onbekende fout

en: Unknown error occured
nl: Onbekende fout opgetreden

en: Unknown error when export G-code.
nl: Onbekende fout tijdens het exporteren van de G-code

en: Unknown error.
nl: Onbekende fout.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
nl: Onbekend bestandsformaat: het invoerbestand moet de extensie.3mf of .zip.amf hebben.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
nl: Onbekend bestandsformaat. Invoerbestand moet .stl, .obj, .amf(.xml) extensie hebben.

en: Unknown filename
nl: Onbekende bestandsnaam

en: Unload
nl: Lossen

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Unmapped
nl: Niet in kaart gebracht

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
nl: Onafdrukbaar gebied in XY-vlak. Printers uit de X1-serie gebruiken bijvoorbeeld de linkervoorhoek om filament af te slicen tijdens het verwisselen van filament. Het gebied wordt uitgedrukt als polygoon door punten in het volgende formaat: „xxY, xxY,...”

en: Unprintable filament type
nl: Type filament dat niet kan worden afgedrukt

en: Unretract
nl: Intrekken

en: Unsaved Changes
nl: Niet opgeslagen wijzigingen

en: Unseal Fan speed
nl: Ventilatorsnelheid bij ontgrendeling

en: Unsupported OpenGL version
nl: Versie van OpenGL wordt niet ondersteund

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Update
nl: Updaten

en: Update failed.
nl: Updaten mislukt.

en: Update firmware
nl: Firmware bijwerken

en: Update remaining capacity
nl: Resterende capaciteit bijwerken

en: Update successful.
nl: Update gelukt.

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
nl: Update je QIDI Studio om alle functionaliteit in het 3mf-bestand in te schakelen.

en: Updating
nl: Bijwerken…

en: Updating failed
nl: Bijwerken mislukt

en: Updating successful
nl: Update geslaagd

en: Upgrading
nl: Upgraden

en: Upload
nl: Uploaden

en: Upload Models
nl: Modellen uploaden

en: Upload Pictures
nl: Foto's uploaden

en: Upload failed
nl: Uploaden mislukt

en: Upload file timeout, please check if the firmware version supports it.
nl: Time-out voor uploadbestand: controleer of de firmwareversie dit ondersteunt.

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
nl: De bestandsnaam van de upload eindigt niet op "%s". Wilt u doorgaan?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
nl: Uploaden niet ingeschakeld op FlashAir-kaart.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
nl: Er is een time-out opgetreden voor de uploadtaak. Controleer de netwerkstatus en probeer het opnieuw.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
nl: Uploaden naar Printer Host met de volgende bestandsnaam:

en: Uploading
nl: Uploaden

en: Uploading 3mf
nl: 3mf bestand uploaden

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you can click it to modify
nl: Bovenste helft:  Origineel
    Onderste helft:  Draad in AMS
    En je kunt erop klikken om te wijzigen

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you cannot click it to modify
nl: Bovenste helft:  Origineel
    Onderste helft:  Draad in AMS
    En je kunt er niet op klikken om te wijzigen

en: Upper half area:  Original
    Lower half area: The filament from original project will be used when unmapped.
    And you can click it to modify
nl: Bovenste helft:  Origineel
    Gebied onderste helft: De gloeidraad van het originele project wordt gebruikt wanneer deze niet in kaart wordt gebracht.
    En u kunt erop klikken om te wijzigen

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
nl: Gebruik „Even-Oneven” voor 3DLabPrint-vliegtuigmodellen. Gebruik „Gaten sluiten” om alle gaten in het model te sluiten.

en: Use AMS
nl: Gebruik AMS

en: Use External Spool
nl: Externe spoel gebruiken

en: Use Modified Value
nl: Gebruik aangepaste waarde

en: Use Modified Value of Filament Preset
nl: Gewijzigde waarde van vooringestelde gloeidraad gebruiken

en: Use Modified Value of Printer Preset
nl: Gewijzigde waarde van printervoorkeur gebruiken

en: Use Modified Value of Process Preset
nl: Gewijzigde waarde van procesvoorkeur gebruiken

en: Use Orthogonal View
nl: Orthogonale weergave gebruiken

en: Use Perspective View
nl: Perspectiefweergave gebruiken

en: Use beam interlocking
nl: Gebruik balkvergrendeling

en: Use firmware retraction
nl: Gebruik firmware retractie

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
nl: Gebruik indien nodig schuine strepen (/) als scheidingsteken voor mappen.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
nl: Gebruik slechts één wand op een vlak bovenvlak om meer ruimte te geven aan het bovenste invulpatroon. Kan worden toegepast op het bovenste oppervlak of op alle bovenste oppervlakken

en: Use only one wall on the first layer of model
nl: Gebruik slechts één wand op de eerste laag van het model

en: Use relative E distances
nl: Relatieve E-afstanden gebruiken

en: Use scarf joint for inner walls as well.
nl: Gebruik ook een scarf naad voor binnenmuren.

