QIDI Studio - en to it translation catalogue (3943 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
it: 
    
    Vuoi reindirizzarti alla pagina web per la valutazione?

en: 
    Do you want to rewrite it?
it: 
    Vuoi riscriverlo?

en: 
    Do you want to save the modified values?
it: 
    Vuoi salvare i valori modificati?

en: 
    Do you want to use the modified value in the new preset that you selected?
it: 
    Vuoi utilizzare il valore modificato nel nuovo preset selezionato?

en:  (Fixed)
it:  (Risolto)

en:  (Moving)
it: (In movimento)

en:  (Repair)
it: (Ripara)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
it:  Ma le macchine con struttura I3 non genereranno video timelapse.

en:  Click here to install it.
it: Clicca per installarlo.

en:  No corresponding storage bucket
it:  Nessuno spazio di memoria corrispondente

en:  Please check and adjust the part's position or size to fit the printable range:
it: Controlla e regola la posizione o le dimensioni del pezzo affinché rientri nel range di stampa:

en:  can not be opened
it:  non può essere aperto

en:  can not be placed in the
it:  non può essere inserito nel

en:  doesn't work at 100%% density
it:  Non funziona con una densità del 100%%

en:  invalid brim ears
it:  orecchie brim invalide

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
it:  è troppo vicino a un'area di esclusione e si verificheranno collisioni.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino all'area di esclusione, potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
it:  è troppo vicino agli altri e possono verificarsi collisioni.

en:  not in range
it: Fuori portata

en:  nozzle.
    Please adjust the filament group accordingly.
it: nozzle.
    Regolare di conseguenza il gruppo filamenti.

en:  plate %1%:
it:  piatto %1%:

en:  upload config parse failed
it:  analisi configurazione caricamento fallita

en:  upload failed
it: Caricamento fallito

en: "QIDI" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
it: "QIDI" o "Generic" non possono essere utilizzati come fornitori di filamenti personalizzati.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
it[0]: %1$d L'oggetto ha una pittura a colori.
it[1]: %1$d Gli oggetti hanno una pittura a colori.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
it[0]: %1$d Errore riparato
it[1]: %1$d Errori riparati

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
it[0]: %1$d spigolo non-manifold
it[1]: %1$d spigoli non-manifold

en: %1% contains some unsupported data. Please use third-party software to convert the SVG to path data before reimporting.
it: %1% contiene alcuni dati non supportati. Utilizza un software di terze parti per convertire SVG in dati di percorso prima di reimportarlo.

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
it: La trama riempimento %1% non supporta il 100%% di densità.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it: %1% è troppo vicino all'area esclusa, potrebbe verificarsi una collisione durante la stampa.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
it: %1% è troppo vicino ad altri oggetti e potrebbe causare collisioni.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
it: %1% è troppo alto e si verificheranno collisioni.

en: %1% was replaced with %2%
it: %1% è stato sostituito con %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
it: %dFilament Preset and %d Process Preset sono callegati a questa stampante. Questi preset verranno eliminati se la stampante viene eliminata.

en: %d triangles
it: %d triangoli

en: %s
    Do you want to continue?
it: %s
    Vuoi continuare?

en: %s Update
it: Aggiorna %s

en: %s can't be percentage
it: %s non può essere una percentuale

en: %s does not support %s
it: %s non supporta %s

en: %s error
it: errore %s

en: %s has a warning
it: %s ha un avviso

en: %s has encountered an error
it: %s ha riscontrato un errore

en: %s info
it: info %s

en: %s information
it: %s informazioni

en: %s is not compatible with %s
it: %s non è compatibile con %s

en: %s is not supported by %s extruder.
it: %s non è supportato dall'estrusore %s.

en: %s warning
it: attenzione %s

en: &About %s
it: &informazioni su %s

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Open G-code
it: &Apri G-code

en: &Quit
it: &Esci

en: &View
it: &Visualizza

en: (Including its escape characters)
it: (Compresi​•​i​•​caratteri​•​di​•​escape)

en: (Modified)
it: (Modificato)

en: (Moving)
it: (In movimento)

en: (Recommended filament)
it: (Filamento consigliato)

en: (Sync with printer)
it: (Sincronizzazione con stampante)

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
it: (Il modello è già stato valutato. La tua valutazione sovrascriverà la valutazione precedente.)

en: (Undefined)
it: (Indefinito)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
it: ) per individuare la posizione della testa dell'utensile. In questo modo si evita che il dispositivo si sposti oltre il limite stampabile, causando l'usura dell'apparecchiatura.

en: *We recommend you to add brand, material, type, and even humidity level in the Name
it: *Ti consiglio di aggiungere marca, materiale, tipo e persino livello di umidità nel nome

en: + Add Preset
it: + Aggiungi preset

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
it: --use-firmware-retraction non è compatibile con --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
it: --use-firmware-retraction è supportato solo dai firmware Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier e Machinekit

en: 0 (no open anchors)
it: 0 (senza ancore aperte)

en: 0 (not anchored)
it: 0 (non ancorato)

en: 0 means auto spacing.
it: 0 indica la spaziatura automatica.

en: 1. Please confirm QIDI Studio and your printer are in the same LAN.
it: 1. Verifica che QIDI Studio e la stampante siano nella stessa LAN.

en: 1.Use different brands of filaments, or the filaments are damp;
    2.The nozzle is worn or replaced with a different size nozzle;
    3.Use different printing parameters such as temperature and line width;
    4.PA calibration does not work with PETG.
it: 1.Use diverse marche di filamenti, o i filamenti sono umidi;
    2.L'ugello è indossato o sostituito con un ugello di dimensioni diverse;
    3.Use diversi parametri di stampa come temperatura e larghezza della linea;
    La calibrazione 4.PA non funziona con PETG.

en: 1000 (unlimited)
it: 1000 (senza limiti)

en: 2. If the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
it: 2. Se l'indirizzo IP e il codice di accesso riportati di seguito sono diversi dai valori effettivi della stampante, correggili.

en: 3. Please obtain the device SN from the printer side; it is usually found in the device information on the printer screen.
it: 3. Recupera il numero di serie (SN) dal lato della stampante; generalmente è presente nelle informazioni dispositivo sullo schermo della stampante.

en: 3D Honeycomb
it: Nido d'ape 3D

en: 3D Mouse disconnected.
it: Mouse 3D disconnesso.

en: 3D Settings
it: Impostazioni 3D

en: 3Dconnexion settings
it: Impostazioni 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
it: Un percorso G-code va oltre il confine del piatto.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
it: Un percorso del G-code va oltre l'altezza massima di stampa.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
it: Esiste una configurazione con lo stesso nome: %s , vuoi sovrascrivere.

en: A cube printed during a filament change to purge old color and ensure smooth color transition.
it: Un cubo stampato durante un cambio di filamento per eliminare il vecchio colore e garantire una transizione cromatica uniforme.

en: A device with the same host (IP or URL) already exists, please re-enter.
it: Un dispositivo con lo stesso host (IP o URL) esiste già, per favore inseriscilo di nuovo.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
it: Esiste un file con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverlo?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
it: Questo crea un gap tra la linea più interna del brim e l'oggetto, rendendo il brim più facile da rimuovere.

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
it: È disponibile un nuovo plug-in di rete (%s), vuoi installarlo?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
it: È disponibile un nuovo pacchetto di configurazione, vuoi installarlo?

en: A new version is available
it: Una nuova versione è disponibile.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
it: Verrà stampato un modello di test. Si prega di pulire la piastra e riposizionarla sul piano prima della calibrazione.

en: AMS Materials Setting
it: Impostazione materiali AMS

en: AMS Settings
it: Impostazioni AMS

en: AMS Slots
it: Slot AMS

en: AMS and nozzle information are synced
it: Informazioni AMS e nozzle sincronizzate

en: AMS filament backup
it: Backup filamento AMS

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
it: Il backup del filamento AMS non è abilitato, abilitalo nelle impostazioni AMS.

en: AMS filaments
it: Filamento AMS

en: AMS is setting up. Please try again later.
it: AMS è in fase di configurazione. Riprova più tardi.

en: AMS slot used for this filament
it: Slot AMS utilizzato per questo filamento

en: AMS will attempt to estimate the remaining capacity of the QIDI Tech filaments.
it: AMS tenterà di stimare la capacità residua dei filamenti QIDI Tech.

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
it: AMS passerà automaticamente a un'altra bobina con le stesse proprietà quando il filamento corrente si esaurisce

en: API Key / Password
it: Chiave API / Password

en: API key
it: Chiave API

en: Abnormal print file data. Please slice again
it: Dati file di stampa anormali. Eseguire nuovamente l'elaborazione

en: Abnormal print file data. Please slice again.
it: Dati anomali del file di stampa. Per favore, esegui nuovamente l'elaborazione.

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: About this calibration
it: Informazioni sulla calibrazione

en: Absolute accuracy calibration
it: Calibrazione precisione assoluta

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Acceleration limitation
it: Limita Accelerazione

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
it: Accelerazione dello strato iniziale. L'utilizzo di un valore inferiore può migliorare l'adesione alla piastra.

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
it: Accelerazione delle pareti interne. 0 significa utilizzare la normale accelerazione di stampa

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
it: Accelerazione della parete esterna. L'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
it: Accelerazione del riempimento. Se il valore è espresso in percentuale (ad esempio 100%), verrà calcolato in base all'accelerazione predefinita.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
it: Questa è l'accelerazione del riempimento della superficie superiore. L'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità della superficie superiore.

en: Accept
it: Accetta

en: Access Code
it: Codice di accesso

en: Access violation
it: Violazione accesso

en: Accessory
it: Accessori

en: Accurate
it: Accurato

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Activate for better air filtration
it: Attiva per una migliore filtrazione dell'aria

en: Adaptive
it: Adattiva

en: Adaptive Cubic
it: Adattivo Cubico

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Custom G-code
it: Aggiungi G-code personalizzato

en: Add Custom Template
it: Aggiungi template personalizzato

en: Add Emboss text Volume
it: Aggiungi volume al testo in rilievo

en: Add Emboss text object
it: Aggiungi oggetto testo in rilievo

en: Add Filament Preset under this filament
it: Aggiungi un Preset filamento sotto questo filamento

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Add Models
it: Aggiungi modelli

en: Add Modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add Pause
it: Aggiungi pausa

en: Add Photo
it: Aggiungi foto

en: Add Preset
it: Aggiungi preset

en: Add Primitive
it: Aggiungi primitiva

en: Add SVG modifier
it: Aggiungi modificatore SVG

en: Add SVG part
it: Aggiungi parte SVG

en: Add a brim ear
it: Aggiungi brim

en: Add connector
it: Aggiungi connettore

en: Add connector to selection
it: Aggiungi connettore alla selezione

en: Add connectors
it: Aggiungi connettori

en: Add detail
it: Aggiungi dettagli

en: Add height range
it: Aggiungi intervallo di altezza

en: Add line number
it: Aggiungi numero di riga

en: Add modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add negative SVG
it: Aggiungi SVG negativo

en: Add negative part
it: Aggiungi parte negativa

en: Add negative text
it: Aggiungi testo negativo

en: Add one filament
it: Aggiungere un filamento

en: Add part
it: Aggiungi parte

en: Add plate
it: Aggiungi piatto

en: Add preset for new printer
it: Aggiungi preset per la nuova stampante

en: Add settings
it: Aggiungi impostazioni

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
it: Aggiunge un riempimento solido vicino alle superfici inclinate per garantire lo spessore verticale (layers superiori+inferiori)

en: Add support blocker
it: Aggiungi blocco supporto

en: Add support enforcer
it: Aggiungi rinforzo supporto

en: Add text
it: Aggiungi testo

en: Add text modifier
it: Aggiungi modificatore di testo

en: Add the speed transition between discontinuity area.
it: Aggiungi la velocità di transizione tra le aree di discontinuità.

en: Add unused AMS filaments to filaments list.
it: Aggiungi i filamenti AMS non utilizzati alla lista dei filamenti.

en: Add unused Box filaments to filaments list.
it: Aggiungi filamenti inutilizzati della BOX alla lista filamenti.

en: Add unused filaments to filaments list.
it: Aggiungi i filamenti non utilizzati alla lista dei filamenti.

en: Add/Remove filaments
it: Aggiungi/rimuovi filamenti

en: Add/Remove materials
it: Aggiungi/rimuovi materiali

en: Add/Remove presets
it: Aggiungi/Rimuovi preset

en: Additional process preset
it: Preset processo aggiuntivo

en: Adhesiveness Category
it: Categoria Adesione

en: Adjust
it: Regola

en: Adjust section view
it: Regolare la vista di sezione

en: Adjust to the set range automatically?
it: Regola automaticamente l'intervallo impostato?

en: Advance
it: Avanzato

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced settings
it: Impostazioni Avanzate

en: After being synced, the project's filament presets and colors will be replaced with the mapped filament types and colors. This action cannot be undone.
it: Dopo la sincronizzazione, i preset e i colori dei filamenti del progetto saranno sostituiti con i tipi e i colori dei filamenti mappati. Questa azione non può essere annullata.

en: After being synced, this action cannot be undone.
it: Dopo la sincronizzazione, questa azione non può essere annullata.

en: After closing, a popup will appear to ask each time
it: Dopo la chiusura, apparirà una finestra popup per richiederlo ogni volta.

en: After completing the pressure pre calibration process, please create a new project before printing.
it: Dopo aver completato il processo di pre-calibrazione della pressione, si prega di creare un nuovo progetto prima della stampa.

en: After completing your operation, %s project will be closed and create a new project.
it: Al termine dell'operazione, il progetto %s verrà chiuso e verrà creato un nuovo progetto.

en: After cut
it: Dopo il taglio

en: After mapping
it: Dopo mappatura

en: After overwriting
it: Dopo sovrascrittura

en: After passing the "coarse calibration", the intermediate value "1" was obtained. Enter this value into the text box below and follow the steps in the "coarse calibration" to print.
it: Dopo aver superato la "calibrazione grossolana", è stato ottenuto il valore intermedio "1". Immettere questo valore nella casella di testo sottostante e seguire i passaggi della "calibrazione grossolana" da stampare.

en: After printing is completed, select the smoothest line, enter its corresponding value into the software and save it.
it: Una volta completata la stampa, selezionare la linea più liscia, inserire il valore corrispondente nel software e salvarla.

en: After printing, select a number with the smoothest and smoothest surface, as shown in the figure below as " - 1". The optimal flow rate for obtaining current filaments is "1.00 - 0.01 = 0.99".
it: Dopo la stampa, selezionare un numero con la superficie più liscia e liscia, come mostrato nella figura sottostante come " - 1". La portata ottimale per ottenere filamenti di corrente è "1,00 - 0,01 = 0,99".

en: After successful slicing, you have three methods to perform the operation:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium.
    Referring to this process, you will print the calibration model as shown in the following figure.
it: Dopo aver affettato con successo, sono disponibili tre metodi per eseguire l'operazione:
    1. Inviare direttamente il file affettato e stamparlo;
    2. Inviare il file affettato alla stampante tramite la rete e selezionare manualmente il file affettato per la stampa;
    3. Inviare il file affettato a un supporto di archiviazione e stamparlo attraverso il supporto di archiviazione.
    Facendo riferimento a questo processo, si stampa il modello di calibrazione come mostrato nella figura seguente.

en: Air Condition
it: Flusso Aria

en: Air Printing Detection
it: Rilevamento Air Printing

en: Air Pump
it: Compressore Aria

en: Air filtration enhancement
it: Miglioramento filtro aria

en: Align to Y axis
it: Allinea all'asse Y

en: Aligned
it: Allineato

en: Aligned Rectilinear
it: Rettilineo allineato

en: All
it: Tutto

en: All Files
it: Tutti i file

en: All changes will be discarded.
it: Tutte le modifiche verranno eliminate.

en: All changes will not be saved
it: Nessuna modifica verrà salvata.

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
it: Tutti i dati inseriti nel fornitore o nel modello della stampante personalizzata sono spazi. Inserire nuovamente.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
it: Tutti i dati inseriti nel fornitore o nel seriale personalizzato sono spazi. Inserisci nuovamente.

en: All objects will be removed, continue?
it: Saranno rimossi tutti gli oggetti, continuare?

en: All solid layer
it: Tutti i layers solidi

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
it: Tutti i preset filamenti appartenenti a questo filamento verrebbero eliminati. 
    Se utilizzi questo filamento sulla tua stampante, reimposta le informazioni sul filamento per quello slot.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
it: Tutti gli oggetti selezionati si trovano su una piastra bloccata.
    Non è possibile disporre automaticamente questi oggetti.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
it: Tutti gli oggetti selezionati si trovano su un piatto bloccato,
    Non è possibile orientare automaticamente questi oggetti.

en: All walls
it: Tutte le pareti

en: Allow Prompt Sound
it: Consenti suono di richiesta

en: Allow multiple materials on same plate
it: Consenti più materiali sullo stesso piatto

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
it: Consente di pitturare solo sulle sfaccettature selezionate da: "%1%"

en: Along X axis
it: Lungo l'asse X

en: Along Y axis
it: Lungo l'asse Y

en: Along Z axis
it: Lungo l'asse Z

en: Always show shells in preview
it: Mostra sempre il guscio in anteprima

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
it: Attiva/disattiva la visualizzazione del guscio nella scheda di anteprima: se modifichi il valore, è necessario rieffettuare lo slicer.

en: Ams Status
it: Stato AMS

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
it: Si è verificato un errore. La memoria di sistema potrebbe non essere sufficiente o potrebbe trattarsi di un bug del programma.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
it: È stato rilevato un aggiornamento importante che deve essere eseguito prima che la stampa possa continuare. Vuoi effettuare l'aggiornamento adesso? Puoi effettuare l'aggiornamento anche in un secondo momento da "Aggiorna firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
it: Un oggetto è posizionato oltre il limite della piastra o supera il limite di altezza. Risolvi il problema spostandolo completamente sopra o fuori dalla piastra e verificando che l altezza rientri nel volume di costruzione.

en: An object is layed over the boundary of plate.
it: Un oggetto è posizionato oltre il bordo del piatto.

en: An object is placed in the left/right nozzle-only area or exceeds the printable height of the left nozzle.
    Please ensure the filaments used by this object are not arranged to other nozzles.
it: Un oggetto è posizionato nell'area stampabile esclusivamente dal nozzle sinistro/destro, oppure supera l'altezza massima stampabile dal nozzle sinistro.  
    Assicurati che i filamenti utilizzati da questo oggetto non siano assegnati ad altri nozzle.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
it: La compensazione delle dimensioni XY di un oggetto non verrà utilizzata perché è anche dipinta a colori.
    La compensazione delle dimensioni XY non può essere combinata con la colorazione.

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
it: Ed è valido quando si importa un stl con almeno due mesh.

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
it: Ed è valido quando ci sono almeno due parti nell'oggetto o l'stl ha almeno due mesh.

en: Angle
it: Angolo

en: Angle Deflection
it: Deviazione angolare

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
it: Angolo di stiratura, controlla l'angolo relativo tra la superficie superiore e la stiratura

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
it: Questo è l'angolo del pattern di riempimento, che controlla l'inizio o la direzione principale delle linee.

en: Another export job is running.
it: È in esecuzione un altro processo di esportazione.

en: Another virtual camera is running.
    QIDI Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
it: È in funzione un'altra telecamera virtuale.
    QIDI Studio supporta solo una singola telecamera virtuale.
    Si desidera interrompere questa telecamera virtuale?

en: Any arrow
it: Qualsiasi freccia

en: Append
it: Aggiungi

en: Append to existing filaments
it: Aggiungi ai filamenti esistenti

en: Application is closing
it: L'applicazione si sta chiudendo

en: Apply
it: Applica

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
it: Applicare la giunzione scarf solo su perimetri dove la giunzione tradizionale non è nascosta efficacemente.

en: Approximate color matching.
it: Corrispondenza approssimativa dei colori.

en: Arc fitting
it: Raccordo ad arco

en: Archimedean Chords
it: Corde di Archimede

en: Are you sure to %1% the selected preset?
it: Sei sicuro di voler %1% il preset selezionato?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
it: Are you sure you want to cancel the current calibration and return to the home page?

en: Are you sure to delete the selected preset?
it: Sei sicuro di eliminare il preset selezionato?

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
it: Sei sicuro di eliminare il preset selezionato? 
    Se il preset corrisponde a un filamento attualmente in uso sulla stampante, reimposta le informazioni sul filamento per quello slot.

en: Are you sure to synchronize the filaments from Box?
it: Sei sicuro di voler sincronizzare i filamenti dalla BOX?

en: Are you sure to synchronize the filaments?
it: Sei sicuro di sincronizzare i filamenti?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
it: Sei sicuro di voler cancellare le informazioni del filamento?

en: Are you sure you want to delete
it: Sei sicuro di voler eliminare

en: Are you sure you want to delete "%1%" printer?
it: Sei sicuro di voler eliminare la stampante "%1%"?

en: Are you sure you want to stop this print?
it: Sei sicuro di voler interrompere questa stampa?

en: Are you sure you want to store original SVGs with their local paths into the 3MF file?
    If you hit 'NO', all SVGs in the project will not be editable any more.
it: Sei sicuro di voler archiviare gli SVG originali con i loro percorsi locali nel file 3MF?
    Se selezioni 'NO', tutti gli SVG del progetto non saranno più modificabili.

en: Are you sure you want to trigger auto homing?
it: Sei sicuro di voler attivare l'auto homing?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
it: Sei sicuro di voler aggiornare? Ci vorranno circa 10 minuti. Non spegnere l'alimentazione durante l'aggiornamento della stampante.

en: Arrange
it: Disponi

en: Arrange all objects
it: Disponi tutti gli oggetti

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
it: Disposizione fallita. Riscontrate eccezioni durante l'elaborazione delle geometrie degli oggetti

en: Arrange objects on selected plates
it: Disponi gli oggetti sui piatti selezionati

en: Arrange options
it: Opzioni di disposizione

en: Arranging
it: Disposizione

en: Arranging canceled.
it: Disposizione annullata.

en: Arranging done.
it: Disposizione completata.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
it: Disposizione completata, ma alcuni elementi non sono stati posizionati. Riduci la spaziatura e riprova.

en: Arrow Down
it: Freccia Giù

en: Arrow Left
it: Freccia Sinistra

en: Arrow Right
it: Freccia Destra

en: Arrow Up
it: Freccia Su

en: As the print job has been successfully sent, the cancellation will not bring the print job to a halt. If you need to terminate this job, please stop it in 'Device' page.
it: Il lavoro di stampa è stato inviato con successo, quindi l'annullamento non lo interromperà. Se desideri terminare questo lavoro, interrompi dalla pagina "Dispositivo".

en: Asia-Pacific
it: Asia-Pacifico

en: Assemble
it: Assembla

en: Assemble Control
it: Controllo assemblaggio

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
it: Assembla gli oggetti selezionati in un oggetto con più parti

en: Assemble the selected objects to an object with single part
it: Assembla gli oggetti selezionati in un oggetto con una singola parte

en: Assembly
it: Assemblaggio

en: Assembly Guide
it: Guida al montaggio

en: Assembly Info
it: Informazioni sul montaggio

en: Assembly Return
it: Ritorna al montaggio

en: Assembly View
it: Vista montaggio

en: Assign the part to the other side
it: Assegna il modello all'altro lato

en: Associate .3mf files to QIDI Studio
it: Associa i file.3mf a QIDI Studio

en: Associate .step/.stp files to QIDI Studio
it: Associa i file.step/.stp a QIDI Studio

en: Associate .stl files to QIDI Studio
it: Associa i file.stl a QIDI Studio

en: Associate Files To QIDI Studio
it: Associa i file a QIDI Studio

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
it: Per fornire una valutazione positiva (4 o 5 stelle) è necessario almeno una stampa riuscita con questo profilo.

en: Attention!
it: Attenzione!

en: Author
it: Autore

en: Authorization Type
it: Tipo di autorizzazione

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Brim
it: Brim automatico

en: Auto Check: Door and Upper Cover
it: Controllo automatico: porta e coperchio superiore

en: Auto Check: Platform
it: Controllo automatico: piattaforma

en: Auto Check: Quick Release Lever
it: Controllo automatico: leva di sgancio rapido

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
it: Auto Flow Rate Calibration utilizes QIDI Tech's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, have sparkles, or have a highly-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.

en: Auto Flush
it: Spurgo Automatico

en: Auto For Flush
it: Spurgo automatico

en: Auto For Match
it: Partenza automatica

en: Auto Orientation options
it: Opzioni orientamento automatico

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

en: Auto Segment
it: Segmento automatico

en: Auto bed leveling
it: Livellamento automatico piano

en: Auto bed leveling -phase 1
it: Auto bed leveling -fase 1

en: Auto bed leveling -phase 2
it: Auto bed leveling -fase 2

en: Auto calculate flush volumes
it: Calcolo automatico dei volumi di spurgo

en: Auto check for system presets updates
it: Verifica automatica aggiornamenti preset di sistema

en: Auto circle contour-hole compensation
it: Compensazione automatica del contorno-foro

en: Auto homing
it: Homing automatico

en: Auto orient
it: Orientamento automatico

en: Auto orient the object to improve print quality.
it: Orienta automaticamente l'oggetto per migliorare la qualità di stampa.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
it: Orienta automaticamente gli oggetti selezionati o tutti gli oggetti.Se ci sono oggetti selezionati, orienta solo quelli selezionati.Altrimenti, orienta tutti gli oggetti nel disco corrente.

en: Auto orientation
it: Orientamento automatico

en: Auto plate type
it: Rileva tipo piatto

en: Auto rotate for arrangement
it: Ruota automaticamente per disporre

en: Auto support threshold angle:
it: Angolo di soglia per supporto automatico:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
it: Sincronizzazione automatica preset utente (stampante/filamento/processo)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
it: Disposizione automatica
    Sapevi che puoi disporre automaticamente tutti gli oggetti del tuo progetto?

en: Auto-Backup
it: Backup automatico

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
it: Orientamento automatico
    Sapevi che puoi ruotare gli oggetti in modo ottimale per la stampa con un semplice clic?

en: Auto-generate points
it: Generazione automatica di punti

en: Auto-record Monitoring
it: Monitora registrazione automatica

en: Auto-recovery from step loss
it: Recupero automatico perdita passi

en: Auto-refill
it: Ricarica automatica

en: Automatic calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
it: La calibrazione automatica supporta solo i casi in cui i diametri dei nozzle destro e sinistro sono identici.

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
it: Combina automaticamente il riempimento di diversi layer per stamparli insieme e ridurre il tempo. Le pareti vengono comunque stampate con l'altezza originale del layer.

en: Automatically merge the same colors in the model after mapping.
it: Unisci automaticamente gli stessi colori nel modello dopo la mappatura.

en: Automatically re-slice according to the optimal filament grouping, and the grouping results will be displayed after slicing.
it: Riesegui automaticamente lo slicing secondo il raggruppamento ottimale dei filamenti; i risultati del raggruppamento saranno mostrati dopo lo slicing.

en: Automatically transfer modified value when switching process and filament presets
it: Trasferimento automatico del valore modificato quando si cambia il processo e il preset del filamento

en: Aux
it: Ausiliario

en: Auxiliary part cooling fan
it: Ventola di raffreddamento ausiliaria

en: Avoid crossing wall
it: Evita di attraversare le pareti

en: Avoid crossing wall - Max detour length
it: Evitare di attraversare le pareti - Lunghezza massima deviazione

en: Avoid extrusion calibration region
it: Evitare la regione di calibrazione dell'estrusione

en: Avoid interface filament for base
it: Evita filamento interfaccia per base

en: Avoid using support interface filament to print support base if possible.
it: Se possibile, evita di utilizzare il filamento dell'interfaccia di supporto per stampare la base di supporto.

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
it: Evita deformazioni
    Sapevi che quando si stampano materiali soggetti a deformazioni, come l'ABS, aumentare adeguatamente la temperatura del piano può ridurre la probabilità di deformazione.

en: BOX Slots
it: Slot BOX

en: BOX message has change
it: Il messaggio della BOX è cambiato

en: Back
it: Posteriore

en: Back Page 1
it: Indietro Pagina 1

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
it: Esegui periodicamente il backup del progetto per il ripristino in caso di crash occasionali.

en: Bake into model as uneditable part
it: Inserire​•​nel​•​modello​•​come​•​parte​•​non​•​modificabile

en: Bake to model
it: Converti in modello

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Base pattern
it: Trama base

en: Base pattern spacing
it: Spazio trama base

en: Basic Info
it: Info di base

en: Basic Information
it: Informazioni di base

en: Basic information
it: Info di base

en: Batch manage files.
it: Gestione batch dei file.

en: Bed
it: Piano

en: Bed Leveling
it: Livellamento piano

en: Bed Shape
it: Forma Piano

en: Bed Temperature
it: Temperatura piano

en: Bed Temperature Difference Warning
it: Avviso Differenza Temperatura Piano

en: Bed Type
it: Tipo di piano

en: Bed adhension
it: Adesione al piano

en: Bed custom model
it: Modello piano personalizzato

en: Bed custom texture
it: Texture piano personalizzata

en: Bed exclude area
it: Area piano esclusa

en: Bed filling canceled.
it: Riempimento del piano annullato.

en: Bed filling done.
it: Riempimento del piano completato.

en: Bed leveling
it: Livellamento del piano

en: Bed temperature
it: Temperatura piano

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Questa è la temperatura del piano per i layer (tranne il primo). Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Questa è la temperatura del piano per i layer (tranne il primo). Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su piatto Engineering.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Questa è la temperatura del piano per i layer (tranne il primo). Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul High Temp.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura del piano dopo il primo layer. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Textured PEI.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Questa è la temperatura del piatto del primo layer. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul piatto Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Cool Plate. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Engineering.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Questa è la temperatura del piano del primo layer. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul piatto High Temp.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
it: Temperatura piano del layer iniziale. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su QIDI Cool Plate SuperTack.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura piano del layer iniziale. Il valore 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul piatto Textured PEI

en: Bed temperature type
it: Tipo di temperatura del piano

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
it: Temperatura del piano quando è usata la piastra Smooth PEI/High Temperature. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa sulla piastra Smooth PEI/High Temperature

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Textured PEI. Il valore 0 significa che il filamento non è supportato sul piatto Textured PEI

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Cool Plate. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Cool Plate.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the QIDI Cool Plate SuperTack
it: Temperatura​•​del​•​piano​•​quando​•​è​•​installato il cool plate.​•​Il​•​valore​•​0​•​indica​•​che​•​il​•​filamento​•​non​•​supporta​•​la​•​stampa​•​su​•​QIDI​•​Cool​•​Plate​•​(SuperTack).

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Engineering. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Engineering.

en: Bed type
it: Tipo di piatto

en: Bed types supported by the printer
it: Tipi di piatti supportati dalla stampante

en: Before layer change G-code
it: G-code prima del cambio layer

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
it: Migliore disposizione automatica nell'intervallo [0,1] w.r.t. forma piano.

en: Best object position
it: Migliore posizione dell'oggetto

en: Beta Version
it: Versione beta

en: Beta version
it: Versione beta

en: Between Object Gcode
it: Tra oggetti G-code

en: Bill of Materials
it: Lista materiali

en: Bind with Access Code
it: Associa con codice di accesso

en: Bind with Pin Code
it: Associa con codice PIN

en: Binding...
it: Associo...

en: Block seam
it: Blocca giunzione

en: Block supports
it: Blocca supporti

en: Bottom
it: Inferiore

en: Bottom View
it: Vista inferiore

en: Bottom Z distance
it: Distanza Z inferiore

en: Bottom interface layers
it: Layer interfaccia inferiori

en: Bottom interface spacing
it: Spaziatura inferiore interfaccia

en: Bottom paint penetration layers
it: Layer penetrazione pittura inferiore

en: Bottom shell layers
it: Layer inferiori guscio

en: Bottom shell thickness
it: Spessore del guscio inferiore

en: Bottom surface
it: Superficie inferiore

en: Bottom surface pattern
it: Trama superficie inferiore

en: Bottom:
it: In basso:

en: Box not connected. Please check the printer and box connect.
it: BOX non connessa. Verificare la connessione tra stampante e BOX.

en: Branch angle
it: Angolo diramazione

en: Branch diameter
it: Diametro ramo

en: Branch diameter angle
it: Angolo diametro del ramo

en: Branch distance
it: Distanza diramazione

en: Brass
it: Ottone

en: Bridge direction
it: Direzione bridge

en: Bridge flow
it: Flusso del Bridge

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
it: Sovrascrivi angolo bridge. Se lasciato a 0, l'angolo del bridge verrà calcolato automaticamente. In caso contrario, per i bridge esterni verrà utilizzato l'angolo fornito. Utilizza 180° per l'angolo 0.

en: Brim Ears
it: Orecchie Brim

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
it: Brim per una migliore adesione
    Sapevi che quando i modelli hanno una piccola interfaccia di contatto con la superficie, si consiglia di utilizzare il brim?

en: Brim type
it: Tipo brim

en: Brim width
it: Larghezza brim

en: Brim width of prime tower, negative number means auto calculated width based on the height of prime tower.
it: Larghezza del brim della prime tower. Un valore negativo indica che la larghezza viene calcolata automaticamente in base all'altezza della prime tower.

en: Brim-object gap
it: Gap brim e oggetto

en: Bring All to Front
it: Porta tutto in primo piano

en: Browse
it: Sfoglia

en: Browsing file in storage is not supported in LAN Only Mode.
it: La ricerca di file nella memoria non è supportata in modalità solo LAN.

en: Browsing file in storage is not supported in current firmware. Please update the printer firmware.
it: L'esplorazione dei file nella memoria non è supportata dal firmware corrente. Aggiorna il firmware della stampante.

en: Brush
it: Pennello

en: Brush shape
it: Forma del pennello

en: Brush size
it: Misura del pennello

en: Bucket fill
it: Riempimento Secchio

en: Build Plate Detection
it: Rilevamento Piatto

en: Bulge
it: Sporgenza

en: Busy
it: Occupato

en: By First filament
it: Dal Primo Filamento

en: By Highest Temp
it: Per Temperatura Massima

en: By Layer
it: Per layer

en: By Object
it: Per oggetto

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
it: Per impostazione predefinita, Liveview si interrompe dopo 15 minuti di inattività sul computer. Seleziona questa casella per disattivare questa funzione durante la stampa.

en: By layer
it: Per layer

en: By object
it: Per oggetto

en: By reducing the speed of the outer wall to avoid the resonance zone of the printer, ringing on the surface of the model are avoided.
    Please turn this option off when testing ringing.
it: Riducendo la velocità del muro esterno per evitare la zona di risonanza della stampante, si evitano le vibrazioni sulla superficie del modello.
    Si prega di disattivare questa opzione durante i test di vibrazione.

en: CANCELED
it: ANNULLATO

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
it: I filamenti CF/GF sono duri e fragili, è facile che si rompano o incastrino nell'AMS, si consiglia di usarli con attenzione.

en: COMPLETED
it: COMPLETATO

en: CRC check failed
it: Controllo CRC non riuscito

en: Calculate the optimal pressure advance value using the given formula:
    Pressure Advance = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTICE: floor() represents rounding downwards
    According to the measured values, the pressure advance value in the figure is : 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Finally, save the value with the best surface effect.
it: Calcolare il valore ottimale di avanzamento della pressione utilizzando la formula indicata:
    Avanzamento di pressione = k_Start + floor(height ÷ 5) × k_Step
    NOTA: floor() rappresenta l'arrotondamento verso il basso
    Secondo i valori misurati, il valore di avanzamento della pressione nella figura è: 0.00 + floor(22.7 ÷ 5) × 0.005 = 0.02
    Infine, salvare il valore con il miglior effetto superficiale.

en: Calculating, please wait...
it: Calcolo​•​in​•​corso;​•​attendi​•​prego...

en: Calibrate
it: Calibra

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing. Skip if unnecessary.
it: Calibra gli offset del nozzle per migliorare la qualità di stampa.  
    *Modalità automatica: Verifica la calibrazione prima della stampa. Salta il processo se non necessario.

en: Calibrate nozzle offsets to enhance print quality.
    *Automatic mode: Check for calibration before printing; skip if unnecessary.
it: Calibra gli offset dei nozzle per migliorare la qualità di stampa.
    *Modalità automatica: verifica la calibrazione prima della stampa; saltala se non necessaria.

en: Calibrating
it: Calibrazione

en: Calibrating Micro Lidar
it: Calibrazione Micro Lidar

en: Calibrating birdeye camera
it: Calibrazione​•​​telecamera​•​birdeye

en: Calibrating extrusion
it: Calibrazione estrusione

en: Calibrating extrusion flow
it: Calibrazione flusso estrusore

en: Calibrating the micro lidar
it: Calibrazione Micro Lidar

en: Calibrating... %d%%
it: Calibrazione in corso... %d%%

en: Calibration
it: Calibrazione

en: Calibration Flow
it: Calibrazione flusso

en: Calibration Type
it: Tipo di calibrazione

en: Calibration completed
it: Calibrazione completata

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
it: Calibrazione completata. Trova la linea di estrusione più uniforme sul tuo piatto come nell'immagine sotto e inserisci il valore sul lato sinistro nella casella di immissione del valore K.

en: Calibration error
it: Errore di Calibrazione

en: Calibration help
it: Guida alla calibrazione

en: Calibration not supported
it: Calibrazione non supportata

en: Calibration only supports cases where the left and right nozzle diameters are identical.
it: La calibrazione supporta solo i casi in cui i diametri dei nozzle sinistro e destro sono identici.

en: Calibration process
it: Processo di taratura

en: Calibration program
it: Programma calibrazione

en: Calibration step selection
it: Seleziona calibrazione

en: Calibration1
it: Calibrazione 1

en: Calibration2
it: Calibrazione 2

[ctx: Camera]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: Camera]
en: Right
it: Destra

en: Camera Angle - Left side
it: Angolo della camera - Lato sinistro

en: Camera Angle - Right side
it: Angolo della camera - Lato destro

en: Camera Setting
it: Impostazioni camera

en: Camera view - Behind
it: Vista telecamera - Dietro

en: Camera view - Bottom
it: Vista telecamera - Basso

en: Camera view - Default
it: Vista telecamera - Default

en: Camera view - Front
it: Vista telecamera - Fronte

en: Camera view - Top
it: Vista telecamera - In Alto

en: Can not add models when in preview mode!
it: Impossibile aggiungere modelli in modalità anteprima

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
it: Impossibile stampare filamenti che presentano grandi differenze di temperatura insieme. In caso contrario, l'estrusore e il nozzle potrebbero bloccarsi o danneggiarsi durante la stampa.

en: Can't apply when process preview.
it: Impossibile applicare durante l'elaborazione dell'anteprima

en: Can't find Pin Code?
it: Non trovi il codice PIN?

en: Can't find my devices?
it: Non riesci a trovare i dispositivi?

en: Can't find my nozzle diameter
it: Non​•​riesco​•​a​•​trovare​•​il​•​diametro​•​del​•​mio​•​nozzle

en: Can't find my printer model
it: Non riesco a trovare il modello della mia stampante

en: Can't find vendor I want
it: Non riesco a trovare il fornitore che desidero

en: Can't start this without storage.
it: Non​•​posso​•​avviarlo​•​senza​•​spazio​•​di​•​memoria.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel a feature until exit
it: Annullare una funzione fino all'uscita

en: Cancel print
it: Annulla la stampa

en: Cancel selected
it: Annulla la selezione

en: Cancel upload
it: Annulla caricamento

en: Canceled
it: Annullato

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Cancelling
it: Annullamento

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
it: Impossibile leggere le informazioni sul filamento: il filamento è caricato nella testa di stampa. Scarica il filamento e riprova.

en: Cannot send the print job for empty plate
it: Non è possibile inviare un lavoro con una piatto vuoto.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
it: non è possibile inviare il lavoro di stampa a una stampante il cui firmware deve essere aggiornato.

en: Cannot send the print job when the printer is not at FDM mode
it: Impossibile inviare il lavoro di stampa quando la stampante non è in modalità FDM.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
it: Non è possibile inviare un lavoro di stampa mentre la stampante sta aggiornando il firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
it: Impossibile inviare attività di stampa quando è in corso un aggiornamento

en: Capabilities
it: Capacità

en: Center
it: Centro

en: Center coincidence
it: Coincidenza centrale

en: Center of circle
it: Centro del cerchio

en: Center of edge
it: Centro del bordo

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
it: File di certificato (*.crt, *.pem) |*.crt; *.pem|Tutti i file|* . *

en: Chamber
it: Camera

en: Chamber temperature
it: Temperatura della camera

en: Change Anyway
it: Cambia Comunque

en: Change Filament
it: Cambia filamento

en: Change SVG Type
it: Cambia​•​tipo​•​SVG

en: Change SVG source file, projection, size, ...
it: Modifica il file sorgente SVG, la proiezione, la dimensione, ...

en: Change filament
it: Cambia filamento

en: Change filament G-code
it: G-code cambio filamento

en: Change filament at the beginning of this layer.
it: Cambia filamento all'inizio di questo layer.

en: Change file
it: Cambia file

en: Change these settings automatically?
it: Modificare queste impostazioni automaticamente?

