QIDI Studio - en to ja translation catalogue (4048 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
ja: 
    
    評価をするためにウェブページにリダイレクトしますか？

en: 
    Do you want to rewrite it?
ja: 
    書き直しますか？

en: 
    Do you want to save the modified values?
ja: 
    変更した値を保存しますか？

en: 
    Do you want to use the modified value in the new preset that you selected?
ja: 
    選択した新しいプリセットに、変更内容を適用しますか？

en:  (Fixed)
ja:  (固定)

en:  (Moving)
ja: (移動中)

en:  (Repair)
ja:  (修復)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ja: しかし、I3構造のマシンはタイムラプスビデオを生成しません。

en:  Click here to install it.
ja: こちらでインストールします。

en:  No corresponding storage bucket
ja: 対応するストレージバケットがありません

en:  Please check and adjust the part's position or size to fit the printable range:
ja: 印刷可能な範囲に合わせて、パーツの位置やサイズをご確認の上、調整してください：

en:  can not be opened
ja: 開くことができません。

en:  can not be placed in the
ja: に配置できません

en:  doesn't work at 100%% density
ja: 100%%の密度では動作しません

en:  invalid brim ears
ja: 無効なマウス耳型ブリム

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
ja: 除外領域に近すぎます。衝突が発生します。

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ja: が除外領域に近すぎます。衝突の可能性があります。

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
ja: 他のオブジェクト に近すぎるので、衝突の可能性があります

en:  not in range
ja: 範囲外

en:  nozzle
ja: ノズル

en:  nozzle.
    Please adjust the filament group accordingly.
ja: ノズル。
    それに応じてフィラメントグループを調整してください。

en:  plate %1%:
ja: プレート%1%:

en:  upload config parse failed
ja: アップロードされた設定の解析に失敗しました

en:  upload failed
ja: アップロード失敗

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
ja: 「QIDI」または「Generic」は、カスタムフィラメントのベンダーとして使用することはできません。

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
ja[0]: %1$dのオブジェクトは色が付いています

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
ja[0]: %1$dのエラーを修復しました

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
ja[0]: %1$dの非多様体エッジがあります

en: %1% Preset
ja: %1% プリセット

en: %1% contains some unsupported data. Please use third-party software to convert the SVG to path data before reimporting.
ja: %1% にはサポートされていないデータが含まれています。サードパーティのソフトでSVGをパスデータに変換してから再インポートしてください。

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
ja: %1% のインフィル パターンは 100%% の密度をサポートしません。

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ja: %1% は除外領域に近すぎます。造形中に衝突の可能性があります。

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
ja: %1% は他のオブジェクトと近すぎるため、衝突の可能性があります。

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
ja: %1% は高すぎます、衝突の可能性があります。

en: %1% was replaced with %2%
ja: %1% は %2% に置き換えられました

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
ja: このプリンタには%dのフィラメントプリセットと%dの加工プリセットが紐付けられています。プリンタが削除されると、これらのプリセットも削除されます。

en: %d triangles
ja: %d 個の三角形

en: %s
    Do you want to continue?
ja: %s
    続行しますか？

en: %s Update
ja: %s 更新

en: %s can't be percentage
ja: %s をパーセンテージにすることはできません

en: %s does not support %s
ja: %s は %s をサポートしていません

en: %s error
ja: %s エラー

en: %s has a warning
ja: %s 警告

en: %s has encountered an error
ja: %s エラー

en: %s info
ja: %s 情報

en: %s information
ja: %s 情報

en: %s is not compatible with %s
ja: %s は %s と互換性がありません

en: %s is not supported by %s extruder.
ja: %s は %s 押出機ではサポートされていません。

en: %s warning
ja: %s 警告

en: &About %s
ja: %s について

en: &File
ja: ファイル

en: &Help
ja: ヘルプ

en: &Open G-code
ja: G-codeを開く

en: &Quit
ja: 終了

en: &View
ja: 表示

en: (Including its escape characters)
ja: (エスケープ文字を含む）

en: (LAN)
ja: (LAN）

en: (Modified)
ja: (修正済み）

en: (Moving)
ja: (移動中)

en: (Recommended filament)
ja: (推奨フィラメント）

en: (Sync with printer)
ja: (プリンタと同期)

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
ja: (このモデルはすでに評価されています。あなたの評価が前回の評価を上書きします。)

en: (Undefined)
ja: (未定義)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
ja: ）。造形可能領域外へ移動してしまうことを防ぎます。

en: *We recommend you to add brand, material, type, and even humidity level in the Name
ja: *ブランド名、材質、タイプ、湿度レベルまで追加することをお勧めします。

en: + Add Preset
ja: + プリセットを追加

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
ja: --use-firmware-retraction は --wipe と互換性がありません。

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
ja: --use-firmware-retraction は、Marlin、Klipper、Smoothie、RepRapFirmware、Repetier、Machinekit のファームウェアにのみ対応しています。

en: 0 (no open anchors)
ja: 0（開いているアンカーなし）

en: 0 (not anchored)
ja: 0 (アンカーなし)

en: 0 means auto spacing.
ja: 「0」は自動間隔のことを意味します。

en: 1. Please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
ja:  1. QIDI Studioとプリンターが同じLANにあることを確認してください。

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
ja: 1.異なるブランドのフィラメントを使用し、さもなければフィラメントが湿っている、
    2.ノズルが摩耗したり、異なるサイズのノズルに交換したりする。
    3.温度や線幅など、異なる印刷パラメータを使用する。
    4.PA較正はPETGには適さない。

en: 100%
ja: 100％

en: 1000 (unlimited)
ja: 1000 (無制限)

en: 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
ja: 2. 以下の IP とアクセスコードがプリンタの実際の値と異なる場合は、修正してください。

en: 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
ja: 3. デバイスSNはプリンタ側で取得してください。通常、プリンタ画面のデバイス情報に記載されています。

en: 3D Honeycomb
ja: 3D ハニカム

en: 3D Mouse disconnected.
ja: 3D Mouseが切断されました。

en: 3D Settings
ja: 3D 設定

en: 3Dconnexion settings
ja: 3Dconnexion設定

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
ja: G-codeはプレートの境界を超えています。

en: A G-code path goes beyond the max print height.
ja: G-codeのパスが最大印刷高さを超えています。

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
ja: 同じ名前の設定が存在します：%s。置き換えますか？

en: A cube printed during a filament change to purge old color and ensure smooth color transition.
ja: フィラメント交換時に印刷される立方体で、古い色を排出し、スムーズな色の移行を確保します。

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
ja: 同じホスト（IPまたはURL）のデバイスが既に存在します。再入力してください。

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
ja: 同じ名前のファイルが存在します：%s。置き換えますか？

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
ja: 最内側のブリムラインとオブジェクトの間に隙間があると、ブリムがより簡単に取り外せるようになります。

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
ja: 新しいネットワークプラグイン(%s ) が利用可能です。インストールしますか?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
ja: 新しい設定パッケージが利用可能です。インストールしますか？

en: A new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
ja: テストモデルが印刷されます。キャリブレーションの前にビルドプレートを取り外し、ホットベッドに戻してください。

en: AMS Materials Setting
ja: AMS素材設定

en: AMS Settings
ja: AMS 設定

en: AMS Slots
ja: AMSスロット

en: AMS and nozzle information are synced
ja: AMSとノズルの情報は同期されています。

en: AMS filament backup
ja: AMS フィラメントバックアップ

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
ja: AMSフィラメントバックアップが有効になっていません。AMS設定で有効にしてください。

en: AMS filaments
ja: AMSフィラメント

en: AMS is setting up. Please try again later.
ja: AMSを設定中です。後でもう一度お試しください。

en: AMS slot used for this filament
ja: AMSスロット

en: AMS will attempt to estimate the remaining capacity of the QIDI Tech filaments.
ja: AMSは、QIDI Techフィラメントの残量を推定しようとします。

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
ja: AMSは、現在のフィラメントがなくなると、自動的に同じ特性のフィラメントを持つ別のスプールに続行します。

en: AMS(1 slot)
ja: AMS(1スロット)

en: AMS(4 slots)
ja: AMS(4スロット)

en: API Key / Password
ja: APIキー/パスワード

en: API key
ja: APIキー

en: Abnormal print file data. Please slice again
ja: ファイルに異常があります、もう一度スライスしてください

en: Abnormal print file data. Please slice again.
ja: ファイルに異常があります。もう一度スライスしてください。

en: About %s
ja: %s について

en: About this calibration
ja: このキャリブレーションについて

en: Absolute accuracy calibration
ja: 絶対精度キャリブレーション

en: Acceleration
ja: 加速度

en: Acceleration limitation
ja: 加速制限

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
ja: 1層目の造形加速度です。加速度を遅くすると、ビルドプレートとの接着性が向上します。

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
ja: 内壁の加速度です。「0」は通常の印刷加速度を使用することを意味します。

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
ja: 外壁の加速度です。加速度を低く設定することで、品質が向上します。

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
ja: スパースインフィルの加速度です。値がパーセンテージ（例：100%）で指定された場合、デフォルトの加速度を基に計算されます。

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
ja: トップ面のインフィル加速度です。遅くすると表面の仕上がりが向上させることができます

en: Accept
ja: 承認

en: Access Code
ja: アクセスコード

en: Access violation
ja: アクセス違反

en: Accessory
ja: アクセサリー

en: Accurate
ja: 正確

en: Action
ja: 操作

en: Actions
ja: 動作

en: Activate air filtration
ja: エアフィルター有効化

en: Activate for better air filtration
ja: より良い空気清浄のために有効化してください。

en: Adaptive
ja: アダプティブ

en: Adaptive Cubic
ja: アダプティブ キュービック

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom G-code
ja: カスタムG-codeを追加

en: Add Custom Template
ja: カスタムテンプレートを追加

en: Add Emboss text Volume
ja: エンボステキストボリュームを追加

en: Add Emboss text object
ja: エンボス文字オブジェクトを追加

en: Add Filament Preset under this filament
ja: このフィラメントの下にフィラメントプリセットを追加

en: Add File
ja: ファイルを追加

en: Add Models
ja: モデルを追加

en: Add Modifier
ja: モディファイアの追加

en: Add Pause
ja: 一時停止を追加

en: Add Photo
ja: 写真を追加

en: Add Preset
ja: プリセットを追加

en: Add Primitive
ja: プリミティブを追加

en: Add SVG modifier
ja: SVGモディファイアを追加

en: Add SVG part
ja: SVG パーツを追加

en: Add a brim ear
ja: マウス耳型ブリムを追加

en: Add connector
ja: コネクタを追加

en: Add connector to selection
ja: 選択にコネクタを追加

en: Add connectors
ja: コネクタを追加

en: Add detail
ja: 詳細を追加

en: Add height range
ja: 高さ範囲を追加

en: Add line number
ja: 行番号を追加

en: Add modifier
ja: モディファイアを追加

en: Add negative SVG
ja: ネガティブSVGを追加

en: Add negative part
ja: マイナスパーツを追加

en: Add negative text
ja: ネガティブテキストを追加

en: Add one filament
ja: フィラメントを追加

en: Add part
ja: パーツを追加

en: Add plate
ja: プレートを追加

en: Add preset for new printer
ja: 新しいプリンタのプリセットを追加

en: Add settings
ja: 設定を追加

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
ja: 傾斜面付近にソリッドインフィルを追加して、垂直シェルの厚さ（トップおよびボトムのソリッド層）を保証します。

en: Add support blocker
ja: サポートブロッカーを追加

en: Add support enforcer
ja: サポート補強を追加

en: Add text
ja: テキストを追加

en: Add text modifier
ja: テキスト修飾子を追加

en: Add the speed transition between discontinuity area.
ja: 不連続エリア間の速度遷移を追加

en: Add unused AMS filaments to filaments list.
ja: 未使用のAMSフィラメントをフィラメントリストに追加します。

en: Add unused Box filaments to filaments list.
ja: 未使用のBOXフィラメントをフィラメントリストに追加

en: Add unused filaments to filaments list.
ja: 未使用のフィラメントをフィラメントリストに追加します。

en: Add/Remove filaments
ja: フィラメントを追加/削除

en: Add/Remove materials
ja: 素材を追加/削除

en: Add/Remove presets
ja: プリセットの追加/削除

en: Additional process preset
ja: 他のプリセット

en: Address
ja: アドレス

en: Adhesiveness Category
ja: 粘着性カテゴリー

en: Adjust
ja: 調整

en: Adjust section view
ja: セクションビューを調整

en: Adjust to the set range automatically?
ja: 設定範囲に自動で調整しますか？

en: Advance
ja: 詳細

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Options
ja: 詳細設定

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: After being synced, the project's filament presets and colors will be replaced with the mapped filament types and colors. This action cannot be undone.
ja: 同期後、プロジェクトのフィラメントプリセットとカラーは、マッピングされたフィラメントタイプとカラーに置き換えられます。この操作は元に戻せません。

en: After being synced, this action cannot be undone.
ja: 同期後は、この操作を元に戻すことはできません。

en: After closing, a popup will appear to ask each time
ja: 終了後、毎回確認するポップアップが表示されます。

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
ja: 圧力事前調整プロセスが完了したら、印刷前に新しいプロジェクトを作成してください。

en: After completing your operation, %s project will be closed and create a new project.
ja: 操作完了後、%s プロジェクトは終了し、新しいプロジェクトが作成されます。

en: After cut
ja: カット後

en: After mapping
ja: マッピング後

en: After overwriting
ja: 上書き後

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
ja: 「粗キャリブレーション」をパスした後、中間値「1」を取得します。次のテキストボックスにこの値を入力し、「粗いキャリブレーション」の手順に従って印刷します。

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
ja: 印刷が完了したら、最も滑らかな線を選択し、その値をソフトウェアに入力して保存します。

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
ja: 印刷後、次の図に示すように、表面が最も滑らかな数字を選択します。得られた電流線の最適流速は「1.00-0.01=0.99」であった。

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
ja: スライスに成功したら、次の3つの方法があります。
    1.スライスファイルを直接送信して印刷する、
    2.ネットワークを介してプリンタにスライスファイルを送信し、印刷するために手動でスライスファイルを選択します。
    3.スライスファイルを記憶媒体に送信し、記憶媒体を介して印刷する、
    この手順を参照して、次の図に示すように、キャリブレーションモデルを印刷します。

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
ja: フローダイナミクスキャリブレーションを使用した後でも、以下のような押出しの問題が発生することがあります：
    1. 過剰な押出し：印刷物に余分な材料が付き、ブロブやシット（小さな突起）が形成される、または層が予想よりも厚く、均一でない。
    2. 押出し不足：造形速度を落としても、薄すぎる層、弱いインフィル強度、モデルのトップ層に隙間ができる。
    3. 表面品質の低下：印刷物の表面が粗い、または不均一に見える。
    4. 構造的な弱さ：印刷物が簡単に壊れる、または期待されるほど丈夫に見えない。

en: Air Condition
ja: 空調状態

en: Air Printing Detection
ja: 空打ち検出

en: Air Pump
ja: エアポンプ

en: Air filtration enhancement
ja: 空気清浄強化

en: Align to Y axis
ja: Y軸に合わせる

en: Aligned
ja: 整列

en: Aligned Rectilinear
ja: 整列直線

en: All
ja: すべて

en: All Files
ja: 全ファイル

en: All changes will be discarded.
ja: 変更内容は保存されません

en: All changes will not be saved
ja: すべての変更は保存されません

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
ja: カスタムプリンタのベンダーまたはモデルのすべての入力が空白です。再入力してください。

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
ja: カスタムプリンタのベンダーまたはシリアルのすべての入力が空白です。再入力してください。

en: All objects will be removed, continue?
ja: すべてのオブジェクトが削除されます。続行しますか?

en: All solid layer
ja: 全レイヤーソリッド

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
ja: このフィラメントに属するフィラメントプリセットはすべて削除されます。 
    このフィラメントをプリンタで使用している場合は、そのスロットのフィラメント情報をリセットしてください。

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動レイアウトできません。

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
ja: 選択したすべてのオブジェクトはロックされたプレート上にあります。これらのオブジェクトは自動向き調整できません。

en: All walls
ja: すべての壁

en: Allow Prompt Sound
ja: プロンプト音の許可

en: Allow multiple materials on same plate
ja: 一つのプレートに複数の材料を使用可能

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
ja: %1%で選択した面だけをペイントする

en: Along X axis
ja: X軸方向

en: Along Y axis
ja: Y軸方向

en: Along Z axis
ja: Z軸方向

en: Always show shells in preview
ja: 常にシェルをプレビュー表示

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
ja: プレビュー画面でシェルの表示を切り替えます。値を変更すると、再スライスが必要になります。

en: Ams Status
ja: AMS 状態

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
ja: エラーが発生しました。システムメモリが不足しているか、プログラムのバグの可能性があります。

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
ja: 重要な更新が検出されたため、造形を続ける前に実行してください。今すぐ更新しますか？後で「ファームウェアのアップグレード」からアップデートすることもできます。

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ja: オブジェクトがビルドプレートの境界にかかっているか、または高さの制限を超えています。
    オブジェクトをプレート上に完全に配置するか、プレートから完全に外し、オブジェクトの高さがビルドボリューム内に収まるようにしてください。

en: An object is layed over the boundary of plate.
ja: プレートの境界を超えるオブジェクトがあります

en: An object is placed in the left/right nozzle-only area or exceeds the printable height of the left nozzle.
    Please ensure the filaments used by this object are not arranged to other nozzles.
ja: 左右のノズル専用エリアにオブジェクトが配置されているか、左ノズルの印刷可能高さを超えています。
    このオブジェクトが使用するフィラメントが他のノズルに配置されていないことを確認してください。objectobject

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
ja: オブジェクトの XY サイズ補正は、カラーペインティングも行われているため使用されません。
    XYサイズ補正はカラーペインティングと組み合わせることはできません。

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
ja: また、少なくとも2つのメッシュを含むSTLファイルをインポートする場合にも有効です。

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
ja: また、オブジェクトに2つ以上のパーツがあるか、またはSTLファイルに2つ以上のメッシュが含まれている場合に有効です。

en: Angle
ja: 角度

en: Angle Deflection
ja: 角度偏差

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
ja: アイロン処理の角度：トップ面とアイロン処理の間の相対角度を制御します。

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
ja: スパースインフィルパターンの角度：線の開始または主な方向を制御します。

en: Another export job is running.
ja: エクスポート中です

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
ja: 別のバーチャルカメラを作動しています為、もう一個が起動できません。
    このバーチャルカメラを停止しますか？

en: Any arrow
ja: 任意の矢印

en: Append
ja: 追加

en: Append to existing filaments
ja: 既存のフィラメントに追加

en: Application is closing
ja: アプリケーションを終了しています。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
ja: 従来のシームが鋭角部でシームを十分に隠せない場合にのみ、滑らかな外周にスカーフ継手を適用してください。

en: Approximate color matching.
ja: 近似色マッチング

en: Arc fitting
ja: 曲線フィッティング

en: Archimedean Chords
ja: アルキメデス螺旋

en: Are you sure to %1% the selected preset?
ja: 選択したプリセットを %1% しますか?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
ja: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
ja: 選択したプリセットを削除してよろしいですか?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
ja: 選択したプリセットを削除してよろしいですか？ 
    プリセットが現在プリンタで使用中のフィラメントに対応している場合は、そのスロットのフィラメント情報をリセットしてください。

en: Are you sure to synchronize the filaments from Box?
ja: BOXからフィラメントを同期しますか？

en: Are you sure to synchronize the filaments?
ja: フィラメントを同期させてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to clear the filament information?
ja: フィラメント情報をクリアしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete
ja: 本当に削除しますか

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
ja: 本当にプリンター "%1%" を削除しますか？

en: Are you sure you want to stop this print?
ja: この印刷を停止してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
ja: 3MFファイルにローカルパス付きの元のSVGを保存しますか？
    「いいえ」を選択すると、プロジェクト内のすべてのSVGが編集できなくなります。

en: Are you sure you want to trigger auto homing?
ja: 原点復帰を実行しますか？

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
ja: 更新してもよろしいでしょうか?約 10 分ほどかかります。更新中に、プリンターの電源を切らないでください。

en: Arrange
ja: レイアウト

en: Arrange all objects
ja: 全てをレイアウト

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
ja: レイアウトは失敗しました、ジオメトリーを処理するのに異常がありました

en: Arrange objects on selected plates
ja: 選択したプレートをレイアウト

en: Arrange options
ja: レイアウト設定

en: Arranging
ja: レイアウト中

en: Arranging canceled.
ja: レイアウトを取り消しました

en: Arranging done.
ja: レイアウト完了

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
ja: 配置は完了しましたが、未配置のアイテムが残っています。間隔を狭めて、もう一度お試しください。

en: Arrow Down
ja: ↓

en: Arrow Left
ja: ←

en: Arrow Right
ja: →

en: Arrow Up
ja: ↑

en: As the print job has been successfully sent, the cancellation will not bring the print job to a halt. If you need to terminate this job, please stop it in 'Device' page.
ja: 造型ジョブは正常に送信されたため、キャンセルしても造形ジョブは停止しません。このジョブを終了する必要がある場合は、「デバイス」ページで停止してください。

en: Asia-Pacific
ja: アジア太平洋地域

en: Assemble
ja: 組立てる

en: Assemble Control
ja: 組み立て制御

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
ja: 選択したオブジェクトを一つオブジェクトに組み立てます（複数パーツ）

en: Assemble the selected objects to an object with single part
ja: 選択したオブジェクトを一つオブジェクトに組み立てます（単パーツ）

en: Assembly
ja: アセンブリ

en: Assembly Guide
ja: アセンブリガイド

en: Assembly Info
ja: アセンブリ情報

en: Assembly Return
ja: 戻る

en: Assembly View
ja: 組立て

en: Assign the part to the other side
ja: パートを反対側に割り当てる

en: Associate .3mf files to QIDI Studio
ja: .3mfファイルをQIDI Studioに関連付ける

en: Associate .step/.stp files to QIDI Studio
ja: .step/.stp ファイルを QIDI Studio に関連付ける

en: Associate .stl files to QIDI Studio
ja: .stl ファイルを QIDI Studio に関連付ける

en: Associate Files To QIDI Studio
ja: ファイルを QIDI Studio に関連付ける

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
ja: この印刷プロファイルに対して、少なくとも1回の成功した印刷記録が必要です（4または5つ星の評価をするため）。

en: Attention!
ja: 注意！

en: Author
ja: 作成者

en: Authorization Type
ja: 認証タイプ

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Bed Leveling
ja: 自動ベッドレベリング

en: Auto Brim
ja: オートブリム

en: Auto Check: Door and Upper Cover
ja: 自動チェック:ドアと上部カバー

en: Auto Check: Platform
ja: 自動チェック:プラットフォーム

en: Auto Check: Quick Release Lever
ja: 自動チェック: クイックリリースレバー

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
ja: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before performing it.

en: Auto Flush
ja: 自動フラッシュ

en: Auto For Flush
ja: 自動フラッシュ

en: Auto For Match
ja: 自動マッチング

en: Auto Orientation options
ja: 自動向き調整オプション

en: Auto Rotate
ja: 自動回転

en: Auto Segment
ja: 自動分割

en: Auto bed leveling
ja: 自動ベッドレベリング

en: Auto bed leveling -phase 1
ja: 自動ベッドレベリング - フェーズ 1

en: Auto bed leveling -phase 2
ja: 自動ベッドレベリング - フェーズ 2

en: Auto calculate flush volumes
ja: フラッシュボリュームの自動計算

en: Auto check for system presets updates
ja: システムプリセットの更新を自動チェック

en: Auto circle contour-hole compensation
ja: 自動円輪郭穴補正

en: Auto homing
ja: 自動原点復帰

en: Auto orient
ja: 自動向き調整

en: Auto orient the object to improve print quality.
ja: オブジェクトの向きを自動的に調整する

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
ja: 選択されたオブジェクトがある場合は、それらの向きを自動で調整します。選択されていない場合は、現在のディスク内のすべてのオブジェクトの向きを自動で調整します。

en: Auto orientation
ja: 自動向き調整

en: Auto plate type
ja: 自動プレートタイプ

en: Auto rotate for arrangement
ja: 自動回転

en: Auto support threshold angle:
ja: 自動サポート角度閾値

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
ja: ユーザープリセットの自動同期 (プリンター/フィラメント/プロセス)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
ja: 自動配置 
    プロジェクト内のすべてのオブジェクトを自動配置できることをご存知ですか？

en: Auto-Backup
ja: 自動バックアップ

en: Auto-Calibration
ja:  自動キャリブレーション

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
ja: 自動向き調整
    オブジェクトをワンクリックで印刷に最適な向きに回転できることをご存知ですか？

en: Auto-generate points
ja: ポイントの自動生成

en: Auto-record Monitoring
ja: 自動録画モニタリング

en: Auto-recovery from step loss
ja: ステップロスから自動回復

en: Auto-refill
ja: 自動補充

en: Automatic calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
ja: 自動キャリブレーションは、左右のノズル径が同じ場合にのみ対応します。

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
ja: 複数層のスパースインフィルを自動的に結合し、一緒に印刷することで時間を短縮します。ウォールは元の積層ピッチので印刷されます。

en: Automatically merge the same colors in the model after mapping.
ja: マッピング後、モデル内の同じ色を自動的に統合します。

en: Automatically re-slice according to the optimal filament grouping, and the grouping results will be displayed after slicing.
ja: 最適なフィラメントのグループ化に基づき自動で再スライスし、スライス後にグループ化の結果を表示します。

en: Automatically transfer modified value when switching process and filament presets
ja: プロセスやフィラメントのプリセットを切り替える際に、変更された値を自動的に引き継ぎます。

en: Aux
ja: 補助

en: Auxiliary part cooling fan
ja: パーツ補助冷却ファン

en: Avoid crossing wall
ja: ウォールの交差を回避

en: Avoid crossing wall - Max detour length
ja: ウォールの交差を回避 - 最大迂回距離

en: Avoid extrusion calibration region
ja: 押出しキャリブレーション領域を避ける

en: Avoid interface filament for base
ja: ベース用のインターフェイスフィラメントを回避

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
ja: 可能な場合、サポートベースの印刷にサポートインターフェイスフィラメントを使用しないようにします。

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
ja: 反り防止
    ABSなど反りやすい材料を印刷する場合、ヒートベッド温度を適切に上げることで反りの発生を抑えられることをご存知ですか？

en: BOX Slots
ja: BOXスロット

en: BOX message has change
ja: BOXメッセージが変更されました

en: Back
ja: 背面

en: Back Page 1
ja: ページ 1 に戻る

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
ja: 予期しないクラッシュに備え、プロジェクトを定期的にバックアップしてください。

en: Bake into model as uneditable part
ja: 編集不可のパーツとしてモデルに適用

en: Bake to model
ja: モデルに適用

en: Balanced
ja: バランスが取れている

en: Base pattern
ja: 基本パターン

en: Base pattern spacing
ja: 基本パターン間隔

en: Basic Info
ja: 基本情報

en: Basic Information
ja: 基本情報

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Batch manage files.
ja: ファイルのバッチ処理

en: Bed
ja: ベッド

en: Bed Leveling
ja: ベッドレベリング

en: Bed Shape
ja: ベッド形状

en: Bed Temperature
ja: ベッド温度

en: Bed Temperature Difference Warning
ja: ベッド温度差警告

en: Bed Type
ja: プレート

en: Bed adhension
ja: ベッド接着

en: Bed custom model
ja: カスタムベッドモデル

en: Bed custom texture
ja: カスタムベッドテクスチャ

en: Bed exclude area
ja: ベッド除外領域

en: Bed filling canceled.
ja: ベッド充填がキャンセルされました。

en: Bed filling done.
ja: ベッドの充填が完了しました。

en: Bed leveling
ja: ベッドレベリング

en: Bed temperature
ja: ベッド温度

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: ベッドの温度です（1層目以外）。値が0の場合、フィラメントが常温プレートで使用できないという意味です。

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: ベッドの温度です（1層目以外）。値が0の場合、フィラメントがエンジニアリング プレートで使用できないという意味です。

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: ベッドの温度です（1層目以外）。値が0の場合、フィラメントが高温プレートで使用できないという意味です。

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: 初層以外のレイヤーのベッド温度を設定します。値が「 0 」の場合、そのフィラメントはテクスチャ PEI プレート上での印刷に対応していません。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: これは1層目のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントは常温プレートで使用できないことを意味します。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: これは1層目のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントはエンジニアリングプレートで使用できないことを意味します。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: これは1層目のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントは高温プレートで使用できないことを意味します。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
ja: 初層のベッド温度を設定します。値が 「0 」の場合、そのフィラメントは QIDI クールプレート SuperTack 上での印刷に対応していません。

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: 初層のベッド温度を設定します。値が 「0 」の場合、そのフィラメントはテクスチャ PEI プレート上での印刷に対応していません。

en: Bed temperature type
ja: ベッド温度タイプ

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
ja: スムース PEI プレート / 高温プレート使用時のベッド温度を設定します。値が 「0 」の場合、そのフィラメントはスムース PEI プレート / 高温プレート上での印刷に対応していません。

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: テクスチャ PEI プレート使用時のベッド温度を設定します。値が「 0 」の場合、そのフィラメントはテクスチャ PEI プレート上での印刷に対応していません。

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: これは常温プレート装着時のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントは常温プレートで使用できないことを意味します。

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
ja: クールプレート使用時のベッド温度を設定します。値が「 0 」の場合、そのフィラメントは QIDI クールプレート (SuperTack) 上での印刷に対応していません。

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: これはエンジニアリングプレート装着時のベッド温度です。値が0の場合、フィラメントはエンジニアリングプレートで使用できない意味です。

en: Bed type
ja: プレート

en: Bed types supported by the printer
ja: 適応ベッド種類

en: Before layer change G-code
ja: 積層変更前のG-code

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
ja: ベッド形状に対する最適な自動配置位置（範囲 [0,1]）を設定します。

en: Best object position
ja: 最適なオブジェクト位置

en: Beta Version
ja: ベータ版

en: Beta version
ja: ベータ版

en: Between Object Gcode
ja: オブジェクト間 G-code

en: Bill of Materials
ja: 部品表

en: Bind with Access Code
ja: アクセスコードを紐付け

en: Bind with Pin Code
ja: PINコードを紐付け

en: Binding...
ja: 紐付け中…

en: Block seam
ja: ブロック継ぎ目

en: Block supports
ja: サポートをブロックする

en: Bottom
ja: 底面

en: Bottom View
ja: 底面

en: Bottom Z distance
ja: 底面とのZ間隔

en: Bottom interface layers
ja: 底部接触面層数

en: Bottom interface spacing
ja: 底部接触面間隔

en: Bottom paint penetration layers
ja: 下塗りの浸透層数

en: Bottom shell layers
ja: 底面層数

en: Bottom shell thickness
ja: 底面厚さ

en: Bottom surface
ja: 底面

en: Bottom surface pattern
ja: 底面パターン

en: Bottom:
ja: 底面：

en: Box not connected. Please check the printer and box connect.
ja: BOXが接続されていません。プリンターとBOXの接続を確認してください。

en: Branch angle
ja: 分岐角度

en: Branch diameter
ja: 枝径

en: Branch diameter angle
ja: 枝径角度

en: Branch distance
ja: 枝角度

en: Brass
ja: 真鍮

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge direction
ja: ブリッジ方向

en: Bridge flow
ja: ブリッジ流量

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
ja: ブリッジ角度のオーバーライドです。0 のままにすると、ブリッジ角度は自動計算されます。それ以外の場合、指定した角度が外部ブリッジに適用されます。ゼロ角度として 180° を使用してください。

en: Brim
ja: ブリム

en: Brim Ears
ja: マウス耳型ブリム

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
ja: ブリムで密着性を向上
    印刷するモデルの接地面が小さい場合、ブリムを使用すると安定性が向上することをご存知ですか？

en: Brim type
ja: ブリムタイプ

en: Brim width
ja: ブリム幅

en: Brim width of prime tower, negative number means auto calculated width based on the height of prime tower.
ja: プライムタワーのブリム幅を設定します。負の値を指定すると、プライムタワーの高さに基づいて自動計算されます。

en: Brim-object gap
ja: ブリムとオブジェクトの間隔

en: Bring All to Front
ja: すべて前面へ移動

en: Browse
ja: 閲覧

en: Browsing file in storage is not supported in LAN Only Mode.
ja: ストレージ内のファイル閲覧は、LAN 専用モードでは対応していません。

en: Browsing file in storage is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
ja: ストレージ内のファイル閲覧は、現在のファームウェアでは対応していません。プリンタのファームウェアを更新してください。

en: Brush
ja: ブラシ

en: Brush shape
ja: ブラシタイプ

en: Brush size
ja: サイズ

en: Bucket fill
ja: 塗りつぶしバッチ処理

en: Build Plate Detection
ja: ビルドプレート検出

en: Bulge
ja: 膨らみ

en: Busy
ja: ビジー状態

en: By First filament
ja: 最初のフィラメントの順序

en: By Highest Temp
ja: 最高温度順

en: By Layer
ja: レイヤー別

en: By Object
ja: オブジェクト別

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
ja: デフォルトでは、ライブビュー はコンピュータを15分間操作しないと一時停止します。この機能を無効にする場合は、このボックスをチェックしてください。

en: By layer
ja: 積層順

en: By object
ja: オブジェクト順

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
ja: 外壁の速度を減少させることでプリンターの共鳴ゾーンを避け、モデルの表面のリンギングを避けることができます。
    リンギングをテストする際には、このオプションをオフにしてください。

en: CANCELED
ja: 取消し済

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
ja: CF/GFフィラメントは硬くて脆いので、AMSの中で折れたり引っかかったりしやすいので、注意して使用してください。

en: COMPLETED
ja: 完了

en: CRC check failed
ja: CRC検査失敗

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
ja: 与えられた式を使用して最適な圧力進角値を計算するには：
    あつりょくすいしん = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    注：floor()は切り下げを表します
    測定値によると、図中の圧力進角値は：0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    最後に、最適な表面効果を持つ値を保存します。

en: Calculating, please wait...
ja: 計算中です。しばらくお待ちください…

en: Calibrate
ja: キャリブレーション

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing. Skip if unnecessary.
ja: ノズルオフセットをキャリブレーションして、印刷品質を向上させます。
    *自動モード:印刷する前にキャリブレーションを確認してください。不要な場合はスキップしてください。

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing; skip if unnecessary.
ja: ノズルオフセットをキャリブレーションして、印刷品質を向上させます。
    *自動モード:印刷する前にキャリブレーションを確認してください。不要な場合はスキップします。

en: Calibrating
ja: キャリブレーション中

en: Calibrating Micro Lidar
ja: ライダー キャリブレーション

en: Calibrating birdeye camera
ja: 俯瞰カメラのキャリブレーション

en: Calibrating extrusion
ja: 押出キャリブレーション

en: Calibrating extrusion flow
ja: 押出流量キャリブレーション

en: Calibrating the micro lidar
ja: マイクロ ライダーのキャリブレーション

en: Calibrating... %d%%
ja: キャリブレーション中...%d%%

en: Calibration
ja: キャリブレーション

en: Calibration Flow
ja: キャリブレーション項目

en: Calibration Type
ja: キャリブレーションタイプ

en: Calibration completed
ja: キャリブレーション完了

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
ja: キャリブレーションが完了しました。下の写真のように、最も均一な押出ラインを確認し、関連する係数Kを入力してください。

en: Calibration error
ja: キャリブレーションエラー

en: Calibration help
ja: キャリブレーションヘルプ

en: Calibration not supported
ja: キャリブレーションは対応していません。

en: Calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
ja: キャリブレーションは、左と右のノズル径が同一の場合のみサポートされます。

en: Calibration process
ja: キャリブレーションプロセス

en: Calibration program
ja: キャリブレーション項目

en: Calibration step selection
ja: キャリブレーション項目を選択

en: Calibration1
ja: キャリブレーション 1

en: Calibration2
ja: キャリブレーション 2

en: Camera
ja: カメラ

[ctx: Camera]
en: Left
ja: 左

[ctx: Camera]
en: Right
ja: 右

en: Camera Angle - Left side
ja: 左側

en: Camera Angle - Right side
ja: 右側

en: Camera Setting
ja: カメラ設定

en: Camera view - Behind
ja: 背面

en: Camera view - Bottom
ja: 底面

en: Camera view - Default
ja: デフォルト

en: Camera view - Front
ja: 正面

en: Camera view - Top
ja: トップ

en: Can not add models when in preview mode!
ja: プレビューモードではモデルを追加できません

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
ja: 温度差の大きい複数のフィラメントを一緒に造形することはできません。そうすると、造形中に押出機やノズルが詰まったり、破損したりする可能性があります。

en: Can't apply when process preview.
ja: 処理プレビュー中は適用できません。

en: Can't find Pin Code?
ja: PINコードが見つかりませんか？

en: Can't find my devices?
ja: デバイスが見つかりませんか？

en: Can't find my nozzle diameter
ja: ノズル径が見つかりませんか？

en: Can't find my printer model
ja: ノズル径が見つかりませんか？

en: Can't find vendor I want
ja: 希望するベンダーが見つかりませんか？

en: Can't start this without storage.
ja: ストレージなしでは開始できません。

en: Cancel
ja: 取消し

en: Cancel a feature until exit
ja: 終了するまで機能を無効化

en: Cancel print
ja: 造形を取消し

en: Cancel selected
ja: 選択をキャンセル

en: Cancel upload
ja: アップロードを取消し

en: Canceled
ja: キャンセル済

en: Cancelled
ja: キャンセル済

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
ja: フィラメント情報が読み取れません。ツールヘッドにフィラメントがセットされているため、取り外してから再試行してください。

en: Cannot send the print job for empty plate
ja: 空のプレートでは印刷ジョブを送信できません。

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
ja: ファームウェアの更新が必要なプリンターに印刷ジョブを送信できません。

en: Cannot send the print job when the printer is not at FDM mode
ja: プリンタがFDMモードでないときは造型ジョブを送信できません。

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
ja: プリンタがファームウェアを更新しているときに印刷ジョブを送信できません。

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
ja: アップデート中では造形タスクを送信できません

en: Capabilities
ja: 能力

en: Center
ja: センター

en: Center coincidence
ja: 中心一致

en: Center of circle
ja: 円の中心

en: Center of edge
ja: 辺の中心

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
ja: 証明書ファイル(*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|全ファイル|*.*)

en: Chamber
ja: チャンバー

en: Chamber temperature
ja: チャンバー温度

en: Change Anyway
ja: 変更を続行

en: Change Filament
ja: フィラメントを変更

en: Change SVG Type
ja: SVG タイプを変更

en: Change SVG source file, projection, size, ...
ja: SVG ソースファイル、投影、サイズなどを変更...

en: Change filament
ja: フィラメントを変更

en: Change filament G-code
ja: フィラメント変更G-code

en: Change filament at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの開始時にフィラメントを交換します。

en: Change file
ja: ファイルを変更

en: Change these settings automatically?
ja: これらの設定を自動的に変更しますか?