en: Use surface
nl: Ondergrond gebruiken

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
nl: Gebruik deze instelling om het support patroon op het horizontale vlak te roteren.

en: Used Filament (g)
nl: Verbruikt filament (g)

en: Used Filament (m)
nl: Verbruikt filament (m)

en: Used Filament (mm³)
nl: Verbruikt filament (mm³)

en: Used Materials
nl: Verbruikte materialen

en: Used filament
nl: Verbruikt filament

en: User
nl: Gebruiker

en: User Customized Offset
nl: Door gebruiker aangepaste offset

en: User Experience
nl: Gebruikerservaring

en: User Preset
nl: Gebruikersvoorinstelling

en: User can self-define the project file name when export
nl: Gebruiker kan zelf de projectbestandsnaam definiëren tijdens het exporteren

en: User cancels task.
nl: Gebruiker annuleert taak.

en: User logged out
nl: Gebruiker is uitgelogd

en: User presets
nl: Gebruikersvoorinstellingen

en: User sync
nl: Gebruikerssynchronisatie

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
nl: Ingestelde preset vullingsset van de gebruiker.
    Kan worden gedeeld met anderen.

en: Using filaments with significantly different temperatures may cause:
    • Extruder clogging
    • Nozzle damage
    • Layer adhesion issues
    
    Continue with enabling this feature?
nl: Het gebruik van filamenten met sterk verschillende temperaturen kan leiden tot:
    - Verstopping van de extruder
    - Beschadiging van nozzles
    - Problemen met de hechting van lagen
    
    Doorgaan met het inschakelen van deze functie?

en: VFA test
nl: VFA-test

en: Value %s is out of range, continue?
nl: De %s waarde is buiten het bereik, doorgaan?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
nl: Waarde %s is buiten bereik. Het geldige bereik is van %d tot %d.

en: Value is out of range.
nl: Waarde is buiten het bereik.

en: Value range
nl: Waarde bereik

en: Value step
nl: Waarde stap

en: Variable layer height
nl: Variabele laaghoogte

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
nl: Variabele laaghoogte wordt niet ondersteund met organische steunen.

en: Vendor
nl: Leverancier

en: Vendor is not found, please reselect.
nl: Verkoper is niet gevonden; selecteer opnieuw.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
nl: Vendor is not selected; please reselect vendor.

en: Vendor of filament. For show only
nl: Verkoper van filament. Alleen voor show

[ctx: Verb]
en: Scale all
nl: Alle schalen

en: Verification failed.
nl: Verificatie mislukt.

en: Version
nl: Versie

en: Version:
nl: Versie

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Vertical shell speed
nl: Verticale schaalsnelheid

en: Vertical slider - Move active thumb Down
nl: Verticale schuifregelaar - Actieve thumb omlaag bewegen

en: Vertical slider - Move active thumb Up
nl: Verticale schuifregelaar - Actieve thumb omhoog bewegen

en: Vibration compensation
nl: Trillingscompensatie

en: Video Stopped.
nl: Video gestopt.

en: Video tutorial
nl: Instructie video

en: View
nl: Weergave

en: View Liveview
nl: Bekijk Liveview

en: View Wiki for more information
nl: Bekijk Wiki voor meer informatie

en: View all Daily tips
nl: Bekijk alle dagelijkse tips

en: View all object's settings
nl: Alle instellingen van het object weergeven

en: View control settings
nl: Besturing instellingen weergeven

en: View: keep horizontal
nl: Weergave: horizontaal houden

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
nl: Voor deze taak zijn Virtual Camera Tools vereist!
    Wil je ze installeren?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
nl: Initialisatie virtuele camera mislukt (%s)!

en: Volume Operations
nl: Volumebewerkingen

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
nl: Volume van de nozzle tussen de filamentsnijder en het uiteinde van de nozzle

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
nl: Volumestroom (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
nl: Volumetrische snelheidsbeperking

en: WARNING:
nl: WAARSCHUWING:

en: WET
nl: NAT

en: Wait
nl: Wacht

en: Wall distribution count
nl: Aantal wandverdelingen

en: Wall generator
nl: Wandgenerator

en: Wall loops
nl: Wanden

en: Wall transition length
nl: Lengte wandovergang

en: Wall transitioning filter margin
nl: Marge van het filter voor wandovergang

en: Wall transitioning threshold angle
nl: Drempelhoek voor wandovergang

en: Walls
nl: Wanden

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
nl: Waarschuwing: Alle driehoekige gebieden zijn te klein; De huidige functie werkt niet.