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Si - Modifica queste impostazioni ed abilita la modalità spirale/vaso
    No - Annulla l'attivazione della modalità a spirale

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Si - Modifica queste impostazioni automaticamente.
    No - Non modificare queste impostazioni per me

en: Change to another .svg file
it: Passa​•​a​•​un​•​altro​•​file​•​.svg

en: Change type
it: Cambia tipo

en: Changed fan speed during pringing may affect print quality, please choose carefully.
it: La modifica della velocità della ventola durante la stampa può influire sulla qualità di stampa, scegli con attenzione.

en: Changing application language
it: Modifica lingua applicazione

en: Changing fan speed during pringing may affect print quality, please choose carefully.
it: La modifica della velocità della ventola durante la stampa può influire sulla qualità di stampa. Scegli con attenzione.

en: Changing filament
it: Cambio filamento

en: Changing the region will log out your account.
it: La modifica della regione ti disconnetterà dal tuo account.

en: Check Assistant
it: Assistente di controllo

en: Check filament location
it: Controllo posizione filamento

en: Check for Presets Update
it: Controlla​•​l'aggiornamento​•​dei​•​preset

en: Check for Update
it: Verifica aggiornamenti

en: Check heatbed flatness. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Level first (about 10 seconds). Skip if surface is fine.
it: Verifica la planarità del piano. Il livellamento rende uniforme l'altezza dell'estruso.
    *Modalità automatica: primo layer (circa 10 secondi). Salta se la superficie è a posto.

en: Check if the nozzle is clumping by filament or other foreign objects.
it: Controllare se il nozzle è intasato dal filamento o altri oggetti estranei.

en: Check printer absolute accuracy after calibration
it: Controlla la precisione assoluta della stampante dopo la calibrazione

en: Check printer absolute accuracy before calibration
it: Controlla l'accuratezza assoluta della stampante prima della calibrazione

en: Check the current status of the qidi server by clicking on the link above.
it: Controlla lo stato attuale del server QIDI cliccando sul link in alto.

en: Check the reason
it: Verifica la causa

en: Check the status of current system services
it: Verifica lo stato attuale dei servizi di sistema.

en: Checking extruder temperature
it: Controllo temperatura dell'estrusore

en: Checking support necessity
it: Verifica necessità di supporto

en: Chinese Mainland
it: Cina continentale

en: Choice your physical printer preset
it: Scegli la preimpostazione della tua stampante fisica

en: Choose Download Directory
it: Scegliere la directory di download

en: Choose SLA archive:
it: Seleziona l'archivio SLA:

en: Choose SVG file for emboss:
it: Scegliere il file SVG da imprimere:

en: Choose a directory
it: Scegliere una directory

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
it: Seleziona un file da cui importare la forma del piano di stampa (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
it: Scegliere uno slot AMS, quindi premi il pulsante "Carica" o "Scarica" per caricare o scaricare automaticamente il filamento.

en: Choose an STL file to import bed model from:
it: Scegli un file STL da cui importare il modello del piano:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
it: Scegli un file STL da cui importare la forma del piano:

en: Choose filament
it: Scegli filamento

en: Choose files
it: Scegli file

en: Choose one file (3mf):
it: Scegli file (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
it: Scegli file (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
it: Scegli uno o più file (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
it: Scegli uno o più file (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
it: Scegli tipo di parte

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle Compensation Speed
it: Compensazione velocità circolare

en: Circular
it: Circolare

en: Classic
it: Classico

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
it: Il generatore di perimetri classico produce perimetriparete con larghezza di estrusione costante e per aree molto sottili viene utilizzato il gap-fill. Il motore Arachne produce perimetri con larghezza di estrusione variabile

en: Clean the Webview Cache
it: Pulisci la cache di WebView

en: Cleaning nozzle tip
it: Pulizia nozzle

en: Clear
it: Cancella

en: Clear my choice for synchronizing printer preset after loading the file.
it: Annulla la mia scelta per la sincronizzazione del preset della stampante dopo il caricamento del file.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
it: Cancella la mia scelta sui progetti non salvati.

en: Click OK to update the Network plug-in when QIDI Studio launches next time.
it: Fai clic su OK per aggiornare il plug-in di rete al successivo avvio di QIDI Studio.

en: Click Wiki for help.
it: Fai clic su Wiki per assistenza.

en: Click here if you can't connect to the printer
it: Clicca qui se non riesci a connetterti alla stampante

en: Click here if you failed to send the print job
it: Clicca qui se non sei riuscito a inviare il lavoro di stampa

en: Click here to download it.
it: Clicca qui per scaricarlo.

en: Click here to regroup
it: Clicca qui per raggruppare nuovamente

en: Click the OK button, the software will open the WebView cache folder.
    You need to manually delete the WebView folder.
it: Fai clic sul pulsante OK, il software aprirà la cartella della cache di WebView.
    È necessario eliminare manualmente la cartella WebView.

en: Click the icon to edit color painting of the object
it: Clicca sull'icona per modificare i colori dell'oggetto

en: Click the icon to edit support painting of the object
it: Clicca sull'icona per modificare la pittura del supporto dell'oggetto

en: Click the icon to reset all settings of the object
it: Clicca sull'icona per ripristinare tutte le impostazioni dell'oggetto

en: Click the icon to shift this object to the bed
it: Fare clic sull'icona per spostare l'oggetto sul piano

en: Click the icon to toggle printable property of the object
it: Clicca sull'icona per attivare o disattivare le proprietà stampabili dell'oggetto

en: Click the right mouse button to display the full text.
it: Clicca il pulsante destro del mouse per visualizzare il testo completo.

en: Click to change part type into modifier.
it: Clicca per cambiare il tipo di parte in modificatore.

en: Click to change part type into negative volume.
it: Clicca per modificare il tipo di parte in volume negativo.

en: Click to change text into object part.
it: Clicca per trasformare il testo in una parte dell'oggetto.

en: Click to download new version in default browser: %s
it: Fai clic per scaricare la nuova versione nel browser predefinito: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
it: Fai clic per eliminare le modifiche correnti e ripristinare il valore salvato.

en: Click to edit preset
it: Clicca per modificare il preset

en: Click to pick filament color
it: Fai click per selezionare il colore del filamento

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
it: Clicca per ripristinare tutte le impostazioni dell'ultimo preset salvato.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
it: Fare clic per ripristinare il valore corrente e associarlo al valore globale.

en: Click to select AMS slot manually
it: Fai clic per selezionare manualmente lo slot AMS

en: Click to view the wiki of the current plate type
it: Fai click per visualizzare il wiki del tipo di piatto attuale.

en: Clone
it: Clona

en: Clone copies of selections
it: Clonare copie delle selezioni

en: Clone selected
it: Clone selezionato

en: Close
it: Chiudi

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
it: Spegnere tutte le ventole di raffreddamento per i primi layer. Questo può servire a migliorare l'adesione del piatto.

en: Close holes
it: Chiudi fori

en: Closing Application while some presets are modified.
it: Chiusura dell'applicazione durante la modifica di alcuni preset.

en: Cloud Slicing...
it: Slicing in cloud...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
it: Connessione al servizio cloud non riuscita. Riprovare.

en: Coarse Calibration
it: Calibrazione grossolana

en: Collapse
it: Comprimi

en: Collapse/Expand the sidebar
it: Riduci/Espandi barra laterale

en: Color
it: Colore

en: Color Painting
it: Pittura a colori

en: Color Scheme
it: Schema Colore

en: Color change
it: Cambio colore

en: Color gradient (%1%)
it: Gradiente colore (%1%)

en: Color match
it: Abbinamento dei colori

en: Color painting
it: Pittura a colori

en: Colour
it: Colore

en: Comfirm Save As
it: Conferma Salva con nome

en: Comment
it: Commento

en: Common
it: Comune

en: Compare presets
it: Confronta presets

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito con nozzle da 0.2 mm, presenta un altezza layer inferiore. Ciò consente di ottenere una qualità di stampa superiore, ma con tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un Nozzle da 0.2 mm, presenta un'altezza layer maggiore. Ciò comporta layer leggermente visibili ma tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un Nozzle da 0.2 mm, presenta un altezza layer leggermente maggiore. Ciò comporta layer quasi trascurabili e tempi di stampa leggermente più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un Nozzle da 0.2 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò consente di ottenere layer quasi invisibili e una qualità di stampa più elevata, ma con tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.2 mm, presenta layer più piccoli, velocità e accelerazione inferiori e la trama di riempimento è Gyroid. Ciò consente di ottenere layer quasi invisibili e una qualità di stampa molto più elevata, ma con tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.2 mm, presenta layer più piccoli, velocità e accelerazione inferiori e la trama di riempimento è Gyroid. Ciò consente di ottenere layer minimi e una qualità di stampa molto più elevata, ma con tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.2 mm, presenta velocità e accelerazione inferiori e la trama di riempimento è Gyroid. Ciò consente di ottenere  una qualità di stampa molto più elevata, ma con tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un Nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer maggiore. Ciò comporta layer più evidenti e una qualità di stampa inferiore, ma con tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un Nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer maggiore. Ciò comporta layer più evidenti e una qualità di stampa inferiore, ma un tempo di stampa leggermente inferiore.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò si traduce in layer quasi trascurabili e in una qualità di stampa superiore, ma con tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò comporta layer quasi trascurabili e tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò si traduce in layer meno evidenti e in una qualità di stampa più elevata, ma con tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer minore, velocità e accelerazione inferiori e la trama di riempimento è Gyroid. Ciò consente di ottenere layer quasi invisibili e una qualità di stampa molto più elevata, ma con tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.4 mm, presenta un'altezza layer minore, velocità e accelerazione inferiori e la trama di riempimento è Gyroid. Ciò si traduce in layer meno evidenti e in una qualità di stampa molto più elevata, ma con tempi di stampa molto più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.4 mm, presenta più perimetri e una maggiore densità di riempimento. Ciò comporta una maggiore resistenza, ma un maggiore consumo di filamento e tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.6 mm, presenta un'altezza layer maggiore. Ciò comporta layer più evidenti e una qualità di stampa inferiore, ma in alcuni casi tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.6 mm, presenta un'altezza layer maggiore. Ciò comporta layer molto più evidenti e una qualità di stampa molto inferiore, ma in alcuni casi tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.6 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò si traduce in layer meno evidenti e in una qualità di stampa più elevata, ma con tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.6 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò si traduce in layer meno evidenti e in una qualità di stampa leggermente superiore, ma con tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.6 mm, presenta più perimetri e una maggiore densità del riempimento. Ciò comporta una maggiore resistenza di stampa, ma anche un maggiore consumo di filamento e tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.8 mm, presenta un'altezza layer  maggiore. Ciò comporta layer molto evidenti e una qualità di stampa molto inferiore, ma in alcuni casi tempi di stampa più brevi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.8 mm, presenta un'altezza layer molto maggiore. Ciò comporta layer estremamente evidenti e una qualità di stampa molto inferiore, ma in alcuni casi un tempo di stampa molto più breve.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.8 mm, presenta un'altezza layer leggermente inferiore. Ciò si traduce in layer leggermente inferiori ma comunque evidenti e in una qualità di stampa leggermente superiore, ma in alcuni casi in tempi di stampa più lunghi.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
it: Rispetto al profilo predefinito di un nozzle da 0.8 mm, presenta un'altezza layer inferiore. Ciò si traduce in layer minori ma comunque evidenti e in una qualità di stampa leggermente superiore, ma in alcuni casi in tempi di stampa più lunghi.

en: Compatible machine
it: Macchina compatibile

en: Compatible machine condition
it: Condizione della macchina compatibile

en: Compatible process profiles
it: Profili di processo compatibili

en: Compatible process profiles condition
it: Condizione dei profili di processo compatibili

en: Complete Calibration
it: Calibrazione completa

en: Complete print
it: Stampa completa

en: Completed
it: Completato

en: Concentric
it: Concentrico

en: Cone
it: Cono

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
it: Configura quale slot AMS deve essere usato per un filamento nella stampa

en: Configuration can update now.
it: La configurazione può essere aggiornata adesso.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
it: Il file di configurazione “%1%” è stato caricato, ma alcuni valori non sono stati riconosciuti.

en: Configuration incompatible
it: Configurazione non compatibile

en: Configuration package changed
it: Pacchetto di configurazione modificato

en: Configuration package updated to
it: Pacchetto di configurazione aggiornato a

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
it: Il pacchetto di configurazione è stato caricato, ma alcuni valori non sono stati riconosciuti.

en: Configuration update
it: Aggiornamento della configurazione

en: Configuration updates
it: Aggiornamenti di configurazione

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm and Update Nozzle
it: Conferma e aggiorna Nozzle

en: Confirm connectors
it: Conferma connettori

en: Confirm extruded
it: Conferma estrusione

en: Confirming birdeye camera position
it: Conferma posizione telecamera birdeye

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
it: Sono stati trovati conflitti di percorsi G-code al layer %d. Allontanare ulteriormente gli oggetti in conflitto (%s <-> %s).

en: Connect
it: Connetti

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
it: Connessione %s non riuscita! [SN: %s, codice=%s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
it: Questo collega una linea di riempimento a un perimetro interno con un breve segmento aggiuntivo. Se espresso in percentuale (esempio: 15%), viene calcolato sulla larghezza della linea di riempimento. Lo slicer tenta di collegare due linee di riempimento vicine a un breve segmento di perimetro. Se non viene trovato un segmento di perimetro più corto di infill_anchor_max, la linea di riempimento viene collegata a un segmento di perimetro solo da un lato e la lunghezza del segmento di perimetro viene limitata a questo parametro, ma non oltre anchor_length_max. Imposta questo parametro a zero per disabilitare l'ancoraggio dei perimetri collegati a una singola linea di riempimento.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
it: Collega una linea di riempimento a un perimetro interno con un breve segmento aggiuntivo. Se espressa in percentuale (esempio: 15%), viene calcolata sulla larghezza della linea di riempimento. Lo slicer cerca di collegare due linee di riempimento vicine a un breve segmento perimetrale. Se non viene trovato un segmento di perimetro più corto di questo parametro, la linea di riempimento viene collegata a un segmento solo da un lato e la lunghezza è limitata da infill_anchor, ma non sarà più lunga di questo parametro. Imposta a zero per disabilitare l'ancoraggio.

en: Connect the printer using IP and access code
it: Collega la stampante tramite IP e codice d'accesso

en: ConnectPrinter(LAN)
it: Connetti la stampante (LAN)

en: Connecting to printer
it: Connessione alla stampante

en: Connecting to printer...
it: Connessione alla stampante...

en: Connecting to printer... The dialog will close later
it: Connessione alla stampante... La finestra di dialogo si chiuderà più tardi

en: Connecting to server
it: Connessione in corso al server

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
it: Connessione alla stampante. Impossibile annullarlo durante il processo di connessione.

en: Connecting...
it: Connessione in corso…

en: Connection
it: Connessione

en: Connection Failed. Please check the network and try again
it: Connessione fallita. Controlla la rete e riprova

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
it: Connessione fallita! Se il tuo IP e il codice di accesso sono corretti, vai al punto 3 per la risoluzione dei problemi di rete

en: Connection failed! Please refer to the wiki page.
it: Connessione fallita! Fare riferimento alla pagina wiki.

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
it: Connessione fallita, verificare l'IP e il codice di accesso

en: Connection to AstroBox works correctly.
it: La connessione ad AstroBox funziona correttamente.

en: Connection to Duet works correctly.
it: La connessione a Duet funziona correttamente.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
it: La connessione a FlashAir funziona correttamente e l'upload è abilitato.

en: Connection to MKS works correctly.
it: La connessione ad MKS funziona correttamente.

en: Connection to Moonraker works correctly.
it: La connessione a Moonraker funziona correttamente.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
it: La connessione a OctoPrint funziona correttamente.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
it: La connessione a Prusa SL1/SL1S funziona correttamente.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
it: La connessione a PrusaLink funziona correttamente.

en: Connection to Repetier works correctly.
it: La connessione a Repetier funziona correttamente.

en: Connection to printer failed
it: Connessione stampante fallita

en: Connection to printers connected via the print host failed.
it: La connessione alle stampanti collegate tramite l'host di stampa non è riuscita.

en: Connector
it: Connettore

en: Connectors
it: Connettori

en: Continue to sync filaments
it: Continua per sincronizzare i filamenti

en: Contour
it: Contorno

en: Contour Coef 2
it: Contorno Coef 2

en: Contour Coef 3
it: Contorno Coef 3

en: Contour and hole
it: Contorno e foro

en: Contour limit max
it: Contorno limite max

en: Contour limit min
it: Contorno limite min

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: Il contorno degli oggetti verrà ingrandito o ridotto nel piano XY in base al valore impostato. Valori positivi aumentano le dimensioni del contorno, mentre valori negativi le riducono. Questa funzione viene utilizzata per apportare leggere modifiche alle dimensioni quando gli oggetti presentano problemi di assemblaggio.

en: Control
it: Controllo

en: Convenience Mode
it: Modalità Risparmio

en: Convert from inch
it: Converti da pollici

en: Convert from meter
it: Converti da metri

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
it: Converti i movimenti di retrazione nel G-code in G10 e G11

en: Convex hull
it: Involucro convesso

en: Cooling
it: Raffreddamento

en: Cooling chamber
it: Raffredda camera

en: Cooling for specific layer
it: Raffreddamento per specifico layer

en: Cooling mode is suitable for printing PLA/PETG/TPU materials and filters the chamber air.
it: La modalità raffreddamento è adatta per la stampa di materiali PLA/PETG/TPU e filtra l'aria della camera.

en: Cooling overhang threshold
it: Soglia jerk per il raffreddamento

en: Copies of the selected object
it: Copie dell'oggetto selezionato

en: Copy
it: Copia

en: Copy Current Filament Preset
it: Copia il preset del filamento corrente

en: Copy paramters
it: Copia parametri

en: Copy preset from filament
it: Copia il preset dal filamento

en: Copy selection to clipboard
it: Copia selezione negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
it: La copia temporanea del G-code non è riuscita

en: Cost
it: Costo

en: Cost %dg filament and %d changes more than optimal grouping.
it: Consuma %dg di filamento e %d cambi più del raggruppamento ottimale.

en: Could not connect to AstroBox
it: Impossibile connettersi ad AstroBox

en: Could not connect to Duet
it: Impossibile connettersi a Duet

en: Could not connect to FlashAir
it: Impossibile connettersi a FlashAir

en: Could not connect to MKS
it: Impossibile connettersi ad MKS

en: Could not connect to OctoPrint
it: Impossibile connettersi a OctoPrint

en: Could not connect to Prusa SLA
it: Impossibile connettersi a Prusa SLA

en: Could not connect to PrusaLink
it: Impossibile connettersi a PrusaLink

en: Could not connect to Repetier
it: Impossibile connettersi a Repetier

en: Could not find parameter: %s.
it: Impossibile trovare il parametro:%s.

en: Could not get a valid Printer Host reference
it: Impossibile ottenere un riferimento valido all'host della stampante

en: Could not get resources to create a new connection
it: Impossibile ottenere risorse per creare una nuova connessione

en: Counter Coef 1
it: Contatore coef 1

en: Cover
it: Copertina

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
it: Questo copre lo strato di contatto superiore dei supporti con loop. È disabilitato per impostazione predefinita.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
it: Le fessure più piccole di 2X del gap vengono riempite durante lo slicing della mesh del triangolo.
    L'operazione di chiusura della fessura può ridurre la risoluzione di stampa finale.
    Si consiglia di mantenere un valore ragionevolmente basso.

en: Create
it: Crea

en: Create Based on Current Filament
it: Crea in base al filamento corrente

en: Create Based on Current Printer
it: Crea in base alla stampante corrente

en: Create Filament
it: Crea filamento

en: Create Filament Successful
it: Creazione filamento riuscita

en: Create Nozzle for Existing Printer
it: Crea Nozzle per stampante esistente

en: Create Printer
it: Crea stampante

en: Create Printer Successful
it: Creazione stampante riuscita

en: Create Printer/Nozzle
it: Crea Stampante/Nozzle

en: Create Type
it: Crea tipo

en: Create filament presets failed. As follows:
it: Creazione preset del filamento non riuscita. Indicazioni:

en: Create from Template
it: Crea da modello

en: Create printer
it: Crea stampante

en: Create process presets failed. As follows:
it: Creazione preset di processo non riuscita. Indicazioni:

en: Creating a new project
it: Crea un nuovo progetto

en: Critical error
it: Errore critico

en: Cross Hatch
it: Tratteggio Incrociato

en: Cross Zag
it: Zag Incrociato

en: Ctrl + Mouse wheel
it: Ctrl + Rotella del mouse

en: Ctrl+Mouse wheel
it: Ctrl+Rotellina del mouse

en: Cube
it: Cubo

en: Cubic
it: Cubico

en: Current AMS humidity
it: Umidità attuale AMS

en: Current Version:
it: Versione corrente:

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
it: Se la temperatura attuale della camera è superiore alla temperatura di sicurezza del materiale, potrebbe verificarsi un ammorbidimento e un intasamento del materiale. La temperatura massima di sicurezza per il materiale è %d

en: Current filament colors
it: Colore attuale filamento

en: Current flowrate cali param is invalid
it: Il parametro di calibrazione della flusso non è valido

en: Current grouping of slice result is not optimal.
it: Il raggruppamento attuale del risultato dello slicing non è ottimale.

en: Current vendor has no models, please reselect.
it: Il fornitore attuale non ha modelli, riseleziona.

en: Currently, the object configuration form cannot be used with a multiple-extruder printer.
it: Attualmente, il modulo di configurazione dell'oggetto non può essere utilizzata con una stampante a estrusore multiplo.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
it: È possibile specificare un file di certificato CA personalizzato per le connessioni HTTPS di OctoPrint, in formato crt/pem. Se lasciato vuoto, viene utilizzato l'archivio di certificati CA predefinito del sistema operativo.

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom G-code
it: G-code personalizzato

en: Custom G-code files are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
it: I file G-code personalizzati sono troppo grandi e potrebbero non essere sincronizzati con il cloud. Prego mantienile entro le 40K.

en: Custom G-code:
it: G-code personalizzato:

en: Custom Mode
it: Modalità Personalizza

en: Custom Template:
it: Template personalizzato:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
it: I supporti personalizzati e la pittura a colori sono stati rimossi prima della riparazione.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
it: Fornitore personalizzato non inserito, inserisci il fornitore personalizzato.

en: Customize
it: Personalizza

en: Customized Preset
it: Preset personalizzato

en: Cut
it: Taglia

en: Cut Connectors information
it: Informazioni sui connettori di taglio

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
it: Strumento Taglia
    Sapevi che è possibile tagliare un modello in qualsiasi angolazione e posizione con lo strumento Taglia?

en: Cut connectors
it: Taglia connettori

en: Cut filament
it: Taglio il filamento

en: Cut selection to clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

en: Cut to parts
it: Taglia le parti

en: Cutter error pause
it: Pausa errore taglierina

en: Cutting Module
it: Modulo Taglio

en: Cylinder
it: Cilindro

en: DEBUG settings have saved successfully!
it: Le impostazioni di debug sono salvate correttamente!

en: DRY
it: ASCIUTTO

en: Daily Tips
it: Suggerimenti del giorno

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
it: Il PVA umido diventa flessibile e si blocca all'interno dell'AMS, quindi assicurati di asciugarlo prima dell'uso

en: Dark Mode
it: Modalità Scura

en: Deadzone:
it: Zona morta:

en: Debug Info
it: Informazioni di debug

en: Decide which overhang part join the cooling function to slow down the speed.Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 100% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
it: Decidi quale parte a sbalzo si unisce alla funzione raffreddamento per rallentarne la velocità. Questa è espressa come percentuale che indica la larghezza della linea senza il supporto di un layer inferiore. 100%% significa forzare il raffreddamento di tutta la parete esterna, indipendentemente dal grado di sporgenza.

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
it: Decide la dimensione della miniatura memorizzata nei file g-code

en: Decimate ratio
it: Rapporto di riduzione

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
it: Diminuire leggermente questo valore (ad esempio 0.9) per ridurre la quantità di materiale per il bridge e migliorare la flessione

en: Default
it: Predefinito

en: Default Nozzle Volume Type
it: Tipo di volume per il nozzle predefinito

en: Default View
it: Vista predefinita

en: Default color
it: Colore predefinito

en: Default filament color
it: Colore predefinito del filamento

en: Default filament profile
it: Profilo filamento predefinito

en: Default filament profile when switch to this machine profile
it: Profilo filamento predefinito quando si passa a questo profilo macchina

en: Default jerk
it: Jerk predefinito

en: Default line width if some line width is set to be zero
it: Larghezza della linea predefinita se una larghezza di linea è impostata su zero

en: Default process profile
it: Profilo di processo predefinito

en: Default process profile when switch to this machine profile
it: Profilo di processo predefinito quando si passa a questo profilo macchina

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All
it: Elimina tutto

en: Delete Custom G-code
it: Elimina G-code personalizzato

en: Delete Custom Template
it: Elimina Template Personalizzato

en: Delete Filament
it: Elimina filamento

en: Delete Filament Change
it: Elimina cambio filamento

en: Delete Pause
it: Elimina pausa

en: Delete Photo
it: Elimina foto

en: Delete Physical Printer
it: Elimina stampante fisica

en: Delete Plate
it: Elimina piatto

en: Delete Preset
it: Elimina preset

en: Delete a brim ear
it: Elimina un orecchio a brim

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Delete all connectors
it: Elimina tutti i connettori

en: Delete all cutter
it: Elimina tutto i tagli

en: Delete connector from object which is a part of cut
it: Elimina il connettore dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete filament
it: Elimina filamento

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete files
it: Elimina i file

en: Delete input
it: Elimina input

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
it: Elimina il volume negativo dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete object which is a part of cut object
it: Elimina l'oggetto che fa parte dell'oggetto tagliato

en: Delete objects, parts, modifiers
it: Cancella oggetti, parti, modificatori

en: Delete preset
it: Cancella preset

en: Delete selected
it: Elimina selezionato

en: Delete selected files from printer.
it: Elimina i file selezionati dalla stampante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
it: Elimina la parte solida dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete the selected object
it: Elimina l'oggetto selezionato

en: Delete this filament
it: Elimina questo filamento

en: Delete this preset
it: Elimina questo preset

en: Deletes all objects
it: Elimina tutti gli oggetti

en: Deletes the current selection
it: Elimina la selezione corrente

en: Deleting the last solid part is not allowed.
it: Non è consentita l'eliminazione dell'ultima parte solida.

en: Density
it: Densità

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
it: Densità del riempimento interno. 100%% significa solido.

en: Density of the first raft or support layer
it: Densità del raft o del layer di supporto.

en: Depth
it: Profondità

en: Depth ratio
it: Rapporto di profondità

en: Deretraction Speed
it: Velocità di deretrazione

en: Describe how long the nozzle will move along the last path when retracting
it: Descrive per quanto tempo il nozzle si muoverà lungo l'ultimo percorso durante la retrazione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselects all objects
it: Deseleziona tutti gli oggetti

en: Detached
it: Distaccato

en: Detail level
it: Livello di dettaglio

en: Detail.
it: Dettaglio.

en: Details
it: Dettagli

en: Detect floating vertical shells
it: Rileva gusci verticali flottanti

en: Detect narrow internal solid infill
it: Rileva riempimento solido interno stretto

en: Detect overhang paths in vertical shells and slow them by bridge speed.
it: Rileva i percorsi a sbalzo nei gusci verticali e li rallenta alla velocità di bridge.

en: Detect overhang wall
it: Rileva parete a sbalzo

en: Detect overhangs for auto-lift
it: Rilevare le sporgenze per il sollevamento automatico

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
it: Rileva la percentuale di sporgenza rispetto alla larghezza della linea e utilizza una velocità diversa per la stampa. Per una sporgenza del 100%, viene utilizzata la velocità del bridge.

en: Detect thin wall
it: Rileva pareti sottili

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
it: Rileva pareti sottili che non possono contenere due linee e utilizza una singola linea per la stampa. Potrebbe non stampare altrettanto bene perché non è una linea chiusa.

en: Detection radius
it: Raggio di rilevamento

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
it: Rileva il clog e la triturazione del filamento, interrompe immediatamente la stampa per risparmiare tempo e filamento.

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
it: Devia ed evita di attraversare le pareti per ridurre il rischio di creare imperfezioni sulle superfici.

en: Develop Mode
it: Modalità sviluppatore

en: Develop mode
it: Modalità sviluppatore

en: Device
it: Dispositivo

en: Device Name
it: Nome Dispositivo

en: Device Page
it: Pagina Dispositivo

en: Device Status
it: Stato Dispositivo

en: Device UI
it: Interfaccia utente del dispositivo

en: Diameter
it: Diametro

en: Diameter limit
it: Limite diametro

en: Diameter of nozzle
it: Diametro del nozzle

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
it: Diametro del piano di stampa. Si presume che l'origine (0,0) si trovi al centro.

en: Difference
it: Differenza

en: Different filaments have different maximum volume speed.
    Nozzle material, caliber, printing temperature, etc., will affect the maximum volume speed.
    When the maximum volume velocity is set too high and does not match the filament properties, there may be missing threads during the printing process, resulting in a deterioration of the surface texture of the model.
    This is a test designed to calibrate the maximum volumetric speed of the specific filament. The generic or 3rd party filament types may not have the correct volumetric flow rate set in the filament. This test will help you to find the maximum volumetric speed of the filament.
it: I filamenti differenti hanno velocità di volume massimo differente.
    Il materiale dell'ugello, il calibro, la temperatura di stampa, ecc., influenzeranno la velocità massima del volume.
    Quando la velocità massima del volume è impostata troppo alta e non corrisponde alle proprietà del filamento, potrebbero mancare fili durante il processo di stampa, con conseguente deterioramento della texture superficiale del modello.
    Questo è un test progettato per calibrare la velocità volumetrica massima del filamento specifico. I tipi di filamenti generici o di terze parti potrebbero non avere la portata volumetrica corretta impostata nel filamento. Questo test vi aiuterà a trovare la velocità volumetrica massima del filamento.

en: Different nozzle diameters and different filament diameters is not allowed when prime tower is enabled.
it: Non sono consentiti diametri diversi di Nozzle e filamenti diversi quando è abilitata la prime tower.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
it: Diversi tipi di supporto
    Sapevi che puoi scegliere tra diversi tipi di supporto? I supporti ad albero sono ottimi per i modelli organici, risparmiando filamento e migliorando la velocità di stampa. Scoprili!

en: Direct distance
it: Distanza diretta

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable AMS
it: Disabilita AMS

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disc
it: Disco

en: Discard Modified Value
it: Elimina Valore Modificato

en: Discard or Use Modified Value
it: Elimina o Usa Valore Modificato

en: Display
it: Mostra

en: Distance
it: Distanza

en: Distance XYZ
it: Distanza XYZ

en: Distance from model to the outermost brim line
it: Distanza tra il modello e la linea del brim più esterno.

en: Distance from skirt to brim or object
it: Distanza dallo skirt al brim o all'oggetto.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
it: Distanza della coordinata 0,0 del G-code dall'angolo anteriore sinistro del rettangolo.

en: Distance of the center of the SVG to the model surface.
it: Distanza dal centro dell'SVG alla superficie del modello.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta del nozzle al coperchio. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa oggetto per oggetto.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta del nozzle all'asta inferiore. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa di oggetto per oggetto.

en: Distance to rod
it: Distanza dall'asta

en: Divide by zero
it: Dividi per zero

en: Do not Enable AMS
it: AMS non abilitato

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
it: Non eseguire alcun controllo di validità, come il controllo dei conflitti di percorso del G-code.

en: Do you want to continue?
it: Vuoi continuare?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
it: Vuoi eliminare il file '%s' dalla stampante?

en: Do you want to modify the following parameters of the left nozzle to that of the right nozzle?
it: Vuoi modificare i seguenti parametri del nozzle sinistro in quelli del nozzle destro?

en: Do you want to modify the following parameters of the right nozzle to that of the left nozzle?
it: Vuoi modificare i seguenti parametri del nozzle destro in quelli del nozzle sinistro?

en: Do you want to replace it
it: Vuoi sostituirlo

en: Do you want to save changes to "%1%"?
it: Vuoi salvare le modifiche a "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from QIDI Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
it: Vuoi sincronizzare i tuoi dati personali da QIDI Cloud?
    Contiene le seguenti informazioni:
    1. Presets del processo
    2. Presets del filamento
    3. Presets stampante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
it: Non creare il supporto sulla superficie del modello, ma solo sul piatto

en: Don't remind me again
it: Non ricordarmelo più

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
it: Non ritrarre quando lo spostamento è nell'area di riempimento. Ciò significa che il gocciolamento non è stato visto. Questo può ridurre i tempi di retrazione per modelli complessi e risparmiare tempo di stampa, ma rallenta lo slicing e la generazione del G-Code

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Don't show this dialog again
it: Non mostrare più questa finestra di dialogo

en: Don't slow down outer walls
it: Non rallentare le pareti esterne.

en: Don't support bridges
it: Non supporta i bridge

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
it: Non sostenere l'intera area del ponte per utilizzare meno supporti. I ponti più corti di solito possono essere stampati direttamente senza supporto.

en: Done
it: Fine

en: Double Tear Romboid Cylinder
it: Cilindro romboidale a doppio strappo

en: Dovetail
it: Coda di rondine

en: Dowel
it: Tassello

en: Download
it: Scarica

en: Download Beta Version
it: Scarica la versione beta

en: Download Models
it: Scarica Modelli

en: Download failed
it: Download non riuscito

en: Download failed, File size exception.
it: Download fallito; errore dimensione file.

en: Download failed, unknown file format.
it: Download fallito; formato file sconosciuto.

en: Download finished
it: Download completato

en: Download selected files from printer.
it: Scarica i file selezionati dalla stampante.

en: Download waiting...
it: Download in attesa...

en: Downloading
it: Download

en: Downloading %d%%...
it: Scaricamento %d%%...

en: Downloading QIDI Network Plug-in
it: Download Plug-in QIDI Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
it: Scaricare strumenti telecamera virtuale

en: Downloading failed.
it: Download non riuscito.

en: Downloading...
it: Download in corso…

en: Downloads
it: Scaricati

en: Drag to move the cut plane
it: Trascinate per spostare il piano di taglio

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
it: Trascinate per spostare il piano di taglio
    Fate clic con il pulsante destro del mouse su una parte per assegnarla all'altro lato

en: Drop project file
it: Elimina il file di progetto

en: Drying
it: Asciugatura

en: Due to the lower version of QIDI Studio, this 3mf file cannot be fully loaded. Please update QIDI Studio to the latest version
it: A causa della versione precedente di QIDI Studio, questo file 3mf non può essere caricato completamente. Aggiorna QIDI Studio alla versione più recente

en: During print
it: Durante la stampa

en: Dynamic flow Calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: Dynamic flow calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: ERROR
it: ERRORE

en: Edge
it: Bordo

en: Edge detection
it: Rilevamento dei bordi

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Custom G-code
it: Modifica G-code personalizzato

en: Edit Filament
it: Modifica Filamento

en: Edit Flow Dynamics Calibration
it: Modifica la calibrazione dinamica del flusso

en: Edit Plate Name
it: Modifica Nome Piatto

en: Edit Preset
it: Modifica preset

en: Edit Printers
it: Modifica stampanti

en: Edit Process Settings
it: Modifica le impostazioni del processo

en: Edit SVG
it: Modifica SVG

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit connectors
it: Modifica connettori

en: Edit in Parameter Table
it: Modifica nella tabella dei parametri

en: Edit multiple printers
it: Modifica più stampanti

en: Edit preset
it: Modifica preset

en: Edit print parameters for a single object
it: Modifica i parametri di stampa per singolo oggetto

en: Edit to scale
it: Modifica per ridimensionare

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
it: Espulsione del dispositivo %s (%s) non riuscita.

en: Elephant foot compensation
it: Compensazione zampa d'elefante

en: Embeded
it: Integrato

en: Embeded
    depth
it: Integrata
    Profondità

en: Emboss attribute change
it: Modifica attributo rilievo

[ctx: EmbossOperation]
en: Cut
it: Taglia

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
it: I layers vuoti intorno al fondo sono sostituiti da layers normali più vicini.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable AI monitoring of printing
it: Abilita monitoraggio AI della stampa

en: Enable AMS
it: Abilita AMS

en: Enable LOD
it: Abilita LOD

en: Enable SSL(FTP)
it: Abilita SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
it: Abilita SSL (MQTT)

en: Enable accel_to_decel
it: Abilita accel_to_decel

en: Enable dark mode
it: Abilita Dark Mode

en: Enable detection of build plate position
it: Abilita rilevamento posizione del piatto

en: Enable gamma correction for the imported obj file
it: Abilita la correzione gamma per il file OBJ importato

en: Enable internal ribs to increase the stability of the prime tower.
it: Abilita le nervature interne per aumentare la stabilità della prime tower.

en: Enable pressure advance
it: Abilita il pressure advance

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for QIDI Printer
it: Abilita il pressure advance, I risultati della calibrazione automatica verranno sovrascritti una volta abilitati. Inutile per le stampanti QIDI.

en: Enable rotation
it: Abilita rotazione

en: Enable support
it: Abilita supporti

en: Enable support generation.
it: Abilita la generazione del supporto.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
it: Abilitare questa opzione se la stampante dispone di una ventola di raffreddamento ausiliaria per gli oggetti

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
it: Abilita questa opzione per aggiungere il comando ESCLUDI OGGETTO nel g-code per le stampanti che eseguono il firmware klipper.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
it: Abilita questa opzione per ottimizzare la velocità della ventola di raffreddamento degli oggetti per sporgenze e bridge per ottenere un raffreddamento migliore.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
it: Abilita questa opzione per rallentare quando la stampa presenta sporgenze. Le velocità per le diverse percentuali di sporgenza sono indicate di seguito.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
it: Attiva questa opzione per ridurre la velocità di stampa in modo che il tempo del layer finale non sia inferiore alla soglia di tempo del layer in "Soglia di massima velocità ventola" in modo che il layer possa essere raffreddato per un tempo prolungato. Ciò comporta un miglioramento dei dettagli più fini

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
it: Abilita questa opzione per aggiungere il numero di riga (Nx) all'inizio di ogni riga del G-Code.

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
it: Abilita questa opzione per consentire alla telecamera della stampante di controllare la qualità del primo layer.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
it: Abilita questa funzione per ottenere un file G-code con movimenti G2 e G3. La tolleranza di adattamento è la stessa della risoluzione

en: Enable this to get precise z height of object after slicing. It will get the precise object height by fine-tuning the layer heights of the last few layers. Note that this is an experimental parameter.
it: Attivare questa opzione per ottenere un'altezza z precisa dell'oggetto dopo il taglio. L'altezza precisa dell'oggetto viene ottenuta regolando con precisione le altezze degli ultimi layer. Questo è un parametro sperimentale.

en: Enabled
it: Attivato

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
it: L'attivazione fotografia timelapse tradizionale può causare imperfezioni sulla superficie. Ti consiglio di passare alla modalità liscia.

en: End
it: Fine

en: End G-code
it: G-code Finale

en: End G-code when finish the printing of this filament
it: Termina il G-code quando finisci la stampa di questo filamento

en: End G-code when finish the whole printing
it: Termina G-code quando finisce l'intera stampa.

en: End PA:
it: Fine PA:

en: End retraction length:
it: Lunghezza retrazione finale:

en: End speed:
it: Velocità finale:

en: End temp:
it: Temperatura finale:

en: End volumetric speed:
it: Velocità volumetrica finale:

en: Enforce seam
it: Forza la giunzione

en: Enforce supports
it: Rinforzi supporti

en: Enqueued
it: In coda

en: Ensure vertical shell thickness
it: Garantisci spessore verticale del guscio

en: Enter Custom G-code used on current layer:
it: Inserisci G-code personalizzato utilizzato nel layer corrente:

en: Enter new name
it: Inserisci un nuovo nome

en: Enter or click the adjustment button to modify number again
it: Premi Invio o fai clic sul pulsante di regolazione per modificare nuovamente il numero

en: Enter the minimum pressure advance value, maximum pressure advance value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
it: Immettere il valore minimo di avanzamento della pressione, il valore massimo di avanzamento della pressione e la dimensione del passo in fondo alla pagina corrente, fare clic sul pulsante "Calibra" in fondo alla pagina e attendere un po 'di tempo. Il software imposterà automaticamente la configurazione di calibrazione.

en: Enter the minimum volumetric speed value, maximum volumetric speed value, and step size at the bottom of the current page, click the "Calibrate" button at the bottom of the page, and wait for a little time. The software will automatically set the calibration configuration.
it: Immettere il valore della velocità volumetrica minima, il valore della velocità volumetrica massima e la dimensione del passo in fondo alla pagina corrente, fare clic sul pulsante "Calibra" in fondo alla pagina e attendere un po 'di tempo. Il software imposterà automaticamente la configurazione di calibrazione.

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
it: Inserisci la percentuale di restringimento che il filamento otterrà dopo il raffreddamento (94% se misurate 94 mm anziché 100 mm). La parte verrà ridimensionata in xy per compensare. Viene preso in considerazione solo il filamento utilizzato per il perimetro.
    Assicuratevi di lasciare uno spazio sufficiente tra gli oggetti, poiché questa compensazione viene effettuata dopo i controlli.

en: Enumeration of host printers failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
it: Lista delle stampanti host fallita.
    Messaggio: "%1%
    Errore: "%2%"

en: Erase
it: Elimina

en: Erase all painting
it: Cancellare tutta la pittura

en: Error
it: Errore

en: Error Message
it: Messaggio di errore

en: Error code
it: Codice di errore

en: Error code: %d
it: Codice errore: %d

en: Error desc
it: Errore desc

en: Error during reload
it: Errore durante la ricarica

en: Error during replace
it: Errore durante la sostituzione

en: Error in zip archive
it: Errore nell'archivio zip

en: Error loading shaders
it: Errore caricamento shader

en: Error occurs while loading G-code file
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file G-code.

en: Error uploading to print host:
it: Errore nel caricamento sull'host di stampa:

en: Error!
it: Errore!

en: Error! Invalid model
it: Errore! Modello non valido

en: Error! Unable to create thread!
it: Errore! Impossibile creare il processo!