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
ja: これらの設定を自動的に変更しますか？
    はい - これらの設定を変更し、スパイラル/ベースモードを自動的に有効にします
    いいえ - スパイラルモードの有効化を解除します

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
ja: これらの設定を自動的に変更しますか？ 
    はい - これらの設定を自動的に変更します
    いいえ - これらの設定を変更しません

en: Change to another .svg file
ja: 別の.svgファイルに変更

en: Change type
ja: タイプを変更

en: Changed fan speed during pringing may affect print quality, please choose carefully.
ja: プリング中のファン速度の変更は、印刷品質に影響を与える可能性がありますので、慎重に選択してください。

en: Changing application language
ja: 言語を変更

en: Changing fan speed during pringing may affect print quality, please choose carefully.
ja: プリング中のファン速度の変更は、印刷品質に影響を与える可能性がありますので、慎重に選択してください。

en: Changing filament
ja: フィラメントを交換

en: Changing the region will log out your account.
ja: 地域を変更すると、アカウントからログアウトされます。

en: Check Assistant
ja: アシスタントを確認

en: Check filament location
ja: フィラメント位置を確認

en: Check for Presets Update
ja: プリセットの更新を確認

en: Check for Update
ja: 更新を確認

en: Check heatbed flatness. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Level first (about 10 seconds). Skip if surface is fine.
ja: ヒートベッドの平面度を確認してください。レベリングにより、押出高さが均一になります。
    *自動モードの場合：最初にレベリングを行います（約10秒）。表面に問題なければスキップします。

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
ja: ノズルにフィラメントやその他の異物が詰まっていないか確認してください。

en: Check printer absolute accuracy after calibration
ja: キャリブレーション後にプリンタの絶対精度を確認

en: Check printer absolute accuracy before calibration
ja: キャリブレーション前にプリンタの絶対精度を確認してください

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
ja: 上記のリンクをクリックして、QIDI サーバーの現在のステータスを確認してください。

en: Check the reason
ja: 理由を確認

en: Check the status of current system services
ja: 現在のシステムサービスのステータスを確認

en: Checking extruder temperature
ja: 押出機温度を確認

en: Checking support necessity
ja: サポートの必要性を確認

en: Chinese Mainland
ja: 中国本土

en: Choice your physical printer preset
ja: 物理プリンターのプリセットを選択してください

en: Choose Download Directory
ja: ダウンロードフォルドを選択

en: Choose SLA archive:
ja: SLA アーカイブを選択します:

en: Choose SVG file for emboss:
ja: エンボスするSVGファイルを選択します：

en: Choose a directory
ja: フォルダを選択

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
ja: ベッドテクスチャをインポート(PNG/SVG)

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
ja: AMSスロットを選択し、「ロード」または「アンロード」ボタンを押すと、フィラメントを自動で装填または取り外します。

en: Choose an STL file to import bed model from:
ja: STLファイル（ベッドモデル）をインポート

en: Choose an STL file to import bed shape from:
ja: STLファイル（ベッドシェープ）をインポート

en: Choose filament
ja: フィラメントを選択

en: Choose files
ja: ファイルを選択

en: Choose one file (3mf):
ja: ファイルを選択 (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
ja: 1つのファイル（gcode/.gco/.g/.ngc/ngc）を選択します：

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
ja: ファイルを選択 (3mf/step/stl/svg/obj/amf)

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
ja: 1つまたは複数のファイル（3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply）を選択します：

en: Choose part type
ja: パーツタイプを選択

en: Circle
ja: 円形

en: Circle Compensation Speed
ja: 円補正速度

en: Circular
ja: 円形

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
ja: クラシックウォールジェネレーターは、一定の押出幅でウォールを生成し、非常に薄い部分ではギャップフィルを適用します。アラクネエンジンは、押出幅が可変のウォールを生成します。

en: Clean the Webview Cache
ja: WebViewキャッシュをクリアする

en: Cleaning nozzle tip
ja: ノズル先端をクリーニング

en: Clear
ja: クリア

en: Clear my choice for synchronizing printer preset after loading the file.
ja: ファイルを読み込んだ後にプリンタプリセットの同期を選択解除します。

en: Clear my choice on the unsaved projects.
ja: 保存されていないプロジェクトの選択を解除します。

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
ja: 次回QIDI Studioを起動する時に、ネットワークプラグインを更新するには、「OK」をクリックします。

en: Click Wiki for help.
ja: 詳しくはWikiをクリックしてください。

en: Click here if you can't connect to the printer
ja: プリンタに接続できない場合は、ここをクリックしてください。

en: Click here if you failed to send the print job
ja: 印刷ジョブの送信に失敗した場合はここをクリックしてください

en: Click here to download it.
ja: ここをクリックしてダウンロードしてください。

en: Click here to regroup
ja: 再グループ化するにはここをクリック

en: Click the OK button, the software will open the WebView cache folder.
    You need to manually delete the WebView folder.
ja: OKボタンをクリックすると、ソフトウェアがWebViewキャッシュフォルダを開きます。
    WebViewフォルダを手動で削除する必要があります。

en: Click the icon to edit color painting of the object
ja: オブジェクトに色塗りをします

en: Click the icon to edit support painting of the object
ja: オブジェクトのサポートを編集します

en: Click the icon to reset all settings of the object
ja: オブジェクトへの編集をリセットします

en: Click the icon to shift this object to the bed
ja: アイコンをクリックすると、このオブジェクトがベッドに移動します。

en: Click the icon to toggle printable property of the object
ja: アイコンをクリックすると、オブジェクトの造形属性を切り替えます。

en: Click the right mouse button to display the full text.
ja: マウスを右クリックして全文を表示します

en: Click to change part type into modifier.
ja: クリックして、部品の種類をモディファイアに変更します。

en: Click to change part type into negative volume.
ja: クリックして、部品の種類をネガティブボリュームに変更します。

en: Click to change text into object part.
ja: クリックしてテキストをオブジェクトパーツに変更します。

en: Click to download new version in default browser: %s
ja: 新バージョンをダウンロードするにはクリックしてください: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
ja: クリックして値をリセットします

en: Click to edit preset
ja: プリセットを編集

en: Click to pick filament color
ja: フィラメントの色を選択

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
ja: 全ての変更をリセットします

en: Click to reset current value and attach to the global value.
ja: 現在値をデフォルト値に戻します

en: Click to select AMS slot manually
ja: AMS スロットを手動で選択

en: Click to view the wiki of the current plate type
ja: 現在のプレートタイプのWikiを見るにはクリックしてください。

en: Clone
ja: 複製

en: Clone copies of selections
ja: 選択したオブジェクトを複製

en: Clone selected
ja: 選択したオブジェクトを複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
ja: 1層目を造形時に全てのファンをオフにします。ベッドとの接着性を高めます

en: Close holes
ja: 穴を閉じる

en: Closing Application while some presets are modified.
ja: プリセットが変更されたが終了します

en: Cloud Slicing...
ja: クラウドにてスライス中

en: Cloud service connection failed. Please try again.
ja: クラウドサービス接続できませんでした、もう一度お試しください

en: Coarse Calibration
ja: 粗い較正

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Collapse/Expand the sidebar
ja: サイドバーを展開/隠す

en: Color
ja: 色

en: Color Painting
ja: 色塗り

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Color change
ja: 色変更

en: Color gradient (%1%)
ja: カラーグラデーション (%1%)

en: Color match
ja: 色合わせ

en: Color painting
ja: 色塗り

en: Colour
ja: 色

en: Comfirm Save As
ja: 「名前を付けて保存」を確認

en: Comment
ja: コメント

en: Common
ja: 共通

en: Compare presets
ja: プリセットを比較

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが低く設定されています。その結果、層線がほとんど目立たず印刷品質は向上しますが、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
ja: デフォルトの0.2 mmノズル用プロファイルと比べ、より大きな積層ピッチが採用されています。その結果、層線がわずかに目立ちますが、印刷時間は短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチがわずかに大きく設定されています。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷時間はわずかに長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが小さく設定されています。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷品質は向上しますが、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、層線が細かく、印刷速度と加速度が低く設定され、スパースインフィルパターンはGyroidになります。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷品質は大幅に向上しますが、印刷時間は大幅に延びます。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、層線が細かく、印刷速度と加速度が低く設定され、スパースインフィルパターンはGyroidになります。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷品質は大幅に向上しますが、印刷時間は大幅に延びます。

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
ja: 0.2 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、印刷速度と加速度が低く設定され、スパースインフィルパターンはGyroidになります。その結果、印刷品質は大幅に向上しますが、印刷時間は大幅に延びます。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが大きくなっています。その結果、層線がより顕著になり、印刷品質は低下しますが、印刷時間は短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが大きく設定されています。その結果、層線がより明確になり、印刷品質は低下しますが、印刷時間はわずかに短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが小さく設定されています。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷品質は向上しますが、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが小さく設定されています。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比較して、積層ピッチが小さくなっています。その結果、層線が目立ちにくく印刷品質は向上しますが、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが小さく、印刷速度と加速度が低く設定され、スパースインフィルパターンはGyroidとなります。その結果、層線はほとんど目立たず、印刷品質が大幅に向上しますが、印刷時間は大幅に延びます。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比較して、積層ピッチが小さく、印刷速度と加速度が低めに設定され、スパースインフィルパターンはGyroidとなっています。その結果、層線が目立ちにくくなり、印刷品質は大幅に向上しますが、印刷時間は大幅に延びます。

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ja: 0.4 mmノズルのデフォルトプロファイルと比較して、ウォールループ数が増え、スパースインフィル密度が高く設定されています。その結果、印刷強度は向上しますが、フィラメント消費量が増え、印刷時間も長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: 0.6 mmノズルのデフォルトプロファイルと比較して、積層ピッチが大きく設定されています。その結果、層線がより目立ち、印刷品質が低下する場合がありますが、場合によっては印刷時間が短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: 0.6 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが大きく設定されています。その結果、層線がかなり目立ち、印刷品質は大幅に低下しますが、場合によっては印刷時間が短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: 0.6 mmノズルのデフォルトプロファイルと比較して、積層ピッチが小さくなっています。その結果、層線が目立ちにくく印刷品質は向上しますが、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
ja: 0.6 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが小さく設定されています。その結果、層線が目立ちにくくなり、印刷品質はやや向上しますが、印刷時間は長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ja: 0.6 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、ウォールループ数が増え、スパースインフィル密度が高く設定されています。その結果、印刷強度は向上しますが、フィラメント消費量が増加し、印刷時間も延びます。

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: 0.8 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが大きく設定されています。その結果、層線が非常に目立ち、印刷品質は大幅に低下しますが、場合によっては印刷時間が短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
ja: 0.8 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが大幅に大きく設定されています。その結果、層線が極めて目立ち、印刷品質は大幅に低下しますが、場合によっては印刷時間が大幅に短縮されます。

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ja: 0.8 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチがやや小さく設定されています。その結果、層線はやや少なくなりますが依然として目立ち、印刷品質はやや向上する一方、場合によっては印刷時間が長くなります。

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ja: 0.8 mmノズルのデフォルトプロファイルと比べ、積層ピッチが小さく設定されています。その結果、層線は少なくなるものの依然として目立ち、印刷品質はやや向上しますが、場合によっては印刷時間が長くなります。

en: Compatible machine
ja: 対応機種

en: Compatible machine condition
ja: 対応機種条件

en: Compatible process profiles
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル

en: Compatible process profiles condition
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル条件

en: Complete Calibration
ja: 徹底キャリブレーション

en: Complete print
ja: 印刷完了

en: Completed
ja: 完了

en: Concentric
ja: 同心

en: Cone
ja: コーン

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
ja: 印刷ジョブで使用するフィラメントのAMSスロットを設定します。

en: Configuration can update now.
ja: 設定の更新が可能になりました。

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
ja: 設定ファイル「%1%」は読み込まれましたが、一部の値が認識されませんでした。

en: Configuration incompatible
ja: 構成ファイルは互換性がありません

en: Configuration package changed
ja: 構成パッケージが変更されました

en: Configuration package updated to
ja: 構成パッケージがアップデートされました

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
ja: 設定パッケージは読み込まれましたが、一部の値が認識されませんでした。

en: Configuration update
ja: 構成の更新

en: Configuration updates
ja: 構成の更新

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm and Update Nozzle
ja: ノズルの確認と更新

en: Confirm connectors
ja: コネクタを確認

en: Confirm extruded
ja: 押出確認

en: Confirming birdeye camera position
ja: 俯瞰カメラの位置を確認

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
ja: レイヤー%dでG-codeパスの競合が検出されました。競合するオブジェクトを十分に離してください（%s<->%s ）。

en: Connect
ja: 接続

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
ja: %s を接続できませんでした　[SN: %s、code = %s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
ja: 追加パーリメータの短いセグメントを用いて、スパースインフィルラインを内部パーリメータに接続します。パーセンテージ（例:15%）で指定した場合は、スパースインフィル線幅を基準に計算されます。スライサーは、近接する2本のインフィルラインを短いパーリメータセグメントに接続しようと試みますが、もし infill_anchor_max より短いパーリメータセグメントが見つからない場合、インフィルラインは片側のパーリメータにのみ接続され、その接続長はこのパラメータで制限され（ただし anchor_length_max を超えません）、このパラメータを0に設定すると、1本のインフィルラインに接続されるパーリメータのアンカリングが無効になります。

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
ja: 追加パーリメータの短いセグメントを用いて、スパースインフィルラインを内部パーリメータに接続します。パーセンテージ（例:15%）で指定された場合は、スパースインフィル線幅を基準に計算されます。スライサーは、近接する2本のインフィルラインを短いパーリメータセグメントに接続しようと試みますが、このパラメータより短いパーリメータセグメントが見つからない場合、インフィルラインは片側のパーリメータにのみ接続され、その接続長はinfill_anchorで制限されますが、このパラメータを超えることはありません。このパラメータを0に設定すると、アンカリングが無効になります。

en: Connect the printer using IP and access code
ja: IPとアクセスコードを使用してプリンタを接続します

en: ConnectPrinter(LAN)
ja: プリンタの接続 (LAN)

en: Connecting to printer
ja: プリンタに接続中

en: Connecting to printer...
ja: プリンタに接続中...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
ja: プリンタに接続中...ダイアログは後で閉じます。

en: Connecting to server
ja: サーバーへ接続中

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
ja: プリンタに接続しています。接続処理中はキャンセルできません。

en: Connecting...
ja: 接続中…

en: Connection
ja: 接続

en: Connection Failed. Please check the network and try again
ja: 接続に失敗しました。ネットワークを確認して再試行してください。

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
ja: 接続に失敗しました！IPとアクセスコードが正しい場合は、
    ネットワーク問題のトラブルシューティングのステップ3に進んでください。

en: Connection failed! Please refer to the wiki page.
ja: 接続に失敗しました。Wiki ページを参照してください。

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
ja: 接続に失敗しました。IPとアクセスコードを再度確認してください。

en: Connection to AstroBox works correctly.
ja: AstroBox への接続は正常です。

en: Connection to Duet works correctly.
ja: Duet への接続は正常です。

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
ja: FlashAir への接続は正常です。

en: Connection to MKS works correctly.
ja: MKS への接続は正常です。

en: Connection to Moonraker works correctly.
ja: Moonraker への接続が正常に動作しています。

en: Connection to OctoPrint works correctly.
ja: OctoPrint への接続は正常です。

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
ja: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
ja: PrusaLink への接続は正常です。

en: Connection to Repetier works correctly.
ja: Repetier への接続は正常です。

en: Connection to printer failed
ja: プリンタに接続できませんでした。

en: Connection to printers connected via the print host failed.
ja: プリントホスト経由で接続されたプリンタへの接続が失敗しました。

en: Connector
ja: コネクタ

en: Connectors
ja: コネクタ

en: Continue to sync filaments
ja: フィラメントの同期を続ける

en: Contour
ja: 輪郭

en: Contour Coef 2
ja: 輪郭係数 2

en: Contour Coef 3
ja: 輪郭係数 3

en: Contour and hole
ja: 輪郭と穴

en: Contour limit max
ja: 輪郭上限

en: Contour limit min
ja: 輪郭下限

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: オブジェクトの輪郭は、設定値に従ってXY平面上で拡大または縮小されます。正の値なら輪郭が大きく、負の値なら小さくなります。この機能は、組み立て時のサイズの微調整に使用されます。

en: Control
ja: コントロール

en: Convenience Mode
ja: 便利モード

en: Convert from inch
ja: インチから変換

en: Convert from meter
ja: メートルから変換

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
ja: 引き込み動作を G10 および G11 の G-code に変換

en: Convex hull
ja: 凸包

en: Cool
ja: クール

en: Cool Plate
ja: 常温プレート

en: Cool(Supertack)
ja: クール (SuperTack)

en: Cooling
ja: 冷却

en: Cooling chamber
ja: 冷却チャンバー

en: Cooling for specific layer
ja: 特定層の冷却

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials and filters the chamber air.
ja: 冷却モードはPLA、PETG、TPUなどに適しており、チャンバー内の空気を濾過します。

en: Cooling overhang threshold
ja: オーバーハングの冷却閾値

en: Copies of the selected object
ja: 選択したオブジェクトの複製数

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Current Filament Preset
ja: 現在のフィラメントプリセットをコピー

en: Copy paramters
ja: パラメータをコピー

en: Copy preset from filament
ja: フィラメントからプリセットをコピー

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択した内容をコピー

en: Copy to clipboard
ja: コピー

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
ja: 一時G-codeから出力G-codeへのコピーに失敗しました。

en: Copyright
ja: 著作権情報

en: Cost
ja: コスト

en: Cost %dg filament and %d changes more than optimal grouping.
ja: 最適なグルーピングと比較して、フィラメント使用量が %dg多く、変更回数が %d回増加します。

en: Could not connect to AstroBox
ja: AstroBoxに接続できませんでした

en: Could not connect to Duet
ja: Duetに接続できませんでした

en: Could not connect to FlashAir
ja: FlashAirに接続できませんでした

en: Could not connect to MKS
ja: MKSに接続できませんでした

en: Could not connect to OctoPrint
ja: OctoPrintに接続できませんでした

en: Could not connect to Prusa SLA
ja: Prusa SLAに接続できませんでした

en: Could not connect to PrusaLink
ja: PrusaLinkに接続できませんでした

en: Could not connect to Repetier
ja: Repetierに接続できませんでした

en: Could not find parameter: %s.
ja: パラメーター 「%s」 が見つかりませんでした。

en: Could not get a valid Printer Host reference
ja: 有効なプリンタホスト参照を取得できませんでした。

en: Could not get resources to create a new connection
ja: 新しい接続を作成するためのリソースを取得できませんでした。

en: Counter Coef 1
ja: カウンター係数1

en: Cover
ja: 表紙

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
ja: これにより、サポートの上部接触層がループで覆われます。デフォルトでは無効になっています。

en: Create
ja: 作成

en: Create Based on Current Filament
ja: 現在のフィラメントに基づいて作成

en: Create Based on Current Printer
ja: 現在のプリンタに基づいて作成

en: Create Filament
ja: フィラメントを作成

en: Create Filament Successful
ja: フィラメントの作成が成功しました。

en: Create Nozzle for Existing Printer
ja: 既存プリンタ用ノズルを作成

en: Create Printer
ja: プリンタを作成

en: Create Printer Successful
ja: プリンタ作成成功

en: Create Printer/Nozzle
ja: プリンタ/ノズルを作成

en: Create Type
ja: タイプを作成

en: Create filament presets failed. As follows:
ja: フィラメントプリセットの作成に失敗した。詳細は以下の通りです。

en: Create from Template
ja: テンプレートから作成

en: Create printer
ja: プリンタを作成

en: Create process presets failed. As follows:
ja: 作成に失敗しました。詳細は以下の通りです。

en: Creating a new project
ja: 新規プロジェクトを作成

en: Critical error
ja: 重大なエラー

en: Cross Hatch
ja: クロスハッチ

en: Cross Zag
ja: クロスザグ

en: Ctrl + Mouse wheel
ja: Ctrl + スクロール

en: Ctrl+Mouse wheel
ja: Ctrl+マウスホイール

en: Cube
ja: キューブ

en: Cubic
ja: キュービック

en: Current AMS humidity
ja: 現在のAMS湿度

en: Current Version:
ja: 現在のバージョン:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
ja: 現在のチャンバー温度は材料の安全温度を超えています。これにより、材料が軟化し、ノズルが詰まる可能性があります。この材料の最大安全温度は %d です。

en: Current filament colors
ja: 現在のフィラメントの色

en: Current flowrate cali param is invalid
ja: 現在の流量キャリブレーションパラメータが無効です。

en: Current grouping of slice result is not optimal.
ja: 現在のスライス結果のグルーピングは最適ではありません。

en: Current vendor has no models, please reselect.
ja: 現在のベンダーにはモデルがありません。再選択してください。

en: Currently, the object configuration form cannot be used with a multiple-extruder printer.
ja: 現在、複数の押出機を備えたプリンタでは、オブジェクト設定フォームを使用できません。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
ja: カスタムCA証書を指定できます（フォーマット:CRT/PEM）

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom G-code
ja: カスタム G-code

en: Custom G-code files are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
ja: カスタムG-codeファイルが大きすぎるため、クラウドに同期されない可能性があります。40k以内に収めてください。

en: Custom G-code:
ja: カスタムG-code：

en: Custom Mode
ja: カスタムモード

en: Custom Template:
ja: カスタムテンプレート:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
ja: モデルを変更すると、ペイントデータ（サポートや色など）がリセットされます

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
ja: カスタムベンダーが見つかりません。カスタムベンダーを入力してください。

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customized Preset
ja: カスタマイズプリセット

en: Cut
ja: カット

en: Cut Connectors information
ja: カットコネクタ情報

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
ja: カットツール
    カットツールでモデルを自由な角度で修正することができます。

en: Cut connectors
ja: カットコネクタ

en: Cut filament
ja: フィラメントを切る

en: Cut selection to clipboard
ja: 選択範囲をカット

en: Cut to parts
ja: パーツに割り切る

en: Cutter error pause
ja: カッターエラーにより一時停止

en: Cutting Module
ja: カットモジュール

en: Cylinder
ja: シリンダー

en: DEBUG settings have saved successfully!
ja: DEBUG 設定は正常に保存されました!

en: DEV host: api-dev.qidi3d.com/v1
ja: DEVホスト：api-dev.qidi3d.com/v1

en: DNS Server:
ja: DNSサーバー

en: DRY
ja: 乾燥

en: Daily Tips
ja: 毎日のヒント

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
ja: 湿ったPVAは柔軟になりAMS内部で詰まる恐れがあります。使用前に十分乾燥させてください。

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Deadzone:
ja: デッドゾーン:

en: Debug Info
ja: デバッグ情報

en: Decide which overhang part join the cooling function to slow down the speed.Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 100% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
ja: どのオーバーハング部分が冷却機能により速度低下の対象となるかを決定します。これは、下層にサポートがない場合の線幅をパーセンテージで表現しており、100%%の場合はオーバーハングの程度に関係なくすべての外壁が強制的に冷却されることを意味します。

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
ja: gcode ファイルに保存されているサムネイルのサイズを決定します

en: Decimate ratio
ja: 比率

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
ja: この値をわずかに下げる（例：0.9）と、ブリッジに使用する材料量が減り、たるみが改善されます。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Nozzle Volume Type
ja: デフォルトノズルボリュームタイプ

en: Default View
ja: デフォルトビュー

en: Default color
ja: デフォルト色

en: Default filament color
ja: フィラメントのデフォルト色

en: Default filament profile
ja: デフォルト フィラメント プロファイル

en: Default filament profile when switch to this machine profile
ja: マシン切替時のデフォルトフィラメント設定

en: Default jerk
ja: デフォルトジャーク

en: Default line width if some line width is set to be zero
ja: 線幅が0に設定された時のデフォルト線幅

en: Default process profile
ja: デフォルト プロセスプロファイル

en: Default process profile when switch to this machine profile
ja: マシン切替時のデフォルト加工プロファイル

en: Del
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Delete All
ja: 全てを削除

en: Delete Custom G-code
ja: カスタム G コードを削除

en: Delete Custom Template
ja: カスタムテンプレートを削除

en: Delete Filament
ja: フィラメントを削除

en: Delete Filament Change
ja: フィラメントの変更を削除

en: Delete Pause
ja: 削除の一時停止

en: Delete Photo
ja: 写真を削除

en: Delete Physical Printer
ja: 物理プリンターを削除

en: Delete Plate
ja: プレートを削除

en: Delete Preset
ja: プリセットを削除

en: Delete a brim ear
ja: マウス耳型ブリムを削除

en: Delete all
ja: 全てを削除

en: Delete all connectors
ja: すべてのコネクタを削除

en: Delete all cutter
ja: すべてのカッターを削除

en: Delete connector from object which is a part of cut
ja: カット対象のオブジェクトからコネクタを削除

en: Delete filament
ja: フィラメントを削除

en: Delete file
ja: ファイルを削除

en: Delete files
ja: ファイルを削除

en: Delete input
ja: 入力を削除

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
ja: カット対象のオブジェクトからネガティブボリュームを削除

en: Delete object which is a part of cut object
ja: カットオブジェクトの一部であるオブジェクトを削除

en: Delete objects, parts, modifiers
ja: オブジェクト、パーツ、モディファイヤを削除

en: Delete preset
ja: プリセットを削除

en: Delete selected
ja: 選択を削除

en: Delete selected files from printer.
ja: プリンターから選択したファイルを削除

en: Delete solid part from object which is a part of cut
ja: カット対象のオブジェクトからソリッド部を削除

en: Delete the selected object
ja: 選択したオブジェクトを削除

en: Delete this filament
ja: このフィラメントを削除

en: Delete this preset
ja: このプリセットを削除

en: Deletes all objects
ja: 全てのオブジェクトを削除

en: Deletes the current selection
ja: 現在の選択項目を削除

en: Deleting the last solid part is not allowed.
ja: 最後のソリッドパーツは削除できません。

en: Density
ja: 密度

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
ja: 内部スパース インフィルの密度です。100%%の場合、全体がソリッドになります。

en: Density of the first raft or support layer
ja: 最初のラフトまたはサポート層の密度です。

en: Depth
ja: 深さ

en: Depth ratio
ja: 深さ比

en: Deretraction Speed
ja: リトラクション解除速度

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
ja: リトラクション時、ノズルが最後のパスに沿って移動する距離を指定します。

en: Description:
ja: 詳細:

en: Deselect All
ja: すべての選択を解除

en: Deselect all
ja: すべての選択を解除

en: Deselects all objects
ja: 全てのオブジェクトを選択解除

en: Detached
ja: 分離的

en: Detail level
ja: 細部レベル

en: Detail.
ja: 詳細

en: Details
ja: 詳細

en: Detect floating vertical shells
ja: 浮遊する垂直シェルを検出

en: Detect narrow internal solid infill
ja: 薄いソリッド インフィル検出

en: Detect overhang paths in vertical shells and slow them by bridge speed.
ja: 垂直シェル内のオーバーハングパスを検出し、ブリッジ速度で速度を遅くします。

en: Detect overhang wall
ja: オーバーハング壁を検出

en: Detect overhangs for auto-lift
ja: オーバーハング自動検出

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
ja: 線幅に対するオーバーハング率を検出し、状況に応じて印刷速度を調整します。オーバーハング率が100％の場合は、ブリッジ速度が適用されます。

en: Detect thin wall
ja: 薄い壁面を検出

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
ja: 2本分の線幅が収まらない薄い壁面を検出し、単一ラインで印刷します。ただし、閉じたループになっていないため、仕上がりが悪くなる可能性があります。

en: Detection radius
ja: 検出半径

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
ja: 目詰まりやフィラメントの摩耗を検知し、直ちに印刷を停止することで、時間とフィラメントを節約します。

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
ja: ウォールの上を迂回せずに移動し、表面にブロブが発生するのを防ぎます。

en: Develop Mode
ja: 開発者モード

en: Develop mode
ja: 開発者モード

en: Device
ja: デバイス

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Device Page
ja: デバイスページ

en: Device Status
ja: デバイスステータス

en: Device UI
ja: デバイスUI

en: Diameter
ja: 直径

en: Diameter limit
ja: 直径制限

en: Diameter of nozzle
ja: ノズルの直径

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
ja: ベットの直径。原点 (0, 0)がベットの中心に位置するとします。

en: Difference
ja: 違い

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
ja: 異なるフィラメントは異なる最大巻き速度を有する。
    ノズル材料、口径、印刷温度などは最大巻速に影響します。
    最大体積速度が設定されすぎてフィラメント特性と一致しない場合、印刷中に糸切れが発生し、モデルの表面テクスチャが劣化する可能性があります。
    これは特定のフィラメントの最大体積速度を校正するための試験である。汎用またはサードパーティ製フィラメントタイプでは、フィラメントに適切な体積流量が設定されていない可能性があります。このテストは、フィラメントの最大体積速度を見つけるのに役立ちます。

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
ja: プライムタワーが有効な場合、異なるノズル径やフィラメント径は使用できません。

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
ja: さまざまなサポートタイプ
    複数のサポートオプションからお選びいただけます。例えば、ツリーサポートは有機的なモデルに最適で、フィラメントの節約と印刷速度の向上に寄与します。ぜひお試しください！

en: Direct Drive
ja: ダイレクトドライブ

en: Direct distance
ja: 直線距離

en: Disable
ja: 無効化

en: Disable AMS
ja: AMSを無効

en: Disabled
ja: 無効化

en: Disc
ja: ディスク

en: Discard Modified Value
ja: 変更値を破棄

en: Discard or Use Modified Value
ja: 変更値を破棄または使用する

en: Display
ja: 表示

en: Distance
ja: 距離

en: Distance XYZ
ja: XYZ距離

en: Distance from model to the outermost brim line
ja: モデルから一番外側のブリム線までの距離

en: Distance from skirt to brim or object
ja: スカートからブリムまたはオブジェクトまでの距離

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
ja: 矩形の左前の隅からG-code座標原点までの距離

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
ja: SVGの中心からモデル表面までの距離

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端から蓋までの距離。オブジェクト順で造形する際の衝突防止用です。

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端から下のレールまでの距離です。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Distance to rod
ja: レールまでの距離

en: Divide by zero
ja: ゼロで割る

en: Do not Enable AMS
ja: AMSを有効にしない

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
ja: G-code パスの競合チェックなどの有効性チェックは実行しないでください。

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか？

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
ja: プリンタからファイル「%s」を削除しますか？

en: Do you want to modify the following parameters of the left nozzle to that of the right nozzle?
ja: 左ノズルの以下のパラメーターを右ノズルの設定に変更しますか？

en: Do you want to modify the following parameters of the right nozzle to that of the left nozzle?
ja: 右ノズルの以下のパラメーターを左ノズルの設定に変更しますか？

en: Do you want to replace it
ja: それを置き換えますか？

en: Do you want to save changes to "%1%"?
ja: 変更を"%1%"に保存しますか？

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
ja: QIDI Cloud から個人データを同期しますか？  
    以下の情報が含まれています：  
    1. プロセスプリセット  
    2. フィラメントプリセット  
    3. プリンタープリセット

en: Don't create support on model surface, only on build plate
ja: モデルの表面にはサポートを作成せず、ビルドプレートにのみ作成します。

en: Don't remind me again
ja: 今後通知しない

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
ja: インフィルエリア内での移動時には引き込みを行わない設定です。これにより、余分なフィラメントの漏れ（オージング）を防ぎ、複雑なモデルの引き込み回数を減らして印刷時間を短縮できます。ただし、スライス処理とG-code生成が遅くなることがあります。

en: Don't save
ja: 保存しない

en: Don't show again
ja: 次回から表示しない

en: Don't show this dialog again
ja: このダイアログを再度表示しない

en: Don't slow down outer walls
ja: 外壁を遅くしないでください。

en: Don't support bridges
ja: ブリッジにサポートしない

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
ja: サポートの使用を抑えるため、ブリッジ全体をサポートしません。短いブリッジは通常、サポートなしでも直接印刷できます。

en: Done
ja: 完了

en: Double Tear Romboid Cylinder
ja: ダブルティアロムボイドシリンダー

en: Dovetail
ja: ダブテール

en: Dowel
ja: ダウエル

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Beta Version
ja: ベータ版をダウンロード

en: Download Models
ja: モデルをダウンロード

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Download failed, File size exception.
ja: ダウンロードに失敗しました（ファイルサイズ異常）。

en: Download failed, unknown file format.
ja: ダウンロードに失敗しました（不明なファイル形式）。

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Download selected files from printer.
ja: プリンターから選択したファイルをダウンロード

en: Download waiting...
ja: ダウンロード待ち

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading %d%%...
ja: ダウンロード中 %d%%

en: Downloading QIDI Network Plug-in
ja: QIDIネットワークプラグインをダウンロード

en: Downloading Virtual Camera Tools
ja: バーチャルカメラツールをダウンロード

en: Downloading failed.
ja: ダウンロード失敗

en: Downloading...
ja: ダウンロード中

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Drag to move the cut plane
ja: カットプレーンを移動するにはドラッグしてください。

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
ja: カットプレーンをドラッグしてモデルを2つに分割してください。  
    パーツを右クリックして、反対側に割り当てることができます。

en: Drop project file
ja: プロジェクトをドロップ

en: Drying
ja: 乾燥中

en: Due to the lower version of QIDI Studio, this 3mf file cannot be fully loaded. Please update QIDI Studio to the latest version
ja: 古いバージョンのQIDI Studioを使用しているため、この3mfファイルは完全に読み込めません。QIDI Studioを最新バージョンに更新してください。

en: During print
ja: 印刷中

en: Dynamic flow Calibration
ja: 動的流量キャリブレーション

en: Dynamic flow calibration
ja: 流量キャリブレーション

en: ERROR
ja: エラー

en: Edge
ja: エッジ

en: Edge detection
ja: エッジ検出

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Custom G-code
ja: カスタムG-codeを編集

en: Edit Filament
ja: フィラメントを編集

en: Edit Flow Dynamics Calibration
ja: 動的流量キャリブレーションを編集

en: Edit Plate Name
ja: プレート名を編集

en: Edit Preset
ja: プリセットを編集

en: Edit Printers
ja: プリンタを編集

en: Edit Process Settings
ja: プロセス設定を編集

en: Edit SVG
ja: SVGを編集

en: Edit Text
ja: テキストを編集

en: Edit connectors
ja: コネクタを編集

en: Edit in Parameter Table
ja: パラメータテーブルで編集

en: Edit multiple printers
ja: 複数のプリンタを編集

en: Edit preset
ja: プリセットを編集

en: Edit print parameters for a single object
ja: 一つのオブジェクトのパラメータを編集

en: Edit to scale
ja: スケールに合わせて編集

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
ja: デバイス %s(%s) の取出しが失敗しました

en: Elephant foot compensation
ja: 象足補正

en: Embeded
ja: Embedded

en: Embeded
    depth
ja: 埋没深度

en: Emboss attribute change
ja: エンボス属性の変更

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
ja: カット

en: Empty
ja: 空

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
ja: 底面との隙間があります、レイヤーを入れ替えました

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable AI monitoring of printing
ja: AI モニタリングを有効

en: Enable AMS
ja: AMSを有効

en: Enable LOD
ja: LOD を有効にする

en: Enable SSL(FTP)
ja: SSL（FTP）を有効にする

en: Enable SSL(MQTT)
ja: SSL（MQTT）を有効にする

en: Enable accel_to_decel
ja: 加減速制御を有効にする

en: Enable dark mode
ja: ダークモードを有効にする

en: Enable detection of build plate position
ja: プレート位置検出を有効

en: Enable gamma correction for the imported obj file
ja: インポートしたOBJファイルにガンマ補正を適用する

en: Enable internal ribs to increase the stability of the prime tower.
ja: プライムタワーの安定性を高めるために内部リブを有効にします。

en: Enable pressure advance
ja: 圧力進行を有効にする

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
ja: 圧力進行を有効にしますか？ 有効にすると、自動キャリブレーションの結果が上書きされます。注意: QIDIプリンタでは無効です。

en: Enable rotation
ja: 回転を有効

en: Enable support
ja: 有効化

en: Enable support generation.
ja: サポート生成を有効にします。

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
ja: パーツ補助冷却ファンがある場合、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
ja: このオプションを有効にすると、Klipperファームウェアで動作するプリンター向けに、G-code内に EXCLUDE OBJECT コマンドが追加されます。

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
ja: この設定により、パーツ冷却ファンの回転速度が最適化されます。オーバーハングやブリッジの冷却に効果的です。

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
ja: このオプションを有効にすると、オーバーハング部分の印刷時に速度が遅くなります。異なるオーバーハング割合に対する速度は以下に設定されています。

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
ja: このオプションを有効にすると、「最大ファンスピードのしきい値」に設定されたレイヤー時間のしきい値より短くならないように、印刷速度を低下させます。これにより、レイヤーの冷却時間が長くなり、細部の印刷品質が向上します。

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
ja: これを有効にすると、各G-code行の先頭に行番号 (Nx) が追加されます。

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
ja: これを有効にすると、プリンタのカメラを使用してファ1層目の品質を確認できます。

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
ja: この設定を有効にすると、G2 および G3 の動作を含む G-code ファイルを出力できます。適合誤差は解像度と同じです。

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
ja: これを有効にすると、スライス後のオブジェクトの正確なZ高さを取得できます。最後の数レイヤーの積層ピッチを微調整することで、オブジェクトの高さを正確にします。注意: これは実験的なパラメータです。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
ja: 従来のタイムラプス撮影を有効にすると、表面に欠陥が生じる可能性があります。スムーズモードに変更することを推奨します。

en: End
ja: 終了

en: End G-code
ja: 終了G-code

en: End G-code when finish the printing of this filament
ja: このフィラメントの印刷完了G-code

en: End G-code when finish the whole printing
ja: 造形完了G-code

en: End PA:
ja: PA終了:

en: End retraction length:
ja: 終了引き込み長さ:

en: End speed:
ja: 終了速度:

en: End temp:
ja: 終了温度:

en: End volumetric speed:
ja: 終了体積速度:

en: Enforce seam
ja: 強制継ぎ目

en: Enforce supports
ja: サポートを強制的に有効

en: Engineering
ja: エンジニアリング

en: Engineering Plate
ja: エンジニアリングプレート

en: Enqueued
ja: 処理待ち

en: Ensure vertical shell thickness
ja: 壁の厚さを確保

en: Enter Custom G-code used on current layer:
ja: 現在の積層にカスタムG-codeを追加

en: Enter new name
ja: 新しい名前を入力

en: Enter or click the adjustment button to modify number again
ja: 数値を変更するには、直接入力するか調整ボタンをクリックしてください。

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
ja: 現在のページ下部に最小圧力進角値、最大圧力進角値、ステップサイズを入力し、ページ下部の「キャリブレーション」ボタンをクリックして、しばらく待ちます。ソフトウェアは自動的にキャリブレーション構成を設定します。

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
ja: 現在のページ下部に最小体積速度値、最大体積速度値、ステップサイズを入力し、ページ下部の「キャリブレーション」ボタンをクリックして、しばらく待ちます。ソフトウェアは自動的にキャリブレーション構成を設定します。

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
ja: フィラメントが冷却後に収縮する割合を入力してください（100mm の代わりに 94mm を測定した場合は 94%）。XY 方向で補正するためにパーツがスケーリングされます。補正は外周用のフィラメントのみを対象とします。
    この補正はチェック後に適用されるため、オブジェクト間に十分なスペースを確保してください。