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
nl: Waarschuwing: Het randtype is niet ingesteld op "geverfd", dus de olifantenoren zullen niet in werking treden!

en: Warning:create text fail.
nl: Waarschuwing: Het maken van tekst is mislukt.

en: Warning:please select Plane's feature.
nl: Waarschuwing: selecteer de functie van Plane.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
nl: Waarschuwing: selecteer de functie Punt of Cirkel.

en: Warning:please select two different mesh.
nl: Waarschuwing: selecteer twee verschillende mazen.

en: Warning:text normal has been reset.
nl: Waarschuwing: Tekst normaal is gereset.

en: Warning:text normal is error.
nl: Waarschuwing: Tekst normaal is fout.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
nl: We vragen uw hulp om ieders printer te verbeteren

en: We could create the filament presets for your following printer:
nl: We kunnen de filament presets maken voor uw volgende printer:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
nl: We hebben de beste Flow Dynamics kalibratiefactor gevonden

en: We found the best flow ratio for you
nl: We hebben de beste stroomverhouding voor je gevonden

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
nl: We hebben overeenkomstige waarden voor onze officiële verbruiksartikelen in de software geconfigureerd. Wanneer u de volgende situaties hebt, moet u de maximale volumetrische snelheid kalibreren:
    1. Gebruik verschillende merken filamenten;
    2. Vervang de spuitmonden door verschillende materialen en diameters;
    3. U hebt de afdruktemperatuur gewijzigd;
    4. Tijdens het afdrukproces werd ontdekt dat er draden ontbraken, er onvoldoende extrusie was of de vulling kapot was;
    Voordat u de kalibratie uitvoert, moet u de printer selecteren die u gebruikt, de verbruiksartikelen die gekalibreerd moeten worden en het proces. U kunt ze rechtstreeks selecteren in de linkerbovenhoek van de huidige pagina.

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
nl: We hebben 3 kalibratiemodi geleverd. Klik op de onderstaande knop om de bijbehorende kalibratiepagina te openen.
    Voor de kalibratie moet u de printer selecteren die u gebruikt, de verbruiksartikelen die gekalibreerd moeten worden en het proces. U kunt ze rechtstreeks selecteren in de linkerbovenhoek van de huidige pagina.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
nl: We hebben nu de automatische kalibratie voor verschillende filamenten toegevoegd. Deze is volledig geautomatiseerd en het resultaat wordt opgeslagen in de printer voor toekomstig gebruik. Je hoeft de kalibratie alleen uit te voeren in de volgende beperkte gevallen:
    1. Als je een nieuw filament van een ander merk/model introduceert of als het filament vochtig is;
    2. Als de nozzle versleten is of vervangen is door een nieuwe;
    3. Als de maximale volumetrische snelheid of printtemperatuur is gewijzigd in de filamentinstelling.

en: We will slice according to this grouping method:
nl: We zullen segmenteren volgens deze groeperingsmethode:

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
nl: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more printers; please go to printer selection

en: What data would be collected?
nl: Welke gegevens worden verzameld?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
nl: Wat is Max Volumetric Speed ​​Calibration?

en: What is Pressure Advance Calibration ?
nl: Wat is drukvoorschotkalibratie?

en: What kind of gcode the printer is compatible with
nl: Met wat voor soort gcode de printer compatibel is

en: When changing the extruder, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original extruder. This helps minimize nozzle oozing.
nl: Als u de extruder verwisselt, is het aan te raden om een bepaalde lengte filament van de oorspronkelijke extruder te extruderen. Dit helpt het lekken van de nozzle te minimaliseren.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
nl: Wanneer heb je een Flow Dynamics-kalibratie nodig?

en: When do you need Flowrate Calibration
nl: Wanneer heeft u een debietkalibratie nodig?