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
it[0]: Errore: %1$d spigolo non manifold.
it[1]: Errore: %1$d spigoli non-manifold.

en: Error: Please close all toolbar menus first
it: Errore: chiudi prima tutti i menu della barra degli strumenti

en: Errors
it: Errori

en: Estimated time
it: Tempo stimato

en: Europe
it: Europa

en: Even-odd
it: Pari-dispari

en: Example
it: Esempio

en: Exception
it: Eccezione

en: Exception in obtaining file size, please import again.
it: Problema nell' evincere le dimensioni del file, per favore importalo nuovamente.

en: Exclude objects
it: Escludi oggetti

en: Exhaust
it: Scarico

en: Exhaust fan
it: Ventola dello scarico

en: Exit %s
it: Esci %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
it: Espandere (+) o restringere (-) la portata orizzontale del supporto normale

en: Expand all raft layers in XY plane
it: Espande tutti i layers del raft nel piano XY.

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
it: Espande il primo raft o layer di supporto per migliorare l'adesione al piatto.

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
it: Funzione sperimentale: retrazione e taglio del filamento a una distanza maggiore per ridurre al minimo lo spurgo. Sebbene ciò riduca significativamente il flusso, può anche aumentare il rischio di un clog del nozzlei o altri problemi di stampa.

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
it: Funzionalità sperimentale. Lunghezza di retrazione prima del taglio durante il cambio filamento

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
it: Funzione sperimentale: ritrae e taglia il filamento a una distanza maggiore durante i cambi per ridurre al minimo lo spurgo. Sebbene possa ridurre notevolmente lo spurgo, può aumentare il rischio di intasamento dl Nozzle o altre complicazioni di stampa.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
it: Funzione sperimentale: ritrae e taglia il filamento a una distanza maggiore durante i cambi per ridurre al minimo lo spurgo. Sebbene possa ridurre notevolmente lo spurgo, può anche aumentare il rischio di ostruzione del nozzle o altre complicazioni di stampa. Utilizzare con il firmware più recente della stampante.

en: Expirment feature to compensate the circle holes and circle contour. This feature is used to improve the accuracy of the circle holes and contour within the diameter below 50mm. Only support PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF and PETG HF.
it: Funzione sperimentale per compensare i fori circolari e i contorni circolari. Questa opzione migliora la precisione dei fori e dei contorni con un diametro inferiore a 50 mm.  
    Supporta solo PLA Basic, PLA CF, PET CF, PETG CF e PETG HF.

en: Explosion Ratio
it: Rapporto di esplosione

en: Export
it: Esporta

en: Export &Toolpaths as OBJ
it: Esporta &percorso strumento come OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
it: Esporta file 3mf senza usare alcune estensioni 3mf

en: Export AMF file:
it: Esporta file AMF:

en: Export G-code
it: Esporta G-code

en: Export G-code file
it: Esporta file G-code

en: Export Generic 3MF
it: Esporta 3mf generico

en: Export Log
it: Esporta Log

en: Export OBJ file:
it: Esporta file OBJ:

en: Export Preset Bundle
it: Esporta pacchetto preset

en: Export STL file:
it: Esporta file STL:

en: Export all objects as STLs
it: Esporta tutti gli oggetti come STL

en: Export all objects as one STL
it: Esporta tutti gli oggetti come unico STL

en: Export all plate sliced file
it: Esporta tutti i piatti elaborati

en: Export all sliced file
it: Esporta tutti i file elaborati

en: Export as STLs
it: Esporta come più file STL

en: Export as one STL
it: Esporta come unico STL

en: Export current configuration to files
it: Esporta la configurazione corrente in file

en: Export current plate as G-code
it: Esporta piatto corrente come G-code

en: Export current sliced file
it: Esporta il file elaborato corrente

en: Export plate sliced file
it: Esporta il file del piatto elaborato

en: Export result
it: Risultato Esportazione

en: Export successful
it: Esportazione riuscita

en: Export successfully.
it: Esportato correttamente.

en: Export toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumento come OBJ

en: Exporting 3mf file failed
it: Esportazione del file 3mf non riuscita

en: Exporting G-code
it: Esportazione G-code

en: Exporting objects
it: Esportazione oggetti

en: Exporting.
it: Esportazione.

en: Ext spool
it: Bobina esterna

en: Extension Board
it: Scheda di estensione

en: External
it: Esterno

en: Extra high
it: Molto alto

en: Extra info
it: Informazioni extra

en: Extra length on restart
it: Lunghezza extra al riavvio

en: Extra low
it: Molto basso

en: Extra rib length
it: Lunghezza extra delle nervature

en: Extruder
it: Estrusore

en: Extruder Clearance
it: Spazio estrusore

en: Extruder Color
it: Colore estrusore

en: Extruder offset
it: Offset estrusore

en: Extruder printable area
it: Area stampabile estrusore

en: Extruder printable height
it: Altezza stampabile estrusore

en: Extruder switch time
it: Tempo cambio estrusore

en: Extruders
it: Estrusori

en: Extruders count
it: Conteggio estrusori

en: Extrusion Width
it: Larghezza Estrusione

en: Face
it: Faccia

en: Face and face assembly
it: Assemblaggio di facce e facce

en: Face recognition
it: Riconoscimento facciale

en: Face the camera
it: Rivolgi verso di te

en: Factor K
it: Valore K

en: Factor N
it: Valore N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
it: Parametri di Calibrazione del Flusso Dinamico

en: Failed
it: Fallito

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
it: Caricamento del file "%1%" non riuscito. Trovata configurazione non valida.

en: Failed loading objects.
it: Caricamento oggetti fallito.

en: Failed processing of the filename_format template.
it: Elaborazione del modello filename_format fallita.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
it: Impossibile calcolare la larghezza della linea di %1%. Impossibile ottenere il valore di “%2%”.

en: Failed to connect socket
it: Connessione del socket non riuscita

en: Failed to connect to cloud service
it: Connessione al servizio cloud non riuscita

en: Failed to connect to printer.
it: Impossibile connettersi alla stampante.

en: Failed to connect to the printer
it: Impossibile connettersi alla stampante

en: Failed to connect to the server
it: Connessione al server non riuscita

en: Failed to create socket
it: Impossibile creare il socket

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
it: Impossibile creare una cartella temporanea, riprovare a esportare le configurazioni.

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
it: Impossibile scaricare il plug-in. Controlla le impostazioni del firewall e VPN, verifica e riprova.

en: Failed to fetch model information from printer.
it: Impossibile recuperare le informazioni del modello dalla stampante.

en: Failed to generate cali gcode
it: Impossibile generare g-code calibrazione

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
it: Impossibile generare il G-code per G-code personalizzato non valido.

en: Failed to get the model data in the current file.
it: Impossibile acquisire i dati del modello nel file corrente.

en: Failed to initialize the WinRT library.
it: Impossibile inizializzare la libreria WinRT.

en: Failed to install preset files to %s.
    Please make sure QIDI Studio has permission to delete and write in this directory,
    and it is not being occupied by the system or other applications.
it: Impossibile installare i file preset su. %s
    Assicurati che QIDI Studio sia autorizzato a cancellare e scrivere in questa directory,
    e non sia occupato dal sistema o da altre applicazioni.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
it: Impossibile installare il plug-in. Verifica se è bloccato o è stato eliminato dal software antivirus.

en: Failed to log out.
it: Disconnessione non riuscita.

en: Failed to parse login report reason
it: Non è stato possibile analizzare la causa del rapporto di login.

en: Failed to parse model information.
it: Impossibile analizzare le informazioni del modello

en: Failed to post ticket to server
it: Inserimento del ticket sul server non riuscito

en: Failed to publish login request
it: Non è stato possibile pubblicare la richiesta di login

en: Failed to publish login request.
it: Impossibile pubblicare la richiesta di accesso.

en: Failed to read file, please try again.
it: Impossibile leggere il file. Riprovare.

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
it: Impossibile salvare il file del G-code.
    Messaggio di errore: %1%.
    File sorgente %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
it: Impossibile salvare il progetto.
    Controlla se la cartella online esiste o se altri programmi aprono il file del progetto o se c'è abbastanza spazio sul disco.

en: Failed to send the print job. Please try again.
it: Impossibile inviare il lavoro di stampa. Riprova.

en: Failed to send. Click Retry to attempt sending again. If retrying does not work, please check the reason.
it: Invio fallito. Fai clic su Riprova per tentare di inviare nuovamente. Se il problema persiste, verifica la causa.

en: Failed to set the box printing slot...
it: Impostazione dello slot di stampa della BOX fallita...

en: Failed to start QIDI Farm Manager Client.
it: Impossibile avviare QIDI Farm Manager Client.

en: Failed to start printing job
it: Impossibile avviare il processo di stampa

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
it: Caricamento del file in ftp non riuscito. Riprova.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
it: Impossibile caricare il file di stampa tramite FTP. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Fan
it: Ventola

en: Fan Speed
it: Velocità ventola

en: Fan Speed (%)
it: Velocità ventola (%)

en: Fan Speed:
it: Velocità ventola:

en: Fan speed
it: Velocità ventola

en: Fan speed for overhang
it: Velocità della ventola per le sporgenze

en: Fatal
it: Irreversibile

en: Fatal error
it: Errore irreversibile

en: Fatal error, exception caught: %1%
it: Errore irreversibile; eccezione rilevata: %1%

en: Featue 1
it: Caratteristica 1

en: Feature 1 has been reset, 
    feature 2 has been feature 1
it: La funzione 1 è stata ripristinata,  
    la funzione 2 è diventata la funzione 1.

en: Fetching model infomations ...
it: Recupero informazioni sul modello ...

en: Filament
it: Filamento

en: Filament
it: Filamento

en: Filament %d
it: Filamento %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s non corrisponde al filamento nello slot AMS %s. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
it: Il filamento %s è posizionato in %s, ma il percorso G-code generato supera l'altezza di stampa di %s.

en: Filament %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
it: Il filamento %s è caricato nel %s, ma il percorso G-code generato supera il volume di stampa del %s.

en: Filament Changes
it: Cambi filamento

en: Filament Created
it: Filamento creato

en: Filament Extruded, Continue
it: Filamento Estruso, Continua

en: Filament For Calibration
it: Calibrazione del filamento

en: Filament Grouping
it: Raggruppamento filamenti

en: Filament Loaded, Resume
it: Filamento Caricato, Riprendi

en: Filament Preset
it: Preset Filamento

en: Filament Preset Template
it: Template Preset Filamento

en: Filament Settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament Tangle Detect
it: Rilevamento groviglio filamento

en: Filament category
it: Categoria filamento

en: Filament change times
it: Tempi cambio filamento

en: Filament changes
it: Cambi filamento

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
it: Il numero di filamenti supera il numero massimo supportato dallo strumento di pittura. Solo il primo %1% dei filamenti sarà disponibile nello strumento di pittura.

en: Filament density. For statistics only
it: Densità filamento. Solo per statistiche

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
it: Il diametro del filamento viene utilizzato per calcolare le variabili di estrusione nel G-code, quindi è importante che sia preciso.

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento non corrisponde al filamento nello slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament end G-code
it: G-code finale filamento

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament grouping
it: Raggruppamento filamenti

en: Filament load time
it: Durata caricamento filamento

en: Filament loading
it: Caricamento del filamento

en: Filament loading...
it: Caricamento del filamento...

en: Filament map to extruder
it: Mappa filamento estrusore

en: Filament notes
it: Note filamento

en: Filament preset bundle(.qdsflmt)
it: Pacchetto preset filamento (.qdsflmt)

en: Filament presets under this filament
it: Preset filamenti sotto questo filamento

en: Filament presets(.zip)
it: Preset Filamento(.zip)

en: Filament price. For statistics only
it: Prezzo filamento. Solo per statistiche

en: Filament prime volume
it: Volume primario filamento

en: Filament ramming length
it: Lunghezza di speronamento del filamento

en: Filament scarf seam settings
it: Impostazioni​•​giunture​•​scarf​•del​•​filamento

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
it: Il numero di serie del filamento non è inserito, inserisci numero di serie.

en: Filament settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament start G-code
it: G-code avvio filamento

en: Filament to print internal sparse infill.
it: Filamento per la stampa del riempimento interno.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
it: Filamento per stampare base di supporto e raft. "Predefinito" indica che non viene utilizzato un filamento specifico per il supporto ma viene utilizzato il filamento corrente

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
it: Filamento per la stampa delle interfacce di supporto. "Predefinito" significa che non esiste un filamento specifico per l'interfaccia di supporto e che verrà utilizzato il filamento corrente.

en: Filament type
it: Tipo filamento

en: Filament type and color information have been synchronized, but slot information is not included.
it: Le informazioni sul tipo e colore del filamento sono state sincronizzate, ma i dati dello slot non sono inclusi.

en: Filament type is not selected, please reselect type.
it: Il tipo filamento non è selezionato, riseleziona il tipo.

en: Filament unload time
it: Durata scaricamento filamento

en: Filament unloading
it: Scarico filamento

en: Filament used in this print job
it: Filamento utilizzato in questa stampa

en: Filament-Saving Mode
it: Modalità risparmio filamento

en: Filaments
it: Filamenti

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable height of the %s.
it: Il filamento %s è posizionato nel %s, ma il percorso G-code generato supera l'altezza di stampa del %s.

en: Filaments %s is placed in the %s, but the generated G-code path exceeds the printable range of the %s.
it: I filamenti %s sono posizionati nel %s, ma il percorso G-code generato supera l’area di stampa del %s.

en: File '%s' was lost! Please download it again.
it: Il file "%s" è stato perso! Si prega di scaricarlo di nuovo.

en: File checksum error. Please retry.
it: Errore checksum del file. Riprova.

en: File creation failed, please try again.
it: Creazione file non riuscita. Riprova.

en: File does NOT exist (%1%).
it: Il file NON esiste (%1%).

en: File does not exist.
it: Il file non esiste

en: File for the replace wasn't selected
it: Il file per la sostituzione non è selezionato

en: File is missing
it: File mancante

en: File renaming failed, please try again.
it: Impossibile rinominare il file. Riprova.

en: File upload failed, please try again.
it: Caricamento file non riuscito. Riprova.

en: File upload timed out. Please check if the firmware version supports this operation or verify if the printer is functioning properly.
it: Il caricamento del file è scaduto. Verifica se la versione del firmware supporta questa operazione o controlla che la stampante funzioni correttamente.

en: File write failed, please try again.
it: Scrittura del file fallita. Riprova.

en: File: %s
    Title: %s
it: File: %s
    Titolo: %s

en: Filename
it: Nome file

en: Filename format
it: Formato nome file

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
it: Il nome del file deve terminare con ".svg" ma hai selezionato %1%

en: Fill
it: Riempi

en: Fill bed with copies
it: Riempi il piano di copie

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
it: Inserisci il valore sopra il blocco con la superficie superiore più liscia

en: Fill in the value obtained in step 2 into the "Flow ratio" in the filaments settings, and you have completed the flow calibration here
it: Inserisci il valore ottenuto nel passaggio 2 nel "Rapporto di flusso" nelle impostazioni dei filamenti e hai completato la calibrazione del flusso qui

en: Fill of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
it: Il riempimento della forma (%1%) contiene un elemento non supportato: %2%.

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
it: Riempi l'area rimanente del piano con copie dell'oggetto selezionato

en: Fillet wall
it: Smusso parete

en: Filling
it: Riempimento

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
it: Filtra i gap vuoti più piccoli della soglia specificata. Questa impostazione non influisce sui layers superiore/inferiore.

en: Filter out tiny gaps
it: Filtra piccoli gap

en: Final shape constains selfintersection or multiple points with same coordinate.
it: La forma finale contiene autointersezioni o più punti con le stesse coordinate.

en: Fine Calibration
it: Calibrazione fine

en: Fine Calibration based on flow ratio
it: Calibrazione fine basata sul rapporto flusso

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
it: Regolazione precisa del flusso
    Sapevi che la velocità del flusso può essere regolata con precisione per stampe ancora più belle? A seconda del materiale, è possibile migliorare la finitura complessiva del modello stampato effettuando regolazioni precise.

en: Finish
it: Fine

en: Finish Time:
it: Tempo alla fine:

en: Finish Time: N/A
it: Tempo alla fine: N/D

en: Finished
it: Finito

en: Finished, Continue
it: Finito, Continua

en: Firmware Retraction
it: Retrazione del firmware

en: First Guide
it: Prima guida

en: First Layer Inspection
it: Ispezione del primo layer

en: First layer
it: Primo layer

en: First layer error pause
it: Pausa errore primo layer

en: First layer filament sequence
it: Sequenza filamento primo layer

en: First layer print sequence
it: Sequenza di stampa del primo layer

en: Fit camera
it: Adatta fotocamera

en: Fit camera to scene or selected object.
it: Adatta la telecamera alla scena o all'oggetto selezionato.

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
it: Ripara modello
    Sapevi che su Windows puoi riparare un modello 3D danneggiato per evitare molti problemi di slicing?

en: Fix model
it: Ripara modello

en: Fixed step drag
it: Trascinamento a passi fissi

en: Flap Angle
it: Inverti angolo

en: Flip by Face 2
it: Capovolgi su Faccia 2

en: Flip cut plane
it: Piano di taglio ribaltabile

en: Floating vertical shell
it: Guscio verticale flottante

en: Flow
it: Flusso

en: Flow Dynamics
it: Flusso Dinamico

en: Flow Dynamics Calibration
it: Calibrazione Flusso Dinamico

en: Flow Dynamics Calibration Result
it: Risultato Calibrazione Flusso Dinamico

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
it: Il risultato della calibrazione del Flusso Dinamico è stato salvato nella stampante

en: Flow Rate Calibration
it: Calibrazione del flusso

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in QIDI Tech printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
it: La calibrazione della velocità del flusso misura il rapporto tra il volume di estrusione previsto e quello estruso. L'impostazione predefinita funziona bene con le stampanti e i filamenti ufficiali QIDI Tech poiché sono stati messi a punto e precalibrati. Per altri tipi di filamento, di solito non è necessario eseguire una calibrazione della velocità del flusso a meno che non ci siano ancora alcuni difetti elencati dopo aver eseguito altre calibrazioni. Per maggiori dettagli, consulta l'articolo del wiki.

en: Flow Rate Coarse Calibration
it: Calibrazione grossolana della portata

en: Flow Rate Fine Calibration
it: Calibrazione fine della portata

en: Flow Ratio
it: Rapporto flusso

en: Flow rate
it: Portata flusso

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
it: I risultati della calibrazione del flusso sono stati salvati come preset.

en: Flow rate test - Pass 1
it: Test del flusso - Fase 1

en: Flow rate test - Pass 2
it: Test del flusso - Fase 2

en: Flow ratio
it: Rapporto flusso

en: Flow:
it: Flusso:

en: Flush
it: Spurgo

en: Flush Options
it: Opzioni spurgo

en: Flush into objects' infill
it: Spurga nel riempimento

en: Flush into objects' support
it: Spurga nei supporti

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
it: Spurga nei supporto/oggetti/riempimento
    Sapevi che puoi ridurre gli sprechi di filamento spurgandolo nel supporto/oggetti/riempimento durante il cambio del filamento?

en: Flush into this object
it: Spurga in questo oggetto

en: Flush multiplier
it: Moltiplicatore spurgo

en: Flush options
it: Opzioni spurgo

en: Flushed
it: Spurgo

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
it: Volume di spurgo (mm³) per ogni coppia di filamento.

en: Flushing volumes
it: Volumi di spurgo

en: Flushing volumes for filament change
it: Volumi di spurgo per il cambio filamento

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
it[0]: La riga seguente %s contiene parole chiave riservata.
    Rimuovilo, altrimenti la visualizzazione G-code e la stima del tempo di stampa verranno interrotte.
it[1]: Le righe seguenti %s contengono parole chiavi riservate.
    Rimuovile o la visualizzazione G-code e la stima del tempo di stampa verranno interrotte.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
it[0]: Il seguente oggetto del modello è stato riparato
it[1]: I seguenti oggetti del modello sono stati riparati

en: Following objects are laid over the boundary of plate or exceeds the height limit:
it: I seguenti oggetti sono posizionati oltre il limite del piatto o superano il limite d'altezza:

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
it[0]: Verrà eliminato anche il seguente preset:
it[1]: Verranno eliminati anche i seguenti presets:

en: Font doesn't have any shape for given text.
it: Il font non ha alcuna forma per il testo specificato.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
it: Per "%1%", aggiungere "%2%" come nuovo preset

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
it: Per "%1%", cambia "%2%" con "%3%".

en: For PVA filaments, it is strongly recommended to use normal support to avoid print failures.
it: Per i filamenti PVA, si consiglia fortemente di utilizzare il supporto normale per evitare errori di stampa.

en: For more information, please check out Wiki
it: Per ulteriori informazioni, consulta il Wiki

en: Force a retraction when changes layer
it: Forza retrazione quando si cambia layer

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
it: Forza la ventola di raffreddamento a una velocità specifica quando il grado di sporgenza della parte stampata supera questo valore. Il valore è espresso in percentuale ed indica la larghezza della linea senza il supporto dei layer inferiori. 0%% significa forzare il raffreddamento per tutta la parete esterna, indipendentemente dal grado di sporgenza.

en: Force cooling for overhang and bridge
it: Raffreddamento forzato per sbalzo e bridge

en: Force fan start early(0-5 second) when encountering overhangs. This is because the fan needs time to physically increase its speed.
it: Forza l'avvio anticipato della ventola (0-5 secondi) in presenza di sporgenze. Questo perché la ventola ha bisogno di tempo per aumentare fisicamente la sua velocità.

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
it: Forzare la ventola di raffreddamento a questa velocità quando si stampano bridge o sporgenze con un elevato grado di sbalzo. Forzando il raffreddamento per le sporgenze e bridge si può ottenere una qualità migliore per queste parti.

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
it: Forzare la generazione di gusci tra materiali/volumi adiacenti. Utile per stampe con multi estrusore con materiali traslucidi o supporto solubili.

en: Format of G-code thumbnails
it: Formato delle miniature del codice G

en: Format of G-code thumbnails: PNG for best quality, JPG for smallest size
it: Formato delle miniature del codice G: PNG per la migliore qualità, JPG per le dimensioni più piccole

en: Found following keys unrecognized:
it: Trovate le seguenti chiavi non riconosciute:

en: Frequent
it: Frequente

en: From Volumetric Speed
it: Dalla velocità volumetrica

en: From fluid mechanics, when a newtonian fluid flow through a hole, it needs pressure, and the pressure is proportional to the flow rate.
    As the filament is not rigid body, when the extruder starts to extrude, the filament will be compressed to generate the pressure. The compression process will delay the response of the real flow, as the extruder only provides the amount of the filament that needs to extrude, no extra.
it: Dalla meccanica dei fluidi, quando un fluido newtoniano scorre attraverso un foro, ha bisogno di pressione, e la pressione è proporzionale alla portata.
    Poiché il filamento non è corpo rigido, quando l'estrusore inizia ad estrusione, il filamento sarà compresso per generare la pressione. Il processo di compressione ritarderà la risposta del flusso reale, in quanto l'estrusore fornisce solo la quantità di filamento che ha bisogno di estrusione, nessun extra.

en: From k Value
it: Dal valore k

en: From surface
it: Dalla superficie

en: Front
it: Anteriore

en: Front View
it: Vista anteriore

en: Full Cooling
it: Raffreddamento completo

en: Full fan speed at layer
it: Massima velocità della ventola al layer

en: Fuzzy skin point distance
it: Distanza punti fuzzy skin

en: Fuzzy skin thickness
it: Spessore fuzzy skin

en: G-code files can not be loaded with models together!
it: Il G-code non può essere caricato insieme ai modelli!

en: G-code flavor
it: Formato G-code

en: G-code loading
it: Caricamento G-code

en: G-code output
it: Uscita G-code

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
it: Il percorso G-code viene generato dopo aver semplificato il contorno del modello per evitare un numero eccessivo di punti nel file. Un valore troppo piccolo significa una risoluzione più elevata e un tempo maggiore per l'elaborazione.

en: G-code thumbnails
it: Miniature del codice G

en: GNU Affero General Public License, version 3
it: GNU Affero General Public License, versione 3

en: Gap Fill
it: Riempimento gap

en: Gap area
it: Area Gap

en: Gap fill
it: Riempimento gap

en: Gap infill
it: Riempimento gap

en: Gcode path overlap
it: Sovrapposizione percorso G-code

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Generate interlocking beam structure at the locations where different filaments touch. This improves the adhesion between filaments, especially models printed in different materials.
it: Genera un incastro strutturato a travii nei punti in cui diversi filamenti si toccano. Ciò migliora l'adesione tra i filamenti, in particolare per i modelli stampati con materiali diversi.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the most filament-saving principles to minimize waste
it: Genera il raggruppamento dei filamenti per i nozzle sinistro e destro seguendo i principi di massimo risparmio di filamento per ridurre gli sprechi.

en: Generates filament grouping for the left and right nozzles based on the printer's actual filament status, reducing the need for manual filament adjustment
it: Genera il raggruppamento dei filamenti per il nozzle sinistro e destro in base allo stato effettivo del filamento nella stampante, riducendo la necessità di regolazioni manuali.

en: Generating G-code
it: Generazione G-code

en: Generating G-code: layer %1%
it: Genera G-code: layer %1%

en: Generating geometry index data
it: Generazione dati di indice geometrico

en: Generating geometry vertex data
it: Generazione dati vertici geometria

en: Generating infill regions
it: Generazione regioni di riempimento

en: Generating infill toolpath
it: Generazione percorso utensile di riempimento

en: Generating skirt & brim
it: Generazione skirt & brim

en: Generating support
it: Generazione supporto

en: Generating walls
it: Generazione pareti

en: Generic
it: Generico

en: Get oss config failed.
it: Recupero configurazione oss non riuscita

en: Get ticket from device timeout
it: Timeout durante il recupero del Ticket dal dispositivo.

en: Get ticket from server timeout
it: Timeout recupero Ticket dal server

en: Gizmo FDM paint-on seam
it: Gizmo FDM pittura giunzione

en: Gizmo Place face on bed
it: Gizmo Posiziona faccia sul piano

en: Gizmo SLA support points
it: Punti di supporto SLA Gizmo

en: Gizmo cut
it: Taglia Gizmo

en: Gizmo move
it: Muovi Gizmo

en: Gizmo rotate
it: Ruota Gizmo

en: Gizmo scale
it: Scala Gizmo

en: Global
it: Globale

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Global shortcuts
it: Scorciatoie globali

en: Go Home
it: Vai all'origine

en: Go Live
it: Vai in diretta

en: Go to
it: Vai a

en: Go to Login
it: Vai al login

en: Goto download page.
it: Vai alla pagina di download

en: Grab length
it: Lunghezza presa

en: Grab new filament
it: Prendo un nuovo filamento

en: Grabber scale
it: Scala grabber

en: Grid
it: Griglia

en: Groove
it: Scanalatura

en: Groove Angle
it: Angolo Scanalatura

en: Group
it: Gruppo

en: Group Operations
it: Operazioni Gruppo

en: Group files by month, recent first.
it: Raggruppa i file per mese, prima i recenti.

en: Group files by year, recent first.
it: Raggruppa i file per anno, prima i recenti.

en: Group manipulation
it: Manipola il gruppo

en: Grouping error:
it: Errore di raggruppamento:

en: Gyroid
it: Giroide

en: HTTP status: %1%
    Message body: "%2%"
it: Stato HTTP: %1%
    Corpo del messaggio: "%2%"

en: HTTPS CA File
it: File CA HTTPS

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
it: Il file CA HTTPS è opzionale. È necessario solo se usi un certificato autofirmato.

en: Hardened Steel
it: Acciaio temprato

en: Hardened steel
it: Acciaio temprato

en: Head diameter
it: Diametro testa

en: Heat
it: Calore

en: Heat the nozzle
it: Riscaldo nozzle

en: Heatbed preheating
it: Preriscaldamento del piano

en: Heated bed cooling
it: Raffreddamento del piano

en: Heating
it: Riscaldamento

en: Heating chamber
it: Camera riscaldata

en: Heating hotend
it: Riscaldamento hotend

en: Heating mode is suitable for printeing ABS/ASA/PC/PA materials and circulates filters the chamber air.
it: La modalità riscaldamento è adatta per la stampa di materiali ABS/ASA/PC/PA e fa circolare e filtrare l'aria della camera.

en: Height
it: Altezza

en: Height Range
it: Interv. altezza

en: Height of SVG.
it: Altezza dell'SVG.

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
it: Altezza del primo layer. Rendere leggermente più spessa l'altezza del primo layer può migliorare l'adesione al piatto.

en: Height range
it: Intervallo altezza

en: Height range Modifier
it: Modifica intervallo di altezza

en: Height ranges
it: Intervalli di altezza

en: Height to lid
it: Altezza dal coperchio

en: Height to rod
it: Altezza asta

en: Height:
it: Altezza:

en: Help
it: Aiuto

en: Hexagon
it: Esagono

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Others
it: Nascondi Altri

en: Hide QIDIStudio
it: Nascondi QIDIStudio

en: High
it: Alto

en: High Flow
it: Flusso elevato

en: High Temp
it: Alta temperatura

en: High flow
it: Flusso elevato

en: High-temperature Heatbed Calibration
it: Calibrazione del piano ad alta temperatura

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
it: Una temperatura della camera più elevata può aiutare a sopprimere o ridurre la deformazione e potenzialmente portare a una maggiore aderenza tra i layer per i materiali ad alta temperatura come ABS, ASA, PC, PA e così via. Allo stesso tempo, il filtraggio dell'aria di ABS e ASA peggiorerà. Mentre per PLA, PETG, TPU, PVA e altri materiali a bassa temperatura, la temperatura della camera non dovrebbe essere elevata per evitare intasamenti, quindi spegnerla (settando a 0) è fortemente raccomandato

en: Highlight faces according to overhang angle.
it: Evidenziare le facce in base all'angolo di sporgenza.

en: Highlight overhang areas
it: Evidenzia le aree sporgenti

en: Hilbert Curve
it: Curva di Hilbert

en: Hole Coef 1
it: Coef foro 1

en: Hole Coef 2
it: Coef foro 2

en: Hole Coef 3
it: Coef foro 3

en: Hole limit max
it: Limite max foro

en: Hole limit min
it: Limite min foro

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: I fori negli oggetti verranno ingranditi o ridotti nel piano XY in base al valore impostato. Valori positivi aumentano le dimensioni dei fori, mentre valori negativi le riducono. Questa funzione viene utilizzata per apportare leggere modifiche alle dimensioni quando gli oggetti presentano problemi di assemblaggio.

en: Hollow
it: Svuota

en: Home page and daily tips
it: Home page e suggerimenti quotidiani

en: Homing toolhead
it: Homing testa di stampa

en: Honeycomb
it: Nido d'ape

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal distance of the nozzle tip to the rod's farther edge. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza orizzontale tra la punta del nozzle e il bordo più lontano dell'asta. Viene utilizzato per evitare le collisioni nella stampa di oggetti secondari.

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a sinistra il cursore attivo

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a destra il cursore attivo

en: Horizontal text
it: Testo orizzontale

en: Host Setting
it: Impostazione host

en: Host Type
it: Tipo host

en: Hostname
it: Nome host

en: Hostname, IP or URL
it: Nome host, IP o URL

en: Hot Bed STL
it: STL Piano

en: Hot Bed SVG
it: SVG Piano

en: How do you like this printing file?
it: Cosa ne pensi di questo file di stampa?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
it: Quanti layers di skirt. Di solito solo uno strato

en: How to use LAN only mode
it: Come utilizzare la modalità solo LAN

en: How to use calibration result?
it: Come utilizzare il risultato della calibrazione?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that QIDI Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
it: Come usare le scorciatoie da tastiera
    Sapevi che QIDI Studio offre un'ampia gamma di scorciatoie da tastiera e operazioni sulle scene 3D.

en: Humidity
it: Umidità

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
it: IP e codice di accesso verificati! Puoi chiudere la finestra

en: Identical filament: same brand, type and color
it: Filamento identico: stessa marca, tipo e colore

en: Identifies the type and position of the build plate on the heatbed. Pausing printing if a mismatch is detected.
it: Identifica il tipo e la posizione del piatto sul piano, mettendo in pausa la stampa in caso di incompatibilità rilevata.

en: Identifying build plate type
it: Identificazione tipo piatto di stampa

en: Idle
it: Inattivo

en: Idling...
it: Inattivo...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
it: L'attivazione di questa impostazione significa che la ventola di raffreddamento sugli oggetti funzionerà continuamente alla velocità minima invece di fermarsi per ridurre la frequenza di avvio e arresto.

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after QIDI Studio startup.
it: Se abilitato, controlla automaticamente se ci sono aggiornamenti dei preset di sistema dopo l'avvio di QIDI Studio.

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after QIDI Studio startup or presets modified.
it: Se abilitata, sincronizza automaticamente i preset utente con il cloud dopo l'avvio di QIDI Studio o la modifica dei preset.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
it: Se abilitati, i ponti sono più affidabili, possono coprire distanze maggiori, ma possono avere un aspetto peggiore. Se disattivati, i ponti hanno un aspetto migliore ma sono affidabili solo per distanze più brevi.

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .3mf files
it: Se abilitato, imposta QIDI Studio come applicazione predefinita per aprire i file .3mf

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .step files
it: Se abilitato, imposta QIDI Studio come applicazione predefinita per aprire i file .step

en: If enabled, sets QIDI Studio as default application to open .stl files
it: Se abilitato, imposta QIDI Studio come applicazione predefinita per aprire i file .stl

en: If enabled, this setting will ensure external perimeters are not slowed down to meet the minimum layer time. This is particularly helpful in the below scenarios:
    
     1. To avoid changes in shine when printing glossy filaments 
    2. To avoid changes in external wall speed which may create slight wall artefacts that appear like z banding 
    3. To avoid printing at speeds which cause VFAs (fine artefacts) on the external walls
it: Se abilitato, questa impostazione garantirà che i perimetri esterni non vengano rallentati per rispettare il tempo minimo del layer. Questo è particolarmente utile nei seguenti scenari:
    
    1. Per evitare cambiamenti di brillantezza durante la stampa di filamenti lucidi.
    2. Per evitare cambiamenti nella velocità delle pareti esterne che potrebbero creare lievi artefatti sulle pareti simili alla banda z.
    3. Per evitare la stampa a velocità che causano VFAs (arti fattuali fini) sulle pareti esterne.

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
it: Se abilitata, durante l'importazione del file STEP verrà visualizzata una finestra di dialogo per le impostazioni dei parametri.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
it: Se è selezionata la modalità smooth o tradizionale, viene generato un video timelapse per ogni stampa. Dopo la stampa di ogni layer, viene scattata una foto. Al termine della stampa tutte le foto vengono unite per creare un video timelapse. Se si seleziona smooth, dopo la stampa del layer la testa di stampa si sposta sullo scivolo di spurgo posteriore e poi scatta una foto. Poiché durante la foto può uscire filamento dal nozzle, la modalità smooth ha bisogno che venga utilizzata la prime tower per pulire il nozzle.

en: If the chamber temperature exceeds 40℃, the system will automatically switch to heating mode. Please confirm whether to switch.
it: Se la temperatura della camera supera i 40℃, il sistema passerà automaticamente alla modalità di riscaldamento. Conferma se vuoi cambiare.

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
it: Se il primo elemento selezionato è una parte, il secondo deve far parte dello stesso oggetto.

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
it: Se il primo elemento selezionato è un oggetto, anche il secondo deve essere un oggetto.

en: If the model has two parts that are symmetric about the y-axis, and you want these parts to have symmetric textures, please click this option on one of the parts.
it: Se il modello ha due parti simmetriche rispetto all'asse Y e desideri che abbiano texture simmetriche, seleziona questa opzione su una delle parti.

en: If the server is in a fault state, you can temporarily use offline printing or local network printing.
it: Se il server è in stato di errore, è possibile utilizzare temporaneamente la stampa offline o la stampa in rete locale.

en: If the transparency of the mapping changes, this thumbnail is for reference only.
it: Se la trasparenza della mappatura cambia, questa miniatura è solo a scopo di riferimento.

en: If this is enabled, when starting QIDI Studio and another instance of the same QIDI Studio is already running, that instance will be reactivated instead.
it: Se questa opzione è attivata, quando si avvia QIDI Studio e un'altra istanza è già in esecuzione quest'ultima verrà riattivata.

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
it: Se questo valore è positivo, Z hop avrà effetto solo quando Z è al di sopra di questo parametro: "limite inferiore Z hop" ed è al di sotto di questo valore

en: If you are to print a kind of soft TPU, please don't slice with this profile, and it is only for TPU that has high enough hardness (not less than 55D) and is compatible with the AMS. To get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
it: Se devi stampare un TPU morbido, non elaborare con questo profilo, è solo per TPU che ha una durezza sufficientemente elevata (non inferiore a 55D) è compatibile con l'AMS. Per ottenere una migliore qualità di stampa, fare riferimento a questo wiki: Guida alla stampa in TPU.

en: If you notice the following signs and other uncertain reasons during printing, you may consider performing flowrate calibration:
    1.Over-Extrusion: If you see excess material on your printed object, blotches form, or layers that look too thick, it could be a sign of over-extrusion;
    2.Under-Extrusion: This is the opposite of over - extrusion.Signs include missing layers, weak infill, or gaps in the print.This could mean that your printer isn't extruding enough filament;
    3.Poor Surface Quality : If the surface of your prints seems rough or uneven, this could be a result of an incorrect flow rate;
    4.Weak Structural Integrity : If your prints break easily or don't seem as sturdy as they should be, this might be due to under-extrusion or poor layer adhesion, which can be improved by flow rate calibration;
    5.When using third-party filaments
it: Se si notano i seguenti segni e altri motivi incerti durante la stampa, si può considerare di eseguire la calibrazione della portata:
    1.Over-Extrusion: Se vedete materiale in eccesso sull'oggetto stampato, sulla forma di macchie o strati che sembrano troppo spessi, potrebbe essere un segno di eccessiva estrusione;
    2.Sotto-estrusione: Questo è l'opposto di sopra - estrusione.I segni includono strati mancanti, riempimento debole, o lacune nella stampa.Ciò potrebbe significare che la stampante non sta estrusendo abbastanza filamento;
    3.Scarsa qualità superficiale: Se la superficie delle stampe sembra ruvida o irregolare, questo potrebbe essere il risultato di una portata errata;
    4. Integrità strutturale debole: se le stampe si rompono facilmente o non sembrano robuste come dovrebbero essere, questo potrebbe essere dovuto a sottoestrusione o scarsa adesione dello strato, che può essere migliorata dalla calibrazione della portata;
    5.Quando si utilizzano filamenti di terze parti

en: If you want to have tighter or looser assemble, you can set this value. When it is positive, it indicates tightening, otherwise, it indicates loosening
it: Se si desidera un assemblaggio più stretto o più largo, è possibile impostare questo valore. Quando è positivo, indica un serraggio, altrimenti indica un allentamento

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
it: Se desideri elaborare l'output del G-code tramite script personalizzati, è sufficiente elencare qui i loro percorsi assoluti. Separa più script con un punto e virgola. Agli script verrà passato il percorso assoluto del file G-code come primo argomento e potranno essere lette anche le variabili delle impostazioni

en: If you would like to try QIDI Studio Beta, you may click to
it: Se desideri provare QIDI Studio Beta, puoi fare clic su

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for QIDI printer
it: Se il firmware richiede valori E relativi, seleziona questa opzione, altrimenti lasciala deselezionata. È necessario utilizzare la distanza relativa per le stampanti QIDI

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS in caso di punti di distribuzione mancanti o offline. È possibile abilitare questa opzione per i certificati autofirmati se la connessione fallisce.

en: Ignore this and Resume
it: Ignora e riprendi

en: Ignore. Don't Remind Next Time
it: Ignora. Non ricordarlo la prossima volta.

en: Illegal instruction
it: Istruzione illegale

en: Impact Strength Z
it: Resistenza all'urto Z

en: Imperial
it: Imperiale

en: Import
it: Importa

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
it: Importa 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
it: Importazione del file 3mf non riuscita

en: Import Configs
it: Importa configurazioni

en: Import File
it: Importa File…

en: Import Preset
it: Importa Preset

en: Import a single SVG and split it
it: Importa un singolo SVG e dividilo

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
it: Importa un singolo SVG e poi dividilo in più parti.

en: Import file
it: Importa file

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
it: Importa geometrie da file STL/STEP/3MF/OBJ/AMF.

en: Import geometry only
it: Importa solo la geometria

en: Import model and profile
it: Importa modello e profilo

en: Import model only
it: Importa solo modello

en: Import profile only
it: Importa solo profilo

en: Import result
it: Risultato dell'importazione

en: Importing Model
it: Importazione del modello

en: Importing SLA archive
it: Importa archivio SLA

en: Importing canceled.
it: Importazione annullata.

en: Importing done.
it: Importazione eseguita.

en: Importing to QIDI Studio failed. Please download the file and manually import it.
it: L'importazione in QIDI Studio non è riuscita. Scarica il file e importalo manualmente.

en: Improve rendering performance by lod
it: Migliora le prestazioni di rendering in base al livello

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
it: Migliorare la resistenza
    Sapevate che è possibile utilizzare un maggior numero di anelli a parete e una maggiore densità riempimento per migliorare la resistenza del modello?

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
it: Prestazioni di rendering migliorate sotto la scena di più piatti e molti modelli.