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
ja: ホストプリンタの列挙に失敗しました。
    メッセージ本文:「%1%」
    エラー: 「%2%」

en: Erase
ja: 消去

en: Erase all painting
ja: 全てを消去

en: Error
ja: エラー

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Error code
ja: エラーコード:

en: Error code: %d
ja: エラーコード: %d

en: Error desc
ja: エラー詳細

en: Error during reload
ja: リロード中にエラーが発生しました。

en: Error during replace
ja: 交換時のエラー

en: Error in zip archive
ja: ファイル圧縮にエラー発生

en: Error loading shaders
ja: シェーダーの読込みにエラーが発生しました

en: Error occurs while loading G-code file
ja: G-codeファイルの読込みにエラーが発生しました

en: Error uploading to print host:
ja: プリントホストへのアップロードエラー:

en: Error!
ja: エラー！

en: Error! Invalid model
ja: エラー: 無効なモデル

en: Error! Unable to create thread!
ja: エラー：スレッドを作成できません

en: Error:
ja: エラー:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
ja[0]: エラー: %1$d の非多様体エッジ

en: Error: Please close all toolbar menus first
ja: エラー: ツールバーを閉じてください

en: Errors
ja: エラー

en: Estimated time
ja: 予測時間

en: Europe
ja: ヨーロッパ地域

en: Example
ja: 例

en: Exception
ja: 異常

en: Exception in obtaining file size, please import again.
ja: ファイルサイズの取得中に例外が発生しました。もう一度インポートしてください。

en: Exclude objects
ja: オブジェクトを除外

en: Exhaust
ja: 排気

en: Exhaust fan
ja: 排気ファン

en: Exit %s
ja: %s を終了

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
ja: +/-でサポートの水平サイズを調整します

en: Expand all raft layers in XY plane
ja: すべてのラフトレイヤーをXY平面で拡張

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
ja: ベッドプレートの密着性を向上させるために、最初のラフトまたはサポートレイヤーを拡張します。

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
ja: 実験的機能:フィラメント交換時に引き込み距離を長くし、フィラメントをカットすることでパージを最小限に抑えます。これによりフラッシュの量は大幅に減少しますが、ノズル詰まりやその他の印刷トラブルのリスクが高まる可能性があります。

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
ja: 実験的機能: フィラメント交換時の切断前の引き込み長さ

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
ja: 実験的機能: フィラメント交換時に、引き込み距離を長くし、フィラメントをカットすることでフラッシュを最小限に抑えます。これによりフラッシュ量は大幅に減少しますが、ノズル詰まりやその他の印刷トラブルのリスクが高まる可能性があります。

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
ja: 実験的機能: フィラメント交換時に、引き込み距離を長くし、フィラメントをカットすることでフラッシュを最小限に抑えます。これによりフラッシュ量は大幅に減少しますが、ノズル詰まりやその他の印刷トラブルのリスクが高まる可能性があります。最新のプリンタファームウェアで使用してください。

en: Expirment feature to compensate the circle holes and circle contour. This feature is used to improve the accuracy of the circle holes and contour within the diameter below 50mm. Only support PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF and PETG HF.
ja: 円穴および円形輪郭を補正する実験的機能です。この機能は、直径50mm以下の円穴および輪郭の精度を向上させるために使用されます。対応材料は、PLA Basic、PLA CF、PET CF、PETG CF、PETG HF のみです。

en: Explosion Ratio
ja: 分解比率

en: Export
ja: エクスポート

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
ja: 3mfファイルをエクスポート（一部3mf機能を無効）

en: Export AMF file:
ja: AMFファイルをエクスポート:

en: Export G-code
ja: G-codeをエクスポート

en: Export G-code file
ja: G-codeをエクスポート

en: Export Generic 3MF
ja: 汎用3MF

en: Export Log
ja: ログをエクスポート

en: Export OBJ file:
ja: OBJファイルをエクスポート:

en: Export Preset Bundle
ja: プリセットバンドルをエクスポート

en: Export STL file:
ja: STLファイルをエクスポート:

en: Export all objects as STLs
ja: すべてのオブジェクトをSTLとしてエクスポート

en: Export all objects as one STL
ja: すべてのオブジェクトを1つのSTLとしてエクスポート

en: Export all plate sliced file
ja: エクスポート (全プレート)

en: Export all sliced file
ja: エクスポート (全プレート)

en: Export as STLs
ja: STLとしてエクスポート

en: Export as one STL
ja: 1つのSTLとしてエクスポート

en: Export current configuration to files
ja: 現在の構成をエクスポート

en: Export current plate as G-code
ja: 現在のプレートをG-codeでエクスポート

en: Export current sliced file
ja: エクスポート

en: Export plate sliced file
ja: エクスポート

en: Export result
ja: エクスポート結果

en: Export successful
ja: エクスポート完了

en: Export successfully.
ja: エクスポートが成功しました。

en: Exporting 3mf file failed
ja: 3mfのエクスポートが失敗しました

en: Exporting G-code
ja: G-codeをエクスポート中

en: Exporting objects
ja: オブジェクトをエクスポート中

en: Exporting.
ja: エクスポート中

en: Ext spool
ja: 外部スプール

en: Extension Board
ja: 拡張ボード

en: External
ja: 外部

en: Extra high
ja: 超高い

en: Extra info
ja: 追加情報

en: Extra length on restart
ja: 再開時の追加長さ

en: Extra low
ja: 超低い

en: Extra rib length
ja: 追加リブ長さ

en: Extruder
ja: 押出機

en: Extruder Clearance
ja: 押出機クリアランス

en: Extruder Color
ja: 押出機の色

en: Extruder offset
ja: 押出機オフセット

en: Extruder printable area
ja: エクストルーダーの印刷可能エリア

en: Extruder printable height
ja: エクストルーダーの印刷可能高さ

en: Extruder switch time
ja: エクストルーダーの切り替え時間

en: Extruders
ja: 押出機

en: Extruders count
ja: 押出機台数

en: Extrusion Width
ja: 押出線幅

en: Face
ja: 面

en: Face and face assembly
ja: 面および面アセンブリ

en: Face recognition
ja: 外観認識

en: Face the camera
ja: カメラの方向を向く

en: Factor K
ja: 係数K

en: Factor N
ja: 係数N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
ja: 動的流量キャリブレーションの要因

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
ja: ファイル %1% を読み込めませんでした。

en: Failed loading objects.
ja: オブジェクトをロードできませんでした

en: Failed processing of the filename_format template.
ja: ファイル名フォーマットテンプレートの処理ができませんでした。

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
ja: %1% の線幅の計算に失敗しました。「%2%」の値を取得できません。

en: Failed to connect socket
ja: ソケットの接続に失敗しました。

en: Failed to connect to cloud service
ja: クラウドサービスへの接続に失敗しました。

en: Failed to connect to printer.
ja: プリンターへの接続に失敗しました。

en: Failed to connect to the printer
ja: プリンターへ接続できませんでした

en: Failed to connect to the server
ja: サーバーに接続できませんでした

en: Failed to create socket
ja: ソケットの作成に失敗しました。

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
ja: 一時フォルダの作成に失敗しました。もう一度設定をエクスポートしてください。

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
ja: プラグインのダウンロードに失敗しました。ファイアウォール設定やVPNソフトを確認し、再試行してください。

en: Failed to fetch model information from printer.
ja: プリンタからモデル情報の取得に失敗しました。

en: Failed to generate cali gcode
ja: キャリブレーションG-codeの生成に失敗しました。

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
ja: 無効なカスタム G-codeのため、 G-codeを生成できませんでした。

en: Failed to get the model data in the current file.
ja: 現在のファイルのモデルデータの取得に失敗しました。

en: Failed to initialize the WinRT library.
ja: ライブラリを初期化できませんでした

en: Failed to install preset files to %s.
    Please make sure QIDI Studio has permission to delete and write in this directory,
    and it is not being occupied by the system or other applications.
ja: プリセットファイルを %s にインストールできませんでした。
    QIDI Studio にこのディレクトリへの削除および書き込み権限があること、またシステムや他のアプリケーションによって使用中でないことを確認してください。

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
ja: プラグインをインストールできませんでした。ウイルス対策ソフトによってブロックまたは削除されていないか確認してください。

en: Failed to log out.
ja: サインアウトできませんでした

en: Failed to parse login report reason
ja: ログインレポートの理由の解析に失敗しました。

en: Failed to parse model information.
ja: モデル情報の解析に失敗しました。

en: Failed to post ticket to server
ja: サーバーへのチケット送信に失敗しました。

en: Failed to publish login request
ja: ログインリクエストの送信に失敗しました。

en: Failed to publish login request.
ja: ログインリクエストの送信に失敗しました。

en: Failed to read file, please try again.
ja: ファイルの読み取りに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
ja: G-codeファイルを保存できませんでした。
    エラーメッセージ：%1%
    ソース ファイル %2%

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
ja: プロジェクトの保存に失敗しました。
    フォルダがオンラインに存在するか、他のプログラムがプロジェクトファイルを開いていないか、ディスク容量が十分かを確認してください。

en: Failed to send the print job. Please try again.
ja: 造形タスクを送信できませんでした、もう一度お試しください。

en: Failed to send. Click Retry to attempt sending again. If retrying does not work, please check the reason.
ja: 送信に失敗しました。「再試行」をクリックして、再度送信を試みます。再試行してもうまくいかない場合は、原因を確認してください。

en: Failed to set the box printing slot...
ja: BOX印刷スロットの設定に失敗しました...

en: Failed to start QIDI Farm Manager Client.
ja: QIDI Farm Manager Client の起動に失敗しました。

en: Failed to start printing job
ja: 造形ジョブを開始できませんでした。

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
ja: FTPへのファイルアップロードに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
ja: プリントファイルのFTPアップロードに失敗しました。ネットワークの状態を確認し、再試行してください。

en: Fan
ja: ファン

en: Fan Speed
ja: ファン回転速度

en: Fan Speed (%)
ja: ファン回転速度 (%)

en: Fan Speed:
ja: ファン回転速度

en: Fan speed
ja: 回転速度

en: Fan speed for overhang
ja: オーバーハング時のファン速度

en: Fatal
ja: 重大的

en: Fatal error
ja: 重大なエラー

en: Fatal error, exception caught: %1%
ja: 致命的なエラー：例外を検出 (%1%)

en: Featue 1
ja: 機能 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
ja: フィーチャー1がリセットされ、
    フィーチャー2がフィーチャー1になりました。

en: Fetching model infomations ...
ja: モデル情報を取得中...

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament %d
ja: フィラメント %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメント %sがAMSスロット%sのフィラメントと一致していません。

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメント %s がAMSスロットの数を超えています。

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
ja: フィラメント %s が %s にセットされていますが、生成されたG-codeのパスが %s の印刷可能高さを超えています。

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
ja: フィラメント %s が %s にセットされていますが、生成されたG-codeのパスが %s の印刷可能範囲を超えています。

en: Filament Changes
ja: フィラメント交換

en: Filament Created
ja: フィラメント作成済み

en: Filament Extruded, Continue
ja: フィラメント押出し完了、続行

en: Filament For Calibration
ja: キャリブレーション用フィラメント

en: Filament Grouping
ja: フィラメントグループ化

en: Filament Loaded, Resume
ja: フィラメントロード完了、再開

en: Filament Preset
ja: フィラメントプリセット

en: Filament Preset Template
ja: フィラメントプリセットテンプレート

en: Filament Settings
ja: フィラメント設定

en: Filament Tangle Detect
ja: フィラメント絡み検出

en: Filament category
ja: フィラメントカテゴリ

en: Filament change times
ja: フィラメント交換回数

en: Filament changes
ja: フィラメント交換

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
ja: 使用するフィラメント数は多いです。最初%1%個のフィラメントを使用できます

en: Filament density. For statistics only
ja: フィラメント密度（統計用途のみ）

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
ja: フィラメントの直径はG-code内の押出し計算に使用されるため、重要であり正確である必要があります。

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメントがAMSスロットのフィラメントと一致していません。

en: Filament end G-code
ja: フィラメント終了G-code

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメントがAMSスロットの数を超えています。

en: Filament grouping
ja: フィラメントのグループ化

en: Filament load time
ja: フィラメントロード時間

en: Filament loading
ja: フィラメントをロード中...

en: Filament loading...
ja: フィラメントをロード中...

en: Filament map to extruder
ja: フィラメントのエクストルーダー対応付け

en: Filament notes
ja: フィラメントノート

en: Filament preset bundle(.bbsflmt)
ja: フィラメントプリセットバンドル（.bbsflmt）

en: Filament presets under this filament
ja: このフィラメントに対応するプリセット

en: Filament presets(.zip)
ja: フィラメントプリセット（.zip）

en: Filament price. For statistics only
ja: フィラメント価格（統計用途のみ）

en: Filament prime volume
ja: フィラメントプライムボリューム

en: Filament ramming length
ja: フィラメントラム長

en: Filament scarf seam settings
ja: フィラメント斜め継ぎ目設定

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
ja: フィラメントのシリアル番号がありません。シリアル番号を入力してください。

en: Filament settings
ja: フィラメント設定

en: Filament start G-code
ja: フィラメント開始G-code

en: Filament to print internal sparse infill.
ja: 内部スパースインフィルの造形に使用するフィラメントです。

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
ja: サポートベースおよびラフトの造形に使用するフィラメント。「デフォルト」を選択すると、サポート専用のフィラメントは使用せず、現在のフィラメントが使用されます。

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
ja: サポートインターフェースの造形に使用するフィラメント。「デフォルト」を選択すると、サポートインターフェース専用のフィラメントは使用せず、現在のフィラメントが使用されます。

en: Filament type
ja: フィラメントの種類

en: Filament type and color information have been synchronized, but slot information is not included.
ja: フィラメントの種類と色の情報は同期されましたが、スロット情報は含まれていません。

en: Filament type is not selected, please reselect type.
ja: フィラメントの種類が選択されていません。種類を再選択してください。

en: Filament unload time
ja: フィラメントアンロード時間

en: Filament unloading
ja: フィラメントのアンロード

en: Filament used in this print job
ja: 使用フィラメント

en: Filament-Saving Mode
ja: フィラメント節約モード

en: Filaments
ja: フィラメント

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
ja: フィラメント %s が %s にセットされていますが、生成されたG-codeのパスが %s の印刷可能高さを超えています。

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
ja: フィラメント %s が %s にセットされていますが、生成されたG-codeのパスが %s の印刷可能範囲を超えています。

en: File
ja: ファイル

en: File '%s' was lost! Please download it again.
ja: ファイル %s が見つかりませんでした、もう一度ダウンロードしてください。

en: File checksum error. Please retry.
ja: ファイルのチェックサムエラーが発生しました。再試行してください。

en: File creation failed, please try again.
ja: ファイルの作成に失敗しました。もう一度お試しください。

en: File does NOT exist (%1%).
ja: ファイルが存在しません（%1%）。

en: File does not exist.
ja: ファイルが存在しません。

en: File for the replace wasn't selected
ja: 置換するファイルが未選択です。

en: File is missing
ja: ﾌｧｲﾙが行方不明

en: File renaming failed, please try again.
ja: ファイルの名前変更に失敗しました。もう一度お試しください。

en: File upload failed, please try again.
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。もう一度お試しください。

en: File upload timed out. Please check if the firmware version supports this operation or verify if the printer is functioning properly.
ja: ファイルのアップロードがタイムアウトしました。ファームウェアのバージョンがこの操作をサポートしているか確認するか、プリンタが正常に動作しているかを確認してください。

en: File write failed, please try again.
ja: ファイルの書き込みに失敗しました。もう一度お試しください。

en: File: %s
    Title: %s
ja: ファイル: %s 
    タイトル: %s

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename format
ja: ファイル名形式

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
ja: ファイル名は「.svg」で終わる必要がありますが、選択されたのは %1% です。

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Fill bed with copies
ja: コピーをベッド全体に配置

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
ja: トップ面が最も滑らかなブロックの上に値を入力してください。

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
ja: 手順2で得られた値をフィラメント設定の「流量比」に記入すると、ここでの流量較正が完了します

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
ja: 形状 (%1%) の充填にサポートされていない要素が含まれています: %2%。

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
ja: 選択したオブジェクトのコピーでベッドの空き領域を埋めます。

en: Fillet wall
ja: 丸み付き壁

en: Filling
ja: 充填

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
ja: 指定したしきい値より小さい隙間を除外します。この設定はトップ/ボトムレイヤーには影響しません。

en: Filter out tiny gaps
ja: 微小な隙間を除外

en: Final shape constains selfintersection or multiple points with same coordinate.
ja: 最終形状に自己交差または同じ座標を持つ複数のポイントが含まれています。

en: Fine Calibration
ja: ファインアライメント

en: Fine Calibration based on flow ratio
ja: 流量比に基づく微調整キャリブレーション

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
ja: 流量を微調整
    流量を材料、温度により微調整し、更に良い仕上がりが得られます。

en: Finish
ja: 完了

en: Finish Time:
ja: 完了時間:

en: Finish Time: N/A
ja: 完了時間: 該当なし

en: Finished
ja: 完了

en: Finished, Continue
ja: 完了、続行

en: Firmware Retraction
ja: ファームウェアリトラクション

en: First Guide
ja: 最初のガイド

en: First Layer Inspection
ja: 1層目検査

en: First layer
ja: 1層目

en: First layer error pause
ja: 1層目エラー時の一時停止

en: First layer filament sequence
ja: 1層目のフィラメント順序

en: First layer print sequence
ja: 1層目の印刷順序

en: Fit camera
ja: カメラを最適化

en: Fit camera to scene or selected object.
ja: カメラをシーンまたは選択オブジェクトに合わせます。

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
ja: モデルを修正
    Windowsシステム上で発生する多くのスライス問題を回避するために、破損した3Dモデルを修正できることをご存知ですか？

en: Fix model
ja: モデルを修正

en: Fixed step drag
ja: 固定間隔ドラッグ

en: Flap Angle
ja: フラップ角度

en: Flip
ja: フリップ

en: Flip by Face 2
ja: 面2を基準に反転

en: Flip cut plane
ja: カット平面を反転

en: Floating vertical shell
ja: 浮遊する垂直シェル

en: Flow
ja: 流量

en: Flow Dynamics
ja: 動的流量

en: Flow Dynamics Calibration
ja: 動的流量キャリブレーション

en: Flow Dynamics Calibration Result
ja: 動的流量キャリブレーション結果

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
ja: 動的流量キャリブレーションの結果がプリンタに保存されました。

en: Flow Rate
ja: 流量

en: Flow Rate Calibration
ja: 流量比キャリブレーション

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Tech printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
ja: 流量比キャリブレーションは、期待される押出量と実際の押出量の比率を測定します。デフォルト設定は、QIDI Tech製プリンタと公式フィラメントに最適化されており、事前にキャリブレーションと微調整が行われています。一般的なフィラメントでは、他のキャリブレーションを実施した後もリストにある欠陥が見られる場合を除き、流量比キャリブレーションを行う必要はありません。詳細については、Wiki記事をご確認ください。

en: Flow Rate Coarse Calibration
ja: 流速粗較正

en: Flow Rate Fine Calibration
ja: フローファインアライメント

en: Flow Ratio
ja: 流量比

en: Flow rate
ja: 流量

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
ja: 流量比キャリブレーションの結果がプリセットに保存されました。

en: Flow rate test - Pass 1
ja: 流量テスト - パス 1

en: Flow rate test - Pass 2
ja: 流量テスト - パス 2

en: Flow ratio
ja: 流量比

en: Flow:
ja: フロー

en: Flush
ja: フラッシュ

en: Flush Options
ja: フラッシュ設定

en: Flush into objects' infill
ja: インフィルにフラッシュ

en: Flush into objects' support
ja: サポートにフラッシュ

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
ja: サポート/オブジェクト/インフィル内にフラッシュ
    フィラメント交換時に、廃棄されるフィラメントをサポート／オブジェクト／インフィル内にフラッシュすることで節約できることをご存知ですか？

en: Flush into this object
ja: このオブジェクトにフラッシュする

en: Flush multiplier
ja: フラッシュ倍率

en: Flush options
ja: フラッシュオプション

en: Flushed
ja: フラッシュ

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
ja: 各フィラメントペアのフラッシュ量（mm³）

en: Flushing volumes
ja: フラッシュ量

en: Flushing volumes for filament change
ja: フィラメントを入替える為のフラッシュ量

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
ja[0]: 以下のラインでは %s 予約語が入っていますのでG-codeがうまく表示できない可能性があります、削除してください

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
ja[0]: 以下のモデルオブジェクトが修復されました。

en: Following objects are laid over the boundary of plate or exceeds the height limit:
ja: 以下のオブジェクトがプレートの境界を超えて配置されているか、高さ制限を超えています:

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
ja[0]: 以下のプリセットも削除されます:

en: Font
ja: フォント

en: Font doesn't have any shape for given text.
ja: 指定されたテキストに対応する形状がフォントにありません。

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
ja: "%1%"に対して、"%2%"を新しいプリセットとして追加する

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
ja: %1%に対して、%2%を%3%に変更します

en: For PVA filaments, it is strongly recommended to use normal support to avoid print failures.
ja: PVAフィラメントの場合、印刷失敗を避けるために通常のサポートを使用することを強く推奨します。

en: For more information, please check out Wiki
ja: 詳細については、Wikiをご覧ください。

en: Force a retraction when changes layer
ja: 層変更時に強制的に引っ込める

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
ja: 印刷部分のオーバーハング角度がこの値を超えた場合、冷却ファンを特定の速度で強制的に動作させます。この値は、下のレイヤーからのサポートがない線の幅の割合（%%）として表されます。0%%に設定すると、オーバーハング角度に関係なく、すべての外壁の冷却が強制されます。

en: Force cooling for overhang and bridge
ja: オーバーハングとブリッジの強制冷却

en: Force fan start early(0-5 second) when encountering overhangs. This is because the fan needs time to physically increase its speed.
ja: オーバーハングに遭遇した際に、ファンを早めに起動（0～5秒）させます。これは、ファンが物理的に回転速度を上げるのに時間がかかるためです。

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
ja: オーバーハング角度が大きいブリッジやオーバーハングウォールを印刷する際、パーツ冷却ファンをこの速度で強制的に動作させます。ブリッジやオーバーハングの冷却を強化することで、これらの部分の印刷品質を向上させることができます。

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
ja: 隣接する材料やボリューム間にソリッドシェルを強制的に生成します。これは、半透明な材料を使用したマルチエクストルーダー印刷や、手動での水溶性サポート材の使用時に便利です。

en: Format of G-code thumbnails
ja: G-code サムネイルの形式

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
ja: G-code サムネイルのフォーマット: 最高品質のための PNG、最小サイズのための JPG

en: Found following keys unrecognized:
ja: 以下の認識できないキーが見つかりました:

en: Frequent
ja: よく使う

en: From Volumetric Speed
ja: 体積速度から

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
ja: 流体力学の観点から見ると、ニュートン流体が穴を流れるとき、圧力が必要であり、圧力は流量に比例する。
    フィラメントはリジッドボディではないので、押出機が押出を開始すると、フィラメントは圧縮されて圧力を発生します。圧縮プロセスは、押出機が押出を必要とするフィラメントの量だけを提供し、追加のフィラメントを提供しないため、実際の流れの応答を遅らせる。

en: From k Value
ja: k値から

en: From surface
ja: 表面から

en: Front
ja: 正面

en: Front View
ja: 正面

en: Frustum
ja: フラスタム

en: Full Cooling
ja: 完全冷却

en: Full fan speed at layer
ja: 最大回転速度の積層

en: Fuzzy Skin
ja: ファジースキン

en: Fuzzy skin point distance
ja: ポイント距離

en: Fuzzy skin thickness
ja: 厚さ

en: G-code files can not be loaded with models together!
ja: G-codeファイルはモデルと同時に読み込めません！

en: G-code flavor
ja: G-codeスタイル

en: G-code loading
ja: G-code読込み中

en: G-code output
ja: G-code出力

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
ja: G-code パスは、モデルの輪郭を簡略化することで生成されます。これにより、G-code ファイル内のポイント数やコード行数を削減します。値を小さくすると解像度が向上しますが、スライス時間が長くなります。

en: G-code thumbnails
ja: Gコードサムネイル

en: Gap
ja: ギャップ

en: Gap Fill
ja: 隙間充填

en: Gap area
ja: 隙間領域

en: Gap fill
ja: 隙間充填

en: Gap infill
ja: 隙間インフィル

en: Gcode path overlap
ja: Gコードのパスオーバーラップ

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
ja: 異なるフィラメントが接する箇所に、かみ合わせ式のビーム構造を生成します。これにより、特に異なる材料で印刷されたモデルのフィラメント間の接着性が向上します。

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the most filament-saving principles to minimize waste
ja: 左右のノズルのフィラメントグループ化を、フィラメントの無駄を最小限に抑える最適な方法で生成します。

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the printer's actual filament status, reducing the need for manual filament adjustment
ja: プリンターの実際のフィラメント状況に基づいて、左右のノズルのフィラメントグループ化を生成し、手動でのフィラメント調整の必要性を減らします。

en: Generating G-code
ja: G-codeを生成

en: Generating G-code: layer %1%
ja: G-codeを生成：レイヤー %1%

en: Generating geometry index data
ja: ジオメトリ・インデックス・データを生成

en: Generating geometry vertex data
ja: ジオメトリ頂点データを生成

en: Generating infill regions
ja: インフィル領域を生成

en: Generating infill toolpath
ja: インフィルパスを生成

en: Generating skirt & brim
ja: スカートとブリムを生成

en: Generating support
ja: サポートを生成

en: Generating walls
ja: 壁面を生成

en: Generic
ja: 一般

en: Get oss config failed.
ja: oss設定の取得に失敗しました。

en: Get ticket from device timeout
ja: デバイスからチケットの取得にタイムアウトしました。

en: Get ticket from server timeout
ja: サーバーからのチケット取得タイムアウト

en: Gizmo FDM paint-on seam
ja: 継ぎ目ペイント

en: Gizmo Place face on bed
ja: 底面選択

en: Gizmo SLA support points
ja: SLAサポートポイント

en: Gizmo cut
ja: カット

en: Gizmo move
ja: 移動

en: Gizmo rotate
ja: 回転

en: Gizmo scale
ja: スケール

en: Global
ja: 全般

en: Global settings
ja: グローバル設定

en: Global shortcuts
ja: ショートカット

en: Go Home
ja: 原点帰還

en: Go Live
ja: 公開

en: Go to
ja: に行く

en: Go to Login
ja: ログインへ移動

en: Goto download page.
ja: ダウンロードページへ移動

en: Grab length
ja: 取り込み長さ

en: Grab new filament
ja: 新しいフィラメントを取り込む

en: Grabber scale
ja: 掴む範囲

en: Grid
ja: グリッド

en: Groove
ja: グルーブ

en: Groove Angle
ja: 溝角度

en: Group
ja: グループ

en: Group Operations
ja: グループ操作

en: Group files by month, recent first.
ja: 月でグループ化、新しい順で並べ替え

en: Group files by year, recent first.
ja: 年でグループ化、新しい順で並べ替え

en: Group manipulation
ja: グループ操作

en: Grouping error:
ja: グループ化エラー:

en: Gyroid
ja: ジャイロイド

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
ja: HTTPステータス: %1%
    メッセージ本文: "%2%"

en: HTTPS CA File
ja: CA証書ファイル

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
ja: HTTPS CAファイルはオプションです。自己署名証明書を使用する場合のみ必要です。

en: Hardened Steel
ja: 硬化鋼

en: Hardened steel
ja: 焼入れスチール

en: Head diameter
ja: ヘッド直径

en: Heat
ja: 加熱

en: Heat the nozzle
ja: ノズルを加熱

en: Heatbed preheating
ja: ベッド予熱

en: Heated bed cooling
ja: 加熱ベッド冷却

en: Heating
ja: 暖房

en: Heating chamber
ja: 加熱チャンバー

en: Heating hotend
ja: ヘッドを加熱

en: Heating mode is suitable for printeing ABS/ASA/PC/PA materials and circulates filters the chamber air.
ja: 加熱モードは、ABS/ASA/PC/PA材料の印刷に適しており、チャンバー内の空気を循環させ、フィルターします。

en: Height
ja: 高度

en: Height Range
ja: 高さ範囲

en: Height of SVG.
ja: SVGの高さ

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
ja: 初層の積層ピッチ。初層の高さをやや厚くすることで、ビルドプレートへの密着性を向上させることができます。

en: Height range
ja: 高さ範囲

en: Height range Modifier
ja: 高さ範囲修正

en: Height ranges
ja: 高さ範囲

en: Height to lid
ja: 蓋までの高さ

en: Height to rod
ja: レールまでの高さ

en: Height:
ja: 高度

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hexagon
ja: 六角形

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Others
ja: その他を非表示

en: Hide QIDIStudio
ja: QIDIStudioを非表示

en: High
ja: 高い

en: High Flow
ja: 高流量

en: High Temp
ja: 高温

en: High flow
ja: 高流量

en: High temperature Plate
ja: 高温プレート

en: High-temperature Heatbed Calibration
ja: 高温ヒートベッドキャリブレーション

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
ja: 高いチャンバー温度は、ABS、ASA、PC、PA などの高温材料において反りを抑制したり、層間接着強度を向上させるのに役立ちます。ただし、その一方で、ABS や ASA の空気ろ過性能が悪化する可能性があります。PLA、PETG、TPU、PVA などの低温材料においては、実際のチャンバー温度が高すぎるとノズルの詰まりを引き起こす可能性があるため、温度は高く設定しない方が良いです。そのため、0（オフ）に設定することを強くお勧めします。

en: Highlight faces according to overhang angle.
ja: オーバーハングの角度によりハイライト

en: Highlight overhang areas
ja: オーバーハング領域をハイライト

en: Hilbert Curve
ja: ヒルベルト曲線

en: Hole Coef 1
ja: 穴係数 1

en: Hole Coef 2
ja: 穴係数 2

en: Hole Coef 3
ja: 穴係数 3

en: Hole limit max
ja: 穴制限最大

en: Hole limit min
ja: 穴制限最小

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: オブジェクトの穴は、設定された値に基づいてXY平面で拡大または縮小されます。正の値は穴を大きくし、負の値は穴を小さくします。この機能は、オブジェクトに組み立ての問題がある場合にサイズを微調整するために使用されます。

en: Hollow
ja: 中空

en: Home page and daily tips
ja: ホームページとヒント

en: Homing toolhead
ja: ヘッドを原点帰還

en: Honeycomb
ja: ハニカム

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal distance of the nozzle tip to the rod's farther edge. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端からレールの遠端までの水平距離。これはオブジェクト印刷時の衝突回避に使用されます。

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
ja: 水平スライダー (左)

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
ja: 水平スライダー (右)

en: Horizontal text
ja: 表面に水平

en: Host
ja: ホスト

en: Host Setting
ja: ホスト設定

en: Host Type
ja: ホストタイプ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hostname, IP or URL
ja: Hostname、IPまたはURL

en: Hot Bed STL
ja: 加熱ベッドSTL

en: Hot Bed SVG
ja: 加熱ベッドSVG

en: Hotend
ja: ホットエンド

en: How do you like this printing file?
ja: この印刷ファイルはいかがですか？

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
ja: スカートは何層ですか？ 通常は1層だけです。

en: How to use LAN only mode
ja: LAN専用モードの使い方

en: How to use calibration result?
ja: キャリブレーション結果をどのように活用できますか？

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
ja: キーボードショートカットの使い方  
    QIDI Studioでは、幅広いキーボードショートカットと3Dシーン操作が利用できます。

en: Humidity
ja: 湿度

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
ja: IPとアクセスコードが確認されました。ウィンドウを閉じてください。

en: Identical filament: same brand, type and color
ja: 同一フィラメント：同じブランド、同材質、同色

en: Identifies the type and position of the build plate on the heatbed. Pausing printing if a mismatch is detected.
ja: ヒートベッド上のビルドプレートのタイプと位置を識別します。不一致が検出された場合、造型を一時停止します。

en: Identifying build plate type
ja: プレートタイプを識別

en: Idle
ja: 待機中

en: Idling...
ja: 待機中...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
ja: この設定を有効にすると、パーツ冷却ファンは停止せず、最小速度で継続的に動作し、頻繁な起動・停止を抑えます。

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after QIDI Studio startup.
ja: これを有効にすると、QIDI Studioの起動後にシステムのプリセット更新があるか自動で確認します。

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after QIDI Studio startup or presets modified.
ja: これを有効にすると、QIDI Studioの起動後またはプリセットが変更された後に、ユーザープリセットが自動でクラウドと同期されます。

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
ja: これを有効にすると、ブリッジはより信頼性が高く、長い距離をブリッジできますが、仕上がりが劣る場合があります。無効にすると、ブリッジは見た目が良くなりますが、短い距離のブリッジにしか信頼性がありません。

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .3mf files
ja: これを有効にすると、.3mf ファイルを開くためのデフォルトアプリケーションに QIDI Studio が設定されます。

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .step files
ja: これを有効にすると、.step ファイルを開くためのデフォルトアプリケーションに QIDI Studio が設定されます。

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .stl files
ja: これを有効にすると、.stl ファイルを開くためのデフォルトアプリケーションに QIDI Studio が設定されます。

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
ja: 有効にすると、この設定により外周は最小レイヤー時間を満たすために遅くされることはありません。以下のシナリオで特に役立ちます：
    
    1. 光沢フィラメントを印刷する際の光沢の変化を避けるため
    2. Zバンディングのような軽微な壁のアーティファクトを作成する可能性のある外壁速度の変化を避けるため
    3. 外壁に微細なアーティファクト（VFAs）を引き起こす印刷速度を避けるため

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
ja: これを有効にすると、STEPファイルのインポート時にパラメーター設定ダイアログが表示されます。

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
ja: スムーズモードまたは従来のモードが選択されると、各印刷に対してタイムラプス動画が生成されます。各レイヤーの印刷後、チャンバーカメラでスナップショットが撮影され、すべてのスナップショットが印刷完了後にタイムラプス動画として組み合わされます。スムーズモードが選択されている場合、各レイヤー印刷後にツールヘッドが余剰チュートに移動し、その後スナップショットを撮影します。スナップショットを撮る過程でノズルから溶けたフィラメントが漏れる可能性があるため、スムーズモードではノズルの拭き取り用にプライムタワーが必要です。

en: If the chamber temperature exceeds 40℃, the system will automatically switch to heating mode. Please confirm whether to switch.
ja: チャンバー温度が40℃を超えると、システムは自動的に加熱モードに切り替わります。切り替えの確認をお願いします。

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
ja: 最初の選択項目がパーツである場合、2番目の選択項目は同じオブジェクトの一部である必要があります。

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
ja: 最初の選択項目がオブジェクトの場合、2番目の選択項目もオブジェクトである必要があります。

en: If the model has two parts that are symmetric about the y-axis, and you want these parts to have symmetric textures, please click this option on one of the parts.
ja: モデルにY軸を中心に対称な2つのパーツがあり、それらのパーツに対して対称的なテクスチャを適用したい場合は、1つのパーツでこのオプションをクリックしてください。

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
ja: サーバーが故障状態にある場合、オフライン印刷またはローカルネットワーク印刷を一時的に使用できます。

en: If the transparency of the mapping changes, this thumbnail is for reference only.
ja: マッピングの透明度が変更されると、このサムネイルは参考用のみとなります。

en: If this is enabled, when starting QIDI Studio and another instance of the same QIDI Studio is already running, that instance will be reactivated instead.
ja: これを有効にすると、QIDI Studioを起動する際に、すでに同じQIDI Studioのインスタンスが実行中の場合、そのインスタンスが再度起動されます。

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
ja: この値が正の場合、Zホップは「Zホップ下限境界」の上で、かつこの値以下のZの場合にのみ効果を発揮します。

en: If you are to print a kind of soft TPU, please don't slice with this profile, and it is only for TPU that has high enough hardness (not less than 55D) and is compatible with the AMS. To get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
ja: 柔らかいTPUを印刷する場合、このプロファイルでスライスしないでください。このプロファイルは、硬度が十分に高いTPU（55D以上）で、AMSに対応しているものにのみ適しています。より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki：TPU印刷ガイドをご参照ください。

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
ja: 印刷中に次の兆候やその他の不確かな理由に気づいた場合は、トラフィックキャリブレーションを考慮することができます。
    1.過剰押出：印刷物に余分な材料、斑点、または厚すぎる層があるのを見ると、これは過剰押出の兆候かもしれません。
    2.アンダースクイーズ：これはオーバースクイーズとは反対です。兆候には、レイヤー不足、充填不足、または印刷に隙間があることがあります。これは、プリンタが十分なフィラメントを押し出していないことを意味している可能性があります。
    3.表面品質が悪い：印刷表面が粗いか平らでないように見える場合、これは流速が正しくないためである可能性がある、
    4.構造完全性が弱い：印刷物が破断しやすい、または頑丈に見えない場合、これは押出不足や層付着力が悪いためかもしれない、流量較正によって改善することができる、
    5.第三者フィラメントを使用する場合

en: If you want to have tighter or looser assemble, you can set this value. When it is positive, it indicates tightening, otherwise, it indicates loosening
ja: よりきつめやゆるめの組み立てにしたい場合は、この値を設定できます。正の値にするときつくなり、負の値にするとゆるくなります。

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
ja: 出力G-codeをカスタムスクリプトで処理したい場合は、ここにそれらの絶対パスをリストしてください。複数のスクリプトはセミコロンで区切ります。スクリプトには、G-codeファイルの絶対パスが最初の引数として渡され、設定の変数も読み取ることができます。

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
ja: QIDI Studio Betaを試してみたい場合は、こちらをクリックしてください。

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
ja: ファームウェアが相対的なE値を必要とする場合は、このオプションをチェックしてください。そうでなければ、チェックを外してください。QIDIプリンタでは相対E距離を使用する必要があります。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
ja: HTTPS証書失効を無視

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
ja: 配布ポイントが欠落しているかオフラインの場合、HTTPS証明書の取り消しチェックを無視します。接続が失敗した場合、自己署名証明書の場合はこのオプションを有効にすることをお勧めします。

en: Ignore this and Resume
ja: これを無視して再開

en: Ignore. Don't Remind Next Time
ja: 無視する。次回は通知しない。

en: Illegal instruction
ja: 無効な指令

en: Impact Strength Z
ja: 積層間衝撃強度 - Z 方向

en: Imperial
ja: インチ

en: Import
ja: インポート

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
ja: 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMFをインポート

en: Import 3mf file failed
ja: 3mf ファイルをインポート失敗

en: Import Configs
ja: 構成データ

en: Import File
ja: ファイルのインポート

en: Import Preset
ja: プリセットをインポートする

en: Import a single SVG and split it
ja: 単一のSVGをインポートして分割する

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
ja: 単一のSVGをインポートし、その後いくつかのパーツに分割する

en: Import file
ja: ファイルのインポート

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
ja: STL/STEP/3MF/OBJ/AMF ファイルからジオメトリデータをインポートする

en: Import geometry only
ja: ジオメトリのみをインポート

en: Import model and profile
ja: モデルとプロファイルをインポートする

en: Import model only
ja: モデルのみインポート

en: Import profile only
ja: プロファイルのみインポートする

en: Import result
ja: インポート結果

en: Importing Model
ja: モデルをインポート

en: Importing SLA archive
ja: SLAアーカイブをインポート中

en: Importing canceled.
ja: インポートがキャンセルされました。

en: Importing done.
ja: インポートが完了しました。

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
ja: QIDI Studioへのインポートに失敗しました。ファイルをダウンロードして手動でインポートしてください。

en: Improve rendering performance by lod
ja: LODによってレンダリング性能を向上させる

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
ja: 強度の向上
    壁面層数やインフィルの充填密度を増やして造形強度を向上できます。

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
ja: 複数のプレートと多くのモデルがあるシーンでレンダリング性能が向上しました。

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
ja: クラウドスライシングキューには、あなたの前に %s 件のタスクがあります。

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
ja: さらに、LW-PLAのような発泡材料（RC飛行機用）においては、流量比キャリブレーションが重要です。これらの材料は加熱時に大きく膨張し、キャリブレーションによって参考となる流量が得られます。