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
nl: When spiral vase mode is enabled, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
nl: Bij het laden van nieuw filament zal de informatie niet automatisch ingelezen worden door de AMS, de informatie kan door uzelf worden ingegeven.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
nl: Wanneer moet u printen met de printerdeur open?
    Wist je dat het openen van de printerdeur de kans op verstopping van de extruder/hotend kan verminderen bij het printen van filament met een lagere temperatuur en een hogere omgevingstemperatuur? Er staat meer informatie hierover in de Wiki.

en: When printing this filament, there's a risk of nozzle clogging, oozing, warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
nl: Bij het printen van dit filament bestaat het risico dat de nozzle verstopt raakt, sijpelt, kromtrekt en de hechting van de laag laag heeft. Voor betere resultaten verwijzen wij u naar deze wiki: Afdruktips voor hoge temperaturen / Technische materialen.

en: When printing this filament, there's a risk of warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
nl: Bij het printen van dit filament is er een risico op warping en een lage hechtingssterkte. Voor betere resultaten verwijzen wij u naar deze wiki: Afdruktips voor hoge temperaturen / Technische materialen.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
nl: Bij het opnemen van timelapse zonder toolhead is het aan te raden om een „Timelapse Wipe Tower” toe te voegen 
    door met de rechtermuisknop op de lege positie van de printplaat te klikken en „Add Primitive” ->"Timelapse Wipe Tower” te kiezen.

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
nl: Wanneer de dichtheid van de schaarse invulling laag is, heeft de interne vaste invulling of interne brug mogelijk geen anker aan het einde van de regels. Dit veroorzaakt vallen en verminderde kwaliteit bij het afdrukken van interne vaste invulling. Als deze functie is ingeschakeld, worden luspaden toegevoegd aan de schaarse vulling van de onderste lagen om een specifieke dikte te bereiken, zodat interne bruggen beter kunnen worden verankerd. 0 schakelt deze functie uit.

en: When the current filament runs out, the printer will use identical filament to continue printing.
    *Identical filament: same brand, type and color.
nl: Als het huidige filament op is, gebruikt de printer identiek filament om verder te gaan met printen.
    *Identiek filament: hetzelfde merk, type en kleur.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
nl: Als het huidige materiaal op is, gaat de printer verder met afdrukken in de volgende volgorde.

en: When the current material runs out, the printer would use identical filament to continue printing.
nl: Wanneer het huidige materiaal op is, gebruikt de printer identiek filament om door te gaan met printen.

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
nl: Wanneer moet de maximale volumetrische snelheid worden gekalibreerd?

en: When to Calibrate Pressure in Advance
nl: Wanneer u de druk vooraf moet kalibreren

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
nl: Wanneer moet u overgangen maken tussen even en oneven aantallen muren? Een wigvorm met een hoek groter dan deze instelling heeft geen overgangen en er worden in het midden geen muren afgedrukt om de resterende ruimte te vullen. Als u deze instelling verlaagt, worden het aantal en de lengte van deze middenwanden beperkt, maar kunnen er openingen ontstaan of overextruderen

en: When to use Flow Rate Calibration
nl: Wanneer moet u Flow Rate kalibratie gebruiken

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
nl: Bij de overgang tussen verschillende aantallen wanden naarmate het werkstuk dunner wordt, wordt een bepaalde hoeveelheid ruimte toegewezen om de wandsegmenten te splitsen of samen te voegen. Dit wordt uitgedrukt als een percentage van de nozzle diameter.

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
nl: Bij gebruik van officiële filamenten worden de standaardwaarden van de software verkregen via onze tests. Deze presteren doorgaans goed in de overgrote meerderheid van de afdruksituaties.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
nl: Bij gebruik van ondersteuningsmateriaal voor de ondersteuningsinterface raden we de volgende instellingen aan:
    0 bovenste z-afstand, 0 interfaceafstand, verweven rechtlijnig patroon en schakel onafhankelijke ondersteuningslaaghoogte uit

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
nl: Wanneer u maximale volumetrische snelheidskalibratie nodig hebt

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
nl: Als u de kamertemperatuur instelt op minder dan 40℃, wordt de kamertemperatuurregeling niet geactiveerd en wordt de kamertemperatuur automatisch ingesteld op 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
nl: Telkens wanneer de nozzle teruggetrokken wordt, wordt deze een beetje opgetild om speling te creëren tussen de nozzle en de afdruk. Dit voorkomt dat de nozzle tijdens het rijden de print raakt. Als je een spiraallijn gebruikt om z op te tillen, kun je slierten voorkomen.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
nl: Waar vind je het IP-adres en de toegangscode van je printer?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
nl: Dit geeft aan of de machine de stille modus ondersteunt waarin de machine een lagere versnelling gebruikt om te printen

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
nl: Tijdens het afdrukken met Object kan de extruder tegen de rok botsen.
    Zet de roklaag dus terug op 1 om dat te voorkomen.