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
it: Nella Coda di Slicing in Cloud ci sono %s attività.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
it: Inoltre, la calibrazione del flusso è fondamentale per materiali schiumogeni come LW-PLA utilizzati nei piani RC. Questi materiali si espandono notevolmente quando vengono riscaldati e la calibrazione fornisce un'utile flusso di riferimento.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
it: Per ridurre la visibilità delle giunture in un'estrusione ad anello chiuso, l'anello viene interrotto e accorciato di una quantità specificata.
    Questa quantità è espressa in percentuale del diametro attuale dell'estrusore. Il valore predefinito per questo parametro è 15

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
it: Per ridurre la visibilità della giuntura in un anello chiuso, la parete interna e la parete esterna vengono accorciate di una quantità specificata.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
it: Nella comunità della stampa 3D, impariamo dai successi e dagli insuccessi degli altri per adattare i nostri parametri e impostazioni di slicing. %s segue lo stesso principio e utilizza l'apprendimento automatico per migliorare le sue prestazioni basandosi sui successi e sugli insuccessi di un vasto numero di stampe effettuate dai nostri utenti. Stiamo addestrando %s affinché diventi più intelligente alimentandolo con dati reali. Se sei d'accordo, questo servizio accederà alle informazioni dai tuoi registri degli errori e dai registri di utilizzo, che possono includere informazioni descritte nell'Informativa sulla privacy. Non raccoglieremo alcun Dato Personale con il quale un individuo possa essere identificato direttamente o indirettamente, incluso, a titolo esemplificativo, nomi, indirizzi, informazioni di pagamento o numeri di telefono. Abilitando questo servizio, accetti questi termini e la dichiarazione sull'Informativa sulla privacy.

en: InFo
it: Info

en: Incompatible
it: Non compatibile

en: Incompatible presets
it: Preset incompatibili

en: Incorrect password
it: Password errata

en: Increase %1%g filament and %2% changes compared to optimal grouping.
it: Aumenta di %1% il consumo di filamento e di %2% le variazioni rispetto al raggruppamento ottimale.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to a printer with one nozzle.
it: Aumenta di %1% il consumo di filamento e risparmia %2% di tempo rispetto a una stampante con un solo nozzle.

en: Increase %1%g filament and save %2% changes compared to optimal grouping.
it: Aumenta di %1% il consumo di filamento e risparmia %2% di tempo rispetto al raggruppamento ottimale.

en: Increase/decrease edit area
it: Aumenta/diminuisci l'area di modifica

en: Independent support layer height
it: Altezza layer di supporto indipendente

en: Infill
it: Riempimento

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
it: Questo consente di ingrandire leggermente l'area di riempimento per sovrapporla alle pareti, migliorando l'adesione. Il valore percentuale è relativo alla larghezza della linea del riempimento.

en: Infill combination
it: Combinazione riempimento

en: Infill density(%)
it: Densità riempimento (%)

en: Infill direction
it: Direzione riempimento

en: Infill gap
it: Gap riempimento

en: Infill rotate step
it: Passo rotazione riempimento

en: Infill shift step
it: Passo spostamento riempimento

en: Infill/Wall overlap
it: Sovrapposizione riempimento/parete

en: Information
it: Informazione

en: Initial layer
it: Primo layer

en: Initial layer bed temperature
it: Temperatura piano per il primo layer

en: Initial layer density
it: Densità primo layer

en: Initial layer expansion
it: Espansione primo layer

en: Initial layer flow ratio
it: Rapporto Flusso primo layer

en: Initial layer height
it: Altezza primo layer

en: Initial layer infill
it: Riempimento primo layer

en: Initial layer nozzle temperature
it: Temperatura nozzle primo layer

en: Initial layer speed
it: Velocità primo layer

en: Initial layer travel
it: Spostamento layer iniziale

en: Initializing...
it: Inizializzazione ...

en: Inner brim only
it: Solo brim interno

en: Inner wall
it: Parete interna

en: Innerloop
it: Anello interno

en: Input Custom Model
it: Inserisci modello personalizzato

en: Input Custom Nozzle Diameter
it: Inserisci diametro nozzle personalizzato

en: Input Custom Vendor
it: Inserisci fornitore personalizzato

en: Input Value
it: Valore di input

en: Input access code
it: Inserisci codice di accesso

en: Input text
it: Inserisci testo

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
it: Inserisci il G-code tra gli oggetti. Questo parametro avrà effetto solo quando stampate i vostri modelli oggetto per oggetto.

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
it: Inserisci un comando di pausa all'inizio di questo layer.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci G-code personalizzato all'inizio di questo layer.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci un template G-code personalizzato all'inizio di questo layer.

en: Insertion update
it: Aggiornamento dell'inserimento

en: Inspecting first layer
it: Ispezione del primo layer

en: Install Network Plug-in
it: Installa il plug-in di rete

en: Install failed
it: Installazione non riuscita

en: Install network plug-in
it: Installa plug-in di rete

en: Install presets failed
it: Installazionepreset fallita

en: Install successfully.
it: Installazione completata.

en: Installing
it: Installazione…

en: Instance manipulation
it: Manipola istanze

en: Insufficient storage space, please clear the space and try again.
it: Spazio di memoria insufficiente; libera spazio e riprova.

en: Integration failed.
it: Integrazione fallita.

en: Integration was successful.
it: L'integrazione è avvenuta con successo.

en: Interface pattern
it: Trama interfaccia

en: Interface shells
it: Interfaccia guscio

en: Interface use loop pattern
it: L'interfaccia utilizza la trama del loop

en: Interlocking beam layers
it: Struttura incastro layer

en: Interlocking beam width
it: Larghezza struttura incastro

en: Interlocking boundary avoidance
it: Evita limiti degli incastri

en: Interlocking depth
it: Profondità incastro

en: Interlocking depth of a segmented region
it: Profondità incastro regione segmentata

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
it: Profondità incastro regione segmentata. Zero disabilita questa funzione.

en: Interlocking direction
it: Direzione incastro

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Internal Version
it: Versione interna

en: Internal bridge support thickness
it: Spessore supporto interno del bridge

en: Internal developer mode
it: Modalità sviluppatore interno

en: Internal error. Please try upgrading the firmware and Studio version. If the issue persists, contact customer support.
it: Errore interno. Prova ad aggiornare il firmware e la versione di Studio. Se il problema persiste, contatta l'assistenza clienti.

en: Internal ribs
it: Nervature interne

en: Internal solid infill
it: Riempimento solido interno

en: Internal solid infill pattern
it: Pattern riempimento solido interno

en: Intersection
it: Intersezione

en: Invalid connectors detected
it: Rilevati connettori non validi

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: Invalid file format.
it: Formato file non valido.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
it: Formato non valido. Formato vettoriale previsto: "%1%"

en: Invalid input.
it: Input non valido.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
it: Nome non valido, i seguenti caratteri non sono consentiti:

en: Invalid nozzle information, please refresh or manually set nozzle information.
it: Informazioni sul nozzle non valide, aggiorna o imposta manualmente le informazioni sul nozzle.

en: Invalid number
it: Numero non valido

en: Invalid numeric.
it: Numero non valido.

en: Invalid state. 
    No one part is selected to keep after cut
it: Invalid state. 
    Non è stata selezionata alcuna parte da conservare dopo il taglio

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
it: Valore non valido quando la modalità vaso a spirale è abilitata:

en: Invalid values found in the 3mf:
it: Valori non validi trovati in 3mf:

en: Invalidate cut info
it: Annulla informazioni di taglio

en: Ironing
it: Stiratura

en: Ironing Pattern
it: Trama stiratura

en: Ironing Type
it: Tipo di stiratura

en: Ironing flow
it: Flusso stiratura

en: Ironing inset
it: Inserto stiratura

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
it: La stiratura utilizza un piccolo flusso per stampare alla stessa altezza di una superficie, rendendo le superfici piane più lisce. Questa impostazione controlla quali layer vengono sottoposti a ironing.

en: Ironing line spacing
it: Spaziatura linee di stiratura

en: Ironing speed
it: Velocità stiratura

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
it: È %s%% o %s %s?
    SÌ per %s%%, 
    NO per %s %s.

en: It can be observed that at a certain height, the model begins to show missing fibers. There are two methods to measure the maximum volumetric velocity:
    1. Observing the number of notches nums on the right side, you can use Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed.
    2. In the "Preview" interface, view the Gcode of the model, find the "Flow" value corresponding to the missing part, and save it.
it: Si può osservare che a una certa altezza, il modello inizia a mostrare fibre mancanti. Esistono due metodi per misurare la velocità volumetrica massima:
    1. Osservando il numero di tacche nums sul lato destro, è possibile utilizzare Startv + (step * 2) * nums = Max Volumetric Speed
    2. Nell'interfaccia "Anteprima" visualizzare il Gcode del modello, trovare il valore "Flow" corrispondente alla parte mancante e salvarlo.

en: It has a big layer height, and results in apparent layer lines and ordinary printing quality and printing time.
it: Ha un'altezza layer elevata, comporta layer evidenti, una qualità e un tempo di stampa ordinari.

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
it: Ha un'altezza layer normale, crea layer e qualità di stampa medie. È adatto per la maggior parte delle stampe.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
it: Ha un'altezza layer ridotta, crea layer quasi trascurabili e un'elevata qualità di stampa. È adatto alla maggior parte dei casi di stampa generale.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
it: Ha un'altezza layer molto elevata, crea layer molto evidenti, bassa qualità di stampa e tempi più brevi.

en: It is recommended to assemble the objects first,
    because the objects is restriced to bed 
    and only parts can be lifted.
it: Si consiglia di assemblare prima gli oggetti
    perché gli oggetti sono limitati al piano, 
    e solo le parti possono essere sollevate.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
it: Sembra che l'oggetto %s ha %s. Orienta nuovamente l'oggetto o abilita la generazione dei supporti.

en: Jerk limitation
it: Limitazione jerk

en: Jerk of first layer
it: Jerk primo layer

en: Jerk of infill
it: Jerk riempimento

en: Jerk of inner walls
it: Jerk pareti interne

en: Jerk of outer walls
it: Jerk pareti esterne

en: Jerk of top surface
it: Jerk superficie superiore

en: Jerk of travel
it: Jerk di spostamento

en: Join
it: Unisci

en: Join Customer Experience Improvement Program.
it: Partecipa al programma di miglioramento dell'esperienza utenti.

en: Jump to
it: Vai a

en: Jump to Layer
it: Vai al layer

en: Jump to model publish web page
it: Vai alla pagina web di pubblicazione del modello

en: Jump to webpage
it: Vai alla pagina web

en: Keep fan always on
it: Mantieni la ventola sempre accesa

en: Keep liveview when printing.
it: Mantieni la liveview durante la stampa.

en: Keep min
it: Mantieni min

en: Keep only one QIDI Studio instance
it: Mantieni una sola istanza di QIDI Studio

en: Keep orientation
it: Mantieni orientamento

en: Keep the selected options.
it: Mantieni le opzioni selezionate.

en: Key 1~9
it: Tasto 1~9

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie Tastiera

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
it: Il max_accel_to_decel di Klipper verrà regolato automaticamente.

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
it: Il max_accel_to_decel di Klipper sarà regolato su questa percentuale di accelerazione

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
it: Connessione LAN non riuscita (impossibile avviare liveview)

en: LAN Connection Failed (Failed to view sdcard)
it: Connessione LAN fallita (Impossibile visualizzare la sdcard)

en: LAN Only Liveview is off. Please turn on the liveview on printer screen.
it: LAN Only Liveview è disattivato. Attiva il liveview sullo schermo della stampante.

en: Lamp
it: luce

en: Language
it: Lingua

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Laser Calibration
it: Calibrazione laser

en: Last Step
it: Ultimo passaggio

en: Later
it: Più tardi

en: Latest Version:
it: Ultima versione:

en: Latest version
it: Ultima versione

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
it: Posiziona su faccia
    Sapevate che è possibile orientare rapidamente un modello in modo che una delle sue facce si trovi sul piatto di stampa? Selezionare la funzione "Posiziona su faccia" o premere il tasto <b>F</b> .

en: Lay on face
it: Posiziona su faccia

en: Layer Height
it: Altezza layer

en: Layer Height (mm)
it: Altezza layer (mm)

en: Layer Time
it: Tempo layer

en: Layer Time:
it: Tempo layer:

en: Layer change G-code
it: G-code cambio layer

en: Layer height
it: Altezza layer

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
it: L'altezza del layer non può superare il diametro del nozzle.

en: Layer height exceeds the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits ,this may cause printing quality issues.
it: L'altezza layer supera il limite riportato in Impostazioni stampante -> Estrusore -> Limite altezza layer, ciò può causare problemi di qualità di stampa.

en: Layer height is too small.
    It will set to min_layer_height
it: L'altezza layer è troppo piccola.
    Verrà impostato su altezza_min_layer

en: Layer height limits
it: Limiti altezza layer

en: Layer range Settings to modify
it: Impostazioni layer range da modificare

en: Layer time
it: Tempo layer

en: Layer: N/A
it: Layer: N/D

en: Layers
it: Layer

[ctx: Layers]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: Layers]
en: Top
it: Superiore

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Left
it: Sinistra

en: Left AMS
it: AMS sinistro

en: Left Extruder
it: Estrusore Sinistro

en: Left Nozzle
it: Nozzle sinistro

en: Left Time
it: Tempo residuo

en: Left View
it: Vista sinistra

en: Left click
it: Click sinistro

en: Left drag
it: Trascinamento a sinistra

en: Left extruder
it: Estrusore sinistro

en: Left filaments
it: Filamenti di sinistra

en: Left mouse button
it: Tasto sinistro mouse

en: Left mouse button:
it: Tasto sinistro del mouse:

en: Left nozzle
it: Nozzle sinistro

en: Left nozzle: %smm
it: Nozzle sinistro: mm %s

en: Left nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
it: Nozzle sinistro: X: %1% -%2%, Y: %3% -%4%, Z: %5% - %6%

en: Left:
it: Sinistra:

en: Left: %s
it: Sinistra: %s

en: Length
it: Lunghezza

en: Length of sparse infill anchor
it: Lunghezza ancoraggio riempimento

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
it: Lunghezza​•​scarf.​•​Impostando ​questo​•​parametro​•​a​•​zero​•​disabilita​•​efficacemente​•​lo scarf.

en: Libraries
it: Librerie

en: License
it: Licenza

en: Line
it: Linea

en: Line Type
it: Tipo linea

en: Line Width
it: Larghezza linea

en: Line Width (mm)
it: Larghezza linea (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
it: Trama lineare per il riempimento interno.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
it: Trama lineare del riempimento della superficie inferiore, non il riempimento del bridge.

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect narrow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
it: Trama linee del riempimento solido: se l'opzione "Rileva riempimento solido stretto" è abilitato, la trama concentrico verrà utilizzato per piccole aree.

en: Line pattern of support
it: Trama linee supporto

en: Line pattern of support interface. Default pattern for support interface is Rectilinear Interlaced
it: Schema delle linee dell'interfaccia di supporto.Il pattern predefinito per l'interfaccia di supporto è Reticolare Interlacciato.

en: Line pattern of top surface infill
it: Trama linee riempimento superficie superiore

en: Line width
it: Larghezza linea

en: Line width for top surfaces
it: Larghezza linea per le superfici superiori

en: Line width of initial layer
it: Larghezza linea del primo layer

en: Line width of inner wall
it: Larghezza linea delle pareti interne

en: Line width of internal solid infill
it: Larghezza linea del riempimento solido interno

en: Line width of internal sparse infill
it: Larghezza linea del riempimento interno

en: Line width of outer wall
it: Larghezza linea della parete esterna

en: Line width of support
it: Larghezza linea di supporto

en: Linear Deflection
it: Deviazione lineare

en: Linear gradient
it: Gradiente lineare

en: Liveview Retry
it: Riprova Liveview

en: Load
it: Carico

en: Load 3mf
it: Carica 3mf

en: Load Filament
it: Carica filamento

en: Load a model
it: Carica modello

en: Load configs
it: Carica configurazioni

en: Load failed
it: Caricamento non riuscito

en: Load project
it: Carica progetto

en: Load stl
it: Carica stl

en: Load svg
it: Carica svg

en: Load these files as a single object with multiple parts?
it: Caricare questi file come un singolo oggetto con più parti?

en: Load...
it: Caricamento...

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading G-codes
it: Caricamento del G-code

en: Loading a mode view
it: Caricamento di una modalità di visualizzazione

en: Loading configuration
it: Caricamento configurazione

en: Loading current presets
it: Caricamento dei preset correnti

en: Loading file
it: Caricamento file

en: Loading file list...
it: Caricamento elenco file...

en: Loading file: %s
it: Caricamento file: %s

en: Loading of a model file failed.
it: Caricamento file del modello non riuscito.

en: Loading repaired objects
it: Caricamento oggetti riparati

en: Loading user preset
it: Caricamento del preset utente

en: Loading...
it: Caricamento…

en: Local
it: Locale

en: Lock
it: Blocca

en: Lock/unlock rotation angle when dragging above the surface.
it: Blocca/sblocca l'angolo di rotazione quando si trascina sopra la superficie.

en: Lock/unlock the aspect ratio of the SVG.
it: Blocca/sblocca proporzioni SVG.

en: Log Level
it: Livello log

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
it: Login non riuscito. Controlla il codice PIN.

en: Log in printer
it: Log in stampante

en: Log in successful.
it: Log in effettuato con successo.

en: Log out printer
it: Log out dalla stampante

en: Log out successful.
it: Log out riuscito.

en: Logging
it: Accesso

en: Logging in
it: Accesso in corso...

en: Login Region
it: Regione di accesso

en: Login failed
it: Login non riuscito

en: Login information expired. Please login again.
it: Le informazioni di login sono scadute. Effettua nuovamente il login.

en: Login/Register
it: Accedi/Registrati

en: Long retraction when cut(experimental)
it: Retrazione maggiore al taglio (sperimentale)

en: Low
it: Basso

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature.
it: Il filamento a bassa temperatura (PLA/PETG/TPU) viene caricato nell'estrusore. Per evitare che l'estrusore clogghi , non è consentito impostare la temperatura della camera.

en: M400 pause
it: M400 pausa

en: MC Board
it: Scheda MC

en: MD5 verification failed, please try again.
it: Verifica MD5 fallita, riprova.

en: Machine
it: Macchina

en: Machine Name
it: Nome della macchina

en: Machine end G-code
it: Fine G-code

en: Machine gcode
it: G-code macchina

en: Machine limits
it: Limiti macchina

en: Machine start G-code
it: start G-code

en: Manage Result
it: Gestisci risultato

en: Manual
it: Manuale

en: Manual Calibration
it: Calibrazione manuale

en: Manually assign filament to the left or right nozzle
it: Assegna manualmente il filamento al nozzle sinistro o destro.

en: Mapping
it: Mappatura

en: Matching
it: Abbinamento

en: Max
it: Massimo

en: Max Print Height
it: Altezza massima stampa

en: Max Radius
it: Raggio massimo

en: Max Volumetric Speed
it: Massima velocità volumetrica

en: Max Volumetric Speed Calibration
it: Calibrazione velocità volumetrica massima

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
it: La calibrazione della velocità volumetrica massima è consigliata quando si stampa con:

en: Max XY Smoothing
it: Max lisciatura XY

en: Max angle
it: Angolo massimo

en: Max bridge length
it: Lunghezza massima Bridge

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Raggio di distanza massimo intorno all'estrusore. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa di oggetti singoli.

en: Max fan speed threshold
it: Soglia massima velocità della ventola

en: Max flowrate
it: Valore massimo flusso

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
it: Questa è la lunghezza massima dei bridge che non necessitano di supporto. Impostalo su 0 se desideri che tutti i bridge siano supportati e impostalo su un valore molto grande se non vuoi che nessun bridge sia supportato.

en: Max speed
it: Velocità massima

en: Max volumetric speed
it: Massima velocità volumetrica

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
it: Il risultato della calibrazione velocità volumetrica massima è stato salvato in un preset.

en: Max volumetric speed test
it: Test velocità volumetrica massima

en: Maximum E speed
it: Velocità massima E

en: Maximum X speed
it: Velocità massima X

en: Maximum Y speed
it: Velocità massima Y

en: Maximum Z speed
it: Velocità massima Z

en: Maximum acceleration E
it: Accelerazione massima E

en: Maximum acceleration X
it: Accelerazione massima X

en: Maximum acceleration Y
it: Accelerazione massima Y

en: Maximum acceleration Z
it: Accelerazione massima Z

en: Maximum acceleration for extruding
it: Accelerazione massima per l'estrusione

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
it: Accelerazione massima per l'estrusione (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
it: Accelerazione massima per la retrazione

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
it: Accelerazione massima per retrazione (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
it: Accelerazione massima per spostamenti

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
it: Accelerazione massima per spostamenti (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
it: Accelerazione massima dell'asse E

en: Maximum acceleration of the X axis
it: Accelerazione massima dell'asse X

en: Maximum acceleration of the Y axis
it: Accelerazione massima dell'asse Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
it: Accelerazione massima dell'asse Z

en: Maximum count of recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
it: Distanza massima di deviazione per evitare l'attraversamento parete. Non deviare se la distanza di deviazione è maggiore di questo valore. La lunghezza della deviazione può essere specificata come valore assoluto o come percentuale (ad esempio 50%) di un percorso spostamento diretto. Un valore 0 lo disabiliterà.

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
it: Distanza massima per spostare i punti in XY per cercare di ottenere una spirale regolare. Se espressa in %, sarà calcolata sul diametro del nozzle.

en: Maximum jerk E
it: Jerk massimo E

en: Maximum jerk X
it: Jerk massimo X

en: Maximum jerk Y
it: Jerk massimo Y

en: Maximum jerk Z
it: Jerk massimo Z

en: Maximum jerk of the E axis
it: Jerk massimo dell'asse E

en: Maximum jerk of the X axis
it: Jerk massimo dell'asse X

en: Maximum jerk of the Y axis
it: Jerk massimo dell'asse Y

en: Maximum jerk of the Z axis
it: Jerk massimo dell'asse Z

en: Maximum length of sparse infill anchor
it: Lunghezza massima ancoraggio riempimento

en: Maximum printable height of this extruder which is limited by mechanism of printer
it: Altezza massima stampabile di questo estrusore limitata dalla meccanica della stampante.

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
it: Altezza massima stampabile limitata dal meccanismo della stampante

en: Maximum recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum speed E
it: Velocità massima E

en: Maximum speed X
it: Velocità massima X

en: Maximum speed Y
it: Velocità massima Y

en: Maximum speed Z
it: Velocità massima Z

en: Maximum width of a segmented region
it: Larghezza massima di una regione segmentata

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
it: Larghezza massima di una regione segmentata. Un valore di 0 disabilita questa funzione.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
it: Le parti dell'oggetto a queste altezze potrebbero essere troppo sottili oppure l'oggetto potrebbe avere una mesh difettosa.

en: Measure
it: Misura

en: Media capability acquisition timeout, please check if the firmware version supports it.
it: Timeout di acquisizione della capacità multimediale, verifica se la versione del firmware lo supporta.

en: Medium
it: Medio

en: Merge
it: Unisci

en: Merge with
it: Unisci con

en: Mesh Boolean
it: Mesh booleana

en: Mesh boolean
it: Mesh booleana

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
it: Operazioni di mesh booleane, tra cui unione e sottrazione.

en: Mesh name
it: Nome mesh

en: Meshing of a model file failed or no valid shape.
it: Creazione mesh di un file di modello fallito o nessuna forma valida.

en: Message
it: Messaggio

en: Method
it: Metodo

en: Metric
it: Metrico

en: Micro lidar calibration
it: Calibrazione micro lidar

en: Min
it: Minimo

en: Min fan speed threshold
it: Soglia minima velocità della ventola

en: Min print speed
it: Velocità minima di stampa

en: Minimal purge on wipe tower
it: Spurgo minimo sulla torre di pulitura

en: Minimize
it: Riduci

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
it: HRC del nozzle minimo richiesto per stampare il filamento. Zero significa nessun controllo dell'HRC del nozzle.

en: Minimum feature size
it: Dimensione minima caratteristica

en: Minimum number of segments of each scarf.
it: Numero​•​minimo​•​di​•​segmenti​•​di​•​ogni​•scarf.

en: Minimum sparse infill threshold
it: Soglia minima riempimento

en: Minimum speed for extruding
it: Velocità minima di estrusione

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
it: Velocità minima di estrusione (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
it: Velocità minima ventola nozzle

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Spessore minimo elementi sottili. Gli elementi del modello più sottili di questo valore non verranno stampati, mentre le più spesse della dimensione minima verranno ampliate fino alla larghezza minima della parete. È espresso in percentuale rispetto al diametro del nozzle

en: Minimum travel speed
it: Velocità di spostamento minima

en: Minimum travel speed (M205 T)
it: Velocità di spostamento minima (M205 T)

en: Minimum wall width
it: Larghezza minima parete

en: Mirror
it: Specchia

en: Mirror Object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror along the X axis
it: Specchia lungo l'asse X

en: Mirror along the Y axis
it: Specchia lungo l'asse Y

en: Mirror along the Z axis
it: Specchia lungo l'asse Z

en: Mirror horizontally
it: Specchia orizzontale

en: Mirror object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror vertically
it: Specchia verticale

en: Mismatched type of print host: %s
it: Tipo host di stampa non corrispondente: %s

en: Missing data of svg file
it: Dati mancanti del file svg

en: Missing svg file in embossed shape
it: Manca il file svg in forma rilievo

en: Mode
it: Modalità

en: Model
it: Modello

en: Model Filament
it: Modello filamento

en: Model Name
it: Nome modello

en: Model file downloaded.
it: File del modello scaricato.

en: Model printing time
it: Tempo stampa del modello

en: Model:
it: Modello:

en: Modified G-codes
it: G-code modificato

en: Modified Value(New)
it: Valore Modificato (Nuovo)

en: Modifier
it: Modificatore

en: Modify paramters of left nozzle
it: Modifica i parametri del nozzle di sinistra

en: Modify paramters of right nozzle
it: Modifica i parametri del nozzle di destra

en: Modifying the device name
it: Modifica nome del dispositivo

en: Monotonic
it: Monotonico

en: Monotonic line
it: Linea monotonica

en: Month
it: Mese

en: More
it: Altro

en: More calibrations
it: Altre calibrazioni

en: More...
it: Altro…

en: Motion ability
it: Capacità di movimento

en: Motor noise cancellation
it: Cancellazione rumore motore

en: Motor noise showoff
it: Dimostrazione rumore motore

en: Mouse click
it: Clic del mouse

en: Mouse wheel
it: Rotella del mouse:

en: Mouse wheel reverses when zooming
it: Invertire rotellina mouse quando si fa lo zoom

en: Mouse wheel:
it: Rotella del mouse:

en: Move
it: Sposta

en: Move Object
it: Sposta oggetto

en: Move connector
it: Sposta connettore

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
it: Questo sposta il nozzle lungo l'ultimo percorso di estrusione quando si ritrae per pulire il materiale fuoriuscito dal nozzle. Ciò riduce al minimo i blob in stampa su una nuova parte dopo lo spostamento.

en: Move of view
it: Sposta vista

en: Move selection 10 mm in negative X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X negativa

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y negativa

en: Move selection 10 mm in positive X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X positiva

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y positiva

en: Move slider 5x faster
it: Sposta il cursore 5 volte più velocemente

en: Movement
it: Movimento

en: Movement in camera space
it: Movimento nello spazio della camera

en: Movement step set to 1 mm
it: Passo movimento impostato a 1 mm

en: Movement:
it: Movimento:

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
it: Gestione multi-device (Necessario riavvio di Studio).

en: Multi-part object detected
it: Rilevato oggetto in più parti

en: Multicolor Print
it: Stampa multicolore

en: Multiple
it: Multiplo

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: My Device
it: Mio dispositivo

en: My Printer
it: La mia stampante

en: N/A
it: N/D

en: Name
it: Nome

en: Name is invalid;
it: Nome non valido

en: Name is unavailable.
it: Nome non disponibile

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
it: Il nome dei componenti all'interno del file step non è in formato UTF8!

en: Name of the printer
it: Nome della stampante

en: Names of presets related to the physical printer
it: Nomi dei preset relativi alla stampante

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
it: Il parser Nano SVG non può essere caricato dal file (%1%).

en: Nearest
it: Più vicino

en: Need select printer
it: È necessario che sia selezionata una strampante

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
it: È necessario controllare le modifiche non salvate prima degli aggiornamenti della configurazione.

en: Negative Part
it: Parte negativa

en: Negative parts detected. Would you like to perform mesh boolean before exporting?
it: Rilevate parti negative. Vuoi eseguire una mesh booleana prima dell'esportazione?

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
it: Il plug-in di rete non è stato rilevato. Le funzioni di rete non sono disponibili.

en: Network Test
it: Test di rete

en: Network lookup
it: Ricerca di rete

en: Network plug-in update
it: Aggiornamento del plug-in di rete

en: Network unreachable
it: Rete non raggiungibile

en: New
it: Nuovo

en: New Flow Dynamic Calibration
it: Nuova Calibrazione Dinamica Flusso

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New network plug-in available.
it: Nuovo plug-in network disponibile

en: New printer config available.
it: Nuova configurazione stampante disponibile.

en: New version of QIDI Studio
it: Nuova versione di QIDI Studio

en: Newer 3mf version
it: Versione 3mf più recente

en: Next
it: Avanti

en: No History Result
it: Nessun risultato cronologico

en: No Printer Connected!
it: Nessuna stampante collegata!

en: No QIDI Farm Manager Client found.
it: Nessun cliente QIDI Farm Manager trovato.

en: No Reminder Next Time
it: Nessun promemoria la prossima volta.

en: No Storage
it: Nessuna memoria

en: No arrangeable objects are selected.
it: Non sono stati selezionati oggetti ordinabili.

en: No auto support
it: Nessun supporto automatico

en: No check
it: Nessun controllo

en: No cooling for the first
it: Nessun raffreddamento per il primo

en: No embossed file
it: Nessun file in rilievo

en: No extrusions under current settings.
it: Nessuna estrusione con le impostazioni attuali.

en: No files
it: Nessun file

en: No further pop-up will appear. You can reopen it in 'Preferences'
it: Non apparirà nessun altro pop-up. Puoi aggiornarlo in 'Preferenze'

en: No historical tasks!
it: Nessuno storico dei compti!

en: No ironing
it: Non stirare

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
it: Non sono stati rilevati layers. Ripara il file STL o controlla le dimensioni o lo spessore e riprova.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
it: Nessun account di login, vengono visualizzate solo le stampanti in modalità LAN

en: No modifications need to be copied.
it: Nessuna modifica da copiare.

en: No object can be printed. Maybe too small
it: Nessun oggetto stampabile. Potrebbe essere troppo piccolo

en: No printer
it: Nessuna stampante

en: No printers.
it: Nessuna stampante.

en: No step selected
it: Nessun passaggio selezionato

en: No task
it: Nessuna attività

en: No to All
it: No a tutto

en: No updates available.
it: Nessun aggiornamento disponibile.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
it: Nessun avviso durante il caricamento del 3MF con G-code modificato

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal Support expansion
it: Espansione normale dei supporti

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Normal printing
it: Stampa normale

en: North America
it: Nord America

en: Not Extruded Yet, Retry
it: Non ancora estruso, riprova

en: Not apply
it: Non applicare

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not for now
it: Non per adesso

en: Not found:
it: Non trovato:

en: Not installed
it: Non installato

en: Not satisfied with the grouping of filaments? Regroup and slice ->
it: Non sei soddisfatto del raggruppamento dei filamenti? Raggruppa nuovamente e riesegui lo slicing ->

en: Not support printing 2 or more TPU filaments.
it: La stampa con 2 o più filamenti TPU non è supportata.

en: Not supported on the current printer version.
it: Non supportato dalla versione attuale della stampante.

en: Not valid state please report reproduction steps on github
it: Stato non valido: segnala i passaggi di riproduzione su github

en: Note
it: Nota

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
it: Nota: richiesta la versione AstroBox 1.1.0 o superiore.

en: Note: FlashAir with firmware 2.00.02 or newer and activated upload function is required.
it: Nota: è necessario FlashAir con firmware 2.00.02 o successivo e funzione di caricamento attivata.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
it: Nota: Eliminando l'unico preset per questo filamento, il filamento verrà eliminato dopo l'uscita dalla finestra di dialogo.

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
it: Nota: è richiesta la versione 1.1.0 o successiva di OctoPrint.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
it: Nota: Sono selezionabili solo gli slot AMS caricati con lo stesso tipo di materiale.

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
it: Nota: è richiesta la versione Repetier 0.90.0 o superiore.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
it: Nota: la preparazione può richiedere alcuni minuti. Attendere.

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
it: Nota: se durante la stampa viene inserito un nuovo filamento, l'AMS non leggerà automaticamente alcuna informazione fino al termine della stampa.

en: Notes
it: Note

en: Notice
it: Avvertenza

en: Notification
it: Notifica

en: Nozzle
    Temperature
it: Temperatura
    Nozzle

en: Nozzle Clumping Detection
it: Rilevamento clog sul nozzle

en: Nozzle Diameter
it: Diametro Nozzle

en: Nozzle Flow
it: Flusso nozzle

en: Nozzle Info
it: Informazioni nozzle

en: Nozzle Offset Calibration
it: Calibrazione offset nozzle

en: Nozzle Type
it: Tipo Nozzle

en: Nozzle Volume Type
it: Volume del tipo di nozzle

en: Nozzle clog pause
it: Pausa per intasamento nozzle

en: Nozzle diameter
it: Diametro Nozzle

en: Nozzle filament covered detected pause
it: Pausa rilevata nozzle ricoperto dal filamento

en: Nozzle height
it: Altezza nozzle

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
it: Il nozzle potrebbe bloccarsi quando la temperatura è al di fuori dell'intervallo consigliato.
    Prego conferma per poter utilizzare la temperatura per la stampa.

en: Nozzle offset calibration
it: Calibrazione offset nozzle

en: Nozzle temperature
it: Temperatura Nozzle

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
it: Temperatura del nozzle dopo il primo layer

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
it: Temperatura del nozzle per la stampa del primo layer con questo filamento

en: Nozzle temperature when printing
it: Temperatura del nozzle durante la stampa

en: Nozzle type
it: Tipo di nozzle

en: Nozzle volume
it: Volume del nozzle

en: Number of bottom interface layers
it: Numero layer interfaccia inferiori

en: Number of copies:
it: Numero di copie:

en: Number of currently selected objects: %1%
it: Numero oggetti selezionati: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
it: Numero attuale di parti selezionate:  %1%

en: Number of images successfully uploaded
it: Numero di immagini caricate con successo

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
it: Numero di loop per lo skirt. Zero disabilita lo skirt

en: Number of top interface layers
it: Numero di layers di interfaccia superiore

en: Number of triangular facets
it: Numero facce triangolari

en: Number of walls of every layer
it: Numero di pareti per layer

en: OK
it: Ok

en: Obj file Import color
it: Colore d'importazione dei file Obj

en: Object
it: Oggetto

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
it: L'oggetto %1% ha dimensioni zero e non può essere organizzato.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
it: Elenco oggetti
    Sapevi che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti in un elenco e modificare le impostazioni per ciascun oggetto/parte?

en: Object Operations
it: Operazioni oggetti

en: Object Settings to modify
it: Impostazioni oggetto da modificare

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
it: Oggetto non stampabile per layer vuoti tra %1% e %2%.

en: Object coordinates
it: Coordinate oggetto

en: Object flow ratio
it: Rapporto flusso oggetto

en: Object manipulation
it: Manipola oggetti

en: Object name: %1%
it: Nome oggetto: %1%

en: Object too large
it: Oggetto troppo grande

en: Object too small
it: Oggetto troppo piccolo

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
it: L'oggetto verrà sollevato da questo numero di layer di supporto. Utilizza questa funzione per evitare deformazioni durante la stampa con ABS.

en: Object with multiple parts was detected
it: Rilevato oggetto con più parti

en: Object/Part Setting
it: Impostazione oggetto/parte

en: Object: %1%
it: Oggetto: %1%

en: Objects
it: Oggetti

en: Objects List
it: Elenco oggetti

en: Objects list
it: Elenco oggetti

en: Objects with zero volume removed
it: Oggetti con volume zero rimossi

en: Observe each corner of the model and calibrate it. The pressure advance increases by a step value gradient with every 5mm increase in height. If the pressure advance value is too small, there will be excessive extrusion at the corner. If the pressure advance value is too large, there will be a right angle becoming rounded or even missing threads at the corner. Determine the optimal position for the effect and use a scale to determine the height.
it: Osservare ogni angolo del modello e calibrarlo. L'avanzamento di pressione aumenta di un gradiente del valore di passo ad ogni aumento di altezza 5mm. Se il valore di avanzamento di pressione è troppo piccolo, ci sarà eccessiva estrusione all'angolo. Se il valore di avanzamento della pressione è troppo grande, ci sarà un angolo retto che diventa arrotondato o anche fili mancanti all'angolo. Determinare la posizione ottimale per l'effetto e utilizzare una scala per determinare l'altezza.

en: Octagram Spiral
it: Spirale a Ottogramma

en: OctoPrint version
it: Versione OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
it: Dimensione

en: Off
it: Spento

en: Offline
it: Off-line

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
it: Su OSX per impostazione predefinita c'è sempre una sola istanza dell'app in esecuzione. Tuttavia è consentito eseguire più istanze della stessa app da riga di comando. In tal caso, questa impostazione consentirà una sola istanza.

en: On build plate only
it: Solo dal piatto

en: On overhangs only
it: Solo su sporgenze

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
it: Su questo sistema,%s utilizza i certificati HTTPS del sistema Certificate Store o Keychain.

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
it: On/Off modalità un layer del cursore di scorrimento verticale

en: Ongoing uploads
it: Caricamenti in corso

en: Online Models
it: Modelli Online

en: Only Windows 10 is supported.
it: È supportato solo Windows 10.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
it: Creare il supporto solo per le regioni critiche, tra cui una estremità tagliente, sbalzo, ecc.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
it: Vengono visualizzate solo le stampanti con modifiche al preset di stampante, filamento e processo.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
it: Visualizza solo nomi filamenti con modifiche ai preset filamenti.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
it: È possibile aprire un solo file G-code alla volta.

en: Only one of the results with the same name: %s will be saved. Are you sure you want to override the other results?
it: Verrà salvato solo uno dei risultati con lo stesso nome: %s. Sei sicuro di voler sovrascrivere gli altri risultati?

en: Only one wall on first layer
it: Solo un perimetro sul primo layer

en: Only one wall on top surfaces
it: Solo una parete sulle superfici superiori

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
it: Verranno visualizzati solo i nomi delle stampanti con preset di processo modificati, 
    e tutti i preset processo utente di ogni stampante selezionata saranno esportati come file zip.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
it: Verranno visualizzati solo i nomi delle stampanti con preset utente di stampa e ogni preset scelto verrà esportato come zip.

en: Only supports up to one TPU filament.
it: Supporta al massimo un solo filamento TPU.

en: Only synchronize filament type and color, not including AMS slot information.
it: Sincronizza solo il tipo e il colore del filamento, senza includere le informazioni sugli slot AMS.

en: Only synchronize filament type and color, not including Box slot information.
it: Sincronizza solo tipo e colore del filamento, escludendo le informazioni sugli slot della BOX.

en: Only synchronize filament type and color, not including slot information.
it: Sincronizza solo il tipo e il colore del filamento, senza includere le informazioni sugli slot.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
it: Verranno visualizzati solo i nomi dei filamenti con preset utente, 
    e tutti i preset filamento utente di ogni filamento selezionato verrà esportato come zip.

en: Only the object being edited is visible.
it: È visibile solo l'oggetto da modificare.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
it: Attiva la retrazione solo quando la distanza percorsa è superiore a questa soglia.

en: Only used as a visual help on UI
it: Utilizzato solo come aiuto visivo per l'interfaccia utente

en: Ooze prevention is currently not supported with the prime tower enabled.
it: La prevenzione del gocciolamento non è supportata se si abilita la prime tower.

en: Opacity (%1%)
it: Opacità () %1%

en: Open
it: Apri

en: Open &Studio
it: Aprire &Studio

en: Open CA certificate file
it: Apri il file del certificato CA

en: Open Documentation in web browser.
it: Apri la documentazione nel browser web

en: Open Door Dectection
it: Rilevamento Apertura Porta

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open Folder.
it: Apri Cartella.

en: Open G-code file:
it: Apri un file G-code:

en: Open Network Test
it: Apri test di rete

en: Open Preferences.
it: Apri Preferenze.

en: Open Project
it: Apri Progetto

en: Open Studio
it: Apri Studio

en: Open Wiki for more information >
it: Apri Wiki per maggiori informazioni >

en: Open a G-code file
it: Apri un file G-code

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: Open a project file
it: Apri un file progetto

en: Open as project
it: Apri come progetto

en: Open filled path
it: Apri percorso riempito

en: Open next tip.
it: Apri suggerimento successivo.

en: Open wiki for more information.
it: Apri wiki per maggiori informazioni.

en: Operation
it: Operazione

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
it: Operazione già annullata. Si prega di attendere qualche secondo.

en: Optimize orientation
it: Ottimizza orientamento

en: Optimize support interface area
it: Ottimizza l'area dell'interfaccia di supporto

en: Optimizing toolpath
it: Ottimizzazione del percorso utensile

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
it: Ordine di pareti/riempimento. Se questa opzione è disabilitata, le pareti verranno stampate prima del riempimento.

en: Order of walls
it: Ordine delle pareti

en: Orient
it: Orienta

en: Orientation of interlock beams.
it: Orientamento delletravi incastro.

en: Orienting
it: Orientamento

en: Orienting...
it: Orientamento...