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
ja: 閉ループ押出しで継ぎ目の視認性を減らすため、ループは指定された量だけ中断され、短縮されます。この量は現在のエクストルーダー直径の割合で表されます。このパラメータのデフォルト値は15です。

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
ja: 閉ループで継ぎ目の視認性を減らすため、内壁と外壁は指定された量だけ短縮されます。

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
ja: 3Dプリントのコミュニティでは、お互いの成功や失敗から学び、スライス設定やパラメータを調整しながら、より良いプリントを追求していきます。%sも同じ考えのもと、機械学習を活用し、ユーザーの膨大なプリントデータから成功例や失敗例を学習することで、さらなる性能向上を目指しています。%sをより賢く進化させるため、実際のデータを活用しています。ご協力いただける場合、このサービスはエラーログや使用ログの情報を取得し、学習に役立てます（詳細はプライバシーポリシーをご確認ください）。なお、氏名・住所・支払情報・電話番号など、個人を特定できるデータは一切収集しませんので、ご安心ください。このサービスを有効にすると、利用規約およびプライバシーポリシーに同意したものとみなされます。ご理解とご協力のほど、よろしくお願いいたします。

en: InFo
ja: 情報

en: Incompatible
ja: 互換性がない

en: Incompatible presets
ja: 互換性の無い プリセット

en: Incorrect password
ja: パスワードが正しくありません

en: Increase %1%g filament and %2% changes compared to optimal grouping.
ja: 最適なグルーピングと比べて、%1%gのフィラメントを増加させ、%2%回の変更を増やします。

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to a printer with one nozzle.
ja: 単一ノズルプリンタと比べて、%1%gのフィラメントを増加させ、%2%回の変更を削減します。

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to optimal grouping.
ja: 最適なグルーピングと比べて、%1%gのフィラメントを増加させ、%2%回の変更を削減します。

en: Increase/decrease edit area
ja: 編集領域を拡大/縮小

en: Independent support layer height
ja: 独立サポート層ピッチ

en: Infill
ja: インフィル

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
ja: インフィルエリアは、より良い接着のためにわずかに拡大され、壁と重なるようになります。この割合は、スパースインフィルの線幅に対する相対的な値です。

en: Infill combination
ja: インフィル マージ

en: Infill density(%)
ja: インフィル密度 (%)

en: Infill direction
ja: インフィル方向

en: Infill gap
ja: インフィルの隙間

en: Infill rotate step
ja: インフィル回転ステップ

en: Infill shift step
ja: インフィルシフトステップ

en: Infill/Wall overlap
ja: インフィル/壁面の重なり

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Init
ja: 初期化

en: Initial layer
ja: 1層目

en: Initial layer bed temperature
ja: 1層目ベッド温度

en: Initial layer density
ja: 1層目の密度

en: Initial layer expansion
ja: 1層目の拡張

en: Initial layer flow ratio
ja: 一層目の流量比

en: Initial layer height
ja: 1層目の高さ

en: Initial layer infill
ja: 1層目のインフィル

en: Initial layer nozzle temperature
ja: 1層目のノズル温度

en: Initial layer speed
ja: 1層目の速度

en: Initial layer travel
ja: 1層目の移動動作

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: Inner brim only
ja: 内側のブリムのみ

en: Inner wall
ja: 内壁

en: Innerloop
ja: インナーループ

en: Input Custom Model
ja: カスタムモデルを入力

en: Input Custom Nozzle Diameter
ja: カスタムノズル径を入力

en: Input Custom Vendor
ja: カスタムベンダーを入力

en: Input Value
ja: 値を入力

en: Input access code
ja: アクセスコードを入力

en: Input text
ja: テキスト

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
ja: オブジェクト間にG-codeを挿入します。このパラメータは、モデルをオブジェクトごとに印刷する場合にのみ有効になります。

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの先頭にポーズコマンドを挿入

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの先頭にカスタムG-codeを挿入

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
ja: このレイヤーの先頭にテンプレートカスタムG-codeを挿入

en: Insertion update
ja: 挿入時に更新

en: Inspecting first layer
ja: 1層目を検査

en: Install Network Plug-in
ja: ネットワークプラグインをインストール

en: Install failed
ja: インストール失敗

en: Install network plug-in
ja: ネットワークプラグインをインストール

en: Install presets failed
ja: プリセットのインストールに失敗しました

en: Install successfully.
ja: インストール完了

en: Installing
ja: インストール中

en: Instance manipulation
ja: インスタンス操作

en: Insufficient storage space, please clear the space and try again.
ja: ストレージの空き容量が不足しています。空き容量を確保して、再試行してください。

en: Integration failed.
ja: 統合失敗

en: Integration was successful.
ja: 統合は成功しました

en: Interface pattern
ja: 接触面パターン

en: Interface shells
ja: インターフェースシェル

en: Interface use loop pattern
ja: インターフェースをループパターンにする

en: Interlocking beam layers
ja: かみ合わせビームレイヤー

en: Interlocking beam width
ja: かみ合わせビーム幅

en: Interlocking boundary avoidance
ja: かみ合わせ境界回避

en: Interlocking depth
ja: かみ合わせ深さ

en: Interlocking depth of a segmented region
ja: 分割領域のかみ合わせ深さ

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
ja: 分割領域のかみ合わせ深さ。0にするとこの機能が無効になります。

en: Interlocking direction
ja: かみ合わせ方向

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Internal Version
ja: 内部バージョン

en: Internal bridge support thickness
ja: 内部ブリッジサポート厚さ

en: Internal developer mode
ja: 内部開発者モード

en: Internal error. Please try upgrading the firmware and Studio version. If the issue persists, contact customer support.
ja: 内部エラーが発生しました。ファームウェアとStudioのバージョンを更新してお試しください。問題が解決しない場合は、カスタマーサポートにお問い合わせください。

en: Internal ribs
ja: 内部リブ

en: Internal solid infill
ja: 内部ソリッド インフィル

en: Internal solid infill pattern
ja: 内部ソリッドインフィルパターン

en: Intersection
ja: 交差点

en: Invalid connectors detected
ja: 無効なコネクタが検出されました

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: Invalid file format.
ja: 無効なファイル形式

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
ja: 無効なフォーマット、%1%であるはずです。

en: Invalid input.
ja: 無効な入力です。

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
ja: 無効な名前です、次の文字を使用できません:

en: Invalid nozzle information, please refresh or manually set nozzle information.
ja: 無効なノズル情報です。更新するか、手動でノズル情報を設定してください。

en: Invalid number
ja: 無効な数字

en: Invalid numeric.
ja: 無効な数値

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
ja: 無効な状態です。
    カット後に保持するパーツが選択されていません。

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
ja: スパイラルベースモードが有効な場合、無効な値です：

en: Invalid values found in the 3mf:
ja: 3mf内に無効な値が見つかりました：

en: Invalidate cut info
ja: カット情報を無効化

en: Ironing
ja: アイロン

en: Ironing Pattern
ja: アイロニングパターン

en: Ironing Type
ja: アイロンタイプ

en: Ironing flow
ja: アイロン時の流量比率

en: Ironing inset
ja: アイロニングインセット

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
ja: アイロニングは、少量のフローで同じ高さの表面を再度印刷し、平らな面をより滑らかにする機能です。この設定は、アイロニングを適用するレイヤーを制御します。

en: Ironing line spacing
ja: アイロン時にライン間隔

en: Ironing speed
ja: アイロン時の移動速度

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
ja: %s%% か、それとも %s %sですか？
    %s%% の場合ははい、 %s %s はいいえ。

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
ja: 積層ピッチが大きいため、層の段差が目立ち、造形品質と造形時間は標準的になります。

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ja: 標準的な積層ピッチで、層線や印刷品質は平均的な仕上がりとなります。ほとんどの印刷ケースに適しています。

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ja: 積層ピッチが小さいため、層線はほとんど目立たず、印刷品質は高くなります。一般的な印刷用途に適しています。

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
ja: 積層ピッチが非常に大きいため、層線が極めて目立ち、印刷品質は低くなりますが、印刷時間は短縮されます。

en: It is recommended to assemble the objects first,
    because the objects is restriced to bed 
    and only parts can be lifted.
ja: オブジェクトはベッド上に固定され、
    パーツのみが持ち上げ可能なため、
    先にオブジェクトを組み立てることを推奨します。

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
ja: オブジェクト %s に %s があるようです。オブジェクトの向きを変更するか、サポート生成を有効にしてください。.

en: Jerk limitation
ja: 振動特性

en: Jerk of first layer
ja: 一層目のジャーク

en: Jerk of infill
ja: インフィルのジャーク

en: Jerk of inner walls
ja: 内壁のジャーク

en: Jerk of outer walls
ja: 外壁のジャーク

en: Jerk of top surface
ja: トップ面のジャーク

en: Jerk of travel
ja: 移動のジャーク

en: Jerk(XY)
ja: ジャーク (XY)

en: Join
ja: 参加

en: Join Customer Experience Improvement Program.
ja: ユーザー体験向上プログラムに参加する

en: Jump to
ja: 確認

en: Jump to Layer
ja: 積層に移動

en: Jump to model publish web page
ja: モデル公開ページに移動

en: Jump to webpage
ja: ウェブページに移動

en: Keep fan always on
ja: ファン常時ON

en: Keep liveview when printing.
ja: 印刷中もライブビューを維持

en: Keep min
ja: 最小限に抑える

en: Keep only one QIDI Studio instance
ja: QIDI Studioのインスタンスを1つのみ維持

en: Keep orientation
ja: 向きを維持

en: Keep the selected options.
ja: 選択したオプションを保持

en: Key 1~9
ja: キー 1~9

en: Keyboard Shortcuts
ja: ショートカット

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
ja: Klipperの max_accel_to_decel は自動的に調整されます。

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
ja: Klipperの max_accel_to_decel は、加速度のこのパーセンテージに調整されます。

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
ja: LAN接続失敗 (ライブビュー開始失敗)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
ja: LAN接続に失敗しました（SDカードの表示に失敗）

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
ja: LAN専用ライブビューがオフになっています。プリンタの画面でライブビューをオンにしてください。

en: Lamp
ja: 照明

en: Language
ja: 言語

en: Language selection
ja: 言語選択

en: Laser 10W
ja: レーザー 10w

en: Laser 40W
ja: レーザー40W

en: Laser Calibration
ja: レーザーキャリブレーション

en: Last Step
ja: 戻る

en: Later
ja: 後で

en: Latest Version:
ja: 最新バージョン:

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
ja: 底面を選択
    プレートと接触する面を指定し、オブジェクトの向きを簡単に調整できます。

en: Lay on face
ja: 底面選択

en: Layer
ja: 積層

en: Layer Height
ja: 積層ピッチ

en: Layer Height (mm)
ja: 積層ピッチ(mm)

en: Layer Time
ja: 積層時間

en: Layer Time (s)
ja: レイヤー時間 (s)

en: Layer Time:
ja: 積層時間

en: Layer change G-code
ja: 積層変更時のG-code

en: Layer height
ja: 積層ピッチ

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
ja: 積層ピッチはノズル径を超えることはできません。

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
ja: 積層ピッチが、プリンタ設定 ->  エクストルーダー  -> 積層ピッチの制限を超えています。これにより印刷品質の問題が発生する可能性があります。

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
ja: 積層ピッチが小さすぎます。最小積層ピッチに設定されます。

en: Layer height limits
ja: 積層ピッチの制限

en: Layer range Settings to modify
ja: 積層範囲設定の変更

en: Layer time
ja: 積層時間

en: Layer: %d/%d
ja: レイヤー: %d/%d

en: Layer: %s
ja: レイヤー: %s

en: Layer: N/A
ja: レイヤー: N/A

en: Layers
ja: 積層

[ctx: Layers]
en: Bottom
ja: 底面

[ctx: Layers]
en: Top
ja: トップ

en: Learn more
ja: 詳細を見る

en: Left
ja: 左面

en: Left AMS
ja: 左AMS

en: Left Extruder
ja: 左押出機

en: Left Nozzle
ja: 左ノズル

en: Left Time
ja: 残り時間

en: Left View
ja: 左面

en: Left click
ja: 左クリック

en: Left drag
ja: 左ボタンドラッグ

en: Left extruder
ja: 左押出機

en: Left filaments
ja: 左側のフィラメント

en: Left mouse button
ja: マウスの左ボタン

en: Left mouse button:
ja: マウス左ボタン

en: Left nozzle
ja: 左ノズル

en: Left nozzle: %smm
ja: 左ノズル：%s mm

en: Left nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
ja: 左ノズル: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Left:
ja: 左:

en: Left: %s
ja: 左：%s

en: Length
ja: 長さ

en: Length of sparse infill anchor
ja: スパースインフィルアンカーの長さ

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
ja: 斜め継ぎ目の長さ。このパラメータをゼロに設定すると、斜め継ぎ目は実質的に無効になります。

en: Libraries
ja: ライブラリー

en: License
ja: ライセンス

en: Lightning
ja: ライトニング

en: Line
ja: 直線

en: Line Type
ja: 種類

en: Line Width
ja: 線幅

en: Line Width (mm)
ja: 線幅(mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
ja: 内部スパースインフィルのラインパターン

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
ja: 底面のインフィル パターンです、ブリッジインフィルが含まれていません。

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
ja: 内部ソリッドインフィルのラインパターン：「狭い内部ソリッドインフィルを検出」が有効になっている場合、小さなエリアには同心円パターンが使用されます。

en: Line pattern of support
ja: サポートのサターン

en: Line pattern of support interface. Default pattern for support interface is Rectilinear Interlaced
ja: サポートインターフェースのラインパターン。サポートインターフェースのデフォルトパターンは直線的なインターレースパターンです。

en: Line pattern of top surface infill
ja: トップ面のインフィルのパターン

en: Line width
ja: 線幅

en: Line width for top surfaces
ja: トップ面の線幅

en: Line width of initial layer
ja: 1層目の線幅

en: Line width of inner wall
ja: 内壁の線幅

en: Line width of internal solid infill
ja: ソリッド インフィルの線幅

en: Line width of internal sparse infill
ja: スパース インフィルの線幅

en: Line width of outer wall
ja: 外壁の線幅

en: Line width of support
ja: サポートの線幅

en: Linear Deflection
ja: 線形変位

en: Linear gradient
ja: 線形グラデーション

en: Liveview Retry
ja: ライブビューの再試行

en: Load
ja: ロード

en: Load 3mf
ja: 3mfを読込み

en: Load Filament
ja: ロード

en: Load a model
ja: モデルを読み込む

en: Load configs
ja: 構成を読み込む

en: Load failed
ja: ロード失敗

en: Load project
ja: プロジェクトを読み込む

en: Load stl
ja: STLを読み込む

en: Load svg
ja: SVG を読み込む

en: Load these files as a single object with multiple parts?
ja: これらのファイルを一つのオブジェクトとしてロードしますか？

en: Load...
ja: ファイルを読込む

en: Loading
ja: ロード中

en: Loading G-codes
ja: G-codeの読み込み

en: Loading a mode view
ja: モードビューをロード

en: Loading configuration
ja: 構成を読込み中

en: Loading current presets
ja: プリセットを読込む

en: Loading file
ja: ファイルを読み込み中

en: Loading file list...
ja: ファイルリストを読込み中

en: Loading file: %s
ja: ファイルを読込む: %s

en: Loading of a model file failed.
ja: モデルファイルの読み込みに失敗しました。

en: Loading repaired objects
ja: 修復されたオブジェクトをロード

en: Loading user preset
ja: ユーザープリセットを読込み中

en: Loading...
ja: 読込み中

en: Local
ja: ローカル

en: Lock
ja: ロック

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
ja: 表面上でドラッグ中の回転角度をロック/ロック解除

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
ja: SVGのアスペクト比をロック/ロック解除

en: Log Info
ja: ログ情報

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
ja: ログインに失敗しました。PINコードを確認してください。

en: Log in printer
ja: プリンターを登録

en: Log in successful.
ja: 登録成功

en: Log out printer
ja: サインアウト

en: Log out successful.
ja: サインアウトしました

en: Logging
ja: ログ

en: Logging in
ja: サインイン中

en: Login
ja: サインイン

en: Login Region
ja: 地域

en: Login failed
ja: サインイン失敗

en: Login information expired. Please login again.
ja: サインイン情報の有効期限切れ、もう一度サインインしてください

en: Login/Register
ja: ログイン/登録

en: Long retraction when cut(experimental)
ja: カット時の長い引っ込み（実験的）

en: Low
ja: 低い

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature.
ja: 低温フィラメント（PLA/PETG/TPU）がエクストルーダーにロードされています。エクストルーダーの詰まりを避けるため、チャンバー温度の設定は許可されていません。

en: Ludicrous
ja: 超高速

en: M400 pause
ja: M400一時停止

en: MC Board
ja: MCボード

en: MD5 verification failed, please try again.
ja: MD5の認証に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Machine
ja: プリンター

en: Machine Name
ja: 機械名

en: Machine end G-code
ja: プリンター終了G-code

en: Machine gcode
ja: マシンG-code

en: Machine limits
ja: プリンター制限

en: Machine start G-code
ja: プリンター開始G-code

en: Manage Result
ja: 結果を管理

en: Manual
ja: 手動

en: Manual Calibration
ja: 手動キャリブレーション

en: Manually assign filament to the left or right nozzle
ja: フィラメントを手動で左ノズルまたは右ノズルに割り当てる

en: Mapping
ja: マッピング

en: Matching
ja: マッチング

en: Max
ja: 最大

en: Max Print Height
ja: 最大印刷高さ

en: Max Radius
ja: 最大半径

en: Max Volumetric Speed
ja: 最大体積速度

en: Max Volumetric Speed Calibration
ja: 最大体積速度キャリブレーション

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
ja: 最大体積速度キャリブレーションは、次の場合に推奨されます：

en: Max XY Smoothing
ja: 最大XYスムージング

en: Max angle
ja: 最大角度

en: Max bridge length
ja: 最大ブリッジ長さ

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: 押出機のクリアランス半径。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Max fan speed threshold
ja: ファン最大回転速度

en: Max flowrate
ja: 最大流量

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
ja: これはサポートが不要なブリッジの最大長さです。すべてのブリッジにサポートを付けたい場合は0に設定し、サポートなしでブリッジを作りたくない場合は非常に大きな値に設定してください。

en: Max speed
ja: 最高速度

en: Max volumetric speed
ja: 最大体積速度

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
ja: 最大体積速度キャリブレーションの結果はプリセットに保存されました。

en: Max volumetric speed test
ja: 最大体積速度テスト

en: Maximum E speed
ja: 最大速度 E

en: Maximum X speed
ja: 最大速度 X

en: Maximum Y speed
ja: 最大速度 Y

en: Maximum Z speed
ja: 最大速度 Z

en: Maximum acceleration E
ja: 最大加速度 E

en: Maximum acceleration X
ja: 最大加速度 X

en: Maximum acceleration Y
ja: 最大加速度 Y

en: Maximum acceleration Z
ja: 最大加速度 Z

en: Maximum acceleration for extruding
ja: 押出最大加速度

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
ja: 押出最大加速度 (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
ja: リトラクション最大加速度

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
ja: リトラクション最大加速度 (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
ja: 移動最大加速度

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
ja: 移動最大加速度 (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
ja: E軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the X axis
ja: X軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the Y axis
ja: Y軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the Z axis
ja: Z軸最大加速度

en: Maximum count of recent projects
ja: 最近のプロジェクトの最大数

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
ja: ウォールを横切らないようにするための最大迂回距離。この値を超える場合は迂回しません。迂回距離は、絶対値または直接移動経路の長さに対するパーセンテージ（例：50%）で指定できます。0 に設定すると、この機能は無効になります。

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
ja: スムーズなスパイラルを実現するために、XY平面上でポイントを移動できる最大距離を設定します。パーセンテージで指定した場合、ノズル直径を基準に計算されます。

en: Maximum jerk E
ja: 最大振動 E

en: Maximum jerk X
ja: 最大振動 X

en: Maximum jerk Y
ja: 最大振動 Y

en: Maximum jerk Z
ja: 最大振動 Z

en: Maximum jerk of the E axis
ja: 最大振動 E

en: Maximum jerk of the X axis
ja: 最大振動 X

en: Maximum jerk of the Y axis
ja: 最大振動 Y

en: Maximum jerk of the Z axis
ja: 最大振動 Z

en: Maximum length of sparse infill anchor
ja: スパースインフィルアンカーの最大長さ

en: Maximum printable height of this extruder which is limited by mechanism of printer
ja: このエクストルーダーの最大印刷高さ（プリンタの機構により制限されます）

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
ja: 造形可能の最大高さはプリンタの機構により制限されます。

en: Maximum recent projects
ja: 最大最近のプロジェクト数

en: Maximum speed E
ja: 最大速度 E

en: Maximum speed X
ja: 最大速度 X

en: Maximum speed Y
ja: 最大速度 Y

en: Maximum speed Z
ja: 最大速度 Z

en: Maximum width of a segmented region
ja: 分割領域の最大幅

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
ja: セグメント化された領域の最大幅。値が 0 の場合、この機能は無効になります。

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
ja: この高さのオブジェクトの一部が薄すぎるか、オブジェクトに欠陥のあるメッシュが含まれている可能性があります。

en: Measure
ja: 測定

en: Media
ja: メディア

en: Media capability acquisition timeout, please check if the firmware version supports it.
ja: メディア能力の取得タイムアウトが発生しました。ファームウェアのバージョンがこれをサポートしているか確認してください。

en: Medium
ja: 中位

en: Merge
ja: マージ

en: Merge with
ja: とマージ

en: Mesh Boolean
ja: メッシュブール演算

en: Mesh boolean
ja: メッシュブール演算

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
ja: メッシュのブール演算（統合および差分を含む）

en: Mesh name
ja: メッシュ名

en: Meshing of a model file failed or no valid shape.
ja: モデルファイルのメッシュ処理に失敗したか、有効な形状が見つかりませんでした。

en: Message
ja: メッセージ

en: Method
ja: 方法

en: Metric
ja: メートル

en: Micro lidar calibration
ja: ライダー キャリブレーション

en: Min
ja: 最小

en: Min fan speed threshold
ja: ファン最低回転速度

en: Min print speed
ja: 最小造形速度

en: Minimal purge on wipe tower
ja: プライムタワー上最小フラッシュ量

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
ja: フィラメントを印刷するために必要なノズルの最小HRC。ゼロの場合、ノズルのHRCは確認しません。

en: Minimum feature size
ja: 最小サイズ

en: Minimum number of segments of each scarf.
ja: 各斜め継ぎ目の最小セグメント数

en: Minimum sparse infill threshold
ja: スパース インフィルの下閾値

en: Minimum speed for extruding
ja: 押出最低速度

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
ja: 押出最低速度（M205 S）

en: Minimum speed for part cooling fan
ja: パーツ冷却ファンの最低回転数

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ja: 薄い特徴の最小厚さ。この値より薄いモデルの特徴は印刷されませんが、最小特徴サイズより厚い特徴は最小壁幅に広げられます。これはノズル径のパーセンテージで表されます。

en: Minimum travel speed
ja: 最小移動速度

en: Minimum travel speed (M205 T)
ja: 最小移動速度（M205 T）

en: Minimum wall width
ja: 最小壁幅

en: Mirror
ja: 反転

en: Mirror Object
ja: オブジェクトを反転

en: Mirror along the X axis
ja: 反転 (X軸)

en: Mirror along the Y axis
ja: 反転 (Y軸)

en: Mirror along the Z axis
ja: 反転 (Z軸)

en: Mirror horizontally
ja: 水平に反転

en: Mirror object
ja: オブジェクトを反転

en: Mirror vertically
ja: 垂直に反転

en: Mismatched type of print host: %s
ja: 印刷ホストの種類が一致しません: %s

en: Missing data of svg file
ja: SVGファイルのデータが不足しています

en: Missing svg file in embossed shape
ja: エンボス形状にSVGファイルが不足しています

en: Mode
ja: モード

en: Model
ja: モデル

en: Model Filament
ja: モデル用フィラメント

en: Model Name
ja: モデル名

en: Model file downloaded.
ja: モデルファイルがダウンロードされました。

en: Model printing time
ja: モデル造形時間

en: Model:
ja: モデル

en: Modified G-codes
ja: 修正されたG-code

en: Modified Value(New)
ja: 変更値（新規）

en: Modifier
ja: モディファイア

en: Modify paramters of left nozzle
ja: 左ノズルのパラメーターを変更

en: Modify paramters of right nozzle
ja: 右ノズルのパラメーターを変更

en: Modifying the device name
ja: デバイス名を変更

en: Monotonic
ja: 単調

en: Monotonic line
ja: 単調線

en: Month
ja: 月

en: More
ja: 詳細

en: More calibrations
ja: さらにキャリブレーションを行う

en: More...
ja: さらに...

en: Motion ability
ja: 移動能力

en: Motor noise cancellation
ja: モーターノイズキャンセリング

en: Motor noise showoff
ja: モーターノイズ確認

en: Mouse click
ja: マウスクリック

en: Mouse wheel
ja: マウスホイール

en: Mouse wheel reverses when zooming
ja: ズーム中にスクロール方向を反転させる

en: Mouse wheel:
ja: マウスホイール

en: Move
ja: 移動

en: Move Object
ja: オブジェクトを移動

en: Move connector
ja: コネクタを移動

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
ja: リトラクション時にノズルを最後の押出経路に沿って移動させ、ノズルに付着した余分な材料を除去します。これにより、移動後に新しいパーツを印刷する際のブロブを最小限に抑えます。

en: Move of view
ja: ビューの移動

en: Move selection 10 mm in negative X direction
ja: 選択範囲をX軸負方向に10mm移動

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
ja: 選択範囲をY軸負方向に10mm移動

en: Move selection 10 mm in positive X direction
ja: 選択範囲をX軸正方向に10mm移動

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
ja: 選択範囲をY軸正方向に10mm移動

en: Move slider 5x faster
ja: 5x

en: Movement
ja: 移動

en: Movement in camera space
ja: オブジェクト移動

en: Movement step set to 1 mm
ja: 移動ステップを1mmに設定

en: Movement:
ja: 移動

en: Multi-device
ja: 複数デバイス

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
ja: 複数デバイス管理（Studioを再起動後に適用されます）

en: Multi-part object detected
ja: マルチパーツ検出

en: Multicolor Print
ja: マルチカラー造形

en: Multiple
ja: 複数

en: Multiplier
ja: マルチプライヤ

en: My Device
ja: 私のデバイス

en: My Printer
ja: 私のプリンター

en: Name
ja: 名称

en: Name is invalid;
ja: 名称が無効です

en: Name is unavailable.
ja: 名称は使用できません

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
ja: ファイルのエンコーディング方式はUTF8形式ではありません

en: Name of the printer
ja: プリンター名

en: Names of presets related to the physical printer
ja: プリンターに関連するプリセット名

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
ja: Nano SVGパーサーがファイル（%1%）から読み込めません。

en: Nearest
ja: 最寄り

en: Need select printer
ja: プリンターを選択する必要があります

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
ja: 設定の更新前に、未保存の変更を確認する必要があります。

en: Negative Part
ja: マイナスパーツ

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
ja: 負のパーツが検出されました。エクスポート前にメッシュブール演算を実行しますか？

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
ja: ネットワーク プラグインが検出されません。ネットワーク関連の機能は利用できません。

en: Network Test
ja: ネットワークテスト

en: Network lookup
ja: ネットワーク検索

en: Network plug-in update
ja: ネットワークプラグインの更新

en: Network unreachable
ja: ネットワークにアクセスできません

en: New
ja: 新規

en: New Flow Dynamic Calibration
ja: 新規動的流量キャリブレーション

en: New Folder
ja: 新規フォルダ

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: New network plug-in available.
ja: 新しいネットワークプラグインが利用可能です。

en: New printer config available.
ja: 新しいプリンタ設定が利用可能です。

en: New version of QIDI Studio
ja: 新バージョン

en: Newer 3mf version
ja: 新3mfバージョン

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No AMS
ja: AMS無し

en: No History Result
ja: 履歴結果がありません

en: No Printer Connected!
ja: プリンタが接続されていません！

en: No QIDI Farm Manager Client found.
ja: QIDI Farm Manager Clientが見つかりませんでした。

en: No Reminder Next Time
ja: 次回は通知しない

en: No Storage
ja: ストレージなし

en: No arrangeable objects are selected.
ja: 配置可能なオブジェクトが選択されていません。

en: No auto support
ja: 自動サポート無し

en: No check
ja: チェックなし

en: No cooling for the first
ja: 冷却しない最初層数

en: No embossed file
ja: エンボスファイルがありません

en: No extrusions under current settings.
ja: 現在の設定では造形しません

en: No files
ja: ファイル無し

en: No further pop-up will appear. You can reopen it in 'Preferences'
ja: これ以上ポップアップは表示されません。この設定は「設定」から更新できます。

en: No historical tasks!
ja: 履歴のあるタスクはありません！

en: No ironing
ja: しない

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
ja: レイヤーが検出されませんでした。STLファイルを修正するか、サイズや厚さを確認して再試行してください。

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
ja: アカウント無し、ローカルモードのプリンターのみが表示されます

en: No modifications need to be copied.
ja: コピーする必要のある変更はありません。

en: No object can be printed. Maybe too small
ja: 造形できるオブジェクトがありません。おそらくサイズが小さすぎます。

en: No printer
ja: プリンタ無し

en: No printers.
ja: プリンタなし

en: No step selected
ja: ステップが選択されていません

en: No task
ja: タスクなし

en: No to All
ja: 全ていいえ

en: No updates available.
ja: 利用可能なアップデートはありません

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
ja: 修正されたG-codeを含む3MFファイルの読み込み時に警告は表示されません。

en: No-brim
ja: ブリム無し

en: None
ja: 無し

en: Normal
ja: 普通

en: Normal Support expansion
ja: 通常サポート拡大

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Normal printing
ja: 通常造形

en: North America
ja: 北米

en: Not Extruded Yet, Retry
ja: 未押出、再試行

en: Not apply
ja: 適用されていません

en: Not available
ja: 利用できません

en: Not for now
ja: 今はしない

en: Not found:
ja: 見つかりません

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Not satisfied with the grouping of filaments? Regroup and slice ->
ja: フィラメントのグループ分けに満足していませんか？再グループ化してスライスしてください。->

en: Not support printing 2 or more TPU filaments.
ja: 2つ以上のTPUフィラメントの印刷には対応していません。

en: Not supported on the current printer version.
ja: 現在のプリンターバージョンではサポートされていません。

en: Not valid state please report reproduction steps on github
ja: 無効な状態です。再現手順をGitHubで報告してください。

en: Note
ja: メモ

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
ja: 注意: AstroBox バージョン 1.1.0 以上が必要です。

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
ja: 注記：ファームウェア2.00.02以降のFlashAirと、アップロード機能が有効化されたものが必要です。

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
ja: 注記：このフィラメントの唯一のプリセットが削除されると、ダイアログを閉じた後にフィラメントが削除されます。

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
ja: 注意: OctoPrint バージョン 1.1.0 以上が必要です。

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
ja: 注: 同じ素材がロードされた AMS スロットのみが選択できます。

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
ja: 注意: Repetier バージョン 0.90.0 以上が必要です。

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
ja: 注意：準備に数分かかる場合があります。しばらくお待ちください。

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
ja: 注記：印刷中に新しいフィラメントが挿入された場合、印刷が完了するまでAMSは自動的に情報を読み取ることはありません。

en: Notes
ja: メモ

en: Notice
ja: 通知

en: Notification
ja: 通知

en: Nozzle
ja: ノズル

en: Nozzle
    Temperature
ja: ノズル温度

en: Nozzle Clumping Detection
ja: ノズルブロブ検出

en: Nozzle Diameter
ja: ノズル直径

en: Nozzle Flow
ja: ノズル流量

en: Nozzle Info
ja: ノズル情報

en: Nozzle Offset Calibration
ja: ノズルオフセットキャリブレーション

en: Nozzle Type
ja: ノズルタイプ

en: Nozzle Volume Type
ja: ノズル容量タイプ

en: Nozzle clog pause
ja: ノズル詰まりにより一時停止

en: Nozzle diameter
ja: ノズル直径

en: Nozzle filament covered detected pause
ja: ノズルがフィラメントで覆われているのが検出され、一時停止しました。

en: Nozzle height
ja: ノズルの高さ

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
ja: 推奨範囲外の温度では、ノズルが詰まる可能性があります。  
    この温度で印刷を続行する場合は、確認してください。

en: Nozzle offset calibration
ja: ノズルオフセットキャリブレーション

en: Nozzle temperature
ja: ノズル温度

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
ja: 1層目後のノズル温度

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
ja: このフィラメントを使用した場合の一層目を印刷するノズル温度

en: Nozzle temperature when printing
ja: ノズル温度

en: Nozzle type
ja: ノズルタイプ

en: Nozzle volume
ja: 内腔容積

en: Nozzle1
ja: ノズル 1

en: Num
ja: 数

en: Num?
ja: 数？

en: Number of bottom interface layers
ja: 底面インターフェースレイヤーの数

en: Number of copies:
ja: 複製数

en: Number of currently selected objects: %1%
ja: 現在選択されているオブジェクトの数: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
ja: 現在選択されているパートの数：%1%

en: Number of images successfully uploaded
ja: 正常にアップロードされた画像の数

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
ja: スカートのループ数です、値が0の場合、スカートが無効になります。

en: Number of top interface layers
ja: トップ接触面の層数

en: Number of triangular facets
ja: 三角形のファセット数

en: Number of walls of every layer
ja: 各レイヤーの壁面の数

en: Obj file Import color
ja: Objファイル インポート色

en: Object
ja: OBJ

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
ja: オブジェクト%1% のサイズはゼロで、配置することはできません。

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
ja: オブジェクト一覧
    全てのオブジェクトを確認でき、造形パラメータもオブジェクト別で設定できます

en: Object Operations
ja: オブジェクト操作

en: Object Settings to modify
ja: 変更するオブジェクトの設定

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
ja: %1% と %2% の間に空のレイヤーがあるため、オブジェクトは造形できません。

en: Object coordinates
ja: オブジェクト座標

en: Object flow ratio
ja: 対象物の流量比

en: Object manipulation
ja: オブジェクト操作

en: Object name: %1%
ja: オブジェクト名: %1%

en: Object too large
ja: オブジェクトが大きすぎます

en: Object too small
ja: オブジェクトが小さすぎます

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
ja: オブジェクトは、このサポート層数だけ浮き上がります。ABSで印刷する場合、反りを避けるためにこの機能を使用します。

en: Object with multiple parts was detected
ja: 複数のパーツを含むオブジェクトが検出されました

en: Object/Part Setting
ja: オブジェクト/パーツ設定

en: Object: %1%
ja: オブジェクト: %1%

en: Objects
ja: OBJ

en: Objects List
ja: オブジェクト一覧

en: Objects list
ja: オブジェクト一覧

en: Objects with zero volume removed
ja: 体積が０のオブジェクトを削除しました

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
ja: モデルの各角度を観察し、キャリブレーションを行います。高さが5 mm増加するごとに、圧力進角量はステップ値勾配で増加します。圧力のプリセット値が小さすぎると、コーナーで過剰な押し出しが発生します。圧力の進角値が大きすぎると、直角が丸くなり、コーナーにねじが欠けてしまうこともあります。効果の最適な位置を決定し、スケールを使用して高さを決定します。

en: Octagram Spiral
ja: オクタグラムスパイラル

en: OctoPrint version
ja: OctoPrintバージョン

[ctx: OfFile]
en: Size
ja: サイズ

en: Off
ja: オフ

en: Offline
ja: オフライン

en: Ok
ja: OK

en: On
ja: オン

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
ja: OSX では、デフォルトでアプリのインスタンスは常に 1 つのみ実行されます。ただし、コマンドラインから複数のインスタンスを実行することは可能です。この設定を有効にすると、インスタンスを 1 つのみに制限します。

en: On build plate only
ja: ビルドプレートのみ

en: On overhangs only
ja: オーバーハングのみ

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
ja: このシステムでは、%s はシステムの証明書ストアまたはキーチェーンからHTTPS証明書を使用します。

en: Ongoing uploads
ja: 進行中のアップロード

en: Online
ja: オンライン

en: Online Models
ja: オンラインモデル

en: Only Windows 10 is supported.
ja: Windows 10のみ対応

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
ja: 造形しにくい部分だけサポートを生成します、例えば細長いしっぽ、ハリなど

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
ja: プリンタ、フィラメント、加工プリセットに変更があるプリンタのみが表示されます。

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
ja: フィラメントプリセットを変更したフィラメント名のみを表示します。

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
ja: 同時に開けるG-codeファイルは1つだけです。

en: Only one of the results with the same name: %s will be saved. Are you sure you want to override the other results?
ja: 同じ名前の結果（%s）は1つだけ保存されます。他の結果を上書きしてもよろしいですか？

en: Only one wall on first layer
ja: 1層目に壁面が1つだけ

en: Only one wall on top surfaces
ja: トップ面に1層

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
ja: 変更されたプロセスプリセットがあるプリンタ名のみが表示され、選択した各プリンタ名にあるすべてのユーザープロセスプリセットがZIP形式でエクスポートされます。

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
ja: ユーザープリンタプリセットを持つプリンタ名のみが表示され、選択した各プリセットがZIPとしてエクスポートされます。

en: Only supports up to one TPU filament.
ja: TPUフィラメントは1つまでしかサポートしません。

en: Only synchronize filament type and color, not including AMS slot information.
ja: フィラメントの種類と色のみが同期され、AMSスロット情報は含まれません。

en: Only synchronize filament type and color, not including Box slot information.
ja: フィラメント種類と色のみ同期（BOXスロット情報は含まない）

en: Only synchronize filament type and color, not including slot information.
ja: フィラメントの種類と色のみを同期し、スロット情報は含まれません。