en: Why this grouping
nl: Waarom deze groepering

en: Width
nl: Breedte

en: Width of SVG.
nl: Breedte van SVG

en: Width of prime tower
nl: Breedte van prime toren

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
nl: Breedte van de muur die dunne delen (volgens de minimale functiegrootte) van het model zal vervangen. Als de minimale wandbreedte dunner is dan de dikte van het element, wordt de muur net zo dik als het object zelf. Dit wordt uitgedrukt als een percentage ten opzichte van de diameter van de nozzle

en: Width:
nl: Breedte:

en: Window
nl: Venster

en: Wipe
nl: Vegen

en: Wipe Distance
nl: Veeg afstand

en: Wipe options
nl: Veeg opties

en: Wipe speed
nl: Veegsnelheid

en: Wipe while retracting
nl: Vegen tijdens intrekken (retracting)

en: With this option enabled, you can print materials with a large temperature difference together.
nl: Met deze optie ingeschakeld kun je materialen met een groot temperatuurverschil samen afdrukken.

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
nl: Als deze optie is ingeschakeld, kunt u updates van de bètaversie ontvangen.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
nl: Met deze optie ingeschakeld kun je een taak naar meerdere apparaten tegelijk sturen en meerdere apparaten beheren.

en: Within the same extruder, the name '%s' must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are identical. Please choose a different name.
nl: Binnen dezelfde extruder moet de naam '%s' uniek zijn als het filamenttype, de diameter van de nozzle en de nozzle flow identiek zijn. Kies een andere naam.

en: Within the same extruder, the name(%s) must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are the same.
    Are you sure you want to override the historical result?
nl: Binnen dezelfde extruder moet de naam (%s) uniek zijn wanneer het filamenttype, de diameter van de nozzle en de nozzle stroom hetzelfde zijn.
    Weet u zeker dat u het historische resultaat wilt overschrijven?

en: World coordinates
nl: Wereld coördinaten

en: Would you like to log in this printer with current account?
nl: Wil je met het huidige account inloggen op de printer?

en: Would you like to log out the printer?
nl: Wil je uitloggen van de printer?

en: Wrong password
nl: Verkeerd wachtwoord.

en: X-Y contour compensation
nl: X-Y contourcompensatie

en: X-Y hole compensation
nl: X-Y-gaten compensatie

en: XY separation between an object and its support
nl: XY-afstand tussen een object en zijn steun

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
nl: XY-scheiding tussen een object en zijn ondersteuning op de eerste laag.

en: Year
nl: Jaar

en: Yes
nl: Ja

en: Yes to All
nl: Ja op alles

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
nl: U kunt deze waarde ook rechtstreeks toepassen op uw afdrukconfiguratie, terugkeren naar de interface 'Voorbereiden', de filamentparameters invoeren om wijzigingen aan te brengen en vervolgens op de knop Opslaan klikken om uw configuratie op te slaan.

en: You can find it from 'Filament settings' -> 'Advanced'.
nl: Je kunt het vinden via 'Filamentinstellingen' -> 'Geavanceerd'.

en: You can find it from 'Printer settings' -> 'Machine G-code'.
nl: U kunt het vinden via 'Printerinstellingen' -> 'Machine G-code'.

en: You can find it in "Setting > Setting > LAN only > Access Code"
    on the printer, as shown in the figure:
nl: U vindt deze in "Instelling > Alleen LAN > Toegangscode"
    op de printer, zoals weergegeven in de afbeelding:

en: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:
nl: U vindt deze in "Instellingen > Netwerk > Toegangscode"
    op de printer, zoals weergegeven in de afbeelding:

en: You can find them from 'Printer settings' -> 'Machine G-code' and 'Filament settings' -> 'Advanced'.
nl: Je kunt ze vinden via 'Printerinstellingen' -> 'Machine G-code' en 'Filamentinstellingen' -> 'Geavanceerd'.

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
nl: Je kunt de gewijzigde presets bewaren voor het nieuwe project, weggooien of wijzigingen opslaan als nieuwe presets.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
nl: Je kunt de gewijzigde presets behouden voor het nieuwe project of ze weggooien.

en: You can put your notes regarding the filament here.
nl: Je kunt je aantekeningen over het filament hier plaatsen.

en: You can put your notes regarding the printer here.
nl: Je kunt je opmerkingen over de printer hier plaatsen.

en: You can put your notes regarding the process here.
nl: Je kunt je aantekeningen over het proces hier plaatsen.

en: You can select up to 16 images.
nl: Je kunt tot 16 afbeeldingen selecteren.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
nl: U kunt een type van het laatste vaste deel van het object niet wijzigen.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
nl: U kunt geen SLA-project laden met een meerdelig object op het bed

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
nl: Je kunt de kalibratiefactor van de stromingsdynamica wijzigen bij het bewerken van materialen

en: You have changed the preset "%1%".
nl: U hebt de voorinstelling "%1%" gewijzigd.

en: You have changed the preset.
nl: Je hebt de voorinstelling gewijzigd.