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other Color
it: Altro colore

en: Other Device
it: Altro dispositivo

en: Other layer filament sequence
it: Sequenza filamenti altri layer

en: Other layers
it: Altri layer

en: Other layers filament sequence
it: Sequenza filamento altri layer

en: Other layers print sequence
it: Sequenza stampa altr layer

en: Other layers speed
it: Velocità altri layer

en: Others
it: Altro

en: Outer and inner brim
it: Brim interno e esterno

en: Outer brim only
it: Solo brim esterno

en: Outer wall
it: Parete esterna

en: Outer wall speed
it: Velocità parete esterna

en: Outside
it: Esterno

en: Over-extrusion or under extrusion
it: Sovraestrusione o sottoestrusione

en: Overflow
it: Sovra-estrusione

en: Overhang speed
it: Velocità di sbalzo

en: Overhang threshold for participating cooling
it: Soglia di sporgenza per il raffreddamento attivo

en: Overhang wall
it: Parete a sbalzo

en: Overwrite a system profile is not allowed
it: Non è consentito sovrascrivere un profilo di sistema

en: Overwrite file
it: Sovrascrivi file

en: Overwriting
it: Sovrascrittura

en: PA Calibration
it: Calibrazione PA

en: PA Line
it: Linea PA

en: PA Pattern
it: Trama PA

en: PA Profile
it: Profilo PA

en: PA Tower
it: Tower PA

en: PLA and PETG filaments detected in the mixture. Adjust parameters according to the Wiki to ensure print quality.
it: Filamenti PLA e PETG rilevati nella miscela. Regola i parametri secondo la Wiki per garantire la qualità di stampa.

en: Packing project data into 3mf file
it: Packing dati progetto in 3mf file

en: Paint
it: Pittura

en: Paint Toolbar
it: Barra strumenti di pittura

en: Painted
it: Dipinto

en: Painted using: Filament %1%
it: Pitturato utilizzando: Filamento %1%

en: Pan View
it: Vista panoramica

en: Parallel
it: Parallelo

en: Parallel_distance:
it: Distanza_parallela:

en: Parameter validation
it: Validazione parametri

en: Parsing of host response failed.
    Message body: "%1%"
    Error: "%2%"
it: Analisi risposta dell'host non riuscita.
    Corpo del messaggio: "%1%"
    Errore: "%2%"

en: Part
it: Nozzle

en: Part 1
it: Parte 1

en: Part 2
it: Parte 2

en: Part Settings to modify
it: Impostazioni parti da modificare

en: Part cooling fan
it: Ventola di raffreddamento oggetto

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
it: La velocità della ventola di raffreddamento può essere aumentata quando è abilitato il raffreddamento automatico. Questa è la limitazione massima della velocità della ventola di raffreddamento parziale

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
it: La ventola di raffreddamento funzionerà alla massima velocità quando il tempo layer stimato è inferiore al valore di soglia.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
it: La ventola di raffreddamento della parte funzionerà alla velocità minima della ventola quando la durata stimata del layer è superiore al valore di soglia. Quando il tempo del layer è inferiore alla soglia, la velocità della ventola verrà interpolata tra la velocità minima e massima della ventola in base al tempo di stampa a layer.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
it: La ventola di raffreddamento parziale verrà attivata per i layers in cui il tempo stimato è inferiore a questo valore. La velocità della ventola viene interpolata tra la velocità minima e massima della ventola in base al tempo di stampa a layer.

en: Part coordinates
it: Coordinate delle parti

en: Part manipulation
it: Manipola parti

en: Part name: %1%
it: Nome parte: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
it: Parte della calibrazione non è riuscita! Può essere utile pulire il piatto e riprovare. Il risultato fallito del test verrà eliminato.

en: Part selection
it: Seleziona parte

en: Partial
it: Parziale

en: Parts
it: Parte

en: Pass 1
it: Passo 1

en: Pass 2
it: Passo 2

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard
it: Incolla appunti

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Path can't be healed from selfintersection and multiple points.
it: Il percorso non può essere riparato da un'autointersezione e punti multipli.

en: Pattern
it: Trama

en: Pattern angle
it: Angolo trama

en: Pause
it: Pausa

en: Pause G-code
it: Pausa G-code

en: Pause of front cover falling
it: Pausa caduta cover anteriore

en: Pause printing
it: Stampa in pausa

en: Pause:
it: Pausa:

en: Paused by the Gcode inserted by user
it: Messo in pausa dal G-code inserito dall'utente

en: Paused due to AMS lost
it: In pausa a causa perdita AMS

en: Paused due to chamber temperature control error
it: In pausa per errore controllo temperatura camera

en: Paused due to filament runout
it: Pausa per filamento esaurito

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
it: Pausa per malfunzionamento della temperatura piano termico

en: Paused due to low speed of the heat break fan
it: In pausa a causa della bassa velocità della ventola del taglio termico

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
it: Pausa per malfunzionamento temperatura nozzle

en: Pen shape
it: Forma penna

en: Pen size
it: Dimensione penna

en: Pending
it: In sospeso

en: Percent
it: Percentuale

en: Perform
it: Eseguire

en: Perform Recognition
it: Esegui riconoscimento

en: Perform cut
it: Effettua taglio

en: Perform gamma correction on color after importing the obj model.
it: Esegui la correzione gamma sul colore dopo l'importazione del modello obj.

en: Performed boolean intersection fails because the selected parts have no intersection
it: L'intersezione booleana non è riuscita perché le parti selezionate non si intersecano.

en: Perpendicular distance
it: Distanza perpendicolare

en: Physical Printer
it: Stampante fisica

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
it: Dimensioni delle immagini da memorizzare in file .gcode e .sl1 / .sl1s, nel seguente formato: "XxY, XxY, ..."

en: Pictures
it: Immagini

en: Pin Code
it: Codice Pin

en: Place input box of bottom near mouse
it: Posiziona la casella di input in basso vicino al mouse

en: Place on cut
it: Posiziona sul taglio

en: Planar
it: Planare

en: Plane
it: Piano

en: Plate
it: Piatto

en: Plate %d: %s does not support filament %s
it: Piatto %d: %s non supporta il filamento %s

en: Plate Settings
it: Impostazioni Piatto

en: Plate Type
it: Tipo di piatto

en: Plate name
it: Nome Piatto

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
it: Piatto% d: %s non consigliato per l’uso del filamento %s(%s). Se vuoi continuare, imposta la temperatura del piano diversa da zero.

en: Plater
it: Piano

en: Player is malfunctioning. Please reinstall the system player.
it: Lettore non funzionante correttamente. Reinstallare il lettore di sistema.

en: Playing...
it: Riproduzione

en: Please Find the Pin Code in Account page on printer screen,
     and type in the Pin Code below.
it: Cerca il codice PIN nella pagina Account sullo schermo della stampante,
    infine digita il codice PIN qui sotto.

en: Please Install network plug-in before log in.
it: Installa il plug-in di rete prima di accedere.

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
it: Aggiungere almeno un altro oggetto e selezionarli insieme,
    quindi fare clic con il pulsante destro del mouse per assemblarli.

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
it: Sostituire l'essiccante quando è troppo umido. L'indicatore potrebbe non essere preciso nei seguenti casi: quando il coperchio è aperto o l'essiccante è sostituito. Sono necessarie alcune ore per assorbire l'umidità e le basse temperature rallentano il processo.

en: Please check bed printable shape and origin input.
it: Controllare la forma stampabile del piano e l'origine.

en: Please check if the storage is inserted into the printer.
    If it still cannot be read, you can try formatting the storage.
it: Verifica se la memoria è inserita nella stampante.
    Se ancora non può essere letto, puoi provare a formattare la memoria.

en: Please check obj or mtl file.
it: Controllare il file obj o mtl.

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
it: Controlla il G-code personalizzato o utilizza il G-code personalizzato predefinito.

en: Please check the following:
it: Controllare quanto segue:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
it: Controlla la rete e riprova. Se il problema persiste prova ad aggiornare o riavviare la stampante.

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
it: Controlla la connessione di rete della stampante e di Studio.

en: Please check the printer network connection.
it: Controlla la connessione rete della stampante.

en: Please check whether the nozzle type of the device is the same as the preset nozzle type.
it: Controlla se il tipo di nozzle del dispositivo è lo stesso del tipo di nozzle preimpostato.

en: Please check your object list before preset changing.
it: Controlla l'elenco oggetto prima di modificare il preset.

en: Please check.
it: Controlla.

en: Please choose a block with smoothest top surface
it: Scegli il blocchetto con la superficie superiore più liscia.

en: Please choose a block with smoothest top surface.
it: Scegli il blocchetto con la superficie superiore più liscia.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
it: Scegli un'azione con "%1%" preimpostata dopo il salvataggio.

en: Please choose the filament colour
it: Scegli il colore del filamento

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
it: Fai clic sul link in alto per visualizzare lo stato del servizio cloud

en: Please click on the star first.
it: Fare clic prima sulla stella.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
it: Fai clic sul pulsante di conferma se desideri continuare con la stampa.

en: Please confirm explosion ratio = 1 and select at least two volumes.
it: Conferma il rapporto di esplosione = 1, selezionare almeno due volumi.

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
it: Conferma il rapporto di esplosione = 1, selezionare almeno un oggetto

en: Please confirm if the printer is connected.
it: Verifica che la stampante sia collegata.

en: Please confirm on the printer screen
it: Confermare sullo schermo della stampante

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
it: Conferma che i G-code interno a questi preset sono sicuri per evitare danni alla macchina!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
it: Conferma che questi G-code modificati sono sicuri per evitare danni alla macchina!

en: Please connect the printer first before synchronizing.
it: Prima di procedere alla sincronizzazione, collegare la stampante.

en: Please correct them in the param tabs
it: Si prega di correggerli nella scheda dei Parametri

en: Please do not mix-use the Ext with AMS
it: Non utilizzare contemporaneamente Ext con AMS.

en: Please enter the IP of printer to connect.
it: Inserisci l'IP stampante da connettere.

en: Please enter the layer number
it: Inserisci numero del layer

en: Please enter the name of the preset you want to save.
it: Inserisci il nome del preset che desideri salvare.

en: Please enter the name you want to save to printer.
it: Inserisci il nome che vuoi salvare sulla stampante.

en: Please find the best line on your plate
it: Trova la linea migliore sul tuo piatto.

en: Please find the best object on your plate
it: Trova l'oggetto migliore sul tuo piatto

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
it: Prego Individua l'angolo con il grado di estrusione ideale

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
it: Puoi trovare i dettagli sulla Calibrazione dinamica del flusso nel nostro wiki.
    
    Di solito la calibrazione non è necessaria. Quando si avvia una stampa a singolo colore/materiale, con l'opzione "Calibrazione dinamica del flusso" selezionata nel menu di avvio della stampa, la stampante seguirà la vecchia procedura, calibrando il filamento prima della stampa; quando si avvia una stampa multicolore/materiale, la stampante utilizzerà il parametro di compensazione predefinito per il filamento durante ogni cambio di filamento, il che avrà un buon risultato nella maggior parte dei casi.
    
    Si noti che ci sono alcuni casi che possono rendere inaffidabili i risultati di calibrazione, ad esempio un'adesione insufficiente sul piatto. È possibile migliorare l'adesione lavando il piatto o applicando la colla. Per ulteriori informazioni su questo argomento, consulta il nostro Wiki.
    
    I risultati della calibrazione presentano circa il 10% di oscillazione nel nostro test, il che potrebbe causare un risultato non esattamente uguale in ogni calibrazione. Stiamo ancora studiando la causa principale dei miglioramenti apportati ai nuovi aggiornamenti.

en: Please fix the error above, otherwise printing cannot continue.
it: Correggi l'errore sopra riportato, altrimenti la stampa non può continuare.

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
it: Se necessario, vai alle impostazioni filamento per modificare i preset.
    Tieni presente che la temperatura del nozzle, la temperatura del piano e la massima velocità volumetrica hanno ciascuna un impatto significativo sulla qualità di stampa. Impostali con attenzione.

en: Please go to printer settings to edit your presets
it: Vai alle impostazioni stampante per modificare i tuoi preset

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading or unloading filament.
it: Riscalda il nozzle oltre i 170 gradi prima di caricare o scaricare il filamento.

en: Please home all axes (click
it: Prego fai l'home degli assi (clicca

en: Please import multiple files with the same suffix.
it: Importa più file con lo stesso suffisso.

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
it: Inserisci un valore valido (0 <= Velocità volumetrica massima <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
it: Inserisci un valore valido (0.0 < rapporto flusso < 2.0)

en: Please input a valid value (0.001 < linear deflection < 0.1)
it: Inserisci un valore valido (0.001 < deviazione lineare < 0.1)

en: Please input a valid value (0.01 < angle deflection < 1.0)
it: Inserisci un valore valido (0.01 < deviazione angolare < 1.0)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f)
it: Inserisci un valore valido (K in %.1f ~%.1f)

en: Please input a valid value (K in %.1f~%.1f, N in %.1f~%.1f)
it: Inserisci un valore valido (K in %.1f ~%.1f, N in %.1f ~%.1f)

en: Please input layer value (>= 2).
it: Inserisci valore layer (>= 2).

en: Please input the printer access code:
it: Inserisci il codice di accesso alla stampante:

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
it: Inserisci valori validi:
    Avvio PA: >= 0,0
    Termina PA: > Avvia PA
    Fase PA: >= 0,001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
it: Inserisci valori validi:
    Temperatura iniziale: <= 350
    Temperatura finale: >= 180
    Temperatura iniziale > Temperatura finale + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
it: Inserisci valori validi:
    Valore Iniziale: >= %.1f
    Valore Finale: <= %.1f
    Valore Finale: > Valore Iniziale
    Passo Valore: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)
it: Inserisci valori validi:
    start > 0 step >= 0
    fine > inizio + step)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)
it: Inserisci valori validi:
    start > 10 step >= 0
    fine > inizio + step)

en: Please log in before binding your device with a PIN code.
    Alternatively, you can use LAN mode to bind your device. Learn about LAN mode.
it: Effettua il login prima di associare il dispositivo ad un codice PIN.
    In alternativa, è possibile utilizzare la modalità LAN per collegare il dispositivo. Scopri di più sulla modalità LAN.

en: Please log in first.
it: Prima effettua il login.

en: Please note that saving action will replace this preset
it: Tieni presente che il salvataggio sovrascriverà il preset corrente

en: Please note that the model show will undergo certain changes at small pixels case.
    Enabled LOD requires application restart.
it: Nota che il modello mostrato subirà alcune modifiche a causa della presenza di pixel ridotti.
    Il LOD abilitato richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Please place filaments on the printer based on grouping result.
it: Posizionare i filamenti sulla stampante in base al risultato del raggruppamento.

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
it: Risolvi gli errori di slicing e pubblica nuovamente.

en: Please right click to assembly these objects.
it: Fai clic con il pulsante destro del mouse per assemblare questi oggetti.

en: Please save project and restart the program.
it: Salva il progetto e riavvia l'applicazione.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
it: Seleziona la sequenza di stampa "Per oggetto" per stampare più oggetti in modalità vaso a spirale.

en: Please select a file
it: Seleziona file

en: Please select a type you want to export
it: Seleziona un tipo di preset che intendi esportare

en: Please select an AMS slot before calibration
it: Seleziona uno slot AMS prima della calibrazione

en: Please select an action
it: Seleziona un'azione

en: Please select at least one filament for calibration
it: Seleziona almeno un filamento per la calibrazione

en: Please select at least one object.
it: Seleziona almeno un oggetto.

en: Please select at least one printer or filament.
it: Seleziona almeno una stampante o un filamento.

en: Please select at least two volumes.
it: Seleziona almeno due volumi.

en: Please select filament to calibrate.
it: Seleziona il filamento da calibrare.

en: Please select from the following filaments
it: Seleziona tra i seguenti filamenti

en: Please select single object.
it: Prego seleziona un singolo oggetto.

en: Please select the devices you would like to manage here (up to 6 devices)
it: Seleziona i dispositivi che desideri gestire (fino a 6 dispositivi)

en: Please select the printer in the list to get box info.
it: Selezionare la stampante dall'elenco per ottenere le informazioni della BOX.

en: Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
it: Risolvi il problema spostandola completamente dentro o fuori dal piatto verificando che l'altezza rientri nel volume di costruzione.

en: Please try updating QIDI Studio and then try again.
it: Prova ad aggiornare QIDI Studio e riprova.

en: Please upgrade your graphics card driver.
it: Aggiorna i driver della scheda grafica.

en: Plot cut plane
it: Disegna piano di taglio

en: Plug
it: Connettore

en: Point
it: Punto

en: Point and point assembly
it: Assemblaggio punto a punto

en: Point on circle
it: Punto su cerchio

en: Point on edge
it: Punto su bordo

en: Point on plane
it: Punto sul piano

en: Pop up to select filament grouping mode
it: Finestra popup per selezionare la modalità di raggruppamento dei filamenti

en: Portions copyright
it: Porzioni di copyright

en: Position
it: Posizione

en: Positive values can increase the size of the rib wall, while negative values can reduce the size.However, the size of the rib wall can not be smaller than that determined by the cleaning volume.
it: Valori positivi aumentano la dimensione della parete delle nervature, mentre valori negativi la riducono. Tuttavia, la dimensione della parete delle nervature non può essere inferiore a quella determinata dal volume di pulizia.

en: Post-processing Scripts
it: Script post-elaborazione

en: Post-processing scripts
it: Script post-elaborazione

en: Power on update
it: Aggiorna all'avvio

en: Pre start fan time
it: Tempo avvio anticipato della ventola

en: Precise Z height
it: Altezza Z precisa

en: Precision
it: Precisione

en: Precooling target temperature
it: Obiettivo temperatura di pre raffreddamento

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences sync
it: Sincronizzazione preferenze

en: Prepare
it: Prepara

en: Prepare and timelapse time
it: Tempo di preparazione e timelapse

en: Prepare time
it: Tempo preparazione

en: Preparing print job
it: Preparazione lavoro di stampa

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
it: Preset "%1%" esiste già ma è incompatibile con la stampante corrente.

en: Preset "%1%" already exists.
it: Preset "%1%" esiste già.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
it: Preset "%1%" contiene modifiche non salvate:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
it: Preset "%1%" non compatibile con il nuovo profilo della stampante e contiene modifiche non salvate:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
it: Preset "%1%" non compatibile con il nuovo profilo di processo e contiene modifiche non salvate:

en: Preset Inside Project
it: Preset interno al progetto

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
it: Il percorso al preset non è stato trovato; riseleziona il fornitore.

en: Preset sync
it: Sincronizzazione preset

en: Preset(Old)
it: Preset (Precedente)

[ctx: PresetName]
en: Copy
it: Copia

en: Presets
it: Preset

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
it: I preset ereditati da altri preset non possono essere eliminati

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
it: I preset ereditati da altri preset non possono essere eliminati!

en: Pressure Advance
it: Avanzamento di pressione

en: Pressure Advance Calibration
it: Calibrazione di avanzamento della pressione

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for QIDI Printer
it: Pressure advance(Klipper) oppure Linear advance factor(Marlin). Inutile per le stampanti QIDI

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Evita la transizione avanti e indietro tra una parete extra e una in meno. Questo margine estende l'intervallo di estrusione che segue a [Larghezza minima parete - margine, 2 * Larghezza minima parete + margine]. L'aumento di questo margine riduce il numero di transizioni, il che riduce il numero di avvii/arresti dell'estrusione e il tempo di viaggio. Tuttavia, una grande variazione della larghezza di estrusione può portare a problemi di sotto-estrusione o sovra-estrusione. È espresso in percentuale rispetto al diametro delnozzle

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
it: Modalità solo anteprima:
    Il file caricato contiene solo G-code, non è possibile accedere alla pagina Prepara

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
it: Rilevato un progetto precedente non salvato, vuoi ripristinarlo?

en: Price
it: Prezzo

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
it: Prime tower non funziona quando layer adattativo è attivo.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni Prime Tower
    NO - Mantieni l'ayer adattativo

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
it: Prime tower non funziona quando layer Adattativo o Altezza supporto Layer indipendente sono attivati.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni Prime Tower
    NO - Mantieni layer Adattativo e Altezza supporto Layer indipendente

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
it: Prime tower non funziona quando Altezza Supporto Layer indipendente è attiva.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni Prime Tower
    NO - Mantieni Altezza Supporto Layer indipendente

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
it: È necessaria una Prime Tower per la modalità timelapse fluida. Potrebbero esserci dei difetti sul modello senza Prime Tower. Vuoi abilitare la prime tower?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
it: È necessaria una Prime Tower per la modalità timelapse fluida. Potrebbero esserci dei difetti sul modello senza Prime Tower. Sei sicuro di voler disabilitare la prime tower?

en: Print
it: Stampa

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
it: Stampa per oggetto: 
    Ti consigliamo di utilizzare la disposizione automatica per evitare collisioni durante la stampa.

en: Print Failed
it: Stampa fallita

en: Print Host upload
it: Caricamento host di stampa

en: Print Options
it: Opzioni stampa

en: Print Success
it: Stampa riuscita

en: Print all
it: Stampa tutto

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
it: File di stampa non trovato; elabora nuovamente il file e invia per la stampa.

en: Print file not found. please slice again.
it: File di stampa non trovato. Esegui di nuovo l'elaborazione

en: Print host upload queue
it: Coda caricamento host di stampa

en: Print infill first
it: Stampa prima il riempimento

en: Print numbers
it: Stampa numeri

en: Print plate
it: Stampa

en: Print sequence
it: Sequenza di stampa

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
it: Sequenza di stampa della parete interna e parete esterna.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
it: Sequenza di stampa, layer per layer o oggetto per oggetto

en: Print settings
it: Impostazioni di stampa

en: Print speed of ironing lines
it: Velocità di stampa linee stiratura

en: Print task sending times out.
it: L'invio dell'attività di stampa è scaduto.

en: Print temperature
it: Temperatura stampa

en: Print using materials mounted on the back of the case
it: Stampa utilizzando il filamento su bobina esterna

en: Print with filaments in AMS
it: Stampa con filamenti nell'AMS

en: Print with filaments in the AMS
it: Stampa con filamenti nell'AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
it: Stampa con filamento su bobina esterna

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
it: Stampa con filamento su bobina esterna

en: Printable
it: Stampabile

en: Printable Space
it: Spazio stampabile

en: Printable area
it: Area di stampa

en: Printable height
it: Altezza di stampa

en: Printable space
it: Spazio stampabile

en: Printer
it: Stampante

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
it: La stampante "%1%" è selezionata con il preset "%2%"

en: Printer %s nozzle information has not been set. Please configure it before proceeding with the calibration.
it: Le informazioni sul nozzle della stampante %s non sono state impostate. Configurale prima di procedere con la calibrazione.

en: Printer Created
it: Stampante creata

en: Printer Parts
it: Parti stampante

en: Printer Preset
it: Preset stampante

en: Printer Setting
it: Impostazione stampante

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
it: Stampante e tutti i filamenti e i preset di processo che appartengono alla stampante,
    possono essere condivisi con altri

en: Printer camera is malfunctioning.
it: La fotocamera della stampante non funziona correttamente.

en: Printer is not connected yet.
it: La stampante non è ancora connessa.

en: Printer model
it: Modello stampante

en: Printer name "%1%" already exists.
it: Il nome della stampante "%1%" esiste già.

en: Printer not connected. Please go to the device page to connect an %s printer before syncing.
it: Stampante non connessa. Vai alla pagina del dispositivo per connettere una stampante %s prima di sincronizzare.

en: Printer notes
it: Note sulla stampante

en: Printer preset bundle(.qdscfg)
it: Pacchetto preset per stampanti (.qdscfg)

en: Printer preset names
it: Nomi dei preset della stampante

en: Printer presets(.zip)
it: Preset stampanti(.zip)

en: Printer settings
it: Impostazioni stampante

en: Printer structure
it: Struttura stampante

en: Printing
it: Stampa

en: Printing %1s material with %2s nozzle may cause nozzle damage.
it: La stampa di materiale %1s con nozzle %2s può causare danni al nozzle.

en: Printing Failed
it: Stampa fallita

en: Printing Finish
it: Stampa terminata

en: Printing Options
it: Opzioni di stampa

en: Printing Parameters
it: Parametri di stampa

en: Printing Pause
it: Pausa stampa

en: Printing Progress
it: Avanzamento stampa

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
it: Stampa filamento seta (Silk)
    Sapevi che il filamento seta richiede un'attenzione speciale per essere stampato con successo? Per ottenere risultati ottimali, è sempre consigliabile una temperatura più elevata e una velocità inferiore.

en: Printing by object G-code
it: Stampa per oggetto G-code

en: Printing calibration lines
it: Stampa linee di calibrazione

en: Printing high temperature material(%s) with %s nozzle may cause nozzle damage, please check the type of nozzle
it: La stampa di materiale ad alta temperatura (%s) con %s nozzle può causare danni al nozzle, Controlla il tipo di nozzle

en: Printing was paused by the user
it: Stampa messa in pausa dall'utente

en: Privacy Policy
it: Informativa Privacy

en: Privacy Policy Update
it: Aggiornamento dell'informativa sulla privacy

en: Private protection
it: Protezione privata

en: Problem Solved and Resume
it: Problema risolto, riprendi

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
it: Si è verificato un problema. Aggiorna il firmware stampante e riprova.

en: Process
it: Processo

en: Process Preset Template
it: Preset di processo predefinito

en: Process Settings
it: Impostazioni processo

en: Process notes
it: Note processo

en: Process presets(.zip)
it: Preset processo(.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
it: Elaborazione G-code dal file precedente...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
it: Lo slicing del modello "%1%" con più di 1 milione di triangoli potrebbe essere lento. Si consiglia di semplificare il modello.

en: Product host
it: Host del prodotto

en: Progress
it: Avanzamento

en: Project
it: Progetto

en: Project Filaments
it: Filamenti del progetto

en: Project downloaded %d%%
it: Progetto scaricato %d%%

en: Project-inside presets
it: Preset interno al progetto

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
it: PrusaSlicer originariamente basato su Slic3r di Alessandro Ranellucci.

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish to MakerWorld
it: Pubblica su MakerWorld

en: Publish was cancelled
it: La pubblicazione è stata annullata

en: Pull back current filament
it: Ritiro il filamento corrente

en: Purge old filament
it: Spurgo filamento precedente

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Dopo il cambio filamento, lo spurgo sarà effettuato nel riempimento dell'oggetto. Ciò potrebbe ridurre la quantità di rifiuti e ridurre i tempi di stampa. Se le pareti sono stampate con un filamento trasparente, il riempimento di diversi colori sarà visibile. Non avrà effetto, a meno che la prime tower non sia abilitata.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno del supporto degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e ridurre il tempo di stampa. Non avrà effetto a meno che non sia abilitata la Prime Tower.

en: Purging volumes
it: Volumi di spurgo

en: Push new filament into extruder
it: Inserisco il nuovo filamento nell'estrusore

en: QIDI Network plug-in not detected.
it: QIDI Plug-in Network non rilevato.

en: QIDI PET-CF/PA6-CF/PPA-CF/PPS-CF is not supported by AMS.
it: QIDI PET-CF/PA6-CF/PPA-CF/PPS-CF non è supportato da AMS.

en: QIDI Studio GUI initialization failed
it: Inizializzazione della GUI di QIDI Studio non riuscita

en: QIDI Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
it: QIDI Studio ha anche fatto riferimento ad alcune idee di Cura by Ultimaker.

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab
it: QIDI Studio è stato sviluppato basandosi su Bambu Studio di Bambu Lab

en: QIDI Studio is based on Bambu Studio by Bambu Lab.
it: QIDI Studio è stato sviluppato basandosi su Bambu Studio di Bambu Lab.

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
it: QIDI Studio è basato su PrusaSlicer di Prusa Research, che si basa su Slic3r di Alessandro Ranellucci e sulla community RepRap

en: QIDI Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
it: QIDI Studio è basato su PrusaSlicer di PrusaResearch e SuperSlicer di Merill (supermerill).

en: QIDI Studio is licensed under
it: QIDI Studio è concesso in licenza sotto

en: QIDIStudio configuration file read failed. Please manually backup and delete it, and then restart QIDIStudio software.
it: Lettura del file di configurazione di QIDIStudio non riuscita. Eseguire manualmente il backup e l'eliminazione, quindi riavviare il software QIDIStudio.

en: QIDIStudio got an unhandled exception: %1%
it: QIDIStudio ha ricevuto un'eccezione non gestita: %1%

en: QIDIStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
it: QIDIStudio terminerà a causa di un errore di localizzazione. Segnala lo scenario in cui si è verificato il problema.

en: QIDIStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
it: QIDIStudio terminerà per esaurimento della memoria. Potrebbe trattarsi di un bug. Segnala il problema al nostro team.

en: Quality
it: Qualità

en: Quality / Speed
it: Qualità / Velocità

en: Quick
it: Rapido

en: Quick set
it: Impostazioni rapide

en: Quit
it: Esci

en: Quit %s
it: Chiudi %s

en: Quit QIDIStudio
it: Esci da QIDIStudio

[ctx: Quit_Switching]
en: Quit
it: Esci

en: Radial gradient
it: Gradiente radiale

en: Radius
it: Raggio

en: Raft contact Z distance
it: Distanza di contatto Z Raft

en: Raft expansion
it: Espansione del raft

en: Raft layers
it: Layer raft

en: Ramming volumetric speed
it: Velocità volumetrica speronamento

en: Random
it: Casuale

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
it: Oscilla randomicamente durante la stampa delle pareti, in modo che la superficie abbia un aspetto ruvido. Questo settaggio controlla il fuzzy skin

en: Range
it: Intervallo

en: Rate
it: Vota

en: Rate the Print Profile
it: Valuta profilo di stampa

en: Rate this print
it: Valuta questa stampa

en: Re&load from Disk
it: R&icarica da disco

en: Re-calculate
it: Ricalcola

en: Read and accept
it: Leggi e accetta

en: Rear
it: Posteriore

en: Rear View
it: Vista posteriore

en: Reason: "%1%" and another part have no intersection.
it: Motivo: "%1%" e un'altra parte non hanno intersezione.

en: Reason: part "%1%" does not bound a volume.
it: Motivo: la parte "%1%" non vincola un volume.

en: Reason: part "%1%" has self intersection.
it: Motivo: la parte "%1%" ha un'autointersezione.

en: Reason: part "%1%" is empty.
it: Motivo: la parte "%1%" è vuota.

en: Rebuild
it: Ricrea

en: Recalibration
it: Ricalibrazione

en: Receive login report timeout
it: Timeout ricezione del rapporto di login

en: Recent projects
it: Progetti recenti

en: Recommended
it: Consigliato

en: Recommended nozzle temperature
it: Temperatura nozzle consigliata

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
it: La temperatura del nozzle consigliata per questo filamento è [%d, %d] gradi centigradi

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
it: Intervallo di temperatura del nozzle consigliato per questo filamento. 0 significa non impostato

en: Reconnecting the printer, the operation cannot be completed immediately, please try again later.
it: Riconnetto la stampante, l'operazione non può essere completata immediatamente, riprova più tardi.

en: Record Factor
it: Fattore record

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Rectilinear
it: Rettilineo

en: Rectilinear Interlaced
it: Rettilineo Interlacciato

en: Rectilinear grid
it: Griglia rettilinea

en: Redo
it: Ripeti

en: Reduce infill retraction
it: Riduci la retrazione nel riempimento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Printers
it: Aggiorna stampanti

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
it: Aggiornamento precedenti record di calibrazione Flusso Dinamico

en: Region selection
it: Selezione Paese

en: Regroup filament
it: Raggruppa il filamento

en: Regular
it: Regolare

en: Release Note
it: Note di aggiornamento

en: Reload SVG file from disk.
it: Ricarica il file SVG dal disco.

en: Reload file list from printer.
it: Ricarica l'elenco dei file dalla stampante.

en: Reload from disk
it: Ricarica da disco

en: Reload from:
it: Ricarica da:

en: Reload the plater from disk
it: Ricarica piano da disco

en: Reload the selected parts from disk
it: Ricarica le parti selezionate da disco

en: Remaining errors
it: Errori rimanenti

en: Remember my choice
it: Ricorda la mia scelta

en: Remember my choice.
it: Ricorda la mia scelta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Window from Set
it: Rimuovi dal set la finestra

en: Remove all
it: Rimuovi tutto

en: Remove connector
it: Rimuovi connettore

en: Remove connector from selection
it: Rimuovi connettore dalla selezione

en: Remove connectors
it: Rimuovi connettori

en: Remove detail
it: Rimuovi dettagli

en: Remove height range
it: Rimuovi intervallo altezza

en: Remove last filament
it: Rimuovi ultimo filamento

en: Remove painted color
it: Rimuovi colore dipinto

en: Remove parameter
it: Rimuovi parametro

en: Remove selected points
it: Rimuovi punti selezionati

en: Remove selection
it: Rimuovi selezione

en: Remove small overhangs
it: Rimuovi piccole sporgenze

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
it: Rimuovere le piccole sporgenze che non necessitano di supporti.

en: Remove the restriction on mixed printing of high and low temperature filaments.
it: Rimuovi la restrizione sulla stampa mista di filamenti ad alta e bassa temperatura.

en: Remove the selected plate
it: Rimuovi il piatto selezionato

en: Removed
it: Rimosso

en: Rename
it: Rinomina

en: Renaming
it: Rinomina

en: Repair canceled
it: Riparazione annullata

en: Repair failed.
it: Riparazione fallita.

en: Repair finished
it: Riparazione finita

en: Repaired 3mf file contains more than one object
it: Il file 3mf riparato contiene più di un oggetto

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
it: Il file 3mf riparato contiene più di un volume

en: Repaired 3mf file does not contain any object
it: Il file 3mf riparato non contiene alcun oggetto

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
it: Il file 3mf riparato non contiene alcun volume

en: Repairing model object
it: Riparazione oggetto

en: Repairing object by Windows service
it: Riparazione oggetto da parte del servizio Windows

en: Repairing was canceled
it: La riparazione è stata annullata

en: Replace Tiled Window
it: Sostituisci finestra affiancata

en: Replace from:
it: Sostituito da:

en: Replace the project filaments list sequentially based on printer filaments. And unused printer filaments will be automatically added to the end of the list.
it: Sostituisci l'elenco dei filamenti del progetto in sequenza in base ai filamenti della stampante. I filamenti della stampante non utilizzati verranno aggiunti automaticamente alla fine dell'elenco.

en: Replace the selected part with new STL
it: Sostituisci la parte selezionata con un nuovo STL

en: Replace with STL
it: Sostituisci con STL

en: Report issue
it: Segnala un problema

en: Required nozzle HRC
it: Necessita nozzle HRC

en: Reserved keywords found
it: Parole chiave riservate trovate

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Position
it: Ripristina Posizione

en: Reset Rotation
it: Ripristina Rotazione

en: Reset all filament mapping
it: Reimposta tutta la mappatura dei filamenti

en: Reset current filament mapping
it: Reimposta la mappatura del filamento attuale

en: Reset current rotation to real zeros.
it: Ripristina rotazione corrente a zero reali.

en: Reset current rotation to the value when open the rotation tool.
it: Ripristina la rotazione corrente al valore impostato quando si apre lo strumento di rotazione.

en: Reset direction
it: Ripristina direzione

en: Reset distance
it: Ripristina distanza

en: Reset mapped extruders.
it: Ripristina gli estrusori mappati.

en: Reset parameter
it: Ripristina parametro

en: Reset rotation
it: Ripristina rotazione

en: Reset scale
it: Ripristina scala

en: Reset to base
it: Ripristina alla base

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resonance avoidance
it: Evitare le risonanze

en: Restart selection
it: Riavvia selezione

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore to inch
it: Ripristina in pollici

en: Restore to meter
it: Ripristina in metri

en: Result can be read by human eyes.
it: Il risultato può essere letto da occhi umani.

en: Resume
it: Continua

en: Resume Printing
it: Riprendi Stampa

en: Resume Printing(defects acceptable)
it: Riprendi stampa (difetti accettabili)

en: Resume Printing(problem solved)
it: Riprendi stampa (problema risolto)

en: Retract
it: Retrazione

en: Retract amount before wipe
it: Retrai la quantità prima di pulire

en: Retract when change layer
it: Ritrai quando cambi layer

en: Retraction
it: Retrazione

en: Retraction Length
it: Lunghezza Retrazione

en: Retraction Speed
it: Velocità di retrazione

en: Retraction distance when cut
it: Distanza retrazione durante il taglio

en: Retraction test
it: Test di retrazione

en: Retraction when switching material
it: Retrazione quando si cambia materiale

en: Retrieving printer information, please try again later.
it: Per recuperare le informazioni sulla stampante, riprova più tardi.

en: Retry
it: Riprova

en: Reverse rotation
it: Inverti rotazione

en: Rib wall
it: Parete di rinforzo

en: Rib width
it: Larghezza della nervatura

en: Right
it: Destra

en: Right AMS
it: AMS Destro

en: Right Extruder
it: Estrusore destro

en: Right Nozzle
it: Nozzle destro

en: Right View
it: Vista destra

en: Right button click the icon to drop the object printable property
it: Fai clic con pulsante destro del mouse sull'icona per eliminare le proprietà stampa dell'oggetto

en: Right button click the icon to drop the object settings
it: Fai clic con pulsante destro del mouse sull'icona per eliminare le impostazioni dell'oggetto

en: Right click
it: Clic destro

en: Right click the icon to fix model object
it: Fai clic con il pulsante destro del mouse sull'icona per riparare l'oggetto

en: Right extruder
it: Estrusore destro

en: Right filaments
it: Filamento destro

en: Right mouse button
it: Tasto destro mouse

en: Right mouse button:
it: Tasto destro mouse:

en: Right nozzle
it: Nozzle destro

en: Right nozzle: %smm
it: Nozzle destro: %smm

en: Right nozzle: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%
it: Nozzle Destro: X:%1%-%2%, Y:%3%-%4%, Z:%5%-%6%

en: Right:
it: Destra:

en: Right: %s
it: Destro: %s

en: Role-based wipe speed
it: Velocità di pulizia basata sul ruolo

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate (absolute)
it: Rotazione (assoluta)

en: Rotate (relative)
it: Ruota (relativa)

en: Rotate View
it: Ruota vista

en: Rotate around center:
it: Ruota attorno al centro:

en: Rotate horizontally
it: Ruota orizzontalmente

en: Rotate of view
it: Ruota vista

en: Rotate text
it: Ruota testo

en: Rotate text Clock-wise.
it: Ruota il testo in senso orario.

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rounded Rectangle
it: Rettangolo arrotondato

en: Running post-processing scripts
it: Esecuzione script di post-elaborazione

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    QIDI Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
it: STEP
    Sapevi che puoi migliorare la qualità di stampa elaborando un file STEP anziché un file STL?
    QIDI Studio supporta la suddivisione in sezioni di file STEP, fornendo risultati più fluidi rispetto a un STL a risoluzione inferiore. Provalo!

en: SVG file path is "%1%"
it: Il percorso file SVG è "%1%"

en: Safely remove hardware.
it: Rimuovi l'hardware in modo sicuro.

en: Same as Global
it: Uguale al Globale

en: Same as Global Bed Type
it: Uguale al tipo di piano globale

en: Same as Global Plate Type
it: Uguale al tipo di piano globale

en: Same as Global Print Sequence
it: Uguale a Sequenza stampa globale

en: Same as top
it: Come la parte superiore

en: Save
it: Salva

en: Save %1%g filament and %2% changes compared to a printer with one nozzle.
it: Risparmia %1% g di filamento e %2% di tempo rispetto a una stampante con un solo nozzle.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to a printer with one nozzle.
it: Risparmia %1% g di filamento e aumenta del %2% le variazioni rispetto a una stampante con un solo nozzle.

en: Save %1%g filament and increase %2% changes compared to optimal grouping.
it: Risparmia %1% g di filamento e aumenta del %2% le variazioni rispetto al raggruppamento ottimale.

en: Save %s as
it: Salva %s come

en: Save G-code file as:
it: Salva il file G-code come:

en: Save Project
it: Salva Progetto

en: Save Project as
it: Salva Progetto come

en: Save SLA file as:
it: Salva il file SLA come:

en: Save SVG
it: Salva SVG

en: Save SVG file
it: Salva il file SVG

en: Save Sliced file as:
it: Salva file elaborato come:

en: Save as
it: Salva come

en: Save as '.svg' file
it: Salva come file '.svg'

en: Save current %s
it: Salva le %s attuali

en: Save current project as
it: Salva Progetto corrente come

en: Save current project to file
it: Salva progetto corrente su file

en: Save file as:
it: Salva come:

en: Save or Discard Modified Value
it: Salva o scarta il valore modificato

en: Save preset
it: Salva preset

en: Save project
it: Salva progetto

en: Save the printing files initiated from QIDI Studio, QIDI Handy and MakerWorld on External Storage
it: Salva i file di stampa avviati da QIDI Studio, QIDI Handy e MakerWorld su archivio esterno.

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
it: Salva le opzioni selezionate in un preset 
    "%1%".

en: Save the selected options.
it: Salvare le opzioni selezionate.

en: Save to Filament Preset
it: Salva nei preset filamento

en: Saving objects into the 3mf failed.
it: Salvataggio oggetti 3mf fallito.

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Scale also changes amount of curve samples (%1%)
it: La scala modifica anche il numero di campioni della curva (%1%).

en: Scale an object to fit the build volume
it: Ridimensiona un oggetto per adattarlo al volume di costruzione

en: Scale ratios
it: Rapporti di scala

en: Scale to build volume
it: Scala per creare volume

en: Scan first layer
it: Scansiona Primo layer

en: Scanning bed surface
it: Scansione superfice piatto

en: Scarf Seam On Compensation Circles
it: Compensazione Cerchi di Giunzione Scarf

en: Scarf application angle threshold
it: Soglia angolo applicazione scarf

en: Scarf around entire wall
it: Scarf su tutta la parete

en: Scarf joint for inner walls
it: Giunto scarf per pareti interne

en: Scarf length
it: Lunghezza scarf

en: Scarf seam type
it: Tipo di giuntura scarf

en: Scarf seam will be applied on circles for better dimensional accuracy.
it: La giunzione Scarf verrà applicata ai cerchi per una migliore accuratezza dimensionale.

en: Scarf slope gap
it: Pendenza scarf

en: Scarf start height
it: Altezza iniziale scarf

en: Scarf steps
it: Passaggi scarf

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
it: Pianificazione caricamento su `%1% `. Vedi Finestra -> Coda di caricamento dell'host di stampa

en: Seal
it: Sigillo

en: Seam
it: Giuntura

en: Seam gap
it: Distanza giunzione

en: Seam painting
it: Pittura giunzione

en: Seam position
it: Posizione giunzione

en: Seams
it: Giunzioni

en: Search
it: Cerca

en: Search in preset
it: Cerca nel preset

en: Search plate, object and part.
it: Cerca piatto, oggetto e parte.

en: Searching for devices
it: Ricerca di dispositivi…

en: Second
it: Secondo

en: Section View
it: Vista in sezione

en: Section view
it: Vista in sezione

en: Select
it: Seleziona

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
it: Seleziona 2 facce degli oggetti e 
    assemblali insieme.