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
ja: ユーザーフィラメントプリセットを含むフィラメント名のみが表示されます、 
    選択した各フィラメント名に含まれるすべてのユーザーフィラメントプリセットがZIP形式でエクスポートされます。

en: Only the object being edited is visible.
ja: 編集中のオブジェクトのみが表示されます。

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
ja: 移動距離が閾値以上の場合のみ、引き込みを作動します。

en: Only used as a visual help on UI
ja: ビジュアル情報として使用される

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
ja: プライムタワーが有効な場合、オーズ防止は現在サポートされていません。

en: Opacity (%1%)
ja: 不透明度 (%1%)

en: Open
ja: 開く

en: Open &Studio
ja: Studioを開く

en: Open CA certificate file
ja: CA 証明書ファイルを開く

en: Open Documentation in web browser.
ja: ウェブブラウザでドキュメントを開く。

en: Open Door Dectection
ja: ドア開閉検出

en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: Open Folder.
ja: フォルダを開く

en: Open G-code file:
ja: G-codeファイルを開く

en: Open Network Test
ja: ネットワークテストを開く

en: Open Preferences.
ja: 環境設定を開く

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Open Studio
ja: Studioを開く

en: Open Wiki for more information >
ja: 詳しくはWikiを開く >

en: Open a G-code file
ja: G-codeファイルを開く

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open a project file
ja: プロジェクトファイルを開く

en: Open as project
ja: プロジェクトとして開く

en: Open filled path
ja: 塗りつぶされたパスを開く

en: Open next tip.
ja: 次のヒントを開く

en: Open wiki for more information.
ja: 詳しくはWikiを開く

en: Operation
ja: 操作

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
ja: 操作を取り消し中、少々お待ちください。

en: Optimize orientation
ja: 向きを最適化

en: Optimize support interface area
ja: サポート接触面を最適化

en: Optimizing toolpath
ja: ツールパスを最適化

en: Options
ja: オプション

en: Options:
ja: オプション

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
ja: ウォールとインフィルの印刷順序。この設定を無効にすると、ウォールがインフィルより先に印刷されます。

en: Order of walls
ja: 壁面の順序

en: Orient
ja: 向き調整

en: Orientation of interlock beams.
ja: インターロックビームの向き

en: Orienting
ja: 向き調整中

en: Orienting...
ja: 向き調整中

en: Origin
ja: 原点

en: Other
ja: その他

en: Other Color
ja: その他の色

en: Other Device
ja: その他のデバイス

en: Other layer filament sequence
ja: 他の層のフィラメント配列

en: Other layers
ja: 他の層

en: Other layers filament sequence
ja: その他の層のフィラメント配列

en: Other layers print sequence
ja: その他の層の印刷順序

en: Other layers speed
ja: 他の層の速度

en: Others
ja: その他

en: Outer and inner brim
ja: 外側と内側のブリム

en: Outer brim only
ja: 外側のブリムのみ

en: Outer wall
ja: 外壁

en: Outer wall speed
ja: 外壁造形速度

en: Outside
ja: 外側

en: Over-extrusion or under extrusion
ja: 過剰押出または過少押出

en: Overflow
ja: オーバーフロー

en: Overhang speed
ja: オーバーハング速度

en: Overhang threshold for participating cooling
ja: 冷却に参加するためのオーバーハングしきい値

en: Overhang wall
ja: オーバーハング

en: Overwrite a system profile is not allowed
ja: システムプロファイルの上書きは許可されていません

en: Overwrite file
ja: ファイルを上書き

en: Overwriting
ja: 上書き

en: PA Calibration
ja: PAキャリブレーション

en: PA Line
ja: PAライン

en: PA Pattern
ja: PAパターン

en: PA Profile
ja: PA プロファイル

en: PA Tower
ja: PAタワー

en: PA step:
ja: PAステップ：

en: PLA and PETG filaments detected in the mixture. Adjust parameters according to the Wiki to ensure print quality.
ja: 混合物にPLAとPETGフィラメントが検出されました。印刷品質を確保するために、Wikiの指示に従ってパラメータを調整してください。

en: PRE host: api-pre.qidi3d.com/v1
ja: PRE ホスト: api-pre.qidi3d.com/v1

en: Packing data to 3mf
ja: データを構成中

en: Packing project data into 3mf file
ja: プロジェクトデータを3MFファイルに書き込む

en: Paint
ja: ペイント

en: Paint Toolbar
ja: ペイント ツールバー

en: Painted
ja: 塗装済み

en: Painted using: Filament %1%
ja: フィラメント %1%でペイントします

en: Pan View
ja: 移動

en: Parallel
ja: パラレル

en: Parallel_distance:
ja: 平行距離：

en: Parameter validation
ja: パラメータ検証

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
ja: ホスト応答の解析に失敗しました。
    メッセージ本文："%1%"
    エラー："%2%"

en: Part
ja: パーツ

en: Part 1
ja: パート1

en: Part 2
ja: パート 2

en: Part Settings to modify
ja: 修正するパーツ設定

en: Part cooling fan
ja: パーツ冷却ファン

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
ja: 自動冷却が有効な場合、パーツ冷却ファンの回転数を上げることができます。これはパーツ冷却ファンの最大回転速度です。

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
ja: 推定積層造形時間が閾値を下回る場合、パーツ冷却ファンは最大回転速度で作動します。

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より長い時に最小回転速度で作動します。

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
ja: 推定時間がこの値より短い層では、パーツ冷却ファンが有効になります。ファン速度は、積層造形時間に応じて、最小および最大ファン速度の間で補間されます。

en: Part coordinates
ja: パーツ座標

en: Part manipulation
ja: パーツ操作

en: Part name: %1%
ja: パーツ名: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
ja: キャリブレーションの一部が失敗しました！プレートを掃除して再試行してください。失敗したテスト結果は破棄されます。

en: Part selection
ja: パーツ選択

en: Partial
ja: 部分的な

en: Parts
ja: パーツ

en: Pass 1
ja: パス 1

en: Pass 2
ja: パス 2

en: Password
ja: パスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste clipboard
ja: 貼り付け

en: Paste from clipboard
ja: 貼り付け

en: Path can't be healed from selfintersection and multiple points.
ja: パスは自己交差や複数のポイントから修復できません。

en: Pattern
ja: パターン

en: Pattern angle
ja: パターン角度

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause G-code
ja: G-codeを一時停止

en: Pause of front cover falling
ja: フロントカバーの脱落により一時停止

en: Pause printing
ja: 印刷を一時停止

en: Pause:
ja: 一時停止：

en: Paused by the Gcode inserted by user
ja: ユーザーが挿入した Gcode により一時停止されました

en: Paused due to AMS lost
ja: AMS接続失敗により一時停止

en: Paused due to chamber temperature control error
ja: チャンバー温度制御エラーにより一時停止

en: Paused due to filament runout
ja: フィラメント切れにより一時停止

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
ja: ベッド温度異常により一時停止

en: Paused due to low speed of the heat break fan
ja: ヒートブレークファンの回転数が低いため休止

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
ja: ノズル温度異常により一時停止

en: Pen shape
ja: ペンの形

en: Pen size
ja: ペンサイズ

en: Pending
ja: 保留中

en: Percent
ja: ％

en: Perform
ja: 適用

en: Perform Recognition
ja: 認識を実行

en: Perform cut
ja: カットを実行

en: Perform gamma correction on color after importing the obj model.
ja: OBJモデルのインポート後に、色にガンマ補正を適用します。

en: Performed boolean intersection fails because the selected parts have no intersection
ja: 選択したパーツに交差がないため、ブール演算の交差処理に失敗しました。

en: Perpendicular distance
ja: 垂直距離

en: Physical Printer
ja: 実物プリンター

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
ja: .gcode および .sl1 / .sl1s ファイルに保存される画像サイズは、以下の形式で保存されます: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
ja: 画像

en: Pin Code
ja: PINコード

en: Place input box of bottom near mouse
ja: 下部の入力ボックスをマウスの近くに配置してください。

en: Place on cut
ja: カット面をベッドに配置

en: Planar
ja: 平面

en: Plane
ja: 平面

en: Plate
ja: プレート

en: Plate %d: %s does not support filament %s
ja: プレート %d: %s がフィラメント %s を使用できません

en: Plate Settings
ja: プレート設定

en: Plate Type
ja: プレートタイプ

en: Plate name
ja: プレート名

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
ja: プレート %d: %s はフィラメント %s(%s) の印刷には推奨されません。この印刷を実行する場合は、このフィラメントのベッド温度をゼロ以外の数値に設定してください。

en: Plater
ja: 準備

en: Play
ja: 再生

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
ja: プレーヤーが誤動作しています。システムプレーヤーを再インストールしてください。

en: Playing...
ja: 再生中...

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
ja: プリンター画面のアカウントページでPINコードを
    見つけてください、PINコードを入力してください。

en: Please Install network plug-in before log in.
ja: ログインする前にネットワークプラグインをインストールしてください。

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
ja: 少なくとももう一つオブジェクトを追加し、一緒に選択してください。その後、右クリックしてオブジェクトを組み立ててください。

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
ja: 湿度が高い場合は乾燥剤を交換してください。フタの開閉直後や乾燥剤交換直後は、インジケーターが正確でない場合があります。湿気の吸収には数時間かかり、低温ではさらに時間がかかります。

en: Please check bed printable shape and origin input.
ja: ベッドの印刷可能な形状と原点の入力を確認してください。

en: Please check if the storage is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the storage.
ja: ストレージがプリンタに挿入されているか確認してください。
    それでも読み取れない場合は、ストレージをフォーマットしてみてください。

en: Please check obj or mtl file.
ja: objまたはmtlファイルを確認してください。

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
ja: カスタムG-codeを確認するか、デフォルトのカスタムG-codeを使用してください。

en: Please check the following:
ja: 以下をご確認ください：

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
ja: ネットワークを確認し、もう一度試してください。問題が解決しない場合は、プリンタを再起動するか更新してください。

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
ja: プリンタとStudioのネットワーク接続を確認してください。

en: Please check the printer network connection.
ja: プリンターとのネットワーク接続をご確認ください

en: Please check whether the nozzle type of the device is the same as the preset nozzle type.
ja: デバイスのノズルタイプがプリセットノズルタイプと同じか確認してください。

en: Please check your object list before preset changing.
ja: プリセットを変更する前に、オブジェクトリストを確認してください。

en: Please check.
ja: 以下のことを確認してください：

en: Please choose a block with smoothest top surface
ja: トップ面が最も滑らかなブロックをお選びください

en: Please choose a block with smoothest top surface.
ja: トップ面が最も滑らかなブロックを選択してください。

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
ja: 保存後、プリセット"%1%"に対する操作を選択してください

en: Please choose the filament colour
ja: フィラメントの色をお選びください。

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
ja: 上記のハイパーリンクをクリックすると、クラウドサービスのステータスが表示されます。

en: Please click on the star first.
ja: まずは星をクリックしてください。

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
ja: 印刷を続行する場合は、確認ボタンをクリックしてください。

en: Please confirm explosion ratio = 1 and select at least two volumes.
ja: 分解比率を1に設定し、2巻以上を選択してください。

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
ja: 分解比率を 1 に設定し、少なくとも 1 つのオブジェクトを選択してください。

en: Please confirm if the printer is connected.
ja: プリンタが接続されているか確認してください。

en: Please confirm on the printer screen
ja: プリンター画面でご確認ください。

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
ja: これらのプリセット内のG-codeが安全であることを確認し、マシンの損傷を防いでください！

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
ja: これらの変更されたG-codeが安全であることを確認し、マシンの損傷を防いでください！

en: Please connect the printer first before synchronizing.
ja: 同期する前に、まずプリンタを接続してください。

en: Please correct them in the param tabs
ja: パラメータタブで修正してください。

en: Please do not mix-use the Ext with AMS
ja: ExtとAMSの混合使用はお控えください。

en: Please enter the IP of printer to connect.
ja: 接続するプリンタのIPアドレスを入力してください。

en: Please enter the layer number
ja: 層の番号をご入力ください

en: Please enter the name of the preset you want to save.
ja: 保存したいプリセットの名前を入力してください。

en: Please enter the name you want to save to printer.
ja: プリンタに保存する名前を入力してください。

en: Please find the best line on your plate
ja: プレート上で最適なラインを見つけてください。

en: Please find the best object on your plate
ja: プレート上で最適なオブジェクトを見つけてください

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
ja: 押出状態が最適なコーナーを見つけてください。

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
ja: 動的流量キャリブレーションの詳細については、Wikiをご覧ください。
    
    通常、このキャリブレーションは不要です。単一色/材料で印刷を開始する際に、印刷開始メニューで「動的流量キャリブレーション」オプションをチェックすると、プリンターは従来通りにフィラメントをキャリブレーションします。一方、複数色/材料で印刷を開始すると、プリンターはフィラメントを切り替えるたびにデフォルトの補正パラメータを使用します。これにより、ほとんどのケースで良い結果が得られます。
    
    キャリブレーション結果が信頼できない原因となる場合がいくつかあります。例えば、ビルドプレートへの接着が不十分な場合です。接着力を向上させるには、ビルドプレートを洗浄するか、のりを使用することで改善できます。詳細については、Wikiをご覧ください。
    
    キャリブレーション結果には、テストで約10％の揺れがあり、各キャリブレーションで結果が正確に同じでない場合があります。現在、根本的な原因を調査し、新しいアップデートでの改善に取り組んでいます。

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
ja: 上記のエラーを修正しないと、印刷を続行できません。

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
ja: 必要に応じてフィラメント設定に移動し、プリセットを編集してください。ノズル温度、ホットベッド温度、最大体積速度は、印刷品質に大きな影響を与えますので、慎重に設定してください。

en: Please go to printer settings to edit your presets
ja: プリンタ設定に移動してプリセットを編集してください。

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
ja: フィラメントを出し入れする前に、ノズルを170度以上に加熱してください。

en: Please home all axes (click
ja: すべての軸を原点復帰してください（

en: Please import multiple files with the same suffix.
ja: 同じサフィックスを持つ複数のファイルをインポートしてください。

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
ja: 有効な値を入力してください(0 <= 最大体積速度<= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
ja: 有効な値(0.0 < 流量比 < 2.0)を入力してください

en: Please input a valid value (0.001 < linear deflection < 0.1)
ja: 有効な値を入力してください(0.001 < 線形変形 <0.1)

en: Please input a valid value (0.01 < angle deflection < 1.0)
ja: 有効な値を入力してください（0.01 < 角度偏差 < 1.0）

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
ja: 有効な値を入力してください（K: %.1f〜%.1f）

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
ja: 有効な値を入力してください（K: %.1f〜%.1f、N: %.1f〜%.1f）

en: Please input layer value (>= 2).
ja: 層の番号を入力してください（>= 2）

en: Please input the printer access code:
ja: アクセスコードを入力してください

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
ja: 有効な値を入力してください:
    PA開始: >= 0.0
    PA終了:> PA開始
    PAステップ：>= 0.001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
ja: 有効な値を入力してください:
    開始温度: <= 350
    終了温度: >= 180
    開始温度 > 終了温度 + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
ja: 有効な値を入力してください:
    開始値: >= %.1f
    終了値: <= %.1f
    終了値: >開始値
    値ステップ: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)
ja: 有効な値を入力してください:
    開始> 0 ステップ >= 0
    終了>開始+ステップ)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)
ja: 有効な値を入力してください:
    スタート > 10 ステップ >= 0
    終了 > 開始 + ステップ)

en: Please log in before binding your device with a PIN code.
    Alternatively, you can use LAN mode to bind your device. Learn about LAN mode.
ja: PINコードでデバイスを紐つけする前にログインしてください。 または、LAN専用モードを使用してデバイスを紐つけることもできます。LAN専用モードについてはこちらをご覧ください。

en: Please log in first.
ja: サインインしてください

en: Please note that saving action will replace this preset
ja: 保存操作を行うと、このプリセットは上書きされますのでご注意ください。

en: Please note that the model show will undergo certain changes at small pixels case.
    Enabled LOD requires application restart.
ja: 小さなピクセルの場合、モデルショーに一定の変化が生じることに注意してください。
    LODを有効にするには、アプリケーションの再起動が必要です。

en: Please place filaments on the printer based on grouping result.
ja: グループ化結果に基づいてプリンタにフィラメントを配置してください。

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
ja: スライシングエラーを解決して、もう一度公開していください

en: Please right click to assembly these objects.
ja: 右クリックして、これらのオブジェクトを組み立ててください。

en: Please save project and restart the program.
ja: プロジェクトを保存して、アプリケーションを再起動してください。

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
ja: スパイラルモードでは、[オブジェクト順]で複数のオブジェクトを造形してください

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: Please select a type you want to export
ja: エクスポートするプリセットの種類を選択してください。

en: Please select an AMS slot before calibration
ja: キャリブレーションの前に、AMSスロットを選択してください。

en: Please select an action
ja: アクションを選択してください

en: Please select at least one filament for calibration
ja: キャリブレーション用フィラメントを最低1本お選びください。

en: Please select at least one object.
ja: 最低 1 つのオブジェクトを選択してください。

en: Please select at least one printer or filament.
ja: プリンターまたはフィラメントを1つ以上お選びください。

en: Please select at least two volumes.
ja: ネットワークを最低2つ選択してください。

en: Please select filament to calibrate.
ja: キャリブレーションするフィラメントを選択してください。

en: Please select from the following filaments
ja: 以下のフィラメントからお選びください。

en: Please select single object.
ja: 単一のオブジェクトを選択してください。

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
ja: ここで管理したいデバイスを選択してください（最大6台まで）

en: Please select the printer in the list to get box info.
ja: BOX情報を取得するにはリストからプリンターを選択してください

en: Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ja: プレート上またはプレートから完全に移動させ、高さがビルドボリューム内であることを確認して問題を解決してください。

en: Please try updating QIDI Studio and then try again.
ja: QIDI Studioをアップデートしてから、もう一度お試しください。

en: Please upgrade your graphics card driver.
ja: パソコンのGPUドライバーを更新してください

en: Plot cut plane
ja: カット面を表示

en: Plug
ja: プラグ

en: Point
ja: 点

en: Point and point assembly
ja: 点と点の組み立て

en: Point on circle
ja: 円上の点

en: Point on edge
ja: エッジ上の点

en: Point on plane
ja: 平面上の点

en: Pop up to select filament grouping mode
ja: フィラメントグループ化モードを選択するためのポップアップ

en: Portions copyright
ja: ライセンス情報

en: Position
ja: 位置

en: Positive values can increase the size of the rib wall, while negative values can reduce the size.However, the size of the rib wall can not be smaller than that determined by the cleaning volume.
ja: 正の値はリブ壁のサイズを増加させ、負の値はサイズを減少させます。ただし、リブ壁のサイズはクリーニングボリュームで決定されたサイズより小さくすることはできません。

en: Post-processing Scripts
ja: 後処理スクリプト

en: Post-processing scripts
ja: 後処理スクリプト

en: Power on update
ja: 起動時に更新

en: Pre start fan time
ja: プリスタートファン時間

en: Precise Z height
ja: 正確なZの高さ

en: Precision
ja: 精度

en: Precooling target temperature
ja: 予冷目標温度

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences sync
ja: 設定を同期

en: Prepare
ja: 準備

en: Prepare and timelapse time
ja: 準備とタイムラプス時間

en: Prepare time
ja: 準備時間

en: Preparing print job
ja: 造形タスクを準備

en: Preset
ja: プリセット

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
ja: プリセット "%1%" は既に存在し、現在のプリンターと互換性がありません。

en: Preset "%1%" already exists.
ja: プリセット "%1%" は既に存在します。

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
ja: プリセット"%1%"には、以下に未保存の変更があります

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
ja: プリセット"%1%"は新しいプリンターとの互換性がなく、また以下に未保存の変更があります

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
ja: プリセット "%1%" は新しいプロセス・プロファイルとの互換性がなく、以下に未保存の変更があります

en: Preset Inside Project
ja: プロジェクト内のプリセット

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
ja: プリセットパスが見つかりません。ベンダーを再選択してください。

en: Preset sync
ja: プリセット同期

en: Preset(Old)
ja: プリセット（旧）

[ctx: PresetName]
en: Copy
ja: コピー

en: Presets
ja: プリセット

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
ja: 他のプリセットから継承されたプリセットは削除できません

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
ja: 他のプリセットに継承されたプリセットは削除できません!

en: Pressure Advance
ja: あつりょくすいしん

en: Pressure Advance Calibration
ja: 圧力事前較正

en: Pressure advance
ja: 圧力進行

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
ja: 圧力進行（Klipper）、別名リニアアドバンスファクター（Marlin）。QIDIプリンタには無効です。

en: Prev
ja: 前へ

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ja: 1本多いウォールと1本少ないウォールの間を行き来しないようにします。このマージンは、次の押出幅の範囲を [最小ウォール幅 - マージン, 2 * 最小ウォール幅 + マージン] に拡張します。このマージンを増やすことで、遷移回数が減少し、押出の開始/停止回数や移動時間が短縮されます。ただし、押出幅の変動が大きくなると、過剰押出や不足押出の問題が発生する可能性があります。この値はノズル直径に対するパーセンテージで表現されます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
ja: プレビュー専用モード
    読み込まれたファイルはG-codeのみを含んでおり、準備ページに進むことができません。

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
ja: 前回の未保存のプロジェクトが検出されました。復元しますか？

en: Price
ja: 価格

en: Prime Tower
ja: プライムタワー

en: Prime Tower:
ja: プライムタワー:

en: Prime tower
ja: プライムタワー

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」が有効の為、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - アダプティブ積層ピッチを有効にする

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」、或は「独立サポート積層ピッチ」が有効の場合、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - 「アダプティブ積層ピッチ」と「独立サポート積層ピッチ」を有効にする

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
ja: 「独立サポート積層ピッチ」が有効の場合、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - 「独立サポート積層ピッチ」を有効にする

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
ja: タイムラプスをスムーズに行うにはプライムタワーが必要です。プライムタワーがない場合、モデルに欠陥がある可能性があります。プライムタワーを有効にしますか？

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
ja: スムーズなタイムラプスにはプライムタワーが必要です。プライムタワーがない場合、モデルに欠陥が生じる可能性があります。プライムタワーを無効にしてもよろしいですか？

en: Print
ja: 造形する

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
ja: オブジェクト順で印刷：
    造形時に衝突を避けるため、自動配置の使用をお勧めします。

en: Print Failed
ja: 印刷に失敗しました

en: Print Host upload
ja: プリントホストのアップロード

en: Print Options
ja: 造型オプション

en: Print Success
ja: 造形成功

en: Print all
ja: 造形開始 (全プレート)

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
ja: 印刷ファイルが見つかりません。もう一度スライスして、印刷用に送信してください。

en: Print file not found. please slice again.
ja: 印刷ファイルが見つかりません。もう一度スライスしてください。

en: Print host upload queue
ja: プリントホストのアップロードキュー

en: Print infill first
ja: 最初にインフィルを印刷する

en: Print numbers
ja: 数字を印刷する

en: Print plate
ja: 造形開始

en: Print sequence
ja: 造形シーケンス

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
ja: 内壁と外壁の印刷順序。

en: Print sequence, layer by layer or object by object
ja: 造形の順番を設定します、積層順かオブジェクト順にしてください。

en: Print settings
ja: 造形設定

en: Print speed of ironing lines
ja: アイロン時の造形速度です。

en: Print task sending times out.
ja: 印刷タスクの送信がタイムアウトしました。

en: Print temperature
ja: 造形温度

en: Print using materials mounted on the back of the case
ja: ケースの背面に取り付けられた素材を使ってプリントする

en: Print with filaments in AMS
ja: AMSのフィラメントで印刷する

en: Print with filaments in the AMS
ja: AMSのフィラメントで造形する

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
ja: シャーシの背面に取り付けられたフィラメントを使用して印刷する

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
ja: シャーシの背面に取り付けられたフィラメントを使用して印刷する

en: Printable
ja: 造形可能

en: Printable Space
ja: 造形可能領域

en: Printable area
ja: 造形可能領域

en: Printable height
ja: 造形可能高さ

en: Printable space
ja: 造形可能領域

en: Printer
ja: プリンター

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
ja: プリンター "%1%" とプリセット "%2%" を選択しました

en: Printer %s nozzle information has not been set. Please configure it before proceeding with the calibration.
ja: プリンタ%s のノズル情報が設定されていません。キャリブレーションを行う前に設定を行ってください。

en: Printer Created
ja: プリンタ作成済み

en: Printer Parts
ja: プリンタ部品

en: Printer Preset
ja: プリンタプリセット

en: Printer Setting
ja: プリンタ設定

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
ja: プリンターと、そのプリンターに属するすべてのフィラメント＆加工プリセットは、他のユーザーと共有できます。

en: Printer camera is malfunctioning.
ja: プリンタのカメラが正常に動作していません。

en: Printer is not connected yet.
ja: プリンタはまだ接続されていません。

en: Printer model
ja: プリンター機種

en: Printer name "%1%" already exists.
ja: プリンター名 "%1%" は既に存在します。

en: Printer not connected. Please go to the device page to connect an %s printer before syncing.
ja: プリンタが接続されていません。同期する前に、デバイスページに移動して%sプリンタに接続してください。

en: Printer notes
ja: プリンターメモ

en: Printer preset bundle(.bbscfg)
ja: プリンタプリセットバンドル(.bbscfg)

en: Printer preset names
ja: プリセット名

en: Printer presets(.zip)
ja: プリンタプリセット (.zip)

en: Printer settings
ja: プリンター設定

en: Printer structure
ja: プリンタ構造

en: Printing
ja: 造形中

en: Printing %1s material with %2s nozzle may cause nozzle damage.
ja: %2s ノズルで%1s 素材を印刷すると、ノズルが損傷する場合があります。

en: Printing Failed
ja: 印刷に失敗した

en: Printing Finish
ja: 印刷終了

en: Printing Options
ja: 印刷オプション

en: Printing Parameters
ja: 印刷パラメータ

en: Printing Pause
ja: 印刷一時停止

en: Printing Progress
ja: 印刷の進捗状況

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
ja: シルク質感のフィラメントの印刷
    シルク質感のフィラメントを成功させるには、プロセスに特別なケアが必要です。光沢がある美しい造形物を仕上げるため、より高い温度と低い速度が推奨されます。

en: Printing by object G-code
ja: オブジェクトG-code順で印刷

en: Printing calibration lines
ja: キャリブレーションラインを印刷中

en: Printing high temperature material(%s) with %s nozzle may cause nozzle damage, please check the type of nozzle
ja: 高温材料（%s）を %s ノズルで造形すると、ノズルが損傷する可能性があります。ノズルの種類を確認してください。

en: Printing was paused by the user
ja: ユーザにより一時停止

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Privacy Policy Update
ja: プライバシーポリシーの更新

en: Private protection
ja: プライベート保護

en: Prizm
ja: プリズム

en: Problem Solved and Resume
ja: 問題解決、再開

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
ja: 問題が発生しました。プリンタのファームウェアを更新し、再試行してください。

en: Process
ja: プロセス

en: Process Preset Template
ja: プロセスプリセットテンプレート

en: Process Settings
ja: プロセス設定

en: Process notes
ja: プロセスノート

en: Process presets(.zip)
ja: プロセスプリセット (.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
ja: 前のファイルからG-Codeを処理中...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
ja: モデル %1% には百万以上の三角形が入るため、処理するのに時間がかかる場合があります。

en: Product host
ja: PRODホスト

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project Filaments
ja: プロジェクトフィラメント

en: Project downloaded %d%%
ja: プロジェクトをダウンロード %d%%

en: Project-inside presets
ja: プロジェクト プリセット

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
ja: PrusaSlicer は、Alessandro Ranellucci 製の Slic3r に基づいて作られています。

en: Publish
ja: 公開する

en: Publish to MakerWorld
ja: MakerWorldに公開

en: Publish was cancelled
ja: 公開は取り消しました

en: Pull back current filament
ja: 現在のフィラメントを引き戻す

en: Purge old filament
ja: 古いフィラメントを排出

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: フィラメント変更後のパージはオブジェクトのインフィル内で行われます。これにより、廃料の量が減り、造形時間が短縮される可能性があります。壁面の色が透明フィラメントで印刷されている場合、混ざった色のインフィルが外側に見えてしまうことがあります。プライムタワーが有効でない限り、この効果は適用されません。

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: フィラメント変更後のパージはオブジェクトのサポート内で行われます。これにより、廃料の量が減り、造形時間が短縮される可能性があります。プライムタワーが有効でない限り、この効果は適用されません。

en: Purging volumes
ja: フラッシュ体積

en: Push new filament into extruder
ja: フィラメントを押出機に押入れる

en: QA  host: api-qa.qidi3d.com/v1
ja: QAホスト：api-qa.qidi3d.com/v1

en: QIDI Cool Plate
ja: QIDI 常温プレート

en: QIDI Cool Plate SuperTack
ja: QIDIクールプレートSuperTack

en: QIDI Cube V2
ja: QIDI キューブ V2

en: QIDI Engineering Plate
ja: QIDI エンジニアリングプレート

en: QIDI Network plug-in not detected.
ja: QIDI ネットワークプラグインは検出されません。

en: QIDI PET-CF/PA6-CF/PPA-CF/PPS-CF is not supported by AMS.
ja: QIDI PET-CF/PA6-CF/PPA-CF/PPS-CFはAMS非対応です。

en: QIDI Smooth PEI Plate
ja: QIDI スムース PEI プレート

en: QIDI Studio GUI initialization failed
ja: GUI初期化に失敗した

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
ja: QIDI StudioはUltimaker製のCuraも参考しています

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
ja: QIDI StudioはBambu LabのBambu Studioを基に開発されました

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
ja: QIDI StudioはBambu LabのBambu Studioを基に開発されました。

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
ja: QIDI StudioはPrusa Research社のPrusaSlicerをベースとして開発され、Alessandro RanellucciさんのSlic3rとRepRapを特別に感謝します。

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
ja: QIDI StudioはPrusaResearch製のPrusaSlicerとMerill製のSuperSlicerに基づいて作られています。

en: QIDI Studio is licensed under
ja: QIDI Studioのライセンス

en: QIDI Textured PEI Plate
ja: QIDI テクスチャ PEI プレート

en: QIDIStudio configuration file read failed. Please manually backup and delete it, and then restart QIDIStudio software.
ja: QIDIStudioの設定ファイルの読み取りに失敗しました。バックアップと削除を行い、手動でQIDIStudioソフトウェアを再起動してください。

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
ja: 異常がありました: %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
ja: QIDI Studio はローカライズエラーにより終了します。この問題が発生した具体的な状況を報告していただけると助かります。

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
ja: QIDI Studio はメモリ不足のため終了します。これはバグの可能性があります。この問題を報告していただけると大変助かります。

en: Quality
ja: 品質

en: Quality / Speed
ja: 品質/速度

en: Quick
ja: クイック

en: Quick set
ja: クイック設定

en: Quit
ja: 終了

en: Quit %s
ja: %s を終了

en: Quit QIDIStudio
ja: QIDIStudioを終了する

[ctx: Quit_Switching]
en: Quit
ja: 終了

en: Radial gradient
ja: 放射状のグラデーション

en: Radius
ja: 半径

en: Raft
ja: ラフト

en: Raft contact Z distance
ja: ラフト接触面Z間隔

en: Raft expansion
ja: ラフト拡張

en: Raft layers
ja: ラフト

en: Ramming volumetric speed
ja: ラム体積速度

en: Random
ja: ランダム

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
ja: この設定により、壁面を造形時にノズルがランダムで軽微な振動を加えます。これにより、表面にザラザラ感が出来上がります。

en: Range
ja: 範囲

en: Rate
ja: 評価

en: Rate the Print Profile
ja: プリントプロファイルを評価する

en: Rate this print
ja: 今回の造形結果を評価してください

en: Re&load from Disk
ja: ディスクからの再読み込み

en: Re-calculate
ja: 再計算

en: Read and accept
ja: 確認して同意する

en: Rear
ja: 背面

en: Rear View
ja: 背面

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
ja: 理由：「%1% 」と他のパーツには交差がありません。

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
ja: 理由: パーツ 「%1%」 はボリュームを囲んでいません。

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
ja: 理由:パーツ 「%1%」には自己交差があります。

en: Reason: part "%1%" is empty.
ja: 理由:パーツ 「%1%」 は空です。

en: Rebuild
ja: 再構築

en: Recalibration
ja: 再キャリブレーション

en: Receive login report timeout
ja: ログインレポートの受信タイムアウト

en: Recent projects
ja: 最近のプロジェクト

en: Recommended
ja: おすすめ

en: Recommended nozzle temperature
ja: 推奨ノズル温度

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
ja: このフィラメントタイプの推奨ノズル温度は[%d, %d]度です。

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
ja: このフィラメントの推奨ノズル温度範囲。0は未設定を意味します。

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
ja: プリンタを再接続すると、操作をすぐに完了できません。後でもう一度試してください。

en: Record Factor
ja: 記録ファクター

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Rectilinear
ja: 直線

en: Rectilinear Interlaced
ja: 直線インターレース

en: Rectilinear grid
ja: 直線グリッド

en: Redo
ja: やり直す

en: Reduce infill retraction
ja: ｲﾝﾌｨﾙのﾘﾄﾗｸｼｮﾝ低減

en: Refresh
ja: 再読込

en: Refresh Printers
ja: プリンタを更新

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
ja: 以前のフローダイナミクスキャリブレーション記録を更新しています。

en: Region selection
ja: 地域選択

en: Regroup filament
ja: フィラメントの再グループ化

en: Regular
ja: レギュラー

en: Release Note
ja: リリースノート

en: Reload SVG file from disk.
ja: ディスクから SVG ファイルを再読み込みします。

en: Reload file list from printer.
ja: プリンタからファイルリストを再読み込み

en: Reload from disk
ja: ディスクから再読込み

en: Reload from:
ja: 再読み込み元:

en: Reload the plater from disk
ja: プレートを再読込み

en: Reload the selected parts from disk
ja: 選択したパーツをディスクから再読込み

en: Remaining errors
ja: 残エラー

en: Remember my choice
ja: 私の選択を保存する

en: Remember my choice.
ja: 選択を記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Window from Set
ja: セットからウィンドウを削除

en: Remove all
ja: すべて削除

en: Remove connector
ja: コネクタを削除

en: Remove connector from selection
ja: コネクタを選択から外す

en: Remove connectors
ja: コネクタを取り外す

en: Remove detail
ja: 詳細を削除

en: Remove height range
ja: 高さ範囲を削除

en: Remove last filament
ja: 最後のフィラメントを削除

en: Remove painted color
ja: 塗った色を消去

en: Remove parameter
ja: パラメータを削除

en: Remove selected points
ja: 選択した点を削除

en: Remove selection
ja: 選択を削除

en: Remove small overhangs
ja: 小さなオーバーハングを削除

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
ja: サポート不要な小さなオーバーハングを削除します。

en: Remove the restriction on mixed printing of high and low temperature filaments.
ja: 高温フィラメントと低温フィラメントの混合印刷の制限を解除します。

en: Remove the selected plate
ja: 選択したプレートを削除

en: Removed
ja: 削除しました

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Renaming
ja: 名前を変更中

en: Repair canceled
ja: 修復を取消しました

en: Repair failed.
ja: 修復が失敗しました

en: Repair finished
ja: 修復完了

en: Repaired 3mf file contains more than one object
ja: 修復された3mfファイルに複数のオブジェクトが含まれています

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
ja: 修復した3mfファイルには複数のパーツが含まれています。

en: Repaired 3mf file does not contain any object
ja: 修復された 3mf ファイルにオブジェクトが含まれていません。

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
ja: 修復された3mfファイルにはパーツが含まれていません。

en: Repairing model object
ja: モデルオブジェクトを修復

en: Repairing object by Windows service
ja: Windowsサービスでオブジェクトを修復

en: Repairing was canceled
ja: 修復は取消しました

en: Replace Tiled Window
ja: タイルウィンドウを置き換える

en: Replace from:
ja: 置換元:

en: Replace the project filaments list sequentially based on printer filaments. And unused printer filaments will be automatically added to the end of the list.
ja: プロジェクトフィラメントリストをプリンターフィラメントに基づいて順次入れ替えます。未使用のフィラメントは自動的にリストの最後に追加されます。

en: Replace the selected part with new STL
ja: 選択したパーツを新しいSTLに置換え

en: Replace with STL
ja: STLに置き換え

en: Report issue
ja: 問題を報告

en: Required nozzle HRC
ja: ノズルHRC

en: Reserved keywords found
ja: 保留キーワードが見つかりました

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Position
ja: 位置をリセット

en: Reset Rotation
ja: 回転をリセット

en: Reset all filament mapping
ja: すべてのフィラメントマッピングをリセット

en: Reset current filament mapping
ja: 現在のフィラメントマッピングをリセット

en: Reset current rotation to real zeros.
ja: 現在の回転を実質ゼロにリセットする。

en: Reset current rotation to the value when open the rotation tool.
ja: 回転ツールを開いたときの値に現在の回転をリセットする。

en: Reset direction
ja: 方向をリセット

en: Reset distance
ja: 距離をリセット

en: Reset mapped extruders.
ja: マッピングされた押出機をリセットする。

en: Reset parameter
ja: パラメータをリセット

en: Reset rotation
ja: 回転をリセット

en: Reset scale
ja: スケールをリセット

en: Reset to base
ja: ベースにリセット

en: Resolution
ja: 分解能

en: Resonance avoidance
ja: 共振回避

en: Restart selection
ja: 選択を再開

en: Restore
ja: 復元

en: Restore to inch
ja: インチ単位に復元

en: Restore to meter
ja: メータル単位に復元

en: Result can be read by human eyes.
ja: 結果は簡単に確認でき、理解できます。

en: Resume
ja: 再開

en: Resume Printing
ja: 造形を再開

en: Resume Printing(defects acceptable)
ja: 造形再開（欠陥を許容）

en: Resume Printing(problem solved)
ja: 造形再開（問題解決済）

en: Retract
ja: リトラクション

en: Retract amount before wipe
ja: 拭き上げ前のリトラクション量

en: Retract when change layer
ja: 積層変更時に引き込む

en: Retraction
ja: リトラクション

en: Retraction Length
ja: 引き込み長さ

en: Retraction Speed
ja: 引き込み速度

en: Retraction distance when cut
ja: カット時の後退距離

en: Retraction test
ja: 引き込みテスト

en: Retraction when switching material
ja: 材料切り替え時の引き込み

en: Retrieving printer information, please try again later.
ja: プリンタ情報を取得しています。後でもう一度試してください。

en: Retry
ja: 再試行

en: Reverse rotation
ja: 逆回転

en: Rib wall
ja: リブ壁

en: Rib width
ja: リブ幅

en: Right
ja: 右面

en: Right AMS
ja: 右 AMS

en: Right Extruder
ja: 右押出機

en: Right Nozzle
ja: 右ノズル

en: Right View
ja: 右面

en: Right button click the icon to drop the object printable property
ja: アイコンを右クリックして、オブジェクトの造形属性を削除します。

en: Right button click the icon to drop the object settings
ja: アイコンを右クリックして、オブジェクトの設定を削除

en: Right click
ja: 右クリック

en: Right click the icon to fix model object
ja: 右クリックしオブジェクトを修復します

en: Right extruder
ja: 右押出機

en: Right filaments
ja: 右フィラメント

en: Right mouse button
ja: 右マウスボタン

en: Right mouse button:
ja: マウス右ボタン

en: Right nozzle
ja: 右ノズル

en: Right nozzle: %smm
ja: 右ノズル:%smm

en: Right nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
ja: 右ノズル:X: %1%-%2%、Y: %3%-%4%、Z: %5%-%6%

en: Right:
ja: 右:

en: Right: %s
ja: 右:%s

en: Role-based wipe speed
ja: ロール別拭き上げ速度

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate (absolute)
ja: 回転 (絶対)

en: Rotate (relative)
ja: 回転(相対)

en: Rotate View
ja: 回転

en: Rotate around center:
ja: 中心を軸に回転:

en: Rotate horizontally
ja: 水平回転

en: Rotate of view
ja: ビューの回転

en: Rotate text
ja: テキストを回転

en: Rotate text Clock-wise.
ja: テキストを時計回りに回転させる

en: Rotation
ja: 回転

en: Rounded Rectangle
ja: 角丸長方形

en: Running post-processing scripts
ja: 後処理スクリプトを実行

en: SN
ja: シリアル番号

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
ja: STEP
    STEP形式で、STL形式よりもっと高品質なスライス結果を得られます、是非お試しください。

en: SVG file path is "%1%"
ja: SVGファイルのパスは 「%1%」です。

en: Safely remove hardware.
ja: ハードウェアを安全に取り外す。

en: Same as Global
ja: グローバルと同じ

en: Same as Global Bed Type
ja: 全般設定の「ベッドタイプ」と同様

en: Same as Global Plate Type
ja: グローバルプレートタイプと同じ

en: Same as Global Print Sequence
ja: グローバル印刷順序と同じ

en: Same as top
ja: トップと同じ

en: Save
ja: 保存

en: Save %1%g filament and %2% changes compared to a printer with one nozzle.
ja: 単一ノズルプリンターと比べて、%1%gのフィラメントを節約し、%2%回の変更を削減します。

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to a printer with one nozzle.
ja: 単一ノズルプリンターと比べて、%1%gのフィラメントを節約し、%2%回の変更を増加させます。