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
nl: You have completed printing the mall model, 
    but synchronizing rating information has failed.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
nl: U hebt een niet toegestaan teken ingevoerd in het gedeelte van het afdrukbare gebied op de eerste pagina. Gebruik alleen cijfers.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
nl: Je hebt nog geen printer of preset geselecteerd. Selecteer er ten minste één.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
nl: U hebt de verkoper en het model niet geselecteerd of de aangepaste verkoper en het aangepaste model niet ingevoerd.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
nl: Je hebt nog niet gekozen op basis van welke preset je de printer wilt maken. Kies de leverancier en het model van de printer

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
nl: Je hebt de printer waarvoor je de nozzle wilt vervangen nog niet geselecteerd; kies een printer.

en: You have selected both external and AMS filaments for an extruder. You will need to manually switch the external filament during printing.
nl: U hebt zowel extern als AMS filament geselecteerd voor een extruder. U moet het externe filament handmatig omschakelen tijdens het printen.

en: You need to select at least one filament preset.
nl: U moet ten minste één filamentvoorinstelling selecteren.

en: You need to select at least one process preset.
nl: Je moet minstens één procesvoorinstelling selecteren.

en: You need to select the material type and color first.
nl: Je dient eerst het materiaaltype en de kleur te selecteren.

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
nl: U hoeft alleen maar op de knop "Kalibreren" hieronder te klikken en even te wachten. Na succesvol snijden, hebt u drie manieren om af te drukken:
    1. Het gesneden bestand rechtstreeks verzenden en afdrukken;
    2. Het gesneden bestand via het netwerk naar de printer verzenden en het gesneden bestand handmatig selecteren om af te drukken;
    3. Het gesneden bestand naar een opslagmedium verzenden en via het opslagmedium afdrukken;
    Na succesvol afdrukken ontvangt u het model zoals weergegeven in de afbeelding. Kies het nummer met het gladste oppervlak; 
    De waarde van het nummer "0" in de afbeelding heeft het gladste oppervlak, dus de waarde verkregen uit grove kalibratie is "1 + 0,00 = 1", wat kan worden gebruikt als de tussenliggende waarde voor fijne kalibratie.

en: You selected external and AMS filament at the same time in an extruder, you will need manually change external filament.
nl: In een extruder heb je tegelijkertijd extern en AMS-filament geselecteerd; U moet het externe filament handmatig wijzigen.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
nl: Je probeert een object te verwijderen dat deel uitmaakt van een geknipt object.
    Deze actie zal een cut correspondentie verbreken.
    Daarna kan modelconsistentie niet worden gegarandeerd.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
nl: Your comment result cannot be uploaded due to the following reasons:
    
      error code:

en: Your filament grouping method in the sliced file is not optimal.
nl: Je methode voor het groeperen van filamenten in het gesneden bestand is niet optimaal.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
nl: Er zijn delen van het model die support nodig hebben. Zet support aan.

en: Your nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
nl: Het type nozzle in de preset komt niet overeen met het opgeslagen nozzle. Heeft u onlangs uw nozzle vervangen?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
nl: Je object lijkt te groot. Wil je het verkleinen zodat het automatisch op het warmtebed past?

en: Your software certificate has been revoked, please update QIDI Studio software.
nl: Uw softwarecertificaat is ingetrokken; gelieve QIDI Studio bij te werken.

en: Your software is not signed, and some printing functions have been restricted. Please use the officially signed software version.
nl: Uw software is niet ondertekend en sommige afdrukfuncties zijn beperkt. Gebruik de officieel ondertekende softwareversie.

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
nl: Z-spleet tussen object en vlot. Genegeerd voor oplosbare interface

en: Z hop lower boundary
nl: Z hop ondergrens

en: Z hop upper boundary
nl: Z hop bovengrens

en: Z hop when retract
nl: Z hop bij intrekken

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
nl: Z hop treedt alleen in werking wanneer Z boven deze waarde ligt en onder de parameter: "Z hop bovengrens".