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
it: Seleziona 2 punti o cerchi sugli oggetti e 
     specifica la distanza tra loro.

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Connected Printers (%d/6)
it: Seleziona stampanti collegate (%d/6)

en: Select Filament Preset
it: Seleziona Preset Filamento

en: Select Model
it: Seleziona modello

en: Select Plate
it: Seleziona piatto

en: Select Printer
it: Seleziona stampante

en: Select Printers
it: Seleziona Stampanti

en: Select Type
it: Seleziona tipo

en: Select Vendor
it: Seleziona fornitore

en: Select a G-code file:
it: Seleziona file G-code:

en: Select a new file
it: Seleziona nuovo file

en: Select a part
it: Seleziona parte

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all connectors
it: Seleziona tutti i connettori

en: Select all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Select connected printers (0/6)
it: Seleziona stampanti connesse (0/6)

en: Select feature
it: Seleziona funzionalità

en: Select filament preset
it: Seleziona Preset Filamento

en: Select filament that installed to the left nozzle
it: Seleziona il filamento installato sul nozzle sinistro

en: Select filament that installed to the right nozzle
it: Seleziona il filamento installato sul nozzle destro

en: Select multiple objects
it: Seleziona più oggetti

en: Select objects by rectangle
it: Seleziona oggetti per rettangolo

en: Select point
it: Seleziona punto

en: Select presets to compare
it: Seleziona i preset da confrontare

en: Select profile to load:
it: Seleziona profilo da caricare:

en: Select settings
it: Seleziona impostazioni

en: Select the language
it: Seleziona la lingua

en: Select the object/part and mouse click to change the name
it: Seleziona l'oggetto/la parte e fai clic con il mouse per modificare il nome

en: Select the object/part and press space to change the name
it: Seleziona l'oggetto/la parte e premi la barra spaziatrice per cambiare il nome

en: Select/Remove printers(system presets)
it: Seleziona/rimuovi stampanti (preimpostazioni di sistema)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
it: Il diametro selezionato e il diametro della macchina non corrispondono

en: Selection
it: Selezione

en: Selection Mode
it: Modalità di selezione

en: Selection conflicts
it: Conflitti di selezione

en: Selects all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Send
it: Invia

en: Send G-code
it: Invia G-code

en: Send Options
it: Opzioni d'invio

en: Send all
it: Invia tutto

en: Send print job
it: Invia lavoro di stampa

en: Send to BFMC
it: Invia a BFMC

en: Send to Multi-device
it: Invia a più dispositivi

en: Send to Printer storage
it: Invia alla memoria stampante

en: Send to QIDI Farm Manager Client
it: Invia a QIDI Farm Manager Client

en: Send to print
it: Invia in stampa

en: Send to printer
it: Manda alla stampante

en: Sending
it: Invio

en: Sending Cancel
it: Invio cancellato

en: Sending Failed
it: Invio fallito

en: Sending Finish
it: Invio terminato

en: Sending failed, please try again!
it: Invio fallito, riprova!

en: Sending gcode file over LAN
it: Invio file G-code tramite LAN

en: Sending gcode file to sdcard
it: Invia file G-code a scheda microSD

en: Sending print configuration
it: Invia configurazione di stampa

en: Sending print job over LAN
it: Invia stampa tramite LAN

en: Sending print job through cloud service
it: Invia stampa tramite servizio cloud

en: Sending...
it: Invio…

en: Sensitivity of pausing is
it: La sensibilità pausa è

en: Sent Time
it: Tempo di invio

en: Sequence
it: Sequenza

en: Serial
it: Seriale

en: Serial:
it: Seriale:

en: Serious
it: Serio

en: Serious warning:
it: Avviso grave:

en: Server Exception
it: Eccezione server

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Service name
it: Nome Servizio

en: Services
it: Servizi

en: Set
it: Imposta

en: Set 3DConnexion
it: Imposta 3DConnexion

en: Set 3DConnexion mouse
it: Imposta 3DConnexion mouse

en: Set Filament for selected items
it: Imposta filamento per gli elementi selezionati

en: Set Mirror
it: Imposta specchiatura

en: Set Orientation
it: Imposta orientamento

en: Set Scale
it: Imposta scala

en: Set as an individual object
it: Imposta come singolo oggetto

en: Set as cover
it: Impostare come copertina

en: Set as individual objects
it: Imposta come singoli oggetti

en: Set dynamic flow calibration to 'OFF' to enable custom dynamic flow value.
it: Imposta la calibrazione del flow dinamico su 'OFF' per abilitare un valore personalizzato del flow dinamico.

en: Set extruder number for the objects and parts
it: Imposta il numero estrusore per gli oggetti e le parti

en: Set filament for selected items
it: Imposta filamento per gli elementi selezionati

en: Set filaments to use
it: Imposta filamenti da usare

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
it: Imposta la dimensione del grabber per gli strumenti di spostamento, rotazione e scalatura.

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
it: Impostare i parametri per più oggetti
    Sapevi che puoi impostare i parametri di elaborazione per tutti gli oggetti selezionati contemporaneamente?

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
it: Imposta​•​il​•​tipo​•​giuntura​•​dello scarf​•​per​•​questo​•​filamento.​•​Questa​•​impostazione​•​potrebbe​•​ridurre​•​al​•​minimo​•​la​•​visibilità​•​delle​•​giunture.

en: Set the brim type of this object to "painted"
it: Imposta il tipo di brim di questo oggetto su "Pittura"

en: Set the number of AMS installed on the nozzle.
it: Imposta il numero di AMS installati sul nozzle.

en: Set to Optimal
it: Imposta su Ottimale

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
it: L'impostazione dei valori sullo slot AMS non è supportato durante la stampa

en: Setting Overrides
it: Sovrascrivi impostazioni

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
it: L'impostazione dei valori sullo slot Virtuale durante la stampa non è supportato

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings for height range
it: Impostazioni intervallo altezza

en: Setup Wizard
it: Configurazione guidata

en: Shape
it: Forma

en: Shape is marked as invisible (%1%).
it: La forma è contrassegnata come invisibile (%1%).

en: Shell
it: Guscio

en: Shift + Enter
it: Maiusc + Invio

en: Shift + L
it: Maiusc + L

en: Shift + Left mouse button
it: Shift + Tasto sinistro mouse

en: Shift + Left mouse button:
it: Shift + Tasto sinistro mouse:

en: Shift + Mouse move up or down
it: Maiusc + Mouse per spostarsi verso l'alto o il basso

en: Shift + Right mouse button:
it: Shift + Tasto destro mouse:

en: Shift+Any arrow
it: Shift+freccia qualsiasi

en: Shift+Left mouse button
it: Shift+tasto sinistro mouse

en: Shift+Mouse wheel
it: Shift+Rotella mouse

en: Shortcut Key
it: Tasto scelta rapida

en: Show
it: Mostra

en: Show "Live Video" guide page.
it: Mostra pagina della guida "Diretta Video".

en: Show &Overhang
it: Mostra sporgenze

en: Show 3D Navigator
it: Mostra Navigatore 3D

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Configuration Folder
it: Mostra cartella di configurazione

en: Show Labels
it: Mostra Etichette

en: Show Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Show all files, recent first.
it: Mostra tutti i file, prima i recenti.

en: Show all presets (including incompatible)
it: Mostra tutti i preset (compresi non compatibili)

en: Show error message
it: Mostra messaggio di errore

en: Show history on the home page
it: Mostra cronologia sulla home page

en: Show home page on startup
it: Mostra pagina iniziale all'avvio

en: Show keyboard shortcuts list
it: Mostra elenco scorciatoie di tastiera

en: Show object labels in 3D scene
it: Mostra etichette oggetti nella scena 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
it: Mostra la sporgenza dell'oggetto evidenziata nella scena 3D

en: Show online staff-picked models on the home page
it: Mostra i modelli online selezionati dallo staff  nella home page

en: Show the list of the keyboard shortcuts
it: Mostra l'elenco delle scorciatoie da tastiera

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
it: Mostra la finestra di dialogo per l'impostazione dei parametri della maglia a gradini.

en: Show wireframe
it: Mostra wireframe

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
it: Mostra/nascondi la finestra di dialogo impostazioni dei dispositivi 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
it: Questo riduce le dimensioni del primo layer sul piano per compensare l'effetto elephant foot.

en: Shrinkage
it: Restringimento

en: Silent
it: Silenzioso

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
it: La semplificazione è consentita solo quando viene selezionata una singola parte

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simplify Model
it: Semplifica Modello

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
it: Semplifica Modello
    Sapevi che è possibile ridurre il numero di triangoli in una mesh utilizzando la funzione Semplifica mesh? Fai clic con il tasto destro del mouse sul modello e selezionare Semplifica modello. Per saperne di più, consultare la documentazione.

en: Simplify model
it: Semplifica modello

en: Simply switch to "%1%"
it: Basta passare a "%1%"

en: Simulate
it: Simula

en: Single extruder MM setup
it: Configurazione MM estrusore singolo

en: Single extruder multimaterial parameters
it: Parametri multimateriale singolo estrusore

en: Single sided scaling
it: Scala su un solo lato

en: Size
it: Dimensione

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
it: Dimensioni X e Y del piano rettangolare.

en: Size in emboss direction.
it: Dimensioni direzione di rilievo.

en: Size:
it: Dimensioni:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
it: Dimensioni: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
it: Dimensioni: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
it: Salta

en: Skip AMS blacklist check
it: Salta check Blacklist AMS

en: Skip Calibration2
it: Salta seconda calibrazione

en: Skip points
it: Salta i punti

en: Skip step pause
it: Salta step pausa

en: Skip this Version
it: Salta questa versione

en: Skirt distance
it: Distanza Skirt

en: Skirt height
it: Altezza skirt

en: Skirt loops
it: Anelli skirt

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
it: Slic3r può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il tipo di host.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
it: Slic3r può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere la chiave API o la password richiesta per l'autenticazione.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
it: Slic3r può caricare file di G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il nome dell'host, l'indirizzo IP o l'URL dell'istanza dell'host di stampa. L'host di stampa dietro HAProxy con l'autenticazione di base abilitata è accessibile inserendo il nome utente e la password nell'URL nel seguente formato: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
it: Slic3r è stato creato da Alessandro Ranellucci con l'aiuto di molti altri collaboratori.

en: Slice all
it: Slice totale

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
it: Slice di tutti i piatti per ottenere una stima del tempo e filamento

en: Slice gap closing radius
it: Raggio chiusura del gap

en: Slice ok.
it: Elaborazione ok.

en: Slice plate
it: Slice

en: Sliced Info
it: Informazioni processo

en: Slicing Canceled
it: Slicing Annullato

en: Slicing Mode
it: Modalità slicing

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
it: Tabella Parametri Slicing
    Sapevi che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti di una tabella e modificare le impostazioni di ciascun oggetto/parte?

en: Slicing Plate %d
it: Slicing Piatto %d

en: Slicing Plate 1
it: Slicing Piatto 1

en: Slicing Result
it: Risultato dello slicing

en: Slicing complete
it: Slicing completato

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
it: Questa è l'altezza di ogni layer. Altezze di layer minori offrono maggiore precisione ma aumentano il tempo di stampa.

en: Slope
it: Inclinato

en: Slow down for overhang
it: Rallenta in caso di sporgenze

en: Slow printing down for better layer cooling
it: Rallenta stampa per un migliore raffreddamento layers

en: Small perimeters
it: Perimetri piccoli

en: Small perimter threshold
it: Soglia piccoli perimetri

en: Smaller linear and angular deflections result in higher-quality transformations but increase the processing time.
it: Le deviazioni lineari e angolari più piccole determinano trasformazioni di qualità superiore ma aumentano il tempo di elaborazione.

en: Smart fill
it: Riempimento intelligente

en: Smart fill angle
it: Angolo riempimento intelligente

en: Smart scarf seam application
it: Applicazione​•​intelligente​•​delle giunture scarf

en: Smooth Spiral
it: Lisciatura spirale

en: Smooth Spiral smoothes out X and Y moves as wellresulting in no visible seam at all, even in the XY directions on walls that are not vertical
it: Lisciatura spirale attenua anche i movimenti X e Y, con conseguente assenza di giunture visibili, anche nelle direzioni XY, su pareti non verticali

en: Smooth coefficient
it: Coefficiente lisciatura

en: Smooth mode for timelapse is enabled, but the prime tower is off, which may cause print defects. Please enable the prime tower, re-slice and print again.
it: La modalità smooth per il timelapse è attivata, ma la prime tower è disattivata, il che potrebbe causare difetti di stampa. Abilita la prime tower, riesegui lo slicing e stampa di nuovo.

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
it: La modalità fluida del timelapse non è supportata quando è abilitata la sequenza "per oggetto".

en: Smooth speed discontinuity area
it: Velocità lisciatura area discontinua

en: Smoothing
it: Lisciatura

en: Smoothing outwall speed in z direction to get better surface quality. Print time will increases. It is not work on spiral vase mode.
it: Velocità lisciatura parete esterna direzione z per ottenere una migliore qualità della superficie: il tempo di stampa aumenterà. Questa operazione non funziona in modalità vaso a spirale.

en: Smoothing wall speed along Z(experimental)
it: Smussatura della velocità della parete lungo Z (sperimentale)

en: Smoothing z direction speed
it: Velocità lisciatura direzione z

en: Snap global parameters
it: Parametri globali Snap

en: Snug
it: Aderenti

en: Softening temperature
it: Temperatura di ammorbidimento

en: Software has New version.
it: Aggiornamento disponibile!

en: Soluble material
it: Materiale solubile

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
it: Il materiale solubile viene comunemente utilizzato per stampare il supporto e le interfacce di supporto.

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
it: È la quantità filamento nell'estrusore che viene ritirata per evitare il gocciolamento durante le lunghe distanze. Imposta su 0 per disattivare la retrazione.

en: Some connectors are overlapped
it: Alcuni connettori si sovrappongono

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
it: Alcuni preset esistenti non sono stati creati, come segue:

en: Some faces not define color.
it: Alcune facce non definiscono un colore.

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
it: Alcune delle tue immagini non sono state caricate. Vuoi andare alla pagina web per la valutazione?

en: Some presets are modified.
it: Alcuni preset vengono modificati.

en: Some values have been replaced. Please check them:
it: Alcuni valori sono stati sostituiti. Per favore controllali:

en: Source Volume
it: Sorgente Volume

en: Space
it: Spazio

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing between support lines
it: Spaziatura tra le linee di supporto

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
it: Spaziatura delle linee di interfaccia inferiori. Zero significa interfaccia solida

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
it: Spaziatura linee di interfaccia. Zero significa interfaccia solida

en: Sparse infill
it: Riempimento

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
it: Le aree di riempimento che sono più piccole di questo valore soglia vengono sostituite da un riempimento solido interno.

en: Sparse infill density
it: Densità riempimento

en: Sparse infill pattern
it: Trama riempimento

en: Special mode
it: Modalità speciale

en: Specify number of colors:
it: Specifica il numero di colori:

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
it: Specifica l'URL interfaccia utente del tuo dispositivo se non è uguale al print_host

en: Speed
it: Velocità

en: Speed (mm/s)
it: Velocità (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
it: Velocità di ricarica del filamento nell'estrusore: 0 significa stessa velocità di retrazione

en: Speed for vertical shells with overhang regions. If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe internal solid infill speed above
it: Velocità per i gusci verticali con regioni a sbalzo. Se espressa come percentuale (ad esempio: 80%), verrà calcolata sulla velocità del riempimento solido interno sopra

en: Speed limitation
it: Limitazione velocità

en: Speed of auxiliary part cooling fan under unseal. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
it: Velocità del ventilatore ausiliario di raffreddamento in modalità non sigillata. Il ventilatore ausiliario funzionerà a questa velocità durante la stampa, ad eccezione delle prime diverse strati che non hanno strati di raffreddamento definiti.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
it: Velocità della ventola di raffreddamento ausiliaria. Durante la stampa la ventola ausiliaria funzionerà a questa velocità, ad eccezione dei primi layers, configurati senza raffreddamento

en: Speed of bridge and completely overhang wall
it: Velocità del ponte e parete completamente a sbalzo

en: Speed of exhaust fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
it: Velocità della ventola di scarico durante la stampa. Questa velocità sovrascriverà la velocità nel G-code personalizzato del filamento

en: Speed of exhuast fan after printing completes
it: Velocità della ventola di scarico al termine della stampa

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
it: Questa è la velocità per il riempimento del gap. I gap di solito hanno una larghezza della linea irregolare e dovrebbero essere stampati più lentamente.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
it: Velocità del primo layer ad eccezione del riempimento.

en: Speed of inner wall
it: Velocità pareti interne

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
it: E' la velocità del riempimento solido interno, esclusa la superficie superiore o inferiore.

en: Speed of internal sparse infill
it: Velocità riempimento interno

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
it: La velocità di stampa per le pareti esterne del modello. Queste vengono generalmente stampate più lentamente delle pareti interne per ottenere una qualità migliore.

en: Speed of retractions
it: Velocità di retrazione

en: Speed of solid infill part of initial layer
it: Velocità riempimento del primo layer

en: Speed of support
it: Velocità supporti

en: Speed of support interface
it: Velocità interfaccia dei supporti

en: Speed of top surface infill which is solid
it: Velocità di riempimento della superficie superiore solida

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
it: Velocità degli spostamenti senza estrusione

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
it: Velocizza la stampa con l'opzione Altezza Layer Adattiva
    Sapevi che puoi stampare un modello ancora più velocemente utilizzando l'opzione  Altezza Layer Adattativo? Scoprilo!

en: Speed:
it: Velocità:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Sphere
it: Sfera

en: Spiral
it: Spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0, timelapse type is traditional and smoothing wall speed in z direction is false.
it: La modalità spirale funziona solo quando il numero di loop delle pareti è 1, il supporto è disabilitato, gli strati del guscio superiore sono 0, la densità del riempimento sparso è 0, il tipo di timelapse è tradizionale e la velocità di smussatura delle pareti nella direzione Z è disabilitata.

en: Spiral vase
it: Vaso a spirale

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
it: Questo abilita la modalità spirale, che smussa i movimenti Z del contorno esterno e trasforma un modello solido in una stampa a singola parete con strati di base solidi. Il modello finale generato non avrà giunzioni.

en: Split
it: Dividi

en: Split compound and compsolid into multiple objects
it: Dividi il compound e il compsolid in più oggetti

en: Split the selected object
it: Dividi l'oggetto selezionato

en: Split the selected object into multiple objects
it: Dividi l'oggetto selezionato in più oggetti

en: Split the selected object into multiple parts
it: Dividi l'oggetto selezionato in più parti

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
it: Dividi in oggetti/parti
    Sapevi che è possibile dividere un oggetto grande in piccoli oggetti per facilitare la colorazione o la stampa?

en: Split to objects
it: Dividi in oggetti

en: Split to parts
it: Dividi in parti

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
it: Dividi le stampe in piatti
    Sapevi che puoi dividere un modello con molte parti in singoli piatti pronti per la stampa? Ciò semplificherà il processo di elaborazione di tutte le parti.

en: Square
it: Quadrato

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
it: Impila oggetti
    Sapevi che puoi impilare oggetti interi?

en: Stainless Steel
it: Acciaio inox

en: Stainless steel
it: Acciaio inox

en: Start Calibration
it: Inizia calibrazione

en: Start G-code
it: G-code iniziale

en: Start G-code when start the printing of this filament
it: Avvia G-code quando la stampante utilizza questo filamento

en: Start G-code when start the whole printing
it: Avvia il G-code all'avvio di una stampa

en: Start PA:
it: Avvia PA:

en: Start Test Multi-Thread
it: Avvia test Multi-Thread

en: Start Test Single-Thread
it: Avvia test Single-Thread

en: Start a new project
it: Inizia un nuovo progetto

en: Start a new window
it: Inizia in una nuova finestra

en: Start calibration
it: Avvia calibrazione

en: Start end points
it: Punti iniziali e finali

en: Start retraction length:
it: Lunghezza iniziale retrazione:

en: Start speed:
it: Velocità iniziale:

en: Start temp:
it: Temperatura iniziale:

en: Start volumetric speed:
it: Velocità volumetrica iniziale:

en: Statement about User Experience Improvement Program
it: Dichiarazione del programma miglioramento dell'esperienza utente

en: Statement on User Experience Improvement Plan
it: Dichiarazione del piano miglioramento dell'esperienza utente

en: Statistics of All Plates
it: Statistiche di tutti i piatti

en: Status
it: Stato

en: Step 1
it: Fase 1

en: Step 2
it: Fase 2

en: Step 3
it: Fase 3

en: Step file import parameters
it: Parametri importazione file Step

en: Still load
it: Carica ancora

en: Still print by object?
it: Stampa ancora per oggetto?

en: Still unload
it: Scarica ancora

en: Stop
it: Ferma

en: Stop Printing
it: Interrompi Stampa

en: Stop them and continue anyway?
it: Ferma e continua comunque?

en: Storage
it: Memoria

en: Storage Abnormal
it: Anomalia memoria

en: Storage is not available or is in read-only mode.
it: La memoria non è disponibile o è in modalità di sola lettura.

en: Storage needs to be inserted before printing via LAN.
it: La memoria deve essere inserita prima di stampare tramite LAN.

en: Storage needs to be inserted before printing.
it: La memoria deve essere inserita prima della stampa.

en: Storage needs to be inserted before send to printer.
it: Prima di inviare alla stampante è necessario inserire la memoria.

en: Storage needs to be inserted before sending to printer.
it: Prima di inviare alla stampante è necessario inserire la memoria.

en: Storage needs to be inserted to record timelapse.
it: La memoria deve essere inserita per registrare il timelapse.

en: Store Sent Files on External Storage
it: Memorizza i file inviati su una memoria esterna

en: Strength
it: Resistenza

en: Stroke of shape (%1%) contains unsupported: %2%.
it: Forma tratto (%1%) non supportato: %2%.

en: Stroke of shape (%1%) is too thin (minimal width is %2% mm).
it: Forma tratto (%1%) troppo sottile (larghezza minima %2% mm).

en: Strong cooling mode is suitable for printing PLA/TPU materials. In this mode, the printouts will be fully cooled.
it: La modalità raffreddamento forte è adatta per la stampa di materiali PLA/TPU. In questa modalità, le stampe saranno completamente raffreddate.

en: Studio Version:
it: Versione Studio:

en: Studio has detected that your user presets synchronization function is not enabled, which may result in unsuccessful Filament settings on the Device page. 
    Click "Sync user presets" to enable the synchronization function.
it: Studio ha rilevato che la funzione di sincronizzazione dei preset utente non è abilitata, potrebbe comportare un errore nelle impostazioni del filamento nella pagina Dispositivo. 
    Fare clic su "Sincronizza preset utente" per abilitare la funzione di sincronizzazione.

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
it: Studio ricorderà il piatto di stampa selezionato l'ultima volta per un determinato modello di stampante.

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in QIDI Studio > Preferences
it: Studio ricalcola i volumi di spurgo ogni volta che il colore o il filamento cambia. Puoi disattivare il calcolo automatico in QIDI Studio > Preferenze

en: Style
it: Stile

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material, strong style will make larger and stronger support structure and use more materials, while hybrid style is the combination of slim tree and normal support with normal nodes under large flat overhangs. Organic style will produce more organic shaped tree structure and less interfaces which makes it easer to be removed. The default style is organic tree for most cases, and hybrid tree if adaptive layer height or soluble interface is enabled.
it: Stile e forma del supporto. Per il supporto normale, proiettare i supporti in una griglia regolare creerà supporti più stabili (impostazione predefinita), mentre le torri di supporto più strette risparmieranno materiale e ridurranno le cicatrici sull'oggetto.  
    Per il supporto ad albero, lo stile slim unirà i rami in modo più aggressivo e risparmierà molto materiale, mentre lo stile forte creerà una struttura di supporto più grande e resistente, utilizzando più materiale. Lo stile ibrido è la combinazione di supporto ad albero slim e normale, con nodi normali sotto i grandi sbalzi piatti. Lo stile organico produrrà una struttura ad albero con una forma più organica e meno interfacce, facilitando la rimozione. Lo stile predefinito è l'albero organico per la maggior parte dei casi, e l'albero ibrido se l'altezza del layer adattiva o l'interfaccia solubile sono abilitate.

en: Submit
it: Invia

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in QIDI Studio. Read more in the documentation.
it: Sottrarre una parte
    Sapevi che è possibile sottrarre una mesh da un'altra utilizzando il modificatore Parte negativa? In questo modo è possibile, ad esempio, creare fori facilmente ridimensionabili direttamente in QIDI Studio. Per saperne di più, consulta la documentazione.

en: Subtract from
it: Sottrai da

en: Subtract with
it: Sottrai con

en: Success to get history result
it: Risultati storici recuperati con successo

en: Success!
it: Successo

en: Successfully executed post-processing script
it: Script post-elaborazione eseguito con successo

en: Successfully sent. Close current page in %s s
it: Inviato con successo. Chiudi la pagina corrente in %s s

en: Successfully sent. Close current page in %s s.
it: Inviato con successo. Chiusura pagina corrente tra %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %s s.
it: Inviato con successo. Reindirizzamento automatico alla pagina del dispositivo tra %s s.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
it: Inviato con successo. Salta automaticamente alla pagina del dispositivo in %s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
it: Inviato con successo. Andrà automaticamente alla pagina successiva in %ss

en: Successfully synchronized color and type of filament from printer.
it: Colori e tipo di filamento sincronizzati correttamente dalla stampante.

en: Successfully synchronized nozzle and AMS number information.
it: Informazioni su nozzle e numero AMS sincronizzate correttamente.

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
it: Smontato con successo. Il dispositivo %s (%s) può ora essere rimosso dal computer in sicurezza

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
it: Suggerimento: Volume di spurgo nell'intervallo [%d, %d]

en: Summary
it: Sommario

en: Support
it: Supporto

en: Support Blocker
it: Blocco Supporto

en: Support Cubic
it: Supporto cubico

en: Support Enforcer
it: Rinforzo Supporto

en: Support Generated
it: Supporto generato

en: Support beta version update.
it: Supporta l'aggiornamento della versione beta.

en: Support control chamber temperature
it: Supporto controllo temperatura camera

en: Support critical regions only
it: Supporta solo aree critiche

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
it: Utilizzati supporti forzati ma i supporti non sono abilitati. Abilitare i supporti.

en: Support filament
it: Filamento per supporti

en: Support interface
it: Interfaccia supporto

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
it: Il layer di supporto utilizza l'altezza layer indipendentemente dal layer dell'oggetto. Questo serve a supportare la personalizzazione di z-gap e ridurre il tempo di stampa. Questa opzione non puó essere utilizzata quando la Prime Tower è abilitata.

en: Support material
it: Materiale di supporto

en: Support material is commonly used to print support and support interface
it: Il materiale di supporto viene comunemente utilizzato per stampare il supporto e le interfacce di supporto.

en: Support multi bed types
it: Supporto per più tipi di letto

en: Support painting
it: Pittura Supporti

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
it: Pitturare supporti
    Sapevi che è possibile pitturare la posizione dei supporti? Questa funzione consente di posizionare facilmente il materiale di supporto solo sulle sezioni del modello che ne hanno effettivamente bisogno.

en: Support transition
it: Supporto alla transizione

en: Support wall loops
it: Anelli di supporto a parete

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
it: Il supporto sarà generato per gli sbalzi il cui angolo di inclinazione è inferiore a questa soglia.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
it: Supporto/Pittura a colori: regolare il raggio della penna

en: Support/Color Painting: adjust section position
it: Supporto/Pittura a colori: regolare la posizione della sezione

en: Support/object first layer gap
it: Gap tra primo layer del supporto/oggetto

en: Support/object xy distance
it: Distanza xy supporto/oggetto

en: Support/raft base
it: Base supporto/raft

en: Support/raft interface
it: Interfaccia supporto/raft

en: Supported range: 180°C - 350°C
it: Intervallo supportato: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
it: Supporti pittura

en: Supports silent mode
it: Supporta la modalità silenziosa

en: Surface
it: Superficie

en: Swap Y/Z axes
it: Inverti assi Y/Z

en: Switch cloud environment, Please login again!
it: Cambia ambiente cloud, accedi di nuovo!

en: Switch diameter
it: Cambio diametro

en: Switch now
it: Cambia ora

en: Switch tab page
it: Cambio scheda

en: Switch to 3mf model files.
it: Passa ai file modello 3mf.

en: Switch to Device tab
it: Passa alla scheda Dispositivo

en: Switch to normal mode
it: Passa a modalità normale

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
it: Passa alla modalità oggetto per modificare le impostazioni del modificatore.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
it: Passa alla modalità oggetto per modificare le impostazioni di processo degli oggetti selezionati.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
it: Passare a trama rettilinea?
    Si - passa alla trama rettilinea
    No  - ripristina la densità predefinita con valore diverso dal 100%

en: Switch to silent mode
it: Passa a modalità silenziosa

en: Switch to timelapse files.
it: Passa ai file timelapse.

en: Switch to video files.
it: Passare ai file video.

en: Switching application language
it: Cambio lingua applicazione

en: Switching application language while some presets are modified.
it: Cambio lingua applicazione durante la modifica di alcuni preset.

en: Switching failed
it: Cambio fallito

en: Switching the language requires application restart.
it: Il cambio lingua richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Switching to a printer with different extruder types or numbers will discard or reset changes to extruder or multi-nozzle-related parameters.
it: Il passaggio a una stampante con tipi o numeri di estrusore diversi annullerà o ripristinerà le modifiche ai parametri relativi all'estrusore o a nozzle multipli.

en: Switching...
it: Cambio in corso...

en: Symmetric infill y axis
it: Riempimento simmetrico sull'asse Y.

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync AMS and nozzle information
it: Sincronizzazione AMS e informazioni sui nozzle

en: Sync Box information
it: Sincronizza informazioni BOX

en: Sync extruder infomation
it: Sincronizza informazioni estrusore

en: Sync filaments with AMS
it: Sincronizza filamenti con AMS

en: Sync now
it: Sincronizza ora

en: Sync printer information
it: Sincronizza le informazioni della stampante

en: Sync settings
it: Impostazioni sincronizzazione

en: Sync user presets
it: Sincronizzazione preset utente

[ctx: Sync_AMS]
en: Original
it: Originale

[ctx: Sync_AMS]
en: Plate
it: Piatto

[ctx: Sync_Nozzle_AMS]
en: Cancel
it: Annulla

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: Synchronize AMS Filament Information
it: Sincronizza Informazioni Filamento AMS.

en: Synchronize Box Filament Information
it: Sincronizza informazioni filamenti BOX

en: Synchronize Filament Information
it: Sincronizza Informazioni Filamento

en: Synchronize filament list from AMS
it: Sincronizza l'elenco filamenti da AMS

en: Synchronize filament list from BOX.
it: Sincronizza lista filamenti dalla BOX.

en: Synchronize now
it: Sincronizza ora

en: Synchronize nozzle and AMS information
it: Sincronizza le informazioni dei nozzle e AMS

en: Synchronize nozzle information and the number of AMS
it: Sincronizza informazioni dei nozzle e il numero di AMS

en: Synchronize the modification of parameters to the corresponding parameters of another extruder.
it: Sincronizza la modifica dei parametri con i parametri corrispondenti di un altro estrusore.

en: Synchronizing AMS filaments will discard your modified but unsaved filament presets.
    Are you sure you want to continue?
it: La sincronizzazione dei filamenti AMS annullerà i preset del filamento modificati ma non salvati.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: Synchronizing device information
it: Sincronizzazione informazioni dispositivo

en: Synchronizing device information time out
it: La sincronizzazione informazioni dispositivo è scaduta

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
it: Sincronizzazione risultati di stampa. Riprova tra qualche secondo.

en: System Version:
it: Versione sistema:

en: System presets
it: Preset sistema

en: TPU 90A/TPU 85A is too soft and does not support automatic Flow Dynamics calibration.
it: TPU 90A/TPU 85A è troppo morbido e non supporta la calibrazione automatica del Flow Dynamics.

en: TPU is incompatible with AMS and must be printed seperately in the
it: Il TPU è incompatibile con AMS e deve essere stampato separatamente nel

en: TPU is not supported by %s extruder for this printer.
it: TPU non è supportato dall'estrusore %s per questa stampante.

en: TPU is not supported by AMS.
it: Il TPU non è supportato dall'AMS.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
it: La calibrazione automatica del Flusso Dinamico non supporta il TPU.

en: Task Name
it: Nome Attività

en: Task Sending
it: Attività invio

en: Task Sent
it: Attività Inviata

en: Task Status
it: Stato Attività

en: Task canceled
it: Attività annullata

en: Task canceled.
it: Attività annullata.

en: Temp step:
it: Passaggio temperatura:

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature (°C)
it: Temperatura (°C)

en: Temperature Calibration
it: Calibrazione temperatura

en: Temperature calibration
it: Calibrazione temperatura

en: Temperature variation
it: Variazione di temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Template
it: Modello

en: Template Custom G-code
it: Modello G-code personalizzato

en: Temporarily closed because there is no operating for a long time.
it: Chiuso temporaneamente perché non è operativo da molto tempo.

en: Temporarily closed because there is no printing for a while.
it: Chiuso temporaneamente perché non si stampa da un po'.

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Test HTTP Service:
it: Test servizio HTTP:

en: Test Plugin Download:
it: Download plugin di test:

en: Test Storage Download:
it: Download test memoria:

en: Test Storage Upgrade:
it: Test aggiornamento memoria:

en: Test Storage Upload
it: Caricamento test memoria

en: Test Storage Upload:
it: Caricamento test memoria

en: Test plugin download
it: Download plugin di test:

en: Test storage
it: Test memoria

en: Test storage download
it: Download test memoria:

en: Test storage upgrade
it: Test aggiornamento memoria:

en: Text Gap
it: Gap testo

en: Text shape
it: Formato testo

en: Thank you for purchasing a QIDI Tech device.Before using your QIDI Tech device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your QIDI Tech device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the QIDI Tech Privacy Policy, please do not use QIDI Tech equipment and services.
it: Grazie per aver acquistato un dispositivo QIDI Tech. Prima di utilizzare il dispositivo QIDI Tech, leggi i termini e le condizioni. Facendo clic per accettare di utilizzare il dispositivo QIDI Tech, l'utente accetta di rispettare l'Informativa sulla privacy e i Termini di utilizzo (collettivamente, i «Termini»). Se non rispetti o accetti l'Informativa sulla privacy di QIDI Tech, non utilizzare le attrezzature e i servizi QIDI Tech.

en: The %s diameter(%.1fmm) of current printer doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
it: Il diametro del %s (%.1f mm) della stampante attuale non corrisponde a quello del file di slicing (%.1f mm). Assicurati che il nozzle installato corrisponda alle impostazioni della stampante, quindi imposta il preset della stampante corrispondente durante lo slicing.

en: The %s nozzle can not print %s.
it: Il nozzle %s non può stampare %s.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
it: La cartella %s '' esiste già nella directory corrente. Vuoi cancellarla e ricostruirla.
    In caso contrario, verrà aggiunto un suffisso temporale e potrai modificare il nome dopo la creazione.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth QIDI Studio and export a new .gcode.3mf file.
it: Il file .gcode.3mf non contiene dati G-code. Elaboralo in QIDIStudio ed esportalo in un nuovo file .gcode.3mf.

en: The 3mf file version is in Beta and it is newer than the current QIDI Studio version.
it: La versione del file 3mf è in versione beta ed è più recente dell'attuale versione di QIDI Studio.

en: The 3mf file version is newer than the current QIDI Studio version.
it: La versione del file 3mf è più recente dell'attuale versione di QIDI Studio.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
it: Il 3mf ha i seguenti preset personalizzati per filamenti o stampanti:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
it: Il 3mf ha i seguenti G-code modificato nel filamento o nel preset della stampante:

en: The 3mf is generated by old QIDI Studio, load geometry data only.
it: Il 3mf è generato da vecchie versioni QIDI Studio, caricate solo le geometrie.

en: The 3mf is not from QIDI Tech, load geometry data only.
it: Il 3mf non proviene da QIDI Tech, caricate solo le geometrie.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new QIDI Tech filament. This takes about 20 seconds.
it: L'AMS leggerà automaticamente le informazioni sul filamento quando inserisce una nuova bobina di filamento QIDI Tech. Questa operazione richiede circa 20 secondi.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
it: L'AMS leggerà automaticamente le informazioni sul filamento inserito all'avvio. Ci vorrà circa 1 minuto. Il processo di lettura farà ruotare le bobine del filamento.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
it: L'AMS non leggerà automaticamente le informazioni dal filamento inserito durante l'avvio e continuerà a utilizzare le informazioni registrate prima dell'ultimo spegnimento.

en: The Config can not be loaded.
it: La configurazione non può essere caricata.

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
it: Il nome del filamento %s che hai creato esiste già. 
    Se continui nella creazione, il preset creato verrà visualizzato con il suo nome completo. Vuoi continuare?

en: The QIDI Studio needs an upgrade
it: QIDI Studio necessita di aggiornamento

en: The QIDI Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from QIDI Tech website.
it: La versione QIDI Studio è troppo vecchia per abilitare il servizio cloud. Scarica l'ultima versione dal sito Web di QIDI Tech.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
it: L'archivio SLA non contiene preset. Attivare alcuni preset di stampanti SLA prima di importare l'archivio SLA.

en: The Seal button is primarily used to control the auxiliary component cooling fan to balance the chamber temperature.
it: Il pulsante Seal viene utilizzato principalmente per controllare la ventola di raffreddamento del componente ausiliario per bilanciare la temperatura della camera.

en: The Wipe Tower is currently only supported with the relative extruder addressing (use_relative_e_distances=1).
it: La Wipe Tower è attualmente supportata solo con il relativo indirizzamento dell'estrusore (use_relative_e_distances=1).

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
it: L'opzione Wipe non è disponibile quando si utilizza la modalità Firmware Retraction.
    
    Devo disabilitarla per abilitare la retrazione del firmware?

en: The acceleration of travel except initial layer
it: L'accelerazione dei movimenti di spostamento, eccetto per il primo layer

en: The acceleration of travel of initial layer
it: Accelerazione spostamento layer iniziale

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
it: I volumi di spurgo effettivi sono pari al moltiplicatore di spurgo moltiplicato per i volumi di spurgo indicati nella tabella.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
it: Questa è la quantità di materiale da estrudere durante la stiratura. È relativa al flusso dell'altezza del layer normale. Un valore troppo alto causerà sovraestrusione sulla superficie.

en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
it: L'angolo diametro dei rami man mano che diventano gradualmente più spessi verso il basso. Un angolo pari a 0 farà sì che i rami abbiano uno spessore uniforme per tutta la loro lunghezza. Un piccolo angolo può aumentare la stabilità del supporto ad albero.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
it: L'applicazione non può essere eseguita normalmente perché la versione di OpenGL in uso è inferiore a 2.0.

en: The average distance between the random points introduced on each line segment
it: La distanza media tra i punti casuali introdotti su ogni segmento di linea

en: The calibration process includes two types: coarse calibration and fine calibration.
    Usually, we first use coarse calibration to obtain a range, and then perform fine calibration to obtain precise values. You can also directly use the values of coarse calibration.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
it: Il processo di calibrazione comprende due tipi: calibrazione grossolana e calibrazione fine.
    Di solito, utilizziamo prima la calibrazione grossolana per ottenere un intervallo, quindi eseguiamo la calibrazione fine per ottenere valori precisi. È anche possibile utilizzare direttamente i valori della calibrazione grossolana.
    Prima della calibrazione, è necessario selezionare la stampante che si sta utilizzando, i materiali di consumo che devono essere calibrati e il processo. È possibile selezionarli direttamente nell'angolo in alto a sinistra della pagina corrente.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
it: Il programma di calibrazione rileva automaticamente lo stato del dispositivo per ridurre al minimo le deviazioni.
    Questa funzione aiuta il dispositivo a mantenere prestazioni ottimali.

en: The certificate has expired. Please check the time settings or update QIDI Studio and try again.
it: Il certificato è scaduto. Controlla le impostazioni dell'ora o aggiorna QIDI Studio e riprova.

en: The certificate is no longer valid and the printing functions are unavailable. If you need printing. Please visit the official website at https://qidi3d.com/ to download and update.
it: Il certificato non è più valido e le funzioni di stampa non sono disponibili. Se hai bisogno di stampare, visita il sito ufficiale https://qidi3d.com/ per scaricare e aggiornare.

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
it: Colore selezionato; scegli OK 
     per continuare o regolarlo manualmente.

en: The configuration is up to date.
it: Configurazione aggiornata.

en: The configuration may be generated by a newer version of QIDIStudio.
it: La configurazione potrebbe essere stata generata da una versione più recente di QIDIStudio.

en: The configuration package is changed to the previous Config Guide
it: Il pacchetto di configurazione è stato modificato nella precedente Guida alla configurazione

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
it: Il pacchetto di configurazione non è compatibile con l'applicazione corrente.
    %s aggiornerà il pacchetto di configurazione, altrimenti non sarà in grado di avviarsi

en: The connected printer does not match the currently selected printer. Please change the selected printer.
it: La stampante collegata non corrisponde a quella selezionata attualmente. Per favore, cambia la stampante selezionata.

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
it: La temperatura attuale della camera o la temperatura target supera i 45℃. Per evitare l'intasamento dell'estrusore, non è consentito caricare filamenti a bassa temperatura (PLA/PETG/TPU).