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to optimal grouping.
ja: 最適なグルーピングと比べて、%1%gのフィラメントを節約し、%2%回の変更を増加させます。

en: Save %s as
ja: %sを名前つけて保存

en: Save G-code file as:
ja: 名前を付けて保存

en: Save Project
ja: プロジェクトを保存

en: Save Project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save SLA file as:
ja: SLA ファイルに名前を付けて保存:

en: Save SVG
ja: SVGを保存

en: Save SVG file
ja: SVGファイルを保存

en: Save Sliced file as:
ja: 名前を付けて保存:

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Save as '.svg' file
ja: .svgファイルとして保存

en: Save current %s
ja: 現在の %s を保存

en: Save current project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save current project to file
ja: 現在のプロジェクトを保存

en: Save file as:
ja: 名前を付けて保存：

en: Save or Discard Modified Value
ja: 変更した値を保存または破棄

en: Save preset
ja: プリセットを保存

en: Save project
ja: プロジェクトを保存

en: Save the printing files initiated from QIDI Studio, QIDI Handy and MakerWorld on External Storage
ja: QIDI Studio、QIDI Handy、MakerWorldから開始した印刷ファイルを外部ストレージに保存する

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
ja: 選択したオプションをプリセット"%1%"に保存

en: Save the selected options.
ja: 選択したオプションを保存

en: Save to Filament Preset
ja: フィラメントプリセットに保存

en: Saving objects into the 3mf failed.
ja: 3mfへの保存は失敗しました。

en: Scale
ja: スケール

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
ja: スケールによってカーブサンプルの量も変わる (%1%)

en: Scale an object to fit the build volume
ja: ビルド容積に合わせて伸縮する

en: Scale ratios
ja: 倍率

en: Scale to build volume
ja: ビルド容積に合わせる

en: Scan first layer
ja: 1層目を検査

en: Scanning bed surface
ja: ベッド表面を検査

en: Scarf Seam On Compensation Circles
ja: 補正サークル上のスカーフ継ぎ目

en: Scarf application angle threshold
ja: スカーフ適用角度しきい値

en: Scarf around entire wall
ja: 壁全体にスカーフを巻く

en: Scarf joint for inner walls
ja: 内壁用のスカーフ継ぎ目

en: Scarf length
ja: スカーフの長さ

en: Scarf seam type
ja: スカーフ継ぎ目タイプ

en: Scarf seam will be applied on circles for better dimensional accuracy.
ja: スカーフ継ぎ目は、より良い寸法精度のために円形に適用されます。

en: Scarf slope gap
ja: スカーフ斜面ギャップ

en: Scarf start height
ja: スカーフ開始高さ

en: Scarf steps
ja: スカーフのステップ

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
ja: %1%にタスクをスケジューリングしました、詳細は「ウインドウ→タスクキュー」にてご確認ください。

en: Seal
ja: に印を押す

en: Seam
ja: 継ぎ目

en: Seam gap
ja: 継ぎ目ギャップ

en: Seam painting
ja: 継ぎ目ペイント

en: Seam position
ja: 継ぎ目位置

en: Seams
ja: 継ぎ目

en: Search
ja: 検索

en: Search in preset
ja: 検索

en: Search plate, object and part.
ja: プレート、オブジェクト、パーツを検索

en: Searching for devices
ja: デバイスを検索中

en: Second
ja: 秒

en: Section View
ja: 断面

en: Section view
ja: 断面

en: Select
ja: 選択

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
ja: オブジェクトの2つの面を選択し 
     オブジェクトを組み立てる。

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
ja: オブジェクト上の2つの点または円を
    選択し、距離を指定します。

en: Select All
ja: 全てを選択

en: Select Connected Printers (%d/6)
ja: 接続プリンターを選択（%d/6）

en: Select Filament Preset
ja: フィラメントのプリセットを選択

en: Select Model
ja: モデルを選択

en: Select Plate
ja: プレートを選択

en: Select Printer
ja: プリンターを選択

en: Select Printers
ja: プリンターを選択

en: Select Type
ja: タイプを選択

en: Select Vendor
ja: ベンダーを選択

en: Select a G-code file:
ja: G-codeファイルを選択

en: Select a new file
ja: ファイルを選択

en: Select a part
ja: パーツを選択

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select all connectors
ja: すべてのコネクタを選択

en: Select all objects
ja: すべてのオブジェクトを選択

en: Select connected printers (0/6)
ja: 接続プリンターの選択 (0/6)

en: Select feature
ja: 機能を選択

en: Select filament preset
ja: フィラメントのプリセットを選択

en: Select filament that installed to the left nozzle
ja: 左ノズルに取り付けたフィラメントを選択

en: Select filament that installed to the right nozzle
ja: 右ノズルに取り付けられたフィラメントを選択

en: Select multiple objects
ja: 複数のオブジェクトを選択

en: Select objects by rectangle
ja: 矩形でオブジェクトを選択

en: Select point
ja: 点を選択

en: Select presets to compare
ja: 比較するプリセットを選択

en: Select profile to load:
ja: プロファイルを選択

en: Select settings
ja: 設定を選択

en: Select the language
ja: 言語を選択

en: Select the object/part and mouse click to change the name
ja: オブジェクト/パーツを選択し、名前を変更します

en: Select the object/part and press space to change the name
ja: オブジェクト/パーツを選択し、名前を変更します

en: Select/Remove printers(system presets)
ja: プリンタの選択/削除（システムプリセット）

en: Selected diameter and machine diameter do not match
ja: 選択した直径と機械の直径が一致しません

en: Selection
ja: 選択

en: Selection Mode
ja: 選択モード

en: Selection conflicts
ja: 選択の競合

en: Selects all objects
ja: すべてのオブジェクトを選択

en: Send
ja: 送信

en: Send G-code
ja: G-codeを送信

en: Send Options
ja: 送信オプション

en: Send all
ja: 送信 (全プレート)

en: Send print job
ja: 印刷ジョブを送信

en: Send to BFMC
ja: BFMC に送信

en: Send to Multi-device
ja: 複数のデバイスに送信

en: Send to Printer storage
ja: プリンタストレージに送信

en: Send to QIDI Farm Manager Client
ja: QIDI Farm Manager Clientに送信

en: Send to print
ja: 印刷用に送信

en: Send to printer
ja: プリンタへ送信

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending Cancel
ja: 送信キャンセル

en: Sending Failed
ja: 送信失敗

en: Sending Finish
ja: 送信完了

en: Sending failed, please try again!
ja: 送信できませんでした。もう一度試してください。

en: Sending gcode file over LAN
ja: LAN経由でgcodeファイルを送信

en: Sending gcode file to sdcard
ja: gcodeファイルを Micro SDカードに送信

en: Sending print configuration
ja: 構成を送信

en: Sending print job over LAN
ja: LAN経由で造形タスクを送信

en: Sending print job through cloud service
ja: クラウド経由で造形タスクを送信

en: Sending...
ja: 送信中...

en: Sensitivity of pausing is
ja: 感度

en: Sent Time
ja: 送信日時

en: Sequence
ja: 順番

en: Serial
ja: シリアル

en: Serial:
ja: シリアル番号

en: Serious
ja: 重大な

en: Serious warning:
ja: 重大な警告:

en: Server Exception
ja: サーバー異常

en: Service Unavailable
ja: サービスは利用できません

en: Service name
ja: サービス名

en: Services
ja: サービス

en: Set
ja: 設定

en: Set 3DConnexion
ja: 3DConnexionを設定

en: Set 3DConnexion mouse
ja: 3DConnexionマウスを設定

en: Set Filament for selected items
ja: 選択した項目のフィラメントを設定

en: Set Mirror
ja: ミラーを設定

en: Set Orientation
ja: 向きを設定

en: Set Scale
ja: スケールを設定

en: Set as an individual object
ja: 個別オブジェクトとして設定

en: Set as cover
ja: 代表画像に設定

en: Set as individual objects
ja: 個別オブジェクトとして設定

en: Set dynamic flow calibration to 'OFF' to enable custom dynamic flow value.
ja: カスタム値を使用するには、動的流量キャリブレーションを「OFF」に設定してください。

en: Set extruder number for the objects and parts
ja: オブジェクトとパーツ造形用の押出機番号を設定

en: Set filament for selected items
ja: 選択した項目のフィラメントを設定

en: Set filaments to use
ja: フィラメントを選択

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
ja: 移動、回転、拡大縮小ツールのグラブサイズを設定

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
ja: 複数のオブジェクトのパラメータを設定
    選択したすべてのオブジェクトに対して、一括にスライス設定ができることをご存知でしたか？

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
ja: このフィラメントのスカーフ継ぎ目タイプを設定してください。この設定により、継ぎ目の目立ちを最小限に抑えることができます。

en: Set the brim type of this object to "painted"
ja: このオブジェクトのブリムタイプを「塗装済み」に設定

en: Set the number of AMS installed on the nozzle.
ja: ノズルに取り付けられているAMSの数を設定します。

en: Set to Optimal
ja: 最適に設定

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
ja: 造形中に、AMSスロットを設定できません。

en: Setting Overrides
ja: 上書き設定

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
ja: 印刷中の仮想スロット情報の設定には対応していません

en: Settings
ja: 設定

en: Settings for height range
ja: 高さ範囲の設定

en: Setup Wizard
ja: セットアップ ウィザード

en: Shape
ja: 形状

en: Shape is marked as invisible (%1%).
ja: 形状は非表示としてマークされます (%1%)。

en: Shell
ja: シェル

en: Shift + Left mouse button
ja: Shift + マウスの左ボタン

en: Shift + Left mouse button:
ja: Shift + マウス左ボタン

en: Shift + Mouse move up or down
ja: Shift + マウス上下移動

en: Shift + Right mouse button:
ja: Shift + マウス右ボタン

en: Shift+Any arrow
ja: Shift + ↑↓←→

en: Shift+Left mouse button
ja: Shift + マウス左ボタン

en: Shift+Mouse wheel
ja: Shift + マウスホイール

en: Shortcut Key
ja: ショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Show "Live Video" guide page.
ja: 「ライブビュー」ガイドを表示

en: Show &Overhang
ja: オーバーハングを表示

en: Show 3D Navigator
ja: 3Dナビゲーターを表示

en: Show All
ja: すべて表示

en: Show Configuration Folder
ja: 構成フォルダを表示

en: Show Labels
ja: ラベルを表示

en: Show Tip of the Day
ja: 「毎日のヒント」を表示

en: Show all files, recent first.
ja: 全てのファイルを表示

en: Show all presets (including incompatible)
ja: 全てのプリセットを表示

en: Show error message
ja: エラーメッセージを表示

en: Show history on the home page
ja: ホームページに履歴を表示

en: Show home page on startup
ja: 起動時にホームページを表示

en: Show keyboard shortcuts list
ja: ショートカット一覧を表示

en: Show object labels in 3D scene
ja: 3Dシーンにラベルを表示

en: Show object overhang highlight in 3D scene
ja: 3D シーンにオブジェクトオーバーハングハイライトを表示

en: Show online staff-picked models on the home page
ja: ホームページにスタッフお勧めのオンラインモデルを表示

en: Show the list of the keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットの一覧を表示

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
ja: ステップメッシュパラメータ設定ダイアログを表示

en: Show wireframe
ja: ワイヤフレームを表示

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
ja: 3Dconnexion設定を表示/非表示

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
ja: 象足補正のため、1層目を縮小してコーナーのはみ出しを軽減します。

en: Shrinkage
ja: 収縮

en: Silent
ja: サイレント

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
ja: 簡略化は 1 つのパーツのみに使用できます

en: Simplify
ja: 簡略化

en: Simplify Model
ja: モデルを簡略化

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
ja: モデルを簡略化
    オブジェクトのメッシュを簡略化して、スライスの速度を上げられます。モデルを右クリックし、メニューで選択できます。

en: Simplify model
ja: モデルを簡略化

en: Simply switch to "%1%"
ja: "%1%"に切り替え

en: Simulate
ja: シミュレート

en: Single extruder MM setup
ja: 単一押出機MMセットアップ

en: Single extruder multimaterial parameters
ja: 単一押出機マルチマテリアルパラメータ

en: Single sided scaling
ja: 片面スケーリング

en: Size
ja: サイズ

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
ja: プレート上のサイズ

en: Size in emboss direction.
ja: エンボス方向のサイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
ja: サイズ: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
ja: サイズ: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip AMS blacklist check
ja: AMSブラックリストチェックをスキップ

en: Skip Calibration2
ja: キャリブレーション2をスキップ

en: Skip points
ja: ポイントをスキップ

en: Skip step pause
ja: ステップ一時停止をスキップ

en: Skip this Version
ja: このバージョンをスキップ

en: Skirt distance
ja: スカート距離

en: Skirt height
ja: スカートの高さ

en: Skirt loops
ja: スカートのループ数

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
ja: ホストタイプを入力してください。

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
ja: APIキーとパスワードを入力してください。

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
ja: ホスト名、IPアドレス、URLを入力してください。ユーザ名とパスワードがある場合、下記形式を参照してください https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
ja: Slic3rは、アレッサンドロ・ラネルッチ(Alessandro Ranellucci)によって、多くの他の貢献者の助けを借りて作成されました。

en: Slice all
ja: スライス (全プレート)

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
ja: すべてのプレートをスライスして、時間とフィラメントの推定を取得します。

en: Slice gap closing radius
ja: 隙間充填半径

en: Slice ok.
ja: スライス完了

en: Slice plate
ja: スライス

en: Sliced Info
ja: スライス情報

en: Slicing
ja: スライス中

en: Slicing Canceled
ja: スライスを取消しました

en: Slicing Mode
ja: スライシングモード

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
ja: スライシングパラメータ
    オブジェクト/パーツごとのパラメータを設定できます。

en: Slicing Plate %d
ja: プレート%dをスライス

en: Slicing Plate 1
ja: プレート1をスライス

en: Slicing Result
ja: スライス結果

en: Slicing complete
ja: スライス完了

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
ja: 各層のスライス高さ。小さい層高さはより精度が高くなりますが、造形時間も長くなります。

en: Slicing mesh
ja: メッシュをスライス中

en: Slope
ja: スロープ

en: Slow down for overhang
ja: オーバーハング減速

en: Slow printing down for better layer cooling
ja: 冷却の為減速

en: Small perimeters
ja: 小さな周囲

en: Small perimter threshold
ja: 小周囲閾値

en: Smaller linear and angular deflections result in higher-quality transformations but increase the processing time.
ja: 直線偏向や角度偏向が小さいほど、高品質な変換ができるが、処理時間が長くなります。

en: Smart fill
ja: 自動充填

en: Smart fill angle
ja: 自動充填角度

en: Smart scarf seam application
ja: スマートスカーフ継ぎ目の適用

en: Smooth
ja: 滑らか目

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
ja: スムースPEIプレート/高温プレート

en: Smooth Spiral
ja: スムーススパイラル

en: Smooth Spiral smoothes out X and Y moves as wellresulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
ja: スムーススパイラルは、XとYの動きも滑らかにし、垂直でない壁面のXY方向でも、継ぎ目がまったく見えなくなリます。

en: Smooth coefficient
ja: 平滑係数

en: Smooth mode for timelapse is enabled, but the prime tower is off, which may cause print defects. Please enable the prime tower, re-slice and print again.
ja: タイムラプスのスムーズモードは有効になっていますが、プライムタワーがオフになっているため、印刷不良が発生する可能性があります。プライムタワーを有効にし、再スライスして再度印刷してください。

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
ja: オブジェクト順で造形するでは、この機能を使用できません。

en: Smooth speed discontinuity area
ja: 滑らかな速度不連続領域

en: Smoothing
ja: スムージング

en: Smoothing outwall speed in z direction to get better surface quality. Print time will increases. It is not work on spiral vase mode.
ja: より良い表面品質を得るために、z方向の外壁速度を滑らかにする：印刷時間が長くなります。スパイラルベースモードでは使用できません。

en: Smoothing wall speed along Z(experimental)
ja: Z に沿った壁面速度の平滑化(実験的)

en: Smoothing z direction speed
ja: Z方向の速度を平滑化

en: Snap
ja: スナップ

en: Snap global parameters
ja: スナップグローバルパラメータ

en: Softening temperature
ja: 軟化温度

en: Software has New version.
ja: ソフトウェアが新しくなりました。

en: Soluble material
ja: 可溶性材料

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
ja: 可溶性材料は、サポート又はサポート接触面の造形によく使われます。

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
ja: 長時間の移動中にオーズを防ぐために、押出機内の材料がいくらか引き戻されます。引き込みを無効にするにはゼロに設定してください。

en: Some connectors are overlapped
ja: 一部のコネクタが重なっています。

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
ja: 以下のように、いくつかの既存のプリセットが作成に失敗しました：

en: Some faces not define color.
ja: 一部の面では色が定義されていません。

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
ja: 一部の画像をアップロードできませんでした。評価用の Web ページにリダイレクトしますか?

en: Some presets are modified.
ja: プリセットが変更されました。

en: Some values have been replaced. Please check them:
ja: 変更された値があります、ご確認ください：

en: Source Volume
ja: ソースボリューム

en: Space
ja: スペース

en: Spacing
ja: 間隔

en: Spacing between support lines
ja: サポートの線の間隔

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
ja: 底部接触面の造形時の線間距離です。0に設定すると、ソリッド接触面になります。

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
ja: 接触面の造形時の線間距離です。0に設定すると、ソリッド接触面になります。

en: Sparse infill
ja: スパース インフィル

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
ja: しきい値より小さいスパースインフィル領域は、内部ソリッドインフィルに置き換えられます。

en: Sparse infill density
ja: 充填密度

en: Sparse infill pattern
ja: 充填パターン

en: Special mode
ja: 特別モード

en: Specify number of colors:
ja: 色数を指定:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
ja: print_hostと同じでない場合は、デバイスのユーザーインターフェースのURLを指定してください。

en: Speed
ja: 速度

en: Speed (mm/s)
ja: 速度 (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
ja: エクストルーダーへのフィラメント再ロード速度を設定します。0 にすると、引き込みと同じ速度になります。

en: Speed for vertical shells with overhang regions. If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe internal solid infill speed above
ja: オーバーハング領域を持つ垂直シェルの速度です。パーセンテージ（例：80%）で表現された場合、上記の内部ソリッドインフィル速度を基に計算されます。

en: Speed limitation
ja: 速度制限

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
ja: 未封状態での補助部品冷却ファンの速度です。最初の数層を除いて、印刷中にこの速度で補助ファンが動作します。これらの層には冷却層がないと定義されています。

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
ja: 補助パーツ冷却ファンの速度を設定します。印刷中、この速度で動作しますが、冷却なしのレイヤーとして定義された最初の数層は除きます。

en: Speed of bridge and completely overhang wall
ja: ブリッジおよび完全オーバーハング壁面を造形する時の速度

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
ja: 印刷中の排気ファンの速度。この速度は、フィラメントのカスタムG-code内の設定を上書きします。

en: Speed of exhuast fan after printing completes
ja: 印刷完了後の排気ファンの速度

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
ja: ギャップを充填時の速度です。ギャップの幅が不規則なので、遅くするのが推奨です。

en: Speed of initial layer except the solid infill part
ja: 1層目を造形時に、ソリッド インフィル以外の部分の造形速度

en: Speed of inner wall
ja: 内壁の造形速度

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
ja: トップ面と底面を除く、内部ソリッドインフィルの造形速度

en: Speed of internal sparse infill
ja: 内部スパース インフィルの造形速度

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
ja: これはパーツの外壁の造形速度です。普段は内壁より遅い速度を指定し、仕上がりが良くなります。

en: Speed of retractions
ja: 引き込みの速度

en: Speed of solid infill part of initial layer
ja: 1層目のソリッド インフィルの造形速度

en: Speed of support
ja: サポートの造形速度

en: Speed of support interface
ja: サポート接触面の造形速度

en: Speed of top surface infill which is solid
ja: トップ面のインフィルの造形速度

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
ja: 押出しなしの速い移動速度

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
ja: アダプティブ積層ピッチで印刷を高速化
    アダプティブ積層ピッチを有効にすることで、モデルをさらに高速にプリントできることをご存知ですか？ぜひお試しください！

en: Speed:
ja: 速度

en: Speed:
ja: 速度

en: Sphere
ja: 球体

en: Spiral
ja: スパイラル

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0, timelapse type is traditional and smoothing wall speed in z direction is false.
ja: スパイラルモードは、壁面ループが1、サポートが無効、トップ面層が0、スパースインフィル密度が0、タイムラプスタイプが従来型、Z軸方向の壁速度平滑化が無効の場合にのみ動作します。

en: Spiral vase
ja: スパイラル

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
ja: スパイラルモードでは、輪郭面を一筆書きで造形します。また、ソリッドモデルをソリッドな底層を持つ単層壁の造形に変えます。Z方向の移動に段差がないので、最終的に生成されるモデルには継ぎ目がありません。

en: Split
ja: 分割

en: Split compound and compsolid into multiple objects
ja: コンパウンドとコンポソリッドを複数のオブジェクトに分割

en: Split the selected object
ja: 選択したオブジェクトを分割

en: Split the selected object into multiple objects
ja: 選択したオブジェクトを複数のオブジェクトに分割

en: Split the selected object into multiple parts
ja: 選択したオブジェクトを複数のパーツに分割

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
ja: オブジェクト/パーツに分割
    一つのオブジェクトを複数のオブジェクト/パーツに分割して色を簡単につけましょう。

en: Split to objects
ja: オブジェクトに分割

en: Split to parts
ja: パーツに分割

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
ja: 複数のプレートに分割
    一つのモデルを分割し、複数のプレートで造形することもできます。

en: Sport
ja: スポーツ

en: Square
ja: 正方形

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
ja: オブジェクトを積み重ね
    複数のオブジェクトを積み重ねて造形できます。

en: Stack overflow
ja: Stack Overflow

en: Stainless Steel
ja: ステンレススチール

en: Stainless steel
ja: ステンレススチール

en: Standard
ja: 標準

en: Start Calibration
ja: キャリブレーションを開始

en: Start G-code
ja: スタートG-code

en: Start G-code when start the printing of this filament
ja: このフィラメントを使用開始時のG-code

en: Start G-code when start the whole printing
ja: 造形開始時のG-code

en: Start PA:
ja: PAを開始:

en: Start Test Multi-Thread
ja: マルチスレッドのテスト開始

en: Start Test Single-Thread
ja: シングルスレッドのテスト開始

en: Start a new project
ja: 新しいプロジェクトで始める

en: Start a new window
ja: 新規ウインドウ

en: Start calibration
ja: キャリブレーション開始

en: Start end points
ja: 終始点

en: Start retraction length:
ja: 引き込み開始の長さ：

en: Start speed:
ja: 開始速度:

en: Start temp:
ja: 開始温度:

en: Start volumetric speed:
ja: 開始体積速度:

en: Statement about User Experience Improvement Program
ja: ユーザ体験向上プログラムに関するご案内

en: Statement on User Experience Improvement Plan
ja: ユーザー体験向上計画に関する声明

en: Statistics of All Plates
ja: 全プレート統計

en: Status
ja: デバイス状態

en: Step
ja: 手順

en: Step 1
ja: 第1ステップ

en: Step 2
ja: ステップ2

en: Step 3
ja: ステップ3

en: Step file import parameters
ja: stepファイルのインポートパラメータ

en: Still load
ja: ロード

en: Still print by object?
ja: まだオブジェクト順に印刷しますか？

en: Still unload
ja: アンロード

en: Stop
ja: 中止

en: Stop Buzzer
ja: ブザー停止

en: Stop Printing
ja: 造形を停止

en: Stop them and continue anyway?
ja: これらを止めて、続行しますか？

en: Storage
ja: ストレージ

en: Storage Abnormal
ja: ストレージ異常

en: Storage is not available or is in read-only mode.
ja: ストレージが利用できないか、読み取り専用モードになっています。

en: Storage needs to be inserted before printing via LAN.
ja: LAN経由で印刷する前にストレージを挿入する必要があります。

en: Storage needs to be inserted before printing.
ja: 印刷する前にストレージを挿入する必要があります。

en: Storage needs to be inserted before send to printer.
ja: プリンタに送る前に、ストレージを挿入する必要があります。

en: Storage needs to be inserted before sending to printer.
ja: プリンタに送る前に、ストレージを挿入する必要があります。

en: Storage needs to be inserted to record timelapse.
ja: タイムラプスを記録するには、ストレージを挿入する必要があります。

en: Store Sent Files on External Storage
ja: 送信したファイルを外部ストレージに保存

en: Strength
ja: 強度

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
ja: 形状のストローク (%1%) には、サポートされていない %2% が含まれています。

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
ja: 形状のストローク (%1%) が細すぎます (最小幅は %2% mm)。

en: Strong cooling mode is suitable for printing PLA/TPU materials. In this mode, the printouts will be fully cooled.
ja: 強冷却モードは、PLA/TPU材料の印刷に適しています。このモードでは、プリントは完全に冷却されます。

en: Studio Version:
ja: スタジオバージョン:

en: Studio has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
ja: Studioは、ユーザープリセットの同期機能が有効になっていないことを検出しました。これにより、デバイスページのフィラメント設定が正しく行われない可能性があります。
    同期機能を有効にするには、「ユーザープリセットの同期 」をクリックします。

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
ja: Studioは、特定のプリンターモデルで最後に選択されたビルドプレートを記憶します。

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in QIDI Studio > Preferences
ja: Studioは、フィラメントの色が変わったり、フィラメントが変わったりするたびに、フラッシング量を再計算します。QIDI Studio > 環境設定で自動計算を無効にすることができます。

en: Style
ja: スタイル

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs. Organic style will produce more organic shaped tree structure and less interfaces which makes it easer to be removed. The default style is organic tree for most cases, and hybrid tree if adaptive layer height or soluble interface is enabled.
ja: サポートのスタイルと形状。通常のサポートでは、サポートを規則的なグリッドに投影することで、より安定したサポートを作成します（デフォルト）。一方、スナッグサポートタワーは材料を節約し、オブジェクトの傷を減らします。
    ツリーサポートでは、スリムスタイルは枝をより積極的に統合し、材料を大幅に節約します。強いスタイルは、より大きくて強いサポート構造を作り、より多くの材料を使用します。ハイブリッドスタイルは、スリムツリーと通常のサポートを組み合わせ、広い平坦なオーバーハングの下に通常のノードを配置します。オーガニックスタイルは、より有機的な形状のツリー構造を作成し、インターフェースが少なくなり、取り外しが容易になります。デフォルトのスタイルは、ほとんどのケースでオーガニックツリーであり、アダプティブ積層ピッチや溶解性インターフェースが有効になっている場合はハイブリッドツリーになります。

en: Submit
ja: 送信

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
ja: パーツをサブストラクト
    マイナスパーツでモデルからメッシュを引くことができます。

en: Subtract from
ja: 減算

en: Subtract with
ja: 減算

en: Success to get history result
ja: 履歴取得に成功

en: Success!
ja: 成功!

en: Successfully executed post-processing script
ja: 後処理スクリプトの実行に成功

en: Successfully sent. Close current page in %s s
ja: 送信しました、%s秒後自動閉じます。

en: Successfully sent. Close current page in %s s.
ja: 送信に成功しました。%s秒後に現在のページを閉じます。

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %s s.
ja: 送信に成功しました。%s秒後にデバイスページへ自動的に移動します。

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
ja: 送信しました、%s秒後デバイスページへ移動します

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
ja: 正常に送信されました。%s秒で自動的に次のページにジャンプします。

en: Successfully synchronized color and type of filament from printer.
ja: プリンタからフィラメントの色と種類を正常に同期しました。

en: Successfully synchronized nozzle and AMS number information.
ja: ノズルとAMS番号情報が正常に同期されました。

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
ja: デバイス %s(%s)をお取出しできます

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
ja: 推奨フラッシュ量範囲 [%d, %d]

en: Summary
ja: 概要

en: Support
ja: サポート

en: Support Blocker
ja: サポート除去器

en: Support Cubic
ja: キュービックサポート

en: Support Enforcer
ja: サポート増強器

en: Support Generated
ja: サポートが生成済み

en: Support beta version update.
ja: ベータ版のアップデートに対応

en: Support control chamber temperature
ja: チャンバー温度の制御サポート

en: Support critical regions only
ja: 必須領域のみ

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
ja: サポート増強器を有効しましたが、サポート自体は有効されていません。有効にしてください。

en: Support filament
ja: サポート用フィラメント

en: Support interface
ja: サポート接触面

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
ja: サポート層はオブジェクト層と異なる積層ピッチを使用します。これにより、Zギャップのカスタマイズが可能になり、印刷時間を短縮することができます。このオプションは、プライムタワーが有効な場合は無効になります。

en: Support material
ja: サポート材料

en: Support material is commonly used to print support and support interface
ja: サポート素材は、サポート又はサポート接触面の造形によく使われます。

en: Support multi bed types
ja: 複数のベッドタイプをサポート

en: Support painting
ja: 塗装対応

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
ja: サポートペイント
    サポートは塗り絵のように生成することができます。

en: Support transition
ja: サポート変換層

en: Support wall loops
ja: サポートウォールループ

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
ja: 傾斜角度がしきい値を下回るオーバーハングに対してサポートが生成されます。

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
ja: サポート/色塗り: 半径のサイズ

en: Support/Color Painting: adjust section position
ja: サポート/色塗り: 断面の位置

en: Support/object first layer gap
ja: サポート／オブジェクト一層目のギャップ

en: Support/object xy distance
ja: 水平間隔

en: Support/raft base
ja: サポート/ラフトベース

en: Support/raft interface
ja: サポート/ラフトインターフェース

en: Supported range: 180°C - 350°C
ja: 対応範囲: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
ja: 塗装対応

en: Supports silent mode
ja: サイレントモード対応

en: Surface
ja: 表面に沿う

en: Swap Y/Z axes
ja: Y/Z 軸を交換

en: Switch cloud environment, Please login again!
ja: クラウド環境を切り替えるには、もう一度ログインしてください！

en: Switch diameter
ja: 直径を切り替え

en: Switch now
ja: 今すぐ切り替える

en: Switch tab page
ja: タブページを切り替える

en: Switch to 3mf model files.
ja: 3mfモデルファイルに切り替える

en: Switch to Device tab
ja: デバイスタブに切り替え

en: Switch to normal mode
ja: 通常モードに切り替え

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
ja: オブジェクトごとの設定モードに切り替え、モディファイア設定を編集できます

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
ja: オブジェクト設定で、各オブジェクトの造形設定を指定できます。

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
ja: 直線パターンに切り替えますか？
    はい - 直線パターンに切り替える
    いいえ - 密度をデフォルトの100%未満の値にリセットする

en: Switch to silent mode
ja: サイレントモードに切り替える

en: Switch to timelapse files.
ja: タイムラプスに切替え

en: Switch to video files.
ja: ビデオファイルに切替え

en: Switching application language
ja: アプリケーション言語の切り替え

en: Switching application language while some presets are modified.
ja: アプリケーション言語を切り替える時に、プリセットの変更があります

en: Switching failed
ja: 切り替えに失敗

en: Switching the language requires application restart.
ja: 言語を切り替えるには、アプリケーションの再起動が必要です。

en: Switching to a printer with different extruder types or numbers will discard or reset changes to extruder or multi-nozzle-related parameters.
ja: 異なる押出機のタイプまたはノズル数のプリンタに切り替えると、押出機またはマルチノズル関連のパラメータの変更が破棄またはリセットされます。

en: Switching...
ja: 切り替え中...

en: Symmetric infill y axis
ja: Y軸対称のインフィル

en: Sync
ja: 同期

en: Sync AMS and nozzle information
ja: AMSとノズル情報の同期

en: Sync Box information
ja: BOX情報を同期

en: Sync extruder infomation
ja: 押出機情報の同期

en: Sync filaments with AMS
ja: AMSと同期

en: Sync now
ja: 今すぐ同期

en: Sync printer information
ja: プリンタ情報の同期

en: Sync settings
ja: 同期設定

en: Sync user presets
ja: ユーザープリセットの同期

[ctx: Sync_AMS]
en: Original
ja: オリジナル

[ctx: Sync_AMS]
en: Plate
ja: プレート

[ctx: Sync_Nozzle_AMS]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Synchronization
ja: 同期

en: Synchronize AMS Filament Information
ja: AMSフィラメント情報の同期

en: Synchronize Box Filament Information
ja: BOXフィラメント情報を同期

en: Synchronize Filament Information
ja: フィラメント情報の同期

en: Synchronize filament list from AMS
ja: AMSと素材を同期

en: Synchronize filament list from BOX.
ja: BOXからフィラメントリストを同期する

en: Synchronize now
ja: 今すぐ同期

en: Synchronize nozzle and AMS information
ja: ノズルとAMS情報の同期

en: Synchronize nozzle information and the number of AMS
ja: ノズル情報とAMSの数を同期させる

en: Synchronize the modification of parameters to the corresponding parameters of another extruder.
ja: パラメータの変更を他の押出機の対応するパラメータに同期させる

en: Synchronizing AMS filaments will discard your modified but unsaved filament presets.
    Are you sure you want to continue?
ja: AMSフィラメントの情報を同期させると、修正済みで未保存のフィラメントプリセットは破棄されます。
    続行してもよろしいですか?

en: Synchronizing device information
ja: デバイス情報を同期

en: Synchronizing device information time out
ja: デバイス情報同期はタイムアウトしました

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
ja: 印刷結果を同期します。数秒後に再試行してください。

en: System Version:
ja: システムバージョン:

en: System presets
ja: システム プリセット

en: TPU 90A/TPU 85A is too soft and does not support automatic Flow Dynamics calibration.
ja: TPU 90A/TPU 85Aは柔らかすぎて、動的流量キャリブレーションを自動でサポートしません。

en: TPU is incompatible with AMS and must be printed seperately in the
ja: TPUはAMSと互換性がなく、単独で印刷する必要があります。

en: TPU is not supported by %s extruder for this printer.
ja: TPUは、このプリンタの%s 押出機ではサポートされていません。

en: TPU is not supported by AMS.
ja: TPUはAMSではサポートされていません。

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
ja: TPUは動的流量の自動キャリブレーションに対応していません。

en: Task Name
ja: タスク名

en: Task Sending
ja: タスク送信

en: Task Sent
ja: タスク送信済み

en: Task Status
ja: タスクステータス

en: Task canceled
ja: タスクを取消しました

en: Task canceled.
ja: タスクがキャンセルされました。

en: Temp step:
ja: 温度ステップ:

en: Temperature
ja: 温度

en: Temperature (°C)
ja: 温度 (°C)

en: Temperature Calibration
ja: 温度キャリブレーション

en: Temperature calibration
ja: 温度キャリブレーション

en: Temperature variation
ja: 軟化温度

en: Temperature:
ja: 温度

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Custom G-code
ja: カスタムG-code雛形

en: Temporarily closed because there is no operating for a long time.
ja: 長時間操作が行われなかったため、一時的に閉じられました。

en: Temporarily closed because there is no printing for a while.
ja: しばらく印刷が行われなかったため、一時的に閉じられました。

en: Terms and Conditions
ja: 利用規約

en: Test
ja: テスト

en: Test Bing.com
ja: Bing.com をテスト

en: Test HTTP
ja: HTTP をテスト

en: Test HTTP Service:
ja: HTTPサービスをテスト：

en: Test Plugin Download:
ja: プラグインのダウンロードをテスト:

en: Test QIDI Tech
ja: QIDI Techをテスト

en: Test QIDI Tech:
ja: QIDI Techをテスト:

en: Test Storage Download:
ja: ストレージのダウンロードテスト:

en: Test Storage Upgrade:
ja: ストレージのアップグレードのテスト:

en: Test Storage Upload
ja: ストレージのアップロードをテスト

en: Test Storage Upload:
ja: ストレージのアップロードをテスト:

en: Test bing.com:
ja: Bing.com をテスト:

en: Test plugin download
ja: テストプラグインのダウンロードをテスト

en: Test storage
ja: ストレージをテスト

en: Test storage download
ja: ストレージのダウンロードをテスト

en: Test storage upgrade
ja: ストレージのアップグレードをテスト

en: Text Gap
ja: テキストギャップ

en: Text shape
ja: 文字形状

en: Texture
ja: テクスチャ

en: Textured PEI Plate
ja: PEIプレート

en: Thank you for purchasing a QIDI Tech device.Before using your QIDI Tech device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Tech device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Tech Privacy Policy, please do not use QIDI Tech equipment and services.
ja: QIDI Tech デバイスをご購入いただきありがとうございます。ご使用の前に、利用規約をお読みください。QIDI Tech デバイスの使用に同意することで、プライバシーポリシーおよび利用規約（総称して「規約」）に従うことに同意したものとみなされます。QIDI Tech のプライバシーポリシーに同意または遵守できない場合は、QIDI Tech の機器およびサービスを使用しないでください。

en: The %s diameter(%.1fmm) of current printer doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
ja: 現在のプリンタの%s直径（%.1fmm）がスライスファイル（%.1fmm）と一致しません。装着されているノズルがプリンタの設定と一致していることを確認し、スライス時に対応するプリンタプリセットを設定してください。

en: The %s nozzle can not print %s.
ja: %sノズルは%sを印刷できません。

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
ja: 現在のディレクトリに「%s」フォルダがすでに存在します。削除して再作成しますか？  
    削除しない場合、時間のサフィックスが追加され、作成後に名前を変更できます。

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
ja: .gcode.3mf ファイルに G-code データが含まれていません。QIDI Studio でスライスし、新しい .gcode.3mf ファイルをエクスポートしてください。

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
ja: 3mfファイルのバージョンはベータ版で、現在のQIDI Studioのバージョンよりも新しいバージョンです。

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
ja: 3MF ファイルのバージョンは、現在のバンブースタジオのバージョンよりも新しいものです。

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
ja: 3mfには、以下のカスタマイズされたフィラメントまたはプリンタのプリセットがあります。

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
ja: 3MFファイルには、フィラメントまたはプリンターのプリセットに次の修正されたG-codeが含まれています：

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
ja: この3mfファイルは古いバージョンのQIDI Studioで作成されたため、ジオメトリデータのみを読み込みます。

en: The 3mf is not from QIDI Tech, load geometry data only.
ja: この3mfファイルはQIDI Tech製ではないため、ジオメトリデータのみを読み込みます。

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
ja: 新しいQIDI Techフィラメントスプールを挿入すると、AMSが自動的にフィラメント情報を読み取ります。これには約20秒かかります。

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ja: 起動時、フィラメント情報を自動的に読込みます（60秒ほどかかります）　注意：読込み時に、スプールが回転します。

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、前回の情報を引き続き使用します。

en: The Config can not be loaded.
ja: 設定を読み込めませんでした。

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
ja: 作成したフィラメント名「%s」はすでに存在します。  
    続行すると、作成されたプリセットはフルネームで表示されます。続行しますか？

en: The QIDI Studio needs an upgrade
ja: QIDI Studio はアップデートが必要です。

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech website.
ja: QIDI Studioのバージョンが古いため、クラウドサービスを有効にできません。QIDI Techのウェブサイトから最新バージョンをダウンロードしてください。

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
ja: SLAアーカイブにはプリセットが含まれていません。SLAアーカイブをインポートする前に、SLAプリンタのプリセットを有効にしてください。

en: The Seal button is primarily used to control the auxiliary component cooling fan to balance the chamber temperature.
ja: シールボタンは主に補助部品の冷却ファンを制御してチャンバーの温度を均衡させるために使用されます。

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
ja: ワイプタワーは現在、押出機の相対アドレス指定（use_relative_e_distances=1）のみでサポートされています。