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
nl: Plaats van de Z-naad
    Wist je dat je de plaats van de Z-naad kunt aanpassen, en zelfs op je afdruk kunt schilderen, zodat hij minder zichtbaar is? Dit verbetert de algemene look van je model. Kijk maar!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
nl: De gekozen waarde voor de eerste laag is te klein
    
    De hoogte voor de eerste laag wordt teruggezet naar 0.2.

en: Zoom
nl: Inzoomen

en: Zoom View
nl: Zoom weergave

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
nl: Zoom in op de positie van de muisaanwijzer in de 3D-weergave in plaats van in het midden van het 2D-venster.

en: Zoom of view
nl: Zoom van weergave

en: Zoom to mouse position
nl: Zoom naar muispositie

en: [Delete Required]
nl: [Verwijderen vereist]

en: above
nl: Boven

en: add bundle structure file fail
nl: bundle structuurbestand toevoegen mislukt

en: add file fail
nl: Bestand toevoegen mislukt

en: allocation failed
nl: Toewijzing mislukt

en: and
nl: en

en: archive too large
nl: Archief is te groot

en: arrange current plate
nl: huidig printbed rangschikken

en: auto rotate current plate
nl: huidig printbed automatisch roteren

en: bottom
nl: onderkant

en: buffer too small
nl: Buffer te klein

en: click here to see more info
nl: klik hier voor meer informatie

en: compression failed
nl: Comprimeren mislukt

en: connecting...
nl: verbinden...

en: connector is out of cut contour
nl: verbinding is buiten de snijcontour

en: connector is out of object
nl: connector is buiten het object

en: connectors are out of cut contour
nl: connectors zijn buiten de snijcontour

en: connectors is out of object
nl: Verbindingen moeten zich op het objectoppervlak bevinden.

en: create new preset failed.
nl: nieuwe voorinstelling maken mislukt.

en: current
nl: Huidige

en: debug
nl: Debuggen

en: debug save button
nl: knop om debuggen op te slaan

en: decompression failed
nl: Uitpakken is mislukt

en: default
nl: Standaard

en: delete all objects on current plate
nl: verwijder alle objecten op het huidige printbed

en: does not contain valid gcode.
nl: bevat geen geldige gcode.

en: downloading project ...
nl: project downloaden...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
nl: bijv. Basic, Mat, Zijde, Marmer

en: error
nl: Fout

en: error message:
nl: foutmelding:

en: every
nl: Elke

en: failed finding central directory
nl: Het is niet gelukt om de centrale directory te vinden

en: fatal
nl: Fataal

en: filament mapping mode
nl: filament mapping-modus

en: filament position
nl: filament positie

en: filaments %s cannot be printed directly on the surface of this plate.
nl: filamenten %s kunnen niet rechtstreeks op het oppervlak van deze plaat worden geprint.

en: file close failed
nl: Bestand sluiten mislukt

en: file create failed
nl: Bestand maken mislukt

en: file not found
nl: Bestand mist

en: file open failed
nl: Bestand openen mislukt

en: file read failed
nl: Bestand lezen mislukt

en: file seek failed
nl: Bestand zoeken mislukt

en: file stat failed
nl: Bestand statistiek mislukt

en: file too large
nl: Bestand is te groot

en: file write failed
nl: Naar bestand schrijven mislukt

en: finalize fail
nl: afronden mislukt

en: floating cantilever
nl: zwevende hefboom

en: floating regions
nl: drijvende gebieden

en: flow ratio : %s
nl: Stroomverhouding : %s

en: from
nl: Van

en: front
nl: voorkant

en: high temperature auto bed levelling
nl: automatische bednivellering op hoge temperatuur

en: hit face
nl: zijde raken

en: illegal characters:
nl: niet toegestande karakters:

en: illegal suffix:
nl: ongeldig achtervoegsel:

en: info
nl: Informatie

en: initialize fail
nl: initialiseren mislukt

en: inner wall/outer wall/inner wall
nl: binnenwand/buitenwand/binnenwand

en: inner/outer
nl: binnen/buiten

en: internal error
nl: Interne fout

en: invalid filename
nl: Ongeldige bestandsnaam

en: invalid header or corrupted
nl: Onjuiste of beschadigde header

en: invalid parameter
nl: Ongeldige parameter

en: invalid value
nl: ongeldige waarde

en: ironing direction
nl: strijkrichting

en: isometric
nl: isometrisch

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
nl: Toets 1-9: kies filament voor het object/onderdeel

en: ksr FDMTest
nl: ksr FDM-test

en: large overhangs
nl: grote oversteeksels

en: layers
nl: Lagen

en: left
nl: links

en: left nozzle
nl: linker nozzle

en: load mtl in obj: failed to parse
nl: laad mtl in obj: niet geparseerd

en: load_obj: failed to parse
nl: load_obj: kon niet parseren

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
nl: materiaal met aanzienlijke thermische krimp/uitzetting, zoals...