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
it: L'attuale versione del firmware della stampante non supporta la calibrazione.
    Aggiorna il firmware della stampante.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
it: L'attuale temperatura del letto è relativamente alta. Il nozzle potrebbe essere ostruito quando si stampa questo filamento in un involucro chiuso. Si prega di aprire lo sportello anteriore e/o rimuovere il vetro superiore.

en: The current nozzle diameter (%.1fmm) doesn't match with the slicing file (%.1fmm). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset when slicing.
it: Il diametro del nozzle attuale (%.1f mm) non corrisponde a quello del file di slicing (%.1f mm). Assicurati che il nozzle installato corrisponda alle impostazioni della stampante, quindi imposta il preset della stampante corrispondente durante lo slicing.

en: The current printer does not support timelapse in Traditional Mode when printing By-Object.
it: La stampante attuale non supporta il timelapse in Modalità Tradizionale durante la stampa per Oggetto.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
it: Il progetto corrente ha delle modifiche non salvate, salvarlo prima di continuare?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
it: Il progetto corrente presenta modifiche non salvate; vuoi salvare prima di continuare?

en: The currently connected printer on the device page is not an %s. Please switch to an %s before syncing.
it: La stampante attualmente collegata nella pagina del dispositivo non è un %s. Per favore, passa a un %s prima di sincronizzare.

en: The currently connected printer, %s, is a %s model but not consistent with preset in project file.
    To use this printer for printing, please switch the preset first.
it: La stampante attualmente collegata, %s, è un modello %s ma non è compatibile con il preset nel file del progetto. Per utilizzare questa stampante per la stampa, per favore cambia prima il preset.

en: The currently connected printer, %s, is a %s model.
    To use this printer for printing, please switch the printer model of project file to %s.
it: La stampante attualmente collegata, %s, è un modello %s.
    Per utilizzare questa stampante per la stampa, per favore cambia il modello della stampante nel file del progetto a %s.

en: The currently selected machine preset is inconsistent with the connected printer type.
    Are you sure to continue syncing?
it: Il preset della macchina attualmente selezionata non è coerente con il tipo di stampante collegata.
    Sei sicuro di voler continuare la sincronizzazione?

en: The currently selected nozzle diameter of %s extruder does not match the actual nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
it: Il diametro del nozzle selezionato attualmente per l'estrusore %s non corrisponde al diametro nozzle effettivo.
    Per favore, clicca sul pulsante di sincronizzazione sopra e riavvia la calibrazione.

en: The currently selected nozzle type of %s extruder does not match the actual printer nozzle type.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
it: Il tipo di nozzle selezionato attualmente per l'estrusore %s non corrisponde al tipo di nozzle effettivo della stampante.
    Per favore, clicca sul pulsante di sincronizzazione sopra e riavvia la calibrazione.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
it: Questa è l'accelerazione predefinita sia per la stampa normale che per spostamenti dopo il primo layer.

en: The device cannot handle more conversations. Please retry later.
it: Il dispositivo non può gestire altre conversazioni. Riprova più tardi.

en: The distance between the lines of ironing
it: Distanza tra le linee di stiratura

en: The distance from the boundary between filaments to generate interlocking structure, measured in cells. Too few cells will result in poor adhesion.
it: La distanza limite tra i filamenti per generare una struttura ad incastro, misurata in celle. Un numero insufficiente di celle comporterà una scarsa adesione.

en: The distance from the outside of a model where interlocking structures will not be generated, measured in cells.
it: La distanza dall'esterno di un modello da cui non verranno generate strutture ad incastro, misurata in celle.

en: The distance to keep the from the edges of ironing line. 0 means not apply.
it: La distanza da mantenere dai bordi della linea da stiratura. 0 significa non applicabile.

en: The entered nozzle diameter is invalid, please re-enter:
it: Diametro nozzle non valido, inseriscilo nuovamente:

en: The estimated printing time for 
    multi-color models may be inaccurate.
it: Il tempo di stampa stimato per
    i modelli multicolore potrebbe essere impreciso.

en: The extruder must be selected.
it: È necessario selezionare l'estrusore.

en: The failed test result has been dropped.
it: Il risultato del test fallito è stato eliminato.

en: The fan controls the temperature during printing to improve print quality.The system automatically adjusts the fan's switch and speed according to different printing materials.
it: La ventola controlla la temperatura durante la stampa per migliorare la qualità di stampa. Il sistema regola automaticamente l'interruttore e la velocità della ventola in base ai diversi materiali di stampa.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
it: La scelta del filamento non trova il preset filamento, riselezionalo

en: The filament grouping method for current plate is determined by the dropdown option at the slicing plate button.
it: Il metodo di raggruppamento del filamento per il piano attuale è determinato dall'opzione a discesa nel pulsante del piano di slicing.

en: The filament information in the BOX has changed. Please resynchronize it.
it: Le informazioni sul filamento nella BOX sono cambiate. Si prega di risincronizzarle.

en: The filament may not be compatible with the current machine settings. Generic filament presets will be used.
it: Il filamento potrebbe non essere compatibile con le impostazioni correnti della macchina. Verranno utilizzati preset filamenti generici.

en: The filament model is unknown. A random filament preset will be used.
it: Modello filamento sconosciuto. Verrà utilizzato un preset filamento a caso.

en: The filament model is unknown. Still using the previous filament preset.
it: Modello filamento sconosciuto. Si utilizza ancora il preset filamento precedente.

en: The filament must be selected.
it: È necessario selezionare il filamento.

en: The filaments on the printer are all unknown types. Please go to the printer screen or software device page to set the filament type.
it: I filamenti sulla stampante sono tutti di tipi sconosciuti. Per favore, vai alla schermata della stampante o alla pagina del dispositivo software per impostare il tipo di filamento.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
it: Il file %s esiste già
    Vuoi sostituirlo?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
it: Il file %s è stato inviato allo spazio di memoria della stampante e può essere visualizzato sulla stampante.

en: The file already exists, do you want to replace it?
it: Il file esiste già, vuoi sostituirlo?

en: The file contains invalid vertex index.
it: Il file contiene un indice dei vertici non valido.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
it: Il file contiene poligoni con meno di 2 vertici.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
it: Il file contiene poligoni con più di 4 vertici.

en: The file does not contain any geometry data.
it: Il file non contiene dati geometrici.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
it: Il file supera i %d MB, importalo nuovamente.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
it: La versione del firmware è anomala. Prima di stampare, è necessario eseguire la riparazione e l'aggiornamento. Si desidera aggiornare ora? È anche possibile aggiornare in un secondo momento dalla stampante o aggiornare al prossimo avvio di QIDI Studio.

en: The firmware version of the printer is too low. Please update the firmware and try again.
it: La versione del firmware stampante è obsoleta. Aggiorna il firmware e riprova.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
it: Il rapporto flusso impostato per oggetto; il significato è lo stesso del rapporto flusso.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
it: I seguenti caratteri non sono consentiti da un file system FAT:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
it: Durante il processo di caricamento delle immagini si sono verificati i seguenti problemi. Vuoi ignorarli?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please cut the bottom or enable supports.
it: I seguenti oggetti(o) hanno un layer iniziale vuoto e non possono essere stampati. Taglia la parte inferiore o attivare i supporti.

en: The following plates are skipped due to different arranging settings from global:
it: I seguenti piatti vengono saltati a causa delle diverse impostazioni di disposizione rispetto a quelle globali:

en: The generic presets are conservatively tuned for compatibility with a wider range of filaments. For higher printing quality and speeds, please use QIDI filaments with QIDI presets.
it: I preset generici sono ottimizzati in modo conservativo per la compatibilità con una più ampia gamma di filamenti. Per una qualità e una velocità di stampa superiori, utilizza i filamenti QIDI con i preset QIDI.

en: The height of nozzle tip.
it: L'altezza punta del nozzle.

en: The height of the beams of the interlocking structure, measured in number of layers. Less layers is stronger, but more prone to defects.
it: L'altezza delle travi della struttura ad incastro, misurata in numero di layer. Un numero inferiore di layer è più resistente ma più soggetto a difetti.

en: The host or IP or URL cannot be empty.
it: L'host, l'IP o l'URL non possono essere vuoti.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
it: L'archivio SLA importato non contiene alcun preset. Gli attuali preset SLA sono stati utilizzati come recupero.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
it: Il valore di input deve essere maggiore di %1% e minore di %2%

en: The input value size must be 3.
it: La dimensione del valore di input deve essere 3.

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
it: Altezza massima del layer stampabile per l'estrusore. Utilizzato per limitare l'altezza massima del layer quandi si utilizza l'altezza layer adattiva.

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
it: È la lunghezza della retrazione rapida prima di una pulizia, rispetto alla lunghezza di retrazione.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
it: Il tag di localizzazione del piatto verrà rilevato e la stampa verrà messa in pausa se il tag non rientra nell'intervallo predefinito.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
it: Altezza layer minima stampabile per l'estrusore. Usala per limitare la minima altezza layer quando usi l'altezza layer adattiva

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
it: Il materiale potrebbe subire una variazione volumetrica passando dallo stato fuso a quello cristallino. Questa impostazione cambia proporzionalmente tutto il flusso di estrusione di questo filamento nel G-code. L'intervallo di valori consigliato è tra 0.95 e 1.05. Potresti essere in grado di regolare questo valore per ottenere una superficie liscia se c'è una leggera sovra-estrusione o sotto-estrusione.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
it: Il materiale si ammorbidisce a questa temperatura, quindi quando la temperatura del letto è uguale o superiore a quella, si consiglia vivamente di aprire la porta anteriore e/o rimuovere il vetro superiore per evitare intasamenti.

en: The material type of filament
it: Tipo di materiale del filamento

en: The maximum number of printers that can be selected is %d
it: Il numero massimo di stampanti selezionabili è %d

en: The maximum printing speed on the prime tower excluding ramming.
it: La velocità massima di stampa sulla prime tower, escluso il ramming.

en: The maximum temperature cannot exceed
it: La temperatura massima non può superare

en: The maximum volumetric speed for ramming, where -1 means using the maximum volumetric speed.
it: La velocità volumetrica massima per il ramming, dove -1 indica l'utilizzo della velocità volumetrica massima.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
it: Il materiale metallico del nozzle: determina la resistenza all'abrasione del nozzle e il tipo di filamento che può essere stampato.

en: The min width of top areas in percentage of perimeter line width.
it: La larghezza minima delle aree superiori espressa come percentuale della larghezza linea del perimetro.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
it: La velocità di stampa minima quando si rallenta per il raffreddamento

en: The minmum temperature should not be less than
it: La temperatura minima non deve essere inferiore a

en: The model has too many empty layers.
it: Il modello ha troppi layers vuoti.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
it: Modello non trovato, riseleziona il fornitore.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
it: Il moltiplicatore deve essere compreso nell'intervallo [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
it: Il nome "%1%" già esiste.

en: The name cannot be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
it: Il nome non può essere uguale a quello di un preset.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
it: Il nome non può essere uguale al nome del preset di sistema.

en: The name cannot exceed 40 characters.
it: Il nome non può superare i 40 caratteri.

en: The name is not allowed to be empty.
it: Il nome non può essere vuoto.

en: The name is not allowed to end with space character.
it: Il nome non può terminare con uno spazio.

en: The name is not allowed to exceeds 32 characters.
it: Il nome non può superare i 32 caratteri.

en: The name is not allowed to start with space character.
it: Il nome non può iniziare con uno spazio.

en: The name is the same as another existing preset name
it: Il nome è lo stesso di un altro preset già esistente.

en: The name length exceeds the limit.
it: La lunghezza del nome supera il limite.

en: The name may show garbage characters!
it: Il nome potrebbe mostrare caratteri sporchi!

en: The notes are too large, and may not be synchronized to the cloud. Please keep it within 40k.
it: Note troppo grandi e potrebbero non essere sincronizzate con il cloud. Prego mantienile entro le 40K

en: The nozzle diameter does not match the actual printer nozzle diameter.
    Please click the Sync button above and restart the calibration.
it: Il diametro del nozzle non corrisponde al diametro effettivo del nozzle della stampante. Per favore, clicca sul pulsante di sincronizzazione sopra e riavvia la calibrazione.

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
it: Il diametro del nozzle è stato sincronizzato dalle impostazioni della stampante.

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
it: Il diametro del nozzle non è stato trovato, riselezionare.

en: The nozzle flow is not set. Please set the nozzle flow rate before editing the filament.
    'Device -> Print parts'
it: Flusso del nozzle non impostato. Prego imposta il valore di flusso del nozzle prima di modificare il filamento.
    'Dispositivo -> Parti di stampa'

en: The nozzle flow setting of %s(%s) doesn't match with the slicing file(%s). Please make sure the nozzle installed matches with settings in printer, then set the corresponding printer preset while slicing.
it: L'impostazione del flusso del nozzle di %s (%s) non corrisponde a quella del file di slicing (%s). Per favore, assicurati che il nozzle installato corrisponda alle impostazioni della stampante, quindi imposta il preset della stampante corrispondente durante lo slicing.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
it: La durezza del nozzle richiesta dal filamento è superiore alla durezza del nozzle predefinito della stampante. Sostituisci con nozzle temprato o il filamento, altrimenti il nozzle si usurerà o si danneggerà.

en: The nozzle must be selected.
it: È necessario selezionare il nozzle.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
it: La temperatura del nozzle e la velocità volumetrica massima influiranno sui risultati della calibrazione. Inserisci gli stessi valori della stampa effettiva. Possono essere riempiti automaticamente selezionando un filamento dal preset.

en: The nozzle type and AMS quantity information has not been synced from the connected printer.
    After syncing, software can optimize printing time and filament usage when slicing.
    Would you like to sync now ?
it: Il tipo di nozzle e le informazioni sulla quantità di AMS non sono stati sincronizzati dalla stampante collegata.
    Dopo la sincronizzazione, il software può ottimizzare il tempo di stampa e l'uso del filamento durante lo slicing.
    Vuoi sincronizzare adesso?

en: The nozzle type is not set. Please set the nozzle and try again.
it: Il tipo di nozzle non è impostato. Per favore, imposta il nozzle e riprova.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shells layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
it: Il numero di layers solidi inferiori aumenterà durante l'elaborazione se lo spessore calcolato dei layers del guscio inferiore è minore di questo valore. Questo può evitare di avere un guscio troppo sottile quando l'altezza del layer è bassa. 0 significa che questa impostazione è disabilitata e lo spessore del guscio inferiore è determinato dai layer del guscio inferiore.

en: The number of other layers print sequence
it: Il numero degli altri layer della sequenza di stampa

en: The number of printer extruders and the printer selected for calibration does not match.
it: Il numero di estrusori per stampanti e la stampante selezionata per la calibrazione non corrispondono.

en: The number of printers in use simultaneously cannot be equal to 0.
it: Il numero di stampanti in uso contemporaneamente non può essere uguale a 0.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
it: Il numero di layers solidi superiori aumenta durante l'elaborazione se lo spessore calcolato dai layers superiori del guscio è più sottile di questo valore. Questo può evitare di avere un guscio troppo sottile quando l'altezza del layer è ridotta. 0 significa che questa impostazione è disabilitata e lo spessore del guscio superiore è determinato semplicemente dal numero di layers superiori del guscio.

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
it: Il numero di preset utente memorizzati nella cache nel cloud ha superato il limite massimo, i preset utente appena creati possono essere utilizzati solo localmente.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
it: Il numero di pareti, contati a partire dal centro, sui quali deve essere distribuita la variazione. Valori più bassi indicano che le pareti esterne non cambiano in larghezza

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
it: L'oggetto del file %s è troppo piccolo e può essere in metri o pollici.
     Si desidera scalare in millimetri?

en: The path is not exists!
it: Il percorso non esiste!

en: The peroid of backup in seconds.
it: Tempo di backup in secondi.

en: The physical arrangement and components of a printing device
it: La disposizione fisica e i componenti di un dispositivo di stampa

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
it: Player non caricato; fai clic sul pulsante «play» per riprovare.

en: The prime tower is currently only supported for the Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware and Repetier G-code flavors.
it: La prime tower è attualmente supportata solo per le versioni Marlin, RepRap/Sprinter, RepRapFirmware e Repetier G-code.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
it: Una prime tower non è supportata nella stampa "Per oggetto".

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
it: Una prime tower non è supportata quando l'altezza del layer adattiva è attivata. Richiede che tutti gli oggetti abbiano la stessa altezza del layer.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
it: La Prime Tower è supportata solo se tutti gli oggetti hanno la stessa altezza layer adattativi.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
it: Una prime tower richiede che qualsiasi "gap di supporto" sia un multiplo dell'altezza del layer.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
it: Una prime tower richiede che tutti gli oggetti siano stampati sopra lo stesso numero di layer del raft.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
it: Una prime tower richiede che tutti gli oggetti siano elaborati con la stessa altezza del layer.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
it: La prime tower richiede che tutti gli oggetti abbiano la stessa altezza layer.

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
it: La prime tower richiede che i supporti abbiano la stessa altezza layer degli oggetti.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
it: Il file di stampa supera la dimensione massima consentita (1 GB). Semplifica il modello ed elaboralo nuovamente

en: The printer does not currently support auto refill.
it: Attualmente la stampante non supporta la ricarica automatica.

en: The printer does not support sending to printer storage.
it: La stampante non supporta l'invio alla memoria della stampante.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
it: Il firmware della stampante supporta solo la mappatura sequenziale del filamento => slot AMS.

en: The printer has already been bound.
it: La stampante è già stata associata.

en: The printer has been logged out and cannot connect.
it: La stampante è stata disconnessa e non può connettersi.

en: The printer is busy on other print job
it: La stampante è occupata con altro lavoro di stampa.

en: The printer is currently busy downloading. Please try again after it finishes.
it: La stampante è in fase di download. Attendi il completamento.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
it: La stampante sta eseguendo le istruzioni. Riavvia la stampa al termine

en: The printer is required to be in the same LAN as QIDI Studio.
it: La stampante deve essere nella stessa LAN di QIDI Studio.

en: The printer mode is incorrect, please switch to LAN Only.
it: La modalità stampante non è corretta; passare a Solo LAN.

en: The printer model was not found, please reselect.
it: Il modello di stampante non è stato trovato, selezionala nuovamente.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
it: Il preset stampante non è stato trovato, riselezionala.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
it: Il preset stampante creato ha già un preset con lo stesso nome. Vuoi sovrascriverlo?
     Sì: sovrascrivi il preset della stampante con lo stesso nome e i preset filamento e processo con lo stesso nome dei preset verranno ricreati 
    e i preset filamento e processo senza lo stesso nome di preset saranno riservate.
     Annulla: non creare un preset, torna all'interfaccia di creazione.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
it: Il tipo di stampante selezionato durante la generazione del G-Code non è coerente con la stampante attualmente selezionata. Si consiglia di utilizzare lo stesso tipo di stampante per lo slicing.

en: The printer will automatically read the calibration results.
it: La stampante leggerà automaticamente i risultati della calibrazione.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
it: La velocità di stampa nel G-code esportato verrà rallentata quando il tempo stimato per il layer è più breve di questo valore, al fine di ottenere un miglior raffreddamento per questi layer.

en: The project is no longer available.
it: Il progetto non è più disponibile.

en: The provided file name is not valid.
it: Il nome file fornito non è valido.

en: The recommended minimum temperature cannot be higher than the recommended maximum temperature.
it: La temperatura minima non può essere superiore alla temperatura massima consigliata.

en: The recommended minimum temperature is less than 190 degree or the recommended maximum temperature is greater than 300 degree.
it: La temperatura minima consigliata è inferiore a 190 gradi o la temperatura massima consigliata è superiore a 300 gradi.

en: The rough surface of PLA Glow can accelerate wear on the AMS system, particularly on the internal components of the AMS Lite.
it: La superficie ruvida del PLA Glow può accelerare l'usura del sistema AMS, in particolare sui componenti interni dell'AMS Lite.

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
it: Lo scarf si estende per tutta la lunghezza della parete.

en: The selected file
it: Il file selezionato

en: The selected file contains no geometry.
it: Il file selezionato non contiene geometrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
it: Il file selezionato contiene diverse aree disgiunte. Questo non è supportato.

en: The selected material only supports the current fan mode, and it can't be changed during printing.
it: Il materiale selezionato supporta solo l'attuale modalità della ventola e non può essere cambiato durante la stampa.

en: The selected object couldn't be split.
it: L'oggetto selezionato non può essere diviso.

en: The selected preset is null!
it: Il preset selezionato è nullo!

en: The selected preset: %s is not found.
it: Il preset selezionato: %s non è stato trovato.

en: The selected printer (%s) is incompatible with the chosen printer profile in the slicer (%s).
it: La stampante selezionata (%s) è incompatibile con il profilo stampante scelto nello slicer (%s).

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
it: La stampante selezionata (%s) è incompatibile con la configurazione del file di stampa (%s). Per favore, regola il preset della stampante nella pagina di preparazione o scegli una stampante compatibile in questa pagina.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
it: La stampante selezionata non è compatibile con i preset di stampa scelti.

en: The selected printer is not connect box, please check.
it: La stampante selezionata non è connessa alla BOX, verificare.

en: The server is unable to respond. Please click the link below to check the server status.
it: Il server non è in grado di rispondere. Clicca sul link sottostante per verificare lo stato del server.

en: The size of nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
it: La dimensione del tipo di nozzle nel preset non corrisponde al nozzle memorizzato. Hai cambiato nozzle di recente?

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
it: La dimensione del file di stampa è troppo grande. Modifica la dimensione del file e riprova.

en: The smaller the number, the longer the speed transition path. 0 means not apply.
it: Più piccolo è il numero, più lungo sarà il percorso di transizione della velocità. 0 significa che non si applica.

en: The software does not support using different diameter of nozzles for one print.
    If the left and right nozzles are inconsistent, we can only proceed with single-head printing.
    Please confirm which nozzle you would like to use for this project.
it: Il software non supporta l'uso di nozzle con diametri differenti per una stampa.  
    Se i nozzle sinistro e destro sono incoerenti, possiamo procedere solo con la stampa a testa singola.  
    Per favore, conferma quale nozzle desideri utilizzare per questo progetto.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
it: La modalità spirale (vaso) non funziona quando un oggetto contiene più di un materiale.

en: The start and end points which are from cutter area to garbage can.
it: I punti di partenza e arrivo che vanno dall'area di taglio allo scarico.

en: The start position to print each part of outer wall
it: Posizione iniziale per stampare ogni parte della parete esterna

en: The start, end or step is not valid value.
it: L'inizio, la fine o la fase non sono valori validi.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
it: Impossibile leggere il file fornito perché è vuoto.

en: The system preset does not allow creation. 
    Please re-enter the printer model or nozzle diameter.
it: Il preset di sistema non consente la creazione. 
    Reinserisci il modello della stampante o il diametro del nozzle.

en: The target object contains only one part and can not be split.
it: L'oggetto di destinazione contiene solo una parte e non può essere diviso.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
it: Il tipo dell'ultima parte dell'oggetto solido non deve essere modificato.

en: The uploads are still ongoing
it: I caricamenti sono ancora in corso

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
it: Il venditore non può essere un numero. Inseriscilo nuovamente.

en: The volume of material to prime extruder on tower.
it: Volume di materiale da estrudere per la prime tower.

en: The volume of the object is zero
it: Il volume dell'oggetto è zero

en: The wall of prime tower will fillet
it: La parete della prime tower sarà raccordata.

en: The wall of prime tower will skip the start points of wipe path
it: La parete della prime tower salterà i punti di inizio del percorso di pulitura.

en: The width of the interlocking structure beams.
it: Larghezza trave struttura ad incastro.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
it: La larghezza dello jittering: si consiglia di mantenerla inferiore alla larghezza della linea della parete esterna.

en: The wipe speed is determined by speed of current extrusion role. e.g if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
it: La velocità di pulizia è determinata dalla velocità del ruolo di estrusione corrente. ad esempio, se un'azione di pulizia viene eseguita immediatamente dopo un'estrusione della parete esterna, la velocità dell'estrusione della parete esterna verrà utilizzata per l'azione di pulizia.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
it: La velocità di spurgo è determinata dall'impostazione della velocità specificata in questa configurazione. Se il valore è espresso in percentuale (ad es. 80%), sarà calcolato in base all'impostazione di spostamento di cui sopra. Il valore predefinito per questo parametro è 80%.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
it: La torre di pulizia può essere utilizzata per pulire i residui sul nozzle e stabilizzare la pressione della camera all'interno del nozzle al fine di evitare difetti estetici durante la stampa.

en: The z gap between the bottom support interface and object
it: Lo spazio z gap tra l'interfaccia supporto inferiore e l'oggetto

en: The z gap between the top support interface and object
it: Il gap in Z tra l'interfaccia di supporto superiore e l'oggetto

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
it: Non ci sono filamenti compatibili, la sincronizzazione non viene eseguita.

en: There are no filaments on the printer. Please load the filaments on the printer first.
it: Non ci sono filamenti sulla stampante. Per favore, carica prima i filamenti sulla stampante.

en: There are no tasks to be sent!
it: Non ci sono attività da inviare!

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
it: Nell'AMS ci sono alcuni filamenti sconosciuti. Verificate se sono i filamenti richiesti. Se sono a posto, premi "Conferma" per iniziare la stampa.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset.
    Please update QIDI Studio or restart QIDI Studio to check if there is an update to system presets.
it: Alcuni filamenti sconosciuti o non compatibili sono associati a un preset generico.
    Aggiorna QIDI Studio o riavvialo per verificare se sono disponibili aggiornamenti ai preset di sistema.

en: There are three feature regions in this model that need to be observed:
    1. In regions 1 and 3 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking will occur and the endpoints will exceed the bounding box. When the pressure advance value is too high, there may be a shortage of wire and the endpoint has not reached the bounding box.
    2. In region 2 of the figure, when the pressure advance value is too small, material stacking may occur, which can cause excessive overflow at corners during actual printing. When the pressure value is too high, there may be missing threads. In actual printing, it can cause corners to become rounded and lead to missing threads.
    Finally, save the value with the best surface effect.
it: Ci sono tre regioni caratteristiche in questo modello che devono essere osservate:
    1. Nelle regioni 1 e 3 della figura, quando il valore di avanzamento della pressione è troppo piccolo, si verificherà l'impilamento del materiale e gli endpoint supereranno la casella di delimitazione. Quando il valore di avanzamento della pressione è troppo alto, ci può essere una carenza di filo e l'endpoint non ha raggiunto la casella di delimitazione.
    2. Nella regione 2 della figura, quando il valore di avanzamento della pressione è troppo piccolo, può verificarsi l'impilamento del materiale, che può causare eccessivo overflow agli angoli durante la stampa effettiva. Quando il valore di pressione è troppo alto, possono esserci fili mancanti. Nella stampa effettiva, può causare angoli arrotondati e portare a fili mancanti.
    Infine, risparmia il valore con il miglior effetto superficiale.

en: There are unset nozzle types. Please set the nozzle types of all extruders before synchronizing.
it: Esistono tipi di nozzle non impostati. Prego imposta i tipi di nozzle di tutti gli estrusori prima della sincronizzazione.

en: There are warnings after slicing models:
it: Ci sono avvisi dopo aver elaborato i modelli:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
it: C'è già un risultato di calibrazione precedente con lo stesso nome: %s. Ne può essere salvato solo uno. Sei sicuro di voler sovrascrivere il risultato precedente?

en: There is no device available to send printing.
it: Non è disponibile alcun dispositivo a cui inviare le stampe.

en: There is no valid surface for text projection.
it: Non esiste una superficie valida per la proiezione del testo.

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
it: Molte parti del software provengono dai contributi della community, quindi non possiamo elencarle una per una, ma verranno invece citate nei commenti del codice corrispondente.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
it: Potrebbero essere presenti caratteri di escape nel fornitore o nel modello della stampante personalizzata. Elimina e inserisci nuovamente.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
it: Potrebbero essere presenti caratteri di escape nel fornitore o nell'input seriale del filamento. Eliminali e inseriscili nuovamente.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
it: Si è verificato un problema di connessione alla stampante. Riprovare.

en: Thick bridges
it: Bridge spessi

en: Thickness
it: Spessore

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
it: Questo G-code viene inserito ad ogni cambio layer prima del sollevamento z.

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice per la pausa della stampa. L'utente può inserire il G-code di pausa nel visualizzatore G-code

en: This G-code will be used as a custom code
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice personalizzato

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
it: Impossibile leggere il file OBJ perché è vuoto.

en: This Printer has not connect the box, please check.
it: Questa stampante non è connessa alla BOX, verificare.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
it: Questa azione interromperà una corrispondenza tagliata.
    Dopodiché, la coerenza del modello non può essere garantita.
    
    Per manipolare parti solide o volumi negativi, è necessario prima invalidare le informazioni di taglio.

en: This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height.
it: Questa quantità può essere specificata in millimetri o come percentuale dell'altezza del layer corrente.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
it: Questa calibrazione non supporta il diametro del nozzle attualmente selezionato

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
it: Questo controlla la planarità del piano. Il livellamento rende uniforme l'altezza dell'estruso.

en: This checks the flatness of heatbed. Leveling makes extruded height uniform.
    *Automatic mode: Run a leveling check(about 10 seconds). Skip if surface is fine.
it: Questo controlla la planarità del piano. Il livellamento rende l'altezza estrusa uniforme.  
    *Modalità automatica: Esegui un controllo del livellamento (circa 10 secondi). Salta se la superficie è ottima.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
it: Questo controlla la generazione del brim esterno e/o interno dei modelli. Auto significa che la larghezza del brim viene analizzata e calcolata automaticamente.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
it: Questo fattore influisce sulla quantità di materiale per il primo layer.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
it: Questo fattore influisce sulla quantità di materiale per il riempimento solido. È possibile ridurlo leggermente per ottenere una finitura superficiale liscia.

en: This filament has high enough hardness (about 67D)  and is compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
it: Questo filamento ha una durezza sufficientemente elevata (circa 67D) ed è compatibile con l'AMS. Esistono diversi requisiti per stampare con esso e per ottenere una migliore qualità di stampa, consulta questo wiki: guida alla stampa in TPU.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: ASA Aero Printing Guide.
it: Questo filamento viene solitamente utilizzato solo per stampare modelli a bassa densità e sono richiesti alcuni parametri speciali. Per ottenere una migliore qualità di stampa, fai riferimento a questo wiki: Guida alla stampa ASA Aero.

en: This filament is only used to print models with a low density usually, and some special parameters are required. To get better printing quality, please refer to this wiki: Instructions for printing RC model with foaming PLA (PLA Aero).
it: Questo filamento viene solitamente utilizzato solo per stampare modelli a bassa densità e sono richiesti alcuni parametri speciali. Per ottenere una migliore qualità di stampa, fai riferimento a questo wiki: Istruzioni per la stampa di modelli RC con PLA schiumogeno (PLA Aero).

en: This filament is too soft and not compatible with the AMS. Printing it is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: TPU printing guide.
it: Questo filamento è troppo morbido e non è compatibile con l'AMS. Esistono diversi requisiti per stampare con esso e per ottenere una migliore qualità di stampa, consulta questo wiki: guida alla stampa in TPU.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
it: Il file contiene oggetti posizionati ad altezze diverse.
    Invece di considerarli come oggetti multipli, è necessario
    considerarlo come singolo oggetto con più parti?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
it: Questo G-code viene inserito quando al cambio filamento, inclusi i comandi T per attivare il cambio dello strumento.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
it: Questo G-code viene inserito a ogni cambio di layer dopo il sollevamento di z

en: This is  the number of layers of top bottom penetration.
it: Questo è il numero layer di penetrazione superiore inferiore.

en: This is  the number of layers of top paint penetration.
it: Questo è il numero layer di penetrazione della pittura superiore.

en: This is a non-water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. To get better printing quality, please refer to this wiki: Printing Tips for Support Filament and Support Function.
it: Questo è un filamento di supporto non solubile in acqua e di solito è solo per la struttura di supporto e non per il corpo del modello. Per ottenere una migliore qualità di stampa, consulta questo wiki: Suggerimenti di stampa per il filamento di supporto e la funzione di supporto.

en: This is a water-soluble support filament, and usually it is only for the support structure and not for the model body. Printing this filament is of many requirements, and to get better printing quality, please refer to this wiki: PVA Printing Guide.
it: Questo è un filamento di supporto idrosolubile e di solito è solo per la struttura di supporto e non per il corpo del modello. Esistono diversi requisiti per stampare con esso e per ottenere una migliore qualità di stampa, consulta questo wiki: Guida alla stampa PVA.

en: This is neither a commonly used filament, nor one of QIDI filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
it: Questo non è un filamento comunemente usato, né di un filamento QIDI, e varia molto da marca a marca, quindi è altamente raccomandato chiedere al fornitore un profilo adatto prima di stampare e regolare alcuni parametri in base alle sue prestazioni.

en: This is the newest version.
it: Hai la versione più recente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
it: È il numero di layers solidi del guscio inferiore, compreso Il layer superficiale inferiore. Se lo spessore calcolato da questo valore è più sottile dello spessore del guscio inferiore, i layers del guscio inferiore verranno aumentati.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
it: È il numero di layers solidi del guscio superiore, compreso il layer superficiale superiore. Se lo spessore calcolato con questo valore è più sottile dello spessore del guscio superiore, i layers del guscio superiore vengono aumentati.

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
it: È la velocità per vari gradi di sporgenza. I gradi di sporgenza sono espressi come percentuale della larghezza della linea. Velocità 0 significa che non c'è rallentamento per l'intervallo di gradi di sporgenza e viene utilizzata la velocità della parete.

en: This is your first time printing tpu filaments with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
it: È la prima volta che stampi filamenti in TPU con la macchina H2D.
    Vuoi guardare un breve video tutorial?

en: This is your first time slicing with the H2D machine.
    Would you like to watch a quick tutorial video?
it: Questa è la prima volta che elabori con la H2D.
    Vuoi guardare un breve video tutorial?

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
it: Questo tipo di macchina può contenere una cronologia di %d risultati per nozzle.

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
it: Questo tipo di macchina può contenere una cronologia di %d risultati per nozzle. Questo risultato non verrà salvato.

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
it: Questo tipo di macchina può contenere solo 16 risultati per nozzle. Puoi eliminare i risultati esistenti e poi avviare la calibrazione. In alternativa, puoi continuare la calibrazione, ma non è possibile creare una nuova cronologia. 
    Vuoi continuare la calibrazione?

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Questo oggetto verrà utilizzato per pulire il nozzle dopo un cambio filamento per risparmiare filamento e ridurre i tempi di stampa. Di conseguenza, i colori degli oggetti verranno mescolati. Non avrà effetto, a meno che la prime tower non sia abilitata.

en: This only takes effect during printing
it: Questo ha effetto solo in fase di stampa

en: This option determines how the bed temperature is set during slicing: based on the temperature of the first filament or the highest temperature of the printed filaments.
it: Questa opzione determina come viene impostata la temperatura del piano durante lo slicing: in base alla temperatura del primo filamento o alla temperatura più alta tra i filamenti stampati.

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
it: Questa opzione è abilitata se la macchina supporta il controllo della temperatura della camera

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
it: Questa opzione imposta l'angolo soglia per applicare una giunzione Scarf condizionale. Se l'angolo di giunzione all'interno del perimetro supera questo valore (indicando l'assenza di spigoli vivi), verrà utilizzata una giunzione Scarf. Il valore predefinito è 155°.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
it: Questa opzione rileverà automaticamente le aree di riempimento interno strette. Se abilitata, verrà utilizzato la trama concentrico per l'area, accelerando la stampa. Altrimenti, verrà utilizzato la trama rettilineo per impostazione predefinita.

en: This parameter adds a slight displacement to each layer of infill to create a cross texture.
it: Questo parametro aggiunge un leggero spostamento a ciascun layer di riempimento per creare una texture a croce.

en: This parameter adds a slight rotation to each layer of infill to create a cross texture.
it: Questo parametro aggiunge una leggera rotazione a ciascun layer di riempimento per creare una texture a croce.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
it: Il piatto è bloccato.
    Non è possibile eseguire la disposizione automatica su questo piatto.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
it: Il piatto è bloccato.
    Non puoi orientare automaticamente questo piatto.

en: This printer does not support printing all plates
it: Questa stampante non supporta la stampa di piatti multipla

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
it: Questo processo determina i valori del flusso dinamico per migliorare la qualità complessiva di stampa.

en: This process determines the dynamic flow values to improve overall print quality.
    *Automatic mode: Skip if the filament was calibrated recently.
it: Questo processo determina i valori di flow dinamici per migliorare la qualità complessiva della stampa.  
    *Modalità automatica: Salta se il filamento è stato calibrato di recente.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
it: Imposta la soglia di lunghezza del perimetro piccolo. La soglia predefinita è 0 mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
it: Questa determina la distanza tra i nodi di supporto dell'albero vicini.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
it: Questa determina il diametro iniziale dei nodi di supporto.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
it: Questa impostazione determina l'angolo massimo di sbalzo che i rami del supporto ad albero possono fare. Se l'angolo viene aumentato, i rami possono essere stampati più orizzontalmente, permettendo loro di estendersi più lontano.

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
it: In alcuni casi questa impostazione è utilizzata con piccoli valori per ottimizzare le dimensioni del modello.
    Ad esempio, quando le dimensioni del modello devono essere ottimizzate per migliorare l'assemblaggio.
    Per grandi variazioni, utilizza la funzione di ridimensionamento del modello.
    
    Il valore verrà reimpostato a 0.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
it: Questa impostazione specifica il numero di pareti di supporto nell'intervallo [0,2]. 0 significa automatico.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
it: Questa impostazione indica il volume di filamento che può essere fuso ed estruso al secondo. Nel caso in cui il volume sia troppo alto ed irragionevole, la velocità di stampa sarà limitata. Non può essere zero

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
it: Questa impostazione influisce sulla velocità dei perimetri con raggio <= soglia del perimetro piccolo (di solito fori). Se espressa in percentuale (ad esempio: 80%) verrà calcolata sulla velocità della parete esterna impostata sopra. Imposta a zero per la modalità automatica.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
it: Questo software utilizza componenti open source il cui copyright e altri diritti di proprietà appartengono ai rispettivi proprietari

en: Threshold angle
it: Angolo di soglia

en: Thumbnail size
it: Dimensione anteprima

en: Tile Window to Left of Screen
it: Affianca la finestra a sinistra dello schermo

en: Tile Window to Right of Screen
it: Affianca la finestra a destra dello schermo

en: Time
it: Tempo

en: Time Estimation
it: Tempo stimato

en: Time lapse G-code
it: Time laps G-code

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
it: Tempo di caricamento quando si cambia filamento. Solo per statistiche

en: Time to switch extruder. For statistics only
it: È ora di cambiare estrusore. Solo per statistiche

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
it: Tempo di scarico del filamento quando si cambia filamento. Solo per statistica

en: Timelapse
it: TimeLapse

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
it: Timelapse
    Sapevi che puoi generare un video timelapse durante ogni stampa?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
it: Il timelapse non è supportato perché la sequenza di stampa è impostata su "Per oggetto".

en: Timeout, please try again.
it: Timeout: riprova.

en: Tip
it: Consiglio

en: Tip: Calibrating foam filaments(%s) in X series printers may not get accurate results
    because their dynamic response is much different from that of ordinary filaments, and there is a high risk of oozing when printing calibration lines.
it: Tip: la calibrazione dei filamenti di schiuma (%s) nelle stampanti della serie X potrebbe non ottenere risultati accurati
    perché la loro risposta dinamica è molto diversa da quella dei normali filamenti e c'è un alto rischio di trasudamento durante la stampa delle linee di calibrazione.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may have a high probability of failure.
    If it fails, it is recommended to use manual calibration.
it: Tip: l'uso di un nozzle %.1f da mm per la calibrazione automatica del flusso dinamico può avere un'alta probabilità d'errore.
    Se fallisce, ti consiglio di utilizzare la calibrazione manuale.

en: Tip: Using a %.1fmm nozzle for auto dynamic flow calibration may not get accurate calibration results.
    It is recommended to use manual calibration.
it: Tip: l'uso di un nozzle %.1f da mm per la calibrazione automatica del flusso potrebbe ottenere risultati di calibrazione non accurati.
    Ti consiglio di utilizzare la calibrazione manuale.

en: Tip: When using the A1/A1 mini printer, we do not recommend calibrating foam filaments(%s),
    as the results may be unstable and affect print quality.
it: Tip: quando si utilizza la stampante A1/A1mini, ti consiglio di calibrare i filamenti di schiuma (%s),
    poiché i risultati potrebbero essere instabili e influire sulla qualità di stampa.

en: Tip:If you want to place svg file on another part surface,you should select part first, and then drag svg file to the part surface.
it: Suggerimento: Se vuoi posizionare un file SVG su una superficie di un'altra parte, dovresti prima selezionare la parte e poi trascinare il file SVG sulla superficie della parte.