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
ja: ファームウェアリトラクションモードを使用している場合、ワイプオプションは使用できません。  
    
    ファームウェアリトラクションを有効にするために、ワイプオプションを無効にしますか？

en: The acceleration of travel except initial layer
ja: 1層目を除く移動動作の加速度

en: The acceleration of travel of initial layer
ja: 1層目の移動加速度

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
ja: 実際のフラッシュ量は、フラッシュ倍率と表内のフラッシュ量を掛けた値になります。

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
ja: アイロニング時の押出量です。通常の積層ピッチのフローに対する相対値です。値が高すぎると、表面の過押出しが発生します。

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
ja: 枝の直径が下部に向かって徐々に太くなる角度です。角度を0にすると、枝の太さが全体に均一になります。少し角度をつけることで、ツリーサポートの安定性が向上します。

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
ja: OpenGLのバージョンが2.0より低いため、アプリケーションを正常に実行できません。

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
ja: 各線分上に導入されたランダムな点間の平均距離

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
ja: キャリブレーションプロセスには、粗キャリブレーションと仕上げキャリブレーションの2種類があります。
    一般的には、まず大まかなキャリブレーションを使用して範囲を取得し、次に精密な値を得るために精密なキャリブレーションを行います。粗いキャリブレーションの値をそのまま使用することもできます。
    キャリブレーションの前に、使用しているプリンタ、キャリブレーションが必要な消耗品、プロセスを選択する必要があります。現在のページの左上隅で直接選択できます。

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
ja: キャリブレーションではデバイスの状態を検知し、使用により生じた偏差を最小化します。デバイスが最適なパフォーマンスを出せる状態を維持します。

en: The certificate has expired. Please check the time settings or update QIDI Studio and try again.
ja: 証明書の有効期限が切れています。時間設定を確認するか、QIDI Studioをアップデートして、再度お試しください。

en: The certificate is no longer valid and the printing functions are unavailable. If you need printing. Please visit the official website at https://qidi3d.com/ to download and update.
ja: 証明書は無効となり、印刷機能は利用できません。印刷が必要な場合は公式サイト（https://qidi3d.com/）からダウンロードし、更新してください。

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
ja: 色が選択されました。「OK」を選択して続行するか、
    手動で調整することができます。

en: The configuration is up to date.
ja: 構成データが最新です

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
ja: 設定はQIDIStudioの新しいバージョンによって生成される可能性があります。

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
ja: 設定パッケージは以前の設定ガイドに変更されました

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
ja: 設定パッケージが現在のアプリケーションと互換性がありません。
    %s を実行すると設定パッケージが更新されます。

en: The connected printer does not match the currently selected printer. Please change the selected printer.
ja: 接続されているプリンタが現在選択されているプリンタと一致しません。選択したプリンタを変更してください。

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
ja: 現在のチャンバー温度または目標チャンバー温度が45℃を超えています。押出機の目詰まりを避けるため、低温フィラメント（PLA/PETG/TPU）は装填できません。

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
ja: 現在のプリンタのファームウェアバージョンはキャリブレーションをサポートしていません。
    プリンタのファームウェアをアップグレードしてください。

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
ja: 現在のヒートベッド温度は比較的高いです。このフィラメントを密閉環境で印刷すると、ノズルが詰まる可能性があります。フロントドアを開けるか、上部ガラスを取り外してください。

en: The current nozzle diameter (%.1fmm) doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
ja: 現在のノズル径（%.1fmm）とスライスファイル（%.1fmm）が一致していません。取り付けられているノズルがプリンタの設定と一致していることを確認し、スライス時に対応するプリンタのプリセットを設定してください。

en: The current printer does not support timelapse in Traditional Mode when printing By-Object.
ja: 現在のプリンタは、オブジェクト順で印刷する場合、従来モードでタイムラプスをサポートしていません。

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
ja: 現在のプロジェクトには未保存の変更があります。続行する前に保存しますか?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
ja: 現在のプロジェクトには未保存の変更があります。続行する前に保存しますか?

en: The currently connected printer on the device page is not an %s. Please switch to an %s before syncing.
ja: デバイスページで現在接続されているプリンタは%s ではありません。 同期する前に%s に切り替えてください。

en: The currently connected printer, %s, is a %s model but not consistent with preset in project file.
    To use this printer for printing, please switch the preset first.
ja: 現在接続されているプリンタ%s は%s モデルですが、プロジェクトファイルのプリセットと一致していません。
    このプリンタを印刷に使用するには、まずプリセットを切り替えてください。

en: The currently connected printer, %s, is a %s model.
    To use this printer for printing, please switch the printer model of project file to %s.
ja: 現在接続されているプリンタ%s は%s モデルです。
    このプリンタを印刷に使用するには、プロジェクトファイルのプリンタモデルを%s に切り替えてください。

en: The currently selected machine preset is inconsistent with the connected printer type.
    Are you sure to continue syncing?
ja: 現在選択されているマシンのプリセットが、接続されているプリンタの種類と一致していません。
    同期を続けてもよろしいですか?

en: The currently selected nozzle diameter of %s extruder does not match the actual nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
ja: 現在選択されている%s 押出機のノズル径が実際のノズル径と一致しません。
    上の「同期」ボタンをクリックして、キャリブレーションを再開してください。

en: The currently selected nozzle type of %s extruder does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
ja: 現在選択されている%s 押出機のノズルタイプが、実際のプリンタのノズルタイプと一致していません。
    上の「同期」ボタンをクリックし、キャリブレーションを再開してください。

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
ja: 1層目を除く通常の印刷および移動時のデフォルト加速度です。

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
ja: デバイスがこれ以上の処理を行えません。後でもう一度お試しください。

en: The distance between the lines of ironing
ja: アイロン時の線間隔です。

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
ja: フィラメント間の境界から、インターロック構造を生成する距離（セル単位）。セル数が少なすぎると、接着が不十分になります。

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
ja: 連動構造が生成されないモデルの外側からの距離をセル単位で指定すします。

en: The distance to keep the from the edges of ironing line. 0 means not apply.
ja: アイロンラインの端から端までの距離。0は適用しません。

en: The entered nozzle diameter is invalid, please re-enter:
ja: 入力したノズル径が無効です。再入力してください。

en: The estimated printing time for 
    multi-color models may be inaccurate.
ja: マルチカラー機種の印刷時間の目安は 
    多色モデルは正確でない場合があります。

en: The extruder must be selected.
ja: 押出機を選択する必要があります。

en: The failed test result has been dropped.
ja: 失敗したテスト結果は削除されました。

en: The fan controls the temperature during printing to improve print quality.The system automatically adjusts the fan's switch and speed according to different printing materials.
ja: ファンが印刷中の温度を制御し、印刷品質を向上させます。システムは、異なる印刷材料に応じてファンのスイッチと速度を自動的に調整します。

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
ja: フィラメントの選択肢がフィラメントプリセットが見つかりません。再選択してください。

en: The filament grouping method for current plate is determined by the dropdown option at the slicing plate button.
ja: 現在のプレートのフィラメントグループ化方法は、スライスプレートボタンのドロップダウンオプションによって決まります。

en: The filament information in the BOX has changed. Please resynchronize it.
ja: BOX内のフィラメント情報が変更されました。再同期してください。

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. Generic filament presets will be used.
ja: 現在のマシン設定とフィラメントの互換性がない可能性があります。汎用フィラメントプリセットが使用されます。

en: The filament model is unknown. A random filament preset will be used.
ja: フィラメントモデルが不明です。ランダムなフィラメントプリセットが使用されます。

en: The filament model is unknown. Still using the previous filament preset.
ja: フィラメントの種類が不明です。前回使用したフィラメントのプリセットを引き続き使用します。

en: The filament must be selected.
ja: フィラメントを選択する必要があります。

en: The filaments on the printer are all unknown types. Please go to the printer screen or software device page to set the filament type.
ja: プリンターにセットされているフィラメントの種類がすべて不明です。プリンタの画面またはソフトウェアのデバイスページでフィラメントの種類を設定してください。

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
ja: ファイル「%s」はすでに存在します。  
    置き換えますか？

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
ja: %sを送信しました、プリンターにて確認できます

en: The file already exists, do you want to replace it?
ja: ファイルは既に存在します。置き換えますか?

en: The file contains invalid vertex index.
ja: ファイルに無効な頂点インデックスが含まれています

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
ja: ファイルに頂点が2つ未満のポリゴンが含まれています。

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
ja: ファイルに4つ以上の頂点を持つポリゴンが含まれています。

en: The file does not contain any geometry data.
ja: このファイルにはジオメトリデータが含まれていません。

en: The file exceeds %d MB, please import again.
ja: ファイルが%d MBを超えています。もう一度インポートしてください。

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
ja: ファームウェアのバージョンが異常です。印刷前に修復と更新が必要です。今すぐアップデートしますか？後でプリンタでアップデートするか、次回スタジオ起動時にアップデートすることもできます。

en: The firmware version of the printer is too low. Please update the firmware and try again.
ja: プリンタのファームウェアのバージョンが低すぎます。ファームウェアを更新して、もう一度試してください。

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
ja: オブジェクトごとに設定された流量比は、流量比と同じ意味です。

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
ja: FATファイルシステムでは、以下の文字は使用できません：

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
ja: 画像のアップロード中に次の問題が発生しました。無視してもよろしいですか?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
ja: 以下のオブジェクトは一層目が空のため、印刷できません。底をカットするか、サポートを有効にしてください。

en: The following plates are skipped due to different arranging settings from global:
ja: 以下のプレートは、グローバルの配置設定と異なるためスキップされました。

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
ja[0]: 以下のプリセットがこのプリセットを継承しています。

en: The generic presets are conservatively tuned for compatibility with a wider range of filaments. For higher printing quality and speeds, please use QIDI filaments with QIDI presets.
ja: ジェネリックプリセットは、幅広いフィラメントとの互換性を考慮し、控えめに調整されています。より高い印刷品質と速度を求める場合は、QIDIフィラメントとQIDIプリセットを使用してください。

en: The height of nozzle tip.
ja: ノズル先端の高さ

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
ja: インターロック構造の梁の高さ（層数単位）。層数が少ないほど強度は増しますが、欠陥が発生しやすくなります。

en: The host or IP or URL cannot be empty.
ja: ホスト、IP、またはURLを空にすることはできません。

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
ja: インポートされたSLAアーカイブにはプリセットが含まれていませんでした。現在のSLAプリセットがフォールバックとして使用されました。

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
ja: 入力値範囲は %1% ～ %2%

en: The input value size must be 3.
ja: 入力値のサイズは 3 でなければなりません。

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
ja: エクストルーダーで印刷可能な最大積層ピッチ。適応積層ピッチを使用する際の最大値を制限します。

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
ja: 引き込み長さに対するワイプ前の高速引き込みの長さ

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
ja: ビルドプレートのローカライズタグが検出され、タグがあらかじめ定義された範囲にない場合は印刷が一時停止されます。

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
ja: エクストルーダーで印刷可能な最小積層ピッチ。アダプティブ積層ピッチを使用する際の最小値を制限します。

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
ja: この材料は、溶融状態と結晶状態の切り替えによって体積が変化する可能性があります。この設定は、G-codeoverflow内のこのフィラメントの押出フロー全体を比例的に調整します。推奨値の範囲は0.95～1.05です。この値を調整することで、わずかなオーバーフローやアンダーフローがあっても、平らな表面を得ることができます。

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
ja: この温度で材料が軟化するため、ベッド温度がこの温度以上になると、ノズルの詰まりを避けるためにフロントドアを開けるか、上部ガラスを取り外すことを強くお勧めします。

en: The material type of filament
ja: フィラメントの素材タイプ

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
ja: 選択できるプリンターの最大数は %dです。

en: The maximum printing speed on the prime tower excluding ramming.
ja: ラム動作を除いたプライムタワーでの最大造形速度です。

en: The maximum temperature cannot exceed
ja: 最大温度は超えることができません

en: The maximum volumetric speed for ramming, where -1 means using the maximum volumetric speed.
ja: ラム動作時の最大体積速度です。-1 を指定すると、使用可能な最大体積速度が適用されます。

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
ja: ノズルの金属材料：これはノズルの摩耗耐性と、使用可能なフィラメントの種類を決定します。

en: The min width of top areas in percentage of perimeter line width.
ja: トップエリアの最小幅（外周線幅のパーセンテージ）

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
ja: 冷却のために速度を落とす場合の最低造形速度

en: The minmum temperature should not be less than
ja: 最低温度は以下より低くてはいけません。

en: The model has too many empty layers.
ja: このモデルには空層があります。

en: The model is not fond, place reselect vendor.
ja: モデルが見つかりません。ベンダーを再選択してください。

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
ja: マルチプライヤーの有効範囲は [%.2f, %.2f] です。

en: The name "%1%" already exists.
ja: "%1%"が既に存在しています

en: The name cannot be empty.
ja: 名前を空にすることはできません。

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
ja: プリセット名と同じの為、設定できません。

en: The name cannot be the same as the system preset name.
ja: システムプリセット名と同じ名前にすることはできません。

en: The name cannot exceed 40 characters.
ja: 名前は40文字を超えることはできません。

en: The name is not allowed to be empty.
ja: 名前を空にすることはできません。

en: The name is not allowed to end with space character.
ja: 名前の末尾にスペースを入れてはいけません。

en: The name is not allowed to exceeds 32 characters.
ja: 名前は32文字を超えることはできません。

en: The name is not allowed to start with space character.
ja: 名前の先頭にスペースを入れないでください。

en: The name is the same as another existing preset name
ja: 名前が既存のプリセット名と同じです。

en: The name length exceeds the limit.
ja: 名前の長さが制限を超えています。

en: The name may show garbage characters!
ja: 名前が文字化けする可能性があります！

en: The notes are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
ja: メモが大きすぎるため、クラウドに同期されない可能性があります。40k以内に収めてください。

en: The nozzle diameter does not match the actual printer nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
ja: ノズル径が実際のプリンタノズル径と一致しません。
    上の「同期」ボタンをクリックし、キャリブレーションをやり直してください。

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
ja: ノズル径はプリンタの設定から同期されています。

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
ja: ノズル直径が見つかりません。再選択してください。

en: The nozzle flow is not set. Please set the nozzle flow rate before editing the filament.
    'Device -> Print parts'
ja: ノズル流量が設定されていません。フィラメントを編集する前にノズル流量を設定してください。
    「デバイス ->プリントパーツ」

en: The nozzle flow setting of %s(%s) doesn't match with the slicing file(%s). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset while slicing.
ja: %s（%s）のノズル流量設定がスライスファイル（%s）と一致しません。装着されているノズルがプリンタの設定と一致していることを確認し、スライス時に対応するプリンタプリセットを設定してください。

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
ja: このフィラメントに必要なノズルの硬度は、プリンタのデフォルトノズルの硬度よりも高くなっています。摩耗や損傷を防ぐために、硬化ノズルまたはフィラメントを交換してください。

en: The nozzle must be selected.
ja: ノズルを選択しなければならなりません。

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
ja: ノズル温度と最大体積速度です。

en: The nozzle type and AMS quantity information has not been synced from the connected printer.
    After syncing, software can optimize printing time and filament usage when slicing.
    Would you like to sync now ?
ja: 接続されているプリンタからノズル種類とAMS量の情報が同期されていません。
    同期後、造形時間とスライス時のフィラメント使用量を最適化することができます。
    今すぐ同期しますか？

en: The nozzle type is not set. Please set the nozzle and try again.
ja: ノズルの種類が設定されていません。ノズルを設定し直してください。

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
ja: スライス時、ボトムシェルの層数によって計算された厚みがこの値より薄い場合、ボトムソリッドレイヤーの数が増加します。これにより、積層ピッチが小さい場合にシェルが極端に薄くなるのを防ぎます。0 に設定すると、この機能は無効になり、ボトムシェルの厚みはボトムシェルの層数によって決定されます。

en: The number of other layers print sequence
ja: 他の層の印刷順序を設定する数

en: The number of printer extruders and the printer selected for calibration does not match.
ja: プリンタの押出機の数と、キャリブレーション対象として選択されたプリンタの数が一致しません。

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
ja: 同時に使用するプリンタの数を 0 にすることはできません。

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
ja: スライシング時に、トップシェル層数によって計算された厚さがこの値より薄い場合、トップ面層数が増加します。これにより、積層ピッチが小さい場合にシェルが薄すぎるのを防ぐことができます。0に設定すると、この設定は無効になり、トップシェルの厚さは単にトップシェル層数で決まります。

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
ja: クラウドにキャッシュされているユーザープリセットの数が上限を超えたため、新しく作成したユーザープリセットはローカルでのみ使用できるようになりました。

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
ja: 壁の層数

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
ja: ファイル%sからのオブジェクトは小さすぎます。単位はメートルまたはインチの可能性があります。ミリメートルにスケーリングしますか？

en: The path is not exists!
ja: パスが存在しません！

en: The peroid of backup in seconds.
ja: バックアップの間隔（秒単位）

en: The physical arrangement and components of a printing device
ja: 印刷装置の物理的な構成およびコンポーネント

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
ja: プレイヤーが読み込まれていません。「再生」ボタンをクリックして再試行してください。

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
ja: プライムタワーは現在、Marlin、RepRap/Sprinter、RepRapFirmware、Repetier G-codeフレーバーにのみ対応しています。

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
ja: オブジェクト順で造形する場合、プライムタワーは使用できません。

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
ja: アダプティブ積層ピッチを使用する場合、プライムタワーは使用できません。プライムタワーを使用するには、すべてのオブジェクトの積層ピッチを統一する必要があります。

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを持つ必要があります

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
ja: プライムタワーを使用するには、サポートギャップが積層ピッチの整数倍である必要があります。

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
ja: プライムタワーを使用するには、すべてのオブジェクトのラフト層数を統一する必要があります。

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
ja: プライムタワーを使用するには、すべてのオブジェクトが同じ積層ピッチでスライスされている必要があります。

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
ja: プライムタワーを使用するには、すべてのオブジェクトの積層ピッチを統一する必要があります。

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
ja: プライムタワーを使用するには、サポートの積層ピッチをオブジェクトと同じにする必要があります。

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
ja: プリントファイルが最大許容サイズ（1GB）を超えています。モデルを簡素化し、再度スライスしてください。

en: The printer does not currently support auto refill.
ja: このプリンタは現在、自動補充をサポートしていません。

en: The printer does not support sending to printer storage.
ja: このプリンタは、プリンタストレージへの送信をサポートしていません。

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
ja: このプリンターはAMSスロットマッピングをサポートしません

en: The printer has already been bound.
ja: このプリンタはすでに紐付けされています。

en: The printer has been logged out and cannot connect.
ja: プリンタはログアウトされ、接続できません。

en: The printer is busy on other print job
ja: プリンタは別の印刷ジョブでビジー状態です。

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
ja: プリンターは現在ダウンロード中です。終了後、再度お試しください。

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
ja: プリンターが指令を実行中です。実行終了してから造形を再開してください。

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
ja: プリンタはQIDI Studioと同じLAN内にある必要があります。

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
ja: プリンタのモードが正しくありません。LAN専用モードに切り替えてください。

en: The printer model was not found, please reselect.
ja: プリンタモデルが見つかりませんでした。再選択してください。

en: The printer preset is not fond, place reselect.
ja: プリンタプリセットが見つかりません。再選択してください。

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
ja: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
ja: G-code生成時に選択されたプリンタのタイプが、現在選択されているプリンタと一致していません。スライスには同じプリンタタイプを使用することを推奨します。

en: The printer will automatically read the calibration results.
ja: プリンターは自動的にキャリブレーション結果を読み取ります。

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
ja: エクスポートされたGcode内の造形速度は、推定積層造形時間がこの値より短い場合、冷却を改善するために速度を低下させます。

en: The project is no longer available.
ja: プロジェクトは使用できなくなりました。

en: The provided file name is not valid.
ja: 指定されたファイル名は無効です。

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
ja: 推奨最低温度は、推奨最高温度より高くすることはできません。

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
ja: 推奨最低温度は190度以下、推奨最高温度は300度以上です。

en: The rough surface of PLA Glow can accelerate wear on the AMS system, particularly on the internal components of the AMS Lite.
ja: PLA Glowの粗い表面は、AMSシステム、特にAMS Liteの内部部品の摩耗を早める可能性があります。

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
ja: 斜め継ぎ目は壁の全長にわたって延長されます。

en: The selected file
ja: 選択したファイル

en: The selected file contains no geometry.
ja: 選択したファイルにはジオメトリデータが入っていません

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
ja: 選択されたファイルには、複数の不連続な領域が含まれています。これはサポートされていません。

en: The selected material only supports the current fan mode, and it can't be changed during printing.
ja: 選択された材料は、現在のファンモードにのみ対応しており、印刷中に変更することはできません。

en: The selected object couldn't be split.
ja: 選択したオブジェクトを分割できませんでした。

en: The selected preset is null!
ja: 選択したプリセットは無効です!

en: The selected preset: %s is not found.
ja: 選択したプリセット %s が見つかりません。

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
ja: 選択されたプリンタ (%s)は、スライサー (%s)で選択されたプリンタプロファイルと互換性がありません。

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
ja: 選択されたプリンタ(%s)は、印刷ファイル設定(%s)と互換性がありません。準備ページでプリンタのプリセットを調整するか、このページで互換性のあるプリンタを選択してください。

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
ja: 選択したプリンタは、選択したプリンタプリセットと互換性がありません。

en: The selected printer is not connect box, please check.
ja: 選択したプリンターはBOXに接続されていません。確認してください。

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
ja: サーバーは応答できません。下のリンクをクリックして、サーバーの状態を確認してください。

en: The size of nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
ja: プリセットのノズルタイプのサイズが、記憶したノズルと一致しません。最近ノズルを変更しましたか？

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
ja: 印刷ファイルのサイズが大きすぎます。ファイルサイズを調整して、もう一度お試しください。

en: The smaller the number, the longer the speed transition path. 0 means not apply.
ja: 数値が小さいほど、速度遷移パスは長くなります。0 は適用されないことを意味します。

en: The software does not support using different diameter of nozzles for one print.
    If the left and right nozzles are inconsistent, we can only proceed with single-head printing.
    Please confirm which nozzle you would like to use for this project.
ja: ソフトウェアでは、1回の印刷で異なる直径のノズルを使用することはできません。
    左右のノズルが不一致の場合、単一ヘッドでしか印刷を進めることができません。
    ご希望のノズルをご確認ください。

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
ja: オブジェクトに複数の素材が含まれている場合、スパイラルベースモードは機能しません。

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
ja: カッターエリアからゴミ箱までの始点と終点。

en: The start position to print each part of outer wall
ja: 外壁の各部分を印刷する開始位置

en: The start, end or step is not valid value.
ja: 開始、終了、またはステップの値が無効です。

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
ja: 提供されたファイルは空であるため読み込めませんでした。

en: The system preset does not allow creation. 
    Please re-enter the printer model or nozzle diameter.
ja: システムプリセットでは作成できません。 
    プリンタ機種またはノズル径を再入力してください。

en: The target object contains only one part and can not be split.
ja: 対象オブジェクトには1つのパーツしか含まれておらず、分割できません。

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
ja: 最後のソリッドオブジェクトのタイプは変更できません。

en: The uploads are still ongoing
ja: アップロード中

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
ja: ベンダー欄は数字ではいけません。再入力してください。

en: The volume of material to prime extruder on tower.
ja: タワー上で押出機に供給するフィラメントの量。

en: The volume of the object is zero
ja: オブジェクトの体積が0です

en: The wall of prime tower will fillet
ja: プライムタワーの壁にフィレットが適用されます。

en: The wall of prime tower will skip the start points of wipe path
ja: プライムタワーの壁は、ワイプパスの開始点をスキップします。

en: The width of the interlocking structure beams.
ja: インターロック構造の梁の幅。

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
ja: ジッターの幅：外壁の線幅より小さくしないことを推奨します。

en: The wipe speed is determined by speed of current extrusion role. e.g if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
ja: 拭き上げ速度は、現在の押出動作の速度によって決まります。例えば、拭き上げ動作が外壁の押出直後に実行される場合、外壁の押出速度が拭き上げ動作にも適用されます。

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
ja: 拭き上げ速度は、この設定で指定された速度設定によって決まります。値がパーセンテージ（例：80%）で指定されている場合、上記の移動速度設定に基づいて計算されます。デフォルト値は80%です。

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
ja: ワイピングタワーは、ノズルの残留物を除去し、ノズル内部のチャンバー圧を安定させることで、印刷時の外観不良を防ぐために使用されます。

en: The z gap between the bottom support interface and object
ja: サポート底面とオブジェクトのZ方向間隔

en: The z gap between the top support interface and object
ja: サポート接触面とオブジェクトのZ方向の間隔

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
ja: 適用できるフィラメントがありません、同期を行えません

en: There are no filaments on the printer. Please load the filaments on the printer first.
ja: プリンタにフィラメントはありません。最初にプリンタにフィラメントをロードしてください。

en: There are no tasks to be sent!
ja: 送信するタスクはありません!

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
ja: AMSのマッピングに不明なフィラメントがあります。必要なフィラメントかどうか確認してください。問題なければ、"確認 "を押して造形を開始してください。

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset.
    Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
ja: 不明または互換性のないフィラメントが汎用プリセットにマッピングされています。
    QIDI Studioをアップデート、または再起動して、システムプリセットの更新をご確認ください。

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
ja: モデルには3つの特徴領域があり、観察する必要があります。
    1.図中の領域1と3では、圧力の進角値が小さすぎると、材料の堆積が発生し、端点が境界ボックスを超える。圧力の早期値が高すぎると、ワイヤが不足し、エンドポイントがバウンディングボックスに達していない可能性があります。
    2.図中の領域2では、圧力の早期値が小さすぎると、材料が堆積する可能性があり、実際の印刷中にコーナーがオーバーフローする可能性があります。圧力値が高すぎると、ねじ山が欠けてしまう可能性があります。実際の印刷では、角が丸くなり、欠けてしまうことがあります。
    最後に、最適な表面効果を持つ値を保存します。

en: There are unset nozzle types. Please set the nozzle types of all extruders before synchronizing.
ja: ノズルの種類が未設定です。同期前にすべての押出機のノズルタイプを設定してください。

en: There are warnings after slicing models:
ja: スライスの警告:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
ja: 同じ名前 (%s) のキャリブレーション結果がすでに存在します。名前付きの結果は1つのみ保存されます。以前の結果を上書きしてもよろしいですか？

en: There is no device available to send printing.
ja: プリントを送信できるデバイスがありません。

en: There is no valid surface for text projection.
ja: テキスト投影に適した有効な面がありません。

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
ja: このソフトウェアはコミュニティから多くの貢献をいただいています。すべての貢献者を一覧表示することはできませんが、ソースコードのコメント内で確認できます。

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
ja: カスタムプリンタのメーカー名またはモデル名にエスケープ文字が含まれている可能性があります。削除して再入力してください。

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
ja: フィラメントのベンダーまたはシリアル入力に許可されていない文字が含まれている可能性があります。削除して再入力してください。

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
ja: プリンターと接続できませんでした。もう一度試してください。

en: Thick bridges
ja: 厚いブリッジ

en: Thickness
ja: 太さ

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
ja: Zを持ち上げる前、各層の変更直前に実行されるG-codeです。

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
ja: このG-codeは一時停止印刷のコードとして使用されます。ユーザーはgcode viewerで一時停止G-codeを挿入することができます。

en: This G-code will be used as a custom code
ja: このG-codeがカスタム用です。

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
ja: このOBJファイルは空なので読み込めませんでした。

en: This Printer has not connect the box, please check.
ja: このプリンターはBOXに接続されていません。確認してください。

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
ja: この操作を行うと、カットの対応が失われます。  
    その後、モデルの一貫性は保証されません。  
    
    ソリッドパーツやネガティブボリュームを操作するには、先にカット情報を無効化する必要があります。

en: This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height.
ja: この値は、ミリメートル単位または現在の積層ピッチのパーセンテージとして指定できます。

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
ja: このキャリブレーションは、現在選択されているノズル径をサポートしていません。

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
ja: これはヒートベッドの平坦度を確認します。レベリングを行うことで、フィラメントの押し出し高さが均一になります。

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Run a leveling check(about 10 seconds). Skip if surface is fine.
ja: この機能は、ヒートベッドの平坦性をチェックします。レベリングを行うことで、押出高さを均一にします。
    *自動モード: レベリングチェックを実行（約10秒）。表面が問題なければスキップされます。

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
ja: モデルの外側および/または内側にブリムを生成するかを制御します。「自動」に設定すると、ブリムの幅が解析され、自動的に計算されます。

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
ja: この係数は、一層目の材料の量に影響します。

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
ja: この係数は、トップソリッドインフィルの材料量に影響します。表面を滑らかにするために、わずかに減らすことができます。

en: This filament has high enough hardness (about 67D)  and is compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
ja: このフィラメントは十分な硬度（約67D）を持ち、AMSと互換性があります。印刷にはいくつかの要件があり、より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki「TPU印刷ガイド」を参照してください。

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: ASA Aero Printing Guide.
ja: このフィラメントは通常、低密度のモデルの印刷にのみ使用され、特定のパラメータが必要です。より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki「ASA Aero印刷ガイド」を参照してください。

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: Instructions for printing RC model with foaming PLA (PLA Aero).
ja: このフィラメントは通常、低密度のモデルの印刷にのみ使用され、特定のパラメータが必要です。より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki「発泡PLA（PLA Aero）を使用したRCモデルの印刷手順」を参照してください。

en: This filament is too soft and not compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
ja: このフィラメントは柔らかすぎるため、AMSと互換性がありません。印刷にはいくつかの要件があり、より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki「TPU印刷ガイド」を参照してください。

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
ja: このファイルには、複数の高さに配置されたオブジェクトが含まれています。
    これらを複数のオブジェクトとしてではなく、複数のパーツを持つ単一のオブジェクトとして読み込みますか？

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
ja: このG-codeは、フィラメントを切り替える時に挿入され、Tコマンドを含みツール変更をトリガーします。

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
ja: このG-codeは、Zリフト後の各層の変更時に挿入されます。

en: This is  the number of layers of top bottom penetration.
ja: これは、トップ面とボトムの塗り処理における浸透層数です。

en: This is  the number of layers of top paint penetration.
ja: これは、トップ面の塗り処理における浸透層数です。

en: This is a non-water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. To get better printing quality, please refer to this wiki: Printing Tips for Support Filament and Support Function.
ja: これは水溶性ではないサポートフィラメントで、通常はサポート構造専用であり、モデル本体には使用されません。より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki「サポートフィラメントとサポート機能の印刷ヒント」を参照してください。

en: This is a water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. Printing this filament is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: PVA Printing Guide.
ja: これは水溶性のサポートフィラメントで、通常はサポート構造専用であり、モデル本体には使用されません。印刷にはいくつかの要件があり、より良い印刷品質を得るために、こちらのWiki「PVA印刷ガイド」を参照してください。

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
ja: これは一般的なフィラメントでもなく、QIDIフィラメントでもありません。さらに、ブランドによって性能が大きく異なるため、印刷前に販売元へ適切なプロファイルを確認し、その性能に応じてパラメーターを調整することを強くお勧めします。

en: This is the newest version.
ja: 最新バージョンです。

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
ja: 底面に使用するソリッド層数です。この値が底面の厚みより小さい場合、層数を増やして厚みに合わせます。

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
ja: これはトップシェルのソリッド層数で、トップ面層も含まれます。この値で計算された厚さがトップシェルの厚さより薄い場合、トップシェル層が増加して厚みに合わせます。

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
ja: オーバーハングを造形時の速度です。オーバーハングの角度が線幅に対する割合で表示します。0は減速無しで壁面の速度が使用されます。

en: This is your first time printing tpu filaments with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
ja: H2Dマシンでtpuフィラメントを印刷するのはこれが初めてです。
    簡単なチュートリアルビデオをご覧になりたいですか?

en: This is your first time slicing with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
ja: H2Dマシンでスライスするのは初めてですね。
    簡単なチュートリアルビデオをご覧になりますか？

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
ja: この機種では、ノズルごとに最大 %d 件の履歴結果のみ保持できます。

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
ja: この機種では、ノズルごとに最大 %d 件の履歴結果のみ保持できます。この結果は保存されません。

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
ja: この機種では、ノズルごとに最大16件の履歴結果のみ保持できます。既存の履歴結果を削除してからキャリブレーションを開始するか、そのまま続行することもできますが、新しいキャリブレーション履歴は作成されません。  
    それでもキャリブレーションを続行しますか？

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: このオブジェクトは、フィラメント変更後にノズルをパージするために使用され、フィラメントを節約し、印刷時間を短縮できます。その影響で、オブジェクトの色が混ざることがあります。プライムタワーが有効でない場合、この設定は適用されません。

en: This only takes effect during printing
ja: 造形時の設定

en: This option determines how the bed temperature is set during slicing: based on the temperature of the first filament or the highest temperature of the printed filaments.
ja: このオプションは、スライス時のベッド温度の設定方法を決定します。最初のフィラメントの温度に基づくか、印刷するフィラメントの最高温度に基づくかを選択できます。

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
ja: このオプションは、マシンがチャンバー温度の制御をサポートしている場合に有効になります。

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
ja: このオプションは、条件付き斜め継ぎ目を適用するためのしきい値角度を設定します。
    外周ループ内のシーム角がこの値を超えると（鋭角がないと判断される場合）、斜め継ぎ目が適用されます。デフォルト値は155°です。

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
ja: このオプションは、狭い内部ソリッドインフィル領域を自動検出し、その部分に同心円パターンを適用して印刷速度を向上させます。無効の場合、デフォルトで直線パターンが使用されます。

en: This parameter adds a slight displacement to each layer of infill to create a cross texture.
ja: このパラメータは、インフィルの各層にわずかな変位を加え、クロステクスチャを作成します。

en: This parameter adds a slight rotation to each layer of infill to create a cross texture.
ja: このパラメータは、インフィルの各層にわずかな回転を加え、十字のテクスチャを作成します。

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
ja: 現在のプレートがロックされたため自動レイアウトできません

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
ja: このプレートはロックされています。
    自動向き調整ができません。

en: This printer does not support printing all plates
ja: プリンターが全てのプレートを造形することができません

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
ja: このプロセスでは、全体的な印刷品質を向上させるための動的流量値を決定します。

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
    *Automatic mode: Skip if the filament was calibrated recently.
ja: このプロセスは、動的流量値を決定し、全体的な印刷品質を向上させます。
    *自動モード: 最近フィラメントがキャリブレーションされている場合はスキップされます。

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
ja: 小さい外周の長さのしきい値を設定します。デフォルトのしきい値は0mmです。

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
ja: サポートタイプがツリーの時、隣接するノードの距離です。

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
ja: サポートノードの初期直径です。

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
ja: この設定は、ツリーサポートの枝が支えられる最大オーバーハング角度を決定します。角度を大きくすると、枝はより水平に印刷され、より遠くまで届くようになります。

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
ja: この設定は、小さい値を使用してモデルサイズを微調整する場合にのみ使用します。  
    例えば、モデルサイズにわずかな誤差があり、組み立てが困難な場合などに適しています。  
    大きなサイズ調整を行う場合は、モデルのスケーリング機能を使用してください。  
    
    この値は 0 にリセットされます。

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
ja: この設定は、[0,2]の範囲でサポートウォールの数を指定します。0は自動を意味します。

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
ja: この設定は、1秒あたりに溶かして押し出せるフィラメントの体積を示します。印刷速度が高すぎたり、不適切な設定にならないように、最大体積速度によって制限されます。0には設定できません。

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
ja: この設定は、半径が小さい外周しきい値以下（通常は穴）の外周速度に影響します。パーセンテージ（例：80%）で指定すると、上記の外壁速度設定に基づいて計算されます。0に設定すると自動になります。

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
ja: このソフトウェアは、著作権およびその他の所有権がそれぞれの所有者に属するオープン ソース コンポーネントを使用しています。

en: Threshold angle
ja: 閾値角度

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Tile Window to Left of Screen
ja: ウィンドウを画面の左側にタイル表示

en: Tile Window to Right of Screen
ja: ウィンドウを画面の右側にタイル表示

en: Time
ja: 時間

en: Time Estimation
ja: 予測時間

en: Time lapse G-code
ja: タイムラプスG-code

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
ja: フィラメント切り替え時の新しいフィラメントのロード時間です（統計用のみ）。

en: Time to switch extruder. For statistics only
ja: 押出機を切り替える時間です（統計用のみ）。

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
ja: フィラメント切り替え時の古いフィラメントのアンロード時間です（統計用のみ）。

en: Timelapse
ja: タイムラプス

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
ja: タイムラプス
    カメラの活用は、モニタリングだけでなく、自慢のタイムラプスビデオも生成できます。

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
ja: プリント順が『オブジェクト順』に設定されているため、タイムラプスは使用できません。

en: Timelapse is not supported on this printer.
ja: このプリンタではタイムラプスはサポートされていません。

en: Timelapse is not supported while the SD card does not exist.
ja: SDカードが存在しない場合、タイムラプスはサポートされません。

en: Timelapse is not supported while the SD card is readonly.
ja: SDカードが読み取り専用の場合、タイムラプスはサポートされません。

en: Timelapse is not supported while the SD card is unavailable.
ja: SDカードが利用できない場合、タイムラプスはサポートされません。

en: Timeout, please try again.
ja: タイムアウト：再試行してください。

en: Tip
ja: ヒント

en: Tip: Calibrating foam filaments(%s) in X series printers may not get accurate results
    because their dynamic response is much different from that of ordinary filaments, and there is a high risk of oozing when printing calibration lines.
ja: ヒント: Xシリーズプリンタで発泡フィラメント（%s）をキャリブレーションすると、正確な結果が得られない可能性があります。これは、発泡フィラメントの動的応答が通常のフィラメントと大きく異なり、キャリブレーションラインの印刷時にオーズが発生するリスクが高いためです。

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may have a high probability of failure.
    If it fails, it is recommended to use manual calibration.
ja: ヒント: %.1fmmノズルで自動動的流量キャリブレーションを行うと、失敗する可能性が高くなります。
    失敗した場合は、手動キャリブレーションを使用することを推奨します。