en: materials with inaccurate filament diameter
nl: materialen met een onnauwkeurige filamentdiameter

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
nl: minuut per batch. (Het hangt af van hoe lang het duurt om het opwarmen te voltooien).

en: mm or %
nl: mm of %

en: mm/s or %
nl: mm/s of %

en: money/kg
nl: prijs per KG

en: mtl file exist error,could not find the material:
nl: mtl-bestand bestaat niet, kon het materiaal niet vinden:

en: multiple cells copy is not supported
nl: kopiëren van meerdere cellen wordt niet ondersteund

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
nl: nieuw of geopend projectbestand is niet toegestaan tijdens het slicen!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
nl: Niet-gevormde randen worden veroorzaakt door snijgereedschap: wil je dit nu herstellen?

en: normal(auto)
nl: normaal (automatisch)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
nl: normal(auto) en tree(auto) wordt gebruikt om automatisch ondersteuning te genereren. Als normaal(handmatig) of boom(handmatig) is geselecteerd, worden alleen ondersteuningsuitvoerders gegenereerd

en: normal(manual)
nl: normaal (handmatig)

en: not a ZIP archive
nl: dit is geen ZIP archief

en: nozzle size in preset: %d
nl: nozzle grootte in voorinstelling: %d

en: nozzle size memorized: %d
nl: nozzle grootte in het geheugen: %d

en: nozzle[%d] in preset: %.1f
nl: nozzle[%d] in voorinstelling: %.1f

en: nozzle[%d] memorized: %.1f
nl: nozzle[%d] opgeslagen: %.1f

en: number keys
nl: cijfertoetsen

en: number keys can quickly change the color of objects
nl: cijfertoetsen kunnen snel de kleur van objecten veranderen

en: object selection
nl: objectselectie

en: obtaining instance_id failed
nl: het verkrijgen van instance_id is mislukt

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
nl: een cel kan alleen worden gekopieerd naar een of meerdere cellen in dezelfde kolom

en: open zip written fail
nl: open zip geschreven mislukt

en: outer/inner
nl: buiten/binnen

en: parameter name
nl: parameternaam

en: part selection
nl: onderdeel selectie

en: prepare 3mf file...
nl: 3mf-bestand voorbereiden...

en: printer?
nl: de printer?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
nl: printers tegelijkertijd. (Het hangt ervan af hoeveel apparaten tegelijkertijd verwarmd kunnen worden).

en: rear
nl: achterkant

en: reconnect
nl: sluit opnieuw aan

en: resume
nl: hervat

en: return
nl: terug

en: right
nl: rechts

en: right click
nl: klik met de rechtermuisknop

en: right nozzle
nl: rechter nozzle

en: save debug settings
nl: bewaar debug instellingen

en: select all objects on current plate
nl: selecteer alle objecten op het huidige printbed

en: selected
nl: geselecteerd

en: send completed
nl: versturen gelukt

en: sending failed
nl: verzenden mislukt

en: set width and height keep ratio with width
nl: stel de breedte en hoogte in om de verhouding met de breedte te behouden.

en: step:
nl: stap:

en: syncing
nl: synchroniseren

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
nl: Het configuratiepakket is niet compatibel met de huidige APP.

en: the configuration package is incompatible with current application.
nl: het configuratie bestand is niet compatibel met de huidige toepassing.

en: to
nl: naar

en: too large line width
nl: te grote lijnbreedte

en: too many files
nl: teveel bestanden

en: top
nl: boven

en: trace
nl: traceren

en: travel
nl: verplaatsen

en: tree(manual)
nl: tree (handmatig)

en: undefined error
nl: onbekende fout

en: unexpected decompressed size
nl: onverwachte gedecomprimeerde grootte

en: uniform scale
nl: uniform schalen

en: unsupported central directory size
nl: niet-ondersteunde grootte voor centrale map

en: unsupported encryption
nl: niet-ondersteunde encryptie

en: unsupported feature
nl: niet ondersteunde functie

en: unsupported method
nl: niet ondersteunde methode

en: unsupported multidisk
nl: niet-ondersteunde multidisk

en: up to
nl: tot

en: upward compatible machine
nl: opwaarts compatibele machine

en: validation failed
nl: valideren is mislukt

en: version %s update information :
nl: versie %s update-informatie :

en: view
nl: bekijken

en: warning
nl: waarschuwing

en: warnings
nl: waarschuwingen

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
nl: wordt gesloten voordat een nieuw model wordt gemaakt. Wil je doorgaan?

en: write callback failed
nl: callback schrijven is mislukt