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = QIDI, Family = Basic, Matte)
it: Suggerimenti per calibrazione materiale:
    - Materiali che possono condividere la stessa temperatura del piano
    - Diverse marche e famiglie di filamenti (marca = QIDI, famiglia = base, opaca, ecc.)

en: Tips:
it: Suggerimenti:

en: Tips: If you changed your nozzle of your printer lately, Please go to 'Device -> Printer parts' to change your nozzle setting.
it: Suggerimenti: Se hai cambiato il nozzle della tua stampante di recente, per favore vai su 'Dispositivo -> Parti della stampante' per modificare l'impostazione del nozzle.

en: Tips: You can drag the filaments to reassign them to different nozzles.
it: Suggerimenti: Puoi trascinare i filamenti per riassegnarli a diversi nozzle.

en: Title
it: Titolo

en: To Volumetric Speed
it: Alla velocità volumetrica

en: To get better transparent or translucent results with the corresponding filament, please refer to this wiki: Printing tips for transparent PETG.
it: Per ottenere migliori risultati trasparenti o traslucidi con il filamento corrispondente, consulta questo wiki: Suggerimenti per la stampa del PETG trasparente.

en: To k Value
it: Al valore k

en: To make the prints get higher gloss, please dry the filament before use, and set the outer wall speed to be 40 to 60 mm/s when slicing.
it: Per rendere le stampe più brillanti, asciuga il filamento prima dell'uso e imposta la velocità della parete esterna tra 40 e 60 mm/s durante lo slicing.

en: To objects
it: In oggetti

en: To parts
it: In parti

en: To prevent oozing, the nozzle temperature will be cooled during ramming. Therefore, the ramming time must be greater than the cooldown time. 0 means disabled.
it: Per evitare fuoriuscite di materiale, la temperatura del nozzle verrà abbassata durante il ramming. Pertanto, il tempo di ramming deve essere superiore al tempo di raffreddamento. 0 indica che la funzione è disattivata.

en: To prevent oozing, the nozzle will perform a reverse travel movement for a certain period after the ramming is complete. The setting define the travel time.
it: Per evitare trasudamento, il nozzle eseguirà un movimento con percorso inverso per un certo periodo dopo il completamento della battuta. L'impostazione definisce il tempo di percorrenza.

en: To repair the model, please use a third-party tool before importing it into QIDI Studio, such as
it: Per riparare il modello, per favore utilizza uno strumento di terze parti prima di importarlo in QIDI Studio, come

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
it: Per salvare il taglio corrispondente puoi eliminare tutte le connessioni tra gli oggetti correlati.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
it: Per utilizzare un file CA personalizzato, importa il file CA in Certificate Store/Keychain.

en: Toggle Wireframe
it: Attiva Wireframe

en: Toggle non-manifold edges
it: Attiva/disattiva i bordi non manifold

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
it: Una compensazione troppo grande del piede di elefante è un problema.
    Per effetti molto gravi legati al piede d'elefante, controllate le altre impostazioni.
    Ad esempio, la temperatura del piano potrebbe essere troppo alta.
    
    Il valore viene riportato a 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
it: Altezza layer troppo grande.  
    È stata reimpostata a 0.2

en: Too large line width
it: Larghezza linea troppo grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
it: Spaziatura stiratura troppo piccola
    Ripristina a 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
it: Altezza layer troppo piccola.  
    È stata reimpostata a 0.2

en: Too small line width
it: Larghezza linea troppo piccola

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
it: Massima velocità volumetrica troppo bassa.
    Ripristina a 0.5

en: Tool
it: Strumento

en: Tool Move
it: Spostamento utensile

en: Tool Rotate
it: Strumento Ruota

en: Tool Volume
it: Volume strumento

en: Tool type
it: Tipo strumento

en: Tool-Lay on Face
it: Strumento-Faccia sul piatto

en: Tool-Move
it: Strumento-Sposta

en: Tool-Rotate
it: Strumento-Ruota

en: Tool-Scale
it: Strumento-Scala

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Top
it: Superiore

en: Top View
it: Vista superiore

en: Top Z distance
it: Distanza Z superiore

en: Top area threshold
it: Soglia dell'area superiore

en: Top interface layers
it: Layer interfaccia superiori

en: Top interface spacing
it: Spaziatura interfaccia superiore

en: Top paint penetration layers
it: Layer superiori di penetrazione della pittura

en: Top shell layers
it: Layer guscio superiore

en: Top shell thickness
it: Spessore guscio superiore

en: Top solid layers
it: Layer solidi superiori

en: Top surface
it: Superficie superiore

en: Top surface flow ratio
it: Rapporto flusso superficie superiore

en: Top surface pattern
it: Trama superfice superiore

en: Top surfaces
it: Superfici superiori

en: Top/bottom shells
it: Gusci superiori/inferiori

en: Topmost surface
it: Superficie più alta

en: Torus
it: Toroide

en: Total
it: Totale

en: Total Estimation
it: Stima totale

en: Total Filament
it: Totale Filamento

en: Total Volume:
it: Volume totale:

en: Total cost
it: Costo totale

en: Total time
it: Tempo totale

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
it: Trasferisci le opzioni selezionate nel preset appena selezionato 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
it: Trasferisci le opzioni selezionate nel preset appena selezionato.

en: Translate
it: Traduci

en: Translate(Relative)
it: Traduci (relativo)

en: Translation/Zoom
it: Traduzione/Zoom

en: Travel
it: Spostamento

en: Travel distance threshold
it: Soglia distanza di spostamento

en: Travel speed
it: Velocità spostamento

en: Travel time after ramming
it: Tempo di spostamento dopo il ramming

en: Tree Hybrid
it: Albero ibrido

en: Tree Slim
it: Albero Slim

en: Tree Strong
it: Albero Strong

en: Tree Support
it: Supporto ad albero

en: Tri-hexagon
it: Tri-esagono

en: Triangle
it: Triangolo.

en: Triangles
it: Triangoli

en: Triangles: %1%
it: Triangoli: %1%

en: Triangular facet
it: Sfaccettatura triangolare

en: Try the following methods to update the connection parameters and reconnect to the printer.
it: Prova i seguenti metodi per aggiornare i parametri di connessione e riconnetterti alla stampante.

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
it: Impossibile calibrare: forse perché l'intervallo di valori di calibrazione impostato è troppo ampio o il passo è troppo piccolo

en: Unable to load shaders:
    %s
it: Impossibile caricare gli shader:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. You may fix the meshes and try again.
it: Impossibile eseguire operazioni booleane sulle mesh del modello. È possibile correggere le mesh e riprovare.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
it: Impossibile eseguire operazioni booleane sulle parti selezionate

en: Unable to reload:
it: Impossibile ricaricare:

en: Unable to replace with more than one volume
it: Impossibile sostituire con più di un volume

en: Undef
it: Indefinito

en: Undefine
it: Indefinito

en: Undefined
it: Indefinito

en: Undefined fill type
it: Tipo di riempimento non definito

en: Undefined stroke type
it: Tipo di tratto non definito

en: Underflow
it: Sotto-estrusione

en: Undo
it: Annulla

en: Undo integration failed.
it: Annullamento integrazione non riuscito.

en: Undo integration was successful.
it: Annullamento integrazione riuscita.

en: Union
it: Unione

en: Units
it: Unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown Failure
it: Fallimento sconosciuto

en: Unknown error occured
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Unknown error when export G-code.
it: Errore sconosciuto nell'esportazione del G-code

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere estensione .3mf o .zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
it: Formato file sconosciuto. Il file di input deve avere estensione .stl, .obj, .amf(.xml).

en: Unknown filename
it: Nome file sconosciuto

en: Unload
it: Scarica

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unmapped
it: Non mappato

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
it: Area non stampabile nel piano XY. Ad esempio, le stampanti della serie X1 utilizzano l'angolo anteriore sinistro per tagliare il filamento durante il cambio filamento. L'area è espressa come poligono di punti nel seguente formato: "XxY, XxY, ..."

en: Unprintable filament type
it: Tipo di filamento non stampabile

en: Unretract
it: De-retrazione

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unseal Fan speed
it: Velocità del ventilatore non sigillato

en: Unsupported OpenGL version
it: Versione OpenGL non supportata

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Update
it: Aggiorna

en: Update failed.
it: Aggiornamento fallito

en: Update firmware
it: Aggiorna firmware

en: Update remaining capacity
it: Aggiorna capacità residua

en: Update successful.
it: Aggiornamento riuscito.

en: Update your QIDI Studio could enable all functionality in the 3mf file.
it: L'aggiornamento di QIDI Studio potrebbe abilitare tutte le funzionalità del file 3mf.

en: Updating
it: Aggiornamento in corso…

en: Updating failed
it: Aggiornamento fallito

en: Updating successful
it: Aggiornamento riuscito

en: Upgrading
it: Aggiornamento

en: Upload
it: Carica

en: Upload Models
it: Carica modelli

en: Upload Pictures
it: Carica Immagini

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: Upload file timeout, please check if the firmware version supports it.
it: Timeout caricamento file: controlla se la versione del firmware lo supporta.

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
it: Il nome del file caricato non termina con "%s". Vuoi continuare?

en: Upload not enabled on FlashAir card.
it: Caricamento non abilitato sulla scheda FlashAir.

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
it: Attività di Upload scaduto. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
it: Carica sul Printer Host con il seguente nome di file:

en: Uploading
it: Caricamento

en: Uploading 3mf
it: Caricamento 3mf

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you can click it to modify
it: Area superiore: Originale  
    Area inferiore: Filamento in AMS  
    Puoi cliccare per modificarlo.

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in AMS
    And you cannot click it to modify
it: Area superiore: Originale  
    Area inferiore: Filamento in AMS  
    E non puoi cliccare per modificarlo.

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you can click it to modify
it: Parte superiore: Originale
    Parte inferiore: Filamento in Scatola
    E puoi cliccare per modificarlo

en: Upper half area:  Original
    Lower half area:  Filament in Box
    And you cannot click it to modify
it: Parte superiore: Originale
    Parte inferiore: Filamento in Scatola
    E non puoi cliccare per modificarlo

en: Upper half area:  Original
    Lower half area: The filament from original project will be used when unmapped.
    And you can click it to modify
it: Area superiore: Originale  
    Area inferiore: Il filamento del progetto originale sarà utilizzato quando non mappato.  
    E puoi cliccare per modificarlo.

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
it: Usa "Pari-dispari" per modelli di aeroplano 3DLabPrint. Utilizza "Chiudi fori" per chiudere tutti i fori del modello.

en: Use AMS
it: Usa AMS

en: Use BOX
it: Usa BOX

en: Use External Spool
it: Usa Bobina Esterna

en: Use Modified Value
it: Usa Valore Modificato

en: Use Modified Value of Filament Preset
it: Usa Valore Modificato del Preset Filamento

en: Use Modified Value of Printer Preset
it: Usa Valore Modificato del Preset Stampante

en: Use Modified Value of Process Preset
it: Usa Valore Modificato del Preset di Processo

en: Use Orthogonal View
it: Usa vista ortogonale

en: Use Perspective View
it: Usa vista prospettica

en: Use beam interlocking
it: Usa incastro a trave

en: Use firmware retraction
it: Usa la retrazione del firmware

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
it: Se necessario, utilizzare gli slash in avanti ( / ) come separatore di directory.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applied on topmost surface or all top surface.
it: Usa una sola parete sulla superficie piatta per dare più spazio alla trama di riempimento superiore. Può essere applicato sulla superficie superiore o su tutte le superfici superiori. Può essere applicato sulla superficie più alta o su tutte le superfici superiori

en: Use only one wall on the first layer of model
it: Utilizzare solo una parete sul primo layer del modello

en: Use relative E distances
it: Usa distanze E relative

en: Use scarf joint for inner walls as well.
it: Usa anche le giunture scarf per pareti interne.

en: Use surface
it: Usa superficie

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
it: Usa questo per ruotare sul piano orizzontale la trama del supporto.

en: Used Filament (g)
it: Filamento usato (g)

en: Used Filament (m)
it: Filamento usato (m)

en: Used Filament (mm³)
it: Filamento usato (mm³)

en: Used Materials
it: Materiali usati

en: Used filament
it: Filamento usato

en: User
it: Utente

en: User Customized Offset
it: Offset personalizzato utente

en: User Experience
it: Esperienza utente

en: User Preset
it: Preset utente

en: User can self-define the project file name when export
it: L'utente può definire automaticamente il nome del file di progetto durante l'esportazione

en: User cancels task.
it: L'utente annulla l'operazione.

en: User logged out
it: Utente disconnesso

en: User presets
it: Preset utente

en: User sync
it: Sincronizza utente

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
it: Impostazione preset di riempimento dell'utente. 
    Può essere condiviso con altri.

en: Using filaments with significantly different temperatures may cause:
    • Extruder clogging
    • Nozzle damage
    • Layer adhesion issues
    
    Continue with enabling this feature?
it: L'uso di filamenti con temperature significativamente diverse può causare:  
    • Intasamento dell'estrusore  
    • Danneggiamento al nozzle  
    • Problemi di adesione layer  
    
    Vuoi continuare abilitando questa funzionalità?

en: VFA test
it: Test VFA

en: Value %s is out of range, continue?
it: Il valore %s non rientra nell'intervallo, continuare?

en: Value %s is out of range. The valid range is from %d to %d.
it: Il valore %s non rientra nel range. Il range valido è compreso tra %d e %d.

en: Value is out of range.
it: Valore fuori intervallo.

en: Value range
it: Intervallo di valori

en: Value step
it: Passo di valore

en: Variable layer height
it: Altezza layer adattativo

en: Variable layer height is not supported with Organic supports.
it: L'altezza variabile del layer non è supportata dai supporti organici.

en: Vendor
it: Fornitore:

en: Vendor is not found, please reselect.
it: Il fornitore non è stato trovato; selezionalo nuovamente.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
it: Il fornitore non è selezionato, riseleziona il fornitore.

en: Vendor of filament. For show only
it: Venditore del filamento. Solo per esposizione

[ctx: Verb]
en: Scale all
it: Scala tutto

en: Verification failed.
it: Verifica fallita.

en: Version
it: Versione

en: Version:
it: Versione:

en: Vertex
it: Vertice

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical shell speed
it: Velocità verticale guscio

en: Vertical slider - Move active thumb Down
it: Cursore scorrimento verticale - Abbassa cursore attivo

en: Vertical slider - Move active thumb Up
it: Cursore scorrimento verticale - Solleva cursore attivo

en: Vibration compensation
it: Compensazione vibrazioni

en: Video Stopped.
it: Video interrotto.

en: View
it: Vista

en: View Liveview
it: Vista Liveview

en: View Wiki for more information
it: Visualizza la Wiki per ulteriori informazioni

en: View all Daily tips
it: Visualizza tutti i suggerimenti giornalieri

en: View all object's settings
it: Visualizza tutte le impostazioni oggetto

en: View control settings
it: Visualizza impostazioni di controllo

en: View wiki
it: Visualizza wiki

en: View: keep horizontal
it: Vista: manteni orizzontale

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
it: Per questa operazione è necessario Virtual Camera Tools!
    Vuoi installarli?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
it: Inizializzazione Virtual Camera fallita (%s)!

en: Volume Operations
it: Operazioni volume

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
it: Volume del nozzle tra taglierina ed estremità nozzle

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
it: Flusso volumetrico (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
it: Limitazione velocità volumetrica

en: WARNING:
it: AVVISO:

en: WET
it: UMIDO

en: Wait
it: Attendi

en: Wall distribution count
it: Conteggio distribuzione parete

en: Wall generator
it: Generatore parete

en: Wall loops
it: Loop pareti

en: Wall transition length
it: Lunghezza transizione parete

en: Wall transitioning filter margin
it: Margine filtro transizione parete

en: Wall transitioning threshold angle
it: Angolo soglia transizione parete

en: Walls
it: Pareti

en: Warning
it: Avviso

en: Warning:
it: Avviso:

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
it: Avviso: tutte le aree del triangolo sono troppo piccole; la funzione corrente non funziona.

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
it: Avviso: Il tipo di tesa non è impostato su "dipinto", quindi le orecchie del brim non avranno effetto!

en: Warning:create text fail.
it: Avviso: Creazione del testo fallita.

en: Warning:please select Plane's feature.
it: Avviso: Seleziona la funzione Plane.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
it: Avviso: Seleziona la funzione Punto o Cerchio.

en: Warning:please select two different mesh.
it: Avviso: Seleziona due mesh diverse.

en: Warning:text normal has been reset.
it: Avviso: Il testo normale è stato ripristinato.

en: Warning:text normal is error.
it: Avviso: Il testo normale è un errore.

en: We ask for your help to improve everyone's printer
it: Chiediamo il tuo aiuto per migliorare tutte le stampanti

en: We could create the filament presets for your following printer:
it: Potremmo creare i preset dei filamenti per la tua seguente stampante:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
it: Abbiamo trovato il miglior fattore di calibrazione Flusso Dinamico

en: We found the best flow ratio for you
it: Abbiamo trovato il miglior rapporto flusso per te.

en: We have configured corresponding values for our official consumables in the software. When you have the following situations, you need to calibrate the Max Volumetric Speed:
    1.Use different brands of filaments;
    2.Replaced nozzles with different materials and diameters;
    3.You have changed the printing temperature;
    4.During the printing process, it was found that there were missing threads, insufficient extrusion, or broken filling;
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
it: Abbiamo configurato i valori corrispondenti per i nostri materiali di consumo ufficiali nel software. Quando si verificano le seguenti situazioni, è necessario calibrare la velocità volumetrica massima:
    1.Utilizzare diverse marche di filamenti;
    2.Replaced ugelli con diversi materiali e diametri;
    3.Hai cambiato la temperatura di stampa;
    4. Durante il processo di stampa, è stato trovato che mancavano fili, estrusione insufficiente o riempimento rotto;
    Prima della calibrazione, è necessario selezionare la stampante che si sta utilizzando, i materiali di consumo che devono essere calibrati e il processo. È possibile selezionarli direttamente nell'angolo in alto a sinistra della pagina corrente.

en: We have provided 3 calibration modes. Click the button below to enter the corresponding calibration page.
    Before calibration, you need to select the printer you are using, the consumables that need to be calibrated, and the process. You can directly select them in the upper left corner of the current page.
it: Abbiamo fornito 3 modalità di calibrazione. Fare clic sul pulsante qui sotto per accedere alla pagina di calibrazione corrispondente.
    Prima della calibrazione, è necessario selezionare la stampante in uso, i materiali di consumo da calibrare e il processo. Puoi selezionarli direttamente nell'angolo in alto a sinistra della pagina corrente.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
it: Ora abbiamo aggiunto la calibrazione automatica per diversi filamenti, che è completamente automatizzata e il risultato sarà salvato nella stampante per un uso futuro. È necessario eseguire la calibrazione solo nei seguenti casi limitati:
    1. Se si introduce un nuovo filamento di marca/modello diverso o se il filamento è umido;
    2. se il nozzle è usurato o viene sostituito con uno nuovo;
    3. Se la velocità volumetrica massima o la temperatura di stampa vengono modificate nel preset filamento.

en: We will slice according to this grouping method:
it: Verrà eseguito lo slicer in base a questo metodo di raggruppamento:

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
it: Rinomineremo i preset come "Vendor Type Serial @printer selezionato". 
    Per aggiungere preimpostazioni per altre stampanti, vai alla selezione delle stampanti

en: What data would be collected?
it: Quali dati verrebbero raccolti?

en: What is Max Volumetric Speed Calibration ?
it: Che cos'è la calibrazione della velocità volumetrica massima?

en: What is Pressure Advance Calibration ?
it: Che cos'è la calibrazione avanzata della pressione?

en: What kind of gcode the printer is compatible with
it: Con che tipo di G-code è compatibile la stampante.

en: When changing the extruder, it is recommended to extrude a certain length of filament from the original extruder. This helps minimize nozzle oozing.
it: Quando cambi l'estrusore, è consigliato estrudere una certa lunghezza di filamento dall'estrusore originale. Questo aiuta a ridurre al minimo il gocciolamento del nozzle.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
it: Quando è necessaria la calibrazione Flusso Dinamico

en: When do you need Flowrate Calibration
it: Quando è necessario calibrare il flusso

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
it: Quando si attiva la modalità vaso a spirale, le macchine con struttura I3 non genereranno video timelapse.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
it: Quando si inserisce un nuovo filamento, l'AMS non legge automaticamente le sue informazioni, lasciandole vuote per l'inserimento manuale.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
it: Quando è necessario stampare con lo sportello della stampante aperto
    Sapevi che l'apertura dello sportello della stampante può ridurre la probabilità di intasamento dell'estrusore o dell'hotend quando si stampa un filamento a temperatura inferiore con una temperatura dell'involucro più elevata. Maggiori informazioni su questo argomento nel Wiki.

en: When printing this filament, there's a risk of nozzle clogging, oozing, warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
it: Quando si stampa questo filamento, c'è il rischio di clog del nozzle, trasudazione, deformazione e bassa resistenza all'adesione del layer. Per ottenere risultati migliori, consulta questo wiki: Suggerimenti per la stampa di materiali ad alta temperatura e tecnici.

en: When printing this filament, there's a risk of warping and low layer adhesion strength. To get better results, please refer to this wiki: Printing Tips for High Temp / Engineering materials.
it: Quando si stampa questo filamento, c'è il rischio di deformazione e bassa resistenza all'adesione dei layer. Per ottenere risultati migliori, fai riferimento a questo wiki: Suggerimenti per la stampa di materiali ad alta temperatura e tecnici.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
it: Quando si registra un timelapse senza testa di satmpa, si consiglia di aggiungere un "Timelapse Torre di pulizia"
    facendo clic con il pulsante destro del mouse sulla posizione vuota del piatto e scegli "Aggiungi primitiva" ->"Timelapse Torre di pulizia"».

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
it: Quando la densità di riempimento sparso è bassa, il riempimento solido interno o il ponte interno potrebbero non avere arcate alla fine della linea. Ciò causa una caduta e una cattiva qualità durante la stampa del riempimento solido interno. Quando si abilita questa funzione, i percorsi ad anello verranno aggiunti al riempimento dei layer inferiori per uno spessore specifico, in modo da poter fornire ancoraggi migliori per i bridge interni. 0 significa disabilitare questa funzione.

en: When the current filament runs out, the printer will use identical filament to continue printing.
    *Identical filament: same brand, type and color.
it: Quando il filamento attuale si esaurisce, la stampante utilizzerà un filamento identico per continuare la stampa.  
    *Filamento identico: stessa marca, tipo e colore.

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
it: Quando il materiale attuale sarà esaurito, la stampante continuerà a stampare nell'ordine seguente.

en: When the current material runs out, the printer would use identical filament to continue printing.
it: Quando il materiale corrente si esaurisce, la stampante utilizzerà il filamento identico per continuare a stampare.

en: When to Calibrate Max Volumetric Speed ?
it: Quando calibrare la velocità volumetrica massima?

en: When to Calibrate Pressure in Advance
it: Quando calibrare la pressione in anticipo

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
it: Quando si creano transizioni tra pareti in numero pari e dispari. Una forma a cuneo con un angolo superiore a questa impostazione non avrà transizioni e non verranno stampate pareti al centro per riempire lo spazio rimanente. Riducendo questa impostazione, si riduce il numero e la lunghezza delle pareti centrali, ma si possono lasciare spazi vuoti o sovraestrusi

en: When to use Flow Rate Calibration
it: Quando usare la calibrazione del flusso

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Quando si passa da un numero pareti diverso all'altro, man mano che il pezzo diventa più sottile, viene assegnata una certa quantità di spazio per dividere o unire i segmenti di parete. Viene espressa in percentuale sul diametro del nozzle.

en: When using official filaments, the default values of the software are obtained through our testing, and usually perform well in the vast majority of printing situations.
it: Quando si utilizzano filamenti ufficiali, i valori predefiniti del software vengono ottenuti attraverso i nostri test, e di solito funzionano bene nella stragrande maggioranza delle situazioni di stampa.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, interlaced rectilinear pattern and disable independent support layer height
it: Quando si utilizza il materiale di supporto per l'interfaccia, si consigliano le seguenti impostazioni:
    0 distanza z superiore, 0 spaziatura dell'interfaccia, trama rettilineo e disabilita l'altezza del layer di supporto.

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
it: Quando è necessaria la calibrazione della velocità volumetrica massima

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
it: Quando si imposta una temperatura della camera inferiore a 40℃, il controllo della temperatura della camera non si attiva. La temperatura target della camera sarà automaticamente impostata su 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
it: Ogni volta che si verifica una retrazione, il nozzle viene leggermente sollevato per creare spazio tra nozzle e la stampa. In questo modo si evita che il nozzle colpisca la stampa durante la movimentazione. L'uso di una linea a spirale per sollevare z può impedire lo stringing.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
it: Dove trovo l'IP e il codice accesso della stampante?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
it: Se la macchina supporta la modalità silenziosa, in cui la macchina utilizza un'accelerazione inferiore per stampare in modo più silenzioso

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
it: Durante la stampa per oggetto, l'estrusore potrebbe entrare in collisione con lo skirt.
    Quindi, ripristina il livello dello skirt su 1 per evitarlo.

en: Why this grouping
it: Perché questo raggruppamento

en: Width
it: Larghezza

en: Width of SVG.
it: Larghezza SVG

en: Width of prime tower
it: Larghezza della Prime Tower.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Larghezza della parete che sostituirà gli elementi sottili (in base alla dimensione minima dell'elemento) del modello. Se la larghezza minima della parete è più sottile dello spessore dell'elemento, la parete diventerà spessa quanto l'elemento stesso. È espresso in percentuale rispetto al diametro del nozzle

en: Width:
it: Larghezza:

en: Window
it: Finestra

en: Wipe
it: Pulizia

en: Wipe Distance
it: Distanza pulizia

en: Wipe options
it: Opzioni pulitura

en: Wipe speed
it: Velocità pulizia

en: Wipe while retracting
it: Pulisci in fase di retrazione

en: With this option enabled, you can print materials with a large temperature difference together.
it: Con questa opzione abilitata, puoi stampare materiali con una grande differenza di temperatura insieme.

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
it: Con questa opzione abilitata, puoi ricevere gli aggiornamenti della versione beta.

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
it: Con questa opzione abilitata, è possibile inviare un'attività a più dispositivi contemporaneamente e gestire più dispositivi.

en: Within the same extruder, the name '%s' must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are identical. Please choose a different name.
it: All'interno dello stesso estrusore, il nome "%s" deve essere univoco se il tipo di filamento, il diametro del nozzle e il flow del nozzle sono identici. Scegli un nome diverso.

en: Within the same extruder, the name(%s) must be unique when the filament type, nozzle diameter, and nozzle flow are the same.
    Are you sure you want to override the historical result?
it: All'interno dello stesso estrusore, il nome (%s) deve essere univoco quando il tipo di filamento, il diametro del nozzle e il flusso del nozzle sono uguali.
    Sei sicuro di voler sovrascrivere il risultato storico?

en: World coordinates
it: Coordinate globali

en: Would you like to log in this printer with current account?
it: Vuoi accedere alla stampante con l'account corrente?

en: Would you like to log out the printer?
it: Vuoi disconnettere la stampante?

en: Wrong password
it: Password errata

en: X-Y contour compensation
it: Compensazione contorni X-Y

en: X-Y hole compensation
it: Compensazione foro X-Y

en: XY separation between an object and its support
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto

en: XY separation between an object and its support at the first layer.
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto nel primo layer.

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes to All
it: Sì a tutto

en: You can also directly apply this value to your printing configuration, return to the "Prepare" interface, enter the filaments parameters to make modifications, and then click the save button to save your configuration.
it: È anche possibile applicare direttamente questo valore alla configurazione di stampa, tornare all'interfaccia "Prepare", inserire i parametri dei filamenti per apportare modifiche e quindi fare clic sul pulsante Salva per salvare la configurazione.

en: You can find it from 'Filament settings' -> 'Advanced'.
it: Puoi trovarlo da 'Impostazioni filamento' -> 'Avanzate'.

en: You can find it from 'Printer settings' -> 'Machine G-code'.
it: Puoi trovarlo in 'Impostazioni stampante' -> 'G-code macchina'.

en: You can find it in "Setting > Setting > LAN only > Access Code"
    on the printer, as shown in the figure:
it: Puoi trovarlo in "Impostazioni > Impostazioni > Solo LAN > Codice di accesso" sulla stampante, come mostrato nella figura:

en: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:
it: Puoi trovarlo in "Impostazioni > Rete > Codice di accesso" sulla stampante, come mostrato nella figura:

en: You can find them from 'Printer settings' -> 'Machine G-code' and 'Filament settings' -> 'Advanced'.
it: Puoi trovarli in 'Impostazioni stampante' -> 'G-code macchina' e 'Impostazioni filamento' -> 'Avanzate'.

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
it: È possibile conservare i preset modificati per il nuovo progetto, scartare o salvare le modifiche come nuovi preset.

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
it: È possibile mantenere i preset modificati nel nuovo progetto o eliminarli

en: You can put your notes regarding the filament here.
it: Puoi mettere qui le tue note relative al filamento.

en: You can put your notes regarding the printer here.
it: Puoi inserire qui le tue note relative alla stampante.

en: You can put your notes regarding the process here.
it: Puoi inserire qui i tuoi appunti relativi al processo.

en: You can select up to 16 images.
it: È possibile selezionare fino a 16 immagini.

en: You can't change a type of the last solid part of the object.
it: Non è possibile modificare il tipo dell'ultima parte solida dell'oggetto.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
it: Non è possibile caricare un progetto SLA con un oggetto composto da più parti sul piano

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
it: È possibile modificare il fattore di calibrazione dinamica flusso nella modifica del materiale

en: You have changed the preset "%1%".
it: Hai modificato il preset "%1%".

en: You have changed the preset.
it: Hai modificato il preset.

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
it: La stampa del modello è stata completata,
    tuttavia la sincronizzazione delle informazioni di valutazione non è riuscita.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
it: Hai inserito un input non valido nella sezione dell'area stampabile sulla prima pagina. Controlla prima di crearlo.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
it: Non hai ancora selezionato una stampante o un preset. Selezionane almeno una.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
it: Non hai selezionato il fornitore e il modello o inserito il fornitore e il modello personalizzati.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
it: Non hai ancora scelto il preset della stampante da creare. Scegli il fornitore e il modello della stampante

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
it: Non hai ancora selezionato la stampante per sostituire il nozzle, scegli.

en: You have selected both external and AMS filaments for an extruder. You will need to manually switch the external filament during printing.
it: Hai selezionato sia filamenti esterni che AMS per un estrusore. Dovrai cambiare manualmente il filamento esterno durante la stampa.

en: You need to select at least one filament preset.
it: È necessario selezionare almeno un preset filamento.

en: You need to select at least one process preset.
it: È necessario selezionare almeno un preset di processo.

en: You need to select the material type and color first.
it: Devi prima selezionare il tipo e il colore del materiale.

en: You only need to click the "Calibrate" button below and wait for a short time.After successful slicing, you have three ways to print:
    1. Directly send the sliced file and print it;
    2. Send the sliced file to the printer via the network and manually select the sliced file for printing;
    3. Send the sliced file to a storage medium and print it through the storage medium;
    After successful printing, you will receive the model as shown in the picture. Choose the number with the smoothest surface; 
    The value of the number "0" in the figure has the smoothest surface, so the value obtained from coarse calibration is "1 + 0.00 = 1", which can be used as the intermediate value for fine calibration.
it: Devi solo fare clic sul pulsante "Calibra" qui sotto e attendere per un breve periodo di tempo.Dopo aver affettato con successo, hai tre modi per stampare:
    1. Inviare direttamente il file affettato e stamparlo;
    2. Inviare il file affettato alla stampante tramite la rete e selezionare manualmente il file affettato per la stampa;
    3. Inviare il file affettato a un supporto di archiviazione e stamparlo attraverso il supporto di archiviazione;
    Dopo aver stampato correttamente, riceverai il modello come mostrato nell'immagine. Scegli il numero con la superficie più liscia; 
    Il valore del numero "0" nella figura ha la superficie più liscia, quindi il valore ottenuto dalla calibrazione grossolana è "1 + 0.00 = 1", che può essere utilizzato come valore intermedio per la calibrazione fine.

en: You selected external and AMS filament at the same time in an extruder, you will need manually change external filament.
it: Hai selezionato contemporaneamente il filamento esterno e AMS in un estrusore; dovrai cambiare manualmente il filamento esterno.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
it: Stai cercando di eliminare un oggetto che fa parte di un oggetto tagliato.
    Questa azione interromperà la corrispondenza tra gli oggetti tagliati.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
it: Il risultato del tuo commento non può essere caricato per alcuni motivi. Come segue:
    
     codice di errore:

en: Your filament grouping method in the sliced file is not optimal.
it: Il metodo di raggruppamento del filamento nel file elaborato non è ottimale.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
it: Il modello necessita di supporti! Abilita i materiali di supporto.

en: Your nozzle type in preset is not consistent with memorized nozzle.Did you change your nozzle lately ?
it: Il tipo di nozzle preimpostato non è coerente con il nozzle memorizzato. Hai cambiato nozzle di recente?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
it: Il tuo oggetto è troppo grande, vuoi scalarlo per adattarlo automaticamente al letto di stampa?

en: Your software certificate has been revoked, please update QIDI Studio software.
it: Il tuo certificato software è stato revocato; aggiorna QIDI Studio.

en: Your software is not signed, and some printing functions have been restricted. Please use the officially signed software version.
it: Il tuo software non è firmato e alcune funzioni di stampa sono state limitate. Per favore, usa la versione del software ufficialmente firmata.

en: Z Hop Type
it: Tipo Z Hop

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
it: é la distanza Z tra l'oggetto e la zattera. Ignorato per l'interfaccia solubile

en: Z hop lower boundary
it: Limite inferiore Z hop

en: Z hop upper boundary
it: Limite superiore Z hop

en: Z hop when retract
it: Z hop in fase retrazione

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
it: Lo Z hop avrà effetto solo quando Z è superiore a questo valore ed è inferiore al parametro: "Limite superiore dello Z hop"

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
it: Posizione giunzione Z
    Sapevi che puoi personalizzare la posizione della giunzione Z e persino dipingerla sulla stampa, per averla in una posizione meno visibile? Ciò migliora l'aspetto generale del modello. Dai un'occhiata!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
it: L'altezza del primo layer pari a zero non è valida.
    
    L'altezza del primo layer verrà reimpostata a 0.2.

en: Zig Zag
it: Zig zag

en: Zoom View
it: Vista Zoom

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
it: Ingrandisci verso la posizione del puntatore del mouse nella vista 3D, anziché verso il centro della finestra 2D.

en: Zoom of view
it: Vista Zoom

en: Zoom to mouse position
it: Zoom posizione del mouse

en: [Delete Required]
it: [Elimina richiesta]

en: above
it: sopra

en: add bundle structure file fail
it: aggiungere il file di struttura del pacchetto non riuscito

en: add file fail
it: aggiunta file non riuscita

en: allocation failed
it: allocazione fallita

en: and
it: e

en: archive too large
it: Archivio troppo grande

en: arrange current plate
it: Disponi sul piatto corrente

en: auto rotate current plate
it: Rotazione automatica piatto corrente

en: bottom
it: fondo

en: buffer too small
it: Buffer troppo piccolo

en: circle_compensation_speed
it: velocità_compensazione_circolare

en: click here to see more info
it: clicca per ulteriori informazioni

en: code
it: Codice

en: compression failed
it: compressione fallita

en: connecting...
it: connessione...

en: connector is out of cut contour
it: Connettore fuori dal contorno

en: connector is out of object
it: Connettore fuori dall'oggetto

en: connectors are out of cut contour
it: Connettori fuori dal contorno

en: connectors is out of object
it: I connettori devono trovarsi sulla superficie dell'oggetto.

en: counter_coef_1
it: contatore_coef_1

en: counter_coef_2
it: contatore_coef_2

en: counter_coef_3
it: contatore_coef_3

en: counter_limit_max
it: limite_max_contatore

en: counter_limit_min
it: limite_min_contatore

en: create new preset failed.
it: creazione nuovo preset non riuscita.

en: current
it: Attuale

en: debug save button
it: pulsante salvataggio debug

en: decompression failed
it: decompressione fallita

en: default
it: predefinito

en: delete all objects on current plate
it: elimina tutti gli oggetti sul piatto corrente

en: diameter_limit
it: diametro_limite

en: does not contain valid gcode.
it: non contiene G-code valido.

en: downloading project ...
it: Download progetto...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
it: ad es. Basic, Matte, Silk, Marble

en: error
it: Errore

en: error message:
it: Messaggio di errore:

en: every
it: Ogni

en: failed finding central directory
it: directory centrale non trovata

en: fatal
it: fatale

en: filament mapping mode
it: modalità mappatura filamenti

en: filament position
it: posizione filamento

en: filaments %s cannot be printed directly on the surface of this plate.
it: i filamenti %s non possono essere stampati direttamente sulla superficie di questo piatto.

en: file close failed
it: chiusura del file fallita

en: file create failed
it: generazione del file non riuscita

en: file not found
it: file non trovato

en: file open failed
it: apertura file non riuscita

en: file read failed
it: lettura del file non riuscita

en: file seek failed
it: ricerca file fallita

en: file stat failed
it: statistica file non riuscita

en: file too large
it: file troppo grande

en: file write failed
it: scrittura file fallita

en: finalize fail
it: Finalizzazione non riuscita

en: floating cantilever
it: Sbalzo flottante

en: floating regions
it: regioni sospese

en: flow ratio : %s
it: rapporto flusso : %s

en: from
it: da

en: front
it: anteriore

en: high temperature auto bed levelling
it: livellamento automatico del piano ad alta temperatura

en: hit face
it: tocca la superficie

en: hole_coef_1
it: coef_foro_1

en: hole_coef_2
it: coef_foro_2

en: hole_coef_3
it: coef_foro_3

en: hole_limit_max
it: limite_max_foro

en: hole_limit_min
it: limite_min_foro

en: illegal characters:
it: caratteri illegali:

en: illegal suffix:
it: suffisso illegale:

en: initialize fail
it: inizializzazione fallita

en: inner wall/outer wall/inner wall
it: parete interna/parete esterna/parete interna

en: inner/outer
it: interno/esterno

en: internal error
it: errore interno

en: invalid filename
it: nome file non valido

en: invalid header or corrupted
it: intestazione non valida o danneggiata

en: invalid parameter
it: parametro non valido

en: invalid value
it: Valore non valido

en: ironing direction
it: direzione di stiratura

en: isometric
it: isometrico

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
it: Tastiera 1-9: imposta il filamento per l'oggetto/la parte

en: ksr FDMTest
it: test FDM ksr

en: large overhangs
it: ampie sporgenze

en: left
it: sinistra

en: left nozzle
it: Nozzle Sinistro

en: load mtl in obj: failed to parse
it: carico mtl in obj: analisi fallita

en: load_obj: failed to parse
it: load_obj: analisi non riuscita

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
it: materiale con notevole restringimento/dilatazione termica, come...

en: materials with inaccurate filament diameter
it: materiali con diametro del filamento impreciso

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
it: minuto per ogni lotto. (Dipende dal tempo impiegato per completare il riscaldamento.)

en: mm or %
it: mm o %

en: money/kg
it: prezzo/kg

en: mtl file exist error,could not find the material:
it: Errore file mtl esistente, impossibile trovare il materiale:

en: multiple cells copy is not supported
it: copia celle multiple non supportata.

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
it: non è consentito aprire un nuovo file progetto durante lo slicing!

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
it: I bordi non-mainfold sono causati dallo strumento di taglio: vuoi ripararlo adesso?

en: normal(auto)
it: normale(auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
it: normal (auto) e tree (auto) vengono utilizzati per generare automaticamente il supporto. Se si seleziona normal (manuale) o tree (manual), vengono generati solo gli applicatori di supporto

en: normal(manual)
it: normale(manuale)

en: not a ZIP archive
it: non è un archivio ZIP

en: nozzle size in preset: %d
it: preset dimensioni nozzle: %d

en: nozzle size memorized: %d
it: dimensione nozzle memorizzata: %d

en: nozzle[%d] in preset: %.1f
it: nozzle [%d] preset: %.1f

en: nozzle[%d] memorized: %.1f
it: nozzle [%d] memorizzato: %.1f

en: number keys
it: tasti numerici

en: number keys can quickly change the color of objects
it: i tasti numerici possono cambiare rapidamente il colore degli oggetti

en: object selection
it: selezione oggetto

en: obtaining instance_id failed
it: ottenimento di instance_id fallito

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
it: una cella può essere copiata solo in una o più celle della stessa colonna

en: open zip written fail
it: apri zip scritto non riuscito

en: outer/inner
it: esterno/interno

en: parameter name
it: nome parametro

en: part selection
it: seleziona parte

en: prepare 3mf file...
it: prepara il file 3mf...

en: printer?
it: la stampante?

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
it: stampanti contemporaneamente. (Dipende da quanti dispositivi possono essere riscaldati contemporaneamente).

en: rear
it: posteriore

en: reconnect
it: ricollega

en: resume
it: riprendi

en: return
it: Indietro

en: right
it: destra

en: right click
it: Clic destro

en: right nozzle
it: Nozzle destro

en: save debug settings
it: salva impostazioni debug

en: select all objects on current plate
it: seleziona tutti gli oggetti sul piatto corrente

en: selected
it: Selezionato

en: send completed
it: invio completato

en: sending failed
it: invio fallito

en: set width and height keep ratio with width
it: Imposta larghezza e altezza in modo da mantenere il rapporto con la larghezza.

en: step:
it: passo:

en: syncing
it: sincronizzazione

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
it: il pacchetto configurazione è incompatibile con l'APP corrente.

en: the configuration package is incompatible with current application.
it: il pacchetto di configurazione non è compatibile con l'applicazione corrente.

en: to
it: a

en: too large line width
it: larghezza della linea troppo grande

en: too many files
it: troppi file

en: top
it: sopra

en: top_front
it: frontale_superiore

en: trace
it: Traccia

en: travel
it: spostamento

en: tree(auto)
it: albero(auto)

en: tree(manual)
it: albero(manuale)

en: undefined error
it: errore indefinito

en: unexpected decompressed size
it: dimensione decompressa imprevista

en: uniform scale
it: scala uniforme

en: unsupported central directory size
it: dimensione directory centrale non supportata

en: unsupported encryption
it: criptaggio non supportato

en: unsupported feature
it: caratteristica non supportata

en: unsupported method
it: metodo non supportato

en: unsupported multidisk
it: multidisco non supportato

en: up to
it: fino a

en: upward compatible machine
it: macchina compatibile con versioni successive

en: validation failed
it: convalida fallita

en: version %s update information :
it: Versione %s informazioni aggiornate:

en: view
it: visualizza

en: warning
it: avviso

en: warnings
it: Avvisi

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
it:  verrà chiuso prima di creare un nuovo modello. Vuoi continuare?

en: write callback failed
it: scrittura callback fallita