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may not get accurate calibration results.
    It is recommended to use manual calibration.
ja: ヒント: %.1fmmノズルで自動動的流量キャリブレーションを行うと、正確な結果が得られない可能性があります。
    手動キャリブレーションの使用を推奨します。

en: Tip: When using the A1/A1 mini printer, we do not recommend calibrating foam filaments(%s),
    as the results may be unstable and affect print quality.
ja: ヒント: A1/A1 miniプリンタを使用する場合、発泡フィラメント（%s）のキャリブレーションは推奨しません。
    結果が不安定になり、造形品質に影響を与える可能性があります。

en: Tip:If you want to place svg file on another part surface,you should select part first, and then drag svg file to the part surface.
ja: ヒント：svgファイルを他の部品表面に配置したい場合は、まず部品を選択してから、svgファイルを部品表面にドラッグしてください。

en: Tips
ja: ヒント

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
ja: キャリブレーション用材料のヒント：
    - 同じホットベッド温度で使用できる材料
    - 異なるフィラメントのブランドや種類（ブランド = QIDI、種類 = Basic、Matte など）

en: Tips:
ja: ヒント

en: Tips: If you changed your nozzle of your printer lately, Please go to 'Device -> Printer parts' to change your nozzle setting.
ja: ヒント: 最近プリンタのノズルを変更した場合は、「デバイス -> プリンタ部品」でノズル設定を変更してください。

en: Tips: You can drag the filaments to reassign them to different nozzles.
ja: ヒント:フィラメントをドラッグして、別のノズルに再割り当てできます。

en: Title
ja: タイトル

en: To Volumetric Speed
ja: 体積速度へ

en: To get better transparent or translucent results with the corresponding filament, please refer to this wiki: Printing tips for transparent PETG.
ja: 対応するフィラメントでより良い透明または半透明の仕上がりを得るには、、このウィキページ「透明PETGのための印刷のヒント」を参照してください。

en: To k Value
ja: K値へ

en: To make the prints get higher gloss, please dry the filament before use, and set the outer wall speed to be 40 to 60 mm/s when slicing.
ja: プリントをより光沢のあるものにするには、使用前にフィラメントを乾燥させ、スライス時の外壁速度を40～60mm/sに設定してください。

en: To objects
ja: オブジェクトに

en: To parts
ja: パーツに

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Therefore, the ramming time must be greater than the cooldown time. 0 means disabled.
ja: 糸引きを防ぐため、ラム動作中にノズル温度が冷却されます。そのため、ラム動作時間は冷却時間より長く設定する必要があります。0を指定すると、この機能は無効になります。

en: To prevent oozing, the nozzle will perform a reverse travel movement for a certain period after the ramming is complete. The setting define the travel time.
ja: 糸引きを防ぐために、ラム動作の完了後にノズルが一定時間逆方向へ移動します。この設定では、その移動時間を定義します。

en: To repair the model, please use a third-party tool before importing it into QIDI Studio, such as
ja: モデルを修復するには、QIDI Studioにインポートする前に、次のようなサードパーティツールを使用してください。

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
ja: カット対応を保存するには、関連するオブジェクトのコネクタをすべて削除してください。

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
ja: カスタムCAファイルを使用するには、CAファイルを証明書ストア/キーチェーンにインポートしてください。

en: Toggle Wireframe
ja: ワイヤフレームの表示/非表示

en: Toggle non-manifold edges
ja: 非マニホールドエッジの切り替え

en: Tolerance
ja: 許容値

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
ja: 象足補正が大きすぎると問題が発生します。  
    象足の影響が深刻な場合は、他の設定を確認してください。  
    例えば、ベッドの温度が高すぎる可能性があります。  
    
    この値は 0 にリセットされます。

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
ja: 積層ピッチが大きすぎます。
    0.2にリセットされます。

en: Too large line width
ja: 線幅が広すぎます

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
ja: アイロニングの間隔が小さすぎます。
    0.1にリセットされます。

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
ja: 積層ピッチが小さすぎます。
    0.2にリセットされます。

en: Too small line width
ja: 線幅が小さすぎます

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
ja: 最大体積速度が小さすぎます。
    0.5 にリセットされます。

en: Tool
ja: ツール

en: Tool Move
ja: ツール移動

en: Tool Rotate
ja: ツール回転

en: Tool Volume
ja: ツールボリューム

en: Tool type
ja: ツールタイプ

en: Tool-Lay on Face
ja: ツール 底面選択

en: Tool-Move
ja: ツール移動

en: Tool-Rotate
ja: ツール回転

en: Tool-Scale
ja: ツールスケール

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Top
ja: トップ

en: Top View
ja: トップ

en: Top Z distance
ja: トップ面とのZ間隔

en: Top area threshold
ja: トップエリアのしきい値

en: Top interface layers
ja: トップ接触面の層数

en: Top interface spacing
ja: トップ接触面間隔

en: Top paint penetration layers
ja: トップ塗装の浸透層数

en: Top shell layers
ja: トップ面層数

en: Top shell thickness
ja: トップ面厚さ

en: Top solid layers
ja: トップソリッド層

en: Top surface
ja: トップ面

en: Top surface flow ratio
ja: トップ面の流量比率

en: Top surface pattern
ja: トップ面パターン

en: Top surfaces
ja: トップ面

en: Top/bottom shells
ja: トップ面/底面

en: Topmost surface
ja: 最上面

en: Torus
ja: トーラス

en: Total
ja: 合計

en: Total Estimation
ja: 合計予測

en: Total Filament
ja: 総フィラメント量

en: Total Volume:
ja: 消費量

en: Total cost
ja: 合計コスト

en: Total time
ja: 総時間

en: Tower
ja: タワー

en: Traditional
ja: 通常

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
ja: 選択したオプションをプリセット "%1%" にコピーしました。

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
ja: 選択したオプションをプリセットにコピーしました。

en: Translate
ja: 移動

en: Translate(Relative)
ja: 相対移動

en: Translation/Zoom
ja: 移動/ズーム

en: Travel
ja: 移動

en: Travel distance threshold
ja: 移動距離閾値

en: Travel speed
ja: 移動速度

en: Travel time after ramming
ja: ラム動作後の移動時間

en: Tree Hybrid
ja: ツリーハイブリッド

en: Tree Organic
ja: ツリーオーガニック

en: Tree Slim
ja: ツリースリム

en: Tree Strong
ja: ツリーストロング

en: Tree Support
ja: ツリーサポート

en: Tri-hexagon
ja: 六角形

en: Triangle
ja: 三角形

en: Triangles
ja: 三角形

en: Triangles: %1%
ja: 三角形: %1% 個

en: Triangular facet
ja: 三角ファセット

en: Try the following methods to update the connection parameters and reconnect to the printer.
ja: 以下の方法で接続パラメータを更新し、プリンタに再接続してみてください。

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
ja: キャリブレーションできません。設定されたキャリブレーション値の範囲が広すぎるか、ステップが小さすぎる可能性があります。

en: Unable to load shaders:
    %s
ja: シェーダを読み込めません:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. You may fix the meshes and try again.
ja: モデルのメッシュに対してブーリアン演算を実行できません。メッシュを修正して再試行してください。

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
ja: 選択したパーツに対してブール演算を実行できません

en: Unable to reload:
ja: リロードできない：

en: Unable to replace with more than one volume
ja: 複数のボリュームで置換することはできません。

en: Undef
ja: 未定義

en: Undefine
ja: 未定義

en: Undefined
ja: 未定義

en: Undefined fill type
ja: 未定義の塗りつぶしタイプ

en: Undefined stroke type
ja: 未定義のストロークタイプ

en: Underflow
ja: アンダーフロー

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo integration failed.
ja: 統合の取り消しに失敗しました。

en: Undo integration was successful.
ja: 統合の取り消しが成功しました。

en: Union
ja: 合成

en: Units
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error.
ja: 不明なエラーです。

en: Unknown Failure
ja: 不明な失敗

en: Unknown error occured
ja: 不明なエラーが発生しました

en: Unknown error when export G-code.
ja: G-codeのエクスポート中に不明なエラーが発生しました。

en: Unknown error.
ja: 不明なエラーです。

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
ja: 不明なファイル形式です。入力ファイルは .3mf または .zip.amf 拡張子である必要があります。

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
ja: ファイル形式が不明です。入力ファイルの拡張子は .stl、.obj、.amf（.xml）である必要があります。

en: Unknown filename
ja: 不明なファイル名

en: Unload
ja: ｱﾝﾛｰﾄﾞ

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unmapped
ja: 未マッピング

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
ja: XY方向の除外領域

en: Unprintable filament type
ja: 印刷不可のフィラメントタイプ

en: Unretract
ja: リトラクション解除

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Unseal Fan speed
ja: 未封のファンの速度

en: Unsupported OpenGL version
ja: 非対応のOpenGLバージョン

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: Update
ja: 更新

en: Update failed.
ja: 更新が失敗しました。

en: Update firmware
ja: ファームウェアを更新

en: Update remaining capacity
ja: 残量を更新

en: Update successful.
ja: 更新は完了しました。

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
ja: QIDI Studioをアップデートすると、3mfファイルのすべての機能が有効になります。

en: Updating
ja: 更新中

en: Updating failed
ja: 更新は失敗しました

en: Updating successful
ja: 更新に成功しました

en: Upgrading
ja: アップグレード中

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Models
ja: モデルをアップロード

en: Upload Pictures
ja: 画像をアップロード

en: Upload failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Upload file timeout, please check if the firmware version supports it.
ja: アップロードファイルのタイムアウト：ファームウェアのバージョンが対応しているか確認してください。

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
ja: アップロードするファイル名が「%s」で終わっていません。続行しますか？

en: Upload not enabled on FlashAir card.
ja: FlashAirカードでアップロードが有効になっていません。

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
ja: アップロードタスクがタイムアウトしました。ネットワークの状態を確認して再試行してください。

en: Upload to Printer Host with the following filename:
ja: 以下のファイル名でPrinter Hostにアップロードします：

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Uploading 3mf
ja: 3mfをアップロード中

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you can click it to modify
ja: 上半分のエリア：オリジナル
    下半分のエリア：AMS内のフィラメント
    クリックすると変更できます。

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you cannot click it to modify
ja: 上半分のエリア：オリジナル
    下半分のエリア：AMS内のフィラメント
    クリックして変更することはできません。

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you can click it to modify
ja: 上半分：オリジナル
    下半分：ボックス内フィラメント
    クリックして編集可能

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you cannot click it to modify
ja: 上半分：オリジナル
    下半分：ボックス内フィラメント
    クリックして編集不可

en: Upper half area:  Original
    Lower half area: The filament from original project will be used when unmapped.
    And you can click it to modify
ja: 上半分のエリア：オリジナル
    下半分のエリア：マッピングされていない場合、元のプロジェクトのフィラメントが使用されます。
    クリックすると変更できます。

en: Use AMS
ja: AMSを使用

en: Use BOX
ja: BOXを使用

en: Use External Spool
ja: 外部スプールを使用

en: Use Modified Value
ja: 修正値を使用

en: Use Modified Value of Filament Preset
ja: フィラメントプリセットの修正値を使用

en: Use Modified Value of Printer Preset
ja: プリンタプリセットの修正値を使用

en: Use Modified Value of Process Preset
ja: プロセスプリセットの修正値を使用

en: Use Orthogonal View
ja: 直交投影を使用

en: Use Perspective View
ja: パースペクティブを使用

en: Use beam interlocking
ja: 梁のインターロックを使用

en: Use firmware retraction
ja: ファームウェアリトラクションを使用

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
ja: 必要に応じて、フォワードスラッシュ（/）をディレクトリの区切り文字として使用してください。

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
ja: 平坦なトップ面に対して、ウォールを1本のみにし、トップインフィルパターンのスペースを確保します。最上面のみ、またはすべてのトップ面に適用できます。

en: Use only one wall on the first layer of model
ja: モデルの一層目では壁を1本のみ使用

en: Use relative E distances
ja: 相対E距離を使用

en: Use scarf joint for inner walls as well.
ja: 内壁にも斜め継ぎ目を使用

en: Use surface
ja: サーフェス使用

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
ja: この設定でサポートのパターンを回転させます。

en: Used Filament (g)
ja: フィラメント使用量 (g)

en: Used Filament (m)
ja: フィラメント使用量 (m)

en: Used Filament (mm³)
ja: フィラメント使用量 (mm³)

en: Used Materials
ja: 素材使用量

en: Used filament
ja: フィラメント使用量

en: User
ja: ユーザ

en: User Customized Offset
ja: ユーザーカスタマイズオフセット

en: User Experience
ja: ユーザー体験

en: User Preset
ja: ユーザープリセット

en: User can self-define the project file name when export
ja: エクスポート時にプロジェクトファイル名を自由に設定可能です。

en: User cancels task.
ja: ユーザーがタスクをキャンセルします。

en: User logged out
ja: ユーザがサインアウトしました

en: User presets
ja: ユーザープリセット

en: User sync
ja: ユーザー同期

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
ja: ユーザーのフィラメントプリセットです。
    他のユーザーと共有できます。

en: Using filaments with significantly different temperatures may cause:
    • Extruder clogging
    • Nozzle damage
    • Layer adhesion issues
    
    Continue with enabling this feature?
ja: 温度が大きく異なるフィラメントを使用すると、以下のような問題が発生する可能性があります：
    - 押出機の詰まり
    - ノズルの損傷
    - 層間の密着不良
    
    この機能を有効にしますか？

en: VFA test
ja: VFA テスト

en: Value %s is out of range, continue?
ja: %s の値が範囲外です、続行しますか？

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
ja: 値%sは範囲外です。有効な範囲は%dから%dまでです。

en: Value is out of range.
ja: 値が範囲外です。

en: Value range
ja: 値の範囲

en: Value step
ja: 値のステップ

en: Variable layer height
ja: 可変積層ピッチ

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
ja: オーガニックサポートでは可変積層ピッチはサポートされていません。

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Vendor is not found, please reselect.
ja: ベンダーが見つかりません。再選択してください。

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
ja: ベンダーが選択されていません。ベンダーを再選択してください。

en: Vendor of filament. For show only
ja: フィラメントのベンダー（表示専用）

[ctx: Verb]
en: Scale all
ja: すべてをスケール

en: Verification failed.
ja: 認証失敗

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン

en: Vertex
ja: 頂点

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical shell speed
ja: 垂直シェル速度

en: Vertical slider - Move active thumb Down
ja: 垂直スライダー

en: Vertical slider - Move active thumb Up
ja: 垂直スライダー

en: Vibration compensation
ja: 振動補正

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Stopped.
ja: ビデオが停止しました。

en: Video tutorial
ja: ビデオチュートリアル

en: View
ja: 表示

en: View Liveview
ja: ライブビューを見る

en: View Wiki for more information
ja: Wikiで詳細を見る

en: View all Daily tips
ja: 毎日のヒントをすべて表示

en: View all object's settings
ja: 全てのオブジェクトの設定

en: View control settings
ja: 表示設定

en: View wiki
ja: Wikiを見る

en: View: keep horizontal
ja: 表示: 水平を維持

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
ja: バーチャルカメラツールが必要です。インストールしますか？

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
ja: バーチャルカメラの初期化が失敗しました！(%s)

en: Volume Operations
ja: ボリューム操作

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
ja: ノズル先端とフィラメントカッターの間の体積

en: Volume:
ja: ボリューム

en: Volume: %1% in³
ja: ボリューム: %1% in³

en: Volume: %1% mm³
ja: ボリューム: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
ja: 流量 (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
ja: 体積速度制限

en: WARNING:
ja: 警告

en: WET
ja: 湿った

en: Wait
ja: 待機

en: Wall distribution count
ja: 壁面分布カウント

en: Wall generator
ja: 壁面生成器

en: Wall loops
ja: 壁面層数

en: Wall transition length
ja: 壁面遷移長さ

en: Wall transitioning filter margin
ja: フィルタマージン

en: Wall transitioning threshold angle
ja: 角度閾値

en: Walls
ja: 壁面

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:
ja: 警告

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
ja: 警告: すべての三角形の面積が小さすぎます。現在の機能は動作していません。

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
ja: 警告: ブリムのタイプが「塗装済み」に設定されていないため、マウス耳型ブリムは適用されません！

en: Warning:create text fail.
ja: 警告: テキストの作成に失敗しました。

en: Warning:please select Plane's feature.
ja: 警告: 平面のフィーチャーを選択してください。

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
ja: 警告: 点または円のフィーチャーを選択してください。

en: Warning:please select two different mesh.
ja: 警告: 2つの異なるメッシュを選択してください。

en: Warning:text normal has been reset.
ja: 警告: テキストの標準がリセットされました。

en: Warning:text normal is error.
ja: 警告: テキストの標準にエラーがあります。

en: We ask for your help to improve everyone's printer
ja: 皆様のプリンターを改善するために、ご協力をお願いします。

en: We could create the filament presets for your following printer:
ja: 次のプリンター用にフィラメントプリセットを作成できます。

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
ja: 最適な動的流量キャリブレーション係数を見つけました。

en: We found the best flow ratio for you
ja: 最適な流量比を見つけました。

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
ja: 私たちはソフトウェアで公式消耗品に対応する値を設定しました。次の場合は、最大体積速度をキャリブレーションする必要があります。
    1.異なるブランドのフィラメントを使用する、
    2.異なる材料と直径のノズルを交換する、
    3.印刷温度を変更しました。
    4.印刷中に欠線、押出不足或いは充填破損が発見された、
    キャリブレーションの前に、使用しているプリンタ、キャリブレーションが必要な消耗品、プロセスを選択する必要があります。現在のページの左上隅で直接選択できます。

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
ja: 3つのキャリブレーションモードを提供しました。次のボタンをクリックして適切なキャリブレーションページに進みます。
    キャリブレーションの前に、使用しているプリンタ、キャリブレーションが必要な消耗品、プロセスを選択する必要があります。現在のページの左上隅で直接選択できます。

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
ja: 現在、異なるフィラメント用の自動キャリブレーションが追加されました。これにより、完全に自動化され、結果は今後の使用のためにプリンターに保存されます。以下の限定的な場合のみ、キャリブレーションを行う必要があります：
    1. 異なるブランドやモデルの新しいフィラメントを導入した場合、またはフィラメントが湿っている場合
    2. ノズルが摩耗しているか、新しいノズルに交換した場合
    フィラメント設定で最大体積速度や印刷温度が変更された場合
    3. フィラメント設定で最大体積速度や印刷温度が変更された場合

en: We will slice according to this grouping method:
ja: このグループ化方法に従ってスライスします。

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
ja: プリセットは「ベンダー タイプ シリアル @選択したプリンタ」に名前を変更します。  
    他のプリンタ用のプリセットを追加するには、プリンタ選択画面に移動してください。

en: What data would be collected?
ja: どのようなデータが収集されますか?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
ja: 最大体積速度キャリブレーションとは

en: What is Pressure Advance Calibration ?
ja: 圧力事前較正とは？

en: What kind of gcode the printer is compatible with
ja: プリンタが対応するgcodeの種類

en: When changing the extruder, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original extruder. This helps minimize nozzle oozing.
ja: 押出機を交換する際は、元の押出機から一定長さのフィラメントを押し出すことをお勧めします。これにより、ノズルのオーズを最小限に抑えることができます。

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
ja: 動的流量キャリブレーションが必要な場合

en: When do you need Flowrate Calibration
ja: フローキャリブレーションが必要な時期

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ja: スパイラルベースモードが有効な場合、I3構造のマシンではタイムラプス動画が生成されません。

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、手動で入力できます。

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
ja: プリンタのドアを開いた状態で印刷する必要があるのはいつですか？  
    ドアを開けることで、エンクロージャ温度が高い状態で低温フィラメントを印刷する際、エクストルーダ／ホットエンドの詰まりが発生しにくくなることをご存知ですか？詳しくはWikiをご覧ください。

en: When printing this filament, there's a risk of nozzle clogging, oozing, warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
ja: このフィラメントを印刷する際、ノズルの詰まり、オーズ、ワーピング、層間の密着強度の低下のリスクがあります。より良い結果を得るために、こちらのWiki「高温・エンジニアリング素材の印刷ヒント」を参照してください。

en: When printing this filament, there's a risk of warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
ja: このフィラメントを印刷する際、ワーピングや層間の密着強度の低下のリスクがあります。より良い結果を得るために、こちらのWiki「高温・エンジニアリング素材の印刷ヒント」を参照してください。

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
ja: ヘッド無しのタイムラプスビデオを録画する時に、「タイムラプスプライムタワー」を追加してください。プレートで右クリックして、「プリミティブを追加」→「タイムラプスプライムタワー」で追加できます。

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
ja: スパースインフィルの密度が低い場合、内部ソリッドインフィルや内部ブリッジのライン端にアンカーがなくなり、印刷時に落下や品質低下の原因となることがあります。この機能を有効にすると、下層のスパースインフィルにループパスを追加し、特定の厚みを持たせることで、内部ブリッジのアンカーを強化します。0 に設定すると、この機能は無効になります。

en: When the current filament runs out, the printer will use identical filament to continue printing.
    *Identical filament: same brand, type and color.
ja: 現在のフィラメントがなくなると、プリンタは同じフィラメントを使って造形を続けます。
    *同一のフィラメント：同じブランド、タイプ、色。

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
ja: 現在の材料がなくなると、プリンターは次の順序で印刷を続けます。

en: When the current material runs out, the printer would use identical filament to continue printing.
ja: 現在の材料がなくなると、プリンターは同一のフィラメントを使用して印刷を続行します。

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
ja: 最大体積速度をキャリブレーションするタイミング

en: When to Calibrate Pressure in Advance
ja: 圧力を事前にキャリブレーションするタイミング

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
ja: 偶数と奇数のウォール間で遷移を作成するタイミングを設定します。この設定を超える角度を持つ楔形の場合、遷移は作成されず、残りのスペースを埋めるために中央にウォールが印刷されません。この設定を減らすと、中央ウォールの数と長さが減少しますが、ギャップが残ったり、過剰押出が発生する可能性があります。

en: When to use Flow Rate Calibration
ja: フロー率キャリブレーションを使用する場合

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ja: パーツが薄くなるにつれて、異なる壁の数に遷移する際、壁のセグメントを分割または結合するために一定のスペースが割り当てられます。これはノズル径に対する割合で表されます。

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
ja: 公式消耗品を使用する場合、ソフトウェアのデフォルト値は私たちのテストによって得られ、通常、ほとんどの印刷状況で良好に表現されています。

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
ja: サポートインターフェースにサポート材料を使用する場合、以下の設定をお勧めします：
    0トップZ距離、0インターフェース間隔、交差直線パターン、および独立した積層ピッチを無効にする。

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
ja: 最大体積速度キャリブレーションが必要な場合

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
ja: チャンバー温度を40°C未満に設定すると、チャンバー温度制御は作動せず、目標チャンバー温度は自動的に0°Cに設定されます。

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
ja: 引き込みが発生するたびに、ノズルをわずかに持ち上げて、ノズルと印刷物の間にクリアランスを作ります。これにより、移動時にノズルが印刷物に当たるのを防ぎます。Z軸をスパイラル状にリフトすることで、糸引きを防ぐことができます。

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
ja: どこでプリンターのIPアドレスとアクセスコードを確認できますか？

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
ja: サイレントモード有無

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
ja: オブジェクト順で印刷する際、押出機がスカートと衝突する可能性があります。
    そのため、衝突を避けるためにスカート層を1にリセットしてください。

en: Why this grouping
ja: なぜこのグループ化が必要ですか？

en: Width
ja: 幅

en: Width of SVG.
ja: SVGの幅

en: Width of prime tower
ja: プライムタワーの幅

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ja: モデルの薄いフィーチャー（最小フィーチャーサイズに基づく）を置き換えるウォールの幅を設定します。最小ウォール幅がフィーチャーの厚さよりも薄い場合、ウォールはそのフィーチャーの厚さと同じになります。この値はノズル直径に対するパーセンテージで表現されます。

en: Width:
ja: 幅

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Wipe
ja: 拭き上げ

en: Wipe Distance
ja: 拭き上げ距離

en: Wipe options
ja: 拭き上げ設定

en: Wipe speed
ja: 拭き上げ速度

en: Wipe while retracting
ja: リトラクション時に拭き上げ

en: With this option enabled, you can print materials with a large temperature difference together.
ja: このオプションを有効にすると、温度差の大きい材料を一緒に印刷することができます。

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
ja: このオプションを有効にすると、ベータ版のアップデートを受け取ることができます。

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
ja: このオプションを有効にすると、複数のデバイスに同時にタスクを送信し、複数のデバイスを管理することができます。

en: Within the same extruder, the name '%s' must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are identical. Please choose a different name.
ja: 同じ押出機内で、フィラメントの種類・ノズル径・ノズルフローが同じ場合は、名前「%s」は他と重複できません。別の名前を選んでください。

en: Within the same extruder, the name(%s) must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are the same.
    Are you sure you want to override the historical result?
ja: 同じ押出機内で、フィラメントの種類、ノズルの直径、およびノズル流量が同じ場合は、名前 (%s) が一意である必要があります。
    過去の結果を上書きしてもよろしいですか。

en: World coordinates
ja: 空間座標

en: Would you like to log in this printer with current account?
ja: 現在のアカウントでプリンターをサインインしますか？

en: Would you like to log out the printer?
ja: プリンターをサインアウトしますか？

en: Wrong password
ja: パスワードが正しくありません

en: X-Y contour compensation
ja: 輪郭補正 X-Y

en: X-Y hole compensation
ja: ホール補正 X-Y

en: XY separation between an object and its support
ja: オブジェクトとサポートの間のXY方向の間隔

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
ja: 1層目でのオブジェクトとサポートの間のXY方向の間隔

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes to All
ja: 全ては[はい]

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
ja: また、この値を印刷設定に直接適用し、「準備」インタフェースに戻り、変更するフィラメントパラメータを入力し、「保存」ボタンをクリックして構成を保存することもできます。

en: You can find it from 'Filament settings' -> 'Advanced'.
ja: 「フィラメント設定」-> 「詳細設定」で確認できます。

en: You can find it from 'Printer settings' -> 'Machine G-code'.
ja: 「プリンター設定」-> 「マシンG-code」から確認できます。

en: You can find it in "Setting > Setting > LAN only > Access Code"
    on the printer, as shown in the figure:
ja: プリンターの「設定 >  LAN専用 > アクセスコード」で確認できます。図に示された通りです。

en: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:
ja: プリンターの「設定 > ネットワーク > アクセスコード」で確認できます。図に示された通りです。

en: You can find them from 'Printer settings' -> 'Machine G-code' and 'Filament settings' -> 'Advanced'.
ja: 「プリンター設定」->「マシンG-code」および「フィラメント設定」->「詳細設定」から確認できます。

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
ja: 変更したプリセットを新しいプロジェクト用に保持したり、破棄したり、新しいプリセットとして保存したりすることができます。

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
ja: 変更したプリセットを新しいプロジェクトに残すことも、破棄することもできます。

en: You can put your notes regarding the filament here.
ja: フィラメントに関するメモをここに記入できます。

en: You can put your notes regarding the printer here.
ja: プリンターに関するメモをここに記入できます。

en: You can put your notes regarding the process here.
ja: プロセスに関するメモをここに記入できます。

en: You can select up to 16 images.
ja: 最大16枚の画像を選択できます。

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
ja: オブジェクトの最後のソリッド部分のタイプは変更できません。

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
ja: ベッド上のマルチパートオブジェクトでSLAプロジェクトをロードすることはできません。

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
ja: 動的流量キャリブレーション係数は、材料編集で変更できます。

en: You have changed the preset "%1%".
ja: プリセット「%1%」を変更しました。

en: You have changed the preset.
ja: プリセットを変更しました。

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
ja: ショッピングモールモデルの印刷は完了しましたが、評価情報の同期に失敗しました。

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
ja: 印刷可能領域のセクション（1ページ目）に許可されていない文字が入力されています。数字のみを使用してください。

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
ja: プリンタまたはプリセットが選択されていません。少なくとも1つを選択してください。

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
ja: ベンダーとモデルが選択されていないか、カスタムベンダーとモデルが入力されていません。

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
ja: どのプリンタプリセットに基づいて作成するかはまだ選択されていません。プリンタのベンダーとモデルを選択してください。

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
ja: ノズルを交換するプリンタがまだ選択されていません。プリンタを選択してください。

en: You have selected both external and AMS filaments for an extruder. You will need to manually switch the external filament during printing.
ja: 押出機の外部フィラメントと AMS フィラメントの両方を選択しました。造形中は、外部フィラメントを手動で切り替える必要があります。

en: You need to select at least one filament preset.
ja: 少なくとも1つのフィラメントプリセットを選択する必要があります。

en: You need to select at least one process preset.
ja: 少なくとも1つのプロセスプリセットを選択する必要があります。

en: You need to select the material type and color first.
ja: 最初に素材の種類と色を選択する必要があります。

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
ja: 下の「キャリブレーション」ボタンをクリックして、しばらく待つだけです。スライスに成功したら、次の3つの印刷方法があります。
    1.スライスファイルを直接送信して印刷する、
    2.ネットワークを介してプリンタにスライスファイルを送信し、印刷するために手動でスライスファイルを選択します。
    3.スライスファイルを記憶媒体に送信し、記憶媒体を介して印刷する、
    印刷に成功すると、図のようなモデルが届きます。表面が最も滑らかな数字を選択します。
    図中の数字「0」の値は最も滑らかな表面を持つため、粗いキャリブレーションで得られる値は「1+0.00=1」であり、精密キャリブレーションの中間値として使用することができる。

en: You selected external and AMS filament at the same time in an extruder, you will need manually change external filament.
ja: 押出機で外部フィラメントとAMSフィラメントを同時に選択しました。外部フィラメントを手動で交換する必要があります。

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
ja: カットされたオブジェクトの一部を削除しようとしました。この操作はカットの対応関係を破壊し、その後、モデルの一貫性は保証されません。

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
ja: 以下の理由により、コメントの結果をアップロードできませんでした：
    
    エラーコード:

en: Your filament grouping method in the sliced file is not optimal.
ja: スライスファイルでのフィラメントのグループ化の方法が最適ではありません。

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
ja: このモデルを造形するにはサポートが必要です。サポートを有効にしてください。

en: Your nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
ja: プリセットのノズルタイプが、記憶しているノズルと一致していません。 最近ノズルを交換しましたか?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
ja: オブジェクトが大きすぎるようですが、ヒートベッドに合わせて自動的に縮小しますか？

en: Your software certificate has been revoked, please update QIDI Studio software.
ja: ソフトウェア証明書が無効になりました。QIDI Studioをアップデートしてください。

en: Your software is not signed, and some printing functions have been restricted. Please use the officially signed software version.
ja: お使いのソフトウェアは署名されておらず、印刷機能の一部が制限されています。正式に署名されたソフトウェアをご利用ください。

en: Z Hop Type
ja: Z方向調整タイプ

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
ja: ラフトとオブジェクトのZ方向の間隔。可溶性材料を使用する場合、この設定は無効になります。

en: Z hop lower boundary
ja: Zホップ下限

en: Z hop upper boundary
ja: Zホップ上限

en: Z hop when retract
ja: リトラクト時のZホップ

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
ja: Z ホップは、Z がこの値より大きく、かつ「Z ホップ上限境界」パラメーターを下回る場合にのみ有効になります。

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
ja: 継ぎ目位置
    継ぎ目の位置を描き、見えにくい場所に指定して仕上がりを向上させます。

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
ja: 1層目の積層ピッチがゼロの場合は無効です。
    
    0.2にリセットされます。

en: Zig Zag
ja: ジグザグ

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom View
ja: ズーム

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
ja: 2Dウィンドウの中心ではなく、3Dビューのマウスポインタの位置に向かってズームインします。

en: Zoom of view
ja: ズーム

en: Zoom to mouse position
ja: マウス位置にズーム

en: [Delete Required]
ja: [削除が必要］

en: above
ja: 以上

en: accel_to_decel
ja: 加減速

en: add bundle structure file fail
ja: バンドル構造ファイルの追加失敗

en: add file fail
ja: ファイルの追加失敗

en: allocation failed
ja: メモリ割り当て失敗

en: and
ja: と

en: archive too large
ja: アーカイブのサイスが大きすぎです

en: arrange current plate
ja: 現在のプレートを配置

en: auto rotate current plate
ja: 現在のプレートを自動回転

en: bottom
ja: 底面

en: buffer too small
ja: バッファーが小さすぎます

en: circle_compensation_speed
ja: 円_補正_速度

en: click here to see more info
ja: 詳しくはこちら

en: code
ja: コード

en: compression failed
ja: 圧縮失敗

en: connecting...
ja: 接続中...

en: connector is out of cut contour
ja: コネクタがカット輪郭の外にあります。

en: connector is out of object
ja: コネクタがオブジェクトの外にあります。

en: connectors are out of cut contour
ja: コネクタがカット輪郭の外にあります。

en: connectors is out of object
ja: コネクタはオブジェクトの表面に配置する必要があります。

en: create new preset failed.
ja: 新しいプリセットの作成に失敗しました。

en: current
ja: 現在

en: debug
ja: デバッグ

en: debug save button
ja: デバッグ保存ボタン

en: decompression failed
ja: 解凍が失敗しました

en: default
ja: デフォルト

en: delete all objects on current plate
ja: 現在のプレート上の全てのオブジェクトを削除

en: does not contain valid gcode.
ja: 有効なG-codeが含まれていません。

en: downloading project ...
ja: プロジェクトをダウンロード中

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
ja: 例: ベーシック、マット、シルク、マーブル

en: error
ja: エラー

en: error message:
ja: エラーメッセージ：

en: every
ja: 毎

en: failed finding central directory
ja: フォルダが見つかりませんでした

en: fatal
ja: 重大的

en: filament mapping mode
ja: フィラメントマッピングモード

en: filament position
ja: フィラメント位置

en: filaments %s cannot be printed directly on the surface of this plate.
ja: フィラメント %s は、このプレートの表面に直接印刷できません。

en: file close failed
ja: ファイルクローズ失敗

en: file create failed
ja: ファイル作成失敗

en: file not found
ja: ﾌｧｲﾙが行方不明

en: file open failed
ja: ファイルオープン失敗

en: file read failed
ja: ファイルの読み取りに失敗

en: file seek failed
ja: ファイルのシーク失敗

en: file stat failed
ja: ファイル統計失敗

en: file too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: file write failed
ja: ファイル書き込み失敗

en: finalize fail
ja: 最終処理に失敗

en: floating cantilever
ja: 浮動片持ち梁

en: floating regions
ja: 浮動領域

en: flow ratio : %s
ja: 流量比: %s

en: from
ja: から

en: front
ja: フロント

en: high temperature auto bed levelling
ja: 高温自動ベッドレベリング

en: hit face
ja: 面を選択

en: hole_coef_1
ja: 穴_係数_1

en: hole_coef_2
ja: 穴_係数_2

en: hole_coef_3
ja: 穴_係数_3

en: hole_limit_max
ja: 穴_制限_最大

en: hole_limit_min
ja: 穴_制限_最小

en: illegal characters:
ja: 無効な文字:

en: illegal suffix:
ja: 無効なサフィックス:

en: in
ja: に

en: info
ja: 情報

en: initialize fail
ja: 初期化に失敗

en: inner wall/outer wall/inner wall
ja: 内壁 / 外壁 / 内壁

en: inner/outer
ja: 内 / 外

en: internal error
ja: 内部エラー

en: invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: invalid header or corrupted
ja: 無効又は破損したなヘッダー

en: invalid parameter
ja: 無効なパラメータ

en: invalid value
ja: 無効な値

en: ironing direction
ja: アイロニング方向

en: isometric
ja: アイソメトリック

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
ja: キーボード1-9：オブジェクト/パーツのフィラメントを設定

en: ksr FDMTest
ja: Ksr FDMテスト

en: large overhangs
ja: 大きなオーバーハング

en: layers
ja: 積層

en: left
ja: 左

en: left nozzle
ja: 左ノズル

en: load mtl in obj: failed to parse
ja: load mtl in obj: 解析に失敗しました

en: load_obj: failed to parse
ja: load_obj: 解析に失敗しました

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
ja: 熱膨張/収縮が大きい材料、例えば...

en: materials with inaccurate filament diameter
ja: 不正確なフィラメント径の材料

en: max
ja: 最大

en: min
ja: 最小

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
ja: 分かかります（各バッチごとに）。（所要時間は、加熱が完了するまでの時間に依存します。）

en: mm or %
ja: mm 或は %

en: mm/s or %
ja: mm/s または %

en: money/kg
ja: USD/kg

en: mtl file exist error,could not find the material:
ja: MTLファイルにエラーがあります、材料が見つかりませんでした:

en: multiple cells copy is not supported
ja: 複数のセルのコピーには対応していません。

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
ja: スライス中には、プロジェクトを新規作成や開くことができません

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
ja: カットツールによって非閉合エッジが発生しました。今すぐ修正しますか？

en: normal(auto)
ja: 通常 (自動)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
ja: 通常（自動）およびツリー（自動）は、サポートを自動的に生成するために使用されます。通常（手動）またはツリー（手動）が選択された場合、サポート強制オブジェクトのみが生成されます。

en: normal(manual)
ja: 通常 (手動)

en: not a ZIP archive
ja: ZIP形式ではありません

en: nozzle size in preset: %d
ja: プリセットのノズルサイズ：%d

en: nozzle size memorized: %d
ja: 記憶されたノズルサイズ: %d

en: nozzle[%d] in preset: %.1f
ja: プリセットのノズル[%d]：%.1f

en: nozzle[%d] memorized: %.1f
ja: 記憶したノズル[%d]: %.1f

en: number keys
ja: 数字キー

en: number keys can quickly change the color of objects
ja: 数字キーでオブジェクトの色を素早く変更できます

en: object selection
ja: オブジェクト選択

en: obtaining instance_id failed
ja: instance_idの取得に失敗しました

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
ja: 一つのセルは、同じ列の一つまたは複数のセルにしかコピーできません。

en: open zip written fail
ja: ZIPファイルのオープンに失敗しました

en: outer/inner
ja: 外側/内側

en: parameter name
ja: パラメータ名

en: part selection
ja: パーツ選択

en: prepare 3mf file...
ja: 3mfファイルを準備中...

en: printer?
ja: プリンターを？

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
ja: 同時に複数のプリンタ。（同時に加熱できるデバイス数に依存します。）

en: rear
ja: 背面

en: reconnect
ja: 再接続

en: resume
ja: 再開

en: return
ja: 戻る

en: right
ja: 右

en: right click
ja: 右クリック

en: right nozzle
ja: 右ノズル

en: save debug settings
ja: デバッグ設定を保存

en: select all objects on current plate
ja: 現在のプレート上のすべてのオブジェクトを選択

en: selected
ja: 選択済み

en: send completed
ja: 送信完了

en: sending failed
ja: 送信失敗

en: set width and height keep ratio with width
ja: 幅と高さを設定し、幅との比率を保つ

en: step:
ja: ステップ：

en: syncing
ja: 同期中

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
ja: 設定パッケージは現在のAPPと互換性がありません。

en: the configuration package is incompatible with current application.
ja: この設定パッケージは現在のアプリケーションと互換性がありません。

en: to
ja: →

en: too large line width
ja: 線幅が大きすぎます

en: too many files
ja: ファイル数が多すぎます。

en: top
ja: トップ

en: top_front
ja: トップフロント

en: trace
ja: トレース

en: travel
ja: 移動

en: tree(auto)
ja: ツリー (自動)

en: tree(manual)
ja: ツリー (手動)

en: undefined error
ja: 未定義エラー

en: unexpected decompressed size
ja: 解凍サイズに異常があります

en: uniform scale
ja: 均一なスケール

en: unsupported central directory size
ja: サポートされていないフォルダサイズ

en: unsupported encryption
ja: 非対応の暗号化方式

en: unsupported feature
ja: 非対応機能

en: unsupported method
ja: 非対応方式

en: unsupported multidisk
ja: 未対応のマルチディスク

en: up to
ja: 最大

en: upward compatible machine
ja: 互換性のあるデバイス

en: validation failed
ja: アカウントの認証に失敗しました

en: version %s update information :
ja: バージョン%s アップデート情報 ：

en: view
ja: 表示

en: warning
ja: 警告

en: warnings
ja: 警告

en: wiki
ja: Wiki

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
ja: 新しいモデルを作成する前に終了します。続けますか？

en: write callback failed
ja: 書込みコールバック失敗

en: 一定の高さでは、モデルは失われた繊維を示し始めていることが観察されます。最大体積速度を測定するには、次の2つの方法があります。
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
ja: 可以观察到，在一定高度，模型开始显示缺失的状态。有两种方法可以测量最大体积速度：
    1. 右側のノッチ数numsを見て、使用できる Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed
    2.「プレビュー」インタフェースで、モデルのGCodeを表示し、欠落している部分に対応する「フロー」値を見つけ、保存します。
